پیام شهروند

بسم الله/سلام علیکم.خداقوت.ضمن تشکرصمیمانه اززحمات جنابعالی وهمکاران عزیزتان/خواهشمندیم برای”بیمه قالیبافان روستایی”گزارشی تهیه کنید

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

دریچه مجازی برای رهایی فرهنگ از قرنطینه

مهتاب افشین نسب

شیوع ویروس کرونا که به خانه‌نشینی میلیون‌ها انسان در سراسر جهان به‌منظور قطع زنجیره انتقال این ویروس مرگبار منجر شده، این روزها بازار فعالیت‌های فرهنگی در فضای مجازی را از همیشه داغ‌تر کرده‌است.

همزمان با گسترش ویروس کرونا در جهان، مردم، بویژه در کشورهایی که همه‌گیری ویروس در آنها بیشتر است، چندین هفته است که در خانه مانده‌اند و قرنطینه‌ای بی‌سابقه‌ را تجربه می‌کنند؛ قرنطینه‌ای که می‌تواند برای برخی بویژه آن دسته از افراد که بیش از دیگران به حضور در جامعه و انجام فعالیت‌های اجتماعی عادت داشته‌اند کسالت‌آور شود.
در این شرایط آنچه توانست طی زمان قرنطینه مرهمی باشد بر دلتنگی و تنهایی انسان‌ها، امکانات ارتباطی ارزشمندی بود که محیط اینترنت و فضاهای مجازی در اختیار آنان قرار داد؛ تا جایی که این‌ روزها بیش از هر زمان دیگر پرده از اهمیت تکنولوژی‌های مبتنی بر وب به ویژه نسل جدید آن‌ها یعنی فضاهای مجازی موبایلی برداشته شده است.
علاوه بر اینکه استفاده از فضاهای مجازی در دوران قرنطینه جهانی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، امکان دید و بازدید افراد با یکدیگر را فراهم آورد و از دلتنگی آنان برای اعضای خانواده و دوستانشان کاست، این فضاها حالا بستر شکل‌گیری رویدادهای فرهنگی سرگرم‌کننده برای کاربرانی شده‌ که در قرنطینه به سر می‌برند.
بازدید مجازی از موزه‌ها و نمایشگاه‌ها، برگزاری تورهای سیاحتی مجازی برای سفر مجازی کاربران به گوشه و کنار جهان و دیدن جاذبه‌های سیاحتی کشورهای مختلف، برگزاری کنسرت‌های مجازی موسیقی و برگزاری کارگاه‌های فرهنگی، هنری از جمله اتفاق‌های قابل‌تاملی بود که در دورانی که کرونا به جان جهان افتاده توانست کمی از فشار روانی این رویداد بر جامعه جهانی بکاهد.
موزه‌گردی مجازی در جهان کرونازده
در این روزهای کرونایی درهای تعدادی از موزه‌ها در ایران و جهان به روی مردم باز است تا بتوانند به‌طور مجازی از گنجینه‌های تاریخی و هنری جهان دیدن کنند.
در ایران، بازدید مجازی از موزه «ایران باستان» به عنوان یکی از قدیمی‌ترین موزه‌ها که در دوره پهلوی نخست ساخته‌شد، میسر است.
در درگاه اینترنتی بازدید از موزه ایران باستان همچنین امکانی فراهم است که علاوه بر تماشای سالن‌ها و راهروهای موزه، بتوان از برخی اشیای مهم موزه به صورت سه‌بعدی دیدن کرد.
موزه «بانک ملی ایران» ایران هم تور مجازی دارد و از طریق آن، هم می شود عمارت‌های تاریخی را از بیرون به تماشا نشست و هم می‌شود از اشیا داخل سالن‌ها به خوبی بازدید کرد.
مجموعه کاخ‌موزه‌های «سعدآباد» تهران هم در سایت خود بخشی را به بازدید مجازی و ۳۶۰درجه از ویترین‌های اشیای موزه‌های داخل این مجموعه اختصاص داده است.
شمار دیگری از موزه‌های ایران چون باغ‌موزه «نگارستان» و موزه «میراث روستایی گیلان » هم اگر چه بازدید مجازی ندارند اما در تارنماهای‌خود تصاویر ملموسی از اشیا و دیدنی‌های این موزه‌ها قرار داده‌اند که با تماشای این تصاویر می‌توان تا اندازه زیادی با حال و هوای موزه‌های مذکور آشنا شد.
شماری از موزه‌ها چون موزه «نقشه تهران»، کتابخانه و موزه ملی «ملک» و موزه «فرش ایران» هم در این روزهای کرونایی ویدئوهایی از گنجینه‌های خود را درون تارنماهای‌شان قرار داده و در دید عموم گذاشته‌اند.
به غیر از موزه‌های ایران، بسیاری از موزه‌ها در جهان نیز این روزها تور مجازی برگزار می‌کنند. «بریتیش میوزیوم» یا همان موزه بریتانیا که در لندن واقع است یکی از این موزه‌ها است که می‌توان ساعت‌ها در آن گشت‌وگذار کرد.
گوگل نیز در حال و روز کرونایی جهان، تورهای فرهنگی برگزار می‌کند که این تورها امکان بازدید از موزه‌هایی چون موزه «ون گوگ» آمستردام هلند، موزه «هنر» سائوپائولو برزیل و موزه «پرگامون» برلین را مهیا کنند.
فعالیت مجازی کتابخانه‌های عمومی در دوران فاصله‌گذاری
با ادامه تعطیلی کتابخانه‌های عمومی در شهرهای مختلف به دلیل خطر انتقال کرونا از طریق مبادله کتاب، «علیرضا مختارپور» دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، بتازگی از ادامه فعالیت‌های کتابخوانی و کتابخانه‌ها در فضای مجازی با وجود تعطیلی کتابخانه‌ها خبر داده است.
وی ضمن تشریح اقدامات نهاد متبوعش در روزهای تعطیلی کتابخانه‌ها گفته است: در حال حاضر ما برنامه‌هایمان را از طریق فضای مجازی دنبال می‌کنیم؛ از جمله دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی که هر ساله با همکاری بنیاد فرهنگی هنری بین‌المللی امام رضا علیه‌السلام و فعالیت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود. این جشنواره بزرگترین مسابقه کتابخوانی کشور از نظر میزان مشارکت کننده است که سال گذشته بیش از ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در آن شرکت کردند.
مختارپور در ادامه تاکید می‌کند: دهمین دوره این جشنواره در حال برگزاری است و ما با همکاری ناشران توانستیم نسخه‌های الکترونیکی کتاب‌های این مسابقه را در فضای مجازی بارگذاری کنیم و این مسابقه در حال برگزاری است. گفتنی است، طبق اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، جشنواره مرور نویسی ویژه کتابداران و کارکنان کتابخانه‌های عمومی کشور با محوریت کتاب «چگونه مرور کتاب بنویسیم؟»، معرفی کتاب توسط کتابداران، مسابقه نقاشی «کرونا را شکست می‌دهیم» ویژه کودکان، پویش «هر کتابدار یک کتابخوان»، پویش ملی «هر خانه یک کتابخانه» و پویش و مسابقه‌های مختلف کتابخوانی که توسط ادارات کل استانی نهاد و با ظرفیت‌های موجود در استان‌ها برگزار می‌شود.

از جمله این پویش‌ها می‌توان به پویش «خانواده کتابخوان» و «در خانه می‌مانیم، کتاب می‌خوانیم، کرونا را شکست می‌دهیم» در استان خراسان رضوی، «تهدید کرونا، فرصت کتابخوانی» در استان البرز، مرحله دوم مسابقه کتابخوان مجازی «مرا بخوان» و پویش «خانه بمانیم، کتاب بخوانیم» در کتابخانه‌های عمومی استان فارس و برگزاری محفل ادبی «فیض» توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران با حضور شاعران برجسته و نام آور کشور در فضای مجازی اشاره کرد.
سفر به همه جای جهان با تورهای مجازی
لغو سفرهای تفریحی و تعطیلی بسیاری از مراکز گردشگری در سراسر جهان یکی دیگر از تبعات گسترش ویروس کرونا بوده‌است. در کشور ما نیز این اتفاق که با تعطیلات نوروزی همراه شد موجب لغو بسیاری از سفرها شد. در این شرایط اما با کمک اینترنت، فضای مجازی و سرویس‌هایی که تورهای مجازی ارائه می‌دهند می‌توان به نقاط مختلف جهان سفر کرد و به صورت زنده یا به کمک شبیه‌ساز سه‌بعدی از طریق گوگل، گشت‌وگذاری در مناطق دیدنی جهان انجام داد.

با کمک تورهای مجازی می‌توانید به نقاطی سر بزنید و آنها را بگردید که شاید هرگز امکان سفر به آنجا را در ذهن خود متصور نبوده‌اید. از گشت و گذار زنده در فضا و خیابان‌های کشورهای مختلف تا سواحل مدیترانه‌ای و نقاط مختلف ایران.
خانه‌نشینی و کنسرت‌های مجازی برای حفظ نشاط جمعی
کنسرت‌های آنلاین یکی دیگر از اتفاق‌های سرگرم‌کننده در دوران خانه‌نشینی مردم به دلیل شیوع کرونا بود که تجربه شادی جمعی به شکلی مجازی را برای مردم کشورمان فراهم کرد.
این کنسرت‌ها به همت معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با همکاری دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از هشتم فروردین ماه به مدت ۱۵ شب در برج میلاد تهران برگزار شد.
کنسرت‌های آنلاین با اجرای هنرمندانی چون امید حاجیلی، مهدی جهانی، روزبه بمانی، گروه استاد اسداللهی، رضا یزدانی، گروه رستاک، حمید عسگری،  گروه گیل و آمارد (ناصر وحدتی)، مهدی یغمایی، گروه ژوانا (سعدالله نصیری)، حمید حامی، لیان، سینا سرلک، اشوان (اشکان خدابنده‌لو) و بدون حضور تماشاگر برگزار شد و به صورت زنده از سایت های تیوا www.tva.tv ، فیلم نت، ارمغان، گروه پیشتاز، هاشور، رسانه مهر، پویا رسانه، آی سینما، سینمای همراه، رسانه لحظه و گپ فیلم آپارات قابل مشاهده بود.
بی شک فضای مجازی در بحران کرونا که چندماهی است دامنگیر جهان شده و مناسبات اجتماعی در کشورهای مختلف را مختل کرده‌ تا اندازه زیادی توانست به یاری مردم جهان بیاید و از تنهایی، کسالت و دلتنگی آنان بکاهد. در این شرایط بسیاری از افراد توانستند تا حدی به پویایی خود ادامه دهند و فعالیت اجتماعی و فرهنگی داشته باشند. در دوران کرونا می‌توان گفت بیش از هر زمان دیگر پرده از کارکردهای مثبت اینترنت و فضاهای مجازی برداشته شد. بی تردید برگزاری رویدادهای فرهنگی در فضای مجازی می‌تواند جایگزین مناسبی برای فعالیت‌های فرهنگی افراد در جامعه باشد و در راه قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا در کشورهای مختلف کمک‌رسان شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور