پیام شهروند

سلام خسته نباشید به مسولین که واقعا حق الناس و بیت المال نمی شناسند خدا وکیلی تو معصومیه بعد سرعت گیر کی یک سرعت گیر دیگه نصب میکنه با این آسفالتای نمونتون واقعا پروفسرین ها کدوم دانشگاه مدیر پروژه هاتون درس خوندن ماهم بریم

با سلام
18سال پیش ماشینم زورگیری شده اماهنوزبلاتکلیفم

بسم الله/سلام علیکم.خداقوت.ضمن تشکرصمیمانه اززحمات جنابعالی وهمکاران عزیزتان/خواهشمندیم برای”بیمه قالیبافان روستایی”گزارشی تهیه کنید

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

در سالی که گذشت؛ زمین ایران بیش از۱۱هزار بار لرزید/ استانهای دارای بیشترین زلزله

عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی با بیان اینکه زمین ایران ۱۱هزار و۴۸۰ بار لرزید، گفت: فارس و کرمان بیشترین و استان های مرکزی و البرز کمترین تعداد زمین لرزه ها را داشته اند.

به گزارش خبرنگار مهر، زمین لرزه از جمله مخاطرات طبیعی است که پیوسته در سرتاسر کره زمین رخ می‌دهد. در این میان ایران به دلیل قرارگرفتن در کمربند کوهزایی آلپ- هیمالیا و حضور گسل‌های فعال فراوان، کشوری لرزه خیز است که هر از چندگاه شاهد وقوع زمین لرزه‌های بزرگ نیز می‌شود.

دکتر محمد مختاری عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله اطلاعاتی در زمینه زمین لرزه‌های سال ۹۸ در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: بخش اعظم وسعت کشور ما در احاطه یکی از بزرگترین کمربندهای لرزه خیزی دنیا است به طوری که ایران ششمین کشور دنیا به لحاظ وقوع زمین لرزه به شمار می‌رود و هر ساله خسارات مالی و جانی فراوان و جبران ناپذیری را متحمل می‌شود.

وی افزود: در سال ۱۳۹۸ به صورت میانگین هر ماه یک زمین لرزه بالای ۴.۵ ریشتر رخ داده است.

زمین لرزه‌های بالای ۲.۵ ریشتر

زمین لرزه‌های بالای ۴.۵ ریشتر مثلث‌های آبی محل استقرار ایستگاههای لرزه نگار

مهمترین زمین لرزه‌ها در سالی که گذشت

مختاری افزود: یکی از مهم‌ترین زمین‌لرزه ها مربوط به ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸ به بزرگای ۵.۴ در استان هرمزگان – حوالی «رویدر» بود.

وی ادامه داد: این زمین‌لرزه به وقت محلی ۰۱:۳۴:۲۳ و با مختصات طول جغرافیایی ۵۵.۳۲، عرض جغرافیایی ۲۷.۲، در ۳۰ کیلومتری رویدر و ۳۸ کیلومتری بندر خمیر رخ داد.

به گفته عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله، زمین لرزه‌های دوقلوی ۴ اسفند ۱۳۹۸ بخش قطور، شهرستان خوی، آذربایجان غربی صبح روز یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ به بزرگای ۵.۸ ریشتر در مقیاس امواج طولی حوالی شهرهای قطور و خوی در استان آذربایجان غربی را لرزاند. این زمین لرزه که چندین پیش‌لرزه و پس‌لرزه (بیش از ۱۰۰) در نزدیکی شهرهای قطور، خوی، زرآباد و تسوج در استان آذربایجان غربی را نیز به همراه داشت در ساعت ۰۹:۲۳ در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داد.

وی خاطر نشان کرد: همچنین عصر همان روز (۴ اسفند ۱۳۹۸) در ساعت ۱۹:۳۰ زمین لرزه دیگری به بزرگای ۵.۹ ریشتر، آذربایجان غربی و تقریباً منطبق بر رومرکز زمین لرزه نخست را لرزاند و تعدادی کشته و زخمی بر جای گذاشت.

مختاری عنوان کرد: در بامداد روز جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۵.۹ ریشتر حوالی شهر تَرک از شهرستان میانه (آذربایجان شرقی) را لرزاند. این زمین لرزه که چندین پیش‌لرزه و پس‌لرزه در نزدیکی شهرهای میانه، ترکمانچای و تَرک در استان آذربایجان شرقی را نیز به همراه داشت، در ساعت ۰۲:۱۷:۰۵ در عمق ۹ کیلومتری زمین رخ داد و چندین کشته و مجروح بر جای گذاشت.

وی ادامه داد: زمین لرزه ۵.۸ ریشتری ۱۲ دی ۱۳۹۸ سنگان در خراسان رضوی رخ داد که در عمق ۸ کیلومتری زمین و در ساعت ۷:۵۹ دقیقه صبح روز پنج شنبه اتفاق افتاد.

مختاری با بیان اینکه زمین لرزه ۵.۸ ریشتری ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ بندر لافت در استان هرمزگان در روز یک شنبه ساعت ۱۶:۰۰:۴۶ «لافت» شهرستان قشم را لرزاند گفت: این زمین لرزه در عمق ۱۳ کیلومتری زمین و در مرز خلیج فارس و هرمزگان و مختصات جغرافیایی (۲۶.۹۳ شمالی و ۵۵.۸۸ شرقی) رخ داده است.

به گفته وی شدت این زمین لرزه به حدی بود که بیش از ۲۰ ثانیه ادامه داشت و در شهرهای همچون قشم احساس شد.

وی تاکید کرد: لازم به ذکر است که دو زمین لرزه ۳.۹ ریشتری و ۴.۴ ریشتری نیز در ساعت ۱۵:۵۱ و ۱۵:۵۴ دقیقه این منطقه را لرزاند که به عنوان پیش لرزه ثبت شده اند. با شناخت اینگونه موارد ممکن است بتوان در آینده به وقوع زمین لرزه اصلی پی برد که تحقیقاتی در این موارد در حال انجام است.

مختاری افزود: زمین لرزه ۵.۷ ریشتری ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸ در روز دوشنبه ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه و در ۱۹ کیلومتری مسجد سلیمان در استان خوزستان را به شدت تکان داد. این زمین لرزه به طول جغرافیایی ۴۹.۵، عرض جغرافیایی ۳۱.۹۵ و در عمق ۱۷ کیلومتری رخ داد. شدت زمین لرزه به حدی بود که همه شهرهای استان خوزستان و حتی استان‌های همدان، چهار محال و بختیاری و لرستان هم این زمین لرزه را احساس کردند. این زمین لرزه در کویت هم احساس شد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله گفت: زمین لرزه فروردین ماه ۱۳۹۸ در جنوب سومار- کرمانشاه در ساعت ۱۴:۳۷ بعدازظهر (به وقت محلی) روز ۱۴ فروردین ۱۳۹۸ شمسی با بزرگای ۵.۱ ریشتر درمرز ایران و عراق رخ داد. کانون این زمین لرزه در نزدیکی یکی از شاخه‌های گسل پیش ژرفای زاگرس قرار دارد.

وی ادامه داد: زمین لرزه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ جنوب خاوری دهدشت – کهگیلویه و بویراحمد در ساعت ۰۰ و ۲۱ دقیقه نیمه شب (به وقت محلی) با بزرگای ۵.۱ در مقیاس امواج محلی در ۲۱ کیلومتر جنوب چرام و ۱۳ کیلومتر جنوب خاور دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد به وقوع پیوست. زمین لرزه در عمق ۹ کیلومتری و کانون آن در نزدیک گسل میشان بوده است.

فهرست زمین لرزه‌های مهم سال ۱۳۹۸ با بزرگای بالای ۵

توزیع فراوانی زمین لرزه‌های بالای ۳ ریشتر سال ۹۸ به تفکیک استان

نقشه توزیع فراوانی زمین لرزه‌های بالای ۳ ریشتر سال ۱۳۹۸ ایران به تفکیک استان

دکتر محمدمختاری عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی در ادامه نیز با بیان اینکه زمین ایران ۱۱ هزار و۴۸۰ بار لرزید، گفت: همچنان که در اشکال و جداول بالا آورده شده است قریب به اتفاق اغلب ایران را زمین لرزه با بزرگای قابل توجهی مورد تهدید قرار می‌دهد. اگر به آمار زمین لرزه‌های بالای ۳ ریشتر توجه کنیم استان‌های فارس و کرمان بیشترین تعداد زمین لرزه و استان‌های مرکزی و البرز کمترین تعداد زمین لرزه را در سال ۱۳۹۸ ثبت کرده اند.

کد خبر 4881515

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − یک =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور