پیام شهروند

با سلام
18سال پیش ماشینم زورگیری شده اماهنوزبلاتکلیفم

بسم الله/سلام علیکم.خداقوت.ضمن تشکرصمیمانه اززحمات جنابعالی وهمکاران عزیزتان/خواهشمندیم برای”بیمه قالیبافان روستایی”گزارشی تهیه کنید

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

اخبار خراسان جنوبی / نمازجمعه در چهار شهر خراسان جنوبی اقامه شد

 

 

 

نمازجمعه در چهار شهر خراسان جنوبی اقامه شد/2

 نمازجمعه در چهار شهر خراسان جنوبی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی اقامه شد.

مسوول نمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه خراسان جنوبی گفت: نمازجمعه (دوم خرداد) در چهار شهر استان که به عنوان منطقه سفید (کم خطر) اعلام شده است، برگزار شد.

حجت الاسلام مهدی رحیم‌آبادی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نماز عبادی سیاسی جمعه در شهرهای حاجی‌آباد و زهان در شهرستان زیرکوه و شهرهای نهبندان و شوسف در شهرستان نهبندان با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی اقامه شد.

وی بیان کرد: هر هفته پیرو اظهارنظر مسوولان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هر منطقه‌ای که سفید اعلام شود، نمازجمعه در آن شهر برگزار می‌شود و امیدواریم مناطق زرد (خطر متوسط) هرچه سریع‌تر به مناطق سفید تبدیل شوند.

 

 

 

شناسایی ۲ مورد ابتلای جدید به کرونا در خراسان جنوبی

تعداد مبتلایان به کرونا در خراسان جنوبی، با شناسایی ۲ مورد جدید به ۶۴۰ نفر رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در ۲۴ ساعت گذشته، شناسایی ۲ مورد ابتلای جدید به کرونا در خراسان جنوبی۷۹ آزمایش از افراد مشکوک و بستری در بیمارستان گرفته شد که از این تعداد، جواب ۷۷ آزمایش منفی و ۲ آزمایش مثبت بود.
یک نفر از مبتلایان ۲۴ ساعت گذشته، مربوط به شهرستان درمیان و نفر دیگر مربوط به شهرستان سربیشه است.

همچنین تعداد کل مبتلایان در خراسان جنوبی تا امروز ۶۴۰ نفر است که از این تعداد ۳ نفر در بیمارستان‌ها بستری اند، ۵۹۲ نفر بهبود یافته اند و تعداد ۴۵ نفر نیز متأسفانه فوت کرده اند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بهره مندی ۶۸۴ نفر شغل اولی از مزایای طرح یارانه دستمزد

۶۸۴ نفر نیروی شغل اولی در خراسان جنوبی از مزایای طرح یارانه دستمزد بهره‌مند شدند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت: تا کنون از ابتدای اجرایی شدن بهره مندی ۶۸۴ نفر شغل اولی از مزایای طرح یارانه دستمزداین طرح در استان و در ۱۴ مرحله، مبلغ یک میلیارد و ۱۸۹ میلیون تومان به ۱۷۰ واحد پذیرنده برای بکارگیری ۶۸۴ نفر نیروی شغل اولی پرداخت شده است.
یارانه دستمزد وجهی است که توسط دولت، به موجب شیوه نامه ابلاغی، به صورت ماهانه، بابت بخشی از دستمزد نیروی کار شغل اولی که به افراد بیکار بین ۲۰ تا ۳۵ سال اطلاق می‌شود که فاقد سابقه بیمه پردازی برای مدت سه ماه یا بیشتر باشند؛ به عنوان یارانه، به کارفرما پرداخت می‌شود.
غلامرضا اشرفی افزود: به منظور اجرای تبصره ۴ ماده ۳۲ قانون احکام دائمی برنامه توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، مبنی بر حمایت از مناطق غیر برخوردار از اشتغال، پرداخت یارانه دستمزد با اولویت مناطق کم برخوردار و مناطق غیر برخوردار همچنان در خراسان جنوبی ادامه دارد.
وی گفت: کاهش هزینه‌های بکارگیری نیروی کار برای کارفرما با هدف پایداری تولید و اشتغال برای تقویت اقتصادی دانش بنیان، افزایش فرصت اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی در بازار کار، حمایت از ارتقاء تولید داخلی و رقابت پذیری در بنگاه‌های اقتصادی در تحقق اقتصاد مقاومتی و ارتقاء سرمایه انسانی کارگاه‌های فعال بخش خصوصی و تعاونی در مناطق کم برخوردار ازمهمترین اهداف اجرای این طرح است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان افزود: سقف بهره مندی هر کارگاه برای استفاده از نیروی کار شغل اولی، معادل حداکثر ۵۰ درصد نیروی کار موجود است.
همچنین طول دوره پرداخت یارانه دستمزد به ازای هر نیروی کار شغل اولی، با تأیید دستگاه هماهنگ کننده، تا سقف ۱۲ ماه است.

اشرفی گفت: مقدار یارانه دستمزد، معادل ۳۰ درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار است که بر اساس صورت وضعیت مزد ارسالی به سازمان تأمین اجتماعی محاسبه و پرداخت می‌شود.
وی افزود: پرداخت یارانه دستمزد منوط به پرداخت حق بیمه نیروی کار شغل اولی جذب شده و یا زنان بیکار سرپرست خانوار، از سوی کارفرما به سازمان تأمین اجتماعی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

استاندار خراسان جنوبی: سرنوشت قدس و مسلمانان پیوند عمیق دارد

استاندار خراسان جنوبی: سرنوشت قدس و مسلمانان پیوند عمیق دارد

استاندار خراسان جنوبی در پیامی به مناسبت روز جهانی قدس گفت: سرنوشت قدس و مسلمانان با یکدیگر پیوند عمیق و ارتباطی جدانشدنی دارد.

 در پیام محمدصادق معتمدیان آمده است: نام‌گذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس نخستین قبله مسلمانان، از آن‌ جهت حائز اهمیت است که نور امید را در دل مستضعفان جهان روشن کرد و به فرصتی همیشگی برای توجه به سرنوشت فلسطین عزیز مبدل گشت تا جهانیان بدانند سرنوشت قدس و مسلمانان با یکدیگر پیوندی عمیق و ارتباطی جدانشدنی دارد.

وی افزود: روز قدس، روز اعلام همبستگی جهانی با آرمان فلسطین، روز شادی مومنان و یادآور حماسه ‌ای ماندگار، فریادی بی‌کرانه و مظلومیتی بی‌مرز است.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: امسال و در بزرگداشت این روز بزرگ، مردم ولایتمدار، مؤمن و همیشه در صحنه خراسان جنوبی ضمن گوش جان سپردن به سخنان رهبر معظم انقلاب، همچون سال‌های گذشته با آرمان‌های امام راحل عظیم الشان (ره) تجدید پیمان می‌کنند و به این امید که هرچه زودتر زمینه آزادی قدس شریف و مظلومان فلسطین فراهم گردد، نفرت و انزجار خود را از سیاست‌های خصمانه مستکبران عالم اعلام می‌دارند.

وی اظهار داشت: اینجانب ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات مردم شریف استان خراسان جنوبی، فرارسیدن یوم الله قدس را به عنوان نماد وحدت جهان اسلام و نقطه عزت و کرامت مسلمانان گرامی داشته، سربلندی اسلام و مسلمین را از درگاه احدیت مسالت دارم.

 

 

 

یکصدمین فرستنده دیجیتال خراسان جنوبی افتتاح شد/2-3

نزدیک شدن استان به زمان خروج از محرومیت در بخش ضریب نفوذ دیجیتال

یکصدمین فرستنده دیجیتال خراسان جنوبی افتتاح شد

 یکصدمین فرستنده دیجیتال خراسان جنوبی با حضور استاندار در روستای نوقند شهرستان درمیان افتتاح شد.

این فرستنده که از مصوبات سفر استاندار خراسان جنوبی به شهرستان درمیان است، روز پنجشنبه به نمایندگی از پنج فرستنده دیگر با حضور استاندار، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری و جمعی از مدیران به بهره‌برداری رسید.

همزمان با این فرستنده، چهار فرستنده دیگر در روستاهای سیاه خونیک شهرستان نهبندان، ماخونیک شهرستان سربیشه، آفریز و سینیدر در شهرستان قاینات نیز افتتاح شد و ضریب نفوذ دیجیتال در استان خراسان جنوبی به مرز ۹۳ درصد رسید.

اعتبار هزینه شده برای این پنج فرستنده ۲۶ میلیارد ریال است که با مشارکت استانداری خراسان جنوبی، سازمان صدا و سیما و بنیاد علوی به بهره‌برداری رسیدند.

مشارکت مردم در ساخت بنا، همراهی برای راه‌اندازی فرستنده و تکمیل آن در بازه زمانی ۲۱ روز از ویژگی‌های این پروژه است.

استاندار خراسان جنوبی امروز در نشست خبری گفت: یکی از برنامه‌های سال گذشته هماهنگی بین نهادها و دستگاه‌هایی است که در محرومیت‌زدایی در استان فعالیت دارند و اولین بار در کشور ستاد هماهنگی مناطق کمتر توسعه یافته تشکیل شد و برای چهار شهرستان کمتر توسعه یافته، دستگاه معین مشخص کردیم.

محمدصادق معتمدیان با اشاره به احصای ۱۵ شاخص محرومیت در این شهرستان‌ها افزود: یکی از مهمترین اتفاقاتی که در کاهش محرومیت اثرگذار بوده افزایش ضریب نفوذ دیجیتال در نقاط روستایی استان است.

وی اظهار داشت: تا ۲ سال گذشته ۴۴ ایستگاه دیجیتال در سطح استان ایجاد شده بود اما در سال ۹۸ با الگوی کار مشارکتی ۵۰ ایستگاه دیجیتال در مناطق روستایی راه‌اندازی شد.

وی با بیان اینکه تا هفته دولت امسال ۵۰ ایستگاه دیجیتال راه‌اندازی خواهد شد گفت: ضریب برخورداری استان در حال حاضر ۹۲.۵ درصد است که در شهریورماه با افتتاح ۵۰ ایستگاه جدید به میانگین ۹۶.۵ درصد می‌رسیم و رکورد خوبی است.

 

 

 

خراسان جنوبی از نظر شیوع کرونا به مرحله تثبیت رسید

خراسان جنوبی از نظر شیوع کرونا به مرحله تثبیت رسید

بیرجند – ایرنا – استاندار خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی جزو استان‌هایی است که از نظر شیوع ویروس کرونا به مرحله تثبیت رسیده است.

محمدصادق معتمدیان روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: با این وجود، موضوع کرونا هنوز به اتمام نرسیده و همچنان مردم باید دستورالعمل‌ها و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

وی گفت: در زمینه کرونا اتفاقات خوبی در استان رقم خورد و برای مدیریت بیماری یکی از مهمترین موضوعات هماهنگی و هم‌افزایی بین دستگاه‌های مختلف است زیرا همواره از تصمیمات ستاد ملی کرونا تبعیت کردیم.

وی اظهار داشت: برخی فشارهای اجتماعی ابتدای شیوع ویروس کرونا وجود داشت که مراکز مختلف تعطیل شود اما مساله کرونا موضوع جهانی بوده و مختص یک استان و شهرستان نیست لذا باید از تصمیمات ملی تبعیت می‌کردیم.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی گفت: اگر امروز شاهد آرامش نسبی استان هستیم به خاطر این است که تصمیمات عجولانه و احساسی نبود چرا که در برخی مناطق اینقدر میزان حساسیت را بالا بردند که حواشی ایجاد شد.

وی تاکید کرد: موضوع سلامت در اولویت اول کشور و استان قرار دارد اما زندگی، معیشت، کسب و کار و امنیت مردم هم حایز اهمیت است.

معتمدیان افزود: هیچ کشوری به اندازه ما تحت فشار نیست اما با این وجود با آرامش در حال مهار کرونا هستیم در حالی که مشاهده می‌کنید در آمریکا و کشورهای توسعه یافته چه اتفاقاتی رخ می‌دهد.

وی اظهار داشت: با افتخار اعلام می‌کنیم در کشور و استان ما از ابتدای شیوع کرونا مشکلی برای تامین کالاهای اساسی نبوده و این موفقیت بزرگ مدیریتی کلان کشور بوده که افتخاری برای نظام است.

وی با بیان اینکه برخی کشورها صادرات اقلام مرتبط با کرونا را ممنوع اعلام کردند گفت: ما جزو استان‌هایی بودیم که هیچ تولیدی در ارتباط با اقلام مربوط به کرونا نداشت و استانی هم حاضر به کمک نبود اما به ظرفیت‌های داخل توجه کردیم.

استاندار خراسان جنوبی افزود: از همان روزهای اول در شهرستان قاینات واحد تولید محلول شوینده با تغییر خط خود اقدام به تولید مواد ضد عفونی کرد و از هر کمکی که ممکن بود به این واحد تولیدی فروگذاری نشد و به مرحله‌ای رسیدیم که بازار اشباع شد.

وی با اشاره به واردات ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار ماسک با استفاده از ظرفیت مرز در خراسان جنوبی گفت: این اقدام در تامین نیاز مراکز درمانی و بیمارستان بسیار اثرگذار بود اما در شرایط افزایش تقاضا بحث عرضه مدیریت شد.

معتمدیان همچنین به ورود گروه‌های جهادی در تولید اقلام بهداشتی اشاره کرد و افزود: اجازه ندادیم هیچ کمبودی احساس شود و یکی از دلایل موفقیت مدیریت کرونا نیز همین بود.

وی به وضعیت بیماری کرونا در استان خراسان جنوبی اشاره و بیان کرد: به طور میانگین در سطح کشور از هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۲۳ نفر مبتلا شده‌اند اما در استان این آمار به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۶۳ نفر مبتلا بوده و نسبت بهبودیافتگان نیز در کل کشور ۷۳.۴ درصد و در استان ۷۳.۹ درصد است.

استاندار خراسان جنوبی گفت: از هفتم فروردین به بعد ثبات و روند کاهشی را در استان داشتیم که قطعا حاصل تلاش‌های طاقت فرسا و پرخطر کادر درمانی و بهداشتی بوده است.

وی عنوان کرد: جزو استان‌هایی بودیم که ۸۳ درصد مردم از دستورالعمل‌ها تبعیت کردند و نمونه آن را در روز ۱۳ فروردین مشاهده کردیم که نشان از فهم و فرهنگ مردم دارد.

معتمدیان اجرای طرح غربالگری را از اقدامات مهم انجام شده در استان برشمرد که با همکاری بسیج مستضعفان و تیم‌های بهداشتی استان انجام شد و نقش مهمی در مدیریت بیماری داشت.

وی با اشاره به اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه بهداشت و درمان استان گفت: قبل از دولت یازدهم تعداد تخت‌های بیمارستانی خراسان جنوبی کمتر از ۹۰۰ تخت بود که امروز به هزار و ۶۰۰ تخت رسیده است.

استاندار خراسان جنوبی افزود: تخت‌های مراقبت‌های ویژه در کشورهای مدعی به طور میانگین برای هر ۱۰۰ هزار نفر ۷.۵ تخت اما در استان ما این عدد به ۱۰.۵ رسیده است و ماه‌های آینده تخت‌های عمومی و ویژه افزایش خواهد یافت.

وی اظهار داشت: عملا هم مشاهده شد که در پیک ابتلا هیچ بیماری پشت در بیمارستان نبود و هیچ تبعیضی در ارایه خدمات بهداشتی و درمانی دیده نشد، حتی اتباع بیگانه هم از خدمات رایگان بهره‌مند شدند.

معتمدیان با اشاره به فوت ۴۵ نفر در استان خراسان جنوبی بر اثر کرونا تاکنون گفت: از نیمه فروردین به شدت شاهد کاهش مرگ و میر در استان بودیم که در تحلیل فوت شدگان نیز اغلب آنان دارای سنین بالا یا بیماری زمینه‌ای بودند.

وی افزود: مشاغل پرخطر هم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به مرور به کار خود ادامه خواهند داد اما همچنان سفر نرفتن و حضور نداشتن در مراکز تجمعی مورد تاکید است تا چرخه بیماری به طول کامل در استان قطع شود.

 

 

 

 

اقامه نماز عید سعید فطر در ۷ بقعه متبرکه خراسان جنوبی/2-7
حجت الاسلام بخشی پور گفت: نماز عید سعید فطر در هفت بقعه متبرکه روباز خراسان جنوبی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی اقامه می شود.

حجت الاسلام «پرویز بخشی پور» اظهار داشت: با توجه به شیوع ویروس کرونا امسال بر حسب دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا ویروس تصمیم گرفته شده است تا نماز روز عید سعید فطر در فضاهای روباز با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با بیان اینکه نماز عید سعید فطر در هفت بقعه متبرکه روباز استان برگزار می شود، افزود: برگزاری نماز عید سعید فطر در سه بقعه متبرکه در سرایان، یک بقعه متبرکه در خوسف، یک بقعه متبرکه در قاین و 2 بقعه متبرکه در نهبندان پیش بینی کرده ایم.

وی در ادامه تاکید کرد: نماز عید سعید فطر در بقاع متبرکه معین شده با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی و طرح فاصله گذاری اجتماعی برگزار می شود تا مانع از شیوع احتمالی کرونا ویروس در بین نمازگزاران شویم.

حجت الاسلام بخشی پور در ادامه گفت: نماز عید سعید فطر در بقاع متبرکه شهر بیرجند برگزار نمی شود چرا که موجب ازدحام مردم می شود و احتمال شیوع این ویروس منحوس بالا می رود و نمی توانیم جلوی نمازگزاران را از عدم شرکت در این نماز بگیریم.

پیام نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی در آستانه روز جهانی قدس
آیت الله عبادی در آستانه روز جهانی قدس در پیامی از عموم امت بصیر ایران اسلامی و جهان دعوت کرد تا در صحنه فضای مجازی، عرصه را بر صهیونیسم، استکبار و اشغالگران قدس تنگ نمایند و آنها را زمین‌گیر کنند.

متن کامل پیام  آیت الله «سید علیرضا عبادی» نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی به مناسبت روز جهانی قدس بدین شرح است:

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ

وَقَضَیْنَا إِلَىٰ بَنِی إِسْرَائِیلَ فِی الْکِتَابِ لَتُفْسِدُنَّ فِی الْأَرْضِ مَرَّتَیْنِ وَلَتَعْلُنَّ عُلُوًّا کَبِیرًا، فَإِذَا جَاءَ وَعْدُ أُولَاهُمَا بَعَثْنَا عَلَیْکُمْ عِبَادًا لَنَا أُولِی بَأْسٍ شَدِیدٍ فَجَاسُوا خِلَالَ الدِّیَارِ ۚ وَکَانَ وَعْدًا مَفْعُولًا

 

روز قدس، روزی مقدس در تاریخ مبارزات بحق ملت بزرگ ایران و عدالتخواهان جهان است، روز قدس یادگار حضرت امام خمینی(ره) در جمع روزه داران ماه مبارک رمضان است، روز قدس روزی است که جهان اسلام و انسان‌های آزادی‌خواه و مستضعف بر علیه استکبار جهانی و اشغالگران قدس شریف قیام می‌کنند و در صفی واحد برای تحقق وعده الهی، همانند سیلی خروشان به حرکت در می‌آیند.

 

با توجه به وضعیت پیش آمده و عدم حضور فیزیکی امت حزب‌الله در خیابان‌ها، جوانان عزیز، غیور، مومن و انقلابی و امت بصیر و منتظران ظهور حضرت مهدی(عج)، رسانه‌های نوشتاری، گفتاری و تصویری، عرصه را بر صهیونیسم، استکبار و اشغالگران قدس تنگ نموده، جایی برای اظهار وجودشان نگذارند و با حمله‌ای هماهنگ آنان را زمین‌گیر کنند و فریاد مظلومان فلسطین و آرمان آزادی قدس شریف را به گوش جهانیان برسانند، لذا ما نفرت و انزجار خود را از فرهنگ لیبرال غرب و صهیونیست‌ها و آمریکای جهان‌خوار اعلام می داریم.

 

امید است مردم عزیز خراسان جنوبی همراه با امت با بصیرت جهانی در راستای محکومیت رژیم اشغالگر قدس از هیچ کوششی فروگذار ننماید و روح امام راحل(قدس سره) و شهید قدس، سردار دلها حاج قاسم سلیمانی را شاد کنند.

 

 

در صورت تصویب شورای مدرسه

امکان برگزاری امتحانات از خرداد در خراسان جنوبی وجود دارد3-7

امکان برگزاری امتحانات از خرداد در خراسان جنوبی وجود دارد

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اعلام شیوه برگزاری امتحانات پایانی در دوره‌های متوسطه گفت: در صورت تصویب شورای مدرسه، امکان برگزاری امتحانات از خردادماه وجود دارد.

محمدعلی واقعی روز جمعه اظهار داشت: با توجه به شرایط متفاوت مدارس از نظر کمیت و کیفیت آموزش‌های ارائه شده در ایام تعطیلات کرونایی، مدیران باید به شیوه‌ای برنامه‌ریزی کنند که علاوه بر تسریع در تکمیل فرایند آموزشی، دانش‌آموزان آموزش‌های لازم را فرا بگیرند.

وی با تاکید بر اجرای دقیق شیوه‌نامه ستاد ملی مبارزه با کرونا تصریح کرد: مدیران براساس اختیارات تفویض شده به شورای مدارس، زمینه ارزشیابی پایانی اعم از روش حضوری و غیرحضوری مبتنی بر رعایت عدالت آموزشی را فراهم کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با بیان اینکه امتحانات در پایه‌های هفتم، هشتم، دهم و یازدهم به شیوه غیرحضوری است گفت: دبیران براساس شاخص‌های ارزشیابی مستمر و پایانی نوبت اول، آزمون‌های به عمل آمده قبل از تعطیلات در بهمن ماه و آزمون‌های غیرحضوری، تکالیف، فعالیت‌ها و ابتکارات دانش‌آموزان در دوره تعطیلات کرونایی، ارزشیابی پایانی را انجام می‌دهد.

وی از برگزاری حضوری آزمون‌ها در پایه‌های نهم و دوازدهم خبر داد و افزود: آزمون همه دروس پایه دوازدهم شاخه نظری اعم از نهایی و غیرنهایی حضوری است اما برنامه‌ریزی آزمون دروس پایه نهم همچنین دروس غیرنهایی پایه دوازدهم به صورت مدرسه‌ای است.

واقعی درخصوص آزمون‌های شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش عنوان کرد: آزمون دروس عمومی، شایستگی‌های غیر فنی و پایه در کل پایه‌ها، غیرحضوری و با نظر معلم خواهد بود ولی در مورد دروس شایستگی‌های فنی و استاندارد مهارت باید برای هر پایه سه هفته آموزش حضوری و ارزشیابی به صورت همزمان برنامه‌ریزی شود و زمان آن می‌تواند در طول بازه زمانی ۲۷ اردیبهشت تا ۱۵ مردادماه ۹۹ باشد.

وی با بیان اینکه تصمیم‌گیری درخصوص استمرار آموزش یا توقف آن، برگزاری کلاس‌های رفع اشکال اختیاری و زمان برگزاری امتحانات برعهده شورای مدرسه است گفت: آموزش همه دانش‌آموزان باید حداکثر تا تاریخ ۲۷ خرداد پایان یابد ولی اگر شورای مدرسه‌ای قبل از تاریخ ذکر شده به این نتیجه برسد که فرایند آموزش تکمیل شده، می‌تواند به مدرسه اجازه دهد فرایند ارزشیابی زودتر انجام شود.

دبیر شورای آموزش و پرورش استان خراسان جنوبی درباره حضور دانش‌آموزان در مدارس شبانه‌روزی خاطرنشان کرد: با توجه به تعطیلی خوابگاه‌های دانش‌آموزی، مدیران این مدارس باید با پرداخت هزینه ایاب و ذهاب، زمینه حضور دانش‌آموزان در کلاس‌ها و آزمون‌ها را فراهم کنند.

وی گفت: آزمون‌های تغییر رشته، مدارس بزرگسالان، ایثارگران، راه دور و جامع پایه نهم در خرداد و شهریور ۹۹ به صورت حضوری برگزار می‌شود.

واقعی اظهار امیدواری کرد که ارزشیابی‌های پایانی به شیوه‌ای برگزار شود که دانش‌آموزانی که به دلایل مختلف به آموزش‌های غیرحضوری دسترسی نداشته‌اند، متضرر نشوند همچنین دانش‌آموزانی که فعالیت لازم را در بستر فضای مجازی داشته‌اند، بتوانند نتیجه تلاش‌های خود را دریافت کنند.

براساس تصمیم ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تمامی مدارس ابتدایی و متوسطه جز مدارس استثنایی، مراکز پیش دبستانی و خوابگاه‌ها از روز شنبه ۲۷ اردیبهشت به مدت یک ماه بازگشایی شدند ولی حضور دانش‌آموزان الزامی نیست و فقط می‌توانند برای رفع اشکال و سوال از معلمان به مدارس مراجعه کنند.

مدارس استان خراسان جنوبی در پی شیوع ویروس کرونا در کشور از پنجم اسفند سال گذشته تعطیل بود اما آموزش غیرحضوری دانش‌آموزان از طریق فضای مجازی، شبکه شاد و تلویزیون ادامه یافت.
مسوولان آموزش و پرورش پیش از این اعلام کردند که امتحانات در مقطع ابتدایی می‌تواند به صورت غیرحضوری برگزار شود.

۱۷۸ هزار دانش‌آموز خراسان جنوبی در ۲ هزار و ۷۵۰ آموزشگاه و ۱۱ شهرستان استان تحصیل می‌کنند.

آموزش غیرحضوری دانش‌آموزان از طریق شبکه شاد و تلویزیون نیز همچنان ادامه دارد.

کشف خودرو سرقتی کمتر از ۱۰ دقیقه در بیرجند/4

کشف خودرو سرقتی کمتر از ۱۰ دقیقه در بیرجند

فرمانده انتظامی شهرستان بیرجند از دستگیری سارق حرفه‌ای و کشف خودرو سرقتی در کمتر از ۱۰ دقیقه پس از وقوع سرقت در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ علیرضا فولادی افزود: با اعلام خبر سرقت یک خودرو پراید از سوی فرد مالباخته به مرکز فوریت‌های پلیس ۱۱۰، بلافاصله شناسایی سارق و توقیف خودرو در دستور کار ماموران انتظامی شهرستان بیرجند قرار گرفت.

وی بیان کرد: با اعزام تیم‌های عملیاتی و اعلام مشخصات خودرو مسروقه به واحدهای گشتی و شهرستان‌های همجوار، تیم گشت یگان امداد، خودرو سرقت شده را هنگام خروج از شهرستان بیرجند به سمت زاهدان مشاهده کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان بیرجند گفت: ماموران پس از گذشت ۱۰ دقیقه از وقوع و گزارش این سرقت، خودرو مورد نظر را شناسایی و در اقدامی هوشیارانه ضمن توقیف خودرو سرقتی، سارق را نیز دستگیر کردند.

وی افزود: متهم که از سارقان سابقه‌دار بوده و تا به حال چندین فقره سابقه سرقت خودرو و لوازم خودرو داشته است، پس از تشکیل پرونده به مرجع قضایی معرفی شد.

 

 

 

 

طلاق در خراسان جنوبی روند افزایشی دارد/4

 معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته طلاق نسبت به جمعیت استان روند افزایش نسبی داشته است که باید به صورت ریشه‌ای با آن مقابله کرد.

حجت الاسلام یدالله وحدانی نیا روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: درصد زیادی از پرونده‌های طلاق در این استان برگرفته از فقر فرهنگی زوجین است که باید مورد توجه دستگاه‌های متولی قرار گیرد.

وی گفت: اقدامات جزیره‌ای برخی دستگاه‌ها و بعضا سازمان‌های مردم نهاد در ارتباط با کاهش طلاق موثر نیست و باید این مشکل را به صورت ریشه‌ای و با هم‌افزایی و هماهنگی مورد بررسی و واکاوی قرار داد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی با بیان اینکه کارگاه‌های مشاوره ازدواج باید به صورت تخصصی دنبال شود تصریح کرد: بسیاری از مشکلات به دلیل نبود آگاهی زوجین از مهارت‌های زندگی زناشویی ایجاد می‌شود که عمدتا ریشه در فقر فرهنگی دارد.

وی افزود: اختلافات خانوادگی، سوء رفتار کلامی، فیزیکی و عاطفی، دخالت اطرافیان، فقدان مسوولیت‌پذیری، نارضایتی جنسی، اعتیاد به مواد مخدر، اختلالات روانی، ازدواج تحمیلی، نازایی و زندانی بودن همسر از مهمترین عواملی است که سال گذشته منجر به تشکیل پرونده در دادسراهای خراسان جنوبی شده است.

سامانه تصمیم در خراسان جنوبی راه‌اندازی می‌شود     

وحدانی نیا از برنامه راه‌اندازی سامانه تصمیم ویژه متقاضیان طلاق در استان خبر داد و گفت: از نیمه دوم مهرماه سال جاری، سامانه تصمیم (نوبت دهی اینترنتی درخواست طلاق) در شهرستان بیرجند اجرایی می‌شود و زوجین متقاضی طلاق باید قبل از تشکیل پرونده در دادگستری، به سامانه تصمیم مراجعه کنند.

وی افزود: پس از ثبت تقاضای طلاق توسط زوجین در این سامانه که بهزیستی اداره می‌کند و قبل از ارجاع به مراکز مشاوره تقاضای افراد توسط سه روانشناس، مددکار و کارشناس امور اجتماعی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی گفت: با راه‌اندازی این سامانه درخواست زوجین متقاضی طلاق قبل از مراکز مشاوره و محاکم قضایی غربالگری می‌شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی افزود: زوجین پس از ثبت درخواست طلاق و دریافت خدمات مشاوره و روانشناسی تحت سامانه تصمیم، در صورت نداشتن سازش برای بررسی درخواست طلاق به دادگستری ارجاع داده خواهند شد.

 

 

 

 

نمایشگاه عکس به مناسبت حماسه سوم خرداد برپا گردید/2-7

   
نمایشگاه عکس به مناسبت حماسه سوم خرداد برپا گردید
معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی از برپایی نمایشگاه عکس به مناسبت سوم خرداد و سالروز فتح خرمشهر، در فضای داخل اداره کل، خبر داد.سید علی زمزم از نمایش بیش از 20 عکس در این نمایشگاه سخن گفت و افزود: هدف از برپایی این نمایشگاه، حفظ و نشر آثار و ارزش های دفاع مقدس ، ترویج فرهنگ ولایت مداری ، مقاومت ، ایثار، جهاد ، شهادت و خودباوری دینی و ملی است.

به گفته وی با گرامیداشت سوم خرداد ماه، قدردان مدافعان و رزمندگان خواهیم بود که با خلق این حماسه ماندگار و با مقاومت ، ایثار و از خودگذشتگی ، میراث گرانبهای خودباوری و قوی شدن را برای نسل های پس از خود به ارمغان گذاشتند.

 

 

توقیف ۱۶ وسیله نقلیه متخلف در نهبندان/4

فرمانده انتظامی شهرستان نهبندان ازتوقیف ۱۶ دستگاه موتورسیکلت و خودروی متخلف در قالب اجرای طرح ارتقاء امنیت اجتماعی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، سرهنگ رحیمی گفت: به منظور برخورد با موتورسیکلت سواران و خودرو‌های دارای پلاک مخدوش، شیشه دودی، ایجادمزاحمت و حرکات نمایشی طرح ارتقأ امنیت اجتماعی در شهرستان نهبندان اجرا شد.

وی افزود: این طرح با حضور تیم‌های گشتی پلیس اجرایی شد که در این طرح ۱۵ دستگاه موتورسیکلت و یک دستگاه خودرو متوقف که وسایل نقلیه توقیف شده روانه پارگینگ شدند و متخلفان با تشکیل پرونده به مراجع قانونی معرفی شدند.

سرهنگ رحیمی به شهروندان و رانندگان توصیه کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و همچنین طرح فاصله گذاری اجتماعی هوشمند از تردد بی مورد در معابر خودداری کنند.

وی به متخلفان و هنجارشکنان هشدار داد: پلیس با قاطعیت با برهم زنندگان نظم و امنیت عمومی برخورد خواهد کرد و طرح برخورد با خودرو‌های متخلف و مزاحم هنجارشکن تداوم خواهد داشت.

رزمایش کمک مومنانه دانش آموزی در خوسف/2

رزمایش کمک مومنانه دانش آموزی همزمان با سراسر استان خراسان جنوبی در شهرستان خوسف برگزار شد.

در این رزمایش ۱۰۵ بسته معیشتی به ارزش ۲۰ میلیون تومان با همکاری سازمان رزمایش کمک مومنانه دانش آموزی در شهرستان خوسفبسیج دانش آموزی و آموزش و پرورش بین خانواده‌های نیازمند و اقشار آسیب دیده از کرونا توزیع می‌شود.

اتمام ۱۰۳ طرح نیمه تمام تا پایان سال

استاندار خراسان جنوبی گفت: ۱۰۳ طرح نیمه تمام تا پایان سال در استان به بهره برداری می‌رسد.

معتمدیان در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: این اتمام ۱۰۳ طرح نیمه تمام تا پایان سالطرح‌ها در زمینه‌های بهداشت و درمان، مجتمع‌های فرهنگی هنری، ورزشی و زیرساخت هاست.
وی با اشاره به اجرای طرح پرورش شتر در استان افزود: تا پایان خرداد طرح پرورش شتر در روستای حیدرآباد نهبندان به بهره برداری می‌رسد و فاز دوم آن نیز در زیرکوه آغاز می‌شود.
استاندار با اشاره به اینکه دراستان ۶۰ نوع محصول صنایع دستی داریم گفت: در این خصوص طرحی تدوین و به دولت ارائه شده که در قالب آن مواد اولیه صنایع دستی تامین و تسهیلات کم بهره به متقاضیان اشتغال در این زمینه اعطا و بازار فروش آن نیز تضمین می‌شود و در صورت اجرای این طرح در مرحله اول، ۳ هزار نفر در استان صاحب شغل می‌شوند.
آقای معتمدیان همچنین از تامین زمین برای ساخت ۱۲ هزار مسکن شهری در استان خبر داد و گفت: ۱۰۰۰ واحد از این تعداد با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام ساخته خواهد شد و عملیات ساخت ۴۰۰ واحد مسکونی آن به زودی آغاز می‌شود.
وی همچنین از اتمام طرح ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی روستایی در استان تا سه ماه آینده نیز خبر داد.
استاندار با اشاره به تفاهم نامه امضا شده بین استانداری و قرار گاه خاتم الانبیا گفت: بر اساس این تفاهم نامه، قرارگاه در بخش معادن و راه آهن استان سرمایه گذاری خواهد کرد که این امر باعث توسعه بیش از پیش استان خواهد شد.
آقای معتمدیان خام فروشی را به عنوان مشکلی در بخش معادن استان دانست و یکی از علت‌های آن را نبود زیرساخت‌هایی از جمله برق اعلام کرد و گفت: در تفاهم نامه ۳۰۰ میلیارد تومانی که با شرکت‌های توانیر و امیدرو امضا شده، خط انتقال پست ۱۳۲ کیلو وات از نهبندان به منطقه معدنی شاهکوه، امسال راه اندازی می‌شود.
وی افزایش بی سابقه پوشش دیجیتال در استان را از جمله اقدامات بزرگ و جهادی در زمینه توسعه استان اعلام کرد و گفت: تا سال ۹۷ تنها ۴۴ ایستگاه دیجیتال در خراسان جنوبی فعال بود، اما پارسال با مشارکت استانداری و صدا وسیما، تعداد آن‌ها به ۹۴ ایستگاه افزایش یافت و قرار است تا هفته دولت امسال نیز ۵۰ ایستگاه دیجیتال دیگر راه اندازی شود.
استاندار ضریب برخورداری خراسان جنوبی از پوشش دیجیتال را ۹۲.۵ درصد اعلام کرد و افزود: این تعداد تا شهریور به ۹۶.۵ درصد می‌رسد و آن زمان، جشن خروج استان از محرومیت در این بخش، برگزار می‌شود که آثار خوبی در بخش‌های مختلف استان خواهد داشت.
آقای معتمدیان همچنین به کمبود ۴۰۰ کلاس درس در استان اشاره کرد و گفت: در دیداری که با وزیر آموزش و پرورش داشته ایم قرار است وی  برای رفع مشکل بخشی از کمبود کلاس‌های درس به خراسان جنوبی سفر کند.
وی از اختصاص ۱۰ هکتار زمین با کمک بنیاد مستضعفان نیز خبر داد.

استاندار با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش راه‌های استان گفت: راه آهن خراسان جنوبی بعنوان مهمترین پروژه استان هم اکنون کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که امیدواریم با حضور سرمایه گذار خارجی این طرح را به اتمام برسد.

آقای معتمدیان با اشاره به حادثه خیز بودن برخی جاده‌های استان و ضرورت دوبانده  کردن آن‌ها افزود: در پی حادثه تلخ تصادف اتوبوس در محور سربیشه – درح – ماهیرود، ۳۱ کیلومتر دیگر از باند دوم این محور به مناقصه رفت تا  تمام این محور استراتژیک  تا دو سال آینده دو بانده شود.

 

 

 

امام جمعه اهل سنت اسدیه:

قدس به نماد اتحاد مسلمانان تبدیل شده است/2

قدس به نماد اتحاد مسلمانان تبدیل شده است

امام جمعه اهل سنت شهر اسدیه با بیان اینکه قدس به نماد اتحاد مسلمانان تبدیل شده است، گفت:توطئه‌های صهیونیست‌ها و اربابشان آمریکای جنایتکار فراموش شدنی نیست.

مولوی احمد عبدالهی با بیان اینکه مسجد الاقصی و قدس به یک قشر و مذهب خاصی ارتباط ندارد بلکه متعلق به جهان اسلام است، اظهار کرد: ارزش مسجدالاقصی به این دلیل است که قبله اول مسلمانان بوده و مفتخر به میزبانی سیدالمرسلین پیامبر خدا حضرت محمد (ص) در شب معراج است.

امام جمعه اهل سنت اسدیه با اشاره به اینکه وظیفه هر مسلمانی حمایت از مظلوم و انزجار از ظالم است، بیان داشت: امروز قدس در دست رژیم غاصب صهیونیست است و وظیفه هر مسلمانی انزجار و نفرت از این رژیم است.

وی عنوان کرد: جنایاتی که اسرائیل در کشور فلسطین مرتکب می‌شود اماکن مذهبی این کشور را مورد تاخت و تاز قرار داده و زن و کودک مسلمان را به خاک خون کشیده‌اند ما نباید این جنایات را فراموش کنیم و برای حمایت از ملت مظلوم فلسطین باید به پا برخیزیم.

مولوی عبدالهی با بیان اینکه قدس به نماد اتحاد مسلمین تبدیل شده است، ادامه داد: مسلمانان نباید در مقابل کشور فلسطین و روز قدس بی تفاوت باشند.

وی با بیان اینکه موضوع فلسطین یک امتحان برای غیرت مسلمانان جهان است، تصریح کرد: توطئه‌های صهیونیست‌ها و اربابشان آمریکای جنایتکار فراموش شدنی نیست.

امام جمعه اهل سنت اسدیه با بیان اینکه روز قدس یادگار امام خمینی (ره) است، بیان کرد: تأثیرگذاری این روز بر پیروزی و مقاومت ملت فلسطین در برابر رژیم فلسطین را نباید فراموش کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

روز ملی جمعیت/برنامه های حوزه بهداشتی برای ارتقای باروری سالم در زوجین جوان

با عنایت به اهمیت مقوله مدیریت جمعیت در جمهوری اسلامی ایران، سیاستهای کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری حفظه الله تعالی درتاریخ ۱۳۹۳/۰۲/۳۰ ابلاغ و این روز به عنوان روز ملی جمعیت در تقویم کشور ثبت گردید، موضوع جمعیت و کاهش باروری در کشور آنقدر اهمیت دارد که رهبر معظم انقلاب همواره در سال‌های اخیر بارها به این موضوع اشاره کرده‌اند و کاهش موالید در کشور و سالخورده شدن جمعیت را گوشزد کرده‌اند .
به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه، به مناسبت روز ملی جمعیت، در ادامه مطالب مختلفی درباره چالش کاهش باروری و کاهش رشد جمعیت، سن مناسب فرزندآوری وفاصله مناسب بین فرزندان، ازدواج و طلاق، ناباروری ۱۵ تا ۲۰ درصد زوج‌های ایرانی، نقش تعداد فرزندان در شخصیت افراد و آینده خانواده و برنامه های معاونت بهداشتی / وزارت بهداشت  برای زوج‌های جوان تقدیم بازدیدکنندگان ارجمند سایت می گردد:
چالش کاهش باروری و کاهش رشد جمعیت
سوال اینجاست که چرا با وجود ۸ برابر شدن جمعیت ایران در کمتر از یک قرن اخیر و حتی با وجود اینکه در حال حاضر هم جمعیت کشور رو به افزایش است، چالش کاهش باروری و کاهش رشد جمعیت به عنوان یک چالش اصلی مطرح می‌شود ؟
اقتصاددانان و صاحبنظران برجسته غربی موضوع ارتباط کاهش موالید را عاملی برای توقف رشد اقتصادی و آسیب‌های متعدد اقتصادی و اجتماعی بر زندگی بشری ارزیابی نمودند و از آن تحت عنوان خزان جمعیتی و زمستان جمعیتی نام می‌برند؛ هشداری که در جزئیات آن، نام کشورهایی به چشم می‌خورد که بیشترین کاهش در شاخص‌های مربوط به باروری و رشد جمعیت را تجربه نموده‌اند و در میان معدود مثال‌هایی که از این دسته از کشورهای دنیا مطرح می‌شود، نام «ایران» به صورت یک مثال خاص به چشم می‌خورد.
در طی ۷۰ سال گذشته، TFR (نرخ باروری کلی : متوسط تعداد فرزندانی که یک زن در طول دوران باروری خود به دنیا می آورد) در جهان و ایران به نصف تقلیل پیدا کرده، اما نکته قابل تامل سقوط بزرگ و سریع این نرخ در جمهوری اسلامی ایران است، بطوریکه این سقوط به عنوان مثالی بارز در پژوهشهای بین المللی وارد شده و در یکی از پیچیدهترین تحقیقهای داخل کشور نیز این موضوع تبیین شده و اعلام کردهاند که در ایران با سقوط اعجابآور نرخ باروری، تعداد فرزند به ازای هر زن از ۷ فرزند در سال ۱۳۵۷ (۱۹۷۹میلادی) به ۹/۱ فرزند در سال ۱۳۸۴ (۲۰۰۶) رسیده است. این موضوع به عنوان یک هشدار تلقی شده و بعضا دشمنان بیرونی و دوستان درونی برای آن هورا کشیدهاند. امروز نرخ باروری کلی در جمهوری اسلامی ایران قطعاً زیر سطح جانشینی است و میزان آن در تحقیقات مختلف از ۷/۱ تا ۸/۱ فرزند متغیر است . این شاخص در استان خراسان جنوبی بر اساس اطلاعات سرشماری نفوس و مسکن ۱۳۹۵ حدود ۲.۸ بوده که طبق آمار واطلاعات موجود پس از آن روند کاهشی داشته است .
ایران در سال ۱۳۹۷ رکورد جدیدی در سقوط یکی دیگر از شاخص‎های جمعیتی را نیز ثبت کرد؛ تعداد تولدهای کل کشور فقط طی یک سال (۱۳۹۶ به ۱۳۹۷) بیش از ۱۲۰ هزار تولد کاهش یافته است؛ این درحالی است که براساس مطالعات بینالمللی (GBD-۲۰۱۹) کاهش تعداد تولد زنده در کل کشور از سال ۲۰۱۰ میلادی (۸۹-۸۸) نسبت به سال ۲۰۱۹ (۹۸-۹۷)، ۲۰۳ هزار نفر کاهش داشته است (بدیهی است این کاهش در استانهای مختلف متفاوت بوده است). در استان خراسان جنوبی در سال ۱۳۹۴ تعداد تولدها ۱۸۸۴۵ و در سال ۱۳۹۶ این آمار ۱۷۸۸۵بوده که در سال ۱۳۹۸ به ۱۵۴۶۱ رسیده است .
همان طور که گفته شد علیرغم اینکه TFR در جهان و ایران کاهش یافته، اما تعداد جمعیت افزایش داشته است که به دلیل افزایش امید زندگی و کاهش مرگ و میر بر اثر بیماریها می باشد. در نتیجه تعداد سالمندان در جهان و ایران در حال افزایش میباشد. در سال ۲۰۱۵ کمتر از ۱۰% جمعیت ایران بالای ۶۰ سال سن داشته اند اما در سال ۲۰۵۰ در صورت ادامه روند فعلی بیش از ۳۰% جمعیت ایران در گروه سنی بالای ۶۰ سال قرار خواهند گرفت که جزء پیرترین کشورهای جهان به حساب میآید. در واقع کشور جمهوری اسلامی ایران به سمت سالمند شدن پیش میرود؛ این مقوله مهمی است که باید مورد عنایت قرار گیرد؛ شایان ذکر است که جمعیت سالمند در ایران تفاوتهای ماهوی با جهان غرب دارد. به عنوان مثال در حال حاضر تنها ۳۸% از جمعیت ۴۰ سال و بالاتر در ایران شاغل و ۷۱.۵% از این جمعیت باسواد هستند. این جمعیت در ۲۰ سال آینده، ۲۰ درصد سالمندان کشور را تشکیل خواهند داد. بدیهی است در شاخصهای توسعه (SDG و HDI)، میزان سواد و سطوح کلاسیک درسی در کنار میزان GDP و امید زندگی ارزش پیدا میکند.
هر گاه در جامعه‌ای حداقل ۷۰ درصد از جمعیت در بازه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال (سنین فعالیت و کار) باشند، اصطلاحا آن جامعه در فرصت پنجره جمعیت تعریف میشود.به عبارت دیگر پنجره جمعیت فرصتی طلایی برای اصلاح ساختار‌های جمعیتی و همچنین رشد و پیشرفت علمی و اقتصادی است که اگر مغتنم شمرده نشود نه تنها خود تهدید خواهد بود بلکه بعد از عبور از پنجره جمعیت امکان مدیریت و ترمیم ساختار‌های جمعیتی و تحقق رشد و توسعه بسیار پایین و قریب به ناممکن میگردد.
ایران اسلامی در حال حاضر در فرصت پنجره جمعیت است اما در سالهای آینده با بسته شدن پنجره جمعیت روبرو خواهد شد. باید از فرصت بالقوه پنجره جمعیت در مسیر رشد و پیشرفت استفاده شده و مراحل رشد اقتصادی را طی نمایند وگرنه بعلت سرعت بالای سیر سالمندی در کشور گذار از فرصت پنجره طلایی جمعیت با سرعت زیادی در حال وقوع است و ایران اسلامی یکی از کشور سالمند جهان خواهد بود.
ازدواج و طلاق
در حال حاضر سن ازدواج جوانان حدود ۲۷ سالگی تخمین زده می‌شود. افزون بر آن طبق بررسی‌های وزارت بهداشت مشخص شده است که از زمان ازدواج یک زوج تا زمان تولد اولین فرزند آنها حدود پنج سال فاصله وجود دارد. با وجود این، بررسی‌ها نشان می‌دهد تمایل زوج‌های جوان به تعداد فرزند، به صورت متوسط بیش از  شاخص جایگزینی است.
امروز آمار طلاق در زوج‌ها که بیشتر جوان هستند، افزایش پیدا کرده است؛ این آمار ۱۵ سال قبل حدود شش به یک بود، اما دو سال قبل این رقم  به کمتر از چهار و در حال حاضر به حدود  سه به یک تمایل پیدا کرده است؛ یعنی به ازای هر سه ازدواج یک طلاق صورت می‌گیرد.۵۰ درصد طلاق‌ها در پنج سال اول زندگی اتفاق می‌افتد. اگر همه این اعداد را کنار هم بگذاریم می‌بینیم که با رشد ۲۵ درصدی طلاق بین سال‌های ۸۹ تا ۹۵ و از ۹۵ تا ۹۶  نیز با هشت درصد رشد روبرو شدیم. در بررسی آمار طلاق به تفکیک گروههای سنی مشاهدهه می شود میزان بالای طلاق ویژه سنی در گروه های ۱۴-۱۰ ، ۱۹-۱۵ و ۲۴-۲۰ ساله که متولدین سال های ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۶ را در بر می گیرد تأمل برانگیز است . یکی از دلایل این امر را می توان محدود بودن جمعیت ازدواج کرده در این گروه های سنی دانست اما در عین حال مشاهده این وضعیت می تواند موجب تاملاتی درباره رفتار این نسل و میزان تاب آوری آنها گردد .
۴۰ درصد ازدواج ها در کشور در سال‌های اخیر کاهش یافته که بخشی از آن مربوط به کم شدن جوانان است و از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۶، سن ازدواج پسران از ۲۶ سال به ۲۹ سال رسیده و سن ازدواج دختران از ۲۲ سال به ۲۴ سال رسیده است.اگر با این وضعیت پیش‌رویم سن دختران ما در یک دهه آینده برای ازدواج به ۲۸ سال می‌رسد و قدرت فرزندآوری کاهش می‌یابد .
ضمناً جوانان ما در سن ازدواج در سال ۱۳۹۰، ۱۵ میلیون نفر بودند الان به  ۱۰میلیون نفر رسیده‌اند و این روند در حال کاهش است البته با توجه به افزایش تولدهای ابتدای دهه ۹۰، این وضعیت تا حدود ۱۵ سال دیگر هم ثابت است ولی بعد از آن با کاهش جمعیت مواجه خواهیم شد. بعلاوه هم اکنون با چالش نیروی کار افغان مواجه هستیم و ۱۵ سال دیگر باید کارت دعوت بفرستیم تا از دیگر کشورها وارد شوند و با ما کمک کنند چون تعداد جوانان ما کم می‌شود.
سن مناسب فرزندآوری وفاصله مناسب بین فرزندان
باید توجه نمائیم که سن باروری از ۱۰ تا ۵۴ سالگی است اما سنین جوانی را برای این امر مناسب تر میدانیم و هر چه مادر جوان تر باشد بارداری موفق تر و سالم تر خواهد بود . در حال حاضر حداقل سن مناسب برای باروری ۱۶ سالگی ذکر می شود و دیگر سن بالای ۳۵ سال را پرخطر نمی‌دانیم و تا ۴۰ سال، بارداری خطری برای مادر ندارد چرا که امروزه با پیشرفتهای چشمگیری که در زمینه مراقبت های مادر و کودک داشته ایم  در پاسخگویی به باروری در یک مادر بسیار جوان و یا میانسال اظهار عجز نمیکنیم اما این مادران نیازمند مراقبت های فشرده و ویژه ای خواهند بود.
امروز توصیه می‌شود که فاصله بین فرزندان در زنان زیر ۳۵ سال ۱۸ تا ۲۴ ماه و در زنان بالای ۳۵ سال بدون بیماری زمینه ای که به تعداد فرزند دلخواه خود نرسیده اند ۱۲ ماه باشد که البته خدمات مشاوره فرزند آوری برای این افراد از ۶ ماه قبل از این زمانها در واحدهای بهداشتی قابل ارائه می باشد . البته در مادرانی که شرایط خاص دارند (سابقه ناباروری ، زایمان زودرس ، پره اکلامپسی ، سقط و … ) این زمان متفاوت است .
باید دقت نمود که با توجه به تعریفی که برای میزان TFR در سطح جانشینی وجود دارد، حداقل ۳ فرزند در یک خانواده تعداد مطلوب فرزند محسوب میشود .
به نظر کارشناسان  افزایش جمعیت، می‌تواند هم فرصت و هم تهدید باشد. جمعیت با کیفیت و دارای رفاه و توانمند برای هر کشور فرصت است، اما اگر این جمعیت دارای کیفیت نباشد، افزایش جمعیت می تواند به هر نظام و کشوری آسیب برساند . جمعیت سالم، تحصیل کرده، مولد می تواند به شکستن چرخه فقر بین نسلی کمک کند و در رویارویی با چالش های فردی و اجتماعی بیشتر انعطاف پذیر باشد . جمعیت ماهر و مطلع می تواند به طور کاملتری به جامعه و ملت خود کمک کنند
ناباروری ۱۵ تا ۲۰ درصد زوج‌های ایرانی
یکی از چالش‌های حوزه جمعیت ناباروری می باشد که  تخمین زده می‌شود حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد زوج‌های کشور نابارور هستند یا می‌توانند نابارور باشند. وزارت بهداشت در دو حوزه بهداشت و درمان برای این موضوع برنامه دارد .همچنین با توجه به  اهمیت پیشگیری از ناباروری در زوج‌ها، برای این موضوع آموزش‌هایی از پیش از ازدواج برای زوج‌ها در نظر گرفته شده است؛ برای مثال به آنها توصیه می‌شود اگر ازدواج کردند فرزندآوری را به تاخیر نیندازند؛ چون طبق  فیزیولوژی انسان، امکان باروری به مرور و با افزایش سن کمتر می‌شود. در مراکز جامع سلامت نیز بسته‌های آموزشی نیز برای این موضوع در اختیار زوج‌ها قرار می‌گیرد و در واقع بسیاری از علل ناباروری با سبک زندگی سالم و رعایت نکات بهداشتی قابل پیشگیری میباشند .
نقش تعداد فرزندان در شخصیت افراد و آینده خانواده
در دو دهه اخیر توجه بالینی و بررسیهای زیادی درباره خواهر و برادرها به عنوان عامل) تأثیرگذار مهم در شکل دهی هویت فردی و ارتباطهای آینده آنان انجام شده است. مطالعات نشان می دهدکودکانی که خواهریا برادر ندارند در مقایسه با کودکان هم سن و سال که تک فرزند نیستند، مهارتهای ارتباطی واجتماعی ضعیفتری دارند ، زندگی در خانوادهای که حداقل یک عضو همشیر دارد.  هرچند ممکن است متعارض هم به نظر برسد اما  تجربه این تعارضات در دوران کودکی به دلیل اینکه به کودک، اطلاعات اساسی و مهم مدیریت حل تعارضات را میدهد، ضروری به نظر میرسد . تک فرزندان هرگز جایگاه برتر و قدرتی را که در خانواده دارند از دست نمیدهند. آنها کانون توجه میمانند. در خانواده‌های تک‌فرزندی احساس تنهایی باقی می‌ماند و مفهوم خواهر و برادر برای کودک گنگ می‌شود و درکی از آن نخواهند داشت. نبودن خواهر و برادر سبب می‌شود تا تک فرزندها در بزرگ‌سالی بیشتر احساس افسردگی، اضطراب و تنهایی کنند.
در خانواده‌های چند فرزند معمولا تا مدت‌های طولانی فرزندان خانه را خالی نمی‌کردند و اگر فرزندی از کنار خانواده می‌رفت، فرزند دیگری وجود داشت و این رفت‌و‌آمد در درون خانه حاکم بود و وقتی یک یا دو فرزند در خانواده حضور نداشتند این مسئله چندان مشخص نمی‌شد، اما امروزه عکس این مطلب نمایان شده و در واقع در سنی که پدر و مادر به فرزندشان نیاز دارند و می‌خواهند کسی همراه‌شان در خانه حضور داشته باشد، متأسفانه با پدیده «آشیانه خالی» که آسیب‌های روانی زیادی همچون احساس افسردگی و ناراحتی را به دنبال دارد رو‌به‌رو می‌شوند.
برنامه های معاونت بهداشتی / وزارت بهداشت  برای زوج‌های جوان
در حال حاضر خدمات گسترده ای در زمینه مشاوره باروری سالم و فرزند آوری ، مراقبت از مادران باردار ، نوزادان ، کودکان و سایر گروه های سنی به کلیه هموطنان ارائه می شود . همچنین در سال‌های گذشته به صورت مستقیم برنامه‌هایی برای فرزندآوری اجرا شده است. ضمنا بعد از ابلاغ سیاست‌های جمعیتی و تاکید مقام معظم رهبری بر آموزش‌های مورد نیاز دوره ازدواج ، زمان این آموزش‌ها از دو ساعت به شش ساعت ارتقا پیدا کرد. توصیه می شود زوجین جوان بلافاصله پس از عقد جهت تشکیل پرونده و دریافت رایگان آموزشها ،مراقبت ها و مشاوره های لازم به نزدیکترین مرکز خدمات جامع سلامت یا پایگاه و خانه بهداشت محل سکونت خود مراجعه نمایند .
در واقع هدف از این برنامه ها ایجاد فرصتی برای توانمند سازی خانواده ها در راستای تحکیم نهاد خانواده ، افزایش رضایتمندی زناشویی، انتخاب آگاهانه و آزادانه تعداد دلخواه فرزندان وارتقای باروری سالم است ، به شکلی که سلامت مادر و کودک و خانواده در پی این توانمندی ارتقا یابد. جوانان با ازدواج به هنگام و فرزند آوری در زمان مناسب می توانند از نعمت زندگی سالم وخانواده کامل برخوردار شوند و جامعه از جمعیتی جوان، سالم و مولد بهره مند شود .

 

 

 

پیام تبریک مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی به مناسبت سالروز فتح خرمشهر
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، با صدورپیامی سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر را به خانواده معزز شهدا،ایثارگران،جانبازان،آزادگان، و مردم شریف، بصیر و خداجو به ویژه فرهنگیان و دانش آموزان خراسان جنوبی تبرک گفت.

 به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی، در متن پیام محمدعلی واقعی آمده است:

با سمه تعالی

إِنْ یَنْصُرْکُمُ اللَّهُ فَلَا غَالِبَ لَکُمْ وَإِنْ یَخْذُلْکُمْ فَمَنْ ذَا الَّذِی یَنْصُرُکُمْ مِنْ بَعْدِهِ وَعَلَى اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُون﴿۱۶۰«آل عمران»

تقارن ارزشمند روز جهانی قدس، به عنوان نماد ظلم‌ستیزی و مبارزات ضدصهیونیستی امت اسلامی، با سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر در عملیات بیت المقدس و روز مقاومت، ایثار و پیروزی بیانگر پیوند عمیق و معنادار آرمان قدس شریف با ارزش‌های ناب انقلاب اسلامی است چرا که ایران اسلامی مهد رشادت‌ها و ایثارگری‌های دلیر مردانی چون فهمیده ها، سلیمانی ها، همت ها و باکری ها، بوده است که در راه اعتلای اسلام و آزادی نسل بشر از چنگ ظالمین، غاصبین، ناکثین و مستکبرین  جان در طبق اخلاص گذاشته و خون خویش نثار اسلام و انقلاب کرده اند.

حماسه‌های ماندگار سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهرو چهارم خرداد روز مقاومت و پایداری دزفول، یادآور از خودگذشتگی مردمانی است که برگ زرین مقاومت و مجاهدتشان با سرافرازی در همیشه‌ی تاریخ به ثبت رسید. روزهایی که جهاد در راه وطن و مقاومت سخت و پرتلاطم جهادگران آن‌زمان و تلاش مظلومانه‌‌ی انسان هایی که برای حفظ ارزش‌های مقدس این دیار پاک، باارزش‌ترین دارایی خود را در طبق اخلاص قرار دادند و با شجاعت و صلابت حماسه‌ای ماندگار آفریدند، را به خاطر ایرانیان می‌آورد.

بی شک جامعه فرهیخته ی فرهنگی و دانش آموزان مؤمن، آگاه، متعهد و انقلابی خراسان جنوبی ضمن تلاش برای پیشرفت در عرصه‌های مختلف، بیش از هر زمان دیگری در تداوم راه باشکوه شهیدان انقلاب اسلامی و به ویژه سپهبد شهید، حاج قاسم سلیمانی مصمم هستند و تا نابودی کامل رژیم صهیونیستی، اخراج تروریست های آمریکای از منطقه  و تحقق آرمان قدس شریف از پا نخواهند نشست.

جامعه فرهیخته فرهنگیان و دانش آموزان عزیز خراسان جنوبی به دل های نگران دنیا خاطرنشان می کند که هدف اگر از سوی خدا، برای خدا و رضایت او باشد چنان در مسیر تحقق قرار می گیرد که هیچ مانعی نمی تواند در آن به اندازه پشه ای خلل وارد کند. بنابراین نه  ویروس کرونا و نه هیچ چیز دیگری نمی تواند در راه  مقاومت و حمایت ازمظلوم و  آزادی ملت های دربند به ویژه  فلسطین و جبهه مقاومت مانع افکنی کند.

 قشر فرهیخته فرهنگی و دانش آموزان این سامان  همچون سایر اقشار مردم  آگاه و همیشه در صحنه بهارستان علم و تدب با درک شرایط حساس جهانی و همچنین با توجه به شرایط متفاوت امسال، نسبت به سال‌های گذشته گوش جان به بیانات ارزشمند رهبر معظم انقلاب سپرندد تا دیگر بار آن را به عنوان چراغ روشنی بخش راه آینده قرار دهند.

اینجانب سالروز این دو حماسه‌ی بزرگ و نصر عظیم الهی را به خانواده معظم شهدا، جانبازان، آزادگان، رزمندگان، ایثارگران و به ویژه جامعه ی فرهیخته فرهنگیان و دانش آموزان خطه ی قهستان زمین سالروز را خدمت تبریک و تهنیت عرض نموده و توفیقات روز افزون همه را در مسیر پاسداشت این نقطه عطف از تاریخ انقلاب اسلامی ایران در سایه رهبری های هوشمندانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، از درگاه خداوند سبحان مسئلت دارم.

محمدعلی واقعی

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی

 

 

 

آمار مبتلایان به کرونا در خراسان جنوبی به ۶۴۰ نفر رسید

معاون دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از شناسایی ۲ مورد جدید ابتلاء به کرونا در استان خبر داد و گفت: شمار مبتلایان به این بیماری در استان به ۶۴۰ نفر رسید.

کامبیز مهدی زاده ظهر جمعه در گفتگو با خبرنگاران در خصوص آخرین آمار و اطلاعات کرونا در استان اظهار کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته ۷۹ آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شده است که تنها دو نمونه مثبت بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند عنوان کرد: از مبتلایان یک نفر در شهرستان درمیان و یک نفر در سربیشه شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه طی ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد فوتی از این بیماری در استان نداشته‌ایم، گفت: تعداد فوت شدگان بر اثر ابتلاء به کرونا در استان همچنان ۴۵ نفر است.

مهدی زاده شمار مبتلایان به کرونا در استان را ۶۴۰ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد سه نفر در بیمارستان‌ها بستری و تحت مراقبت‌های ویژه هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند عنوان کرد: ۵۹۲ نفر از مبتلایان نیز با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های ترخیص و یا بهبود یافته‌اند.

 

 

 

مدیرکل صدا و سیمای خراسان جنوبی:
«قدس» خرمشهر دیگری که آزاد می‌شود
آیینه دار با اشاره به همزمانی روز جهانی قدس امسال با سالروز فتح خرمشهر، گفت: قدس یک خرمشهر دیگری است که آزاد خواهد شد.

 «علیرضا آیینه دار» صبح امروز (یکم خرداد) در دیدار اعضای ستاد برگزاری مراسم روز قدس استان با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار کرد: امسال روز قدس متفاوت تر و ماندگارتر از سال‌های گذشته برگزار خواهد شد چرا که محور اصلی با پخش زنده بیانات رهبر انقلاب با امت جهان اسلام است.

 

مدیرکل صدا و سیمای خراسان جنوبی ادامه داد: ویژه برنامه‌ها برای انتقال روحیه حماسی و تبیین و علل نامگذاری روز جهانی قدس برای نوجوانان و جوانان در ساعاتی قبل از آغاز سخنرانی رهبر معظم انقلاب در شبکه استانی خاوران پخش خواهد شد.

 

آیینه دار بیان کرد: بخش عمده کار رسانه ای مربوط به پس از سخنرانی رهبر معظم انقلاب در روز جهانی قدس خواهد بود و محورهای و بیانات سخنان ایشان بیشتر برای مردم تبیین شود.

 

مدیرکل صدا و سیمای خراسان جنوبی به گرامیداشت روز سوم خرداد و سالروز آزادسازی خرمشهر اشاره کرد و گفت: دیدگاه ما این است که قدس یک خرمشهر دیگری است که آزاد خواهد شد بنابراین برنامه های صدا و سیمای استان در روزهای بعد نیز ادامه خواهد داشت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معاون بهزیستی خراسان جنوبی خبر داد:

برپایی ۳۴۰ پایگاه بهزیستی خراسان جنوبی برای جمع آوری فطریه

برپایی ۳۴۰ پایگاه بهزیستی خراسان جنوبی برای جمع آوری فطریه

 معاون مشارکت‌های مردمی بهزیستی خراسان جنوبی از برپایی ۳۴۰ پایگاه جمع آوری فطریه و کفارات در استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن رحیمی پیش از ظهر پنج شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سازمان بهزیستی به عنوان یک واسطه میان نیازمندان واقعی، جامعه هدف خود، خیرین و مردم است، اظهار کرد: امسال با توجه به شرایط خاص و شیوع کرونا جمع‌آوری فطریه و کفارات به دو صورت الکترونیکی و حضوری خواهد بود.

وی از برپایی ۳۴۰ پایگاه جمع‌آوری فطریه و کفارات از سوی بهزیستی در استان خبر داد و بیان داشت: ۶۸۰ صندوق توسط ادارات بهزیستی شهرستان‌ها و مؤسسات خیریه دارای مجوز از بهزیستی نسبت به جمع‌آوری فطریه و کفاره اقدام خواهند کرد.

وی در خصوص پرداخت الکترونیکی زکات فطریه هم گفت: همشهریان می‌توانند جهت سهولت پرداخت زکات فطره و رعایت بهداشت و ضوابط کرونایی از طریق شماره کارت مجازی بانک مرکزی به شماره ۶۳۶۷۹۵۷۰۷۹۹۳۹۴۴۸ کمک‌های خود را به جامعه هدف بهزیستی جهت تهیه سبد غذایی اهدا کنند.

معاون بهزیستی خراسان جنوبی با بیان اینکه تا کنون طرح‌های «من حامی بهزیستی هستم» در عید نوروز و پویش همدلی مومنانه در استان اجرا شده است، افزود: با اجرای این طرح‌ها ۹ میلیارد و ۴۱۵ میلیون ریال کمک به صورت نقدی و غیر نقدی جمع‌آوری شده است.

وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی متولی نگهداری و حمایت از افراد دارای معلولیت، ایتام، کودکان زنان سرپرست خانوار و زنان بدسرپرست و آسیب دیدگان اجتماعی است، گفت: از محل این کمک‌ها دو هزار و ۸۵۵ سبد غذایی و چهار هزار و ۱۰۰ پرس غذای گرم، گوشت گوسفند و مرغ در بین جامعه هدف بهزیستی توزیع شده است.

رحیمی به جمع‌آوری سه میلیارد و ۷۲۸ میلیون ریال زکات فطریه و کفاره طی سال گذشته توسط بهزیستی استان اشاره کرد و افزود: امیدواریم امسال با همت خیران و مشارکت مردم خیرخواه و نیک‌اندیش استان جذب فطریه و کفاره‌ها نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته باشد.

 

 

 

 

 

آمادگی هزار و ۵۳۵ پایگاه جمع آوری فطریه کمیته امداد

هزار و ۵۳۵ پایگاه ثابت و سیار توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی در مکان‌های برگزاری نماز عید فطر، مراکز نیکوکاری و میادین و معابر فطریه و کفارات مردم را جمع آوری می‌کنند.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: ۱آمادگی هزار و ۵۳۵ پایگاه جمع آوری فطریه۵۴ پایگاه امداد، ۱۷۲ مرکز نیکوکاری، ۳۹۰ شورای زکات روستایی، ۳۹۱ مسجد و حسینیه و ۴۳۸ موسسه خیریه و ثمن وجوه زکات فطره و کفارات مردم را جمع آوری می‌کنند.
احمد رفیعی افزود: هزار و ۶۵۶ نفر در این پایگاه‌ها برای جمع اوری وجوه فطریه و کفارات مردم همکاری دارند.

وی به روش‌های پرداخت الکترونیکی فطریه در استان اشاره کرد و گفت: مؤمنان می‌توانند با سر شماره #۵*۸۸۷۷* برای پرداخت زکات فطریه خود اقدام کنند.

رفیعی تلفن گویای ۰۹۶۸۸۷، مراجعه به سایت کمیته امداد www.emdad.ir، مراجعه تلفنی و حضوری به دفاتر کمیته امداد و مراکز نیکوکاری و اپلیکیشن‌های سنا، سکه، بله، بام و ایوا را از دیگر روشهای پرداخت الکترونیکی فطریه و کفاره  عنوان کرد.
مردم خراسان جنوبی پارسال ۹۷۶ میلیون تومان فطریه و کفاره به مراکز جمع آوری کمیته امداد امام خمینی (ره) پرداخت کردند.
مبلغ زکات فطره در خراسان جنوبی برای یک نفر با محاسبه سه کیلوگرم گندم ۸ هزار و ۵۰۰ تا ۹ هزار تومان و کفاره غیرعمد و فدیه مبلغ ۳ هزار تومان تعیین شده است.

 

 

 

اجرای طرح ملی پایش باقیمانده دارویی شیرخام در سرایان

رئیس اداره دامپزشکی سرایان از اجرای برنامه پایش باقیمانده‌ها در شیرخام دامداری‌ها و مراکز جمع آوری شیر خبر داد.

میلاد خالقی زاده گفت: در این مرحله به صورت رندومی مراکز و دامداری‌های هدف شناسایی و از مراکز جمع آوری شیر خام شهرستان و گاوداری‌های صنعتی مشخص شده نمونه اخذ و برای بررسی و پایش باقیمانده آنتی بیوتیک‌های غیرمجاز به آزمایشگاه اداره کل ارسال شد.

وی تضمین کیفیت و سلامت شیر را از اهداف این برنامه عنوان کرد و افزود: نمونه برداری و انجام آزمایش، تجزیه و تحلیل و تفسیر نتایج و انجام اقدامات اصلاحی از جمله فعالیت‌های این طرح است.

خالقی زاده با تأکید بر اهمیت سلامت شیر در تمامی فراورده‌های خام دامی، از مردم خواست: فرآورده‌های خام دامی خود را از مراکز مجاز که مورد تایید دامپزشکی هستند تهیه و مصرف کنند.

 

تأکید معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری بر سرعت بخشیدن به اِتمام پروژه ها3-7
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار بر ضرورت سرعت بخشیدن به اِتمام پروژه های عمرانی تأکید کرد.

جلسه بررسی « تفاهم نامه میان استانداری خراسان جنوبی و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)» به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری برگزار شد.

میرجعفریان اظهار داشت: پیشرفت فیزیکی پروژه های بند «ج» تفاهم نامه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: محتوای این تفاهم نامه در حوزه اقتصادی و مواردی مانند هاب شتر، دام مولد و… بود که با هماهنگی و پی گیری استاندار خراسان‌جنوبی، پروژه‌های عمرانی مشارکتی نیز در این قالب گنجانده شد.

معاون استاندار بر ضرورت سرعت بخشیدن به اِتمام پروژه ها تأکید کرد و گفت: پیشرفت پروژه ها مستلزم پی گیری ویژه مدیران و بنیاد برکت در استان است.

وی افزود: لازم است گزارش پیشرفت پروژه ها مرتباً ارسال گردد.

سید کمال الدین میرجعفریان ادامه داد: تا قبل از سفر دکتر مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) به استان، باید پیشرفت پروژه ها بررسی و موارد قابل افتتاح نیز مشخص شود و مستند سازی پروژه ها نیز برای ارسال به ستاد آماده گردد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، دفتر روستایی استانداری خراسان جنوبی را مأمور کرد تا جزئیات پروژه ها را بررسی و برنامه اجرایی و زمان بندی اِتمام آنها را مشخص نمایند.

شایان ذکر است: در این جلسه، پیشرفت فیزیکی پروژه های مشارکتی دانشگاه‌ علوم‌ پزشکی، آب و فاضلاب، جهاد کشاورزی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و نوسازی مدارس استان خراسان جنوبی مورد بحث و ارزیابی قرار گرفت.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 18 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور