پیام شهروند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

اخبار علمی/شکلات برای سلامت قلب مفید است

بررسی های جدید نشان می دهد؛

شکلات برای سلامت قلب مفید است

شکلات برای سلامت قلب مفید است

طبق نتایج تحقیقات انجام شده، شکلات برای سلامت قلب مفید است اما این یافته بیانگر مصرف بی رویه شکلات هم نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، مطالعات نشان می‌دهد افرادی که در هفته یک وعده یا بیشتر شکلات مصرف می‌کنند در مقایسه با افرادی که کمتر شکلات مصرف کرده یا اصلاً در هفته شکلات نمی‌خورند ۱۰ درصد کمتر با احتمال بیماری قلبی روبرو هستند.

دکتر «چایاکریت کریتاناوونگ»، سرپرست تیم تحقیقات دانشکده پزشکی بایلور تکزاس، در این باره می‌گوید: «شکلات حاوی تعدادی مواد مغذی مفید برای سلامت قلب است.»

این مطالعه شامل بررسی ۶ مطالعه قبلی با حضور بیش از ۳۳۶ هزار نفر از کشورهای امریکا، سوئد و استرالیا بود.

سلامت شرکت کنندگان به طورمیانگین به مدت حدود ۹ سال تحت نظر بود. بیش از ۱۴ هزار نفر مبتلا به بیماری قلبی و حدود ۴۷۰۰ نفر دچار حمله قلبی شدند.

به گفته محققان، شکلات با حفظ سلامت عروق خونی به سلامت قلب کمک می‌کند. حاوی برخی مواد غذایی سودمند نظیر فلاوونوئیدها است که التهاب را کاهش داده و میزان کلسترول خوب را نیز افزایش می‌دهند.

مطالعات نشان می دهد؛

ارتباط فشار جسمی شغل با زوال عقل و حافظه در سنین بالاتر

ارتباط فشار جسمی شغل با زوال عقل و حافظه در سنین بالاتر

مطالعه جدید نشان می دهد فشار جسمی ناشی از شغل با روند سریع تر پیری مغز و حافظه ضعیف تر مرتبط است.

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه کلورادو آمریکا، پاسخ‌های نظرسنجی شغلی را با داده‌های تصویربرداری مغز ۹۹ فرد مسن در رده سنی ۶۰ تا ۷۹ سال بررسی کردند.

آنها دریافتند افرادی که در کارشان با میزان بالا فشار جسمی روبرو بودند دارای حجم کوچک‌تر هیپوکامپ مغز بودند و عملکردشان در مهارت‌های حافظه‌ای ضعیف‌تر بود.

هیپوکامپ بخشی از مغز است که برای حافظه حیاتی است و هم در روند پیری عادی و هم در زوال عقل تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

«آگا بورزینسکا»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «ما می‌دانیم که استرس و فشار می‌تواند روند پیری جسم را تسریع کند و فاکتور پرخطر بسیاری از بیماری‌های مزمن است. اما این اولین مطالعه است که نشان می‌دهد فشار شغلی بر بدن می‌تواند روند پیری مغز و قدرت شناختی را تسریع نماید.»

محققان همچنین مشاهده کردند فعالیت جسمی سرگرم کننده با حجم بیشتر هیپوکامپ مغز مرتبط است و رابطه منفی با کار بدنی در محیط کار مثل بلندکردن لوزام و جابجایی شان در قفسه‌ها دارد.

مهمترین نکات استفاده از پنکه در بحران کرونا

مهمترین نکات استفاده از پنکه در بحران کرونا

برای  پیشگیری از شیوع کرونا، در کنار رعایت توصیه‌های بهداشتی از قبیل فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، شستن و ضدعفونی دست و گندزدایی سطوح، توجه به نکات بهداشتی مربوط به خنک کننده‌هایی مانند پنکه می‌تواند نقش مهمی در کاهش انتقال ویروس به ویژه در مکان‌های عمومی داشته باشد.

به گزارش ایسنا  و بنا بر توصیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، پنکه های سقفی در صورتی که بدون بازگذاشتن پنجره‌ها در داخل ساختمان استفاده شوند می‌توانند باعث انتقال ویروسها شوند.

در این راستا، اگر برای خنک کردن دمای محیط از پنکه استفاده می‌کنید به نکات زیر توجه کنید:

 • در زمان استفاده از پنکه‌های سقفی باید تمامی در و پنجره‌های موجود به صورت حداکثری باز باشند و سرعت چرخش پره‌ها خیلی زیاد نباشد.
 • افراد در مجاورت باد مستقیم پنکه قرار نگیرند.
 •  در زمان استفاده از پنکه‌های ایستاده، به محل قرارگیری پنکه توجه شود تا باعث انتقال هوا از محل آلوده به محل تمیز نشود و محل قرارگیری آن به گونه‌ای باشد که تامین هوای آن از فضای آزاد باشد.
 • در زمان استفاده از هر دو نوع پنکه، پنجره‌های موجود در ساختمان برای تعویض باز باشند.
 • استرس باعث ضعیف شدن حافظه می شود

  محققان «دانشگاه ایالتی کلرادو» (CSU) آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند وجود استرس فیزیکی (physical stress) در شغل یک فرد ممکن است سبب پیری سریع‌تر مغز و ضعیف شدن حافظه شود.

  استرس باعث ضعیف شدن حافظه می شودبه گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،«آگا برزینسکا» (Aga Burzynska) استادیار دانشکده توسعه انسانی و مطالعات خانواده و تیم تحقیقاتی وی نتایج مطالعه مربوط به بررسی شغلی همراه با داده‌های تصویربرداری از مغز که از ۹۹ فرد سالمند سالم از لحاظ شناختی در سنین ۶۰ تا ۷۹ سالگی جمع آوری کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند.

  محققان دریافتند افرادی که استرس فیزیکی بالایی را در محل کار خود تجربه کرده‌اند بخش هیپوکامپ مغز آن‌ها دچار تغییرات و به نوعی کوچک شده بود و در کار‌های مربوط به عملکرد حافظه ضعیف‌تر عمل می‌کردند.

  تمرین‌های طلایی برای بازگرداندن توانایی ریه بیماران کرونایی

  یک فیزیوتراپیست گفت: بیماران بهبود یافته از کرونا می‌توانند به کمک ورزش‌های فیزیوتراپی توانایی ریه خود را تقویت کنند.

  پرهام پارسانژاد متخصص توانبخشی و فیزیوتراپیست در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره تمرین های طلایی و مناسب برای بازگرداندن توانایی ریه در بیماران کرونایی اظهار کرد: اگر افراد دوران بیماری کرونا را پشت سر گذاشته اند و تنفس آن ها در حالت عادی مشکلی ندارد، اما در فعالیت‌های سنگین، بالا و پایین رفتن پله، همچنین دویدن به تنگی نفس دچار می‌شوند، می توانند از  تمرین های  فیزیوتراپی برای رفع این عارضه استفاده کرده و به بهبودی خود کمک کنند.

  راهکارهایی برای رفع مشکلات ریوی

  پارسانژاد گفت افراد برای بازگرداند توانایی ریه خود و رفع مشکلات ریوی از تمرینات زیر استفاده کنند:

  ۱) انجام عمل دم و نگه داشتن حداکثر هوای ممکن در ریه‌ها به مدت ۱۵ ثانیه و بازدم

  ۲) تنفس شکمی که عضله دیافراگم وارد عمل شود. به این صورت که هنگام دم شکم بیرون بیاید و پس از آن بازدم آرام و طولانی با لب‌های غنچه شده

  ۳) حبس کردن هوا در ریه‌ها و بازدم آرام و طولانی حدود ۷ ثانیه منجر به کاهش تعداد تنفس در دقیقه می‌شود که از معیار‌های بهبود و ارتقا کیفیت بافت ریه‌ها است.

  مشکلات ریوی در بیماران کرونایی
  ۴) تمرین مهم دیگر که در فیزیوتراپی تنفسی برای بهبود تهویه بخش‌های پایینی ریه آموزش داده می‌شود این است که خود بیمار یا فیزیوتراپیست دستش را روی دنده‌های پایینی گذاشته و از بیمار بخواهد هنگام دم توجه کند که هوا را به ناحیه زیر دست وارد کند.

  ۵) استفاده از فوم رولر در زیر فقرات پشتی و حرکت دادن آن به جلو و عقب در حالت طاقباز خوابیده می‌تواند تحرک پذیری و قوس آن را بهبود بخشد.

   بیماران کرونایی
  ۶) باز کردن دست‌ها هنگام دم و برگشت آن‌ها به حالت اول هنگام بازدم می‌تواند به عملکرد تنفسی این عضلات کمک کند. هر چه هنگام دم باز شدن دست‌ها با دامنه و کشش بیشتری انجام شود کمک بیشتری به عملکرد تنفسی آن‌ها می‌شود. دم و بازدم می‌تواند با حرکت ضربدری باز شدن اندام‌های فوقانی هم انجام شود؛ یعنی هنگام دم یک دست از بالا و یک دست از پایین کنار بدن از هم باز می‌شوند و سپس برعکس انجام شود.

  ۷) کشش عضلات سینه‌ای در حالت ایستادن گوشه دیوار و نزدیک کردن سینه به گوشه در حالیکه دست‌ها روی دیوار‌های طرفین قرار دارد تمرین مناسبی برای پیشگیری از بروز شانه‌های گرد شده و محدود شدن ظرفیت تنفسی افراد است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − دو =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور