پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

اعتیاد و مواد مخدر

مصرف دخانیات مسیر دستیابی به سبک زندگی سالم را تباه می‌کند

تهران- ایرنا- کارشناسان معتقدند دخانیات به عنوان یک ماده افیونی، نقش مخرب و ویرانگری در زندگی افراد دارد و افزون بر آسیب رساندن به فرد مصرف کننده بر عملکرد جامعه نیز تاثیرهای منفی می‌گذارد و مسیر دستیابی به سبک زندگی سالم را تباه می‌کند و عاملی باز دارنده در توسعه و پیشرفت جامعه به شمار می‌رود.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا، فردی از شیشه ماشین ته سیگار خود را به بیرون پرت می‌کند، برخی در حال تعارف سیگار به یکدیگر هستند و بعضی نیز در خیابان ته سیگار را رها کرده و به راه خود ادامه می‌دهند. اینها تنها نمونه‌های کوچکی هستند که با گذر از خیابان، کوچه، پارک‌ها و … در سطح شهر دیده می‌شوند که افراد در حال استعمال دخانیات را نشان می‌دهد. حال بماند که برخی دیگر هم در منزل طبق عادت سیگار مصرف می‌کنند. در مجموع باید گفت قُبح مصرف دخانیات به ویژه سیگار و قلیان در جامعه شکسته شده است و به راحتی در مکان‌های عمومی از این مواد دخانی استفاده می‌شود.

دخانیات به عنوان بزرگترین عامل مرگ و میر در سده ۲۱ میلادی شناخته شده است که همه ساله ۱۰۰ میلیون تن از مردم جهان جان خود را در اثر مصرف آن از دست می‌دهند. دخانیات تنها منحصر به سیگار نیست و شواهد علمی نشان می‌دهد که مصرف انواع محصولات دخانی اعم از سیگار، پیپ و قلیان به هر شکلی مضر است و هیچ عضوی را در بدن سالم نمی‌گذارد و از علت‌های اصلی مرگ و میر در جهان به شمار می‌رود.

گسترش روز افزون استفاده از مواد دخانی آسیب زا و اهمیت حفظ سلامت انسان سبب شد تا ۳۱ می از طرف سازمان جهانی بهداشت «روز جهانی بدون دخانیات» نامگذاری شود و این سازمان به حمایت از سیاست‌های مؤثر بر کاهش استفاده از این محصولات بپردازد. همچنین در ایران نیز فعالیت‌های گسترده‌ای با همکاری ارگان‌های مربوط به منظور حمایت از اجرای سیاست‌های مؤثر بر کاهش مصرف دخانیات و ارتقا سطح آگاهی عمومی به ویژه جوانان و نوجوانان نسبت به استفاده دخانیات انجام می‌پذیرد.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت «روز جهانی بدون دخانیات» به گفت وگو با «امان الله قرایی مقدم» آسیب شناس اجتماعی و عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی پرداخت.

قرایی مقدم: افزایش قیمت دخانیات و تعیین گمرک نیز سبب می‌شود تا فرد به راحتی به طرف خرید آن نرود. هرچند بخش زیادی از این مواد دخانی به شکل قاچاق می‌تواند وارد شود و آمار نشان می‌دهد که ایران جزو بزرگ‌ترین کشورها در واردات سیگار است.

– متن این گفت وگو را در ادامه می‌خوانیم:

ایرنا: برخی جامعه شناسان معتقدند سیگار عامل اصلی جذب افراد به طرف مواد مخدر است، اهمیت و توجه به این موضوع از چه عاملی نشأت می‌گیرد؟

قرایی مقدم: دخانیات دروازه ورود به اعتیاد شناخته می‌شود. افزایش مصرف مواد دخانی مثل سیگار و قلیان آن هم میان دانش آموزان و جوانان فاجعه‌ای است که کشور را با مشکلات و آسیب‌های مختلفی مواجه خواهد کرد. خانواده مهمترین عامل گرایش نوجوانان و دانش آموزان به طرف سیگار به شمار می‌رود زیرا فرزندان در این محیط رفتارهای خاصی را از فرد استعمال کننده می‌بینند و با آن بزرگ می‌شوند و در نهایت همان را الگوی خود قرار می‌دهند و تقلید می‌کنند. در صورتی که خانواده باید امن ترین محیط برای کودک باشد تا بتواند در این محیط نیازهای خود را بر آورده کند و به آرامش برسد. فرزندانِ برخی از این خانواده‌ها برای تفریح در میان جمع دوستان با احساس غرور سیگار می کشند و در برخی از مواقع به طرف مواد مخدر می‌روند. بر پایه یافته‌های علمی گرایش به سیگار و قلیان می‌تواند اثرات مخربی از جمله افزایش جرم، تأثیرات سو بر پوست، مو و دندان‌ها بر جای بگذارد.

ایرنا: قوانین بازدارنده یا محدود کننده تولید چه تأثیری در شیوع یا عدم شیوع مصرف دارد؟

قرایی مقدم: قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات در ۱۳۸۵ خورشیدی در کشور به تصویب رسید که ۲۰ ماده اجرایی دارد و امروز با گذشت سال‌ها از تصویب آن همچنان دارای ضعف است. باید طبق این قانون، فروش و عرضه دخانیات به افراد زیر ۱۸ سال به وسیله عرضه کنندگان ممنوع باشد اما دیده می‌شود که سیگار حتی به صورت نخی، به وسیله مغازه‌ها و دکه‌های روزنامه فروشی به نوجوانان فروخته می‌شود، یعنی منعی برای خرید وجود ندارد. بیشتر افراد سیگاری، سیگار کشیدن خود را از سنین زیر ۱۸ سال و در دوران نوجوانی شروع کرده‌اند، بنابراین لازم است که در این زمینه برنامه ریزی جدی و اقدامات پیشگیرانه انجام شود. مصرف سیگار در جهان هر سه ثانیه یک تن را به کام مرگ می‌کشاند و از حدود سه میلیون تنی که سالیانه در جهان بر اثر عوارض ناشی از مصرف سیگار جان خود را از دست می‌دهند که یک میلیون تن آنان به کشورهای در حال توسعه تعلق دارد.

ایرنا: مصرف دخانیات چه زیان‌هایی بر خانواده و جامعه تحمیل می‌کند؟

قرایی مقدم: مصرف سیگار، بار اقتصادی بزرگی بر دوش خانواده و جامعه دارد. آمار سیگاری‌ها در کشور بیش از ۱۲ میلیون تن اعلام شده است که این افراد سالیانه بیش از ۳۶۵ میلیارد تومان صرف خرید سیگار می‌کنند. سیگار کشیدن تنها سلامت فرد سیگاری را به خطر نمی‌اندازد بلکه سلامت اطرافیان را نیز دستخوش تحولات منفی می‌کند. هزینه‌های درمان عوارض ناشی از مصرف سیگار هم به مراتب بیشتر از درآمدهای حاصل از صنعت دخانیات است زیرا استعمال سیگار افزون بر سلامت جسم، سلامت روانی افراد را هم به خطر می‌اندازد. جامعه‌ای که در آن استعمال دخانیات رواج پیدا کند همانند جامعه بیمار است زیرا رهایی از اعتیاد بسیار دشوار خواهد بود. هرچند کشت توتون و تولید سیگار موجب اشتغال و درآمد ارزی و رونق اقتصادی کشورها می‌شود اما حقیقت آن است که صنعت دخانیات همیشه با زیان اقتصادی بسیار شدیدی همراه می‌شود.

ایرنا: پیشگیری از اعتیاد به استعمال دخانیات را مستلزم انجام چه اقدام‌هایی می‌دانید؟

قرایی مقدم: فعالیت‌های سازمان بهداشت جهانی از ۱۹۷۰ میلادی بر روی پیشگیری از اعتیاد به دخانیات معطوف شده است. بنا بر آمارها شانس بازگشت پس از ترک بیش از ۷۵ درصد است و همین امر دلالت بر اهمیت پیشگیری و کاستن این معضل جهانی دارد. یکی از ارکان مهم این اقدامات آگاه سازی و ایجاد نگرش منفی درباره سیگار کشیدن در میان افراد غیرسیگاری در معرض خطر است. آگاه سازی افراد از سنین پایین و ارایه برنامه مناسب برای آموزش مهارت‌های زندگی و رفتاری می‌تواند فرد را نسبت به خطرات استعمال این گونه مواد دخانی مطلع سازد. عوامل فردی، خانوادگی و اجتماعی در شیوع مصرف سیگار مؤثر است که بیان زیان‌های سیگار و عواقب شوم آنها در بدن انسان از طریق رسانه‌ها و مهم‌تر از همه مقابله با تک فروشی سیگار می‌تواند از جمعیت سیگاری بکاهد و می‌توان با ایجاد سرگرمی‌های مناسب برای جوانان به طور رایگان یا ارزان، ذهن آنها را به طرف ورزش و سلامت هدایت کرد تا از مصرف سیگار دور شوند. افزایش قیمت دخانیات و تعیین گمرک نیز سبب می‌شود تا فرد به راحتی به طرف خرید آن نرود. هرچند بخش زیادی از این مواد دخانی به شکل قاچاق می‌تواند وارد شود و آمار نشان می‌دهد که ایران جزو بزرگ‌ترین کشورها در واردات سیگار است.

شادی و نشاط زمانی در جامعه مهیا می‌شود که کار و فضای تفریحی وجود داشته باشد. فراهم آوردن شغل مناسب و در نظر گرفتن تفریحات سالم از جمله خواسته‌های جوانان است که در صورت مواجه شدن با بن بست و ناامیدی می‌خواهند با کشیدن سیگار خود را قانع کنند و نشان دهند که از شرایط موجود ناراضی هستند. در جامعه ایران شادی و نشاط حلقه‌های مفقودی هستند که برای به وجود آوردن آن باید به تولید برنامه‌های شاد پرداخت. دولت و مسوولان باید تلاش کنند و توجه جامعه شناسانه به این موضوع تنها می‌تواند در کنار برنامه‌ریزی‌ها مؤثر باشد. باید پذیرفت که فرد مقصر نیست و این دیگران هستند که جوانان به امور نامناسب مثل سیگار و دیگر امور ناپسند رو می‌آورند.

در ادامه با «محمدرضا جلیلی» متخصص قلب و عروق درباره تأثیر مواد دخانی بر سیستم قلب و عروق گفت و گو کرده‌ایم که در پی می‌آید.

مصرف دخانیات تنها بر روی بدن آثار زیان بار ندارد بلکه هزینه‌های اقتصادی مصرف نیز یکی از آثار سو مصرف آن محسوب می‌شود. با توجه به اثرات زیان بار مصرف سیگار، از آن به عنوان بزرگترین قاتل بشریت یاد می‌شود. این موضوع که افرادی سال‌ها سیگار کشیده‌اند اما هرگز بیمار نشده‌اند بی پایه است.

ایرنا: سیگار به عنوان پرمصرف‌ترین انواع مواد دخانی چه اثرات منفی بر بدن دارد؟

جلیلی: سیگار پر مصرف ترین انواع مواد دخانی در جهان است و آمار افراد سیگاری به خصوص در میان نوجوانان و جوانان همچنان رو به افزایش است. مواد سمی و سرطان‌زا موجود در دود سیگار و قلیان دارای انواع پرشماری از مواد شیمیایی است که اثرات سوء شدید بر روی اندام‌های مختلف بدن دارند. مصرف دخانیات می‌تواند بر کل سیستم بدن تأثیرات منفی داشته باشد و سیستم قلب و عروق با مصرف مواد دخانی دچار آثار زیانباری خواهد شد. مصرف دخانیات با تشدید و بالا بردن فشارخون و همچنین اثرات منفی بر چربی‌خون، موجب بروز لخته در عروق و سکته قلبی می‌شود.

ایرنا: خطرات ناشی از استعمال دخانیات را چگونه باید به افراد گوشزد کرد؟

جلیلی: بررسی رفتارهای افرادی که سیگار می کشند می‌تواند مفید باشد. پرسیدن از فرزند که کدام یک از دوستانت سیگار می‌کشد فرصت مناسبی است که احساسات فرزند خود را در این باره بدانید و به او بفهمانید که نظر وی را رد نمی‌کنید. والدین مجبور نیستند وانمود کنند که همه چیز را می‌دانند بلکه باید اجازه دهند تا فرزندانشان به دنبال راهکار مناسب باشند. باید نتایج سیگار کشیدن از قبیل ابتلاء به سرطان ریه و نارسایی‌های قلبی را به فرد استعمال کننده توضیح داد و خاطر نشان کرد که این افراد در فعالیت‌های ورزشی ناتوانی دارند و مشکلات تنفسی آنها مزید بر علت است. گاهی اوقات درباره مشتقات تنباکو و توتون با نوجوانان و جوانان سخن گفته و چگونگی اعتیاد به این مواد را برای آنها بازگو شود.

ایرنا: برخی معتقدند افرادی سال‌های زیادی سیگار کشیده‌اند اما بیمار نشده‌اند این موضوع تا چه اندازه برپایه علمی و صحیح است؟

جلیلی: مصرف دخانیات تنها بر روی بدن آثار زیان بار ندارد بلکه هزینه‌های اقتصادی مصرف نیز یکی از آثار سو مصرف آن محسوب می‌شود. با توجه به اثرات زیان بار مصرف سیگار از آن به عنوان بزرگترین قاتل بشریت یاد می‌شود. این موضوع که افرادی سال‌ها سیگار کشیده اما هرگز بیمار نشده‌اند بی پایه است زیرا این مسأله بسته به شرایط بدنی فرد در زمان‌های مختلف اتفاق می‌افتند و عوارض و بیماری‌ها خود را به مرور نشان خواهند داد. با ترک سیگار ریسک حوادث قلبی و عروقی تا ۵۰ درصد کاهش می‌یابد و افزون بر آن امید به زندگی نیز سه تا پنج سال افزایش خواهد یافت.

 

 

 

 

 

در پی نو شدن با معتاد شدن

تهران- ایرنا- طبق جدیدترین آماری که از نرخ اعتیاد دانش‌آموزان توسط دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام شد، هم‌اکنون بیش از ۲ درصد از دانش‌آموزان مقطع دبیرستان دچار اعتیاد هستند که نباید بی توجه از کنار این آمار گذشت، به خصوص که این درصد در سال ۸۰ یعنی حدود ۱۷ سال پیش در میان دانش‌آموزان مقطع متوسطه دوم در حدود نیم درصد بوده و ۱۰ سال بعد یعنی در سال ۹۰ به یک درصد رسیده و حالا طبق آخرین آماری که به دست آمده به ۱/۲ درصد رسیده است!

در ضمن بیش از سه هزار و ۵۰۰ دانش‌آموز حداقل یک بار مواد مخدر را تجربه کرده‌اند. همان طور که می‌دانید پدیده زیستی-روانی-اجتماعی سوءمصرف مواد در نوجوانان یکی از بحرانی‌ترین مسائل پیش روی جوامع امروزی در تمام کشورهای دنیاست. در ادامه به سه مورد از اصلی‌ترین دلایل گرایش نوجوانان به اعتیاد اشاره می‌کنیم و سخنی هم با والدین و نوجوانان خواهیم داشت.

۳ علل گرایش به مواد مخدر در نوجوانان
به طور کلی علل گرایش نوجوانان به اعتیاد را می‌توان در سه دسته کلی طبقه بندی کرد.
عوامل فردی: در میان نوجوانان عواملی همچون تلاش برای کاهش استرس‌های مرتبط با دوره نوجوانی یا استرس‌های درسی، نیاز به التیام روحی-روانی در مواجهه با مشکلات خانوادگی و … در زمره رایج‌ترین علل روانی اعتیاد در نوجوانی ارزیابی می‌شود. یکی از نوجوانان گرفتار اعتیاد در خصوص علل گرایش خود به اعتیاد در پژوهشی که توسط بنده انجام شد، می‌گفت: «فشار درسی خیلی زیاد بود. باید حجم زیادی از درس‌ها را در یک مدت کوتاه یاد می‌گرفتم. از دوستانم شنیده بودم مواد باعث بهبود عملکرد حافظه می‌شود و یادگیری را تقویت می‌کند.» از جمله عوامل فردی دیگر گرایش به اعتیاد در نوجوانان، حس کنجکاوی است.

روحیه کنجکاوی به عنوان ویژگی خوب انسان‌های موفق همواره مورد توجه بوده است اما در برخی از افراد، استفاده نادرست از این خصیصه باعث به دام افتادن آنان شده است. نوجوان گرفتار در دام اعتیاد در این زمینه چنین می‌گفت: «از اول که نمی‌خواستم معتاد شوم. با دوستانم بودم که به من تعارف کردند و من هم می‌خواستم ببینم که این چیه که آدم را سرحال می‌آورد». یکی دیگر از دلایل معتاد شدن نوجوانان، تمایل آن‌ها به «نو شدن» زندگی‌شان است. برای مثال نوجوان معتادی که به من گفت: «از پدر و مادرم سیگار کشیدن را پنهان می‌کردم چون می‌خواستم که دوستانم بدانند اختیار زندگی‌ام دست خودم است نه فرد دیگر. در ضمن از شیوه زندگی‌ام خسته شده بودم و نیاز داشتم زندگی‌ام نو شود که اعتیاد این امکان را در شروع به من داد.»

عوامل خانوادگی: نتایج مطالعات حوزه اعتیاد نشان می‌دهد که از جمله عوامل خانوادگی خطرساز اعتیاد در دوره نوجوانی، اعتیاد اعضای خانواده، پیوند عاطفی ضعیف بین والدین با فرزند و ساختار ناموزون خانواده است. بر اساس نظریه یادگیری اجتماعی، نوجوانانی که اعضای خانواده آن‌ها و دوستان نزدیک‌شان اقدام به مصرف مواد می‌کنند، به احتمال زیاد از رفتارهای آن‌ها الگوبرداری می‌کنند. از طرف دیگر پژوهش‌ها نشان می‌دهد که نگرش مثبت به مصرف سیگار و حتی مصرف مواد در نوجوانانی که روابط عاطفی و هیجانی نزدیکی با والدین خود دارند و نظارت کافی و بهینه‌ای از طرف والدین روی رفتارهای خود دریافت می‌کنند، بسیار کمتر خواهد بود.

عوامل اجتماعی (گروه دوستان و مدرسه): کمتر پژوهشی در زمینه نوجوانان و آلودگی به سیگار، الکل و مخدرها انجام گرفته است که در آن از نقش چشمگیر دوستان و انتقال عادت‌های آنان به یکدیگر، سخنی به میان نیامده باشد. بر خلاف دوران کودکی که نحوه ارتباط با همسالان، معمولاً توسط بزرگ ترها تنظیم می‌شود، با فرا رسیدن دوران نوجوانی، نوجوانان با هدف رسیدن به استقلال، با فاصله گرفتن از بزرگ ترها شروع به سازمان دهی گروه‌های اجتماعی خاص خود می‌کنند. تجزیه و تحلیل دیدگاه‌های نوجوانان درباره سلامت و اعتیاد نشان می‌دهد که ۸۷ درصد نوجوانان، دوستی‌ها و ارتباط‌ها را دلیل رواج اعتیاد می‌دانند.

چند توصیه به والدین
با توجه به ویژگی‌های دوران نوجوانی و همراه شدن دوران بلوغ، ویژگی‌هایی مانند کنجکاوی، استقلال طلبی و تمایل به گروه همسالان بیش از پیش در نوجوان شما دیده می‌شود. آگاه باشید که بسیاری از این ویژگی‌ها و نافرمانی‌ها در صورت برقراری ارتباط مؤثر و صمیمانه، پایدار نخواهد ماند. شما می‌توانید با گوش کردن به صحبت‌های نوجوان خود، حمایت از رفتارهای مثبت و سالم و نیز دادن مسئولیت‌های متناسب با توانایی‌هایش، به او کمک کنید تا به مقابله با بحران‌های زندگی بپردازد. در ضمن، شما می‌توانید با گزینش موقعیت‌های سنجیده و معقول، فرزندتان را در رسیدن به اهداف پیروزمندانه‌اش تشویق کنید. این کار علاوه بر تقویت اعتماد به نفس در فرزندتان، باعث افزایش عزت نفس او می‌شود. پژوهش‌ها نشان می‌دهد نوجوانانی که میزان اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی دارند، کمتر تحت تأثیر فشار همسالان در راستای استفاده از مواد مخدر قرار می‌گیرند.

یک نکته خطاب به نوجوانان
به کار گرفتن مهارت «نه گفتن» کلید اصلی مقابله با آسیب‌های اجتماعی است. با کسب این مهارت می‌توانید درخواست‌های غیرمنطقی را به شکلی مؤدبانه رد کنید تا از استرس و احساس گناه بعد از انجام کارهای خلاف عرف رهایی یابید. نه گفتن نه تنها به معنای مخالفت محض و توهین به دیگران نیست بلکه بهره بردن از این مهارت نشان دهنده اعتماد به نفس شما و احترام به حقوق خودتان است. تحقیقات نشان می‌دهد که کسب مهارت نه گفتن، بهترین پیش نیاز در خصوص مقابله با فشار همسالان در مقوله اعتیاد نوجوانان است.

 

 

 

 

 

چگونه میلیاردها تومان «دود» می‌شود

تهران- ایرنا- بیش از یک میلیارد سیگاری در جهان وجود دارد؛ این افراد نه تنها سلامتی خود را به خطر می‌اندازند، بلکه سلامتی بقیه اعضای خانواده و اجتماع را نیز تهدید می‌کنند. جدا از هزینه سیگار، هزینه مراقبت از این افراد، مانع توسعه اقتصادی است.

دخانیات سالیانه حدود شش میلیون قربانی دارد، حدود پنج میلیون از این تعداد مصرف کنندگان مستقیم دخانیات هستند و مابقی افراد ی هستند که در معرض دود سیگار و تنباکو قرار دارند. حدود یک میلیارد نفر در سراسر جهان سیگاری هستند؛ ۸۰ درصد از این افراد در کشورهای فقیر یا متوسط زندگی می‌کنند.

مصرف سالانه ۷۰ میلیارد نخ سیگار
مصرف سالانه سیگار در کشور بین ۶۵ تا ۷۰ میلیارد نخ است که نسبت به ۱۰ سال گذشته افزایش نشان می‌دهد. میزان مصرف سیگار در سال ۱۳۸۷ در کشور ۵۲ میلیارد نخ بود که امروز ۱۸ میلیارد نخ افزایش یافته است. این میزان افزایش مصرف سیگار در کشور بیانگر این است که نهادهای متولی کاهش مصرف دخانیات دراین بخش موفق نبوده‌اند. براساس آمارها در ۱۰ سال گذشته میزان مصرف تنباکوی میوه‌ای در کشور ۲ هزار تن بود این درحالی است که امروز این آمار به ۱۵ هزار تن رسیده است. با وجود اینکه ضرر و زیان ناشی از تنباکوی میوه‌ای به مراتب از تنباکوی سنتی بیشتر است ولی میزان استقبال از مصرف این نوع تنباکو به مراتب افزایش یافته است. در سال‌های گذشته قبح مصرف دخانیات به ویژه در میان بانوان کم شده است و به نحوی است که امروز در خانواده‌ها، محافل عمومی و پارک‌ها به صورت جمعی اقدام به استفاده از قلیان می‌کنند. براساس آمارها سن مصرف دخانیات در کشور به ۱۲ تا ۱۳ سال پایین آمده و این زنگ خطری برای خانواده‌ها به شمار می‌رود. ۲۰ درصد مصرف سیگار کشور به صورت قاچاق وارد می‌شود که در سال‌های مختلف این آمار تغییر می‌کند. با بالارفتن قیمت ارز میزان قاچاق سیگار در کشور کاهش یافت ولی با کاهش نرخ ارز قاچاق این بخش بار دیگر افزایش یافته است.

هزینه روزانه ایرانی‌ها برای سیگار
ایرانی‌ها روزانه معادل ۳۰ میلیارد تومان سیگار می‌کشند. سالانه نزدیک به ۶۰ میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می‌شود که بین ۱۵ تا ۲۵ میلیارد آن قاچاق است. آمار دیگری حکایت از این دارد که ایرانیان روزانه ۸ تا ۱۰ میلیارد تومان برای سیگار هزینه می‌کنند و بیشتر کسانی که سرطان ریه دارند مصرف‌کننده سیگار هستند. بر اساس این آمار گفته‌شده مصرف سالانه مردم ایران ۷۰ میلیارد نخ سیگار برآورد شده و آمریکا برای تولید سیگار در ایران ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده است، چراکه سومین صنعت سودآور دنیا سیگار و دخانیات است. بر اساس آخرین آمار در سال ۸۹، هر خانوار ایران در این سال بالغ بر ۵۲ هزار تومان معادل ۰.۴ درصد از کل سبد هزینه خود را صرف خرید سیگار کرده است، متوسط ۱۱۴۷ نخ سیگار مصرف کرده است که از این تعداد ۵۱۸ نخ سیگار تولید داخلی و ۶۲۹ نخ معادل ۵۷ بسته سیگار خارجی بوده است. البته این میزان مصرف در مقایسه با سال ۸۸ معادل ۸ درصد کاهش نشان می‌داده، چراکه در سال ۸۸ هر خانوار ایرانی معادل ۱۲۴۹ نخ سیگار مصرف کرده است. اما مقایسه‌ای در بین استان‌های کشور نشان می‌دهد، هر خانوار بوشهری در این سال با هزینه‌کرد رقمی معادل ۱۱۵ هزار تومان بیشترین میزان مصرف سیگار را داشته است. یکی از دلایل اصلی بالابودن میزان مصرف دخانیات در این استان شاید بحث حجم بالای سیگارهای قاچاقی است که از طرق مرزهای آبی این استان به کشور وارد می‌شود، البته این مسأله در حد حدس و گمان بوده و توسط هیچ مرجع رسمی تائید یا تکذیب نشده است.

ولی جالب اینجاست که سهم دخانیات در سبد مصرف خانوارهای این استان معادل ۰.۸۶ درصد است که بالاترین سهم در کشور محسوب می‌شود و با دومین استان رکورددار مصرف دخانیات در کشور یعنی آذربایجان‌غربی ۳۲ هزار تومان فاصله دارد. بعد از استان بوشهر استان‌های آذربایجان غربی، گیلان، کرمان و قزوین رتبه‌های بعدی را در میزان مصرف دخانیات به خود اختصاص داده‌اند، البته این به معنی بالاتربودن سهم از کل بازار مصرف دخانیات نیست بلکه نشان‌دهنده میزان هزینه اختصاص پیدا کرده توسط هر خانوار در این استان به سیگار در مقایسه با خانوارهای ساکن دیگر استان‌های کشور بوده است. از سوی دیگر در سال‌های اخیر، زنگ خطر کاهش سن مصرف دخانیات از مدت‌ها قبل به صدا درآمده است اما کم‌توجهی‌ها کار به آنجا رسانده که شواهد خبر از مصرف سیگار در بین برخی دانش‌آموزان ابتدایی نیز می‌دهد. موضوعی که هر چند از سوی آموزش و پرورشی‌ها تکذیب شده نگرانی‌ها را نسبت به آینده سلامت جامعه ایرانی بیشتر می‌کند.

استعمال دخانیات در بین نوجوانان مساله‌ای است که کم‌کم چهره پررنگی در بین مشکلات کشورمان به عنوان یک کشور در حال توسعه به خود می‌گیرد. مسئولان، جامعه‌شناسان، پزشکان و گروه‌های بسیاری در این بین در کنترل مصرف دخانیات دخیل هستند، اما مطالعات نشان می‌دهد که نبود عوامل اجرایی در امر نظارت، از میزان اثرگذاری این ارگان‌ها در اجرای برنامه‌ها و قوانین مربوط می‌کاهد. طبق آمارها در ۲۰ سال گذشته سن شروع اعتیاد به سیگار در حدود اوایل دهه دوم زندگی افراد بوده است اما در مدت زمان دوسال اخیر هم، این شاخص به سن ۱۳ سالگی کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که برنامه‌ای برای بالابردن سطح فرهنگ ضد دخانیات در بین افراد کم‌سن‌وسال در کشور وجود ندارد و حتی برخی خانوارها با ترویج قلیان کودکان را به سوی دخانیات سوق می‌دهند.

عادت اجتماعی اشتباه
مصرف دخانیات در کشور حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان را در سال هدر می‌دهد که بار آن روی بخش سلامت تا ۳۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است، این در حالی است که هزینه اقتصادی مصرف دخانیات شامل مرگ زودهنگام، از دست رفتن سال‌های باارزش عمر، ناتوانی، غیبت از کار و… در دیگر بخش‌های توسعه‌ای تا ۷۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیردار مرکز بهداشت استان یزد از مصرف سالانه ۶۵ میلیارد نخ سیگارت در کشور خبر داد. دکتر «محمدرضا صادقیان» گفت: متاسفانه در نتیجه این عادت اجتماعی اشتباه از سوی افراد سیگاری، آنها ۳۰ هزار میلیارد ریال زیان به اقتصاد خانوارها وارد می‌کند و بر پایه سند ملی غیرواگیر تا سال ۲۰۲۵ میزان مصرف مواد دخانی در کشور باید تا ۳۰ درصد کاهش یابد. وی افزود: به همین منظور سند کنترل دخانیات استان تدوین و در شورای سلامت و امنیت غذایی مصوب و شرح وظایف هر یک از دستگاه‌ها مشخص شده و برنامه‌های عملیاتی آن نیز در حال تدوین و اجراست.

مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیردار مرکز بهداشت استان یزد در ادامه با اشاره به اینکه ۱۳.۶ درصد از جمعیت ایران دخانیات مصرف می‌کنند، گفت: طبق تحقیقات انجام شده این آمار در استان یزد ۱۴ درصد است که این مهم از لحاظ سلامت اجتماعی نگرانی‌هایی را در میان مسئولان منطقه ایجاد کرده است. صادقیان گرایش زنان یزدی به مصرف دخانیات را نگران کننده دانست و تاکید کرد: افزون بر سه درصد جمعیت بالای ۱۸ سال بانوان دخانیات مصرف می‌کنند که استان از این نظر در کشور در رتبه هشتم قرار دارد، این در حالی است که میزان مصرف دخانیات در بین مردان یزدی ۲۶ درصد است و در جایگاه دوازدهم قرار دارد. این مسئول ادامه داد: کاهش شانس باروری، سقط مکرر، اثرات نامطلوب بر پوست و مو، یائسگی زودرس، زایمان زودرس، تولد نوزاد کم‌وزن، ابتلا به سرطان پستان، ابتلا به سرطان ریه و سایر سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی عروقی، پیری زودرس، پوکی استخوان، شیوع تومور مغزی در جنین خانم‌های سیگاری و قلیانی بخشی از عوارض مصرف دخانیات در زنان است.

صادقیان بحث مبارزه با مواد دخانی را از جمله ضرورت‌های جدی توسعه فرهنگی در جوامع عنوان کرد و گفت: دروازه ورود به بحث اعتیاد مصرف سیگار است که فقط ۳.۶ درصد یزدی‌ها برای ترک سیگار اقدام می‌کنند و یزد در این زمینه در رتبه ششم کشور قرار دارد. وی خاطرنشان کرد: از ۳۰۰۰ مورد مرگ ثبت‌شده سالانه در استان یزد، ۱۲ درصد آن مربوط به مصرف مواد دخانی است. به گفته مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیردار مرکز بهداشت استان یزد به افرادی که دود حاصل از مصرف سیگار دیگران «دود دست دوم» را تنفس می‌کنند سیگاری تحمیلی می‌گویند که ۳۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال یزد با دود سیگار و قلیان مواجهه دارند. صادقیان تصریح کرد: ثابت شده سیگاری‌های تحمیلی، به همان اندازه افراد سیگاری، در معرض زیان‌های دود دخانیات هستند ممکن است به آبریزش بینی، سوزش چشم، گلودرد و سردرد مبتلا شوند و اگر تنفس آنها در هوای آلوده با دود دخانیات دیگران ادامه یابد، حتی ممکن است ابتلا به سرطان ریه، حمله‌های قلبی و عفونت ریه در آنها افزایش یابد. وی خاطرنشان کرد: عملکرد ریه‌ها در افراد سیگاری تحمیلی به تدریج کاهش می‌یابد و از آنجا که فیلتر سیگار، برخی مواد مضر در دود را به خود جذب می‌کند، دودی که وارد بدن افراد سیگاری تحمیلی می‌شود در مقایسه با دود استنشاق شده فرد سیگاری، حاوی مواد سمی و سرطان زای بیشتری است.

 

 

 

 

مافیای گل در کمین مدارس

تهران- ایرنا- کارشناسان حوزه اجتماعی معتقدند که مصرف ماده مخدری به نام گُل در میان دانش آموزان رواج زیادی یافته است که آگاهی بخشی از پیامدهای زیانبار مصرف این ماده به وسیله آموزش و پرورش، خانواده و رسانه می تواند از گسترش بیش از پیش آن جلوگیری کند.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ برپایه آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، «گل» به عنوان دومین ماده مخدر شایع در ایران شناخته می‌شود و این ماده مخدر در سال‌های گذشته در مدارس و به خصوص میان نوجوانان گسترش چشمگیری یافته است. بنابر نظر پزشکان بر خلاف آنچه در باور عمومی مبنی بر کم خطر بودن «گل» وجود دارد، این ماده مخدر آنقدر خطرناک است که با یک بار مصرف آن، فرد برای همیشه به دام اعتیاد گرفتار می‌شود.

ماده مخدر گُل از مشتقات «ماری جوانا» یا همان گیاه شاهدانه به شمار می‌رود که سال‌ها برای استفاده‌های صنعتی و طبی کشت می‌شد. گل به سبب تشابه علائم و حالت‌های آن به عنوان یک ماده توهم زا نیز معرفی می‌شود و با کاهش عملکرد سیستم انتقال پیام‌های عصبی در مغز، حالتی آرامش بخش را در فرد به وجود می‌آورد و بویی شبیه به بوی گیاه می‌دهد و برخلاف مواد مخدر دیگر که وابستگی جسمی بالایی دارند و ترک کردن آن با درد جسمانی بالایی همراه است، این مخدر وابستگی جسمی ندارد اما وابستگی ذهنی و روانی شدید در فرد به وجود می‌آورد.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا در ارتباط با افزایش مصرف گل در میان دانش آموزان و راهکارهای لازم برای پیشگیری از گسترش این پدیده با «امان الله قرایی مقدم» جامعه شناس و کارشناس حوزه اجتماعی به گفت و گو پرداخته است.

متن گفت و گو را در ادامه می‌خوانیم:

ایرنا: وضعیت کنونی اعتیاد به مواد مخدر گل را در میان دانش آموزان بیان کنید و نیروی انتظامی چه اقدام‌هایی در این ارتباط انجام داده است؟

قرایی مقدم: از مدت‌ها پیش به دلیل ناآگاهی دانش آموزان از اثرات منفی این ماده مخدر و همراهی با دوستانی که گرفتار اعتیاد شده بودند، مصرف گل یا حشیش در مدرسه‌ها افزایش یافت که پیش تر پلیس نیز زنگ خطر آن را به صدا درآورده بود. همچنین فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، جلسه‌های متعددی را برای یافتن راهکارهایی برای رویارویی با این مشکل برگزار و از صاحب نظران دعوت کرد که برای جلوگیری و گسترش این مشکل برنامه‌های خود را ارائه دهند اما دامنه پخش مواد گل در میان مدارس به قدری گسترش یافته بود که ریشه کنی کامل آن به امری دشوار بدل شد.

ایرنا: عملکرد آموزش پرورش در مبارزه و جلوگیری از مصرف گل در مدرسه‌ها را چطور ارزیابی می‌کنید؟

قرایی مقدم: عملکرد آموزش و پرورش در برخورد با مصرف گل به دلیل اختیارات و قدرت ناکافی قابل قبول نبده است. بنابراین آگاهی دادن آنها خیلی مؤثر نیست در نتیجه کاری نمی‌توانند انجام دهند. همچنین فضای مدارس در شهرهای بزرگ به شکلی است که در اطراف مدارس به راحتی می‌توان مواد مخدر پخش کرد.

ایرنا: چه عواملی سبب افزایش گرایش به سمت مصرف گل در میان دانش آموزان می‌شود؟

قرایی مقدم: در واقع چون اوقات فراغت جوانان غنی و پر نیست و امکانات تفریحی سالمی ندارند، گرایش به سمت کارهای خلاف و مواد مخدر بیشتر می‌شود و در نتیجه برای جلوگیری از آن مشکل‌های بسیاری وجود دارد. علاوه بر آن نوع خانواده خیلی مهم است، خانواده‌های تک سرپرست، بدسرپرست و بی سرپرست در جامعه زیاد هستند که می‌توانند یکی از عوامل گسترش این ماده مخدر باشند. البته کودکان خیابانی یکی دیگر از گروه‌هایی به شمار می‌روند که می‌توانند این مواد را در اختیار دانش آموزان قرار دهند.

ایرنا: راهکار شما برای پیشگیری از اعتیاد گل و روی آوردن دانش آموزان به مصرف این ماده مخدر چیست؟

قرایی مقدم: یکی از راه‌های پیشگیری از رواج گل این است که افرادی که در حوزه رسانه هستند با برنامه‌ها و آگاهی بخشی‌های خود دانش آموزان و خانواده‌ها را از پیامدهای مصرف گل مطلع کنند. در واقع فرهنگ سازی از طریق رسانه می‌تواند تأثیر خوبی داشته باشد. از دیگر راهکارهای پیشگیری از مصرف گل در میان دانش آموزان توصیه و هدایت معلمان و مشاوره‌های گروهی و فردی و همچنین درمان گروهی مبتلایان است؛ یعنی مشاوران، مربی پرورشی و معلمان حتی دبیرانی چون فیزیک و ریاضی با مطرح کردن خطر این ماده افیونی، آن را به بحث بگذارند و حتی یک جلسه از کلاس درس را به این موضوع اختصاص دهند. همچنین مشاوره گروهی صورت گیرد و دانش آموزان در گروه مساله را مطرح کنند به دنبال نتیجه بروند و مربی به صورت هدایت شده به این گروه‌ها نظم دهند تا آنها خود از پیامدهای زیان بار مصرف گل آگاهی یابند.

همچنین مدیران و مسؤولان مدرسه‌ها باید در اطراف مدارس که احتمال پخش مواد زیاد است، کنترل و نظارت بیشتری به عمل آورند. گروه دیگری که نقش بسیار مهمی در جلوگیری از مصرف گل در میان دانش آموزان دارند، خانواده‌ها هستند. آنها با آگاهی دادن به فرزندان خود می‌توانند تا حدودی از گرایش آنها به مصرف این ماده مخدر پیشگیری کنند. همچنین در رفت و آمدهای فرزند خود و مهمانی رفتن‌ها آنها دقت بیشتری را به کار ببندند. علاوه بر این رواج پدیده فرزند سالاری در خانواده، نباید به اقتدار والدین در خانه آسیب برساند، چراکه بیشتر نوجوانان قدرت نه گفتن به دوستان و همسالان خود را ندارند و ممکن است، خیلی راحت به طرف مصرف مواد گرایش یابد.

در ادامه دیدگاه‌های «مصطفی فروتن» روانشناس و کارشناس حوزه اجتماعی را در ارتباط با این موضوع جویا شدیم.

ایرنا: عامل اصلی مصرف گل در مدرسه چیست؟

فروتن: در هیچیک از پدیده‌های اجتماعی یک عامل را نمی‌توان در نظر گرفت و هیچ پدیده‌ای، تک عاملی نیست. بنابراین باید به دنبال مجموعه‌ای از عوامل بود. در این بحث عوامل مختلفی را چون گذار سنی، شیطنت‌ها، بحران‌های دوره نوجوانی، شور و هیجان، غفلت خانواده، تأثیر همسالان و همچنین افرادی که به عنوان دلال فساد در زمینه توزیع مواد مخدر حضور دارند، می‌توان نام برد اما در مدارس به خاطر گستره فراوانی گروه همسالان و نگاه و نگرشی که در میان این گروه وجود دارد، این قضیه نسبت به دیگر دوره‌ها، نمود بیشتری نشان می‌دهد. ما این را در گذار سنی، یعنی ۱۳ تا ۱۹ سالگی برهه‌هایی را مشاهده می‌کنیم که افراد بیشترین تأثیرپذیری را از پیرامون خود دارند که این موضوع به دلیل یافتن هویتی مستقل و کسب تجربه‌های جدید است و در واقع نوعی تفکر انتزاعی که فرد به سمتی حرکت می‌کند تا بتواند خود را با دنیای بیرون مطابقت دهد.

ایرنا: خانواده چگونه می‌توانند اعتیاد فرزندان خود را به گل تشخیص دهند و این مساله با چه پیامدهایی همراه است؟

فروتن: از جمله علائم مصرف گل می‌توان به خنده‌های غیر متعارف، توهم و قرمز شدن چشم اشاره کرد. البته این علامت‌ها در افراد به صورت یکسان نمود پیدا نمی‌کند. مصرف گل یک حالت خستگی و سرخوشی کاذب را در فرد پدید می‌آورد که در میان مصرف کنندگان به یک حالت سرخوشی و نئشگی تعبیر می‌شود. در واقع یک حالتی است که به گفته خود مصرف کنندگان، فرد از دنیای پیرامون خود جدا و در حالت بی خیالی قرار می‌گیرد اما تأثیراتی که در جسم فرد باقی می‌گذارد در افراد مختلف، متفاوت است. برای بعضی از گروه‌ها حالت بی خوابی و بی اشتهایی اما در شماری دیگر برعکس این حالت دیده می‌شود و همچنین در موارد مصرف بیش از حد طبیعی به مسمومیت و حتی آوردوز می‌انجامد.

ایرنا: به نظر شما برای رویارویی با مصرف گل در میان دانش آموزان چه افرادی و با چه برنامه‌هایی می توانندکمک و پیشگیری کنند؟

فروتن: ما نمی‌توانیم یک فرمول یا نسخه واحد برای مواجهه و رویارویی با این پدیده در نظر بگیریم زیرا نیاز به برنامه جامع دارد. در واقع در مواردی که مربوط به پدیده‌ها و آسیب‌های اجتماعی است، سه گروه را باید در نظر گرفت: گروه نخست سیاستگذارانی هستند که می‌توانند برنامه‌هایی را تولید و تنظیم کنند که در چرخه زندگی افراد تأثیرگذار باشد. مانند افرادی که در عرصه رسانه برنامه و محتوای آموزشی می‌سازند یا افرادی که در مدارس به صورت یک برنامه منسجم، کارشناسی و فرهنگی با این قضیه روبه رو می‌شوند اما برخوردهای قهری و سلیقه‌ای که در اماکن تحصیلی و آموزشی نه تنها به بهبود وضعیت کمکی نمی‌کند بلکه به تشدید این پدیده زشت و شوم می‌انجامد و در واقع با این نوع برخورد، تنها صورت مساله را پاک می‌کند. پس یک گروه، گروه سیاستگذاران هستند که باید با استفاده از خبرگانی که در حوزه‌های مختلف فعالیت دارند در یک اقدام پیمایشی به ریشه کنی این چالش بپردازند.

همچنین از روانشناسان تربیتی و رشد بهره گرفته شود و از افرادی که در زمینه‌های مختلف علوم رفتاری می‌توانند تأثیرگذار باشند، استفاده کنند زیرا با افرادی که درگیر این پدیده شوم هستند، وقتی صحبت می‌کنیم یکی از ساده‌ترین پاسخ‌ها آنها این است که ما از بیکاری و بی تفریحی به اینجا رسیدیم و بنابراین تغییر در سبک زندگی آدم‌ها می‌تواند تأثیر مستقیمی در بحث کاهش آسیب‌ها باشد.

خانواده‌ها به عنوان گروه دوم می‌توانند با پرهیز از افراط گری و مدیریت صحیح برنامه‌ها اوقات فراغت فرزندان خود را غنی سازند تا از گرایش فرزندشان به سمت مصرف مواد جلوگیری کنند.

آگاهی بخشی به خود افراد نیز در این میان از اهمیت بسیاری برخوردار است و افزایش و ارتقای سطح آگاهی‌های که آن افراد دارند باید تحت برنامه‌هایی خاص قرار گیرد تا نوجوانان از معاشرت و دوستی با دوستانی که رفتارهای پرخطر دارند، بپرهیزند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور