پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اعلام کرد: مصرف نمک زنگ خطری برای فشار خون

امروز خراسان جنوبی_ قاسمی / رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اعلام کرد: مصرف نمک در استان زنگ خطر ما برای فشار خون بالا می باشد که میانگین کشوری مصرف نمک 54/9 است ولی در خراسان جنوبی 79/10 گرم است که در صدر مصرف نمک در کشور قرار داریم. محمد دهقانی فیروزآبادی روز گذشته در کار گروه سلامت و تغذیه استان گفت: فشار خون امروزه بک تهدید برای بیماری های کلیوی، قلبی و عروقی و سکته های مغزی می باشد که در همین راستا سال ۹۸ اولویت و مهمترین برنامه وزارت بهداشت در کنترل فشار خون بالا در نظر گرفته شده است. وی با اشاره به اینکه کمپین ملی کنترل فشار خون از ۲۷ اردیبهشت ماه لغایت ۱۵ تیرماه با شعار بدانیم و اقدام کنیم به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار می شود، گفت: در سال ۲۰۱۷، بالغ بر ۱۰ میلیون نفر در سطح جهان به علل مرتبط با فشار خون بالا جان خود را از دست داده اند.
شیوع 3 برابری پرفشاری خون در ایران
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به روند فزاینده مرگ منتسب به فشارخون بالا در ایران، گفت: در ایران ۹۷هزار نفر در سال ۲۰۱۷ بر اثر بیمارهای مرتبط به فشار خون بالا جان خود را از دست داده اند. دهقانی با بیان اینکه بر اساس پیمایش ملی در سال ۲۰۱۶، حدود یک سوم جمعیت بزرگسالان ایران از فشار خون بالا رنج می برند، عنوان کرد: از سال ۱۹۹۰ الی ۲۰۱۶، شیوع پرفشاری خون در ایران، حدود ۳ برابر شده است و بیش از نیمی از جمعیت ایران (7/53درصد) دچار پرفشاری خون هستند. وی درباره وضع استان گفت: شیوع فشارخون در خراسان جنوبی پایین تر از کشور است ولی دریافت درمان فشار خون بالا وضعیت مناسبی نسبت به کشور ندارد. به گفتۀ وی این در حالی است که اگر فشارخون را به اندازه ۱۰ mm Hg کاهش دهیم آنگاه خطر سکته قلبی ۱۵% ، نارسایی قلبی ۵۰% ، سکته مغزی ۳۸% و خطر مرگ ۱۰% کاهش می یابد.
اهداف اصلی
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به اهداف کاربردی کمپین ملی کنترل فشارخون، گفت: کاهش وقوع مرگ و حوادث قلبی-عروقی زودرس ناشی از فشار خون بالا و کاهش هزینه های منتسب به فشار خون بالا در بخش سلامت از این اهداف است. دهقانی تصریح کرد: کاهش ۲ میلیون نفر از کسانی که مستعد ابتلا به فشار خون بالا بوده اند تا سال ۱۴۰۴، آگاه شدن ۲ میلیون نفر از افراد مبتلا به فشار خون بالا از شرایط خود تا سال ۱۴۰۰ و کنترل فشارخون ۲ میلیون نفر از افراد مبتلا به فشارخون بالا تا سال ۱۴۰۰ در این برنامه اجرایی می شود. وی ادامه داد: افزایش نسبت شناسائی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به پرفشاری خون در کشور و افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشارخون بالا از اهداف کلی این برنامه می باشد. به گفتۀ وی اندازه گیری فشارخون افراد ۳۰ سال و بالاتر به میزان ۵۰ % ، شناسائی افراد با احتمال ابتلا به فشارخون بالا، شروع مراقبت فشارخون در افراد با فشارخون بالا به میزان ۵۰% و افزایش نسبی آگاهی جامعه از عوامل خطر اصلی فشارخون بالا و پیامدهای آن نیز از اهداف اختصاصی این طرح است.
بسیج ملی کنترل فشارخون بالا
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اعلام کرد: کلیه افراد ۳۰ سال و بالاتر ساکن در کشور و بیماران کلیوی و زنان باردار در همه گروه های سنی گروه هدف این طرح هستند. دهقانی تصریح کرد: این طرح در دو مرحله اطلاع رسانی و غربالگری شروع می شود که از 28 اردیبهشت تا 15 تیر ادامه دارد. وی با اشاره به اجرای الکترونیک بسیج ملی کنترل فشارخون بالا گفت: مراجعه حضوری به واحدهای شبکه بهداشت و درمان کشور و سایر واحدهای ارائه کننده خدمات بهداشتی درمانی یا پایگاه های موقت غربالگری فشارخون بالا و غربالگری غیر حضوری به روش خوداظهاری و ثبت در وب سایت به آدرس salamat.gov.ir راه های مشارکت در برنامه است. به گفتۀ وی 381 هزار و 815 نفر جمعیت بالای ۳۰ سال در استان است که انتظار می رود غربالگری بیش از ۱۹۰ هزار نفر انجام شود. وی انتظارات خود برای اجرای بهتر طرح را نیز مساعدت در اجرای مرحله اول و دوم توسط دستگاه های اجرایی و دولتی و غیر دولتی دانست.
مشارکت همگانی
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری نیز در این جلسه با اظهار امیدواری به مشارکت جمعی برای به نتیجه رسیدن اهداف این طرح گفت: برای اجرای بهتر این طرح انتظار می رود از تمامی ظرفیت ها به ویژه سمن ها، دهیاری ها و تریبون های عمومی استفاده شود. ناصر خوش خبر تصویب کرد که تمام ارگان ها و دستگاه های دولتی موظف به همکاری با دانشگاه علوم پزشکی و رابط های آن هستند. به گفتۀ وی در کنار این طرح باید تمام برنامه های فرهنگی و ورزشی نیز در راستای همکاری با این طرح باشد تا در کاهش فشار خون نقش داشته باشند. وی به نقش خانواده ها در اجرای این طرح اشاره کرد و گفت: برای اینکه این طرح ادامه داشته باشد باید خانواده ها هم بخواهند تا ادامه دار شود و به موضوع آموزش و برنامه های آن توجه ویژه ای در طول سال شود.
2 تهدید برای اجرای طرح
رئیس سازمان نظام پزشکی استان هم در این باره گفت: برای اجرای این طرح دو تهدید را در استان می بینم که باید راه حلی دیده شود. کاظم قائمی تصریح کرد: ادامه دار نبودن این طرح از مشکلات است چرا که وقتی یک طرح به صورت ضربتی و بسیجی انجام می شود بعد از مدتی خاموش می شود ولی باید این طرح ادامه دار باشد تا بتوان در جامعه فرهنگ سازی کرد. وی ادامه داد: همچنین طب سنتی نیز از مشکلات ما است چرا که طب جدید و مدرن را قبول ندارند و می گویند فقط طب سنتی ولی طب مدرن باید در کنار طب سنتی با هم کار کنند و گرنه بعد از مدتی ما شاهد مشکلات دیگری خواهیم بود که نیاز است نظارت ها بر مطب های متخصصین طب سنتی یا کسانی که فقط یک دوره دیده اند وجود داشته باشد و همه در کنار هم گام بردارند. وی گفت: سه رأس مثلت از ژنتیک، رفتار و محیط در تمام بیماری ها نقش دارد که برای ژنتیک نمی توان کاری انجام داد ولی در تغییر رفتار افراد می توان با فرهنگ سازی کار انجام داد و همچنین نقش محیط هم بالاست و فقط با کاهش استرس در محیط می توان بیماری ها را کاهش داد.
علت مصرف بالای نمک در استان
اصغرزاده، رئیس دامپزشکی استان هم در این جلسه دلیل مصرف بالای نمک در استان را پرسید که دهقانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند پاسخ داد: دلیل اصلی آن نمک بالا در نان ها می باشد و دیگری وجود نمکدان سر سفره های غذایی مردم است.
فرهنگ سازی از کودکی
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری نیز عنوان کرد: آمارهایی که ما داریم با آمارهایی که شما ارائه کردید تفاوت دارد از مصرف سیگار، فشار خون و دیگر مواردی که عنوان شد و این یک مشکل است که معمولا آمارها با هم تفاوت دارد.
موسوی کیا با بیان اینکه این طرح باید ادامه دار باشد، گفت: باید از کودکی فرهنگ سازی شود و گرنه اگر الان یک طرح ضربتی انجام شود و تمام، در سال های آتی باز هم این مشکل را خواهیم داشت و باید با فرهنگ سازی از سنین پایین این کار انجام شود. به گفتۀ وی در استان تعداد متخصصین تغذیه پایین است و حتی در شهرستان ها در این زمینه متخصص نداریم که نیاز است به این مسأله رسیدگی شود.
نقش سمن ها در ارتقای سلامت اجتماعی
رئیس گروه امور اجتماعی و فرهنگی و سازمان های مردم نهاد دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری هم به نقش سمن ها در ارتقای سلامت اجتماعی اشاره کرد و گفت: از ابتدای ماه رمضان 15 سمن در این زمینه فعالیت می کنند. مژگان شریفی افزود: در ایستگاه سلامت و هم در نقاط شمال و جنوب استان و مهرشهر به صورت خودجوش پایش فشار خون توسط سمن ها در حال اجرا است.
برای آموزش هزینه نمی شود
رئیس مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت دانشگاه بیرجند هم گفت: مشکل ما این است که برای آموزش هزینه نمی شود. به گفتۀ میترا مودی در حوزه آموزش نتایح آن برای ملموس دیدن زمان بر است و به همین دلیل کاری انجام نمی دهند که باید به این نکته توجه شود. وی خاطر نشان کرد: برای تغذیه سالم خانواده ها از زمان نوزادی باید کار کنند و هر نوع که تغذیه کودک را شروع کنی ادامه خواهد داشت.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 1 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور