پیام شهروند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

اخبار خراسان جنوبی / ۳۰۰۰ واحد مسکن محرومان خراسان جنوبی به بهره برداری می رسد

مدارس خراسان جنوبی براساس وضعیت سه‌گانه بازگشایی می‌شود

 

 

 

 

 

کرونا سبب افزایش کودکان بازمانده از تحصیل می‌شود

بیرجند – ایرنا – مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: شیوع کرونا ترک تحصیل را تشدید می‌کند و عامل افزایش تعداد کودکان بازمانده از تحصیل خواهد شد.

محمدعلی واقعی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مدارس و ادارات آموزش‌ و پرورش استان موظفند به کسانی که قادر به استفاده از گوشی‌های هوشمند یا اینترنت نیستند از طریق روش‌های دیگری آموزش دهند.

وی بر کسب اطمینان برای دریافت خدمات آموزشی دانش‌آموزان در جای جای استان و متوقف نشدن آموزش تاکید کرد و گفت: هزینه اینترنت فعالیت‌های آموزشی در سامانه شاد در سال گذشته رایگان بود و امسال هم با توجه به رایزنی‌های انجام‌ شده توسط وزارت آموزش و پرورش امیدواریم این مهم در سال تحصیلی جدید نیز تحقق یابد.

مدیرکل آموزش ‌و پرورش خراسان جنوبی اظهار داشت: مشارکت عمومی تمامی دستگاه‌های اجرایی استان در امر تعلیم و تربیت لازمه شناسایی، جذب، آموزش و نگهداشت کودکان بازمانده از تحصیل می‌شود.

وی تصریح کرد: یکی از موفقیت‌های آموزش و پرورش استان در سال‌های اخیر، توسعه پوشش تحصیلی، کاهش فاصله آموزشی بین مناطق شهری و روستایی، جنسیت‌ها و اقوام در راستای توسعه عدالت اجتماعی است.

واقعی افزود: ایجاد شرایط مطلوب تحصیل برای همه دانش‌آموزان استان زمینه‌ساز ارتقای شاخص‌های تعلیم و تربیت و برقراری عدالت آموزشی است که در سال‌های اخیر گام‌های بلندی در این زمینه برداشته شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی  با اشاره به تلاش معاونت ابتدایی این اداره کل درخصوص جذب، آموزش و نگهداشت کودکان بازمانده از تحصیل تصریح کرد: اقدامات پژوهشی آموزش ‌و پرورش نشان می‌دهد که بسیاری از کودکان بازمانده از تحصیل در اثر عواملی مانند فقر اقتصادی خانواده‌ها، عدم دسترسی به مدرسه، باورهای غلط در خرده فرهنگ‌ها و کودکان با نیازهای ویژه هستند که باید تحت حمایت قرار گیرند.

وی ثبت نشدن فوت کودک به دلایل مختلف از جمله حذف نشدن یارانه و اطلاع ندادن به ثبت ‌احوال را دلیلی دیگر بر بالا رفتن نرخ کودکان به‌عنوان بازمانده از تحصیل ذکر کرد و افزود: امیدواریم با راه‌اندازی سامانه‌ای بر بستر فناوری اطلاعات در آینده نزدیک بتوانیم با دستگاه‌های دیگر ارتباط آنلاین برقرار کرده و اطلاعات ساماندهی شده توسط سازمان ثبت‌احوال کشور را در کمترین زمان دریافت کنیم.

 

 

بیشترین سرمایه‌گذاری خارجی در استان مربوط به شهرستان خوسف است

فرماندار شهرستان خوسف در شورای اداری شهرستان خوسف که به مناسبت سالروز تشکیل شورای نگهبان با حضور رئیس دفتر هیئت بازرسی و نظارت شورای نگهبان در استان برگزار شد گفت: این شهرستان به دلیل نزدیکی به مرکز استان از نظر اعتباری کمتر دیده شده و اعتبارات لازم جهت رفع بسیاری از مشکلات زیرساختی تخصیص پیدا نکرده است.

محمد شفیعی، خوسف را به عنوان سومین شهرستان وسیع استان با گستردگی و پراکندی زیادی عنوان کرد و افزود: این پراکندگی تامین زیرساختها را برای دستگاه های اجرایی با این اعتبارات سخت کرده و با تلاش سعی کرده‌ایم از همه ظرفیت‌ها جهت رفع مشکلات شهرستان قدم برداریم.

وی با توصیه به مسئولین زمان خدمت به مردم را غینمت برشمرد و بیان کرد: نباید با عملکرد خود در مقابل مردم و خدا شرمنده باشیم.

فرماندار خوسف اظهار داشت: اشتغال اولویت دستگاه‌های اجرایی است و در این راستا هم با جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی درصدد رفع مشکلات اشتغال در شهرستان بوده‌ایم که طی سالهای اخیر جهت جذب اعتبارات و ایجاد چرخه تولید سرمایه گذاری‌های بسیار خوبی در شهرستان رخ داده است.

شفیعی تصریح کرد: بیشترین سرمایه گذاری خارجی در استان در خوسف صورت پذیرفته و کارخانه‌های بسیار بزرگی شروع به کار کرده و یا در آینده نزدیک شروع به کار خواهند کرد.

آزمون جبرانی مرحله دوم نظام رتبه‌بندی معلمان 8 مرداد برگزار می‌شود

‌مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: با توجه به اطلاعیه مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش، اجرای آزمون جبرانی مرحله دوم نظام رتبه بندی معلمان چهارشنبه8 مرداد ماه سال جاری از طریق سامانه ltms برگزار می‌شود.

محمد علی واقعی با بیان اینکه زمان بندی آزمون برای گروه‌های مختلف متعاقبا از طریق سامانه ltms اعلام خواهد شد افزود: تاکید می‌شود آزمون فقط از طریق گوشی همراه برگزار خواهد شد.

واقعی ادامه داد: واجدین شرایط بعد از تکمیل فرم‌های مربوط و تایید مقام مسئول در سامانه ltms می‌توانند نسبت به دریافت محتوا از طریق ایکن ورود به کلاس اقدام کنند.

اعطای پنجاه قطعه زمین رایگان به کمیته امداد و بهزیستی فردوس 

‌بنیاد مستضعفان در راستای تامین زمین برای محرومین در فردوس با اعطای پنجاه قطعه زمین رایگان به ادارات کمیته امداد و بهزیستی این شهرستان موافقت کرد.

جلسه شورای اسلامی شهر فردوس صبح امروز با حضور رئیس بنیاد مستضعفان ‌‌استان خراسان جنوبی، مدیریت و معاونین آموزش و پرورش شهرستان فردوس و روسای ادارات راه و شهرسازی و کمیته امداد و بهزیستی این شهرستان در سالن جلسات شورای اسلامی شهر فردوس برگزار شد.

در این جلسه پس از ارائه درخواست‌ها توسط ریاست و اعضای شورا و بررسی پیشنهادات انجام شده در رابطه با احداث مدرسه جدید در منطقه جوادالائمه و کمک به احداث خانه محله در منطقه جوادالائمه و مشارکت بنیاد مستضعفان در راستای تامین زمین برای محرومین در شهرستان فردوس با اعطای پنجاه قطعه زمین به صورت رایگان به ادارات کمیته امداد و بهزیستی فردوس جهت احداث مسکن برای مددجویان تحت پوشش این دو نهاد موافقت شد.

همچنین مقرر شد پیگیری‌های لازم برای جذب کمک‌های بنیاد علوی از طریق تهران با هماهنگی استان صورت گیرد و مباحث مربوط به محرومیت‌زدایی و جذب کمک‌های بنیاد علوی در زمینه کمک به مناطق محروم فردوس از طریق ملاقات با مدیرعامل بنیاد علوی در تهران پیگیری شود.

افزایش 60 هکتار به مجموعه گلخانه‌ای شهرستان نهبندان

فرماندار نهبندان با اشاره به ساخت هزار هکتار گلخانه در خراسان جنوبی گفت: با اجرای این طرح 60 هکتار به مجموعه گلخانه‌ای شهرستان نهبندان اضافه می‌شود.

بیکی اظهار داشت: نهضت گلخانه‌ای در سطح خراسان جنوبی، ماموریت بسیار مهمی است که از سوی استاندار به دستگاه‌های متولی ابلاغ شده است.

وی با اشاره به ساخت هزار هکتار گلخانه در خراسان جنوبی افزود: ایجاد زیرساخت‌های مجتمع‌های دامپروری و کشاورزی ماموریت مهم جهاد کشاوری است، بنابراین شرایط باید برای ایجاد این سرمایه گذاری فراهم باشد.

 

 

 

تفاهم نامه‌ی همکاری فنی و حرفه‌ای  و بسیج سازندگی به امضا رسید

تشکیل گروه‌های جهادی مهارت‌محور در خراسان جنوبی

تفاهم نامه‌ی همکاری با هدف مهارت آموزی امروز بین اداره کل فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی و سازمان بسیج سازندگی استان به امضا رسید.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی در مراسم انعقاد این تفاهم نامه گفت: در انعقاد قرارداد مهارت آموزی برای روستاییاناین راستا، نیروهای مستعد در استان با همکاری بسیج سازندگی، شناسایی و معرفی خواهند شد تا با حضور مربیان فنی و حرفه‌ای در روستا‌ها و یا حضور کارآموزان در مراکز فنی و حرفه‌ای آموزش‌های لازم ارائه و گواهی مهارت اعطا شود.

خوشایند با بیان اینکه امسال این طرح جهادی را با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در مناطق مختلف استان گسترش خواهیم داد، افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال در هر شهرستان حدود ۶۰۰نفر از آموزش‌های فنی و حرفه‌ای بهره‌مند شوند.

وی با بیان اینکه فنی و حرفه‌ای رسالت آموزشی دارد گفت: ایجاد فرصت شغلی یکی از مهمترین عوامل ماندگاری مردم در روستاهاست که مستلزم مهارت آموزی و ارائه آموزش‌های مختلف به روستاییان است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان افزود: سال گذشته نیز این طرح جهادی خدمات فنی و مهندسی با همکاری سازمان بسیج سازندگی استان در ۹شهرستان و روستا‌های محروم خراسان جنوبی اجرا شد و یک هزار و ۴۹۲نفر از خدمات فنی و  حرفه ای بهره‌مند شدند.

مسئوول بسیج سازندگی استان هم در این مراسم گفت: با شناسایی و معرفی جهادگران به اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای دوره‌های مربی گری برای آنان برگزار می‌شود تا در نهایت از ظرفیت جهادگران به صورت مشترک در مناطق محروم استفاده شود.

هنری، یکی از برنامه‌های حوزه اشتغال را حمایت و پشتیبانی از صندوق‌های قرض‌الحسنه مردمی عنوان کرد و افزود: ۴۰۰صندوق با تسهیلگری سازمان بسیج سازندگی تاکنون در استان ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه صندوق‌های قرض‌الحسنه می‌توانند مبالغی را برای ایجاد اشتغال به عنوان تسهیلات پرداخت کنند گفت: همچنین تفاهم‌نامه‌ای با بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و صندوق کارآفرینی امید در تامین و پشتیبانی این صندوق‌ها منعقد شده است.وی با اشاره به اینکه امسال استفاده از ظرفیت خیران در پشتیبانی از صندوق‌های قرض‌الحسنه در حال پیگیری است افزود: ۲۵۰میلیون تومان تاکنون به صورت قرض‌الحسنه در اختیار صندوق‌ها قرار گرفته است.

 

 

 

مدیرکل فنی و حرفه ای خراسان جنوبی:
نیروی انسانی متخصص صنعت ساختمان در خراسان جنوبی تربیت می شود
خوشایند از انعقاد تفاهم نامه همکاری برای تربیت نیروی انسانی متخصص صنعت ساختمان در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: با آموزش‌های فنی و حرفه ای تلاش می شود از ظرفیت کارگران دارای صلاحیت حرفه ای برای ساخت مسکن های با کیفیت استفاده شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، «حسین خوشایند» عصر امروز (30 تیر) در مراسم انعقاد تفاهم نامه همکاری آموزشی بین اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی استان اظهار داشت: این تفاهم نامه در راستای گسترش روز افزون سامانه‌های نوین مدیریتی و مهارتی و به منظور توسعه آموزش‌های مهارت محور و فنی حرفه‌ای منعقد شده است.

مدیرکل فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با بیان اینکه همکاری متقابل برای برگزاری دوره های آموزشی کارگران و استادکاران صنعت ساختمان به منظور تربیت افراد و اعطای گواهینامه به ویژه در درجه های یک و دو از جمله اهداف این تفاهم نامه همکاری است، گفت: همچنین پوشش رسته های درج شده در دفترچه اطلاعات ساختمان، همکاری متقابل طرف های تفاهم نامه در نیازسنجی، امکان سنجی، ارزیابی آموزشی، تدوین و بازنگری استانداردهای مهارتی، برگزاری دوره های آموزشی مهارتی مورد نظر و صدور گواهینامه‌های مربوط  از دیگر اهداف این تفاهم نامه است.

خوشایند بیان کرد: با اجرای این تفاهم نامه زمینه های لازم برای تربیت نیروی انسانی متخصص صنعت ساختمان با برنامه ریزی و اجرای دوره های آموزشی عملی و باز آموزی شاغلین محقق می شود.

وی ادامه داد: با بهره‌برداری از ظرفیت ها و توانمندی های طرف های تفاهم نامه،  زمینه های لازم برای تربیت نیروی انسانی در فناوری‌های نوین و راهبردی ساختمان در خراسان جنوبی فراهم می شود.

مدیرکل فنی و حرفه ای خراسان جنوبی تصریح کرد: مدت اعتبار تفاهم نامه همکاری آموزشی بین اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی استان؛ از تاریخ امضاء به مدت سه سال است که تمدید و ادامه فعالیت، بازنگری، اصلاح و یا تغییرات اساسی در مفاد این تفاهم نامه با توافق طرف های تفاهم نامه انجام خواهد شد.

خوشایند خاطرنشان کرد: این تفاهم نامه با توجه به حوادث غیر مترقبه و خارج از حیطه  چنانچه موجب بروز هرگونه تأخیر در اجرای مفاد تفاهم نامه شود، تا زمان رفع شرایط فوق، تفاهم نامه به حالت تعلیق درآمده و مسئولیتی از این جهت متوجه طرفین مقابل نخواهد بود.

به گفته وی  با انعقاد این تفاهم نامه از ظرفیت کارگران دارای صلاحیت حرفه ای برای ساخت یک ساختمان با کیفیت استفاده می شود.

«حسین عباسی»، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان جنوبی نیز در این  مراسم به نقش نظام مهندسی ساختمان در ارتقاء کیفیت ساخت‌وساز اشاره کرد و افزود: در برخی موارد سازندگان به استفاده از حضور کارگران فاقد صلاحیت اقدام می کنند ولی این تفاهم‌نامه در کاهش ایمن سازی تقش موثری خواهد داشت.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان جنوبی با بیان اینکه کنترل و نظارت بر فعالیت کارگران دارای کارت مهارت، از جمله مهمترین اقدامات ساخت و ساز استاندارد محسوب می‌شوند، گفت: در صورت فعال‌سازی سامانه کارگران دارای صلاحیت، مشکلات استاندارد سازی کاهش می‌یابد.

عدم توانایی راننده در کنترل وسیله نقلیه حادثه آفرید4

رئیس پلیس راه استان گفت: واژگونی یک دستگاه سواری تیبا درشهرستان “قاین” 2 مجروح برجای گذاشت.

سرهنگ”علیرضا رضایی”در تشریح این خبر اظهار داشت: با اعلام مرکز فوریت های پلیسی 110مبنی بر سانحه رانندگی در محور روستای”مهمویی”در شهرستان قاین بلافاصله مأموران پلیس راه به همراه گروه امداد به محل سانحه اعزام شدند.

وی افزود: مأموران با حضور در صحنه مشاهده کردند که سواری تیبا در محل واژگون شده است که در این سانحه رانندگی، 2نفر مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.

رئیس پلیس راه استان خراسان جنوبی تصریح کرد: کارشناس پلیس راه علت حادثه را عدم توانایی راننده در کنترل وسیله نقلیه ناشی از تخطی از سرعت مطمئنه اعلام کرد.

سرهنگ رضایی در پایان به رانندگان توصیه کرد: فرصت کم را با سرعت زیاد جبران نکنند و با رعایت قوانین و مقررات راهنمائی و رانندگی از وقوع چنین حوادث ناگواری پیشگیری کنند.

 

 

 

 

توقیف سواری پژو با کشف 74 کیلو تریاک4

فرمانده انتظامی شهرستان نهبندان از توقیف سواری پژو 206 با کشف 74 کیلو و 600 گرم تریاک خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس،سرهنگ”احسان رحیمی” در تشریح این خبر اظهار داشت: مأموران انتظامی شهرستان هنگام کنترل خودروهای عبوری به یک پژو 206 مشکوک و خودرو را متوقف کردند.

وی افزود: مأموران در بازرسی از این خودرو، مقدار 74کیلو و 600گرم تریاک که به طرز بسیار ماهرانه ای جاساز شده بود کشف کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان نهبندان بیان داشت: در این رابطه خودرو توقیف و 2متهم با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

سرهنگ رحیمی خاطرنشان کرد: پلیس در راستای برقراری نظم وامنیت وآرامش عمومی برای هموطنان عزیز درتمامی ساعات شبانه روز از هیچ تلاشی فرو گذار نخواهد کرد لذا همکاری شهروندان وتعامل وپشتیبانی دستگاه های تاثیرگذار با پلیس نیز در کاهش جرایم نقش به سزایی خواهد داشت.

 

 

 

 

 

 

 

 

فوری: تمدیدمهلت تکمیل فرایندثبت نام مدارس استعدادهای درخشان تا8 مرداد
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: مجددا مهلت تکمیل فرایند ثبت نام مدارس استعدادهای درخشان و واریز وجه ثبت نام تا هشتم مردادماه تمدید.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی، محمد علی واقعی ظهر امروز با بیان این خبر اظهار کرد: سمپاد برای رفاه حال متقاضیانی که نتوانسته اند فرایند ثبت نام را تکمیل کنند اقدام به دادن مهلت مجدد نموده و از دانش آموزان خواسته واریز وجه را به روزها و ساعات پایانی مهلت اعلام شده موکول نکنند.

وی با بیان این که زمان برگزاری آزمون پیشنهادی نهم و دهم مرداد می باشد و قطعی شدن آن به محض دریافت مجوز اعلام خواهد شد، ادامه داد: سامانه ثبت نام دانش آموزان azmoon.medu.ir می باشد.

 نمایشگاه مجازی « دکتر محمدحسن گنجی در آینه اسناد »2-3

اولین نمایشگاه مجازی اسناد کتابخانه مرکزی و مرکز نشر دانشگاه افتتاح شد.

اولین نمایشگاه مجازی اسناد منتخب دکتر محمدحسن گنجی موسس دانشگاه بیرجند و استاد ممتاز دانشگاه تهران و پدر جغرافیای ایران همزمان با ایام سالگرد وفات آن مرحوم تحت عنوان: « دکتر محمدحسن گنجی در آینه اسناد » افتتاح شد.

دکتر مجید جامی الاحمدی رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز نشر دانشگاه ضمن ابراز این خبر گفت:

اکنون که به دلیل شرایط موجود، امکان برپایی نمایشگاه کتاب و اسناد وجود ندارد، همکاران ما در کتابخانه مرکزی دست به ابتکار تازه ای زده و با راه‌اندازی « نمایشگاه مجازی اسناد» اسناد منتخبی را در اختیار علاقمندان به تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم قرار داده اند.

شش شهرستان خراسان جنوبی در وضعیت قرمز کرونایی2-3

شش شهرستان خراسان جنوبی بر اساس آخرین آمار اعلام شده از وزارت بهداشت در وضعیت قرمز قرار دارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: بر اساس آخرین آمار اعلام شده از وزارت بهداشت، شش شهرستان بیرجند، سربیشه، نهبندان، قاین، فردوس و طبس در وضعیت قرمز یا بسیار پرخطر، سه شهرستان سرایان، بشرویه و درمیان در وضعیت نارنجی یا پرخطر و شهرستان‌های خوسف و زیرکوه در وضعیت زرد یا با خطر متوسط قرار دارند.

مهدی زاده از هم استانی‌ها خواست: با توجه به خطر انتقال بیماری کرونا در استان و قرار گرفتن خراسان جنوبی در وضعیت هشدار، سه اصل استفاده از ماسک، شستن مکرر دست‌ها و حفظ فاصله اجتماعی در هنگام خروج از منزل را رعایت کنند تا موارد ابتلا به بیماری کرونا به حداقل برسد.

 

 

تأکید شرکت برق خراسان جنوبی بر صرفه جویی در ساعات پیک بار2-7

مدیر عامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی، از مردم خواست برای پایداری همیشگی برق در تابستان گرم، در ساعات پیک بار صرفه جویی کنند.

دادگر با اشاره به روند افزایشی مصرف برق در روز‌های اخیر گفت: آمادگی خوبی در تأکید شرکت برق خراسان جنوبی بر صرفه جویی در ساعات پیک بارتولید و توزیع برق در خراسان جنوبی داریم، اما مردم هم باید با توجه به تداوم گرمای تابستان، در مصرف برق به ویژه در ساعات پیک بار که از ۱۲ تا ۱۶ و ۲۰ تا ۲۳ است، صرفه جویی کنند تا این شرایط کرونایی را بدون هیچ خاموشی به ویژه در بخش درمان، سپری کنیم.

وی تنظیم دستگاه‌های سرمایشی روی دمای آسایش و کولر‌های گازی روی دمای ۲۴ تا ۲۵ درجه سانتیگراد و همچنین استفاده از دور کند کولر‌های آبی را از عوامل تأثیر گذار بر روی پیک بار و کاهش مصرف دانست و افزود: با ۱۰ درصد صرفه جویی در مصرف برق، ۲۰ درصد در هزینه‌های خانوار صرفه جویی می‌شود.

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان همچنین با اشاره به طرح تشویقی شرکت توزیع برق استان برای مشترکان بزرگ و صنعتی گفت: مشترکان بزرگ و صنایعی که حاضر باشند در ساعات پیک بار شبانه یعنی ۲۰ تا ۲۳، مصارف خود را کاهش دهند، تشویق آن‌ها به صورت ۳ برابر محاسبه می‌شود.

سرپرست فدراسیون ورزش روستایی و عشایری تاکید کرد:

نگاه نو به توسعه ورزش با توجه به خانه‌های روستایی

نگاه نو به توسعه ورزش با توجه به خانه‌های روستایی

ایسنا/خراسان جنوبی سرپرست فدراسیون ورزش روستایی و عشایری نیز در این جلسه گفت: خانه‌های ورزش روستایی نگاه نویی بر توسعه ورزش و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی دارند.

عباسعلی بهاری، امروز دوشنبه ۳۰ تیر در آیین تجهیز و راه‌اندازی ۲۷ خانه ورزش روستایی با بیان اینکه این زیرساخت‌ها به نوجوانان و جوانان روستاها فرصت لازم را برای گذران فرصت‌ها خواهد داد، افزود: امروز ۲۷ خانه روستایی در استان تجهیز می‌شوند تا شرایطی را برای گذران سالم اوقات فراغت روستائیان فراهم آوریم.

به گزارش ایسنا، وی بیان کرد: از دل همین خانه‌هایی ورزش روستایی، ورزشکاران زیادی به تیم‌های ملی روانه شده‌اند که این امر حاصل تلاش روستائیان است.

سرپرست فدراسیون ورزش روستایی و عشایری با بیان اینکه تجهیز خانه‌های ورزش روستایی بسیار حائز اهمیت است چرا که استعدادهای روستایی انگیزه بالقوه بیشتری دارند، تصریح کرد: با شناسایی این استعدادها می‌توانیم با پرکردن اوقات آن‌ها از مهاجرت روستائیان و آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کنیم.

اکبری با تاکید بر شناسایی، معرفی و پرورش استعدادها در روستاها، اظهار کرد: توزیع عادلانه فرصت‌ها یکی از اولویت‌هاست.

وی با بیان اینکه با این فعالیت‌ها از فقر حرکتی جلوگیری و توسعه تندرستی و نشاط اجتماعی را دنبال خواهیم کرد، خاطرنشان کرد: خانه‌های ورزش روستایی نگاه نویی بر توسعه ورزش و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی دارند.

سرپرست فدراسیون ورزش روستایی و عشایری با تاکید بر همکاری سایر نهادها و ارگان‌ها، تصریح کرد: هرچقدر به جامعه روستایی کمک کنیم می‌توانیم سلامت را تضمین رده و ایم امر در رشد تولید ناخالص ملی کمک کننده خواهد بود.

اکبری با بیان اینکه بازی‌های بومی و محلی تداعی گر ارزش‌های دینی و هویت ملی هستند، افزود: بازی‌های بومی و محلی در توسعه گردشگری بسبار اثرگذار خواهد بود.

وی با بیان اینکه امیدواریم با همکاری تمام نهادها در راستای ارتقای سطح سلامت مردم روستایی تلاش کنیم، تصریح کرد: با توجه به شرایط کرونا به عنوان مسئولین هر بخشی نباید به فکر این باشیم که کرونا وجود دارد و نمی‌توان فعالیت انجام داد.

سرپرست فدراسیون ورزش روستایی و عشایری با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌های لازم در حال انجام است، اظهار کرد: به محض اینکه شرایطی فراهم شود در خصوص برگزاری جام خوشه چین فعالیت خواهیم کرد.

اکبری بیان کرد: تلاش خواهیم کرد در برگزاری این جام با دفتر توسعه ورزش مناطق روستایی و عشایری وزارت ورزش و سایر ارگانها و نهادهای مرتبط با ورزش روستایی همسو باشیم تا از موازی کاری پرهیز و خدمات بهتری به جامعه مخاطب ارائه دهیم.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم شرایطی فراهم شود تا با توجه به امکانات در روستاها به رشته‌های مختلف توجه شود تا روستائیان نیز علاوه بر رشته‌های بومی سایر رشته‌ها را دنبال کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

شهرداری بیرجند در ایجاد باغ موزه دفاع مقدس مشارکت می‌کند

  • شهرداری بیرجند در ایجاد باغ موزه دفاع مقدس مشارکت می‌کند

شهردار بیرجند گفت: تفاهم نامه‌ای بین شهرداری و اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس برای مشارکت شهرداری در ایجاد باغ موزه دفاع مقدس امضاء می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، محمدعلی جاوید صبح امروز در جلسه شورای شهر بیرجند که با حضور مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس برگزار شد اظهار داشت: جلسه‌ای در استانداری با موضوع ایجاد موزه دفاع مقدس با توجه به اهمیت و جایگاه جهانی ایجاد موزه دفاع مقدس برگزار شد و از دستگاه‌های اجرایی درخواست شد در این پروژه مشارکت کنند.

وی گفت: همه پروژه‌های شهرداری برای این دوره تعریف شده و با تامین اعتبار آنها از محل منابع داخلی شهرداری این پروژه‌ها در حال تکمیل است و از طرفی بودجه 180 میلیارد تومانی برای امسال شهرداری پیش بینی شده است.

شهردار بیرجند افزود: اگر این بودجه به 220 میلیارد تومان هم افزایش یابد به دلیل تورم موجود نمی‌توانیم همه پروژه‌های امسال شهرداری را به بهره‌برداری برسانیم، بنابراین از محل اعتبارات داخلی شهرداری نمی‌توانیم کمکی برای ایجاد موزه دفاع مقدس استان انجام دهیم.

جاوید تصریح کرد: لازمه مشارکت شهرداری در این زمینه امضاء تفاهم نامه‌ای بین شهرداری با اداره کل حفظ  آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در این باره است تا شهرداری در قالب ارائه لایحه‌ای به شورا چگونگی مشارکت خود را در این زمینه مشخص کند.

وی بیان کرد: اعضای شورا نیز باید تصمیم لازم را برای نحوه مشارکت شهرداری در ایجاد پارک موزه دفاع مقدس بگیرند با این شرط که این پروژه بدون حصار طراحی شود تا عموم مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

 

 

 

 

 

 

تخصیص900میلیون تومان برای خریداقلام بهداشتی مدارس 2-7
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: بیش از 900 میلیون تومان اعتبار به منظور خرید اقلام بهداشتی پیشگیری از کرونا در بین مدارس استان توزیع شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی، محمد علی واقعی پیش از ظهر امروز در جمع اعضای شورای بازگشایی مدارس استان اظهار کرد: طرح مرمت و بهسازی سرویس های بهداشتی و جداسازی آبخوری ها از سرویس های بهداشتی مدارس استان عملیاتی شده است.

وی، از پیش بینی برگزاری دوره های آموزشی تخصصی ویژه مدیران، معاونین، معلمان،مراقبین سلامت، سرایداران، والدین و دانش آموزان همزمان با سال تحصیلی جدید به صورت غیر حضوری خبر داد و تصریح کرد: اقلام مورد نیاز اتاق بهداشت مدارس نیز تهیه و بین مدارس استان توزیع شده است.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، از تهیه و توزیع 1200 لیتر صابون مایع ویژه مدارس مناطق محروم استان خبر داد و ابراز داشت: همچنین 5 دستگاه تب سنج لیزری خریداری شده و در شهرستان ها با جمعیت دانش آموزی بالای استان توزیع شده است.

رئیس ستاد مبارزه با کرونای آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به برگزاری مستمر جلسات کارگروه سلامت و تندرستی در طول تابستان، افزود: تمامی اقلام و  وسایل حفاظتی ویژه مراقبین سلامت تهیه و از طریق اداره سلامت و تندرستی در اختیار مراقبین سلامت استان قرار گرفته است.

واقعی با بیان این مطلب که 3 سناریوی ( قرمز، زرد، سفید) برای بازگشایی مدارس در نظر گرفته شده و آماده بازگشایی مدارس در تاریخ مقرر هستیم؛ عنوان کرد: تمامی دستورالعمل ها و صورت جلسات ستاد ملی و استانی مبارزه با  کرونا  به ادارات شهرستان ها و مناطق و متعاقب آن به مدارس استان ابلاغ شده است.

دکتر احمدی: اعتبار تجهیزات مورد نیاز بخش های کرونا ۹۰ میلیارد ریال است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه دکتر جلال احمدی معاون درمان دانشگاه از دریافت تجهیزات پزشکی ارسالی از وزارت بهداشت خبر داد و گفت: با پیگیری های به عمل آمده در طی ایام شیوع بیماری کرونا جهت تجهیز بیمارستان ها و مراکز درمانی به خصوص بخش مراقبت های ویژه، تجهیزاتی با ارزش تقریبی ۹۰ میلیارد ریال به استان اختصاص داده شد.

دکتر احمدی با بیان اینکه تجهیزات مذکور به تدریج در بیمارستان های سطح استان تقسیم خواهد شد گفت: این تجهیزات شامل تخت برقی، ونتیلاتور، الکتروشوک، مانیتورینگ و… است که انشاءالله امیدواریم با راه اندازی بخش جدید مراقبت های ویژه بیماران کرونا در بیمارستان ولیعصر(عج)، مشکلی در ارائه خدمت به این بیماران نداشته باشیم.

دوفصلنامه پژوهشگاه فرهنگ و ادبیات آیینی مجوز گرفت2-7

معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: هیأت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با دو فصلنامه سراسری پژوهشنامه فرهنگ و ادبیات آیینی (دانشگاه بیرجند) موافقت کرد. محمود رمضانی با بیان این که صاحب امتیاز دوفصلنامه پژوهشنامه فرهنگ و ادبیات آیینی، دانشگاه بیرجند بوده و سید مهدی رحیمی مدیر مسئول آن است، اضافه کرد: 30 تیرماه 99 ، مجوز برای فعالیت این دوفصلنامه صادر شد. گفتنی است این دوفصلنامه به صورت نشریه ای سراسری در زمینه علوم انسانی – زبان ادبیات فعالیت خواهد کرد.

 

مراکز درمانی تأمین اجتماعی استان خراسان جنوبی کمبود پزشک متخصص دارد

 

 

 

مراکز درمانی تأمین اجتماعی استان خراسان جنوبی کمبود پزشک متخصص دارد

گروه استان‌ها- مدیر درمان تأمین اجتماعی خراسان جنوبی با بیان اینکه مشکل کمبود پزشک متخصص بزرگترین چالش مراکز درمانی استان است گفت: مراکز درمانی ملکی سازمان در استان از لحاظ زیرساخت در شرایط مطلوبی است و ظرفیت‌های خوبی برای فعال‌شدن دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، فرزاد فیروزی ظهر امروز در دیدار با معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: براساس آخرین آمار سالانه در مجموع 4 میلیون و 660 هزار مورد خدمت در سال گذشته توسط مدیریت درمان به بیمه شدگان تامین اجتماعی در استان ارائه شده است.

وی بیان کرد: از این میزان 2 میلیون و 200 هزار خدمت به صورت رایگان در مراکز وابسته به سازمان بوده و 2 میلیون و 460 هزار مورد خدمت نیز از طریق مراکز طرف قرارداد ارائه شده است.

مدیر درمان تامین اجتماعی خراسان جنوبی ادامه داد: در این راستا 48 درصد خدمات به بیمه شدگان این استان به صورت رایگان ارائه شده که از متوسط کشوری بالاتر است.

فیروزی با اشاره به اینکه واحدهای سازمان تامین اجتماعی در سال گذشته در مجموع 15 هزار و 521 بیمار را بستری کرده‌اند تصریح کرد: هزینه بستری 26 هزار و 351 بیمار نیز به مراکز طرف قرارداد پرداخت شده است.

وی یادآور شد: بررسی عملکرد مراکز درمانی سازمان تامین اجتماعی نشان می‌دهد که طی سال گذشته این مراکز موفق به کسب بالاترین رتبه ضریب اشغال تخت، رتبه اول بازگردانی تخت در سطح کشور شده‌اند.

مدیر درمان تامین اجتماعی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در بحران کرونا نیز کارکنان مراکز درمانی تامین اجتماعی در استان خدمات شایان توجهی ارائه دادند گفت: تعدادی از کارکنان هم مبتلا به کرونا شدند اما بهبود یافتند‌.

فیروزی تاکید کرد: در بازه زمانی شیوع کرونا از اسفندماه سال گذشته تاکنون تمامی مراکز درمانی تامین اجتماعی خراسان جنوبی در مرکز استان و سایر شهرستان‌ها در نهبندان، طبس، فردوس و قائن همزمان و دوشادوش با مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی به ارائه خدمات پرداختند.

وی افزود: در مرکز استان بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) و بیمارستان شهید دکتر رحیمی بیرجند از ابتدای شروع اپیدمی کرونا بیش از هزار بیمار حاد تنفسی را پذیرش کرده‌اند که از این تعداد 310 بیمار بستری، 87 نفر هم به بیمارستان ولی عصر(عج) اعزام شدند و مابقی به صورت سرپایی درمان شدند.

فیروزی تاکید کرد: مراکز درمانی تامین اجتماعی علاوه بر خدماتی که به بیماران مشکوک یا مبتلا به کرونا ارائه دادند بخش بزرگی از بار مراجعان غیر کرونایی استان را نیز به عهده داشتند که اگر مراکز درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی نبودند مراکز دانشگاهی دچار مشکلات عدیده‌ای می‌شدند علاوه بر این سرعت پرداخت مطالبات دانشگاه علوم پزشکی در حال حاضر در سالهای اخیر بی سابقه بوده است.

وی افزود: سازمان تامین اجتماعی از ارائه خدمت به صورت درمان مستقیم در مناطق محروم انتفاع ندارد بلکه هزینه می‌کند.

مدیر درمان تامین اجتماعی خراسان جنوبی گفت: هدف ما این است که سفره درمان را برای استفاده بیمه شدگان در استان گسترده‌تر کنیم.

فیروزی از ساخت مرکز همایش مدیریت درمان اجتماعی به عنوان پروژه‌های مهم خبر داد و گفت: این مرکز در زمینی به مساحت 3 هکتار جنب بیمارستان حضرت ابوالفضل العباس (ع) ساخته خواهد شد که یک پروژه ارزشمند برای استان است.

وی تاکید کرد: این پروژه امسال در ردیف بودجه سازمان قرار دارد و برای تخصیص آن اقدام شده است.

مدیر درمان تامین اجتماعی خراسان جنوبی‌ مشکل کمبود پزشک متخصص را بزرگترین چالش مراکز درمانی تامین اجتماعی استان دانست و بیان کرد: طرح تحول سلامت با پرداختی بیشتر از تعرفه دولتی به پزشکان در برخی مناطق آنها را پایبند دانشگاه علوم پزشکی کرده و پزشکان رغبتی برای کار در مراکز تامین اجتماعی ندارند در نتیجه بخش بزرگی از زیرساخت‌های بالقوه در مراکز درمانی تامین اجتماعی به دلیل کمبود پزشک بالفعل نشده است.

مشیرالحق عابدی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی نیز در این دیدار گفت: در سال گذشته بیشترین همکاری و مساعدت را از جانب تامین اجتماعی در حوزه توسعه اقتصادی استان داشتیم.

وی افزود: جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی و عدم ثبات شغلی که نشان حضور مستمر مسئولین تامین اجتماعی در کارگاه‌ها با رویکرد حل مشکل است بسیار قابل تحسین است.

معاون هماهنگی اموراقتصادی استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: در شرایطی که بیماری کرونا گریبان‌گیر همه کشورهای جهان شده است سازمان تامین اجتماعی هم در کشور و هم در سطح استان خیلی خوب عمل کرد.

عابدی ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی نقش عمده‌ای در تامین معیشت کارگران شاغل در بخش‌های تولیدی کشاورزی و صنعتی دارد و از این نظر جای تقدیر و تشکر دارد.

وی خاطرنشان کرد: همکاری و تلاش بخش درمان تامین اجتماعی در راستای رفع مشکلات کارگران و بخش تولید که در جامعه رخ داده راهگشا خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

عزاداری محرم امسال متفاوت برگزار می‌شود7

عزاداری محرم امسال متفاوت برگزار می‌شود

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و اهمیت سلامت مردم، عزاداری محرم امسال متفاوت برگزار می‌شود.

حجت الاسلام احمد رضایی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عزاداری امام حسین (ع) به هیچ عنوان تعطیل بردار نیست و در دوران سخت متوکل عباسی و خفقان رضاخان هم برگزار شد.

وی افزود: شیوه‌های متفاوت برای برگزاری عزاداری‌ها با هماهنگی کمیته‌های چهارده‌گانه ستاد هماهنگی محرم اجرایی می‌شود و با توجه به اهمیت سلامت مردم همه عزاداران موظفند طبق دستورالعمل‌های متخصصان فن و ستاد ملی کرونا عمل کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی گفت: کمیته‌های هیات، مساجد و آموزش، مبلغین، رسانه، اقتصادی، هنر، اهل سنت، قرآنی، ارتباطات، کتاب و بانوان نحوه برگزاری عزاداری‌های سید و سالار شهیدان را برنامه‌ریزی خواهند کرد.

وی تصریح کرد: عزاداری‌ها امسال در فضای باز با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام رضایی گفت: با توجه به اهمیت این دوران هر مسلمان باید یک مبلغ و با رفتار و کردار خود اشاعه دهنده فرهنگ حسینی باشد.

وی افزود: عزاداری‌ها از فضاهای کوچک به فضاهای باز سوق داده می‌شوند و در صورت امکان عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) به صورت خانوادگی برگزار شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی بر راه‌اندازی هیات‌های مجازی تاکید کرد و گفت: بارگیری برنامه‌های تاثیرگذار به صورت مجازی ضمن حضور مردم در خانه باعث کاهش شیوع ویروس کرونا خواهد شد.

وی تبلیغ چهره به چهره را از مهمترین نیازمندی‌ها در این دوران عنوان کرد و گفت: حتی یک راننده تاکسی هم می‌تواند مبلغ دین باشد.

رضایی یادآور شد: در بحث نذورات مردمی که هر سال در مساجد برگزار می‌شد امسال سعی شود خیران در بحث کمک مومنانه شرکت کنند.

وی گفت: هیات‌های مذهبی دسته‌های گروه جهادی را برای تهیه ارزاق مردمی که به نوعی توانایی ندارند، ساماندهی و از نیازمندان دستگیری کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی تقبل اجاره بها برای کسانی که کرونا باعث مختل شدن کسب و کار آنها شده است را از بهترین اقدامات دانست و افزود: دستگیری از این گونه افراد حتما مورد توجه پروردگار متعال قرار خواهد گرفت.

وی با تاکید بر اینکه مردم از هرگونه تجمع در این دوران پرهیز کنند اظهار داشت: برگزاری مراسم تجمعی مانند گودی قتلگاه بیرجند، بیل زنی خوسف و تعزیه‌خوانی‌ها منوط به شرایط روز و اجازه ستاد ملی کرونا خواهد بود.

یک هزار و ۳۰۰ هیات مذهبی در استان خراسان جنوبی فعالیت می‌کنند.

جمعه ۳۱ مرداد اول ماه محرم امسال است.

 

 

 

 

 

مشارکت ۱۳ برابری خراسان جنوبی در بازسازی عتبات عالیات2-3

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان جنوبی گفت: در بعضی شهرستان‌های استان میزان مشارکت مردم در بازسازی عتبات عالیات۱۳ برابر میانگین کشوری به تناسب جمعیت است.

جوینده در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: خدمت به ساحت مقدس اهل بیت برای همگان مایه مباهات و افتخار می‌باشد که مشارکت در این امر توفیقی است که نصیب هرفردی نمی‌شود و مردم استان ما در کلیه پروژه‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات نقش فعال و بسیار موثری داشتند.

او افزود: تأمین ۱۰۰ هزار متر مربع سنگ برای ساخت صحن متبرک حضرت فاطمه (س) در حرم امام علی (ع) و افزایش بافت قالی در منطقه قهستان شهرستان درمیان از جمله اقدامات ارزشمند ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان درمیان است.

رئیس ستاد عتبات عالیات بااشاره به شیوع بیماری منحوس کرونا در امسال بیان کرد: طرح کمک هر نفر به میزان ۶ هزار تومان در سال برای بازسازی عتبات، در نظر گرفته شده است.

جوینده بیان کرد: طرح نیابتی روضه خانگی در ایام محرم در حرم امام حسین (ع) و تدوین طرح جایگزین برگزاری مراسمات اربعین حسینی از اهم فعالیت‌های در دست اقدام ستاد می‌باشد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در پایان اظهارکرد: پروژه ۳۵ هکتاری توسعه حرم مطهر امام حسین و ابالفضل العباس (ع)، ترفیع گنبد مرقد امام حسین (ع) و پروژه ساخت صحن امام باقر (ع) با مشارکت ۵ استان در کاظمین با محوریت خراسان جنوبی جزو اهداف فعالیت ستاد عتبات استان است.

 

 

 

 

 

هلدینگ‌های اقتصادی کشور در پروژه‌های غرب استان خراسان جنوبی مشارکت می‌کنند2

هلدینگ‌های اقتصادی کشور در پروژه‌های غرب استان خراسان جنوبی مشارکت می‌کنند

گروه استان‌ها- نماینده مردم فردوس طبس سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی گفت: از این پس توجه هلدینگ‌های بزرگ اقتصادی به غرب استان خراسان جنوبی بیشتر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، حجت‌الاسلام مجید نصیرایی صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به دیدار اخیر خود با مدیرعامل هلدینگ “شستا” اظهار داشت: هلدینگ شستا یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ایرانی است که توانسته  زیرساخت‌های توسعه را در بسیاری از نقاط کشور فراهم کند و  از این پس، توجه این هلدینگ به غرب استان خراسان جنوبی  بیشتر خواهد شد.

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی گفت: در این دیدار فرصت‌ها و مزیت‌های سرمایه گذاری منطقه مطرح شد که مورد استقبال  رئیس هیئت عامل شستا قرار گرفت.

وی افزود: این نشست با محوریت تحول اقتصادی این منطقه برگزار شد و بر توانمندی‌ها و موفقیت‌های شرکت شستا تأکید شد.

نصیرایی عنوان کرد: استفاده از مدیران توانمند و قوی که دارای روحیه جهادی و خدمت به مردم می‌باشند در این مجموعه باعث شد تا پتانسیل‌های بالقوه تبدیل بالفعل شود و منافع آن با رشد سرمایه‌گذاری در هلدینگ‌های شستا به کارگران بازگردد.

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی، ضمن تشکر از حضور شرکت شستا در فعالیت‌های توسعه غرب استان خراسان جنوبی گفت: هنوز پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بسیاری در این منطقه وجود دارد که پرداختن به آنها می‌تواند اشتغال و اقتصاد منطقه و کشور را متحول کند.

وی همچنین با اشاره به دیدار با غریب‌پور رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) اظهار دشت: ایمیدرو شرکت هلدینگ دولتی فعال در بخش معدن ایران است.

‏نماینده مردم طبس، فردوس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود طرح‌های نیمه‌کاره  گفت: حضور شرکت‌های قدرتمندی مانند شستا، ایمیدرو، قرارگاه سازندگی خاتم  که امکان سرمایه‌گذاری در طرح‌های بزرگ و ملی را دارند؛ می‌تواند بسیاری از طرح‌های نیمه تمام  منطقه را به بهره‌برداری برساند.

نصیرایی ضمن معرفی صنایع و قابلیت‌های موجود در منطقه طبس، فردوس، بشرویه و سرایان اظهار داشت: بسیاری از صنایع در منطقه ما وجود دارد که نیازمند شناسایی و بازپروری است.

وی با اشاره به سرمایه‌های خرد موجود در منطقه تاکید کرد: باید سرمایه‌گذارانی که علاقه‌مند به فعالیت صورت مشارکتی در صنایع منطقه هستند شناسایی شده و قراردادهای همکاری بین آنها منعقد شود.

 

 

 

 

 

 

هشدار به دامداران در خصوص تب کریمه کنگو4

هشدار به دامداران در خصوص تب کریمه کنگو/موردی از ابتلا نداشته ایم

 

 مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره‌ به فرا رسیدن فصل گرما گفت: دامداران و روستاییان مراقب تب کریمه کنگو باشند.

محمد اصغر زاده در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به فعالیت کنه، ناقل تب کریمه کنگو در گرما، بیان کرد: دامداران باید به منظور حفظ سلامت خود و همچنین افزایش کمی و کیفی تولید، توصیه های دامپزشکی را جدی گرفته و نسبت به سمپاشی دام های خود اقدام کنند.

وی با بیان اینکه بیماری کریمه کنگو بسیار خطرناک و کشنده بوده ولی راه پیشگیری از آن بسیار ساده است، گفت: شهروندان در صورتی که گوشت گرم و تازه را به مدت ۲۴ ساعت در دمای یخچال نگهداری کنند دیگر نگران انتقال بیماری نباشند.

اصغر زاده با بیان اینکه بیماری تب کریمه کنگو یک عفونت ویروسی است که جزو دسته تب های خونریزی دهنده ویروسی محسوب می شود، گفت: عفونت تب کریمه کنگو از طریق تماس با حیوان آلوده به صورت مستقیم و غیر مستقیم، به انسان منتقل می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: خوشبختانه با توجه به اقدامات پیشگیرانه تاکنون در خراسان جنوبی موردی از ابتلا به تب کریمه کنگو نداشتیم.

وی از ارائه آموزش هایی به دامداران و روستاییان خبر داد و افزود: همچنین در راستای جلوگیری از بروز این بیماری، با حمل و نقل غیر مجاز دام به شدت برخورد می شود.

اصغر زاده خواستار کشتار غیر مجاز دام شد و اظهار کرد: آموزش ها مرتبط در کشتارگاه ها ارائه شده و از شهروندان خواستاریم دام را جهت کشتار به این مکان ها ببرند.

 

 

 

 

 

ضد عفونی معابر خراسان جنوبی به درخواست مردم و مسوولان7

ضد عفونی معابر خراسان جنوبی به درخواست مردم و مسوولان

فرمانده قرارگاه عملیاتی شهید ناصری خراسان جنوبی گفت: ضد عفونی کردن معابر شهرها، مساجد، منازل و سایر اماکن در این استان به درخواست مردم و مسوولان انجام می‌شود.

سردار غلامعلی تناکی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حال حاضر با شیوع مجدد ویروس کرونا ضد عفونی معابر، مساجد، منازل، خودروها، پایگاه‌های بسیج و مجتمع‌های مسکونی به همت گردان جنگ نوین تیپ مردم‌پایه سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی در دست انجام است.

وی گفت: بنا به درخواست فرماندار سربیشه معابر این منطقه ضدعفونی شد همچنین بنا به درخواست مسوولان نهبندان و بیرجند معابر این شهرها هم ضد عفونی شده است.

فرمانده قرارگاه عملیاتی شهید ناصری خراسان جنوبی بیان کرد: تاکنون تعدادی از مجتمع‌های مسکونی، پایگاه‌های مقاومت بسیج، مساجد پر رفت و آمد از جمله مسجد امام حسین (ع)، امام جعفر صادق (ع) و هیات ابوالفضلی بیرجند ضدعفونی شده است و براساس درخواست هیات امنای مساجد کار ضد عفونی مساجد پرجمعیت سطح شهر انجام می‌شود.

وی عنوان کرد: روزانه کار ضد عفونی کردن امکان عمومی و پرجمعیت، منازل و خودروها به وسیله چهار دستگاه ضد عفونی کننده در حال انجام است.

سردار تناکی گفت: عملیات ضد عفونی کردن معابر شهرها برای پیشگیری از یکسری مشکلات از جمله مشکل تنفسی برای مردم شبانه انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: تعدادی از مردم درخواست ضد عفونی منازل و خودروهای خود را داشته‌اند که توسط گردان جنگ نوین سپاه استان انجام شد.

وی گفت: تاکنون گزارشی از نارضایتی درخصوص ضد عفونی کردن معابر و اماکن عمومی نداشته‌ایم و سعی کردیم نسبت به گذشته این اقدام را هوشمندانه و هدفمندانه انجام دهیم تا کمترین خسارت و بیشترین منفعت را برای مردم داشته باشد.

فرمانده قرارگاه عملیاتی شهید ناصری خراسان جنوبی اظهار داشت: نیروهای بسیج و سپاه همواره در تمامی صحنه‌ها حضور فعال داشته‌اند و این بار نیز با تمام توان برای نابودی کرونا در کنار مردم هستند.

وی با بیان اینکه سپاه هرگز مردم و مسوولان را در شرایط بحرانی و سخت تنها نمی‌گذارد گفت: ما از همان روزهای نخست شیوع ویروس کرونا در خراسان جنوبی در کنار سایر مسوولان و دستگاه‌ها در جهت رفع نیازهای بهداشتی و معیشتی مردم گام برداشتیم.

 

 

 

کرونا سبب افزایش کودکان بازمانده از تحصیل می‌شود2-3

 مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: شیوع کرونا ترک تحصیل را تشدید می‌کند و عامل افزایش تعداد کودکان بازمانده از تحصیل خواهد شد.

محمدعلی واقعی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مدارس و ادارات آموزش‌ و پرورش استان موظفند به کسانی که قادر به استفاده از گوشی‌های هوشمند یا اینترنت نیستند از طریق روش‌های دیگری آموزش دهند.

وی بر کسب اطمینان برای دریافت خدمات آموزشی دانش‌آموزان در جای جای استان و متوقف نشدن آموزش تاکید کرد و گفت: هزینه اینترنت فعالیت‌های آموزشی در سامانه شاد در سال گذشته رایگان بود و امسال هم با توجه به رایزنی‌های انجام‌ شده توسط وزارت آموزش و پرورش امیدواریم این مهم در سال تحصیلی جدید نیز تحقق یابد.

مدیرکل آموزش ‌و پرورش خراسان جنوبی اظهار داشت: مشارکت عمومی تمامی دستگاه‌های اجرایی استان در امر تعلیم و تربیت لازمه شناسایی، جذب، آموزش و نگهداشت کودکان بازمانده از تحصیل می‌شود.

وی تصریح کرد: یکی از موفقیت‌های آموزش و پرورش استان در سال‌های اخیر، توسعه پوشش تحصیلی، کاهش فاصله آموزشی بین مناطق شهری و روستایی، جنسیت‌ها و اقوام در راستای توسعه عدالت اجتماعی است.

واقعی افزود: ایجاد شرایط مطلوب تحصیل برای همه دانش‌آموزان استان زمینه‌ساز ارتقای شاخص‌های تعلیم و تربیت و برقراری عدالت آموزشی است که در سال‌های اخیر گام‌های بلندی در این زمینه برداشته شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی  با اشاره به تلاش معاونت ابتدایی این اداره کل درخصوص جذب، آموزش و نگهداشت کودکان بازمانده از تحصیل تصریح کرد: اقدامات پژوهشی آموزش ‌و پرورش نشان می‌دهد که بسیاری از کودکان بازمانده از تحصیل در اثر عواملی مانند فقر اقتصادی خانواده‌ها، عدم دسترسی به مدرسه، باورهای غلط در خرده فرهنگ‌ها و کودکان با نیازهای ویژه هستند که باید تحت حمایت قرار گیرند.

وی ثبت نشدن فوت کودک به دلایل مختلف از جمله حذف نشدن یارانه و اطلاع ندادن به ثبت ‌احوال را دلیلی دیگر بر بالا رفتن نرخ کودکان به‌عنوان بازمانده از تحصیل ذکر کرد و افزود: امیدواریم با راه‌اندازی سامانه‌ای بر بستر فناوری اطلاعات در آینده نزدیک بتوانیم با دستگاه‌های دیگر ارتباط آنلاین برقرار کرده و اطلاعات ساماندهی شده توسط سازمان ثبت‌احوال کشور را در کمترین زمان دریافت کنیم.

 

 

 

 

 

به همت کانون خیرین رضوی انجام شد؛
اهدای جهیزیه به ۸ نوعروس بی بضاعت در خراسان جنوبی2-3
مسئول کانون خادمیاری خدمت و خیرین آستان قدس در خراسان جنوبی گفت: تعداد ۸ سری جهیزیه کامل و کمک جهیزیه به نوعروسان بی بضاعت استان خراسان جنوبی اهدا شد.

«سید محمود قاسمی» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در بیرجند اظهار کرد: کانون خادمیاری خدمت و خیرین آستان قدس در خراسان جنوبی از بهمن ماه سال گذشته تا کنون هشت سری جهیزیه کامل و کمک جهیزیه به نوعروسانی که تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی نیستند، اهدا شده است.

وی با تاکید بر اینکه در راستای حمایت از تولید داخلی اقلام این جهیزیه‌ها همگی از کالاهای ایرانی تهیه شده، ادامه داد: یخچال، فرش، گاز، بخاری، پنکه، سرویس قابلمه، سرویس چینی، پتو، کالای خواب و دیگر اقلام مورد نیاز از جمله کالاهای اصلی این جهیزیه‌ها است.

قاسمی  با بیان اینکه مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال از هر سری جهیزیه توسط خیرین استانی و خارج از استان تامین شده است، عنوان کرد: این کمک های خیرین  با توجه به نیت آنان برای نیازمندان و محرومین سادات یا غیر سادات هزینه شده است.

 

 

 

 

 

افزایش فوتی‌های ناشی از کرونا به ۸۸ نفر در خراسان جنوبی2-3

تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا در خراسان جنوبی با ثبت یک مورد فوت جدید، به ۸۸ نفر رسید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: با فوت یک مبتلای به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، آمار فوتی‌های ناشی از کرونا در خراسان جنوبی به ۸۸ نفر افزایش یافت.

مهدی زاده افزود: هم اکنون ۲۱۷ بیمار حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری اند که ۹۶ نفر آزمایش کرونای آن‌ها مثبت است.

وی گفت: از ۹۶ نفر با تست مثبت کرونا، ۱۸ نفر در بخش‌ مراقبت های ویژه بستری اند که حال ۴ نفر وخیم اعلام شده است.

 

در هفته دولت؛

۳۰۰۰ واحد مسکن محرومان خراسان جنوبی به بهره برداری می رسد2-3

۳۰۰۰ واحد مسکن محرومان خراسان جنوبی به بهره برداری می رسد

 استاندار خراسان جنوبی گفت: تا هفته دولت سال جاری سه هزار واحد مسکن محرومین در روستاها به بهره برداری می رسد.

 محمد صادق معتمدیان افزود: امید است بتوانیم با استفاده از ظرفیت‌ها احداث هزار و ۷۰۰ واحد را تا پایان دولت به اتمام برسانیم.

وی با اشاره به احداث طرح ۱۰ هزار واحد مسکن محرومین در روستاها بیان کرد: تاکنون هفت هزار واحد مسکن به بهره برداری رسیده است‌.

استاندار خراسان جنوبی افزود: تا هفته دولت سال جاری سه هزار باقی مانده واحد مسکن محرومین در روستاها به بهره برداری می‌رسد.

وی با اشاره به سفر سال جاری نوبخت به خراسان جنوبی بیان کرد: در این سفر احداث شش هزار واحد شهری در شهرهای استان برای کم در آمد با استفاده از تسهیلات ویژه در نظر گرفته شده است.

 

 

 

 

 

 

از سوی ستاد اجرایی فرمان امام(ره)

توزیع ۲۵۰۰بسته پروتئینی بین رانندگان حمل و نقل عمومی درون شهری بیرجند2-3

ستاد اجرایی فرمام امام(ره)، ۲هزار و ۵۰۰بسته پروتئنیی بین رانندگان حمل و نقل عمومی درون شهری بیرجند توزیع کرد.

مدیرکل ستاد فرمان حضرت امام(ره) استان ارزش این بسته‌ها را ۱۲۵میلیون تومان دانست و گفت: این بسته‌ها در رزمایش احسان و همدلی با هدف کمک به اقشار آسیب دیده از کرونا، بین رانندگان ناوگان عمومی درون شهری توزیع شد.

موسوی افزود: در مرحله اول این رزمایش ۳تُن بسته‌ی پروتئینی بین رانندگان اتوبوس، مینی بوس و تاکسی و در مرحله دوم رزمایش بیش از ۴.۵تُن بسته‌ی پروتئینی بین رانندگان آژانس‌های تاکسی تلفنی و سرویس مدارس توزیع شد.

ستاد اجرایی فرمان امام(ره) تا کنون ۴۲هزار بسته پروتئینی به اقشار آسیب دیده از کرونا در خراسان جنوبی اهداء کرده و قرار است تا دو هفته آینده مرحله سوم این رزمایش نیز برگزار کند.

 

 

باد و گرما نفس کجی نهبندان را گرفت/ تالاب تهی از آب شد7

باد و گرما نفس کجی نهبندان را گرفت/ تالاب تهی از آب شد

بیرجند- سرپرست اداره محیط زیست نهبندان گفت: تالاب کجی نهبندان به دلیل گرمای بی سابقه و طوفان های شدید از ۱۵ خرداد سال جاری خشک شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، تالاب کجی نهبندان یکی از زیبایی های خداوند در جنوبی ترین قسمت خراسان جنوبی بوده که هر ساله توجه افراد زیادی را به خود جلب می کند.

این تالاب نه تنها منظره ای زیبا برای قاب خاطرات گردشگران است بلکه هر ساله با نزدیک شدن زمستان، روزانه انواع پرندگان مهاجر آبزی، کنار آبزی و غیر آبزی مهمان تالاب شده و مناظر زیبایی را خلق می‌کنند.

اگرچه تالاب به دنبال بارش های زمستان و بهار سال جاری روزهای خوشی را تجربه کرد اما به دلیل برداشت بی رویه آب از چاه‌های بالادستی، گرمای بالا و طوفان در سکوتی سنگین فرو رفته و از نیمه خرداد ماه سال جاری خشک شده است.

اکنون تالاب کجی نهبندان با ۲۲ هزار هکتار وسعت در سال جاری به تلی از خاک و نمک تبدیل شده و اگر مدیریت نشود خسارت‌های جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

تالاب کجی نهبندان خشک شد

سرپرست اداره محیط زیست نهبندان در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: جغرافیای شهرستان نهبندان اعم از دشت‌های وسیع، کوه‌ها، رشته کوه‌های پراکنده، جنگل‌های بنه، تاق و بادامشک ها تنوع زیستگاهی مناسبی برای حیات وحش پدید آورده است.

امیر کوهستانی با اشاره به تالاب کجی نمکزار بیان کرد: در بارش های بهاری سال جاری میزان قابل توجهی از ظرفیت تالاب آبگیری شد.

وی ادامه داد: متاسفانه به دنبال وزش باد شدید و گرما هوا، تالاب از نیمه خرداد ماه یعنی ۴۵ روز گذشته خشک شده است.

کوهستانی بیان کرد: اگرچه گرمای هوا هر ساله در تابستان تالاب را می خشکاند اما برداشت های بی رویه، چرای دام و طوفان روند خشک شدن تالاب را تسریع می کند.

اجرای پروژه مقابله با ریزگردها

سرپرست اداره محیط زیست نهبندان با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای حفاظت از تالاب بیان کرد: پروژه مقابله با ریزگرد و گرد و غبار در حال اجرا است.

کوهستانی ادامه داد: در راستای اجرای این پروژه افرادی از عرصه های تالابی در برابر چرای بی رویه و غیر مجاز جلوگیری می کنند.

وی از فنس کشی اسکله تالاب خبر داد و گفت: این امر در راستای حفاظت از درختچه ها و سرسبزی های تالاب انجام می شود.

 

 

 

 

 

مرمت و بهسازی بنا‌های تاریخی شهر سه قلعه خراسان جنوبی2

مرمت بنا‌ها و گذر‌های تاریخی شهر سه قلعه شهرستان سرایان آغاز شد.

معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گفت: در سال جاری 50میلیون تومان از محل اعتبارات ملی مرمت خانه ضیائی و جداره سازی و کفسازی گذر خانه حسام الدیوان انجام می شود.

شریعتی منش در سالهای گذشته 50میلیون تومان برای مرمت و بهسازی بناهای تاریخی این شهر هزینه شده است افزود: شهر سه قلعه دارای بناهای تاریخی زیبا و ارزشمندی است که در چند سال گذشته مرمت و بازسازی شده اند.

وی گفت: خانه جهانی، خانه هروی،  خانه رمضانی، مسجد جامع و آب انبارها از جمله آثار تاریخی شهر سه قلعه است.

شریعتی منش همت شهرداری و مردم شهر سه قلعه را در حفاظت و مرمت آثار تاریخی سه قلعه تأثیرگذار دانست.

 

 

بهره مندی هزار و ۱۳۷زندانی از مرخصی2-3

هزار و ۱۳۷نفر از زندانیان خراسان جنوبی، در دو گذشته با بخشنامه جدید قوه قضائیه به مرخصی یک ماهه اعزام شدند.

مدیرکل زندان‌های استان گفت: پیش بینی می‌شود این رقم تا هفته‌های آینده به هزار و ۶۰۰نفر نیز برسد.

علی هاشمی افزود: در بخشنامه قبلی قوه قضائیه مبنی بر مرخصی به زندانیان بیش از ۲ هزار نفر از زندانیان از مرخصی استفاده کردند.

وی با اشاره به توجه ویژه به طرح فاصله گذاری اجتماعی در زندان‌های استان گفت: برای زندانیان ورودی، ساز و کاری در نظر گرفته شده است تا پس از اطمینان کامل از سلامت آنها وارد اندرزگاه شوند.

 

 

 

 

کشف بیش از ۲۷۶کیلوگرم موادمخدر صنعتی و سنتی4

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی از کشف ۲۷۶کیلو و ۵۵۰گرم تریاک و حشیش در عملیات تکاوران پلیس استان خبر داد.

سردار شجاع گفت: مأموران یگان تکاروی۱۰۲ دیهوک هنگام کنترل محور‌های عبوری به یک سواری پژو۴۰۵ مشکوک و به راننده خودرو دستور ایست دادند.

وی افزود:مأموران در بازرسی از این خودرو مقدار ۲۲۶کیلو و ۵۰۰گرم حشیش و ۵۰کیلو و ۵۰گرم تریاک که به طرز ماهرانه‌ای جاساز شده بود کشف کردند.

فرمانده انتظامی استان گفت: در این عملیات، یک موتور سیکلت به همراه ۳دستگاه خودروی سواری که به عنوان راه پاک کن، محموله مواد مخدر را اسکورت می‌کردند شناسایی و توقیف شدند.

سردار شجاع افزود: در این رابطه ۴متهم دستگیر و با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شدند.

 

 

 

 

 

 

 

۱۱ فوتی و ۴۴ مجروح در تصادفات ۱۰ روز اخیر خراسان جنوبی4

۱۱ فوتی و ۴۴ مجروح در تصادفات ۱۰ روز اخیر خراسان جنوبی

رییس پلیس راه استان خراسان جنوبی گفت: در ۱۰ روز گذشته طی ۳۴ فقره تصادف در جاده‌های استان ۱۱ نفر جان خود را از دست دادند و ۴۴ نفر مجروح و روانه بیمارستان شدند.

سرهنگ علیرضا رضایی افزود: متاسفانه با رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی و نقص در برخی جاده‌های استان، تصادفات فوتی و جرحی طی روند صعودی، در روزهای گذشته افزایش یافت.

وی اظهار داشت: بیشترین علت تصادفات اخیر واژگونی و خروج از جاده با ۴۶ درصد و توجه نکردن به جلو با ۴۲ درصد بوده است.

رییس پلیس راه استان خراسان جنوبی با بیان اینکه ۵۹ درصد تصادفات در محورهای اصلی و ۳۵ درصد تصادفات در محورهای روستایی رخ داده است گفت: پایان هفته گذشته پرحادثه‌ترین روز در تعطیلات گذشته بوده و سهم ۴۱ درصدی از تصادفات را به خود اختصاص داده است.

وی با گلایه از برخی کاربران جاده‌ای به دلیل رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی ادامه داد: به رغم توصیه‌های پلیس مبنی بر رعایت قوانین و مقررات، متاسفانه شاهد حرکات خطرساز و حادثه‌آفرین در جاده‌های استان هستیم.

سرهنگ رضایی تصریح کرد: عامل اصلی تصادفات بنا به نظر کارشناسان خطای انسانی تشخیص داده شده است.

وی با بیان اینکه خودروهای سواری با ۸۵ درصد بیشترین نقش را در تصادفات جاده‌ای و اکثر متوفیان و مجروحان ۳۱ تا ۴۰ سال داشته‌اند گفت: متاسفانه تصادفات در ۱۰ روز گذشته حوادثی دردناک را رقم زد و تعدادی از شهروندان و هموطنان ما را داغدار کرد.

وی افزود: با وجود نقص فنی و استاندارد نبودن برخی خودروها و اشکالات هندسی در نقاط حادثه‌خیز جاده‌ها، از نقش بازیگران اصلی این حوادث که همان رانندگان بی‌احتیاط هستند، نمی‌توان غافل شد که مهمترین عامل تصادفات طی این مدت در جاده‌ها بوده‌اند.

 

 

 

 

امام جمعه اهل سنت: نمازجمعه براساس وضعیت کرونا اقامه می‌شود7

امام جمعه اهل سنت: نمازجمعه براساس وضعیت کرونا اقامه می‌شود

امام جمعه اهل سنت اسدیه گفت: درخصوص اقامه نمازجمعه ما نیز تابع دستورالعمل وزارت بهداشت و ستاد استانی مدیریت کرونا هستیم و براساس دستور وزارت بهداشت در صورت شیوع کمتر ویروس کرونا نسبت به اقامه نمازجمعه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اقدام می‌کنیم.

مولوی سید احمد عبداللهی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در هفته گذشته به دلیل شیوع بیشتر ویروس کرونا و وضعیت قرمز در شهرستان درمیان ما نیز اقامه نمازجمعه را تعطیل کردیم.

وی گفت: مردم اگر خواسته باشند در مساجد به عبادت و نماز بپردازند حتما ضمن رعایت فاصله اجتماعی از ماسک هم استفاده کنند و برای اقامه نماز سجاد شخصی به همراه داشته باشند.

امام جمعه اهل سنت اسدیه (مرکز شهرستان درمیان) بیان کرد: در راستای پیشگیری از ویروس کرونا ما نیز دستورالعمل‌های بهداشتی را از طریق کانال تلگرامی امام جمعه اهل سنت شهرستان به مردم اطلاع‌رسانی می‌کنیم و سوالات شرعی مردم را از طریق پیامک و تلفن پاسخگو هستیم.

وی گفت: مردم همیشه احتمال مبتلا بودن افراد پیرامون خود به ویروس کرونا را در نظر داشته باشند و نکات بهداشتی را رعایت کنند تا زمینه حفظ سلامت خود و سایر افراد جامعه فراهم شود.

مولوی عبداللهی با اشاره به اینکه در تاریخ جوامع اسلامی نیز چنین بیماری‌های واگیردار شیوع پیدا کرده است بیان کرد: در زمان حیات پیامبر اسلام (ص) نیز طاعون در برخی شهرها و مناطق روی داد که ایشان دستور قرنطینه داد، به این معنا که کسی تا زمان رفع بیماری به آن شهر وارد یا از آن خارج نشود.

وی افزود: مساجد اهل سنت منطقه مانند سایر مساجد برای حضور نمازگزاران ضدعفونی می‌شود و در ۲ هفته گذشته در نمازجمعه اسدیه ماسک رایگان را بین نمازگزاران در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا توزیع کردیم.

وی عنوان کرد: همچنین به نمازگزاران توصیه کردیم که در برگزاری نمازجمعه و جماعت ضمن استفاده از ماسک، حتما فاصله اجتماعی یک تا ۲ متر را رعایت کنند.

امام جمعه اهل سنت اسدیه گفت: طبق دستورات اسلام رعایت نظافت، بهداشت و جلوگیری از گسترش بیماری یک وظیفه شرعی، قانونی و عقلی است.

وی اظهار داشت: سلامتی انسان از مهمترین ضرورت‌های اسلام است که همه وظیفه داریم برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا به هشدارهای بهداشتی مسوولان و متخصصان توجه کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت جدی گرفتن کرونا، از مردم خواست با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی، هنگام خروج از منزل ماسک بزنند.

مولوی عبداللهی بیان کرد: قرنطینه خانگی بهترین راه برای جلوگیری از شیوع کروناست و باید همه این موضوع را جدی بگیرند و از سفر به سایر مناطق خودداری کنند.

وی گفت: شیوع ویروس کرونا موضوع بسیار مهمی است و نباید با سهل‌انگاری و بی‌توجهی به نکات بهداشتی، به خطرات آن بی‌توجه باشیم و جان خود و دیگران را به خطر بیندازیم.

امام جمعه اهل سنت اسدیه  اضافه کرد: اسلام آنچه که سلامت انسان را به خطر بیندازد را منع کرده است، پس باید همه مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی سلامت خود و دیگر افراد جامعه را مدنظر قرار دهند.

وی گفت: برای رفع بلاها باید ارتباط معنوی خودمان را با خداوند متعال محکم کنیم و با تضرع از خداوند بخواهیم که این ویروس منحوس را از جامعه بشری ریشه‌کن کند.

 

 

 

 

پنج سفره‌خانه سنتی در بیرجند پلمب شد4

پنج سفره‌خانه سنتی در بیرجند پلمب شد

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بیرجند گفت: پنج واحد سفره‌خانه سنتی در این شهرستان به دلیل رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی پلمب شد.

حسنعلی فولادی روز سه‌شنبه اظهار داشت: در پی گزارش‌های مردمی مبنی بر عرضه قلیان در بعضی سفره‌خانه‌های سنتی، بازدید مشترکی با اداره اماکن شهرستان بیرجند از سفره‌خانه‌های سطح شهرستان انجام و توصیه‌های لازم درخصوص تکمیل مدارک پروانه بهره‌برداری و همچنین مسایل بهداشتی به همه سفره‌خانه‌ها ابلاغ شد.

وی افزود: از آنجا که رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و عرضه قلیان با سلامت شهروندان در ارتباط است هیچ گونه اغماضی با مجموعه‌های متخلف نداریم و در اولین مرحله پنج واحد از این واحدها پلمب شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 19 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور