پیام شهروند

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

اخبار علمی/زیاد خوابیدن موجب ابتلا به آلزایمر می‌شود

دانشمندان از نتیجه مثبت یک داروی تجربی سرطان در جلوگیری از پیشروی ویروس کرونا در بدن خبر دادند.

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، دانشمندان دانشگاه لوییویل با توسعه یک فناوری مدعی شده‌اند که می‌توانند پیشرفت ویروس کرونا در بدن را متوقف کرده و مانع آلوده شدن سایر سلول‌ها شوند.

این فناوری مبتنی بر قطعه‌ای از DNA مصنوعی به نام آپتامر است که یک پروتئین انسانی به نام نوکلئولین را هدف قرار داده و به آن متصل می‌شود.

در حالیکه تحقیقات هنوز در مرحله اولیه خود قرار دارد، آزمایش‌ها نشان می‌دهد که آپتامر می‌تواند باعث جلوگیری از تکثیر ویروس کرونا در بدن شود. این فناوری پیش از این برای جلوگیری از پیشروی سرطان مورد استفاده قرار گرفته است.

محقق این پروژه در این باره اظهار کرد: هنگامی که تلاش بسیاری از دانشمندان برای درمان ویروس کرونا در سراسر جهان را دیدم، به این فکر افتادم که پروژه من تا چه اندازه می‌تواند در این مسیر تاثیرگذار باشد.

در آزمایش‌های اولیه، محققان دریافتند که در دوز‌هایی که در تحقیقات قبلی در خصوص بیماران سرطانی انجام شده است، این فناوری بی‌خطر بوده و توانسته در جلوگیری از پیشرفت ویروس کرونا هم موثر باشد.

زیاد خوابیدن موجب ابتلا به آلزایمر می‌شود

دانشمندان دریافتند که زیاد خوابیدن ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، تحقیقات نشان می‌دهد خواب کمتر از ۳ ساعت و نیم و بیشتر از ۸ ساعت و نیم، احتمال مرگ و میر را تا ۱۵ درصد افزایش می‌دهد؛ بنابراین کم خوابی و پرخوابی هر دو می‌توانند خطرساز باشند.

در این میان خواب زیاد اگرچه بیماری نیست، ولی می‌تواند نشانه بیماری باشد. نتایج یک بررسی جدید نشان داده افرادی که طولانی مدت می‌خوابند در معرض زوال عقل قرار دارند.

زیاد خوابیدن موجب ابتلا به آلزایمر می‌شود

محققان اسپانیایی که این پژوهش را انجام دادند تأکید می‌کنند، افرادی که ۹ ساعت در شبانه روز می‌خوابند به میزان قابل توجهی در خطر هستند. به نظر می‌رسد بی‌خوابی و خواب طولانی مدت باعث کاهش عملکرد عصبی شناختی می‌شود که می‌تواند زمینه‌ساز بیماری آلزایمر یا دمانس باشد.


 


زیاد خوابیدن موجب ابتلا به آلزایمر می‌شود

براساس آمار حدود ۱۲ میلیون نفر در جهان دِمانس (آلزایمر) دارند و انتظار می‌رود که این تعداد در سال ۲۰۴۰ به حدود ۲۵ میلیون نفر برسد. محققان سازمان جهانی آلزایمر (ADI) پیش‌بینی کردند که شمار بیماران مبتلا به زوال عقل در جهان تا سال ۲۰۵۰ سه برابر و به ۱۳۱.۵ میلیون نفر برسد.

به گفته دانشمندان، بهترین میزان خواب ۷ تا ۸ ساعت است که هم به سلامتی افراد کمک می‌کند، هم مانع آسیب به سلامتی می‌شود. پس بهتره است در این روز‌های قرنطینگی به اندازه بخوابید.

روزه برای چه کسانی مفیدتر است؟

روزه برای چه کسانی مفیدتر است؟

تهران- ایرنا- یک متخصص طب ایرانی گفت: افرادی که دچار پرخوری و پرنوشی هستند یا مزاج سرد و تر دارند، بیشتر از بقیه افراد از روزه‌داری نفع می‌برند.

به گزارش روز دوشنبه معاونت فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ناصر رضایی پور اظهار داشت: بسیاری از بیماری‌های بشر در دوره معاصر بیماری‌های ناشی از پرخوری و کم تحرکی هستند. بیماری‌هایی مانند کبد چرب، پرفشاری خون، چاقی و نقرس که در طب ایرانی به آنها بیماری‌های ناشی از امتلا می‌گویند یعنی انباشتگی بدن از مواد زائد و روزه داری از این جهت می‌تواند تأثیر بسیار خوبی در کاهش مواد زائد بدن داشته باشد. وقتی در یک تعادل، مواد زائد از بدن خارج شود، این مساله به کاهش امتلا و انباشتگی نیز کمک می‌کند.

وی افزود: این انباشتگی در چهار خلطی که بدن را تشکیل می‌دهند از جمله در خلط خون مشاهده می‌شود.

این متخصص طب سنتی در خصوص اینکه روزه برای چه افرادی مفید است، گفت: افرادی که بیشترین نفع را در روزه داری می‌برند، کسانی هستند که دچار پرنوشی و پرخوری باشند یا مزاج سرد و تر دارند در این حالت روزه داری بهتر از هر داروی ضد چاقی یا کبد چرب یا هر چیز دیگری می‌تواند به سبک شدن بدن و دفع مواد زائد و رطوبت‌های زائد بدن کمک کند.

رضایی پور تاکید کرد: ممکن است در ابتدای روزه داری افراد به علت اینکه دچار کاهش انرژی و تشنگی می‌شوند، وارد مرحله سوخت و ساز چربی ‌شوند و ممکن است علائم گوارشی مانند بدبویی دهان ایجاد شود ولی بعد از گذشت چند روز کم کم شرایط بهتری پیدا می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه حتماً باید در طول ماه رمضان وزن کم کرد، گفت: در صورتی می‌توان فهمید که روزه داری خوبی داشته‌ایم که هر فردی بعد از ماه مبارک رمضان وزن کم کرده باشد و اگر در طول ماه مبارک نیم تا یک کیلو وزن کم شده باشد در این صورت متوجه می‌شویم که روزه‌داری خوبی را پشت سر گذاشته ایم.

 

 

ساخت دستگاه الکتروریسی ایران

مدیرعامل یک شرکت دانش‌‌بنیان از تولید یک دستگاه الکتروریسی خبر داد و گفت: این دستگاه قابلیت تولید ماسکN95 را دارد و یک لایه نانو الیاف روی پارچه‌های معمولی که ۳۰-۴۰ درصد کارایی دارند را پوشش می‌دهد.

نادر نادری مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان درباره فعالیت این شرکت در مواجهه با بحران کرونا و ساخت دستگاه الکتروریسی گفت: برای تولید ماسک در کشور زیرساخت‌های خوبی داریم و مواد اولیه پلیمری تولید می‌شود.

وی افزود: مدیای N۹۵ نداشتیم ولی در حال حاضر با داشتن دستگاه الکتروریسی علاوه بر کاربردهای مختلف که می‌تواند صنعت فیلتر یا صنایع دیگر را در بر بگیرد می‌توان در حوزه تولید ماسک‌هایی با کارایی N۹۵ و N۹۹ درصد را تولید کرد.

*تولید ماسک‌های N۹۵ و N۹۹ با استاندارد آمریکایی

این مدیرعامل شرکت‌دانش‌بنیان اضافه کرد: یکسری از ماسک‌ها با استاندارد اروپایی هستند و ماسک‌های N۹۵ و N۹۹ با استانداردهای آمریکای تولید می‌شوند که در بحث بیماری کرونا بسیار مهم هستند.

وی گفت: در حال حاضر دستگاه الکتروریسی تولید می‌کنیم که این دستگاه قابلیت تولید N۹۵ را دارد به طوری که یک لایه نانو الیاف روی پارچه‌های معمولی که ۳۰-۴۰ درصد کارایی دارند را پوشش می‌دهد و تبدیل به مدیای N۹۵ یا N۹۹ درصد می‌کند.

مراحل سالم سازی سبزیجات و میوه جات برای عدم انتقال ویروس کرونا

مردم بهتر است سوسیس، کالباس،آجیل، تخمه، تنقلات و خشکبار را بسته بندی نشده استفاده نکنند چون این مواد غذایی در معرض هوا قرار می گیرند و با دست برخورد دارند و احتمال این وجود دارد که آلوده باشند

مهندس سیدرضا غلامی، رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی وزارت بهداشت انجام داده و روش های انتقال ویروس کرونا از طریق میوه و سبزیجات و مواد غذایی و مراقبت های لازم و ضروری در این رابطه را مورد بررسی قرار دادند.

مراحل سالم سازی سبزیجات و میوه جات برای عدم انتقال ویروس کرونا

او گفت: در حال حاضر با توجه به شیوع ویروس کرونا، اولویت با خرید میوه جات و سبزیجات بسته بندی شده است اما با توجه به اینکه عرضه میوه و سبزی در اکثر مناطق ایران فله ای و باز است، مراحل سالم سازی میوه و سبزی مهم است و کفایت می کند.

غلامی با بیان اینکه سالم سازی میوه و سبزی شامل 4 مرحله است افزود: مرحله اول گل زدایی و جدا کردن و پاکسازی ضایعات اضافی از میوه و سبزی و مرحله ی دوم شامل انگل زدایی از میوه و سبزیجات است. که در این مرحله بر اساس دستورالعمل یک الی سه قطره از مایع ظرفشویی آن هم به مدت دو الی پنج دقیقه در یک لیتر آب باید ریخته شود و سپس میوه و سبزی در این محلول قرار گیرد.

وی ادامه داد: مرحله ی سوم، مرحله ی گندزدایی است که مردم می توانند محلول گندزدای دارای مجوز را از داروخانه تهیه کنند و براساس دستورالعملی که روی جعبه ی آن وجود دارد، میوه و سبزیجات را پس از آبکشی در این محلول قرار دهند. سپس با توجه به زمان مشخصی که روی بسته بندی محلول ذکر شده، میوه و سبزی را از محلول گندزدا بیرون آورده و در مرحله آخر دوباره آبکشی مجدد و شستشوی نهایی را با آب تمیز انجام داده و میوه و سبزی را مصرف کنند.

ویروس کرونا برای روزه‌داران مشکل‌ساز نیست

همزمان با فرارسیدن ماه مبارک رمضان، پزشکان در پاسخ به برخی سوالات، از مشکل‌ساز نبودن ویروس کرونا برای روزه‌داران خبر می‌دهند.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با شیوع ویروس کرونا آن هم در ایام ماه رمضان، این پرسش مطرح است که آیا روزه‌داری در دوران کرونا ممکن و درست است یا خیر. برخی مردم گمان می‌کنند که روزه گرفتن سیستم ایمنی را ضعیف کرده و خطر ابتلا به ویروس کرونا را افزایش می‌دهد  اما این فرضیه درست نیست.

در حالی که برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ و مداوای آن تقویت سیستم دفاعی بدن، از جمله از طریق تغذیه سالم و کافی و نوشیدن مایعات توصیه شده است اما کارشناسان تغذیه معتقدند با رعایت اصول صحیح تغذیه در شرایط کرونا؛ مشکلی برای روزه‌داری وجود ندارد.

روزه داری مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کند

بیژن صدری زاده، متخصص بیماری‌های عفونی در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان اظهار کرد: کرونا، مشکلی برای روزه‌داران به وجود نمی‌آورد  اما گروه‌های پر خطری که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند، بیشتر باید مراقب باشند. این گروه شامل افرادی می‌شوند که سنین ۶۵ سال به بالا دارند و یا دچار بیماری‌های زمینه ای هستند. این افراد با مشورت پزشک و آگاهی از سلامت خود می‌توانند روزه بگیرند.

او تصریح کرد: سیستم ایمنی بدن کاملا بستگی به استراحت و تغذیه فرد دارد. افرادی که تصمیم بر روزه داری دارند، باید از زمان افطار تا سحر به اندازه کافی آب بنوشند.

صدری زاده گفت: تنها توصیه کاربردی در چنین شرایطی رعایت نکات بهداشتی، نوشیدن آب به اندازه کافی و تغذیه مناسب است. افرادی که به ویروس کرونا مبتلا هستند یا علائم آن را دارند، نمی‌توانند روزه بگیرند.


 


ویروس کرونا برای روزه داران مشکلی ایجاد نمی‌کند

علیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی درباره روزه داری درماه رمضان اظهار کرد: روزه داری می‌تواند کمک شایانی به بیماری‌های مختلفی کند. روزه گرفتن باعث بالا بردن قوای جسمانی و تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری‌های عفونی و حتی کرونا می‌شود.

مرندی گفت: روزه گرفتن می‌تواند به تنظیم قند خون و فشار خون کمک کند. البته نمی‌تواند جایگاه انسلولین را بگیرد، اما می‌تواند تا حدودی مشکل فرد را رفع کند.  روزه می‌تواند موجب کاهش استرس و وزن شود . همچنین برخی بیماری‌ها تا حدودی با روزه داری کنترل می‌شود.

او افزود: باید از زمان افطار تا سحر به اندازه کافی آب نوشیده شود تا بدن با کمبود آب مواجه نشود.

روزه داری
او تصریح کرد: افراد دچار لاغری بسیار شدید و چاقی مفرط نیز در رعایت توصیه‌های بهداشتی احتیاط بیشتری کنند. بیماری دیابت عامل مساعد کننده عمده برای ابتلا به ویروس کرونا است. فقط آن گروه از بیماران دیابتی اقدام به روزه داری کنند که سن کمتر از ۶۵ سال داشته و تحت درمان و مراقبت نزدیک پزشک هستند.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور