پیام شهروند

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

تصمیم اشتباه مسئولان درجلوگیری از فروش قلیان در چایخانه ها/ غلط کردیم، غلط

امروز خراسان جنوبی – حسین زاده hoseinzade@birjandtoday.ir / حدود ۱۰ سال از طرح بحث جمع‌آوری قلیان از چای خانه‌ها و سفره‌خانه‌های شهر بیرجند می‌گذرد و این طرح از حدود دو سال پس از آن اجرایی شد و از همان زمان هم عرضه قلیان در این اماکن ممنوع گردیده و صدور مجوز برای این کار هم انجام نمی‌شود.
حذف ظاهری قلیان به معنای ترک آن نیست
دغدغه ای که در همان سالها ذهن برخی افراد و از جمله من خبرنگار را به خود مشغول کرد زیرزمینی شدن عرضه قلیان بود قطعاً با حذف عرضه قلیان در اماکن رسمی و دارای مجوز، مصرف کنندگان قلیان که اغلب قشر جوان هستند قلیان را ترک نمی کردند و از طرق دیگر به مصرف آن می‌پرداختند و خلاصه همان چیزی که از آن ترس داشتیم هم اتفاق افتاد و عرضه قلیان خارج از چرخه نظارتی به زیرزمین ها رفت.
بسیاری از افراد منازل مسکونی قدیمی را اجاره یا خریداری کردند و آن را به محلی برای عرضه قلیان و شاید هم چیزهای دیگر تبدیل نمودند و اگر در گذشته مثلاً ۲۰ واحد رسمی و تحت نظارت در سطح شهر بیرجند قلیان عرضه می‌کردند در حال حاضر ۱۲۰ مرکز مخفی و خارج از نظارت به اینکار و در کنار آن شاید به کارهای دیگر می‌پردازند و قطعاً مسئولان امر با حذف مراکز رسمی عرضه قلیان بین بد و بدتر، بدتر را انتخاب کرده و نه تنها به هدف اصلی که حذف قلیان بود، نرسیدند که باعث شدند تا زمینه عرضه قلیان با حجم بسیار گسترده تری در زیرزمین ها و واحدهای مسکونی قدیمی فراهم گردد و مضاف اینکه امکان تخلفات دیگر نیز در این مکان‌ها وجود دارد.
رواج قلیان خانه های غیرمجاز عنان کار را
از دست مسئولان امر خارج کرده است
یکی از دست اندرکاران عرضه قلیان با توجه به تجربه‌ای که در این زمینه دارد، می گوید: ما همان زمان که قصد داشتند جلوی عرضه قلیان را در چای خانه‌ها و سفره‌خانه‌ها بگیرند هم گفتیم که این روش نتیجه خوبی به همراه نخواهد داشت و به کشیده شدن قلیان خانه ها به زیرزمین خواهد انجامید که عملاً این پیش‌بینی ما حتی در حجم بسیار گسترده‌تر درست از آب در آمده و عنان کار از دست مسئولین امر خارج شده است‌.
راهکار، انتخاب بد از میان بد و بدتر است
وی می افزاید: الان هم می‌گویم راهکار فقط و فقط انتخاب بد از میان بد و بدتر است. مسئولان امر می‌توانند به سفره خانه ها که دارای مجوز و تحت نظارت هستند اجازه عرضه قلیان را بدهند مشروط به اینکه فضای عرضه غذا را از فضای عرضه قلیان جدا نمایند تا مثلاً افرادی که با خانواده برای صرف غذا مراجعه می‌کنند چنانچه اهل کشیدن قلیان هستند به فضای جداگانه هدایت شود و جلوی خانواده‌ها قلیان مصرف نشود. وی اضافه می‌کند: در کنار این هم به فرهنگ‌سازی برای مصرف نکردن قلیان و تبیین مضرات آن بپردازیم و سرگرمی های مشروع و بی ضرر و بی خطری را هم برای نوجوانان و جوانان مان تعریف نماییم تا به تدریج قلیان از سبد مصرف مردم ما حذف شود.
باید بپذیریم که راه درستی را انتخاب نکردیم
وی تصریح می‌کند: در حال حاضر باید بپذیریم که راه درستی را انتخاب نکرده‌ایم و اگر واقعاً هدف‌مان حذف قلیان است باید فکری به حال دهها مرکز عرضه قلیان زیرزمینی که فضای بسیار مناسبی برای تخلفات بزرگتر نیز هستند برداریم و قطعاً در این مورد به خصوص طرح‌های ضربتی جواب نمی دهد همانطور که طرح جمع‌آوری قلیان از سطح شهر بیرجند جواب نداد که هیچ، بر مشکلات اندک گذشته نیز افزود: تا جایی که همان‌طور که اشاره کردم عنان و افسار کار از دست مسئولین امر خارج شده است.
صدور پروانه کسب به شرط عدم عرضه قلیان
رئیس اتحادیه اغذیه و چلوکباب های بیرجند در این باره می‌گوید: طبق قانون چنانچه در سطح شهر عرضه قلیان مشاهده گردد اخطار لازم از سوی اتحادیه داده می‌شود.
حسین محمودآبادی می‌افزاید: علاوه بر این در زمان صدور پروانه کسب یکی از استعلاماتی که باید از سوی متقاضیان اخذ شود مربوط به بهداشت محیط است که آنها نیز با حساسیت بحث عدم عرضه قلیان را پیگیر هستند ضمن اینکه در زمان صدور پروانه شرط عدم عرضه قلیان قید می‌گردد و در این خصوص تعهد لازم از متقاضی اخذ می شود.
برخی کارشان به اختلافات خانوادگی و طلاق کشید
عضو شورای شهر بیرجند و رئیس سابق اتاق اصناف نیز در این خصوص می‌گوید: بحث ممنوعیت عرضه قلیان در چایخانه های بیرجند از سوی دانشگاه علوم پزشکی در جلسه‌ای در استانداری وقت مطرح شد و در نهایت هم با پیگیری‌های صورت گرفته مصوب و اجرایی گردید و حدود ۴۰ چایخانه پلمپ و خود و خانواده هایشان از کسب و کار و درآمد محروم شدند و حتی بعضاً کارشان به اختلافات خانوادگی و طلاق هم کشید و این در حالی بود که در شهرها و استان‌های دیگر قلیان عرضه می شد و در بیرجند زودتر از جاهای دیگر این ممنوعیت اعمال گردید.
همان زمان گفتیم که این راهش نیست
یزدان شناس می افزاید: همان زمان هم گفتیم که این راهش نیست و باید به دنبال راه حل بهتری بود اما از آنجا که وزارت بهداشت مصرانه پیگیر کار شده بود کاری از پیش نبردیم. حرف ما این بود که به هر حال اماکنی که عرضه قلیان دارند تحت نظارت هستند و حداقل مجاز به ارائه تنباکوهای پر خطر نیستند و کم خطر ها را عرضه می نمایند که باز هم اصرار بر ممنوعیت عرضه بود. وی تصریح می کند: متاسفانه پس از از آن حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ واحد غیر مجاز قلیان در زیرزمین ها و منازل مسکونی قدیمی که اتفاقاً مجوز ورود به آنها نیز به سختی صادر می‌شود، راه اندازی گردید که حتی ناهنجاری‌های دیگری را نیز ایجاد نموده و در مجموع نتایج مطلوبی حاصل نشده است.
چالش‌ها و تبعات گذشته به مراتب کمتر بود
یزدان شناس ادامه می‌دهد: در بسیاری از شهرهای دیگر همان روال سابق یعنی عرضه آزاد و تحت کنترل و نظارت قلیان را شاهد هستیم که به مراتب چالش‌ها و تبعات و مشکلات کمتری دارد و مشخص بود که برخورد فیزیکی مطلوب نیست و باید به دنبال فرهنگ‌سازی بود و ضرر و زیان مصرف قلیان را تبیین و اطلاع‌رسانی کرد باید جلوی ورود تنباکوهای قاچاق و پرخطر را گرفت و تفریحات سالم و شرعی را جایگزین کرد.
مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان نیز با بیان اینکه طبق قانون عرضه قلیان در فضاهای عمومی ممنوع است، می‌گوید: در این راستا در بناهای تاریخی که متعلق به میراث فرهنگی است قلیان سرو نمی‌شود رمضانی می‌افزاید: البته در سفره خانه ها، چایخانه و اقامتگاه‌های بوم‌گردی وقتی شخصی اتاقی را در اختیار می‌گیرد به نوعی این اتاق حریم خصوصی وی محسوب می‌شود و مثلاً شاید مصرف قلیان در این اتاق نباید خیلی مشکل ایجاد کند کما اینکه در نقاط مختلف کشور هم اینگونه است.
بر قلیان خانه های غیرمجاز و فاقد تابلو نه نظارت می‌شود و نه مالیات می‌پردازند
وی تصریح می کند: باید تلاش شود که از چاله به چاه نیفتیم و با هدف مقدس مقابله با عرضه قلیان به گونه‌ای عمل نکنیم که تعداد زیادی از اماکن فاقد تابلو که نه نظارتی بر کارشان است و نه مالیات و عوارض می‌پردازند و امنیت لازم را دارند به بهانه عرضه قلیان دختر و پسر دانشجو و دانش آموزان ما را جذب نمایند و در ادامه مشخص نباشد که زندگی و سرنوشت آنها به کجا ختم خواهد شد.
بیش از ۱۰۰ منزل در بیرجند
به قلیان خانه تبدیل شده است
وی اضافه می‌کند: حتی اداره اماکن هم به این مکان‌ها که فاقد تابلو و پروانه کسب هستند و تابع هیچ نظام صنفی نمی باشند نمی‌تواند ورود کند و متاسفانه آماری داریم که تعداد این منازل قدیمی که در ظاهر به محل عرضه قلیان تبدیل شده‌اند در سطح شهر بیرجند بیش از ۱۰۰منزل است و حتی مجهز به دوربین مدار بسته هستند و از این طریق اجازه ورود به افراد ناشناس را نمی‌دهند و محدود به عرضه قلیان هم نیستند و فضای ناسالمی نیز ایجاد کرده‌اند.
باید نگاه بازتری داشته باشیم
رمضانی در پایان می گوید: به نظر من اگر نگاه بازتری داشته باشیم و مجوز عرضه قلیان را تحت نظارت و با رعایت ضوابط و شرایط لازم در برخی مکان ها صادر نمایند و در سایر اماکن ممنوع باشد آسیب های به مراتب کمتری را شاهد خواهیم بود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 9 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور