پیام شهروند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

اخبار خراسان جنوبی / صدور مجوز‌ تاسیس آکادمی موتور سواری و اتومبیلرانی در خراسان جنوبی

اختصاص سهمیه هزار و ۱۳۶ تنی شکر به خراسان جنوبی

هزار و ۱۳۶ تن شکر سهمیه مرداد، به خراسان جنوبی اختصاص یافت که در حال جذب است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت استان از توزیع هزار و ۱۳۶ تن سهمیه شکر در مرداد خبر داد و گفت: این سهمیه در حال جذب است و در شهریور نیز ۷۵۸ تن شکر در استان توزیع می‌شود.
جویبان همچنین از توزیع مرغ منجمد با قیمت هر کیلو ۱۳ هزار تومان در بازار استان خبر داد.

جویبان گفت: این اقلام در مرکز استان در روزبازار‌ها و فروشگاه‌ها توزیع می‌شود و در شهرستان‌ها نیز مردم می‌توانند با سامانه ۱۲۴ تماس بگیرند و از محل دقیق توزیع مطلع شوند.

تخریب ۶۷ سازه غیرمجاز در اراضی کشاورزی خراسان جنوبی

از ابتدای امسال تاکنون ۶۷ مورد ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی خراسان جنوبی تخریب شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: همچنین در این مدت ۳۴ مورد تغییرتخریب ۶۷ سازه غیرمجاز در اراضی کشاورزی خراسان جنوبی کاربری غیرمجاز نیز شناسایی شد..

غلامرضا قوسی افزود: در این مدت ۵۷۹ فقره ماموریت توسط اکیپ‌های گشت نظارتی بر اراضی کشاورزی استان انجام شده است.

وی گفت: در حوزه حفظ و صیانت از اراضی کشاورزی با شکل‌گیری گشت‌های نظارتی مقداری شرایط نظارت بر تغیر کاربری و حفظ اراضی بهتر شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: انجام ۲۹۱ مورد نظارت بر طرح‌های واگذار شده، بررسی ۲۹ پرونده در هیات نظارت ماده ۳۳ و انجام ۲۸۹ مورد نظارت بر مجوز‌های تغییر کاربری از دیگر اقدامات سال جاری در این خصوص بوده است.

وی در خصوص دستورالعمل تعیین تکلیف ساخت و ساز غیرمجاز در روستای شمس‌آباد بیرجند افزود: در این منطقه در ۲ قطعه زمین ۲ هکتاری و ۲۳ هکتاری در گذشته نسبت به احداث مرغداری توسط ۲ مالک اقدام شده بود.

قوسی گفت: مجوز فعالیت مرغداری در حریم روستا داده نشده که بنیاد مسکن برای الحاق این اراضی به طرح هادی وارد عمل شده بود.

وی افزود: در اراضی ۲۲ هکتاری ۵۰ قطعه زمین تعیین شده که تاکنون ۲۳ نفر به صورت غیرمجاز نسبت به ساخت و ساز اقدام کرده‌اند که با دستور قضایی این اراضی تعیین تکلیف خواهد شد.

قوسی گفت: اگر قرار باشد اراضی به طرح هادی واگذار شود باید این ساخت و ساز‌ها ابتدا تعیین تکلیف شود که در این زمینه تاکید بر اخذ مجوز و پرداخت هزینه‌ها شده است.

وی گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی زمانی می‌تواند پاسخ استعلام برای ساخت و ساز را بدهد که این افراد با مراجعه به جهاد کشاورزی هزینه‌ها را پرداخت کنند.

قوسی با بیان اینکه شرکت‌های خدمات‌رسان آب و برق خدمات لازم را در این منطقه ارائه کرده‌اند گفت: برخی قطعه‌ها فقط دیوارچینی شده و بقیه نسبت به ساخت و ساز کارگاه، منزل ویلایی و سایر موارد اقدام شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی:
۴۷ درصد روستاهای خراسان جنوبی به دلیل نبود آب خالی از سکنه شدند
قندهاری با بیان اینکه ۴۷ درصد از روستاهای خراسان جنوبی به دلیل نبود آب خالی از سکنه شدند، گفت: ۵۰ درصد از قنوات استان طی ۱۰ سال اخیر خشک شده اند؛ مردم به ما اعتماد ندارند و هر چه می گوییم که وضعیت آب در استان به یک بحران تبدیل شده است گوش نمی دهند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، «احمد قندهاری» در دیدار با نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس اظهار داشت: طول خط انتقال آب از دریای عمان به خراسان جنوبی 800 کیلومتر طول است در حالی که هم اکنون در خراسان جنوبی پنج هزار کیلومتر خط انتقال آب وجود دارد که 70 میلیون مترمکعب آب را جا به جا می کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی بیان کرد: خط انتقال آب از دریای عمان به خراسان جنوبی در فاز اول 80 میلیون مترمکعب آب را جا به می کند و امکان افزایش میزان جا به جایی آن این خط به 160 میلیون مترمکعب وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه ما متاسفانه آب را برای مسائل غیرضروری در استان شیرین می کنیم، ادامه داد: ماهانه 250 میلیون تومان برای تصفیه آب در تصفیه خانه بیرجند هزینه می کنیم و برای کامل شدن آن 20 میلیارد تومان نیاز است؛ باید آب در استان به خوبی مدیریت شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی بیان کرد: در خراسان جنوبی 47 درصد روستاها به دلیل خشکسالی و نبود آب کافی تخلیه شده اند؛ باید به مدیریت مصرف آب روی بیاوریم تا شاهد خالی شدن دیگر روستاها در استان نباشیم.

وی با بیان اینکه مردم خراسان جنوبی در همه صحنه ها به میدان آمدند و از نظام و انقلاب دفاع کردند، افزود: در بحث جذب اعتبارات نمایندگان استان در مجلس می توانند بسیار کمک کنند و با این اقدام، نقش مؤثری در اجرای پروژه ها و پیشرفت و توسعه استان داشته باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی در پایان با تاکید بر اینکه میزان برداشت آب از چاه ها و قنوات استان باید مدیریت شود، گفت: 12 هزار چاه و چشمه و قنات در خراسان جنوبی وجود دارد که از این تعداد 2 هزار چاه کشاورزی هستند و 50 درصد از قنوات استان طی 10 سال اخیر خشک شده اند.

نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس:
کارآموزان فنی و حرفه ای در مجتمع فولاد قاین به کارگیری می شوند
اسحاقی گفت: قبل از راه اندازی مجتمع فولاد قاین، مجموعه کارآموزان فنی و حرفه ای در این واحد تولیدی به کار گیری می شوند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، «سلمان اسحاقی» امروز (6 مرداد) با اشاره به ششم مردادماه، روز آموزش های فنی و حرفه ای اظهار داشت: توجه به مجموعه فنی و حرفه ای، ما را به سمت و سوی اشتغالزایی مستمر با وجود بحران های اقتصادی و تبعات منفی آن می برد.

نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توجه به فنی و حرفه ای، توجه به اشتغال زایی، اقتصاد مقاومتی و جهش تولید است، گفت: زمانی که شخصی با یک‌ فن و تجربه وارد عرصه کار شود، می تواند در آن کار یک جهشی به سمت جلو انجام دهد.

اسحاقی با اشاره به راه اندازی مجتمع فولاد قاینات در آینده نزدیک، گفت: امیدواریم با مذاکرات و تفاهم هایی که بتوانیم با مجموعه فولاد انجام دهیم، قبل از راه اندازی این مجموعه، کار آموزان بتوانند در مجموعه فنی و حرفه ای مستقر شوند تا با استفاده از پتانسیل ها، تجربه ها و علم روز، این مجتمع، کار خود را آغاز  کند.

نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: توجه به مجموعه فنی و حرفه ای می تواند برای ما در آینده بازدارنده باشد تا در اشتغال محکوم به شکست نباشیم و به سمت و سوی بیکاری نرویم.

عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند ۲ گونه جانوری جدید را کشف کرد

عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند ۲ گونه جانوری جدید را کشف کرد

 عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند، ۲ جنس و ۲ گونه جدید از بندپایان و عنکبوت مانندها را از ‏استان خراسان جنوبی کشف و نامگذاری کرد.‏

 عضو هیات علمی ‏دانشکده کشاورزی این دانشگاه گفت: براساس بررسی‌های انجام شده روی ‏گونه‌های جانوری مربوط به بندپایان و عنکبوت مانندها، ۲ جنس و ۲ گونه جدید به نام ‏رزگترومبیوم (‏Razgthrombium‏) و بیرجندترومبلا فرنیائه (‏Birjandtrombella farniae‏‌‏) در استان خراسان جنوبی کشف و به دنیا معرفی شد.‏

دکتر جواد نوعی به محل کشف این گونه‌ها اشاره کرد و افزود: جنس اولی از روستای رزگ و جنس ‏دوم از روستای امیرآباد و رچ از توابع استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند کشف شد.‏

وی عنوان کرد: اسم جنس از محل کشف آنها روستای رزگ و شهر ‏بیرجند نامگذاری شده است.‏

عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند در توضیح کشف خود گفت: کنه‌های مربوط به خانواده‌های این گونه‌های کشف ‏شده، جزو دشمنان طبیعی آفات کشاورزی محسوب می‌شوند که در روش کنترل بیولوژیک آفات ‏گیاهی باعث کنترل آفات زیان‌آور کشاورزی می‌شوند و همچنین باعث استفاده نکردن از سموم ‏برای کنترل آفات خواهند شد. ‏

وی بیان کرد: این کشف در مجله معتبر علمی به نام ‏Systematic and Applied ‎Acarology‏ استرالیا چاپ و منتشر شد.

این گونه‌ها اندازه‌های حدود سه دهم ‏تا شش دهم میلی‌متر (۳۰۰ تا ۶۰۰ میکرون) دارند.‏

جواد نوعی در حال حاضر عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه بیرجند و دارای مدرک ‏تخصصی حشره‌شناسی و گرایش سیستماتیک کنه‌ها است که تاکنون ۲۰ گونه جدید را به دنیا ‏معرفی کرده و چهارگونه آن از بیرجند بوده است.‏

نقص فنی هواپیما موجب تاخیر پرواز تهران – بیرجند شد

نقص فنی هواپیما موجب تاخیر پرواز تهران - بیرجند شد

بیرجند – ایرنا – مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی گفت: نقص فنی هواپیما موجب تاخیر ۲ ساعته در انجام پرواز تهران به مقصد بیرجند شد.

عظیم طهماسبی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ساعت هشت صبح امروز هواپیمایی فوکر ۱۰۰ از فرودگاه مهرآباد، تهران را به مقصد بیرجند ترک کرد اما به دلیل نقص فنی به فرودگاه مهرآباد بازگشت.

وی بیان کرد: مسافران قرار بود ساعت ۹ و ۳۵ دقیقه در فرودگاه بیرجند باشند که به دلیل برگشت هواپیما و تعویض آن با ایرباس ۱۱۹ با ۲ ساعت تاخیر ساعت وارد فرودگاه بیرجند شدند.

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی اظهار داشت: پرواز بیرجند – تهران نیز ساعت ۱۲ و ۴۰ دقیقه امروز با هواپیمایی ایرباس ۱۱۹ انجام شد.

در حال حاضر ۱۴ پرواز رفت و برگشت (۲۸ لگ پروازی)  در فرودگاه بین‌المللی شهید کاوه بیرجند به مقصد تهران و مشهد انجام می‌شود.

استان خراسان جنوبی در شهرهای بیرجند و طبس دارای فرودگاه است.

صدور مجوز‌ تاسیس آکادمی موتور سواری و اتومبیلرانی در خراسان جنوبی/7

صدور مجوز‌ تاسیس آکادمی موتور سواری و اتومبیلرانی در خراسان جنوبی

با موافقت سرپرست فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی؛ مجوز‌ تاسیس آکادمی در ۱۰ هیات استانی صادر شد.

مازیار ناظمی سرپرست فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی گفت : پیرو‌ مصوبه جلسه هیات رئیسه فدراسیون با اعطای مجوز آکادمی موتورسواری و اتومبیلرانی در ۱۰ هیات استان کشور موافق شد.

ناظمی این موضوع را فرصتی برای توسعه زیر ساخت های آموزشی رشته های موتوری کشور دانست و افزود: بعد از افتتاح آکادمی بین المللی فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی استقبال زیادی از سوی علاقمندان این رشته صورت گرفت و با درخواست هیات های متقاضی نسبت به راه اندازی و تاسیس آکادمی موافقت شد تا هیات های استانی نیز بتوانند با راه اندازی آکادمی در موضوع اموزش سهم بیشتری داشته باشند.

بر اساس این گزارش مجوز اکادمی برای استان های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی، اصفهان، البزر، همدان، گیلان، کرمانشاه، خوزستان و خراسان جنوبی صادر شد.

 

افزایش تولید برق از انرژی‌های پاک خراسان جنوبی

افزایش تولید برق از انرژی‌های پاک خراسان جنوبی

بیرجند – ایرنا – دالان‌های بادی مناسب و روزهای آفتابی خراسان جنوبی در اغلب فصول سال مزیت اقتصادی است که مورد توجه دولت تدبیر و امید در سال‌های اخیر قرار گرفته و منجر به افزایش تولید برق از انرژی‌های تجدید پذیر شده است.

به گزارش ایرنا خراسان جنوبی در نوار مرزی شرق کشور با وجود زمینه مناسب اقلیمی، تابش آفتاب و وزش باد در بیشتر مناطق و روزهای سال، قابلیت خوبی در تولید انرژی‌های نو و پاک دارد که در چند سال گذشته با راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی خانگی و بزرگ مقیاس به این ظرفیت بیش از گذشته توجه شده است.

تابش ۳۰۰ روزه خورشید و وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان در خراسان جنوبی ظرفیت کم‌نظیری را برای سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از انرژی پاک فراهم کرده و امروز زیرساخت‌ها و برنامه‌های خوبی در این حوزه اجرا شده یا در دست اقدام است.

با ورود سرمایه‌گذاران و حمایت دولت، نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی خوسف و نیروگاه خورشیدی هفت مگاواتی سربیشه سال گذشته به بهره‌برداری رسید و امسال هم عملیات اجرایی نیروگاه ۵۰ مگاواتی درح سربیشه با حضور وزیر نیرو آغاز شد.

شرکت شستا نیز برای احداث یک نیروگاه بادی با ظرفیت بالا در منطقه درح سربیشه اعلام آمادگی کرده است.

ساعات آفتابی به طور متوسط در خراسان جنوبی به سه هزار و ۲۰۰ ساعت در سال و حتی بیشتر نیز می‌رسد، به‌ طوری که در برخی شهرستان‌های خراسان جنوبی از جمله طبس مقدار تابش ۴۸۱ (کالری بر سانتیمتر مربع در هر روز) است.

خراسان جنوبی دارای دالان‌های بادی مناسب برای ایجاد نیروگاه بادی است و شرایط مستعد اجرای طرح‌های انرژی‌های بادی را دارد.

براساس تحقیقات به ‌عمل آمده میانگین سرعت باد برای به صرفه بودن تبدیل انرژی باد به برق حدود ۲۳ کیلومتر در ساعت است در حالی که سرعت باد در برخی مناطق خراسان جنوبی نزدیک به ۳۳ کیلومتر در ساعت که بهترین نُرم است.

اگرچه خراسان جنوبی از ذخایر نفت و گاز برخوردار نیست ولی ظرفیت‌های طبیعی از جمله انرژی‌های لایزال خورشیدی و بادی در آسمان استان به وفور یافت می‌شود که می‌تواند علاوه بر اشتغالزایی و درآمدزایی برای مردم از طریق خرید تضمینی برق تولیدی، سهم قابل توجهی در تولید انرژی و همچنین جهش تولید داشته باشد.

به گفته کارشناسان اگر به درستی از ظرفیت انرژی‌ آفتاب و باد استفاده شود، رونق اقتصادی در گوشه گوشه استان رقم می‌خورد و از جهتی احداث توربین‌های بادی و پنل‌های خورشیدی کوچک در پشت بام و مزارع کشاورزان بستر خوبی برای اشتغال و ماندگاری جمعیت در روستاها است.

خراسان جنوبی دارای مرز مشترک طولانی با کشور افغانستان و از بالاترین ظرفیت امنیتی در این منطقه برخودار است که در این سال‌ها یکی از درخواست‌های اصلی کشور همسایه تامین برق از سوی ایران است که می‌تواند ارزآوری خوبی برای کشور و مردم منطقه نیز به همراه داشته باشد.

اجرای طرح خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدید پذیر و پاک اقدام دیگر دولت تدبیر و امید در سه سال گذشته بود و تمامی مشترکان اعم از خانگی، عمومی (اداری)، تجاری، صنعتی و کشاورزی می‌توانند با احداث نیروگاه برق خورشیدی و بادی بر فراز پشت بام خود نسبت به تولید برق پاک و فروش آن به نرخ تضمینی به وزارت نیرو اقدام کنند.

۷ هزار و ۵۰۰ نیروگاه خورشیدی خانگی احداث می‌شود

خرداد امسال که «محمدباقر نوبخت» معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه در سومین سفرش در یک سال و نیم گذشته به خراسان جنوبی آمد، قرارداد همکاری مشترک برای احداث هفت هزار و ۵۰۰ نیروگاه خورشیدی خانگی پنج کیلوواتی بین سازمان برنامه و بودجه، استانداری خراسان جنوبی و صندوق کارآفرینی امید امضا شد.

با اجرای این تفاهم‌نامه در مدت ۲ سال برای هفت هزار و ۵۰۰ نفر به طور مستقیم اشتغال ایجاد می‌شود و نهادهایی از جمله کمیته امداد امام خمینی (ره)، بسیج سازندگی، بنیاد برکت و بنیاد علوی نیز همکاری خواهند کرد.

بر این اساس به هر کدام از متقاضیان ۴۰ میلیون تومان پرداخت خواهد شد که ۲۰ میلیون تومان به صورت تسهیلات، ۱۰ میلیون تومان از محل تبصره ۱۴ و ۱۰ میلیون تومان از سوی دستگاه‌های حمایتی پرداخت می‌شود.

این تفاهم‌نامه با اختصاص ۵۰ درصد یارانه دولتی و ۵۰ درصد وام قرض‌الحسنه امضا شد که حدود ۴۰ هزار کیلووات در استان تولید برق را به دنبال دارد و حداقل یک میلیون تومان در ماه برای هر خانواده درآمد ایجاد می‌کند.

اکنون ۳۲۲ نیروگاه‌ برق خورشیدی با ظرفیت ۲۱.۱۶ مگاوات در خراسان جنوبی فعال است و در مجموع هشت درصد برق این استان در اوج مصرف از این محل تامین می‌شود.

تولید ۴۰۰ کیلووات برق خورشیدی در خراسان جنوبی

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۳۷ نیروگاه خورشیدی با مجموع ظرفیت ۴۰۰ کیلووات به شبکه توزیع نیروی برق استان متصل شده است و بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بابت خرید تضمینی برق به مشترکان این نیروگاه‌ها پرداخت کرده ایم.

مهدی دادگر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه اکنون ۳۲۲ نیروگاه‌ برق خورشیدی با ظرفیت ۲۱.۱۶ مگاوات در خراسان جنوبی فعال است گفت: ۳.۱۶ مگاوات از این ظرفیت مربوط به ۳۱۹ نیروگاه خورشیدی ۲۰ و بالای ۲۰ کیلووات، ۱۰ مگاوات مربوط به نیروگاه شهرستان خوسف، هفت مگاوات مربوط به نیروگاه سربیشه و یک مگاوات مربوط به نیروگاه بشرویه است.

وی افزود: از ابتدای طرح خرید تضمینی برق تولیدی از مشترکان نیروگاه‌های خورشیدی در استان تاکنون در مجموع هفت میلیون و ۵۹۳ هزار کیلووات ساعت برق خریداری و هشت میلیارد و ۲۸۹ میلیون تومان به صاحبان این نیروگاه‌ها پرداخت شده است.

دادگر همچنین با اشاره به شروع عملیات اجرایی نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی درح در شهرستان سربیشه با حضور وزیر نیرو در خردادماه سال جاری گفت: با احتساب سرمایه‌گذاری‌های قبلی در صورت تکمیل عملیات اجرایی این طرح، مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدید پذیر استان از مرز ۷۰ مگاوات عبور خواهد کرد.

وی اظهار داشت: در خراسان جنوبی شرایط استثنایی به لحاظ انرژی‌های تجدید پذیر وجود دارد و در چند سال اخیر استقبال سرمایه‌گذاران از ظرفیت انرژی نو در استان رو به رشد بوده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی گفت: در زمینه نیروگاه‌های بزرگ مقیاس یا مزارع خورشیدی و بادی ظرفیت پذیرش شده در سطح استان وجود دارد و تاکنون در این خصوص۳۶ پروانه به ظرفیت ۲۶۰ مگاوات صادر شده که چهار پروانه به ظرفیت ۲۰۰ مگاوات بادی و ۳۲ مورد خورشیدی هستند و ۱۵ مورد از این سرمایه‌گذاران موفق به انعقاد قرارداد خرید تضمینی شدند.

وی تعداد نیروگاهای بزرگ خورشیدی در استان خراسان جنوبی را سه نیروگاه با ظرفیت حدود ۱۸ مگاوات اعلام کرد و گفت: نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی در خوسف، هفت مگاواتی در سربیشه و یک مگاواتی در بشرویه به شبکه متصل شدند و بهره‌برداری از آن انجام می‌شود.

خراسان جنوبی پیشگام در استفاده از انرژی‌های نو

مجری انرژی‌های تجدید پذیر و کاهش تلفات شرکت برق خراسان جنوبی هم به خبرنگار ایرنا گفت: اکنون اقدامات خوبی در زمینه زیرساخت‌های توسعه انرژی‌های تجدید پذیر در استان در حال انجام است، به عنوان مثال شروع عملیات اجرایی نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی درح در سال جاری یا اعلام آمادگی شرکت شستا برای ایجاد نیروگاه جدید در این منطقه از جمله این اقدامات است.

علیرضا پوزش افزود: صرفه‌جویی در مصرف آب، آلوده نکردن هوا، مصرف نکردن سوخت، کاهش تلفات برق و ایجاد اشتغال پایدار از جمله مزیت‌های اقتصادی و زیست محیطی انرژی‌های نو است و نیروگاه‌های بادی و خورشیدی برخلاف سایر نیروگاه‌های حرارتی و سیکل ترکیبی، مصرف آب قابل توجهی ندارند.

وی عنوان کرد: انرژی‌های نو قادر هستند در مناطق محروم و روستاها به اشتغال پایدار بپردازند و این موضوع در تمامی نقاط استان قابل توجیه خواهد بود.

پوزش گفت: اگر نیروگاه‌های بادی یا خورشیدی بزرگ مقیاس (مزارع خورشیدی) در خراسان جنوبی توسعه پیدا کند، ظرفیت خوبی برای صادرات برق به افغانستان است.

وی عنوان کرد: ظرفیت تولید ۳۲۲ نیروگاه برق خورشیدی خراسان جنوبی ۲۱.۱۶ مگاوات برق است و اوج مصرف برق در استان ۲۹۰ مگاوات است که به صورت میانگین بیش از هشت درصد برق استان از نیروگاه‌های خورشیدی تامین می‌شود که در سطح کشور اقدامی بی‌نظیر است.

مجری انرژی‌های تجدید پذیر و کاهش تلفات شرکت برق خراسان جنوبی گفت: از مجموعه چهار هزار نیروگاه خورشیدی در کشور، ۳۲۲ نیروگاه در خراسان جنوبی ایجاد شده که می‌توان گفت خراسان جنوبی در این زمینه پیشگام است.

وی با بیان اینکه در چند سال اخیر استقبال مردم و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در انرژی‎های نو خراسان جنوبی افزایش یافته است افزود: استفاده از ظرفیت انرژی نو می‌تواند تحول چشمگیر در زمینه اقتصاد و اشتغال ایجاد کند.

 اشتغال ۱۳۱ مددجو کمیته امداد با تولید برق

بنابر اعلام معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی با راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی تاکنون برای ۱۳۱ مددجو اشتغال پایدار ایجاد شده است.

سید رضا حسینی افزود: سال گذشته تجهیزات ۱۳۱ نیروگاه خورشیدی خانگی برای مددجویان کمیته امداد استان خریداری شد که تاکنون از این تعداد ۹۲ نیروگاه وصل به شبکه شده و بقیه در انتظار وصل به شبکه است.

وی بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون احداث ۷۸ نیروگاه در دستور کار قرار گرفت که تاکنون ۳۹ نیروگاه وصل به شبکه شده است.

حسینی درآمد ماهانه حاصل از تولید برق در هر نیروگاه برای مددجویان را یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: این نیروگاه‌ها به طور میانگین سالانه ۹ تا ۱۱ هزار کیلووات برق تولید می‌کنند.

وی اظهار داشت: این نهاد به ازای ایجاد هر نیروگاه خورشیدی، پنج میلیون کمک بلاعوض و تسهیلات چهار درصد را به متقاضیان پرداخت می‌کند.

۲۱ میلیارد تومان برای زیرساخت‌های شهرستان درمیان هزینه می‌شود2/

۲۱ میلیارد تومان برای زیرساخت‌های شهرستان درمیان هزینه می‌شود

فرماندار درمیان گفت: بنیاد علوی در فاز نخست امضای تفاهم‌نامه استانداری خراسان جنوبی با بنیاد مستضعفان، ۲۱ میلیارد تومان در زمینه ارتقای زیرساخت‌های این شهرستان هزینه می‌کند.

حسینعلی بخشی روز یکشنبه در نشست هماهنگی اجرای پروژه‌های موضوع تفاهم‌نامه استانداری خراسان جنوبی و بنیاد علوی افزود: در حال حاضر این بنیاد در زمینه اجرای پروژه‌های نیمه‌تمام ورود پیدا کرده است.

وی بیان کرد: بنیاد علوی در برخی دیگر از پروژه‌ها نیز در حال انعقاد قرارداد و مستندسازی با دستگاه‌های اجرایی است.

فرماندار درمیان گفت: این بنیاد علاوه بر مشارکت در زمینه اجرای پروژه‌های عمرانی و زیرساختی، اقدامات موثری را در زمینه اجرای پروژه‌های عام‌المنفعه و فرهنگی و اجتماعی از جمله تکمیل و احداث مسجد، احداث سرویس بهداشتی، احداث خانه عالم، توزیع البسه و پرداخت تسهیلات اشتغالزایی هم در دستور کار دارد.

وی تهیه نقشه راه و برنامه‌ریزی برای نیازهای موجود در شهرستان مرزی درمیان توسط دستگاه‌های اجرایی را مورد تاکید قرار داد و افزود: ابتدا باید اولویت‌ها مشخص شود تا مردم سریع‌تر از مزایای آن برخوردار شوند.

بخشی اظهار داشت: تسریع در اجرای پروژه‌ها ضمن حفظ استانداردها و کیفیت مورد انتظار برابر زمان‌بندی مشخص شده برای برخورداری هرچه سریع‌تر مردم شهرستان ضروری است.

وی از دستگاه‌های اجرایی شهرستان خواست به صورت هماهنگ با شرکت اسکان به عنوان نماینده مستقر در درمیان، روند اجرای پروژه‌ها در قالب تفاهم‌نامه منعقد شده را پیش ببرند و از فرصت فراهم شده و انجام کارهای فرهنگی در کنار اجرای پروژه‌های عمرانی استفاده کنند.

بهمن ماه سال گذشته با سفر «پرویز فتاح» رییس بنیاد مستضعفان به خراسان جنوبی و شهرستان درمیان و امضای تفاهم‌نامه محرومیت‌زدایی بین استانداری خراسان جنوبی و بنیاد مستضعفان، بنیاد علوی به عنوان دستگاه معین آبادانی و پیشرفت در شهرستان درمیان انتخاب شد.

این تفاهم‌نامه در چهار زمینه مشارکت در اجرای پروژه‌های عمرانی و زیرساختی، اشتغال و کارآفرینی، فرهنگی آموزش و سلامت اجرا می‌شود و هدف از اجرای پروژه‌های مدنظر در تفاهم‌نامه، محرومیت‌زدایی از شهرستان درمیان و توسعه این منطقه به منظور تثبیت و ماندگاری جمعیت است.

شهر اسدیه مرکز شهرستان درمیان در ۱۰۵ کیلومتری بیرجند قرار دارد.

بیماری حیوانات منطقه حفاظت شده شاسکوه واگیردار نیست

بیماری حیوانات منطقه حفاظت شده شاسکوه واگیردار نیست

بیرجند – ایرنا – مدیر حفاظت محیط زیست زیرکوه گفت: مبتلا شدن وحوش منطقه حفاظت شده شاسکوه به یک بیماری ناشناخته، نادرست است و امسال تلفات حیات وحش بر اثر بیماری در این منطقه نداشته‌ایم.

امیر صادقی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خبری در چند روز گذشته در پایگاه‌های محلی مبنی بر تلفات تعدادی از حیات وحش منطقه حفاظت شده شاسکوه بر اثر بیماری منتشر شد که صحت ندارد.

وی بیان کرد: چندی پیش یکی از شهروندان شهرستان زیرکوه با انتشار تصویر از بیماری وحوش منطقه در یکی از پایگاه‌های خبری این شهرستان از مبتلا شدن حیوانات منطقه حفاظت شده به یک بیماری ناشناخته که باعث کوری و سپس مرگ آنها می شود، گفت.

وی ادامه داد: این بیماری به علت تخم‌ریزی یک نوع مگس در چشم حیوانات بوجود آمده و واگیردار نیست البته تعداد محدودی سه یا چهار راس از حیات وحش منطقه بر اثر تخم‌ریزی مگس میاز در چشم دچار بیماری میازیس شدند ولی تلفاتی بر اثر این بیماری گزارش نشده است.

مدیر حفاظت محیط زیست زیرکوه گفت: این بیماری در حیوانات اهلی منطقه و کشور هر سال به صورت محدود وجود دارد و در مجموع یک مشکل در دامداری کشور است.

وی افزود: این بیماری به طور معمول در سال‌هایی که بارندگی در منطقه خوب باشد، روی داده و فراگیری چندانی ندارد.

صادقی اظهار داشت: برای اطمینان بیشتر و با هماهنگی و همکاری دامپزشکی شهرستان زیرکوه، از حیوانات مبتلا، آزمایش‌های مورد نیاز گرفته و به تهران ارسال شد که خوشبختانه عدم واگیردار بودن این بیماری نیز تایید شد.

وی عنوان کرد: یکی از دوستداران محیط زیست یک راس بز کوهی که در منطقه حفاظت شده شاسکوه، بینایی یک چشم خود را بر اثر بیماری میازیس از دست داده بود، تحویل محیط زیست شهرستان داد که با اقدامات مختلف تیماری، بینایی چشم این حیوان در حال برگشت است.

بیماری میازیس ناشی از حضور لارو مگس‌ها در بافت‌های بدن حیوانات است که این ورود و حضور لارو ممکن است از طریق زخم و جراحات پوستی و یا از طریق حفره‌های طبیعی بدن مثل دهان، گوش، چشم و دستگاه تناسلی و ادراری آنان صورت گیرد.

منطقه حفاظت شده شاسکوه در شهرستان زیرکوه به وسعت ۷۰ هزار هکتار سال ۱۳۸۶ به عنوان یکی از مناطق حفاظت شده خراسان جنوبی مصوب شد.

رئیس دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی:
پیش‌بینی وام ۱۰۰ میلیونی برای دانشجویان کارآفرینان/ ثبت نام بدون آزمون دانشگاه پیام نور آغاز شد
زنگویی از آغاز ثبت نام بدون آزمون دانشگاه پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش خبر داد و گفت: دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی امسال در ۳۲۰ کد رشته تحصیلی آماده پذیرش دانشجو، بدون آزمون داوطلبان است.

«ابراهیم زنگویی» در گفتگوی با خبرگزاری شبستان در بیرجند با اشاره به اینکه دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی ظرفیت آموزش 20 هزار دانشجو را دارد، گفت: در حال حاضر به دلیل کاهش جمعیت دانشجویی کشور، چهار هزار و 520 دانشجو در 320 کد رشته تحصیلی در مراکز و واحدهای این دانشگاه در خراسان جنوبی مشغول به تحصیل‌اند که 60 درصد این افراد را دانشجویان پسر و 40 درصد را بانوان تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه دانشگاه پیام نور بیرجند به عنوان بزرگترین مرکز دانشگاه پیام نور در خراسان جنوبی 156 کد رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی و 13 کد رشته ارشد فعال دارد، اظهارداشت: انتظار می رود با توجه به مزایای تحصیل در پیام نور، امسال بیش از 1500 دانشجوی ورودی در سطح استان داشته باشیم و هیمن تعداد هم خروجی خواهیم داشت.

رئیس دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در حال حاضر در مقطع ارشد رشته های مدیریت رفتار، شیمی آلی و تجزیه، چهار گرایش جغرافیا، مدیریت توسعه منابع و دو گرایش روانشناسی، تاریخ تشیع، ادبیات فارسی، الهیات و زبان شناسی در این دانشگاه فعال است، گفت: ثبت نام مقطع کارشناسی ارشد فقط از طریق آزمون سراسری صورت می گیرد.

زنگویی اضافه کرد: برای مقطع کارشناسی امسال درخواست اضافه شدن رشته های جدید مدیریت امور بانکی، مهندسی پزشکی، علوم قضایی، مدیریت بیمه، علوم تصویری، طراحی پارچه، معماری داخلی، مدیریت مالی، مهندسی شهرسازی، مهندسی انرژی، روابط عمومی و مددکاری اجتماعی را از وزارت علوم برای پذیرش دانشجو داشته ایم که سازمان هم قول مساعد داده و امید است که در ظرفیت پذیرش امسال این رشته ها گنجانده شود.

وی با بیان اینکه یکی از مزایای تحصیل در پیام نور اعطای وام های کمک شهریه تحصیلی است، گفت: برای دانشجویان کارشناسی و ارشد در مجموع 6 میلیون تومان و دانشجویان مقطع دکترا 20 میلیون تومان وام قرض الحسنه دو درصد پرداخت می شود.

رئیس دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی با اشاره به تفاهم نامه معاونت مالی دانشگاه پیام نور کشور با معاونت توسعه روستایی رئیس جمهوری برای حمایت از دانشجویان فارغ التحصیل کارآفرین، افزود: دانشگاه پیام نور به دانشجویان فارغ التحصیلی کارآفرینی که طرح خوبی برای ایجاد اشتغال ارائه دهند، 100 میلیون تومان تسهیلات اعطا می کند.

زنگویی از آغاز ثبت نام بدون آزمون دانشگاه پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش خبر داد و گفت: دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی امسال در 320 کد رشته تحصیلی آماده پذیرش بدون آزمون داوطلبان است.

وی با بیان اینکه ثبت نام بدون آزمون کارشناسی پیام نور از پنجم مرداد از طریق سایت سنجش آغاز شد، گفت: تفاوتی در مدرک، شهریه و مزایای تحصیل در پیام نور برای دانشجو با ثبت نام بدون آزمون و با آزمون نیست و داوطلبان با مدرک تحصیلی دیپلم نظری و یا فنی می توانند از مزایای تحصیل در پیام نور بهره مند شوند.

وی افزود: ثبت نام بدون آزمون دانشگاه پیام نور از 5 مرداد تا 2 شهریور از ظریق سایت سنجش ادامه دارد.

درخواست شرکت برق خراسان جنوبی از مردم برای کاهش فوری مصرف

درخواست شرکت برق خراسان جنوبی از مردم برای کاهش فوری مصرف

 شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی در اطلاعیه‌ای از مشترکان خواست به منظور تدوام جریان برق نسبت به کاهش فوری مصرف خود اقدام کنند.

به گزارش روز دوشنبه شرکت توزیع نیروی برق استان خراسان جنوبی در این اطلاعیه آمده است: با توجه به گرمای شدید هوا و افزایش بی‌سابقه مصرف برق در استان از مشترکان درخواست می‌شود به منظور تدوام جریان برق نسبت به کاهش فوری مصرف خود اقدام کنند.

براساس اعلام شرکت مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) در روز گذشته ۱۴ استان شامل خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، اصفهان، فارس، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، لرستان، قزوین، همدان، کرمانشاه، زنجان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و ۲ کلانشهر مشهد و شیراز در منطقه قرمز نقشه مصرف برق قرار گرفتند.

هموطنان ساکن در مناطق یادشده می‌توانند با کاهش فقط ۱۰ درصدی مصرف برق خود، به وضعیت سبز مصرف بازگردند و امکان بهره‌مندی همه مردم به ویژه هموطنان ساکن در مناطق جنوبی از برق که در حال حاضر با گرمای شدید روبه‌رو هستند و نیاز مداوم به استفاده از وسایل خنک کننده دارند، را فراهم کنند.

رعایت نکات ساده مدیریت مصرف مانند تنظیم کولرهای گازی روی دمای ۲۴ درجه و استفاده از دور کند کولرهای آبی در ساعت‌های گرم روز می‌تواند در پیوستن مناطق قرمز به سبز و برخورداری از برق پایدار تاثیر بسزایی داشته باشد.

اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی نیز تداوم گرمای هوا در منطقه را پیش بینی کرده است.

پیک بار شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی در سال جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه در سال گذشته حدود ۳.۵ درصد افزایش داشته است که این موضوع علیرغم انجام فعالیت‌های گسترده مدیریت مصرف برق، نشان از افزایش مصرف مشترکان دارد.

همه دانش‌آموزان خراسان جنوبی از فرصت آموزش بهره‌مند می‌شوند3

همه دانش‌آموزان خراسان جنوبی از فرصت آموزش بهره‌مند می‌شوند

 مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان جنوبی گفت: سال تحصیلی جدید را به‌گونه‌ای آغاز می‌کنیم که همه دانش‌آموزان از فرصت آموزش بهره‌مند شوند.

محمدعلی واقعی روز دوشنبه با اشاره به ۲ سناریوی پیش روی آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس استان، از استمرار تولید محتوای علمی و الکترونیکی در بستر فضای مجازی برای سال تحصیلی جدید خبر داد.

وی تصریح کرد: در سال تحصیلی جدید از آموزش‌های تلویزیونی مانند سال قبل استفاده خواهد شد و بسته‌های خودآموز آموزشی نیز از طریق مدارس در اختیار دانش‌آموزان مناطق محروم قرار خواهد گرفت.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به تصویب قانون مولدسازی املاک آموزش ‌و پرورش گفت: مهاجرت‌های بی‌رویه که به دلایل مختلف انجام شده و موجب رونق حاشیه‌نشینی شهرها شده است تراکم دانش‌آموزی در مناطق پرجمعیت را بالا برده و کاهش تراکم جمعیت در مناطق روستایی را به دنبال داشته است.

وی با اشاره به سخنان وزیر آموزش و پرورش درباره امکان اتصال تلویزیون‌های خانگی به شبکه شاد در آینده‌ای نزدیک ادامه داد: مسوولان فنی آموزش ‌و پرورش در حال اجرای این ۲ طرح با کمترین هزینه هستند.

واقعی از الزام مدیران مدارس به مشخص کردن نحوه دسترسی دانش‌آموزان آموزشگاه خود به تلفن همراه، تبلت و اینترنت خبر داد و گفت: این اقدام مدیران آمار دقیقی از دانش‌آموزانی که به تلفن همراه و اینترنت دسترسی ندارند را به ما داده و کمک می‌کند تا در ارائه خدمات آموزشی به اشکال دیگر سریع‌تر و بهتر عمل کنیم و در اختیار این دانش‌آموزان قرار دهیم.

وی دریافت هر گونه وجه هنگام ثبت‌نام جز وجوه قید شده در قانون مانند حق بیمه و کتاب درسی را ممنوع دانست و درباره شهریه مدارس غیردولتی اظهار داشت: شهریه هر مدرسه در پایگاه اینترنتی آموزش‌ و پرورش وجود دارد و در صورت دریافت شهریه بیش از مبلغ مصوب، تخلف محسوب می‌شود و با مدیر متخلف برخورد خواهد شد.

یک میلیارد ریال احشام قاچاق در سرایان کشف شد4
فرمانده انتظامی شهرستان سرایان از کشف یک میلیارد ریال احشام قاچاق در این شهرستان خبر داد.

«علی وطن دوست» خبرنگاران رسانه‌های گروهی اظهار داشت: مأموران انتظامی پاسگاه مصعبی شهرستان سرایان هنگام کنترل خودروهای عبوری به یک کامیون حامل احشام مشکوک شدند و به راننده آن دستور ایست دادند.

وی افزود: ماموران پس از متوقف کردن خودرو و بررسی مدارک بار 6 رأس گاو قاچاق و فاقد هرگونه مجوز بهداشتی را کشف و ضبط کردند.

علی وطن دوست با بیان اینکه کارشناسان ارزش ریالی احشام قاچاق کشف را یک میلیاردریال برآورد کردند، بیان داشت: در این رابطه خودرو توقیف و متهم پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی شد.

رئیس دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی:
پیش‌بینی وام ۱۰۰ میلیونی برای دانشجویان کارآفرینان/ ثبت نام بدون آزمون دانشگاه پیام نور آغاز شد
زنگویی از آغاز ثبت نام بدون آزمون دانشگاه پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش خبر داد و گفت: دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی امسال در ۳۲۰ کد رشته تحصیلی آماده پذیرش دانشجو، بدون آزمون داوطلبان است.

«ابراهیم زنگویی» در گفتگوی با خبرگزاری شبستان در بیرجند با اشاره به اینکه دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی ظرفیت آموزش 20 هزار دانشجو را دارد، گفت: در حال حاضر به دلیل کاهش جمعیت دانشجویی کشور، چهار هزار و 520 دانشجو در 320 کد رشته تحصیلی در مراکز و واحدهای این دانشگاه در خراسان جنوبی مشغول به تحصیل‌اند که 60 درصد این افراد را دانشجویان دختر و 40 درصد را پسران تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه دانشگاه پیام نور بیرجند به عنوان بزرگترین مرکز دانشگاه پیام نور در خراسان جنوبی 156 کد رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی و 13 کد رشته ارشد فعال دارد، اظهارداشت: انتظار می رود با توجه به مزایای تحصیل در پیام نور، امسال بیش از 1500 دانشجوی ورودی در سطح استان داشته باشیم و هیمن تعداد هم خروجی خواهیم داشت.

رئیس دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در حال حاضر در مقطع ارشد رشته های مدیریت رفتار، شیمی آلی و تجزیه، چهار گرایش جغرافیا، مدیریت توسعه منابع و دو گرایش روانشناسی، تاریخ تشیع، ادبیات فارسی، الهیات و زبان شناسی در این دانشگاه فعال است، گفت: ثبت نام مقطع کارشناسی ارشد فقط از طریق آزمون سراسری صورت می گیرد.

زنگویی اضافه کرد: برای مقطع کارشناسی امسال درخواست اضافه شدن رشته های جدید مدیریت امور بانکی، مهندسی پزشکی، علوم قضایی، مدیریت بیمه، علوم تصویری، طراحی پارچه، معماری داخلی، مدیریت مالی، مهندسی شهرسازی، مهندسی انرژی، روابط عمومی و مددکاری اجتماعی را از وزارت علوم برای پذیرش دانشجو داشته ایم که سازمان هم قول مساعد داده و امید است که در ظرفیت پذیرش امسال این رشته ها گنجانده شود.

وی با بیان اینکه یکی از مزایای تحصیل در پیام نور اعطای وام های کمک شهریه تحصیلی است، گفت: برای دانشجویان کارشناسی و ارشد در مجموع 6 میلیون تومان و دانشجویان مقطع دکترا 20 میلیون تومان وام قرض الحسنه دو درصد پرداخت می شود.

رئیس دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی با اشاره به تفاهم نامه معاونت مالی دانشگاه پیام نور کشور با معاونت توسعه روستایی رئیس جمهوری برای حمایت از دانشجویان فارغ التحصیل کارآفرین، افزود: دانشگاه پیام نور به دانشجویان فارغ التحصیلی کارآفرینی که طرح خوبی برای ایجاد اشتغال ارائه دهند، 100 میلیون تومان تسهیلات اعطا می کند.

زنگویی از آغاز ثبت نام بدون آزمون دانشگاه پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش خبر داد و گفت: دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی امسال در 320 کد رشته تحصیلی آماده پذیرش بدون آزمون داوطلبان است.

وی با بیان اینکه ثبت نام بدون آزمون کارشناسی پیام نور از پنجم مرداد از طریق سایت سنجش آغاز شد، گفت: تفاوتی در مدرک، شهریه و مزایای تحصیل در پیام نور برای دانشجو با ثبت نام بدون آزمون و با آزمون نیست و داوطلبان با مدرک تحصیلی دیپلم نظری و یا فنی می توانند از مزایای تحصیل در پیام نور بهره مند شوند.

وی افزود: ثبت نام بدون آزمون دانشگاه پیام نور از 5 مرداد تا 2 شهریور از ظریق سایت سنجش ادامه دارد.

معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور:
خراسان جنوبی جزو استان های پیشرو در اجرای طرح ملی راهکار است
سعادتی گفت: خراسان جنوبی به عنوان یکی از استان های پیشرو در اجرای طرح ملی راهکار شناخته و معرفی شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، «سعید سعادتی» در سلسله نشست های مجازی مدیران کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خراسان جنوبی با گرامیداشت سالروز عملیات مرصاد اظهار داشت: امسال در چهلمین سالگرد جنگ تحمیلی، طرح ملی سه ‌شنبه های تکریم با هدف تجلیل از مقام شامخ خانواده معظم شهدا، ایثارگران و جانبازان به همت فعالان کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور اجرا می‌شود.

 

معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور با اشاره به اینکه در برخی از استان‌ها که به لحاظ شیوع ویروس کرونا، در وضعیت سفید قرار دارد،‌ بازدیدها و برنامه‌های کانون به روال قبل ادامه دارد، افزود: اما در برخی از استان‌های دیگر کشور به عدم فراهم بودن شرایط، فعالیت‌ها با بهره‌گیری از بستر فضای مجازی پیگیری می‌شود.

 

وی بر اجرای برنامه‌های خلاقانه و مبتکرانه در بدنه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور تاکید کرد و گفت: هرچند به لحاظ تحریم و مشکلات اقتصادی، کشور با محدودیت‌های منابع روبرو است اما باید تلاش کرد که بچه‌های مسجد از تهدیدها استفاده و آن را تبدیل به فرصت کنند؛ الگوی این مهم هشت سال دفاع مقدس بود که رزمندگان با کمترین امکانات، همواره پیروز میدان نبرد بودند و به خوبی در برابر ابرقدرت‌های جهان ایستادیم.

 

سعادتی ادامه داد: اجرای برنامه‌های کتابخوانی ویژه اعضای خانواده به ویژه دانش آموزان در قالب طرح‌های مختلف کتابخوانی و مطالعاتی در این ایام توصیه می‌شود؛ همچنین توصیه می‌شود جدیدترین سروده‌های شاعران جوان با بهره گیری از توان فضای مجازی توسط مدیران کانون‌ها منتشر شود.

 

وی از خراسان جنوبی به عنوان یکی از استان‌های پیشتاز در اجرای طرح ملی راهکار یاد کرد و گفت: طرح سه‌شنبه های تکریم،‌ شنبه‌های با کتاب، روح مقاومت و یاری‌گران زندگی امسال به همت فعالان کانون‌های فرهنگی هنری در سطح کشور اجرا می‌شود که امتیاز دهی در سامانه بچه‌های مسجد به دنبال ثبت هر رویداد، در حال انجام است.

 

معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور خاطرنشان کرد: امسال اولین اربعین بدون حضور سردار را برگزار خواهیم کرد و باید دقت کرد که از اجرای برنامه‌های خلاقانه و مبتکرانه و طرح‌های تاثیرگذار دور نمانیم.

شهیدی که خواب شهادش را دیده بود
قبل از عملیات مرصاد خود شهید در خواب دیده بود که عده ای آمدند و اسامی بعضی از رزمندگان را در لیستی ثبت می کنند. اسم او هم در این لیست ثبت شده بود. وقتی علت را می پرسد، می گویند: «ما مأموریت داریم نام شما را در این لیست بنویسیم».

خبرگزاری شبستان – خراسان جنوبی؛ قراربود 48 ساعته به پایتخت برسند، «مسعود رجوی» سرکرده منافقین در شب آغاز عملیات گفته بود: «بر اساس تقسیمات انجام شده، ۴۸ ساعته به تهران خواهیم رسید، کاری که ما می‌خواهیم انجام دهیم در حد توان و اشل یک ابرقدرت است؛ چون فقط یک ابرقدرت می‌تواند کشوری را ظرف این مدت تسخیر کند».

در تیر ماه ۶۷ صدام حسین طی یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد: «بعد از مدتی خواهید دید که چگونه مجاهدین خلق به اعماق خاک خودشان نفوذ خواهند کرد و همین‌طور پیوستن مردم ایران به صفوف آن‌ها را خواهید دید.» به این ترتیب ۶ روز پس از قبول قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت توسط ایران، نیروهای صدام توافقات این قطعنامه را زیر پا گذاشته، دوباره در جنوب و حوالی خرمشهر حمله کردند تا راه نفوذ برای ارتش مجاهدین خلق باز شود و حتی توانستند تا آستانه تصرف آن پیش روند. به این ترتیب نیروهای دفاعی ایران در جبهه‌های جنوبی مستقر شدند. در این زمان سازمان مجاهدین عملیاتی با نام فروغ جاویدان را از مرزهای غرب ایران آغاز کرد.

در روز حمله و آغاز عملیات نیروهای نظامی وابسته به سازمان مجاهدین خلق، فاصله مرز قصر شیرین تا منطقه تنگه چهارزبر در ۳۴ کیلومتری غرب کرمانشاه را با سرعت خیلی زیاد طی کردند. به دلیل هجوم ایذایی هم‌زمان ارتش صدام به جبهه جنوب بخش عمده‌ای از توان نظامی ایران در جبهه‌های جنوب غربی مشغول دفع تهاجم نیرویهای بعثی صدام بودند. به همین دلیل در برابر حرکت ستون‌های مجاهدین مقاومت کلاسیکی وجود نداشت و با پشتیبانی نیروهای بعثی عراق، مجاهدین با سرعت زیاد در این جبهه پیشروی کردند. آن‌ها توانستند شهرهای قصر شیرین، سرپل ذهاب، کرند غرب و اسلام‌آباد غرب را اشغال و تخریب کرده و به سرعت از طریق بزرگراه به سمت کرمانشاه پیش‌روی کنند.

رجوی و سایر منافقین که فکر می کردند در ایران از آنها استقبال گرمی صورت خواهد گرفت، در صحنه نبرد اما شرایط به گونه دیگری تغییر کرد و نه تنها از سازمان منافقین استقبال نشد، بلکه مقاومت‌های مردمی شکل گرفت که منجر به قتل عام مردم در شهرهای به اشغال درآمده در نوار مرزی غرب توسط منافقین شد. در نهایت با ورود رزمندگان اسلام با هدایت فرماندهان دلاور ایران ورق برگشت و در زمان بسیار کوتاه عملیات مرصاد در 5 مرداد آغاز و با موفقیت همراه شد و پیاده‌نظام اصلی سازمان منافقین در این عملیات منهدم شد.

در عملیات مرصاد ۳۰۴ نفر از رزمندگان میهن به درجه رفیع شهادت نائل آمدند و بنابر اعتراف منافقین در نشریه مجاهد در این عملیات بیش از ۲ هزار نفر از افراد منافقین به هلاکت رسیدند.

یکی از رزمندگان شجاع این عملیات که از خطه جنوب خراسان بود، سردار شهید«صفر علی رضایی» است، شهیدی که از همان روزهای ابتدایی دفاع مقدس در جبهه حضور داشت و چندین مرتبه مجروج و به بیمارستان منتقل شد اما پیس از بهبودی نسبی دوباره روانه جبهه می‌شد.

صفر علی در سال 1338 در روستای «نوگیدر» در شهرستان بیرجند، پا به عرصه گیتی نهاد. او تحصیلات ابتدایی خود را در همان روستا به پایان رساند و سپس برای ادامه تحصیل به بیرجند رفت. روزهای پایانی تحصیلات دبیرستانی او، با روزهای پر التهاب انقلاب اسلامی همزمان شد و او نیز مخالفت خود را با رژیم اعلام می نمود و در راهپیمایی ها و تظاهرات مردمی شرکت می کرد.

با پیروزی انقلاب اسلامی، صفرعلی که در رشته فرهنگ و ادب دیپلم گرفته بود، عازم خدمت سربازی شد. او تمام دوره سربازی خود را در «نقده» گذراند و با اتمام این دوران، به عضویت سپاه انقلاب اسلامی درآمد. چندی بعد ازدواج کرد و یک ماه پس از تولد اولین فرزندش، راهی جبهه شد. شهید رضایی در مدت حضور طولانی و پربار خود در جبهه، در عملیات های متعددی شرکت کرد. والفجر مقدماتی، والفجر یک، والفجر 9 و کربلای پنج، از مهم ترین عملیات هایی به شمار می روند که او در آن ها شرکت داشت. در عملیات والفجر 9 بود که از ناحیه دست چپ و پشت به شدت مجروح شد و این جراحات مدتی او را در بیمارستان بستری کرد. اما هنوز به طور کامل بهبود نیافته بود که دوباره روانه جبهه شد.

«علی حسین زاده» از همرزمان شهید می گوید: « عملیات والفجر 9 خدمت آقای رضایی در تیپ یکم ویژه شهدا به فرماندهی سردار شهید محمود کاوه بودیم. کارهای مقدماتی و شناسایی صورت گرفته بود. به منطقه عملیاتی که رسیدیم در خدمت شهید جلسه توجیهی صورت گرفت. ما به گردان امام موسی (ع) معرفی شدیم و قرار شد گردان امام علی علیه السلام) به فرماندهی شهید جابری در مقابل ما حرکت کند و قسمت ابتدای خط عراق را شهید جابری بشکند و عملیات نفوذی در داخل منطقه عراق را گردان ما (امام موسی علیه السلام) عهده دار شود. شهید کاوه گفت قبل از اینکه شهید جابری بخواهد خط را بشکند شما بروید نیروها را درون منطقه پشت سر نیروهای دشمن مستقر کنید که اگر بعد از شکستن خط وارد عمل شوید تلفات بیشتری خواهید داشت. ما بنا به توصیه ایشان رفتیم در منطقه ای شیار مانند که محل عبور آب بود، مستقر شدیم. منطقه به گونه ای بود که نمی توانستیم بنشینیم. چون سرمان زیر آب می رفت و اگر بلند می شدیم از آب بیرون می آمدیم لذا دشمن ما را می دید. برادران به صورت نیمه نشست در آبراه پشت سر هم قرار گرفتند. شهید صفر علی رضایی وسط گردان قرار داشتند و من جلوی گردان بودم، متوجه شدم که گلوله ای به وسط نیروها اصابت کرد و تعدادی از عزیزان ما در آنجا شهید و مجروح شدند. به وسط آمدم، ببینم چه شده، دیدم شهید رضایی هم یکی از مجروحین این حادثه است. جالب این بود که چند نفری که مجروح شده بودند یک نفر از آنها حتی آخ هم نگفته بود و کسی هم صدایی نشنیده بود به خاطر اینکه عملیات لو نرود و کار با موفقیت صورت بگیرد. این برادران تحمل کردند. وقتی که خدمت شهید رضایی رسیدم و سؤال کردم که وضعیت چگونه است ایشان گفتند که عادی است و هیچ موردی نیست. خود ایشان گفتند که مجروح شدم پس از آن نیروها از آبراه خارج شدند. صبح که برگشتیم تا شهدا و مجروحین را از آنجا تخلیه کنیم دیدیم که شهید رضایی دستش را بسته و به گردنش انداخته است. گفتیم چه شده است؟ گفت: من دیشب مجروح شدم. ایشان با همان دست مجروح شب مانده بودند و با یکی از گروهانها از ارتفاعی عملیات را ادامه دادند.»

8 سال مجاهدت

شهید رضایی به مدت ۹ ماه مسئولیت بسیج عشایر مرز بیرجند را هم به عهده داشت و در این دوران خدمات ارزنده ای را به عشایر ارائه کرد. او که همواره سختی ها و مشکلات را صبورانه پشت سر می گذاشت از انجام هیچ خدمتی دریغ نمی کرد. این رفتار او باعث شده بود که عشایر علاقۀ زیادی به او پیدا کنند. ۶ ماه حضور در منطقۀ خوسف و یک ماه و نیم خدمت در معدن «قلعه زری» و فعالیت به عنوان مسئول و معاون بسیج این نواحی، از دیگر فعالیت‌های اوست. حالا دیگر قریب هشت سال از شروع جنگ تحمیلی می گذشت و صفرعلی که با گذر زمان بسیاری از دوستان و همرزمانش را از دست داده بود در آرزوی پیوستن به آن ها لحظه شماری می کرد.

وقتی خبر پذیرش قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل به گوشش رسید بی تاب شد و در اندوه عقب ماندن از قافله یارانش گریست. اما این آخر راه نبود. چندی نگذشت که منافقین وطن فروش با طمع خام نفوذ به میهن، از مرزهای غربی، وارد کشور شدند. عملیات مرصاد آغاز شد و صفرعلی نیز در این عملیات شرکت کرد و مردانه جنگید و در همین عملیات بود که به آرزوی دیرینه اش رسید و به حق پیوست. قبل از شروع عملیات مرصاد شهید صفرعلی رضایی خواب شهادتش را دیده بود و به هنگام عزیمت به این عملیات از دوستان خود حلالیت طلبید و اطمینان داده است که به آرزوی شهادتش می رسد و چنین شد.

«رقیه زارعی» مادر شهید که دو شب قبل از شهادت پسرش، خواب شهادتش را دیده بود، می گوید: «شب نهم ماه خواب دیدم که فرزندم گفت: بروید اسپند بیاورید که امام خمینی می خواهند بیایند. به داخل اتاق رفتم که اسپند برایشان بیاورم وقتی که آمدم دیدم هیچکس نیست. برگشتم و داخل منزل رفتم که از خواب بیدار شدم. مقداری گریه کردم و با خودم گفتم: خدایا می دانم که این سفر سفر آخر است. شب دهم بود که خیلی دلشوره داشتم و می گفتم: خدایا این چه شبی است. شب یازدهم ماه، در خواب دیدم : یک پرنده سفید آمد و دور منزل گشت و رفت به طرف آسمان. برخاستم، نماز خواندم سفره را پهن کردم، یک مقدار نان خوردم که در این موقع صدای درب منزل بلند شد نگاه کردم دیدم آقایی با لباس نظامی درب منزل ایستاده است. گفتم: چه می گوئید؟ گفت: خبر شهادت فرزندت را آورده ایم».

«موسی رضایی» پدر و همرزم شهید هم به بیان خوابی از شهید اشاره کرده و می گوید:« قبل از عملیات مرصاد خود شهید صفر علی در خواب دیده بود که عده ای آمدند و اسامی بعضی از رزمندگان را در لیستی ثبت می کنند. اسم صفر علی هم در این لیست ثبت شده بود. وقتی علت را می پرسد، می گویند: «ما مأموریت داریم نام شما را در این لیست بنویسیم».

شهید صفرعلی رضایی پس از هشت سال خدمت و دفاع، 6 مرداد 97 در تپه های حسن آباد اسلام آباد غرب به دست منافقین و مزدوران ضدوطن، هدف رگبار مسلسل قرار گرفت و به شهادت رسید. پیکر پاکش را در گلزار شهدای بیرجند به خاک سپردند.

طوری عمل کنید که مردم، اسلام را از شما ببینند

در بخشی از وصیت نامه شهید آمده است:«زمانی که امام زمان (عج) غایب هستند، برماست که مصداق آیۀ شریفۀ «یا ایها الذین آمنوا اطیعوالله و اطیعواالرسول واولی الامر منکم» باشیم و توجه بیشتری کنیم و بیانات روح بخش رهبر کبیر انقلاب این نائب بر حق امام زمان را یک حکم و فتوای شرعی دانسته و مطیع دستورات و فرامین این مرجع تقلید عالی قدر باشیم. خدا می داند که هدف همۀ شهدا، شعار عملی «هیهات من الذله» امام حسین (ع) است. یعنی دفاع از حق مظلوم و علیه ظالم جنگیدن و تن به ذلت و خواری ندادن».

شهید رضایی در بخشی از وصیت نامه خود خطاب به مسئولان آورده است؛ «سخنم با کسانی که در مملکت اسلامی مسئولیت دارند این است که بدانید مسئولیت سنگینی بر عهدۀ شماست. شما باید خدمتگزار اسلام و مردم محروم و ستم کشیده باشید. با عمل و رفتار خود باید نمونه و الگو باشید. سخنان امام بزرگوار را سرلوحۀ کارها قرار دهید و طوری عمل کنید که مردم، اسلام را از شما ببینند. بدانید که این مردم و شهدا بودند که به شما مسئولیت دادند و امروزه خدمت در چنین مملکتی بسیار دشوار است».

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در خانه ملت تاکید کرد؛
لزوم استفاده از ظرفیت جوانان در اجرای طرح ملی سه شنبه های تکریم
خسروی اجرای طرح سه شنبه های تکریم (دیدار با خانواده شهدا، ایثارگران و جانبازان) را خوب توصیف کرد و گفت: باید از جوانان برای اجرای این طرح استفاده کرد و دستاوردهای این بازدیدها، برای دیگران نیز بیان شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، «حسین خسروی اسفزار» در دیدار با مدیر ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خراسان جنوبی با اشاره به فرموده رهبر معظم انقلاب درباره مجلس فعلی «مجلس یازدهم از قوی‌ترین و انقلابی‌ترین مجالس پس از انقلاب است»، اظهار داشت: این فرمایش معظم له، ضمن ایجاد بارقه‌ای از امید و خوشحالی در دل‌های نمایندگان، مسئولیت آنها را چندین برابر کرد.

 

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در خانه ملت در ادامه به رسالت مساجد اشاره کرد و افزود: آبادانی ظاهری مساجد یک بُعد از رسالت این اماکن امن الهی است، آنچه که از اهمیت بیشتری برخوردار است، رونق مساجد توسط مردم است.

 

وی با تاکید بر اینکه مساجد در دوران هشت سال دفاع مقدس، پایگاه مهمی برای جمع آوری کمک‌های مردمی و ساماندهی نیروها برای اعزام به جبهه بوده اند، گفت: باید تلاش کرد که محوریت مساجد در برنامه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی حفظ شود.

 

خسروی در ادامه بر کیفی سازی برنامه‌های مسجد و ارائه برنامه‌های تاثیرگذار به ویژه در این ایام شیوع کرونا تاکید کرد و ادامه داد: آنچه که مهم و قابل اهمیت است، خروجی برنامه‌های مساجد است که باید تلاش کرد با برنامه‌های تاثیرگذار، از حوزه فرهنگ مظلومیت زدایی کرد.

 

وی تاکید کرد: دست اندرکاران حوزه فرهنگ، به دلیل اعتبارات کم این حوزه، از انجام کارهای مهم و تاثیرگذار، دلسرد نشوند.

 

رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی بر لزوم ارائه برنامه‌ها متناسب با زمان به جوانان تاکید کرد و گفت: امروز فضای مجازی به فضای حقیقی تبدیل شده است، بنابراین برای انجام برخی از برنامه‌ها از جمله برنامه‌ های حوزه کتاب و کتابخوانی، باید علاوه بر معرفی کتب متناسب با زمان و تبلیغ مناسب، کتاب را در دسترس جوانان قرار داد.

وی در ادامه اجرای طرح سه شنبه های تکریم (دیدار با خانواده شهدا، ایثارگران و جانبازان) را خوب توصیف کرد و گفت: باید از جوانان برای اجرای این طرح استفاده کرد و دستاوردهای این بازدیدها، برای دیگران نیز بیان شود

نظارت ۶۹ تیم دامپزشکی خراسان جنوبی بر نحوه ذبح دام در عید قربان

۶۹ اکیپ نظارت دامپزشکی در عید قربان در کشتار گاه‌ها و دیگر نقاط شهری فعالیت دارند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان جنوبی ، مدیرکل دامپزشکی استان گفت: ۳۰ تیم نظارتی ثابت و ۳۹ تیم سیارنظارت ۶۹ تیم دامپزشکی خراسان جنوبی بر نحوه ذبح دام در عید قربان  برای جلوگیری از بروز بیماری ها بر نحوه ذبح دام در عید قربان نظارت دارند.

محمد اصغر زاده با بیان اینکه این تیم‌ها متشکل از ۲۹ دامپزشک و ۷۰ بازرس گوشت هستند ، گفت: ۱۳ ناظر شرعی نیز به همراه این تیم‌ها بر نحوه ذبح دام‌های قربانی نظارت خواهند داشت.

وی خواستار رعایت مسائل بهداشتی در ذبح دام‌ها شد و از مردم خواست از ذبح دام در کنار خیابان و معابر پرهیز کنند و در صورت مشاهده تخلف با متخلفان به جد برخورد می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت توجه به بیماری تب کریمه کنگو که از طریق دام به انسان منتقل می‌شود ، تأکید کرد: مردم گوشت را به مدت حداقل ۲۴ ساعت در دمای چهار یا هشت درجه سانتی گراد یخچال نگهداری کرده و سپس استفاده کنند.

مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی با بیان اینکه در عید قربان امسال با توجه به شیوع کرونا، کشتار دام صرفا در کشتارگاه‌ها انجام می‌شود، افزود: یک نیرو نیز از دانشگاه علوم پزشکی برای رصد پروتکل‌های بهداشتی حضور دارد.

اصغر زاده استفاده از ماسک، دستکش و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در میادین دام و کشتارگاه‌ها را الزامی عنوان کرد.

وی با بیان اینکه فروش دام در خیابان‌ها تخلف است ، گفت: شهروندان در صورت تخلف مراتب را از طریق شماره ۱۵۱۲ و یا خط ثابت ۰۵۶۳۲۲۳۳۸۲۲ گزارش دهند.

مدیر کل دامپزشکی استان از شهروندان خواست از کشتار دام در منزل خودداری کنند و در صورت وجود کنه و ترشحات بینی و چشم در دام اقدام به کشتار نکنند.

ایجاد ۴۰۲ فرصت شغلی برای نیازمندان در خراسان جنوبی2

۴۰۲ فرصت شغلی با پرداخت تسهیلات اشتغالزا برای نیازمندان خراسان جنوبی فراهم شد.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان در گفتگو باایجاد ۴۰۲ فرصت شغلی برای نیازمندان در خراسان جنوبی خبرنگار صدا و سیما گفت: این تعداد فرصت شغلی با پرداخت ۱۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تسهیلات به ۳۴۶ طرح در ۴ ماه گذشته در استان فراهم شد.
سیدرضا حسینی بابیان اینکه از این تعداد ۸۲ مورد طرح‌های مشاغل خانگی و ۲۶۴ مورد طرح‌های خود اشتغالی است، افزود:  این تعداد طرح اشتغالزا توسط ۱۲۳ مجری زن و ۲۲۳ مجری مرد اجرا شد.
وی گفت: این مشاغل در بخش‌های دامداری، کشاورزی، صنایع دستی، خدمات، صنفی و صنعتی ایجاد شد.
حسینی نظارت انجام شده بر طرح‌های اشتغالزا در این مدت را ۵ هزار و ۶۷۵ مورد عنوان کرد.
وی گفت: همچنین در این مدت ۱۵ خانوار زیرپوشش این نهاد خودکفا و از چرخه حمایتی خارج شدند.

فرسودگی ۸۰درصدی آسفالت معابر بافت قدیم سرایان2

۸۰درصد آسفالت معابر بافت قدیم شهرستان سرایان فرسوده است.

شهردار سرایان گفت: در چهار سال گذشته سهمیه قیر یارانه‌ای در اختیار شهرداری‌ها  قرار داشت، اما با حذف آن همه شهرداری‌ها با تامین قیر  مورد نیاز آسفالت معابر دچار مشکل شده اند.

مطلبی پور با بیان اینکه از این پس باید این هزینه از منابع درآمد‌های شهرداری تامین شود که هزینه سنگینی بر مخارج شهرداری سرایان تحمیل می‌کند افزود: در حال حاضر ۱۰تا۱۵ درصد آسفالت سه معبر در مسکن مهر و حدود ۸۰درصد آسفالت بافت فرسوده شهر نیازمند بهسازی و روکش مجدد است.

وی با بیان اینکه سالانه ۳۰تا۴۰ هزار مترمربع از معابر سرایان با اعتباری بیش از یک میلیارد و ۵۰۰هزار تومان آسفالت می‌شود گفت: از ابتدای امسال تا کنون یک میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان از محل اعتبارات داخلی شهرداری برای آسفالت معابر اختصاص یافته است.

اهدای زندگی با اهدای اعضای سه بیمارطبسی4

اعضای سه بیمار طبسی دچار مرگ مغزی به 7 بیمار نیازمند زندگی دوباره بخشید.

 رئیس اداره درمان امور بیماری‌ها و رئیس واحد شناسایی مرگ مغزی دانشگاه اهدای زندگی با اهدای اعضای سه بیمارطبسیعلوم پزشکی بیرجند گفت: از ابتدای امسال تاکنون در استان، اعضای بدن سه بیمار مرد با سنین ۳۸، ۶۴ و ۲۰ ساله از شهرستان طبس که بر اثر تصادف دچار مرگ مغزی شده بودند به بیمارستان رهنمون یزد واحد فراهم آوری منتقل و اعضایشان به ۷ بیمار نیازمند اهداء شد.

آقای دهقانی با بیان اینکه از بیمار ۳۸ ساله دو کلیه و  کبد اهدا شد، افزود: از بیمار ۶۴ ساله فقط کبد و از بیمار ۲۰ ساله دو کلیه و کبد او به بیماران نیازمند جانی دوباره بخشید.

وی گفت: در این مدت همچنین  ۴ بیمار دیگر هم در بیمارستان رازی و امام رضا (ع) بیرجند  که دچار مرگ مغزی شده و آماده برای اهدای عضو بودند ، متاسفانه به علت مثبت بودن تست کرونایشان اعضایشان اهدا نشد و فوت کردند.

واگیر نبودن بیماری وحوش منطقه شاسکوه زیرکوه2

رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان زیرکوه ، شایعه مبتلا شدن وحوش این منطقه را به یک بیماری ناشناخته واگیردار تکذیب کرد.

صادقی گفت: چندی پیش یکی بیماری وحوش منطقه حفاظت شده شاسکوه زیرکوه واگیردار نیستاز شهروندان با انتشار تصویری در یکی از پایگاه‌های خبری از مبتلا شدن وحوش منطقه حفاظت شده زیرکوه به یک بیماری ناشناخته که باعث  کوری و سپس مرگ آن‌ها می‌شود خبر داد.

وی افزود: این بیماری به علت تخم ریزی یک نوع مگس در چشم حیوانات به وجود آمد و واگیردار نیست.

رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان زیرکوه با اشاره به این موضوع که تاکنون تنها ۴ رأس از وحوش منطقه درگیر این بیماری شدند، گفت: این بیماری به طور معمول در سال‌هایی که بارندگی در منطقه خوب باشد اتفاق میفتد و فراگیری چندانی ندارد.

صادقی افزود: برای اطمینان بیشتر در این باره با هماهنگی و همکاری دامپزشکی شهرستان ، از حیوانات مبتلا آزمایش‌های مورد نیاز گرفته و به تهران ارسال شد که در نهایت تایید شد که این بیماری واگیردار نیست.

تجهیز هزار هکتار اراضی کشاورزی به سیستم‌های نوین آبیاری2-3

هزار و سه هکتار از اراضی کشاورزی خراسان جنوبی امسال به سیستم‌های آبیاری نوین تجهیز شدند.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان گفتتجهیز هزار هکتار اراضی کشاورزی به سیستم‌های نوین آبیاری: شهرستان زیرکوه با حدود ۷۹۸ هکتار بیشترین طرح اجرا شده آبیاری نوین در استان را به خود اختصاص داده است.
غلامی افزود: در سال زراعی جاری به ازای هر هکتار آبیاری تحت فشار ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و به ازای هر هکتار آبیاری کم فشار ۷ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه استفاده از روش‌های آبیاری نوین ۴ هزار و ۴۰۰ متر مکعب در هکتار مصرف آب را کاهش می‌دهد گفت: ۳۰ درصد افزایش عملکرد و ۳۰ درصد کاهش مصرف کود و سم از دیگر مزایای استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری است.

غلامی افزود: در حال حاضر سامانه‌های آبیاری نوین در سطح ۸ هزار و ۴۱۹ هکتار از اراضی استان در دست اجرا است.
پارسال ۶۲ میلیارد و ۷۷۰ میلیون تومان تسهیلات به این حوزه تخصیص داده شد که بر این اساس ۴ هزار و ۷۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی مجهز به سیستم نوین آبیاری شدند.

۱۵۸ نجاتگر هلال احمر خراسان جنوبی حائز شرایط ارتقاء درجه2-3

۱۵۸ نجاتگر هلال احمر خراسان جنوبی حائز شرایط شرکت در آزمون مهارتی و آمادگی شدند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: از این تعداد ۲۳ نفر خواه۱۵۸ نجاتگر هلال احمر خراسان جنوبی حائز شرایط ارتقاء درجهر و ۱۳۵ نفر برادر هستند که در نهمین کمیته ارتقاء درجه نجاتگران استانیارزیابی  شدند.

محمدرضا رضایی افزود: هر امدادگر برای ارتقا به درجه نجاتگری و حضور در پایگاه‌های جاده‌ای جمعیت هلال احمر باید ۱۹۵ ساعت آموزش‌های عمومی و تخصصی را کسب کند.

وی گفت: اعضای داوطلب با شرکت در عملیات‌ها و برنامه‌های امدادی و طی دوره‌های ویژه به امدادگر دو، یک و سپس به رده‌های نجاتگر سوم، دوم، یکم و در نهایت به درجه ایثار ارتقاء می‌یابند.

رضایی با اشاره به اهداف رتبه بندی نیرو‌های امدادی گفت: بالا بردن توان عملیاتی نجاتگران و سنجش میزان مهارت‌های آن‌ها از جمله اهداف برگزاری آزمون ارتقای درجه است.

ابلاغ مراتب ثبت چهار اثر تاریخی به استاندار خراسان جنوبی2-3

شماره ثبت چهار اثر تاریخی خراسان جنوبی به استاندار ابلاغ شد.

 ثبت آثار تاریخی خانه بردیده، تپه قلعه دارج سفلی، کوشک و باغ حاجی آباد ابلاغ مراتب ثبت چهار اثر تاریخی به استاندار خراسان جنوبیو آسباد فلارگ توسط وزیر میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی به  آقای معتمدیان به منظور ابلاغ به مسئولین مربوطه اعلام شد.
خانه بردیده در شهرستان بشرویه ۳۲۷۵۴، تپه قلعه دارج سفلی در شهرستان زیر کوه ۳۲۲۲۰، کوشک و باغ حاجی آباد در شهرستان فردوس ۳۲۷۵۶، آسباد فلارگ در شهرستان بیرجند ۳۲۷۴۲ به ثبت رسیده است.

انجام ۱۰۰درصد عملیات عمرانی جایگاه پسماند2

۱۰۰درصد عملیات عمرانی ایجاد جایگاه سایت پسماند شهرداری بیرجند انجام شده است.

 شهردار بیرجند گفت: جایگاه پسماند بیرجند در مساحت ۷۰هکتار شامل فضای سبز، باسکول، سوله‌های پردازش، ساختمان مدیریت و خیابان کشی احداث شده است.
جاوید با اشاره به این که فقط نصب دستگاه‌های پردازش جایگاه پسماند با قی مانده است افزود:برای این منظور تیمی از شهرداری بیرجند از شهر‌های اصفهان و شیراز که دستگاه‌های پسماند را نصب کرده اند، بازدید و پیشنهاد کردند که بهتر است مشاوری برای خرید و نصب دستگاه‌های پردازش پسماند انتخاب شود.
وی گفت:در این خصوص با مشاوری برای این منظور هماهنگ شده تا کار خرید تا نصب دستگاه‌های پردازش جایگاه پسماند را انجام دهد.

انهدام باند قاچاق موادمخدر در نهبندان4

فرمانده انتظامی شهرستان نهبندان از انهدام باند قاچاق موادمخدر و کشف ۴۵ کیلو و ۵۰۰ گرم تریاک در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ رحیمی گفت:مأموران انتظامی شهرستان نهبندان در اجرای طرح پاکسازی نقاط آلوده و محور‌های مواصلاتی به یک سواری هایما که توسط ۲موتورسیکلت اسکورت می‌شد مشکوک شدند و خودرو و موتورسیکلت‌ها را در عملیاتی پلیسی متوقف کردند.

وی افزود: مأموران در بازرسی از خودرو ۴۵کیلو و ۵۰۰گرم تریاک کشف کردند و در این رابطه ۴متهم دستگیر و باند حمل و جابه جایی موادمخدر منهدم شد.

سرهنگ رحیمی گفت: مأموران خودرو و موتورسیکلت‌ها را به پلیس مبارزه با موادمخدر شهرستان نهبندان منتقل کردند و متهمان دستگیر شده با تشکیل پرونده به مقام قضائی معرفی و روانه زندان شدند.

وی به شهروندان توصیه کرد:در صورت مشاهده و برخورد با فروشندگان موادمخدر و هر گونه بی نظمی و اخلال در نظم عمومی، با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ تماس و موضوع را به پلیس اطلاع دهند.

فراهم شدن امکان دسترسی دانشجویان به اطلاعات حفاظت محیط زیست استان

اطلاعات و داده‌های حفاظت محیط زیست استان برای انجام کار‌های تحقیقاتی و پژوهشی در اختیار دانشجویان علاقمند قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در نخستین جلسه امسال شورای پژوهشی فراهم شدن امکان دسترسی دانشجویان به اطلاعات حفاظت محیط زیست استاناین اداره کل گفت: استان خراسان جنوبی با چالش‌ها و بحران‌های زیادی در حوزه محیط زیست از جمله گرد و غبار، پسماند و از بین رفتن تنوع ژنی مواجه است که تنها راه حل گذر از این بحران‌ها استفاده از نظر و اندیشه افراد متخصص و صاحب فکری است که می‌توانند در این حوزه‌ها به حفاظت محیط زیست استان کمک کنند.

اکبری هدف از برگزاری جلسه های شورا را بررسی موضوع و اولویت‌های پژوهشی عنوان کرد که کاربردی و به حل مشکلی از استان کمک کنند.

وی با اشاره به استفاده از توان و ظرفیت دانشجویان در حوزه محیط زیست افزود: علاوه بر اطلاعات و داده ها، امکانات موجود در اداره کل حفاظت محیط زیست استان شامل آزمایشگاه، نتایج آزمایش ها، حمل و نقل و سایر امکانات نیز در اختیار دانشجویان علاقمند قرار می‌گیرد تا در انجام کار‌های پژوهشی به حفاظت محیط زیست استان کمک کنند.

در این جلسه همچنین مصوب شد تا در جلسه‌های شورا بسته به موضوعات و طرح‌های پیشنهادی، مسئولان دستگاه‌های مرتبط، دعوت و از نظر‌ها و پیشنهاد‌های آنان استفاده شود.

تخریب ۶۷ سازه غیرمجاز در اراضی کشاورزی خراسان جنوبی

از ابتدای امسال تاکنون ۶۷ مورد ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی خراسان جنوبی تخریب شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای خراسان جنوبی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: همچنین در این مدت ۳۴ مورد تغییرتخریب ۶۷ سازه غیرمجاز در اراضی کشاورزی خراسان جنوبی کاربری غیرمجاز نیز شناسایی شد..

غلامرضا قوسی افزود: در این مدت ۵۷۹ فقره ماموریت توسط اکیپ‌های گشت نظارتی بر اراضی کشاورزی استان انجام شده است.

وی گفت: در حوزه حفظ و صیانت از اراضی کشاورزی با شکل‌گیری گشت‌های نظارتی مقداری شرایط نظارت بر تغیر کاربری و حفظ اراضی بهتر شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: انجام ۲۹۱ مورد نظارت بر طرح‌های واگذار شده، بررسی ۲۹ پرونده در هیات نظارت ماده ۳۳ و انجام ۲۸۹ مورد نظارت بر مجوز‌های تغییر کاربری از دیگر اقدامات سال جاری در این خصوص بوده است.

وی در خصوص دستورالعمل تعیین تکلیف ساخت و ساز غیرمجاز در روستای شمس‌آباد بیرجند افزود: در این منطقه در ۲ قطعه زمین ۲ هکتاری و ۲۳ هکتاری در گذشته نسبت به احداث مرغداری توسط ۲ مالک اقدام شده بود.

قوسی گفت: مجوز فعالیت مرغداری در حریم روستا داده نشده که بنیاد مسکن برای الحاق این اراضی به طرح هادی وارد عمل شده بود.

وی افزود: در اراضی ۲۲ هکتاری ۵۰ قطعه زمین تعیین شده که تاکنون ۲۳ نفر به صورت غیرمجاز نسبت به ساخت و ساز اقدام کرده‌اند که با دستور قضایی این اراضی تعیین تکلیف خواهد شد.

قوسی گفت: اگر قرار باشد اراضی به طرح هادی واگذار شود باید این ساخت و ساز‌ها ابتدا تعیین تکلیف شود که در این زمینه تاکید بر اخذ مجوز و پرداخت هزینه‌ها شده است.

وی گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی زمانی می‌تواند پاسخ استعلام برای ساخت و ساز را بدهد که این افراد با مراجعه به جهاد کشاورزی هزینه‌ها را پرداخت کنند.

قوسی با بیان اینکه شرکت‌های خدمات‌رسان آب و برق خدمات لازم را در این منطقه ارائه کرده‌اند گفت: برخی قطعه‌ها فقط دیوارچینی شده و بقیه نسبت به ساخت و ساز کارگاه، منزل ویلایی و سایر موارد اقدام شده است.

ایجاد ۴۰۲ فرصت شغلی برای نیازمندان در خراسان جنوبی2-3

۴۰۲ فرصت شغلی با پرداخت تسهیلات اشتغالزا برای نیازمندان خراسان جنوبی فراهم شد.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان در گفتگو باایجاد ۴۰۲ فرصت شغلی برای نیازمندان در خراسان جنوبی خبرنگار صدا و سیما گفت: این تعداد فرصت شغلی با پرداخت ۱۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تسهیلات به ۳۴۶ طرح در ۴ ماه گذشته در استان فراهم شد.
سیدرضا حسینی بابیان اینکه از این تعداد ۸۲ مورد طرح‌های مشاغل خانگی و ۲۶۴ مورد طرح‌های خود اشتغالی است، افزود:  این تعداد طرح اشتغالزا توسط ۱۲۳ مجری زن و ۲۲۳ مجری مرد اجرا شد.
وی گفت: این مشاغل در بخش‌های دامداری، کشاورزی، صنایع دستی، خدمات، صنفی و صنعتی ایجاد شد.
حسینی نظارت انجام شده بر طرح‌های اشتغالزا در این مدت را ۵ هزار و ۶۷۵ مورد عنوان کرد.
وی گفت: همچنین در این مدت ۱۵ خانوار زیرپوشش این نهاد خودکفا و از چرخه حمایتی خارج شدند.

آغاز توزیع کتابهای درسی از 25 مرداد2-3

توزیع کتابهای درسی دانش آموزان از 25 مرداد در مدارس خراسان جنوبی آغاز می شود.

مسئول توزیع کتب درسی آموزش و پرورش استان گفت: کتابهای دانش آموزان آغاز توزیع کتابهای درسی از 25 مرداددوره اول متوسطه از 25 مرداد، دوره ابتدایی و متوسطه دوم فنی و حرفه ای و کارو دانش 10 شهریور، دوره دوم متوسطه رشته های نظری و همچنین تمام مقاطع تحصیلی مدارس استثنایی از 11 شهریور توزیع خواهد شد.

یعقوبی با اشاره به ثبت سفارش 79 درصد دانش آموزان استان برای تهیه کتاب در سامانه فروش کتابهای درسی افزود: زمان ثبت سفارش بازماندگان میان پایه از 11 تا 20 مرداد و اصلاح سفارش کتاب تمام پایه ها تا دوم شهریور است.

مهلت یک ماهه برای حل مشکل آب روستای پیکوه2

نماینده مردم طبس، فردوس، بشرویه و سرایان، گفت: مهلت یک‌ماهه برای حل مشکل آب روستاییان به نفع مردم روستای پیکوه و معادن است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوانحجت الاسلام نصیرایی نماینده مردم طبس، فردوس، بشرویه و سرایان، گفت: می‌توان با کمک معادن به پیاده‌سازی آبیاری و کشاورزی نوین و از طرفی پذیرش و تجدیدنظر اهالی روستای پیکوه برای تغییر در نگاه به کشاورزی سنتی؛ به معضلات موجود خاتمه داد.

او افزود: نیاز است که این نگاه در روستا‌ها شکل بگیرد تا مردم به سمت کشت گلخانه‌ای و کم‌آب بر بروند و البته مدیران کمک کنند تا روستاییان از نزدیک منافع و دست‌آورد‌های گلخانه‌داری بجای کاشت غرق‌آبی را ببینند و به باور استفاده از این صنعت برسند.

حجت الاسلام نصیرایی  بیان کرد: مدیران معادن و شرکت امور منابع آب به طوری مساعدت و برنامه‌ریزی کنند که هم مردم قانع شوند و هم مشکلی برای معادن ایجاد نشود.

نماینده مردم طبس، فردوس، بشرویه و سرایان، اظهار کرد: ایجاد بند خاکی برای تقویت قنوات و چاه‌ها و آبخیزداری، اثربخش است که معادن برای جبران کسری آب زیرزمینی در روستای پیکوه می‌توانند با ایجاد یک بند خاکی موجب کاهش نگرانی مردم روستا و حفظ سرسبزی و اقتصاد و زندگی شوند.

با تاکید حجت‌الاسلام نصیرایی و موافقت دستگاه‌های ذیربط کلنگ احداث خط انتقال ۵ لیتر آب جبرانی کسر شده از چاه‌های مورد بهره‌برداری شرکت‌های معدنی به روستای پیکوه در هفته دولت ۹۹ بر زمین زده خواهد شد.

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس:

گرانی مسکن مهم ترین مشکل مردم/ ضرورت اخذ مالیات از خانه های خالی2

گرانی مسکن مهم ترین مشکل مردم/ ضرورت اخذ مالیات از خانه های خالی

بیرجند- نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس گفت: امروز گرانی مسکن برای مردم مشکلاتی به وجود آورده در حالی که واحدهای خالی زیادی در سطح کشور وجود دارد.

 حسین خسروی اسفزار در جمع تعدادی از مردم حاجی آباد بیرجند با اشاره به سالروز عملیات مرصاد در پنجم مرداد بیان کرد: این عملیات درس های زیادی برای جامعه به ویژه نسل جدید دارد.

وی با بیان اینکه عملیات مرصاد نشان داد که هیچگاه در مقابل بیگانه و دشمن دچار غفلت نشدیم، اظهار کرد: همچنین این عملیات ثابت کرد که مردم کشور همیشه پای فرمان رهبری هستند.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اگرچه مرصاد در فارسی به معنای مرصاد بوده اما بر اساس آیات و روایات دارای مفهوم و درکی عمیق است.

خسروی اسفزار بیان کرد: مرصاد به دولتی ها و مسئولان می گوید اگر در راستای رفع مشکلات مردم اقدامی انجام نشود باید پاسخگو باشند.

وی با اشاره به مشکلات پیش روی جامعه بیان کرد: امروز گرانی مسکن برای مردم مشکلاتی با وجود آورده در حالی که واحدهای خالی زیادی در سطح کشور وجود دارد.

خسروی اسفزار با بیان اینکه بر اساس پیشنهادها تعلق مالیات به خانه خای خالی می تواند راهکاری برای حل این مشکل باشد، افزود: یا باید فکری برای جمعیت برداشته شود و یا در راستای سرانه جمعیت چاره اندیشی شود.

وی با اشاره به ۱۳ کمیسیون مجلس بیان کرد: بودجه و پول دست نماینده ها نیست و تنها رفع مشکلات قانونی در حیطه اختیارات نماینده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند:

۲۰۳بیمار حاد تنفسی در بیمارستان های خراسان جنوبی بستری هستند3-7

۲۰۳بیمار حاد تنفسی در بیمارستان های خراسان جنوبی بستری هستند

بیرجند- رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در حال حاضر ۲۰۳ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

 محمد دهقانی فیروزآبادی ظهر شنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر ۲۰۳ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند عنوان کرد: از بیماران بستری تا کنون ۷۴ نفر مبتلا قطعی به کرونا بوده‌اند.

دهقانی با بیان اینکه ۱۷ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند، عنوان کرد: حال پنج نفر از بیماران وخیم است.

وی بیان داشت: متأسفانه طی ۲۴ ساعت گذشته یک مورد جدید فوتی داشتیم و بدین ترتیب کل آمار فوتی کرونا در استان به ۹۶ مورد افزایش یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از شهروندان خواست پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و هنگام حضور در اجتماعات و مکان‌های عمومی حتماً از ماسک استفاده نمایند.

خراسان جنوبی در وضعیت هشدار کرونا/ ابتلاء روزانه ۱۷ نفر3-7

خراسان جنوبی در وضعیت هشدار کرونا/ ابتلاء روزانه ۱۷ نفر

 دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا در خراسان جنوبی با بیان اینکه استان در وضعیت هشدار کرونا است، گفت: به طور متوسط روزانه ۱۷ مورد ابتلاء شناسایی می شود.

غلامرضا شریف زاده در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در خراسان جنوبی بیان کرد: تا پایان وقت اداری دیروز ۲۰۰ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

وی با بیان اینکه از بیماران بستری تاکنون ۷۴ نفر مبتلا قطعی به کرونا بوده‌اند، افزود: ۱۷ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بوده و حال هشت نفر از بیماران وخیم است.

وی اظهار کرد: متأسفانه با دو مورد جدید فوتی تا پایان وقت اداری دیروز، کل آمار فوتی کرونا در استان به ۹۵ مورد افزایش یافته است.

شریف زاده از شهروندان خواست پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و هنگام حضور در اجتماعات و مکان‌های عمومی حتماً از ماسک استفاده نمایند.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا در خراسان جنوبی بیان کرد: میزان ورود تجمعی در استان به ۲۵۲ در ۱۰۰ هزار نفر افزایش یافته است.

شاخص مرگ و میر کرونا به ۴.۶ درصد رسید

وی با بیان اینکه میزان ورود تجمعی در سطح کشور ۳۴۳ در ۱۰۰ هزار است، گفت: میزان مرگ و میر در سطح کشور ۵.۴ درصد و در خراسان جنوبی به ۴.۶ درصد رشد یافته است.

شریف زاده اظهار کرد: به طور متوسط از چهارم اسفند ماه سال گذشته روزانه ۱۷ بیمار جدید کووید ۱۹ در خراسان جنوبی شناسایی شده است.

وی بیان کرد: نسبت به هفته گذشته در تعداد موارد مثبت کووید ۱۹ شاهد کاهشی جزئی بوده ایم که ناشی از رعایت مردم در استفاده از ماسک بوده است.

شریف زاده با بیان اینکه خراسان جنوبی همچنان در وضعیت هشدار قرار دارد، اظهار کرد: شهرستان های بیرجند، سربیشه، طبس، فردوس، قاین و نهبندان در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی ادامه داد: شهرستان های بشرویه، درمیان و سرایان در وضعیت نارنجی و شهرستان های خوسف و زیرکوه در وضعیت زرد هستند.

شریف زاده با بیان اینکه همچنان شهرستان سفید در استان نداریم، گفت: از هم استانی ها خواستاریم از رفت و آمدهای غیر ضروری به جد خودداری کرده و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را داشته باشند.

مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند مطرح کرد:

جلوگیری از ورود برخی مستاجران کرونایی به خانه هایشان!7

جلوگیری از ورود برخی مستاجران کرونایی به خانه هایشان!

ایسنا/خراسان جنوبی مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه متاسفانه در خراسان جنوبی نقاتگاهی برای بیماران کرونایی وجود ندارد، گفت: از مسئولان درخواست داریم فکری برای ایجاد نقاهتگاه برای بیماران مبتلا به کرونا داشته باشند.

مسعود ضیایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بسیاری از افراد که به بیماری کرونا مبتلا می‌شوند، پس از ترخیص از بیمارستان، مکانی برای رفتن ندارند. بسیاری از افراد هستند که مستاجر بوده و پس از ترخیص، صاحبخانه از ورود آنان به خانه جلوگیری می‌کند.

رییس بخش عفونی بیمارستان ولی عصر(عج) بیرجند بیان کرد: سربازان و زندانیان نیز جزء این گروه بوده و مکانی برای گذران دوران قرنطینه خود ندارند.

ضیایی ادامه داد: سربازانی که از شهرهای دیگر کشور در این استان مشغول گذران دوران خدمت خود هستند، پس از ترخیص، مکانی برای گذران دوران قرنطینه خود ندارند و از طرفی امکان اینکه به شهر خود بازگردند نیز نیست.

وی با بیان اینکه متاسفانه در استان نقاتگاهی برای بیماران کرونایی وجود ندارد، تصریح کرد: از مسئولان درخواست داریم فکری برای ایجاد نقاهتگاه برای بیماران مبتلا به کرونا داشته باشند.

مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: بسیاری از نهادها برای در اختیار گذاشتن مکان اعلام آمادگی کرده‌اند، اما این فضا نیاز به مراقبت و حضور پزشک و پرستار دارد.

ضیایی با بیان اینکه این امر هزینه هنگفتی لازم دارد که همت تمام ارگان‌ها را می‌طلبد، افزود: باید بدانیم بیماری کرونا تنها مختص به دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت نیست؛ بلکه این مسئله برای تمام کشور است.

وی یادآور شد: از هم استانی‌ها تقاضا می‌کنم هر چه بیشتر از خود مراقبت کنند، در اماکن عمومی حتما ماسک بزنند، ضد عفونی و شستشوی دست فراموش نشود و از اقداماتی که باعث افزایش موارد ابتلا به بیماری شده مانند شرکت در مجالس عزا و عروسی، دورهمی‌ها، مسافرت، و مهم‌تر از همه جدی نگرفتن بیماری و عدم رعایت نکات پیشگیری پرهیز شود تا همکاران ما فضا و انرژی کافی برای ارائه خدمات خوب به هم استانی‌ها داشته باشند.

 

عملیات احداث ۱۷۰۰ واحد مسکن ایثارگران استان خراسان جنوبی آغاز شد3-7

عملیات احداث 1700 واحد مسکن ایثارگران استان خراسان جنوبی آغاز شد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت: پروژه ساخت و احداث یک هزار و ۷۰۰ واحد مسکن ایثارگران استان وارد فاز اجرایی شد.

 سید کمال‌الدین میرجعفریان صبح امروز در جلسه بررسی تفاهم نامه ساخت 1700 واحد مسکن ایثارگران اظهار داشت: برای سرعت بخشیدن به روند اجرای کار در این پروژه باید پیگیری جدی و بدون وقفه حوزه‌های متولی صورت گیرد.

وی با اشاره به تعامل هر چه بیشتر بنیاد شهید و امور ایثارگران، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و اداره کل راه و شهرسازی در اجرای این پروژه گفت: با برنامه ریزی دقیق می‌توان در حداقل زمان ممکن، تعهدات این طرح را عملیاتی کرد.

در این جلسه موارد قید شده در شیوه نامه طرح احداث مسکن ایثارگران مورد ارزیابی قرار گرفت و مقرر شد با توجه به تجربه‌ای که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در اجرای پروژه‌های مشابه دارد، مدیریت راهبردی این پروژه را به عهده بگیرد.

براساس مفاد این شیوه‌نامه، خانواده شهدا، جانبازان بالای 25 درصد و فرزندان جانبازان بالای 70 درصد می‌توانند از مزایای این طرح برای برخورداری از مسکن استفاده کنند.

جانبازان 70 درصدی که در سنوات گذشته از زمین و خدمات دولتی در زمینه مسکن برخوردار شده‌اند اما به هر دلیل مسکن خود را از دست داده‌اند، بعد از تأیید در کمیسیون خاص بنیاد شهید در شمار افراد بهره‌مند از خدمات این طرح قرار می‌گیرند. البته زمینی که به این گروه تعلق می‌گیرد به قیمت کارشناسی روز است و فرد باید 30 درصد مبلغ زمین را به صورت نقدی بپردازد و پرداخت 70 درصد باقیمانده مبلغ زمین نیز به صورت  7 ساله و بدون کارمزد تقسیط می‌شود.

بی‌مهری مسئولان به بافت تاریخی بشرویه/ تنها ۴۰ درصد از طرح تفصیلی شهر اجرایی شده است2

 

بی‌مهری مسئولان به بافت تاریخی بشرویه/ تنها 40 درصد از طرح تفصیلی شهر اجرایی شده است

گروه استان‌ها- بشرویه با وجود آنکه در فهرست ۱۰ شهر خشت و گلی ایران قرار دارد و بافت تاریخی آن با ۲۲ هکتار مساحت در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اما مورد بی‌مهری مسئولان است و تاکنون تنها ۴۰ درصد از طرح تفصیلی آن اجرایی شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، بشرویه یکی از شهرهای خراسان جنوبی است که دارای بافت تاریخی با قدمت زیاد بوده که سالانه پذیرای گردشگران و مسافران خارجی و داخلی است. این شهرستان 22 هکتار بافت تاریخی دارد که بر اساس نوع معماری، این بافت تاریخی را منحصر به فرد کرده است.

مجموعه بافت تاریخی بشرویه سبب شده تا اقامتگاه‌ها و خانه‌های بومگردی در این شهرستان ایجاد شود و میزبان مسافران و گردشگران داخلی و خارجی شود اما با آمدن کرونا کار گردشگری از رونق افتاده است.

این بافت تنها بافتی است که در خراسان جنوبی مورد توجه یونسکو قرار گرفته و اکنون نیازمند توجه و حمایت بیشتر است.

با گذشت سال‌ها و با وجود رغبت مردم به آپارتمان نشینی و زندگی در منازل مدرن و زیبا، این شهرستان بافت قدیمی خود را حفظ کرده و یاد سال‌های دور را در ذهن زنده می‌کند.

زندگی در مناطق قدیمی شهر با خانه‌هایی قدیمی که صبح‌ها بوی کاه گل آن با آب پاشی ساکنان در جلوی منازل عطر دل انگیزی ایجاد می‌کند و بوی اسپند هر صبح‌دم در کوچه‌های آن می‌پیچد.

رئیس شورای اسلامی شهر بشرویه در گفتگو با خبرنگار تسنیم گفت: بشرویه جزو 10 شهر خشت و گلی ایران است که بافت تاریخی آن با 22 هکتار مساحت در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و خانه‌های خشت و گلی و چهار صفه، آن را به موزه خشت و گل خراسان جنوبی تبدیل کرده است.

سلیمی افزود: شهر بشرویه از شهرهای قدیمی استان بوده و دارای بافت تاریخی باارزش است که به عنوان یک نمونه بی‌بدیل به ویژه در شهرسازی ایرانی و اسلامی مطرح است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی نیز در بخش صنایع دستی از بشرویه به عنوان یکی از  مراکز عمده “برک بافی” یاد کرد و اظهار داشت: امسال احیای این رشته را در شهرستان در دستور کار قرار داده‌ایم ضمن اینکه تاکنون دو رشته خراطی و میناکاری در این شهرستان احیا شده است.

یکی از ساکنان محله قدیمی بشرویه که تمام سال‌های زندگی‌اش را در این بافت تاریخی زیبا گذرانده به  نیاز  برخی خانه‌های قدیمی این منطقه برای مرمت و بازسازی اشاره کرد و گفت: بسیاری از ساکنان این مناطق با وجود مشکلاتی که دارند از یک سو نمی‌توانند در این بافت‌ها زندگی کنند و از سوی دیگر با توجه به مشکلات ناچارند بمانند.

به گفته وی با کمی توجه و اجرای برخی ایده‌ها  می‌توان این بافت تاریخی زیبا را به منطقه‌ای دیدنی برای گردشگران تبدیل کرد.

شهردار بشرویه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به مشکلات مردم در این شهرستان گفت: طرح تفصیلی بشرویه در سال 96 و ابتدای سال 97 توسط استاندار ابلاغ شد هرچند تغییرات زیادی داشت اما تاکنون 40 درصد اجرا شده است.

بلالی با اشاره به مشکلات مردم در بحث ترافیک در میدان امام خمینی بشرویه گفت: به دنبال یک طرفه‌کردن خیابان هستیم که این پروژه 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پیش‌بینی می‌شود تا دهه فجر افتتاح شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر گلایه مردم از رها بودن تعدادی واحد مخروبه در نزدیکی بازار گفت: نمی‌توانیم خانه‌های مخروبه را تملک کنیم چرا که این خانه‌ها صاحب دارد اما در وهله اول به آنها تذکر و هشدار می‌دهیم؛ رفع خطر کردن این گونه خانه‌های قدیمی و مخروبه در دستور کار شهرداری است.

یک کشته در اثر تصادف در تقاطع مسافر-رجایی بیرجند4

حادثه تقاطع مسافر-رجایی بیرجند یک کشته و یک مصدوم برجای گذاشت.

رئیس پلیس راهور شهرستان بیرجند گفت: ساعت ۱۳:۱۱ دقیقه امروز یک دستگاه یک کشته و یک مصدوم در تصادف تقاطع مسافر-رجایی بیرجندسواری پراید و یک موتورسیکلت در تقاطع مسافر-رجایی بیرجند با هم برخورد کردند که پس از اعلام به پلیس راهور، کارشناسان بلافاصله در محل حاضر شدند.

سرهنگ خسروی افزود: راکب موتورسیکلت ۱۶ ساله در محل حادثه فوت و ترک نشین ۱۷ ساله که حال مساعدی ندارد توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شد.

وی علت تصادف را ناتوانی راننده در کنترل وسیله نقلیه ناشی از سرعت غیر مجاز از سوی راننده موتورسیکلت و رعایت نکردن حق تقدم هنگام گردش از سوی راننده سواری پراید اعلام کرد.

سرهنگ خسروی از رانندگان موتورسیکلت خواست برای سلامتی خود از کلاه ایمنی استفاده و تا رسیدن به سن قانونی و دریافت گواهینامه رانندگی از موتور استفاده نکنند.

انتصابات جدید در استانداری خراسان جنوبی2-3

انتصابات جدید در استانداری خراسان جنوبی

بیرجند – ایرنا – استاندار خراسان جنوبی در احکام جداگانه، مدیران کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری و دفتر امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری را منصوب کرد.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، «علی اکبر اکبری راد» به عنوان مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری منصوب شد.

محمدصادق معتمدیان در بخشی از این حکم آورده است: امید است با توکل به خداوند متعال، ضمن بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توان موجود، با اتخاذ تدابیر مناسب در مسیر تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی، اندیشه‌های والای بنیانگذار انقلاب اسلامی، رهنمودهای مقام معظم رهبری و برنامه‌های دولت تدبیر و امید تلاش نموده و در انجام وظایف محوله موفق باشید.

استاندار خراسان جنوبی همچنین از خدمات «عباس جرجانی» مدیرکل سابق دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری که به سمت سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی منصوب شد، تقدیر کرد.

«محسن صفایی» نیز با حکم استاندار به عنوان مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان جنوبی منصوب شد.

استاندار خراسان جنوبی از خدمات «احسان افسر» مدیرکل سابق امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری نیز تقدیر کرد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور