پیام شهروند

سلام خسته نباشید به مسولین که واقعا حق الناس و بیت المال نمی شناسند خدا وکیلی تو معصومیه بعد سرعت گیر کی یک سرعت گیر دیگه نصب میکنه با این آسفالتای نمونتون واقعا پروفسرین ها کدوم دانشگاه مدیر پروژه هاتون درس خوندن ماهم بریم

با سلام
18سال پیش ماشینم زورگیری شده اماهنوزبلاتکلیفم

بسم الله/سلام علیکم.خداقوت.ضمن تشکرصمیمانه اززحمات جنابعالی وهمکاران عزیزتان/خواهشمندیم برای”بیمه قالیبافان روستایی”گزارشی تهیه کنید

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

اخبار علمی / کشتن سرطان با آهن

محققان دانشگاه مونیخ یک استراتژی و مفهوم جدید را برای نابودی سرطان با نانوحامل‌ها نشان داده‌اند که در آن، این نانوذرات هم محموله و هم حامل هستند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس نیوز، دانشمندان دانشگاه مونیخ آلمان مفهوم جدیدی را برای نابودی سلول‌های سرطانی با استفاده از نانوحامل‌های آهن ارائه کرده‌اند.

یک ماده فقط در صورت رسیدن به غلظت سمی خاص مشخص، می‌تواند اثر مضر ایجاد کند. برعکس، این همچنین بدان معنی است که هر ماده پایین‌تر از دوز سمی خود مضر نیست و حتی می‌تواند برای یک سیستم بیولوژیکی از اهمیت حیاتی برخوردار باشد.

یون‌ها نمونه‌ای عالی از این اصل هستند. آنها برای حیات و زندگی ضروری هستند، اما مقدار بیش از حد آنها داخل سلول‌ها می‌تواند بسیار سمی باشد. به همین دلیل است که سلول‌ها میزان جذب یون را با وسواس تنظیم می‌کنند.

در مقابل، دستکاری غلظت یون داخل سلولی یک استراتژی بسیار جذاب برای شیمی درمانی سرطان است. بدین ترتیب القای یک دوز سمی در بافت سرطانی بیمار در حالی که برای سلول‌های سالم در بافت، کمتر سمی است، نوید عوارض جانبی بسیار کمی را می‌دهد. با این حال، چالش بزرگ این است که چگونه می‌توانیم بر تنظیمات سلولی غلبه کنیم و مقدار بیش از حدی از یون‌ها را به سلول‌ها برسانیم؟

برای این منظور، محققان دانشگاه مونیخ(LMU) یک استراتژی نانوحامل مفهومی جدید را ارائه داده‌اند. بر خلاف نانوذرات سنتی که فقط حامل‌های مجهز به دارو هستند، آنها نانوذرات سنتز شده‌ای دارند که در آنِ واحد هم محموله هستند و هم حامل دارو هستند.

این نانوذرات از یون‌های آهن تشکیل شده است. نانو معماری و پوشش این ذرات به آنها اجازه می‌دهد تا یون‌ها را مخفیانه به داخل سلول‌ها ببرند. این نانوحامل در داخل سلول‌ها به آرامی تجزیه می‌شود و یون‌ها آزاد می‌شوند.

نکته مهم این است که سرعت تجزیه و سمیت یون‌ها به محیط‌های بسیار خاص مانند بافت سرطان بستگی دارد. این تجزیه موجب “پیروپتوز” می‌شود که به مرگ سلولی برنامه ریزی شده به واسطه سوراخ شدن غشای سلولی گفته می‌شود. حتی می‌توان زیر میکروسکوپ، انفجار سلول را بر اثر پیروپتوز مشاهده کرد.

پس از رخ دادن پیروپتوز، سیستم ایمنی بدن فعال می‌شود. بنابراین آنها می‌توانند در شیمی درمانی استفاده شوند و می‌توانند به کاهش عوارض جانبی و تحریک سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سرطان با سلاح‌های موجود در بدن کمک کنند.

این درمان مفهومی جدید مبتنی بر نانوذرات ممکن است پنجره‌های جدیدی را برای تفکر در مورد نانوذرات و استفاده از آنها در درمان سرطان باز کند. این مفهوم ممکن است منجر به کشف درمان‌های جدید مبتنی بر نانوذرات شود و به غلبه بر تنگنای عوارض جانبی ناشی از آن که در حال حاضر موفقیت نانوذرات در درمان سرطان را به شدت محدود می‌کند، کمک کند.

 

 

 

شناسایی یکی‌دیگر از علائمِ پوستیِ کرونا

شناسایی یکی‌دیگر از علائمِ پوستیِ کرونا

گروهی از متخصصان علوم پزشکی در بررسی‌های خود درباره کروناویروس نسبت به بروز احتمالی علائم و نشانه‌های این بیماری روی پوست هشدار دادند.

 

متخصصان در بررسی‌های خود به منظور درک بهتر بیماری‌زاییِ کروناویروس به علائم جدیدی از ابتلا به این ویروس پی بردند که مشابه با سرمازدگی است و ضرورت دارد افراد نسبت به این نشانه دقت لازم را داشته باشند.

در حال حاضر آسیب ناشی از کروناویروس روی سیستم تنفسی تایید شده است به این مفهوم که این ویروس ریه‌ها و دیگر اندام‌های مرتبط با آن را مورد هدف قرار می‌دهد. به همین دلیل علائم این بیماری معمولا با سرفه‌های مداوم، تنگی نفس، تب، علائم مشابه با آنفلوآنزا و سردرد خود را نشان می‌دهد. تمامی این موارد از علائم تایید شده بیماری کووید-۱۹ است و نشانه‌های اصلی در فرد مبتلا به حساب می‌آید.

هرچند، نشانه‌های بیشتری از کروناویروس همزمان با شیوع هر چه بیشتر این ویروس و همه‌گیر شدن آن تشخیص داده شده است. یکی از علائم دیگر ابتلا به کروناویروس از دست دادن حس بویایی و چشایی است چرا که کروناویروس سلول‌های مرتبط با حس بویایی و چشایی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

همچنین اسهال از دیگر علائم این ویروس است چرا که امکان انتقال کروناویروس از طریق مدفوعی-دهانی و عدم شستشوی دست‌ها پس از استفاده از سرویس بهداشتی وجود دارد.

در تازه‌ترین مطالعات براساس یافته‌های “اتحادیه ملی متخصصان پوست در فرانسه” نیز نشانه جدیدی از این ویروس شناسایی شده که شامل بروز ضایعات پوستی مشابه با سرمازدگی در برخی از مبتلایان به کووید-۱۹ است. در برخی از بیماران، پوست بدن در بعضی نقاط دچار تورم و قرمزی‌ِ کهیرمانند و دردناک شبیه به حالت سرمازدگی می‌شود.

به گزارش مدیکال دیلی، علاوه بر این، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا تغییر رنگ لب‌ها و صورت را نشانه‌ای از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ عنوان و تایید کرده تب، سرفه و تنگی نفس علائمی از کروناویروس هستند که دو تا ۱۴ روز پس از ابتلا بروز پیدا می‌کند.

 

 

 

تاثیر کرونا بر تشدید بیماری کبد چرب

تاثیر کرونا بر تشدید بیماری کبد چرب

بررسی‌های انجام شده از سوی متخصصان تغذیه نشان می‌دهد که در دوره شیوع ویروس کرونا که با خانه‌نشینی و قرنطینه اجباری همراه است مشکلات مربوط به کبد چرب در افراد به دلیل کم تحرکی و تغییر زمان خواب در شبانه روز بیشتر شده و شانس ابتلای آنها به ویروس کرونا را افزایش داده است.

به گزارش ایسنا بر اساس آمارهای منتشر شده از ابتدای شیوع ویروس کرونا در جهان، میزان ابتلا و مرگ‌ و میر بر اثر این بیماری در افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند به مراتب بالاتر از افراد عادی گزارش شده است.

علت اصلی این رخداد مربوط به ضعف سیستم ایمنی بدن این افراد است که آنان را در مقابله با ویروس، آسیب‌پذیرتر می‌کند و ریسک مرگ‌ و میر در این افراد را افزایش می‌دهد.

بالا بودن آنزیم کبدی که به‌ دنبال آسیب دیدن سلول‌های کبدی ایجاد می‌شود یکی از بیماری‌های زمینه‌ای است که در شیوه عملکرد کبد تاثیر منفی می‌گذارد.

این بیماری زمینه‌ای در کنار بیماری‌های دیگر مانند فشار خون، دیابت و نارسایی کلیوی عللی هستند که ریسک ابتلا به ویروس کرونا را در افراد افزایش می‌دهند.

کبد چرب از جمله بیماری‌های فراگیری است که باعث بالا رفتن آنزیم کبدی می‌شود.

بررسی‌های انجام شده از سوی متخصصان تغذیه نشان می‌دهد که در دوره شیوع ویروس که با خانه‌نشینی و قرنطینه اجباری همراه است مشکلات مربوط به کبد چرب در افراد به دلیل کم‌تحرکی و تغییر زمان خواب در شبانه‌روز بیشتر شده است.

افرادی که به بیماری‌ کبد چرب مبتلا هستند و شرایط قرنطینه نیز آن را تشدید کرده است در صورت ابتلا به ویروس کرونا، علائم بیشتری نسبت به سایر افراد خواهند داشت و در نتیجه به مراقبت‌های بیشتری از جمله بستری شدن در «آی‌سی‌یو» نیازمند می‌شوند.

نکته قابل توجه این است که صرف بالا بودن آنزیم کبدی، ناقل ویروس کرونا برای فرد نیست بلکه ضعف زمینه‌ای و ناتوانی بدن در مقابله با ویروس است که احتمال ابتلای فرد به ویروس را افزایش می‌دهد.

این‌گونه افراد باید ضمن احتیاط و مراقبت بیشتر و رعایت اصول بهداشت فردی و کنترل بیماری زمینه‌ای با مصرف به موقع و منظم داروهای تجویز شده توسط دکتر و دقت در رژیم غذایی، سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنند.

افراد دارای کبد چرب باید در دوران قرنطینه از مصرف غذاهای فست فودی و گوشت‌های تفت داده شده در روغن به‌شدت پرهیز و با استفاده بیشتر از غذاهای گیاهی و دارای فیبر به پاکسازی کبد خود کمک کنند.

به گزارش نورنیوز، انجام ورزش‌های سبک در منزل و تنظیم زمان خواب در شبانه روز از مهمترین اقدامات دیگری است که می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری کووید۱۹ را در افراد مبتلا به کبد چرب به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

انتهای پیام

 

 

 

 

واکسن جهانی ابولا ساخته شد

واکسن جهانی ابولا ساخته شد

یک واکسن جدید غیرفعال در آزمایشات اولیه امیدوار کننده بوده و با هر چهار گونه شناخته شده از ویروس ابولا مقابله می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، در حالی که جهان روی بیماری همه گیر کووید-۱۹ و یافتن درمان یا واکسنی برای آن متمرکز شده‌ است، شاید فراموش شده باشد که ویروس‌های کشنده دیگری نیز وجود دارند که جان بسیاری از افراد را تهدید می‌کنند.

اکنون محققان بیمارستان سینسیناتی واکسن جدیدی را برای جلوگیری از ابتلا به ابولا در حیوانات آزمایش کرده‌اند که حاوی ناقل‌های زنده نیست و به نظر می‌رسد در برابر هر چهار گونه از ویروس ابولا که انسان را آلوده می‌کند، مؤثر است.

واکسن‌ها و درمان‌های ویروس ابولا ده‌ها سال است که در حال توسعه هستند، اما تلاش‌ها پس از ثبت اوج شیوع در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ که در غرب آفریقا متمرکز بود، تسریع شدند.

امیدوار کننده ترین واکسنی که پیش از این ساخته شده “rVSV-ZEBOV” نام داشت و اثربخشی تقریباً ۱۰۰ درصدی را در برابر گونه‌ای از ویروس ابولا که در کشور زئیر شایع شده و موسوم به “زئیر ابولا” بود، نشان داد.

این واکسن با یک ویروس بی ضرر مهندسی ژنتیکی شده برای بیان یک گلیکوپروتئین که از ویروس “زئیر ابولا” استفاده می‌کند، ساخته شده بود و سیستم ایمنی بدن بیمار را برای مقابله با این ویروس کشنده آموزش می‌داد.

اگرچه این واکسن در برابر خطرناک ترین گونه ابولا یعنی “زئیر ابولا” بسیار مؤثر است، اما توانایی محدودی برای مقابله با سه گونه دیگر این ویروس دارد. در حالی که واکسن جدید می‌تواند هر چهار گونه شناخته شده از ویروس ابولا را هدف قرار دهد.

واکسن غیرفعال (یا واکسن کشته شده) یک واکسن متشکل از ذرات ویروس، باکتری یا سایر عوامل بیماری‌زا است که در آزمایشگاه کشت شده و سپس ظرفیت تولید بیماری را از دست می‌دهند. در مقابل، واکسن‌های زنده از پاتوژن‌هایی استفاده می‌کنند که هنوز زنده هستند، اما تقریباً همیشه رقیق می‌شوند، یعنی تضعیف می‌شوند.

پاتوژن‌های واکسن غیرفعال در شرایط کنترل شده رشد می‌کنند و به عنوان وسیله‌ای برای کاهش عفونت (شدت واگیری) کشته می‌شوند و در نتیجه مانع از آلودگی توسط واکسن می‌شوند. ویروس در واکسن غیر فعال با استفاده از روش‌هایی مانند گرما یا فرمالدئید کشته می‌شود.

محققان به جای استفاده از ناقل‌های زنده در این واکسن جدید، ذره‌ای ویروس‌مانند(VLP) و کروی ایجاد کردند که با گلیکوپروتئین‌های ویروس‌های “زئیر ابولا” و “سودان ابولا” ساخته شده است. این ذرات یک واکنش ایمنی در برابر ابولا ایجاد می‌کنند، اما از آنجا که مواد ژنتیکی ندارند و تکثیر نمی‌شوند، به عنوان یک عارضه، منجر به بیماری نمی‌شوند.

در آزمایش این واکسن روی خرگوش‌ها، محققان دریافتند که واکسن غیرفعال جدید ابولا، آنتی بادی‌هایی تولید می‌کند که با هر چهار گونه ویروس ابولا مقابله می‌کند. آزمایشات بر روی میمون‌های ماکا نیز پاسخ ایمنی مشابهی را ایجاد کرد.

“کارنایل سینگ” از محققان این پروژه می‌گوید: این واکسن می‌تواند یک پیشرفت چشمگیر در تلاش جهانی برای جلوگیری یا مدیریت شیوع ابولا باشد، به خصوص اگر استفاده از این واکسن به تنهایی یا همراه با دیگر واکسن‌های ابولا منجر به ایمنی محافظتی طولانی مدت و بادوام در برابر ویروس‌های مختلف می شود.

البته ساخت و توسعه این واکسن هنوز در مراحل اولیه است، بنابراین هیچ تضمینی برای حصول این نتایج روی انسان وجود ندارد. محققان می‌گویند قبل از شروع آزمایشات بالینی باید آزمایشات بیشتری انجام شود.

 

 

 

 

ابولا یک واکسن جدید غیرفعال در آزمایشات اولیه امیدوار کننده بوده و با هر چهار گونه شناخته شده از ویروس ابولا مقابله می‌کند.

کد خبر:۹۷۳۵۴۰
تاریخ انتشار:۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ – ۱۶:۳۲20 April 2020

 واکسن جهانی ابولا ساخته شد

به گزارش تابناک و به نقل از نیو اطلس،در حالی که جهان روی بیماری همه گیر کووید-۱۹ و یافتن درمان یا واکسنی برای آن متمرکز شده‌ است، شاید فراموش شده باشد که ویروس‌های کشنده دیگری نیز وجود دارند که جان بسیاری از افراد را تهدید می‌کنند.

اکنون محققان بیمارستان سینسیناتی واکسن جدیدی را برای جلوگیری از ابتلا به ابولا در حیوانات آزمایش کرده‌اند که حاوی ناقل‌های زنده نیست و به نظر می‌رسد در برابر هر چهار گونه از ویروس ابولا که انسان را آلوده می‌کند، مؤثر است.

واکسن‌ها و درمان‌های ویروس ابولا ده‌ها سال است که در حال توسعه هستند، اما تلاش‌ها پس از ثبت اوج شیوع در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ که در غرب آفریقا متمرکز بود، تسریع شدند.

امیدوار کننده ترین واکسنی که پیش از این ساخته شده “rVSV-ZEBOV” نام داشت و اثربخشی تقریباً ۱۰۰ درصدی را در برابر گونه‌ای از ویروس ابولا که در کشور زئیر شایع شده و موسوم به “زئیر ابولا” بود، نشان داد.

این واکسن با یک ویروس بی ضرر مهندسی ژنتیکی شده برای بیان یک گلیکوپروتئین که از ویروس “زئیر ابولا” استفاده می‌کند، ساخته شده بود و سیستم ایمنی بدن بیمار را برای مقابله با این ویروس کشنده آموزش می‌داد.

اگرچه این واکسن در برابر خطرناک ترین گونه ابولا یعنی “زئیر ابولا” بسیار مؤثر است، اما توانایی محدودی برای مقابله با سه گونه دیگر این ویروس دارد. در حالی که واکسن جدید می‌تواند هر چهار گونه شناخته شده از ویروس ابولا را هدف قرار دهد.

واکسن غیرفعال (یا واکسن کشته شده) یک واکسن متشکل از ذرات ویروس، باکتری یا سایر عوامل بیماری‌زا است که در آزمایشگاه کشت شده و سپس ظرفیت تولید بیماری را از دست می‌دهند. در مقابل، واکسن‌های زنده از پاتوژن‌هایی استفاده می‌کنند که هنوز زنده هستند، اما تقریباً همیشه رقیق می‌شوند، یعنی تضعیف می‌شوند.

پاتوژن‌های واکسن غیرفعال در شرایط کنترل شده رشد می‌کنند و به عنوان وسیله‌ای برای کاهش عفونت (شدت واگیری) کشته می‌شوند و در نتیجه مانع از آلودگی توسط واکسن می‌شوند. ویروس در واکسن غیر فعال با استفاده از روش‌هایی مانند گرما یا فرمالدئید کشته می‌شود.

محققان به جای استفاده از ناقل‌های زنده در این واکسن جدید، ذره‌ای ویروس‌مانند(VLP) و کروی ایجاد کردند که با گلیکوپروتئین‌های ویروس‌های “زئیر ابولا” و “سودان ابولا” ساخته شده است. این ذرات یک واکنش ایمنی در برابر ابولا ایجاد می‌کنند، اما از آنجا که مواد ژنتیکی ندارند و تکثیر نمی‌شوند، به عنوان یک عارضه، منجر به بیماری نمی‌شوند.

در آزمایش این واکسن روی خرگوش‌ها، محققان دریافتند که واکسن غیرفعال جدید ابولا، آنتی بادی‌هایی تولید می‌کند که با هر چهار گونه ویروس ابولا مقابله می‌کند. آزمایشات بر روی میمون‌های ماکا نیز پاسخ ایمنی مشابهی را ایجاد کرد.

“کارنایل سینگ” از محققان این پروژه می‌گوید: این واکسن می‌تواند یک پیشرفت چشمگیر در تلاش جهانی برای جلوگیری یا مدیریت شیوع ابولا باشد، به خصوص اگر استفاده از این واکسن به تنهایی یا همراه با دیگر واکسن‌های ابولا منجر به ایمنی محافظتی طولانی مدت و بادوام در برابر ویروس‌های مختلف می شود.

البته ساخت و توسعه این واکسن هنوز در مراحل اولیه است، بنابراین هیچ تضمینی برای حصول این نتایج روی انسان وجود ندارد. محققان می‌گویند قبل از شروع آزمایشات بالینی باید آزمایشات بیشتری انجام شود.

 

آیا از قدرت بیماری‌زایی ویروس کرونا کاسته می‌شود

تهران- ایرنا- ویروس شناس و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: ممکن است ویروس‌ها در جامعه‌ای که تکثیر و چرخش زیادی پیدا می‌کنند به سمت کاهش شدت بیماری‌زایی پیش بروند اما باید روی این موضوع کار علمی و دقیق ویروس‌شناسی انجام شود تا از لحاظ علمی ثابت شود که این کار در کشور در حال انجام است.

دکتر حسین کیوانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: نمونه های ژنوم ویروس هایی که در ابتدای ظهور بیماری در کشور از بیماران جدا شد، با نمونه های ژنتیکی ویروس های جدیدتر در مناطق مختلف کشور در حال مطالعه است تا بتوان مشخص کرد این ویروس به سمت قدرت بیماری زایی کمتر یا به سمت بیماری زایی بیشتر، می رود.

وی افزود: هر چند آمار نشان می دهد که قدرت بیماری زایی ویروس کم می شود و احتمالا موارد خفیف و بدون علامت بیماری را در آینده بیشتر مشاهده خواهیم کرد و به عبارتی درصد تلفات ناشی از ابتلای به این ویروس کمتر خواهد شد، اما این موضوع نیاز به بررسی علمی بیشتری دارد.

قدرت کشندگی کرونا به مراتب کمتر از آنفلوآنزای خوکی است

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: قدرت کشندگی بیماری کرونا به مراتب از آنفلوآنزای خوکی کمتر اما میزان سرایت آن بسیار بیشتر از آنفلوآنزا است.

کیوانی افزود: بنا بر اسناد موجود وقتی آنفلوآنزای خوکی در یکصد سال پیش برای اولین بار وارد جامعه انسانی شد (از آمریکا به اروپا و از آنجا به سایر کشورها انتشار یافت) هر هفته یک تا دو میلیون نفر در دنیا فوت می شدند و این بیماری در ۲۵ هفته اول ۲۵ میلیون کشته داد. در مورد کرونا که حدود سه ماه از ظهور آن می‌گذرد، حدود ۱۴۰ هزار کشته داشته ایم و اگر تلفات با همین سیر هم ادامه داشته باشد، چندین برابر کمتر از تلفات آنفلوانزای خوکی خواهد بود.

وی ادامه داد: آمارها باید با در نظر گرفتن سن و شرایط جسمی فوت شدگان مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند ولی تلفات موجود هنوز هم حدود ۲ درصد بیماران مبتلا به این بیماری را تایید می کند. هرچند این موضوع هم مهم است که چند درصد در چه رده سنی جان خود را از دست داده اند.

کیوانی با طرح این سوال که آیا بیشتر شدن تعداد فوت شدگان در برخی از کشورها ربطی به قدرت کشندگی این ویروس دارد، گفت: درصد کشندگی این ویروس در جوامع مختلف، خیلی متفاوت نیست. متغیرهایی مانند سن، چاقی و بیماری زمینه ای می تواند در افزایش تعداد تلفات نقش مهم داشته باشد.

این ویروس شناس با اشاره به اینکه ممکن است تفاوت های نژادی در افزایش مرگ و میر موثر باشد که این موضوع نیاز به بررسی بیشتر دارد، بیان داشت: فاکتورهای ژنتیکی انسان ها و به ویژه ژن هایی که در پاسخ های سیستم ایمنی افراد موثرند و همچنین مواجهه قبلی آنها با ویروس های مشابه می تواند در تعداد مرگ و میر ناشی از این بیماری موثر باشد.

آیا با گرم شدن هوا بیماری کرونا کاهش می یابد؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا با گرم شدن هوا بیماری کرونا کاهش پیدا می کند، گفت: با توجه به نوظهور بودن این ویروس ما اطلاعات دقیقی در این زمینه نداریم، افراد تا حد زیادی حدس و گمان های خودشان را مطرح می کنند و این موارد بر اساس مستندات علمی نیست.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: هنوز فصل گرما نیامده و به همین دلیل کسی دقیقا نمی تواند به این موضوع پاسخ علمی روشنی بدهد. تا این اتفاق رخ نداده، نمی توان در این زمینه اظهارنظر دقیق و علمی کرد.

وی ادامه داد: برخی از ویروس‌ها با شروع فصل گرما انتشارشان کمتر می شود و به عبارتی قدرت بیماری زایی آنها کاهش پیدا می کند و ممکن است گرما از حدی بیشتر شود و ویروس کرونای موجود در محیط و سطوح زودتر از بین برود و در نهایت این همه گیری تا حدی کنترل شود.

کیوانی با اشاره به اینکه انتشار برخی از انواع ویروس های کرونا در بهار و تابستان حتی بیشتر هم می شود، افزود: هر چند امیدواریم انتشار ویروس کرونای جدید در فصل گرما کمتر شود، اما این موارد حدس و گمان است و با شواهد علمی موجود، نمی توان به طور قاطع در این خصوص اظهارنظر کرد.

 

 

 

چرا زنان کمتر از مردان گرفتار ویروس کرونا می‌شوند

بعد از شروع بحران کرونا در دنیا، اولین سئوالی که به ذهن همگان رسید این بود که میزان بروز و شدت این بیماری در زنان و مردان، چگونه است.

به گزارش خبرنگار مهر، با شیوع بحران کرونا در دنیا و درگیر شدن کشورها با این ویروس ناشناخته، با حجم زیادی از سوالات مواجه بودیم. اینکه این ویروس چگونه و از چه طریقی منتقل می‌شود. آیا کودکان هم مبتلا می‌شوند. این بیماری چقدر کشنده است و ده‌ها و صدها سوال دیگر که در این روزها شاهد طرح آنها از سوی مردم و در عین حال، کادر پزشکی، تیم‌های تحقیقاتی و مطالعاتی بوده‌ایم.

اما، یکی از سوالات متمایز روزهای ابتدایی شیوع کرونا، میزان شدت بیماری در جنس مرد و زن بود. اینکه بیماری کرونا ویروس جدید یا همان کووید ۱۹، در مردان و زنان یکسان است و یا اینکه تفاوت دارد.

آمارها نشان می‌دهد ویروس کرونا به سرعت در حال انتقال است و افراد زیادی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگرچه دانش کنونی در مورد این بیماری محدود است، ولی نتایج تحلیل‌های اولیه، توانسته گروه‌های پرخطر و عوامل خطر بیماری را مشخص کند. یکی از متغیرهای مهم در مورد میزان خطر، ابتلاء یا مرگ در بیماری کرونا جنسیت است. در همین زمینه این سوال مطرح می‌شود که آیا خطر برای مردان و زنان یکسان است یا خیر.

در همین راستا، دانشکده بهداشت و مؤسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، در پاسخ به این پرسش که آیا میزان بروز و شدت ابتلاء به ویروس کرونا در مردان و زنان متفاوت است، اعلام کرد: نتایج تحلیل‌های اطلاعات بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در زمینه مقایسه شدت عوارض و مرگ ناشی از آن در مردان و زنان تاکنون نشان می‌دهد که میزان بروز موارد در بین زنان و مردان برابر است. اما به نظر می‌رسد در زمینه میزان مرگ و میر و آسیب پذیری به بیماری بین دو جنس تفاوت وجود دارد.

شواهد به دست آمده نشان می‌دهد میزان مرگ و میر بین مردان بیشتر از زنان است.

علت این امر احتمالاً تفاوت در پاسخ‌های ایمنی بدن در دو جنس و یا تفاوت در ویژگی‌های رفتاری متفاوت در دو جنس است. برای مثال، الگو و شیوع استعمال دخانیات بین دو جنس متفاوت است. اما در مجموع، داده‌های تمایز یافته در خصوص جنسیت کافی نیست. هرچند به نظر می‌رسد آسیب پذیری و مرگ ناشی از کووید ۱۹ در مردان بیشتر از زنان باشد که برای نتیجه گیری قطعی در این خصوص به داده‌های بیشتری نیاز است.

تفاوتی که تاکنون بین شدت و مرگ و میر بیماری بین دو جنس دیده شده است می‌تواند ناشی از تفاوت‌های جنسیتی یا ویژگی‌های سیستم ایمنی دو جنس یا رفتارهای پرخطر بیشتر در مردان (مانند سیگار کشیدن) باشد.

در همین حال، آمارها از افراد مبتلا به کرونا، نشان می‌دهد که سهم مردان در میزان بستری و درگیر شدن با این بیماری، به مراتب بیشتر از زنان است.

پروفسور «سارا هاوکز» مدیر مرکز جنسیت و بهداشت جهانی می‌گوید: پاسخ صادقانه و درست برای این سوال این است که هیچکدام از ما انسان‌ها نمی‌دانیم چه چیزی باعث این تفاوت می‌شود، اما در آغاز شیوع کرونا سیگاری بودن تأثیر بسیار زیادی در این باره داشته است.

نظریه رابطه سیگاری بودن با احتمال ابتلاء به ویروس کرونا در مطلبی در یک مجله علمی مورد تاکید قرار گرفت. به طوری که یافته‌ها حاکی از آن بود که ۱۲ درصد افراد سیگاری با علائم ساده و خفیف به این آلودگی مبتلا می‌شوند، اما ۲۶ درصد مابقی که بر اثر ابتلاء به این ویروس جان باختند سیگاری بودند و ناگفته نماند که از سوی دیگر کشیدن سیگار می‌تواند یکی از راه‌های انتقال ویروس به بدن باشد، چراکه سیگاری‌ها بیشتر لب‌های خود را لمس می‌کنند و ممکن است از طریق سیگار آلوده، ویروس را به داخل بدن خود راه دهند.

اما عامل دیگر می‌تواند به عادت‌های رفتاری که در هر جنس متفاوت است مربوط باشد، چراکه برخی از مطالعات نشان داده است که مردان کمتر از زنان دست‌های خود را با آب و صابون یا مایع می‌شویند و کمتر از بانوان بحث‌های علمی یا پزشکی را جدی می‌گیرند.

با تمام این عوامل نظری در بین متخصصان رو به افزایش است که می‌گویند عوامل بیولوژیکی هم در این بیماری نقش دارند و بی تأثیر نیستند.

کد خبر 4904440

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور