پیام شهروند

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

اخبار خراسان جنوبی / ورود اولین محموله تجهیزات توربین های نیروگاه زغال سوز طبس

 

 

خسروی تاکید کرد:

بهره‌گیری از ظرفیت کشورهای همسایه در بهره‌وری اقتصادی منطقه

بهره‌گیری از ظرفیت کشورهای همسایه در بهره‌وری اقتصادی منطقه

خراسان جنوبی نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: هنوز نتوانسته‌ایم از ظرفیت‌های کشورهای همسایه در حوزه اقتصادی و تجاری بهره‌برداری لازم را داشته باشیم.

حسین خسروی، در دیدار نمایندگان استان‌های مرزی شرق کشور با وزیر امور خارجه و معاونین وزارتخانه، به منظور توسعه مسائل اقتصادی و حل مشکلات تجاری مرزی با کشورهای همسایه اظهار کرد: اهمیت روابط با کشورهای همسایه در شرایط کنونی بسیار مهم است.

وی افزود: هنوز نتوانسته‌ایم از ظرفیت‌های کشورهای همسایه در حوزه اقتصادی و تجاری بهره‌برداری لازم را داشته باشیم.

نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه لازم است به کشورهای همسایه در مبادلات اقتصادی و دیپلماسی اقتصادی توجه داشته باشیم، تصریح کرد: ارتباطات اقتصادی و سیاسی سبب تامین امنیت منطقه نیز می‌شود.

خسروی در خصوص اهمیت توجه به مرزها و بازارچه‌های مرزی استان در شرایط تحریمی، اظهار کرد: خراسان جنوبی دارای چهار بازارچه مرزی با کشور افغانستان است که متاسفانه اکنون تنها بازارچه مرزی ماهیرود فعال است.

وی بیان کرد: سه بازارچه یزدان، دوکوهانه و گلورده تعطیل بوده و نیاز است که وزارت امور خارجه ورود پیدا کند تا این بازارچه‌های مرزی نیز فعال شوند.

خسروی با در خواست جدی از وزارت امور خارجه نسبت به همکاری و همراهی در راستای بازگشایی سه بازارچه مرزی استان، گفت: وزارت خارجه باید به موضوع فعال شدن مرزهای خراسان جنوبی ورود کند و با طرف مقابل رایزنی داشته باشد تا طرف مقابل نیز مرزها را آماده فعالیت کند.

نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی به موضوع و مشکلات کارخانه چدن خوسف که توسط یک سرمایه‌گذار چینی سرمایه‌گذاری شده اشاره کرد و گفت: این کارخانه دچار مشکلاتی است که باید هرچه سریعتر با رایزنی وزارت امورخارجه در سفارت چین پیگیری و در راستای راه‌اندازی آن اقدام شود.

وی با اشاره به دفتر نمایندگی وزارت امورخارجه در استان نیز گفت: این دفتر مشکلاتی دارد که توسط همکاران استانداری خراسان جنوبی مشکلات و راهکارهای آن نیز ارائه شده و باید اقداماتی در راستای حل مشکلات و استفاده از این ظرفیت صورت گیرد.

گفتنی است؛ در این جلسه ظریف؛ وزیر امورخارجه و معاونین وی در خصوص موضوعات و مشکلات مطرح شده قول پیگیری و رفع مشکلات دادند.

 

 

 

غصه پرقصه زوج سالمند کرونایی در بیرجند/ بیمارانی که ‌سرپناهی برای زندگی ندارند

 

 

 

گزارش ویدئویی|غصه پرقصه زوج سالمند کرونایی در بیرجند/ بیمارانی که ‌سرپناهی برای زندگی ندارند

 زوج سالمند کرونایی بیرجند با وجودی که کرونا را شکست دادند اما سرپناهی ندارند که بعد از مرخص شدن به آنجا بروند و در این روزهای سخت در انتظار کمک خیران هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، نگاه بر دستانش که می‌کنی پینه بسته از کار و تلاش و سختی است. بیش از 60 سال از خداوند عمر گرفته و در این سالها با تمام وجود کار کرده تا لقمه نانی حلال برای زندگی‌اش فراهم کند اما مشکات زندگی یکی دوتا نیست که بخواهد از پس آن برآید.

مرد خانه که باشی به عنوان ستون خانه‌ای و باید کار و تلاش داشته باشی تا هزینه‌های خانواده را تأمین کنی، اما وقتی کاری نداشته باشی مشکلات یکی پس از دیگری بر سرت آوار می‌شود.

کسی در اتاقش نیست که با او درد دل کند تنها نگاهش به سرم و اکسیژنی است که در این روزها که در بستر بیماری است با او هم اتاق شده‌اند.

پرستار با خوشحالی به سراغش می‌آید و با صدای بلند به او می‌گوید پدرجان تبریک می‌گویم تو کرونا را شکست دادی و مرخص می‌شوی.

پیرمرد با شنیدن خبر سلامتی‌اش خوشحال می‌شود و با دست اشک گوشه چشمش را پاک می‌کند. سری تکان می‌دهد و از حال همسرش می‌پرسد.

پرستار لبخندی می‌زند و می‌گوید: حال همسرتان هم رو به بهبودی است و او هم تا دو روز دیگر مرخص است شما زوج به خوبی توانستید کرونا را شکست دهید و باید خود را برای رفتن به منزل آماده کنید.

این خبر برای هر بیمار کرونایی بسیار مسرت بخش است اما زوج بیمار کرونایی گزارش ما هر چند با شنیدن خبر سلامتی‌شان خوشحال هستند و خدا را شاکرند اما غمی بزرگ در سینه دارند که چاره‌اش به دست خیران است. آنها سقفی ندارند تا بتوانند بعد از مرخص شدن از بیمارستان برای گذران زندگی به آنجا بروند.

پرستار به سمت اتاق همسر این پیرمرد می‌رود. پیرزن که نگاهش به پنجره و یک نگاهش به درب اتاق است تا شاید یکی از راه برسد و خبری به او دهد.

انتظار سخت‌ترین اتفاق در زندگی هر انسانی است. مرد در یک گوشه از اتاق بیمارستان و زن در یک اتاقی دیگر از بیمارستان بر روی تخت دراز کشیده‌اند آنها توانسته‌اند کرونا را شکست دهند. اما این همه ماجرا نیست چرا که روزگاری این زوج همه درآمد خود را جمع کردند تا توانستند در یکی از محلات شمال شهر بیرجند خانه‌ای نقلی خریداری کنند تا سرپناهی امن برایشان باشد.

خدا را شاکر بودند که توانسته‌اند سرپناهی هرچند کوچک برای خود داشته باشند اما در یکی از روزها که مرد خسته از کار به خانه آمده بود همسرش به او گفت یکی از آشنایان از آنها خواسته که برای دریافت وام ضامنش شویم.

آنها تصمیم گرفتن برای کمک به این فرد ضمانت او را بکنند تا شاید گرهی از کار و زندگیش باز شود.

روزها پشت سرهم سپری شد و فردی که ضامنش شده بودند اقساط خود را پرداخت نکرد و پیرمرد با دست‌های پینه بسته از کار در حالی که چیزی در بساط نداشت به دنبال چاره از این دادگاه به آن دادگاه و از این بانک به آن بانک می‌رفت اما فایده‌ای نداشت و بانک منزلش را به مزایده گذاشت.

حال فشار هزینه‌های زندگی از یک سو و بی‌خانمانی از سویی دیگر بر زندگی این زوج زحمتکش حلقه زده و ادامه زندگی را برایشان سخت کرده است.

آنها توانستند در محله کاظمیه بیرجند خانه‌ای کوچک اجاره کنند اما در این بهبوهه اوضاع مشکلات اقتصادی، کرونا هم به سراغشان آمد تا کلکسیون مشکلات بر زندگی این زوج بیرجندی تکمیل شود.

با این اوضاع دیگر حتی هزینه کرایه خانه را هم ندارند و با توجه به اینکه به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند دیگر کسی خانه‌اش را به آنها اجازه نمی‌دهد.

این زوج میانسال با آنکه بر کرونا غلبه کرده‌اند و در حال مرخص شدن از بیمارستان هستند اما سرپناهی برای ماندن در آنجا ندارند و نگاهشان به دست خیران است دستان مهربانی که بتواند سقفی آرام را برایشان فراهم کند.

فوکال پویینت علمی مراقبت و مدیریت بیماری‌های عفونی و رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی دانشگاه بیرجند نیز در گفتگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند از نبود نقاحتگاه برای بیماران کرونایی در استان خبر داد و گفت: این امر مشکلاتی را برای بیماران و مردم ایجاد می‌کند.

مسعود ضیایی افزود: سربازی داریم که پس از مثبت شدن تست کرونا دو هفته نیاز به استراحت دارد و به دلیل ایجاد آلودگی در مسیر رفت، نمی‌تواند به شهر خود باز گردد بنابراین در این راستا باید نقاحتگاهی باشد که در آن استراحت کند.

وی با اشاره به وضعیت این دو بیمار خاطرنشان کرد: این زن و مرد که هر دو مبتلا به کرونا شده‌اند زمانی که خبر ترخیص خود را شنیدند دغدغه آنان این بود که اگر ترخیص شوند صاحب خانه ما را از منزل بیرون خواهد کرد.

ضیائی با بیان اینکه باید این دغدغه بیماران برطرف شود تا پس از ترخیص نگران مکان نباشند اظهار داشت: درخواست ما از مسئولان و خیران این است که فکری برای نقاحتگاه داشته باشند.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی دانشگاه بیرجند گفت: تمام ارگان‌ها باید به سهم خود در این امر دخیل شوند و یک گام بردارند زیرا بیماری کرونا بیماری بهداشت و درمان نیست بلکه برای همه مردم کشور است.

 

مدیرکل تامین اجتماعی خراسان جنوبی خبر داد:

مطالبات ۱۱۰ میلیاردی تامین اجتماعی خراسان جنوبی از کارفرمایان

مطالبات ۱۱۰ میلیاردی تامین اجتماعی خراسان جنوبی از کارفرمایان

بیرجند- مدیرکل تامین اجتماعی خراسان جنوبی گفت: مطالبات معوق بیمه تامین‌اجتماعی از جامعه کارفرمایی در استان بیش از ۱۱۰ میلیارد تومان است.

علیرضا محمدی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به الکترونیکی شدن نسخ پزشکی بیان کرد: تلاش ما بر این است تردد مراجعین به شعب بیمه کاهش یابد.

وی با بیان اینکه از اواخر خردادماه برای تمدید اعتبار دفترچه‌ها نیازی به مراجعه به شعب نیست، گفت: همچنین برنامه ریزی ها برای حذف دفترچه‌ها تا پایان شهریور ماه تلاش می‌شود.

به گفته وی هم اکنون در مراکز ملکی تأمین اجتماعی استان نیاز به ارائه دفترچه نیست و خدمات الکترونیکی ارائه می‌شود.

محمدی با اشاره به خدمات بیمه تأمین اجتماعی بیان کرد: پرداخت کمک هزینه ازدواج و خرید خدمت سربازی از جمله خدمات این بیمه است که عده زیادی از خدمات در این بخش اطلاعات کافی ندارند.

شرایط بهره مندی بیمه شدگان از کمک هزینه ازدواج

مدیرکل تأمین اجتماعی خراسان جنوبی افزود: سازمان تأمین اجتماعی به بیمه شدگان زن یا مرد که برای اولین بار ازدواج می‌کنند و دارای شرایط قانونی لازم باشند، مبلغی به عنوان کمک هزینه ازدواج پرداخت می‌کند.

وی با بیان اینکه بیمه شده بایدظرف ۵ سال قبل از تاریخ ازدواج حداقل ۷۲۰ روز سابقه کار و پرداخت حق بیمه داشته باشد، تصریح کرد: در صورتیکه طرفین عقد ازدواج (زن و مرد) واجد شرایط باشند کمک هزینه ازدواج به هر دو نفر داده خواهد شد.

وی ادامه داد: این امر بازه زمانی ندارد و اگر افراد از این مزیت استفاده نکرده اند می‌توانند با داشتن شرایط برای دریافت این کمک هزینه اقدام کنند.

محمدی با بیان اینکه به موجب قانون تمامی بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی مجاز هستند برای خرید سابقه بیمه سربازی درخواست بدهند، تصریح کرد: برای خرید سابقه بیمه سربازی، دو شرط لازم است.

مدیرکل تأمین اجتماعی خراسان جنوبی ادامه داد: شرط اول این است که فرد متقاضی در زمان ثبت درخواست خرید بیمه سربازی باید بیمه پرداز سازمان تأمین اجتماعی باشد اعم از اینکه بیمه او اختیاری یا اجباری باشد.

وی در توضیح شرط دوم خرید سابقه بیمه سربازی افزود: فرد متقاضی قبل از آغاز دوره خدمت سربازی باید به مدت حداقل ۷۲۰ روز حق بیمه پرداخت کرده باشد.

محمدی بیان داشت: طبق آئین نامه نرخ بیمه‌پردازی ۳۰ درصد است که با تسهیلات در نظر گرفته شده از سوی سازمان تأمین اجتماعی، ۷ درصد توسط فرد متقاضی پرداخت می‌شود و ۲۳ درصد آن بر عهده دولت است.

قابلیت پرداخت حق بیمه کسری در ماه برای بیمه شدگان

وی به شرایط طرح تکمیل سوابق پرداخت حق بیمه به صورت کسری از ماه هم اشاره کرد و افزود: بیمه شدگانی که با سازمان عقد قرارداد کنند اگر بعد از عقد قرارداد لیست بیمه آنها کسری داشته باشد، می‌توانند هر شش ماه یک بار حق بیمه کسری در ماه خود را پرداخت کنند.

به گفته وی متقاضیان مشمول می‌توانند با یک مرتبه ارائه درخواست و انعقاد قرارداد نسبت به تکمیل سوابق خود اقدام نمایند و نیازی به تجدید قرارداد جهت پرداخت کسری ماه‌های سال‌های آتی نخواهد بود.

محمدی با اشاره به تعهدات کوتاه مدت و بلند مدت سازمان بیان کرد: تعهدات سازمان به جز بخش درمان، در هر ماه بیش از ۵۰ میلیارد تومان بوده که بخش عمده‌ای مربوط به حقوق مستمری بگیران است.

وی تعهدات بخش درمان را بیش از ۲۰ میلیارد تومان دانست و گفت: مطالبات معوق کارفرمایان به تأمین اجتماعی استان ۱۱۰ میلیارد تومان است.

مدیرکل تأمین اجتماعی خراسان جنوبی اظهار کرد: امسال پرداختی مستمری بگیرانی که زیر حداقل حقوق دریا فت می‌کنند، ۲۶ درصد افزایش و کسانی که بالای حداقل حقوق می‌گیرند ۱۵ درصد به علاوه ۱۶۶ هزار و ۱۴ تومان افزایش داشته اند.

 

 

 

 

 

مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی:

شرایط اهدای پلاسمای بهبود یافتگان کرونا در خراسان جنوبی فراهم شد

شرایط اهدای پلاسمای بهبود یافتگان کرونا در خراسان جنوبی فراهم شد

بیرجند- مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی از راه اندازی اولین دستگاه پلاسما فرز خون در سازمان انتقال خون استان خبر داد و گفت: شرایط اهدای پلاسمای بهبودیافتگان کرونا فراهم شد.

ابراهیم میری مقدم در گفت و گو با خبرنگار مهر از راه اندازی اولین دستگاه پلاسما فرز خون در سازمان انتقال خون استان خبر داد و گفت: با راه اندازی این دستگاه شرایط اهدای پلاسمای بهبود یافتگان کرونا در استان فراهم شد.

وی بیان کرد: بهترین زمان برای اهدای پلاسما ۲۸ تا ۳۰ روز بعد از بهبودی بیمار از ویروس کرونا است.

بنا به گفته مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی اگر بازه زمانی مناسب برای اهدای پلاسما توسط بهبودیافته بیمار کرونایی بگذرد، مقدار آنتی بادی موجود در خون کاهش می یابد.

میری مقدم با بیان اینکه شرایط اهدای پلاسما مانند شرایط اهدای خون است، اظهار کرد: مرکز انتقال خون قائم بیرجند همه روزه از ساعت هفت تا ۱۳ آماده دریافت پلاسمای بهبود یافتگان است.

 

 

 

وضعیت کرونا در خراسان جنوبی نگران‌ کننده است

وضعیت کرونا در خراسان جنوبی نگران‌ کننده است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم بیرجند گفت: وضعیت فعلی کرونا در استان خراسان جنوبی نگران ‌کننده و تعداد بیماران حاد تنفسی بالا است.

کامبیز مهدی‌زاده روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: اکنون ۶ شهرستان از ۱۱ شهرستان خراسان جنوبی در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر)، سه شهرستان در وضعیت نارنجی (پرخطر) و ۲ شهرستان در وضعیت زرد (متوسط خطر) قرار دارند.

وی گفت: شهرستان‌های بیرجند، سربیشه، قاینات، نهبندان، فردوس و طبس در وضعیت قرمز، شهرستان‌های سرایان، بشرویه و درمیان در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های خوسف و زیرکوه در وضعیت زرد هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: با انجام سه کار ساده استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از قبیل شست و شو و ضد عفونی دست‌ها می‌توان تا ۹۰ درصد از شیوع کرونا جلوگیری کرد.

وی اظهار داشت: توصیه می‌کنیم مردم به محض اینکه از منزل یا محیط امن بیرون می‌آیند از ماسک استفاده کنند.

وی گفت: حفظ فاصله اجتماعی نیز بسیار مهم است به این جهت که هر فردی امکان دارد بیمار مبتلا به کرونا باشد، همچنین از آنجا که بخش زیادی از این بیماری از طریق دست منتشر می‌شود باید شست شوی مرتب دست‌ها با آب و صابون رعایت شود.

مهدی‌زاده با بیان اینکه مردم می‌توانند نقش بسیار مهمی در پیشگیری از شیوع کرونا داشته باشد تصریح کرد: براساس بررسی‌های انجام شده حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد کارکنان دستگاه‌های اداری، اصناف و مردم اکنون از ماسک استفاده می‌کنند.

وی اظهار داشت: اگر ۸۰ درصد رعایت کنند و ۲۰ درصد رعایت نکنند ویروس کماکان ادامه خواهد داشت لذا تقاضا داریم ۱۰۰ درصد مردم از ماسک استفاده کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: ماسک اکنون فراوان و با قیمت مناسب در استان وجود دارد و برای همه در دسترس است.

وی عنوان کرد: اگر ببینیم فردی از ماسک استفاده نمی‌کند باید به هم تذکر دهیم زیرا افرادی که رعایت نمی‌کنند، حقوق بقیه را نیز ضایع می‌کنند.

وی افزود: به طور متوسط روزانه ۲۰۰ بیمار حاد تنفسی در حال بستری در بیمارستان‌های استان داریم نه به این معنا که روزی ۲۰۰ مریض اضافه می‌شود بلکه باید گفت تعداد بیماران حاد تنفسی بستری بالا است.

مهدی‌زاده گفت: از مجموع بیماران حاد تنفسی بستری در بیمارستان ۳۰ درصد تست مثبت کرونا دارند و ۲۰ تا ۲۵ درصد در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بستری می‌شوند.

وی با بیان اینکه تعداد تخت‌های بخش مراقبت‌های ویژه بسیار محدود است اظهار داشت: در چنین شرایطی پیشگیری از شیوع بیماری و اینکه افراد به سمت بیماری و بخش‌های درمان بستری پیش نروند، بسیار مهم است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تصریح کرد: اگر تعداد بیماران بستری بالا برود در ارائه خدمات با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی گفت: امید است با همکاری مردم در آینده نزدیک ۲ تا سه هفته دیگر شاهد کاهش شیوع بیماری در استان باشیم اما اکنون وضعیت استان نگران کننده است.

روند ابتلا به ویروس کرونا از اواسط خرداد امسال در خراسان جنوبی دوباره صعودی شد و امروز هم در ردیف استان‌های در وضعیت هشدار قرار گرفت.

 

 

 

 

 

 

 

برگزاری کارگاه ازدواج آسان در نهبندان

رئیس جمعیت هلال احمر نهبندان گفت: در راستای ترویج ازدواج آسان، کارگاهی با حضور 30 شرکت کننده در این شهرستان برگزار شد.

حسین رضایی با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود در جامعه بیان کرد: امروزه هزینه‌های سرسام آور ازدواج های تشریفاتی باعث سر باز زدن بسیاری از جوانان از مقوله ازدواج است.

وی افزود: تغییر دیدگاه جوانان در رابطه با امر ازدواج و آگاهی بخشی به آنان از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی می‌تواند در گرایش به ازدواج آسان و پایدار موثر واقع شود.

رئیس جمعیت هلال احمر نهبندان گفت: آثار ازدواج، دلایل درست و نادرست ازدواج، علل تاخیر ازدواج در برخی جوانان و راهکارها و علائم و نشانه‌های هشدار دهنده در ازدواج از جمله محورهای این کارگاه بوده است.‌

 

 

 

 

 

 

تالاب نمکزار کجی نهبندان خشک شد

مدیر حفاظت محیط زیست نهبندان گفت: تالاب کجی نمکزار نهبندان به دلیل گرمای بی‌سابقه و طوفان‌های شدید از 15 خردادماه سال جاری خشک شده است.

امیر کوهستانی افزود: البته امسال با توجه به بارندگی‌های مناسب در فصل بهار این تالاب نسبت به سال‌های گذشته حدود 45 روز دیرتر خشک شد.

وی با اشاره به فصلی بودن تالاب کجی نهبندان گفت: تالاب کجی نمکزار نهبندان یک تالاب نمکی و فصلی است و معمولا اواسط پاییز تا اواسط بهار آبگیری می‌شود که مهمترین منبع تامین کننده آب تالاب کجی ریزش باران و جاری شدن سیلاب‌های حوزه آبریز نهبندان و چشمه‌های کرانه تالاب است.

کوهستانی عنوان کرد: اگرچه گرمای هوا هر ساله در تابستان تالاب را می‌خشکاند اما برداشت‌های بی‌رویه، چرای دام و طوفان روند خشک‌شدن تالاب را تسریع می‌کند.

وی گفت: طرح حفاظت از تالاب کجی نهبندان و مقابله با پدیده گرد و غبار در پناهگاه این تالاب با اعتبار 300 میلیون تومان در دست اجراست.

 

 

 

 

برگزاری چهل و سومین مسابقات قرآنی در مرحله شهرستانی بیرجند و خوسف

رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند از برگزاری چهل و سومین مسابقات قرآنی در مرحله شهرستانی به صورت منطقه ای در بیرجند و خوسف خبر داد.

حجت‌الاسلام دادخدا خدایی اظهار داشت: امسال مسابقات قرآنی در مرحله شهرستانی به صورت منطقه‌ای در شهرستان‌های بیرجند و خوسف برگزار می‌شود.

وی از برگزاری مسابقات قرآن در شهرستان بیرجند در تاریخ دوم مردادماه امسال خبر داد و افزود: در این مسابقات بالغ بر 400 نفر شرکت خواهند کرد.

رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند بیان کرد: این مسابقات در رشته‌های حفظ، شامل حفظ کل قرآن کریم، حفظ بیست جزء، ده جزء و پنج جزء قرآن کریم و اذان و قرائت و ترتیل برگزار می‌شود.

 

 

 

 

 

اجرای 630 کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع  گاز طبیعی در خراسان جنوبی 

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان جنوبی گفت: تاکنون 9 هزار و 330 کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع در سطح استان اجرا شده که از این مقدار 630 کیلومتر طی چهار ماهه نخست سالجاری محقق شده است.

سیدمحمود هاشمی اظهار داشت: در سال جاری اجرای طرح‌های گازرسانی در سطح استان با سرعت زیادی در حال انجام است و از مجموع شبکه‌های موجود در استان  2 هزار و 900 کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع شهری و 6 هزار و 430 کیلومتر شبکه روستایی است.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی افزود: در حال حاضر تمام شهرهای استان و 790 روستا در این استان تحت پوشش گاز طبیعی قرار دارد. همچنین در چهار ماهه نخست سالجاری 631 کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع اجرا  و 3 هزار و 860 انشعاب گاز نصب شده است.

هاشمی عنوان کرد: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در امر توسعه گازرسانی، میزان برخورداری خانوارهای شهری و روستایی از نعمت گاز طبیعی در حال افزایش است ضمن اینکه گازرسانی به 289 روستا نیز در دست اجرا است.

وی بیان کرد: درکنار توسعه کمی شبکه گازرسانی در استان، افزایش کیفیت خدمت رسانی و رضایتمندی مشترکین نیز بطور مستمر در دستور کار این شرکت  قرار دارد .

 

 

 

 

آغاز عملیات نصب توربین‌های بادی در  درح

فرماندار شهرستان سربیشه از راه‌اندازی توربین‌های بادی در درح، به عنوان یک ابر پروژه 50 مگاواتی یاد کرد و گفت: مقرر شد قطب انرژی‌های تجدید پذیر ایران در درح راه‌اندازی شود.

محمدی اظهار داشت: افزون بر سرمایه گذاری مپنا در این نقطه و تحویل پنج توربین و آغاز عملیات نصب آنها، به تازگی شستا هم برای سرمایه گذاری در این نقطه و اجرای یک پروژه بزرگ ورود کرده است بنابراین قطبی از انرژی‌های تجدید پذیر بادی در درح اجرا خواهد شد.

 

 

 

 

 

اختصاص 550 میلیون تومان اعتبار برای اجرای پروژه‌های آبی در محیط زیست استان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان از اختصاص 550 میلیون تومان اعتبار از محل اعتبارات ملی ستاد مقابله با پدیده گردو غبار در جهت احداث و اصلاح مجاری انتقال، توزیع آب و تعمیر آبشخورها در سطح مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی خبر داد.

اکبری با اشاره به اینکه تمامی شهرستان‌های استان از این اعتبارات بهره‌مند شدند افزود: با توجه به تزریق این اعتبار به همه شهرستان‌های استان، احداث ایستگاه ذخیره آب، انتقال آب از چشمه به ایستگاه‌های ذخیره آب، لایروبی و مرمت چشمه‌ها، لایروبی و مرمت تاسیسات آب، مرمت کانال انتقال آب به فراخور نیاز در سطح مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان در حال انجام است.

وی بیان کرد: از محل این اعتبار سه ایستگاه ذخیره آب در شهرستان‌های زیرکوه، بشرویه و خوسف در حال احداث است.

 

 

 

 

 

 

 

ثبت 1855 فقره ازدواج در استان

مدیرکل ثبت احوال خراسان‌جنوبی گفت: در سه ماه ابتدایی امسال یک‌هزار و 855 فقره ازدواج در خراسان‌جنوبی ثبت شده که از این تعداد یک هزار و 287 فقره در مناطق شهری و 568 فقره ازدواج در مناطق روستایی به ثبت رسیده است.

علیرضا مهرآور افزود: در این مدت بیشترین سن ازدواج مردان به ترتیب مربوط به سنین 20-24 سال، 25-29 سال و 30تا34 سال بوده که این رنج سنی در زنان به ترتیب 15-19 سال، 20-24 سال و 25-29 سال ثبت شده است.

مدیرکل ثبت احوال خراسان‌جنوبی میانگین سن ازدواج در استان را 26.8 سال عنوان کرد.

مهرآور گفت: بیشترین سن ازدواج مردان مربوط به شهرستان بیرجند با 27.5 سال و کمترین سن ازدواج مربوط به شهرستان سرایان 25.3 سال است.

وی افزود: بیشترین سن ازدواج زنان به شهرستان بیرجند با 29 سال و کمترین نرخ سنی به شهرستان درمیان 20.7 سال اختصاص دارد.

 

 

 

 

 

 

ساخت 3 اقامتگاه بوم‌گردی جدید در کویر سه قلعه

معاون گردشگری، سرمایه‌گذاری و تأمین منابع خراسان جنوبی از ساخت سه اقامتگاه بوم‌گردی در کویر سه قلعه سرایان خبر داد.

مرتضی عربیافزود: اقامتگاه‌های مذکور با دارا بودن 50 اتاق و ایجاد اشتغال برای 20 نفر تا سال 1400 به بهره‌برداری می‌رسد.

وی گفت: گردشگران تمایل دارند در اقامتگاه‌های بوم‌گردی اقامت داشته باشند و از خوراک و محصولات محلی مردم در زمان سفر استفاده کنند.

معاون گردشگری، سرمایه‌گذاری و تأمین منابع خراسان جنوبی اعلام کرد: در حال حاضر 59 اقامتگاه بوم‌گردی در استان دارای پروانه بهره‌برداری است.

 

فرماندار فردوس:

مدیران شبانه روزی در دسترس و پاسخگو باشند/2

مدیران شبانه روزی در دسترس و پاسخگو باشند

فردوس- فرماندار فردوس گفت: مدیران باید بصورت شبانه روز در دسترس و پاسخگو باشند وخود را محدود به ساعت اداری نکنند.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن میرزایی ظهر چهارشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان فردوس  با اشاره به مشکلاتی که مردم در خصوص گرانی ها  دارند و مسائل مرتبط با کرونا از مدیران شهرستان فردوس خواست تا در برابر ارباب رجوع، آستانه تحمل خود رابالا ببرند.

میرزایی تاکید کرد: مسئولان دستگاههای اجرایی بیشتر از پیش  با مردم مدارا و مساعدت و تمام تلاششان حل مشکلات مردم باشد.

فرماندار فردوس امام جمعه را فرمانده قرارگاه فرهنگی هر شهر برشمرد که می تواند جایگاه نماز جمعه را ارتقاء و به عنوان رسانه ای فراگیر در مقابل رسانه های پیشرفته بسیار تاثیرگذارتر باشند.

امام جمعه فردوس نیزبا اشاره به ترس و هراس دشمنان از جایگاه نمازجمعه در بصیرت بخشی به مردم گفت: امروز در بیش از ۹۰۰شهر کشور نمازجمعه اقامه و نقش این یادگار امام راحل درتحکیم وحدت و بصیرت مردم بی بدیل است.

حجت الاسلام بابایی بیشترین هجمه دشمن را علیه ولایت فقیه دانست که باید مسئولان وکارگزاران نظام اسلامی در جهت تبیین و تقویت آن بکوشند.

حجت الاسلام شاکری امام جمعه باغشهراسلامیه نیز از بخش مستقل اسلامیه به عنوان شهری انقلابی یاد کرد و افزود: فعالیتهای فرهنگی زیادی با محوریت نهاد امامت جمعه در راستای تبیین فرمایشات رهبری و عملی کردن طرح مواسات مومنامه انجام و یا در دست اقدام است.

کشف بیش از ۶ کیلو هروئین در “نهبندان”4

فرمانده انتظامی شهرستان نهبندان از کشف ۶ کیلو و ۵۵۰ گرم هرویین در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ رحیمی گفت: مأموران انتظامی پاسگاه”سهل آباد”شهرستان نهبندان هنگام کنترل محور‌های عبوری به یک سواری پژو ۲۰۶ مشکوک شدند و به راننده خودرو دستور ایست دادند.

فرمانده انتظامی شهرستان نهبندان افزود: مأموران پس از متوقف کردن خودرو در بازرسی از آن مقدار ۶ کیلو و ۵۵۰ گرم هروئین که به طرز ماهرانه‌ای جاساز شده بود کشف کردند.

سرهنگ رحیمی گفت: در این رابطه یک متهم دستگیر شد.

 

 

 

معاون سیاسی استاندار خراسان جنوبی:

عملکرد دستگاه‌های اجرایی به صورت شفاف اطلاع رسانی شود/3

عملکرد دستگاه‌های اجرایی به صورت شفاف اطلاع رسانی شود

معاون سیاسی استاندار خراسان جنوبی بر ارائه آمار و اطلاعات صحیح و به موقع به رسانه‌ها در جهت جلوگیری از شایعه سازی ها تاکید کرد و گفت: عملکرد دستگاه‌ها به صورت شفاف اطلاع رسانی شود.

ناصر خوش خبر ظهر چهارشنبه در بیست و یکمین جلسه شورای اطلاع رسانی استان بیان کرد: با توجه به گام‌های مؤثری که در سال‌های اخیر در راستای توسعه استان برداشته شده، مدیران به منظور اطلاع رسانی درست و جامع در خصوص این برنامه‌ها از ظرفیت‌های رسانه‌ای موجود، حداکثر استفاده را ببرند.

وی تصریح کرد: ارائه شفاف عملکرد دستگاه‌ها و گزارش عملکرد، رضایتمندی و همراهی مردم را به دنبال دارد.

به گفته وی؛ مردم ثابت کرده‌اند در همه صحنه‌ها با نظام و دولت همراه‌اند و این همراهی موفقیت‌های چشمگیری را تاکنون رقم زده است.

معاون استاندار خراسان جنوبی با اشاره به نقش رسانه‌ها در انعکاس اخبار و اطلاعات، اظهار داشت: رسانه‌ها می‌توانند با این رویکرد به کمک نظام، دولت و مدیران استان بیایند، کما اینکه رسانه‌ها تاکنون در چارچوب قوانین نظام، عملکرد مثبتی داشته‌اند.

خوش خبر ادامه داد: ناهماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی با رسانه‌ها در ارائه آمار و اطلاعات درست و بموقع به رسانه‌ها، شایعه سازی و تشویش اذهان عمومی را به همراه دارد.

وی متذکر شد: اطلاعاتی که مدیران در قالب پیوست رسانه‌ای از اقدامات و برنامه‌های خود به رسانه‌ها ارائه می‌کنند باید متناسب با پذیرش افکار عمومی باشد چرا که اطلاعات پیچیده، پذیرش مطالب را سخت و دشوار می‌کند.

معاون استاندار با اشاره به نقش مهم روابط عمومی‌های دستگاه‌های اجرایی در انعکاس عملکرد دستگاه‌های اجرایی اظهار داشت: روابط عمومی قدرتمند و متخصص در ارتباط‌گیری موفق با جامعه هدف دستگاه نقش بسزایی دارد.

وی ادامه داد: مدیران باید از روابط عمومی‌ها بخواهند پورتال‌ها و کانال‌های اطلاع رسانی خود را به روز نمایند تا سطح دسترسی مردم به داده‌ها راحت تر شود و فرصت برای انتقال اطلاعات نادرست در فضاهای مجازی و کانال‌های غیر رسمی و بی هویت سلب شود.

معاون استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه سلامت، امنیت و معیشت از سیاست‌های دولت است که به طور ویژه در اقدامات و برنامه‌های دستگاه‌ها نمود دارد، خاطرنشان کرد: خدا را شاکریم که در این سه حوزه، توفیقات ارزنده‌ای داشته‌ایم که البته نیاز به پشتیبانی دارد.

خوش خبر تأکید کرد: در همین راستا هماهنگی در تولید محتوا و پردازش و نشر اطلاعات در اولویت کار شورای اطلاع رسانی است تا مطالب و داده‌ها بدون کمترین عیب و نقص در اختیار عموم قرار گیرد.

برترین های جشنواره مالک اشتر خوسف برگزار شد/2
در دومین جشنواره مالک اشتر ناحیه مقاومت سپاه خوسف و یادواره شهید «عباسعلی نجفی»، ۲۹ نفر از برترین فرماندهان و فعالان حلقه های صالحین این شهرستان تجلیل شدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از خوسف، دومین جشنواره مالک اشتر شهرستان خوسف با حضور سردار «علی قاسمی»، فرمانده سپاه انصارالرضا(ع) خراسان برگزار و برترین فرماندهان و فعالان حلقه های صالحین این شهرستان تجلیل شدند.

«محمد علی بشیری»، فرمانده سپاه ناحیه خوسف در این مراسم اظهار کرد: امسال دومین جشنواره مالک اشتر برای یاد بود «شهید عباسعلی نجفی» و برای تقدیر از بهترین های بسیجی برگزار می شود تا این نیروها تقویت شوند.

وی با بیان اینکه بسیجیان همواره در مسیر راهبردی  و منویات رهبری خط شکن بوده اند، گفت: برای تحقق منویات و سفارشات رهبری بسیجیان همواره پیشتاز و پیشرو بوده و هستند و این پیش روندگی لازمه حرکت بسیج است.

بشیری تصریح کرد: روحیه انقلابی گری و جهادی لازمه کار بسیجی است، و در این چهل سال برکات زیادی برای نظام و ملت های آزادیخواه با روحیه بسیجی کسب کرده ایم.

وی با بیان اینکه در بسیج، انتخاب برترین ها مشکل است، گفت: روحیه بسیجی  خود بهترین است، لذا در این مراسم 29 نفر از معاونت های ستاد ناحیه، فرماندهان پایگاه های بسیج، حوزه های بسیج و فعالان حلقه های صالحین مورد تجلیل قرار می گیرند.

خانواده شهید «زاهدی پور» در طرح ملی سه شنبه های تکریم تجلیل شدند2-3
خانواده شهید «علیرضا زاهدی پور» در قالب طرح ملی سه شنبه های تکریم با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی و مدیر ستاد کانون های فرهنگی هنری استان تجلیل شدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، طی مراسمی با حضور «ناصر نبی زاده» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی، حجت الاسلام «ابراهیم سبزه کار» مدیر ستاد کانون‌های فرهنگی هنری استان، معاون فرهنگی بنیاد شهید استان و جمعی از نمازگزاران از خانواده شهید «علیرضا زاهدی» و خانم «رستگاری پور» بانوی فعال مسجد محمد رسول الله صلی الله علیه و آله بیرجند تجلیل شد.

 

مدیر ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خراسان جنوبی در این مراسم با اشاره به اینکه طرح «سه شنبه‌های تکریم» از برنامه های کانون‌های مساجد در سال جاری است، گفت: این طرح به منظور احیای کارکرد فرهنگی اجتماعی مساجد در محلات و تکریم و توجه به فعالان حوزه فرهنگی اجتماعی و دینی محلات به ویژه خانواده معظم شهدا و ایثارگران اجرا می‌شود.

حجت الاسلام «ابراهیم سبزه کار» افزود: این طرح از دهم تیر در کشور آغاز شده و تا هفته دفاع مقدس ادامه دارد.

به گفته وی، طرح ملی سه شنبه های تکریم به عنوان یک رویداد محله محور و خانواده بنیان است که با استفاده از ظرفیت های خودجوش و با لحاظ اقتضائات محلی با محوریت مسجد و با نظارت امام جماعت مسجد در حال اجرا است.

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان فردوس خبر داد:

صدور هزار و ۲۸۷ گواهینامه الکترونیکی فنی و حرفه ای در فردوس

صدور هزار و ۲۸۷ گواهینامه الکترونیکی فنی و حرفه ای در فردوس

فردوس- رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان فردوس گفت: هزار و ۲۸۷ گواهینامه الکترونیکی مهارت در ۶۸ حرفه مختلف طی سال گذشته در این شهرستان صادر شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن یعقوبی ظهر چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته ملی مهارت از تعهد این مرکز در ۱۵ بخش آموزشی به میزان ۳۱۰ هزارو ۳۶۲ نفر ساعت خبر داد و تصریح کرد: در این بخش عملکرد مرکز فنی و حرفه ای فردوس با ۳۱۹ هزار و ۲۳۷ نفر ساعت، افزایش خوبی نسبت به تعهدات داشته است.

وی اظهار داشت: مرکز آموزش فنی و حرفه ای دو منظوره شهرستان فردوس با ۸ کارگاه آموزشی فعال شامل: صنعت ساختمان، برق ساختمان و صنعتی، plc، اتومکانیک، جوشکاری، گوهرتراشی، صنایع غذایی و کشاورزی قابلیت اجرای ۶۹ حرفه آموزشی در بخش برادران و ۴ کارگاه آموزشی شامل: صنایع چرم، صنایع دستی، فرهنگ و هنر، عکاسی و تصویر برداری در بخش خواهران قابلیت اجرای ۶۲ حرفه ی آموزشی را دارد و به ارائه خدمات آموزشی می پردازد.

یعقوبی به فعالیت این مرکز در تمامی بخشهای آموزشی در سال گذشته اشاره و گفت: ۱۷۴ دوره در قالب ۹۱ حرفه آموزشی برگزار شده که عملکرد آموزشی مرکز نسبت به تعهدات ۳ درصد افزایش داشته است.

رئیس مرکزآموزش فنی و حرفه ای فردوس بیشترین آموزش را در خوشه فرهنگ و هنر اعلام و بیان کرد: این خوشه در سال گذشته با ۱۵۵ هزار و ۷۱۳ نفر ساعت آموزش و اختصاص ۴۹ درصد دوره ها به خود، بیشترین استقبال را به خود اختصاص داده است.

یعقوبی گفت: هزار و ۲۸۷ گواهینامه الکترونیکی مهارت در ۶۸ حرفه مختلف و۱۴۶ پروانه مهارت در سال گذشته در ۱۸ حرفه صادر شده است.

وی از فعالیت ۱۰ آموزشگاه آزاد در ۱۱ رشته آموزشی خبر داد و گفت: این آموزشگاهها نیزدر سال گذشته با برگزاری ۸۶ دوره آموزشی از افزایش ۲۵۳ درصدی عملکرد آموزشی نسبت به تعهدات و ۱۷۹ درصدی نسبت به سال ۹۷ بر خوردار بوده اند.

یعقوبی ادامه داد: در جهت حمایت از بخش خصوصی در سال گذشته از محل کمکهای فنی و اعتباری سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و توسط صندوق کارآفرینی امید فردوس، به متقاضیان ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: در سال گذشته ۹ تفاهم نامه همکاری آموزشی با شرکاء اجتماعی وبرخی دستگاههای اجرایی شهرستان در راستای برگزاری دوره های آموزشی و مهارتی امضاء و اجرایی کرده ایم.

یعقوبی با اشاره به اینکه ۸ درصد آموزشهای ارائه شده در سال ۹۸ در بخش روستایی و عشایری بوده تاکید کرد: این کار با هدف توانمند سازی مناطق روستایی و عشایری با رویکرد اشتغال پایدار و در راستای اقتصادی مقاومتی انجام شده است.

وی افتتاح و تجهیز دپارتمان آموزش تخصصی گوهر تراشی و گوهر شناسی شرق کشور در این مرکز با همکاری ایمیدرو را از کارهای مهم و ویژه این مرکز در سال گذشته برشمرد و تصریح کرد: با این کار مهم از خام فروشی معادن غنی سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی جلوگیری و سالیانه ۲۵۰ نفراز استان خراسان جنوبی و استانهای دیگر این حرفه را فرا گرفته و در نهایت موجب اشتغال پایدار برای فعالان این صنعت می گردد.

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای فردوس ادامه داد: در ۴ سال اخیر ۵۳۰ نفر در رشته گوهر تراشی آموزش دیده اند و تا کنون ۶۵۰ نفر از طریق اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان فردوس جهت دریافت تسهیلات اشتغالزایی در این رشته به بانکها معرفی شده اند.

یعقوبی کسب مقام برتر در بخش ارزیابی عملکرد مراکز استان در سال گذشته، کسب مقام اول در ارزیابی عملکرد مراکز در هفته ملی مهارت در بین ۱۶ مرکز استان، غرفه برتر پنجمین نمایشگاه اشتغال و توسعه کارآفرینی استان در سال ۹۸ و کسب مقام برتر توسط فرمانداری شهرستان فردوس در خصوص تکریم ارباب رجوع، رعایت حقوق شهروندی و عفاف و حجاب را از افتخارت مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان فردوس برشمرد.

 

تسهیلات حمایتی دولت مشروط به حفظ اشتغال در بنگاه‌ها است3-7

تسهیلات حمایتی دولت مشروط به حفظ اشتغال در بنگاه‌ها است

بیرجند – ایرنا – معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه حمایت‌های دولت مشروط به حفظ اشتغال در بنگاه‌هاست گفت: ۱۴ رسته شغلی شامل بیش از ۵۰۰ زیرشاخه، از تسهیلات حمایتی دولت به مشاغل و بنگاه‌های آسیب‌دیده از کرونا بهره‌مند می‌شوند.

مشیرالحق عابدی روز چهارشنبه بیان کرد: افراد متقاضی تسهیلات تا روز یکشنبه پنجم مردادماه مهلت دارند نسبت به ثبت‌نام در سامانه کارا اقدام کنند.

وی افزود: پرداخت تسهیلات حمایتی دولت به بنگاه‌های آسیب دیده از کرونا همچنان ادامه دارد و بنگاه‌هایی که در زمان شیوع بیماری کرونا، کسب و کار خود را فعال نگه داشته و نیروی کارشان را حفظ کرده‌اند، مورد حمایت دولت واقع می‌شوند.

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: دولت به ازای هر نفر نیروی کار فعال از طریق بانک‌های عامل تسهیلات ۱۲ درصدی را به این بنگاه‌ها پرداخت می‌کند.

وی اظهار داشت: بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی بنگاه‌های به شدت آسیب‌دیده و تعطیل شده به ازای هر فرد بیمه شده ۱۶ میلیون تومان و واحدهای کسب و کار که تعطیل نشده‌اند و همچنان فعال هستند به ازای هر فرد شاغل به کار ۱۲ میلیون تومان تسهیلات دریافت می‌کنند.

عابدی تصریح کرد: تسهیلات در نظر گرفته شده برای رانندگان مسافربر و فعالان حوزه حمل و نقل عمومی به ازای هر فرد بیمه شده ۶ میلیون تومان است.

وی گفت: برای فاقدین بیمه فعال در ۱۴ رسته شغلی به ازای هر نفر نیروی کار مبلغ هشت میلیون تومان لحاظ شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی افزود: دیگر افرادی که متقاضی استفاده از این طرح حمایتی هستند به تشخیص دستگاه بخشی مبلغ ۶ میلیون تومان تسهیلات دریافت می‌کنند.

وی گفت: مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستوران‌ها، بوفه‌ها، طباخی‌ها، تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها، اغذیه فروشی‌ها و موارد مشابه مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمانپذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها، مراکز بوم‌گردی، مراکز اقامتی، پذیرایی، تفریحی، خدماتی بین‌راهی، موزه‌ها و زایرسراها، حوزه حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری و برون شهری اعم از هوایی، جاده‌ای، ریلی و دریایی همچنین دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و زیارتی از جمله واحدهای کسب و کارهای آسیب‌دیده به شمار می‌روند.

عابدی ادامه داد: از دیگر واحدهای کسب و کار مشمول این قانون می‌توان واحد تولید و توزیع پوشاک، تولید و توزیع کیف و کفش، مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه، مراکز و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی، مراکز و مجتمع‌های فرهنگی، آموزشی، هنری و رسانه‌ای، مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی، موسسات خصوصی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در حوزه‌های درمانی، تشخیصی، آزمایشگاهی و پاراکلینیکی فعالند و آموزشگاه‌های رانندگی، آرایشگاه‌ها، سالن‌های زیبایی و گرمابه‌ها را نام برد.

وی گفت: افرادی که در این رسته‌های شغلی مشغول فعالیت هستند می‌توانند با مراجعه به سامانه https://kara.mcls.gov.ir از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

معاون استاندار خراسان جنوبی با اشاره به ۲ ماه تنفس تعیین شده برای بازپرداخت تسهیلات افزود: زمان بازپرداخت تسهیلات از مهرماه امسال با کارمزد ۱۲ درصد و به مدت ۲ سال خواهد بود.

وی اظهار داشت: در صورتی که تسهیلات دریافتی در غیر مصادیق تعیین شده هزینه شود یا اقساط به موقع پرداخت نشود، فرد به مدت ۲ سال از دریافت هرگونه خدمات بانکی (تسهیلات، ضمانت‌نامه و اعتبارات اسنادی) محروم و موظف به بازپرداخت وام با نرخ سود ۲۴ درصد، شامل ۱۸ درصد نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و ۶ درصد جریمه خواهد شد.

 

 

 

 

فراهم شدن شرایط اهداء پلاسمای بهبودیافتگان کرونا

با راه اندازی اولین دستگاه پلاسما فرز خون در سازمان انتقال خون خراسان جنوبی، شرایط اهداء پلاسمای بهبودیافتگان بیماری کرونا در این استان فراهم شد.

مدیرکل انتقال خوان استان گفت: یک خانوده چهار نفره که به این بیماری مبتلا شدند و بهبود یافتند، امروز از آنان پلاسما گرفته شد.

دکتر میری مقدم بهترین زمان برای اهداء را ۲۸تا۳۰ روز پس از بهبودی اعلام کرد و افزود:اگر این بازه زمانی بیشتر شود، مقدار آنتی بادی موجود در خون کاهش می‌یابد.

وی با اشاره به شرایط اهداء پلاسما گفت: شرایط اهداء پلاسما در واقع همان شرایط اهداء خون است، تنها خانم‌های باردار نمی‌توانند پلاسما اهداء کنند.

مرکز انتقال خون قائم بیرجند همه روزه از ساعت ۷تا۱۳ آماده دریافت پلاسمای بهبودیافتگان بیماری کرونا است.

 

 

 

 

کشف کارگاه تولیدی موادشوینده غیرمجاز در شهرستان بشرویه4

مأموران انتظامی شهرستان بشرویه یک کارگاه تولیدی موادشوینده غیرمجاز در این شهرستان کشف کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان بشرویه گفت:مأموران انتظامی این شهرستان با انجام اقدامات فنی و پلیسی از فعالیت یک کارگاه تولید موادشوینده غیرمجاز و غیر بهداشتی، بلافاصله بررسی موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.

سرهنگ فاضل مریمی افزود: مأموران در بررسی‌های انجام شده، مکان مورد نظر را شناسایی قرار دادند که پس از هماهنگی با مقام قضایی محل مورد بررسی قرار گرفت که در بازرسی از این کارگاه تولیدی یک دستگاه صنعتی تولید مایع دستشویی، یک عدد مخزن ۵۰۰لیتری نگهداری مواد و ۵۰۰لیتر مواد اولیه تولید مایع دستشویی فاقد مجوز قانونی کشف شد.

وی با اشاره به اینکه در این رابطه متهم دستگیر و با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شد گفت: شهروندان در صورت مشاهده هر گونه موارد مشکوک، سریعاً مراتب را به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ اطلاع دهند.

دستگیری سارق و کشف ۵فقره سرقت در خوسف4

فرمانده انتظامی شهرستان خوسف از دستگیری یک نفر سارق با کشف ۵فقره سرقت در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، سرهنگ صادقی گفت:با دریافت خبری مبنی بر وقوع چندین فقره سرقت در سطح شهرستان خوسف، مأموران انتظامی بلافاصله بررسی موضوع را در دستورکار خود قرار دادند.

وی افزود: مأموارن با انجام اقدامات فنی و پلیسی، مخفیگاه سارق را شناسایی و در عملیات ضربتی وی را دستگیر کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان خوسف گفت: متهم در اظهارات خود به ۵فقره سرقت منزل و اماکن خصوصی اعتراف کرد که در این رابطه پرونده تشکیل و به مراجع قضایی معرفی شد.

سرهنگ صادقی به شهروندان توصیه کرد: توصیه‌های پلیس را در حفظ و نگهداری اموال خود جدی بگیرند و درصورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک موضوع را سریعا با شماره تلفن ۱۱۰ به مرکز فوریت‌های پلیسی اطلاع دهند.

عملیات ردیابی مگس میوه مدیترانه‌ای در خراسان جنوبی3-7

با ردیابی‌های انجام شده، آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در برخی از باغات شهرستان طبس مشاهده شد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: با توجه به اینکه آفتعملیات ردیابی مگس میوه مدیترانه‌ای در خراسان جنوبی مگس میوه مدیترانه‌ای در استان جزء آفات قرنطینه داخلی محسوب می‌شود عملیات ردیابی و پایش مستمر آن در تمام باغات استان توسط اعضای شبکه مراقبت بخش خصوصی و دولتی در حال انجام است..

مهدی یوسفی با بیان اینکه مگس میوه مدیترانه‌ای را یکی از مهم‌ترین و مخرب‌ترین آفات محصولات باغی دانست، افزود: این آفت چند میزبانه (پلی فاژ) بوده که دامنه میزبانی آن بیش از ۳۰۰ گونه میوه، سبزیجات و گیاهان زینتی را در بر می‌گیرد.

وی گفت: این آفت برای اولین بار درآذرماه سال ۹۸ در سطح ۱۵ هکتار از باغات انار منطقه خرو شهرستان طبس مشاهده دراین خصوص یک دستگاه دیتالاگر در محل باغ نصب و یک نفر کارشناس ناظر گیاه پزشکی برای رصد و پایش آفت در منطقه مستقر شد

یوسفی افزود: فرمون­های جلب کننده آفت در اواخر فروردین ماه سال جاری در باغات شهرستان طبس توسط کارشناسان شبکه مراقبت شهرستان نصب شد و ظهور آفت در چهارم خرداد امسال گزارش شد.

وی گفت: آماده سازی ونصب تله‌های جلب کننده حاوی مایع سراتراپ، سراتینکس، فرمون‌های جلب کننده حشرات و طعمه مسموم تهیه شده با پروتئین هیدرولیزات به همراه هماهنگی و مشارکت نیرو‌های بسیج سازندگی نقش بسزایی در کاهش جمعیت آفت و پیشگیری از خسارت آن داشته است.

یوسفی از باغداران خواست: با رعایت بهداشت عمومی کف باغ، شامل جمع آوری و دفن میوه‌های ریخته شده پای درختان در عمق ۵۰ سانتی متری خاک و تسریع در برداشت میوه‌های رسیده و همچنین رعایت مسائل قرنطینه‌ای شامل عدم جابجایی و نقل و انتقال میوه‌های آلوده به دیگر نقاط در کاهش آلودگی باغات خود همکاری کنند.

امام جمعه بیرجند: اربعین فقط یک حرکت فیزیکی نیست2-3

امام جمعه بیرجند: اربعین فقط یک حرکت فیزیکی نیست

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: اربعین تنها یک حرکت فیزیکی نیست بلکه در دل هر انسانی وجود دارد.

حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی روز چهارشنبه در نشست کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین خراسان جنوبی افزود: اربعین تلالو نظام عدالتخواهی و به عنوان یک فرهنگ در برابر ظلم و ستم متجاوزان و ستمگران است.

وی اظهار داشت: امروز استعمار تنها زانوی خود را روی گردن یک سیاه‌پوست آمریکایی نمی‌گذارد بلکه آن را بر حلق همه ملت‌ها گذاشته است و اربعین و کربلا در مقابل چنین تفکری قرار دارد.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا اگر همه دوستداران اربعین هم جزو واماندگان باشند اما فرهنگ اربعین وجود دارد و تا سرنگونی ظلم خواهد بود.

وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای برگزاری اربعین باید با قوت ادامه داشته باشد تصریح کرد: آیین اربعین به هر شکلی که برگزار شود باید ساماندهی شده باشد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: اربعین حالت نمادین دارد والا تمام زمین کربلا است و مراسم اربعین به هر شکلی برگزار شود به محتوای آن ضربه‌ای وارد نمی‌کند.

وی افزود: اربعین حسینی نه تنها دارای جایگاه خاص بلکه یک معجزه است و زیارت اربعین در کنار زیارت‌های وحی‌گونه مانند زیارت عاشورا آمده است و زیارت‌هایی همچون جامعه کبیره و امین الله که معرف شیعه هستند.

امام جمعه بیرجند بیان کرد: در زمانی هستیم که نصف دنیا را ظلم و ستم فراگرفته و نصف دیگر آن در آتش ظلم می‌سوزد و فریادی که از عدالت به گوش مردم جهان رسیده، رمز آن در اربعین است.

وی گفت: اگر امسال اربعین حسینی را از نظر فیزیکی تعطیل کنند اما اربعین با قدرت سر جای خود هست و تا نظام‌های ظلم را به نابودی نکشاند به راهش ادامه می‌دهد.

وی افزود:  اینکه شما زحمت می‌کشید و برنامه‌ریزی می‌کنید، آمادگی لازم را برای هر احتمالی صورت می‌دهید تا در هر شکلی به وظیفه خود عمل کنید، کار عاقلانه‌ای را انجام می‌دهید اما با حفظ همه این موارد بیش از هر چیزی فرهنگ‌سازی اربعین را مورد توجه قرار دهید و بر روی آن کار کنید.

مسوول کمیته آموزش ستاد اربعین خراسان جنوبی هم گفت: برای برگزاری اربعین حسینی چند موضوع و راهکار در سطح کلان مورد بررسی است.

حجت الاسلام مجتبی اوحدی افزود: محور اول این است که اربعین مانند سال‌های گذشته اما با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شود.

وی گفت: در محور دوم ممکن است مراسم اربعین با حضور عراقی‌ها و تعداد محدودی از کشورها برگزار شود و در محور سوم احتمال برگزار نشدن آن برای مردم عراق و سایر کشورها وجود دارد.

اوحدی اظهار داشت: کمیته‌های اربعین مانند سال‌های گذشته فعالیت خود را آغاز کردند که در صورت برگزاری مراسم دغدغه‌ای وجود نداشته باشد.

وی ادامه داد: چهار گروه معنوی، نماز و خواهران برای کمیته آموزش ستاد اربعین پیش‌بینی شده که با توجه به وضعیت موجود می‌طلبد علاوه بر اقدامات سال‌های گذشته آموزش‌ها در حوزه بهداشتی هم افزایش یابد.

۱۳ کمیته در ستاد اربعین خراسان جنوبی فعالیت می‌کنند.

 

۶ موکب اربعین در خراسان جنوبی مستقر می‌شود/

۶ موکب اربعین در خراسان جنوبی مستقر می‌شود

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان جنوبی گفت: با توجه به حضور زایران پاکستانی در ایام اربعین در استان مجوز استقرار ۶ موکب برای خدمات‌رسانی به زائران حسینی صادر شد.

موسی جوینده روز چهارشنبه در نشست کمیته فرهنگی و آموزش ستاد اربعین خراسان جنوبی افزود: تا سال گذشته خراسان جنوبی به عنوان استان معین ۲ محسوب نمی‌شد اما با توجه به رایزنی‌های صورت گرفته و عبور زایران پاکستانی از این استان از امسال خراسان جنوبی استان معین ۲ خواهد بود.

وی گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا باید مراتب را بر این بگذاریم که اربعین برگزار می‌شود تا آمادگی لازم را در صورت فروکش کردن این ویروس داشته باشیم.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان جنوبی اظهار داشت: تصمیم‌گیری در مورد چگونگی اجرای آیین اربعین در ستاد ملی بررسی و اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی با بیان اینکه کمیته‌های اربعین باید بیش از سال‌های گذشته فعال باشند تصریح کرد: ابلاغیه‌های لازم برای برگزاری ستادهای اربعین به فرمانداران ابلاغ شده است.

مدیر حج و زیارت خراسان جنوبی هم با بیان اینکه هنوز ابلاغیه‌های لازم برای چگونگی برگزاری مراسم اربعین ابلاغ نشده است افزود: مراجعات زیادی از سوی متقاضیان شرکت در راهپیمایی اربعین به سازمان حج و زیارت وجود دارد که باید نسبت به تعیین تکلیف آنها اقدام شود.

ابوالفضل نوفرستی اظهار داشت: به متقاضیان گفته می‌شود که در صورت برگزار نشدن مراسم باید شبه اربعین در داخل برگزار شود و اگر سال گذشته ۲۰ هزار نفر شرکت کردند اربعین امسال هدف‌گذاری ۱۰۰ هزار نفری داشته باشند.

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط جدید برنامه‌ریزی‌های اجرایی از هم اکنون باید مد نظر قرار گیرد.

مدیر حج و زیارت خراسان جنوبی گفت: طبق تصمیمی که گرفته شده در صورت اعزام نشدن زایران ایرانی چند موکب به عراق برای خدمات‌رسانی به زایران عراقی اعزام خواهند شد که موکب‌های خراسان جنوبی هم در این لیست خواهند بود.

وی افزود: طبق اعلام سفیر ایران در عراق احتمال اینکه اربعین امسال برگزار نشود، زیاد است اما برای زایران پاکستانی باید پیش‌بینی‌های لازم در استان صورت گیرد.

۱۳ کمیته در ستاد اربعین خراسان جنوبی فعال هستند.

 

 

 

 

شناسایی و فراخوان ۵۴۱ مشمول غایب در خراسان جنوبی
حسینی از شناسایی و فراخوان ۵۴۱ مشمول غایب از ابتدای سال جاری در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: طی این مدت یک هزار مشمول وظیفه عمومی به خدمت مقدس سربازی اعزام شده اند.

به گزارش حبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، «سید احمد حسینی» امروز (۱ مرداد) به خبرنگاران رسانه‌های گروهی گفت: از ابتدای سال جاری با توجه به محدودیت های ایجاد شده در خصوص بیماری کرونا، خدمات دهی به مشمولان وظیفه عمومی با رعایت پروتکل های بهداشتی در حال انجام است و تاکنون یک هزار مشمول وظیفه عمومی به خدمت مقدس سربازی اعزام شده اند.

سرهنگ حسینی با بیان این که مدت آموزش سربازی با توجه به شرایط موجود تا اطلاع ثانوی یک ماه تعیین شده است؛ افزود: از ابتدای سال 541 مشمول غایب شناسایی و فراخوان شده اند که پس از سیر مراحل قانونی به مراکز آموزشی معرفی شدند.

وی بیان داشت: سلامت کارکنان وظیفه و مشمولان دوره ضرورت سربازی با جدیت پیگیری می شود و مشمولان پس از پذیرش با رعایت پروتکل های بهداشتی و در نظر گرفتن ظرفیت اتوبوس ها به مراکز آموزشی اعزام می شوند و در چند مرجله تست های لازم در خصوص بیماری یا عدم بیماری از آنان اخذ می شود.

معاون وظیفه عمومی خراسان جنوبی ادامه داد: از ابتدای سال جاری 25 جلسه بررسی کفالت و 49 شورای پزشکی در استان برگزار شده است که درخواست اعتراض معترضان و یا سازمان وظیفه عمومی به نظر کارشناسان، در 2 جلسه شورای عالی بررسی شده است.

سرهنگ حسینی تصریح کرد: کارت پایان خدمت مشمولان وظیفه عمومی حداکثر تا یک ماه پس از اتمام دوره سربازی صادر خواهد شد و افرادی نیز که کارت پایان خدمت خود را مفقود کرده اند می توانند با مراجعه به مراکز خدمات پلیس10+ نسبت به صدور مجدد کارت اقدام کنند.

 

 

 

 

اعلام شرایط ثبت نام و پذیرش در جشنواره تعاونی‌های برتر سال جاری

الزامات ثبت نام و پذیرش در جشنواره تعاونی‌های برتر سال جاری در خراسان جنوبی اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی،مدیر تعاون اداره کل تعاون کارورفاه اجتماعی استان گفت: اتحادیه‌ها اعلام شرایط ثبت نام و پذیرش در جشنواره تعاونی‌های برتر سال جاریو شرکت‌های تعاونی برای حضور در جشنواره تعاونی‌های برتر ضمن بروز رسانی بانک اطلاعاتی در سامانه هوشمند بخش تعاون باید ۹شرط اعلام شده از سوی وزارت متبوع را رعایت کنند.

محمدمهدی راستگو افزود:مثبت بودن تراز مالی شرکت تعاونی در ۳سال اخیر، فعال و در حال بهره برداری بودن تعاونی با حداقل داشتن ۳سال فعالیت، انجام برگزاری مجامع قانونی و رعایت قواعد حقوقی الزامی، نداشتن محکومیت قضایی موثر در مورد تعاونی در ۳سال اخیر و درج مدارک تحصیلی اعضای هیأت مدیره شرکت تعاونی در سامانه جامع و هوشمند تعاونی را از جمله الزامات شرکت‌های تعاونی برای پذیرش اولیه در جشنواره تعاونی‌های برتر عنوان کرد.

وی گفت: درج مستندات قانونی مرتبط با امور مالیاتی و بیمه تامین اجتماعی شرکت تعاونی در سامانه سامانه جامع و هوشمند تعاونی، بارگذاری گواهینامه‌های مرتبط با نوع فعالیت شرکت تعاونی در سه سال اخیر در سامانه، گواهینامه‌های ایزو، محیط زیست، اختراع، طرح صنعتی و تقدیرنامه، بارگذاری صورت‌های مالی و آخرین تغییرات اساسنامه شرکت تعاونی در سامانه جامع و هوشمند تعاونی‌ها و بارگذاری تصاویر واضح محصولات و خدمات شرکت تعاونی در سامانه را از دیگر الزامات شرکت در جشنواره برشمرد.
راستگو افزود: جشنواره تعاونی‌های برتر در سال جاری با رویکرد رتبه بندی و اعتبار سنجی تعاونی‌ها با استفاده از سامانه جامع و هوشمند تعاونی‌ها از ۹مرداد آغاز خواهد شد.

 

 

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی:

تکمیل آزمایشگاه دامپزشکی شرق نیازمند ۷.۵ میلیارد تومان اعتبار است

تکمیل آزمایشگاه دامپزشکی شرق نیازمند ۷.۵ میلیارد تومان اعتبار است

بیرجند- مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: آزمایشگاه دامپزشکی شرق کشور با ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی نیازمند هفت میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار است.

محمد اصغر زاده در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به پروژه آزمایشگاه دامپزشکی شرق کشور بیان کرد: عملیات اجرایی این پروژه از سال ۱۳۹۰ در استان آغاز شده است.

وی با بیان اینکه اتمام پروژه نیازمند هفت میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است، اظهار کرد: تا سال ۹۷ پیشرفت فیزیکی این پروژه قریب به ۴۰ درصد بوده اما الان به پیشرفت ۸۵ درصدی رسیده است.

اصغر زاده بیان کرد: استانداری خراسان جنوبی، سازمان مدیریت و سازمان برنامه و بودجه کشور در راستای تأمین بخشی از اعتبار مورد نیاز قول مساعد داده اند که در صورت تخصیص اعتبار، امکان افتتاح پروژه در دهه فجر سال جاری وجود دارد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با بیان اینکه با توجه به سال جهش تولید نگاه ما به آزمایشگاه نگاهی اقتصادی است، گفت: عملکرد خوب و به موقع دامپزشکی باعث افزایش ۲۵ درصدی تولید می‌شود.

اصغر زاده بیان کرد: با توجه به اینکه خراسان جنوبی نقطه هدف برای هاب شتر است، نگاه ما به آزمایشگاه دامپزشکی نگاهی به آزمایش‌های تخصصی بیماری‌های شتر است.

وی ادامه داد: امید است با تجهیزات پیش بینی شده، آزمایشگاه دامپزشکی شرق کشور مرکز علمی تخصصی و آزمایشگاهی هاب شتر بوده و به عنوان پایلوت کشوری قرار گیرد.

اصغر زاده بیان کرد: این آزمایشگاه علاوه به ایفای نقش در بحث‌های تولیدی و پدافندی می‌تواند در زمینه رصد، پایش و تسریع در تشخیص بیماری‌ها بسیار مؤثر باشد.

 

 

 

 

ورود اولین محموله تجهیزات توربین های نیروگاه زغال سوز طبس2

اولین محموله تجهیزات توربین های نیروگاه زغال سوز طبس امروز وارد این شهرستان شد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی برق حرارتی ایران و جمعی از مسئولان استانی در این مراسم حضور دارند.

حجت الاسلام نصیرایی نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: ورود اولین محموله تجهیزات توربین های نیروگاه زغال سوز طبس، موجب تحولی عظیم در اقتصاد شرق کشور می شود.

نیروگاه حرارتی طبس، اولین نیروگاه زغال سوز کشور است که ظرفیت تولید۶۵۰ مگاوات برق در سال را دارد.

 

 

 

 

 

 

مشکلات موجود در باره ساخت و ساز فضاهای آموزشی مدارس استان با تفاهم شهرداری با اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان حل شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری ،شهردار بیرجند روز گذشته در جلسه شورای اسلامی شهر بیرجند که مدیر کل آموزش و پرورش استان حضور داشت با اشاره به این که در گذشته  در بیرجند دستگاه های اجرایی عوارض صدور پروانه ساخت خود را پرداخت نمی کردند، گفت: بر اساس تفاهم انجام شده

با اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان مشکلی برای ساخت و ساز فضاهای آموزشی در بیرجند وجود ندارد و عوارض مربوط را  هم تقسیط می کنیم  و در باره تغییر کاربری ها هرچند وظیفه ای نداریم ولی از طرح تفضیلی شهر باید صیانت کنیم با این وجود با مواردی که در این باره در کمیسیون ماده 5 از سوی آموزش و پرورش مطرح شدریا، موافقت شده است.

مهندس«جاوید» افزود: معتقدم اگر قرار است فضای تجاری با بهره گیری از فضاهای آموزشی ایجاد شود برای جلوگیری از مشکلات آینده نباید این فضاها به بخش خصوصی فروخته شود و آموزش و پرورش استان علاوه بر ثبت بدهی های خود به شهرداری در سامانه باید اقدام لازم را برای پرداخت آنها انجام دهد.

 

 

 

تخصیص900میلیون تومان برای خریداقلام بهداشتی مدارس
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: بیش از 900 میلیون تومان اعتبار به منظور خرید اقلام بهداشتی پیشگیری از کرونا در بین مدارس استان توزیع شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی، محمد علی واقعی پیش از ظهر امروز در جمع اعضای شورای بازگشایی مدارس استان اظهار کرد: طرح مرمت و بهسازی سرویس های بهداشتی و جداسازی آبخوری ها از سرویس های بهداشتی مدارس استان عملیاتی شده است.

وی، از پیش بینی برگزاری دوره های آموزشی تخصصی ویژه مدیران، معاونین، معلمان،مراقبین سلامت، سرایداران، والدین و دانش آموزان همزمان با سال تحصیلی جدید به صورت غیر حضوری خبر داد و تصریح کرد: اقلام مورد نیاز اتاق بهداشت مدارس نیز تهیه و بین مدارس استان توزیع شده است.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، از تهیه و توزیع 1200 لیتر صابون مایع ویژه مدارس مناطق محروم استان خبر داد و ابراز داشت: همچنین 5 دستگاه تب سنج لیزری خریداری شده و در شهرستان ها با جمعیت دانش آموزی بالای استان توزیع شده است.

رئیس ستاد مبارزه با کرونای آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به برگزاری مستمر جلسات کارگروه سلامت و تندرستی در طول تابستان، افزود: تمامی اقلام و  وسایل حفاظتی ویژه مراقبین سلامت تهیه و از طریق اداره سلامت و تندرستی در اختیار مراقبین سلامت استان قرار گرفته است.

واقعی با بیان این مطلب که 3 سناریوی ( قرمز، زرد، سفید) برای بازگشایی مدارس در نظر گرفته شده و آماده بازگشایی مدارس در تاریخ مقرر هستیم؛ عنوان کرد: تمامی دستورالعمل ها و صورت جلسات ستاد ملی و استانی مبارزه با  کرونا  به ادارات شهرستان ها و مناطق و متعاقب آن به مدارس استان ابلاغ شده است.

فرهنگ سازی و آموزش لازمه شکست کرونا
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: فرهنگ سازی، آموزش همگانی و اطلاع‌رسانی به جامعه فرهنگیان و دانش آموزی استان و کنترل رفتار به منظورشکست ویروس کرونا نکته مهمی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی، محمد علی واقعی صبح امروز در جلسه ستاد مبارزه با کرونا که با هدف برنامه ریزی برای بازگشایی مدارس برگزار شده بود، تصریح کرد:  ویروس کرونا جزو بیماری‌های نوپدید است که رفتار آن برای کنترل چندان شناخته شده نیست، اما می‌توان با آموزش و کنترل رفتار، با حل رابطه علت و معلولی ویروس کرونا را شکست داد.

وی؛ بر آشنایی و افزایش آگاهی دانش آموزان استان در مواجهه با شرایط و موقعیت‌های مختلف و عکس العمل مناسب از سوی ایشان تأکید کرد و  ابراز داشت: دانش آموزان ما باید بدانند در زمان قرارگیری در شرایط و موقعیت‌های مختلف چگونه عمل کنند تا از خود در ابتلا به ویروس کرونا محافظت کنند.

رئیس ستاد مبارزه با کرونای آموزش و پرورش خراسان جنوبی؛ با بیان این که این بیماری با رعایت  نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به راحتی قابل پیشگیری است و می‌توان از شیوع و ابتلا به آن جلوگیری کرد؛ اظهار کرد: در شرایط شیوع ویروس کرونا اگر نکات بهداشتی رعایت شود و  از ماسک و مواد ضدعفونی کننده به طور صحیح و اصولی استفاده شود، کنترل بیماری سهل و آسان می شود.

وی با اشاره به تمهیدات آموزش و پرورش استان در بازگشایی مدارس و رعایت نکات ایمنی، سلامت جسم و روان دانش آموزان را خط قرمز خادمین نظام تعلیم و تربیت در خراسان جنوبی دانست و تأکید کرد:  یکی از راهکارهای ساده مقابله و شکست ویروس کرونا شست و شوی مرتب دست با آب و صابون است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی؛ با ابراز نگرانی از قرار گرفتن مجدد مرکز استان در مرز هشدار، ادامه داد: ویروس کرونا برای دانش آموزان به ویژه کودکان دوره ی ابتدایی و اطفال اضطراب به ارمغان آورده و در فضای فعلی بزرگترها باید حواسشان به اطفال باشد و ضمن مراقبت اصولی از ایشان مواظب باشند که با وسواس بی خود در بچه ها اضطراب ایجاد نکنند.

واقعی، بر بازگشایی مدارس استان در زمان مقرر تأکید کرد و افزود: رفتار ویروس و رفتار مردم در مواجهه با آن هردو در شکست کرونا موثر است.

ورودبه موقع، تخصصی ودردسترس بودن سه ویژگی اورژانس اجتماعی
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: ورود به موقع، تخصصی و در دسترس بودن سه ویژگی بارز اورژانس اجتماعی در مرکز استان برای ارائه خدمات اجتماعی به مردم با رویکرد فعال است که محدود به زمان و مکان نمی شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی، محمد علی واقعی سه شنبه شب در بازدید از بخشهای مختلف اداره پذیرش بهزیستی استان اظهار کرد: اورژانس اجتماعی تلفیقی از مداخله در بحران فردی،خانوادگی و اجتماعی است که برای حل مشکلات و آسیب‌های اجتماعی مردم توسط دفتر امور آسیب‌دیدگان سازمان بهزیستی انجام می‌شود.

وی ازکارکنان بهزیستی به عنوان نوک پیکان مبارزه با آسیب های اجتماعی یاد کرد و ادامه داد: اورژانس اجتماعی در خراسان جنوبی، تلاش دارد تا با ارائه خدمات مؤثر به کنترل و کاهش بحران‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی پرداخته و با جایگزین کردن مداخله‌های روانی و اجتماعی با مداخله‌های انتظامی وقضایی زمینه ارتقای توانمندی افراد در معرض آسیب  را فراهم کرده و باغث  پیشگیری از وقوع جرم شود.

دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی، ارائه خدمات تخصصی مددکاری، روانشناسی، تربیتی، حقوقی، فرهنگی و آموزشی را مهم ترین رسالت اورژانس اجتماعی دانست و یاد آور شد: اعتماد مردمی و شماره تلفن ۱۲۳ جوهره اصلی موفقیت اورژانس اجتماعی در کشف، شناسایی و امدادرسانی به آسیب دیدگان اجتماعی اعم از کودک، زن، سالمند، جوان و نوجوان است

واقعی با بیان این که  نباید تحت هیچ  شرایطی اجازه داد بر این اعتماد خدشه‌ای هرچند کوچک وارد شود، تصریح کرد: ا حضور گروه‌های سیار و مددکاران مرکز ۱۲۳ حتی اگر موجب نجات جان یک نفر هم شود ارزش بالایی دارد و باید آن را ستود.

گفتنی است در این بازدید که معاونین توسعه مدیریت و  پرورشی آموزش و پرورش و مدیر کل بهزیستی استان نیز حضور داشتند؛ واقعی از خط تلفنی 123، پایگاه خدمات سیاراورژانس اجتماعی، مرکز مداخله دربحران، مرکزکودکان خیابانی،مراکز اسکان موقت، خانه سلامت، خانه امن، مشاوره تلفنی 1480 دیدن کرد.

درپیام تبریک سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه مطرح شد:
خانواده تأثیر گذار ترین تهاد تربیتی
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: در نگرش متعالی قرآن کریم، جایگاه معنوی خانواده به عنوان تأثیرگذارترین نهاد تربیتی در پرورش سرمایه‌های انسانی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی، محمد علی واقعی صبح امروز با صدور پیامی سالروز ازدواج حضرت علی(ع) با حضرت فاطمه(س) و روز پیمان مقدس ازدواج را به جامعه فرهنگیان استان و خانواده ایشان تبریک و تهنیت گفت.

در متن پیام مدیر کل آ»وزش و پرورش خراسان جنوبی آمده است:

باسمه تعالی

در نگرش متعالی قرآن کریم، جایگاه معنوی خانواده به عنوان تأثیرگذارترین نهاد تربیتی در پرورش سرمایه‌های انسانی از اهمیت بسزایی برخوردار است و در این میان آنچه که بیش از همه در توصیه های قرآنی و سخنان گهر بار ائمه معصومین(ع) سفارش مؤکد به آن شده، جایگاه نهاد خانواده، نقش تربیت در بنیان خانواده و رعایت تکریم و حفظ حرمت سالمندان و خردمندان بعنوان بزرگان خانواده و اجتماع بوده است؛ از این رو نخستین روز از ماه ذی الحجه و آخرین ماه سال قمری، سالروز زیباترین پیوند آسمانی در سرتاسر گیتی است.

روزی که دیگر هیچ گاه مانند آن در تاریخ تکرار نشد. علی علیه السلام، امیر مومنان با فاطمه علیها السلام، برترین بانوی جهان پیمان عشق بست و خدا، والاترین فرستاده خویش را بر این پیمان گواه گرفت. این روز عزیز و گرامی، بهانه‌ای است تا به یاد آوریم پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله ازدواج دخترش را به ساده ترین و راحت ترین شیوه انجام داد تا برای همه جوانانی که در آستانه زندگی مشترک هستند، سرمشق نیکویی باقی بماند.

مهریه حضرت زهرا سلام الله علیها دو جنبه مادی و معنوی داشت، بخش مادی آن بسیار کم در نظر گرفته شد اما برای ایشان مهریه‌های معنوی دیگری نیز گفته شده است. در روایتی می خوانیم که حضرت زهرا علیهاالسلام از پدر تقاضا کرد که آن حضرت از خدا بخواهند تا مهریه اش را شفاعت از مسلمانان گناهکار قرار دهد. این خواسته حضرت مستجاب شد و فاطمه علیها السلام شفیع و واسطه بخشش گناهکاران قرار گرفت.

فاطمه زهرا علیها السلام، در طول زندگانی خویش هماره دعوت کننده به سوی «وارستگی از دنیا و دل سپاری به خدا» بود، ولی نه دعوتی با زبان، که دعوت با تمام وجود و در عمل؛ که از هزاران دعوت زبانی بیشتر و اثرگذارتر است و این روش و مشی ایشان در تمامی طول زندگی و حتی در زمان ازدواج بود.

ضمن گرامیداشت این روز فرخنده و مبارک به جامعه ی فرهنگیان فرهیخته استان، از در گاه خداوند متعال مسألت دارم زمینه ازدواج آگاهانه، به هنگام و آسان را برای تمامی جوانان این مرز و بوم فراهم نماید.

 

 

 

۱۲۷ واحد صنفی متخلف در خراسان جنوبی شناسایی شد4

۱۲۷ واحد صنفی متخلف در خراسان جنوبی شناسایی شد

بیرجند – ایرنا – مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۶۸۲ مورد بازرسی از واحدهای صنفی استان انجام شد که منجر به شناسایی ۱۲۷ واحد متخلف شده است.

محمدحسین اشرفی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۱۴۹ گروه گشت مشترک با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف استان و دانشگاه علوم پزشکی بر روند فعالیت اصناف و واحدهای تولیدی نظارت داشتند که به ۲۹۲ واحد متخلف تذکر داده شد.

وی تصریح کرد: واحدهای دارای تخلف برای صدور رای به شعب تعزیرات حکومتی استان معرفی شدند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی بیان کرد: بیشترین فراوانی تخلفات اصناف در این بازه زمانی به ترتیب مربوط به کمبود یا گرانفروشی، درج نشدن قیمت و ارائه نکردن فاکتور خرید بوده است.

وی از تشکیل ۱۱ پرونده تخلف مربوط به اقلام بهداشتی در استان خبر داد و گفت: مجموع محکومیت این پرونده‌ها ۱۹۵ میلیون و ۲۰۵ هزار ریال بوده است.

اشرفی با بیان اینکه تخلف این پرونده‌ها در زمینه گرانفروشی و احتکار بوده است عنوان کرد: نظارت بر داروخانه‌ها و مراکز عرضه اقلام بهداشتی کماکان به صورت مشترک با سایر دستگاه‌های اجرایی در استان ادامه دارد.

 

 

 

 

 

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی:
۵۵۰ میلیون تومان اعتبار به مناطق حفاظت شده خراسان جنوبی اختصاص یافت2-7
اکبری از اختصاص ۵۵۰ میلیون تومان اعتبار برای مناطق حفاظت شده خراسان جنوبی خبر داد و گفت: ۱۰ پروژه آبی در استان در حال اجرا است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، «حسن اکبری»، امروز (1 مرداد) به رسانه های گروهی اعلام کرد: 550 میلیون تومان اعتبار از محل اعتبارات ملی ستاد مقابله با پدیده گردو غبار برای احداث و اصلاح مجاری انتقال، توزیع آب و تعمیر آبشخورها در سطح مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اختصاص یافت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی افزود: در راستای مدیریت مناطق تحت حفاظت محیط زیست استان، 10 پروژه آبی در این مناطق اجرا خواهد شد.

اکبری با اشاره به اینکه تمامی شهرستان های خراسان جنوبی از این اعتبارات بهره مند شده اند، گفت: با توجه به تزریق این اعتبار به همه شهرستان های استان، احداث ایستگاه ذخیره آب، انتقال آب از چشمه به ایستگاه های ذخیره آب، لایروبی و مرمت چشمه ها، لایروبی و مرمت تاسیسات آب با توجه به نیاز هر منطقه حفاظت شده، در حال انجام است.

وی تصریح کرد: از محل این اعتبار سه ایستگاه ذ خیره آب در شهرستان های زیرکوه، بشرویه و خوسف در حال احداث است.

بیرجند و قائن رکوردار تعداد سمن‌های زیست محیطی

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی از فعالیت بیشترین تعداد سمن‌های رسمی محیط زیستی در شهرستان‌های بیرجند و قائن دراستان خبر داد.

اکبری مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند، ضمن فعالیت ارزنده سمن های خراسان جنوبی گفت: گروه های مختلف در سطح استان در حوزه های مربوط به محیط زیست فعالیت می کنند که بیشترین تعداد سمن های رسمی در بیرجند و قاین متمرکز هستند.

او افزود: در گذشته عمده فعالیت سمن ها در حوزه ی مدیریت پسماند، نهی در مصرف پلاستیک بوده است ولی امروزه حوزه ی فعالیت ها ی سمن ها گسترش یافته و در زمینه های متنوع و متعددی مانند حقوق حیوانات، استفاده ی بهینه از منابع انرژی، حفظ عرصه های طبیعی و … فعالیت های مناسبی صورت می گیرد.

اکبری تصریح کرد: از ابتدای سال  ۹۸ نشست های ماهانه با سمن های محیط زیست استان با موضوعات مشخص که قابلیت پیگیری داشته باشند؛ برگزار شده است .

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی ادامه داد: با توجه به بعد مسافت شهرستان ها با مرکز استان، نشست ها بصورت چرخشی در تمام شهرستان های برگزار می شود و مسائل مربوط به شهرستان ها و هامطالبات سمن ها مورد بررسی قرار می گیرد.
در خراسان‌جنوبی ۲۸ سمن ( سازمان های مردم نهاد) زیست محیطی فعال وجود دارد که در زمینه مباحث فرهنگی و پیشگیری بسیار نقش آفرین هستند.

 

 

 

 

 

 

برگزاری کارگاه ازدواج آسان در نهبندان/ارائه آموزش ها به ۳۰ جوان/2

برگزاری کارگاه ازدواج آسان در نهبندان/ارائه آموزش ها به ۳۰ جوان

بیرجند- رئیس جمعیت هلال احمر نهبندان گفت: در راستای ترویج ازدواج آسان، کارگاهی با حضور ۳۰ شرکت کننده در این شهرستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین رضایی صبح چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود در جامعه بیان کرد: امروزه هزینه‌های سرسام آور ازدواج‌های تشریفاتی باعث سر باز زدن بسیاری از جوانان از مقوله ازدواج است.

وی با اشاره به برنامه‌های هفته ازدواج و سالروز ازدواج آسمانی حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) بیان کرد: در راستای ترویج ازدواج آسان، کارگاهی با حضور ۳۰ جوان در این شهرستان برگزار شد.

رضایی بیان کرد: تغییر دیدگاه جوانان در رابطه با امر ازدواج و آگاهی بخشی به آنان از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی می‌تواند در گرایش به ازدواج آسان و پایدار مؤثر واقع شود.

وی اظهار کرد: آثار ازدواج، دلایل درست و نادرست ازدواج، علل تأخیر ازدواج در برخی جوانان و راهکارها و علائم و نشانه‌های هشدار دهنده در ازدواج از جمله محورهای این کارگاه بوده است.‌

رئیس جمعیت هلال احمر نهبندان بیان کرد: ملاک‌ها و معیارهای یک ازدواج موفق و مهارت‌های ضروری و لازم برای ازدواج پایدار و حفظ زندگی زناشویی را از دیگر محورهای آموزشی این کارگاه دانست.

بنا به گفته رضایی کارگاه آموزشی ازدواج آسان با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی و با هدف ترویج و نهادینه کردن ازدواج آسان به مدت دو ساعت برگزار شده است.

 

 

 

 

 

 

 

روزگار سیاه طلای سفید کویر بشرویه/ بلایی که واردات بر سر پنبه آورد
پنبه کاران شهرستان بشرویه به عنوان قطب کشت طلای سفید در خراسان جنوبی حال و روز خوشی ندارند و نسبت به ادامه کشت این محصول بی رغبت شده اند.

خبرگزاری شبستان- خراسان جنوبی؛ طرح خوداتکایی پنبه یکی از طرح های اقتصاد مقاومتی در حوزه محصولات کشاورزی است که در راستای افزایش تولید این محصول پیگیری می‌شود. هدف این طرح که از سال ٩۴ اجرای آن آغاز شده، در گام نخست، توقف روند نزولی تولید پنبه و سپس، توسعه کشت این محصول بوده است. نگاهی به روند تولید و سطح زیرکشت پنبه طی ۱۷ سال گذشته (از سال ١٣٨٠ تا ١٣٩٧) نشان می‌دهد که سطح زیرکشت این محصول طی مدت مذکور به حدود یک سوم و تولید آن نیز به حدود یک چهارم کاهش یافته است.

 

با وجود اینکه تولید طلای سفید از سابقه دیرینه‌ای در ایران برخوردار است، اما عوامل متعددی نظیر واردات پنبه، پایین بودن قیمت تضمینی و واردات قانونی و غیرقانونی پوشاک موجب شد تا تولید این محصول در ورطه نابودی قرار گیرد. براین اساس سطح زیرکشت پنبه از بیش از ۱۹۸ هزارهکتار در سال ۱۳۸۰ به حدود ۷۰ هزارهکتار در سال ۹۷ کاهش یافته است.

 

کشت پنبه از دیرباز در خراسان جنوبی بخصوص در شهرستان بشرویه به عنوان قطب این محصول تأثیر بسزایی در اقتصاد ساکنان این شهرستان داشته است. اما متاسفانه در سالهای اخیر با افزایش واردات بی رویه و بدون کارشناسی پنبه خسارات جبران ناپذیری به پیکره بخش کشاورزی، بویژه محصول پنبه و همچنین صنایع وابسته به آن وارد شده است تا آنجا که کشاورزان این بخش را دلسرد و مجبور به کاهش تولید طلای سفید کرده است.

 

 

قطب تولید پنبه در خراسان جنوبی معطل کود/بازار در قبضه بی‌تدبیری

«علی صفری حاجی» یکی از کشاورزان پنبه کار در بشرویه در گفتگو با خبرنگار شبستان می گوید: ۲۰ سال است که پنبه می‌کارم اما به دلیل مشکلاتی که کاشت این محصول دارد سال به سال از تمایل کشاروزان برای کشت آن کم شده است.

وی می افزاید: حدود ۶ هکتار  از اراضی کشاورزی که دارم زیر کشت پنبه است که سالیانه از هر هکتار هفت تا ۱۱ تن پنبه برداشت می کنم که امسال نیز پیش بینی می شود به همین میزان برداشت شود.

این پنبه کار بشرویه‌ای در خصوص مشکلات جمع آوری پنبه می گوید: نبود دستگاه جمع آوری پنبه و کمبود کارگران یکی از مشکلاتی است که هر سال ما با آن روبه رو هستیم.

وی با گلایه مندی از قیمت بالای سم و نبود کود به ویژه کود فسفاته که موجب کاهش عملکرد در واحد سطح می شود، اضافه می‌کند: با وجود اینکه پنبه بشرویه مرغوبیت بالایی دارد، در زمان برداشت پنبه با قیمت پایین آن مواجه می شویم که این امر و دستمزد بالا و هزینه های دیگر، کشت محصول پنبه را دچار مشکل کرده است.

صفری حاجی قیمت هر کیلو گرم پنبه ای که از کشاورزان خریداری می کنند را هفت هزار و ۵۰۰ تومان عنوان می کند. وی تاکید می کند: کشت پنبه علاوه بر رنج و زحمت، هزینه‌های زیادی هم دارد به طوری که هفت تا هشت ماه از مرحله کاشت، داشت و برداشت برای کارهایی چون شخم زدن، آبیاری، وجین کردن، کندن علف‌های هرز، نگهداری و مراقبت، خرید کود شیمیایی و بالاخره چیدن پنبه‌ها طول می‌کشد و افزون بر این باید هزینه‌های هنگفتی را نیز صرف کنیم.

این پنبه کار بشرویه ای، ضمن درخواست حمایت عملی دولت در حوزه کشاورزی و توقف واردات بی رویه، بیان می کند: متأسفانه به خاطر نبود حمایت دولت بسیاری از کشاورزان دلسرد شده اند چرا که بیشتر سود را دلالان و واسطه گران می برند.

روزگار سیاه پنبه کاران بشرویه/چتر حمایت دولت بر سر کشاورزان نیست

«محمد تورانی» نیز یکی دیگر از کشاورزان بشرویه است که با وجود اینکه وش پنبه خود را سال گذشته فروخته اما هنوز پولی دریافت نکرده است، می گوید: سالهای سال است که در کار کشت پنبه هستم اما به دلیل مشکلات این بخش در پنج سال اخیر میزان کشت را از ۲۰ هکتار به ۲ هکتار کاهش داده ام و امسال نیز شاید دیگر آخرین سالی باشد که این محصول را کشت می کنم.

وی با انتقاد شدید از رها بودن بخش کشاورزی کشور و مدیریت حاکم بر آن، می افزاید: بحث برداشت پنبه برای کشاورزان مصیب عظما است و نبود دستگاه‌های مکانیزه در این منطقه و حمایت نشدن کشاورزان پنبه کار توسط دولت و مسئولان باعث شده که کشاورزان دیگر انگیزه ای برای کشت این محصول نداشته باشند.

تورانی با اشاره به اینکه بیشتر کشاورزان این شهرستان محصول پنبه را با دست جمع آوری می کنند و متاسفانه کارگری هم وجود ندارد، می گوید: برای خرید تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی تسهیلات ۱۵ درصد می دهند که واقعاً برای کشاورز توجیه اقتصادی ندارد؛ باید شرکت های تعاونی تقویت شوند تا اقدام به خرید ماشین آلات کشاورزی کنند.

از دغدغه نبود کارگر تا برداشت دیرهنگام پنبه

برداشت محصول پنبه از آبان آغاز شده و تا اواخر دی ماه ادامه دارد. برداشت پنبه به هر دو صورت دستی و مکانیزه امکان‌پذیر است. هرچند واضح است که برداشت مکانیزه، بسیار سریعتر و آسان‌تر از برداشت محصول به صورت دستی است. ضمن آنکه به دلیل افزایش دستمزد کارگران و با نبود کارگر، برداشت مکانیزه می‌تواند بخشی از هزینه‌های تولید کنندگان پنبه را کاهش دهد. با این حال گزارش‌ها نشان می‌دهند که اقدامات جدی و موثری برای مکانیزه سازی برداشت پنبه در استان، صورت نپذیرفته است. کمبود ماشین‌آلات برداشت، کمبود مواد برگریز و کشت نامنظم پنبه باعث شده است تا برداشت مکانیزه پنبه، همچنان دشوار و پرهزینه باقی بماند.

«مجید بیکیان» یکی دیگر از پنبه کاران بشرویه است که در این روزهای گرم به سختی در حال برداشت دیرهنگام محصول است، می گوید: فصل برداشت پنبه از ابتدای آبان تا اواخر دی ماه است، اما متأسفانه محصول من به دلیل نبود کارگر بعد از گذشت ۶ ماه از پایان فصل برداشت بر روی غوزه‌ها مانده و یا بر روی زمین ریخته است.

 

 

وی که حدود ۳۰ هکتار پنبه دارد برای برداشت روزانه نیازمند ۱۰۰ نفر کارگر است، اما از ابتدای سال تنها با ۱۰ نفر کارگر برداشت پنبه را انجام می‌دهد. وی می افزاید: برداشت دیرهنگام این محصول با توجه به تغییر رنگ و کیفیت پنبه به نظر می‌رسد بی فایده باشد. تاکنون حدود ۳۰۰ میلیون تومان تنها به دلیل برداشت دیرهنگام به این پنبه کار بشرویه ای خسارت وارد شده است.

 

شهرستان بشرویه روزی به دلیل سطح زیرکشت و تولید بالای پنبه به سرزمین طلای سفید معروف بود ولی اکنون این طلای سفید از عیار افتاده است. کارشناسان توسعه نیافتن مکانیزاسیون، محدود بودن صنایع وابسته، کمبود مراکز تکثیر و تولید بذر، افت ظرفیت، کاهش سطح زیر کشت، پایین بودن قیمت و سنتی بودن کشت و زرع را مهم ترین مشکلات پنبه کاران بیان می کنند.

 

همچنین در حال حاضر کمبود کارگر در فصل برداشت، بالابودن هزینه های تولید، اقتصادی نبودن تولید و نبود برنامه منسجم در وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت و شکوفایی صنعت پنبه فعالان این عرصه را به خط پایان رسانده است.

 

ماندن ۹۲۵ تن محلوج در کارخانه‌های پنبه پاک کنی بشرویه

«کیانی زاده» مدیر کارخانه پنبه پاک کنی بشرویه نیز می گوید: متأسفانه واردات نخ چند سال است که باعث ماندن محلوج‌های تولیدی ما در کارخانه می‌شود. این محلوج که از کشور‌های چین و ترکیه وارد می‌شود با کیفیت پایین مواد اولیه کارخانه‌های نساجی ما را تأمین کرده و بازار فروشی برای محلوج ما در کشور نمی‌گذارد.

 

وی می افزاید: هم اکنون به علت واردات پنبه خارجی، کارخانجات ریسندگی و بافندگی، تمایلی به خرید محلوج داخلی ندارند.

کاهش کشت پنبه در قطب طلای سفید خراسان جنوبی

«حسین سرچاهی» مدیر جهاد کشاوزری شهرستان بشرویه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان  می گوید: شهرستان بشرویه با سطح زیرکشت سه هزار و ۵۰۰ هکتار، رتبه اول سطح زیرکشت و تولید این محصول را در خراسان جنوبی به خود اختصاص داده است.

وی با پیش بینی برداشت هفت هزار و ۷۰۰ تن وش پنبه از مزارع شهرستان بشرویه در سال جاری می‌افزاید: ۲۰ درصد از پنبه شهرستان به وسیله دستگاه غوزه‌چین پنبه و بقیه به صورت دستی برداشت می‌شود و اکنون کشاورزان متقاضی ماشین آلات و ادوات برداشت می توانند از تسهیلات موجو در خط اعتباری مکانیزاسیون برای خرید این دستگاه ها استفاده کنند.

سرچاهی یادآور شد: در ۲۰ سال گذشته سطح زیرکشت پنبه در بشرویه ۲۰ هزار هکتار بوده است اما در چند سال اخیر شاهد کاهش سطح زیرکشت پنبه در بشرویه هستیم.

پیش بینی برداشت ۱۸ هزار تن پنبه در  خراسان جنوبی

«غلامرضا قوسی» رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان  با بیان اینکه در سال زراعی جاری سطحی معادل هفت هزار و ۱۱۴ هکتار از اراضی استان به کاشت پنبه اختصاص یافته است که پیش بینی می‌شود از این سطح نزدیک به ۱۸ هزار تن پنبه برداشت شود، می گوید: برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی برای کشت پنبه در استان خراسان جنوبی ۶ هزار و ۴۰۰ هکتار بوده است.

 

وی با اشاره به اینکه خراسان‌جنوبی از نظر سطح زیر کشت پنبه رتبه ششم در کشور را به خود اختصاص داده است، ادامه می دهد: سطح زیر کشت پنبه طی چند سال گذشته با شیب نه چندان زیاد سطح کاهشی بوده است به گونه ای که از هفت هزار و ۱۷۹ هکتار در سال زراعی ۹۶-۹۷ به  هفت هزار و ۱۴ هکتار در سال زراعی جاری رسیده است.

 

قوسی در زمینه فرآوری محصول پنبه نیز می گوید: در خراسان‌ جنوبی هفت کارخانه در صنعت مرتبط با پنبه فعال هستند که از این تعداد در حال حاضر تنها سه کارخانه فعال است.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در سال زراعی جاری ۷۰۳ تن انواع بذر پنبه جهت کاشت مزارع مورد استفاده قرار گرفته است، می افزاید: در حال حاضر بزرگترین دغدغه کشاورزان پنبه کار برنامه‌ریزی دولت برای جلوگیری از واردات نخ و تنظیم قیمت خرید و جلوگیری از نوسانات بازار است.

 

واما…

تاریخ نشان می‌دهد که پنبه، به عنوان یک محصول صنعتی، ارزشی بیش از بهای ظاهری آن دارد و تغییر در میزان تولید این محصول، تاثیری جدی بر رشد صنعت نساجی در کشور خواهد گذشت و مانع از آن می‌شود که سالیانه میلیون‌ها دلار از منابع مالی کشور، صرف واردات این محصول شود.

 

 

 

امام جمعه بیرجند:
اربعین حسینی مقابل نظام طاغوت ایستاده است
آیت الله عبادی با تاکید بر اینکه اربعین حسینی مقابل نظام طاغوت ایستاده است، ‌گفت: اگر امسال اربعین حسینی را از نظر فیزیکی تعطیل کنند اما اربعین با قدرت در سر جای خود هست و تا نظام های ظلم را به نابودی نکشاند به راهش ادامه می دهد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از بیرجند، آیت الله «سید علیرضا عبادی» امروز (۱ مرداد) در نخستین نشست اعضای کمیته فرهنگی- آموزشی ستاد اربعین خراسان جنوبی ضمن تبریک سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا(س) اظهار داشت: اربعین حسینی نه تنها دارای جایگاهی خاص است، بلکه یک معجزه می باشد.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند افزود: در برنامه های زیارات، زیارت های معتبر، متعدد، پر محتوا و وحی گونه‌ای وجود دارد که هر کدام در جای خود بسیار ارزشمند هستند اما 12 الی 13 قرن پیش، برای معرفی شیعه او را با پنج نشان که یکی از آن ها زیارت اربعین می باشد، معرفی می کردند.

به گفته وی، بعد از 1300 سال که از تعریف شیعه در روایت می گذرد در این زمان که نصف دنیا را ظلم چنان تسلط کرده که نصف دیگر آن در آتش ظلمش می سوزد و فریادی از عدالت به گوش مردم جهان رسیده، می بینیم که رمز آن در اربعین است.

آیت الله عبادی ادامه داد: آن نقطه ادعای تشیع که در آخرالزمان در مقابل ظلم و بی عدالتی و شرک، پرچم را بلند می کند، علامتش همان زیارت اربعین است.

وی گفت: اربعین حسینی تنها در 20 میلیون زائری که خود را به کربلا می رسانند خلاصه نمی گردد بلکه اربعین حالت سمبلیک دارد و جاماندگان از تشرف به کربلا، همه جا را کربلا می کنند.

وی با اشاره به اینکه کربلا یک زمین خاص نیست، موضع قوی نظام عدالت خواهی در مقابل ظلم موجود عالم در هر شرایطی تغییر نمی کند، ادامه داد: امروز استعمار تنها زانوی خود را بر روی گردن یک سیاه پوست آمریکایی نمی گذارند، بلکه زانویشان را بر روی حلق همه ملت ها گذاشته است و اربعین و کربلا در مقابل چنین تفکری قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر امسال اربعین حسینی را از نظر فیزیکی تعطیل کنند اما اربعین با قدرت در سر جای خود هست و تا نظام های ظلم را به نابودی نکشاند به راهش ادامه می دهد.

اختصاص ۲۹۰میلیون تومان برای مرمت بنا‌های بافت تاریخی خوسف2

۲۹۰میلیون تومان برای مرمت بنا‌های بافت تاریخی خوسف اعتبار ملی و مشارکتی اختصاص یافت.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، مدیر پایگاه بافت تاریخی شهرخوسف گفت: با این اعتبار مرمت تعدادی از تکاختصاص 290 میلیون تومان برای مرمت بناهای بافت تاریخی خوسف بنا‌های داخل بافت شامل بخشی از قلعه خوسف و خانه میرزاجعفر برای راه اندازی دفتر پایگاه بافت تاریخی خوسف آغاز شده است.
پریسا جمشیدی استحکام بخشی دیوارها، اجرای اندود کاهگل جداره ها، مرمت و اجرای بادگیر و کفسازی را از عمده عملیات مرمتی که بر روی بنا‌ها انجام می‌ شو عنوان کرد.
بافت تاریخی شهر خوسف با مساحتی بالغ بر ۲۲هکتار، از جمله بافت‌های واجد ارزش معماری بومی، زنده و پویای استان است و از نظر تاریخی خوسف یکی از کهن‌ ترین و قدیمی‌ ترین شهر‌های استان بشمار می‌ رود.
از جمله بنا‌های تاریخی ارزشمند شهر خوسف می‌توان به آرامگاه شاعر برجسته ابن حسام خوسفی، مسجد جامع، خانه تاج ور، خانه میرزاجعفر، خانه بینا، و دیگر خانه‌های تاریخی، ساباط ها، قلعه خوسف و آب انبار‌ها و گذر‌های تاریخی شهر اشاره کرد.

اتمام عملیات اجرایی طرح گردشگری روستای بیهود قاین2

عملیات اجرایی طرح گردشگری روستای بیهود شهرستان قاین به پایان رسید.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، معاون گردشگری، سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گفت:برای اجرای ایناتمام عملیات اجرایی طرح گردشگری روستای بیهود قاین طرح 669میلیون ریال از محل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استان سال جاری اختصاص یافته است.
مرتضی عربی افزود: عملیات اجرا شده در این طرح گردشگری شامل اجرای دیوار، محوطه‌سازی و سنگ فرش است.
وی گفت:روستای بیهود در ۵۰کیلومتری محور قاین مشهد واقع می‌ شود و با آب و هوایی کوهستانی می‌تواند مقصد طبیعت گردان در فصول مختلف سال باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اختصاص یک میلیارد تومان برای طرح آبرسانی به مجتمع فتح آباد فردوس2

یک میلیارد تومان برای طرح آبرسانی به مجتمع فتح آباد فردوس اختصاص داده شده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، سرپرست امور آب و فاضلاب فردوس گفت: این طرح در دو روستای گستج و بیدسکان مجتمع فتح آباد با اعتباری بیش از یک میلیارد تومان آغاز شده است.

شریف زاده افزود: عملیات طرح آبرسانی به مجتمع فتح آباد فردوس شامل لوله گذاری به طول ۷کیلومتر، ایجاد جاده دسترسی به طول ۱.۵کیلومتر، ساخت حوضچه شیرآلات و یک باب مخزن ۳۰مترمکعبی است.

مدیرکل تامین اجتماعی خراسان جنوبی خبر داد:

مطالبات ۱۱۰ میلیاردی تامین اجتماعی خراسان جنوبی از کارفرمایان

مطالبات ۱۱۰ میلیاردی تامین اجتماعی خراسان جنوبی از کارفرمایان

بیرجند- مدیرکل تامین اجتماعی خراسان جنوبی گفت: مطالبات معوق بیمه تامین‌اجتماعی از جامعه کارفرمایی در استان بیش از ۱۱۰ میلیارد تومان است.

علیرضا محمدی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به الکترونیکی شدن نسخ پزشکی بیان کرد: تلاش ما بر این است تردد مراجعین به شعب بیمه کاهش یابد.

وی با بیان اینکه از اواخر خردادماه برای تمدید اعتبار دفترچه‌ها نیازی به مراجعه به شعب نیست، گفت: همچنین برنامه ریزی ها برای حذف دفترچه‌ها تا پایان شهریور ماه تلاش می‌شود.

به گفته وی هم اکنون در مراکز ملکی تأمین اجتماعی استان نیاز به ارائه دفترچه نیست و خدمات الکترونیکی ارائه می‌شود.

محمدی با اشاره به خدمات بیمه تأمین اجتماعی بیان کرد: پرداخت کمک هزینه ازدواج و خرید خدمت سربازی از جمله خدمات این بیمه است که عده زیادی از خدمات در این بخش اطلاعات کافی ندارند.

شرایط بهره مندی بیمه شدگان از کمک هزینه ازدواج

مدیرکل تأمین اجتماعی خراسان جنوبی افزود: سازمان تأمین اجتماعی به بیمه شدگان زن یا مرد که برای اولین بار ازدواج می‌کنند و دارای شرایط قانونی لازم باشند، مبلغی به عنوان کمک هزینه ازدواج پرداخت می‌کند.

وی با بیان اینکه بیمه شده بایدظرف ۵ سال قبل از تاریخ ازدواج حداقل ۷۲۰ روز سابقه کار و پرداخت حق بیمه داشته باشد، تصریح کرد: در صورتیکه طرفین عقد ازدواج (زن و مرد) واجد شرایط باشند کمک هزینه ازدواج به هر دو نفر داده خواهد شد.

وی ادامه داد: این امر بازه زمانی ندارد و اگر افراد از این مزیت استفاده نکرده اند می‌توانند با داشتن شرایط برای دریافت این کمک هزینه اقدام کنند.

محمدی با بیان اینکه به موجب قانون تمامی بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی مجاز هستند برای خرید سابقه بیمه سربازی درخواست بدهند، تصریح کرد: برای خرید سابقه بیمه سربازی، دو شرط لازم است.

مدیرکل تأمین اجتماعی خراسان جنوبی ادامه داد: شرط اول این است که فرد متقاضی در زمان ثبت درخواست خرید بیمه سربازی باید بیمه پرداز سازمان تأمین اجتماعی باشد اعم از اینکه بیمه او اختیاری یا اجباری باشد.

وی در توضیح شرط دوم خرید سابقه بیمه سربازی افزود: فرد متقاضی قبل از آغاز دوره خدمت سربازی باید به مدت حداقل ۷۲۰ روز حق بیمه پرداخت کرده باشد.

محمدی بیان داشت: طبق آئین نامه نرخ بیمه‌پردازی ۳۰ درصد است که با تسهیلات در نظر گرفته شده از سوی سازمان تأمین اجتماعی، ۷ درصد توسط فرد متقاضی پرداخت می‌شود و ۲۳ درصد آن بر عهده دولت است.

قابلیت پرداخت حق بیمه کسری در ماه برای بیمه شدگان

وی به شرایط طرح تکمیل سوابق پرداخت حق بیمه به صورت کسری از ماه هم اشاره کرد و افزود: بیمه شدگانی که با سازمان عقد قرارداد کنند اگر بعد از عقد قرارداد لیست بیمه آنها کسری داشته باشد، می‌توانند هر شش ماه یک بار حق بیمه کسری در ماه خود را پرداخت کنند.

به گفته وی متقاضیان مشمول می‌توانند با یک مرتبه ارائه درخواست و انعقاد قرارداد نسبت به تکمیل سوابق خود اقدام نمایند و نیازی به تجدید قرارداد جهت پرداخت کسری ماه‌های سال‌های آتی نخواهد بود.

محمدی با اشاره به تعهدات کوتاه مدت و بلند مدت سازمان بیان کرد: تعهدات سازمان به جز بخش درمان، در هر ماه بیش از ۵۰ میلیارد تومان بوده که بخش عمده‌ای مربوط به حقوق مستمری بگیران است.

وی تعهدات بخش درمان را بیش از ۲۰ میلیارد تومان دانست و گفت: مطالبات معوق کارفرمایان به تأمین اجتماعی استان ۱۱۰ میلیارد تومان است.

مدیرکل تأمین اجتماعی خراسان جنوبی اظهار کرد: امسال پرداختی مستمری بگیرانی که زیر حداقل حقوق دریا فت می‌کنند، ۲۶ درصد افزایش و کسانی که بالای حداقل حقوق می‌گیرند ۱۵ درصد به علاوه ۱۶۶ هزار و ۱۴ تومان افزایش داشته اند.

 

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + سیزده =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور