پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

جوانان و آسیب های اجتماعی

دانش‌آموزانی محروم از تعطیلات تابستانی

تهران- ایرنا- تابستانی دیگر از راه می‌رسد و والدین دوباره در برابر این دوراهی قرار گرفته‌اند که فرزند دانش‌آموز خود را سه ماه راحت بگذارند تا فارغ از درس سپری کند، یا نه، نباید این ایام را به بطالت بگذراند. دیدگاه والدین و دانش‌آموزان در رابطه با گذراندن کلاس‌های فوق‌برنامه یا همان آمادگی قبل از سال تحصیلی متفاوت است.

روزنامه جوان در گزارشی آورده است: در آن‌هایی که سه ماه تابستان را به جای استراحت و تفریح، یکسره و حتی شاید بیشتر از دوران مدرسه درس خوانده‌اند، در سال تحصیلی جدید نوعی بی‌انگیزگی برای درس خواندن به وجود می‌آید. با این تفاسیر برنامه‌ریزی والدین در تمام موارد درست از آب درنمی‌آید و همین قضیه باعث کم‌کاری دانش‌آموز در طول سال تحصیلی و حصول نتیجه عکس می‌شود. تابستانی دیگر از راه می‌رسد و والدین دوباره در برابر این دوراهی قرار گرفته‌اند که فرزند دانش‌آموز خود را سه ماه راحت بگذارند تا فارغ از درس سپری کند، یا نه، نباید این ایام را به بطالت بگذراند. دیدگاه والدین و دانش‌آموزان در رابطه با گذراندن کلاس‌های فوق‌برنامه یا همان آمادگی قبل از سال تحصیلی متفاوت است. از دید والدینی که نگران تحصیل و پیشرفت دانش‌آموز خود هستند گذراندن برخی از دروس و مطالعه‌شان قبل از شروع سال تحصیلی برای فرزند مفید بوده و علاوه بر جلوگیری از افت تحصیلی سبب پیشرفت دانش‌آموز نسبت به هم‌مقطی‌هایش می‌شود یا با توجه به توانایی‌های دانش‌آموز سبب جلوگیری از افت تحصیلی او در بدو ورود به مقطع تحصیلی جدید می‌شود.

اما اگر با این دید به موضوع بنگریم پس تمام دانش‌آموزان باید یک ماه قبل از آغاز سال تحصیلی در کلاس‌های کمک‌آموزشی ثبت‌نام کنند تا مبادا از بقیه جا بمانند و با این تفاسیر اصلاً چه کاری است!؟ خب مدارس را یک ماه زودتر شروع می‌کنیم!

در این میان نباید برقراری تعادل بین تفریح و درس خواندن دانش‌آموزان فراموش شود، چون سختگیری و اجبار دانش‌آموز به درس خواندن مازاد ممکن است نه تنها باعث پیشرفت تحصیلی‌اش نشود بلکه سبب زدگی او از درس و مدرسه نیز بشود.

بی‌انگیزگی در سال تحصیلی جدید پس از سه ماه درس خواندن

در گفت‌وگو با چند دانش‌آموز متوجه شدم آن‌هایی که تابستان را به درس خواندن مشغول بودند با شروع سال تحصیلی علاقه چندانی برای شرکت در کلاسِ درس تکراری نداشته‌اند یا در طول برگزاری کلاس توجه چندانی به مطالب درسی از خود نشان نداده‌اند، چون بر این باور بوده‌اند که درس را یاد گرفته‌اند و مطلب جدید دیگری برای یادگیری وجود ندارد. درواقع در آن‌هایی که سه ماه تابستان را به جای استراحت و تفریح، یکسره و حتی شاید بیشتر از دوران مدرسه درس خوانده‌اند، در سال تحصیلی جدید نوعی بی‌انگیزگی برای درس خواندن به وجود می‌آید. با این تفاسیر برنامه‌ریزی والدین در تمام موارد درست از آب درنمی‌آید و همین قضیه باعث کم‌کاری دانش‌آموز در طول سال تحصیلی و حصول نتیجه عکس می‌شود. پس چه باید کرد!؟

نسخه‌ای ویژه برای هر دانش‌آموز در تابستان

در اینکه بهره هوشی تمام افراد یکسان نیست و بعضی بیشتر از سایرین به تمرین و تکرار نیاز دارند شکی نیست. از طرفی برخی مقاطع تحصیلی از سایر مقاطع از حساسیت بیشتری برخوردارند و اکثر دانش‌آموزان در بدو ورود به این مقاطع دچار افت تحصیلی می‌شوند. پس نیاز به مرور و تکرار درس اضافه بر زمان سال تحصیلی دیده می‌شود. حضور یک مشاور تحصیلی و استفاده از راهکارهای او در این زمینه خالی از لطف نیست. درواقع باید یک شیوه متعادل متناسب با نیاز دانش‌آموز در نظر گرفت و زیر نظر متخصص (یا همان مشاور) نسخه‌های خاص برای تابستان دانش‌آموز پیچید.

یادگیری بهانه‌ای برای درس خواندن باشد، نه برعکس

مغز انسان هم مثل سایر ماهیچه‌های بدن انسان با ورزش و ورز دیدن بر کارایی‌اش افزوده و با استراحت طولانی دچار تنبلی و ضعف می‌شود. پس مرور مطالب برای مغز یک نیاز انکارناپذیر است تا در طول تعطیلات طولانی دچار تنبلی نشود، ولی باید فضایی برای این یادگیری مهیا شود که به دور از فضای خشک و منضبط مدرسه باشد تا این یادگیری بر حسب علاقه و میل دانش‌آموز صورت بگیرد و نه با برنامه‌های سنگین و فشرده.

البته این شیوه در طول سال تحصیلی هم باید مورد استفاده قرار بگیرد. هدف اصلی آموزش باید یادگیری دانش‌آموز در بستری مناسب باشد، نه صرفاً حفظ مطالب با تکرار بسیار که این بستر تنها با درگیری دانش‌آموز به‌صورت داوطلبانه و از روی میل شخصی صورت می‌گیرد. وظیفه سیستم آموزشی و مدرسه ایجاد چنین بستر امنی است که نه تنها باعث فشار روانی روی دانش‌آموز نشود، بلکه محرکی برای یادگیری خودجوش دانش‌آموز باشد. به عبارتی درس خواندن بهانه‌ای برای یادگیری نباشد بلکه یادگیری بهانه‌ای برای درس خواندن باشد. البته چنین سیستمی در مدارس ما کمتر مشاهده می‌شود و بعضی اساتید هنوز بر این باورند که با ۲۰ بار رونویسی از یک مسئله ریاضی، مسئله سریع‌تر در ذهن دانش‌آموز حک می‌شود. در صورتی که شاید با ایجاد یک فضای رقابتی سالم و تشویق دانش‌آموزان به کنفرانس دادن مطلب و ایفای نقش معلمان، این اتفاق سریع‌تر برای دانش‌آموزان رخ دهد.

با ایجاد فضایی خلاقانه و به‌دور از محدودیت و سختگیری و اضطراب برای دانش‌آموز نه تنها سرعت یادگیری افزایش پیدا کرده بلکه تصور ذهنی دانش‌آموز نسبت به مدرسه تغییر پیدا می‌کند و چه بسا دیگر نیاز به کلاس‌های فوق‌العاده نداشته باشد یا طی یادگیری خودجوش، مرور درس حتی در زمان تعطیلات برایش لذت‌بخش باشد.

پانسیون مطالعه و فراغت، نمونه‌ای موفق

یکی از نمونه‌های جالب برای تأمین اوقات فراغتی مفید در تابستان که هم آموزش، هم تفریح و استراحت را همراه خود دارد، تشکیل پانسیون‌های مطالعاتی و فراغتی است. نمونه‌ای از این پانسیون‌ها چند سالی است در کتابخانه‌های منتخب زیر نظر فرهنگسرای خاتم (ص) و مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۱۸ فعالیت می‌کند.

پرسش بسیاری از کسانی که قصد استفاده از این طرح را دارند در ابتدا این است که پانسیون مطالعه چه فرقی با سالن مطالعه کتابخانه دارد و اساساً آیا تبدیل یک کتابخانه به آموزشگاه حسی متفات از مدرسه به دانش‌آموزان می‌دهد؟ در گفت‌وگو با تعدادی از افرادی که از این پانسیون‌ها در کتابخانه ۱۵ خرداد و کتابخانه استاد حکیمی منطقه ۱۸ تهران استفاده کرده‌اند به این پاسخ‌ها رسیدم: پانسیون مطالعه هرچند از خدمات و تسهیلات کتابخانه‌ای استفاده می‌کند، اما درواقع محلی برای مطالعه و درس خواندن و در عین حال بهره‌مندی از خدمات متنوع فرهنگی است. در پانسیون دانش‌آموزان می‌توانند از خدمات مورد نیاز خود ازجمله راهنمایی و مشاوره و همچنین از جلسات رفع اشکال درسی استفاده نمایند. در پانسیون دانش‌آموزان تحت نظارت مشاور یا پشتیبانان درسی قرار گرفته و روند آموزشی آنان کنترل می‌شود. در پانسیون از دانش‌آموزان در وعده‌های صبحانه یا ناهار یا میان‌وعده پذیرایی می‌شود با این نیت که دانش‌آموزان دغدغه‌ای از نظر خورد و خوراک نداشته باشند و با طیب خاطر به مطالعه بپردازند. در پانسیون، نیروهای آموزش‌دیده نظم و سکوت را کنترل می‌کنند تا دانش‌آموزان بیشترین بهره را از زمان‌های در اختیار ببرند.

در قالب این طرح کتابخانه‌های منتخب در قالب پانسیون مطالعه میزبان علاقه‌مندان هستند و ارائه فضایی آرام و بدون استرس برای مطالعه، برنامه تغذیه، مشاوره تحصیلی و مسابقات فرهنگی ازجمله برنامه‌های این اردوی تحصیلی است. همچنین سالن مجهز مطالعه، کلاس‌های آموزشی، نمازخانه، محل استراحت و میان‌وعده غذایی در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد. درواقع کتابخانه‌های منتخب برای اجرای طرح پانسیون مطالعه به گونه‌ای آماده‌سازی شده‌اند که آسایش خانه و آرامش کتابخانه را توأمان داشته و در عین حال ویژگی‌های یک اردوی فرهنگی را دارند.

ترازویی برای تعادل‌بخشی به درس و استراحت در تابستان

در این میان تأثیر مثبت تعطیلات و استراحت را بر افزایش بازدهی ذهنی دانش‌آموزان نباید نادیده گرفت. همچنین ایجاد یک ترازوی تعادل بین مطالعه دروس و استراحت ضروری است. بدون شک در این زمینه والدین در برنامه‌ریزی صحیح برای گذران تعطیلات تابستانی فرزندانشان نقش بسزایی را ایفا می‌کنند و به‌ویژه ترغیب و تشویق بچه‌ها به یادگیری حداقل یک مهارت به غیر از درس خواندن در طول تعطیلات تابستانی جزو ضروریات باید تلقی شود.

کسب مهارت‌های هنری، ورزشی و یادگیری زبان دوم در تعطیلات تابستانه سبب می‌شود فرزند شما علایق و استعدادهایش را بشناسد. چه بسا روزی همین مهارت‌ها تعیین‌کننده مسیر زندگی‌اش شود و منبع کسب درآمد فرزندتان باشد و چه بهتر است انتخاب کلاس‌های فوق‌برنامه با مشورت کامل فرزند شما و با توجه به توانایی‌ها و علایق شخصی خودش باشد.

در نظر گرفتن زمانی برای استراحت فرزندمان و پرداختن به علایق شخصی‌اش در تابستان راهی است تا با انرژی و انگیزه هرچه بیشتر سال تحصیلی را شروع کند. قطعاً یک دانش‌آموز چند مهارتی از اعتمادبه‌نفس و خلاقیت بیشتری برخوردار است و این عامل در عین حال می‌تواند گامی مؤثر در جهت موفقیت تحصیلی او باشد.

تعطیلاتی مفید برای تجدید قوا

اولین گزینه‌ای که هر سال بعد از اتمام سال تحصیلی به ذهن والدین می‌رسد، فرستادن بچه‌ها به کلاس‌های آموزشی است. اما سؤال مهم این است که چه کلاسی و با چه هدفی؟ اگر فقط می‌خواهید بچه‌ها را چند ساعتی از خانه دور کنید تا نفس راحتی بکشید و به کارهای خودتان برسید کلاس و هدف آن برای شما مهم نخواهد بود، اما اگر دوست دارید فرزندتان آموخته‌های بیشتری برای ساختن زندگی آینده خود داشته باشد برای خودتان و او هدفی تعریف کنید.

اگر می‌خواهید از کلاس‌های آموزش زبان بهره ببرید قطعاً با یک ترم تابستانی و بعد هم رها کردن آن تا تابستان سال بعد چیزی عایدتان نمی‌کند، پس اگر می‌خواهید از کلاس زبان استفاده کنید باید مصمم شوید تا در ترم‌های بعد نیز آن کلاس را ادامه دهید.

در این زمینه باید ملاحظاتی را در نظر بگیرید؛ مثلاً به سن و سال و شرایط رفت‌وآمدتان توجه کنید و ببینید آیا می‌توانید چند روز در هفته در طول سال تحصیلی فرزندتان را به کلاس آموزش زبان برسانید؟ اگر نمی‌توانید یک ترم تابستان نشستن سر این کلاس‌ها وقتی است که می‌تواند در جای دیگری برای فرزند شما هزینه شود که مفیدتر است. درواقع فرزند شما با یک ترم تابستانی فقط زمان خود را سپری می‌کند.

برای آموزش بعضی از مهارت‌ها مانند مکانیکی و تعمیر وسایل برقی، حتی یاد گرفتن فروشندگی، دوره‌های خیاطی و آرایشگری، آشپزی و خیلی از مهارت‌های دیگر شما می‌توانید از بعضی افراد فامیل کمک بگیرید تا با توجه به شغلش به فرزند شما مهارتی بیاموزد. این امر سبب می‌شود فرزند شما علایق و استعدادهایش را بشناسد و در صورتی که متوجه علاقه و استعداد خود شود می‌تواند با انگیزه بیشتر و به صورت هدفمند آن را ادامه دهد.

اگر نمی‌توانید هزینه زیادی برای خرید کتاب بکنید، عضویت در یک کتابخانه و امانت گرفتن و خواندن کتاب‌های مختلف می‌تواند قوه تخیل فرزندتان را تقویت، دایره لغاتش را وسیع و برای نویسندگی در آینده به او کمک کند؛ همچنین سبب می‌شود اطلاعاتش افزایش یابد و سرانه مطالعه نیز بالا برود! فقط باید سعی کنید خودتان هم با او کتاب بخوانید.

تابستان بهترین فرصتی است که می‌توانید بچه‌ها را به سفر ببرید، هرچند کوتاه و نزدیک به محل زندگی. به آن‌ها اجازه بدهید برای چند روزی به‌طور کامل از اتاق مطالعه، درس و مشق دور باشند و حتی به آن فکر هم نکنند. قطعاً به شما از اینکه در تعطیلات خانوادگی رئیستان مدام به تلفن همراهتان زنگ بزند و سفارش کار دهد احساس خوبی دست نمی‌دهد. برای فرزندان ما هم این وضع صادق است.

نه تنها در تعطیلات تابستان بلکه در تعطیلات تحصیلی هم باید دقت شود که دانش‌آموز هم مانند دبیر به استراحت نیاز دارد. پس همانطور که دبیران عزیز در روزهای تعطیل استرس درس دادن به دانش‌آموزان را ندارند نباید با حجم غیرمتعارف درسی برای دانش‌آموز در روز تعطیل نگرانی و استرس ایجاد کنند. تعطیلات صرفاً بری بازیابی انرژی و شروع هرچه پر انرژی‌تر هفته آموزشی است.

نوجوانان معمولاً از کارهای گروهی لذت می‌برند، به همین دلیل ثبت‌نام آن‌ها در کانون‌های فرهنگی فعال در سراهای محله، خانه‌های فرهنگ و فرهنگسراها که خدماتی همچون مسابقات ورزشی و فرهنگی، بازی‌های سنتی، اردوهای طبیعت‌گردی و… ارائه می‌دهند و فضایی را برای تعامل و همکاری و هم‌صحبتی گروه‌های همسالان فراهم می‌کنند برای دانش‌آموزان بسیار مفید و لذت‌بخش خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 

اعتیاد دیجیتال و آسیب هایی چون بلوغ زودرس

اعتیاد دیجیتال و آسیب هایی چون بلوغ زودرس

تهران- ایرنا- اعتیاد به بازی های رایانه ای نوعی وابستگی رفتاری است که این روزها حرف های زیادی درباره آن می شنویم و نمونه های آن را هم زیاد می بینیم. سازمان بهداشت جهانی به تازگی این اختلال را نوعی بیماری دانسته است؛ بیماری که پیش از ابتلای فرزندانمان باید به فکر پیشگیری از آن بود.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، سازمان بهداشت جهانی یک سال پیش از این، اعتیاد به بازی های رایانه ای را در یازدهمین بازبینی طبقه ‌بندی بین ‌المللی بیماری‌ ها گنجاند و شنبه هفته جاری این اختلال را رسما  به‌ عنوان یک بیماری معرفی کرد.

اعتیاد به بازی های رایانه ای نوعی اعتیاد رفتاری است که این روزها حرف های زیادی درباره آن می شنویم و نمونه های آن را هم در اطراف خودمان زیاد می بینیم. متاسفانه به نظر می رسد این اختلال رفتاری در میان کودکان فراوانی بیشتری نسبت به بزرگسالان دارد؛ موضوعی که می تواند سلامت جسم و روان کودکان را به خطر بیاندازد و والدین را در خصوص آینده و سلامت فرزندانشان دچار نگرانی کند.

کارشناسان نیز به خطر افتادن امنیت روانی کودکان، بروز خشونت، پرخاشگری و سوء رفتار در آنان را از جمله آسیب های اعتیاد به بازی های رایانه ای می دانند.

بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی، اگرچه گروه کوچکی از افراد به اختلال بازی دچارند اما پیامدهای این اختلال برای مبتلایان می‌ تواند فاجعه‌ بار باشد. این سازمان، معیار تصمیم گیری برای بیمار تلقی کردن افراد علاقه مند به بازی های رایانه ای را در اولویت قرار داشتن این بازی ها نسبت به سایر علایق در زندگی فرد می داند. کمبود خواب، کاهش فعالیت فیزیکی و کاهش قرارگیری در معرض نور خورشید از عوارض جبران ناپذیر اعتیاد به بازی های یارانه ای به شمار می رود. محققان سازمان بهداشت جهانی دریافته اند بازی های اکشن موجب تهی شدن مرکز اصلی حافظه مغز موسوم به هیپوکامپ می شوند. پیش ‌بینی می‌شود کشورهای جهان از سال ۲۰۲۲ اجرای برنامه‌های پیشگیری و درمان برای این اختلال را آغاز کنند.

بر اساس آخرین بررسی های بنیاد علوم رفتاری که از ابتدای سال ۹۲ تا پایان سال ۹۳ بین چهار هزار و ۶۵۰ نوجوان هشت تا ۱۴ ساله در تهران، اصفهان، ابهر، رودبار، رشت و کاشان انجام شده، ۳۰ درصد نوجوانان به بازی های رایانه ای اعتیاد دارند و آمارهای غیر رسمی این رقم را بیش از این درصد تخمین می زند.

در اعتیاد رایانه ای هم پیشگیری بهتر از درمان است

آسیب شناسان اجتماعی معتقدند برای کنترل و کاهش آسیب های ناشی از استفاده کودکان و نوجوان از بازی های رایانه ای، برخورد سلبی متولیان و خانواده ها نمی تواند اثرگذار باشد و تنها با آموزش و آگاهی رسانی به جامعه می توان از آسیب های فضای مجازی و بازی های رایانه ای برای کودکان کاست.

در همین ارتباط «مجید ابهری» روانشناس و آسیب شناس اجتماعی، در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا، درباره آسیب های بازی های رایانه ای و بازی در فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان گفت: کودکان با ورود به دنیای رایانه و فضای مجازی وارد جهانی می شوند که با جهان حقیقی آنان بسیار متفاوت است. در فضای مجازی اتاق های بدون کنترل و بدون نظارت، کودکان و نوجوانان را به سوی خود می کشد و بازی های بدون مدیریت و کنترل در اختیار آنان قرار می گیرد.

کاربری کنترل نشده کودکان و نوجوانان در فضای مجازی باعث انزوا و گوشه نشینی، گسست روابط عاطفی و اجتماعی، دوری گزیدن از دوستان و همسالان، کناره گیری از بازی های فیزیکی و در نتیجه رکود جسمی و فکری آنان می شود.

در این زمینه، ابهری، بلوغ زودرس، هیجان های رفتاری، تنش های روحی، اضطراب، کابوس های شبانه و شب ادراری را از عوارض ورود کودکان و نوجوانان به فضای مجازی و استفاده بیش از حد از بازی های رایانه ای دانست و با تاکید بر اینکه هیجان های رفتاریِ ناشی از این اتفاق، موجب بلوغ زودرس کودکان و نوجوانان می شود، افزود: در حال حاضر بلوغ نوجوانان بین ۳ تا ۵ سال زودتر اتفاق می افتد. این بلوغ زودرس باعث افزایش شعور جنسی کودکان شده و در برخی موارد انحرافات جنسی، تجاوز یا تن دادن به روابط جنسی نامشروع را به دنبال دارد.

به باور این روانشناس برای کاهش این آسیب ها باید قبل از ورود هرگونه فن آوری به یک جامعه بسترهای فکری، فرهنگی و کاربردی آن فناوری فراهم شود و نهادهای متولی این بسترها را آماده سازی کنند. در غیر این صورت عوارض و آسیب های فناوری های جدید خیلی بیشتر از فایده آنها خواهد بود.

ابهری در خصوص نقش خانواده ها برای کاهش این آسیب ها نیز می گوید: متاسفانه گاهی والدین به جای پیشگیری و کنترل فعالیت کودکان خود در فضای اینترنت و شبکه های مجازی، زبان به تشویق آنان می گشایند. به طور مثال افتخار می کنند که فرزند ۹ ساله آنان به کاربرد رایانه مسلط است. اینجا است که کودک تشویق شده و از زندگی حقیقی خود در جامعه دور می شود.

به باور این روانشناس و آسیب شناس اجتماعی خانواده ها باید با ایجاد سرگرمی های مناسب سنی، آموزش ها و بازی های منطبق با طیف سنی کودکان و نوجوانان، باید امکانات نشاط و سرگرمی فرزندان خود را فراهم کنند. رسانه ها و نهادهای متولی نیز موظفند با واقع بینی در زمینه فناوری های جدید، بسترهای لازم فکری، فرهنگی و آموزشی را برای خانواده ها و کودکان و نوجوانان فراهم آورند.

از نظرات نخبگان و اهل فکر استفاده کنیم

رویارویی با معضلات و آسیب های ناشی از تکنولوژی های مدرن که بازی های رایانه ای از آن جمله محسوب می شود، موضوع پیچیده ای است که باید آن را از زوایای مختلف روانشناختی و جامعه شناختی مورد توجه قرر داد. برای این منظور بهره گیری از نظرات نخبگان و کارشناسان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

«سعید معید فر» جامعه‌ شناس و استاد دانشگاه در گفت وگویی که پیشتر با ما داشت بر این نکته مهم تاکید کرد که برای آسیب شناسی مسایل اجتماعی از جمله آسیب شناسی رایانه، فضای مجازی و کاهش مخاطرات آن، باید به کارشناسان مربوطه از جمله جامعه شناسان و سایر نخبگان اجتماعی فرصت و فضای کافی تحقیق و اظهار نظر داد و از راهکارها و پیشنهادهای آنان استقبال و استفاده کرد.

معیدفر ضمن تاکید بر این نکته که امروزه خواسته یا ناخواسته، جامعه از تمام گروه های سنی به استفاده از رایانه می پردازند، گفت: این روزها فناوری های اینترنتی مانند دیگر امکانات رفاهی، بخشی از زندگی مردم شده و برخورد سلبی با آنها و داد و فریاد در مورد آسیب زا بودن آنها بی فایده است.

به گفته وی به جای دامن زدن بر نگرانی ها در مورد آسیب های این فناوری ها  باید فرهنگ مصرف گرایی، اشاعه بی هویتی و زوال نخبگان را کنترل کنیم و از نظرات آسیب شناسان و نخبگان در امور اجتماعی استفاده کنیم. امور اجتماعی باید به متولیان و کارشناسان این امور سپرده شود و فضا برای فعالیت نخبگان اجتماعی گشوده تر شود. باید به نخبگان این فرصت داده شود که در خصوص مسایل اجتماعی فعالیت داشته و اظهار نظر کنند نه اینکه حرف آنان را هیچ کس گوش ندهد و صدای آنان به جایی نرسد.

کوتاه سخن آنکه، به باور کارشناسان، یارانه و بازی های یارانه ای کودکان و نوجوانان را از زندگی واقعی دور کرده و وارد فضایی غیر حقیقی می کند. این موضوع فرایند جامعه پذیری و دیگر مسایل مربوط به حیات اجتماعی آنان را با مخاطره رو به رو می سازد. این روزها بسیاری از کودکان با استفاده مداوم از بازی های اعتیاد آور در رایانه نگرانی هایی را برای خانواده هایشان ایجاد کرده و دچار مشکلات رفتاری و روحی شده اند. برای کاهش این آسیب ها اما باید بیش از گذشته از نظرات کارشناسان و نخبگان بهره برد، نشاط اجتماعی را با ابزارهای لازم افزایش داد، آگاهی بخشی در خصوص نحوه استفاده خانواده ها از اینترنت و سایر تکنولوژی های جدید را جزو سیاست های اصلی فرهنگی و رسانه ای قرار داد و ظرفیت های بهداشتی، درمانی و روانشناسی لازم را در اختیار خانواده ها قرار داد.

برای تحقق این شرایط توجه و یاری مسولان و متولیان در سازمان ها و نهادهای ذیربط بیش از هر چیز مورد نیاز است. والدین نیز با بالا بردن آگاهی و شناخت خود در خصوص نحوه برخورد با فرزندانشان می توانند از استفاده بی رویه و اعتیاد فرزندانشان به رایانه و بازی های رایانه ای و در نتیجه رشد نسل خشن و پرخاشگر پیشگیری کنند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + شانزده =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور