پیام شهروند

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

اخبار خراسان جنوبی

 

 

نقش خبرنگاران در مبارزه با کرونا قابل تقدیر است

نقش خبرنگاران در مبارزه با کرونا قابل تقدیر است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: خبرنگاران، رسانه ملی و مطبوعات نقش بسزایی در انتقال خلاقیت‌ها برای مبارزه با ویروس کرونا داشته‌اند که قابل تقدیر است.

ناصر نبی‌زاده روز دوشنبه در سی و دومین جلسه کمیته اطلاع‌رسانی و تبلیغات شورای اطلاع‌رسانی استان ضمن تبریک فرا رسیدن ۱۷ مرداد روز خبرنگار به نقش خبرنگاران در جهت آرام‌بخشی همراه با اطلاع‌رسانی شایسته و به‌موقع خبرنگاران پرداخت و افزود: خبرنگاران توانسته‌اند با یک نگاه متفکرانه بستری را به وجود آورند که اطلاعات به صورت صحیح به مردم منتقل شود.

وی از ارائه گزارش فعالیت رسانه‌های استان به صورت تفکیک شده در آینده نزدیک خبر داد و اظهار داشت: وظیفه خودمان میدانیم که قدردان این زحمات باشیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در ادامه به مهمترین مسائلی که در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا مطرح شده بود اشاره کرد و افزود: این استان با همکاری مردم در استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به یک روند ثبات رسیده است.

وی با اشاره به اینکه استفاده از ماسک در استان افزایش یافته است اضافه کرد: با توجه به این که هنوز با یک وضعیت مطلوب فاصله داریم باید در حوزه‌های اطلاع‌رسانی و آموزش این بستر تلاش شود.

نبی زاده با تاکید بر این که باید استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و شست و شوی دست‌ها همچنان آموزش و اطلاع‌رسانی شود گفت: با توجه به این که هنوز دارو و واکسنی برای مقابله با کرونا کشف نشده است، این موارد در کنار خودمحافظتی و حضور نیافتن در جمع‌های غیر ضروری می‌تواند در کاهش زنجیره انتقال ویروس کرونا موثر باشد.

وی در راستای اطلاع رسانی گسترده‌تر از ظرفیت دهیاران، کانون‌های مساجد و روحانیون مستقر در نقاط مختلف استان و درگاه‌های اطلاع‌رسانی ادارات افزود: می‌توان از روحانیون مستقر در روستاها و ائمه جماعت که با جامعه هدف در ارتباط بوده و کلام‌شان در مردم نافذ است استفاده کرد و متون آموزشی و محتوای تولید شده توسط صدا و سیما، خانه مطبوعات، دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی و دانشگاه‌ها را از طریق این بستر می‌توان به بخش عظیمی از جامعه منتقل کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی ضمن اشاره به تاکیدات استاندار در زمینه تامین ماسک ارزان قیمت اظهار داشت: باید همه کوشش کنند در این خصوص با راه‌اندازی پویش‌های کمک‌های مومنانه امکان دسترسی همه مردم به ماسک ارزان قیمت فراهم شود.

 

 

 

 

مدیر کل صدا و سیمای خراسان جنوبی

شورای هماهنگی تبلیغات، حلقه اتصال نسل جوان با آرمان‌های انقلاب باشد

مدیر کل صدا و سیمای خراسان جنوبی گفت: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی می‌تواند با ایجاد خلاقیت در برگزاری مراسم و مناسبت ها، نسل جوان را با آرمان‌های انقلاب اسلامی مانوس‌تر کند.

علی رضا آینه دار به مناسبت چهلمین سالگرد تاسیس شورای هماهنگی تبلیغات شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی حلقه اتصال نسل جوان با آرمان‌های انقلاب اسلامی باشداسلامی گفت: این شورای با هدف هماهنگی و انسجام برای فعالیت‌های تبلیغی بین دستگاه‌ها و مراکز تبلیغی به وجود آمده است.

 

وی با بیان اینکه هدف متعالی و بلند مدت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، تبیین و عملی شدن آرمان‌های انقلاب اسلامی است، افزود: برای انسجام و همچنین ختم کلام در تمامی تصمیم گیری‌های تبلیغی که عموما جنبه فیزیکی و حضور عموم دارد وجود چنین شورایی ضروریی است.

مدیر کل صدا و سیمای خراسان جنوبی حماسه ۹ دی ۸۸ را نقطه عطف فعالیت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی دانست و گفت: در آن زمان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی توانست تمامی مردم و دستگاه‌ها و دولت را در تحقق یک حرکت خودجوش مردمی در کمترین زمان ممکن هماهنگ کند.

 

آینه دار با بیان اینکه اگر پایه‌های نظام را مردم و سپس مسئولان ببینیم این شورا می‌تواند با تصمیمات اساسی خود این ۲ پایه را با برنامه‌های خاص و خلاقیت‌های موثر به یکدیگر نزدیک کند، گفت: هر قدر ملت و مسئولان به هم نزدیک‌تر شوند تحکیم وحدت بهتر رخ می‌دهد.

 

وی با اشاره به اینکه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی باید رویکرد خود را گسترده‌تر کند، افزود: این شورا صرفا از رویکرد هماهنگی در مقاطع خاص به رویکرد تعامل بیشتر و همه جانبه برای تمامی لحظات و زمان‌ها بین دستگاه‌های مختلف بپردازد در این صورت می‌تواند از مقطعی بودن مراسمات جلوگیری و جنبه‌های مختلف آرمان‌های انقلاب را با ظرفیت هماهنگی که دارد پیگیری کند و در به ثمر رسیدن آن موثر واقع شود.

 

مدیرکل صدا و سیمای خراسان جنوبی گفت: امروز شورای هماهنگی در واقع هماهنگی جبهه‌ای را برعهده دارد که اگر این جبهه را صرفا چند مراسم عمومی ببینند قطعا از دیگر بخش‌هایی که دشمن حمله می‌کند غافل خواهد ماند و اگر گستردگی هجوم دشمن را بیشتر درک کند قطعا از این ویژگی خاص بودنش در این برهه از زمان که همان حضورش در خط مقدم جنگ امروز است بهتر استفاده خواهد کرد.

 

آینه دار با بیان اینکه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی باید آسیب شناسی را در زمینه‌های مختلف انجام دهد،  گفت: با توجه به اینکه همیشه جوانان هستند که نماد‌های کشور را تقویت می‌کنند امروزه ما باید مراسم‌های مختلف در عین حفظ هویت و آرمان‌های انقلاب در راستای تفکرات دهه شصتی‌ها و هفتادی‌ها و هشتادی‌ها برگزار کنیم.

 

 

 

شعبه بنیاد خیریه آبشار عاطفه‌ها در شهر ماژان افتتاح شد
طی مراسمی، شعبه بنیاد خیریه آبشار عاطفه‌ها در شهر ماژان افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از خوسف، شعبه بنیاد خیریه آبشار عاطفه‌های شهر ماژان بعد از ظهر امروز (۱۳ مرداد) با حضور فرماندارخوسف،بخشدار ماژان، مدیریت بنیاد خیریه آبشار عاطفه‌های خراسان‌جنوبی و تنی چند از سایر مسئولان در شهر جدیدالتاسیس ماژان افتتاح شد.

«محمد شفیعی»، فرماندار شهرستان خوسف در این مراسم ضمن اشاره به نقش ارزنده سمن‌ها در جامعه،اظهار کرد: هیچ مشکلی در جامعه بدون مشارکت مردم حل نمی شود و تجلی‌گاه این مشارکت و همبستگی در سازمان‌های غیر دولتی نمود دارد.

وی رمز پیشرفت و توسعه یافتگی کشورها را در مشارکت شهروندان در امور جامعه و حضور مردم در فعالیت های داوطلبانه و عمومی دانست و یادآور شد: بایستی بستر لازم برای فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد فراهم شود تا آن ها نیز در اداره امور کشور نقش آفرینی کنند.

فرماندار خوسف با بیان این‌که محدودیت‌ها تنها به زیرساخت‌ها محدود نمی‌شود، گفت:بایستی همه اقدامات اولیه لازم در راستای رفع محرومیت‌زدایی مورد توجه قرار گیرد.

شفیعی با تاکید بر اینکه نباید از ظرفیت ها و پتانسیل‌های سازمان های مردم نهاد غفلت شد، تصریح کرد: بسیاری موضوعات و مشکلاتی که دستگاه های اجرایی به تنهایی قادر به پیگیری آن نیستند را از طریق همین‌ سمن‌ها می توان رفع کرد.

وی با تاکید بر لزوم برقراری ارتباط صمیمانه با خیرین هم‌استانی و کشوری در راستای کمک به بنیادهای خیریه و از جمله شعبه جدیدالتاسیس شهر ماژان،اذعان داشت: چنانچه بتوانیم ارتباط خوبی با خیرین برقرار کنیم،قطعا شاهد موفقیت‌های زیادی در این خصوص خواهیم بود.

فرماندار خوسف با اشاره به این‌که بنیاد خیریه آبشار عاطفه‌ها در سطح کشور و خصوصا استان خراسان‌جنوبی دارای عملکرد درخشانی بوده است،اذعان داشت: راه‌اندازی این شعبه در شهر ماژان از اولویت‌ها بوده و نقش بسزایی در راستای کاهش رفت و آمد مردم به شهرستان خوسف و همچنین استفاده از ظرفیت خیرین بومی این منطقه دارد.

وی ادامه داد: بایستی توجه داشته باشیم که اگر اساس توسعه را براساس امکانات دولتی بگذاریم هیچ‌گاه به توسعه نخواهیم‌ رسید؛ خوشبختانه با سفر استاندار به شهر جدیدالتاسیس ماژان طی هقته جاری مصوبات و اعتبارات خوبی به این شهر اختصاص پیدا کرده است.

لازم به ذکر است که فرماندار شهرستان خوسف در این جلسه در بدو کار،مبلغ ۵۰ میلیون ریال به شعبه خیریه آبشار عاطفه‌های شهر ماژان کمک کرد، همچنین رمضانی به عنوان مسئول شعبه آبشار عاطفه ها در بخش جلگه ماژان منصوب شد.

 

 

۵ طرح صنعتی و معدنی در خراسان جنوبی به بهره‌برداری می‌رسد

۵ طرح صنعتی و معدنی در خراسان جنوبی به بهره‌برداری می‌رسد

بیرجند – ایرنا – سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: در قالب پویش ملی تولید، تداوم امید ،پنج طرح صنعتی و معدنی تا پایان امسال در استان به بهره‌برداری می‌رسد.

عباس جرجانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای بهره‌برداری از این طرح‌ها هزار و ۳۹۴ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است که برای ۵۵۰ نفر شغل ایجاد خواهد کرد.

وی با بیان اینکه طرح کنسانتره زغال سنگ طبس ۲۲ خرداد گذشته با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه به بهره‌برداری رسید اظهار داشت: ظرفیت تولید این کارخانه ۵۰۰ هزار تن کنسانتره زغال سنگ در محدوده پروده طبس است که سال ۹۲ مجوز تاسیس آن صادر شد.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی اعتبار هزینه شده برای این طرح را ۲۸۰ میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: خراسان جنوبی با در اختیار داشتن ۴.۵ میلیارد تن ذخایر شناسایی شده زغال سنگ حدود ۷۰ درصد کل ذخایر کشور را دارا بوده و سهم قابل توجهی از نیاز صنایع فولادی کشور را تامین می‌کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۳۰ معدن زغال در شهرستان طبس مشغول فعالیت است که در راستای تکمیل زنجیره استخراج و فرآوری، کارخانه فولاد، طرح‌های فرآوری، کنسانتره زغال سنگ، تولید کک و گندله در استان در دستور کار قرار گرفته است.

جرجانی با اشاره به طرح کاشی و سرامیک بیرجند عنوان کرد: برای این واحد تولیدی با سرمایه‌گذاری ۱۴۰ میلیارد تومان و ظرفیت تولید سالانه چهار میلیون تن کاشی و سرامیک، ایجاد ۱۵۰ فرصت شغلی پیش بینی شده است.

وی یادآور شد: طرح آهن اسفنجی در شهرستان قاینات از دیگر طرح‌های قابل افتتاح در استان است که دارای ظرفیت ۸۰۰ هزار تن با سرمایه گذاری ۹۵۰ میلیارد تومان و اشتغال ۳۰۰ نفر پیش‌بینی شده است.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در ادامه با اشاره به طرح‌های زیرساختی تامین و احداث خط برقرسانی به معادن زغالسنگ طبس گفت: در این طرح طول اجرای شبکه برقرسانی و سیم ۱۵۰ کیلومتر پیش بینی شده که برای اجرای آن ۲۴ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.

وی افزود: مجموع طرح‌هایی که در قالب پویش ملی تولید، داوم امید در استان امسال به بهره‌برداری می‌رسد بالای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

جرجانی بیان کرد: در مجموع کشور امسال ۲۰۰ طرح صنعتی و معدنی در قالب پویش تولید، تداوم، امید با سرمایه‌گذاری ۱۷۰ هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد.

وی اظهار داشت: اشتغال پیش‌بینی شده برای مجموع این طرح‌ها در کشور ۴۱ هزار نفر است که سهم خراسان جنوبی از این میزان ۵۵۰ نفر پیش‌بینی شده است.

 

 

 

 

۳۲ هزار درخواست آزمون وسع در خراسان جنوبی ثبت شد

۳۲ هزار درخواست آزمون وسع در خراسان جنوبی ثبت شد

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی گفت: از ابتدای اجرای طرح آزمون وسع (آبان ۹۸) به منظور بیمه اجباری تاکنون حدود ۳۲ هزار درخواست در استان ثبت شده است.

علی اربابی روز دوشنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: از این تعداد تاکنون برای ۹ هزار و ۲۰۲ نفر دفترچه بیمه در استان صادر شده است.

وی ادامه داد: طرح بیمه اجباری همگانی از ۱۵ آبان ماه پارسال برای افرادی که فاقد هرگونه پوشش بیمه‌ای هستند، در سراسر کشور در حال اجراست که در اجرای آن حق بیمه افراد بر اساس آزمون وسع و استطاعت مالی آنان پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه برای ۲۹ هزار و ۲۰۰ نفر از تعداد ثبت نام‌کنندگان برای آزمون وسع، پیامک ارسال شده است اظهار داشت: بر اساس این طرح، سه دهک اول از پرداخت سرانه حق بیمه معاف هستند ولی دهک چهارم ۵۰ درصد حق سرانه و دهک پنجم کل سرانه حق بیمه را باید پرداخت کنند.

وی تصریح کرد: بیش از ۲۰ هزار نفر مشمول دریافت دفترچه بیمه رایگان، حدود سه هزار و ۵۰۰ نفر مشمول مشارکت ۵۰ درصدی حق سرانه بیمه و حدود پنج هزار و ۴۰۰ نفر هم مشمول پرداخت کل حق سرانه بیمه شدند.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی بیان کرد: در اجرای این طرح حق بیمه متقاضیان این بیمه براساس آزمون وسع یا استطاعت مالی تعیین و دریافت می‌شود که این ارزیابی که توسط وزارت تعاون، رفاه و امور اجتماعی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: افرادی که در دهک‌های پایین درآمدی قرار دارند براساس اعلام نتیجه آزمون وسع به صورت رایگان زیرپوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند.

اربابی به حق سرانه بیمه در سال ۹۹ اشاره کرد و گفت: حق سرانه بیمه برای مشمولینی که می‌بایست پرداخت را به صورت کامل انجام دهند به ازای هر نفر و برای یکسال کامل ۶ میلیون و ۶۸۴ هزار ریال است.

وی عنوان کرد: اگر فردی که فاقد پوشش بیمه‌ای است در بیمارستان بستری شود و کارشناسان بیمه، اورژانسی بودن بستری وی را تایید کنند، دفترچه بیمه فقط برای فرد بستری با پرداخت حق بیمه، بدون دوره انتظار و برای بقیه افراد خانواده پس از طی مدت زمان انتظار صادر خواهد شد.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی تاکید کرد: تمامی بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت بایستی از اعتبار دفترچه بیمه خود اطمینان حاصل کنند چراکه در صورت فاقد اعتبار بودن دفترچه بیمه، پرداخت تمامی هزینه‌ها هنگام مراجعه به پزشک و مراکز درمانی، به عهده بیمار خواهد بود.

در حال حاضر ۴۷۰ هزار نفر برابر با ۶۵ درصد جمعیت استان خراسان جنوبی زیر پوشش بیمه سلامت قرار دارند.

 

 

ضیافت علوی در مناطق مرزی نهبندان

بیش از ۶ هزار پرس غذای گرم در قالب طرح” ضیافت علوی ” به مناسبت دهه امامت و ولایت، بین مردم روستا‌های مرزی شهرستان نهبندان توزیع شد.

قرارگاه شهید ناصری با همکاری گروه جهادی غدیر، این تعداد غذا را بصورت ضیافت علوی در مناطق مرزی نهبندانبهداشتی طبخ و در روستا‌های دغال، طبسین، بندان و چاهشند توزیع کردند.

مسئول این گروه جهادی از ادامه توزیع غذای گرم تا پایان این دهه در استان خبر داد و افزود: ۱۱ هزار و ۱۱۰ پرس هم بین نیازمندان شهرستان بیرجند توزیع خواهد شد.

 

توزیع نوشت افزار و بسته‌های فرهنگی و همچنین برپایی جشن از دیگر برنامه‌های این گروه جهادی برای مردم این مناطق است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برگزاری آیین سلام خبرنگار در خراسان جنوبی7
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: به منظور تجلیل از مقام شامخ قلم و رسالت خطیر خبرنگاری از امروز آیین سلام خبرنگار در 12 شهرستان و منطقه ی استان برگزار می شود.

 سکینه طیبی در نشست ویدئو کنفرانسی با مدیران و کارشناسان روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق استان تصریح کرد: تحول در مدرسه و ارتقای فرایند تعلیم و تربیتدر استان مستلزم  مشارکت و نگاه نقادانه، کارشناسانه و راهگشای خبرنگاران متعهد و پر تلاش استان است.

وی، از اجرایی شدن اهداف سند تحول بنیادین به عنوان مهمترین  رویکرد آموزش و پرورش استان یادکرد و ابراز داشت: مشارکت، پیگیری، مطالبه  و مشاوره ی جامعه ی خبر ضامن تسریع در روند اجرای شدن زیر نظام های این سند و تحقق اهداف آن در بهارستان تعلیم و تربیت می شود.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش خراسان جنوبی، خبرنگاران را مشاورین امین نظام تعلیم و تربیت دانست و خاطر نشان کرد: حمایت‌های رسانه ای زمینه ساز عملیاتی شدن برنامه ها، طرح ها و تحقق رسالت دستگاه تعلیم و تربیت در حوزه های آموزشی، پرورشی و تربیتی می شود.

طیبی؛ با اشاره به نقاط اشتراک حرفه ی خبرنگاری و رسالت خطیر معلمی، عنوان کرد: کار رسانه مکمل فرایند تعلیم و تربیت  است.

وی اضافه کرد: فرهنگ سازی و گفتمان سازی مقوله تربیت و نهادینه کردن جایگاه  آموزش و پرورش در جامعه مهم ترین انتظار فرهنگیان، دانش آموزان، اولیای ایشان و دستگاه تعلیم و تربیت از جامعه ی خبری خراسان جنوبی است.

شایان ذکر است در ادامه این ویدئوکنفرانس رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی در خصوص شیوه اجرای آیین سلام خبرنگار توضیحاتی به مدیران آموزش و پرورش و کارشناسان روابط عمومی شهرستان و مناطق ارائه کرد و خواستار توجه ویژه روابط عمومی ها به گرامی داشته دهه امامت و ولایت و فرهنگ غدیر در تبلیغات و برنامه های شهرستانی شد.

نقش خبرنگاران در مبارزه با ویروس کرونا قابل تقدیر است/7

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی ضمن اشاره به نقش غیر قابل انکار اصحاب رسانه در خصوص مبارزه با ویروس کرونا گفت: خبرنگاران،  رسانه ملی و مطبوعات نقش بسزایی در انتقال خلاقیت‌ها برای مبارزه با این ویروس داشته اند که قابل تقدیر است.

ناصر نبی زاده در این جلسه ضمن تبریک پیشاپبش روز خبرنگار به بیان سخنانی در زمینه نقش خبرنگاران در جهت آرام بخشی همراه با اطلاع رسانی شایسته و به موقع خبرنگاران پرداخت و بیان داشت:خبرنگاران توانسته اند با یک نگاه متفکرانه بستری را به وجود آورند که اطلاعات به صورت صحیح به مردم منتقل شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از ارائه گزارش فعالیت رسانه های استان به صورت تفکیک شده در آینده نزدیک خبر داد و خاطرنشان کرد : وظیفه خودمان میدانیم که قدر دان این زحمات باشیم.

وی در ادامه به مهم ترین مسائلی که در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا مطرح شده بود اشاره کرد و افزود:استان ما به حمدالله با همکاری مردم در استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی به یک روند ثبات رسیده است.

ناصر نبی زاده با اشاره به این که خوشبختانه استفاده از ماسک در استان افزایش پیدا کرده است ؛  اضافه کرد: با توجه به این که هنوز با یک وضعیت مطلوب فاصله داریم ، باید در حوزه های اطلاع رسانی و آموزش این بستر تلاش شود.

.نبی زاده با تاکید بر این که باید استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و شست و شوی دست ها همچنان آموزش و اطلاع رسانی گردد، خاطرنشان کرد: با توجه به این که هنوز دارو و واکسنی برای مقابله با کرونا کشف نشده است ، این موارد در کنار خود محافظتی ها و عدم حضور در جمع های غیر ضروری می تواند در کاهش زنجیره انتقال ویروس کرونا موثر باشد.

وی در راستای اطلاع رسانی گسترده تر از ظرفیت دهیاران، کانون های مساجد و روحانیون مستقر در نقاط مختلف استان و درگاه های اطلاع رسانی ادارات گفت:می توان از روحانیون مستقر در روستاها و ائمه جماعت که با جامعه هدف در ارتباط بوده وکلامشان در مردم نافذ است استفاده کرد،و متون آموزشی و محتوای تولید شده توسط صدا و سیما، خانه مطبوعات، دبیرخانه شورای اطلاع سانی، دانشگاه ها و .. را از طریق این بستر می توان به بخش عظیمی از جامعه منتقل کرد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در پایان ضمن اشاره به تاکیدات استاندار در زمینه تامین ماسک ارزان قیمت افزود: باید همه کوشش کنند ،در این خصوص با راه اندازی پویش های کمک های مومنانه امکان دسترسی همه مردم به ماسک ارزان قیمت فراهم گردد.

۱۳ اَمرداد ۱۳۹۹ ۱۳:۲۸

بازدید استاندار خراسان جنوبی از زیرساخت‌های شهر طبس مسینا3

بازدید استاندار خراسان جنوبی از زیرساخت‌های شهر طبس مسینا

 استاندار خراسان جنوبی با حضور در شهر طبس مسینا از توابع شهرستان درمیان، از روند اجرای پروژه‌های عمرانی شهری و احداث پارک این شهر بازدید کرد.

محمدصادق معتمدیان با حضور سرزده در شهر طبس مسینا، به رصد میدانی شرایط موجود پرداخت.

وی با حضور در محل احداث پارک این شهر و بررسی وضعیت پیشرفت فیزیکی پروژه، بر شتاب بخشی به عملیات عمرانی پروژه‌های شهری تاکید کرد.

استاندار خراسان جنوبی در ادامه سفر به شهرستان درمیان امروز در جمع مردم روستای کلات علی از توابع شهرستان درمیان حضور پیدا کرد.

مردم روستای  کلات علی با اطلاع از حضور استاندار در این منطقه، به بیان مسایل و مشکلات موجود پرداختند و موانع موجود در زمینه گازرسانی، آبرسانی، احداث مسکن روستایی و خدمات جهاد کشاورزی از جمله مواردی بود که توسط مردم مطرح شد.

معتمدیان، موارد مطرح شده را به مدیران کل همراه و فرماندار شهرستان درمیان که در این دهگردشی حضور داشت، ابلاغ کرد و بررسی کارشناسی و پیگیری آنها تا حصول نتیجه را خواستار شد.

وی همچنین در ادامه با حضور در جمع مردم کلاته بلوچ از مسایل و مشکلات‌شان مطلع شد.

مردم کلاته بلوچ در تشریح وضعیت روستا، از مشکلات آبرسانی سیار و لزوم توجه ویژه به پروژه آبرسانی به عنوان اصلی‌ترین مسایل روستا نام بردند که بعد از پیگیری این موضوع، مقرر شد که پروژه آبرسانی به این منطقه تکمیل و تا دهه فجر به بهره‌برداری برسد.

نصب کانکس آموزشی هم از دیگر درخواست‌های مردم این روستا بود که به جهت بررسی کارشناسی به دستگاه مربوطه ابلاغ شد.

اجرای پروژه گازرسانی به ۱۴ مرغداری در نزدیکی روستای کلاته بلوچ نیز در فهرست مطالبات عنوان شده در این بازدید بود.

میرجعفریان، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و جمعی از مدیران کل ستادی، تعدادی از مدیران کل دستگاه‌های اجرایی استان، فرماندار و جمعی از مدیران شهرستان درمیان در این برنامه استاندار را همراهی کردند.

اسدیه مرکز شهرستان درمیان در ۱۰۵ کیلومتری بیرجند قرار دارد.

 

 

 

نماینده ولی‌فقیه در خراسان جنوبی: تبلیغ اگر برای خدا نباشد سبب فساد جامعه می‌شود

نماینده ولی‌فقیه در خراسان جنوبی: تبلیغ اگر برای خدا نباشد سبب فساد جامعه می‌شود

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه مبلغان موذنان جامعه‌اند گفت: تبلیغ اگر برای رسالات‌الله و طبق اصول نباشد سر از جاهای دیگر در می‌آورد و سبب فساد جامعه می‌شود.

 آیت‌الله سیدعلیرضا عبادی صبح امروز در دیدار با اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان که به مناسبت چهلمین سالگرد تاسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد اظهار داشت: شورای هماهنگی تبلیغات، موذن جامعه ایمانی و انقلابی است و این ترکیب در این چهل سال  به حق که نقش موثر و آبرومندی را در سطح بین الملل داشته و دارد.

وی گفت: مسائل مربوط به شورای هماهنگی تبلیغات و باقی تریبون‌های مبلّغ مهم است. زندگی ما آزمون و خطا است، و در هر برنامه‌ای ممکن است نقایص و معایبی وجود داشته باشد همچنان که اگر کاری بخواهد رونق پیدا کند باید نقاط ضعف وقوت سنجیده شود و در برنامه‌های آتی مدنظر قرار گیرد که خود برنامه تکاملی است.

امام جمعه بیرجند عنوان کرد: مبلغان، مؤذنان جامعه‌اند و باید توجه داشته باشند که موذن مردم را به خدا می‌خواند. تبلیغ اگر به خاطر رسالات‌الله باشد باید اصولی تعریف شده داشته باشد که سر از جای دیگر در نیاورد و در هر تبلیغی ماهیت قابل تعریف باشد که آن ماهیت حق است و اگر تبلیغ غیر حق باشد جز فساد برای مردم جامعه چیز دیگری ندارد.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی بیان کرد: مبلغ باید در هر سطحی که باشد و  هرجا ورود به موضوع کند در آن موضوع حق و باطل را به صورت کارشناسی بداند و باید در کار خود مبنا داشته باشد، استدلال‌هایش مستند باشد. مستند به فطرت، عقل، وحی و علم باشد.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار داشت: امسال چهلمین سالگرد تاسیس این نهاد است که به تعبیر رهبری این نهاد کهن و پرسابقه است.

حجت الاسلام ملایی گفت: در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بیش از 30 نهاد و دستگاه مردم نهاد فعالیت دارند که قبل از هر مناسبتی تشکیل جلسه می‌دهند و این ستادها در سراسر استان حتی در روستاها تشکیل می‌شود و به برنامه‌ریزی و هم اندیشی می‌پردازد.

وی افزود: برنامه‌های ستاد در قالب جشن برنامه‌های تبیینی است به طوری که در دهه فجر سال گذشته بیش از 4هزار برنامه توسط این نهاد برنامه ریزی شد و 25 کمیته سال گذشته در دهه فجر تشکیل و جلسات متعددی برگزار شد.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی تصریح کرد: همه این برنامه‌ریزی‌ها به یک مراسم باشکوه با حضور حداکثری مردم ختم می‌شود. مانند مراسم 22 بهمن سال گذشته که همزمان با چهلیمن روز شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی بود و با شکوه خاص برگزار شد.

ملایی افزود: غیر از 17 مراسم ثابتی که هر سال برگزار می‌شود مراسمی با عنوان غیر مترقبه وجود دارد که لحظه شناسانه است و رهبری شورای هماهنگی تبلیغات را به لحظه شماری تایید می‌کنند مثلا در سال گذشته راهپیمایی حمایت از اقتدار و امنیت را از مردادماه به بعد داشتیم یا در سوگ “سردار دل‌ها” مراسمی به فاصله شش ساعت از واقعه برگزار شد.

وی اظهار داشت: افتخار بزرگی است که خادمی مردم را انجام دهیم. در خراسان جنوبی به دلیل محوریت برنامه‌ها بر نمایندگی ولی فقیه است شاهد همدلی و همکاری بسیار خوبی بین تمام نهادها هستیم و در سطح جمعیتی یکی از استان‌های موفقی هستیم که حضور با شکوه مردم را در صحنه‌های مختلف داریم.

 

پیدا شدن جسد نوجوان غرق شده در استخر آب روستای نوغاب پسکوه4

جسد نوحوان 17ساله غرق شده در استخر آب کشاورزی در روستای نوغاب پسکوه از توابع شهرستان قاین پس از تلاش چندساعته امدادگران پیدا شد.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان گفت: غروب روز یکشنبه، با اعلام گزارش نیروی انتظامی مبنی بر گم شدن پسر ۱۷ ساله در محدوده روستای نوغاب پسکوه ، تیم‌های امدادی به محل حادثه اعزام شدند.

اسعدزاده با بیان اینکه عملیات جست و جو تا پایان شب ادامه داشته است، اما با تاریک شدن هوا به صبح موکول شد، افزود: بعد از تلاش چند ساعته نیرو‌های امدادی جسد نوجوان در کف استخر کشاورزی در محدوده روستا پیدا شد.

وی با بیان اینکه شهروندان از شنا در سدها، بند‌ها و استخر‌های آب کشاورزی به جد پرهیز کنند، گفت: همچنین خواستاریم خانواده‌ها هشدار‌های لازم در خصوص غرق شدگی به ویژه در فصل تابستان را داشته باشند تا شاهد این حوادث ناگوار نباشیم.

فرمانده سپاه انصار الرضا(ع) خراسان جنوبی اعلام کرد؛
«محرم و صفر» مرحله دوم و سوم توزیع کمک های مومنامه در خراسان جنوبی7
قاسمی از آغاز گام دوم رزمایش مواسات همزمان با دهه امامت و ولایت در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: مرحله دوم این گام در دهه اول محرم (دهه امر به معروف و نهی از منکر) و گام سوم نیز در دهه پایانی ماه صفر انجام می شود.

«علی قاسمی» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در خصوص رزمایش کمک های مومنانه، اظهار کرد: در جامعه اسلامی بسیاری از فعالیت ها بر مبنای قول و فعل پیشوای امام است؛ در وضعیت کرونا که همه کشورهای جهان با آن درگیر شده اند و سبب مشکلات زیادی شد، مقام معظم رهبری با عمل و دستور خود، یک سنت الهی «صدقه» را احیا کردند.

فرمانده سپاه انصار الرضا(ع) خراسان جنوبی با اشاره به منویات رهبری مبنی بر اینکه «خوب است رزمایش گسترده‌ای در کشور برای کمک به نیازمندان اتفاق بیفتد»، گفت: بر این مبنا یک رزمایش همدلی در ماه مبارک رمضان در کشور و در استان خراسان جنوبی اجرا شد و این ماه بسیار متفاوت از سال های گذشته به اتمام رسید و مردم هر چه در توان داشتند در جهت تهیه بسته های غذایی در طبق اخلاص نهاده و بین نیازمندان توزیع کردند.

قاسمی با بیان اینکه بسته های غذایی در خراسان جنوبی بیش از مقدار پیش بینی شده توزیع شد، افزود: گام اول رزمایش مواسات در کشور و در استان بسیار موفق بود.

وی تصریح کرد: بر مبنای سخنان رهبری بهتر است گام دوم رزمایش مواسات و همدلی با استفاده از تجربیات موفق گام اول؛ در ماه ذی الحجه و همزمان با دهه امامت و ولایت و بعد از آن ماه محرم و صفر برگزار می شود.

فرمانده سپاه انصار الرضا(ع) خراسان جنوبی گفت: برنامه ریزی خوبی در این راستا انجام شده؛ مرحله دوم این گام در دهه اول محرم (دهه امر به معروف و نهی از منکر) است، مردم در این ایام نذورات زیادی را توزیع می کنند که به سمت منازل محرومان هدایت خواهد شد.

قاسمی گفت: مرحله سوم کمک های مومنانه در گام دوم رزمایش در دهه آخر ماه صفر مصادف با رحلت رسول گرامی اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه در رزمایش گسترده مواسات و کمک های مومنانه در چندین مرحله؛ کرامت و بخشندگی مردم ایران اسلامی به تاسی از ائمه معصومین علیهم السلام برجسته شد، افزود: در ماه مبارک رمضان و میلاد امام حسن علیه السلام سفره های حمایت از محرومان پهن شد، انتظار داریم سفره های حضرت رقیه سلام الله علیها هم برای محرومان در ماه صفر پهن شود.

فرمانده سپاه انصار الرضا(ع) خراسان جنوبی گفت: مناسبت‌های مذهبی؛ موقعیت هایی را برای رزمایش مواسات و همدلی ایجاد کرده و مردم نهایت کمک ها را در راستای دستگیری از نیازمندان در این ایام دارند؛ امیدواریم این کمک ها در گام دوم هم استمرار داشته باشد.

قاسمی بیان کرد: در مرحله اول کمک های مومنانه در کشور قرار بود که هفت میلیون نفر تحت پوشش کمک های مومنانه قرار بگیرند که سه و نیم میلیون نفر مقرر شد از سوی مردم، بسیج و سپاه حمایت شوند و سه میلیون هم جامعه هدف بهزیستی، کمیته امداد و دولت بودند، چراکه لیست این اسامی در سامانه این نهادها موجود بوده و هست.

وی ادامه داد: کمک های مومنانه فقط شامل بسته های غذایی نمی شود بلکه شامل تسهیلات اشتغال زایی، فعال کردن کارکاه های نیمه تعطیل و پهن کردن سفره های کرامت در ماه محرم و صفر نیز می شود که هم اکنون ستادهای استانی و شهرستانی تشکیل شده اند.

قاسمی تصریح کرد: در گام اول کمک های مومنانه نیازمندان واقعی شناسایی شدند و در این گام شناسایی جدیدی نخواهیم داشت و مجدد کمک ها توزیع خواهند شد ولی مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی که تاکنون هیچ کمکی دریافت نکرده اند در اولویت دریافت بسته های غذایی و کمک ها خواهند بود.

وی با بیان اینکه در گام نخست بسته های غذای شامل برنج، حبوبات، مرغ و … بود، گفت: کمک ها در مرحله دوم بیشتر از نوع کارت هدیه و بسته های 300 هزار تومانی خواهد بود.

فرمانده سپاه انصار الرضا(ع) خراسان جنوبی تصریح کرد: در گام اول رزمایش مواسات و همدلی برای خراسان جنوبی توزیع 10 هزار بسته پیش بینی شده بود در صورتی که به همت خیرین، در این مرحله 29 هزار و 500 بسته غذایی توزیع شد، در مرحله دوم هم توزیع 22 هزار بسته پیش بینی شده است ولی 35 هزار بسته توزیع شد، در مرحله سوم نیز بیش از سطح انتظار کمک ها توزیع خواهد شد.

قاسمی گفت: ائمه جمعه، صدا و سیما، خبرگزاری ها، جراید و … تاکنون اطلاع رسانی خوبی را برای رزمایش مواسات و همدلی انجام دادنده اند که جای تقدیر دارد.

وی با بیان اینکه برای جمع آوری کمک ها هیج محدودیتی در استان وجود ندارد و همه مردم، تشکل ها، ائمه جمعه، محلات و مساجد می توانند همکاری کنند، گفت: همه مجموعه ها باید لیست افراد نیازمند را به کمیته امداد ارائه کنند تا از موازی کاری جلوگیری شود.

فرمانده سپاه انصار الرضا(ع) خراسان جنوبی با اشاره به سخنان رهبری مبنی بر اینکه اشکال ندارد خانواده ای دو یا سه بار هم کمک گرفته باشد ولی اشکال دارد خانواده محرومی از قلم افتاده و جا بماند، گفت: البته مردم با نجابت هستند و برای دریافت کمک ها مراجعه نمی کنند، لذا پایگاه های بسیج و سپاه باید زرنگ باشند و این افراد را شناسایی کنند.

معادن راکد و غیرفعال خراسان جنوبی تعیین تکلیف می‌شود

معادن راکد و غیرفعال خراسان جنوبی تعیین تکلیف می‌شود

 معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: یکی از اولویت‌های جدی سازمان صمت در سال جهش تولید در استان، تعین تکلیف معادن راکد و غیرفعال است.

محمد سالاری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از ۶۵۴ معدن فعال خراسان جنوبی اکنون بیش از ۲۰۰ معدن غیرفعال یا راکد است که در صورت فراهم شدن زمینه، این معادن دوباره فعال خواهند شد.

وی بیان کرد: به متصدیان این معادن ابتدا فرصت داده می‌شود تا نسبت به احیا و ساماندهی معادن اقدام کنند در غیر اینصورت برای تعیین تکلیف پروانه بهره‌برداری معادن غیر فعال، آن‌ها را به بهره‌برداران دارای صلاحیت واگذار می‌کنیم.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی اظهار داشت: در سال جهش تولید پهنه‌های معدنی، محدوده‌های اکتشافی و پروانه‌های بهره برداری معدنی را تعیین تکلیف خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: از ۶۵ نوع ماده معدنی شناخته شده در کشور، ۴۲ نوع آن در خراسان جنوبی وجود دارد و استخراج می‌شود.

سالاری ادامه داد: خراسان جنوبی ظرفیت‌های شناخته شده خوبی دارد که از جمله آن می‌توان به وجود بیش از ۷۰ درصد ذخایر زغال‌سنگ کشور در استان و شهرستان طبس اشاره کرد.

وی یادآور شد: در ماده معدنی منیزیت جزو استان‌های برتر کشور هستیم به نوعی که بیش از ۷۰ درصد ذخایر شناخته شده کشور در این استان وجود دارد و بیش از هفت میلیون تن ذخایر قطعی داریم.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت خراسان ‌جنوبی گفت: در حال حاضر ۲۰ تن طلای شناسایی شده در استان داریم و در این زمینه ۲ کارخانه فرآوری طلا در دست احداث است که به پیشرفت قابل توجهی رسیده است.

وی تصریح کرد: ۲ طرح استحصال طلا با سرمایه‌گذاری ۲۸۰ میلیارد تومان و اشتغال ۱۳۴ نفر در استان در دست احداث است.

سالاری افزود: با توجه به ذخایر خوب مواد معدنی فلزی از جمله سنگ آهن، سه کارخانه فولاد و چدن در استان ساخته شده یا در دست راه‌اندازی است.

وی بیان کرد: برنامه‌ریزی کرده‌ایم با همکاری ستاد احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس کشور، بتوانیم واحدهای جدید فرآوری را در کنار کلونی‌های معدنی استان راه‌اندازی کنیم.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت خراسان ‌جنوبی بیان کرد: در ۲ سال گذشته به اکتشافات جدیدی در حوزه معادن استان رسیده‌ایم که ظرفیت تولید و اشتغالزایی معادن را افزایش خواهد داد.

 

 

 

 

 

 

خسارت ۳۰ درصدی کرم گلوگاه به باغات انار خراسان جنوبی2-3

خسارت ۳۰ درصدی کرم گلوگاه به باغات انار خراسان جنوبی

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: کرم گلوگاه انار یکی از مهم‌ترین آفت‌های این محصول در استان است که در صورت مبارزه نکردن با آن در هر هکتار ۲۵ تا ۳۰ درصد خسارت وارد می‌کند.

مهدی یوسفی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای کنترل این آفت باید مجموعه‌ای از روش‌های مبارزه را بکار گرفت که در اصطلاح به این روش مدیریت تلفیقی کنترل آفت گفته می‌شود.

وی بیان کرد: در باغاتی که مبارزه تلفیقی انجام شده است توانسته‌ایم میزان آلودگی و خسارت را به زیر پنج درصد برسانیم.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: یکی از روش‌های مبارزه با آفت کرم گلوگاه انار استفاده از تریکوکارت‌ها است که در هر هکتار ۶۰۰ کارت به درختان انار نصب می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت ۲ واحد انسکتاریوم (تولید عوامل زنده کنترل بیولوژیک آفات گیاهی) در فردوس و سربیشه خبر داد و گفت: تولید زنبور تریکوگراما و نصب تریکوکارت‌ها علاوه بر از بین بردن آفت کرم گلوگاه، باعث افزایش عملکرد ۴۰ تا ۶۰ درصد محصول انار می‌شود.

یوسفی در خصوص سایر روش‌های کنترل و مبارزه با کرم گلوگاه انار عنوان کرد: از آنجا که کرم گلوگاه انار تخم‌های خود را داخل تاج میوه می‌گذارد، مبارزه شیمیایی با آن غیرممکن است.

وی ادامه داد: از طرف دیگر سمپاشی در باغات انار سبب از بین رفتن حشرات مفید و در نتیجه طغیان سایر آفات به خصوص کنه‌ها می‌شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی یادآور شد: میوه‌های انار آلوده روی درخت و ریخته شده در کف باغ بایستی به صورت مدام جمع‌آوری و سوزانده شود.

وی گفت: همچنین جمع آوری منظم میوه‌های انار آلوده به صورت همگانی و یا نگهداری آنها در انبارها یا قفس‌هایی که با توری ریز پوشیده شده، باعث می‌شود زنبورهای پارازیتوئید از جمله زنبورهای تریکوگراما که آفت را از بین می‌برد، خارج شده و در باغ پراکنده شوند، اما حشرات بالغ کرم گلوگاه در قفسه انبار حبس شده و از بین بروند.

یوسفی با بیان اینکه هدف ما از مبارزه با آفات این است که آن را به زیر آستانه خسارت اقتصادی برسانیم اظهار داشت: برای کنترل و مبارزه با آفاتی مانند کرم گلوگاه انار باید حتما مبارزه همگانی انجام شود.

وی افزود: اگر یک کشاورز تمام اصول مبارزه تلفیقی را برای نابودی آفت انجام دهد اما باغ کناری هیچ توجهی به آفت نداشته باشد مجدد شاهد ظهور و بروز آفت خواهیم بود که مشکل ما با بسیاری از کشاورزان همکاری نکردن با یکدیگر است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تصریح کرد: یارانه‌ای که دولت برای رهاسازی زنبورهای تریکوگراما می‌دهد ۵۵ درصد و مابقی هزینه را بایستی کشاورز بدهد.

وی بیان کرد: خالی کردن تاج انار به صورت دستی و برقی نیز یکی دیگر از روش‌های مبارزه با این آفت شناخته شده است چراکه سبب می‌شود کرم جایی برای تخم ریزی نداشته باشد لذا خسارتی به محصول وارد نخواهد شد.

سطح زیرکشت محصول انار در استان خراسان جنوبی امسال چهار هزار و ۴۵۰ هکتار است که پیش بینی شده ۵۱ هزار تن محصول برداشت شود.

پارسال از سطح چهار هزار و ۴۴۰ هکتار انار در استان، حدود ۵۰ هزار تن محصول تولید شد که میانگین عملکرد تولید ۱۲ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم در هکتار بوده است.

 

 

 

 

 

 

 

مطالبات فرهنگیان استان خراسان جنوبی تا مهرماه امسال پرداخت می‌شود2-3

مطالبات فرهنگیان استان خراسان جنوبی تا مهرماه امسال پرداخت می‌شود

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: بنا به وعده رئیس سازمان برنامه و بودجه، پاداش فرهنگیان بازنشسته استان تا مهرماه  پرداخت می‌شود.

محمدعلی واقعی با اشاره به آخرین وضعیت پرداخت مطالبات فرهنگیان بازنشسته اظهار داشت: در جلسه ویدئو کنفرانسی که در دو هفته قبل برگزار شد مطالبات فرهنگیان بازنشسته مطرح شد که معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور قول مساعد دادند قبل از مهرماه پاداش‌های بازنشستگان فرهنگی واریز می‌شود.

وی با بیان اینکه مقرر شد پاداش فرهنگیان بازنشسته برخلاف سال‌های قبل که در چند قسط واریز می‌شد امسال به صورت یکجا پرداخت شود افزود: امیداوریم وعده نوبخت مبنی بر پرداخت پاداش فرهنگیان تا مهرماه محقق شود.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی تصریح کرد: سازمان برنامه و بودجه برای تامین آن باید برنامه ریزی کند چرا که 108 میلیارد تومان پاداش فرهنگیان بازنشسته سال قبل باید پرداخت شود.

واقعی عنوان کرد: پرداختی‌ها به طور معمول یک سال تاخیر دارد چرا که بخش زیادی از فرهنگیان تا اسفند بازنشسته می‌شوند و پرداختی و ابلاغ بعد از پایان سال تحصیلی است.

وی با اشاره به فضای مجازی و سامانه شاد گفت: عدم دسترسی برخی از دانش آموزان به اینترنت، عدم برخورداری دانش آموزان روستایی و عشایری از گوشی هوشمند، فراهم نبودن زیرساخت‌ها از مهمترین چالش‌های پیش روی آموزش و پرورش استان است که برای رفع این مشکل برگزاری کلاسها به صورت حضوری با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، فاصله‌گذاری اجتماعی و در اختیار قرار دادن جزوه و بسته‌های آموزشی عمل شده تا عدالت اجتماعی و آموزشی که مورد تاکید است انجام شود.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی تأکید کرد: در حال حاضر سامانه شاد یک ابزار آموزشی است و به ابزارهای کمک آموزشی که معلم می‌تواند از آن استفاده کند اضافه می‌شود و از سویی دیگر با تلاش معلمان اجازه نمی‌دهیم دانش آموزی با نداشتن اینترنت یا ابزار هوشمند از آموختن محروم شود.

 

 

پیش‌بینی باد شدید و گرد و خاک در خراسان جنوبی

پیش‌بینی باد شدید و گرد و خاک در خراسان جنوبی

کارشناس اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی گفت: بر اساس الگوی نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی از امشب تا چهارشنبه هفته جاری با افزایش اختلاف فشاری در شرق کشور باد شدید همراه با گرد و خاک در برخی مناطق استان پیش‌بینی می‌شود.

فاطمه زارعی افزود: این وضعیت در نوار جنوبی استان از شدت بیشتری برخوردار خواهد بود.

وی ادامه داد: در ۲۴ ساعت آینده دمای هوا روند افزایشی دارد و هوا گرمتر می‌شود اما از فردا تا چهارشنبه با کاهش دمای هوا از شدت گرما کاسته خواهد شد.

زارعی با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته دمای مرکز استان به ۱۷ و ۳۶ درجه سلسیوس رسید افزود: در این مدت سربیشه با دمای ۱۲ و طبس و دهسلم نهبندان با ۴۵ درجه سانتیگراد به ترتیب خنک‌ترین و گرم‌ترین نقاط استان بودند.

 

 

 

 

 

 

امام جمعه بیرجند: تبلیغ در عمل انسان خود را نشان می‌دهد

امام جمعه بیرجند: تبلیغ در عمل انسان خود را نشان می‌دهد

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: تبلیغ تنها به سخنرانی خلاصه نمی‌شود بلکه در قیافه، سکوت، فریاد و بیش از همه در عمل انسان خود را نشان می‌دهد.

حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی به مناسبت ۱۲ مرداد سالروز تشکیل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در دیدار رییس و اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی افزود: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی موذن جامعه ایمانی و انقلابی ایران است.

وی اظهار داشت: همه مبلغان که موذن‌های جامعه هستند باید توجه داشته باشند، یک موذن مردم را به سوی خدا دعوت می‌کند، تبلیغ اگر بخواهد «رسالات الله» باشد، باید از اصولی تعریف شده بهره ببرد تا به بیراهه نرود، لذا اولین اصل این است که هر تبلیغ، ماهیت قابل تعریف داشته باشد و آن ماهیت نیز براساس حق شکل گرفته باشد.

امام جمعه بیرجند گفت: در این مدت طولانی که از آغاز انقلاب می‌گذرد، شورای تبلیغات اسلامی موذن جامعه انقلابی ما بوده و هست که امیدواریم در آینده موذن انقلاب در سطح بین‌الملل باشد.

وی افزود: مبلغ باید در سطحی باشد که هرگاه وارد بر موضوعی می‌شود بتواند حق و باطل را به صورت کارشناسی از یکدیگر جدا کند، زیرا فردی که مبانی حق را از باطل تشخیص نمی‌دهد، نمی‌تواند تبلیغ حق کند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: بدترین موضع علیه همه پیغمبران الهی، موضع لیبرالی است و یک انسان خوب هیچگاه به جریان لیبرال دموکراسی غرب وابسته نیست.

وی بیان کرد: مبلغ باید در سطحی باشد که نسبت به همه مسائل از جمله شناخت، ماهیت و جریان حق، اهلیت داشته و دارای قدرت تشخیص باشد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی عنوان کرد: مواد تبلیغ باید مستند باشد، تبلیغ باید با تشخیص جریانات و نه افراد صورت گیرد لذا جریانی که فاسد است باید دانست آن جریان، دیگر دردی را دوا نمی‌کند.

وی افزود: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در این ۴۰ سال انقلاب، نقش بسیار موثر و آبرومندی را در سطح بین‌الملل داشته و دارد.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خوسف:
۲۰۰ هزار مترمکعب رسوب در سازه های آبخیزداری خوسف کنترل شد2

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خوسف با بیان اینکه این شهرستان بعد از اجرای عملیات آبخیزداری در دو سال گذشته توانسته عملیات آبخیزداری را مهار و کنترل سیلاب را به خوبی انجام دهد، گفت: بیش از ۲۰۰ هزار مترمکعب رسوب در عملیات آبخیزداری این شهرستان کنترل شده است.

کرباسچی تصریح کرد: طی دو سال گذشته با اقدامات انجام شده آبخیزداری در حوزه آبخیز سیوجان، آرک و بین آباد، حدود ۲۰۰ هزار مترمکعب رسوب کنترل و از خسارت‌های احتمالی سیلاب‌ها به مناطق پایین دست جلوگیری شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خوسف گفت: این پروژه‌ها با اعتباری حدود ۳۰ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی به مرحله اجرا درآمده است که با اجرای این پروژه ها، علاوه بر کنترل سیل و رسوب که از اهداف اصلی این پروژه‌ها است، شاهد تغذیه آبخوان‌ها، افزایش سفره‌های آب زیرزمینی، آبدهی قنوات و بهبود پوشش گیاهی در منطقه نیز هستیم.

کرباسچی تصریح کرد: پروژه‌های اجرا شده در قالب اقدامات مکانیکی شامل احداث یک بند خاکی، احداث هفت سازه سنگ و ملاتی و یک سازه گابیونی به حجم عملیات حدود ۹۵ هزار مترمکعب بوده است.

 

 

 

 

 

 

برقراری بیمه بیکاری 5533 نفر در خراسان جنوبی/2-3

بیمه بیکاری 5 هزار و 533 کارگر در خراسان جنوبی که مشاغل آنها به شدت از کرونا آسیب دیده اند، برقرار شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت:  تاکنون 6 هزار و 232 نفر برایثبت نام ۶۲۳۲ نفر در سامانه بیمه بیکاری دریافت بیمه بیکاری در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کرده اند.

اشرفی افزود: بر اساس شیوه نامه ابلاغی، بررسی اولیه‌ی درخواست‌ها در ستاد توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی انجام و اسامی واجدان شرایط برای برقراری بیمه بیکاری به استان‌ها ارسال می‌شود.

وی گفت: این افراد جزو ۱۰ رسته اعلام شده از سوی دولت هستند که مقرری بیمه بیکاری برآن‌ها برقرار شده و افراد باقیمانده در کمیته‌ها در دست بررسی است.

اشرفی افزود: در راستای اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ارائه خدمات بهتر در حوزه حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری، سامانه الکترونیکی ثبت درخواست متقاضیان بیمه بیکاری به آدرس https://bimebikari.mcls.gov.ir بدون نیاز به مراجعه حضوری به ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کاریابی‌های غیر دولتی و همچنین حذف مراحل حضور و غیاب مقرری بگیران بیمه بیکاری طراحی شده است.

 

 

 

تا پایان امسال

بهره برداری از ۵ طرح ملی صنعتی و معدنی در خراسان جنوبی2-3

۵ طرح ملی صنعتی و معدنی تا پایان امسال در خراسان جنوبی به بهره برداری می‌رسد.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به پویش ملی تولید، تداوم و امید گفت: قرار است در قالب این پویش ۲۰۰ طرح صنعتی و معدنی در کشور به بهره برداری برسد که از این تعداد ۵ طرح متعلق به استان خراسان جنوبی است.

جرجانی افزود: برای بهره برداری از 5 طرح‌ صنعتی و معدنی خراسان جنوبی، حدود هزار و ۳۹۴میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است که برای ۵۵۰نفر شغل ایجاد خواهد کرد.

وی گفت: این ۵طرح تولیدی شامل کاشی و سرامیک در شهرستان بیرجند، آهن اسفنجی در شهرستان قاین و کنسانتره زغال سنگ و طرح‌های زیرساختی و تأمین و احداث خط برق رسانی به معادن در شهرستان طبس است.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی افزود: اجرای این طرح‌ها در استان بیش از ۸۰درصد پیشرفت دارد.

کشف ۵۸۲ میلیون ریال کالای قاچاق در فردوس4

فرمانده انتظامی شهرستان فردوس از کشف ۵۸۲ میلیون ریال انواع کالای قاچاق از اتوبوس اسکانیا خبر داد.

سرهنگ  فولادی گفت: دیروز  مأموران ایستگاه بازرسی گلشن این فرماندهی هنگام کنترل خودرو‌های عبوری در محور  طبس- فردوس به یک اتوبوس اسکانیا مشکوک شدند و خودرو را متوقف کردند.

وی افزود: ماموران در بازرسی از این اتوبوس، ۱۰۲ هزار سیگارت خارجی با مارک‌های مختلف، ۶ هزار فندک گازی، ۲ دستگاه تلویزون ۵۰ اینچ خارجی، یک دستگاه ماشین لباسشویی خارجی، ۲ حلقه رینگ و لاستیک موتور سیکلت قاچاق و فاقد مجوز گمرکی کشف کردند.

سرهنگ فولادی گفت: ارزش ریالی کالای‌های کشف شده توسط کارشناسان ۵۸۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال برآورد شده است.

وی افزود: در این رابطه ۲ فرد متخلف دستگیر و با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی شدند.

انهدام باند جعل اسکناس در سربیشه4

فرمانده انتظامی شهرستان سربیشه از شناسایی و دستگیری اعضای باند ۵ نفره جعل اسکناس در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ کارگر گفت: با دریافت اخبار واصله مبنی بر این که فردی در شهرستان سربیشه اقدام به نگهداری، خرید و فروش اسکناس جعلی می‌کند؛ بررسی موضوع در دستور کار ماموران پلیس آگاهی این شهرستان قرار گرفت.

فرمانده انتظامی شهرستان سربیشه افزود: ماموران با انجام کار‌های اطلاعاتی و تحقیقات گسترده موفق به شناسایی مخفیگاه این فرد شده و پس از هماهنگی با مقام قضائی و بازرسی از منزل وی تعداد ۱۳۳ قطعه ایران چک ۵۰۰ هزار ریالی به ارزش ۶۵ میلیون ریال کشف کردند.

وی افزود: در ادامه عملیات ماموران با انجام اقدامات پلیسی فردی را که در امر تهیه و توزیع اسکناس‌های جعلی در یکی از شهر‌های مرزی شرق کشور فعالیت داشت، شناسایی کردند و پس از تحت نظر قرار دادن وی ۳ نفر از همدستانش را در چند عملیات جداگانه دستگیر کردند.

سرهنگ کارگر گفت: در مجموع این عملیات ۵۴۱ قطعه ایران چک جعلی ۵۰۰ هزار ریالی به ارزش ۲۷۰ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال کشف و اعضای این باند پس از تشکیل پرونده به مرجع قضائی معرفی و روانه زندان شدند.

جان باختن ۲ نفر دیگر از بیماران کرونایی2-3

۲ نفر دیگر از مبتلایان به بیماری کرونا در خراسان جنوبی در ۲۴ ساعت گذشته جان باختند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: با جان باختن این افراد تعداد قربانیان جان باختن ۲ نفر دیگر از بیماران کروناییکرونا در این استان به ۱۰۸ نفر رسید.

دکتر دهقانی با بیان اینکه هم اکنون ۱۳۶ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند افزود: از این تعداد ۶۲ نفر مبتلا قطعی بیماری کرونا و ۱۷ نفر از مبتلایان کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

 

 

خراسان جنوبی

پرداخت ۲۶میلیارد ریال غرامت بیمه به دامداران2-3

۲۶ میلیارد و ۳۲۳ میلیون ریال غرامت بیمه دام در سال زراعی جاری به دامداران خسارت دیده در خراسان جنوبی پرداخت شد.

مدیر صندوق بیمه کشاورزی استان گفت: این مقدار غرامت برای تلف شدن ۴ هزار و ۱۱۰ رأسپرداخت ۲۶ میلیارد ریال غرامت بیمه به دامداران دام پرداخت شد.
جواد غنچه با اشاره به اینکه بیشترین ثبت بیمه دام به دام سبک اختصاص دارد افزود: ۹۰درصد غرامت‌های سال زراعی جاری مربوط به دام سبک است.
مدیر صندوق بیمه کشاورزی استان گفت: بیشترین غرامت پرداختی مربوط به عامل خسارت حمله وحوش بوده است.
وی با اشاره به اینکه پیش از این زمان پرداخت غرامت به خسارت دیدگان ۶ماه بوده که این بازه زمانی امسال به دو تا سه هفته کاهش یافته است.

غنچه افزود: تعداد دام سبک و سنگین بیمه شده در سال زراعی جاری را ۴۹۵هزار و ۹۱۹رأس اعلام کرد.

پارسال ۲۲میلیارد و ۳۵۹میلیون و ۳۸۷هزار و ۶۲۱ریال غرامت به دامداران خسارت دیده خراسان جنوبی پرداخت شد

درمان ۱۵۱۵ بیمار نیازمند از محل زکات/2-3

پرداخت زکات امسال، عامل تأمین هزینه درمان هزار و ۵۱۵ بیمار نیازمند در خراسان جنوبی شد.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته استان گفت: از آغاز امسال تاکنوندرمان ۱۵۱۵ بیمار نیازمند از محل زکات همچنین هزینه ۴ مورد جهیزیه، ۸ مورد امور تحصیلی و ۱۵ هزار و ۹۴ مورد معیشت نیازمندان از محل پرداخت زکات تأمین شد.
احمد رفیعی افزود: ۹۸ درصد زکات جمع آوری شده در بخش محرومان هزینه شد.
وی گفت: همچنین از محل زکات جمع آوری شده در سال جاری ۴ طرح عمرانی عام المنفعه در روستا‌ها اجرا شد.

رفیعی افزود: دو میلیارد و ۶۵۴ میلیون تومان زکات در سال جاری در استان جمع آوری شد.

هم اکنون ۶۲۱ عامل افتخاری و ۲۴۴ مبلغ جمع آوری زکات در استان را برعهده دارند.

خراسان جنوبی

دستور استاندار برای حل مشکل آب شهر‌ها و روستا‌های درمیان3

استاندار خراسان جنوبی، با سفر به درمیان، مشکلات تأمین آب شهر‌ها و روستا‌های این شهرستان را بررسی و برای رفع آن دستورات لازم را صادر کرد.

معتمدیان دیشب در سفر به شهرستان درمیان و در نشست بررسی مشکلات شهر گزیک با اشاره به مشکل شوری آب این شهر ، خواستار ارائه راه حل توسط شرکت آب و فاضلاب شد و گفت: در یک برنامه کوتاه مدت به ۲۰ نفر از متقاضیان تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان ، تسهیلات برای احداث آب شیرین کن در این شهر اعطا می‌شود.
وی با تأکید بر حل مشکل آبرسانی به روستا‌ها و مناطق مختلف شهرستان درمیان افزود: شهر‌های گزیک و طبس مسینا ، بیشترین هدر رفت آب را در استان دارند که می‌بایست با برنامه ریزی دقیق و بازدید میدانی مدیران استانی و شهرستانی، این آمار کاهش یابد.
همچنین با دستور استاندار ، انتقال آب توسط تانکر به روستای کلاته علی درمیان از ۴ مرحله در هفته به ۸ مرحله افزایش پیدا کرد.
مردم کلاته بلوچ درمیان نیز در تشریح مشکلات روستایشان، از مشکلات آبرسانی سیار و لزوم توجه ویژه به طرح آبرسانی این روستا نام بردند که بعد از پیگیری این موضوع ، مقرر شد تکمیل طرح آبرسانی به این منطقه تا دهه فجر به بهره برداری برسد.
استاندار خراسان جنوبی گفت: با وجود سفر‌های شهرستانی و بازدید‌های مکرری که از مناطق مختلف انجام شد ، تمام مشکلات موجود در همه نقاط استان احصا شده و برای رفع مشکلات مردم اولویت بندی‌هایی صورت گرفته است.معتمدیان با اشاره به برنامه‌های استان برای استفاده از ظرفیت انرژی خورشیدی و بادی در قالب نیروگاه‌های خورشیدی کلان و خانگی افزود: بر اساس اطلاعات موجود در تمام کشور ، ۴ هزار و ۳۰۰ نیروگاه خانگی نصب شده است و ما در قالب یک تفاهم‌نامه چند جانبه با مشارکت و همراهی سازمان برنامه و بودجه کشور و صندوق کارآفرینی امید در برنامه‌ای ۲ ساله ، ۷ هزار و ۵۰۰ نیروگاه خورشیدی را در استان نصب و راه‌اندازی می‌کنیم.
وی گفت: تولید انرژی به اندازه ۴۰ مگاوات و هم ایجاد درآمد حداقل ماهانه یک میلیون تومان برای هر خانوار ، از مهمترین مزایای نصب این پنل‌هاست که به طور قطع می‌تواند در معیشت مردم تحول ایجاد کند.
استاندار خراسان جنوبی افزود: بخش عمده‌ای از هزینه احداث این پنل‌ها به صورت کمک بلاعوض و وام قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود و بخش اندکی نیز سرمایه‌گذاری متقاضیان است و بر اساس برنامه‌ریزی‌های وزارت نیرو، خرید انرژی تولید شده در این نیروگاه‌های خانگی تضمین شده است که می‌تواند در خودکفایی خانواده‌ها مؤثر باشد.
معتمدیان از احداث مجتمع‌های گلخانه‌ای، بارگاه‌های زرشک و واحد‌های فرآوری محصولات کشاورزی نیز به عنوان دیگر اقدامات استان برای خودکفایی خانوار‌ها به ویژه کشاورزان یاد کرد و گفت: بر اساس گزارش‌های سازمان جهاد کشاورزی در ستاد گلخانه‌های استان، ۱۵۰ هکتار بارگاه زرشک در خراسان جنوبی در قالب طرح مجتمع‌های گلخانه‌ای ایجاد خواهد شد.
استاندار در نشست بررسی مشکلات شهر گزیک، ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار، ۴۰۰ تن سیمان و ۱۰۰ میلیون تومان برای خریداری گل و گیاه به شهرداری‌های طبس مسینا و گزیک اختصاص داد.
مدیر کل آب و فاضلاب استان نیز در این نشست، از آغاز به کار طرح مجتمع آبرسانی خیرآباد درمیان تا پایان سال خبر داد و گفت: با احداث این مجتمع، سه روستای خیرآباد، کلاته گاویج و کلاته بلوچ از نعمت آب شیرین بهره‌مند خواهند شد.
امامی افزود: از مجموع ۱۱ تانکر اضافه شده به سیستم آبرسانی سیار استان، یک تانکر به شهرستان درمیان برای آبرسانی بهتر و سریعتر اختصاص می‌یابد.
جلال زاده مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان هم از جذب ۷ ونیم میلیارد تومان اعتبار برای طرح‌های راهداری درمیان با اولویت روستا‌های بالای ۲۰ خانوار در سال جاری خبر داد و گفت: آسفالت محور جلاران و ذکری با تخصیص اعتبارات از سوی استاندار در هفته‌های آینده آغاز می‌شود.
استاندار خراسان جنوبی در سفر به شهرستان درمیان همچنین از زیرساخت‌های شهری و بوستان شهر‌های طبس مسینا و گزیک بازدید کرد و بر شتاب بخشی به عملیات عمرانی شهری تأکید کرد.
در این سفر مردم روستا‌های کلاته علی و کلاته بلوچ شهرستان درمیان مشکلات خود در زمینه گازرسانی، آبرسانی، احداث مسکن روستایی و خدمات جهاد کشاورزی را به عرض استاندار رساندند.

حرکت کاروان شادی غدیر در خراسان جنوبی2-3

مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی از راه انداز‌ی کاروان شادی در برخی شهرستان‌های استان خبرداد.

حجت الاسلام رضایی مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی گفت: امسال باتوجه به شیوع بیماری منحوس کرونا تعدادی از هیئت‌های مذهبی خراسان‌جنوبی در ایام غدیر کاروان‌های شادی را به صورت خودرویی در برخی از شهرستان‌ها خواهند داشت.

او افزود : یکی دیگر از اقدامات در ایام غدیر طبخ غذا و توزیع آن با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بین جوامع هدف و به ویژه نیازمندان و محرومان خواهد بود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی با اشاره به اوضاع فوق‌العاده کشور و جهان به سبب همه گیری کرونا به منظور پایبندی به دستور‌های بهداشتی مراجع متولی که خواهان دوری ازتجمع‌ها وتماس مستقیم برای جلوگیری از انتشار ویروس هستند و با تأکید مرجعیت عالی دینی مبنی بر ضرورت پایبندی به این دستور‌ها گفت: از برگزاری آیین‌های سالانه عید غدیر مانند سال‌های قبل تجمعات را در روز غدیر نخواهیم داشت، ولی تلاش می‌شود باروش‌های مختلف و متعدد، چون استفاده از فضای مجازی، و رسانه‌ها شادی ایام عید را به خانه‌های مردم بیاوریم.

حجت الاسلام رضایی در پایان از مردم استان خواست تا آستین‌های همت را دوباره بالا زده ودر مناسبت‌هایی همچون عید غدیر و ماه محرم مشارکت را در زمینه همدلی ایجاد کنند و دردومین مرحله از رزمایش همدلی مومنانه به یاری نیازمندان بشتابند.

 

 

 

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی:

سه متخلف اقتصادی به ۳۰۷ میلیون ریال جریمه محکوم شدند4

سه متخلف اقتصادی به ۳۰۷ میلیون ریال جریمه محکوم شدند

بیرجند-مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی گفت: سه متخلف اقتصادی در خراسان‌جنوبی به ۳۰۷ میلیون ریال جریمه محکوم شدند.

محمد حسین اشرفی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با حکم شعبه اول تجدید نظر تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی محکومیت ۳ پرونده تعزیراتی قطعی شد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: در یک پرونده با ارسال گزارش از سوی اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان قائنات مبنی بر عرضه خارج از شبکه ۲۲۵ کیسه آرد ۴۰ کیلوگرمی توسط یک نانوایی در شهر خضری و رسیدگی پرونده در اداره تعزیرات حکومتی قائنات متهم به پرداخت مبلغ ۲۲۱ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال در حق دولت و عرضه آردها در شبکه توزیع محکوم گردید.

اشرفی ادامه‌داد: در پرونده‌ای دیگر که با مراجعه یکی از شهروندان شهرستان طبسی به اتاق اصناف این شهرستان و شکایت از گران فروشی یک واحد صنفی که کار گاز سوز کردن خودروها را انجام می‌دهد، گزارشی تهیه و به اداره کل تعزیرات حکومتی این شهرستان ارسال شد.

وی اظهار کرد: پس از محرز شدن تخلف گران فروشی متهم در شعبه، واحد صنفی به پرداخت مبلغ ۳ میلیون و ۸۲۰ هزار ریال در حق شاکی و ۷ میلیون و۶۴۰  هزار ریال در حق دولت محکوم گردید.

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی در خصوص پرونده سوم رسیدگی شده گفت: در این مورد که پرونده با ارسال گزارش تخلف گران‌فروشی آجر از سوی اداره صمت شهرستان قائنات تشکیل شده و در تعزیرات حکومتی این شهرستان رسیدگی شد، متهم به پرداخت مبلغ ۷۵ میلیون ریال در حق دولت و ممهور نمودن پروانه به مهر تخلف اول محکوم گردید.

اشرفی ادامه‌داد: محکومان پس از رویت رای ابلاغی، اعتراض خود را نسبت به دادنامه‌های صادره اعلام داشتند تا پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه اول تجدید نظر استان ارسال شود.

وی یادآور شد: در شعبه اول تجدید نظر استان نیز پس از مطالعه اوراق پرونده و لایحه اعتراضیه و مشاوره لازم نظر به اینکه در این مرحله از رسیدگی محکومان نتوانستند دلایل و مدارک مستندی را جهت نقض آرای شعب بدوی ارائه کنند، لذا ضمن رد اعتراض محکومین آراء صادره در شعب بدوی تایید و ابرام گردیده است

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − چهارده =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور