پیام شهروند

باسلام:از پرسنل دلسوز و زحمتکش اداره مخابرات خراسان جنوبی خواهشمندیم که وضعیت آنتن دهی تلفن همراه ایرانسل وثابت روستایی را ساماندهی کنند. در روستای روشناوند خیلی وضعیت تلفن خراب است لطفااین امر را پیگیری فرمایید.باتشکر

استاندارمحترم سلام.بحران بی آبی درروستای روبیات بیداد میکند،درهفته4الی5روزآب قطع است.جناب اقای استاندارکاش فرمایش جنابعالی را اجرایی میکردندوبرای یک روزهم که شده آب منازل مسؤولین اداره آب راقطع میکردندتامتوجه شوند که بی آبی جگرمردم راخون کرده وآنهامدام وعده های پوچ توخالی میدهند،.

سلام.خداقوت آیا درست یک جوان متاهل درس خونده با مدرک زحمتکش باید بیکار باشه کارگری کنه قسط وام ازدواج بده کرایه خونه بده یارانه معیشتیش قطع باشه به اداره کار مراجعه کنه جوابش این بده خانم پشت میز که دست مانیست رییس جمهور یک حرف زده برا خودش؟ ! آیا درست ما فقط خدا داریم مسئول پیگیری خواهش.

با سلام شهرداری که اینقدر از اراضی موسوی پول می گیرد بگوید روکش آسفالت خیابان های دیگر واجب یا اراضی موسوی که خاکی و بدون حتی جوبه و … با اینکه سالها پیش پول آماده سازی گرفته

جناب آقای استاندار! متاسفانه علی رغم پیام ها و پیگیری های مکرر و عدم پاسخگویی در خصوص تعیین و تکلیف ورودی خیابان سپیده تقاطع محلاتی توسط شهرداری ،انتظار می رود همچنان که روحیه جهادی شما زبانزد هست ،شاهد دستور پیگیری مجدانه جنابعالی باشیم چرا که قریب به 10 سال از این موضوع می گذرد تا کی باید صبر و انتظار داشت؟!

باسلام مسولین اداره آب ازمشکل آب حرف می زنند چرا آب بندامیر به هدرمی رود دریک سد جمع آوری شود با تشکرشهروند بیرجندی

باسلام یکی ازدلایل افزایش کرونا دراین ایام برگزاری امتحانات دانشگاهها است امیدواریم امتحانات دانشگاهها مخصوصا علمی کاربردی غیر حضوری برگزارشود.

سلام می خواستم بگم اگربخاطر کرونا برداشت آب از خیابان نیلوفر وظفر غیربهداشتی وغدغن شده ومدتی است بسته شده آیا مردمی که برای بر داشت آب میرن بند دره اونجا بهداشتی وضد کروناست جواب منطقی نیست باداشتن چندین شیر اونجا احتمال کرونا وجوددارد ولی بنددره بااون همه ازدهام جمعیت
کروناوجودندارد خواهشا منعکس فرمایید
باتشکرازشما

سلام خدمت شهردار سختکوش شهر سربیشه و همکاران محترمشون؛اهالی ساکن در کوچه آزادی14(شهرک منیزیم)از سال1378 که هزینه آماده سازی ساختمان رو پرداخت کردند انتظار آسفالت کوچه رو میکشن لطفا یه نیم نگاهی به اونجا هم بیندازید(گاز کشی و اجرای فاضلاب هم انجام شده)علت خاکی بودنش چیه؟؟

هر جا استاندار جهادی و سخت کوشمان جناب معتمدیان ورود پیدا کردند انجا گلستان شد ضمن خداقوت به ایشان در خواست دارم به موضوع گرانی زمین و مسکن در بیرجند ورود نمایند .

سلام. خواهشی که از روزنامه خراسان امروز دارم این است که از مدیرکل راهداری سوال نمایند که آیا تا بحال با خودرو شخصی خود از جاده خوسف تا سه راهی عرب آباد استفاده کرده است ؟ واقعا” جاده خاکی بهتر از این جاده است.

سلام چرا دانشگاه علوم پزشکی امار روزانه مبتلایان به کرونا را اعلام نمیکنه ؟

جناب آقای استاندار! متاسفانه علی رغم پیام ها و پیگیری های مکرر و عدم پاسخگویی در خصوص تعیین و تکلیف ورودی خیابان سپیده تقاطع محلاتی توسط شهرداری ،انتظار می رود همچنان که روحیه جهادی شما زبانزد هست ،شاهد دستور پیگیری مجدانه جنابعالی باشیم چرا که قریب به 10 سال از این موضوع می گذرد تا کی باید صبر و انتظار داشت؟!

سلام جناب آقای استاندار با سپاس از پیگیری های مجدانه شما لطفا دستور لازم در خصوص رفع مشکل تلفن های ثابت روستای محروم اصقول از توابع سربیشه را صادر فرمایید در مواقع لزوم اکثرا تلفن قطع است ممنون

سلام .آسفالت کوچه امامت 47فرعی های دوم و سوم انتهای سپیده سه ازبهمن پارسال پیگیریم هنوز کوچه خاکی است

اخبار علمی/انار؛ میوه ای علیه آلزایمر

کم خوابی استخوان‌ها را ضعیف‌تر می‌کند

کم خوابی استخوان‌ها را ضعیف‌تر می‌کند

تهران- ایرنا- نتایج یک مطالعه بر روی زنان یائسه نشان می‌دهد استخوان‌های زنانی‌که خواب شبانه کمتر از هفت ساعت دارند، سریعتر پیر می‌شود و خطر ابتلا به پوکی استخوان در نواحی مختلف بدن این زنان بیشتر است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، محققان دانشگاه ایالتی نیویورک در آمریکا در این مطالعه داده‌های حدود ۱۱ هزار زن را که در یک مطالعه طولانی مدت شرکت کرده بودند، تجزیه و تحلیل کردند. این مطالعه نشان داد زنانی‌که در دوران پس از یائسگی قرار داشتند و شب ها کمتر از پنج ساعت می‌خوابند، نسبت به زنانی‌که شب ها بطور متوسط هفت ساعت می‌خوابند، تراکم استخوانی پایین‌تری داشتند.

این مطالعه همچنین نشان داد، خطر ابتلا به پوکی استخوان در نواحی استخوان لگن و ستون فقرات زنان یائسه‌ای که خواب شبانه کمی داشتند، دو برابر بیشتر بود.

محققان خاطر نشان کردند که  اختلاف تراکم استخوانی بین زنان کم خواب و کسانی که هفت ساعت می‌خوابیدند کم اما  تقریباً برابر با یک سال پیری استخوان بود.

نتایج این مطالعه در واقع تاکیدی است بر نتایج مطالعات قبلی که نشان داده بودند، زنانی‌که خواب بسیار کمی دارند در معرض خطر بالاتر ابتلا به شکستگی‌های استخوانی قرار دارند.

براساس نتایج این مطالعه زنانی‌که شب ها پنج ساعت یا کمتر از پنج ساعت می‌خوابیدند نسبت به زنانی‌که شب ها هفت ساعت می‌خوابیدند، تراکم استخوانی کمتری در کل بدن، ناحیه لگن، گردن و ستون فقرات داشتند. همچنین این زنان دو برابر بیشتر احتمال داشت که دچار پوکی استخوان در کل بدن شوند و احتمال پوکی استخوان در ناحیه های لگن و ستون فقرات به ترتیب ۶۳ درصد و ۲۸ درصد بیشتر بود.

این مطالعه همچنین نشان داد که خطر ابتلا به پوکی استخوان در ناحیه ستون فقرات و کل بدن در زنانی‌که شب‌ها شش ساعت می‌خوابیدند نسبت به زنانی‌که شب ها هفت ساعت می‌خوابیدند، اندکی افزایش داشت.

 

 

 

 

 

 

انار؛ میوه ای علیه آلزایمر

انار سرشار از آنتی اکسیدان ها است و همیشه خواص آن برای مقابله با بیماری های قلبی عروقی و برخی از سرطان ها مورد بررسی پژوهشگران قرار گرفته است. اما اخیراً محققان به این نتیجه رسیده اند که فواید انار فراتر از این حرف ها است.

فاطمه مهدی پور – بخش تغذیه و آشپزی تبیان
انار و مغز

همه ی ما خاطرات تلخ و شیرینی در زندگی داریم که برایمان ارزشمند هستند. اما آلزایمر تمام این خاطرات را محو و ذهن را تبدیل به صفحه ای سفید و خالی از گذشته می کند. تاکنون درمانی برای این بیماری دژنراتیو یافت نشده است و تنها راه باقیمانده همان پیشگیری است. نتایج پژوهش محققان نشان می دهد که عصاره ی انار هم از بروز آلزایمر پیشگیری می کند.

محققان با ایزوله کردن تمام ترکیبات انار دریافتند که یکی از پولی فنول های انار در بدن تغییر کرده و سرعت پیشرفت بتا آمیلوئید، همان پروتئین تخریب کننده ی دستگاه عصبی را کاهش می دهد.

انار سرشار از آنتی اکسیدان ها است و همیشه خواص آن برای مقابله با بیماری های قلبی عروقی و برخی از سرطان ها مورد بررسی پژوهشگران قرار گرفته است. اما اخیراً محققان به این نتیجه رسیده اند که فواید انار فراتر از این حرف ها است.

نتایج پژوهشی که در مجله ی ACS Chemical Neuroscience به چاپ رسیده است نشان می دهد که عصاره ی انار برای مقابله با پیشرفت بیماری آلزایمر نیز مفید است. با وجود این که در پژوهش های پیشین مولکول منشأ خواص آن مشخص نشده بود این بار محققان اطلاعات دقیق تری در خصوص ترکیبات ضدآلزایمر این میوه کسب کردند.

محققان با ایزوله کردن تمام ترکیبات انار دریافتند که یکی از پولی فنول های انار در بدن تغییر کرده و سرعت پیشرفت بتا آمیلوئید، همان پروتئین تخریب کننده ی دستگاه عصبی را کاهش می دهد

همه چیز در معده اتفاق می افتد

ترکیبات مفیدی که در مقابله با این بیماری دخالت دارند شامل اورلیتین ها هستند که در روند شکسته شدن پولیفنول ها توسط باکتری های روده تولید می شوند.

بیماری آلزایمر از وجود پروتئین های آمیلوئید بروز می کند که به شکل پلاک بین نورون ها یا همان سلول های عصبی تشکیل می شوند. برای پیشگیری از انتشار و گسترش این پروتئین ها، مولکول هایی لازم هستند تا از مغز در برابر نفوذ این ترکیبات مخرب محافظت کنند.

پژوهش های پیشین نشان داده بود که عصاره ی انار چنین تأثیری را روی حیوانات دارد؛ اما محققان ترکیب تأثیرگذار را تشخیص نداده بودند.

برای یافتن این مولکول ها محققان 21 ترکیب انار را ایزوله کرده و متوجه شدند که اکثر پولیفنول ها چنین تأثیری ندارند. در عوض یکی از متابولیت های این ترکیب ها به نام ارولیتین ها قدرت محافظت از مغز را داشته اند. این ترکیبات جزو ترکیبات ضدالتهابی بوده و از بروز بیماری آلزایمر پیشگیری می کنند.

 

توصیه‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از ترومبوز و کاهش احتمال لخته شدن خون

خوشبختانه ترومبوز رگ‌های عمقی، هم قابل پیشگیری و هم قابل درمان است. یکی از راه‌های ساده این است که با اصلاح رژیم غذایی‌تان، احتمال ترومبوز را کاهش دهید. برخی از غذاها، خطر لخته شدن خون را افزایش می‌دهند. از سویی دیگر، افزودن برخی از مواد غذایی به رژیم غذایی می‌تواند به پیشگیری از ترومبوز و کاهش احتمال لخته شدن خون کمک کند:

بیشتر آب بنوشید تا جریان خون بهتری داشته باشید
دهیدراسیون می‌تواند باعث غلظت خون شود و ریسک لخته شدن خون را بالا ببرد. در طول روز، آب و مایعات زیاد بنوشید. یکی از راه‌هایی که می‌توانید مطمئن شوید بدنتان هیدراته است یا نه، چک کردن ادرارتان است؛ اگر ادرارتان شفاف و زرد روشن است پس مایعات بدنتان کافی است. اما اگر ادرارتان تیره‌رنگ و کدر است پس باید آب و مایعات بیشتری بنوشید.

روی بادام حساب کنید
غذاهایی که حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین E هستند، برای خلاص شدن از شر ترومبوز ورید عمقی به شدت توصیه می‌شوند و بادام یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شماست. در سال 2007، ژورنال Circulation نشان داد وقتی بدن ویتامین E دریافت می‌کند، احتمال تشکیل لخته خون بسیار کمتر است و این روش درمانی برای کسانی که به دلیل ژنتیکی از این مشکل رنج می‌برند بسیار مناسب است.

آب انگور بنوشید تا پلاکت‌های خونی‌تان چسبنده نشوند
نوشیدن آب انگور بنفش به صورت روزانه کمک می‌کند پلاکت‌های خون به هم نچسبند و لخته خون تشکیل ندهند زیرا انگور بنفش دارای آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمندی به نام پلی فنول‌هاست.

غذاهایتان را با سیر طعم دار کنید تا جلوی لخته شدن خون را بگیرید
سیر خواص زیادی برای سلامتی دارد، از جمله اینکه می‌تواند جلوی به هم چسبیدن پلاکت‌های خون را بگیرد. بهترین راه استفاده از فواید سیر طبق تحقیقات این است که سیر خام را خُرد کنید تا ترکیبات مفید آن آزاد شوند و سپس آن‌ها را به صورت خام، حرارت داده شده در فر، یا آب‌پز شده به مدت دو سه دقیقه، مصرف کنید. اگر داروی رقیق‌کننده‌ی خون مصرف می‌کنید، حتماً در مورد میزان سیری که می‌توانید مصرف کنید با پزشک خود مشورت نمایید. زیرا سیر می‌تواند از تأثیر داروها بکاهد.

مطالعات نشان داده‌اند آنتی‌اکسیدان‌های پلی فنول موجود در روغن زیتون بکر به پیشگیری از لخته شدن خون کمک می‌کنند. در آزمایشات انجام شده، افرادی که روغن زیتون بکر با پلی فنول بالا مصرف کرده بودند، توانسته بودند سطح ماده‌ای در خون که سبب لخته شدن خون می‌شود را پایین بیاورند

از مصرف چربی‌های ناسالم پرهیز کنید تا از سرعت جریان خونتان کم نشود
همان غذاهایی که اگر زیاد مصرفشان کنید می‌توانند سبب تجمع پلاک در رگ‌های خونی‌تان شوند و خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهند، می‌توانند خطر ابتلا به ترومبوز سیاهرگی عمقی را نیز بالا ببرند. یعنی شما باید از مصرف چربی‌های ترانس به طور کل اجتناب کنید و مصرف چربی‌های اشباع را که در لبنیات پُرچرب و گوشت قرمز موجودند به حداقل برسانید. ضمناً قند و نمک کمتر مصرف کنید. همه‌ی این مواد غذایی، التهاب برانگیزاند.
این مواد غذایی در نگاه اول ممکن است روی برچسب‌های خورده شده روی محصولات به چشم نیایند. مثلاً قند، انواع متفاوتی دارد؛ عسل، شیره چغندر، شیره ذرت، شیره برنج قهوه‌ای و … . شما باید مصرف همه‌ی این قندها را محدود کنید. چربی‌های ترانس نیز ممکن است پنهان باشند زیرا به عنوان روغن هیدروژنه برچسب می‌خورند.

از روغن زیتون بکر استفاده کنید تا دچار لخته شدن خون نشوید
مصرف روغن زیتون بکر دست‌کم یک بار در هفته می‌تواند شاخص توده بدنی را پایین بیاورد و از خطر لخته شدن خون کم کند. ضمناً مطالعات نشان داده‌اند آنتی‌اکسیدان‌های پلی فنول موجود در روغن زیتون بکر به پیشگیری از لخته شدن خون کمک می‌کنند. در آزمایشات انجام شده، افرادی که روغن زیتون بکر با پلی فنول بالا مصرف کرده بودند، توانسته بودند سطح ماده‌ای در خون که سبب لخته شدن خون می‌شود را پایین بیاورند.

سبزیجات برگ‌دار مصرف کنید
اگر وارفارین که یک داروی انعقاد خون است مصرف می‌کنید تا از لخته شدن خون جلوگیری کنید، نوسان در میزان مصرف غذاهایی که ویتامین K زیادی دارند، مانند سبزیجات برگی می‌تواند در تأثیرات دارو تداخل ایجاد کند. برای همین در بیشتر موارد پزشکان توصیه می‌کنند بیماران به طور کل سبزیجات برگی مصرف نکنند. اما اگر شما هر روز به طور یکنواخت سبزیجات برگی مصرف کنید، دچار مشکل نخواهید شد. مثلاً می‌توانید به جای اینکه هر چند روز یک بار مقدار زیادی سبزیجات برگی بخورید، هر روز کاسه‌ای کوچک سالاد سبزیجات برگی مصرف کنید.

بیشتر بخوانید

 

زنجبیل را وارد برنامه‌ی غذایی‌تان کنید
زنجبیل یکی از مؤثرترین مواد غذایی برای خلاص شدن از ترومبوز ورید عمقی است. این گیاه دارویی می‌تواند جریان خون در شریان‌ها و رگ‌های شما را بهبود بخشد و علاوه بر این می‌تواند مانع افزایش بیش از حد سطح کلسترول شما شود و از تجمع پلاک‌هایی که گردش خون را محدود می‌کنند، جلوگیری کند.

مصرف چربی‌های حیوانی را محدود کنید
همان غذاهایی که برای سلامت قلب و عروقتان مضرند به طور کل می‌توانند خطر لخته شدن خون را بیشتر کنند. چربی‌های حیوانی، مانند انواع قندها، در بدن ایجاد التهاب می‌کنند.

سیگار را ترک کنید
همه‌ی ما می‌دانیم که سیگار کشیدن برای ریه‌ها و دستگاه تنفسی مضر است. با این وجود، در مدت زمان طولانی، سیگار کشیدن حتی می‌تواند تأثیرات شدیدی بر شریان‌ها و گردش خون شما بگذارد. بنابراین، اگر می‌خواهید هر چه سریع‌تر از ترومبوز ورید عمقی خلاص شوید، بهتر است سیگار کشیدن را متوقف کرده و از سیگاری‌ها دوری کنید.

بروکلی و امگا 3 ها برای مقابله با آلودگی هوا

بدون شک نوشیدن میزان زیادی شیر و به طور کلی مایعات زیاد، آب لیموترش و غیره برای دفع این سموم کارساز است. اما محققان معتقدند که مصرف بروکلی و امگا 3 ها نیز قدرت بدن را در برابر آلودگی هوا بالا می برند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 12 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور