پیام شهروند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

اخبار قاین / ۶۰ درصد شبکه جمع‌آوری فاضلاب قاین اجرا شد

یاقوت سرخ خراسان جنوبی در انتظار مشتری

یاقوت سرخ خراسان جنوبی در انتظار مشتری

شیوع ویروس کرونا و در پی آن توقف صادرات و کاهش مصرف داخل بر بازار زرشک هم تاثیر منفی گذاشته و بیش از یک سوم این محصول روی دست کشاورزان مانده است.

زرشک در کنار عناب و زعفران، سه محصول شاخص و راهبردی خراسان جنوبی محسوب می‌شود و این استان مرزی رتبه نخست تولید زرشک را در کشور دارد همچنین خراسان جنوبی تنها تولیدکننده زرشک بی‌دانه در جهان است و از این محصول به عنوان «یاقوت سرخ» یاد می‌شود.

کشاورزی به عنوان یکی از مهمترین بخش‌های اقتصاد که وظیفه تامین امنیت غذایی کشور را برعهده دارد، از تبعات شیوع ویروس کرونا در امان نمانده و فعالان بخش‌های مختلف صنعت کشاورزی در زمینه تولید و فروش محصولات خود با مشکلات و چالش‌هایی روبه‌رو هستند.

سطح زیرکشت زرشک در استان خراسان جنوبی ۱۶ هزار و ۷۲۶ هکتار است که سالانه حدود ۲۱ هزار تن زرشک از آن برداشت می‌شود.

زرشک‌کاران خراسان جنوبی هم این روزها حال و روز خوشی ندارند؛ رکود ‌بازار فروش و کاهش قیمت زرشک باعث شده که محصول روی دستشان بماند و از طرفی هزینه نگهداری آن در سردخانه به دلیل آفت‌زدگی بر اثر گرما هم مضاعف شده است.

شیوع کرونا هرچند از نظر بازه زمانی چند ماه پس از فصل برداشت زرشک بود، اما تاثیر منفی آن بر رکود بازار این محصول محسوس است.

سالانه کمتر از ۵۰۰ تن محصول زرشک خراسان جنوبی از مجموع ۲۱ هزار تن به خارج از کشور صادر و بیشتر این محصول در داخل کشور مصرف می‌شود که تعطیلی رستوران‌ها، خوابگاه‌های دانشجویی، تالارها، مهمانپذیرها و سایر مراکز اقامتی و تفریحی باعث کاهش مصرف و تقاضای این محصول در داخل شده است.

با توجه به تمام نشدن کرونا در دنیا و هشدارهایی که مسوولان درباره همه‌گیری آن در پاییز و زمستان اعلام می‌کنند، برای خروج از بحرانی که ممکن است در سال جاری به واسطه شیوع کرونا بر محصول زرشک ایران وارد شود، باید راهکارها و زیرساخت‌هایی در نظر گرفته شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی به خبرنگار ایرنا گفت: بیش از ۱۶ هزار و ۷۲۶ هکتار از سطح زیرکشت باغات استان مربوط به محصول زرشک است که سالانه ۲۱ هزار تن محصول از این باغات برداشت می‌شود.

غلامرضا قوسی افزود: سالانه ۶ هزار و ۶۰۰ تن محصول زرشک در استان بسته‌بندی و ۲ هزار و ۷۷۰ تن فرآوری می‌شود که به نسبت میزان برداشت محصول، رقم بسیار پایینی است.

وی اظهار داشت: کرونا همچنان که بر اکثر فعالیت‌های اقتصادی و فروش محصولات مختلف کشاورزی تاثیر گذاشته بر بازار زرشک هم تاثیرگذار بوده است.

وی گفت: سالانه کمتر از ۲ درصد زرشک خراسان جنوبی صادر و بیشتر محصول زرشک در داخل کشور مصرف می‌شود که به دلیل شیوع ویروس کرونا مصرف آن کاهش یافته است.

نبود صادرات و کاهش مصرف از دلایل اصلی رکود بازار زرشک است

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند هم گفت: یکی از دلایل اصلی کاهش قیمت و رکود بر بازار زرشک، نبود صادرات و تعطیلی رستوران‌ها، خوابگاه‌ها و مراکز اقامتی بر اثر شیوع کرونا است.

محسن احتشام افزود: به صورت کلی سالانه ۵۰۰ تن زرشک از کشور صادر می‌شود که در سال جاری به دلیل شیوع کرونا صادراتی صورت نگرفته است.

وی که خودش تولیدکننده و صادرکننده است عنوان کرد: محصول زرشک بیشتر در داخل کشور مصرف می‌شود که تعطیلی رستوران‌ها، خوابگاه‌های دانشجویی، تالارها، مهمانپذیرها و سایر مراکز اقامتی و تفریحی باعث کاهش مصرف این محصول در داخل شده است.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در شرایط فعلی کشور بر اثر شیوع ویروس کرونا، خرید و فروش زرشک سخت شده و شاهد کاهش قیمت و رکود بر بازار این محصول هستیم.

وحید ضیائیان احمدی گفت: امسال تشکل‌های تعاون روستایی استان خرید توافقی خوبی از محصول زرشک انجام دادند که به دلیل شیوع ویروس کرونا، زرشک خریداری شده توسط آنان روی دستشان باقی مانده است.

وی اظهار داشت: اکثر محصول زرشک پفکی از اسفندماه به این طرف از داربست‌های بارگاه‌های زرشک خشک‌کنی تکانده می‌شود و اکنون به صورت تخمینی حدود یک سوم محصول زرشک استان روی دست کشاورزان باقی مانده است.

وی گفت: ۲ ماه نخست سال جاری هیچ‌گونه خرید و فروش محصول زرشک انجام نشد و بازار در رکود مطلق به سر می‌برد، در یک ماه اخیر هم که تا حدودی بازار از رکود مطلق خارج شد، شاهد کاهش شدید قیمت زرشک هستیم به طور مثال قیمت هر کیلوگرم زرشک پفکی از ۶۰ هزار تومان در سال گذشته به ۴۰ هزار تومان کاهش یافته است.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی با بیان اینکه امسال تشکل‌های تعاون روستایی ۶۰۰ تن زرشک تر را خریداری و در انبارهای بهداشتی خشک کردند گفت: هر کیلوگرم زرشک خشک برای آنان ۵۰ هزار تومان بدون هزینه نگهداری تمام شد که امروز مجبورند آن را زیر قیمت به فروش برسانند و متضرر می‌شوند، البته بیشتر محصول بدون فروش باقی مانده است.

وی با اشاره به این مطلب که زرشک بین محصولات کشاورزی یک محصول لوکس است افزود: معمولا با توجه به قیمت بالای زرشک همه مردم از آن استفاده نمی‌کنند و بیشتر در رستوران‌ها، خوابگاه‌های دانشجویی، تالارها و سایر مراکز اقامتی و تفریحی استفاده می‌شود.

ضیائیان احمدی عنوان کرد: کرونا باعث توقف صادرات محصولات کشاورزی به خارج از کشور شد که این موضوع نیز بر کاهش قیمت و رکود بازار زرشک تاثیر داشت.

صادرات و عرضه تازه‌خوری برای رونق بازار زرشک

وی راهکار رفع چالش بازار زرشک را صادرات محصول دانست و گفت: اما برای محصول امسال می‌توان با برنامه‌ریزی از جمله افزایش عرضه محصول به صورت تازه‌خوری مشکل را حل کنیم.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی افزود: برای زرشک امسال تشکل‌های ما در حال برنامه‌ریزی هستند و وسایل و تجهیزات نگهداری و بسته‌بندی را خریداری کردند تا در سطح کشور عرضه تازه‌خوری این محصول را افزایش دهند و با این اقدام محصول کمتری روی دست کشاورزان باقی خواهد ماند.

وی گفت: با فرآوری بیشتر این محصول نیز می‌توانیم رکود بازار را کاهش دهیم و واحدهای فرآوری خوبی در زمینه محصول زرشک در استان وجود دارد که می‌توانند بیش از ۶۰ درصد محصول را پوشش دهند.

وی افزود: در حال حاضر در بازار داخلی تقاضا برای خرید محصول زرشک خیلی کم شده است و طی هفته گذشته به صورت آزمایشی شبکه‌ مجازی در سطح تعاون روستایی‌های کشور برای فروش محصولات کشاورزی راه‌اندازی شد که ما نیز اتحادیه و تعاون روستایی شهرستان قاینات را برای فروش زرشک در این شبکه معرفی کردیم ولی خرید و فروش چندانی انجام نشد.

ضیائیان احمدی گفت: ما به تمام تعاونی‌های کشور اعلام کردیم که حاضریم محصول زرشک را بدن واسطه به دست متقاضیان برسانیم که این کار راهکاری موقت برای فروش محصول زرشک است.

وی عنوان کرد: در صورت ادامه شیوع ویروس کرونا اگر در سال جاری عرضه بیشتر تازه‌خوری و فرآوری بیشتر محصول را در دستور کار قرار دهیم یقینا کشاورزان ما مشکل کمتری خواهد داشت.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی اظهار داشت: باید حمایت از تشکل‌های تعاون روستایی افزایش یابد چرا که این تشکل‌ها زمانی ورود پیدا می‌کنند که بازار محصول مناسب نیست و نیاز است با پرداخت تسهیلات سرمایه گردش با نرخ پایین از آنها حمایت شود.

وی گفت: خرید حمایتی از محصول امسال راهکار دیگری در زمینه حل مشکل زرشکاران منطقه است و باید دولت همچنان که از سایر محصولات حمایت می‌کنند، محصول زرشک را هم خرید حمایتی کند.

وی اظهار داشت: با توجه به گرم شدن هوا و افزایش آفت‌زدگی محصول، هزینه نگهدای زرشک بالا می‌رود و باید حتما کشاورزان محصول خود را در سردخانه نگهداری کنند که این کار هزینه‌هایی را روی دست آنان باقی می‌گذارد.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی هم گفت: در سال جاری به دلیل رکود بازار، محصول زرشک روی دست کشاورزان باقی مانده و کشاورزان دچار مشکل شده‌اند.

حسین خسروی افزود: باید از کشاورزان حمایت شود تا در سال جاری مجدد دچار این مشکل نشوند و دولت باید با خرید تضمینی و حمایتی از کشاورزان حمایت کند.

وی با بیان اینکه معیشت تعداد زیادی از کشاورزان منطقه وابسته به محصول زرشک است که در این شرایط دچار مشکل شده‌اند گفت: امسال شاهد کاهش قیمت زرشک هستیم و بیشتر محصول زرشک روی دست کشاورزان باقی مانده است.

وی عنوان کرد: محصول زرشک هم از تبعات شیوع ویروس کرونا در امان نمانده و امروز به دلیل نبود تقاضا، زرشک‌کاران در زمینه تولید و فروش محصولات خود با مشکل روبه‌رو هستند.

دلالان هم سراغ زرشک را نمی‌گیرند

یکی از زرشکاران منطقه قهستان شهرستان درمیان به خبرنگار ایرنا گفت: با شیوع ویروس کرونا بازار زرشک دچار رکود شد و قیمت محصول به شدت کاهش یافت.

علی عبداللهی افزود: در حال حاضر کسی سراغ محصول زرشک را نمی‌گیرد حتی دلالان هم برای خرید اقدام نمی‌کنند.

وی بیان کرد: قیمت زرشک از هر کیلوگرم ۶۵ تا ۷۰ هزار تومان در سال گذشته به ۳۵ هزار تومان در سال جاری کاهش یافته و نصف قیمت شده ولی با همین کاهش قیمت واسطه‌ها هم محصول را خریداری نمی‌کنند چرا که محصول روی دست آنان هم باقی مانده است.

این بهره‌بردار گفت: برخی کشاورزان برای جلوگیری از آفت‌زدگی، محصول خود را در سردخانه نگهداری می‌کنند تا در صورت بازار مناسب به فروش برسانند و به دلیل طولانی شدن مدت نگهداری هزینه زیادی به آنان تحمیل می‌شود.

وی اظهار داشت: اکثر کشاورزان منطقه محصول خود را به صورت پفکی در بارگاه‌های بهداشتی خشک می‌کنند و با توجه به اینکه از فصل برداشت زرشک حدود پنج ماه در این بارگاه‌ها زمان می‌برد که زرشک خشک شود، می‌توان گفت که در حال حاضر اغلب زرشک پفکی منطقه بدون فروش باقی مانده است.

وی گفت: با توجه به اینکه معیشت مردم منطقه وابسته به کشاورزی و محصول زرشک است نیاز است راهکاری برای فروش محصول از سوی مسوولان ارائه شود تا دغدغه و مشکل کشاورزان حل شود.

ویروس کرونا موسوم به کووید ۱۹ از اوایل اسفند سال گذشته همزمان با سراسر کشور در خراسان جنوبی شیوع یافت و اکنون ۶ شهرستان از ۱۱ شهرستان استان در وضعیت خیلی پرخطر (قرمز) هستند.

براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون ۲۴۰ هزار و ۴۳۸ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۶۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان باختگان کرونا در کشور به ۱۱ هزار و ۵۷۱ نفر رسید.

 

 

 

 

 

۶۰ درصد شبکه جمع‌آوری فاضلاب قاین اجرا شد2-3

۶۰ درصد شبکه جمع‌آوری فاضلاب قاین اجرا شد

سرپرست امور آب و فاضلاب شهرستان قاینات گفت: تاکنون ۶۰ درصد طرح شبکه جمع‌آوری فاضلاب شهر قاین با اعتبار ۲۲ میلیارد تومان اجرا شده است.

حسین توکلی  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای ادامه کار، نصب و احداث انشعابات این شبکه ۸۰ میلیارد تومان مورد نیاز است که قرارداد با سرمایه‌گذار بسته شده است.

وی اظهار داشت: آبرسانی به مجتمع مسکونی طلاب (شهرک علامه امینی) واقع در روستای مهمویی، تامین آب مجتمع روستایی کلی و بزن‌آباد و اصلاح شبکه فرسوده روستایی از اولویت‌های امور آب و فاضلاب شهرستان قاینات در سال جاری است.

سرپرست امور آب و فاضلاب قاینات با اشاره به ضروت فرهنگ‌سازی در صرفه‌جویی و پرداخت به موقع آب بها توسط شهروندان گفت: همکاری مردم در پرداخت به موقع قبض آب باعث ارائه خدمات بهتر خواهد شد.

وی افزود: ۹ پروژه بخش آب و فاضلاب با اعتبار ۲۵ میلیارد تومان همزمان با هفته دولت در این شهرستان به بهره‌برداری می‌رسد.

توکلی اضافه کرد: بهره‌برداری از پروژه‌های آبرسانی به روستاهای تبلو، آویج، نیگ و سراب، دلاکان، روشک، آفریز و کرقند با اعتبار ۱۰ میلیارد تومان در هفته دولت آغاز می‌شود.

وی گفت: در بخش شهری مخزن ذخیره پنج هزار متر مکعب آب و نصب انشعاب فاضلاب مشترکان مسکن مهر قاین با اعتبار ۱۵ میلیارد تومان ‌به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با اشاره به لزوم اصلاح شبکه فرسوده آبرسانی اظهار داشت: در مناطق روستایی ۶۴۰ کیلومتر شبکه توزیع وجود دارد که بالغ بر ۵۰ درصد فرسودگی داشته و از ۴۰۰ کیلومتر خطوط انتقال روستایی نیز ۳۰ درصد آن فرسوده است.

سرپرست امور آب و فاضلاب قاینات افزود: هدررفت آب در نقاط روستایی این شهرستان ۴۵ درصد و در نقاط شهری ۲۰ درصد است.

توکلی گفت: در شهرستان قاینات ۱۷۱ نقطه روستایی و آبادی وجود دارد که ۱۴۱ روستا زیر پوشش امور آب و فاضلاب شهرستان بوده و ۳۰ روستا فاقد شبکه آبرسانی هستند.

وی با اشاره به وجود ۱۷ مجتمع آبرسانی روستایی در این شهرستان افزود: با وجود ۸۰ چاه و مخزن آب و پمپاژ در این مجتمع‌ها خدمات به ۲۴ هزار مشترک روستایی ارائه می‌شود.

سرپرست امور آب و فاضلاب قاینات گفت: ۵۰ درصد روستاهای شهرستان در وضعیت پایداری آب قرار دارد و در ۵۰ درصد روستاها دارای تنش آب است و در حال حاضر نیز با چهار دستگاه تانکر سیار به روستاها آبرسانی می‌شود.

وی یادآور شد: از ابتدای سال جاری با اعتباری بالغ بر پنج میلیارد تومان،  ۱۰ کیلومتر از شبکه‌های فرسوده در شهرها و روستاها اصلاح و ۱۵ کیلومتر توسعه شبکه داشته‌ایم.

توکلی با اشاره به کمبود پنج هزار مترمکعبی مخزن آب در روستاها گفت: اکنون حدود ۳۵ هزار مترمکعب مخزن ذخیره آب در شهرستان قاینات وجود دارد که ۱۸ هزار در نقاط شهری و ۱۷ هزار در مناطق روستایی است.

سرپرست امور آب و فاضلاب قاینات با اشاره به گرمای زودرس و بیماری کرونا اظهار داشت: ۳۵ درصد افزایش مصرف آب در سه ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته داشته‌ایم.

امور آب و فاضلاب شهرستان قاینات اکنون به ۲۸ هزار مشترک در مناطق شهری و ۲۴ هزار مشترک روستایی در بخش آب و هزار و ۲۰۰ مشترک فاضلاب خدمت‌رسانی می‌کند.

 

 

 

 

ورود دادستانی قاینات به موضوع زمین و مسکن2-3

ورود دادستانی قاینات به موضوع زمین و مسکن

دادستان عمومی و انقلاب قاینات گفت: وضعیت زمین و مسکن در این شهرستان با ورود مدعی‌العموم مدیریت می‌شود.

مهدی رحیمی در نشست خبری افزود: از ۶ ماه قبل وضعیت آشفته بازار زمین و مسکن در شهر قاین (مرکز شهرستان) را رصد می‌کنیم ولی به دلیل بیماری کرونا برنامه‌های تدوین شده با تاخیر شروع شد.

وی با اشاره به نظر کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه مسکن گفت: مشکل نابسامانی زمین و مسکن در قاین نسبت به سایر شهرهای استان حادتر بوده و هرج و مرج بر این بازار حاکم شده و برخی دنبال اخلال و مقاصد و منافع شخصی هستند.

دادستان قاینات ادامه داد: از جایگاه مدعی‌العموم به موضوع ورود کردیم تا این وضعیت را مدیریت کنیم لذا با تشکیل کارگروهی درباره علل و حواشی این موضوع به نتایج خوبی رسیدیم و برنامه مدونی تدوین شد که گام به گام اجرا خواهد شد.

رحیمی گفت: شهروندان بدانند اکنون هیچ منطقه‌ای قرار نیست به محدودۀ شهری قاین اضافه شود از این رو مردم از خرید و فروش یا تفکیک و قطعه‌بندی و حصارکشی زمین در تمام نقاط شهرستان خودداری کنند.

وی با مهلت یک هفته‌ای به شهروندان گفت: اگر چنانچه شهروندی اقدام به حصارکشی غیرقانونی کرده قبل از اقدام قضایی و تخریب آن توسط نهادهای ذیربط آن را جمع‌آوری کند زیرا هرگونه تصرف، قطعه‌بندی، تفکیک، حصارکشی و خردکردن اراضی چه داخل و چه خارج محدودۀ شهری غیرقانونی بوده و مجرمان مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

وی با بیان اینکه زمین‌های بلاتکلیف و رها شده در سطح شهر تاکنون جز واسطه‌گری و دلال‌بازی چیزی برای مردم نداشته است، اظهار داشت: از مردم هم تقاضا داریم در این مدت با ما همکاری داشته و کمک کنند تا این هرج و مرج بازار مسکن فروکش کند و به طور قطع مسوولیت هر اقدام شهروندان که موجب تحمیل خسارت بر آنان شود بر عهدۀ خودشان بوده و مورد پیگرد قانونی نیز قرار خواهند گرفت.

دادستان عمومی و انقلاب قاینات با بیان اینکه شهروندان نقش بسیار اساسی و تاثیرگذاری در کاهش قیمت مسکن دارند، از آنان خواست در حال حاضر از تقاضای خرید زمین و مسکن خودداری کنند.

وی افزود: یک بخش اساسی در تعدیل قیمت‌ها همکاری شهروندان با ما بوده تا قیمت‌ها را با برنامه پیش‌بینی شده تعدیل و اوضاع مسکن را سر و سامان دهیم.

رحیمی  با بیان اینکه اسناد جمع‌آوری شده در حال بررسی است یادآور شد: گاهی قصور در پرداحت حقوق عمومی مانند مالیات هم صورت گرفته که با جمع‌آوری اسناد معاملاتی از سال ۹۶ تاکنون، این موضوع را نیز در دستور کار قرار داده و با خاطیان برخورد خواهیم کرد.

دادستان عمومی و انقلاب قاینات با اشاره به نقش خبرنگاران در جامعه افزود: روشنگری و اطلاع‌رسانی دقیق و تنویر افکار عمومی از اساسی‌ترین وظایف خبرنگاران و اصحاب رسانه است که با عمل به این وظیفه خود مهمترین حق ملت که همان آگاهی و دانستن است را محقق می‌کنند.

فرمانده انتظامی قاینات هم گفت: در یک عملیات ضربتی و در قالب ۱۰ گروه عملیاتی و بازرسی از ۶۰ واحد صنفی مشاورین املاک در سطح شهر قاین حدود ۶ هزار نسخه مبایعه‌نامه جمع‌آوری و ۱۰ واحد صنفی هم به دلیل نبود متصدی پلمپ شد.

سرهنگ محمود زال بیکی افزود: با تمام قوا در کنار دادستان شهرستان برای اجرای طرح مبارزه با هرج و مرج بازار مسکن آماده هستیم.

وی اظهار داشت: مدتها است بازار املاک را رصد می‌کنیم دلالان با انجام معاملات صوری بازار را به نفع خود مدیریت می‌کنند و پلیس با توجه به وظیفه خود و در چارچوب قانون و در راستای عمل به منویات رهبری با مخلان امنیت اقتصادی قاطعانه برخورد خواهد کرد.

 

 

 

 

 

۲ پروژه ورزشی در قاینات به بهره‌برداری رسید2-3

۲ پروژه ورزشی در قاینات به بهره‌برداری رسید

۲ پروژه ورزشی با اعتبار ۲ میلیارد تومان در شهرستان قاینات روز شنبه با حضور معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش وجوانان به بهره‌برداری رسید.

رییس اداره ورزش و جوانان قاینات در آیین بهره‌برداری از این پروژه‌ها گفت: با افتتاح سالن ورزشی چند منظوره سپهر روستای زول این شهرستان، هزار نفر از مزایان آن برخوردار می‌شوند.

سید علی ترحمی افزود: سالن ورزشی چند منظوره سپهر در سال ۱۳۹۰ کلنگ‌زنی و با زیربنای هزار و ۳۰۰ متر مربع و  اعتبار یک میلیارد و ۵۰۰ تومان از محل اعتبارات ملی و استانی به بهره‌برداری رسید.

وی خاطرنشان کرد: همچنین چمن مصنوعی شهید حاج قاسم سلیمانی در روستای چاهک موسویه با مساحت هزار و ۵۰۰ متر مربع افتتاح شد.

ترحمی گفت: عملیات اجرایی چمن مصنوعی روستای موسویه در سال ۱۳۹۷ شروع و با اعتبار ۴۵۰ میلیون تومان از محل اعتبارات استانی، خیرین، دهیاری و مشارکت بنیاد مستضعفان به بهره‌برداری رسید که هزار نفر از مزایای آن بهره‌مند شدند.

رییس اداره ورزش و جوانان قاینات در ادامه با اشاره به چندین دوره میزبانی مسابقات ملی در این شهرستان اظهار داشت: نبود سالن‌های ورزشی مسابقه‌ای از عمده مشکلات این شهرستان است.

نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی هم در این آیین از وجود برخی تبعیض‌ها گلایه و از نبود خانه جوان در قاینات دومین شهرستان بزرگ استان خراسان جنوبی انتقاد کرد.

سلمان اسحاقی در خصوص ورزشگاه ۲ هزار و ۵۰۰ نفری قاینات گفت: این ورزشگاه سال گذشته با حضور سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان در زمین اهدایی خیرین کلنگ‌زنی شد ولی تاکنون اقدامی در این زمینه نشده است لذا خواستار پیگیری موضوع هستیم تا خدای نکرده باعث دلسردی خیرین ورزش‌یار نشود.

 

 

 

 

مسجد «ذوالقبلتین» قاین؛ اولین اثر تاریخی خراسان جنوبی
مسجد جامع قاین (ذوالقبلتین) اولین اثر تاریخی به ثبت رسیده در خراسان جنوبی است که با گذشت بیش از یک هزار و ۱۰۰ سال همچنان به عنوان بلندترین عمارت قاین و یک شاهکار اصیل ایرانی اسلامی محسوب می شود.

مسجد جامع قاین (ذوالقبلتین) اولین اثر تاریخی به ثبت رسیده در خراسان جنوبی است که با گذشت بیش از یک هزار و 100 سال همچنان به عنوان بلندترین عمارت قاین و یک شاهکار اصیل ایرانی اسلامی محسوب می شود. این مسجد دو محراب دارد که یکی به سوی کعبه و دیگری به سوی بیت المقدس است.

مسجد جامع قائن، یکی از زیباترین، مرتفع‌ترین و محبوب‌ترین بناهای تاریخی در این شهرستان است که در کنار معماری زیبا و تزئینات خیره‌کننده‌ای که توسط هنرمندان ایرانی ایجاد شده است، به دلیل داشتن دو محراب با دو قبله‌، در بین گردشگران داخلی و خارجی، شهرت قابل توجهی یافته است.

البته در مورد قدمت مسجد و زمان دقیق احداث مسجد جامع قائن، اختلاف نظرهایی در بین محققان و باستان‌شناسان وجود دارد. اعتقاد برخی بر این است که این مسجد در ابتدا آتشکده‌ بوده است متعلق به دوران حکومت ساسانیان که بعدها روی آن، ساختمان مسجد بنا شده است. در این مورد می‌توان به نظرات ابن حوقل، اصطخری و ناصرخسرو اشاره کرد. «ابن حوقل»، در مورد این اثر ارزشمند کشور چنین می‌نویسد «قائن وسعت آن چند سرخس است و بناهای آن از گل و دارای قهندژ (کهندژ)، است که خندقی در پیرامون دارد و مسجد جامع و دارالاماره در قهندژ است»

به گفته‌ی اصطخری مسجد جامع قائن در «قهندژ» یا همان ارگ و در مجاورت «دارالاماره»، قرار داشته است. در صورتی که یک قرن بعد «ناصرخسرو قبادیانی» که در اواسط قرن پنجم هجری از این شهر دیدن کرده است، محل قرارگیری و ساخت این مسجد را در بخش اماکن عمومی شهر عنوان کرده است.

وی در مورد این مسجد چنین گفته است: «قائن شهری است بزرگ و حصین است گرد شهر خندقی دارد و مسجد آدینه به شهر اندر است و آنجا که مقصوره است تاقی عظیم و بزرگ چنان که در خراسان از آن بزرگ‌تر ندیدم و آن تاق نه در خود مسجد است و عمارت همه شهر به گنبد است»

اینکه این مسجد بارها و بارها براثر زلزله تخریب شده و صدمات بسیاری را متحمل شده است، امری است کاملا اثبات شده که در کتیبه‌هایی که در ایوان مسجد قرار دارد و قدمت آن به سال ۷۹۶ هجری قمری است، به صراحت به آن اشاره شده است. در این کتیبه چنین آمده است «این بنا به فرمان جمشید قارن از خاندان معروف قارن که در دوره‌ی امیر تیمور جهانگشا حاکم قائن و مدتی حاکم سا ری و دامغان بود، تعمیر و مرمت شد.»

لوحه‌ای به خط رقاع در داخل رواق پنجم درضلع شمالی حیاط مسجد می‌باشد و تاریخ آن اول رجب سال ۹۲۱ است. مضمون کلی آن مربوط به زمان فرمانروایی امیر سلطانی است که در (۹۱۹–۹۲۱) هجری از سوی شاه اسماعیل صفوی در قائن به این مقام منصوب شد. سنگ لوحی در سمت راست ورودی ایوان مسجد به ابعاد ۱۲۰×۵۰ سانتی‌متر و با خط بسیار زیبای رقاع که شاه سلیمان صفوی امر به بازسازی مسجد داد بتاریخ ۱۰۸۰ هجری قمری کرده‌است.

در کاوش‌های شبستان شمالی به سال ۱۳۵۴ستون‌های سنگی با درازا و پهنای یک متر در یک متر از سنگ و لاشه و ملات و ساروج کشف شده که پایه‌های کنونی بر روی آن‌ها بنا گردیده وجود یک ستون چهار قلو در شبستان مشابه ستون‌های مسجد جامع اصفهان قدمتی از دوره سلجوقی را نشان می‌دهد که احتمالاً در دوره تیموری تجدید بنا گردیده گمانه زنی در این محل به عمق ۶۰ سانتی‌متر و کشف قطعاتی از آجر و سفال‌های سلجوقی نشان داد که مسجد در یک زلزله شدید خراب شده ‌است.

بسیاری معتقدند از قلعه کوه قائن تا دژ مرکزی شهر و مسجد جامع یک تونل زیر زمینی وجود داشته و مورد استفاده بوده است. احتمال دارد این معبر با مسیر کاریز جعفرآباد یکی باشد که در نزدیکی قلعه کوه معبرش مجزا می‌گردد. اگر کاوش‌های باستان‌شناسی انجام شود شاید بتوان بسیاری از شگفتی‌ها را شناسایی و معرفی کرد.

مسجد جامع دارای دو محراب است. گرچه این مسجد جزو قدیمی‌ترین مساجد ایرانی می‌باشد ولی محراب‌های آن ربطی به تغییر قبله از مسجد الاقصی به مکه ندارد احتمالاً یا ناشی از اختلاف اهل سنت و تشیع در محاسبات قبله یابی بوده یا محراب انتهایی ایوان یک نیایشگاه می‌باشد.

مسجد جامع قائن ۲ هزار و ۴۷۰ متر مربع وسعت داشته که یک‌هزار و ۵۰ متر مربع آن زیر بنای ایوان، شبستان‌ها و حجره‌ها و ۱۲۰ متر مربع عرصه داخلی است. حیاط مسجد محوطه‌ای به درازای ۳۳ و پهنای ۲۸ متر است. در اطراف حیاط حجره‌هایی به عمق ۲ متر قرار دارد از شاهکارهای معماری مسجد ایوان آن است که به طرز با شکوهی به زیبایی مسجد گوهر شاد با ارتفاع ۱۸ متر، عرض ۱۱ متر و طول ۲۲ متر ساخته شده‌است.

قبلاً دو مناره در دو سمت ایوان به ارتفاع پنج متر داشته که باعث زیبایی بیشتر مسجد می‌شد و تا قبل از ویرانی صدای مؤذن از آن بلند بود. سقف ایوان چهار طاق و سه گنبد دارد که به طرز زیبایی رنگ آمیزی و تزیین شده و معرق کاری‌هایش بسیار ظریف و زیباست نقاشی‌های ایوان به شیوه اصفهانی بوده و در دوره صفویان انجام شده و در زمان‌های بعد روی آن‌ها را رنگ زده‌اند. دو شبستان در دو سمت ایوان علاوه بر این که در فصل زمستان استفاده خوبی دارند برای جلوگیری از رانش دیوارهای اطراف ایوان تأثیر به سزایی دارند.

منبری چوبی و بزرگ با قدمتی برابر به سال ۱۰۸۲ هجری قمری در مسجد وجود دارد که بسیار نفیس و گرانبها است، این منبر از چوب چنار و به همت استاد «محمد واعظی کاخکی» با زیبایی و مهارت ستودنی و تحسین‌برانگیز ساخته شده است.

در این محراب کتیبه‌ای وجود دارد که به خط نسخ و به صورت منبت‌کاری روی آن چنین نوشته شده است:«عمل استاد مقیم بن استاد محمد ولی بن استاد حسن علی کاخکی فی شهور سنه اثنان و ثماتون بعد الاف»

حضور یک پایاب مسقف در بین صحن مسجد، از دیگر نکته‌های جالب در معماری و ساخت این اثر تاریخی و مذهبی است. به نظر می‌رسد که این پایاب به دلیل دسترسی به آب قنات جعفرآباد و به دستور «صفشکن خان» و در زمان حکومت شاه سلیمان صفوی ساخته شده است.

سازندگان پایاب را با ۲۰ پله و در عمق پنج متر و ۵۰ سانتی‌متری از سطح زمین احداث کرده‌اند. البته کتیبه‌ای در حجره‌ای که در کنار پایاب قرار گرفته، وجود دارد. در این کتیبه، متنی در مورد اطمینان دادن به مردم برای استفاده‌‌ی از آب پایاب هنگام گرفتن وضو حک شده است.

از دیگر قسمت‌های جالب مسجد، وجود یک ساعت آفتابی است که در میان صحن مسجد و به عنوان وسیله‌‌ای برای تعیین جهت ظهر شرعی قائن، ساخته شده است؛ سازنده‌ی این ساعت آفتابی، «استاد توحیدی»، است. همانگونه که پیش‌تر نیز بیان شد، مسجد دارای دو درب ورودی است که یکی از آن‌ها به سوی بازار قدیمی که در بخش شرقی قرار دارد باز می‌شود؛ دیگری نیز در جهت شمال و به سمت بازار فعلی گشوده می‌شود.

این اثر در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۱۶ با شمارهٔ ثبت ۲۹۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

رد رشوه ۱۵۰ میلیون ریالی در قاین2-3

مأموران وظیفه شناس پلیس در قاین پیشنهاد رشوه ۱۵۰ میلیون ریالی قاچاقچی مواد مخدر را رد کرد.

معاون هماهنگ کننده فرماندهی انتظامی استان گفت: مأموران ایست و رد رشوه ۱۵۰ میلیون ریالی در قاینبازرسی شهرستان قاین هنگام کنترل خودرو‌های عبوری به یک اتوبوس مسافربری مشکوک شدند و خودرو را برای بررسی بیشتر متوقف کردند.

سرهنگ محمود پارسافر افزود: مأموران در بازرسی از خودرو ۱۰۵ کیلوگرم هروئین و ۱۰ کیلوگرم شیشه که از مرز‌های شرقی کشور وارد شده بود؛ کشف و یک متهم را دستگیر کردند که متهم برای رهایی از قانون، مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال وجه نقد را به عنوان رشوه به مأموران پلیس پیشنهاد کرد.

وی گفت: با اقدام مأموران وظیفه شناس پلیس و امتناع از قبول رشوه، متهم دستگیر و روانه زندان شد و ماموران وظیفه شناس ایست و بازرسی شهرستان قاین تجلیل شدند.

 

 

 

 

 

 

 

 

بهره برداری از طرح هیبرید الکتروفیلتر کارخانه سیمان قاین2-3

طرح هیبرید الکتروفیلتر کارخانه سیمان قاین به طور رسمی به بهره برداری رسید.

مدیرعامل کارخانه سیمان قاین گفت: این طرح با هدف حفظ محیط زیست و بهره برداری از طرح هیبرید الکتروفیلتر کارخانه سیمان قاینکاهش غبار خروجی الکتروفیلتر کارخانه سیمان قاین با اعتباری بیش از ۹۰۰ میلیون تومان راه اندازی شد.

اکبری مطلق افزود: با اجرای این طرح غبار خروجی الکتروفیلتر کارخانه سیمان قاین از ۱۲۰ میلی گرم بر متر مکعب به زیر ۲۰ میلی گرم بر متر مکعب می‌رسد.

اکبری، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در مراسم بهره برداری از این طرح گفت: کارخانه سیمان قاین همواره در صنعت سبز پیشتاز بوده و نگاه ارزشمندی به مقوله محیط زیست دارد.

کمک مادر شهید برای ساخت درمانگاه در خضری دشت بیاض2-3

مادر شهید محمد عبدی برای ساخت درمانگاه در شهر خضری دشت بیاض کمک مالی کرد.

حاجیه خانم زری ماه غلامی ، مادر شهید محمد عبدی در اقدامی خداپسندانه صد کمک مادر شهید برای ساخت درمانگاه در خضری دشت بیاضمیلیون ریال برای ساخت درمانگاه اعطا کرد.

شهید محمد عبدی سال ۱۳۴۷ در شهر خضری متولد و اسفند ۱۳۶۳ در جزیره مجنون به فیض شهادت نائل آمد.

شهرستان قاین ۲۹۱ شهید، ۷۰۰ جانباز و ۲۸ آزاده تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده است.

کشف قرص‌های غیر مجاز در قاین2-3

فرمانده انتظامی شهرستان قاین از کشف ۷ هزار و ۹۴۰ عدد قرص غیر مجاز در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ زال بیگی گفت: مأموران انتظامی شهرستان قاین هنگام گشت زنی و کنترل محور‌های عبوری بهکشف قرص‌های غیر مجاز در قاین یک اتوبوس مشکوک و به راننده خودرو دستور ایست دادند.

وی افزود: مأموران در بازرسی از این خودرو، ۷ هزار و ۹۴۰ عدد قرص غیر مجاز که ماهرانه‌ داخل خودرو جاساز شده بود کشف کردند.

سرهنگ زال بیگی گفت: در این زمینه متهم دستگیر و با تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شد.

بهره برداری از ۳۱ کلاس درس در شهرستان قاین2-3

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: ۳۱ کلاس درس در شهرستان قاین، مهرماه به بهره برداری خواهد رسید.

واقعی با اشاره به نیاز مبرم استان به فضا‌های آموزشی و پرورشی استاندارد، افزود: بهره برداری از ۳۱ کلاس درس در شهرستان قایناین ۳۱ کلاس درس، ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که برای احداث آن بیش از ۱۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

وی با اشاره به بهره برداری از این کلاس‌ها در مهرماه امسال گفت: با بهره برداری از این تعداد کلاس درس، حدود ۲ هزار متر مربع به فضا‌های آموزشی و پرورشی شهرستان قاین اضافه شده است که بیش از هزار دانش آموز دختر و پسر دوره‌های مختلف تحصیلی از مزایای آن برخوردار خواهند شد.

واقعی همچنین از انتصاب رئیس نمایندگی آموزش و پرورش شهر خضری دشت بیاض در آینده نزدیک خبر داد.

ناکامی عاملان حفاری غیر مجاز در قاین2-3

 فرمانده انتظامی شهرستان قاین از دستگیری ۲ نفر هنگام حفاری غیرمجاز خبر داد.

سرهنگ زال بیکی گفت: مأموران انتظامی شهرستان قاین با کسب خبری مبنی بر حفاری غیر مجاز به قصد کشف اموال تاریخی و فرهنگی در یکی از روستا‌های شهرستان قاین، موضوع به صورت ویژه در دستور کار ماموران انتظامی پاسگاه ولیعصر (عج) این فرماندهی قرار گرفت.
فرمانده انتظامی شهرستان قاین افزود: مأموران با گشت زنی و کنترل حوزه استحفاظی، محل مورد نظر را شناسایی و با طرح ریزی عملیاتی، ۲ نفر را هنگام حفاری غیر مجاز دستگیر و تعدادی آلات و ادوات حفاری کشف شد.
سرهنگ زال بیکی با اشاره به اینکه متهمان برای انجام مراحل قانونی تحویل مرجع قضائی شدند، گفت: هرگونه حفاری و کاوش غیرمجاز برای به دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ممنوع بوده و با متخلفان برابر قانون برخورد می‌شود.

اختصاص 200 میلیارد تومان به سیمان قاین 2-3

شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی کشور (شستا)، ۱۸۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری را برای خراسان جنوبی، قطعی کرد که از این مبلغ 200میلیارد تومان به سیمان قاین اختصاص یافت.

مدیر عامل شستا گفت: هزار میلیارد تومان از این سرمایه گذاری برای رونق و توسعه صنعت زغال سنگ طبس و بورسی کردن زغال سنگ پروده طبس به عنوان بزرگترین شرکت زغالی کشور، ۲۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح آهک هیدراته سیمان قاین، ۳۰ میلیارد تومان برای بهره برداری و توسعه معادن بنتونیت در شمال استان خراسان جنوبی، و ما بقی برای راه اندازی نیروگاه بادی ۲۵ مگاواتی در دُرُح و نهبندان و همچنین توسعه فعالیت‌های معدنی خراسان جنوبی هزینه می‌شود.
رضوانی فر، همچنین از برنامه شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی کشور برای راه اندازی دفتر تخصصی مهندسی کار‌های معدنی  با توجه به پتانسیل‌های معدنی استان خراسان جنوبی خبر داد و افزود: با راه اندازی این دفتر، فعالیت‌های معدنی خراسان جنوبی به صورت تخصصی در زمینه‌های اکتشاف، استخراج و سرمایه گذاری معادن پیگیری می‌شود.
وی همچنین گفت: پس از به نتیجه رسیدن این طرحها، پروژه دامپروری دام سنگین را نیز مشابه طرح دامپروری شیروان خراسان شمالی، در خراسان جنوبی عملیاتی می‌کنیم.

معدوم کردن بیش از نیم تن گوشت قرمز در قاین2-3

۶۵۰ کیلوگرم گوشت قرمز غیرقابل مصرف در شهرستان قاین معدوم شد.

رئیس شبکه دامپزشکی قاین گفت: این مقدار گوشت متعلق به لاشه یک رأس گاو است که در راستای نظارت بهداشتی بر کشتار دام و جلوگیری از بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و دام با نظارت کارشناسان نظارت شبکه دامپزشکی مستقر در کشتارگاه دام معدوم شد.

محمودی افزود: این دام سنگین که توسط قصاب به کشتارگاه دام انتقال داده شده بود، پس از معاینات بالینی توسط کارشناس مستقر در کشتارگاه به دلیل تب دار بودن و عفونت شدید از چرخه مصرف انسانی خارج شد.

وی از شهروندان خواست: گوشت و فرآورده‌های خام دامی خود را از مراکز مجاز و مورد تایید دامپزشکی تهیه کنند.

چاپ دو کتاب جدید از نجیب الله رجبی، نویسنده و محقق قاینی2-3

دو کتاب جدید از نجیب الله رجبی نویسنده و محقق قاینی به همت انتشارات اکبرزاده وارد بازار نشر شد.

عباس میرزنگویی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قاین گفت: این دو کتاب جدید شامل کتاب “تاریخ و جغرافیای شهر اسفدن” تالیف نجیب الله رجبی و اسدالله رمضانی و “روستای طرح گردشگری زول”، تالیف نجیب الله رجبی است که چاپ و وارد بازار شد.
وی افزود: کتاب تاریخ و جغرافیای شهر اسفدن به اهتمام شهرداری و شورای اسلامی شهر اسفدن و کتاب زول روستای هدف گردشگری به اهتمام شورای اسلامی روستای زول به چاپ رسید.

کشف حدود نیم تن مواد مخدر در قاین2-3

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی از کشف ۴۸۳ کیلو و ۷۰۰ گرم تریاک درعملیات پلیس شهرستان قاین خبر داد.

 سردار شجاع گفت: مأموران انتظامی شهرستان قاین هنگام کنترل محور‌های عبوری به یک سواری پراید که با سرعت بالایی در حرکت بود مشکوک شدند و به راننده خودرو دستور ایست دادند.

وی افزود: متهم با بی توجهی به دستور ایست پلیس، متواری شد که بلافاصله مأموران با اجرای طرح مهار خودرو را در عملیات ضربتی متوقف کردند.

سردار شجاع با بیان اینکه در بازرسی از این خودرو ۴۸۳ کیلو و ۷۰۰ گرم تریاک کشف شد، گفت: یک خودرو راه پاک کن که محموله مواد مخدر را اسکورت می‌کرد، شناسایی و توقیف شد.

سردار شجاع افزود: در این عملیات ۲ خودرو توقیف و ۲ متهم دستگیر و با تشکیل پرونده به مراجع قضائی معرفی شدند.

۱۳سال پاسکاری فولادی، هنوز گُلی به دروازه ننشسته!2-3

کارخانه فولاد قاین در کشمکش دولت و بخش خصوصی، حال پس از ۱۳سال هنوز به بهره برداری نرسیده است.

در سال۸۶ بر اساس تقاضای نمایندگان وقت مجلس شورای اسلامی، طرح احداث ۸کارخانه فولاد در استانهای آذربایجان شرقی، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، فارس، کرمان، یزد، خراسان‌جنوبی و خراسان رضوی با نام‌های فولاد میانه، فولاد چهارمحال و بختیاری، فولاد شادگان، فولاد نی‌ریز، فولاد بافت، فولاد بافق، فولاد قائنات و فولاد سبزوار با تعهد ساخت کمتر از ۳سال،آغاز شد، آن هم نه با توجیه اقتصادی بلکه با هدف محرومیت زدایی.

این واحد‌های تولیدی باید در کنار واحد‌های تولید مواد اولیه و بر سر راه خطوط آهن و بنادر ساخته شود و این اتفاقی است که در ۸طرح فولادی نیفتاده و توجه ویژه طرح‌ها به توسعه یافتن مناطق محروم معطوف بوده است.

مشکلات بی‌شمار در راه اندازی این پروژه‌های فولادی موجب شد تا زمان افتتاح آن‌ها از میانگین ۲.۵سال به ۱۰سال برسد؛ اما اکنون فولاد قائنات در سیزدهمین سال ساخت خود قرار دارد.
پروژه فولاد قائنات که در سال‌های ابتدایی آغاز ساخت، از ۷طرح فولاد دیگر کشور جلوتر بود و پیشرفت بیشتری داشت؛ اما حالا شده شاگرد تنبل کلاس فولادی کشور و با حسرت به ۷طرح دیگر می‌نگرد که وارد فاز بهره برداری شده اند و به عرصه تولید کشور پیوسته اند.

۱۰ساله بودم که ساخت این کارخانه آغاز شد، حالا خود کارگر آنم
علی که یکی از کارگران فولاد قائنات است می‌گوید:یادم می‌آید ۱۰ساله که بودم، روزی تجهیزات آوردند و در اراضی مربوطه تخلیه کردند، آن موقع درک نمی‌کردم که فولاد چیست و اینجا قرار است چه ساخته شود، اما حالا که ۲۳ساله ام، خود کارگر این کارخانه‌ی در حال ساخت شده ام.

طرح فولاد قائنات با منابع دولتی آغاز به کار کرد و قرار بود ظرف مدت ۳سال با بودجه دولتی به بهره برداری برسد، اما به جای ۳سال، ۷سال طول کشید و بعد از آن، به بخش خصوصی واگذار شد.

هدف از واگذاری به بخش خصوصی، سرعت دادن به طرح بود
شهرکی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: در سال۹۳، مشارکت بخش خصوصی به طرح فولاد قائنات اضافه شد تا اجرای آن سرعت بگیرد.
اما هدف حاصل نشد.
فلاحتی، نماینده سابق مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: بخش خصوصی پس از تحویل طرح، نتوانست به تعهدات خود عمل کند و طرح به طور کامل خوابید.
چه شد که بخش خصوصی نتوانست؟

ترخیص نشدن به موقع تجهیزات، عامل تعطیلی مجدد ساخت
گرچه بخش خصوصی قصد داشت طرح فولاد قائنات را در مدت ۴سال به سرانجام برساند، اما بر اساس گفته خودشان یکدست نبودن سهامداران و ترخیص نشدن به موقع تجهیزات مجتمع از گمرک سبب شد این طرح دوباره با تعطیلی مواجه شود.

اسفندیاری مدیرعامل سابق بخش خصوصی فولاد قائنات گفت: قرار بود پس از واگذاری طرح به بخش خصوصی، همان پیمانکارانی که با بخش دولتی کار می‌کردند، با بخش خصوصی نیز کار را ادامه دهند، ولی متأسفانه در قسمت واحد احیا، یکی از پیمانکاران به دلایلی مبنی بر عدم امکان همکاری با بخش خصوصی، درخواست خروج از پروژه را کرد و این سبب شد فولاد قائنات در بخش احیاء دچار مشکل شود و کار اینقدر به طول بیانجامد.
هر یکی دو ماه یک شرکت میامد
مهدی یکی دیگر از نیرو‌های کار فولاد قایئنات می‌گوید: وقتی پروژه به بخش خصوصی واگذار شد هر یکی دو ماه یک شرکت می‌آمد و باز می‌رفت و باز شرکت دیگری می‌آمد.

نا موفق بودن بخش خصوصی در پیشبرد پروژه فولاد قائنات، مجددا پای دولت را به پروژه باز کرد و واگذاری پروژه به بخش دولتی در حالی داشت صورت می‌گرفت که ۵۱درصد سهام مجتمع هنوز در دست بخش خصوصی است.

حسن نژاد، رئیس هیأت مدیره شرکت فولاد صنعت قاین هم گفت: بخش خصوصی موافقت کرده مدیریت پروژه تا راه اندازی واحد اسفنجی در اختیار سهامدار دولتی باشد.
اما…
اگر بخش خصوصی ادعایی دارد در مراجع قانونی پیگیری کند
شهرکی رئیس سازمان صمت خراسان جنوبی نیز می‌گوید: سرمایه گذار بخش خصوصی خود را سهامدار می‌داند، اما دولت دیگر آن‌ها را سرمایه گذار خود نمی‌داند و لذا از نظر ما، پروژه، دولتی است و دولت آن را تمام می‌کند و بخش خصوصی هم اگر ادعایی دارد می‌تواند در مراجع قانونی پیگیری کند.
با وجود اختلافات بین بخش خصوصی و دولتی، در خرداد۹۸، دولت ساخت فولاد را بر عهده گرفت.

مجتمعی که در سال۸۹ با یوروی ۱۴۰۰تومانی می‌توانست ساخته شود!
برای ساخت مجتمع فولاد قائنات تا قبل از سال۹۱، ۳هزار و ۵۰۰میلیارد ریال اعتبار ملی و ۱۵۰میلیون یورو سرمایه گذاری خارجی تصویب شده بود، اما در تهیه این گزارش، هیچ کدام از مسئولان حاضر به پاسخگویی در خصوص اعتباری که تا کنون برای این مجتمع هزینه شده است، نشدند؛ و اگر ۱۰سال پیش طبق همان قرار اولیه ساخته می‌شد به گفته خانم ضیائیان کارشناس اقتصادی، در این ۱۰سال به ۸میلیون تن تولید دست پیدا کرده بودیم.
رونق تولیدی که می‌توانست ۲هزار نفر را به صورت مستقیم و ۲۰هزار نفر را به صورت غیرمستقیم صاحب شغل کند.
هم اکنون بیش از ۲۰۰نفر نیروی کار برای به سرانجام رساندن پروژه فولاد قاین مشغول به کارند.

چرخ فولاد که بچرخه چرخ جرثقیل منم می‌چرخه
محمد از دیگر کارگران مجتمع در حال ساخت فولاد قاین نیز می‌گوید: اگر فولاد راه بیفته صد‌ها نفر مثل من صاحب شغل و درآمد میشن و وضع اقتصادی خانواده هامون بهتر می‌شه.

احمد دیگر نیروی این کارخانه که صاحب چرثقیل است، فعال شدن کارخانه فولاد را دلیل درآمد ثابتش می‌داند و می‌گوید: چرخ فولاد که بچرخد چرخ چرثقیل من هم می‌چرخد.

تمام جبهه‌های کاری مجتمع فعال است
حال پس از اختلافات دولت و بخش خصوصی، مسئولان فعلی پروژه، از پیشرفت ۷۲درصدی فولاد قائنات خبر می‌دهند.
فخرآبادی مدیرعامل مجتمع فولاد قائنات می‌گوید: تقریبا تمام جبهه‌های کاری این مجتمع فعال است و با سرعت به سمت راه اندازی واحد احیاء پیش می‌رویم.

نادری مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران هم گفت: با برنامه ریزی‌هایی که انجام شده تا ۳ماه آینده شاهد بهره برداری از مجتمع فولاد قائنات خواهیم بود.
اگر چه خراسان جنوبی و شهرستان قاین، از این قول‌ها در تاریخچه مجتمع فولادش زیاد به خود دیده و شنیده، اما اگر به عملی شدن این قول‌ها تا پایان امسال خوش بین باشیم و مجتمع فولاد قائنات به بهره برداری برسد، یک میلیون تُن به ظرفیت فولاد کشور افزوده خواهد شد.

نویسنده: سیده سمیه سیادت جو

اتمام عملیات اجرایی طرح گردشگری روستای بیهود قاین2-3

عملیات اجرایی طرح گردشگری روستای بیهود شهرستان قاین به پایان رسید.

معاون گردشگری، سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گفت:برای اجرای ایناتمام عملیات اجرایی طرح گردشگری روستای بیهود قاین طرح 669میلیون ریال از محل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استان سال جاری اختصاص یافته است.
مرتضی عربی افزود: عملیات اجرا شده در این طرح گردشگری شامل اجرای دیوار، محوطه‌سازی و سنگ فرش است.
وی گفت:روستای بیهود در ۵۰کیلومتری محور قاین مشهد واقع می‌ شود و با آب و هوایی کوهستانی می‌تواند مقصد طبیعت گردان در فصول مختلف سال باشد.

اتمام طرح آسفالت روستای کرغند خضری دشت بیاض2-3

یک میلیارد و دویست میلیون تومان اعتبار برای طرح آسفالت روستای کرغند خضری دشت بیاض هزینه شد.

بخشدار نیمبلوک در بازدید از این طرح که یکی از مهمترین خواسته‌های مردم اتمام طرح آسفالت روستای کرغند خضری دشت بیاضروستای کرغند بود، گفت: برای آسفالت ورودی روستا و معابر روستا با حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ متر مربع آسفالت، زیرسازی و جدول کانیوو، یک میلیارد و دویست میلیون تومان از محل تملک دارایی‌های استان هزینه شد.

خسروی افزود: این طرح یکی از مصوبات سفر اخیر استاندار به بخش نیمبلوک است که با پیگیری‌های بخشداری نیمبلوک و فرمانداری قاین به سرانجام رسید.

طی مراسمی؛

پروژه داوطلبی و کارآفرینی پرورش طیور هلال احمر در قاین افتتاح شد2-3

پروژه داوطلبی و کارآفرینی پرورش طیور هلال احمر در قاین افتتاح شد

طی مراسمی با حضور جمعی از مسئولان پروژه داوطلبی و کارآفرینی اعضای جمعیت هلال احمر در قالب « پرورش شتر مرغ» در شهرستان قاین به بهره برداری رسید.

 طی مراسمی با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی پروژه داوطلبی و کارآفرینی اعضای جمعیت هلال احمر در قالب «پرورش شتر مرغ» در شهرستان قاین به بهره برداری رسید.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی در این مراسم بیان کرد: بررسی تاریخی کشور نشان می دهد ایران اسلامی نیازمند یک دکترین برای پیشرفت و نظریه ای برای جهش اقتصادی بوده تا بتواند در مقابل دشمن با شرف و عزت مسیر اسلامی خودش را طی کند.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در طول دو دهه گذشته به ویژه با انتخاب شعارهای سال، تعیین سیاست های ابلاغی و سخنرانی های مکرر تلاش کردند دکترین اقتصاد مقاوتی و پیشرفت این کشور در لایه های مختلف نظام را نهادینه کنند.

رضایی با بیان اینکه با توجه به جنگ اقتصادی دشمن، تحقق بخشیدن شعار سال جاری مبنی بر جهش تولید نقش جهاد را ایفا می کند، گفت: تولید و اقتصاد مقاومتی تنها راه برون رفت از توطئه های دشمن است.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی با اشاره به پروژه کارآفرینی هلال احمر بیان کرد: اعضای داوطلب جمعیت شهرستان قاین در راستای عمل به منویات رهبری، در راه تولید گام برداشتند.

وی با بیان اینکه ۴۰ نفر از امدادگران با ایجاد شرکت تعاونی برای پرورش شتر مرغ اقدام کرده اند، اظهار کرد: آورده اولیه افراد برای اجرای پروژه ۹۰۰ میلیون ریال بوده است.

رضایی با اشاره به حمایت های هلال احمر از این پروژه بیان کرد: تامین زمین مورد نیاز و زیرساخت های لازم و پرداخت ۱۶۰ میلیون ریال کمک نقدی از جمله حمایت های هلال احمر بوده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی ادامه داد: این طرح اولین پروژه داوطلبی و امدادی در سطح خراسان جنوبی و کشوری بوده که در راستای شعار سال تعریف شده است.

وی اظهار کرد: امید است بتوانیم با اجرای اینگونه از طرح ها، در عمل به فرمایشات رهبری در عرصه اقتصاد مقاومتی گام برداریم.

 

 

 

 

بازگشایی سینما پارک قاین2-3

سینما پارک قاین در استان خراسان جنوبی بازگشایی شد.

حیدری خلیلی معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان سینمایی که در مراسم بازگشایی سینما پارک قاین حضور داشت هدف از بازسازی و نوسازی سینماهای قدیمی را احترام به مردم و مخاطبان سینمای کشور ، استاندارد سازی و ارتقای کیفیت خدمات سینماها دانست.

سینما پارک قاین که 200 صندلی دارد با هزینه ۶۰۰ میلیون بازسازی و نوسازی شده است و شهرداری قاین به عنوان مالک سینما ، بهره برداری سینما را به مدت ۲۰ سال به محسن طحانی واگذار و از خدمات وی در استمرار فعالیت سینما تقدیر کرد.

شهرستان قاین با ۱۲۰ هزار نفر جمعیت، ۲۴۰۰۰ نفر جمعیت دانش آموزی و ۴۵۰۰ نفر جمعیت دانشجویی از پتانسیل بالایی به عنوان مخاطبان بالقوه سینمای کشور برخودار است.

 

 

 

 

 

راهکار نهایی کاهش تلفات در جاده قاین گناباد «دوبانده» شدن است

 

 

راهکار نهایی کاهش تلفات در «جاده مرگ» استان خراسان رضوی «دوبانده» شدن است

محور گناباد به قاین تبدیل به محور مرگ شده و اینک دوبانده شدن آن در دستور کار قرار گرفته است.

 «جاده مرگ» عنوانی است که رسانه‌ها در چند سال گذشته به مسیر بیرجند- مشهد مقدس داده بودند که با دوبانده شدن این مسیر، تعداد تصادفات به صورت قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

اما این بار آمار تصادفات و فوتی‌ها در مسیر گناباد به قاین افزایش یافته تا جایی که جاده مرگ به این مسیر منتقل شده اما با پیگیری‌های صورت گرفته مشکل این مسیر نیز به زودی برطرف می‌شود.

شروع دوبانده شدن مسیر گناباد به قاین

حامد قربانی فرماندار گناباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در این شهرستان اظهار داشت: کل این مسیر برای دوبانده شدن 32 کیلومتر است که با پیگیری‌های صورت گرفته مناقصه آن برگزار و پیمانکار شروع به کار کرده است.

وی ادامه داد: مناقصه این پروژه با ارزش 100 میلیارد تومان برگزار که پیمانکار بومی در آن برنده و این مسیر ظرف 60 ماه ساخته خواهد شد.

فرماندار گناباد در زمینه جاده گناباد به بجستان نیز که از مطالبات مردمی بوده و این خبرگزاری نیز تحت گزارشی با عنوان «جاده باریک مسیر بجستان همچنان تلفات می‌گیرد؛ گوش شنوایی وجود ندارد» به آن پرداخته بود اظهار داشت: بیشتر نواقص این جاده در طی یکسال گذشته رفع شده و هم اکنون نیز روکش آسفالت به طول 7 کیلومتر و با اعتبار 3 میلیارد تومان در حال اجرا است.

انتهای پیام/282/ی

امیری خراسانی گفت: اگر کرونا نبود، قاین می توانست گزینه میزبانی مسابقات قوی ترین مردان باشد و حال با توجه به شرایط ویژه ای که کرونا بر کشور حاکم کرده و مسابقات لغو شده است، پس از رفع این بیماری، میزبانی قاین را در مسابقات قوی ترین مردان را در برنامه فدراسیون قرار می دهیم.

به گزارش نسیم قائن ، علی ترحمی رئیس اداره ورزش و جوانان، محسن طالبی رئیس هیئت بدنسازی و پرورش اندام قاین به همراه حمید یعقوبی دبیر هیئت بدنسازی و پروش اندام قاین و رئیس کمیته قوی ترین مردان خراسان جنوبی و اصغر رجب زاده از پیشکسوتان رشته بدنسازی شهرستان با دکتر محمد تقی امیری خراسانی سرپرست فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام دیدار کردند.

در ابتدای این دیدار که صبح امروز در محل فدراسیون بدنسازی و پروش اندام برگزار شد، ترحمی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان قاین با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل بالای شهرستان در رشته بدنسازی، خواستار حمایت فدراسیون از هیئت قاین شد و افزود: باشگاه های بدنسازی با توجه به کرونا از نظر اقتصادی آسیب زیادی دیده اند و متاسفانه حمایتی از آنها نشده است. با توجه به کمبودهایی که در زمینه تجهیزات بدنسازی در قاین وجود دارد، خواهان دریافت یک ست کامل وسایل پاورلیفتینگ هستیم، همچنین آمادگی داریم که سیمینار بدنسازی خراسان بزرگ و شرق کشور را در قاین برگزار کنیم.

ترحمی در ادامه با اشاره به میزبانی دو دوره مسابقات قوی ترین مردان ایران در قاین، اظهار داشت: با توجه به تجربه ای که قاین در برگزاری این مسابقات دارد این آمادگی را داریم در سه ماهه پایانی سال جاری در صورت کاهش شیوع کرونا و غلبه بر این ویروس منحوس، میزبان مسابقات قوی ترین مردان باشیم.

رئیس اداره ورزش و جوانان قاین برگزاری دوره های مربیگری و داوری را از دیگر درخواست های ورزشکارن بدنساز قاینی برشمرد و خاطر نشان کرد: در قاین علاقمندان زیادی از جمله ورزشکارانی که در در رشته تربیت بدنی تحصیل کرده اند، برای حضور در کلاس های مربیگری و داوری اعلام آمادگی کرده اند و با توجه به کمبودی که در این زمینه در سطح شهرستان از حیث مربی و داور برای برگزاری مسابقات وجود دارد، از فدراسیون درخواست برگزاری دوره های درجه 3 مربیگری و داوری را در قاین داریم.

ترحمی در پایان با بیان اینکه قاینات در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر حضور دارد و تنها سال در گذشته دو شهید تقدیم امنیت کشورمان کرده است، افزود: با توجه به معضلات و آسیب های اجتماعی که در زمینه مواد مخدر جوانان شهر را تهدید می کند، ورزش بهترین راه برای مبارزه با چنین آسیب هایی است که جوانان را از آن دور می کند. به همین خاطر از جنابعالی می خواهیم از هیئت بدنسازی قاین حمایت کنید تا فعالیت های این رشته پویاتر شود و جوانان بیشتری جذب ورزش شوند.

در ادامه این دیدار، محسن طالبی رئیس هیئت بدنسازی و پرورش اندام شهرستان قاین با اشاره به فعالیت 13 باشگاه خصوصی در شهرستان، گفت: رشته بدنسازی جایگاه ویژه ای در بین جوانان قاین دارد و استقبال بالایی که از باشگاه ها می شود نشان دهنده پتانسیل بزرگی است که شهرستان قاین در این رشته پرطرفدار دارد. با توجه به این ظرفیت به نمایندگی از ورزشکاران بدنسازی قاین خواستار حمایت های فدراسیون از گسترش و توسعه این رشته در قاین هستیم.

طالبی افزود: متاسفانه حمایت هایی که تاکنون صورت گرفته پاسخگوی نیازهای ورزشکاران قاینی نبوده و انتظار داریم با توجه به تعداد بالای باشگاه ها وهمچنین قابلیت هایی که شهرستان در میزبانی مسابقات قوی ترین مردان نشان داده، حمایت ها از این رشته ورزشی توسط فدراسیون افزایش پیدا کند.

همچنین حمید یعقوبی دبیر هیئت بدنسازی و پرورش اندام شهرستان قاین هم با اشاره به رضایت شرکت کنندگان کشوری از میزبانی هایی که در قاین صورت گرفته است، گفت: دو دوره مسابقات قوی ترین مردان ایران در بهترین شرایط در قاین برگزار شد و اسپانسرهایی مانند پسته امین زاده در این زمینه به ما کمک کردند. با توجه به این مسئله باز هم این آمادگی را داریم که به نحو احسن میزبان مسابقات قوی ترین مردان ایران در قاین باشیم.

یعقوبی اظهار داشت: با توجه ظرفیت هایی که قاین در رشته بدنسازی دارد و به آن اشاره شد، خواهان این هستیم که فدراسیون حمایت ویژه ای از رشته بدنسازی در شهرستان قاین داشته باشد.

اصغر رجب زاده از قهرمانان و پیشکسوتان رشته بدنسازی قاین هم در این دیدار با بیان مشکلاتی که ورزشکاران بدنسازی در شهرستان با آن روبرو هستند، گفت: عناوین و جام های مختلفی که ورزشکاران قاینی در مسابقات استانی، منطقه ای و کشوری کسب کرده اند، به خوبی گویای این است که جوانان قاین قابلیت های زیادی در این رشته دارند که برای شکوفایی بیشتر نیازمند حمایت های فدراسیون است.

در ادامه دکتر محمد تقی امیری خراسانی سرپرست فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام که پس از کنار رفتن ناصر پورعلی فرد رئیس سابق این فدراسیون، با حکم وزیر ورزش مدیریت فدراسیون را بر عهده گرفته است، با استقبال از حضور مسئول ورزش و جوانان و هیئت بدنسازی قاین گفت: حضور شما در تهران برای پیگیری مطالبات و خواسته های ورزشکاران شهرستان آن هم در شرایط سخت بیماری کرونا، نشانگر دلسوزی شما است و ما در مجموعه فدراسیون بدنسازی و پروش اندام در کنار شما هستیم.

دکتر امیری خراسانی افزود: یکی از معضلات ورزش که خیلی از استان ها وجود دارد، کمتر دیده شدن ورزش در شهرهای کوچکتر است که باید اصلاح شود.

سرپرست فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام درباره خواسته هایی که در این جلسه مطرح شد، اظهار داشت: با توجه به شرایط سخت اقتصادی فدراسیون ها، در صورت تامین بودجه، در بحث تجهیزات شهرستان قاین در اولویت خواهد بود. همچنین در زمینه برگزاری سیمینار و دوره های مربیگری و داوری نیز این آمادگی را داریم که پس از مکاتبه هیئت استان، زمینه برگزاری آن را در شهرستان قاین مهیا کنیم.

دکتر امیری خراسانی درباره میزبانی مسابقات در شهرستان قاین هم اظهار داشت: اگر کرونا نبود، قاین می توانست گزینه میزبانی مسابقات قوی ترین مردان باشد و حال با توجه به شرایط ویژه ای که کرونا بر کشور حاکم کرده و مسابقات لغو شده است، پس از رفع این بیماری، میزبانی قاین را در مسابقات قوی ترین مردان را در برنامه فدراسیون قرار می دهیم.

نماینده مردم قاینات و زیرکوه خطاب به مدیر کل آب وفاضلاب :

با بدقولی های خود مردم را بی اعتماد نکنید/ مردم تا کی باید منتظر وعده های شما باشند

اسحاقی با تاکید بر این که وضعیت فاضلاب قاین را هر چه سریعتر روشن و به اتمام برسانیدگفت: مردم تا کی باید منتظر وعده های شما باشند،این دندان لق را بیرون بیاندازید و به دغدغه ده ساله مردم خاتمه دهید.

به گزارش نسیم قائن ، روز گذشته امامی مدیر کل آب و فاضلاب خراسان جنوبی به همراه جمعی از معاونین اداره کل به منظور بررسی و حل مشکلات فاضلاب قاین از روند اجرایی پروژه به اتفاق اسحاقی نماینده مردم قاینات و زیرکوه و کریمی فرماندار بازدید کردند.

علی رغم دستور وزیرنیرو برای شروع انشعاب گذاری فاضلاب و همچنین قول های مدیر کل ،متاسفانه روند پیشرفت کار کند بود که این موضوع باعث تذکراتی از سوی نماینده شهرستان های قاینات و زیرکوه و فرماندار شهرستان شد.

اسحاقی  ضمن تقدیر و تشکر از زحمات مدیر کل آب و فاضلاب استان،خطاب به وی گفت: مگر در حضور وزیر نیرو با ارائه توضیحاتی که دادید و دستور وزیر محترم قرار نشد که انشعاب گذاری از اول تابستان آغاز شود،مگر طبق صحبتی که با همدیگر داشتیم قرار نشد 22 تیر ماه معاون وزیر نیرو جهت بازدید از روند اجرای کار به شهرستان سفر کنند چرا حال می گویید کار آخر ماه شروع خواهد شد؟

اسحاقی با بیان این که با اعتماد مردم بازی نکنید گفت: با این بد قولی ها هم مردم را به ما بی اعتماد می کنید و هم وزیر و معاونینشان را .

وی افزود:وزیر نیرو علنا از شروع انشعاب گذاری فاضلاب هزار واحدی قاین از اول تابستان خبر داد اما با این روند کاری تیم شما،این خوشحالی زهر مار ما ومردم شد.

اسحاقی اضافه کرد: مردم تا کی باید منتظر وعده های شما باشند ولذا تاکید می کنم سه شیفت کار کنید و این دندان لق را بیرون بیاندازید و وضعیت فاضلاب قاین را هر چه سریعتر روشن و به اتمام برسانید تا به دغدغه ده ساله مردم خاتمه داده شود.

کریمی فرماندار قاین نیز با بیان این که ما هم بر اساس صحبت های شما در دیدار با وزیر نیرو و همچنین ویدئو کنفرانسی که داشتید در مصاحبه ها  به مردم اعلام داشته ایم کار انشعاب گذاری از اول تابستان شروع می شود و قول هایی به مردم دادیم حالا فحش ها و انتقادهای مردمی را ما می خوریم.

وی ادامه داد: برای تاسیسات برق ،مدیریت برق شهرستان آمادگی دارد در کمترین زمان ممکن تاسیسات برق رسانی را اجرایی کند ولذا امور آب و فاضلاب باید هرچه سریعتر پروژه را به اتمام برساند و روند اجرایی کار را با سرعت بیشتری پیش ببرند.

امامی مدیر کل آب و فاضلاب استان در حاشیه این برنامه در جمع خبرنگاران اظهارکرد:با توجه به این که برای رفع مشکل فاضلاب هزار واحدی قاین با پمپاژ فاضلاب وارد رودخانه فصلی شهر میشد واین موضوع معضلات اجتماعی  وآزار و اذیت شهروندان را به دنبال داشت لذا طرح اصلاح و خط انتقال به طول  400 متر افزایش و یک ایستگاه پمپاژ تعبیه شدکه بتوانیم پساب فاضلاب را به سایت تصفیه خانه انتقال دهیم

وی افزود:در هزارواحدی 50 درصد شبکه اجرایی شده است و زمینه برای انشعاب گذاری آماده است و اگر تاسیسات خاصی مانع اجرای کار نشود ظرف یکماه آینده تمامی انشعابات هزار واحدی واگذار خواهد شد.

امامی ادامه داد: از مجموع 150 کیلومتر فاضلاب شهر قاین حدود 75 کیلومتر اجرا شده است و سرمایه گذار برای باقی مانده طرح و تصفیه خانه اعلام امادگی کرده است و طبق زمان بندی احداث تصفیه خانه به زودی نهایی می شود

وی از افزایش تعداد نیروی کاری حفر مقنی در هزار واحدی خبر داد و گفت: با افزایش نیرو سرعت در روند اجرای کار خواهیم داشت.

با حضور معاون توسعه مدیریت منابع سازمان سینمایی کشور

آیین بازگشایی سینما پارک قاین پس از بازسازی+ تصاویر

با حضور معاون توسعه مدیریت منابع سازمان سینمایی کشور ، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی و رئیس شورای اسلامی استان و دیگر مسئولین استانی و شهرستانی سینما پارک قاین پس از بازسازی و بهسازی بازگشایی شد.

به گزارش نسیم قائن ، عباس میرزنگویی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قاینات در ابتدای مراسم ضمن تقدیر از حضور حیدری خلیلی معاون توسعه مدیریت منابع سازمان سینمایی کشور و تاجیک مدیر کل امور استانهای سازمان سینمایی در آیین بازگشایی سینما پارک قاین و دیگر مسئولین استانی و شهرستانی با ارائه گزارشی از وضعیت قبلی سینما و روند بازسازی در سخنانی از تلاش محسن طحانی مدیرسینما پارک قاین برای بازسازی و بهسازی سینما و حمایت ویژه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی تقدیر کرد .

حیدری خلیلی معاون توسعه مدیریت منابع سازمان سینمایی کشور در آیین بازگشایی سینما پارک قاین گفت : خوشبختانه با نگاه مثبت مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی اتفاقات خوبی در حوزه سینمایی استان رقم خورده است و ما امروز شاهد بازسازی و بهسازی دو سینما دراین استان هستیم .

وی همچنین با تقدیر از محسن طحانی بهره بردار سینما برای سرمایه گذاری در امر بازسازی ، در ادامه سخنانش با اشاره  به جمعیت بالای دانشجویی و دانش آموزی شهرستان خواستار استفاده از این ظرفیت شهرستان برای رونق سینما پارک شد .
معاون توسعه مدیریت منابع سازمان سینمایی کشور در سخنانی از شهرداری وشورای اسلامی شهر قاین بعنوان مالک سینما برای حمایت از سرمایه گذار تقدیر کرد و خواستار ادامه این همکاری گردید .

خبرنگاران رسانه و نشریات شهرستان قاینات از فعالیت های عمرانی شهرداری بازدید میدانی کردند.

به گزارش نسیم قائن ، خبرنگاران رسانه و نشریات شهرستان قاینات از فعالیت های عمرانی شهرداری بازدید میدانی  کردند.

مهندس ایوب نژاد شهردار قاین  در این بازدید چندساعته که به مناسبت روز شهرداریها انجام گرفت توضیحاتی درخصوص اعتبار و اجرای پروژه های سطح شهر در طی مدت تصدی شهرداری قاین ارائه داد.

احداث نمازخانه امام رضا (ع )در شهرداری ،نصب جداول وآسفالت معابر جدید شهرک فرمانداری،واگذاری 1400متر زمین رایگان به هیئت امنا جهت احداث مسجد شهرک فرمانداری،تملک 1600متر زمین باقیمانده از پارک وفضای سبز شهرک فرمانداری،تکمیل پمپ بنزین جنب بیمارستان  با هزینه ای بالغ بر هجده میلیارد ریال طی ده ماه اخیر  که در هفته دولت به بهره برداری خواهد رسید،آسفالت بلوار اصلی و معابر شهرک امام علی(ع) و معبر اصلی شهرک پرستار،احداث هشت غرفه تجاری درحاشیه پارک امام علی (ع)،جدولگذاری، آسفالت وساماندهی بسیاری امور عمرانی در شهرک ابومنصور،احداث بوستان اندیشه در انتهای خیابان شهید صدوقی،احداث بوستان آلاله در شهرک اصناف،جدول گذاری معابر شهید چدانی،روشنائی جاده سلامت ،احداث بلوار 35 متری  فرخ آباد و 25 متری بلوار کتاب،بازگشایی معابر شهری در خیابان کمال – ابوذر – کوچه سنگی –  مسجد جامع وتخریب  املاک خطر ساز در بافت فرسوده،طرح جداسازی آب شرب از فضای سبز از جمله طرح هایی بود که خبرنگاران از روند اجرایی آن بازدید کردند.

به گفته ایوب نژاد 70 پروژه با اعتباری بالغ بر 150 میلیارد ریال تا پایان سال جاری  درقاین اجرا وبه بهره برداری خواهد رسید.

ایوب نژاد یکی از دلایل توقف آسفالت  معابر را علی رغم زیر سازی های انجام شده، کمبود قیر اعلام کرد و گفت: در سال های گذشته سهمیه قیر رایگان  برای پروژه های عمرانی به شهرستانها تعلق می گرفت که این سهمیه در بودجه 99 حذف شد که در سفر جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشورورییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشوراین موضوع مطرح و همچنین درخواستهایی از نماینده شهرستان برای قیر رایگان داشته ایم و امیدواریم که این طرح مجددا در مجلس به تصویب شود تا حداقل از میزان هزینه کرد شهرداریها برای خرید قیر کاسته شود.

شهردار قاین بابیان این که شعار عدالت محوری در نقاط مختلف شهری را در دستور کار داریم گفت: اگر شهروندان شهرستان به نقاط مختلف شهری در مناطق کمتر برخوردار سری بزنند قطعا میزان کارکرد شهرداری را خواهند دید.

وی افزود: در مناطقی همچون ابومنصور،محله شهید چدانی،شهید فروزان نژاد،ابوالمفاخر و…اقداماتی همچون احداث پارک،جدول گذاری،زیرسازی معابر و … انجام شده است که شاید سالیان سال از درخواستهای مردم منطقه بوده است .

وی ضمن تاکید بر این که به محض خرید قیر آسفالت این معابر هم انجام خواهد شد گفت: در برخی از مناطق حاشیه نشین شهراز جمله ابومنصور به دلیل عدم همکاری  برخی ازمالکین با شهرداری مبنی بر عقب نشینی از معبر اصلی لذا خدمات رسانی ما را با مشکلاتی مواجه کرده است و خواهش ما از همشهریان این مناطق این است که  به خاطر رفاه حال خود و همشهریان با شهرداری همکاری داشته باشند تا این نهاد هم بتواند خدمات بهتری به شهروندان ارائه دهد.

فرماندار قاین از تخصیص 35 میلیارد و 900 میلیون تومان اعتبار در سال جاری به شهرستان قاینات خبر داد.

به گزارش نسیم قائن ، محمد کریمی فرماندار قاین پیش از ظهر امروز در جلسه کمیته برنامه ریزی شهرستان با بیان این که سال گذشته 30 درصد اعتبارات تخصیص یافته است گفت: امسال هم با محدودیت منابع مواجه هستیم.

وی با بیان این که در سال جاری 225 پروژه با اعتبار 35 میلیارد و 900 میلیون تومان برای شهرستان قاینات تعریف شده است گفت: در تقسیم اعتبارات مصوبات سفر استاندار در اولویت بوده است وبالغ بر 10 میلیارد تومان برای تکمیل 90 مصوبه سفر استانی که در یک بازه سه ساله تعریف شده است اختصاص یافته است.

وی تکمیل پروژه های نیمه تمام و تامین زیر ساختهای مسکن محرومین را از دیگر اولویت های تقسیم اعتبارات اعلام کرد و گفت: با توجه به این که 10 هزار مسکن محرومین در استان ساخته و قریب به 1000 مسکن سهم شهرستان قاینات است بایستی اعتبارات لازم برای زیرساختها فراهم شود .

فرماندار قاین درادامه با اشاره به  پروژه فاضلاب هزار واحدی قاین گفت: برای این پروژه  که یک دغدغه برای شهرستان بود و همه مدیران و مسئولین تلاش کردند ودوبار معاون وزیر به شهرستان آمد بالغ بر 10 میلیارد تومان اعتبار ملی جذب شده است و لذا فرماندار و مدیر موفق این است که از سرفصل های اعتبار ملی بتواند اعتبار جذب کند.

کریمی با بیان این که دولت با یک سری محدودیت های منابع مواجه شده است و لذا مدیران ما در شرایط سخت قرار دارند و باید دراین شرایط سخت بتوانند هنر و کار خود را نشان دهند.

وی بر شناسایی املاک مازاد شهرستان تاکید کرد و گفت: اعتبار املاک مازاد که مورد تاکید ریاست جمهور است به خود دستگاهها بر می گردد و مدیران دراین زمینه هرچه سریعتر املاک مازاد را شناسایی و ارسال کنند.

فرماندار قاین از مدیران خواست قبل از 31 شهریور نسبت به جذب کامل اعتبارات اقدام کنند .

وی بر کیفیت کار در اجرای پروژه ها تاکید کرد و گفت: مبنای توزیع اعتبارات بر اساس نظرات دستگاهها و دستگاه فنی استان بوده است و لذا مدیران در زمینه جذب اعتبار برای پروژه هایی که سالهاست به اتمام نرسیده است پیگیری لازم را داشته باشند.

وی بر شناسایی ظرفیت های اشتغال زایی در شهرستان تاکید کرد و گفت: قاینات پتانسیل های بسیاری در زمینه های مختلف دارد و مسئولین باید در جذب سرمایه گذار نهایت دقت و همکاری را داشته باشند.

خسروی دبیر شورای برنامه ریزی شهرستان قاین در جلسه کمیته برنامه ریزی شهرستان قاین با بیان  این که امسال در تقسیم اعتبارات سال خاصی داریم گفت: سهم شهرستان قاینات از اعتبارات نسبت به سال گذشته تغییر نکرده و همان 12 و3 دهم درصد است اما میزان اعتبارات در کل استان کاهش یافته است.

وی با اشاره به اعتبار 35 میلیارد و 900 میلیون تومانی شهرستان گفت:10 میلیارد و 445 میلیون تومان از محل اعتبارات تملک،6میلیارو276 میلیون تومان از محل اعتبارات 3 درصد نفت،19 میلیارد و 179 میلیون تومان از محل اعتبارات استانی (متوازن)  به شهرستان قاینات اختصاص یافته است.

خسروی  از کاهش اعتبارات ماده 180 نسبت به سال گذشته خبر داد وگفت: درسال جاری  تقسیم اعتبارات شهرستان بر اساس اولویت سفر استاندار  به شهرستان بوده است که 10 میلیارد و 230 میلیون تومان برای این موضوع تخصیص داده شده است.

وی ادامه داد: 2میلیارد و 100 میلیون تومان به تکمیل پروژه های نیمه تمام قابل بهره برداری و 1 میلیارد و 600 میلیون نیز به زیرساختهای مسکن محرومین اختصاص یافته است و در مجموع از اعتبارات شهرستان 13 میلیارد و 930میلیون تومان به مصوبات سفر استاندار،تامین زیر ساختهای مسکن و تکمیل پروژههای نیمه تمام اختصاص یافته است.

خسروی با اشاره تخصیص 31 درصد اعتبارات در سال گذشته گفت: از مجموع 54 میلیارد اعتبار در سال گذشته 17 میلیارد و 190 میلیون تومان تخصیص یافته است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان قاین با اشاره به پیشرفت 20 درصدی بخش ایزوله تنفسی قاین از خیرین خواست تا برای تکمیل این پروژه که نیاز شهرستان است، کمک کنند.

به گزارش نسیم قائن ، دکتر عارفی فر رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان قاینات در نشست خبری با جمعی از اصحاب رسانه  گزارشی از اقدامات انجام شده در راستای بیماری کرونا و سایر فعالیت های حوزه سلامت شهرستان ارائه داد.

عارفی با اشاره به موج دوم کرونا و افزایش مرگ و میر ناشی از این بیماری اظهارکرد: در حال حاضر ما درگیر یک جنگ تمام عیار شده ایم و در موج اول این بیماری همه ارگانها و نهاد ها با روحیه جهادی پای کار آمدند

وی ادامه داد:در موج دوم که جنگ حالت فرسایشی به خود گرفته  است و خستگی در مردم و نیروها ظاهر شد و کنترل ها و رعایت نکات بهداشتی در جامعه کمرنگ تر شده واین امر متاسفانه موجب افزایش موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از آن گردیدلذا لازم است که فرهنگ مواجهه با کرونا  را در پیش بگیریم و حداقل کار این است که از ماسک به عنوان یک لباس رزم استفاده کنیم تا  با این فرهنگ از شیوع بیماری کرونا جلوگیری کنیم.

عارفی به راه اندازی دپارتمان قلب با 20 تخت ویژه و راه اندازی سایت آموزشی بیمارستان قاین به متراژ 500 متر مربع اشاره کرد و گفت: با همکاری آستان قدس رضوی کلنیک دارالشفای امام رضا(ع) با امکانات جراحی محدود با ظرفیت 10 تخت بستری،آزمایشگاه،رادیولوژی،دندانپزشکی،فیزیوتراپی و..استارت خورده است و امیدواریم در کوتاه ترین زمان ممکن این طرح برای خدمات رسانی به مردم شهرستان قاینات به بهره برداری برسد.

وی به واگذاری همراه سرای بیمارستان به شورای خیرین سلامت خبر داد و گفت:با پیگیری های موثرنماینده شهرستان و فرماندار و همکاری شورای شهر و شبکه بهداشت و درمان قاین از اول مرداد پایگاه انتقال خون  قاین نیزبه صورت همه روزه به شهروندان خدمات ارائه خواهند داد.

عارفی از تهیه تجهیزات پزشکی و تهیه اقلام حفاظت فردی وکمک های نقدی خیرین با اعتباری بالغ بر 6 میلیارد ریال به بیمارستان قاین خبر داد و گفت: خوشبختانه با پیگیری های مسئولین شهرستان ، دانشکده پرستاری مامائی قاین ردیف بودجه مستقل گرفت.

رئیس شبکه بهداشت و درمان قاین با اشاره به بخش ایزوله تنفسی بیمارستان قاین که نیمه کاره رها شده است گفت:در سال 96 ازطرف سازمان بهداشت جهانی طرحی اجرا شد و قاین برای این طرح  به صورت پایلوت در نظر گرفته شد که بخش ایزوله با 12 تخت در شهرستان اجرا شود وتاکنون  20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است وچون اعتبار این طرح از محل اعتبارات هتلینک بود به دلیل کمبود اعتبار 3 سال است که رها شده است و اگر خیرین بتوانند 40 درصد را تکمیل کنند دولت موکلف خواهد شد که مابقی را تکمیل کند.

وی با اشاره به افزایش رشته برای دانشکده پرستاری قاین گفت: زیرساختهای لازم برای رشته علوم آزمایشگاهی  فراهم شده است و باید پیگیر رشته های دیگر هم باشیم و از شورای گسترش باید مجوز گرفته شود.

عارفی ادامه داد:ساختمان دانشکده پرستاری که سالهاست رهاشده است تعیین تکلیف شده و ردیف بودجه ای برای تکمیل در نظر گرفته شده و پیمانکار مشخص و باید با همکاری ادارات و نهادها زیرساختها برای دانشکده فراهم شود.

وی افزود: ارائه زیرساختها برای دانشکده پرستاری و دانشکده فنی امام خمینی از مصوبات سفر استاندار به شهرستان قاینات است و باید برای این امر اعتبار گذاشته تا اجرایی شود.

عارفی به نیاز شهرستان قاینات به برخی از تجهیزات از جمله ام ار آی اشاره کرد و گفت: طبق قول وزارت بهداشت و مسئولین استانی از محل اعتبارات دولتی  سهمیه شهرستان قاینات محفوظ است و منتظر ورود دستگاهها به کشور هستند.

دومین همایش جغرافیا، محیط زیست امنیت و گردشگری در دانشگاه بزرگمهرقاین بصورت مجازی برگزار شد .

به گزارش نسیم قائن ، سید احسان شکیب رئیس دانشگاه بزرگمهر قاینات گفت: دومین همایش جغرافیا، محیط زیست امنیت و گردشگری قرار بود در اسفند ماه 98 در دانشگاه بزرگمهر برگزار شود ولی بدلیل شیوع بیماری کرونا طی برنامه ریزی بعمل آمده در 19 تیرماه 99 و بصورت مجازی برگزار شد.

وی گفت: اولین همایش در دی ماه 95 در دانشگاه بزرگمهر برگزار شد و امیدواریم این همایش را در سطح بین المللی پیش ببریم و به بررسی فرصت ها و چالش های منطقه ای در حوزه های جغرافیا، محیط زیست امنیت و گردشگری بپردازیم.

عبدالمجید احمدی دبیر همایش در گفتگو با خبرنگار ما گفت: در دومین همایش جغرافیا، محیط زیست، امنیت و گردشگری که بصورت مجازی در دانشگاه بزرگمهرقاینات برگزار شد 300مقاله به دبیرخانه ارسال که 130 مقاله بصورت پوستری و شفاهی پذیرش شد و امروز به صورت مجازی ارائه شد.

وی گفت: نتیجه تمامی مقالات بر روی سایت رسمی علوم جهان اسلام که جزء معتبر ترین سایت های علمی کشور هست بارگذاری و به تمامی پژوهشگران گواهی پذیرش و ارائه مقاله صادر خواهد شد.

احمدی ارتقای جایگاه علمی دانشگاه بزرگمهر قاینات و معرفی شهرستان  را از جمله اهداف برگزاری این همایش عنوان کرد

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور