پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

اخبار خراسان جنوبی/ کمبودها و نیازهای بهداشتی استان خراسان جنوبی با مساعدت وزارت بهداشت برطرف می‌شود

پروتکل‌های ویژه در مدارس شبانه‌روزی خراسان جنوبی اجرا می‌شود

پروتکل‌های ویژه در مدارس شبانه‌روزی خراسان جنوبی اجرا می‌شود

 مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: هرچند همه دستورالعمل‌های بهداشتی ستاد کرونا در تمامی مدارس استان اجرا می‌شود اما برای مدارس شبانه‌روزی پروتکل‌های ویژه‌ای را برای صیانت از سلامت دانش‌آموزان در نظر گرفته‌ایم.

محمدعلی واقعی روز سه‌شنبه در بازدید از مدارس شبانه‌روزی شهید قویم اسلامیه، شهید قلی زاده و شهید رجایی باغستان شهرستان فردوس، با تاکید بر رعایت همه جوانب برای حضور دانش‌آموزان مدارس شبانه‌روزی در وضعیت کرونا افزود: مدارس شبانه‌روزی یکی از مصادیق تحقق عدالت آموزشی هستند.

وی با بیان اینکه شرکت در کلاس حضوری برای دانش‌آموزان دارای زمینه بیماری الزامی نیست عنوان کرد: خوابگاه‌های مدارس و مراکز شبانه‌روزی استان با نصف ظرفیت و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی از جمله ضد عفونی مستمر و مرتب خوابگاه‌ها قبل از ورود و خروج دانش‌آموزان، سرویس‌های بهداشتی، راهروی خوابگاه‌ها و دستگیره‌های در و پنجره‌ها مجاز به پذیرش دانش‌آموزان هستند.

وی ادامه داد: در زمان شیوع کرونا یکی از سخت‌ترین شرایط، حضور دانش‌آموزان در مدارس به‌صورت شبانه‌روزی است که لازم است همه جوانب برای حضور این دانش‌آموزان در وضعیت کرونا پیش‌بینی شود.

دبیر شورای آموزش و پرورش استان خراسان جنوبی گفت: شیوع کرونا موجب تغییر در روند بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی و از جمله تعلیم و تربیت شد که دیگر امکان بازگشت به شرایط معمول قبل نیست و باید در مسیری جدید با استفاده از ابزارهای نوین آموزشی و تربیتی گام برداشت.

وی اضافه کرد: آموزش سرپرستان و عوامل اجرایی مدارس شبانه‌روزی، تهیه زیرساخت لازم برای آموزش مجازی در این مدارس، تغییر روش‌های نظارتی و آموزشی بر مدارس شبانه‌روزی، توزیع نیروی انسانی، تهیه محتوای آموزشی خودآموز از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که برای کاهش مشکلات این مدارس در سال تحصیلی جدید اجرایی شده است.

واقعی گفت: براساس سند تحول بنیادین، تحقق عدالت آموزشی و تربیتی در ابعاد کمی و کیفی برعهده آموزش ‌و پرورش است و وظیفه خادمان نظام تعلیم و تربیت در بهارستان علم و ادب؛ فراهم کردن شرایط دسترسی همه به محتواهای آموزشی ‌و پرورشی و سپس برنامه‌ریزی برای عدالت کیفی است.

 

بازدید استاندار خراسان جنوبی از طرح‌های عمرانی شهر آبیز

 استاندار خراسان جنوبی از پروژه بهسازی ورودی شهر آبیز و پروژه احداث زیرساخت‌های کمپ گردشگری در این منطقه بازدید کرد.

پروژه بهسازی ورودی شهر آبیز که از مصوبات سفر استاندار به شهرستان مرزی زیرکوه است، به متراژ ۲.۵ کیلومتر در ورودی شهر در حال اجراست.

اجرای این پروژه ۶ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که در حال حاضر ۵۰۰ میلیون تومان آن از محل اعتبارات شهرستانی تامین شده است.

جدول‌گذاری و زیرسازی یک لاین از این محور انجام شده و از یک ماه آینده توسط راه و شهرسازی آسفالت می‌شود که با اجرای این محور، ۲ بخش بافت قدیم شهر و شهرک آبیز به هم متصل می‌شوند.

ورودی آبیز از نقاط حادثه‌خیز شهرستان زیرکوه است و بهسازی آن تسهیل در تردد خودروها، ایمنی شهروندان (پنج هزار نفر اهالی شهر و مسافران) و ارتقای محور را به همراه دارد.

پروژه احداث زیرساخت‌های کمپ گردشگری آبیز نیز از مصوبات سفر استاندار خراسان جنوبی به شهرستان زیرکوه است که با تامین ۲۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات شهرستان، پروژه برقرسانی به کمپ گردشگری کلید خورد.

تامین روشنایی این کمپ در قالب یک هزار و ۱۰۰ متر شبکه برق و یک  پست هوایی، ۵۲۵ میلیون تومان اعتبار نیاز دارد.

تامین اعتبارات مورد نیاز برای اجرای سایر زیرساخت‌های کمپ گردشگری آبیز از محل اعتبارات ملی و از حوزه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیشنهاد شده است.

اجرای آلاچیق، نورپردازی محوطه، احداث کافی شاپ و چند چشمه سرویس بهداشتی از امکانات پیش بینی شده برای این مجموعه است.

کمپ گردشگری در منطقه کوهستانی جنب کوه شاسکوه و در بالادست قنات آبیز به عنوان پرآب ترین قنات شهرستان زیرکوه با هدف جذب گردشگر احداث می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی، امام جمعه و فرماندار زیرکوه و شماری از مسوولان در این بازدید «محمد صادق معتمدیان» را همراهی کردند.

چهل و دومین سالگرد زلزله طبس

شدیدترین زلزله‌ای که در ایران ثبت شد

* اسماعیل نجار
شدیدترین زلزله‌ای که در ایران ثبت شد

یادمان باشد زمین محکم، سازه مقاوم و اجرای علمی می تواند تا حد زیادی از اندوه ما در مواجهه با تکان های بعدی سرزمینمان بکاهد.

 به یاد داریم زمین لرزه طبس در ۲۵ شهریور ۵۷ رویدادی به بزرگی ۷.۴ ریشتر و یکی از بزرگترین زمین لرزه‌های تاریخ این سرزمین است. به گونه‌ای که این زمین لرزه تلفاتی افزون بر ۲۰ هزار نفر داشته و شهر تاریخی طبس را یکباره به کوهی از خاک بدل کرد. شدت این زمین‌لرزه به حدی بود که حتی در تهران به فاصله چند صد کیلومتری از کانون زلزله نیز احساس شد. اما نقل است شدیدترین زلزله تاریخ ایران که پرتلفات‌ترین آن هم هستند در قرن سوم شمسی در دامغان رخ داده و بنا به اسناد تاریخی حدود ۲۰۰ هزار کشته برجای نهاده است.

این زلزله ششمین زمین‌لرزه مرگبار تاریخ مدون بشر محسوب می‌شود. حدود ۴۰ سال بعد هم زلزله مشابهی در اردبیل رخ داده با ۱۵۰ هزار کشته. پرتلفات‌ترین زلزله معاصر در ایران، زلزله رودبار و منجیل در سال ۱۳۶۹ است؛ نتیجه‌اش ویرانی رودبار و منجیل و لوشان، ۳۷ هزار کشته، ۶۰ هزار مجروح و ۴۰۰ هزار بی‌خانمان. زلزله بم در سال ۱۳۸۲ نیز حدود ۳۰ هزار کشته داشت و هزار هزار ماتم و میلیون میلیون اندوه. اما ظاهرا معروف‌ترین زلزله ایران، زلزله سال ۱۳۴۱ بوئین زهراست!… در سال‌های اخیر نیز زلزله‌ها تلخی‌های زیادی آفریدند. آنها که بیشتر به یاد مانده‌اند، زلزله اهر و ورزقان در سال ۹۱ و زلزله کرمانشاه در سال ۹۶ و زلزله سرپل‌ذهاب در سال ۹۷ هستند، اما از دهه ۳۰ شمسی که نخستین ایستگاه‌های لرزه‌نگاری در ایران راه‌اندازی شدند، زلزله طبس «شدیدترین زلزله ثبت‌شده» است. به دلیل شدت ویرانی پیکر بسیاری از جانباختگان هرگز پیدا نشد. خیلی سخت بوده و خیلی مصیبت‌بار.

در آن روزها و با آن وضعیت نابسامان سازمان امدادی جمعیت شیر و خورشید ایران و با وجود محرومیت‌های طبس و استان‌های شرقی ایران و کمبود راه‌ها و دسترسی‌ها حتما کمک‌رسانی به بازماندگان دشوار بوده است و خیلی سختشان شده تا آثار آن حادثه مهیب را در زندگی‌شان کمرنگ کنند. کانون زلزله در نزدیکی کریت واقع بود و خرابی ها از دیهوک در جنوب شرق تا اسفهک و سپس خود طبس گسترش می یافت. به دلیل هم‌زمانی برنامه بازسازی با وقوع انقلاب اسلامی و بالا بودن روحیه جمعی، میزان مشارکت مردم و اقشار مختلف در بازسازی زیاد بوده است. همچنین عدم وابستگی کامل معیشت مردم به زمین موجب تداوم درآمد ایشان پس از زلزله شده است.

هماهنگی تقریبی مسکن ساخته ‌شده پس از زلزله، با مسکن پیش از زلزله و همینطور همخوانی آن با نوع فرهنگ و معیشت مردم نیز در میزان موفقیت برنامه بازسازی مؤثر بوده است. هر چند عدم توجه برنامه بازسازی به بافت شهری پیش از وقوع سانحه و عدم توجه به اقلیم منطقه در طراحی شهری، ورود افراد غیر بومی به طبس برای استفاده از تسهیلات و دریافت زمین و در نتیجه کاهش امنیت شهر از جمله کاستی‌های برنامه بازسازی شهر طبس است. به هر حال یاد جان باختگان این زلزله را گرامی می داریم و به روانشان درود می فرستیم. اما یادمان باشد زمین محکم، سازه مقاوم و اجرای علمی می تواند تا حد زیادی از اندوه ما در مواجهه با تکان های بعدی سرزمینمان بکاهد.

این زمین لرزه ساعت ۱۹:۳۶ به بزرگی ۷.۸ ریشتر رخ داد و شهر طبس و روستا‌های مجاور آن را به کلی ویران کرد و ایران را در غمی بزرگ فرو برد.

اما مردم غیور و سخت کوش این منطقه دوباره شهر طبس را بازسازی کردند و در حال حاضر این نگین کویر در سایه فرزند امام موسی کاظم (ع) با بهره گیری از توانمندی‌های بزرگی همچون معادن غنی به ویژه زغال سنگ، راه آهن و مناطق گردشگری بسیار ، در ریل توسعه قرار گرفته است.

یاد جان باختگان این زلزله گرامی و روحشان شاد باد

 

بهره برداری از دویست و یازدهمین مدرسه بنیاد قلم چی

دویست و یازدهمین مدرسه‌ی بنیاد قلم چی در روستای طبسین سفلی از توابع بخش مرکزی شهرستان نهبندان، به بهره برداری رسید.

مدرسه روستای طبسین سفلی با ظرفیت ۱۲۰ دانش آموز و ۱۷۳ مترمربع فضای آموزشی، شامل ۴ کلاس درس و اتاق اداری است که توسط بنیاد قلم‌چی با اعتبار ۳۰۰ میلیون تومان ساخته و به دانش آموزان این روستا اهدا شد.
همچنین ۲ کلاس درس این مدرسه نیز توسط بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی (وقف عام) هوشمندسازی شد.رئیس اداره‌ی آموزش و پرورش نهبندان گفت: روستای طبسین سفلی از مناطق مرزی این منطقه محسوب می‌شود که با توجه به تراکم دانش آموزی بالا، امکانات کمی در حوزه آموزش دارد.
فرامرز روشندل با اشاره به اینکه پیش از این، تعدادی از دانش آموزان این روستا در مدرسه کانکسی مشغول به تحصیل بودند افزود: با ساخت این مدرسه، اکنون دانش آموزان مقطع متوسطه اول از فضای استاندارد، برای تحصیل بهره‌مند شدند.
همچنین در این مراسم به هر یک از دانش آموزان کیف، بسته‌ی نوشت افزار و توپ ورزشی از سوی بنیاد قلم‌چی اهدا شد.

 

فعالیت 69 مدرسه خرید خدمات در خراسان جنوبی /2
معاون پژوهش، برنامه ریزی و توسعه مدیریت آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر69 مدرسه خرید خدمات با قریب 7 هزار دانش آموز دختر و پسر استان در دوره های مختلف تحصیلی فعالیت می کنند.

سکینه طیبی  در نشست موسسین مدارس خرید خدمات گفت: از این تعداد 57 مدرسه در دوره ابتدایی، 10 مدرسه در دوره متوسطه اول و 2 مدرسه در دوره متوسطه دوم در مناطق مرزی و روستاهای محروم فعالیت می کنند.

وی، با اشاره به همکاری 350 معلم  در طرح خرید خدمت با موسسین این مدارس افزود: تعداد 9 موسس برای تداوم فعالیت های آموزشی و پرورش در نوار مرز و روستاهای مرزی مدیریت این تعداد مدرسه ی خرید خدمت وظیفه راهبری دانش آموزان را برعهده دارند.

سوگواره باز این چه شورش است در کانون خراسان جنوبی برگزار شد/2-3

واحد آفرینش‌های ادبی کانون خراسان جنوبی سوگواره «بازاین چه شور است» را با حضور اعضای نوجوان پسر فعال در کارگاه‌های ادبی کانون استان به صورت مجازی برگزار کرد.

همزمان با ۲۳ شهریور ماه ۱۳۹۹ و شب شهادت امام زین العابدین (ع) سوگواره باز این چه شور است با محوریت ترکیب بند محتشم کاشانی درباره قیام عاشورا و با هدف بررسی و تامل بیشتر بر این شعر با حضور اعضای پسر کارگاه‌های ادبی به صورت مجازی برگزار شد.

بر اساس این گزارش معرفی محتشم کاشانی و آشنایی با زندگی نامه‌ی این شاعر مرثیه سرا و همچنین ارایه‌ی ویدیوهای نوحه خوانی تولید شده توسط اعضای کارگاه‌های ادبی بر اساس ترکیب بند معروف «باز این چه شورش است که در خلق عالم است» از دیگر برنامه های این سوگواره بود.

فرهنگسرای بیرجند امسال به بهره‌برداری می‌رسد

فرهنگسرای بیرجند امسال به بهره‌برداری می‌رسد

شهردار بیرجند گفت: ساخت فرهنگسرای بزرگ بیرجند در حال حاضر ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

محمدعلی جاوید روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: عملیات اجرایی این طرح با زیربنای ۱۵ هزار متر مربع و مساحت سه هزار متر مربع سال ۱۳۹۲ آغاز شد.

وی بیان کرد: سالن همایش فرهنگسرای بیرجند جزو ۱۰ سالن برتر کشور است و با بهره‌برداری از این پروژه نیازمندی عمومی شهروندان در برگزاری مناسبت‌های مهم ملی، مذهبی، رفاهی و استانی رفع خواهد شد.

شهردار بیرجند گفت: در مجموع برای اجرای این پروژه فرهنگی عمرانی ۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز بوده که تاکنون ۳۳ میلیارد تومان برای آن هزینه شده است و ۱۷ میلیارد تومان اعتبار دیگر برای تکمیل مجموعه نیاز داریم.

وی افزود: شهرداری تا قبل از سال ۹۷ مبلغ ۱.۲ میلیارد تومان، سال ۹۷ نیز ۱.۶ میلیارد تومان و سال گذشته ۱۳.۵ میلیارد تومان برای ساخت فرهنگسرا هزینه کرده است.

جاوید بیان کرد: این طرح که از نیازهای اساسی مرکز استان بوده، از محل منابع داخلی شهرداری تامین اعتبار شده است.

وی سالن همایش و آمفی تئاتر با ظرفیت ۲ هزار صندلی، ساختمان اداری، آتلیه آموزش و سایت، رستوران و کافی‌نت، کتابخانه با ۲ سالن مطالعه، گالری و نگارخانه را از امکانات در نظر گرفته شده برای فرهنگسرای بیرجند ذکر کرد.

هفت طرح عمرانی شاخص دیگر از جمله بهسازی، مرمت و محوطه‌سازی دیوار یخی، پارکینگ طبقانی حکیم نزاری، فاز اول محوطه‌سازی پارک خطی بیرجند، احداث مخزن ۵۰۰ مترمکعبی در مهرشهر، احداث المان مزار شهدای گمنام در پارک پروفسور معتمدنژاد و پارک الهیه و انقلاب توسط شهرداری بیرجند در دست اجرا است.

 

 

 

 

نیاز شهرستان درمیان به بخش دیالیز رفع شد/2-

نیاز شهرستان درمیان به بخش دیالیز رفع شد

بخش همو دیالیز بیمارستان خاتم الانبیا (ص) شهرستان درمیان روز سه‌شنبه به بهره‌برداری رسید و با افتتاح این بخش نیاز بیماران دیالیزی به تجهیزات درمانی رفع شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در این آیین که امام جمعه اهل سنت اسدیه و جمعی از مسوولان نیز حضور داشتند، گفت: تاکنون بیماران دیالیزی شهرستان درمیان مجبور بودند برای درمان خود، مسافت طولانی را تا مرکز استان طی کنند که با افتتاح این بخش مشکلات بیماران به طور کلی رفع می‌شود.

محمد دهقانی فیروزآبادی افزود: برای راه‌اندازی بخش همو دیالیز بیمارستان خاتم الانبیا (ص) شهرستان درمیان با زیربنای ۱۰۰ متر مربع و اختصاص سه تخت دیالیز بیش از ۱۲ میلیارد ریال هزینه شده است.

امسال همچنین سه دستگاه دیالیز با ارزش تقریبی ۹ میلیارد ریال به همت دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، مجمع خیرین سلامت و بنیاد امور بیماری‌های خاص تهران به این بیمارستان اختصاص یافته است.

بیمارستان خاتم الانبیا (ص) درمیان در مرداد ۹۴ با ۳۲ تخت فعال در بخش‌های اورژانس، داخلی، جراحی، اطفال، زنان، زایشگاه، آزمایشگاه، دیالیز، رادیولوژیوی راه‌اندازی شد.

همچنین از زمان شیوع ویروس کرونا در استان خراسان جنوبی، بخش ویژه‌ای برای این مهم اختصاص داده شده است.

شهر اسدیه مرکز شهرستان مرزی درمیان در ۱۰۵ کیلومتری شرق بیرجند است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند امروز (سه‌شنبه) همراه هیات رئیسه دانشگاه برای بازدید از بیمارستان و بررسی روند ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در این شهرستان وارد درمیان شد.

 

 

 

 

 

بهره‌مندی ۳۱ هزار و ۶۲۹ کودک خراسان جنوبی از یک وعده غذای گرم/2-3

بهره‌مندی ۳۱ هزار و ۶۲۹ کودک خراسان جنوبی از یک وعده غذای گرم

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: بیش از ۳۱ هزار و ۶۲۹ کودک از سال ۹۲ تاکنون در این استان زیر پوشش طرح یک وعده غذای گرم روستامهدها، مهدهای مناطق حاشیه‌ای و محروم قرار گرفته‌اند.

شهرام شیخانی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طرح یک وعده غذای گرم در روستامهدها و مناطق حاشیه‌ای و محروم اولین بار در سال‌های گذشته به صورت پایلوت در هشت روستامهد و پس از آن در تمامی روستامهدها و مهدهای کودک مناطق محروم شهری و حاشیه‌ای اجرا شد.

وی اظهار داشت: این طرح از سال ۹۲ تاکنون نیز یکی از طرح‌های ادامه دار و موفق در دولت تدبیر و امید بوده است.

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی تصریح کرد: این طرح با ارایه یک وعده غذای گرم در مهدکودک به کودکان با هدف کمک به ارتقای شاخص‌های رشدی کودکان، تامین کالری و پروتئین و موادغذایی مورد نیاز و جلوگیری از سوء تغذیه احتمالی در کودکان روستایی و مناطق محروم اجرا می‌شود.

وی گفت: شاخص اجرای این طرح با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان با توجه به سهمیه تخصیص داده شده در سطح استان تعیین شده و اولویت اجرا مناطق کم برخوردار با کودکان دچار سوء تغذیه است.

شیخانی اضافه کرد: این طرح سال گذشته به مدت پنج روز در هفته و ۶۰ روز در تمامی روستامهدهای فعال استان با همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند  اجرا شد و ثمراتی خوبی داشت.

وی افزود: برای اجرای این طرح در سال گذشته، سرانه هر کودک روزانه ۳۷ هزار و ۴۰۰ ریال تعیین و اعتبار آن برای ۶۰ وعده غذایی سه هزار و ۷۸۲ کودک به  استان تخصیص داده شد.

 

 

 

 

 

 

۱۰۰ عنوان برنامه هفته دفاع مقدس در خراسان جنوبی اجرا می‌شود2-3

۱۰۰ عنوان برنامه هفته دفاع مقدس در خراسان جنوبی اجرا می‌شود

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی گفت: همزمان با گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس ۱۰۰ برنامه محوری در استان با شعار«ما قوی هستیم» اجرا می‌شود.

سرهنگ غلامرضا فلاحی در نشست خبری تشریح برنامه‌های چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس افزود: چهلمین سالگرد دفاع مقدس از سوم خرداد امسال آغاز شد و تا پایان سال ادامه خواهد داشت که در این مدت ۲ هزار برنامه در هفته‌های مختلف برنامه‌ریزی شده است.

وی گفت: حضرت امام خمینی (ره) در بحث جنگ تحمیلی، دفاع مقدس را نامگذاری کردند و راهبرد ذیل این سخن را به عنوان دفاع همه جانبه آوردند که همین راهبرد باعث پیروزی در جنگ شد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی اظهار داشت: دشمن جنگ‌ را آغاز کرد تا نظام اسلامی را از بین ببرد اما با رهبری امام و ولایتمداری مردم باعث این نتیجه بزرگ شد و قدرت بازدارندگی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به جهانیان به اثبات رسید که از دستاوردهای دفاع مقدس بود.

وی سخنرانی ویدیو کنفرانسی رهبر معظم انقلاب در ۳۱ شهریور ماه و افتتاح نمایشگاه اقتدار ۴۰ را از مهمترین برنامه‌های این هفته بیان کرد و گفت: نمایشگاه اقتدار ۴۰ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان اجرا خواهد شد و ‌سعی خواهیم کرد از طریق فضای مجازی و صدا و سیما این نمایشگاه را به خانه‌های مردم ببریم.

فلاحی اظهار داشت: امسال به دلیلی انتشار ویروس کرونا رژه نیروهای مسلح برگزار نخواهد شد اما تجلیل از یک میلیون رزمنده در سراسر کشور و همزمان پنج هزار رزمنده در خراسان جنوبی انجام می‌شود که به صورت سازمانی و عمومی مورد تجلیل قرار می‌گیرند.

وی غبارروبی مزار شهدا، رونمایی از ۱۰ کتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس، رونمایی از تمبر چهلمین سالگرد دفاع مقدس را از دیگر برنامه‌های محوری در این هفته بیان کرد.

وی از آغاز ساخت مرکز موزه دفاع مقدس در شهر بیرجند خبر داد و افزود: ساخت این موزه از مطالبه‌های خانواده شهدا و ایثارگران است که امیدواریم با نگاه ویژه ملی و استانی به سرانجام برسد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی با بیان اینکه در برآورد اولیه این موزه ۳۵ میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده است تصریح کرد: با توجه به افزایش قیمت‌ها این رقم افزایش پیدا کرده است.

وی یادآور شد: هرچند تاکنون ۲ میلیارد به صورت ملی و استانی برای این پروژه در نظر گرفته شده است اما به طور قطع ناکافی و نیاز به نگاه ویژه است.

فلاحی در ارتباط با موزه طبس گفت: اجرای این پروژه به صورت ملی صورت می‌گیرد و تاکنون پنج میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است.

وی از کلنگ‌زنی ساخت ۱۴ یادمان شهدای گمنام در استان خبر داد و افزود: نشست‌های مشترک فرماندهان نظامی، پخش فیلم و مستند از بستر صدا و سیما از دیگر برنامه‌ها است که با هدف اطلاع‌بخشی به قشر جوانی که جنگ را درک نکردند انجام خواهد شد.

۳۱ شهریورماه همزمان با آغاز جنگ تحمیلی در سال ۵۹ به عنوان آغاز هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است.

 

 

 

 

 

تعاونی‌های اشتغالزای خراسان جنوبی تسهیلات دریافت می‌کنند

تعاونی‌های اشتغالزای خراسان جنوبی تسهیلات دریافت می‌کنند

مدیر شعب بانک توسعه تعاون خراسان جنوبی گفت: تسهیلات جهش تولید به شرکت‌های تعاونی استان اعم از تولیدی، خدماتی، اصناف و بنگاه‌های اقتصادی خارج از بخش تعاون اشتغالزا پرداخت می‌شود.

رضا ملائی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طرح اعتباری جهش تولید با اولویت حمایت از شرکت‌های تعاونی و بنگاه‌های اقتصادی خارج از بخش تعاون در استان آغاز شد که در قالب این طرح تا سقف ۱۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان بخش‌های مختلف استان پرداخت می‌شود.

وی اظهار داشت: متقاضیانی که این تسهیلات را دریافت ‌کنند از یک فرصت ویژه چهارماه تنفس دربازپرداخت برخوردار می‌شوند.

مدیر شعب بانک توسعه تعاون خراسان جنوبی بیان کرد: مبلغ تسهیلات مطابق با نیازسنجی بنگاه اقتصادی متقاضی و بر اساس صورت‌های مالی و کیفیت فعالیت و چرخش مالی ، حداکثر تا سقف ۱۰۰ میلیارد ریال به ازای شرکت‌های تعاونی پیش بینی شده است.

وی گفت: این تسهیلات با هدف حمایت از نیروی کار شاغل، رونق‌بخشی به تولید و فضای کسب ‌و کار و تامین سرمایه در گردش مورد نیاز بابت تامین مواد اولیه در نظر گرفته شده است.

وی خواستار تعامل بیشتر شرکت‌های تعاونی با بانک توسعه تعاون در استان شد و تصریح کرد: با پر رنگ‌تر شدن حضور تعاونی‌ها در بانک توسعه تعاون، اعضای تعاونی‌ها و شرکت‌های تعاونی نیز منتفع خواهد شد.

ملائی با تاکید بر اینکه تقویت و حمایت از بخش تعاون در اولویت نخست بانک توسعه تعاون قرار دارد عنوان کرد: امسال تعاونی‌های دانش بنیان بیشتر از پیش مورد توجه بانک قرار دارد و بانک با تمام خدمات و محصولات خود پذیرای این بخش است.

وی یادآور شد:  بانک توسعه تعاون خود را جز جدانشدنی بخش تعاون، اتاق تعاون و مجموعه اتحادیه‌های شرکت‌های تعاونی می‌داند از این رو به عنوان خادم این بخش همواره تلاش برای حمایت از اعضا و شرکت‌های تعاونی را حتی فراتر از تعهداتش سرلوحه امور قرار داده است.

مدیر شعب بانک توسعه تعاون خراسان جنوبی با اشاره به تصویب و ابلاغ افزایش هزار میلیارد تومانی سرمایه بانک توسعه تعاون تاکید کرد: حمایت از تعاونی‌های کشور به عنوان رکن سوم اقتصاد ایران از جمله مسئولیت‌های بانک توسعه تعاون است.

وی افزود: بدون شک در صورت تحقق افزایش سرمایه بانک، فرایند تأمین مالی این بخش که قرار است طبق سند چشم‌انداز سهمی ۲۵ درصدی در اقتصاد ملی داشته باشد، تسریع و تسهیل خواهد شد.

در حال حاضر ۹۱۸ شرکت تعاونی با ۷۰۷ هزار و ۵۳۴ عضو و بیش از ۳۸۷ میلیارد ریال سرمایه کنونی در استان خراسان جنوبی فعال است.

خراسان جنوبی در سال جاری رتبه دوم توسعه تعاونی‌ها را در سطح کشور بعد از استان زنجان کسب کرد.

 

 

ماموران پلیس رشوه ۱۰۰ میلیون ریالی را در خوسف رد کردند/4

ماموران پلیس رشوه ۱۰۰ میلیون ریالی را در خوسف رد کردند

رییس بازرسی فرماندهی انتظامی استان خراسان جنوبی از رد رشوه ۱۰۰ میلیون ریالی ماموران پلیس در شهرستان خوسف خبر داد.

سرهنگ سید حسین حسینی گفت: ماموران انتظامی شهرستان خوسف هنگام کنترل خودروهای عبوری به یک دستگاه ام وی ام مشکوک شدند و آن را برای بررسی بیشتر متوقف کردند.

وی افزود: ماموران در بازرسی از این خودرو پنج کیلو و ۲۹۰ گرم تریاک را کشف کردند که قاچاقچی برای رهایی از قانون مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال وجه نقد را به عنوان رشوه به ماموران پلیس پیشنهاد کرد.

رییس بازرسی فرماندهی انتظامی استان خراسان جنوبی اظهار داشت: با اقدام قاطع ماموران وظیفه شناس و امتناع از قبول رشوه، ضمن کشف مواد، پیشنهاد رشوه به پلیس نیز به مقام قضایی گزارش و متهم دستگیر و روانه زندان شد.

وی تصریح کرد: تشویق کارکنان و قدردانی از عملکرد مطلوب آنان نقش مهمی در کاهش تخلفات و جرایم دارد که به همین منظور ماموران وظیفه شناس ایست و بازرسی شهرستان خوسف مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

طرح ارتقای امنیت اجتماعی در بیرجند اجرا شد/4

طرح ارتقای امنیت اجتماعی در بیرجند اجرا شد

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی گفت: به منظور تامین امنیت اجتماعی و روانی و مطالبات شهروندان، طرح ارتقای امنیت اجتماعی و پاکسازی نقاط آلوده در شهرستان بیرجند اجرا شد.

سرهنگ غلامرضا شاهوردی روز سه‌شنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: ماموران با انجام اقدامات اطلاعاتی و پلیسی چندین نقطه آلوده در شهرستان بیرجند را که به محل فعالیت خرده فروشان مواد مخدر تبدیل شده بود، شناسایی کردند.

وی افزود: در پاکسازی این محله‌ها ۳۲ خرده فروش مواد مخدر دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با تاکید بر قاطعیت پلیس در برخورد با سوداگران مرگ گفت: نجات نسل آینده جامعه از تهدید بزرگ مواد مخدر صنعتی و روانگردان، مشروط به همکاری و مشارکت فعال آحاد مردم و دستگاه‌های مرتبط است.

وی به عموم شهروندان توصیه کرد: در صورت اطلاع از فعالیت مشکوک به ویژه در زمینه توزیع انواع مواد مخدر، مراتب را به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ اعلام کنند.

 

گسترش چتر درمان اعتیاد در خراسان جنوبی

گسترش چتر درمان اعتیاد در خراسان جنوبی

بیرجند – ایرنا – در حال حاضر ۸۶ مرکز درمان و کاهش آسیب اعتیاد در خراسان جنوبی فعالیت دارند که ۱۴ هزار و ۷۵۰ نفر زیرپوشش این مراکز هستند و این چتر درمان در حال گسترش است.

به گزارش ایرنا اعتیاد به مواد مخدر از چالش‌های مهم مخاطره‌آمیز سلامت عمومی محسوب می‌شود که همه گروه‌های جمعیتی و سنی را تهدید می‌کند و زمینه‌ساز بروز بسیاری از آسیب‌ها و انحرافات اجتماعی است.

اعتیاد فقط جنبه فردی و شخصی ندارد و علاوه بر تهدید سلامت جسم و روان افراد در جنبه‌های اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی جامعه نیز آثار زیانبار و جبران ناپذیری بر جای می‌گذارد.

امروز شیوع مواد مخدر، تنوع و سهولت دسترسی به آنها در کنار کاهش سن معتادان بر دامنه تبعات اعتیاد افزوده زیرا اعتیاد یک پدیده مخرب چندوجهی است که مسائل خانوادگی، فرهنگی و نیز اقتصادی جامعه در بروز و تشدید آن نقش موثری دارند.

خراسان جنوبی با قرار گرفتن در نوار مرزی شرق ایران و داشتن مرزهای طولانی با افغانستان و همچنین برخورداری از کویر به دلیل اینکه مسیر باصرفه برای سوداگران مرگ محسوب می‌شود، یکی از آسیب‌پذیرترین نواحی در مقابله با قاچاق مواد مخدر است و یکی از خطوط مقدم مبارزه با مواد مخدر به شمار می‌رود.

با وجود قاچاق و ترانزیت مواد مخدر از پهنه وسیع خراسان جنوبی اما میزان آلودگی در این استان به دلایل مختلف از جمله فرهنگ و تدین حاکم بر منطقه و پیشینه آموزشی، کم بوده هرچند این پدیده مانند سایر مناطق کشور آسیب‌های جدی در این استان نیز به دنبال دارد.

در سال‌های اخیر کاهش پنج آسیب اجتماعی مهم در اولویت کار دولتمردان و دستگاه‌های ذیربط قرار گرفت که اعتیاد یکی از این موارد است.

در حال حاضر ۲ میلیون  ۸۰۰ هزار معتاد در کشور وجود دارند که ۱۹ هزار نفر متعلق به خراسان جنوبی است که از این تعداد در حال حاضر ۱۴ هزار و ۷۵۰ نفر زیر پوشش مراکز درمانی هستند.

امروز کودکانی که باید دوران شیرین کودکی خود را سپری کنند به دلیل عدم رعایت مسائل اخلاقی، انسانی و اسلامی از سوی والدین قربانی می‌شوند، در این خصوص نیز از ابتدای امسال ۱۰۰ کودک در خراسان جنوبی درمان رایگان شدند.

همچنین از ابتدای امسال، ۹۸ نفر معتاد متهاجر از سطح شهرها جمع‌آوری و از خدمات مراقبتی تبصره ۲ ماده ۱۶ بهره‌مند شدند.

با توجه به شیوع ویروس کرونا تمام اقدامات پیشگیری از اعتیاد دستگاه‎های عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی از طریق فضای مجازی دنبال می‌شود چرا که به اعتقاد کارشناسان در همان فضایی که سودجویان دخانیات و مواد اعتیادآور را تبلیغ می‌کنند باید از همان فضا برای تبلیغ پیام‌های پیشگیرانه استفاده کرد و در حقیقت در فضای مجازی باید از آموزش‌ها به مثابه واکسن اعتیاد استفاده کرد تا جوانان کمتری به دام اعتیاد بیفتند.

درمان ۱۰۰ کودک و ۹۸ معتاد متجاهر

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی گفت: خانواده‌ها باید توجه کنند که خطر مواد مخدر کمتر از کرونا نیست و امروزه یکی از پنج آسیب مهم، اعتیاد است.

محمدرضا حسنی مقدم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: در پنج ماه ابتدای امسال ۳۴ تن انواع مواد مخدر در استان کشف شده که تریاک، حشیش، هرویین، شیشه، مرفین، گراس و پیش‌ساز از مهمترین مواد کشف شده است.

وی با بیان اینکه امروزه استکبار جهانی و معاندان نظام با بهره‌گیری از شبکه‌های سایبری و ماهواره‌ای اقدام با ترویج نگرش‌های غلط در بین جوانان و نوجوانان می‌کنند افزود: مدارس و محیط‌های کار از مهمترین مکان‌های مورد نظر معاندان است.

وی اظهار داشت: اکنون ۸۶ مرکز درمان و کاهش آسیب اعتیاد در استان فعالیت دارند که ۱۴ هزار و ۷۵۰ نفر زیر پوشش این مراکز هستند.

حسنی مقدم با بیان اینکه از ابتدای امسال ۱۰۰ کودک معتاد زیر ۱۸ سال با ارائه خدمات و پذیرش توسط برخی بیمارستان‌ها، درمان رایگان شدند، ادامه داد: همچنین در این مدت ۹۸ نفر معتاد متهاجر از سطح شهرها جمع‌آوری و از خدمات مراقبتی تبصره ۲ ماده ۱۶ بهره‌مند شدند.

وی با بیان اینکه متاسفانه روند افزایشی تقاضای مواد مخدر در دنیا بسیار بالا است، افزود: در حال حاضر بیش ۸۰۰ نوع ماده مخدر داریم که موارد استفاده از آن حتی در بین جوانان و نوجوانان افزایش یافته که این موضوع بسیار نگران کننده است.

پیشگیری از اعتیاد در فضای مجازی

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی عنوان کرد: افزایش تولید مواد صنعتی در کشور سبب نگرانی است زیرا بسیاری از افراد تمایل به مصرف همزمان و ترکیبی دارند.

حسنی مقدم نرخ شیوع مواد مخدر را در کشور ۵.۴ و در خراسان جنوبی ۳.۷۸ بیان کرد و گفت: در حال حاضر ۲ میلیون  ۸۰۰ هزار معتاد در کشور وجود دارند که ۱۹ هزار نفر مر بوط به این استان است که باید اقدامات پیشگیرانه در این زمینه تشدید شود.

وی خسارت‌های بهداشتی، اجتماعی، فرهنگی، امنیتی، اقتصادی و سیاسی را از مهمترین پیامدهای مصرف مواد مخدر دانست که در جامعه، بزه‌کاری، همسر آزاری، کودک آزاری، طلاق و نزاع از مهمترین نتایج آن است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ما در موضوع مواد مخدر مباحث فرهنگی و پیشگیری، درمانی و بحث اشتغال را دنبال می‌کنیم، افزود: در سال جاری ۵۳ طرح فرهنگی و پیشگیری در استان در حوزه‌های مختلف تهیه کرده ایم.

حسنی مقدم تولید محتوای پیشگیرانه و پخش از صدا و سیما، طرح یاریگران زندگی، اجرای تفاهم‌نامه «نه به اعتیاد» با همکاری جمعیت هلال احمر، برگزاری کارگاه‌های مجازی آموزشی، نمایشگاه‌های پیشگیری از اعتیاد و عقد تفاهم‌نامه با ورزش و جوانان برای توسعه و تجهیز خانه‌های ورزش روستایی را از مهمترین اقدامات پیشگیرانه ستاد مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی ذکر کرد.

وی گفت: اولین برنامه حوزه پیشگیری و فرهنگی تلاش در جهت توقف ورود افراد جدید به حوزه مواد مخدر و اعتیاد بوده و حوزه‌های درمان و کاهش آسیب در قدم بعدی قرار دارد.

حسنی مقدم اظهار داشت: در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا بیشتر اقدامات پیشگیرانه دستگاه‌های عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر استان از طریق فضای مجازی دنبال می‌شود.

فعالیت ۲۸ مرکز درمان و کاهش آسیب

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: اعتیاد به مواد مخدر به هر دلیل یکی از جدیدترین آسیب‌ها و معضلات در جامعه پیش روی ما است که نسل جوان و سلامت جوامع بشری را به مخاطره انداخته است.

علی عرب ‌نژاد افزود: مبارزه جدی و تاثیرگذار با مواد مخدر نیازمند هم‌افزایی و همکاری همه دستگاه‌ها و اجرایی کردن مصوبات ستاد مبارزه با مواد مخدر است.

وی گفت: در جامعه باید به گونه‌ای اطلاع‌رسانی شود تا اعتیاد همچون کرونا برای مردم حساسیت ایجاد کند و برای ریشه‌کن شدن آن تلاش کنند.

وی با بیان اینکه در زمینه پیشگیری و درمان اعتیاد ۲۸ مرکز درمان و کاهش آسیب توسط بخش غیردولتی با رویکرد اجتماعی فعالیت می‌کنند، اضافه کرد: از این تعداد ۱۳ مرکز سرپایی، ۹ مرکز اقامتی بهبودی میان مدت، یک مرکز اجتماع درمان مدار از نوع اقامتی بلندمدت و پنج مرکز کاهش آسیب در استان فعالیت دارند.

وی افزود: این مراکز توسط تشکل‌های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد اداره می‌شوند در کنار رویکردهای درمانی، حمایت‌های اجتماعی و صیانت اجتماعی از آسیب‌دیدگان جامعه و خانواده توسط بهزیستی به طور کامل در این مراکز انجام می‌شود.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه با شیوع کرونا در مراکز تجمعی از جمله مرکز ماده ۱۵ پذیرش معتادین نداشته‌ایم اضافه کرد: اما از ابتدای امسال در مراکز سرپایی این نهاد هزار و ۹۰۵ معتاد از خدمات مختلف از جمله مشاوره و دارویی استفاده کرده‌اند.

عرب‌ نژاد گفت: از ابتدای امسال ۹۸ نفر از معتادین متجاهر از سطح شهرها جمع آوری در مراکز تبصره ۲ ماده ۱۶ پذیرش شده‌اند.

وی اظهار داشت: از ابتدای سال جاری پنج میلیارد و ۱۸۹ میلیون ریال به مراکز حوزه درمان و کاهش آسیب در زمینه یارانه درمان معتادین و ساماندهی معتادان متجاهر و توانمندسازی افراد درگیر اعتیاد اختصاص یافته است.

عرب‌ نژاد با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۰ براساس طرح شیوع شناسی مصرف مواد مخدر در خراسان جنوبی میزان شیوع ۲.۶۰ بود که میانگین کشوری در همان سال ۲.۶۵ بوده است، عنوان کرد: همچنین در سال ۱۳۹۵، میزان شیوع مصرف مواد ۲.۳۶ در استان و در کشور میزان شیوع ۴.۲۸ برآورد شده است.

وی ادامه داد: فراوانی ماده مصرفی برابر آخرین شیوع شناسی استان در سال ۱۳۹۵ با ۴۲.۷ از نوع تریاک بوده است.

عرب‌ نژاد گفت: دفتر پیشگیری از اعتیاد یکی از دفاتر تخصصی معاونت امور توسعه پیشگیری استان است که از سال ۱۳۸۶ رویکرد اجتماع محور را به عنوان روشی برای فعالیت در محلات شهری و روستایی با هدف پیشگیری از اعتیاد اجرا می‌کند.

وی افزود: این دفتر در سال ۱۳۹۸ در ۵۸ محله فعال بوده و با کمک تسهیلگران بخش غیر دولت فعالیت‌هایی در زمینه کاهش عوامل خطر و افزایش عوامل محافظ در فرد و خانواده و جامعه انجام داده است.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی برگزاری ۲۰۴ کارگاه آموزشی و پیشگیری برای هفت هزار و ۳۵۲ نفر، برگزاری ۵۶ نمایشگاه، توزیع سه هزار و ۳۴۷ نسخه بسته آموزش پیشگیری و برگزاری ۱۳ همایش پیشگیری از اعتیاد از مهمترین اقدامات پیشگیرانه در زمینه اعتیاد در سال گذشته بیان کرد.

وی اظهار داشت: این فعالیت‌ها در ابتدای سال ۱۳۹۹ با توجه به شرایط ناشی از گسترش ویروس کرونا به صورت فعالیت در فضاهای مجازی و تبلیغات محیطی صورت گرفته است و از جمله اقدامات موثر این دفتر استفاده از کلیپ‌های آموزشی ویژه فضاهای مجازی که از تولیدات سازمان بهزیستی کشور است، بوده است.

وی عنوان کرد: از برنامه‌های دیگر سال ۹۹ این دفتر معرفی وآگاه‌سازی خط ملی اعتیاد “۰۹۶۲۸” است که این خط در زمینه مشاوره پیشگیری و درمان اعتیاد فعالیت می‌کند و استفاده از خدمات این خط رایگان است.

عرب‌ نژاد گفت: این خط هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۹ شب آماده پاسخگویی و مشاوره به افرادی است که درباره اعتیاد، داروها و نحوه استفاده از آن سوال دارند و نشانی نزدیک ترین مراکز درمانی ترک اعتیاد را ارئه می‌کند.

وی از دیگر طرح‌های اجرایی این دفتر طرح مصون سازی خانواده محور به خصوص کودکان زیر سن دبستان در برابر اعتیاد ذکر و اضافه کرد: این طرح در مهد های کودک استان اجرا  و خانواده‌ها، محور تمامی آموزش‌ها هستند.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: این طرح در ۲۱ مهد کودک استان در سال ۹۸ اجرایی شده و هزار و ۲۴ نفر از والدین آموزش‌های لازم را فرا گرفتند.

عرب ‌نژاد از دیگر طرح‌های اجرایی دفتر پیشگیری از اعتیاد طرح محله پاک با هدف پیشگیری از اعتیاد در زنان و کودکان عنوان کرد و افزود: زنان و کودکان قشری هستند که ممکن است از زندگی با فرد معتاد آسیب دیده و بعضا دچار اعتیاد شوند لذا این طرح با هدف کاهش این آسیب‌ها اجرا می‌شود.

وی عنوان کرد: این طرح در سال گذشته در ۱۵ محله استان اجرا شد و سه هزار و ۸۲۰ نفر از خدمات طرح بهره‌مند شدند.

 

 

 

 

 

 

 

بازدید معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری از پروژه های شهرداری بیرجند
بازدید معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری از پروژه های شهرداری بیرجند2-3
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی از پروژه های در دست اقدام شهرداری بیرجند بازدید کرد.

 میرجعفریان به همراه شهردار بیرجند از پروژه های عمرانی این حوزه بازدید کرد و در جریان روند اجرای این پروژه ها قرار گرفت.
بازدید از ۸ پروژه عمرانی در حال اجرای شهرداری بیرجند از جمله برنامه های این بازدید بود.
معاون استاندار در جریان این بازدید از روند اجرای پروژه های بهسازی، مرمت و محوطه سازی دیوار یخی، احداث فرهنگسرای بیرجند، پارکینگ طبقاتی حکیم نزاری، فاز اول محوطه سازی پارک خطی مهر شهر، مخزن ۵۰۰ متر مکعبی آب در مهرشهر، پارک الهیه، المان شهدای گمنام بوستان پروفسور کاظم معتمد نژاد و پارک محبت در نقاط مختلف شهر بیرجند مطلع گشت.
میرجعفریان، ضمن تشکر از اقدامات عمرانی شهرداری بیرجند گفت: این پروژه ها در راستای پاسخگویی به مطالبات مردم در نقاط مختلف شهر در حال اجرا می باشد.
وی بر تسریع در روند اجرای کار و تکمیل پروژه های عمرانی شهرداری تأکید نمود.
شهردار بیرجند نیز در این بازدید با تشریح جزئیات پروژه ها، خواستار همکاری دستگاه های اجرایی برای سرعت بخشیدن به روند اجرای پروژه های عمرانی شاخص سال جاری در نقاط مختلف شهر شد.
جاوید از برنامه شهرداری برای بهره برداری از تعدادی از پروژه های عمرانی شهرداری در ماه های آینده خبرداد.

 

 

 

 

تدوین دانشنامه دفاع مقدس ، دستور کار جلسه شورای فرهنگی استانداری
تدوین دانشنامه دفاع مقدس ، دستور کار جلسه شورای فرهنگی استانداری2-3
جلسه « شورای فرهنگی استانداری خراسان جنوبی» به ریاست حسینی، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری برگزار شد.

در این نشست که با دستور کار «چهلمین سالگرد دفاع مقدس» و «تدوین دانشنامه دفاع مقدس» برگزار شد، مصوب گردید تا با تکیه بر تاریخ شفاهی و رویکرد پژوهشی، برای هر شهرستان یک کتاب تحت عنوان نقش شهرستان در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تدوین شود.
همچنین مقرر شد، در ایام دفاع مقدس یک دوره آموزشی در حوزه دفاع مقدس برای کارکنان برگزار شده و در راستای گرامیداشت این ایام، ضمن دعوت از راویان برای بیان خاطرات، از یادگاران هشت سال دفاع مقدس در استانداری و فرمانداری ها تقدیر به عمل آید.

 

 

 

 

 

 

خراسان جنوبی رتبه اول در پرداخت تسهیلات کرونا/2-3

    
خراسان جنوبی رتبه اول در پرداخت تسهیلات کرونا
معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی، گفت: خراسان جنوبی با پرداخت 3 میلیارد و 193 میلیون تومان تسهیلات ویژه آسیب دیدگان از کرونا، رتبه اول را در بین استان ها دارد.

سید علی زمزم با بیان این خبر، عنوان کرد: تاکنون 301 فقره پرونده درخواست تسهیلات از سوی اهالی و کسب و کارهای فرهنگی، هنری، رسانه ای و فعالین قرآنی استان ثبت شده است.

وی با اشاره به این که از این تعداد 93 فقره خویش فرما، 56 فقره رسمی و 154 فقره فاقد بیمه بوده اند، ادامه داد: تعداد کل اشتغال به نفرهای ثبت شده نیز 418 مورد است.

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مجموع تسهیلات درخواستی این پرونده ها را 4 میلیارد و 860 میلیون تومان عنوان کرد و گفت: از این مبلغ 1 میلیارد و 438 میلیون تومان خویش فرمایی، 2 میلیارد و 681 میلیون تومان کسب و کارهای رسمی و 919 میلیون تومان غیر رسمی بوده است.

زمزم با بیان این که افراد و اشخاص فاقد بیمه و یا اعضای صندوق هنرمندان تا 31 شهریورماه برای ثبت نام در سامانه کارا مهلت دارند، خاطرنشان کرد: نرخ تسهیلات ارایه شده 12 درصد با بازپرداخت 24 ماهه و تا سقف 16 میلیون تومان برای هر نفر اعلام شده است.

 

انجام ۶۴۷ عملیات آتش نشانی در بیرجند/ ۲۲۴ مورد حریق مهار شد/4

انجام ۶۴۷ عملیات آتش نشانی در بیرجند/ ۲۲۴ مورد حریق مهار شد

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی بیرجند گفت: ۶۴۷ مورد حادثه و حریق توسط نیروهای آتش‌نشانی شهرداری بیرجند طی پنج ماهه نخست سال جاری امداد رسانی شده‌ است.

علی حسینی در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: آتش‌نشانان بیرجند طی پنج ماهه نخست سال جاری به ۶۴۷ مأموریت اعزام شدند.

وی بیان کرد: از این تعداد ۸۶ مورد خارج محدوده شهری و ۵۶۱ مورد داخل محدوده شهری رخ داده است.

حسینی از مهار ۲۲۴ مورد حریق طی این مدت در بیرجند خبر داد و گفت: از شهروندان خواستاریم با رعایت نکات ایمنی و توجه به توصیه‌های آتش‌نشانی، مانع بروز این گونه حوادث شوند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری بیرجند بیان کرد: طی پنج ماهه سال جاری ۲۸۱ نفر توسط نیروهای امدادی این سازمان نجات‌یافته‌اند.

وی با بیان اینکه بر اثر این حوادث سه نفر جان خود را از دست داده‌اند، اظهار کرد: همچنین این حوادث ۵۵ مصدوم بر جای گذاشته است.

حسینی با بیان اینکه مشاهده جانوران وحشی و حبس بیش‌ترین آمار اعزام مأموریت را به خود اختصاص داده است، گفت: به شهروندان توصیه می‌شود در هنگام مواجهه با حادثه ابتدا خونسردی خود را حفظ کرده و سپس با شماره ۱۲۵ سازمان آتش‌نشانی تماس گیرند.

 

 

 

 

 

نفرات برگزیده چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن در مرحله استانی خراسان جنوبی معرفی شدند

نفرات برگزیده چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن در مرحله استانی خراسان جنوبی معرفی شدند

گروه استان‌ها- مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی از اعلام نفرات برگزیده چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن در مرحله استانی خبر داد.

حجت‌الاسلام پرویز بخشی‌پور اظهار داشت: چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن در استان در پنج منطقه شامل؛  منطقه اول نهبندان، سربیشه، درمیان؛ منطقه دوم بیرجند و خوسف، منطقه سوم طبس و بشرویه، منطقه چهارم فردوس و سرایان و منطقه پنجم قاین، خضری و زیرکوه برگزار شد.

وی افزود: مرحله استانی در هفته گذشته برگزار شد که در این دوره 102 نفر از مرحله شهرستانی به مرحله استانی راه یافتند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی با بیان اینکه مرحله نهایی چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن در سطح ملی در پاییز سال جاری برگزار می‌شود تصریح کرد: سهمیه حضور راه‌یافتگان در مرحله ملی چهل و سومین دوره مسابقات قرآن کریم از خراسان‌جنوبی به تفکیک رشته برادران و خواهران هرکدام یک نفر در هر رشته خواهد بود.

بخشی پور بیان کرد: این افراد در بخش‌های حفظ پنج، 10 و 20 جزء و حفظ کل قرآن کریم با یکدیگر رقابت کردند.

وی با اشاره به اعلام برگزیدگان این دوره از مسابقات، ادامه داد: نفر اول در حفظ 5 جزء علی اسدی از طبس و نفرات اول و دوم در حفظ 10 جزء به ترتیب آقایان محسن آراسته و رضا احمدی از بیرجند بودند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی افزود: نفرات اول تا سوم حفظ 20 جزء، احمد یوسفی احمدآباد، محمود اسدزاده و مرتضی زمانی هستند.

بخشی پور بیان کرد: نفرات اول و دوم در رشته حفظ کل قرآن کریم، محمود احمدی درمیان و محمدمهدی معتمدی هستند.

وی ادامه داد: علیرضا محمدنژاد از بیرجند، جواد یعقوب پور از قاین و محمدحسین زیبا از سرایان نفرات اول تا سوم رشته قرائت قرآن کریم هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی افزود: مهدی عبدالهی از بیرجند، امرالله سیرتی از نهبندان و مجتبی مزگی‌نژاد از بیرجند به ترتیب نفرات اول تا سوم برگزیده در رشته ترتیل هستند.

بخشی‌پور بیان کرد: نفرات اول تا سوم برگزیده در رشته اذان نیز، رسول وکیل زاده از بشرویه، روح الله عبدیان از طبس و محمدقائم نارمنجی از بیرجند هستند و برگزیدگان رشته دعاخوانی نیز پس از داوری در تهران اعلام خواهند شد.

وی ادامه داد: در بخش خواهران نیز اقدس فرخنده جوادی از بیرجند، فاطمه گلی از قاین و مطهره چمنی از بیرجند در حفظ 5 جزء برگزیده هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی بیان کرد: سیده صدیقه رضوی از بیرجند، زهرا اسماعیل پور مقدم از قاین و طیبه باقری از طبس به ترتیب نفرات برگزیده بخش حفظ 10 جزء هستند.

بخشی پور تصریح کرد: صدیقه دلاکه نژاد از بیرجند، مرضیه سراج از بیرجند و کلثوم شجاعی نسب از قاین نفرات برگزیده رشته حفظ 20 جزء هستند.

وی ادامه داد: مرضیه اشرفی از بیرجند، زهرا مروتی از قاین و زهرا بخشی از طبس برگزیدگان رشته حفظ کل در این دوره از مسابقات هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی بیان کرد: فاطمه نوفرستی از بیرجند، سیده مرضیه رضوی از طبس و معصومه شریف زاده از سرایان نفرات برگزیده قرائت و فاطمه شریفی‌پور و سیده زهرا خادم و فائزه سبزبان نقرات برگزیده رشته ترتیل هستند.

بخشی‌پور خاطرنشان کرد: برگزیدگان رشته دعاخوانی نیز پس از داوری در تهران اعلام خواهند شد.

 

 

 

 

 

کمبودها و نیازهای بهداشتی استان خراسان جنوبی با مساعدت وزارت بهداشت برطرف می‌شود/7

 

کمبودها و نیازهای بهداشتی استان خراسان جنوبی با مساعدت وزارت بهداشت برطرف می‌شود

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای رفع کمبودها و نیازهای بهداشت و درمان شهرستان‌های خراسان جنوبی قول مساعد داده است.

حجت الاسلام مجید نصیرایی با اشاره به دیدار قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: در این دیدار کمبودها و نیازهای بهداشت و درمان منطقه مطرح شد و خواستار تسریع در تجهیز بیمارستان‌ها و تامین اعتبار احداث مراکز مورد نیاز در شهرستان‌های غرب استان خراسان جنوبی شدیم.

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی به قرارگیری فردوس در مسیر ترانزیتی کشور و حجم بالای  تردد مسافر و بار، از این شهرستان اشاره کرد و گفت: به دلیل  وقوع حوادث جاده‌ای گسترده در راه‌های مواصلاتی این شهرستان و فاصله از مرکز استان  و عدم پوشش مناسب هلیکوپتر اورژانس هوایی بیرجند؛ خواستار تخصیص یک دستگاه سی‌تی اسکن و یک دستگاه ام آر آی (MRI)  و استقرار بالگرد به منظور پوشش اورژانس هوایی در فردوس شد.

وی ضمن دریافت دستور معاون وزیر برای تامین نیازها و مطالبات شهرستان‌های حوزه انتخابیه، خطاب به دکتر جان‌بابایی افزود: شیوع بیماری کرونا و مراقبت از سلامت شهروندان در مراکز درمانی شهرستان‌های فردوس و طبس نیازمند تامین برخی تجهیزات است و توقع می‌رود در اسرع وقت نسبت به تامین آن اقدام لازم صورت گیرد که در این موضوع نیز معاون وزیر دستورات لازم را صادر کرد.

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی  به فاصله بسیار زیاد مرکز شهرستان طبس با مراکز درمانی همجوار از جمله بیرجند، یزد و مشهد اشاره کرد و گفت: محرومیت منطقه، پراکندگی جمعیت، وجود راه‌های ارتباطی و مواصلاتی طولانی و عبور سالانه بیش از 6 میلیون نفر مسافر و زائر حرم رضوی، رخداد 40 درصد سوانح و حوادث ترافیکی استان خراسان جنوبی در این شهرستان و پوشش خدمات درمانی شهرستان‌های همجوار مانند بشرویه و خوربیابانک سبب شده حجم عظیمی از بیماران در بسیاری از موارد سردرگم کمبود امکانات باشند و همین امر می‌طلبد که طبس را از نظر تامین تجهیزات بهداشتی و درمانی دریابید.

نصیرایی که درخواست‌های خود را در قالب نامه‌های جداگانه و نیازهای شهرستان‌های حوزه انتخابیه خود را با وزارت بهداشت مطرح کرده بود درباره نیازهای شهرستان طبس گفت: تامین اعتبار تکمیل ساختمان بخش دیالیز که تاکنون با کمک خیرین به پیشرفت 40 درصدی رسیده است؛ تامین اعتبار ساختمان درمانگاه تخصصی بیمارستان که علیرغم مجوز وزارتی و پیشرفت 25 درصدی از سال 98 معطل مانده است و نیز تخصیص اعتبار 40 واحد مسکونی جهت متخصصین شاغل در بیمارستان سید مصطفی خمینی، تجهیز و راه‌اندازی بیمارستان قدیم، تامین 2 دستگاه آمبولانس برای اورژانس طبس، از جمله درخواست‌ها و مطالبات حوزه بهداشت و درمان شهرستان طبس است که نیازمند توجه ویژه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور است.

وی به مشکلات موجود در شهرستان‌ بشرویه اشاره کرد و طی نامه‌ای 2 دستگاه دیالیز و تجهیز 4 تخت ای سی یو (icu) یک دستگاه آمبولانس و نیز تجهیز ساختمان اورژانس بیمارستان شفا بشرویه با اقلام مورد نیاز را از معاون وزیر بهداشت خواستار شد که دستور دکتر جان‌بابایی ذیل مکاتبات مبنی بر اجرای خواسته‌های مطرح شده اخذ شد.

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی به کمبودهای بهداشت و درمان شهرستان سرایان اشاره کرد و ضمن بیان مطالبات منطقه، در نامه‌ای خواستار اعطای تجهیزات مورد نیاز بیمارستان امام علی (ع) شد که معاون درمان وزارت بهداشت درباره تامین تجهیزات درخواستی این بیمارستان و نیز دستگاه‌هایی شامل رادیولوژی دیجیتال، دیالیز و اکسیژن ساز دستور تخصیص صادر کرد.

نصیرایی تصریح کرد: تمامی نیازها و مطالبات بیمارستانها و مراکز درمانی حوزه انتخابیه با تایید مدیران مراکز بهداشت و درمان 4 شهرستان فردوس، طبس، سرایان و بشرویه به صورت مکتوب به عرض معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور رسید که دستورات لازم در برخی موارد اخذ شد.

 

 

 

 

 

اختصاص اعتبارات به حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی نیازمند نگاه ویژه است/5-7

اختصاص اعتبارات به حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی نیازمند نگاه ویژه است

 رئیس مجمع نمایندگان استان خراسان جنوبی با تاکید بر پراکندگی ،مرزی بودن ، خشکسالی چندین ساله و وسعت خراسان جنوبی گفت: اختصاص اعتبارات حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری نیازمند نگاه ویژه است.

اعضای مجمع نمایندگان استان خراسان جنوبی با منصور با معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها و مراتع کشور دیدار و در باره مشکلات و ظرفیت های منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفتگو کردند.

حسین خسروی در این دیدار ضمن قدردانی از اقدامات سازمان جنگل ها و مراتع کشور و استان  اظهار داشت: سازمان جنگل ها و مراتع کشور نگاه ویژه در حوزه اعتبارات به استان داشته و انشالله این نگاه ویژه ادامه داشته باشد.

نماینده مردم بیرجند،درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی  با تاکید بر پراکندگی،مرزی بودن ، خشکسالی چندین ساله و  وسعت خراسان جنوبی عنوان کرد: اختصاص اعتبارات حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری نیازمند نگاه ویژه  است.

رئیس مجمع نمایندگان استان خراسان جنوبی خواستار برنامه ریزی و اعتبار برای احداث سد ها و بند های خاکی  و جلوگیری از روان آب ها شد .

خسروی در ادامه به مشکلات روستائیان استان در حوزه منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: با تمام اقدامات انجام شده در تمام دهگردشی ها مردم از موضعات منابع طبیعی گلایه های دارند که می بایست هرچه سریعتر رسیدگی شود.

در این دیدار نمایندگان استان  به بیان دیدگاه ها خود پرداختند و مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز گزارشی از فعالیت های  و مشکلات حوزه کاری خود ارائه کرد.

منصور رئیس سازمان جنگل ها و مراتع کشور با ارائه گزارشی از سیاست ‏ها، برنامه ها، فعالیت ها و اقدامات انجام شده،  قول مساعد برای اختصاص اعتبار ویژه  و راهکار های خوبی برای حل مشکلات حوزه منابع طبیعی ارائه کرد.

 

 

 

 

برگشت ۲۰۰ میلیون تومان شهریه به والدین دانش آموزان2-3

۲۱۲ میلیون و ۹۶۵ هزار تومان شهریه مدارس غیر دولتی به والدین دانش آموزان خراسان جنوبی برگشت داده شد.

معاون بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صمت استان گفت: این مبالغ در راستای ایفای حقوق مصرف کنندگان برای تعدیل و عودت بخشی شهریه دریافتی از والدین و مربوط به فعالیت‌های فوق برنامه و غیردرسی بوده است که بواسطه شیوع کرونا و تعطیلی مدارس در سال تحصیلی ۹۹_ ۹۸ از سوی مدارس به دانش آموزان ارائه نشده است.

علی تهوری افزود: والدین دانش آموزان می‌توانند در صورت مشاهده موارد مشابه و اخذ مبالغ به عناوین مختلف و غیرموجه از سوی مدارس غیردولتی، موارد را برای پیگیری و در صورت اجحاف برخورد با متخلفان به سامانه ۱۲۴ معاونت بازرسی این سازمان گزارش کنند.

 

اجرای طرح خوانا در ۲۰ درصد مدارس ابتدایی و مراکزپیش دبستانی2-3

طرح خوانا در ۲۰ درصد مدارس ابتدایی و مراکزپیش دبستانی خراسان جنوبی اجرا می‌شود.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: بسته تحولی خوانا یکی از مهم‌ترین برنامه‌های تحولی است که در سال تحصیلی جدید ۱۰ درصد مدارس ابتدایی و ۱۰ درصد پیش دبستانی‌های استان را پوشش می‌دهد.

 

محمد زمانی ارتقای مهارت‌های خواندن، نوشتن و آداب و مهارت‌های زندگی را از مهم‌ترین اهداف اجرای این بسته تحولی در مدارس ابتدایی استان برشمرد و افزود: دوره ابتدایی دوره طلایی و پنجره فرصت آموزش و پرورش است و مهارت‌های چهارگانه زبانی شامل خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن و آداب مهارت‌های زندگی، جزء هدف‌های اصلی و اساسی در دوره ابتدایی است.

 

 

مردم خراسان جنوبی حیرت زده از قیمت ها؛

تحصیل گران شد/ زنگ خطر ترک تحصیل در مناطق محروم/7-

تحصیل گران شد/ زنگ خطر ترک تحصیل در مناطق محروم

 افزایش قیمت لوازم التحریر در خراسان جنوبی در کنار قدرت خرید پایین مردم زنگ خطری برای ترک تحصیل دانش آموزان در مناطق محروم است.

به گزارش مهر همه ساله در آستانه مهر ماه تقاضا برای خرید لوازم‌التحریر افزایش می‌یابد و مردم در صدد تدارکات آغاز مدرسه‌ای خاطره‌انگیز برای فرزندان هستند.

شیوع کرونا در سال جاری شرایط ویژه‌ای را بر مدارس و وضعیت تحصیل دانش آموزان حاکم کرده و این شرایط زندگی بسیاری از خانواده در حوزه اقتصادی تحت تأثیر قرار داده، تبلت و گوشی هوشمند مهمترین نیاز یک دانش آموز شده که هزینه‌ای سنگین بر دوش خانواده‌ها گذاشته شده است.

دل‌نگرانی های دانش آموزان و والدین از یک سو و آشفتگی‌ها و التهابات در بازار و نوسان قیمت از سویی دیگر این ایام را بر کام عده‌ای تلخ کرده و روزهایی پر تنش و پر اضطراب را برای مردم رقم زده است.

این روزها وضعیت بغرنجی برای بسیاری از خانواده‌ها ایجاد شده تا جایی که برخی از افراد یا شغل خود را از دست داده‌اند یا با کسادی در بازار کارشان تا آستانه تعطیلی رفته است و حالا خانواده‌ها در این اوضاع و احوال برای بازگشایی مدارس و ادامه تحصیل فرزندان خود نیاز به تبلت و یا گوشی هوشمند دارند اما قدرت خرید ندارند.

گلایه مردم

یکی از شهروندان در گفت و گو با مهر و با گلایه از وضعیت رشد قیمت لوازم‌التحریر در استان بیان کرد: قیمت برخی از کالاها مانند جامدادی رشد زیادی داشته است.

حلیمه سرحدی ادامه داد: در سال جاری برای خرید لوازم‌التحریر یکی از فرزندانم ۳۰۰ هزار تومان هزینه در نظر گرفتم این در حالی است که طی سال گذشته لوازم‌التحریر دو فرزندم را با مبلغی کمتر از ۱۵۰ هزار تومان تهیه کردم.

وی ادامه داد: سال گذشته یک بسته مداد رنگی ۱۵ هزار تومان و امسال با همان مدل و کیفیت ۲۵ هزار تومان بوده است.

سرحدی با بیان اینکه در دهه‌های قبل که خودمان دانش‌آموز بودیم تهیه لوازم‌التحریر بر عهده مدرسه بود، گفت: اگر اقلام مورد نیاز دانش آموزان توسط مدرسه تهیه شود لوازم‌التحریر به قیمت واقعی برمی گردد.

یکی دیگر از شهروندان هم در گفت و گو با مهر بیان کرد: سال گذشته قیمت یک عدد دفتر سیمی ۱۴ هزار تومان و امسال ۲۵ هزار تومان شده است.

فاطمه فیاضی ادامه داد: همچنین قیمت مداد نیشی در سال گذشته ۱۰ هزار تومان بوده که امسال به ۲۰ هزار تومان افزایش یافته است.

وی با اشاره به مشکل ورود چند ساله انواع لوازم‌التحریر فانتزی در بازار بیان کرد: بسیاری از این لوازم از قیمت بالایی برخوردار بوده و طراحی‌هایشان دانش آموزان را جذب می‌کند و این برای خانوارهای کم درآمد شرمندگی والدین را به دنبال دارد چرا که توان خرید را ندارند.

فیاضی خواستار نظارت مسئولان بر بازار خرید و فروش لوازم‌التحریر شد و افزود: دو عدد دفتر و یک جامدادی را به قیمت ۲۰۰ هزار تومان خریداری کردم.

وی ادامه داد: دولت حمایت و کنترل بازار نوشت افزار را فقط در بحث تأمین دفترهای به اصطلاح تعاونی خلاصه کرده که امسال هم خبری از آن نیست.

یکی از بانوان بیرجندی که به همراه سه فرزند دانش آموز خود در فروشگاه‌های لوازم التحریر در حال چرخیدن است به خبرنگار مهر گفت: قیمت‌ها را که سوال کردم از خرید پشیمان شدم و ترجیح دادم به منزل برگردم و لوازم سال گذشته را بررسی کنم که کدامیک قابل استفاده است و همان‌ها را در اختیار بچه‌ها قرار دهم.

گوشی‌های گران و دانش آموزان فقیر

اسدی با بیان اینکه نهایت توانم این است فقط چند دفتر معمولی برای بچه‌ها بخرم، می‌گوید: فعلاً که علی رغم کرونا و استرس‌هایی که دارم فرزندانم را برای آموزش حضوری می‌فرستم اما دغدغه بزرگ ترم این است که اگر آموزش مجازی شود چگونه در این بازار گران موبایل برای آنها گوشی یا تبلت تهیه کنم.

یکی دیگر از شهروندان در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به بازار لوازم‌التحریر بیان کرد: وقتی بنا به اعلام مسئولان وزارتی حضور فیزیکی در کلاس‌ها داوطلبانه اعلام می‌شود، چرا باید قیمت لوازم‌التحریر افزایش یابد.

هادی ارسلانی با اشاره به گرانی لوازم‌التحریر بیان کرد: قیمت برخی کالاها مانند کیف نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: با توجه به طرح‌های حکاکی شده روی اجناس، بچه‌ها به ویژه دبستانی‌ها شیفته کالا شده و از خانواده تقاضای خرید آن را دارند.

وی بیان کرد: در شرایطی که ویروس کرونا به اقتصاد بسیاری از خانواده‌ها ضربه زده، شایسته نیست که اینگونه بر مردم فشار تحمیل شود.

ارسلانی با اشاره به مجازی شدن مدارس و آموزش‌ها ادامه داد: شرایط پیش رو خطر ترک تحصیل را به خصوص در مناطق محروم استان افزایش می‌دهد چراکه تأمین یک دستگاه گوشی که نرم افزار شاد را بپذیرد، با کمترین کیفیت حداقل دو میلیون تومان است.

یکی دیگر از شهروندان هم به مهر گفت: حداقل‌های یک تحصیل برای یک دانش آموز اکنون از حقوق من کارگر بیشتر است.

طالبی با بیان اینکه خرید یک گوشی هوشمند و چند دفتر و خودکار سه میلیون تومان می‌شود، بیان کرد: حقوق ماهیانه‌ام دو میلیون تومان است و با گرانی مایحتاج زندگی و اجاره بهای چگونه می‌توانم زمینه تحصیل فرزندم را فراهم کنم؟ دو فرزند محصل دارم که خودتان حساب کنید باید چقدر هزینه کنم.

کاهش تقاضای مردم در خرید لوازم‌التحریر

یک فروشنده لوازم‌التحریر هم در گفت و گو با مهر بیان کرد: در سال جاری در اقلامی مانند مداد، تراش، جامدادی و کیف افزایش قیمت داشته‌ایم.

رضا زنگویی با بیان اینکه اگرچه قیمت‌ها رشد داشته اما تقاضای مردم برای خرید هم کاهش یافته است، افزود: بسیاری از دانش آموزان از اقلام سال گذشته استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه میزان فروش محصولاتم در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است، افزود: در سطح بیرجند کمبود کالای تحصیلی نداریم.

زنگویی در پاسخ به سوالی پیرامون افزایش قیمت لوازم‌التحریر بیان کرد: امروزه تمام اجناس و کالاها از رشد قیمتی برخوردار هستند.

وی ادامه داد: مردم در ابتدای سال تحصیلی، مایحتاج یک ساله دانش‌آموز را خریداری کرده بنابراین افزایش قیمت کالاها را به خوبی احساس می‌کنند در صورتی که اگر قلم به قلم خریداری شود، رشد آن مانند دیگر اجناس عادی‌تر خواهد بود!.

عابدینی از دیگر فروشندگان لوازم التحریر می‌گوید: در چند سال گذشته اواخر شهریور و اوایل مهرماه مغازه‌های لوازم التحریر بسیار شلوغ می‌شد اما امسال بازار به شدت تحت تأثیر قدرت خرید مردم قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: به عنوان مثال اگر فردی در سال گذشته ۱۵۰ هزار تومان برای لوازم التحریر هزینه کرده است، امسال با قیمت ۵۰ هزار تومان فقط لوازم ضروری را خریداری می‌کند.

رشد ۴۰ درصدی برخی اقلام

رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر و کتاب بیرجند در گفت و گو با مهر بیان کرد: در سال جاری در خصوص دفتر هیچ افزایش قیمتی نداشتیم.

مهدی راستگو مقدم ادامه داد: دفاتر ۴۰، ۶۰ و ۱۰۰ برگ به ترتیب با قیمت سه هزار تومان، چهار هزار و ۳۰۰ و هفت هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

وی با بیان اینکه قیمت دفاتر سیمی بسته به نوع و کیفیت فرق دارد، اظهار کرد: در مجموع کالایی به اسم دفتر تعاونی نداریم.

راستگو مقدم از افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت کالاهایی مانند مداد، پاک کن و تراش خبر داد و افزود: قیمت هر کالا بسته به نوع آن متفاوت است.

کاهش ۸۰ درصدی فروش لوازم‌التحریر

رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر و کتاب بیرجند بیان کرد: هر جامدادی ارزان قیمت که از تهران خریداری می‌شود، حداقل ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

راستگو مقدم با بیان اینکه در زمینه لوازم‌التحریر هیچ کمبود کالا و یا گران فروشی نداریم، گفت: شهروندان می‌توانند گلایه‌ها، انتقادات و پیشنهادات را از طریق سامانه ۱۲۴ بازرگانی منتقل کنند.

وی از کاهش تقاضای مردم در خرید لوازم‌التحریر خبر داد و افزود: در سال جاری نسبت به سال گذشته ۸۵ درصد کاهش فروش داشته‌ایم.

با توجه به شرایط حاکم بر مدارس و بازار لوازم‌التحریر می‌طلبد مسئولان به دنبال راهکاری مناسب برای ادامه روند تحصیل دانش آموزان باشند تا در مناطق محروم آن هم در استان کم برخورداری مانند خراسان جنوبی که شرایط تحصیل برای بسیاری خانواده‌ها دشوارتر از گذشته شده است شاهد ترک تحصیل فرزندان آینده این مرز و بوم نباشیم.

 

 

 

 

تعهد ۱۶ میلیارد تومانی خیران خراسان جنوبی برای ساخت مدارس3-7

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال ۱۶ میلیارد تومان تعهد برای ساخت مدارس وجود داشته است.

چاوشان مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی با بیان  این که در راستای پاسداشت و تکریم خیرین طرح‌های متفاوتی را در طول سال اجرا می‌کنیم، گفت: از ابتدای امسال ۱۶ میلیارد تومان تعهد برای ساخت مدارس وجود داشته است و پیش‌بینی می‌ شود این تعهد تا پایان سال به بیش از ۳۰ میلیارد تومان برسد.

او با بیان اینکه امسال با شیوع ویروس کرونا نتوانستیم جشنواره خیرین مدرسه‌ساز را برگزار کنیم، افزود: طرح آجر به اجر با هدف و استراتژی جمع سپاری کمک‌های خرد مردمی کلید زده شد.

چاوشان با بیان اینکه در این طرح هر خیر به میزان وسع خود در مدرسه‌سازی شریک می‌شود، تصریح کرد: سامانه مهر مدرسه را راه اندازی کردیم که میزان برآورد مصالح در آن نشان داده شده است.

 

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی با بیان اینکه فرهنگیان در این طرح مشارکت خوبی داشتند، اظهار کرد: در راستای این طرح از کارخانجات و صنوف مختلف نیز یاری می‌طلبیم.

او بیان کرد: طرح تحولی آجر به آجر، اقدامی نوآورانه در راستای جذب خیرین خرد است که امیدواریم با زمینه‌سازی مناسب شاهد تحولی بزرگ در ساخت، توسعه و تجهیز مدارس باشیم.

چاوشان اظهار کرد: پارسال ۲۴ میلیارد تومان جذب تعهد از خیران داشتیم که ۷۰ درصد محقق شده است.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی ادامه داد: اکنون دغدغه ۱۹۰ پروژه عمرانی جاری را داریم که برای اتمام آن حدود ۲۵۰ میلیارد تومان نیاز است.

 

 

 

پیگیری مشکلات بزرگترین مجموعه پرورش بلدرچین در بیرجند/2-3

مشکلات بزرگترین مجموعه پرورش بلدرچین در بیرجند با حضور رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی بررسی شد.

حجت الاسلام حمیدی رئیس کل دادگستری استان امروز در بازدید از این مجتمع در جریان مشکلات تولید کنندگان قرار گرفت.
در جلسه‌ای با حضور مدیران مرتبط، مشکلات و موانع تولید این واحد بررسی شد و مسئولان برای حل مشکلات آن قول مساعدت و همکاری دادند.
بهره برداری و انتقال آب مورد نیاز، تهیه نهاده‌های دامی، مشکلات بانکی، بسته بندی و فروش محصول از جمله مشکلات این واحد تولیدی بود.

 

 

 

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان جنوبی خبر داد:
کاهش ۵۰ درصدی صادرات صنایع دستی خراسان جنوبی3-7
رمضانی گفت: از ابتدای امسال ۳۶۲ میلیون تومان از صنایع دستی خراسان جنوبی صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش داشته است.

«حسن رمضانی» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در بیرجند در خصوص صادرات صنایع دستی خراسان جنوبی اظهار کرد: میزان صادرات صنایع دستی استان از ابتدای امسال 362 میلیون تومان است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با اشاره به درآمد 362 میلیون تومانی صنایع دستی از محل صادرات، گفت: از این مبلغ 280 میلیون تومان از محل صادرات سیاه چادر عشایری نهبندان، 19 میلیون تومان از محل صادرات قلم زنی طبس، 50 میلیون تومان از محل صادرات تراش چوب و مابقی هم از محل صادرات پارچه و رودوزی های سنتی بوده است.

وی اصلی ترین مقصد صادرات صنایع دستی خراسان جنوبی را کشورهای آلمان، استرالیا، پاکستان، عراق، افغانستان و امارات عنوان کرد.

وی با بیان اینکه تنها شهرستان‌های درمیان، قاین، نهبندان، بیرجند و طبس در حوزه صادرات صنایع دستی در استان فعال هستند، گفت: بیشترین صادرات صنایع دستی استان مربوط به سیاه چادر عشایری نهنبدان است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی اضافه کرد: شهرستان قاینات در حوزه پارچه بافی، درمیان در حوزه رودوزی و پارچه بافی، نهبندان در حوزه سیاه چادر، بیرجند در حوزه تراش سنگ و چوب و شهرستان طبس در حوزه قلم زنی فعالیت دارند.

رمضانی در پایان اظهار کرد: به دنبال شیوع بیماری کرونا در جهان، درآمد صادرات صنایع دستی در خراسان جنوبی بیش از 50 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

 

 

 

 

 

سهمیه ۱۶ هزار تنی کود اوره برای اراضی کشاورزی خراسان جنوبی/2-3

سهمیه تأمین کود اوره برای اراضی کشاورزی خراسان جنوبی ۱۶ هزار تن اعلام شد.

سرپرست شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان در گفتگو با خبرنگار صدا و سیما گفت: ۴۰ نفر عاملان توزیع کود در استان هستند که در  استان  توزیع می کنند.
محمدمهدی سعیدی افزود: کود اوره بین کشاورزانی توزیع می‌شود که در سامانه پهنه بندی کشاورزی ثبت نام کردند.

وی با بیان اینکه کود اوره تولید داخل کشور بوده و قیمت آن مناسب است، گفت: قیمت کیسه ۵۰ کیلویی کود اوره ۵۰ هزار تومان است.

سعیدی گفت: کشاورزانی که به این نوع کود نیاز دارند می‌توانند برای دریافت کود به مدیریت شعب جهاد کشاونرزی شهرستان‌ها مراجعه و نسبت به ثبت نام در سامانه پهنه بندی  و در دریافت کود مورد نیاز اقدام کنند.

سرپرست شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان گفت: کود اوره بر اساس سطح کشت و میزان مورد نیاز به کشاورزان تحویل می‌شود.

وی همچنین از توزیع کود سوپرفسفات تریبل از هفته آینده در استان خبر داد.

 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی:
۲۰ برنامه شاخص دفاع مقدس در خراسان جنوبی اجرا می شود/2-3
واقعی گفت: ۲۰ برنامه شاخص به مناسبت بزرگداشت چهلمین سال هفته دفاع مقدس با شعار محوری «ما قوی هستیم» در آموزش و پرورش خراسان جنوبی اجرا می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، «محمد علی واقعی» صبح امروز (۲۵ شهریور) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اهمیت هشت سال دفاع مقدس و مقاومت و رشادت های ملت غیور ایران اسلامی یک مسئله راهبردی تأثیرگذار است که در همین راستا مقام معظم رهبری فرموده اند: مسأله دفاع مقدس و آنچه در این دوران بروز کرد، یک مسأله عادی نیست، برای همه ملت ها این طور است.

 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی افزود: شهدا، رزمندگان و خانواده های معزز آنان مصداق بارز راهبرانی هستند که می توانند به خوبی و مانند همان واسطه های الهی بهترین مسیر را به ما نشان دهند.

 

وی به تشریح ویژه برنامه های آموزش و پرورش استان به مناسبت هفته دفاع مقدس پرداخت و گفت: تجلیل از خانواده معزز شهدای معلم و دانش آموز، جانبازان فرهنگی، ایثارگران و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس، رونمایی از چند کتاب با موضوع دفاع مقدس، شهدا و نقش فرهنگیان در دفاع مقدس، برگزاری جشنواره فرهنگی هنری علمدار و برگزاری یادواره شهدای دانش آموز و معلم از جمله برنامه های آموزش و پرورش خراسان جنوبی به مناسبت هفته دفاع مقدس است.

 

واقعی تاکید کرد: بیش از ۲۰ ویژه برنامه فرهنگی، هنری و پژوهشی در ایام چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس با شعار «ما قوی هستیم» در مجموعه آموزش و پرورش استان خراسان جنوبی اجرا خواهد شد.

 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با بیان اینکه دفاع مقدس طرحی از عاشورای حسینی است، تصریح کرد: در فرهنگ ایثار و شهادت مقصود از زیبایی شناسی، زیبایی معنوی و رسیدن به مقامات عالیه انسانی و عرفانی است.

وی از شهدا، جانبازان، رزمندگان، ایثارگران و آزادگان به عنوان الگوهای عملی مؤثر و بزرگترین راهکار برای ترویج زیبایی های فرهنگ ایثار و شهادت در مدارس یاد کرد و افزود: یادگاران دفاع مقدس با ورود به مسئله ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در مدارس می توانند زیبایی های این فرهنگ ناب را به خوبی برای کودکان و نوجوانان که آن زمان را درک نکرده‌اند تبیین کنند.

معرفی برگزیدگان مرحله استانی مسابقات قرآن کریم

نفرات برگزیده چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن در مرحله استانی خراسان جنوبی معرفی شدند.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان گفت:مرحله استانی چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن در استان هفته گذشته با حضور ۱۰۲ نفر  برگزار شد.

حجت‌الاسلام پرویز بخشی‌پور، افزود: این افراد در بخش‌های حفظ پنج، ۱۰ و ۲۰ جزء و حفظ کل قرآن کریم با یکدیگر رقابت کردند.

وی با اشاره به اعلام برگزیدگان این دوره از مسابقات، گفت: نفر اول در حفظ ۵ جزء علی اسدی از طبس و نفرات اول و دوم در حفظ ۱۰ جزء به ترتیب آقایان محسن آراسته و رضا احمدی از بیرجند بودند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی افزود: نفرات اول تا سوم حفظ ۲۰ جزء، احمد یوسفی احمدآباد، محمود اسدزاده و مرتضی زمانی هستند.

حجت‌الاسلام بخشی پور گفت: نفرات اول و دوم در رشته حفظ کل قرآن کریم، محمود احمدی درمیان و محمدمهدی معتمدی هستند.

وی افزود: علیرضا محمدنژاد از بیرجند ، جواد یعقوب پور از قاین و محمدحسین زیبا از سرایان نفرات اول تا سوم رشته قرائت قرآن کریم هستند.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی گفت: مهدی عبدالهی از بیرجند، امرالله سیرتی از نهبندان و مجتبی مزگی‌نژاد از بیرجند به ترتیب نفرات اول تا سوم برگزیده در رشته ترتیل هستند.
حجت‌الاسلام بخشی پور  افزود: نفرات اول تا سوم برگزیده در رشته اذان نیز، رسول وکیل زاده از بشرویه، روح الله عبدیان از طبس و محمدقائم نارمنجی از بیرجند هستند و برگزیدگان رشته دعاخوانی نیز پس از داوری در تهران اعلام خواهند شد.

وی گفت: در بخش خواهران نیز اقدس فرخنده جوادی از بیرجند، فاطمه گلی از قاین و مطهره چمنی از بیرجند در حفظ ۵ جزء برگزیده هستند.

حجت‌الاسلام بخشی پور  افزود: سیده صدیقه رضوی از بیرجند، زهرا اسماعیل پور مقدم از قاین و طیبه باقری از طبس به ترتیب نفرات برگزیده بخش حفظ ۱۰ جزء هستند.

وی گفت: صدیقه دلاکه نژاد از بیرجند، مرضیه سراج از بیرجند و کلثوم شجاعی نسب از قاین نفرات برگزیده رشته حفظ ۲۰ جزء هستند.

حجت‌الاسلام بخشی پور  افزود: مرضیه اشرفی از بیرجند، زهرا مروتی از قاین و زهرا بخشی از طبس برگزیدگان رشته حفظ کل در این دوره از مسابقات هستند.

وی گفت: فاطمه نوفرستی از بیرجند، سیده مرضیه رضوی از طبس و معصومه شریف زاده از سرایان نفرات برگزیده قرائت و فاطمه شریفی‌پور و سیده زهرا خادم و فائزه سبزبان نقرات برگزیده رشته ترتیل هستند.

حجت‌الاسلام بخشی پور  افزود: برگزیدگان رشته دعاخوانی نیز پس از داوری در تهران اعلام خواهند شد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور