پیام شهروند

با سلام
18سال پیش ماشینم زورگیری شده اماهنوزبلاتکلیفم

بسم الله/سلام علیکم.خداقوت.ضمن تشکرصمیمانه اززحمات جنابعالی وهمکاران عزیزتان/خواهشمندیم برای”بیمه قالیبافان روستایی”گزارشی تهیه کنید

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

اخبار خراسان جنوبی / ۹۵درصد طرح های رسیده به کارگروه امور زیربنایی استان تأیید شد

پیش‌بینی تولید هزار تن قارچ در خراسان‌جنوبی

پیش‌بینی تولید هزار تن قارچ در خراسان‌جنوبی

بیرجند- مدیرامور باغبانی جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: پیش بینی می‌شود در سال جاری هزار تن قارچ در خراسان جنوبی تولید شود.

عبدالرضا رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به طرح نهضت گلخانه‌ای در خراسان‌جنوبی اظهار کرد: یکی از کشت‌های مطلوب در این حوزه بحث پرورش قارچ است.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه در استان ۲۱ واحد صنعتی و سنتی پرورش قارچ در استان وجود دارد، ادامه‌داد: در این تعداد واحد در سال ۹۸ حدود ۸۰۰ تن قارچ تولید شده که نسبت به سال گذشته حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است.

رضایی گفت: علت کاهش تولید قارچ در خراسان‌جنوبی در سال ۹۸ نسبت به سال قبل از آن کاهش تقاضا به واسطه شیوع کرونا بوده است.

وی ادامه‌داد: در ماه پایانی سال ۹۸ با تعطیلی رستوران‌ها و فست‌فودها که متقاضی اصلی قارچ بودند رو به رو شدیم و در نتیجه پرورش دهندگان قارچ نیز به کاهش تولید تمایل داشتند.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه هفت واحد پرورش قارچ در خراسان‌جنوبی از شیوع کرونا به شدت خسارت دیدند، گفت: این خسارت در حدود سه هزار و ۸۰۰ میلیون ریال بوده است.

رضایی اظهار کرد: امیدواریم در حال حاضر با بازگشایی واحدهای صنفی ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی از ادامه خسارت به این بخش کشاورزی جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه بیشترین تولید قارچ مربوط به شهرستان سرایان بوده است، یادآور شد: پیش بینی ما برای پرورش قارچ در سال ۹۹ در حدود هزار تن است.

زلزله 3.5 ریشتری مرز خراسان جنوبی و رضوی را لرزاند

این زلزله ساعت 12:16 دقیقه در عمق 10 کیلومتری مرز خراسان جنوبی و رضوی را لرزاند.فاصله مرکز این زلزله تا حاجی آباد در خراسان جنوبی 51 کیلومتر است.

احداث میدان میوه و تره‌بار در طبس

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان طبس اظهار داشت: با توجه به شرایط موجود، احداث میدان میوه و تره بار در یک جایگاه خاص از ضروریات شهر طبس است.فلاحی گفت: شهرداری مکان میدان میوه و تره بار تعیین کند و کار احداث آن را انجام دهد و در صورت ضرورت، بخش خصوصی سرمایه گذاری می‌کند.

وی با اشاره به تأمین و کمک معیشت مردم بیان کرد: چند نقطه از شهر طبس را توسط شهرداری برای بازار روز در چند روز آینده مکان یابی و راه اندازی می‌کنیم.

فرماندار طبس افزود: برای کنترل بازار گشت‌های مشترک را تشکیل و کار بازرسی نظارت بر گشت‌های مشترک را با شدت بیشتری نسبت به سال گذشته داریم.

ویزیت رایگان بیماران در دهه کرامت

مدیر کانون فرهنگی هنری باقرالعلوم(ع) بیرجند گفت: به مناسبت دهه کرامت ویزیت رایگان پزشکان در مسجد باقرالعلوم (علیه السلام) بیرجند در روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه هر هفته انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه این پزشکان جهادی هر هفته بعد از نماز مغرب و عشاء در محل این مسجد حضور دارند گفت: ماهانه با شروع این طرح 400 نفر از خدمات پزشکی این پزشکان بهره‌مند می‌شوند.

علی کاربر تصریح کرد: شهروندان می‌توانند سه شنبه شب‌ها برای بهره‌مندی از خدمات و ویزیت متخصص داخلی و چهارشنبه شب‌ها از جهت مشاوره و بهره‌گیری از خدمات پزشک عمومی بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد باقرالعلوم (ع) بیرجند حضور یابند.

افزایش نمونه‌گیری آزمایش کرونا در استان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: با توجه به افزایش تجهیزات و نیروی انسانی، میزان نمونه‌گیری از بیماران مشکوک به کرونا در استان افزایش یافته است اما به دلیل حجم بالای تقاضا و بیماران علامت‌دار، محدودیت‌هایی در نمونه‌گیری وجود دارد.

جلال احمدی افزود: بر این اساس نمونه‌گیری‌ها طبق آخرین دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت بهداشت انجام می‌شود.

 

 

برگزاری جلسه مجمع سالیانه هیأت ورزش‌های دانشگاهی خراسان جنوبی

جلسه مجمع سالیانه هیأت ورزش‌های دانشگاهی خراسان جنوبی در محل سالن اجتماعات اداره کل ورزش و جوانان برگزار شد.
برگزاری جلسه مجمع سالیانه هیأت ورزش‌های دانشگاهی خراسان جنوبی

 جلسه مجمع سالیانه هیأت ورزش‌های دانشگاهی خراسان جنوبی با حضور دکتر قطبی معاون امور ورزش اداره کل ورزش و جوانان، دکتر سیده عذرا میرکاظمی رئیس هیأت ورزش‌های دانشگاهی استان و عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند، اعضای هیأت رئیسه و مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی خراسان جنوبی برگزار شد.
در این جلسه ضمن تصویب تقویم ورزشی، مدیران به بیان چالش‌ها و مشکلات ورزش دانشگاهی و بحث و تبادل نظر در خصوص چگونگی تعامل بیشتر با اداره کل ورزش و جوانان استان پرداختند.

 

 

 

الزام استفاده از ماسک و دستکش در اتوبوس های بین شهری

    
الزام استفاده از ماسک و دستکش در اتوبوس های بین شهری
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی به الزام استفاده از ماسک و دستکش در اتوبوس های بین شهری توسط مسافران و راننده اشاره کرد و افزود: با رعایت پروتکل های بهداشتی ، سلامت خود را تامین کرده ایم.
جلال زاده با اشاره به کلیه اقدامات انجام شده درخصوص رعایت پروتکل های بهداشتی در پایانه های مسافربری و اتوبوس های بین شهری ، عنوان کرد: جلسات آموزشی متعددی برای شرکت های حمل و نقل مسافر و بار برگزار شده است. همچنین تعداد کثیری بنر و اطلاعیه بهداشتی را در پایانه ها و اتوبوس ها و همچنین در بیلبوردهای سطح جاده های استان نصب کرده ایم.
وی از اطلاع رسانی های انجام شده به ادارات زیرمجموعه درخصوص رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مسافران نیز سخن گفت و ادامه داد: ناوگان مسافربری طبق پروتکل های دانشگاه علوم پزشکی به صورت مداوم قبل از سوار شدن مسافر، صدعفونی می شود.
به گفته وی تاکید بر اجرای رعایت پروتکل های بهداشتی توسط شرکت های مسافربری و نظارت بر تهیه ماسک و دستکش از دیگر اقدامات انجام شده است.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی به انجام بازدیدهای مستمر از عملکرد شرکت ها و نظارت بر ناوگان ها اشاره کرد و افزود: در این مودت مکاتبات متعددی با دانشگاه علوم پزشکی درخصوص تامین تجهیات بهداشتی صورت گرفته است.
جلال زاده از درج پیام بر روی تمامی بلیط ها مبنی بر الزام استفاده از ماسک و دستکش خبر داد و گفت: ظرفیت پذیرش مسافر در اتوبوس ها و همچنین ماشین های سواری عمومی را کاهش داده ایم.
به گفته وی استفاده از سیستم تهویه در تمام طول مسیر، نظارت مداوم بر رانندگان جهت داشتن ماسک و دستکش در حین سفر و نصب تابلوهای کوچک حاوی مشخصات رانندگان و محل هایی که مسافران می توانند شکایات خود را اعلام نمانید، از دیگر اقدامات انجام شده است.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی با بیان این که سامانه 141 شامل تلفن، پیامک و اپلیکیشن جهت ثبت شکایات هم استانی ها فرآهم شده است، اضافه کرد: سامانه به صورت روزانه پایش و موارد بررسی می شود و در صورت نیاز برخورد صورت خواهد گرفت.
الزام استفاده از ماسک و دستکش در ناوگان مسافربری خراسان جنوبی

 

 مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی گفت: استفاده از ماسک و دستکش در اتوبوس‌های بین شهری توسط مسافران و راننده الزامی است.

اسدالله جلال‌زاده روز یکشنبه بیان کرد: جلسات آموزشی متعددی برای شرکت‌های حمل و نقل مسافر و بار برگزار شده است همچنین تعداد زیادی بنر و اطلاعیه بهداشتی را در پایانه‌ها و اتوبوس‌ها و بیلبوردهای سطح جاده‌های استان نصب کرده‌ایم.

وی از اطلاع‌رسانی‌های انجام شده به ادارات زیرمجموعه درخصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مسافران گفت و ادامه داد: ناوگان مسافربری طبق پروتکل‌های دانشگاه علوم پزشکی به صورت مداوم قبل از سوار شدن مسافر، ضد عفونی می‌شود.

به گفته وی تاکید بر اجرای رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط شرکت‌های مسافربری و نظارت بر تهیه ماسک و دستکش از دیگر اقدامات انجام شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی به انجام بازدیدهای مستمر از عملکرد شرکت‌ها و نظارت بر ناوگان اشاره کرد و افزود: در این مورد مکاتبات متعددی با دانشگاه علوم پزشکی درخصوص تامین تجهیات بهداشتی صورت گرفته است.

وی از درج پیام بر روی تمامی بلیط‌ها مبنی بر الزام استفاده از ماسک و دستکش خبر داد و گفت: ظرفیت پذیرش مسافر در اتوبوس‌ها همچنین خودروهای سواری عمومی را کاهش داده‌ایم.

جلال‌زاده اظهار داشت: استفاده از سیستم تهویه در طول مسیر، نظارت مداوم بر رانندگان برای داشتن ماسک و دستکش حین سفر و نصب تابلوهای کوچک حاوی مشخصات رانندگان و محل‌هایی که مسافران می‌توانند شکایات خود را اعلام کنند، از دیگر اقدامات انجام شده است.

وی با بیان اینکه سامانه ۱۴۱ شامل تلفن، پیامک و اپلیکیشن برای ثبت شکایات مردم فراهم شده است اضافه کرد: سامانه به صورت روزانه پایش و موارد بررسی می‌شود و در صورت نیاز برخورد صورت خواهد گرفت.

 

کشف قرص‌های غیر مجاز در قاین

فرمانده انتظامی شهرستان قاین از کشف ۷ هزار و ۹۴۰ عدد قرص غیر مجاز در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ زال بیگی گفت: مأموران انتظامی شهرستان قاین هنگام گشت زنی و کنترل محور‌های عبوری به

 یک اتوبوس مشکوک و به راننده خودرو دستور ایست دادند.

وی افزود: مأموران در بازرسی از این خودرو، ۷ هزار و ۹۴۰ عدد قرص غیر مجاز که ماهرانه‌ داخل خودرو جاساز شده بود کشف کردند.

سرهنگ زال بیگی گفت: در این زمینه متهم دستگیر و با تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شد.

آلودگی۶۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان جنوبی به ملخ صحرایی

۶۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان جنوبی به آفت ملخ صحرایی آلوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در بازدید از اراضی آلوده به این آفت که به همراه نماینده‌ی مردمآلودگی ۶۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به ملخ صحرایی شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس انجام شد ، گفت: تاکنون در بیش از ۲۰ هزار هکتار از اراضی آلوده ، عملیات مبارزه انجام شد.
قوسی از اختصاص ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی به استان خبر داد و افزود: امکانات خودرویی مبارزه با آفت ملخ صحرایی در نهبندان را نیز افزایش می‌دهیم.
وی گفت: با توجه به این که سطح آلوده به ملخ صحرایی در شهرستان نهبندان بیشتر از سایر نقاط استان است، اما عملیات اجرایی مبارزه با این آفت پیشرفت بسیار خوبی داشته و عملکرد مطلوبی حتی نسبت به سایر استان‌ها رخ داده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان از آمادگی پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به ۲۰ نفر از کشاورزان بومی محلی برای خرید سم پاش خبر داد.نماینده‌ی مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه هم در بازدید از نقاط آلوده به ملخ صحرایی در نهبندان بر لزوم همکاری جدی سایر شهرستان‌های غیر درگیر و کشاورزان منطقه برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی تأکید کرد.

مصطفی نخعی افزود: علیرغم تلاش شبانه روزی و بسیج امکانات شهرستان، لازم است برای مبارزه بهتر امکانات و ماشین آلات از سایر شهرستان‌های غیر درگیر برای مبارزه با هجوم ملخ‌ها، در اختیار شهرستان قرار گیرد.

وی گفت: با توجه به گستردگی و پراکندگی نقاط می‌بایست برای کاهش حجم خسارات، کشاورزان نیز در این راستا همکاری کنند.

دانشگاه‌ها پیام رسان انقلاب در شرایط کنونی اند

نماینده، ولی فقیه در خراسان جنوبی دانشگاه‌ها را پیام رسان انقلاب اسلامی در شرایط کنونی دانست.

آیت الله عبادی در دیدار با رئیس جدید دانشگاه پیام نور استان با بیان اینکه این دانشگاه‌ها هستند که باید پیادانشگاه‌ها پیام رسان انقلاب در شرایط کنونی اندم انقلاب را به سراسر جهان برسانند، گفت: امروز وقت یک تجدید نظر است تا به آرمان‌های انقلاب در ِمحیط‌های عِلمی برگردیم، زیرا وقتی دانشگاه‌ها ایده آل شد، جامعه و کشور ایده آل خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه‌های ما باید اُسوه باشند تا غرب را هدایت کنند افزود: عِلم هیچگونه ارتباطی با بسیاری از قانون شکنی‌ها و کمرنگ شدن ارزش‌ها ندارد و وحشیگری َمحض امروز ، ِاقتضای عِلم نیست بلکه نفوذ هوای نفس در عِلم، عالِم و دانشمند است.
بر قراری «عدالت » مهم‌ترین رویکرد سند تحول بنیادین
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: برقراری عدالت در تمام ابعاد آن مهم ترین رویکرد سند تحول بنیادین در نظام تعلیم و تربیت است و دانش‌آموزان مناطق مرزی و عشایری در این سند جایگاه ویژه ای دارند.

محمد علی واقعی صبح امروز در نشست شورای آموزش و پرورش مناطق مرزی که به میزبانی شهرستان سربیشه برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مطالباتی که سند تحول آموزش و پررش از نظام تعلیم و تربیت دارد، فراهم کردن زمینه ی رشد و تعالی دانش‌آموزان مناطق محروم، مرزی و عشایری است.

وی؛ خدمت به دانش آموزان مناطق مرزی و عشایری را مایه افتخار خادمین نظام تعلیم و تربیت در خراسان جنوبی دانست و تصریح کرد: آموزش و پرورش استان  با کمک دستگاه‌های مختلف و مجمع خیرین در سایه مشارکت  و تعامل سازنده  در  زمینه ارتقای خدمات آموزشی و پرورشی به دانش آموزان مرزنشین به نتایج مطلوبی رسیده که البته مهم؛ ولی کافی نیست و تا رسیدن به قله آرمانی فاصله زیادی داریم.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، از معلمان و دانش‌آموزان مناطق مرزی به عنوان سفیران ارزشمنداستان در عرصه‌های مختلف یاد کرد و ادامه داد: این عزیزان مدافعان عرصه فرهنگ و ارزش‌های نظام در مقابل تهاجم‌ نرم دشمن در عرصه ی ایمان، اعتقادات، باورها و از همه مهم تر فرهنگ خطه ی قهستان زمین هستند.

دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی، با بیان این که شرایط سخت کرونا می طلبد تا با احساس مسؤولیت بیشتری به وظایف خود در حوزه ی تعلیم و تربیت کودکان، نوجوانان و جوانان مرزنشین عمل کنیم، ابراز داشت: مشارکت خانواده ی دانش‌آموزان مناطق مرزی در فرایند تعلیم و تربیت نمادی از وحدت، همدلی و همکاری برای کمک و پیشبرد اهداف سند تحول و ارسال پیام دفاع از مرزهای جغرافیایی، فرهنگی و اقتصادی به گوش همه جهانیان  است.

 

 

 

 

 

 

صادرات گمرکات خراسان جنوبی ۹۷ درصد افزایش یافت/6-7

صادرات گمرکات خراسان جنوبی ۹۷ درصد افزایش یافت

بیرجند – ایرنا – مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی گفت: مجموع کالای صادراتی خروجی از طریق گمرکات استان از ابتدای سال جاری تاکنون از نظر ارزش ۹۷ درصد و از لحاظ وزنی ۲۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

محمدعلی خاشی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این مدت ۶۷۷ هزار و ۷۹ تن کالا به ارزش ۱۳۰ میلیون و ۴۳۵ هزار و ۹۲۳ دلار از طریق گمرکات استان صادر شده است.

وی بیان کرد: از این مقدار کالای صادراتی، ۳۰۱ هزار و ۷۹۸ تن به ارزش ۲۵ میلیون و ۸۴۲ هزار و ۷۱۶ دلار صادرات قطعی از گمرکات بیرجند، ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه مرزی ماهیرو انجام شده است.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی با اشاره به صدور ۹۶۳ فقره اظهارنامه صادراتی در استان ادامه داد: تعداد اظهارنامه صادراتی  چهار درصد، از نظر ارزشی ۱۸ درصد و وزنی سه درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

وی تصریح کرد: عمده اقلام صادرات قطعی گمرک استان در این مدت شامل صیفی جات، سیمان، هیدروکربن حاصل از بازیافت خاک‌های مستعمل رنگ بر، گازوئیل، هیدروکربن سبک، نخود آبگوشتی، روغن سوخت تقطیری، کاشی و سرامیک، تخم مرغ خوراکی و نمک بوده است که عمده این اقلام به کشورهای افغانستان، عراق، ترکیه، آذربایجان و تایوان صادر شده است.

خاشی در ارتباط با صادرات ماده ۱۱۶ (کالاهای اظهار شده در سایر گمرکات کشور، خروجی از گمرک ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه‌های مرزی استان) گفت: امسال سه هزار و ۲۰۸ فقره پروانه به ارزش ۱۰۴ میلیون و ۵۹۳ هزار و ۲۰۷ دلار به وزن بیش از ۳۷۵ هزار و ۲۸۲ تن در استان تشکیل شد.

وی ادامه داد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه ۲۸ درصد، از نظر ارزش ۱۳۶ درصد و از نظر وزن ۷۲ افزایش را نشان می‌دهد.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی افزود: عمده اقلام خروجی موضوع ۱۱۶ شامل شیشه، سیمان، خوراک آماده طیور، ایزوگام و از این قبیل بوده است.

وی در ارتباط با واردات قطعی انجام شده در استان تصریح کرد: از ابتدای امسال ۶ فقره اظهارنامه وارداتی به ارزش ۱۲۲ هزار و ۶۲۵ دلار به وزن ۷۳ تن تشکیل شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه ۲۰ افزایش و از نظر ارزش ۱۰۰ و وزن ۸۸ کاهش نشان می‌دهد.

خاشی بیان کرد: عمده اقلام وارداتی به استان را ماسک، گوسفند، بذر یونجه، شاهدانه بو داده و لوازم یدکی تشکیل می‌دهد که این اقلام از کشورهای همسایه وارد شده است.

وی اظهار داشت: از ابتدای امسال هشت فقره اظهارنامه صادراتی امانات پستی به ارزش یکهزار و ۷۲ دلار به وزن ۸۲ کیلوگرم تشکیل شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظرتعداد اظهارنامه ۸۴، از نظر ارزش ۲۰ درصد و از نظر وزن ۴۶ درصد کاهش داشته است.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی ادامه داد: عمده کالاهای صادره شده از این طریق شامل خشکبار، لوازم بهداشتی، کفش، گوشی همراه و سایر بوده است.

وی اضافه کرد: همچنین از ابتدای امسال ۶ فقره اظهارنامه واردات امانات پستی داشته‌ایم که نسبت به مدت مشابه سال قبل تغییری نداشته است و کشور مقصد و مبدا صادرات و واردات امانات پستی مجارستان، انگلستان، کاندا، آلمان و سنگاپور بوده است.

خاشی درباره خدمات مسافری در استان گفت: از ابتدای امسال به ۷۱ نفر مسافر ورودی و ۱۹۲ نفر مسافر خروجی از گمرک ماهیرود خدمات گمرکی ارائه و تشریفات مسافری امور گمرکی انجام شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل مسافرین ورودی ۹۸ و مسافرین خروجی ۹۴ کاهش داشته است، همچنین فرودگاه بیرجند پرواز خارجی نداشته است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه ترانزیت افزود: در سه ماه نخست امسال یکهزار و ۱۸۷ دستگاه کامیون به وزن ۳۱ هزار و ۱۴۱ تن شامل فوفل، کود اوره، پنل خورشیدی از کشور اندونزی، چین و ترکمنستان از طریق گمرک ماهیرود به کشور افغانستان ترانزیت شد.

 

 

 

 

رونق صادرات در شرق کشور با ارزآوری ۱۳۰ میلیون دلاری2-3

صادرات کالا از خراسان جنوبی در سه ماه گذشته، در مقایسه با مدت مشابه پارسال دو برابر شده است.

مدیرکل گمرکات استان گفت: در این مدت ۶۷۷ هزار و ۷۹ تن کالا به ارزش ۱۳۰ رونق صادرات در شرق کشور با ارزآوری ۱۳۰ میلیون دلاریمیلیون و ۴۳۵ هزار و ۹۲۳ دلار از گمرکات بیرجند و ماهیرود به خارج از کشور صادر شدکه به لحاظ ارزش ۹۷ درصد و به لحاظ وزن ۲۸ درصد افزایش داشته است.

 

خاشی افزود:از این مقدار ۳۰۱ هزار و ۷۹۸ تن به ارزش ۲۵ میلیون و ۸۴۲ هزار و ۷۱۶ دلار مربوط به کالا‌های تولیدی خراسان جنوبی و شامل صیفی جات، سیمان، هیدروکربن، نخود آبگوشتی، روغن سوخت تقطیری، کاشی و سرامیک، تخم مرغ خوراکی و نمک بود که به کشور‌های افغانستان، عراق، ترکیه، آذربایجان و تایوان صادر شده است.

 

وی گفت: ۳۷۵ هزار و ۲۸۲ تن هم کالا‌های سایر استان‌ها بود که از بازارچه ماهیرود به افغانستان صادر شده است.

 

مدیر کل گمرکات استان همچنین از کاهش ۸۸ درصدی وارادات از آغاز امسال به خراسان جنوبی خبر داد و افزود: در 3 ماه نخست امسال، ۷۳ تن کالا شامل ماسک، بذر یونجه، شاهدانه بو داده و لوازم یدکی از کشور‌های همسایه وارد خراسان جنوبی شده است.

 

 

 

 

 

اضافه شدن ۴ رشته جدید به کدرشته‌های دانشگاه بیرجند2-3

سه رشته کارشناسی ارشد و یک رشته کارشناسی با موافقت دفتر گسترش وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به کد رشته های دانشگاه بیرجند اضافه شد.

رئیس گروه برنامه‌ریزی و توسعه آموزشی دانشگاه بیرجند گفت:  با موافقت دفتراضافه شدن 4 رشته تحصیلی جدید به کدرشته های دانشگاه بیرجند گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مجوز راه اندازی سه رشته جدید در مقطع کارشناسی ارشد و یک رشته در ‏مقطع کارشناسی برای دانشگاه بیرجند گرفته شد.

رستمی نژاد افزود: رشته ها‌ی زیست فناوری گرایش صنعت و محیط زیست، مهندسی برق گرایش ‏کنترل، و بیومکانیک ورزشی در مقطع کارشناسی ارشد و نیز رشته کارشناسی مهندسی ساخت و تولید برای مهر امسال دانشجو پذیرش می کند.

وی با بیان اینکه برای هر رشته کارشناسی ارشد ۲۰ دانشجو و رشته کارشناسی حدود ۵۰ دانشجو پذیرش خواهد شد، گفت: سال گذشته نیز کارشناسی ارشد معدن محیط زیست، یکی دیگر از رشته‌های کارشناسی ارشد بود که مجوز اخذ پذیرش ‏دانشجو به صورت موقت را داشت و تعداد ۱۰ دانشجو مشغول به تحصیل شدند و امسال مجوز قطعی ‏آن نیز اخذ شد.

رئیس گروه برنامه‌ریزی و توسعه آموزشی دانشگاه بیرجند گفت: با اضافه شدن این رشته‌ها، در مجموع تعداد رشته‌های مقطع کارشناسی این دانشگاه به ۴۰ رشته و کارشناسی ارشد به ۸۳ رشته رسید.

در مقطع دکترا نیز ۲۱ رشته در دانشگاه بیرجند فعال است و دانشجو می پذیرد.

بهره برداری از طرح هیبرید الکتروفیلتر کارخانه سیمان قاین2

طرح هیبرید الکتروفیلتر کارخانه سیمان قاین به طور رسمی به بهره برداری رسید.

مدیرعامل کارخانه سیمان قاین گفت: این طرح با هدف حفظ محیط زیست و بهره برداری از طرح هیبرید الکتروفیلتر کارخانه سیمان قاینکاهش غبار خروجی الکتروفیلتر کارخانه سیمان قاین با اعتباری بیش از ۹۰۰ میلیون تومان راه اندازی شد.

اکبری مطلق افزود: با اجرای این طرح غبار خروجی الکتروفیلتر کارخانه سیمان قاین از ۱۲۰ میلی گرم بر متر مکعب به زیر ۲۰ میلی گرم بر متر مکعب می‌رسد.

اکبری، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در مراسم بهره برداری از این طرح گفت: کارخانه سیمان قاین همواره در صنعت سبز پیشتاز بوده و نگاه ارزشمندی به مقوله محیط زیست دارد.

 

 

 

 

درخشش دانشگاه بیرجند در رتبه بندی تایمز 20202-3

دانشگاه بیرجند براساس تازه ترین رتبه بندی برترین دانشگاه های جوان جهان تایمز ۲۰۲۰ ، در میان ۲۰ دانشگاه برتر ایران قرار گرفت.

رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه بیرجند گفت: در رتبه بندی تایمز 2020،درخشش دانشگاه بیرجند در رتبه بندی تایمز 2020 دانشگاه‌های زیر ۵۰ سال در ملاک های مورد نظر مورد ارزیابی قرار گرفتند که دانشگاه بیرجند در رتبه بندی سال ۲۰۲۰ در بین ۲۰ دانشگاه جوان کشور قرار گرفت.
جامی الاحمدی افزود: نظام رتبه بندی آموزش عالی تایمز برای رتبه بندی دانشگاه جوان ۲۰۲۰ ، مأموریت‌های اصلی دانشگاه‌ها شامل تدریس، تحقیق، انتقال دانش و چشم انداز بین المللی را مورد ارزیابی قرار داده که در این رتبه بندی خاص ، دانشگاه‌هایی با قدمت کمتر از ۵۰ سال مدنظر بودند.
وی، معیار‌های انتخاب دانشگاه‌های جوان در این نظام رتبه بندی را شامل آموزش (محیط یادگیری)، تحقیق (میزان تحقیقات، درآمد و شهرت)، استناد‌ها (تأثیر تحقیقات)، چشم انداز بین المللی (کارکنان، دانشجویان و تحقیقات) و درآمد صنعت (انتقال دانش) عنوان کرد.
رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه بیرجند گفت: در این نظام رتبه بندی و در معیارهای اعلام شده، آموزش، تحقیقات و استنادات هر کدام ۳۰ درصد، چشم انداز بین المللی 7.5 و انتقال دانش نیز  ۲.۵ درصد را  به خود اختصاص می دهند.
جامی الاحمدی با بیان اینکه در سال ۲۰۱۹ تعداد ۱۳ دانشگاه ایرانی در میان ۳۵۱ دانشگاه برتر جوان دنیا در نظام رتبه بندی تایمز حضور داشتند، گفت: اکنون در رتبه بندی ۲۰۲۰ تایمز این تعداد به ۲۰ دانشگاه در میان ۴۱۴ دانشگاه برتر دنیا افزایش پیدا کرده است که دانشگاه بیرجند با رتبه مثبت 401 بعد از دانشگاه یزد در رتبه بیستم دانشگاههای برتر ایران قرار گرفت.

پلیس جوان هزینه ازدواج خود را صرف نیازمندان کرد4

یکی از کارکنان پلیس شاغل در این شهرستان هزینه ازدواج خود را صرف پخت غذای گرم و توزیع آن بین نیازمندان کرد.

فرمانده انتظامی شهرستان بشرویه گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا و تأکیدات مسئولان بهداشتی مبنی بر رعایت ضوابط بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، مأمور پلیس فداکار شاغل در شهرستان بشرویه که قبل از بیماری کرونا مقدمات ازدواج خود را فراهم کرده بود، هزینه ازدواج خود را صرف نیازمندان کرد.
سرهنگ مریمی افزود: این پلیس جوان برای جلوگیری از تجمع و امکان آلوده شدن شهروندان به ویروس کرونا از برگزاری مراسم ازدواج خودداری و هزینه ازدواج خود را صرف پخت هزار بسته غذای گرم کرد.
وی گفت: این مقدار غذای گرم از طریق خیریه حضرت امیرالمومنین (ع) شهرستان بشرویه بین نیازمندان توزیع شد.

کمک مادر شهید برای ساخت درمانگاه در خضری دشت بیاض2

مادر شهید محمد عبدی برای ساخت درمانگاه در شهر خضری دشت بیاض کمک مالی کرد.

حاجیه خانم زری ماه غلامی ، مادر شهید محمد عبدی در اقدامی خداپسندانه صد میلیون ریال برای ساخت درمانگاه اعطا کرد.

شهید محمد عبدی سال ۱۳۴۷ در شهر خضری متولد و اسفند ۱۳۶۳ در جزیره مجنون به فیض شهادت نائل آمد.

شهرستان قاین ۲۹۱ شهید، ۷۰۰ جانباز و ۲۸ آزاده تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده است.

 

 

 

کشف ۲ هزار قطعه مرغ بدون مجوز درشهرستان نهبندان4

مأموران انتظامی شهرستان نهبندان در بازرسی از یک کامیون 2 هزار قطعه مرغ بدون مجوز کشف کردند.

 فرمانده انتظامی شهرستان نهبندان  گفت: ماموران انتظامی شهرستان هنگام کنترل خودرو‌های عبوری به یک کامیون و وانت تویوتا مشکوک شدند و خودرو‌ها را متوقف کردند.

سرهنگ رحیمی افزود: مأموران در بازرسی از این خودروها، ۲ هزارقطعه مرغ زنده که فاقد مجوز دامپزشکی بود کشف و ۲ متهم دستگیر کردند.

وی گفت: با توجه به وجود بیماری‌های خطرناک قابل سرایت مشترک بین طیور و انسان جابجایی و نقل و انتقال طیور بدون مجوز بهداشتی می‌تواند سلامت شهروندان را به خظر بیندازد.

 

 

 

اعزام تجهیزات برای راه اندازی ۲۷ خانه ورزش روستایی خراسان جنوبی

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی 27 خانه ورزش روستایی خراسان جنوبی امروز به مناطق مختلف اعزام شد.

 معاون توسعه امور ورزش اداره کل ورزش و جوانان استان گفت: به ازای هر خانه ورزش روستاییاعزام تجهیزات برای راه اندازی ۲۷ خانه ورزش روستایی خراسان جنوبی 10 میلیون تومان، به همت اداره کل ورزش و جوانان و هیئت ورزش‌های روستایی و بازی‌های بومی و محلی تهیه و تحت عنوان کاروان نشاط و امید به خانه‌های ورزش روستایی اختصاص یافته است.

قطبی افزود: تجهیزات ورزشی شامل توپ ، تور ، میز تنیس روی میز ، فوتبال دستی ، دوچرخه ، میز شطرنج و دارت است.

وی ابراز امیدواری کرد تا انتهای تیر مرحله دوم توزیع تجهیزات به ۲۵ خانه ورزش روستایی به سرانجام برسانیم و به آمار تجهیز ۳۳۰ خانه ورزش روستایی برسیم.

حسنی مقدم دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در این مراسم با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران طی چهار دهه، در پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر در جهان پیشرو بوده است افزود: برنامه‌های پیشگیری و فرهنگی برای افزایش سطح آگاهی مردم در دستور کار قرار دارد.

البسه‌های قاچاق به مقصد نرسید4

فرمانده انتظامی شهرستان نهبندان از کشف کالای قاچاق به ارزش ۱۸۶ میلیون ریال در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ رحیمی گفت: مأموران انتظامی شهرستان نهبندان در اجرای طرح ممنوعیت ورود کالای قاچاقالبسه‌های قاچاق با هوشیاری پلیس به مقصد نرسید، به ۲ دستگاه اتوبوس مشکوک و خودرو‌ها را برای بازرسی متوقف کردند.

وی افزود: مأموران در بازرسی ازاین ۲ خودرو، ۱۶۱ کیلو البسه مستعمل و خارجی که فاقد هرگونه اسناد گمرکی بود کشف کردند.

سرهنگ رحیمی گفت: اجرای این گونه طرح‌ها یکی از راهبرد‌های عملیاتی پلیس در پیشبرد اهداف مأموریتی مبارزه با قاچاق کالا برای رشد و شکوفایی اقتصاد کشور محسوب می‌ شود و در این زمینه همراهی و همکاری تمام نهاد‌ها و بخش‌ها با نیروی انتظامی ضروری است.

 

 

استاندار خراسان جنوبی:

الزامی بودن استفاده از ماسک از ۱۵ تیر/3

استاندار خراسان جنوبی اعلام کرد: استفاده از ماسک در مناطق قرمز و تجمعی استان از ۱۵ تیر ماه الزامی است.

آقای معتمدیان در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا تأکید کرد: در این خصوص کمیته اقتصادالزامی بودن استفاده از ماسک در خراسان جنوبی از ۱۵ تیری موظف است به اندازه مورد نیاز این کالای بهداشتی را تهیه و با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار دهد.

وی با بیان اینکه هم اکنون عدم رعایت نکات بهداشتی توسط مردم و صنوف با شدت بیشتری دیده می‌شود، گفت: در حال حاضر که شرایط برای مردم عادی شده و حساسیت‌ها کاهش پیدا کرده، نظارت‌ها باید افزایش پیدا کند.

آقای معتمدیان تأکید کرد: رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی از مهمترین چالش های امروز بوده و هر مکانی که تجمعی صورت گیرد می‌تواند کانونی برای آلودگی باشد.

وی به مصوبات ستاد استانی مدیریت کرونا اشاره کرد و گفت: براساس ابلاغ وزارت کشور، استانداران می‌توانند در شهرستان‌های قرمز محدودیت‌های بیشتری اعمال کنند.

اقای معتمدیان گفت: سامانه ۱۲۴ سازمان صمت و ۱۹۰ وزارت بهداشت هم در راستای نظارت و پاسخگو بودن به شکایات مردمی در خصوص عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توسط اصناف باید در حالت آماده باشند و بررسی‌های لازم را انجام دهند.

وی گفت: اطلاع رسانی با سامانه‌های اعلام شده درخصوص رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی اصناف و سایر اماکن تجمعی باید توسط کمیته اطلاع رسانی و صدا و سیما و فرمانداران انجام شود.

دبیر ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا نیز با بیان اینکه شهرستان‌های بیرجند و طبس در وضعیت قرمز قرار دارند، گفت: فعالیت صنوف براساس رنگ بندی شهرستان‌ها اعمال می‌شود و با تغییر رنگ بندی امکان اعمال محدودیت برای برخی از اصناف وجود دارد.

دهقانی در خصوص فعالیت تالار‌های عروسی افزود: فعالیت این صنف فقط در شهرستان‌های سفید و زرد با ۵۰ درصد ظرفیت امکان پذیر است و در بقیه رنگبندی‌ها اجازه فعالیت ندارند.

وی گفت: در صورت برگزاری مراسم در این مناطق تالار پلمپ خواهد شد و وظیفه‌ی نظارت بر این امر هم برعهده فرمانداران هر شهرستان گذاشته شده است.رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه تعداد آمار بیماران تنفسی در استان افزایش چشم گیری داشته است افزود: بیش از ۱۹۰ بیمار با علائم تنفسی و ۶۷ بیمار کرونا مثبت نیز در بیمارستان‌ها بستری هستند که ۱۵ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری اند.

 

 

 

 

نمونه‌گیری آزمایش کرونا در خراسان جنوبی افزایش یافت

نمونه‌گیری آزمایش کرونا در خراسان جنوبی افزایش یافت

 معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: با توجه به افزایش تجهیزات و نیروی انسانی، میزان نمونه‌گیری از بیماران مشکوک به کرونا در استان افزایش یافته است اما به دلیل حجم بالای تقاضا و بیماران علامت‌دار، محدودیت‌هایی در نمونه‌گیری وجود دارد.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند، جلال احمدی افزود: بر این اساس نمونه‌گیری‌ها طبق آخرین دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت بهداشت انجام می‌شود.

وی گفت: براساس آخرین اصلاحیه ابلاغی از سوی وزارت بهداشت، ۱۱ دسته از افراد مشمول نمونه‌گیری و سه دسته از همه مهمتر هستند؛ کسانی که یکی از هفت علامت بیماری را دارند و جزو گروه‌های در معرض خطر مثل افراد دارای سن بالای ۶۰ سال، دارای بیماری زمینه‌ای یا خانم‌های باردار هستند.

وی اظهار داشت: دسته دوم کسانی که با فرد مبتلای قطعی در تماس نزدیک بوده و جزو گروه‌های در معرض خطر مثل افراد دارای سن بالای ۶۰ سال، بیماری زمینه‌ای و خانم‌های باردار باشند و در نهایت دسته سوم افرادی که در بخش‌های بستری بیماران مبتلا به ویروس کرونا مشغول فعالیت بوده که طبق معاینه پزشک معالج در صورت نیاز نمونه‌گیری از آنها انجام می‌شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: سایر موارد خاص هستند که در مراکز عمومی مثل پادگان و زندان زندگی می‌کنند همچنین در حال حاضر خارج از این موارد نمونه‌گیری انجام نمی‌شود.

وی درباره تست‌های آزمایشگاهی گفت: ۲ نمونه تست وجود دارد؛ یکی تست آنتی ژن (شناسایی ویروس) و دومی تست آنتی بادی که در همه آزمایشگاه‌های سطح شهر در حال انجام است و در صورت مثبت شدن مشخص می‌کند که بیمار مواجهه با ویروس را داشته یا احتمالا به این ویروس مبتلا شده است.

احمدی تصریح کرد: ابتلای به ویروس کرونا به معنای ایمنی دائم و همیشگی نبوده و ممکن است بعد از مدتی آنتی بادی در بدن فرد افت پیدا کند و مجدد مبتلا به ویروس کرونا شود.

وی درخصوص استفاده از بخش خصوص برای نمونه‌گیری گفت: با یکی از آزمایشگاه‌های خصوصی شهرستان بیرجند قرارداد اولیه منعقد شده که بلافاصله بعد از آماده‌سازی فضای فیزیکی، نمونه‌ها برای آزمایش ارسال خواهند شد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان بیش از ۳۰۰ تخت بیمارستانی و حدود ۳۶ تخت ویژه در کل استان برای این بخش اختصاص یافت که خوشبختانه از فروردین ماه به بعد با کنترل‌های صورت گرفته و رعایت دستورالعمل‌ها توسط مردم، تعداد بیماران سیر نزولی خوبی داشت و هیچ وقت این تعداد تخت به طور کامل پر نشد.

وی بیان کرد: با وجود اینکه طی دو یا سه هفته گذشته شاهد سیر صعودی بیماری بودیم، همان آمادگی‌های قبلی اعمال و بخش‌های بیمارستانی ایزوله شد و خوشبختانه هنوز هیچ کدام از بیمارستان‌های ما کاملا تکمیل نشده است.

احمدی گفت: در حال حاضر دچار کمبود تخت نیستیم اما اگر مردم دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نکنند، ممکن است با مشکل مواجه شویم.

وی افزود: از همه هم‌استانی‌های عزیز تقاضا دارم به هیچ عنوان در تجمعات شرکت نکنند، در همه حال از ماسک استفاده شود و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی امیدواریم که ان‌شاءالله شاهد سیر نزولی این بیماری باشیم.

تاکنون ۲۲۰ هزار و ۱۸۰ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۱۰ هزار و ۳۶۴ نفر رسید.

 

 

 

 

 

مراجعات مردم و موارد مثبت کرونا در خراسان جنوبی بیشتر شد

مراجعات مردم و موارد مثبت کرونا در خراسان جنوبی بیشتر شد

بیرجند – ایرنا – مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: میزان مراجعات مردمی و موارد مثبت بیماری کرونا در استان خراسان جنوبی به ویژه بیرجند خیلی افزایش یافته است.

دکتر مسعود ضیایی روز یکشنبه به رسانه‌ها اظهار داشت: تاکنون ۲ بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) بیماران مبتلا به ویروس کرونا در بیرجند پر شده است و درصدد راه‌اندازی و تجهیز بخش سوم هستیم.

وی افزود: ۲ روز قبل بخش جدید مراقبت‌های ویژه (ICU) برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند راه‌اندازی شد که اکنون این بخش هم پر شده است.

رییس بخش عفونی بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند گفت: از نیمه خرداد به بعد حجم زیادی از مراجعه کنندگانی که برای تست کرونا به مراکز درمانی مراجعه کردند، جواب آزمایش آنها مثبت شد.

وی تصریح کرد: این موارد در حدی بود که در بخش عفونی به طور میانگین روزانه بیش از ۵۰ نفر بستری داریم همچنین یک بخش عفونی برای بیماران کرونایی به بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند اضافه کردیم.

وی گفت: این افزایش موارد به ویژه بیماران بدحال که اکثرا هم مسن هستند متوسط سن ۷۰ سال دارند و پدر و مادرهای ما هستند که به دلیل رعایت نکردن مسایل بهداشتی توسط جوانان و نوجوانان و اعضای خانواده با تماس آنها آلوده شده‌اند و وضعیت خوبی ندارند.

ضیایی افزود: همه روزه تعداد زیادی از بیماران نیازمند بستری وارد بیمارستان می‌شوند که نیاز به خدمات دارند از طرفی چندین ماه است پرسنل درگیر بیماران هستند.

وی گفت: افزایش بیماران برای پرسنل خستگی می‌آورد و از سویی حجم کار زیاد حساسیت، مواظبت و مراقبت کادر درمان از خود و بیمار را کاهش می‌دهد، مراقبت نکردن و خستگی نیز سبب آلودگی پرسنل شده و موجب خواهد شد فرد حداقل به مدت ۲ هفته غیبت داشته باشد.

متخصص بیماری‌های عفونی اظهار داشت: در این صورت بیمارستان با کمبود پرسنل مواجه خواهد شد و از طرفی نیاز به دارو، خدمات و تجهیزات داریم و وقتی بار بیماران زیاد شود در تامین آن با مشکل مواجه می‌شویم لذا همه این مشکلات در کنار هم سبب قفل شدن سیستم درمان شده و در نتیجه خدمات مناسبی در اختیار بیماران قرار نخواهد گرفت.

وی افزود: مردم استان ما در تعطیلات نوروز تا نیمه خرداد خیلی خوب مراقبت کردند و توانستیم این بیماری را کنترل کنیم اما بعد از بازگشایی‌ها خیال مردم راحت شد و مراقبت‌ها را کنار گذاشتند که اکنون نیز درخواست داریم با کادر درمان همکاری کنند.

جدی نگرفتن نکات بهداشتی از دلایل شیوع بیماری است

ضیایی بیان کرد: یکی از مهمترین دلایل شیوع بالای بیماری، جدی نگرفتن مسایل بهداشتی توسط مردم است همچنین به نظر می‌رسد مردم خسته شده‌اند و اطلاع رسانی به مردم نیز کاهش یافته است.

وی گفت: اگر مردم خسته شده‌اند باید بدانند پرسنل درمان هم خسته‌تر شده‌اند، همانطور که در زمان جنگ نمی‌توان به خاطر خستگی مبارزه را کنار گذاشت اکنون هم نباید مراقبت‌های بهداشتی را کنار بگذاریم.

مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تاکید کرد: در حال حاضر که شرایط عادی شده و مردم مسایل بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و خسته شده‌اند بهترین زمان جولان کرونا است به همین خاطر شیوع بیماری افزایش یافته است.

وی یکی از مسایل مهمی که توسط مردم جدی گرفته نمی‌شود را حضور در مراسم ترحیم دانست و گفت: یک زن ۹۰ ساله در یکی از روستاهای استان فوت کرد که افراد زیادی از شهر و روستاهای مجاور در این مراسم شرکت کردند و منجر به ابتلای بیش از ۳۵ نفر تاکنون شده که حال چند نفر آنها وخیم است.

وی افزود: از طرفی مراسم عروسی نیز با مجوز یا بدون مجوز در خانه‌ها و باغ‌های روستایی و شهری برگزار می‌شود که در نتیجه آن با حجم زیادی از ابتلای موارد خانوادگی مواجه شده‌ایم.

ضیایی بیان کرد: برگزاری جشن‌های تولد، مسافرت‌های غیرضروری و دورهمی‌های خانوادگی از دیگر دلایل شیوع بیماری کرونا در استان است که باید مردم از حضور و برگزاری این مراسم جلوگیری کنند.

وی گفت: اگر مردم همت کنند و مانند تعطیلات نوروز بیماری کرونا را با رعایت مسایل بهداشتی، استفاده از ماسک و شستن و ضد عفونی کردن دست‌ها جدی بگیرند بار بیمارستان کم و امکانات و خدمات به بیماران بیشتر خواهد شد.

وی افزود: در غیر این صورت خیلی سریع‌تر از آنچه فکر می‌کنیم تعداد بیماران روز به روز افزایش می‌یابد و دچار مشکلات زیادی خواهیم شد.

خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و براساس آخرین آمار هیچ شهر سفیدی در استان نداریم این در حالی است که موارد ابتلا به ویروس کرونا از اواخر فروردین تا اوایل خردادماه امسال در خراسان جنوبی روند کاهشی نسبتا ثابت داشت و در چند روز به صفر رسید.

موارد مثبت جدید از نیمه خرداد امسال در خراسان جنوبی صعودی شده است.

براساس آخرین گزارش رنگ‌بندی مناطق کشور درخصوص شیوع بیماری کرونا توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهرستان‌های بیرجند و طبس در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر) قرار دارند.

بیمارستان ولی‌عصر (عج) بیرجند مرکز اصلی پذیرش و بستری بیماران کرونایی در مرکز استان است.

به گفته مسوولان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بخش عمده افزایش آمار بیماران کرونایی در استان طی ۱۵ روز گذشته، موارد ابتلای خانوادگی بوده و حضور در مراسم و تجمعات از علل اصلی شیوع مجدد کرونا در خراسان جنوبی است.

 

 

 

 

امام جمعه بیرجند: دانشگاه نیازهای جامعه را براساس علم و ایمان رفع کند/5

امام جمعه بیرجند: دانشگاه نیازهای جامعه را براساس علم و ایمان رفع کند

بیرجند – ایرنا – نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: ارزش علم به ایمان و ارزش ایمان به عمل است لذا دانشگاه‌ها در صحنه و میدان عملی وارد شوند و نیازهای جامعه را براساس علم و ایمان رفع کنند.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند، حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی روز یکشنبه در دیدار رییس جدید دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی اظهار داشت: دعا می کنم که ان‌شاءالله شما و همه افرادی که در سنگرهای علم نشسته‌اند، بتوانند به وظیفه خود عمل کنند.

وی افزود: علم نور است اما همواره یک عنصر مشروط است که اگر شرایط آن مهیا باشد، نوری است که انسان را به مقصد خواهد رساند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: بشر قرن‌ها در جهل بود و از همان کورسو نور فطرت، همان آدم بی‌سوادِ جاهل راهش را پیدا می‌کرد و سپس رشته‌های مختلف علمی دنیا را پر کرد و انفجار علم صورت گرفت که البته این اتفاق بسیار خوبی است اما متأسفانه شرایط آن حفظ نشد.

وی گفت: افرادی که امروز این دنیای تاریک و ظلمانی را ایجاد کرده‌اند، گواهینامه‌های رده‌های بالای علمی دارند اما هم خودشان گمراه هستند و هم دیگران را گمراه کرده‌اند و باعث شده تا بشر و دانشمند قرن ۲۱ راه خانه‌اش را گم کند.

وی بیان کرد: علم وقتی نتیجه صحیح می‌دهد که ایمان به آن جهت و هدف دهد لذا چنین علمی انسان را به مقصد می‌رساند اما وقتی ایمان نباشد و هدفی مطرح نباشد، چنین علمی هرگز انسان را به مقصد نمی‌رساند.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی با اشاره با اینکه فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) و رهبر فرزانه انقلاب نسبت به دانشگاه‌ها را نباید هرگز فراموش کنیم گفت: دانشگاه‌ها یک ضرورت اجتناب ناپذیرند اما به هر نسبتی که شرایط آن رعایت نشده، آسیب‌ها را مشاهده می‌کنیم.

وی افزود: علم هیچ گونه ارتباطی با بسیاری از قانون شکنی‌ها و کمرنگ شدن ارزش‌ها ندارد بلکه این موارد را در صحنه سازی‌ها، تبلیغات، جنگ‌های روانی و نفوذها انجام داده‌اند.

وی گفت: صاحبان علم اگر چنانچه بخواهند عادلانه قضاوت کنند، همه ارزش‌ها، ایمان‌ها و کمالات باید همراه با علم باشد.

نماینده مقام معظم رهبری در خراسان جنوبی با بیان اینکه متأسفانه اصل تأثر محیط‌های دانشگاه‌های ما از محیط‌های غربی است گفت: قطعا پس از انقلاب این تأثیرپذیری هرچند ناچیز، اضافی است زیرا دانشگاه‌های ما باید اسوه باشند تا غرب را هدایت کنند.

وی اضافه کرد: نتیجه دانش غرب همین است که امروز در جهان می‌بینید و هر شب نیز در تلویزیون مشاهده می‌کنید که دانشمندان چه می‌کنند و کار دانش‌ها به کجا رسیده است.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: وحشیگری محض امروز، اقتضای علم نیست بلکه نفوذ هوای نفس در علم، عالم و دانشمند است.

وی افزود: امیدواریم با شرایط خاصی که امروز در جهان پیش آمده، ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب که آرمان‌های انبیای الهی است و کمالات انسان در آن مطرح است بتواند بشر را از بن‌بستی که در آن افتاده است، نجات دهد.

امام جمعه بیرجند تاکید کرد: باید در ایران اسلامی در جهت محیط‌های دانشگاهی تجدیدنظری صورت گیرد تا دانشگاه‌های ما برای جهان الگو باشند.

وی گفت: با توجه به این همه دانشجو و اساتید بسیجی و همچنین شرایط عمومی و جهانی، اکنون وقت یک تجدیدنظر است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: گزارشات مختلفی ارسال می‌شود اما گزارشاتی که از دانشگاه پیام نور به دستمان می‌رسد غالبا رضایت بخش است که یک وجه این است چون حالت نیمه حضوری دارد دانشجو از اصالت‌های خانوادگی خود منسلخ و کنده نمی‌شود لذا هم به کسب علم می‌پردازد و هم اصالت‌های خانوادگی و ارزش‌های سنتی و ایمانی را حفظ می‌کند.

وی افزود: امروز وقت یک تجدیدنظر است که به آرمان‌های انقلاب در محیط‌های علمی برگردیم زیرا وقتی دانشگاه‌ها ایده‌آل شوند، جامعه و کشور ایده‌آل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این دانشگاه‌ها هستند که باید پیام انقلاب را به سراسر جهان برسانند گفت: علم و ایمان هر دو ضرورت است و دانشگاه‌ها باید در هر دو جهت جامعه خود را تغذیه کنند.

 

 

 

 

 

 

معاون جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی خبر داد:

ارائه آموزش های آنلاین هلال احمر خراسان جنوبی به ۱۵۰۰ شرکت کننده/5

ارائه آموزش های آنلاین هلال احمر خراسان جنوبی به ۱۵۰۰ شرکت کننده

معاون جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از برگزاری دوره های آموزشی آنلاین در روزهای کرونا خبر داد و گفت: تاکنون هزار و ۵۰۰ نفر آموزش های امدادی ارائه شده را فرا گرفته اند.

به گزارش خبرنگار مهر، مسلم حسینی صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به شیوع کرونا در کشور و استان بیان کرد: اگرچه این ویروس برنامه های آموزشی به صورت حضوری را با مشکل مواجه کرد اما آموزش های هلال احمر با شیوه ای متفاوت ادامه داشت.

وی از برگزاری دوره های آموزشی آنلاین خبر داد و افزود: با توجه به اهمیت افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به کرونا، دوره های آموزشی سمت و سوی دیگری گرفت.

حسینی اظهار کرد: تاکنون شش هزار و ۳۳۶ ساعت آموزش در قالب پنج دوره به صورت آنلاین برگزار شده و هزار و ۵۱۸ نفر آموزش های ارائه شده را فرا گرفته اند.

وی آشنایی با روش های پیشگیری و دانستنی های ضروری مقابله با کرونا ویروس را یکی از این دوره ها دانست و افزود: ۴۸۰ نفر در این دوره دو ساعته شرکت کرده اند.

معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: آموزش هایی حول محور احتیاط و پیشگیری اولیه از شیوع کرونا ویژه پزشکان و مراقبین سلامت به ۵۰۰ نفر ارائه شده است.

وی آمادگی در برابر زلزله را یکی دیگر از این دوره ها دانست و افزود: قریب به ۳۵۰ علاقه مند، این دوره چهارساعته را گذرانده اند.

حسینی بیان کرد: همچنین ۱۱۸ نفر آموزش های دوره ۱۲ ساعته آشنایی با بیماری کرونا پیشگیری، پاسخ و بازیابی و ۷۰ نفر هم آموزش های دوره خانواده آماده در برابر مخابرات را فرا گرفته اند.

حسینی افزایش سطح دانسته های جامعه نسبت به کرونا را مهم ترین اهداف برگزاری این دوره ها دانست و افزود: امید است بتوانیم با ارائه این آموزش ها گام کوچکی در راستای کنترل این بیماری برداریم.

بنا به گفته معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی ارائه آموزش های آنلاین به جامعه هدف ادامه دارد.

 

 

 

 

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی:

نمایندگان مجلس مطالبه گر و ناظر بر حسن اجرای قانون باشند

نمایندگان مجلس مطالبه گر و ناظر بر حسن اجرای قانون باشند

بیرجند-نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه باید قوانین به گونه ای باشد که اگر کسی مدیریتی می پذیرد، پاسخگو باشد، گفت: نمایندگان مجلس مطالبه گر و ناظر بر حسن اجرای قانون باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید علیرضا عبادی ظهر یکشنبه در دیدار با نماینده مردم شهرستان های قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک دهه کرامت، اظهار کرد: ما برای دائر شدن این دوره مجلس شورای اسلامی خداوند متعال را بسیار شکر می کنیم، زیرا با اندک تغییراتی ممکن بود که ما مجلسی نمی داشتیم.

وی افزود: در فراخوانی فتنه ها، تحلیل این بود که فتنه هایی ایجاد کنند تا به اسفند ماه کشیده شوند و جلوی انتخابات و ایجاد مجلس را بگیرند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین اگر در تصمیم گیری که برای انتخابات مجلس شورای اسلامی صورت گرفت، جمعه دوم تأیید می گشت و کرونا شایع می شد مشخص نبود اوضاع چه می شود و لی خداوند متعال خواست و این مجلس تشکیل شد.

حجت الاسلام عبادی خاطر نشان کرد: در آن زمان اسلام، انقلاب و انقلابیون در یک حالت مظلومیتی قرار گرفته بودند که جز این راهی نداشت که دست خدا از آستین بیرون آید و کمک کند.

وی تصریح کرد: بخش هایی از مجلس شورای اسلامی را که رصد می کنم در عین حالی که تازه کارشان را شروع کرده اند، اما بسیار لذت بخش است، آن هم در شرایطی که به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، قوه قضائیه نیز در تعقیب مسائل مربوطه در اوج عمل می کند و مایه امید مردم شده است.

امام جمعه بیرجند بیان داشت: خراسان جنوبی در انتخابات بسیار موفق عمل کرد و اینکه در ظرف کمتر از یک ماه جنابعالی ( اسحاقی نماینده محترم قائنات و زیرکوه) بسیاری از موضوعات را رصد کرده، اقدام بسیار ارزشمندی است.

حجت الاسلام عبادی با بیان اینکه امروز، فردا و همیشه آن اصلی که کاربرد دارد، بصیرت است، گفت: مسلماً دشمنان نیز بیکار ننشسته و از همان ابتدا خیلی سعی کردند تا با اختلاف، در مجلس خللی ایجاد کنند که نتوانستند.

مسائل با اولویت بندی پیگیری شود

وی ادامه داد: امروز ما دارای امور معوقه بسیاری هستیم لذا مجلس و مجلسی ها باید در هر کمیسیون متناسب با مسائل مربوطه اولویت ها را در نظر بگیرند و مسائل غیراولویت دار را به رده های بعدی منتقل کنند و کاری کنند که کارستان باشد، زیرا بعضی کارها وقتی درست شود ده ها کار دیگر درست می شود.

نماینده مقام معظم رهبری در خراسان جنوبی ابراز داشت: با توجه به اینکه بسیاری از امور بر روی زمین مانده است، باید مجلس اولویت ها را شناسایی کند و بر اساس آنها کارش را دنبال کند.

حجت الاسلام عبادی تأکید کرد: وظیفه اصلی نمایندگان مجلس تصمیم گیری برای کل ایران است اما در خصوص حوزه انتخابیه نیز باید آگاهی های صحیح منطقه ای داده شود.

وی با اشاره به اینکه ما تحت بمب باران امور فرهنگی، تبلیغاتی و روانی هستیم، اضافه کرد: در هر کشوری مدیران حرف اول را می زنند و کشورهایی ممکن است هیچ ندارند، اما مدیریت درست دارند و کشورشان را به جلو حرکت می دهند.

برخی عملکردها سلیقه ای است

امام جمعه بیرجند با بیان اینکه مدیریت درست، همه چیز را درست می کند، افزود: ایران کشوری است که دارای وسعت، داشتن ویژگی چهار فصل بودن، دریا، صحرا، معادن، محصولات منحصر و استعدادهای مردمی است اما اگر این کشور از نظر مدیریتی درست شود فقر برای ما معنی نخواهد داشت که متاسفانه سلیقه ای عمل می شود.

حجت الاسلام عبادی بیان داشت: مقام معظم رهبری صراحتاً تصریح فرمودند که دولت ها اگر عوض می شوند سیاست ها نباید عوض گردد، لذا اگر بر اساس سیاست صحیح که عین دیانت ما است و انقلاب بر اساس آن شکل گرفته، بر آن راه می بودیم اکنون بسیار جلو و به آرمان های خود نزدیک بودیم اما متاسفانه گاه آنقدر جولان خواسته های بیگانگان خودش را نشان می دهد که نظر خوشبینانه این است که افراد سلیقه ای عمل می کنند.

 نرخ های لجام گسیخته مدیریت ندارد؟

وی ضمن انتقاد از وضعیت بازار مطرح کرد: این نرخ های لجام گسیخته برای چیست؟ آیا مسئول و مدیریت ندارند؟

نماینده مقام معظم رهبری در خراسان جنوبی خاطر نشان کرد: وقتی مدیری به عنوان وزیر در کشور ۶ سال وزارت خانه ای را اشغال کرده و اعتبارات و اختیارات داشته و بعد می گوید که من افتخار می کنم یک خانه نساخته ام، با این مسئول باید چه کرد؟

حجت الاسلام عبادی ادامه داد: باید قوانین به گونه ای باشد که اگر کسی مدیریتی می پذیرد، پاسخگو باشد و یکی از مسئولیت های نمایندگان مجلس مطالبه گری و نظارت است و این نظارت باید جدی باشد.

وی تصریح کرد: هیچکس آقا بالاسر کسی نیست، همه را قانون بر سر کار آورده لذا باید پاسخگوی اقدامات خود باشند.

امام جمعه بیرجند با اشاره به اینکه ما گاهی شاهد کارهای خلافی بوده ایم که رنج آور بوده است، گفت: کاملاً باید مدیران پاسخگوی قانون باشند.

حجت الاسلام عبادی ادامه داد: دشمن آن دسته از افرادی هستند که مسئول ما را دزد بار آورند و دوست آن کسی که مسئولمان را با شخصیت و با عظمت بار آورد.

وی مطرح کرد: در اصلِ ماهیت نظام جمهوری اسلامی، دولت و مردم یکی هستند و آنهایی که با کارهایشان این دو را از یکدیگر جدا می کنند دشمن هستند.

نماینده مقام معظم رهبری در خراسان جنوبی بیان داشت: متأسفانه وقتی پرونده ها رو می شود و هر روز و هر شب گزارش های محاکمات و جلسات پخش می گردد، می بینیم که مسئولین گرفتارند.

حجت الاسلام عبادی گفت: با توجه به زمینه عدالت خواهی که در سطح بین المللی به وجود آمده و همچنین پیروزی های حق طلبانه هسته های مقاومت در مقابل تجاوز بیگانگان و آنچه که در داخل می گذرد، همه این اتفاقات به مانند نسیم بهاری است که در حال وزیدن است اما نیازمند کار اصولی است، کاری که بر اساس رضای خدا و نجات نوع بشر باشد.

وی مطرح کرد: با توجه به نمایندگان بصیری که به مجلس راه پیدا کرده اند ما بسیار امیدوار هستیم و دعاگوی همه آنها خواهیم بود، ان‌شاءالله قدم این مجلس برای اصلاح امور مبارک باشد تا اندکی مردم راحتی را حس کنند.

نماینده فردوس در مجلس: ظرفیت شمش منیزیم مغفول مانده است/2

نماینده فردوس در مجلس: ظرفیت شمش منیزیم مغفول مانده است

گروه استان‌ها- نماینده فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی گفت: ظرفیت‌های صنعتی منطقه با حداقل ظرفیت درحال کار است که شمش منیزیم فردوس به عنوان یک ظرفیت ملی و یکی از این صنایع تضعیف شده باید تا ۱۰۰ درصد فعال شود.

حجت‌الاسلام مجید نصیرایی صبح امروز در شورای اداری شهرستان فردوس اظهار داشت: آغاز احداث راه‌آهن فردوس یکی از یادگارهاینماسنده سابق است که می‌طلبد با قوت پیگیری گردد که مسیر تا سرایان ادامه پیدا کند و این طرح به طور کامل محقق شود.

نماینده فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی گفت: به همه مسئولان شهرستان و استان توصیه می‌کنم از فرصت حضور استاندار جهادی و پرکار استفاده کنند و کوتاهی را کنار بگذارند که پذیرفته نیست.

وی گفت: ظرفیت‌های صنعتی منطقه با حداقل ظرفیت درحال کار است که شمش منیزیم فردوس به عنوان یک ظرفیت ملی و یکی از این صنایع تضعیف شده است که باید تا 100 درصد فعال شود و می‌تواند در فازهای بعدی تا هزار نفر اشتغال ایجاد کند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: در حوزه بهداشت و درمان باید دانشگاه علوم پزشکی فردوس شکل بگیرد و همه ظرفیت‌ها را به کار خواهیم گرفت تا حق مردم این شهرستان ادا شود.

نصیرایی افزود: توسعه صنعت گردشگری در دستور کار ما قرار دارد و مستلزم همکاری قدرتمند در شهرستان و استان است که باید شهرستان فردوس را شهری برای گردشگری معرفی کنیم.

وی گفت: به تحقق همه خواسته‌ها کمک خواهم کرد اما قرار نیست کار فرماندار و مدیر را بنده انجام دهم و هر مسئولی باید کار خودش را با دقت و سرعت و صراحت به سرانجام رساند.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: در مواضع انقلاب اسلامی با احدی تعارف ندارم و اگر کسی در این زمینه ذره‌ای قصور کند با جدیت مقابل او خواهم ایستاد و یکی از باورهای بنده این است که مدیر انقلابی اهل کار است زمان برای خدمت تعیین نمی‌کند و برای مردم ارزش قائل است.

 

 

 

 

نماینده بیرجند در مجلس: عملکرد سه قوه نباید در جهت حذف یکدیگر باشد /جلوی کم کاری دولت را می‌گیریم

نماینده بیرجند در مجلس: عملکرد سه قوه نباید در جهت حذف یکدیگر باشد /جلوی کم کاری دولت را می‌گیریم

گروه استان‌ها-نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: بنای مجلس یازدهم با دولت بر همکاری است اما به عنوان نمایندگان مردم علاوه بر همکاری جلوی کم کاری‌ها را هم خواهیم گرفت. عملکرد سه قوه نباید در جهت حذف یکدیگر باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، حسین خسروی در جمع نمازگران مسجد الحسین جوادیه(ع) بیرجند ضمن تشکر از حضور مردم در تمام صحنه‌های انقلاب اظهار داشت:  خشنود کردن خداوند هنر می‌خواهد یکی از جاهایی که انسان می‌تواند خدا را خشنود کند خواندن نماز در اول وقت است اما اگر انسان نماز را با تاخیر بخواند اشکالی ندارد و در قیامت جزو گروه بی نمازها محسوب نمی‌شود اما خداوند را هم خشنود نکرده است.

وی با اشاره به حدیثی از اما رضا (ع) با این مضمون که «در نزد خداوند بعد از اهمیت به واجبات، چیزی شایسته‌تر از خشنودکردن مومن نیست» گفت: در شرایط امروز نمونه بارز خشنود کردن مومن، رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم است.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی افزود: در شرایط سخت اقتصادی در حالی که خود مردم با مشکلات متعددی مواجه بودند اما کمک‌های مومنانه خود را از نیازمندان دریغ نکردند حال باید پرسید مسئولان در قبال زحمت‌های چهل ساله مردم چه کردند؟

خسروی با بیان اینکه مردم طی این چهل سال عمر انقلاب، حضورشان را در راهپیمایی‌های روز قدس، 22 بهمن و انتخابات به اثبات رسانده‌اند گفت: همیشه این سوال مطرح است که مسئولین چه کرده اند و آیا جواب حضور حماسی 40 ساله مردم اکنون مواجهه با دلار 20 هزار تومانی، سکه 9 میلیون تومانی، مسکن سر به فلک کشیده است؟

وی تصریح کرد: طی این یک ماهی که از عمر مجلس یازدهم می‌گذرد، هَم و غم همه نمایندگان رفع مشکل گرانی است البته تنها بخشی از کار به دست مجلس است و بخش دیگر در دست دولت است و  اگر دولت به وظایفش عمل نکرد، باید قوه قضائیه با او برخورد کند.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: قوه قضائیه نظارت بر حسن اجرای قوانین را بر عهده دارد و باید در چنین مواردی برخورد کند و مجلس یک گوشه کار است و باید دولت، قوه قضائیه و مجلس با هم افزایی با هم کار کنند تا نتیجه بگیرند.

خسروی اظهار داشت: مقام معظم رهبری در اولین پیام خود به مجلس یازدهم حل مشکلات اقتصادی و فرهنگی را مورد تاکید قرار دادند و حالا ما هم به تبعیت از ایشان و به عنوان نیروهای انقلاب که به مردم وعده حل مشکلات داده ایم، به دنبال رفع مشکلات هستیم.
وی با بیان اینکه گزارشی که از عمر یک ماهه مجلس یازدهم می توان ارائه داد، این است که تاکنون فقط ارکان تشکیلاتی مجلس شکل گرفته و 13 -12 کمیسیون مختلف مجلس تشکیل شده  است، ادامه داد: بعد از مراحل سرکشی و تشکیلاتی، مجلس عملا وارد مرحله پیگیری مشکلات می‌شود که هم و غم مجلس یازدهم، حل مشکلات اقتصادی و گرانی است.

وی افزود: بنای ما با دولت بر همکاری است اما به عنوان نمایندگان مردم علاوه بر همکاری جلوی کم کاری‌ها را هم خواهیم گرفت. عملکرد سه قوه نباید در جهت حذف یکدیگر باشد و ما مدیون مردم هستیم و انشاء الله به دعای خیر مردم  خداوند دل‌های مسئولان را به هم نزدیک کند.

 

 

 

 

آغاز توزیع ۱۵۰ تن گوشت مرغ منجمد تنظیم بازار در خراسان جنوبی/2-3

توزیع 150 تن مرغ منجمد تنظیم بازار از امروز یکشنبه در خراسان جنوبی آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: توزیع مرغ منجمد تنظیم بازار از امروز در ۱۵ مرکز منتخب شهر بیرجند و در مراکز منتخب شهرستان‌ها آغاز شد.

الیاس جویبان افزود: قیمت هر کیلو گوشت مرغ منجمد تنظیم بازار ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان برای مصرف کنندگان تعیین شده است.

وی با اشاره به اینکه مراکز عرضه مرغ منجمد به منظور دسترسی تمامی شهروندان از سوی اتحادیه مربوطه از مناطق مختلف شهر بیرجند انتخاب شدند، گفت: مراکز توزیع مرکز استان در مهرشهر خیابان حافظ‌غربی، ۳ مرکز در بازار روز خیابان پاسداران، ۴ مرکز در بازار روز خیابان غفاری، شرکت تعاونی دانشگاه علوم پزشکی در خیابان معلم، ۳ مرکز در بازار روز خیابان شهید بهشتی (چهارشنبه بازار)، بازار محله خیابان ۱۵ خرداد در تقاطع خیابان توحید، بازار محله خیابان کارگران و فروشگاه کاکل زری در بلوار مسافر پیش‌بینی شده است.

جویبان با اشاره به نظارت بازرسان سازمان بر مراکز توزیع افزود: شهروندان درصورت مشاهده هرگونه تخلف در این خصوص میتوانند با سامانه ۱۲۴ معاونت بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان این سازمان تماس بگیرند.

 

 

 

 

 

سقوط ۱۲ عدد تیر برق براثر طوفان4

۱۲ عدد تیر برق براثر طوفان دیشب در روستای نجات آباد بخش دستگردان شهرستان طبس سقوط کرد.

 رئیس اداره برق عشق آباد گفت: این حادثه باعث قطع برق مشترکان این روستا شد که ماموران شرکت برق در حال تعویض تیر‌های برق و رفع قطعی آن هستند.

 

 

 

 

۹۵ درصد طرح‌های رسیده به کارگروه زیربنایی خراسان جنوبی تایید شد/3

۹۵ درصد طرح‌های رسیده به کارگروه زیربنایی خراسان جنوبی تایید شد

 کارگروه امور زیربنایی، توسعه روستایی، عشایری، شهری و آمایش سرزمین و محیط زیست استان خراسان جنوبی با دستور کار بررسی ۱۹ موضوع تشکیل و اعلام شد که ۹۵ درصد طرح‌های رسیده به این کارگروه تایید شده است.

بنابر اعلام روز یکشنبه استانداری خراسان جنوبی در این نشست که به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، دبیری اداره کل راه و شهرسازی و با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی استان برگزار شد، پرونده‌های رسیده از هفت شهرستان مورد بررسی قرار گرفت.

این طرح‌ها در زمینه‌های کشاورزی، خدماتی، گردشگری و اشتغالزایی از شهرستان‌های بیرجند، قاینات، بشرویه، زیرکوه، سربیشه، طبس و فردوس به کارگروه استانی ارجاع شده بود که به غیر از طرح‌هایی که نیاز به بررسی‌های کارشناسی داشتند، بقیه موارد تایید شدند.

اعضای حاضر در این نشست ضمن موافقت با کلیت یکی از طرح‌ها، اعلام نظر نهایی برای اجرایی شدن آن را به اقدامات کارشناسی وسیع‌تر موکول کردند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی در این نشست با تشکر از اداره کل راه و شهرسازی به عنوان دبیر کارگروه به جهت سرعت عمل در برگزاری جلسات به صورت مکرر و منظم گفت: تاکید ما در کارگروه امور زیربنایی بر رسیدگی هرچه سریع‌تر به پرونده‌های ارجاعی است.

سید کمال‌الدین میرجعفریان خاطرنشان کرد: هدف از سرعت بخشیدن به روند پاسخگویی و تعیین تکلیف پرونده‌ها، این است که مردم بتوانند هرچه سریع‌تر برنامه‌های خود در حوزه سرمایه‌گذاری را اجرایی کنند.

وی با اشاره به اینکه کارگروه امور زیربنایی از کارگروه‌های اثربخش در تولید و زیرساخت‌های عمرانی استان است افزود: رعایت الزامات قانونی و فنی از مهمترین مواردی است که همواره در جلسات کارگروه مورد تاکید است.

معاون استاندار خراسان جنوبی متذکر شد: تمامی طرح‌ها باید مسیر قانونی مرتبط را طی کنند و تاییدیه کارگروه را بگیرند تا اجرایی شوند.

وی با تشکر از همکاری و هم‌افزایی مدیران دستگاه‌های اجرایی گفت: مدیران مکلفند شرایط را در روند اجرای کار و صدور استعلامات برای سرمایه‌گذاران تسهیل کنند.

میرجعفریان بیان کرد: در جریان رسیدگی به پرونده‌های مربوط به سرمایه‌گذاری در حوزه‌های تولیدی آنچه مورد تاکید کارگروه بوده، این است که طرح ارائه شده برای سرمایه‌گذار صرفه اقتصادی داشته باشد.

وی گفت: تطبیق طرح با شرایط موجود، اشباع نشدن بازار، نیاز روز جامعه و مواردی از این دست نکاتی است که در بررسی طرح‌ها مدنظر قرار می‌گیرد تا طرح‌هایی که تایید می‌شوند صرفه و صلاح سرمایه‌گذار را داشته باشند.

فرمانداران نیز به جهت اعلام نظر و مشارکت در مباحث از طریق ویدئو کنفرانس در این نشست حضور داشتند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانش‌آموزان مرزنشین سربازان خط مقدم قدرت فرهنگی/5-7
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: دانش آموزان مرز نشین سربازان خط مقدم تهاجم، تقابل و قدرت نرم فرهنگی هستند که از مرزهای فکر، اندیشه و فرهنگ این سرزمین پاسداری می کنند.

محمد علی واقعی صبح امروز در نشست شورای آموزش و پرورش مناطق مرزی استان که به میزبانی شهرستان سربیشه برگزار شد؛ اظهار کرد: توانمندسازی دانش‌آموزان مرزنشین در تمامی ساحت ها می تواند  ایشان را در مقابل انواع تهدیدات و حمله های ضد فرهنگی عناصر نظام سلطه  بیمه نماید.

وی ضمن تبریک دهه کرامت و میلاد امام رضا(ع) یاد و خاطره ی شهید مظلوم بهشتی و 72 تن از یاران وی را گرامی داشت و افزود: رویکرد کلی آموزش و پرورش خراسان جنوبی مبتنی بر سند تحول بنیادین بوده و معطوف به نگاه صد درصد تربیتی و پرورشی است تا دانش‌آموزان به ویژه دانش آموزان غیور مرزنشین  برای یک زندگی سعادت‌مند تربیت شوند و دانش‌آموزانی برخوردار از مهارت‌های زندگی داشته باشیم.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، با اشاره به رسالت های متعدد شورای اموزش و پرورش مناطق مرزی خراسان جنوبی، تصریح کرد:  ارتقای بینش سیاسی، تقویت اخوت اسلامی و تعمیق هویت دینی و ملی و تلاش در تحقق عدالت آموزشی، ایجاد شرایط مناسب برای تقویت و حفظ ارزشهای فرهنگی، از مهم ترین اهداف این شورا است.

دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی؛ با بیان این که مدرسه به عنوان بهترین مکان تربیتی است که دانش آموزان می توانند در آن تمرین زندگی کنند؛ خاطر نشان کرد: شورای آموزش و پرورش مناطق مرزی برای نیازسنجی، توسعه زیرساخت های فرهنگی، آموزشی و پرورشی در دو بعد نرم افزاری و سخت افزاری، و ارتقای سطح کیفی و کمی آموزش تشکیل می شود.

این مقام مسئول در آموزش و پرورش خراسان جنوبی، اضافه کرد: امروز مناطق مرزی نماد همبستگی وحدت و همدلی برای دفاع از آرمان‌های انقلاب است و بهترین پیام برای مخابره همبستگی و همدلی در دفاع از آرمان‌های نظام جمهوری در سایه رهنمودهای رهبر انقلاب محسوب می‌شود.

وی؛ کیفیت بخشی به فرایند تعلیم و تربیت با هوشمند سازی و توسعه ی زیرساخت ها به منظور برخوردای دانش آموزان مناطق مرزی از امکانات آموزش از راه دور را لازمه ی برقرای عدالت آموزشی و رفع محرومیت از مدارس نوار مرز ، دانست و عنوان کرد: کیفیت بخشی به فعالیت های آموزشی و پرورشی از الزامات مهم سند تحول بنیادین است که در سایه تعامل سازنده و استفاده از  تمام ظرفیت های درون و برون سازمانی محقق می شود.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، پراکندگی جمعیت، کمبود نیروی انسانی، مشکل تردد معلمان در مسیرهای مرزی و کوچ رو را از جمله مشکلات مشترک 4 شهرستان مرزی استان برشمرد و یاد آور شد: قریب 43 هزار دانش آموز دختر و پسر دوره های مختلف تحصیلی دریک هزار و 44 آموزشگاه با 2 هزار و 854 کلاس درس شهرستان های مرزی درمیان، سربیشه، نهبندان و زیرکوه مشغول تحصیل می باشند.

واقعی، خشکسالی های پیاپی، مهاجرت های بی رویه، فقر اقتصادی خانواده ها و پراکندگی بالای جمعیت را از جمله دلایل مهم کاهش نرم کلاس درس در روستاهای نوار مرز برشمرد و یاد آور شد: فرمانداران و بخشداران محترم با اطلاع رسانی و به منظور کاهش هزینه ها و ارتقای کیفیت فرایند تعلیم و تربیت خانواده ها را در مدارس زیر نرم تشویق به استفاده از  ظرفیت مدارس شبانه روزی کنند.

وی، ضمن تشکر از تلاش جهادی و ایثارگران معلمین نوار مرز در ارائه ی خدمات آموزشی و پرورش در شرایط سخت کرونایی و تشکیل کلاس های درس با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، تأکید کرد: کشف،شناسایی،هدایت وشکوفایی استعدادهای دانش آموزان غیور مرزنشین استان یکی از رسالت های حساس و مهم معلمان است؛که معلمان مرزنشین با درایت و بصیرت به این مهم جامه عمل می پوشند.

دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی،تقوا، تعهد و پشتکار را سه ویژگی بارز معلمین مناطق مرزی استان دانست و خاطر نشان کرد: معلمین مناطق مرزی پاسدارانی هستند که وظیفه ی خطیر صیانت از مرزهای فکر، اندیشه و باورهای فرهنگی و اعتقادی دانش آموزان مرزنشین را برعهده دارند.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 3 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور