پیام شهروند

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

اخبار علمی/عوارض شدید کووید-۱۹ در سیگاری‌ها / ترفند صنایع دخانی در بحران کرونا

در گزارش زیر به ۱۰ غذای طبیعی حاوی رادیواکتیو و میزان آن می‌پردازیم.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  از نظر فنی، تمام مواد غذایی کمی رادیواکتیو دارند. این بدان دلیل است که تمام مواد غذایی و سایر مولکول‌های آلی حاوی کربن و طبیعتاً به عنوان مخلوطی از ایزوتوپ‌ها از جمله کربن رادیواکتیو ۱۴ هستند. از کربن ۱۴ برای تاریخ‌گذاری کربن Radiocarbon Dating، روشی برای شناسایی سن فسیل‌ها، استفاده می‌شود. با این حال، برخی از مواد غذایی رادیواکتیو بسیار بیشتری نسبت به سایرین دارند.

در اینجا به ۱۰ غذای طبیعی حاوی رادیواکتیو و میزان آن می‌پردازیم:

آجیل برزیلی Brazil Nuts

آجیل برزیل حاوی مقادیر بالای دو عنصر رادیواکتیو است: رادیوم و پتاسیم. پتاسیم برای شما مناسب است، در بسیاری از واکنش‌های بیوشیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از دلایلی است که بدن انسان به خودی خود کمی رادیواکتیو دارد. رادیوم توسط ریشه گیاهان روی زمین جذب می‌شود.

هر کیلوگرم آجیل برزیلی بیش از ۶۶۰۰ pCi/kilogram پرتو منتشر می‌کند. بیشتر این پرتو‌های بی ضرر از بدن عبور می‌کند. در همین حال، مقادیر بالای سلنیوم سالم و سایر مواد معدنی باعث می‌شود که این آجیل‌ها قابل خوردن در حد اعتدال باشند.

این مواد غذایی حاوی رادیو اکتیو هستند!

 

لوبیای سفید

لوبیای سفید حاوی محتوای بالایی از پتاسیم رادیواکتیو ۴۰ و همچنین رادون ۲۲۶ است. به ازای هر کیلوگرم رادون ۲۲۶، دو الی پنج pCi/kilogram تشعشع و به ازای هر کیلوگرم پتاسیم چهل، ۴۶۴۰ از رادیواکتیو در لوبیای سفید انتظار می‌رود. لوبیا سفید همچنین منبع خوبی از آهن (غیر رادیواکتیو) است.

این مواد غذایی حاوی رادیو اکتیو هستند!

موز
موز به اندازه کافی رادیواکتیو دارد که می‌توان آن‌ها را از زنگ خطر رادیواکتیو موجود در بندر‌ها و فرودگاه‌ها تشخیص داد. موز حاوی میزان زیادی پتاسیم است و همین خاصیت از آن یک میوه‌ی حاوی خواص رادیواکتیو ساخته است. حدود ۶۰۰ عدد موز به اندازه‌ی یک عکس رادیوگرافی قفسه‌ی سینه رادیواکتیویته دارد. باید بدانید که پتاسیم موجود در این میوه برای حفظ تعادل سدیم/پتاسیم بدن مفید است.

این مواد غذایی حاوی رادیو اکتیو هستند!

هویج
هویج به شما یک واحد پیکو_کوری یا دو پرتو به ازای هر کیلوگرم رادون ۲۲۶ و حدود ۳۴۰۰ پیکو_کوری برای هر کیلوگرم پتاسیم ۴۰ می‌دهد. سبزیجات ریشه از جمله هویج دارای آنتی اکسیدان‌های محافظت کننده هستند.

این مواد غذایی حاوی رادیو اکتیو هستند!

سیب‌زمینی
مانند هویج، سیب زمینی‌های سفید بین ۱ تا ۲.۵ پیکو کوری به ازای هر کیلوگرم رادون ۲۲۶ و ۳۴۰۰ پیکو کاری در هر کیلوگرم پتاسیم ۴۰ دارد. مواد تهیه شده از سیب زمینی مانند چیپس و سیب زمینی سرخ کرده، به همین ترتیب رادیواکتیو دارند.

این مواد غذایی حاوی رادیو اکتیو هستند!

نمک کم سدیم
نمک یا نمک کم سدیم حاوی کلرید پتاسیم، KCl است. در هر وعده تقریباً ۳۰۰۰ پیکو کوری به ازای هر کیلوگرم دریافت خواهید کرد. نمک فاقد سدیم حاوی کلرید پتاسیم بیشتری نسبت به نمک کم سدیم است و به همین دلیل رادیواکتیو‌تر است.

این مواد غذایی حاوی رادیو اکتیو هستند!

گوشت قرمز
گوشت قرمز حاوی مقادیر زیادی پتاسیم و پتاسیم ۴۰ است. گوشت قرمز در هر کیلوگرم حدود ۳۰۰۰ پیکو کوری رادیواکتیو دارد. گوشت همچنین سرشار از پروتئین و آهن است. مقدار زیاد چربی اشباع شده در گوشت قرمز بیش از پرتو، برای سلامتی خطر دارد.

این مواد غذایی حاوی رادیو اکتیو هستند!

آب آشامیدنی
آب آشامیدنی H۲O خالص نیست. دوز تشعشع با توجه به منبع آب متفاوت است، به طور متوسط ​انتظار می‌رود آب حدود ۱۷/۰ پیکو کوری/ گرم رادیوم ۲۲۶ دریافت کند.

این مواد غذایی حاوی رادیو اکتیو هستند!

کره بادام زمینی
کره بادام زمینی حاوی ۰.۱۲ پیکو_کوری / گرم از پتاسیم رادیواکتیو ۴۰، رادیوم ۲۲۶ و رادیوم ۲۲۸ است. همچنین حاوی درصد بالایی از پروتئین است و منبع خوبی از چربی‌های سالم اشباع نشده است؛ بنابراین اجازه ندهید تشعشع جزئی آن شما را بترساند.

این مواد غذایی حاوی رادیو اکتیو هستند!

 

تاثیر دانه کتان در تنظیم فشار خون

نتایج یک مطالعه نشان داد مصرف روزانه 6 گرم دانه کتان (بزرک) به عنوان مکمل رژیم ساده غذایی، برای کاهش چربی‌های خون موثر است.
تخم کتان یا بزرک دارای مقادیر زیادی از اسیدهای چرب امگا 3 است و گمان می رود نقش مهمی در کاهش چربی‌های خون داشته باشد.

در این مطالعه که به منظور تعیین اثر دانه کتان روی چربی‌های سرم انجام شد، چربی خون در 56 بیمار هایپرلیپیدمیک قبل و بعد از مصرف خوراکی بزرک (با مقدار 6 گرم در روز به صورت بیسکویت همراه با یک رژیم غذایی ساده طی سه ماه) اندازه گیری شد.

نتایج این مطالعه نشان داد پودر بزرک همراه با رژیم ساده غذایی، سطح چربی‌های خون را به صورت واضحی کاهش می دهد؛ بنابراین توصیه می‌شود که روزانه 6 گرم از دانه کتان (بزرک) به عنوان مکمل رژیم ساده غذایی جهت کاهش چربی‌های خون استفاده شود.

معرفی بدترین خوراکی ها برای کبد که نباید بیش از اندازه مصرف کنیم

کبد همه ناخالصی های موجود در خون شما را فیلتر می کند در نتیجه مصرف مواد غذایی ناسالم، کبد را تحت تاثیر قرار می دهند و بر عملکرد آن موثر خواهد بود. اگر می خواهید کبد خود را سالم نگه دارید باید میوه، سبزیجات و پروتئین های مختلف بخورید. مواد غذایی مانند شیرینی ها، کربوهیدرات تصفیه شده و غذاهای چرب برای کبد مضر خواهند بود و به آن آسیب بسیار زیادی وارد خواهند کرد. در ادامه دو مورد از بدترین غذاها برای کبد که نباید بیش از حد بخوریم را معرفی خواهیم کرد.

نوشیدنی های گازدار
نوشیدنی های گازدار بدترین غذاها برای کبد هستند و کبد را ضعیف کرده یا در معرض خطر قرار می دهند. چراکه نوشیدنی های گازدار با فروکتوز بالا و شکر تهیه می شوند که برای کبد اصلا ترکیب خوبی نخواهد بود.
سیب زمینی سرخ شده، نوعی چربی غلیظ است و رژیم غذایی پر از کربوهیدرات های تصفیه شده، ممکن است منجر به پیشرفت بیماری کبد چرب شود. در واقع این غذا باعث افزایش قند خون و ترشح زیاد انسولین می شود که باعث ایجاد رسوب های چربی روی کبد خواهد شد. وقتی صحبت از غذاهایی با چربی زیاد است (سیب زمینی سرخ شده)، مصرف زیاد آن ها می تواند باعث بالا رفتن کلسترول بد و کاهش کلسترول خوب شود و به طور کلی تاثیر آن بسیار منفی و مضر خواهد بود. در نتیجه برای مراقبت از کبد بهتر است مصرف سیب زمینی سرخ شده و نوشیدنی های گازدار را کاهش دهید و تغذیه خود را مدیریت کنید.

همزمان با هفته ملی مبارزه با دخانیات مطرح شد

عوارض شدید کووید-۱۹ در سیگاری‌ها / ترفند صنایع دخانی در بحران کرونا

عوارض شدید کووید-۱۹ در سیگاری‌ها / ترفند صنایع دخانی در بحران کرونا

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات کشور، با بیان اینکه مصرف کنندگان دخانیات در معرض خطر شدید عوارض ناشی از ابتلا به ویروس کرونا هستند، در عین حال از ترفند صنایع دخانی برای ترویج سیگارهای الکترونیک با ادعای بی‌خطر بودن آن و جایگزینی مناسب برای سیگارهای معمولی و قلیان در بحران کرونا انتقاد کرد.

مهندس بهزاد ولی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، استعمال دخانیات را یک عامل خطر برای بسیاری از بیماری‌ها معرفی کرد که سالانه موجب مرگ بیش از ۸ میلیون نفر در جهان می‌شود و گفت: در مستندات علمی بسیار زیادی اثبات شده است که استعمال هر نوع تنباکو و ماده دخانی مضر است و به طور جدی بر تضعیف سیستم دفاعی و تخریب سیستم‌های تنفسی و قلبی_عروقی تاثیر می‌گذارد. ارتباط بین مصرف دخانیات و بروز سرطان ریه موضوعی کاملا به اثبات رسیده است و مصرف محصولات دخانی شایع ترین علت بروز سرطان ریه است. علاوه بر این مصرف دخانیات به میزان قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری سل را افزایش می‌دهد و نیز مهم‌ترین عامل در ایجاد بیماری‌های انسدادی مزمن ریه (COPD) محسوب شده  و باعث پارگی و التهاب کیسه‌های هوایی می شود. این امر باعث کاهش ظرفیت جذب اکسیژن و دفع دی اکسید کربن توسط ریه‌ها می‌شود و در نهایت مخاطی در بافت ریه ایجاد می‌کند که منجر به بروز سرفه‌های خشک و دردناک و مشکلات تنفسی می‌شود.

 

دودِ دست دوم محصولات دخانی از علل ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی

ولی‌زاده با اشاره به شواهد موجود، افزود: ویروسی که باعث بیماری کووید ۱۹ می‌شود از خانواده مشابه با سندرم تنفسی خاورمیانه یا MERS و سندرم حاد تنفسی SARS بوده است که هر دو با ایجاد آسیب‌های قلبی_عروقی حاد و مزمن همراه می‌باشند. وجود ارتباط بین بیماری کووید ۱۹ و سلامت قلب و عروق از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چرا که مصرف دخانیات و قرار گرفتن در معرض دود دست دوم محصولات دخانی یکی از دلایل عمده ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در سطح جهان به شمار می آید. بنابراین اثر بیماری کووید ۱۹ بر سیستم قلبی عروقی می‌تواند شرایط افرادی که از قبل مشکلات قلبی عروقی داشتند را به مراتب وخیم‌تر کند. از این رو وجود وضعیت قلبی عروقی ضعیف‌تر در بین بیماران مبتلا به کووید ۱۹ که سابقه مصرف دخانیات را نیز دارند، می‌تواند علائم بیماری را در آنها  تشدید کند و از این طریق احتمال مرگ را در بین آنها افزایش دهد.

 

تبعات سیگارهای الکترونیکی برای قلب و ریه

ولی‌زاده افزود: شواهد نشان می‌دهد که سیستم‌های الکترونیکی انتقال نیکوتین (ENDS) و سیستم‌های الکترونیکی غیر نیکوتینی، که بیشتر به آنها سیگار الکترونیکی گفته می‌شود، برای سلامتی مضر هستند و بدون شک غیر ایمن هستند. دود سیگار الکترونیکی به طور معمول حاوی نیکوتین و سایر مواد سمی است که مصرف و مواجهه با آن هم برای مصرف کنندگان و هم برای افرادی که در معرض آئروسل‌های منتشره از دود آن  قرار دارند، مضر است. استفاده از سیگارهای الکترونیکی همچنین خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و اختلالات ریه را افزایش می‌دهد.

تلاش صنایع دخانی برای جایگزینی سیگارهای الکترونیک در بحران کرونا

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات کشور با بیان اینکه وجود مواد حامل مانند گلیسرین، در محلول سیگار الکترونیک با آسیب به کیسه‌های هوایی ریه سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری کرونا ویروس می‌شود، ‌ گفت: تماس دست با دهان توسط مصرف کنندگان سیگار الکترونیکی، همچون سیگار و قلیان نیز ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. اگر دستگاه‌های سیگار الکترونیکی مشترک باشند، احتمال انتقال خطر نیز افزایش می‌یابد. با توجه به اینکه برخی کشورها سیاست‌هایی را برای کنترل کووید ۱۹ با تعطیلی اماکن عمومی و تشدید ممنوعیت استعمال دخانیات در این اماکن اتخاذ نمودند، تلاش صنایع دخانی برای ترویج این محصولات با ادعای بی‌خطر بودن مصرف آن و جایگزینی مناسب با سیگار معمولی و قلیان افزایش یافت.

امکان ابتلا به کووید ۱۹ از راه چشم وجود دارد؟

امکان ابتلا به کووید ۱۹ از راه چشم وجود دارد؟

افراد به طور معمول کروناویروس جدید را از طریق دهان و بینی به یکدیگر منتقل می‌کنند. اما آیا امکان انتقال این ویروس از راه چشم‌ها نیز وجود دارد؟

به گزارش ایسنا، از زمان آغاز همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ سازمان جهانی بهداشت (WHO) استفاده از ماسک و پوشش‌های حفاظتی را به عنوان اولین اقدام برای حفظ ایمنی و سلامت معرفی کرد چرا که رایج‌ترین راه انتقال بیماری کووید ۱۹ از طریق تماس فیزیکی و ترشحاتی است که ممکن است به دهان و بینی راه پیدا کنند.

اما این پرسش مطرح است که آیا امکان انتقال ویروس از طریق چشم‌ها نیز وجود دارد؟

این پرسش زمانی مطرح شد که «جوزف فیر» یک ویروس شناس پس از یک سفر هوایی به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شد. به گفته وی کادر پرواز به ماسک مجهز نبودند این درحالیست که او ماسک و دستکش داشته اما به هیچ وسیله محافظتی از چشم مجهز نبوده است.

وی گفت: احتمال می‌رود که انتقال بیماری از طریق چشم‌ها بوده باشد و به همین دلیل استفاده از پوشش‌های محافظتی برای ایمن نگه‌داشتن چشم‌ها توصیه می‌شود.

به گزارش مدیکال اکسپرس، درحالیکه این ویروس شناس معتقد است افراد باید از چشم‌های خود محافظت کنند بیشتر کارشناسان در این رابطه اطمینان ندارند چرا که اطلاعات بسیار ناشناخته‌ای در مورد این بیماری وجود دارد و محققان هنوز در تلاش برای فهم چگونگی انتقال بیماری از طریق چشم‌ها هستند.

با این حال شماری از متخصصان از جمله پروفسور “الیا دوه” از دانشکده پزشکی جانز هاپکینز می گویند چنانچه قطرات تنفسی فرد آلوده از طریق عطسه سرفه و حتی حرف زدن در محیطی پراکنده شود، چشم ها نیز در معرض آلوده شدن هستند به ویژه وقتی فرد چشم های خود را با دستانش لمس کند. متخصصان معتقدند که به لحاظ بیولوژیکی احتمال انتقال آلودگی از این طریق وجود دارد. با این حال انجام مطالعات دقیق‌تر در این زمینه ضرورت دارد.

نقش وسایل سرمایشی در افزایش ابتلا به کرونا

یک فوق تخصص عفونی کودکان درباره نقش وسایل سرمایشی در افزایش ابتلا به کرونا توضیحاتی را ارائه داد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد رحیم کدیور فوق تخصص عفونی کودکان در پاسخ به این پرسش که آیا وسایل سرمایشی مانند: پنکه، تهویه و کولر گازی و آبی در افزایش ابتلا به بیماری کرونا موثر هستند یا خیر، اظهار کرد: برای سرایت بیماری باید حداقل یک هزار ویروس به چشم‌ها یا مجاری تنفسی وارد شود. هر سرفه حاوی ۳ هزار قطره است و هر عطسه حداقل ۳۰ هزار قطره تنفسی داشته و در هر قطره تنفسی فرد مبتلا به کووید ۱۹، ۲۰۰ میلیون ویروس وجود دارد.

بین انواع وسایل سرمایشی تفاوت وجود دارد؟

او بیان کرد: تفاوت چندانی بین انواع وسایل سرمایشی وجود ندارد، ولی آن دسته از وسایلی که هوا را از خارج به خانه وارد می‌کنند بر آن‌هایی که تنها هوای درون اتاق را به گردش می‌آورند مانند کولر گازی یا پنکه شاید برتری داشته باشند. وسایل خنک کننده فقط به علت افزایش سرعت جریان هوا در محیط‌های بسته می‌توانند احتمال انتقال ترشحات تنفسی مبتلایان را که با سرفه، عطسه و صحبت کردن در فضا پخش می‌شوند، افزایش دهند.

 پنکه پایه‌دار

پیشنهاد‌هایی برای کاهش احتمال انتقال کرونا در روز‌های گرم

این فوق تخصص عفونی کودکان پیشنهاد‌هایی را برای کاهش احتمال انتقال بیماری کرونا به مردم می‌دهد که این پیشنهاد‌ات به شرح زیر هستند:

۱. تا حد امکان از وسایل سرمایشی استفاده نکنید و در ساعات خنک‌تر شبانه روز آن‌ها را خاموش و کمی گرما را تحمل کنید.

۲. بهتر است پنجره یا در اتاق را کمی باز کنید تا هوا جریان داشته باشد.

۳. تا آنجا که امکان دارد افراد کمتری در اتاق یا محیط‌های بسته حضور داشته باشند.

۴. رعایت کردن موارد بهداشتی مانند کنترل سرفه و عطسه به شدت ضروری است.


 


۵. اگر فردی به بیماری‌های تنفسی مبتلا است، تا حد امکان کنار دیگران حضور نداشته باشد و اگر مجبور به حضور در جمع است، باید از ماسک استفاده کرده و فاصله فیزیکی را رعایت کند، ساعات کمتری در جمع حضور داشته باشد و سایر افراد هم ماسک بزنند.

۶. افراد غیر ساکن در اتاق تا آنجا که ممکن است در اتاق نباشند و در صورت ضرورت، ساعات کمتری در اتاق حضور داشته باشند.

۷. از مصرف دخانیات در اتاق پرهیز شود.

۸. افراد پر خطر مانند سالمندان و مبتلایان به دیابت باید این موارد را بیشتر رعایت کنند.

۹. وسایل اتاق را به دقت و تعداد دفعات بیشتری ضدعفونی کنید.

۱۰. در اماکن عمومی فاصله‌گذاری فیزیکی بیشتر رعایت و از تراکم افراد جلوگیری شود و اشخاص ساعات کمتری در این اماکن حضور داشته باشند. از حضور در اماکن عمومی غیر ضروری خودداری کنید، به طور مثال به هیچ وجه در داخل رستوران‌ها در فضای بسته حضور نداشته باشید.


 


۱۱. وسایل سرمایشی مانند کولر را به دقت تمیز کرده، فیلتر‌های آن‌ها را تعویض و به طور مرتب در طول هفته چند بار ضدعفونی کنید.

۱۲. درباره خودرو‌ها هم افراد باید گزینه گردش هوای محیط داخل را غیر فعال و ورود هوا را از خارج فعال کنند. همچنین استفاده از ماسک درون خودرو برای فرد مبتلا به بیماری‌های تنفسی و سایر سرنشینان ضروری است. پنجره‌های ماشین را هم برای تهویه هوا کمی باز کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 6 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور