پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

ازدواج و طلاق

طلاق به وقت سالمندی

تهران- ایرنا- با توجه به گسترش پدیده طلاق سالمندی، برخی از کارشناسان معتقدند مسایلی از قبیل مشکلات اقتصادی، عدم تامین هزینه های زندگی، تغییرات نگرشی و فرهنگی، افزایش توقعات، از بین رفتن قبح طلاق و نبود مهارت های زندگی در این خصوص دخیل هستند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، طلاق با اینکه تجربه تلخی است ولی ممکن است در هر سنی اتفاق افتد. هستند زوج های مسنی  که پس از سال های زندگی مشترک تصمیم به جدایی می گیرند تا مابقی عمر خود را در تنهایی بگذرانند.

در ارتباط با دلایل و زمینه های طلاق به طور کلی مطالعات زیادی در کشور انجام گرفته است. ولی پدیده طلاق سالمندی در چند سال گذشته مورد توجه عمده رسانه ها قرار گرفته است. به گفته برخی از کارشناسان مشکلات اقتصادی، عدم تامین هزینه های زندگی، تغییرات نگرشی و فرهنگی و افزایش توقعات، از بین رفتن قبح طلاق، نبود مهارت های زندگی و مواردی از این قبیل از جمله دلایلی است که باعث شده آمار طلاق در میان سالمندان نست به گذشته افزایش پیدا کند.

با توجه به اهمیت بحث، پژوهشگر ایرنا با ستار پروین، جامعه شناس و استاد دانشگاه به گفت و گو نشست.

**دلایل طلاق در میان سالمندان

پروین در خصوص دلایل طلاق در میان سالمندان گفت: در ارتباط با دلایل و زمینه های طلاق به طور کلی مطالعات زیادی در کشور انجام گرفته است. ولی پدیده طلاق سالمندی در چند سال گذشته مورد توجه عمده رسانه ها قرار گفته است. با این حال پژوهش های داخلی  این حوزه ناچیز است.

وی افزود: طلاق سالمندی پدیده ای است که براساس آمارهای موجود  در حال افزایش است. این مساله در اوان دوران سالمندی حدودا در سن 60 سالگی و در کلانشهرها نمود بیشتری دارد. در این ارتباط می توان سه سطح تحلیل ارائه کرد: سطح کلان ساختاری- سطح میانی و خرد.

پروین افزود: در تحلیل سطح کلان، می توان گفت که بازاندیشی سنت های پیشین در حوزهای مختلف از جمله روابط زناشویی و خانواده در عصر مدرن شتاب بیشتری به خود گرفته است. موضوعی که به ویژگی عام بشری بدل شده است. برخی صاحبنظران از پایان سنت ها سخن می گویند که خود  به این معنا می باشد که سنت ها مورد نقد قرار می گیرند و انسانها صرفا سنت راهبر نیستند. بلکه سنت ها را بر اساس مسایل و نیازهای خاص خود مورد بازاندیشی قرار می دهند. امروزه در پرتو جهانی شدن و به مدد رسانه ها سنت های خانوادگی بیشتر تحت تاثیر بازاندیشی قرار گفته است. و لذا انتخاب ازدواج و طلاق می تواند در این راستا مورد تحلیل قرار گیرد.

این استاد دانشگاه افزود: زمانی که سالمندان در مسیر جریان سیال اطلاعات از طریق رسانه های مختلف مانند ماهواره، و شبکه های مجازی قرار می گیرند طبیعی است که آنها نیز به گذشته و حال خود می نگرند و زندگی خود را مورد بازاندیشی قرار می دهند. انتخاب راهکار طلاق پس از سالها زندگی مشترک می تواند به نوعی بازاندیشی و  گسست از سالهای زندگی مبتنی بر سنت باشد.

طلاق سالمندی پدیده ای است که آمارهای موجود نشان می دهد که در حال افزایش است

وی افزود: ساختار رو به رشد جمعیتی سالمندی و عدم توجه به نیازهای سالمندان در برنامه های سیاستگذاری این حوزه هم می تواند از عوامل اثر گذار باشد.سالمندی یک سن خاص با ویژگی های مختص به خود است ، آمارهای جمعیتی نشان می دهد که ساختار جمعیتی ایران به گونه است که این ساختار در حال سالمند شدن است و میانگین سن ایرانیان در حال افزایش است، از سوی دیگر برنامه های مدون و مشخصی که نیازهای فیزیکی، روانی و اجتماعی سالمندان را شامل شود یا وجود ندارد و یا ناقص است . طبیعی است که بی توجه به نیازهای سالمندان و نبود برنامه های حمایتی می تواند آنها را در مقابل آسیب های اجتماعی نظیر طلاق شکننده و آسیب پذیر سازد. از سوی دیگر وقتی ساختار یک جمعیت به سمت سالمندی نیل پیدا کند نسبت  آمارهای آن نیز افزایش می یابد. معمولا به طلاق به عنوان یک مساله خاص جوانان نگریسته می شود. شاید یکی از دلایل این است که عمده طلاق ها در اوایل زندگی زوجین اتفاق می افتد ولی تغییرات ساختار جمعیتی گواه آن است که این موضوع سالمندان را نیز شامل می شود.

** سطح میانی و طلاق در میان سالمندان

پروین در خصوص سطح میانی و طلاق در  میان افراد مسن گفت: سطح میانی مساله، به تعاملات بین نهادی ساختار جامعه ایران بر می گردد. سلطه نهاد اقتصاد بر نهادی مانند خانواده از یک سو و فشارهای اقتصادی از سوی دیگر می تواند از زمینه های تغییرات کارکردی و ساختاری خانواده ها باشد. منطق پول و مناسبات اقتصادی امروزه فشارهای زیادی را بر خانواده ها وارد ساخته است. به طوری که ارزش های خانوادگی را تحت تاثیر خود قرار داده است. بخش مهمی از سالمندان پس از دوران بازنشستگی از حداقل حقوق برخوردارند. مساله ای که می تواند فشارهای اقتصادی را تشدید کند.این فشارها در قشری از سالمندان می تواند تولید آسیب کند.

وی افزود: دوران فراغت از بازنشستگی بایستی با برنامه ریزی همراه باشد. بی توجهی به نیازهای سالمندان و رها کردن آنها به حال خود می تواند یک زندگی کسالت بار و تکراری را برای آنها رقم بزند. این تغییر در سبک زندگی می تواند منجر به یکنواختی زندگی پس از بازنشستگی و در نهایت تعارضات زناشویی بین زوجین سالمند، مشاجره و بگو مگوهای طولانی بین آنها شود.

** سطح خرد و فردی و طلاق در میان سالمندان

در نهایت در سطح فردی می توان به مواردی از جمله اختلاف سلیقه قدیمی زوجین سالمند، تاخیر در طلاق به خاطر فرزندان، تفاوت های شخصیتی زوجین، تغییرات خلقی پس از دوران بازنسشتگی و خاص سالمندی اشاره کرد.

پروین در خصوص آسیب های طلاق در دوران سالمندی گفت: طلاق سالمندی ضمن اینکه دارای دلایل خاص خود است، به عنوان یک آسیب اجتماعی می تواند پیامدهایی را به دنبال داشته باشد. از جمله می توان به مسایلی مانند احساس تنهایی و انزوای بیشتر زوجین سالمند، کاهش احتمالی حمایت اجتماعی از سوی فرزندان و نزدیکان، شیوع بیشتر طلاق در بین سنین جوانتر اشاره کرد.

**راهکارهای کاهش طلاق در میان سالمندان

پروین در خصوص راهکارهای کاهش طلاق در میان سالمندان گفت: مواردی مانند برنامه های فراغتی سالمندان، حمایت های رفاهی و اقتصادی، سالمندی فعال و تشکیل سازمانهای مردم نهاد خاص سالمندان، افزایش مهارت های زندگی و حل مساله سالمندان برای مواجه با سبک زندگی پس از بازنشستگی می تواند در کاهش آمار طلاق سالمندان اثرگذار باشد.

مهریه تضمینی نه چندان قوی برای تداوم زندگی مشترک

تهران- ایرنا- برخی از کارشناسان معتقدند نگاه سنتی مبنی بر وجود مهریه های سنگین به هیچ وجه نمی تواند تضمینی برای زندگی مشترک باشد چنانکه تاکنون چنین نگاهی بستر ساز افزایش تعداد بدهکاران و زندانیان مهریه شده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا- براساس آخرین آمار منتشر شده از سازمان ثبت احوال کشور در سال ۹۷، ۵۴۹ هزار و ۸۶۱ ازدواج و ۱۷۴ هزار و ۶۹۸ طلاق ثبت شده است.

براساس این آمار میانگین سن مردان در اولین ازدواج ۲۷.۵ سال، میانگین سن زنان در اولین ازدواج ۲۳.۴ سال و میانگین سن مردان در طلاق‌های ثبت شده ۳۶.۹ و سن زنان ۳۲.۱ سال است.

همچنین ۵ استان خراسان رضوی، تهران، کردستان، قم، گیلان و اردبیل به ترتیب دارای بالاترین میزان عمومی طلاق و ۵ استان سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، ایلام، خراسان جنوبی، هرمزگان و بوشهر دارای پایین‌ترین میزان عمومی طلاق هستند.

طلاق اگرچه باید به عنوان آخرین حربه در زندگی زناشویی برای رهایی از بار مسائل و مشکلات شناخته شود، اما شوربختانه امروزه شاهد هستیم که این اتفاق به اولین حربه و به عنوان آسان ترین راه برای گریز از تعهدات و مشکلات زندگی خانوادگی شناخته می شود و همین امر آسیب ها و پیامدهایی از پرداخت مهریه و بدهکاری مردان گرفته تا نگاه های سنگین جامعه به زنان را به همراه می آورد.

برای پرداختن بیشتر به این بحث پژوهشگر ایرنا با حسن فدایی، دکترای تخصصی حقوق خصوصی و مدیر آموزش کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو به گفت و گو نشست.

مهر صداق مالی است

فدایی در خصوص مهریه و ماهیت آن گفت: مهر صداق مالی است از طرف زوج (مرد) که همزمان با جاری شدن صیغه عقد ازدواج به زوجه (زن) تعلق میگیرد. ریشه و فلسفه اولیه مهر، هدیه ای بوده بدون عوض که به منزله ابراز صداقت در عشق، شوهر به همسر خود می بخشیده است.

وی افزود: اگر چه در طول زمان، این حق مالی جنبه های دیگری هم پیدا کرده است. در عرف ایران هنگام عقد نکاح، این حق مالی معمولاً بیش از توان مالی مرد تعیین می شود و به صورت یک دین (کسره) بر عهده شوهر باقی می ماند. از طرف دیگر قانون مدنی ایران با وام داری از شرع اسلام، حق طلاق را به صورت یک طرفه فقط برای شوهر مجاز می داند و به همین دلیل در روند دادرسی دادگاه های خانواده معمولاً این دو موضوع، طلاق و مهریه، در تقابل با هم قرار می گیرند.

فدایی در خصوص اینکه آیا مهریه سنگین می تواند جلوی طلاق را بگیرد یا خیر گفت: به تعبیر عده ای از بزرگان مهریه های سنگین جلوی طلاق را می گیرد. اما امروز ما بر این باور هستیم که مهرهای سنگین اهرم فشار هستند که جلوی طلاق را باز می کنند و مسیر طلاق را باز می کنند. متاسفانه فکر می کنم این مهریه و صداق قرانی به یک چماق تبدیل شده است.

وی افزود: اینکه عده ای معتقدند مهریه سنگین جلوی طلاق را می گیرد اشتباه است. تا زمانیکه عشق و مودت تار و پود آن خانواده را شکل دهد، بر این اعتقادیم که هیچ اتفاقی برای آن خانواده صورت نمی گیرد و تا زمانیکه که عشق و علاقه نباشد هزاران سکه هم نمی تواند مانعی برای طلاق باشد. پس بهتر است عاقلانه انتخاب کنیم و سال ها عاشقانه زندگی کنیم.

فدایی در خصوص افزایش آمار طلاق در جامعه گفت: امروزه طلاق از مسیر اصلی و جاده اصلی خود و همچنین از آنچه مدنظر قانون گذار است جدا شده و به جای اینکه به عنوان آخرین حربه برای رهایی از مسائل و مشکلات زندگی زناشویی شناخته شود به نخستین حربه برای راحت شدن از بسیاری از مسائل تبدیل شده است. بسیاری از زوجین سر کوچک ترین مسائل به سراغ طلاق مخصوصاً طلاق توافقی می روند که به سرعت هم انجام می شود.

این کارشناس در خصوص طلاق توافقی و جنبه های مختلف آن گفت: اگر چه طلاق وجه خوب و موجهی ندارد اما طلاق توافقی بسیار بهتر از طلاق یک طرفه است. زیرا آن بدون توسل به تهدید، تطمیع، بازداشتی اموال، کدر شدن روابط فامیلی، اذیت کردن طرف مقابل و استفاده از فرزند برای تحت فشار گذاشتن طرف مقابل استفاده می شود. بنابراین اگرچه طلاق راه حل مناسبی نیست اما اگر در صورتی به عنوان آخرین حربه استفاده شد بهتر است با توافقات بین طرفین برای جلوگیری از میزان آسیب ها و پیامدهای وارد بر طرفین باشد.

آسیب ها و پیامدهای ناشی از طلاق

فدایی در خصوص آسیب ها و پیامدهای ناشی از طلاق گفت: طلاق دارای آسیب ها و مشکلاتی برای هر دو نفر است که کاملاً هم طبیعی است. این آسیب ها و مشکلات از نگاه های سنگین اجتماع گرفته تا بار مسئولیتی که بصورت دو چندان بر روی زوجه است را شامل می شود. لذا بهتر است در بحث طلاق، همانطور که رهبری در سیاست های کلی در خصوص کراهت این مساله بیان کرده اند، پیگری کنیم و نه تنها از وقوع بسیار آن در جامعه بکاهیم بلکه از بسیاری از مسائل و مشکلاتی که به موازات آن در جامعه به وجود می آید هم جلوگیری نماییم.

وی افزود: در برخی مواقع شاهد جشن طلاق در جامعه هستیم که نشان از یک سبک زندگی مجزا و متفاوت از فرهنگ ایرانی است. این در حالی است که ما همواره در جامعه ای زندگی می کنیم که هنجارها و ارزش های آن با امری به نام طلاق موافق نیست و آن را قبح و زشت می داند. بنابراین بهتر است تا آنجایی که ممکن است به طلاق به عنوان آخرین راه حل نگریسته شود و در مرتبه دوم به مهریه به عنوان یک ابزار که تضمین کننده زندگی نگریسته نشود.

 

 

 

 

 

طلاق برای معیشت

تهران- ایرنا- طلاق‌های صوری پیش از این اگر فقط سازمان نظام‌وظیفه را نگران می‌کرد، حالا دیگر بحث داغ سازمان تامین اجتماعی نیز شده است. سازمان تامین اجتماعی دلواپس مستمری‌هایی شده است که به زنان به اصطلاح مطلقه می‌پردازد.

انتقاد سازمان‌ها و نهادهای دولتی نسبت به چنین شیوه‌ای از قانون‌شکنی هر روز افزایش پیدا می‌کند. این سازمان‌ها و نهادها اما همواره در پی آنند که راهکاری بیابند برای جلوگیری از دور زدن قوانین که البته منطقی است و نقدی بر آن نیست. اما چه ماجرایی در جامعه پیش آمده که قشر وسیعی در پی دور زدن قانون و شکستن چارچوب‌های از پیش تعیین شده‌اند. قانون‌شکنی و دور شدن از قوانین تعریف شده بی‌تعارف تبدیل به یکی از روش‌های ادامه حیات در جامعه امروز شده است.

پذیرش طلاق توافقی برای یک زن موضوع ساده‌ای نیست که به سادگی به آن تن دهد. هرچند برخی تصور می‌کنند این تصمیم به سادگی و برای دستیابی به سود و منفعت مالی اجرا می‌شود. هر قدر هم که بگوییم زنان نسبت به عواقب خطرناک چنین موضوعی آگاهی کافی ندارند اما به قطع می‌دانند دیگر جایی در شناسنامه همسرشان نخواهند داشت. طلاق خودخواسته برای دریافت مستمری پدر فوت شده حاصل فقری است که مدام چنگ در زندگی مردم می‌زند؛ فقری که برای فرار از آن گاه از چاله بیرون می‌آیند و به چاه می‌افتند. ترس مدام از فروپاشی واقعی زندگی موضوعی است که خواسته و ناخواسته گریبان زنی را می‌گیرد که برگه‌های طلاق را به امید زندگی بهتر با همسرش امضا می‌کند؛ امضایی که حاصل تصمیمات نادرست و عدم برنامه‌ریزی تصمیم‌گیران اقتصادی است. هیچ زنی حاضر نیست زندگی آرام خود را قربانی کند تا شاید نیازهای اولیه زندگی را بهتر و با امنیت بیشتری فراهم کند.

واکنش ابتکار به طلاق‌های صوری برای دریافت مستمری

معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده درباره طلاق‌های صوری زنان برای دریافت مستمری روز گذشته به ایلنا گفت: این اصلاً اتفاق خوبی نیست و باید مراقبت و نظارت بیشتری صورت گیرد. همچنین این اقدام از سوی برخی زنان می‌تواند تبعات زیادی داشته باشد، چراکه این کار یک فریب و تخلف بزرگ قانونی است. امیدواریم آموزش‌های لازم به زنان ارائه شود تا شاهد این نوع تخلفات نباشیم.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده درباره اظهارات اخیر رییس قوه قضاییه درباره کاهش زندانیان مهریه نیز افزود: در حال حاضر قوانین و مقرراتی در خصوص مهریه وجود دارد و ما امیدواریم چنانچه قرار است در رویه قانون تغییری ایجاد شود با بررسی کامل و همه‌جانبه باشد، چراکه مساله مهریه، موضوعی است که مربوط به خانواده است و باید همه جوانب آن بررسی شود.

ابتکار تصریح کرد: نباید در این خصوص افراط و تفریط داشته باشیم و سیاست‌هایی را اتخاذ کنیم که زنان در بحث مهریه آسیب ببینند. بنابراین تقاضای من این است، حتماً بررسی‌های لازم قبل از هر گونه تصمیم در این خصوص صورت گیرد. نباید به دلیل یکسری فشارها در این خصوص در تصمیم‌گیری‌ها تعجیل کرد، درست است که در حال حاضر یکسری افراد به دلیل مهریه مشکل دارند و در زندان هستند، اما این مساله آن وسعت و گستردگی را ندارد که بخواهیم به دلیل آن یک سیاست کلان ملی را تغییر دهیم.

تبدیل خطرناک جامعه به چشم و گوش سازمان‌ها

ماجرای طلاق‌های صوری اما رشته درازی دارد و واکنش‌های گسترده‌ای نسبت به آن مطرح شده است. برای مثال ناهید حیدری، مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران ۱۸ خرداد سال‌جاری در مصاحبه‌ای که با خبرگزاری ایرنا داشت با ابراز نگرانی از افزایش طلاق‌های صوری گفته بود، در صورتی که دختری ازدواج نکرده باشد می‌تواند از مستمری پدر متوفی خود استفاده کند، اما وقتی ازدواج کرد از شمول پدر و مادر خارج می‌شود. به همین علت، عده‌ای مبادرت به طلاق صوری می‌کنند تا بتوانند از این مستمری استفاده کنند، در حالی که حق بیمه تامین اجتماعی و مستمری آن، حق بیمه‌شدگان و حق‌الناس است و بار معنوی دارد. به لحاظ وجدانی هم صحیح نیست. علاوه بر بازرسان تامین اجتماعی، مردم هم در حکم بازرسان ما هستند. مردم به ما اطلاع دهند، به محض آنکه به این جمع‌بندی برسیم که طلاق صوری انجام شده، مستمری را قطع می‌کنیم.شرایط کنونی جامعه به سمتی پیش می‌رود که مسوولان هر بخشی اسرار به خبرچین تربیت کردن جامعه دارند. عجیب است که سعی در آن داریم که نقص‌های قانونی را با چنین فراخوان‌های ضمنی پوشش دهیم. شکی در آن نیست که طلاق‌های صوری به شکل عمومی آثاری دردآور نه تنها در پهنه اقتصاد کشور بلکه در سلامت روان جامعه ایجاد می‌کند. این موضوع اما بیماری لاعلاجی نیست که خلاص کردن بیمار با اتانازی بهترین گزینه برای حل مساله باشد.

نقش‌آفرینی منفی در اخلاق اجتماعی شاید از بدترین اقداماتی باشد که این روزها مسوولان بخش‌های مختلف هریک با شیوه خود به آن دامن می‌زنند. به راستی چرا باید شرایطی فراهم شود که شهروندان چشم و گوش نهادها و سازمان‌های مختلف شوند. مگر نه اینکه این شیوه در نهایت حاصلی ندارد مگر ترویج احساس عدم امنیت در جامعه و دوری شهروندان از یکدیگر. چنین ثمره‌ای البته در خوشبینانه‌ترین حالت و به دور از شرایطی است که بستر مناسب برای دشمنی افراد با یکدیگر فراهم شود. افزون بر آن گویا فریضه‌های دینی مبنی بر عدم تجسس در زندگی خصوصی افراد به سادگی فراموش شده و هیچ توجهی نیز به آنها نمی‌شود. طلاق از آن دست رفتارهای اجتماعی نیست که همواره مشهود باشد. چنین اظهارنظرهایی این اجازه را به افراد می‌دهد تا به شکل قانونی و با پشتوانه در زندگی افراد سرک کشیده و به خود اجازه اظهارنظر دهند.

راهی برای حال بهتر جامعه

در همین راستا سیدمحمدعلی جنانی مدیرکل امور فنی و مستمری‌های تامین اجتماعی نیز چندی پیش با بیان اینکه عده‌ای از دختران هم که شاغل هستند و شرایط دریافت مستمری پدر مرحوم‌شان را ندارند، برای دریافت مستمری شغل‌شان را ترک می‌کنند. این دختر خانم وقتی می‌بیند دستمزدی که از کارفرما دریافت می‌کند با مستمری پدرش برابری می‌کند، شغلش را ترک می‌کند و در خانه می‌نشیند. قانون حمایت از خانواده، همانطور که از نامش برمی‌آید، از زوجین حمایت می‌کند و البته پشتوانه حمایتی آن از جنس مونث قوی است تا جایی که پیشگیری از طلاق را دشوار می‌کند. قانونگذار چون زن را آسیب‌پذیر می‌داند، حمایت‌هایی از وی کرده است که همین حمایت‌ها سرمنشأ سوءاستفاده از سازمان تامین اجتماعی شده است.کاش فریادی به بلندی فریاد چرا نقض قانون می‌کنید و مستمری می‌گیرید از سوی مسوولان بلند می‌شد و می‌گفت؛ کاش فقر و مشکلات اقتصادی تا این حد عمیق نبود. روشن است حمایت‌های اجتماعی تعریف شده راه نجات این بحران گسترده است اما گویی پاک کردن صورت مساله ساده‌ترین راهی است که مسوولان دست به دامن آن شده‌اند تا فرار کنند از هر آسیبی که حاصل مشکلات اقتصادی است. در این میان البته کم نیستند کارشناسانی که پیش از این بویی از حقوق برابر زن و مرد نبرده بودند و حالا فریادشان بلند است که پرداخت مستمری پدر فوت شده به اناث خانواده به دور از روند برابری زنان و مردان است. به اعتقاد آنها چنین شیوه‌ای منجر به آن می‌شود که زنان ضعیف شمرده شوند.

فقر و قانون‌شکنی

عزیزالله تاجیک اسماعیلی: پذیرش روند طلاق‌های صوری موضوع تازه‌ای نیست. این روند در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ نیز از سوی برخی خانواده‌ها به منظور دسترسی به برخی حمایت‌های اجتماعی انتخاب می‌شد. اما تاثیر چنین انتخاب‌هایی در کانون خانواده به اشکال و انواع مختلف قابل توجه و بررسی است. این روند گاه کاملاً بی‌اثر خواهد بود و زندگی بر اساس برنامه و روال قبل ادامه پیدا خواهد کرد و گاه تاثیری بسیار جدی، شگرف و عمیق بر روند زندگی خواهد داشت.

نمی‌توان از این موضوع ساده گذر کرد که اتخاذ چنین تصمیمی در بیشتر موارد حاصل بی‌توجهی به قانون و اخلاق‌مداری در خانواده است. از همین رو دور از ذهن نیست که یکی از زوجین از آنجا که روند غیراخلاقی و غیرقانونی را پیشتر پذیرفته است بار دیگر وارد مسیر غیراخلاقی تازه‌ای شود. در چنین شرایطی یکی از زوجین امکان دارد با کوچک‌ترین بهانه‌ای از مسیر خانواده خارج شده و زندگی مشترک را ترک کند.

غیراخلاقی بودن چنین تصمیماتی با توجه به اضطرار را فراموش کنیم. اضطرار در گذران روزمره زندگی گاه خانواده‌ها را مجبور به فروش فرزندان‌شان کرده است و ما بارها شاهد آن بوده‌ایم. دشواری ادامه حیات در شرایط سخت اقتصادی و نبود حمایت‌های اجتماعی از دلایلی است که به آسیب‌های اجتماعی و البته جرائم اینچنینی دامن می‌زند. از همین‌رو نمی‌توان خانواده‌هایی که نیاز جدی به چنین مبالغی دارند را به طور کلی انکار کرد.از همین‌رو است که باید به دنبال زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی باشیم که به این مسائل دامن می‌زنند. درمان زمینه‌های اجتماعی بیمار بهترین و کارآمدترین راهکاری است که می‌توان به واسطه آن کج‌روی‌های اجتماعی و قانون‌شکنی‌های عادی شده را مدیریت کرد. هرچند با وجود همه این مصائب همچنان باید در تقویت مسوولیت فردی جامعه نیز گام برداریم و راهکارهای مناسب آن را بیابیم.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − چهار =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور