پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

برابری یک تن زعفران خشک با 17 هزار بشکه نفت

زعفران

مجری طرح انتقال آب دریای عمان گفت: یک تن زعفران خشک با 17 هزار بشکه نفت در اقتصاد کشور برابری می‌کند.

به گزارش ایسنا، علی عبداللهی در جلسه شورای آب استان خراسان رضوی که در محل دفتر استاندار برگزار شد، اظهار کرد: بر این باور هستیم که برای رسیدن به ثبات و پایداری آب در شرق کشور به دو بال توسعه و مدیریت مصرف در منابع نیاز داریم. نمونه بارز این امر شهر مشهد است که در مدیریت مصرف و منابع و توسعه خطوط مانند خط دوستی کمک کرده تا مشکل مرتفع شود.

وی در خصوص طرح انتقال آب دریای عمان، گفت: در شرق کشور نگرانی تحت عنوان تخلیه روستاها و افزایش جمعیت حاشیه‌نشین شهرهای بزرگ داریم. 53 درصد آب شیرین در خاورمیانه تولید می‌شود که سهم عمده متعلق به عربستان و امارات بوده و سهم کشور ما نیم درصد است. سهم برخورداری کشور ما از آب دریای عمان و خلیج فارس 6 لیتر در شبانه‌روز بوده، در حالی که سرانه برداشت برای عربستان و امارات در حال حاضر 500 لیتر در شبانه‌روز است.

عبداللهی با بیان اینکه طرح کلان عمان چند هدف دارد، عنوان کرد: تثبیت مالکیت سهم دریا و برداشت از دریای عمان یکی از این اهداف است که با توجه به پیش‌بینی‌ها در دیپلماسی آب نگران هستیم که در آینده نتوانیم به راحتی سهم برداشت آب از دریاهای خلیج فارس و عمان را به دست آوریم. امنیت مرزهای شرق کشور به جهت تخلیه شهرها و روستاها بسیار حائز اهمیت است که این طرح آن را پوشش خواهد داد.

مجری طرح انتقال آب دریای عمان افزود: تامین آب پایدار شرب و صنعت، ایجاد 200 هزار فرصت شغلی در مرز شرقی کشور، مهاجرت و حاشیه‌نشینی از شهرهای بزرگ به مرکز صنعتی، رونق اقتصادی شرق کشور، بهبود وضعیت محیط زیست، توجه به توسعه سواحل مکران و استفاده از صنایع پتروشیمی و فولاد در چابهار از اهداف این طرح است.

وی بیان کرد: به همت وزارت نیرو و استانداری در 30 بهمن 95 مطالعات طرح عمان شروع شد، در ادامه در سال 96 به همت نمایندگان ردیف مطالعاتی را در لایحه بودجه سال 97 و 98 تعیین کردیم. درصد پیشرفت مطالعاتی 82 درصد است که ظرف یک ماه به 100 درصد خواهد رسید. مطالعات از خلیج چابهار شروع می‌شود. مسیریابی خط انتقال شامل چابهار- ایران‌شهر، ایران‌شهر- زاهدان، زاهدان- بیرجند- گناباد و گناباد- مشهد است.

عبداللهی ادامه داد: هزینه این طرح چهار میلیارد دلار بوده و هرچه سرمایه‌گذاری به سمت مشهد بیاید، هزینه افزایش می‌یابد. نرخ بازدهی سود برای بخش سرمایه‌گذاری با در نظر گرفتن دوره بازگشت 11 ساله سرمایه و دوره بهره‌برداری 20 ساله، 16 درصد برآورد و تثبیت شده است.

مجری طرح انتقال آب دریای عمان اضافه کرد: برنامه زمان‌بندی بهره‌برداری از خط به این صورت بوده که در سال 1400، قطعه اول تا 35 میلیون مترمکعب بهره‌برداری خواهد شد، در سال 1403 نیز طرح تا انتهای خط پیش خواهد رفت. افق نهایی طرح در 1420 ترسیم شده که حجم 750 میلیون متر مکعب در سه خط 250 میلیونی خواهد بود و سهم استان 330 میلیون متر مکعب است. کارها تقریبا تکمیل شده است.

وی با اشاره به اینکه وقتی قیمت تمام شده آب سه دلار در منطقه رقم می‌خورد، باید راه ملی پیدا کنیم تا توجیه اقتصادی‌‎تری برای دولت امکان‌پذیر باشد، تصریح کرد: باید بتوانیم دولت را در راستای امکاناتی که در اختیار می‌گذارد، کمک کنیم که معامله برد بردی ایجاد شود. در همین راستا به راه حلی تحت عنوان طرح رونق و تحول اقتصادی شرق کشور با محوریت صنعت زعفران پیوست طرح انتقال آب عمان رسیدیم.

عبداللهی خاطرنشان کرد: ما در خط انتقال عمان ظرفیتی تحت عنوان ظرفیت مازاد خط در زمستان داریم. در فصل تابستان به دلیل اینکه قیمت آب بالا است، دولت این درخواست را دارد که برای شهرهایی که در تابستان کمبود دارند، خرید تضمینی داشته باشد. ظرفیت انتقال خط اول ما در فاز اول 250 میلیون مترمکعب است. برای 150 هزار هکتار اراضی کشاورزی که می‌تواند به زعفران تخصیص یابد، پتانسیل داریم.

مجری طرح انتقال آب دریای عمان بیان کرد: زعفران تنها محصولی است که در زمستان آب نیاز دارد و در فصل‌های گرم سال نیازی به آب ندارد. تنها این کشت می‌تواند مشکل را در این قضیه حل کند. استان ما آب، خاک و هوایی دارد که می‌تواند محصول زعفران تولید کند. این خطه از مرز کشور است که سه میلیون هکتار زمین مستعد کشاورزی در این منطقه دارد که ثروت عظیمی است.

وی افزود: در سال گذشته در هر هکتار 42 کیلوگرم زعفران برداشت کردیم. 270 تن زعفران نیز در سال 97 داشتیم. اسپانیا و امارات زعفران ما را خریداری می‌کنند. ما 88 درصد زعفران کل دنیا را تولید می‌کنیم اما سهم اقتصادی ما 3.5 درصد است. یک تن زعفران خشک با 17 هزار بشکه نفت در اقتصاد کشور برابری می‌کند. زعفران به جهت اینکه پایه دارویی و تغذیه‌ای دارد، به راحتی قابل تحریم نیست و همه به آن نیاز دارند. در شرایطی که تهدیدی که برای بخش نفت به وجود آمده، می‌توان نفت را به انرژی برق تبدیل کرد، در اختیار آب شیرین‌کن قرار داد و برای تولید زعفران به فرصت تبدیل کرد.

عبداللهی گفت: دولت قرار است در بخش اراضی ملی به ما کمک کند، 150 هزار هکتار زمین که از دولت گرفتیم در معاوضه با بخش آب شرب در قیمت آن تعدیل خواهیم کرد تا به شدت کاهش یابد. درآمد زعفران بر اساس هر کیلو 7 میلیارد دلار در میانگین 5 ساله است. متوسط ارزآوری سالانه بدون در نظر گرفتن صنعت بسته‌بندی و فرآوری با 30 درصد بازچرخانی آب برای 150 هزار هکتار و 90 میلیون آب، 5.1 ملیارد دلار درآمد سالانه بوده و برای یک میلیون نفر جمعیت اشتغالزایی دارد.

مجری طرح انتقال آب دریای عمان در خصوص مزایای اجرای طرح زعفران، تصریح کرد: نگهداری راحت زعفران، حمل و نقل آسان، درآمد دو تا سه برابر قیمت نفت حتی در شرایط تحریم، ساماندهی ظرفیت انتقالی آب از عمان، عدم امکان تحریم صادرات زعفران، کشت کم‌آب‌تر و پرسود، عدم نیاز به صادرات زعفران خام با قیمت پایین، بازده اقتصادی بسیار بالا، عدم نیاز به تملک زمین و شرایط نگهداری بسیار آسان از مزایای این طرح است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + نه =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور