پیام شهروند

با سلام
18سال پیش ماشینم زورگیری شده اماهنوزبلاتکلیفم

بسم الله/سلام علیکم.خداقوت.ضمن تشکرصمیمانه اززحمات جنابعالی وهمکاران عزیزتان/خواهشمندیم برای”بیمه قالیبافان روستایی”گزارشی تهیه کنید

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

اخبار علمی / ساخت ماسک‌های مسی توسط محققان ژاپنی

ساخت ماسک‌های مسی توسط محققان ژاپنی

یک تیم تحقیقاتی مستقر در دانشگاه ماینیچی ژاپن اقدام به تولید ماسک‌های مسی کرده است.

 

یک تیم تحقیقاتی مستقر در دانشگاه ماینیچی ژاپن با همکاری یک تولیدکننده‌ نساجی محلی یک لایه ورق نازک از الیاف مس که می‌تواند روند اثربخشی ذرات ویروس و ایجاد عفونت توسط آن‌ها را به طور بالقوه متوقف کند، تهیه کردند.

شرکت توسعه و نوآوری گانما (GUDi) و شرکت صنعتی Meisei، به منظور تولید کالا‌های متنوع همکاری‌های خود را آغاز کردند. امید است به زودی محصولات این گروه راهی بازار شود و با انواع محصولات موجود سازگار شود.

این ورق دارای خاصیت ضد عفونی و گندزدایی با مدت محدود است که باعث می‌شود ذرات ویروس اثربخشی خود را نداشته باشند، به این معنی که توانایی خود را در ایجاد عفونت از دست می‌دهند و در عین حال برای بدن انسان بی ضرر هستند، از جمله کاربرد‌های پیشگیرانه آن در ماسک برای مقابله با ویروس کرونا است.

طبق مطالعات انجام شده در ایالات متحده، ویروس کرونا می‌تواند چهار ساعت روی سطح مس زندگی کرده و فعال بماند. این درحالی است که نتایج تحقیقات نشان می‌دهد ویروس کرونا بر روی سطوح پلاستیکی و استیل در حدود ۴۸ الی ۷۲ ساعت زنده می‌ماند.

این ورق که توسط مبتکران گانما در شرق ژاپن تهیه شده است، دارای یک فتوکاتالیست با نور قابل مشاهده است که بر روی سطح مس آن اعمال شده و هرگاه ورق در معرض نور قرار گیرد، موادی با قدرت اکسید کننده زیاد فعال می‌کند که ذرات ویروس و باکتری‌ها را تجزیه می‌کند. یک آزمایش با استفاده از باکتری “اشریشیا کلی” (E.coli) نشان داد که یک ورقه فیبر مس ۱۰۰۰ برابر بیشتر از مس در مبارزه با باکتری‌ها مؤثر است.

هیدیوکی ایتاباشی، رئیس اجرایی شرکت توسعه و نوآوری گانما بیان کرد: این شرکت همچنین در نظر دارد محصولات دیگری از قبیل دستکش با ورقه‌ی مسی را هم در زمره‌ی تولیدات خود درآورد.

 

 

 

عرضه سامانه‌ خالص‌سازی هوا برای مقابله با ویروس کرونا

عرضه سامانه‌ خالص‌سازی هوا برای مقابله با ویروس کرونا

محققان دانشگاه الزهرا سامانه‌ای برای خالص‌سازی هوا بر اثر فوتوکاتالیستی نانوذرات دی‌اکسید تیتانیوم عرضه کردند که قادر به از بین بردن خانواده ویروس کرونا است.

 دکتر عزیزالله شفیع خانی، استاد فیزیک و عضو هیات علمی و پژوهشگر آزمایشگاه کربن دانشکده فیزیک دانشگاه الزهرا موفق به ساخت سامانه خالص‌سازی هوا بر اثر فوتوکاتالیستی نانوذرات دی‌اکسید تیتانیوم شد. این سامانه دارای چهار بخش “دمنده”، “یون‌ساز کمکی”، “هسته‌ نانوساختاری” و “مدار الکترونیکی” شامل پنل کنترل، مدار یون‌ساز و ترانس‌ها، لامپ فرابنفش است.

از ویژگی‌ها و مزایای اصلی این سامانه می‌توان به آنتی‌باکتریال و آنتی ویروسی محیطی، طول عمر بیشتر هسته‌ اصلی سامانه، خاصیت خود تمیز شوندگی سطوح هسته، خاصیت آبگریزی سطوح هسته، راندمان بالاتر نسبت به موارد مشابه، کاهش‌دهنده‌ آلاینده‌های محیطی VOC از جمله  HN۳ (آمونیاک)، NOX (ناکس)، CO۲ (دی اکسید کربن) و آرماتیک‌ها و قابل استفاده در محیط‌های مسکونی، آزمایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و صنعت بدون هیچ‌گونه عوارض جانبی اشاره کرد.

 

 

 

 

 

کرونا ۱۰ برابر بیش از آنفلوآنزای خوکی کشنده است

کرونا ۱۰ برابر بیش از آنفلوآنزای خوکی کشنده است

سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: کروناویروس ۱۰ برابر بیش از آنفلوآنزای خوکی کشنده است.

 بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت، بررسی ها نشان می دهد کروناویروس ۱۰ برابر بیش از آنفلوآنزای خوکی که یک دهه قبل در جهان شیوع پیدا کرده بود مرگبار است.

همه گیری آنفلوآنزای خوکی که در فاصله ژانویه ۲۰۰۹ تا اوت ۲۰۱۰ اتفاق افتاد موجب آلوده شدن بیش از ۱.۶ میلیون نفر و فوت ۱۸ هزار و ۴۴۹ تن شد.

اکنون «تدروس آدهانوم قبریسوس» دبیر کل سازمان جهانی بهداشت هشدار داده است که همه گیری کروناویروس که جهان را درگیر کرده است از آنفلوآنزای خوکی کشنده تر است.

وی گفت: شواهد بدست آمده از چندین کشور تصویر شفافی در مورد ویروس، چگونگی رفتار و توقف رشد آن ارائه کرده است. اکنون میدانیم بیماری کووید-۱۹ به سرعت گسترش پیدا می کند و از همه گیری آنفلوآنزای سال ۲۰۰۹ کشنده تر است. همچنین این ویروس به راحتی در محیط های شلوغ گسترش پیدا می کند.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت افزود: در برخی از کشورها موارد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ هر سه تا چهار روز دو برابر می شود. درحالیکه این بیماری به سرعت گسترش پیدا می کند اما روند کاهش یافتن آن به کندی انجام می شود.

 

 

 

 

 

 

ویتامین ها و مواد معدنی تقویت کننده سیستم ایمنی را بشناسید

رژیم غذایی سالم می تواند از طریق افزایش ایمنی بدن، ریسک ابتلا به بسیاری از بیماری ها را کاهش دهد. این نظریه در مورد ویروس کووید ۱۹ هم صدق می کند.

برخی مواد غذایی می‌توانند همانند معجزه‌ای برای سلامت باشند. با این حال محققان هنوز موفق به یافتن یک ماده خوراکی برای پیشگیری یا درمان بیماری کووید ۱۹ نشده‌اند.

اما محققان معتقدند رژیم غذایی سالم می‌تواند ریسک ابتلاء به برخی بیماری‌ها را کاهش داده و حتی از شدت عفونت هم بکاهد.

بدن ما وابسته به سلول‌های سفید خون، عضو مهم سلول‌های ایمنی، برای تولید آنتی بادی‌های است که با ویروس‌های نظیر کووید ۱۹ مقابله می‌کند. میوه‌ها و سبزیجات مملو از آنتی اکسیدان‌ها و سایر ریزمغذی و درشت مغذی‌های ضروری، برای تقویت عملکرد سلول‌های سفید خون ایده‌آل هستند.

در ادامه به برخی ویتامین‌ها و موادمعدنی ضروری که موجب تقویت ایمنی بدن شده و ریسک ابتلاء به عفونت کروناویروس را کاهش می‌دهد معرقفی شده است.

ویتامین A

این ماده مغذی به فرایند تولید آنتی بادی‌های کمک می‌کند که به بدن در خنثی سازی هجوم عوامل بیماری زا مساعدت می‌نماید. از این‌رو برای داشتن یک سیستم ایمنی قوی ضروری است. همچنین موجب بهبود سلامت تنفسی هم می‌شود.

این ویتامین عمدتاً در ماهی‌های چرب نظیر سالمون و تون، زرده تخم مرغ، مغزیجات آجیلی، دانه‌ها، پنیر، حبوبات و غلات کامل یافت می‌شود. همچنین در سبزیجات پهن برگ و سبزیجات دارای رنگ نارنجی و زرد هم وجود دارد. البته در این نوع سبزیجات بتاکاروتن وجود دارد که بدن آن را تبدیل به ویتامین A می‌کند.

ویتامین‌های B

ویتامین‌های B۶، B۹ و B۱۲ موجب تحریک تولید سلول‌های قاتل بیشتری در بدن می‌شود. این سلول‌های قاتل موجب نابودی سلول‌های آلوده شده و از بیماری پیشگیری می‌کنند. سیستم ایمنی را تقویت کرده و به بدن در دفاع از خود در مقابل خطرات ویروسی و باکتریایی کمک می‌کند.

ماهی، غلات و حبوبات، سبزیجات پهن برگ، میوه، مغزیجات آجیلی، ماهی، مرغ و گوشت حاوی ویتامین B۶ هستند. سبزیجات پهن برگ سبز، حبوبات، مغزیجات آجیلی و دانه‌ها هم حاوی ویتامین B۹ معروف به فولات هستند. تخم مرغ، گوشت و لبنیات هم به وفور حاوی ویتامین B۱۲ هستند.

ویتامین C

این ماده مغذی به مقابله با تأثیرات مضر رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. از سلول‌ها در مقابل فشار اکسایشی محافظت می‌کند. موجب بهبود توانایی بدن در مقابله با پاتوژن ها می‌شود. این ماده مغذی همچنین موجب تحریک تولید برخی سلول‌های خاص در بدن موسوم به نتروفیل ها، لمفوسیت ها و فاگوسیت ها می‌شود که به سیستم ایمنی در مقابله با مهاجم‌ها کمک می‌کند.

مرکبات نظیر پرتقال، لیموشیرین و لیموترش از منابع خوب این ویتامین هستند. این ویتامین همچنین در انواع توت‌ها، کیوی، بروکلی، گوجه فرنگی و فلفل دلمه هم یافت می‌شود.

ویتامین D

این ماده مغذی برای عملکرد درست برخی سلول‌های ایمنی لازم و ضروری است. این ویتامین همچنین از عفونت‌های حاد تنفسی هم پیشگیری می‌کند.

قرارگیری در معرض نورخورشید بهترین شیوه دریافت این ویتامین است. اما تخم مرغ و ماهی‌ها منبع خوب این ویتامین هستند.

ویتامین E

این ویتامین موجب کاهش فشار اکسایشی می‌شود و می‌تواند بافت‌های آسیب دیده را ترمیم کرده و التهاب را کاهش دهد.

اکثر مغزیجات آجیلی، سبزیجات پهن برگ و روغن‌های گیاهی غنی از این ویتامین هستند.

 

 

 

 

 

 

به کمک راه های مختلف می توانید از چشم در برابر ویروس کرونا محافظت کنید.

راهکار هایی برای پیشگیری از کرونا

خوشبختانه دفاع چشم دربرابر آسیب‌های مختلف بسیار قوی عمل می‌کند. زمانی که ویروس وارد ملتهبه چشم می‌شود در همان مرحله جلو آن گرفته خواهد شد، به صورتی که فرد دچار ریزش شدید اشک می‌شود.

ریزش اشک موجب شست و شو چشم می‌شود. البته باید بدانید اشک ما سرشار از آنتی بادی‌ها و مواد ضد ویروسی است که می‌تواند از چشم در برابر آسیب‌ها محافظت می‌کند. ملتهب شدن چشم موجب ورم و التهاب، قرمزی خواهند شد که کاملا طبیعی است، ولی در همین مرحله متوقف شده و اجازه ورود ویروس را به عصب چشم نخواهد داد.

انتقال ویروس کرونا به صورت قطع می‌تواند با لمس کردن چشم ممکن باشد؛ بنابراین ویروس از طریق دست دادن یا ترشحات عطسه به آسانی از فرد بیمار به فرد سالم منتقل می شود. این نوع عارضه مانند سرماخوردگی یا آنفلوآنزا با لمس کردن بینی و دهان سریع تر منتقل خواهد شد.

درموارد مشکوک بلافاصله باید از قطره اشک مصنوعی استفاده شود، مثلا اگر کسی به سمت دیگری عطسه کرد یا در محیط مشکوک قرار گرفت باید شست وشو مخاط انجام دهد، که بهترین روش هم استفاده از اشک مصنوعی است. البته حتی می‌توانید از سرم نمکی یا چای برای شست و شو استفاده کنید. نباید اجازه داده شود که ویروس وارد مخاط شده و آسیب به چشم وارد کند، بهترین و اولین راه پیشگیری است.

معمولا ویروس علاقه شدیدی به مخاط‌ها دارد و به همین علت است که در نواحی ریه علائم خود را نشان می‌دهد.  در این دوره احتمال انتقال بیماری از فرد ناقل به سایرین کمتر از ۳ درصد بوده که می‌تواند نکته مثبتی باشد. به جز راه دهان و تنفس راه دیگری که می‌تواند ویروس را به فرد دیگر انتقال دهد، پرتاب ذرات آلوده ویروس معلق به داخل چشم است.

کسانی که در منزل یا در هوا آزاد هستند و فاصله زیادی با اشخاص دارند نیازی به زدن ماسک ندارند. زمانی لازم است از ماسک استفاده شود که فرد در محیط بسته در کنار افراد دیگر قرار می‌گیرد. اصلا دست خود را به محیط‌های آلوده نزنید اگرهم تماسی داشتید با دست کثیف چشم و مخاط خود را لمس نکنید.

در این مواقع بهترین راهکار داشتن محافظ چشمی است. افراد می‌توانند از عینک‌های مخصوص یا طبی استفاده کنند، زیرا می‌تواند از انتقال ترشحات به چشم جلوگیری کند.

 

توجه به پاکسازی لباس‌ها پس از ورود به خانه، نکته ای اساسی برای پیشگیری از ورود ویروس کرونا به داخل خانه است.

حسنی// ویروس کرونا؛ چند نکته اساسی برای پاکسازی لباس‌ها

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در کل کشور، احتمال آلوده بودن تمام سطوح اماکن عمومی بسیار بالا بوده و ممکن است فرد با لمس این سطوح یا تماس با آن ها، این ویروس را با خود حمل کند.

یکی از راه‌های انتقال ویروس کرونا به داخل خانه، از طریق لباس‌های مورد استفاده است. افراد باید پس از ورود به خانه سریعا در مقابل پاکسازی و ضدعفونی لباس‌های خود اقدام کنند تا از ورود ویروس به داخل خانه جلوگیری کنند. برای پاکسازی لباس‌ها باید به نکات زیر توجه داشت؛

۱) از آن جایی که زیپ، دکمه یا بخش‌های دیگر لباس شما ممکن است از پلاستیک و استیل ضد زنگ ساخته شده باشند، این احتمال وجود دارد که ویروس را با خود به داخل خانه ببرند؛ بنابراین نسبت به شست و شوی دقیق لباس خود اطمینان حاصل کرده و تا زمانی که از پاکسازی کامل آن مطمئن نشده اید، از در دسترس گذاشتن لباستان خودداری کرده و آن را در گوشه ایی دور از دسترس بگذارید.

۲) اگر از خانه خارج شده اید، شست و شوی لباس‌ها پس از بازگشت به خانه در ماشین لباسشویی توصیه می‌شود. ویروس به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت روی سطوح پارچه ایی زنده می‌ماند و ماندگاری طولانی مدت ندارد. اما از پاکسازی آن برای پیشگیری از ورود ویروس به داخل خانه مطمئن شوید. هم چنین دمای بالای ۶۰ درجه باعث از بین رفتن ویروس کرونا می‌شود؛ بنابراین شست و شوی لباس در ماشین لباس شویی با دمای بالای ۶۰ درجه، لباس را به طور کامل پاکسازی می‌کند.

۳) سبد نگهداری لباس‌ها پس از تماس با لباس‌های فرد بیمار باید شسته و ضدعفونی شود. علاوه بر سبد لباس ها، هر وسیله ایی که در خانه با فرد مبتلا یا مشکوک به کرونا در تماس است، باید ضدعفونی شوند تا باعث ابتلای دیگر اعضای خانواده نشود.

حسنی// ویروس کرونا؛ چند نکته اساسی برای پاکسازی لباس‌ها
۴) از تکان دادن لباس‌های آلوده پرهیز کنید؛ چرا که ممکن است ویروس را در هوا پراکنده کنید. ویروس روی سطوح مختلف خانه می‌نشیند و تماس دست افراد خانه با این سطوح، منجر به ابتلای آن‌ها می‌شود.

۵) شست و شوی لباس‌های یک فرد بیمار همراه با لباس‌های افراد دیگر مشکلی ندارد. همانطور که گفته شد، ویروس در دمای بالای شست و شو از بین می‌رود و دیگر جای نگرانی نیست. برای شستن لباس‌ها از گرم‌ترین دمای آب ممکن استفاده کنید.

۶) هنگام حمل لباس‌های فرد مبتلا به ویروس کرونا، حتما باید از دستکش یک بار مصرف استفاده کرده و پس از انجام کار، دستکش دور انداخته شود و دست‌ها با آب و صابون شسته شوند.

 

 

 

روزه داری در بحران کرونا

 فرهنگستان علوم پزشکی به بیمارانی که مبتلا به ویروس کرونا شده و بهبود یافته اند، توصیه کرد: حداقل تا ۶ هفته اقدام به روزه داری نکنند.

 فرهنگستان علوم پزشکی امروز – سه شنبه – در گزارشی نوشت: در سال جاری علاوه بر بیماران و مسافرینی که از روزه‌داری معذورند، با توجه به بحران ویروس کرونا موضوعات خاصی در مورد سلامت انسان در روزه‌داری ماه مبارک رمضان مطرح می شوند که پرداختن به آنها برای امت اسلامی کشور ضروری است.

در این گزارش  فرهنگستان علوم پزشکی تاکید کرد: روزه داری ماه مبارک رمضان یکی از ارکان پنج گانه اسلام است که با قصد قربت و بندگی آفریدگار برای تکامل انسان فریضه واجب برای تمام مسلمانان است.

فرهنگستان علوم پزشکی در این گزارش خاطرنشان کرد: تبعیت محض از توصیه‌های ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا لازم و ضروری است. پزشکان متفق القول هستند که نخوردن غذا به طور متناوب مانند روزه داری اسلامی نه تنها عارضه ای در افراد سالم ایجاد نمی کند بلکه سبب تقویت ایمنی بدن، کاهش پاسخ های التهابی زیان بار و بهبود واکنش بدن در موارد استرس می شود.

در این گزارش فرهنگستان علوم پزشکی یادآور شد: افراد سالم کمتر از ۶۵ سال با عمل به مواردی مانند رعایت کلیه توصیه های بهداشتی به منظور پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا مانند رعایت فاصله های اجتماعی، شستشوی مکرر دست ها، پرهیز از نزدیک شدن به بیماران کرونایی، نوشیدن ۸ تا ۱۰ لیوان آب در فاصله افطار تا سحر، استفاده از نبولایزر یا جوشاندن آب در ظروف در باز به منظور مرطوب نگهداشتن نسبی محیط منزل، کاهش مصرف چای، قهوه و مواد شیرین و افزایش مصرف سبزیجات و میوه جات در فاصله افطار تا سحر و پرهیز از محیط های گرم و خشک، می توانند روزه بگیرند.

فرهنگستان علوم پزشکی خاطرنشان کرد: در افراد سالمند(۶۵ سال و بیشتر)، عوامل مساعد کننده ابتلا به بیماری کرونا به ویژه دیابت قندی، افزایش فشار خون، چاقی مفرط، بیماری های قلبی – عروقی، سرطان و بیماریهای مزمن ریوی شایع می باشند و در صد قابل توجهی از سالمندان به علت کمی مراقبت های سلامت، از وجود این بیماریها در خود بی اطلاعند.

در این گزارش فرهنگستان علوم پزشکی افزود: از طرف دیگر براساس شناخت کنونی ما از ویروس کرونا به‌ نظر می‌آید که افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای نظیر فشار خون بالا، بیماری قلبی، سرطان و یا دیابت بیش از دیگران در معرض ابتلای شدید به این ویروس هستند.

فرهنگستان علوم پزشکی تصریح کرد: نظر به اینکه در افراد مسن ابتلا به این ویروس ممکن است باعث نوع شدید بیماری شود لذا با احتمال ضرر برای آنها، توصیه می‌شود در صورتی که دسترسی به پزشک ندارند علاوه بر رعایت توصیه‌های بهداشتی به منظور پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، آنهایی که مطمئن نیستند روزه برای آنها ضرر ندارد احتیاطا از انجام این فریضه الهی پرهیز نموده و آنرا پس از اطمینان از اتمام همه گیری این بیماری قضا نمایند، مگر اینکه با نظر پزشک متخصص اطمینان از بی ضرر بودن روزه برای آنها حاصل شود.

در این گزارش فرهنگستان علوم پزشکی یادآور شد: افراد دچار لاغری بسیار شدید و چاقی مفرط نیز در فاصله گذاری ها و رعایت توصیه های بهداشتی احتیاط بیشتری نمایند. بیماری دیابت عامل مساعد کننده عمده برای ابتلا به ویروس کرونا است و لذا توصیه می‌شود فقط آن گروه از بیماران دیابتی اقدام به روزه داری نمایند که سن کمتراز ۶۵ سال داشته و تحت درمان و مراقبت نزدیک پزشک باشند.

فرهنگستان علوم پزشکی خاطرنشان کرد: بیماران دچار فشارخون در صورتی روزه بگیرند که فشار خون آنها در کنترل مطلوب یعنی فشار بالا (سیستولیک) کمتر از ۱۴۰ میلیمتر جیوه و فشار پائین(دیاستولیک) کمتر از ۸۰ میلیمتر جیوه باشد.

این فرهنگستان درمورد بیمارانی که پیوند اعضا شده‌اند، تاکید کرد که نباید روزه بگیرند و روزه گرفتن برای بیماران پیوند قرنیه بلامانع است.

فرهنگستان علوم پزشکی درمورد بیمارانی که مبتلا به سایر بیماری ها هستند و قبلاً روزه داری برای آنها منعی نداشته است، تاکید کرد: روزه‌داری در شرایط بحران ویروس کرونا متفاوت از سال های دیگر نیست و در موارد خاص با نظر پزشک متخصص اقدام کنند.

در این گزارش فرهنگستان علوم پزشکی همچنین آمده است: در مورد بیمارانی که مبتلا به ویروس کرونا شده و بهبود یافته اند توصیه می شود حداقل تا ۶ هفته اقدام به روزه داری نکنند.

 

 

 

 

 

اگر می‌خواهید آلزایمر نگیرید، رژیم غذایی خود را اصلاح کنید

تهران – ایرنا – مطالعات اخیر نشان می‌دهد با تبعیت از رژیم غذایی سالم می‌توان عملکرد شناختی مغز را در سنین بالا حفظ کرد.

به گزارش روز سه‌شنبه پایگاه خبری ساینس‌دیلی، عوامل متعددی در تقویت عملکرد شناختی مغز با افزایش سن دخیل هستند. یکی از این موارد فعالیت بدنی منظم و کاهش وزن است و عامل مهم‌تر تبعیت از رژیم غذایی سالم محسوب می‌شود.
مطالعات اخیر نشان می‌دهد رژیم غذایی مدیترانه‌ای نقش مهمی در افزایش عملکرد شناختی مغز دارد.
رژیم مدیترانه‌ای به طور معمول شامل چربی‌های اشباع نشده مانند روغن زیتون، آجیل و آووکادو، غلات سبوس‌دار، حبوبات، ماهی همراه با سبزیجاتی مانند کرفس، اسفناج و هویج است. این سبزیجات غنی از نیتریت و نیترات هستند و ترکیب این دو گروه غذایی باعث تشکیل اسیدهای چرب نیترو می‌شود. در رژیم غذایی مدیترانه‌ای جایی برای گوشت قرمز، غذاهای فرآوری شده و قندهای مصنوعی وجود ندارد.
این مطالعه که به همت محققان موسسه ملی چشم آمریکا صورت گرفته، با بررسی حدود چهار هزار داوطلب به مدت ۱۰ سال نشان می‌دهد رژیم غذایی مدیترانه‌ای بیشترین اثر محافظتی را در مغز دارد و محققان احتمال می‌دهند مصرف ماهی و سبزیجات فراوان در این امر دخیل باشد.
آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل است که حافظه، افکار، مهارت‌های کلامی و قضاوت، درک مطلب و به طور کلی عملکرد شناختی بیمار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
در حال حاضر حدود ۵۰ میلیون نفر به زوال عقل مبتلا هستند و سالانه حدود ۱۰ میلیون نفر به این تعداد افزوده می‌شود. گرچه قربانیان زوال عقل عمدتا سالمندان هستند؛ ولی این عارضه یک بخش طبیعی از پیری نیست. حدود پنج درصد از مبتلایان به آلزایمر در دهه چهل و پنجاه سالگی علائم اولیه را نشان می‌دهند.
نتایج این مطالعه در Alzheimer’s and Dementia منتشر شده است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − شش =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور