پیام شهروند

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

اخبار خراسان جنوبی

کشف 62کیلو گرم تریاک در”نهبندان”

گروه استان ها- خراسان جنوبی-فرمانده انتظامی شهرستان”نهبندان” از کشف 62کیلو و 950 گرم تریاک در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سرهنگ”احسان رحیمی” در تشریح این خبر اظهار داشت: مأموران پاسگاه”عربخانه” باهمکاری تیم یگان تکاوری 103 دهسلم،هنگام کنترل خودروهای عبوری به یک سواری پراید مشکوک و خودرو را متوقف کردند.

وی افزود: مأموران در بازرسی از این خودرو، مقدار 62کیلو و 950 گرم تریاک که به طرز بسیار ماهرانه ای جاساز شده بود کشف کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان نهبندان بیان داشت: در این رابطه خودرو توقیف و متهم با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شد.

سرهنگ رحیمی خاطرنشان کرد: پلیس در راستای برقراری نظم وامنیت وآرامش عمومی برای هموطنان عزیز درتمامی ساعات شبانه روز از هیچ تلاشی فرو گذار نخواهد کرد لذا همکاری شهروندان وتعامل وپشتیبانی دستگاه های تاثیرگذاربا پلیس نیز در کاهش جرایم نقش به سزایی خواهد داشت.

 

 

 

 

 

کشف 31 کیلو تریاک در شهرستان”درمیان”

فرمانده انتظامی شهرستان درمیان سرهنگ “حسن دشتستانی” از کشف 31 کیلو و 197 گرم تریاک خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سرهنگ ” حسن دشتستانی” در تشریح این خبراظهار داشت: مأموران انتظامی شهرستان”درمیان” با انجام اقدامات اطلاعاتی و پلیسی از انتقال محموله مواد مخدر توسط سوداگران مرگ در محورهای عبوری این شهرستان مطلع و بلافاصله بررسی موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.

وی تصریح کرد:ماموران هنگام گشت زنی و کنترل محورهای عبوری به یک موتور سکیت که با سرعت بالایی در حرکت بوئد مشکوک و به راکب آن دستور ایست دادند.

سرهنگ دشتستانی تصریح کرد: در عملیات ضربتی، موتور سکیت توسط مأموران متوقف و در بازرسی از آن مقدار 31 کیلو و 197 گرم تریاک کشف شد.

 

 

 

 

توقیف کامیون کشنده با کشف 52 کیلو تریاک

فرمانده انتظامی شهرستان “نهبندان” از کشف 52 کیلو و 500 گرم تریاک در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس،سرهنگ”احسان رحیمی”در تشریح این خبر اظهارداشت: ماموران پاسگاه چاه حاجی هنگام کنترل خودروهای عبوری به یک کامیون کشنده مشکوک و خودرو را جهت بازرسی متوقف کردند.

وی خاطرنشان کرد: مأموران در بازرسی از این خودرو، مقدار 52 کیلو و 500 گرم تریاک که به طرز بسیار ماهرانه ای جاساز شده بود کشف کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان نهبندان بیان داشت: در این رابطه خودرو توقیف و یک متهم با تشکیل پرونده به مراجع قانونی معرفی شد.

سرهنگ رحیمی تصریح کرد: پلیس در راستای برقراری نظم وامنیت وآرامش عمومی برای هموطنان عزیز درتمامی ساعات شبانه روز از هیچ تلاشی فرو گذار نخواهد کرد لذا همکاری شهروندان وتعامل وپشتیبانی دستگاه های تاثیرگذاربا پلیس نیز در کاهش جرایم نقش به سزایی خواهد داشت.

 

 

بازگشت ۵زندانی به آغوش خانواده با اقدام زوج جوان

با اقدام خیرخواهانه یک زوج جوان در خراسان جنوبی، ۵زندانی جرایم غیرعمد به کانون گرم خانواده بازگشتند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، خانم زکیه عباسیان فارغ التحصیل رشته مهندسی بهداشت حرفه‌ای و شاغل دربازگشت ۵ زندانی به آغوش خانواده با اقدام زوج جوان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و همسرشان، زوج جوانی هستند که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا هزینه عروسی خود را نذر لبخند کودکانی کردند که پدرشان درزندان حوادث محبوس اند.
این بانوی خیر در خصوص اقدام خیرخواهانه خود این گونه می‌گوید: از ابتدای ورود به فضای دانشگاه وارد گروه جهادی فاطمه الزهرا شدم و با سفر به مناطق محروم و دیدن وضعیت مردم آن مناطق، راضی به خرج هزینه‌های گزاف عروسی نشده و با شیوع ویروس کرونا برای جلوگیری از تجمعات، با وجود مخالفت خانواده و اطرافیان تصمیم به این کار خیر گرفتیم.این زوج جوان که به آزادی ۵زندانی کمک کردند در خصوص این اقدام خدا پسندانه خود می‌گویند: هزینه خاصی مدنظر نبود، اما با طی شدن روند اداری با اهدای ۱۵میلیون تومان ۵زندانی به کانون گرم خانواده بازگشتند و تصمیم به ادامه این کار داریم.

از توزیع ماسک بین بچه‌های روستا با کمک خیرین تا فعالیت فرهنگی

مربی کتابخانه سیار روستایی نهبندان با توزیع ماسک اهدایی خیرین این شهرستان بین بچه های روستاهای تحت پوشش فعالیت‌های فرهنگی خود را نیز در این مناطق آغاز کرده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون استان خراسان جنوبی، رحمت ا… هاشم زهی مربی کتابخانه سیار کانون شهرستان نهبندان در حالی فعالیت فرهنگی خود را پس از چند ماه وقفه ناشی از شیوع بیماری کرونا و رعات دستور العمل‌های بهداشتی در روستاهای کم برخوردار نهبندان آغاز کرده است که توانست با جلب مشارکت خیرین برای اعضای این کتاب‌خانه ماسک تهیه کند.

وی با حضور در روستاهای تحت پوشش و توزیع ماسک بین کودکان ونوجوانان عضو این کتاب‌خانه علاوه رعایت دستور العمل‌ها و ارایه‌ی نکات بهداشتی برای مقابله با این ویروس، برنامه های فرهنگی و هنری خود را نیز در این روستاها به مرحله اجرا درآورده است.

 

 

 

 

 

 

دستگیری عامل شکار 41 قطعه پرنده وحشی در شهرستان طبس/4

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طبس از دستگیری عامل شکار پرندگان وحشی در این شهرستان خبر داد.

حاتمی گفت: بر اساس گزارشات واصله از سوی همیاران افتخاری محیط زیست مبنی بر شکار غیرمجاز توسط شخصی با هویت معلوم در یکی از روستاهای بخش دیهوک شهرستان طبس، مأمور ان اجرایی یگان حفاظت محیط زیست شهرستان طبس با همکاری ماوران انتظامی پاسگاه زنوغان به بررسی موضوع پرداختند.

وی افزود: پس از هماهنگی و اخذ مجوز قضایی از مراجع قضایی شهرستان، منزل فرد مورد نظر مورد بازرسی قرار گرفت.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طبس اظهار داشت: بر بازرسی از منزل فرد مورد نظر 41 قطعه پرنده وحشی سهره که با استفاده از دام زنده‌گیری شده بودند کشف و ضبط شد.

وی بیان کرد: پس از حصول اطمینان از سلامت پرندگان کشف شده ، بلافاصله به آغوش طبیعت بازگردانده شدند و پرونده متهم دستگیر شده نیز برای رسیدگی قانونی تحویل مراجع قضایی شهرستان شد.

 

 

رشد 75 درصدی کمک‌های مردمی به کمیته امداد خراسان جنوبی

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی اظهار داشت: در سه ماهه نخست امسال مردم سخاوتمند استان بالغ بر 24 میلیارد و 424 میلیون تومان به صورت نقدی و غیرنقدی به نیازمندان و اقشار آسیب پذیر  تحت پوشش کمیته امداد کمک کردند.

احمد رفیعی به رشد 75 درصدی این کمکهای مردمی نسبت به مدت مشابه سال قبل اشاره کرد و افزود: از این میزان کمک جمع آوری شده 9 میلیارد و 939 میلیون تومان نقدی و 14 میلیارد و 485 میلیون تومان غیرنقدی و خدمات بوده است.

وی ادامه داد: کمک‌های جمع آوری شده مردم استان در سرفصل های خدمات درمانی، فرهنگی، ازدواج، مسکن، موردی و غیره مددجویان تحت حمایت و نیازمندان هزینه می‌شود.

رفیعی  با بیان اینکه میانگین کمک ماهانه مردم به نیازمندان در این مدت هشت میلیارد و 141 میلیون تومان بوده است گفت: به طور میانگین سرانه کمک هر نفر به امداد 32 هزار تومان و سرانه کمک هر خانوار به نیازمندان این نهاد 109 هزار تومان بوده است.

 

رئیس دفتر نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس منصوب شد

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی، طی حکمی سعید امینی‌نسب را به عنوان رئیس دفتر خود منصوب کرد.

حسین خسروی همچنین در حکمی جداگانه مهدی کاظمی‌فرد را به عنوان مسئول روابط عمومی و امور رسانه دفتر خود منصوب کرد.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در این حکم با تاکید براینکه برای توسعه و پیشرفت باید همه سلایق سیاسی استفاده شود گفت: باید از تجربیات بزرگان و خلاقیت جوانان در پیشبرد توسعه حوزه انتخابیه استفاده شود.

وی با اشاره به گام دوم انقلاب و استفاده از توان جوانان در توسعه و پیشرفت عنوان کرد: یکی از وظایف نیروهای انقلاب این است که به جوانان میدان بدهند و به کادرسازی نیروهای انقلاب کمک کند.

خسروی با تاکید بر رفع مشکلات مردم افزود: برای رفع مشکلات باید از تجربیات افراد با سابقه و پیشکسوت و در کنار آن از نیرو های جوان و متخصص استفاده شود. تشکیل کارگروه ها و اتاق فکر و برنامه‌ریزی یکی از وظایف رئیس دفتر است که باید انجام شود.

 

 

 

پرواز مسیر بیرجند- تهران- کیش به زودی راه‌اندازی می‌شود 3-7

مدیرکل فرودگاه‌های استان خراسان جنوبی از پیشرفت 35 درصدی پروژه ساخت ترمینال جدید این فرودگاه خبر داد.

عظیم طهماسبی با اشاره به اینکه پروژه ساخت ترمینال جدید 35 درصد پیشرفت فیزیکی دارد تصریح کرد: با توجه به شرایط موجود امکان تهیه اقلام نما وجود ندارد و قبلا اقلام مورد نیاز را وارد می‌کردیم و اکنون این روند متوقف شده است. کار بتون‌ریزی ترمینال تمام شده و اکنون کارهای داخلی، نما، تاسیسات و موتورخانه در حال انجام است و تمام تلاش خود را به کار می‌بریم تا مشکلات مربوط به تهیه اقلام نما رع  شود و در دهه فجر امسال شاهد افتتاح این پروژه باشیم.

وی با اشاره به وضعیت پروازهای فرودگاه‌های استان خراسان جنوبی گفت: در 3 ماهه اول سال در مقایسه با سه ماهه اول سال 98 حدود 3 درصد کاهش پرواز داشتیم البته در فروردین میزان کاهش بیشتر بود چون پروازها عملا متوقف شده بود اما در اردیبهشت و خرداد ماه همه پروازهایی که متوقف شده بودند دوباره از سر گرفته شدند.

مدیرکل فرودگاه‌های استان خراسان جنوبی درباره برنامه‌های آینده فرودگاه بیرجند نیز عنوان کرد: افزایش پرواز در مسیر بیرجند- مشهد و زاهدان و چابهار را در برنامه داریم و چنانچه ناوگان مورد نیاز فراهم شود این کار را انجام خواهیم داد.

وی با بیان اینکه روزانه 2 پرواز از فرودگاه بیرجند انجام می‌شود از برنامه‌ریزی برای برقراری پرواز در مسیر کیش خبر داد و گفت: برنامه ریزی‌ها برای پرواز به کیش انجام شده اما به دلیل شیوع کرونا، کیش محدودیت‌هایی در نظر گرفته است و فعلا این برنامه منتفی است اما به محض این که شرایط به حالت عادی بر گردد پرواز بیرجند –تهران- کیش راه‌اندازی خواهد شد.

 

کشف بیش از 5 میلیارد ریال کالای قاچاق در طبس4

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان از کشف 28 دستگاه کولر گازی به ارزش 5 میلیارد و 600 میلیون ریال در شهرستان طبس خبر داد.

سرهنگ علی‌اکبر حیدری اظهار داشت: مأموران کلانتری 11 عباسپور شهرستان طبس هنگام کنترل محورهای عبوری به یک کامیونت مشکوک و خودرو را برای بازرسی متوقف کردند.

وی افزود: مأموران در بازرسی از این خودرو 28دستگاه کولرگازی خارجی که فاقد هر گونه مجوز گمرکی بود، کشف کردند.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان خراسان جنوبی با بیان اینکه کارشناسان ارزش ریالی این محموله قاچاق را 5 میلیارد و 600 میلیون ریال برآورد کردند تصریح کرد: در این رابطه خودرو توقیف و یک متهم با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی شد.

 

گازرسانی به بیش از 10 هزار واحد مسکونی و تجاری در استان3-7

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی گفت: امسال 400 روستا، 150 واحد صنعتی و 10 هزار واحد مسکونی محرومان در خراسان جنوبی گازدار می‌شوند.

هاشمی بیان کرد: در صورت تخصیص نقدینگی به موقع و مناسب و نبود موانع اجرایی و قانونی، 400 روستای دیگر امسال به شبکه سراسری گاز طبیعی متصل خواهند شد که با اجرای این طرحها، درصد بهره مندی روستا‌های خراسان جنوبی از گاز، تا پایان سال به بیش از 90 درصد افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون یک هزار و 440 واحد صنعتی، تولیدی و خدماتی استان به گاز دسترسی دارند افزود: گازرسانی به 150 واحد صنعتی، تولیدی و خدماتی دیگر و همچنین اصلاح و تقویت شبکه‌های موجود گازدار از دیگر برنامه‌های امسال شرکت گاز استان در حوزه صنعت و خدمات است.

 

 

معدوم سازی 10 تن فرآورده خام دامی در خراسان جنوبی/4

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: 10 تن و 16 کیلوگرم انواع فرآورده‌های خام دامی غیر بهداشتی طی سه ماهه نخست سال جاری معدوم و از چرخه مصرف خارج شده است.

محمد اصغرزاده بیان کرد: تأمین سلامت و بهداشت غذایی جامعه یکی از رسالت‌های این سازمان بوده که در این راستا نظارت‌های مستمری از مراکز عرضه فرآورده خام دامی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: سوپرمارکت‌ها، آشپزخانه‌ها، رستوران‌ها، مرغ فروشی‌ها و لبنیاتی‌ها به صورت مستمر توسط تیم‌ها نظارتی اداره کل دامپزشکی استان پایش و رصد می‌شوند.

 

 

 

 

 

 

آبرسانی به ۵۰۰ روستای خراسان‌جنوبی با ۴۰ تانکر/ اضافه شدن ۷ تانکر آبرسان

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی از تحقق دستور استاندار مبنی بر افزایش ظرفیت آبرسانی سیار به مناطق روستایی و عشایری استان خبر داد.

آبرسانی به ۵۰۰ روستای خراسان‌جنوبی با ۴۰ تانکر/ اضافه شدن ۷ تانکر آبرسان

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، کمال‌الدین میرجعفریان ظهر امروز گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار داشت: حسب دستور استاندار خراسان‌جنوبی ظرفیت آبرسانی سیار به مناطق روستایی و عشایری استان بیش از ۳۰ درصد افزایش یافت.

وی با اشاره به مصوبه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان که هفتم تیرماه با دستور کار آبرسانی به روستاها برگزار شد، تصریح کرد: با توجه به دغدغه مردم مبنی بر ناکافی بودن سرانه‌ها در آبرسانی سیار به‌ویژه در ایام پیک مصرف، استاندار بر افزایش سرانه‌ها و رفع مشکل کمبود آب روستاها تأکید کرد.

سرانه تأمین آب شرب و بهداشتی روستائیان استان در سال ۹۷ به میزان  ۶۵ لیتر به ازای هر خانوار بود که در سال گذشته به ۸۹ لیتر افزایش یافت

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی اعلام کرد: سرانه تأمین آب شرب و بهداشتی روستائیان استان در سال ۹۷ به میزان  ۶۵ لیتر به ازای هر خانوار بود که در سال گذشته به ۸۹ لیتر افزایش یافت.

میرجعفریان ادامه داد: با وجود این افزایش سهمیه باز هم کمبودهایی از مناطق مناطق روستایی و عشایری مختلف گزارش شده بود که با ورود استاندار به این موضوع، سهمیه طی چند روز گذشته تا ۱۰۰ لیتر افزایش یافت.

رسیدن سرانه‌ها به ۱۲۰ لیتر مصوبه ستاد بحران و دستور استاندار است که جهت اجرا در اولویت برنامه‌های شرکت آب و فاضلاب قرار گرفته است

وی تأکید کرد: رسیدن سرانه‌ها به ۱۲۰ لیتر مصوبه ستاد بحران و دستور شخص استاندار است که جهت اجرا در اولویت برنامه‌های شرکت آب و فاضلاب قرار گرفته است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی در خصوص تأمین تانکرهای مورد نیاز برای آبرسانی سیار، گفت: با توجه به کمبودهایی که در این حوزه احساس می‌شد تعداد هفت دستگاه تانکر آبرسان به این مجموعه اضافه شده است.

میرجعفریان با بیان اینکه مقدمات کار برای تأمین ۱۱ دستگاه تانکر آبرسان دیگر نیز فراهم شده است، عنوان کرد: تا قبل از این ۴۰ دستگاه تانکر، وظیفه آبرسانی به مناطق و روستایی و عشایری استان را به عهده داشته‌اند.

آغاز آسفالت ۶ هزار متر مربع از معابر شهر خوسف/2

عملیات اجرای آسفالت 6 هزار مترمربع از معابر شعر خوسف آغاز شد.

شهردار خوسف گفت: این طرح عمرانی با 267 میلیون تومان از محل اعتباراآغاز آسفالت ۶ هزار متر مربع از معابر شهر خوسفت پارسال  آغاز شده که تاپایان هفته به بهره برداری خواهد رسید.
علیزاده افزود: ادامه خیابان صنعت و معدن و کوچه‌های امام خمینی ۹ و ۱۱ وکوچه جنب کلانتری، پیاده رو‌ها و معابر اصلی شهر خوسف نیز ادامه دارد.

وی گفت: هم اکنون عملیات سنگ فرش دو محله در شهر خوسف از محل اعتبارات داخلی شهرداری آغاز شده که امیدواریم ظرف ۲ ماه آینده به بهره برداری برسد.

خراسان جنوبی| مددجویان بهزیستی در روستاهای صعب‌العبور صاحب خانه می‌شوند

 مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: بهزیستی استان به ۱۲۲ هزار و ۷۲۹ نفر خدمت ارائه می‌کند و با تفاهم نامه‌های مختلفی که با بسیج و قرارگاه محرومیت زدایی سپاه منعقد کردیم احداث مسکن برای مددجویان در روستاهای صعب‌العبور در حال انجام است.

علی عرب‌نژاد صبح امروز در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: سازمان بهزیستی در گام دوم انقلاب با  تحول خدمت ارتقا سلامت شعار خود را آغاز کرد سازمانی که چهل سالگی خدمت خود را با رویکرد مبتنی بر شفافیت تحول به جامعه خود تلاش می‌کند گام‌های اساسی در راستای استقرار سلامت اجتماعی برداشته و منزلت تمام گروه‌های هدف فراهم شود.

وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی زاییده انقلاب اسلامی است و سال 59 به دست  محمدعلی فیاض بخش تاسیس شد که با هدف ارائه خدمت به نیازمندان و آسیب‌دیدگان اجتماعی ایجاد شد افزود: با توجه به اینکه در خراسان جنوبی، بهزیستی قدمت زیادی ندارد و همزاد با استقلال خراسان جنوبی از خراسان بزرگ است؛ در این مدت تعداد خدمت‌گیرندگان بهزیستی به 122 هزار و 729 نفر رسیده است.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: خدمت‌گیران خاص شامل 25هزار و 177 نفر معلول و 9 هزار و 993 نفر زنان سرپرست خانوار هستند. سازمان بهزیستی تخصصی دانش‌محور است و خدمات در سه راهبرد اساسی ارائه می‌کند. هرسال تغییرات خاصی داشته و خدمات خود را به‌روز می‌کند.

عرب‌نژاد با بیان اینکه راهبرد اولیه در این سازمان  پیشگیری است افزود: جزئیات برنامه‌هایی را هدف‌گذاری کردیم؛ از جمله اینکه در زمینه پیشگیری از آسیب اجتماعی خط تلفن مشاوره نهادینه و فرهنگ‌سازی‌شده که مردم مشکلات را مطرح کنند.

وی با اشاره به راه‌اندازی اورژانس اجتماعی و خدمت رسانی به مردم گفت: با راه‌اندازی این اورژانس، اگر مردم مشکل اجتماعی داشته باشند  از مراجعه حضوری به مراکز انتظامی پیشگیری می‌کند و تیم تخصصی بهزیستی با خدمات مشاوره مدکاری مشکلات را رفع می‌کنند.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی عنوان کرد: با راه‌اندازی اورژانس اجتماعی در کاهش طلاق موثر بودیم و  تیم کاهش کنترل و مرکز مداخله طلاق راه‌اندازی شده و تفاهم‌نامه با قوه قضاییه منعقد شده و همه کسانی که متقاضی طلاق هستند بایداز این مشاوره بهره‌مند شوند و تا اجازه مشاور صادر نشود حکم طلاق صادر نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه رصد آسیب اجتماعی همچنان در دستور کار است افزود: در پیشگیری از معلولیت‌های ژنتیکی و مادرزادی طرح‌های مختلفی از جمله غربالگری ژنتیک اجرا شده است و اگر همشهریان قبل از ازدواج نیاز به مراکز مشاوره ژنتیک داشته باشند خدمت مشاوره ارائه می‌شود. تیم آموزشی در دبیرستان‌ها نیز حضور پیدا می‌کنند و مشاوره می‌دهند.

عرب‌نژاد افزود: در طرح کنترل معلولیت شنوایی مدعی هستیم 100 درصد کودکان متولدشده در استان غربالگری می‌شود و طرح بینایی را نیز سنجی اجرا می‌کنیم که 85 درصد پوشش در سال گذشته داشتیم.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی اظهار داشت: طرح‌هایی برای پیشگیری از اعتیاد داریم و بیش از 100 طرح در مباحث مختلف توسط بهزیستی محقق می‌شود.

وی گفت: بهزیستی در امر اشتغال حرفه‌آموزی می‌کند و آموزش مددجویان رایگان است. همچنین سال گذشته 800 شغل جدید تعهد اشتغال  بهزبستی استان بود که 730 نفر شغل ایجاد کردیم.

عرب‌نژاد تصریح کرد: اولویت ما اشتغال برای جامعه هدف معلولان است. گزینه بعدی بعد از اشتغال، مسکن و رفع مشکل توان‌خواهان است. از ابتدای نهضت مسکن در استان دو هزار و 539 مسکن در دست ساخت قرار گرفت که دو هزار و 118 مسکن تحویل شده است.

وی افزود: 428 واحد مسکونی در دست اقدام است و برای تسریع در ساخت واحدها تفاهم نامه با قرارگاه محرومیت زدایی سپاه انجام شده که قرار است 81 واحد در روستاهای صعب‌العبور احداث شود که 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و 11 واحد مسکونی نیز بسیج سازندگی متقبل احداث شده است.

 

کمک ۲۴ میلیارد تومانی مردم خراسان جنوبی به نیازمندان/3-7
رفیعی گفت: در سه ماهه نخست امسال مردم خیر خراسان جنوبی بیش از ۲۴ میلیارد و ۴۲۴ میلیون تومان به نیازمندان و مددجویان تحت پوشش کمیته امداد کمک کردند.

 «احمد رفیعی» امروز (۲۲ تیر) به خبرنگاران رسانه های گروهی اظهار داشت: در سه ماهه نخست امسال مردم سخاوتمند استان بالغ بر ۲۴ میلیارد و ۴۲۴ میلیون تومان به صورت نقدی و غیرنقدی به نیازمندان و اقشار آسیب پذیر زیر پوشش کمیته امداد کمک کردند.

 

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی به رشد ۷۵ درصدی این کمکهای مردمی نسبت به مدت مشابه سال قبل اشاره کرد و افزود: از این میزان کمک جمع آوری شده ۹ میلیارد و ۹۳۹ میلیون تومان نقدی و ۱۴ میلیارد و ۴۸۵ میلیون تومان غیرنقدی و خدمات بوده است.

 

وی ادامه داد: کمک های جمع آوری شده مردم استان در سرفصل های خدمات درمانی، فرهنگی، ازدواج، مسکن، موردی و غیره مددجویان تحت حمایت و نیازمندان هزینه می شود.

 

رفیعی با بیان اینکه میانگین کمک ماهانه مردم به نیازمندان در این مدت هشت میلیارد و ۱۴۱ میلیون تومان بوده است، گفت: به طور میانگین سرانه کمک هر نفر به امداد ۳۲هزار تومان و سرانه کمک هر خانوار به نیازمندان این نهاد ۱۰۹ هزار تومان بوده است.

 

معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی بیان کرد: همچنین در این مدت بیشترین کمک‌های جمع آوری شده در قالب طرح های اطعام وافطاری، زکات فطریه و کفاره، ایتام و محسنین و کمک های مبتنی برنیاز بوده است.

 

رفیعی در ادامه از جمع آوری بالغ بر ۶۲۰ میلیون تومان صدقه طی سه ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: آمار مشترکین صدقات در این مدت ۸۰ هزار و ۶۲۹ مشترک بودند که از این تعداد ۷۷ هزار و ۳۱۹ مشترک صندوق کوچک، یک هزار و ۳۹۴ صندوق بزرگ معابر و یک هزار و ۹۱۶ صندوق بزرگ  اماکن در استان فعال است.

 

به گفته وی هم استانی‌های خیر و سخاوتمند می‌توانند با استفاده از گوشی تلفن همراه و شماره گیری #۰۵۶*۸۸۷۷*، ارسال یک پیام بدون متن به سر شماره ۸۸۷۷، شماره گیری تلفن گویای ۰۹۶۸۸۷۷ و مراجعه به سایت امداد www. Emdad.ir کمک های نقدی و غیر نقدی خود را به نیازمندان اهدا کنند.

 

 

 

 

 

 

 

نمایشگاه «زندگی بهشتی» در بیرجند گشایش یافت
به مناسبت هفته عفاف و حجاب نمایشگاه «زندگی بهشتی» از ظهر امروز(۲۱ تیر) در طبقه فوقانی هیات ابوالفضلی(علیه السلام) بیرجند آغاز بکار کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، «هاشم صلاحی» مدیر نمایشگاه زندگی بهشتی در این مراسم اظهار داشت: این نمایشگاه به مناسبت هفته عفاف و حجاب از امروز به مدت یک هفته در دو نوبت صبح و عصر؛ صبح ها از ساعت 8:30 تا 13 و عصر از 17 تا 21 هر روز بر روی علاقه مندان دایر خواهد بود.

وی با بیان اینکه نمایشگاه «زندگی بهشتی» با تعداد زیادی غرفه در بخش های مختلف زندگی در طول سال به روی علاقه مندان باز است، افزود: به مناسبت هفته عفاف و حجاب برنامه های ویژه ای برای عرضه محصولات و ملزومات عفاف و حجاب با قیمت مناسبت و کالای ایرانی در این نمایشگاه تدبیر شده است.

مدیر نمایشگاه زندگی بهشتی با اشاره به اینکه در این نمایشگاه مانتو، چادر، ملزومات حجاب، تغذیه سالم، آتلیه عکس، عروسک و اسباب بازی ایرانی و پوشاک کودکان وآقایان پیش بینی شده است، افزود: همچنین کارگاه دوخت لباس و چادر در همین فضا با حضور 10 نفر از خواهران پیش بینی شده است.

صلاحی افزود: برای جلوگیری از شیوع کرونا، بازدیدکنندگان از نمایشگاه باید با ماسک وارد شوند.

 

مدیر بهزیستی بیرجند:
خدمات بهزیستی به ۳۳ هزار نفر در بیرجند ارائه شد7
شرفی گفت: بیش از ۳۳ هزار نفر طی سال گذشته از خدمات بهزیستی در شهرستان بیرجند بهره مند شده اند.

به گزارش خبرگزاری شبستان از بیرجند، «حسن شرفی» صبح امروز (۲۲ تیر) در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: اعتبارات سال گذشته بهزیستی بیرجند ۴۰ میلیارد ریال بوده است که در قالب کمک  به مددجویان و نیاز های جامعه هدف هزینه شده است.

 

مدیر بهزیستی بیرجند با بیان اینکه در حال حاضر در حوزه پیشگیری ۳۸ مرکز غیردولتی فعال است، گفت: سال گذشته پنج هزار و ۱۹۸ نفر از خدمات این مراکز بهره مند شدند.

 

شرفی با اشاره به اینکه طی سال گذشته یک هزار و ۲۷۱ نفر مراکز اقامتی ترک اعتیاد این شهرستان پذیرش شده اند که ۲۱۰ نفر از آنان بانوان بودند، ادامه داد:  مرکز سرپناه شبانه با ظرفیت ۲۵ نفر مختص معتادان پرخطر و کارتن خواب است که میانگین ۱۵ نفر به این مرکز مراجعه و خدمات رایگان دریافت می کنند.

 

وی بیان کرد: سال گذشته ۲۱۸ نفر معتاد متجاهر به بهزیستی بیرجند ارجاع شدند که هزینه های درمان آنان را پرداخت کردیم.

 

۱۶ هزار کودک در بیرجند غربالگری بینایی شدند

مدیر بهزیستی بیرجند با اشاره به اینکه برنامه غربالگری و تشخیص زود هنگام آمبلیوپی (تنبلی چشم) و سایر اختلالات بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال در پایگاه‌های دائمی و غیر دائمی انجام می‌شود، افزود: در سال گذشته ۱۶ هزار و ۶۶۵ کودک مورد سنجش بینایی قرار گرفته اند.

 

شرفی با بیان اینکه طرح غربالگری اختلالات ژنتیک ۱۵ تا ۲۵ سال نیز  برای ۴۹۷ نفر اجرا شد، عنوان کرد: طرح توزیع یک وعده غذای گرم در ۱۱ روستا مهد بیرجند در سال گذشته اجرا شد و ۵۶۲ کودک زیرپوشش طرح توزیع یک وعده غذای گرم قرار گرفتند.

 

وی ادامه داد: همچنین در سال گذشته برای ۱۵۸ کودک در مهدهای کودک های بیرجند کمک هزینه شهریه پرداخت شده است.

 

۲۹ خانواده در بیرجند پشت نوبت دریافت فرزند از بهزیستی هستند

مدیر بهزیستی بیرجند با بیان اینکه طی سال گذشته ۲۷ کودک به عنوان فرزندخواندگی واگذار شده است، گفت: در حال حاضر ۲۹ خانواده در این شهرستان پشت نوبت دریافت فرزند از سازمان بهزیستی هستند.

 

شرفی با اشاره به فعالیت ۲۴ مرکز در حوزه توانبخشی بهزیستی بیرجند، ادامه داد: از سال گذشته برای اولین بار والدین کارمندی که فرزند معلول شدید و خیلی شدید زیر ۱۲ سال دارند با معرفی از بهزیستی می توانند از خدمت نیمه وقت استفاده کنند که سال گذشته ۳۷ نفر از این طرح بهره مند شدند.

 

وی از مناسب سازی ۳۷ درصدی اماکن عمومی و ادارات بیرجند خبر داد و بیان کرد: سال گذشته ۷۵ درصد مصوبات کمیته مناسب سازی شهرستان بیرجند اجرایی شده است.

 

مدیر بهزیستی بیرجند با تاکید بر اینکه بیش از ۳۳ هزار نفر طی سال گذشته از خدمات بهزیستی در  این شهرستان بهره مند شده اند، افزود: سال گذشته در بحث مسکن مددجویان و معلولان ۲۹ واحد مسکونی احداث و واگذار شده است و در سال جاری نیز ۱۱۶ واحد در روستای چهکند و شکراب برای جامعه هدف بهزیستی بیرجند احداث می شود.

 

 

 

 

 

محموله کولر گازی قاچاق به مقصد نرسید/4

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان از کشف ۲۸دستگاه کولر گازی به ارزش ۵میلیارد و ۶۰۰میلیون ریال در شهرستان طبس خبر داد.

سرهنگ علی اکبر حیدری گفت: مأموران کلانتری۱۱ “عباسپور” این شهرستان هنگام کنترل محور‌های عبوری به یک کامیونت مشکوک و خودرو را برای بازرسی متوقف کردند.

وی افزود: مأموران در بازرسی از این خودرو ۲۸دستگاه کولرگازی خارجی که فاقد هر گونه مجوز گمرکی بود، کشف کردند.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان خراسان جنوبی با بیان اینکه کارشناسان ارزش ریالی این محموله قاچاق را ۵میلیارد و ۶۰۰میلیون ریال برآورد کردند گفت: در این خصوص خودرو توقیف و یک متهم با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی شد.

 

 

 

 

 

 

 

کشف ۴۱قطعه پرنده کم یاب در شهرستان طبس/4

فرمانده انتظامی شهرستان طبس از کشف ۴۱قطعه پرنده زینتی کم یاب در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ علیپور گفت: مأموران پاسگاه زنوغان شهرستان طبس با انجام کار اطلاعاتیکشف ۴۱ قطعه پرنده کم یاب درشهرستان طبس و تخصصی از محل نگهداری تعدادی طیور قاچاق مطلع  و بلافاصله بررسی موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.

فرمانده انتظامی شهرستان طبس افزود: مأموران انتظامی با همکاری مأموران محیط زیست در بازرسی از مخفیگاه متهم، تعداد ۴۱قطعه پرنده زینتی کم یاب از نوع سهره کشف کردند.

سرهنگ علی پور گفت: در این رابطه متهم دستگیر و با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شد.

 

 

 

نماینده خانه معدن ایران خبر داد:

راه اندازی کمیته گوهر سنگ ها در خراسان جنوبی/3-7

راه اندازی کمیته گوهر سنگ ها در خراسان جنوبی

بیرجند- نماینده خانه معدن ایران از راه اندازی کمیته گوهر سنگ ها در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: خراسان جنوبی استانی مورد توجه در حوزه گوهر سنگ ها است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد جواد پیش بین شنبه شب در اولین کمیته کارگروه گوهر سنگ های خانه معدن خراسان جنوبی بیان کرد: بر اساس خط مشی خانه معدن ایران، در خراسان جنوبی حضور پیدا کردیم تا جلسات هم اندیشی در خصوص ظرفیت های استان داشته باشیم.

محمد جوان پیش بین از راه اندازی اولین کمیته گوهر سنگ در خراسان جنوبی خبر داد و افزود: خراسان جنوبی استانی مورد توجه در حوزه ظرفیتی مانند گوهر سنگ ها است.

وی با بیان اینکه گوهر سنگ ها بخشی مزیت دار در اشتغال و ارزش افزوده است، گفت: اگر برنامه ریزی مطلوبی انجام شود، این پتانسیل در بهبود شاخص های اقتصادی منطقه ای به خوبی ایفای نقش می کند.

وی اظهار کرد: بدون شک با توجه به ترکیب کمیته گوهر سنگ شامل دانشگاه، بخش دولتی و بخش خصوصی در برنامه ریزی های مطلوب و ایجاد اشتغال پایدار در منطقه موثر خواهد بود.

نماینده خانه معدن ایران بیان کرد: امید است برنامه ریزی این کمیته الگویی در کشور قرار گیرد.

پیش بین عنوان کرد: یکی از اهمیت های این کمیته، ایجاد هماهنگی بین دستگاه های اجرایی است.

سالاری معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز در این جلسه عنوان کرد: نیاز است تا کمیته که با حضور متخصصان این بخش برگزار می شود در کل استان رسمیت داشته باشد تا بتوانیم برنامه ها را سامان دهی و مصوبات را اجرایی کنیم.

وی بیان کرد: در این راستا نیاز است تا از موازی کاری ها جلوگیری شود و تولیت های متعدد در این بخش را کاهش و صدای واحد را داشته باشیم.

احسان بخش موسس و مدیرعامل بوم بازار ایران با بیان اینکه اولین قدم این کمیته باید برند سازی باشد، افزود: باید تعامل بین سازمان های مرتبط با بخش معدن برقرار کنیم.

محمد هیهات مدیرگروه زمین شناسی دانشگاه بیرجند با بیان اینکه یکی از راس های ایجاد اشتغال پایدار داشتن نیروی انسانی متخصص است، افزود: این قول را می دهیم دانشگاه در این راستا کمک کند و عقب نشینی نخواهیم کرد.

حسین آصف رئیس اتحادیه طلا و جواهرات خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه برگزاری این چنین جلسه ای قبل تر از اینها احساس می شد که اکنون هم جای تقدیر دارد، بیان داشت: باید از فعالیت به شکل سنتی گذر کنیم.

وی عنوان کرد: در کنار تراش سنگها، کار ساخت جواهرات، نقره و طلا و … هم لازم است در استان دنبال شود.

وی با اشاره به اهمیت صنعت طلا بیان کرد: باید در زمینه اشتغال این صنعت قدم برداریم و اتحادیه آمادگی همکاری خود را در هر زمینه ای با این کمیته را اعلام می دارد.

 

 

افزایش قربانیان کرونا در خراسان جنوبی/2

فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا در خراسان جنوبی با ثبت یک مورد جدید در ۲۴ساعت گذشته به ۷۳نفر رسید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تعداد بیماران حاد تنفسی بستری در بیمارستانها را 178نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 85نفر دارای تست مثبت کرونا هستند.

مهدی زاده افزود: از این تعداد 17نفر در بخشهای مراقبتهای ویژه بستری هستند که حال عمومی 7نفر از این بیماران نامساعد است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۱۳سال پاسکاری فولادی، هنوز گُلی به دروازه ننشسته!/7

کارخانه فولاد قاین در کشمکش دولت و بخش خصوصی، حال پس از ۱۳سال هنوز به بهره برداری نرسیده است.

در سال۸۶ بر اساس تقاضای نمایندگان وقت مجلس شورای اسلامی، طرح احداث ۸کارخانه فولاد در استانهای آذربایجان شرقی، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، فارس، کرمان، یزد، خراسان‌جنوبی و خراسان رضوی با نام‌های فولاد میانه، فولاد چهارمحال و بختیاری، فولاد شادگان، فولاد نی‌ریز، فولاد بافت، فولاد بافق، فولاد قائنات و فولاد سبزوار با تعهد ساخت کمتر از ۳سال،آغاز شد، آن هم نه با توجیه اقتصادی بلکه با هدف محرومیت زدایی.

این واحد‌های تولیدی باید در کنار واحد‌های تولید مواد اولیه و بر سر راه خطوط آهن و بنادر ساخته شود و این اتفاقی است که در ۸طرح فولادی نیفتاده و توجه ویژه طرح‌ها به توسعه یافتن مناطق محروم معطوف بوده است.

مشکلات بی‌شمار در راه اندازی این پروژه‌های فولادی موجب شد تا زمان افتتاح آن‌ها از میانگین ۲.۵سال به ۱۰سال برسد؛ اما اکنون فولاد قائنات در سیزدهمین سال ساخت خود قرار دارد.
پروژه فولاد قائنات که در سال‌های ابتدایی آغاز ساخت، از ۷طرح فولاد دیگر کشور جلوتر بود و پیشرفت بیشتری داشت؛ اما حالا شده شاگرد تنبل کلاس فولادی کشور و با حسرت به ۷طرح دیگر می‌نگرد که وارد فاز بهره برداری شده اند و به عرصه تولید کشور پیوسته اند.

۱۰ساله بودم که ساخت این کارخانه آغاز شد، حالا خود کارگر آنم
علی که یکی از کارگران فولاد قائنات است می‌گوید:یادم می‌آید ۱۰ساله که بودم، روزی تجهیزات آوردند و در اراضی مربوطه تخلیه کردند، آن موقع درک نمی‌کردم که فولاد چیست و اینجا قرار است چه ساخته شود، اما حالا که ۲۳ساله ام، خود کارگر این کارخانه‌ی در حال ساخت شده ام.

طرح فولاد قائنات با منابع دولتی آغاز به کار کرد و قرار بود ظرف مدت ۳سال با بودجه دولتی به بهره برداری برسد، اما به جای ۳سال، ۷سال طول کشید و بعد از آن، به بخش خصوصی واگذار شد.

هدف از واگذاری به بخش خصوصی، سرعت دادن به طرح بود
شهرکی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: در سال۹۳، مشارکت بخش خصوصی به طرح فولاد قائنات اضافه شد تا اجرای آن سرعت بگیرد.
اما هدف حاصل نشد.
فلاحتی، نماینده سابق مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: بخش خصوصی پس از تحویل طرح، نتوانست به تعهدات خود عمل کند و طرح به طور کامل خوابید.
چه شد که بخش خصوصی نتوانست؟ترخیص نشدن به موقع تجهیزات، عامل تعطیلی مجدد ساخت
گرچه بخش خصوصی قصد داشت طرح فولاد قائنات را در مدت ۴سال به سرانجام برساند، اما بر اساس گفته خودشان یکدست نبودن سهامداران و ترخیص نشدن به موقع تجهیزات مجتمع از گمرک سبب شد این طرح دوباره با تعطیلی مواجه شود.
اسفندیاری مدیرعامل سابق بخش خصوصی فولاد قائنات گفت: قرار بود پس از واگذاری طرح به بخش خصوصی، همان پیمانکارانی که با بخش دولتی کار می‌کردند، با بخش خصوصی نیز کار را ادامه دهند، ولی متأسفانه در قسمت واحد احیا، یکی از پیمانکاران به دلایلی مبنی بر عدم امکان همکاری با بخش خصوصی، درخواست خروج از پروژه را کرد و این سبب شد فولاد قائنات در بخش احیاء دچار مشکل شود و کار اینقدر به طول بیانجامد.
هر یکی دو ماه یک شرکت میامد
مهدی یکی دیگر از نیرو‌های کار فولاد قایئنات می‌گوید: وقتی پروژه به بخش خصوصی واگذار شد هر یکی دو ماه یک شرکت می‌آمد و باز می‌رفت و باز شرکت دیگری می‌آمد.نا موفق بودن بخش خصوصی در پیشبرد پروژه فولاد قائنات، مجددا پای دولت را به پروژه باز کرد و واگذاری پروژه به بخش دولتی در حالی داشت صورت می‌گرفت که ۵۱درصد سهام مجتمع هنوز در دست بخش خصوصی است.حسن نژاد، رئیس هیأت مدیره شرکت فولاد صنعت قاین هم گفت: بخش خصوصی موافقت کرده مدیریت پروژه تا راه اندازی واحد اسفنجی در اختیار سهامدار دولتی باشد.
اما…
اگر بخش خصوصی ادعایی دارد در مراجع قانونی پیگیری کند
شهرکی رئیس سازمان صمت خراسان جنوبی نیز می‌گوید: سرمایه گذار بخش خصوصی خود را سهامدار می‌داند، اما دولت دیگر آن‌ها را سرمایه گذار خود نمی‌داند و لذا از نظر ما، پروژه، دولتی است و دولت آن را تمام می‌کند و بخش خصوصی هم اگر ادعایی دارد می‌تواند در مراجع قانونی پیگیری کند.
با وجود اختلافات بین بخش خصوصی و دولتی، در خرداد۹۸، دولت ساخت فولاد را بر عهده گرفت.
مجتمعی که در سال۸۹ با یوروی ۱۴۰۰تومانی می‌توانست ساخته شود!
برای ساخت مجتمع فولاد قائنات تا قبل از سال۹۱، ۳هزار و ۵۰۰میلیارد ریال اعتبار ملی و ۱۵۰میلیون یورو سرمایه گذاری خارجی تصویب شده بود، اما در تهیه این گزارش، هیچ کدام از مسئولان حاضر به پاسخگویی در خصوص اعتباری که تا کنون برای این مجتمع هزینه شده است، نشدند؛ و اگر ۱۰سال پیش طبق همان قرار اولیه ساخته می‌شد به گفته خانم ضیائیان کارشناس اقتصادی، در این ۱۰سال به ۸میلیون تن تولید دست پیدا کرده بودیم.
رونق تولیدی که می‌توانست ۲هزار نفر را به صورت مستقیم و ۲۰هزار نفر را به صورت غیرمستقیم صاحب شغل کند.
هم اکنون بیش از ۲۰۰نفر نیروی کار برای به سرانجام رساندن پروژه فولاد قاین مشغول به کارند.چرخ فولاد که بچرخه چرخ جرثقیل منم می‌چرخه
محمد از دیگر کارگران مجتمع در حال ساخت فولاد قاین نیز می‌گوید: اگر فولاد راه بیفته صد‌ها نفر مثل من صاحب شغل و درآمد میشن و وضع اقتصادی خانواده هامون بهتر می‌شه.احمد دیگر نیروی این کارخانه که صاحب چرثقیل است، فعال شدن کارخانه فولاد را دلیل درآمد ثابتش می‌داند و می‌گوید: چرخ فولاد که بچرخد چرخ چرثقیل من هم می‌چرخد.تمام جبهه‌های کاری مجتمع فعال است
حال پس از اختلافات دولت و بخش خصوصی، مسئولان فعلی پروژه، از پیشرفت ۷۲درصدی فولاد قائنات خبر می‌دهند.
فخرآبادی مدیرعامل مجتمع فولاد قائنات می‌گوید: تقریبا تمام جبهه‌های کاری این مجتمع فعال است و با سرعت به سمت راه اندازی واحد احیاء پیش می‌رویم.
نادری مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران هم گفت: با برنامه ریزی‌هایی که انجام شده تا ۳ماه آینده شاهد بهره برداری از مجتمع فولاد قائنات خواهیم بود.
اگر چه خراسان جنوبی و شهرستان قاین، از این قول‌ها در تاریخچه مجتمع فولادش زیاد به خود دیده و شنیده، اما اگر به عملی شدن این قول‌ها تا پایان امسال خوش بین باشیم و مجتمع فولاد قائنات به بهره برداری برسد، یک میلیون تُن به ظرفیت فولاد کشور افزوده خواهد شد.

نویسنده: سیده سمیه سیادت جو

 

 

تا پایان امسال

گازرسانی به ۱۰۵۵۰واحد مسکونی و تجاری در خراسان جنوبی2-3

امسال ۴۰۰روستا، ۱۵۰واحد صنعتی و ۱۰هزار واحد مسکونی محرومان در خراسان جنوبی گازدار می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، مدیرعامل شرکت گاز استان در تشریح برنامه‌های گازرسانی امسال گفت:گازرسانی به ۱۰۵۵۰ واحد مسکونی و تجاری در خراسان جنوبیدر صورت تخصیص نقدینگی به موقع و مناسب و نبود موانع اجرایی و قانونی، ۴۰۰روستای دیگر امسال به شبکه سراسری گاز طبیعی متصل خواهند شد که با اجرای این طرحها، درصد بهره مندی روستاهای خراسان جنوبی از گاز، تا پایان سال به بیش از ۹۰درصد افزایش می یابد.

هاشمی با اشاره به اینکه هم اکنون هزار و ۴۴۰واحد صنعتی، تولیدی و خدماتی استان به گاز دسترسی دارند افزود: گازرسانی به ۱۵۰واحد صنعتی، تولیدی و خدماتی دیگر و همچنین اصلاح و تقویت شبکه‌های موجود گازدار از دیگر برنامه‌های امسال شرکت گاز استان در حوزه صنعت و خدمات است.

وی همچنین گازرسانی به ۱۰هزار واحد مسکونی محرومان را از طرح‌های بسیار مهم و اولویت‌دار شرکت گاز استان در سال جاری عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت گاز استان گفت: پارسال به بیش از ۳۰۰روستا و ۴۵۰واحد صنعتی و تولیدی در استان گازرسانی شد.

 

اعتبارات نهبندان برای تکمیل ۱۱۳ پروژه هزینه می‌شود/2

اعتبارات نهبندان برای تکمیل ۱۱۳ پروژه هزینه می‌شود

بیرجند – ایرنا – فرماندار نهبندان گفت: امسال از محل منابع مختلف ۳۱ میلیارد تومان اعتبار به این شهرستان مرزی اختصاص یافت که برای تکمیل ۱۱۳ پروژه عمرانی و زیرساختی هزینه می‌شود.

مجید بیکی روز شنبه در نخستین نشست کمیته برنامه‌ریزی شهرستان نهبندان که با دستور کار توزیع اعتبارات سال ۹۹ برگزار شد افزود: اعتبارات شهرستان در قالب ١١٣ پروژه، ٢۶ فصل، ۴٣ برنامه و بین ۴۴ دستگاه اجرایی شهرستان توزیع شد.

وی بیان کرد: از مجموع ۱۱۳ پروژه در دست اجرا، ۸۲ پروژه نیمه‌تمام، ۲۸ پروژه مستمر و سه پروژه جدید است که ۴١ پروژه در حوزه روستایی با اعتبار ۱۶ میلیارد تومان، ٣۴ پروژه در حوزه شهری با هشت میلیارد تومان و ٣٨ پروژه منطقه‌ای با بیش از ۶ میلیارد تومان اعتبار است.

فرماندار نهبندان گفت: با توجه به لزوم تکمیل زیرساخت‌های شهرک صنعتی نهبندان برای جذب سرمایه‌گذار، ۲ میلیارد تومان از اعتبارات شهرستان را برای اجرای آن اختصاص دادیم و چهار میلیارد تومان اعتبار ملی و استانی نیز برای تکمیل زیرساخت‌ها شهرک صنعتی نهبندان اختصاص خواهد یافت.

وی تصریح کرد: امسال تکمیل طرح‌های عمرانی دارای پیشرفت فیزیکی بالا در اولویت قرار دارد تا هرچه سریعتر مردم از مزایای آن برخوردار شوند.

بیکی افزود: پروژه‌های مصوبات سفر استاندار خراسان جنوبی، تامین زیرساخت‌های مسکن محرومان، پروژه‌های زکات طبق فهرست اعلامی به شهرستان‌ها، پروژه‌های جهش تولید، پروژه‌های تفاهم‌نامه منعقد بین استانداری و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از اولویت‌ها در تخصیص اعتبارات شهرستان بوده است.

او از مدیران دستگاه‌های اجرایی شهرستان خواست تمامی تلاش خود را برای جذب هرچه بیشتر اعتبارات ملی در راستای اجرا و تکمیل طرح‌های زیرساختی به کار گیرند تا شاهد تحول خوبی در نهبندان باشیم.

فرماندار نهبندان عنوان کرد: سال گذشته نیز ۹۸۰ میلیون تومان اعتبار تملک دارایی و سرمایه‌ای، ۲۴ میلیارد تومان اعتبار توازن منطقه‌ای و ۹ میلیارد  و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار ۲ درصد نفت برای شهرستان نهبندان مصوب شد که ۳۰ درصد اعتبارات تملک دارایی، ۴۰ درصد اعتبارات توازن منطقه‌ای و ۱۹ درصد اعتبارات ۲ درصد نفت اختصاص یافت.

وی گفت: شهرستان نهبندان ظرفیت‌های مختلف و خوبی برای توسعه دارد که استفاده از این ظرفیت‌ها می‌تواند زمینه خوبی برای اشتغال جوانان و ایجاد درآمد پایدار در سال جهش تولید باشد.

 

 

 

 

پیشنهاد اتحادیه صنفی: مراسم محدود در تالارها برگزار شود/2-3

پیشنهاد اتحادیه صنفی: مراسم محدود در تالارها برگزار شود

بیرجند – ایرنا – رییس اتحادیه اغذیه‌فروشان، رستوران‌ها و تالارهای پذیرایی خراسان جنوبی در شرایطی که این استان در وضعیت هشدار قرار گرفته است گفت: با برگزاری مجالس عروسی کاملا مخالفیم اما بهتر است شام عروسی در زمان محدود و با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی و حضور ناظران مرتبط در تالارها برگزار شود.

حسین محمودآبادی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونا پروتکل‌های بهداشتی در تالارها رعایت می‌شود و اگر در مواردی رعایت نشود دستگاه‌های متولی و نظارتی می‌توانند با آن واحد صنفی برخورد قانونی انجام دهند.

وی بیان کرد: برگزاری مراسم با میهمانان محدود در تالارهای پذیرایی به هیچ عنوان صرفه اقتصادی ندارد اما این کار ضمن اینکه از برگزاری مراسم و جشن‌های عروسی در خانه‌های کوچک و باغ‌ها جلوگیری می‌کند بسیاری از اصناف را هم پوشش اقتصادی می‌دهد و قابل نظارت است.

رییس اتحادیه اغذیه‌فروشان، رستوران‌ها و تالارهای پذیرایی خراسان جنوبی گفت: صاحبان تالارهای پذیرایی با شیوع ویروس کرونا به صورت خودجوش تعطیل کردند و این تعطیلی چهار ماه به طول انجامید و از دهم خردادماه طبق دستورالعمل ستاد ملی مقابله با کرونا تالارها بازگشایی شدند اما این بازگشایی طولی نکشید.

وی افزود: با توجه به اهمیت سلامت مردم سالن‌های هزار نفره به ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفره کاهش یافته و صندلی‌ها براساس فاصله‌گذاری اجتماعی جاگذاری شده است.

محمودآبادی اظهار داشت: بسیاری از عروس و دامادهایی که خودشان را برای عید نوروز آماده رفتن به خانه بخت کرده بودند هنوز اجاره خانه پرداخت می‌کنند و راهی جز برگزاری مراسم هرچند کوچک و مختصر ندارند.

وی گفت: از طرفی عروس و دامادها با اصناف مختلف و مرتبط از جمله آرایشگاه‌ها، عکاسی‌ها، گل‌فروشان و مزون‌داران قرارداد بسته‌اند که در صورت برگزار نشدن عروسی وجهی برای برگرداندن ندارند و وجه دریافت شده در این چند ماه هزینه شده است.

رییس اتحادیه اغذیه‌فروشان، رستوران‌ها و تالارهای پذیرایی خراسان جنوبی افزود: همه ما باید به کاهش اجتماعات و انتقال ویروس کرونا کمک کنیم اما باید به فکر معیشت اصناف مختلف و کسانی که در این صنوف کار می‌کنند نیز باشیم.

وی درباره تسهیلات حمایت از مشاغل  آسیب‌دیده از کرونا هم گفت: متصدیان واحدهای صنفی در سامانه‌های مشخص ثبت‌نام کرده‌اند که امیدواریم هرچه زودتر اقدامات لازم در این زمینه انجام شود.

موارد ابتلا به ویروس کرونا از اواسط خرداد امسال در خراسان جنوبی نیز صعودی شد و تداوم این روند سبب شد که دیروز (شنبه) سخنگوی وزارت بهداشت خراسان جنوبی را در فهرست استان‌های در وضعیت هشدار اعلام کند.

اولین مورد بروز ویروس کرونا (کووید ۱۹) که سازمان بهداشت جهانی آن را به عنوان پدیده‌ای «همه گیر» شناسایی و اعلام کرد، در خراسان جنوبی اوایل اسفند سال گذشته اعلام شد و موارد مثبت ابتلا به ویروس کرونا در این استان از اواخر فروردین تا اوایل خرداد امسال روند کاهشی نسبتا ثابت داشت.

افزایش بیماران تنفسی و مبتلا به کرونا موجب شد تا استاندار خراسان جنوبی در نشست اخیر ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا دانشگاه علوم پزشکی بیرجند را موظف به تدوین و ارائه برنامه محدودسازی کند.

محمدصادق معتمدیان گفت: هیچ شهر استان در وضعیت سفید نیست و با توجه به اختیارات استانیِ مناطق قرمز، باید برنامه محدودسازی توسط دانشگاه علوم پزشکی تدوین و پس از تصویب در ستاد استانی کرونا، برای وزیر کشور ارسال شود.

وی اظهار داشت: علیرغم همه توصیه‌ها و ابلاغ پروتکل‌های بهداشتی، متاسفانه آمار ابتلا به کووید ۱۹، میزان بستری و تعداد فوتی‌ها در خراسان جنوبی افزایش یافته است.

براساس آخرین رنگ‌بندی مناطق مختلف، هفت شهرستان استان شامل بیرجند، خوسف، نهبندان، سربیشه، طبس، فردوس و قاینات در وضعیت بسیار پرخطر (قرمز)، شهرستان‌های درمیان و بشرویه در وضعیت پرخطر (نارنجی) و شهرستان‌های زیرکوه و سرایان در وضعیت خطر متوسط (زرد) قرار دارند و هیچ شهر استان الان در وضعیت سفید (کم خطر) نیست.

 

 

 

 

 

آسبادهای شهر طبس مسینا مرمت شد/2

آسبادهای شهر طبس مسینا مرمت شد

 مسوول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان درمیان گفت: مرمت آسبادهای شهر طبس مسینا در این شهرستان با اعتبار ۳۰ میلیون تومان انجام شد.

امیراسماعیل شهسواری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مرمت و سبک‌سازی بام‌ها، اندود کاهگل بام، تعمیر قسمت‌های داخلی و دیوارها از جمله اقدامات مرمتی در آسبادهای محله خیرآباد شهر طبس مسینا است.

وی با بیان اینکه راه‌اندازی ۲ مورد از آسبادهای شهر طبس مسینا در دستور کار است گفت: برای راه‌اندازی پره‌های آسبادها نیاز به چوب درختان بنه داریم که قسمتی از چوب مورد نیاز را تهیه کردیم و برای تامین مابقی چوب مورد نیاز در حال اخذ مجوز از منابع طبیعی هستیم تا چوب را از بنه‌زارهای شهرستان تامین کنیم.

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درمیان ادامه داد: تمام اقدامات برای راه‌اندازی آسبادهای طبس مسینا انجام شده و فقط باید چوب مورد نیاز پره‌ها تامین و جاسازی شود.

وی اظهار داشت: به صورت متفرفه ۱۱۲ آسباد در سطح شهرستان شناسایی شده که تاکنون ۳۵ اثر مرمت شده است، بیشترین آسبادهای شهرستان درمیان در شهر طبس مسینا با ۵۴ اثر وجود دارد.

شهسواری گفت: آسبادهای طبس ‌مسینا در ۲ طبقه ساخته شده‌اند که طبقه همکف شامل فضایی محدود برای نگهداری آرد و انباشت گندم و طبقه دوم از سه جهت با دیوارهای خشت و گلی محصور شده و ضلعی که باد وارد بنا می‌شود، فاقد دیوار است، بنای این آسبادها با مصالح خشت و گل ساخته شده و به دوره قاجاریه تعلق دارد.

آسبادها سازه‌های بادی است که در گذشته به منظور آسیاب کردن گندم به کار گرفته می‌شد و تا ۷۰ سال پیش در منطقه خراسان جنوبی به ویژه در شهر طبس مسینا به دلیل وجود بادهای ۱۲۰ روزه مورد استفاده بوده است.

 

 

 

 

کفش ورزشی با مکانیسم هیدرولیکی در بیرجند ساخته شد/7

بیرجند – ایرنا – کفش ورزشی با مکانیسم هیدرولیکی به همت عضو هیات علمی ‏دانشگاه بیرجند ساخته و ثبت اختراع شد.‏

دکتر سید «عباس فرجاد پزشک» ‏عضو هیات علمی گروه علوم ورزشی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه بیرجند اقدام به ساخت نمونه اولیه کفش ‏ورزشی با مکانیسم هیدرولیکی کرد و این کفش پس از انجام تست‌های آزمایشگاهی موفق به کسب گواهی ثبت اختراع از ‏پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی شد.‏

این پژوهشگر گفت: یکی از مهمترین موانع درخصوص هدایت افراد جامعه به سمت ‏ورزش و متعاقب آن هدایت جامعه به سمت سلامتی، پویایی و نشاط، نبود امکانات در دسترس و ‏مقرون به صرفه ورزشی برای همه افراد جامعه است.

وی افزود: از جمله اصلی‌ترین و ضروری‌ترین ‏تجهیزات ورزشی که هر فرد هنگام ورزش باید تاکید ویژه‌ای روی انتخاب آن داشته ‏باشد، کفش ورزشی است چون کفش ورزشی به طور مستقیم رابط پا و زمین بوده و ‏می‌تواند نقش مهمی در بارهای رد و بدل شده بین پا و زمین داشته باشد.‏

فرجاد پزشک در مورد اهمیت نوع کفش ابراز داشت: اهمیت کفش هنگامی بیشتر می‌شود که افراد ‏بخواهند از آن به عنوان ابزاری برای پیاده‌روی‌های طولانی مدت با هدف افزایش سلامت ‏قلبی عروقی، مفصلی و تناسب اندام استفاده کنند.

وی گفت: در حال حاضر کفش‌های مختلف و ‏متنوع برای هر سلیقه، سن و جنس در بازار وجود دارند که می‌توانند نیازها را ‏برطرف کنند با این حال نیاز افرادی که به قصد سلامت، پیاده‌روی و کاهش اضافه وزن ‏به دنبال کفش می‌گردند، کمی متفاوت است.‏

عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند با اشاره به تصور رایج و موارد تبلیغاتی کفش‌های ‏پیاده‌روی گفت: کفش‌های پیاده‌روی نباید به گونه‌ای باشد که انرژی مصرفی طی راه رفتن ‏را کاهش دهد بلکه برعکس باید موجب افزایش انرژی مصرفی و افزایش درگیری ‏عضلانی شود و از این طریق رسیدن به هدف‌های ذکر شده را تسهیل کند.

وی اظهار داشت: از سویی ‏کاهش نیروهای اعمالی بر پا و مفاصل اندام تحتانی طی راه رفتن یکی از نکات مهمی است ‏که افراد هنگام انتخاب کفش برای پیاده‌روی طولانی مدت به دنبال آن هستند.‏

فرجاد پزشک هدف از ارائه ایده کفشی ورزشی با مکانیسم هیدرولیکی را تولید کفشی دانست که ‏بتواند در مقایسه با کفش‌های عادی مخصوص پیاده‌روی درگیر عضلات و انرژی مصرفی را ‏تا چندین برابر افزایش دهد و نیروهای اعمالی بر مفاصل را کاهش دهد.‏

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دانشگاه بیرجند این محصول گواهی‌نامه ثبت اختراع از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را هم دارد.

 

 

 

 

ساعت کاری ادارات خراسان جنوبی تغییر کرد2-3

ساعت کاری ادارات خراسان جنوبی تغییر کرد

بیرجند – ایرنا – معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار خراسان جنوبی از تغییر ساعت کاری ادارات استان از فردا (دوشنبه) ۲۳ تیرماه خبر داد.

محمد حسینی روز یکشنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: بخشنامه تغییر ساعت کاری در راستای ضرورت صرفه‌جویی در مصرف برق در ادارات استان اعمال می‌شود.

وی گفت: این تغییرات با عنایت به مصوبه تیرماه ۹۷ هیات وزیران مبنی بر تغییر ساعت کاری ادارات در فصل گرما برای رعایت الگوی مصرف برق و همچنین موافقت استاندار با درخواست مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان، عملیاتی می‌شود.

معاون استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: پیرو این تصمیم، ساعت کاری دستگاه‌های اجرایی در سراسر استان از روز دوشنبه ۲۳ تیرماه تا روز جمعه ۳۱ مردادماه تغییر می‌کند و مراکز درمانی و سایر مراکز خدمات‌رسان که مکلف به ارائه خدمات مناسب و شبانه‌روزی هستند، از این قاعده مستثنی هستند.

وی افزود: بر این اساس، ساعت کار ادارات و دستگاه‌های اجرایی از روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۶ و ۴۵ دقیقه تا ۱۳ و ۴۵ دقیقه است.

حسینی گفت: ساعت فعالیت ادارات در روزهای پنجشنبه هر هفته ساعت ۶ و ۴۵ دقیقه تا ۱۲ و ۴۵ دقیقه تعیین شده است.

وی از مدیران دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران خواست؛ به منظور کاهش مصرف برق، ضمن رعایت سایر مقررات به ویژه تنظیم دمای محیط کار به حداقل ۲۵ درجه سانتیگراد و خارج کردن تمامی وسایل سرمایشی و روشنایی بعد از ساعت کاری از مدار، بر حسن اجرای برنامه نظارت دقیق داشته باشند.

وی تاکید کرد: بر اساس این دستورالعمل شرکت توزیع نیروی برق استان موظف است گزارش میزان صرفه‌جویی ناشی از این تغییرات را به معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری ارائه کند.

 

 

 

 

تکمیل طرح بهسازی بند دره بیرجند در اولویت دستگاه‌ها باشد2-3

بیرجند – ایرنا – معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به اینکه بهسازی منطقه گردشگری «بند دره» بیرجند انتفاع عمومی را به همراه دارد، دستگاه‌ها مکلف هستند اجرای تعهدات خود در این مجموعه را در اولویت کارها قرار دهند.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، سید کمال‌الدین میرجعفریان در نشست «بررسی و ارائه گزارش اجرای زیرساخت‌ها در منطقه نمونه گردشگری بند دره بیرجند» افزود: بهره‌برداری هرچه سریع‌تر از پروژه بند دره، مهمترین تکلیف دستگاه‌هاست.

وی با اشاره به دستور اکید استاندار مبنی بر تامین زیرساخت‌های لازم در این تفرجگاه تصریح کرد: از همان بدو شروع کار در پروژه بهسازی بند دره (بهمن ماه ۹۸)، تکلیف هر دستگاه بر مبنای حوزه وظایف و اختیارات هر مجموعه تعیین شد.

معاون استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: بررسی اقدامات صورت گرفته در این مجموعه، حکایت از تلاش دستگاه‌ها در راستای اجرای تعهدات‌شان دارد و براساس مصوبات این جلسه، دستگاه‌ها باید باقیمانده کارها را در بازه زمانی تعیین شده هرچه سریع‌تر به نتیجه برسانند.

وی تاکید کرد: با برنامه‌ریزی درست و افزایش نوبت کاری می‌توان به این مهم دست یافت.

میرجعفریان گفت: تامین زیرساخت‌های بند دره، در توسعه منطقه و جذب سرمایه‌گذاران برای حضور و فعالیت اقتصادی در قالب‌های مختلف موثر است.

در این نشست وضعیت اقدامات دستگاه‌ها و پیشرفت فیزیکی پروژه به طور کامل بررسی و تصمیماتی در راستای سرعت‌بخشی به روند اجرای کار اتخاذ شد.

بند دره با داشتن موقعیت کوهستانی و بند آبی در شهر بیرجند یکی از مناطقی است که مردم برای گردش و گذران اوقات فراغت به آنجا می‌روند و بهسازی آن سال‌ها مورد مطالبه و انتظار مردم بوده است.

عملیات اجرایی بهسازی و تامین زیرساخت‌های بند دره بیرجند ۲۲ بهمن سال گذشته با حضور استاندار خراسان جنوبی و مشارکت دستگاه‌های مختلف اجرایی استان آغاز شد.

براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته پس از بهسازی و تامین زیرساخت‌های لازم، طرح توسعه تفرجگاه بند دره در فازهای بعدی با حضور و مشارکت سرمایه‌گذاران ادامه خواهد یافت.

استان خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و بیرجند مرکز آن است.

 

 

 

بیش از ۲۷ میلیارد تومان اعتبار به شهرستان درمیان اختصاص یافت/2

بیرجند – ایرنا – فرماندار درمیان گفت: ۲۷ میلیارد و ۱۹۹ میلیون تومان اعتبار در سال جاری از محل منابع مختلف به این شهرستان اختصاص یافته است که نسبت به سال گذشته ۹ درصد کاهش دارد.

حسینعلی بخشی روز شنبه در نشست کمیته برنامه‌ریزی شهرستان مرزی درمیان افزود: اعتبارات امسال شهرستان معادل ۸.۱ درصد کل اعتبارات استان است که در راستای اجرای ۱۱۵ طرح عمرانی هزینه خواهد شد.

وی اظهار داشت: اولویت را در تخصیص اعتبارات امسال به پروژه‌های مصوبات سفر استاندار خراسان جنوبی به شهرستان، طرح‌های دارای پیشرفت فیزیکی بالا، زیرساخت‌های مسکن محرومان و اجرای طرح‌های تفاهم‌نامه بین استانداری خراسان جنوبی و بنیاد علوی در راستای توسعه اشتغال و زیرساخت‌های شهرستان دادیم.

بخشی بیان کرد: بیشترین اعتبارات شهرستان درمیان به آب و فاضلاب، راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و بهداشت و درمان اختصاص یافت.

وی گفت: مسوولان دستگاه‌های اجرایی شهرستان تلاش کنند که حداکثر اعتبار ملی را از ادارات کل برای اجرای سریعتر طرح‌های عمرانی نیز جذب کنند.

فرماندار درمیان از دستگاه های اجرایی شهرستان خواست با توجه به کمبود اعتبار از هدررفت هزینه‌ها جلوگیری و طرح‌های عمرانی را با کیفیت بالا اجرا کنند، همچنین برخی طرح‌ها فازبندی شود تا مردم زودتر از مزیت آن بهره‌مند شود.

بخشی عنوان کرد: با توجه به تفاهم‌نامه منعقده بین استانداری خراسان جنوبی و بنیاد علوی، این نهاد بیش از ۳۰ میلیارد تومان در مرحله نخست در راستای ارتقای زیرساخت‌های شهرستان هزینه خواهد کرد که اقدام جهادی است.

وی اظهار داشت: با توجه به برخی مشکلات در زمینه طرح‌های آبرسانی سیار و پایدار حجم زیادی از اعتبارات شهرستان را برای این موضوع در راستای حل مشکلات آب روستاییان اختصاص دادیم.

 

 

مقام اول شهرستان طبس در کسب مشارکت های مردمی بازسازی عتبات/2

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان طبس گفت: شهرستان طبس در سال ۹۸ توانست، مقام اول مشارکت های مردمی بازسازی عتبات را در سطح استان خراسان جنوبی به دست آورد.

 

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجندمحمدی رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان طبس، گفت: این شهرستان  توانست، سال ۹۸ مقام اول استان خراسان جنوبی در کسب مشارکت‌های مردمی بازسازی عتبات را به دست آورد و ۲۵۰ درصد رشد مازاد بر تعهد ستاد طبس بوده است.

او با اشاره به جمع‌آوری هدایا و نذورات به صورت نقدی، افزود: ۴ میلیارد و ۲۱۵ میلیون ریال، طلاجات به ارزش ۱ میلیارد و ۹۹ میلیون و ۸۰۹ هزار و ۶۱۵ ریال و فروش فرش دستباف به ارزش ۳ میلیارد و ۳۸۵ میلیون ریال از جمله این موارد است.

محمدی بیان کرد: تعداد ۳۶ تخته فرش به متراژ ۳۶۵ مترمربع نذر ستاد بازسازی عتبات عالیات بافته شده است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان طبس، اظهار کرد: تعداد ۷۰ نفر نیروی کار جهت بازسازی عتبات مقدسه اعزام شده‌اند که هر کدام به مدت ۳۰ روز کاری به تعداد ۲ هزار و ۱۰۰ نفر روز خدمت کرده‌اند.

او عنوان کرد: برای برپایی موکب اربعین در سال ۹۸ کمک‌های مردمی به مبلغ ۲ میلیارد و ۹۵۹ میلیون و ۷۹۷ هزار و ۴۰۰ ریال جمع‌آوری شد.

محمدی با اشاره به توزیع  تعداد ۵۴ هزار پرس نهار و ۲۹ هزار ۷۰۰ پرس شام و ۱۷ هزار و ۸۰۰ پرس صبحانه در اربعین  پارسال،ادامه داد: ۱۱۲ هزار لیوان چای و شربت و ۳۲ هزار و ۶۰۰ عدد میان وعده غذایی  نیز توزیع شد.

جوینده رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان جنوبی گفت: ساخت صحن حضرت زینب (س) در جوار حرم حضرت امام حسین (ع) و تل زینبیه واقعه روز عاشورا توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان طبس در دست احداث است.

او افزود: صحن امام باقر (ع) در کاظمین توسط ۵ استان شرقی کشور و از جمله خراسان جنویی در دست اقدام است که این صحن وسیع بزودی عملیاتی می‌شود و به عنوان طرح محوری ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان جنوبی مورد نظر قرار گرفته است.

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح توسعه کویرتایر بیرجند، معطل تامین ارز

طرح توسعه بزرگترین واحد صنعتی خراسان جنوبی، به دلیل تخصیص نیافتن ارز، ناتمام مانده است.

مدیرعامل کارخانه کویرتایر بیرجند گفت: ماشین آلات مورد نیاز این طرح با طرح توسعه کویرتایر بیرجند، منتظر تامین ارزپرداخت ۲۰ درصد قیمت آن خریداری شده، اما به دلیل پرداخت نکردن مابقی بهاء آن، هنوز بارگیری نشده است.

 

زینلی با بیان اینکه اجرای طرح توسعه کارخانه و تامین ماشین آلات آن نیازمند ۲۳ میلیون دلار سرمایه گذاری ارزی است افزود: ارز این ماشین آلات ابتدا قرار بود از محل ارز دولتی تأمین شود، ولی درحال حاضر تأمین ارز با نرخ نیمایی هم با مشکل مواجه شده است.

 

وی گفت: اجرایی شدن این طرح نه تنها زمینه اشتغال را برای ۲۲۵ نفر دیگر به صورت مستقیم در نوار شرقی کشور ، مرز افغانستان فراهم می‌کند، بلکه ۲۰ درصد نیاز داخل کشور را به تایر‌های سنگین برطرف می‌کند.

 

مدیرعامل کارخانه کویرتایر با گلایه از مسئولان بخش صنعت کشور برای اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومان برای واردات هزاران حلقه لاستیک سنگین از چین و پرداخت ۶۰۰ میلیون دلار ارز در این خصوص افزود: این در حالی است که با وجود پیگیری‌های استاندار خراسان جنوبی در هشت ماه گذشته با مسئولان بخش صنعت، متاسفانه این دیدار‌ها هیچ دستاوردی برای این کارخانه نداشته است.

 

با راه اندازی طرح توسعه کارخانه کویرتایر بیرجند حدود ۱۰ هزار تن سالیانه به ظرفیت ۳۰ هزار تنی فعلی کارخانه اضافه خواهد شد.

 

در این طرح سالیانه تعداد حدود ۲۴۰ هزار حلقه انواع تایر‌های تمامی سیمی (آل استیل) باری و وانتی تولید می‌شود که سهم قابل توجهی در خودکفایی کشور به این سایز‌های سنگین تمام سیمی خواهد داشت.

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − یک =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور