پیام شهروند

با سلام
18سال پیش ماشینم زورگیری شده اماهنوزبلاتکلیفم

بسم الله/سلام علیکم.خداقوت.ضمن تشکرصمیمانه اززحمات جنابعالی وهمکاران عزیزتان/خواهشمندیم برای”بیمه قالیبافان روستایی”گزارشی تهیه کنید

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

حوادث / انتقام اینستاگرامی از زن برادر

زیردریایی خطرناکی که می‌تواند زیر ۳۰ دقیقه کره زمین را نابود کند!

کشور آمریکا سالهاست به دنبال ساخت سلاح‌هایی است که بتواند با استفاده از آن‌ها کشور‌های جهان را نابود کند. از جمله این سلاح ها، بمب اتم، موشک هسته ای، میکروب‌های خطرناک و تجهیزات بیولوژیک، ماهواره‌های فضایی با حمل تجهیزات محرمانه و… هستند.

ایالت متحده برای حمل این سلاح‌ها از فضاپیماها، جنگنده ها، کشتی‌ها و زیردریایی‌ها استفاده می‌کند که یکی از خطرناک‌ترین آن‌ها زیردریایی تهاجمی کلاس Seawolf است که از آن به عنوان گران‌ترین و پیشرفته‌ترین زیردریایی آمریکا یاد می‌شود. البته برخی کارشناسان معتقدند زیردریایی‌های virginia پیشرفته‌تر بوده که در نیروی دریایی این کشور مشغول خدمت هستند.

به هرحال زیردریایی Seawolf به شدت پنهانکار بوده و کشف آن بسیار دشوار است و بدنه این آبگرد رزمی از جنس فولاد پرفشار HY-۱۰۰ بوده و پوشش ضد پژواک دارد و می‌توان تا عمق ۳۰۵۰ آب نفوذ کند. این زیردریایی همچنین قابلیت تجهیز شدن به قدرتمندترین موشک‌های اتمی را دارد و با شلیک چند فروند از آن می‌تواند حیات را در کره زمین غیرممکن کند.

کشور آمریکا درحال حاضر خطرناک‌ترین کشور جهان است و با وجود اینکه تلاش می‌کند تا هیچ کشوری به توان هسته ای، حتی در ابعاد صلح آمیز و پزشکی دست پیدا نکند، اما خود با ساخت چنین سلاح‌هایی می‌تواند عامل مرگ میلیارد‌ها انسان شود و کره خاکی را متلاشی کند.

 

 

 

 

 

جریمه ۱.۵ میلیون تومانی برای صنوف متخلف

اسفنانی درباره نحوه برخورد با اصنافی که محدودیت‌ها را رعایت نکنند، توضیحاتی داد.

 جریمه ۱.۵ میلیون تومانی برای صنوف متخلف محمدعلی اسفنانی معاون سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به اینکه روز شنبه اجرای محدودیت‌ها رعایت شده بود، گفت: به ندرت ما تخلفی را دیدیم و آن جا‌هایی که تخلف کرده اند؛ برایشان پرونده تشکیل می‌شود.

وی ادامه داد: مطابق ماده ۱۷ قانون امور صنفی، تخلف این افراد مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت و مجازات می‌شوند.

اسفنانی با بیان اینکه در این ماده آمده که افراد صنفی مکلفند قوانین جاری کشور، از جمله قوانین صنفی، بهداشتی، ایمنی، انتظامی، فنی، زیبا سازی محیط کار و دستورالعمل‌های مربوطه و نرخ گذاری خدمات و کالا که از سوی مراجع قضایی ذی ربط ابلاغ می‌شود را رعایت و اجرا کنند، افزود: بنابراین کسی که این مقرراتی که ابلاغ شده را عمل نکند، مطابق ماده ۶۸ همین قانون برای مرحله اول به ۳۰۰ هزار تومان و مرحله دوم به ۶۵۰ هزار تومان و در مرحله سوم به ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم می‌شود.

 

 

 

 

مبلغ جریمه تردد خودروها از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: جریمه تردد خودروهای شخصی از ساعت ۲۱ تا ۴ درسطح شهر ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

 مبلغ جریمه تردد خودروها از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح  علیرضا رئیسی شنبه شب در یک برنامه گفتگوی تلویزیونی افزود: منع تردد از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح در ستاد ملی موافقان و مخالفانی داشت، اما در نهایت کلیات آن را همه اعضای ستاد ملی و کرونا پذیرفتند و امشب نخستین شب اجرای این مصوبه در سطح کشور بود.

وی با بیان اینکه خبر منع تردد شهروندان از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح سه شنبه هفته قبل توسط وزیر کشور اعلام شده بود، گفت: سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز دوشنبه هفته گذشته آن را اطلاع رسانی کرده بود که از روز یکم آذرماه به مورد اجرا گذاشته می‌شود.

سخنگوی ستاد مقابله با بیماری کرونا سپس به صاحبان تمام واحدهای صنفی که می توانند فعالیت کنند توصیه کرد بعد از ساعت ۸ شب مغازه خود را ببندند و برای تردد به منزل خود از تاکسی استفاده کنند.

رئیسی گفت: شیوع بیماری کرونا در کشور بحران بزرگی را به وجود آورده است و در شرایطی هستیم که اعضای ستاد ملی کرونا به طور شخصی دنبال ایجاد محدودیت نیستند مگر این که چاره‌ای جز ایجاد محدودیت برای شهروندان نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه این محدودیت ها ممکن است در عمل نیز نواقصی داشته باشد، اظهار داشت: ما باید در ۲ هفته آینده بحران کرونا را به شدت کنترل کنیم تا بتوانیم به تدریج شاهد سیر نزولی انتشار ویروس کرونا در سطح کشور باشیم.

رئیسی تاکید کرد: این محدودیت دو هفته‌ای را همه ما موظف هستیم رعایت کنیم و بدون شک کاهش تردد می تواند در چهار هفته آینده تاثیرات قابل توجهی را در سطح کشور بگذارد.

وی گفت : پیشتر این محدودیت ها را در ۴۳ شهر که وضعیت آنها قرمز بود اعمال کردیم و خوشبختانه به تدریج با اعمال محدودیت های بیشتر بیماری کرونا در این ۴۰ شهر کاملاً سیر نزولی پیدا کرد و آن ۳ شهر نیز روند رشد این بیماری متوقف شد.

رئیسی افزود: هم اکنون ۱۶۰ شهر ما در وضعیت قرمز قرار دارد که ۵۳ میلیون نفر در این شهرها زندگی می‌کنند و اگر نتوانیم این محدودیت‌ها را اعمال کنیم با افزایش جانباختگان لطمات بسیار بزرگی به کشور وارد خواهد شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: با توجه به تجربه ای که در کشور داریم اگر ما در اعمال محدودیت ها بیش از ۸۵ درصد عمل کنیم قطعاً پس از دو هفته شاهد کاهش روند بیماری کرونا در کشور خواهیم بود.

وی با بیان اینکه تا زمانی که در شهری وضعیت ما قرمز است این محدودیت ها ادامه خواهد داشت، از طرح محله محوری مقابله با کرونا خبر داد و گفت از امروز طرح محله محوری مقابله با کرونا در سطح کشور آغاز شده و به ازای هر ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر در کشور یک پایگاه سلامت وجود دارد و به ازای هر ۱۵۰۰ نفر یک مراقب سلامت نیز در این طرح انجام وظیفه خواهد کرد.

رئیسی اظهار داشت: در این طرح محله محور در صورتی که نیاز باشد همکاران ما به درب منازل مراجعه خواهند کرد تا با انجام تست های مورد نیاز از روند بیماری کرونا در بین خانواده اطمینان حاصل کنند.

وی گفت: ما در اجرای طرح محله محور بر خانواده‌ها متمرکز شدیم و امیدواریم در دو هفته آینده ما بتوانیم با شناسایی بیماران در بین خانواده آنها را به موقع ایزوله و قرنطینه کنیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: توسعه ما به شهروندان این است که طی یک ماه آینده هر کسی از خانه بیرون بیاید کارت ملی خود را همراه خود داشته باشد تا در صورت نیاز با انجام اسکن روی کارت ملی بتوانیم افرادی که بیماری آنها مثبت هست از حضور در اماکن و یا انجام سفر جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به راه‌اندازی بانک اطلاعات مبتلایان کرونا، اظهار داشت: خوشبختانه در حوزه حمل و نقل هوایی و ریلی سیستم های فروش بلیت به این بانک متصل شده اند که با ارائه مشخصات افراد می‌توانند افرادی که کرونای آنها مثبت بود شناسایی کنند و اجازه ندهند این افراد سوار هواپیما شوند و یا اینکه از قطار برای سفرهای خود استفاده کنند.

وی تاکید کرد: کسانی که تست کرونای آنها مثبت تشخیص داده شود تا ۱۴ روز حق سفر ندارند.

 

 

 

انتقام اینستاگرامی از زن برادر

مرد جوان برای انتقامجویی از همسر سابق برادرش تصاویر وی را به‌همراه مطالب توهین‌آمیز در اینستاگرام منتشر کرد.

 سرهنگ رضا ملوکی، رئیس پلیس فتای شرق استان تهران در تشریح این پرونده گفت: چندی قبل زن جوانی با مراجعه به پلیس فتا از انتشار تصاویر شخصی‌اش به همراه مطالب توهین‌آمیز در یکی از شبکه‌های اجتماعی شکایت کرد و بدین ترتیب رسیدگی به پرونده در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت. با اقدامات تخصصی، فنی و مهندسی کارشناسان پلیس فتا، متهم که از بستگان نزدیک این زن بود شناسایی و با هماهنگی مراجع قضایی به اداره پلیس منتقل شد.

سرهنگ ملوکی ادامه داد: متهم در ابتدا منکر تهدید و ایجاد مزاحمت برای وی شد، اما در نهایت پس از مشاهده ادله غیرقابل انکار جرم، لب به اعتراف گشود و انگیزه خود از انجام این عمل مجرمانه را انتقامجویی از همسر سابق برادرش عنوان کرد. رئیس پلیس فتای شرق استان تهران گفت: امروزه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی محلی برای تسویه حساب شخصی و انتقام گیری به‌وسیله تهدید و فحاشی شده است، که متأسفانه شاهد این حرکت ناپسند توسط بسیاری از اشخاص برای تخریب طرف مقابل هستیم. اما پلیس فتا با هرگونه فعالیت سوء و هنجارشکن برخورد کرده و در این خصوص هیچ‌گونه ملایمتی نخواهد داشت.

 

 

مراقب باشید، هر پیامی بسته حمایتی کرونا نیست

شیادان فضای مجازی همواره دنبال فرصتی هستند تا به اهداف شوم خود برسند و در شرایطی که مردم و مسئولان درگیر مهار ویروس کرونا هستند آنها بیکار ننشسته و به دنبال پر کردن جیب خود به هر طریقی بوده و از همه ترفندها برای فریب کاربران استفاده می‌کنند.

 مراقب باشید، هر پیامی بسته حمایتی کرونا نیست به گزارش ایرنا، این روزها بسیاری از کسب و کارها و شرایط زندگی مردم تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته و مسئولان در این شرایط بحرانی در کنار مهار این ویروس، اقدامات حمایتی را نیز در پیش گرفته تا مردم کمتر تحت تاثیر آلام و شرایط کرونا قرار گیرند.

این در حالیست که کارشناسان پلیس فتا نیز بارها هشدار داده اند که مردم در فضای مجازی به هر فرد و تبلیغی اعتماد نکرده و هر گونه خبر و مطلبی را از منابع اصلی اطلاع رسانی دریافت کنند زیرا کلاهبرداران همچنان برای شکار لحظه ها کمین کرده اند.

در محدودیت‌های جدید کرونایی که از روز گذشته (اول آذر) شروع شده، مشاغل دو، سه و چهار در مناطق قرمز کرونا تعطیل هستند.

همچنین اداره‌ها باید با یک سوم کارکنان فعالیت کنند. محدودیت تردد از ساعت ۲۱ تا ۴ بامداد نیز اجرایی می‌شود. محدودیت خروج از استان‌های قرمز با پلاک بومی نیز در حال اجراست. این در حالیست که حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری در جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به آغاز طرح جامع مقابله با کرونا از اول آذر ماه، به اجرای اقدامات حمایتی و جبرانی ناشی از کرونا تاکید کرد.

وی گفت: با توجه به اینکه دو هفته کسب و کار و فعالیت‌های اقتصادی مردم تعطیل می‌شود، باید در حدی که توان و امکانات داریم، مردم را یاری و کمک کنیم به همین دلیل امروز مصوب شد برای حدود نزدیک ۳۰ میلیون نفر- 29.7 میلیون نفر – ماهانه تا پایان امسال هر ماه ۱۰۰ هزار تومان بلاعوض پرداخت کنیم.

رئیس جمهوری همچنین افزود: برای ۱۰ میلیون خانوار هم مقرر شد وام یک میلیون تومانی در اختیار آنها قرار گیرد. شبیه همان وامی که اوایل سال در اختیار مردم قرار گرفت و آن وام هم ۳۰ ماهه است و مردم بازپرداخت می‌کنند.

به گفته روحانی این طرح در شهرهایی که وضعیت قرمز، نارنجی و زرد دارند، اجرایی و عملیاتی خواهد.

این در حالیست که کلاهبرداران فضای مجازی نیز بیکار ننشسته و با رصد اخبار مرتبط با کرونا به کلاهبرداری های مجازی روی آورده و از بی اطلاعی و ساده لوحی افراد سوءاستفاده می کنند.

شیادان در هر مناسبتی به میدان آمده و از این اعیاد و مناسبت ها سوءاستفاده کرده اند و اکنون نیز با وجود ویروس کرونا با انواع و اقسام شگردها ظاهر شده اند و به گونه ای عمل می کنند که گویا تبلیغات کذب آنها صحت دارد.

تنها راه شناخت اخبار درست از نادرست در این شرایط کرونایی، کسب اطلاعات درست و دقیق از منابع خبری رسمی است و در صورت شک و تردد باید از صحت مطالب ارسالی مطمئن شد.

اکنون به گفته پلیس فتا برخی افراد در فضای مجازی به دروغ از ارائه بسته های حمایتی خبر داده اند.

یکی از شهروندان تهرانی در این زمینه می گوید: چندی پیش از یک شماره ایرانسل برایم پیام آمد که با ارسال شماره حساب بانکی خود از بسته حمایتی برخوردار شوید و در صورت ارسال شماره حساب مبلغی به عنوان بسته حمایتی برای شما ارسال می شود.

وی ادامه داد: از ارسال شماره حسابم برای ارسال کننده این پیامک خودداری کردم اما به نظرم باید در این زمینه اطلاع رسانی بیشتری صورت گیرد تا مردم آگاه تر شوند از آن جایی که بسیاری از اقشار مردم در کسب و کارهای مختلف درگیر مبارزه با کرونا هستند و کسب و کار عده ای نیز به دلیل شیوع این ویروس تحت تاثیر قرار گرفته و از نظر معیشتی دچار مشکل می شوند باید اطلاع رسانی ها از طریق خبرگزاری ها، صدا و سیما و رادیو افزایش یابد تا این اطلاع رسانی به طریقی به گوش مردم برسد.

یکی دیگر از شهروندان تهرانی در این زمینه می گوید: چندی پیش برای یکی از اقوام ما پیامک بسته معیشتی و حمایتی دولت ارسال شد، وی با ساده لوحی تمام مراحلی که به او پیامک می شد را انجام داده و وقتی فهمید از وی کلاهبرداری شده است که بسیار دیر شده و حسابش خالی شد.

در شبکه های مجازی اینستاگرام و تلگرام تبلیغاتی مبنی به کمک معیشتی و حمایتی به مردم انعکاس می یابد هنوز بسیاری از افراد جامعه نمی دانند که مهم ترین منبع دریافت اخبار درست چه منابعی است و به راحتی به چنین تبلیغاتی اعتماد می کنند در صورتی که با کمی تامل می توان، فهمید که سلام گرگ به طمع نیست.

این شهروند ادامه می دهد: شبکه‌های اجتماعی خطرات خاص خود رادارند که ممکن است با رعایت نکردن نکات امنیتی برای کاربر دردسرساز شود این در حالی است که هنوز سطح سواد افراد در این زمینه افزایش نیافته است بلکه با ورود هر گونه تکنولوژی ابتدا باید سواد خود را افزایش دهیم.

وی تصریح می کند: البته نمی توان همه ایرادات را به مردم وارد کرد زیرا رسانه های دیداری و شنیداری کمتر به این موضوع اهمیت داده و به آن پرداخته اند. در حالی که باید سطح سواد فضای مجازی مردم از طریق رسانه ها افزایش یابد.

راه های مبارزه با کلاهبرداران فضای مجازی

کارشناسان فتا و فضای مجازی بر این باورند که راه های بسیاری وجود دارد که می‌توان از شبکه‌های اجتماعی به صورت درست و هدفمند استفاده کرد.

یکی از ابتدایی ترین راه های پیشگیری از جرایم در فضای مجازی پنهان کردن اطلاعات شخصی است بر این اساس توصیه می شود اطلاعات شخصی خود را همانند شماره کارت‌های اعتباری و گذرواژه در اختیار افراد غریبه و افرادی که به آنها اعتماد ندارید، قرار ندهید.

در واقع یکی از مهم‌ترین مسائلی که از چالش‌های امنیتی در این شبکه‌ها به شمار می‌رود، نگهداری و امنیت اطلاعات و داده‌های به اشتراک گذاشته ‌شده توسط کاربران از دسترسی‌های غیرمجاز و فشار ناخواسته است؛ اما در آن‌سوی سکه نمی‌توان از آسیب‌های ناشی از این فناوری‌های نوین غافل ماند چرا که صرف‌نظر از کاربرد وسیع این ابزارها، آنچه امروزه کاربرد بسیاری دارد و بخش وسیعی از فعالیت‌های روزمره‌ی افراد را پوشش می‌دهد، اینترنت و به‌تبع آن فضای مجازی است.

معمولاً در شبکه‌های اجتماعی، جزئی‌ترین اطلاعات کاربران نیز قابل دریافت و انتشار است. علاقه‌مندی‌ها، میزان تحصیلات، ارتباطات خانوادگی، ارتباطات دوستانه، شغل و محل زندگی مورد سؤال قرار می‌گیرد. برخی از وب‌سایت‌های شبکه‌های اجتماعی حتی رنگ مو، رنگ چشم و نداده قد کابل را نیز می‌پرسند به همین دلیل عضویت در شبکه‌های اجتماعی همواره برای عده‌ی زیادی با نگرانی و اضطراب همراه بوده است و در مواردی نیز منجر به مشکلاتی هم شده است.

برخی خدمات شبکه‌های اجتماعی مثل اپلیکیشن ­­ها در دل خود، کرم‌های رایانه‌ای را انتشار می‌دهند؛ بنابراین در فضای شبکه‌های اجتماعی، به هر خدمتی که از سوی کاربران دیگر به شما پیشنهاد می‌شود، اعتماد نکنید زیرا فضای شبکه‌های اجتماعی مملو از کاربرانی است که با هویت‌های جعلی و برای مقاصد خاص مثل کلاهبرداری، اشاعه فحشاء و سایر اقدامات غیرقانونی و مجرمانه نسبت به ارتباط‌گیری با کاربران اقدام می‌کنند از این‌رو از پذیرفتن افرادی که با هویت، تصاویر و طرح مطالب اغواکننده سعی در ارتباط‌گیری و افزودن شما به لیست دوستان یا علاقه‌مندان صفحه‌ی خود را دارند، اجتناب کنید.

کارشناسان فضای اجتماعی نسبت به تنظیم حوزه‌ حریم خصوصی تاکید بسیاری دارند چرا که با استفاده از این ابزارها می‌توانید با خیال راحت‌تر نسبت به اشتراک‌گذاری اطلاعات با دوستان اقدام کنید و دسترسی دیگران را محدود نمایید؛ و همچنین با استفاده از تنظیمات حریم خصوصی به‌منظور اطلاع از اینکه چه کسانی اطلاعات شخصی شما را مشاهده می‌ کنید، می‌توان استفاده کرد.

هر پیامی بسته معیشتی نیست

محمدعلی رجبی رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا گفت: هر پیامی مبنی بر نیاز افراد به ثبت اطلاعات بانکی آنها در درگاه‌های مشکوک برای دریافت کمک‌ هزینه‌های تعطیلات کرونا از طریق شبکه‌های اجتماعی، به طور حتم یک پیام کلاهبردارانه یا فریبکارانه است.

وی افزود: هنوز هیچ تصمیمی برای پرداخت بسته حمایتی برای شهروندان یا فعالان اقتصادی از سوی مسئولان تعریف نشده و مجرمان سایبری با طرح شایعاتی، شهروندان و فعالان اقتصادی را تشویق می‌کنند تا با افشای اطلاعات شخصی خود، به ظاهر برای دریافت کمک‌های دولتی اقدام کنند و برای این منظور پیام‌هایی جعلی را در شبکه‌های اجتماعی برای آن ها ارسال می‌کنند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا ادامه داد: هدف منتشر کنندگان شایعات پرداخت بسته حمایتی از سوی دولت به شهروندان، سرقت اطلاعات بانکی و هویتی افراد است.

سرهنگ رجبی تاکید کرد: شهروندان به هیچ عنوان فریب شایعات منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی را نخورند و به سایت‌ها و درگاه‌های پیشنهاد شده در کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی برای ثبت نام دریافت بسته حمایتی و یا ثبت اطلاعات بانکی اقدام نکنند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا گفت: در صورتی که هرگونه کمک و حمایت اقتصادی به تصویب برسد قطعا از طریق رسانه ملی اطلاع رسانی می‌شود و هرگونه پیام در این خصوص در شبکه‌های اجتماعی یا ارسال پیامک به شهروندان قطعا فریب است.

از معصومه نیکنام

 

 

 

 

 

هشدار پلیس فتا:

کمین مجرمان سایبری در حراج «جمعه سیاه»

رئیس مرکز تشخیص‌ و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا گفت: برخی از فروشگاه‌هایی که در حراج “جمعه سیاه” شرکت و در کانالها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی تبلیغات فراوانی می‌کنند، اصلاً وجود خارجی ندارند.

 کلاهبرداران سایبری با نام حراج "جمعه سیاه"  سرهنگ علی‌ محمد رجبی با بیان اینکه امسال نیز به تقلید از فروشگاه‌های غربی شاهد بلک فرایدی (Black Friday)، حراج جمعه سیاه در آخرین جمعه ماه نوامبر برابر با هفتم آذر ماه هستیم، اظهار کرد: در ظاهر فروشگاه‌های آنلاین شرکت کننده در این حراج بزرگ و استثنایی روی کالاهای‌شان، تخفیفی سنگین ارائه می‌دهند تا توجه مشتریان را جلب ‌کنند اما پشت تمام این تبلیغات گسترده تخفیفهای ویژه و استثنایی آنها، تنها ترفندی نهفته است.

رئیس مرکز تشخیص‌ و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا افزود: از این ‌رو هر ساله بعد از بلک فرایدی شاهد شکایت قابل توجهی از مردم به خاطر کلاهبرداری‌های صورت گرفته در خریدهای آنلاین این حراجهای بی‌سابقه هستیم.

وی ادامه داد: یکی از روشهای کلاهبرداری در حراج جمعه سیاه به این صورت است که کالای تبلیغ‌ شده با کالای تحویل ‌شده به خریدار، از نظر کیفیت و مشخصات و همچنین اصالت و جنس کالا متفاوت است.

این مقام انتظامی یادآور شد: بسیاری از کالاهایی که در این حراج توسط فروشگاه‌های آنلاین با تخفیفات ویژه تبلیغ می‌شود کالای تقلبی یا بُنجل است و با استفاده از شیوه حراج بلک فرایدی برخی از فروشنده‌ها می‌توانند کالاهای قدیمی خود را به راحتی بفروشند!

رجبی با تأکید بر اینکه کار پی‌جویی و پیگیری قضائی و حقوقی خریدهای اینترنتی فرآیند بسیار سختی دارد از شهروندان خواست که در حراج جمعه سیاه از شبکه‌های اجتماعی به صورت مستقیم خرید نکنند، چراکه تضمینی برای ارائه کالا با همان اصالت و کیفیت معرفی شده وجود ندارد.

رئیس مرکز تشخیص‌ و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا با اشاره به تخفیفات دورغین در این ایام عنوان کرد: قیمت برخی کالاهای حراج شده از قیمت واقعی آن در بازار بالاتر است به عنوان مثال در حراج آنلاین جمعه سیاه کالا تخفیف ۵۰ درصدی خورده اما شاید ۱۰ درصد گران‌تر از قیمت بازار باشد.

این مقام مسئول به ارسال نشدن کالای خریداری شده در حراج توسط فروشگاه‌های تقلبی اشاره کرد و گفت: برخی فروشگاه‌هایی که در این حراج شرکت و در کانالها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی تبلیغات فراوانی می‌کنند اصلاً وجود خارجی ندارند و فروشگاه‌هایی هستند که توسط مجرمان سایبری برای این روز خاص طراحی شده‌اند.

وی بیان کرد: ثبت‌نام شهروندان برای حضور در حراج جمعه سیاه توسط برخی فروشگاه‌های آنلاین با ادعای محدودیت کالاهای تخفیف خورده با درصد بالا برای سرقت اطلاعات هویتی شهروندان است که در آینده از این اطلاعات سوءاستفاده می‌کنند.

رجبی همچنین به هدایت خریداران حراج بلک فرایدی به درگاه‌های بانکی فیشینگ اشاره کرد و گفت: در پی این امر شاهد سرقت اطلاعات بانکی شهروندان و خالی شدن حساب بانکی آنها هستیم.

رئیس مرکز تشخیص‌ و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا به علاقمندان خرید در حراج جمعه سیاه توصیه کرد که حتماً از فروشگاه‌های آنلاین دارای ای‌نماد، قدمت‌دار و خوش‌نام خرید و در هنگام واریز وجه خرید دقت کنند درگاه اصلی خرید آنها فیشینگ نباشد، درگاه‌های اصلی بانک حتماً باید shaparak.ir داشته باشد.

این مقام انتظامی به خانواده‌ها هشدار داد که حتماً نوجوانان را در خرید از حراج جمعه سیاه همراهی کنند تا نه تنها خریدهای غیرضروری انجام ندهند بلکه در دام مجرمان سایبری هم گرفتار نشوند.

وی از هموطنان خواست توصیه‌های پلیس فتا را جدی گرفته تا در معرض این‌گونه کلاهبرداری قرار نگیرید و در صورت مشاهده موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir لینک مرکز فوریتهای سایبری با این پلیس درمیان بگذارند.

 

 

 

 

پناه بردن به جادوگران و رمالان برای حل مشکلات/ علت وِردی که در دیدار استقلال و فولاد خوانده شد، چه بود؟

امروزه بسیاری از افراد برای کسب درآمد اقدام به رمالی و فال‌گیری و تلکه کردن جیب مردم می‌کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، رمالی، فال بینی یا کف بینی از زمان‌های گذشته اقدامی بوده که به سهولت در بین شهروندان رویت می‎شده و اکنون نیز این موضوع با گسترش جوامع و ابزار‌های رمالان نیز پر و بال قابل توجهی به خود گرفته است.

اقدامی که با علوم غریبه و قوای خفیه در هم تنیده و از سال‌های اولیه تمدن و با گذشت زمان به حال حاضر رسیده و عده‌ای مدعی فال‌گیری و آینده بینی و همچنین بخت گشایی در امور دیگران هستند.

آن ها اغلب بر این باور هستند که برای بخت گشایی، خوش شانسی و سایر مواردی که به نفعشان است، باید به سراغ رمالان، جادوگران و دعانویسان بروند تا گره از زندگیشان باز شود و به همین دلیل است که شاهد فعالیت و رونق کسب و کار رمالان و فال گیران هستیم.

اینکه تا چه میزان راستی و درستی گفته‌های فال‌گیر‌ها صحت دارد، نامعلوم و گنگ است، اما عده‌ای به بهانه کسب درآمد پا به این راه گذاشته و برای خود لقمه چرب و نرمی را گرفته و از قضا پول خوبی هم در این بین به جیب می‌زنند.

این روز‌ها با گسترش فضای مجازی شاهد فعالیت صفحه‌های تبلیغ کار فال‌گیر‌ها و رمالان هستیم، افرادی که با استفاده از ابزار آلاتی مانند مهره مار، سنگ جن، خر مهره، دندان اسب، جمجمه انسان، پیشانی گرگ، مهر گیاه، بزاق و نیش مار کبری، دل گوسفند، شاخ گوزن و گاو، پوست و ناف آهو، زهر عقرب و … برای بدست آوردن پول و تلکه کردن جیب مردم ساده دل و زودباور دست به کاری می‌زنند و با بیان هزار دروغ و دونگ اقدام به اخاذی از آن‌ها می‌کنند.

همان‌طور که در ابتدای گزارش بیان شد بهانه‌های زیادی برای مراجعه به رمالان و جادوگران وجود دارد، قبولی در کنکور، بچه دار شدن زن نازا، درمان بیماری‌های لاعلاج، بخت گشایی و پیدا کردن دختر و پسر مناسب برای ازدواج، پیدا کردن دزد اموال و … از این دست عوامل هستند که مردم برای رفتن به نزد رمال اقدام می‌کنند.

پناه بردن به جادوگران و رمالان برای حل مشکلات/ علت وِردی که در دیدار استقلال و فولاد خوانده شد، چه بود؟

اما یکی از بهانه‌های اصلی که به سراغ این موضوع رفتیم بحث رمالی در رشته ورزشی فوتبال است. در سال‌های اخیر با توجه به ارتقاءسطح فنی و کیفیت در فوتبال ایران شاهد این هستیم که تیم‌ها برای موفقیت علاوه بر انجام تمرینات سخت و نفس گیر و همچنین برگزاری اردو‌های طاقت فرسا گهگداری به سراغ رمالان و جادوگران می‌روند تا طلسم شکنی برای بخت گشایی در تیمشان را به وجود بیاورند.

موضوعی که عده‌ای از پیشکسوتان انجام این عمل را اقدام مسخره و خنده دار و نشات گرفته از خرافه عنوان کردند، شیادانی که در تمام نقاط کشور اقدام به اخاذی از فوتبالی‌ها کرده و از این راه حسابی پول پارو می‌کنند.

مصداق‌های زیادی در این رابطه در فوتبال ما به چشم آمده وشایعات قابل توجهی نیز پیرامون رمالی در فوتبال و ارتباط بسیاری از فوتبالی‌ها با جادوگران بر سر زبان‌ها افتاد، که آخرین آن به دیدار دو تیم فولاد خوزستان و استقلال تهران در هفته دوم لیگ جاری در ورزشگاه شهدای فولاد شهر اهواز باز می‌گردد.

در حاشیه این دیدار زمانی که گزارشگر این دیدار در حال گزارش مسابقه بود، صدای فردی که جمله«اجی مجی لاترجی» را بیان کرد، در گیرنده‌های تلویزیونی منتشر شد که پس از پایان بازی؛ بار دیگر شایعه بحث باز شدن پای رمالان به فوتبال آن هم حین انجام بازی‌ها بر سر زبان‌ها افتاد.

پیش از این هم موارد بسیاری از فعالیت رمال‌ها در فوتبال و در برنامه نود مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت به دلیل عدم پیگیری مسئولان وقت فوتبال این موضوع به نتیجه خاصی نرسید.

موضوعی که مسئولان کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال کشور تاکنون در خصوص آن سکوت کرده و اقدام قابل توجهی برای بررسی این بحث و ریشه کن شدن این پدیده ناخوشایند، نکردند.

خداداد عزیزی پیشکسوت فوتبال کشورمان پیش از این در مصاحبه‌ای در خصوص پدیده رمالی و جادوگری در فوتبال بیان کرد: فساد در فوتبال فقط پول زیر میزی گرفتن، زدوبند کردن، از بازیکن پول گرفتن و به دیگری پول دادن نیست بلکه رمالی و جادوگری بدترین نوع فساد در این فوتبال است.

پلیس درباره رمالی و جادوگری چه می‌گوید؟

بررسی پرونده‌های مربوط به رمالی و فال‌گیری در نیروی انتظامی در دو فضا بررسی می‌شود، در فضای حقیقی پلیس آگاهی به موضوع ورود خواهد کرد و پس از تشکیل پرونده به درخواست مالباختگان رسیدگی می‌کند و در فضای مجازی هم پس از وقوع جرم و شکایت مالباخته پلیس فتا به بررسی و حل و فصل موضوع خواهد پرداخت. آن‌هم اگر در این رابطه کلاهبرداری صورت بگیرد و شکایتی در این رابطه از سوی مالباخته و از متهمان انجام شود که در این صورت است پلیس وارد عمل می‌شود و نسبت به دستگیری متهم یا متهمان در این زمینه به پرونده ورود خواهد کرد.

آیا طبق قانون رمال‌ها، فال‌گیر‌ها و جادوگران مجرم هستند؟

به صورت مستقیم و محرز در قانون برای رمالی و فالگیری جرم خاصی تعریف نشده است، اما یکی از جرایم رمالی عبارت است از تحصیل مال نامشروع که قضات با استناد به ماده ۲ قانون تشدید مجازات مرتکبان اختلاس، ارتشا و کلاهبرداری که در مورد تحصیل مال به طریق نامشروع است، رمالان و فالگیران را مجازات می‌کنند.

براساس این ماده« هرفردی که بطور کلی مالی یا وجهی تحصیل کند که طریق تحصیل آن فاقد مشروعیت قانونی بوده است، مجرم محسوب می‌شود و علاوه بر رد اصل مال، به مجازات ۳ ماه تا ۲ سال حبس و یا جریمه نقدی معادل ۲ برابر مال بدست آمده محکوم خواهد شد.»

همچنین قاضی می‌تواند به اتهام کلاهبرداری نیز این افراد را محاکمه کند که در این صورت بر اساس ماده یک قانون،«فردی که از راه حیله و تقلب مردم را به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد یا به امور غیر واقع بترساند و از این طریق مالی تحصیل کنند کلاهبردار محسوب می‌شود و علاوه بر رد اصل مال صاحبش به حبس از یک تا ۷ سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است، محکوم خواهد شد.»

به هر حال چه در فوتبال و چه در سایر زمینه‌ها شاهد فعالیت رمال‌ها و جادوگران هستیم و نکته‌ای که در این بین قابل تامل است، بحث عدم توجه و اطمینان نکردن به چرندیات عده‌ای کم سواد است. افرادی که صرفا جهت ارتزاق و بدست آوردن پول اقدام به بساط چینی و رمالی می‌کنند تا عایدی نصیبشان شود. افرادی که از یاد خداوند غافل شده و برای حل مشکلات خود دست به دامن عده‌ای شدند که با جمجمه، مهره مار و سنگ در پی حل مشکلاتشان هستند..

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور