پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

دستان پرتوان

دستان پرتوان

دختران به ظاهر کم‌توان ذهنی و جسمی و زنان سرپرست خانوار در کارگاه تولیدی حمایتی «دستان پرتوان» چرخ اقتصاد زندگی را به دست گرفتند و فراتر از آن با تولید، به دنبال راهی در بازارهای داخلی و خارجی هستند.

«دستان پرتوان» حدود ۱۳ سال پیش در بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی راه اندازی شد؛ کارگاهی کوچک که آغازگر راهش ۱۰ دختر کم‌توان ذهنی و جسمی بودند و امروز با دستان پرتوان همین دختران و زنان روز به روز طول و عرض کارگاه‌ها بیشتر می‌شود.

دنیایی از شور و تلاش در چشمان دختران دستان پرتوان

قسمت ورودی کارگاه، دختری نوجوان با مانتو پیله‌دار فسفری رنگ ایستاده، چهره معصومش از قاب مقنعه سفید شباهت به فرشته‌هایی دارد که به سندروم داون مشهورند.

باخوشحالی به استقبالم می‌آید دستش را به سمتم دراز می‌کند، گرمی انگشتانش را احساس می‌کنم، با لبخند سلام می‌دهد و می‌خواهد که وارد شوم.

از اطرافیان می‌شنوم که او را سارا صدا می‌زنند با همراهی‌اش وارد کارگاه اول می‌شوم اتاقکی که تمام در و دیوارش با دست ساخته‌های همین توانخواهان تزئین شده است.

یک جا آویزهایی به چشم می‌خورد که از خورده نخ‌های کاموا به شکل توپک‌های کوچکی درآمده و با یک موج، آرم ورودی کارگاه تکان می‌خورد.

کافی است موقع معرفی کارها به چشمان این دختران نگاه کنی؛ آنوقت دنیای از عشق، شور و تلاش را می‌بینی؛ انگار وقتی کارهای هنری‌شان را به یک غریبه معرفی می‌کنند، جان تازه‌ای در جسم و روحشان جان می‌گیرد و آدم از انگیزه و سرزندگی در نگاه این هنرمندان لذت می‌برد.

شولبار تولید منحصر به فرد دستان پرتوان

در این کارگاه‌ها از طرح‌های ساده گرفته تا طرح‌های پیچیده که ساخته و پرداخته ذهنشان هست روی میزهایی چیده شده؛ شاید قابل درک نباشد که خالق این آثار ارزشمند هنری مددجویانی هستند که قدرت جسمی، حرکتی، تکلمی یا ذهنی مثل شهروندان عادی ندارند اما با استعداد و تمرین نشان داده‌اند که هنرمند هستند و نه تنها تفاوتی با دیگران ندارند بلکه کارهای هنری ارزشمند را از خود به یادگار گذاشته‌اند.

طرح‌های رنگارنگی که گویا بافت نخی شبیه کاموا روی پارچه است، بر قاب دیوارها در اندازه های مختلف دیده می شود، نمونه آن زیر دست چند نفر از دختران قرار دارد که مشغول سوزن دوزی آن هستند.
یکی از مربیان برایم توضیح می‌دهد که این طرح منحصربه فرد کارگاه دستان پرتوان است و به آن شولبار می‌گویند.

از دختران شولبار دوز که سرمی گردانم پشت سرم دار تابلو فرشی است که دستانی ظریف با قلابی به طرز ماهرانه تارها را به لای انگشت دست گرفته و نخ‌های رنگارنگ را از میان آن عبور می‌دهد.

نامش را می‌پرسم؛ می‌گوید: فاطمه.

نمی‌داند دقیق از چه سالی در این کارگاه مشغول شده به همین خاطر صدا می‌زند تا مربی پاسخم را بدهد تنها به این جواب اکتفا می‌کند که نقش تابلو فرش گل است.
پشت دار فاطمه، دختری سرش را کج می‌کند و می‌گوید: من شولبار می‌دوزم و برای فاطمه نقشه‌خوانی هم می‌کنم.

نامش رقیه است و از سه سال پیش پایش به دستان پرتوان باز شده با ذوق زیاد به نقشه خوانی برای فاطمه ادامه می‌دهد.

جستجوی بهترین سوغات در تولیدات دستان پرتوان

کمی آنطرف‌تر دخترانی مشغول دوخت کیسه‌های پارچه ای هستند. نمونه کارهایشان روی میز چیده شده پارچه‌هایی از الیاف کاملاً طبیعی که می‌تواند جایگزین مناسبی برای پلاستیک‌های خرید باشد.

طرح‌های زیبایی هم روی این کیسه‌ها نقش بسته برخی از کیسه‌ها انگار به سفارش برگزار کنندگان یک سیمنار دانشگاهی است، این را می‌توان از نام و آرمی که رویش حک شده فهمید.

صدایی مکالمه ۲ نفر که همچون من مشغول بازدید کارگاه هستند جلب توجه می‌کند یکی می‌گوید: هر وقت دلم می‌گیرد به دیدن بچه‌های کارگاه دستان پرتوان می‌آیم خیلی از سوغات‌هایی که به مهمانان خارج استان می‌دهم هم از همینجا تهیه می‌کنم مخصوصاً بیشترین خریدم از حوله نوزاد است که هدیه می‌برم.

نفر بعدی هم در پاسخش می‌گوید: دوستی دارم که در شمال زندگی می‌کند قبلاً برایش زعفران سوغات می‌بردم اما الان هر زمان به دیدنش می‌روم یکی از این رومیزی‌ها، حوله‌ها یا بقیه تولیدات دستان پر توان را می‌برم که چقدر از دیدن این هدایا ذوق می‌کند.

سفارش از عسلویه به بیرجند

چتر حمایت دستان پر توان فقط برای دختران کم‌توان ذهنی و جسمی نیست بلکه در کارگاهی مقابل این دختران، زنان سرپرست خانواری هستند که با دوخت انواع لباس صاحب شغل آبرومند شده‌اند.

تولیدات این کارگاه به سفارش مدارس، کارگاه‌ها و کارخانه‌هاست که به میزان زیاد دوخت و ارسال می‌شود.

آنطور که مدیر و موسس کارگاه تولیدی دستان پرتوان به خبرنگار ایرنا گفت: ۴۶ نفر کم‌توان ذهنی و جسمی، ۱۰ خیاط ثابت و ۱۲ نفر پرسنل در این کارگاه مشغول فعالیت هستند.

سارا راغبی با بیان اینکه شروع کار کارگاه با ۱۰ دختر کم توان ذهنی و جسمی بود ادامه داد: با گسترش کارگاه زنان سرپرست خانوار هم به این مجموعه اضافه شدند که دوخت انواع لباس کار و مدارس را انجام می‌دهند.

وی اظهار داشت: تولیدات این کارگاه بازار فروش خود را در خارج استان پیدا کرده و همین الان سفارش کار از پتروشیمی عسلویه داریم.

دختران دستان پرتوان تمام «نمی شودها» را از زندگی پاک می‌کنند

موسس کارگاه تولیدی دستان پر توان با اشاره به تولیدات دختران کم‌توان این کارگاه گفت: پته‌دوزی، رومیزی، صنایع دستی، ساک خرید، تابلو فرش و غیره از جمله تولیدات این مرکز است.

وی با تاکید بر اینکه نیروها در این مرکز ابتدا آموزش‌های لازم را می‌بینند افزود: آنها با این آموزش‌ها تبدیل به انسان‌های مولد شده و این گونه می‌توانند تمام «نمی‌شودها» را از زندگی خود پاک کنند.

راغبی ورود دستان پرتوان به مشاغل خانگی را از سال ۹۶ یادآور شد و ادامه داد: هنر پارچه بافی در خوسف با ۴۲ زن بافنده شروع و پارچه‌های بافته شده توسط آنها پایه کار تولیدات کارگاه‌های دستان پرتوان است.

وی با ابراز امیدواری از اینکه بتواند با عبور از مشکلات، آینده روشن‌تری را برای این موسسه رقم بزند گفت: مجموعه‌ای که قرار بود به زندگی روزمره این دختران کمک کند، امروز به حدی از کیفیت و تولید رسیده که سفارشات بسیاری از شرکت‌ها و سمینارهای بزرگ داخلی و خارجی را پوشش می‌دهد.

این کارآفرین در خراسان جنوبی بیان کرد: از سال ۱۳۹۰ کارگاه دستان پرتوان به جنبش «نه به پلاستیک» پیوست و مشغول طراحی و تولید کیسه‌های خرید سازگار با محیط زیست شد.

وی اظهار داشت: دختران دستان پرتوان امیدوار هستند روزی دست هر ایرانی یک کیسه خرید این مجموعه را شاهد باشند تا ایرانیان هم کنار سایر مردم جهان به نفس کشیدن زمین کمک کنند.

بازاریابی مهمترین نیاز اشتغال بانوان است

بیرجند- – ایرنا- مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی گفت: بازاریابی و حمایت از مهمترین نیازهای اشتغال بانوان به خصوص تولیدات انبوه در کارگاه‌ها است.

نفیسه نخعی روز شنبه در حاشیه بازدید از کارگاه تولیدی دستان پرتوان به خبرنگار ایرنا افزود: این کارگاه از سال ۸۴ راه اندازی شده و تقریباً چرخه آموزش و تولید در آن تکمیل است.

وی با بیان اینکه بیشترین نیاز فعلی بازار فروش است اظهار داشت: انتظار می‌رود بیمارستان‌ها، کارخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی از تولیدات این قبیل واحدهای تولیدی سفارش خرید داشته باشند تا شاهد رونق بیشتر در این کارگاه‌ها باشیم.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی، افزایش بازار فروش برای اشغال بانوان را راهی برای توانمندسازی دانست و ادامه داد: انواع سوغات، هدیه و نیازهای روزمره در لابه لای تولیدات کارگاه‌هایی همچون دستان پرتوان دیده می‌شود که می‌تواند برای مشتری جذاب باشد.

وی بیان کرد: این بازدید نیز به مناسبت هفته بهزستی و آشنایی مشاوران امور بانوان و خانواده دستگاه‌های اجرایی از نحوه اشتغالان بانوان کم توان برنامه‌ریزی شده که امیدواریم معرفی خوبی از نحوه کار این کارگاه ارایه شود.

کارگاه حمایتی تولیدی دستان پرتوان سال ۸۴ با فعالیت ۱۰ نفر از دختران کم توان ذهنی و جسمی فعالیت خود را در بیرجند آغاز کرد.

کارگاه خیاطی، گل‌دوزی، صنایع‌دستی، بافت و پته‌دوزی از جمله بخش های این واحد حمایتی تولیدی در بیرجند است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + شانزده =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور