پیام شهروند

بسم الله/سلام علیکم.خداقوت.ضمن تشکرصمیمانه اززحمات جنابعالی وهمکاران عزیزتان/خواهشمندیم برای”بیمه قالیبافان روستایی”گزارشی تهیه کنید

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

اخبار خراسان جنوبی / سرمایه گذاری ۱۸۰۰ میلیارد تومانی شستا در استان

سرمایه گذاری 1800 میلیارد تومانی شستا در استان
سرمایه گذاری ۱۸۰۰ میلیارد تومانی شستا در استان
استاندار خراسان جنوبی از آمادگی شرکت شستا برای سرمایه گذاری ۱۸۰۰ میلیارد تومانی در استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، معتمدیان با اعلام این خبر در جلسه تبیین پتانسیل های استان با قابلیت واگذاری به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) خاطرنشان کرد: تجربه حضور شستا در طرح های اقتصادی بزرگ موفق بوده و در اشتغالزایی اثرات خوبی داشته است.
وی با اشاره به سابقه خوب این شرکت در خراسان جنوبی تصریح نمود: حضور و مشارکت شستا در کارخانه سیمان قاین و معدن ذغالسنگ طبس منشأ خیر و برکات فراوانی برای استان بوده است.
به گفته وی، از اسفند ۹۷ و بعد از ورود شستا به ذغالسنگ طبس اتفاقات خوبی در منطقه رقم خورده که قابل توجه است.

استاندار متذکر شد: در شرایط موجود و با اعلام آمادگی شستا برای توسعه سرمایه گذاری ها در خراسان‌جنوبی، آن چه جزو تعهدات استان است در اولویت برنامه ها قرار می گیرد و اقدامات در راستای تفاهم نامه پیش خواهد رفت.

معتمدیان با تأکید بر این که ظرفیت های معدنی از مهمترین پیشران های توسعه استان می باشند، اظهار داشت: در دولت های یازدهم و دوازدهم توجه ویژه ای به این بخش شده و با ورود شرکت های ایمیدرو، ایدرو، شستا و سازمان زمین شناسی به این حوزه، اتفاقات خوبی در استان رقم خورده است.
وی با اشاره به شرایط استان از مدیرعامل شرکت شستا خواست، با استفاده از منابع مالی در اختیار این شرکت، روند اجرای پروژه ها را با سرعت بیشتری پیش ببرند.
استاندار، شرایط اقلیمی مناسب استان برای پرورش دام را نیز از پتانسیل هایی خواند که می تواند مورد بهره برداری توسط شرکت شستا قرار گیرد.
معتمدیان از تلاش استان برای استفاده مناسب از روزهای آفتابی و بادهای ۱۲۰ روزه نیز گفت و خاطرنشان کرد: در همین راستا نیروگاه بادی در منطقه درح شهرستان سربیشه با حضور وزیر نیرو کلنگ زنی شده و قرار است تا هفته دولت سال آینده به بهره برداری برسد.
وی ادامه داد: شرکت شستا هم می تواند از این ظرفیت برای سرمایه گذاری استفاده نماید.
۲۴ ماه، مهلت تعیین شده برای عملیاتی شدن برنامه های شستا
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی نیز در این دیدار از آمادگی کامل این حوزه برای سرمایه گذاری در استان خراسان جنوبی گفت.
رضوانی فر با بیان این مطلب به نتایج سفر دو روزه اش به استان و بازدید میدانی از ظرفیت های استان اشاره کرد.
وی با تأکید به حضور موفق شستا در معدن ذغالسنگ طبس، خاطرنشان کرد: با عنایت به سودآوری خوبی که سرمایه گذاری ما در ذغالسنگ داشته به این نتیجه رسیدیم که حجم سرمایه گذاری ها را در این زمینه افزایش دهیم.
به گفته وی، شرکت شستا به زودی حجم سرمایه گذاری خود را در معدن ذغالسنگ طبس از ۵۰ میلیارد تومان به ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش خواهد داد.
مدیرعامل شستا تصریح نمود: این شرکت برای راه اندازی خط دوم استخراج مکانیزه معدن ۷۰۰ میلیارد تومان هزینه می کند.

رضوانی فر ادامه داد: با سرمایه‌گذاری بیش از هزار میلیارد تومانی در ذغالسنگ طبس، حداقل ۱۱۰۰ اشتغال مستقیم ایجاد خواهد شد.

وی تأکید کرد: با پیگیری های صورت گرفته به زودی ذغالسنگ وارد بورس می شود و بخشی از نیروهای شاغل در این مجموعه َمی توانند از این فرصت بهره مند شوند.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی، سیمان قاین را نیز از مجموعه های خوبی عنوان کرد که با سرمایه‌گذاری این حوزه در حال فعالیت است و در حال حاضر به نسبت تناژ تولید در صادرات موفق می باشد.
رضوانی فر به مجموعه نمک هیدراته جنب کارخانه اشاره کرد و گفت: تصمیم ما بر این است که ظرف ۴۵ روز آینده مطالعات امکان سنجی مربوط به این ذخایر را به روز کنیم و با استفاده از این ظرفیت در ادامه زنجیره قبلی سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد تومانی را در کارخانه سیمان قاین داشته باشیم.
وی اظهار داشت: با افزایش سرمایه گذاری در این کارخانه حداقل ۳۵۰ نفر به اشتغال مستقیم منطقه اضافه می شود.
مدیر عامل شستا در ادامه از مطالعات امکان سنجی صورت گرفته برای ایجاد نیروگاه بادی در نهبندان و درح گفت و تصریح نمود: برای ایجاد یک نیروگاه بادی ۲۵ مگاواتی ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری خواهیم کرد.
رضوانی فر افزود: با توجه به سودآوری این طرح بنا داریم ظرف ۷_۸ ماه آینده، توربین های لازم را در این نیروگاه ۲۵ مگاواتی نصب و راه اندازی کنیم.
وی، استان خراسان جنوبی را به لحاظ تعدد، تنوع و کیفیت معادن از بی نظیر ترین مناطق کشور خواند و متذکر شد: ظرف چند روز آینده به جهت تمرکز بیشتر در کار و آغاز پروژه های اکتشافی، دفتر مهندسی تخصصی را در مرکز استان راه اندازی می کنیم.
مدیرعامل شستا ادامه داد: با توجه به نیاز واحدهای تولیدی مجموعه در مناطق مختلف کشور، بهره برداری از معادن بنتونیت، سنگ آهن، سیلیس، خاک صنعتی و مس استان را در برنامه داریم.
وی افزود: بزرگترین مصرف کننده سنگ آهن، ذوب آهن اصفهان است و ۱۰۰ درصد تولیدات ذغال طبس نیز به اصفهان می رود که بازار بی دغدغه ای است.
رضوانی فر تأکید کرد: سرمایه گذاری شستا در معادن بنتونیت شمال خراسان جنوبی قطعی است و به زودی اجرایی می شود.
مدیرعامل شستا از سرمایه گذاری این حوزه در پرورش دام سنگین نیز گفت و یادآور شد: شرکت برای راه اندازی یک مجتمع ۱۰ هزار رأسی دام سنگین در شیروان اقدام کرده و با توجه به شرایط استان خراسان جنوبی، این آمادگی را دارد که مشابه آن را در اینجا نیز راه اندازی کند.
رضوانی فر مجموع سرمایه‌گذاری پیش بینی شده برای استان را ۱۸۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت:این حجم سرمایه گذاری، حداقل برای ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می کند.
وی متذکر شد: بنا به پیگیری های شخص استاندار و وعده ای که به ایشان داده ایم و البته با عنایت به حجم خدمات ایشان در استان خراسان جنوبی، کلیه برنامه ها را ظرف ۲۴ ماه آینده عملیاتی خواهیم کرد.
به گفته وی، حضور مستمر هر ۳ تا ۴ ماه یکبار در استان از دیگر برنامه هایی است که در راستای کنترل شرایط و نظارت بر روند اجرای پروژه ها انجام خواهد شد تا سرعت کار را بیشتر کند.
مدیرعامل شستا در پایان تأکید کرد: تعهد ما این است که کارها را به گونه ای انجام دهیم که سرمایه گذاری ها هر چه سریعتر به نتیجه برسد و اثرات خیر و بذکاتش ظهور و بروز نماید.
شایان ذکر است: به تدبیر استاندار و به جهت آشنایی هر چه بیشتر با ظرفیت های خدادادی استان، رضوانی فر مدیر عامل شرکت شستا به همراه سلیمانی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صدر تأمین و هیئت کارشناسی این مجموعه طی دو روز گذشته با حضور در خراسان جنوبی، ظرفیت ها و پتانسیل های استان را به صورت میدانی بازدید نمودند.

 

 

 

 

رئیس عقیدتی سیاسی منطقه پدافند هوایی منطقه شرق کشور منصوب شد
حجت الاسلام و المسلمین «علی محمد روشندل بیلندی» به عنوان رئیس عقیدتی سیاسی گروه پدافند هوایی شرق کشور منصوب شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از بیرجند، مراسم تودیع و معارفه رئیس عقیدتی سیاسی گروه پدافند هوایی منطقه شرق با حضور حجت الاسلام و المسلمین «محمد باقر روشندل» رئیس اداره عقیدتی سیاسی نیروی پدافند هوایی آجا، فرماندهی ارشد اجا در خراسان جنوبی، فرمانده پدافند هوایی شرق و جمعی از مسئولین کشوری و لشکری استان برگزار شد.

حجت الاسلام روشندل در این مراسم با اشاره به اینکه پیروی از ولایت فقیه در شرایط حال حاضر جامعه یقینا موجب عزت و سربلندی جامعه می شود، گفت: نیروی پدافند هوایی سرباز ولایت است.

وی رضای خدا را بهترین هدف و انگیزه برای انجام هر کاری دانست و تاکید کرد: امروز با رهنمودهای مقام معظم رهبری پدافند هوایی به خوبی توانسته است از حریم آسمان پاسداری کند.

رییس اداره عقیدتی سیاسی نیروی پدافند هوایی افزود: تغییر با هدف حفظ پویایی و تحرک برای همه انسان ها ضروری است و ایستایی و توقف می تواند زمینه ساز تنزل باشد.

وی ضمن تقدیر از زحمات حجت الاسلام عدالتی زاده در مدت مسئولیت عقیدتی سیاسی منطقه، حجت الاسلام علی محمد روشندل بیلندی را به سمت رییس جدید عقیدتی سیاسی منطقه پدافند هوایی شرق منصوب ومعرفی کردند.

در پایان این مراسم سرتیپ دوم ستاد «ارسلان پرویز» فرمانده پدافند هوایی شرق اظهار داشت: پدافند هوایی منطقه شرق با پیروی از فرمایشات مقام معظم رهبری در تمامی ماموریت های خود به خوبی درخشیده که به عنوان نمونه می‌توان به طرح مردم یاری و رژه خدمت اشاره کرد.

 

 

 

بهره برداری از همه ظرفیت‌ها برای اجرای طرح باغ موزه دفاع مقدس

استاندار خراسان جنوبی: از همه ظرفیت‌های موجود در استان برای اجرای هر چه بهتر طرح باغ موزه دفاع مقدس استان استفاده خواهد شد.

به گ معتمدیان امروز در بازدید از محل احداث باغ موزه دفاع مقدس استان با بهره برداری از همه ظرفیت‌های استان برای اجرای طرح باغ موزه دفاع مقدسبیان اینکه برای احداث این باغ موزه از توان همه دستگاه‌های ذیربط استفاده خواهد شد، گفت: ساخت طرح‌های مرتبط با حوزه دفاع مقدس به ویژه موزه‌ها باید از حالت دولتی صرف خارج شده و در اجرای آن‌ها از ظرفیت نهاد‌ها و خیران استفاده شود.

وی از مسئولان خواست با تشکیل شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ، کمیته بندی‌های مختلف و تقسیم وظایف برای ساخت و تجهیز این باغ موزه مشارکت کنند.

مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان نیز در این بازدید گفت: بودجه این باغ موزه از سال ۱۳۹۰ از سوی دولت در نظر گرفته شده که در زمینی به مساحت ۳۲ هکتار بنا خواهد شد.

سرهنگ فلاحی افزود: این باغ موزه شامل قسمت‌های مختلف از جمله ۱۸ هکتار فضای سبز و ۱۳ هکتار ساختمان اداری، فرهنگ سرا، تالار‌های ارائه اسناد دفاع مقدس، کتابخانه تخصصی، پژوهشگاه، مرکز اسناد دفاع مقدس، مسجد، یادمان شهدای گمنام و اقامتگاه برای کاروان‌های اردویی به منظور بازدید از موزه دفاع مقدس خواهد بود.

وی گفت: نبود زیرساخت‌ها از جمله آب، برق و گاز و پیش بینی و تامین اعتبار استانی و ملی از مهم‌ترین مشکلات احداث این باغ موزه است.

سردار قاسمی  فرمانده سپاه انصار الرضای استان هم در جریان این بازدید گفت: بودجه کشوری در صورت آغاز ساخت بنا، با منابع و بودجه استانی به این باغ موزه تعلق می‌گیرد.

استان خراسان جنوبی، بیست و ششمین استان کشور خواهد بود که صاحب باغ موزه دفاع مقدس می‌شود.

 

 

 

هشدار وخامت اوضاع کرونا

بیرجند تخت کافی برای بیماران حاد کرونا ندارد.5-7

با افزایش آمار بیماران بستری کرونا در خراسان جنوبی، ظرفیت تخت‌های ویژه بیمارستانی در حال پر شدن است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند، دکتر محمودی راد ، رئیس بیمارستان ولیعصر (عج) بیرجند با هشدار افزایش بیماران بستری کرونا در این بیمارستان گفت: متاسفانه تعداد بیماران بستری روز‌های اخیر در مقایسه با پیک فروردین ماه، دوبرابر شده است.

او  افزود: پیش از خرداد شاید یک یا دو بیمار تنفسی حاد کرونا در این بیمارستان داشتیم، اما الان شرایط به گونه‌ای بحرانی شده که ۱۲ بیمار با وضعیت حاد تنفسی در بخش مراقبت ویژه بستری هستند.

 

دکتر محمودی راد  بیان کرد: هر چه میزان بیماران بدحال بیشتر می‌شود، احتمال مرگ و میر این افراد هم افزایش می‌یابد.

رئیس بیمارستان ولیعصر (عج) بیرجند با تاکید بر اینکه با افزایش تعداد بیماران بستری، بیماران بدحال هم بیشتر شده اند افزود:اگر فروردین و اردیبهشت، ۲۰ بیمار بستری داشتیم، الان این تعداد به ۶۰ نفر رسیده اند و این آمار ما را خیلی نگران کرده است.

دکتر محمودی راد با ابراز نگرانی از احتمال کمبود تخت‌های ویژه کرونا در بیمارستان ولیعصر (عج) بیرجند اظهار کرد: اگر اوضاع به همین صورت پیش برود، شاید در روز‌های آینده دچار چالش شویم و تخت‌های ویژه جوابگو نخواهند بود.

رعایت بهداشت، تنها راه شکست کرونا

رئیس بیمارستان ولیعصر (عج) بیرجند با بیان اینکه در شرایط کنونی تنها راه مقابله با کرونا، خودمراقبتی و استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی است افزود:فعلا واکسن، آمپول و یا قرصی برای درمان قطعی کرونا کشف نشده و اینکه بگوئیم مبتلایان بهبود یافته، دوباره کرونا نمی‌گیرند هم اعتبار علمی ندارد.

دکتر محمودی راد تصریح کرد: برخی از مردم می‌گویند کرونا ضعیف شده و علائمش شدید نیست، یا اینکه اگر کرونا بگیریم بدحال نمی‌شویم، هنوز پایه و مبنای علمی ندارد.

او در پایان از مردم خواست با حساسیت بیشتری نسبت به گذشته، دستور‌های بهداشتی را رعایت کنند تا شاهد قطع زنجیره کرونا در استان باشیم.

 

 

 

افزایش اعتیاد در خراسان جنوبی 

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: در کشور و استان شاهد بروز آسیب‌های نوپدید هستیم که نیاز به توجه ویژه دارد.

علیرضا عرب نژاد افزود: بر اساس گزارش مراکز درمان اعتیاد و مشاوره مواد مخدر در استان در گروه سنی ۱۵ تا ۳۰ سال با اعتیاد خاموش مواجه هستیم که بر اساس باورهای غلط حاکم بر اجتماع شکل گرفته است.

وی بیان کرد: اعتیاد به برخی از مواد مخدر در ماه‌های اخیر افزایش یافته است چراکه شرایط جدید حاکم بر جامعه از جمله حضور جوانان در بحث بورس و تحلیل‌یابی افزایش هوش و سایر تاثیرگذار بوده است.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی اظهار داشت: طرح راه‌اندازی مرکز جامع درمان اعتیاد به استان ابلاغ شده است که دوره یکساله برای احداث این مرکز پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: این مراکز دارای چهار ماه دوره درمان، هشت ماه روانشناختی، مددکاری، حرفه‌آموزی، مشاوره و اشتغال است.

عرب نژاد تصریح کرد: بر اساس اطلاع‌رسانی که صورت گرفت ۲ متقاضی در استان درخواست همکاری داده‌اند اما چون نیاز به فضای بزرگ با تجهیزات خاص است از عهده فردی بر نمی‌آید لذا مجتمع حمایتی در خوسف برای این منظور انتخاب شده است که تا هفته دولت افتتاح خواهد شد.

وی در ارتباط با معتادان متجاهر عنوان کرد: پس از شیوع بیماری کرونا که مرکز ترک اعتیاد تعطیل شد مجدد طرح ساماندهی معتادان متجاهر از اوایل اردیبهشت ماه ابلاغ شد.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی یادآور شد: آماده‌سازی و تجهیز مراکز قرنطینه و مراکز مجری برای پذیرش معتادان بر اساس پروتکل تخصصی و شناسایی معتادان مشکوک به کرونا و تجهیز اقلام پیشگیری از جمله تب‌سنج با اعتبار ۱۰۰ میلیون تومان برای سه مرکز انجام شده است.

وی گفت: مرکز قرنطینه و سپس نگهداری معتادان متجاهر باید راه‌اندازی می‌شد که دانشگاه علوم پزشکی این مهم را بر عهده گرفته است و از نیمه دوم خرداد ۲۱ معتاد پذیرش شدند که ۲ نفر مبتلا به کرونا شناسایی شدند.

عرب نژاد افزود: سال قبل نیز ۳۶۵ معتاد متجاهر در هفت مرکز مجری استان پذیرش و بستری شدند.

 

 

 

کشف 4 کیلو مواد افیونی در”نهبندان”4
فرمانده انتظامی شهرستان نهبندان از کشف 3کیلو هرویین و یک کیلو شیشه خبر داد.

سرهنگ”احسان رحیمی” در تشریح این خبر، اظهارداشت: مأموران انتظامی شهرستان نهبندان، هنگام کنترل خودروهای عبوری به یک پژو پارس مشکوک و به راننده آن دستور ایست دادند.

وی افزود: مأموران در بازرسی از این خودرو، مقدار 3کیلو هرویین و یک کیلو شیشه که به طرز بسیار ماهرانه ای جاساز شده بود کشف کردند .

سرهنگ رحیمی تصریح کرد: در این رابطه خودرو توقیف و یک متهم دستگیر و با تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی شد.

این مقام انتظامی با بیان اینکه مبارزه با پدیده شوم موادمخدر با جدیت از سوی پلیس دنبال می شود،به شهروندان توصیه کرد: در صورت مشاهده و برخورد با فروشندگان موادمخدر و هرگونه بی نظمی و اخلال در نظم عمومی،با مرکز فوریت های پلیسی110تماس و موضوع را به پلیس اطلاع دهند.

 

 

 

استاندار خراسان جنوبی:
 بهره برداری از همه ظرفیت‌های استان برای اجرای پروژه موزه دفاع مقدس5-7
🔹استاندار خراسان جنوبی گفت: برای اجرای هرچه بهتر پروژه موزه دفاع مقدس از همه ظرفیت‌های موجود در استان استفاده خواهد شد.
🔹به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ معتمدیان با بیان این مطلب در جریان بازدید از زمین پارک موزه دفاع مقدس استان خاطرنشان کرد: در اجرای این پروژه از توان همه دستگاه‌های ذیربط بهره برداری می شود.
🔹وی متذکر شد: ساخت پروژه ‌های مرتبط با حوزه دفاع مقدس به ویژه موزه ‌ها باید از حالت دولتی صرف خارج شده و در اجرای آنها از ظرفیت نهادها و خیران استفاده شود.
استاندار ضمن تشریح شرایط موجود موزه اظهار داشت: برای آغاز فاز عملیاتی موزه دفاع مقدس لازم است هیئت امنای این مرکز با فوریت تشکیل شود.
🔹معتمدیان اظهار داشت: شروع به کار عملیات اجرایی موزه دفاع مقدس نیازمند اقداماتی زیرساختی است که باید در قالب برنامه ای میان مدت و چند ساله اجرا شود.
🔹وی با بیان اینکه کمیته‌های مربوطه باید برای تأمین زیرساخت‌ها و برنامه‌‍ ریزی این مجموعه به زودی تشکیل شوند، افزود: لازم است به جهت سرعت بخشیدن به روند اجرای کار کارگروه مرتبط تشکیل شده و نتایج عملکرد کمیته ها بررسی شوند.
🔹به گفته وی؛ با مشخص شدن جهت گیری‌ها ، باید تعیین شود که پروژه تا پایان سال به چه میزان پیشرفت خواهد داشت.
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان نیز در این بازدید با اشاره به این که موزه دفاع مقدس خراسان جنوبی از اولین استان‌هایی است که اعتبار مصوب و زمین در اختیار گرفته گفت: درصورت شروع کار با استفاده از منابع استانی ستاد اعتبارات قابل توجهی را به این مرکز اختصاص خواهد داد.
🔹شایان ذکر است: طبق نقشه‌های طراحی شده تالارهای فرهنگی، اداری، فنی، مسجد خرمشهر و دیگر ابنیه مورد نیاز این موزه در 7 هزار متر مربع ساخته می شود.

 

 

ثبت برند لباس با دریافت کد “شیما”5-7

    
ثبت برند لباس با دریافت کد "شیما"
معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی از طراحان و فعالان حوزه مد و لباس استان درخواست کرد تا با دریافت کد “شیما” نسبت به ثبت برند اقدام کنند.
سید علی زمزم با بیان این که کد “شیما” به منزله ثبت برند و حفظ حق مالکیت معنوی اثر هنرمند است، خاطرنشان کرد: متقاضیان ابتدا باید در سایت iranmode.farhang.gov.ir/fa/selectform ثبت‌ نام و برای هر اثر کد رهگیری دریافت کنند.
وی با اشاره به این که پس از ثبت‌ نام باید اثر خود را با نصب کد رهگیری به لباس و مشخصات طراح به آدرس دبیرخانه به نشانی تهران چهارراه کالج جنب پمب بنزین-بن بست هلال احمر پلاک شش طبقه همکف ارسال کنند، اضافه کرد: پس  از داوری توسط هیئت محترم داوران کمیسیون ماده چهار اثر مجدداً به متقاضی برگشت داده میشود نتیجه به اطلاع آنها رسانده می‌شود.

گفتنی است با توجه به این که دارا بودن کد “شیما” جزو شرایط احراز صلاحیت تخصصی متقاضیان دریافت بیمه هنرمندان است، علاقه مندان هر چه سریع تر نسبت به دریافت این کد اقدام کنند.

 

 

راه اندازی انجمن سینمای جوانان در فردوس و قاین2-3

    
معاون توسعه مدیریت منابع سازمان سینمایی کشور با بیان این که امسال شاهد روشن شدن چراغ انجمن سینمای جوانان در شهرهای قاین و فردوس خواهیم بود، عنوان کرد: امیدواریم بتوان از این ظرفیت هابرای معرفی توانمندی های استان به درستی استفاده شود.
حیدری خلیلی اضافه کرد: سازمان سینمایی کشور به این طرح 300 میلیون تومان کمک بلاعوض اعطا کرد. وی با بیان این که امیدوارم اهتمام ، علاقه و تعصبی که در این استان بویژه در مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی برای توسعه زیرساخت های فرهنگی و هنری وجود دارد، گسترش یابد، خاطرنشان کرد: پردیس سینمای طبس از دیگر طرح هایی است که در سال جاری، با اعتبار یک میلیارد و 200 میلیون تومان، افتتاح خواهد شد.
معاون توسعه مدیریت منابع سازمان سینمایی کشور با بیان این که امیدوارم چراغ سینما در این شهر همواره روشن باشد و نیازهای فرهنگی و هنری استان را اقناع کند، ادامه داد: سازمان سینمایی کشور نیز در راستای حمایت از سینماگران استان رقم قابل توجهی را برای طرح هایی را که در دو حوزه فیلم کوتاه و مستند باشند، در نظر گرفته است تا این تولیدات موجب رشد طراز فرهنگی خراسان جنوبی شوند.

حیدری خلیلی با اشاره به این که در حوزه توسعه دانش، حمایت هایی در اختیار اداره کل قرار گرفته تا چندین کارگاه آموزشی ویژه فیلم سازان جوان استان برگزار شود، بیان کرد: به همت اداره کل، سال گذشته جشنواره منطقه ای فیلم و عکس کویر زندگی برگزار شد که جای تقدیر دارد .

گفتنی است در پایان مراسم از مجتبی تخم کار مدیریت سینما فردوسی بیرجند با اهدای لوح قدردانی شد.

 

 

 

 

 

ظرفیت نهادها و خیرین برای پروژه‌های دفاع مقدس به کار گرفته شود5-7

ظرفیت نهادها و خیرین برای پروژه‌های دفاع مقدس به کار گرفته شود

 استاندار خراسان جنوبی گفت: اجرای پروژه‌های حوزه دفاع مقدس به ویژه موزه‌ها باید از حالت دولتی صرف خارج و از ظرفیت نهادها و خیرین نیز استفاده شود.

محمدصادق معتمدیان روز سه‌شنبه در بازدید از زمین مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان خراسان جنوبی افزود: برای آغاز فاز عملیاتی موزه دفاع مقدس هیات امنای این مرکز با فوریت تشکیل شود.

وی گفت: آغاز عملیات موزه دفاع مقدس نیازمند اقدامات زیرساختی است که باید در برنامه میان مدت مورد توجه قرار گیرد.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: کمیته‌های مربوطه برای تامین زیرساخت‌ها و برنامه‌ریزی این مجموعه به زودی تشکیل و کارگروه آن با اعلام نتایج برگزار شود.

وی تصریح کرد: جهت‌گیری‌ها کاملا مشخص باشد که تا پایان سال پروژه به کجا خواهد رسید.

معتمدیان گفت: این پروژه باید در قالب برنامه میان مدت و چند ساله اجرا شود.

وی تاکید کرد: از همه ظرفیت‌های موجود در استان برای هرچه بهتر اجرایی شدن پروژه موزه دفاع مقدس استفاده خواهد شد و دستگاه‌های ذیربط در ارتباط با پیشرفت پروژه همکاری کنند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی هم گفت: موزه دفاع مقدس خراسان جنوبی از اولین استان‌هایی است که اعتبار مصوب و زمین در اختیار گرفته و تاکید تهران بر آغاز پروژه با اعتبارات استانی است.

سرهنگ پاسدار غلامرضا فلاحی اظهار داشت: در صورت شروع پروژه از سوی منابع استانی، ستاد هم اعتبارات قابل توجهی را به این مرکز اختصاص خواهد داد.

وی گفت: طبق پیش بینی‌های صورت گرفته تا امروز ۳۵ میلیارد تومان برای اجرای این پروژه نیاز است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی افزود: تالارهای فرهنگی، اداری، فنی، مسجد خرمشهر و دیگر ابنیه مورد نیاز طبق نقشه‌های طراحی شده در هفت هزار متر مربع ساخته خواهد شد.

وی اظهار داشت: برای ۱۸ هکتار فضای سبز که این موزه را به پارک موزه دفاع مقدس تبدیل خواهد کرد، نیازمند همت بیش از پیش شهرداری و شورای شهر بیرجند هستیم.

فلاحی گفت: این پروژه در چهار فاز اجرا خواهد شد که برای فاز اول در سال ۹۸ یک میلیارد تومان اعتبار ملی تصویب شد و تاکنون ۴۰۰ میلیون تومان تخصیص یافته است.

با احتساب این پروژه، خراسان جنوبی دارای ۲ موزه استانی و بین‌المللی دفاع مقدس است که موزه استانی در مرکز استان و موزه بین‌المللی در محل شکست حمله نظامی آمریکا (صحرای طبس) احداث می‌شود.

موزه استانی با اعتبارات ملی و استانی و پروژه موزه طبس به صورت مستقیم توسط بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کشور اداره خواهد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی و مدیرکل راه و شهرسازی استان در این بازدید استاندار را همراهی کردند.

 

 

 

 

 

 

استاندار خراسان جنوبی از طریق سامد به درخواست‌های مردم پاسخ داد2-3

استاندار خراسان جنوبی از طریق سامد به درخواست‌های مردم پاسخ داد

استاندار خراسان جنوبی از طریق سامانه الکترونیکی ارتباط مردم با دولت (سامد) به درخواست‌ها و شکایت‌های مردمی به صورت برخط و مستقیم پاسخ داد.

محمدصادق معتمدیان روز سه‌شنبه برای گفت و گوی بی‌واسطه و مستقیم با مردم در مرکز ارتباط مردم و دولت استان حضور یافت.

وی از ساعت ۹ تا ۱۰:۳۰ امروز ۱۷ تیرماه، مهمان مرکز ارتباط مردم با دولت بود و از طریق تلفن ۱۱۱ به سوالات و مسایل مردم پاسخ گفت.

استاندار خراسان جنوبی ضمن پیگیری آنی درخواست‌های مردمی مطرح شده، از طریق مدیران دستگاه‌های اجرایی ذیربط، دستورات لازم را به منظور رفع مشکلات و موارد مطرح شده صادر کرد.

پاسخگویی شفاف، پیگیری درخواست‌ها و مشکلات مردمی همچنین حضور مدیران بین مردم از دستورات اکید استاندار خراسان جنوبی از بدو ورود به استان بوده است.

براین اساس مدیران دستگاه‌های اجرایی به تعیین روزی برای ملاقات‌های عمومی، برگزاری میز خدمت در مصلاهای نمازجمعه، بازدیدهای میدانی، دیدارهای چهره به چهره با مردم و همچنین حضور در مرکز سامد برای پاسخگویی شفاف در راستای رفع دغدغه‌های مردم مکلف شده‌اند.

 

 

 

 

با ضرب الاجل استاندار

افزایش ۳۳ درصدی آبرسانی به روستا‌ها در ده روز گذشته/2-3

آبرسانی سیار به روستا‌ها و مناطق عشایری خراسان جنوبی پس از ضرب الاجل استاندار به دستگاه‌های متولی، ۳۳ درصد افزایش یافت.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در گفتگو با خبرنگار صدا و سیما، تامین افزایش ۳۳ درصد آبرسانی به روستا‌ها در ده روز گذشتهآب پایدار برای روستائیان را از مهمترین اولویت‌های دولت دانست و گفت: پارسال آبرسانی سیار از ۶۰ لیتر به ۸۰ لیتر در روز برای هر خانوار رسید که برای امسال افزایش این مقدار به ۱۲۰ لیتر هدف گذاری شده است.

میرجعفریان با اشاره به دستور استاندار به دستگا‌های متولی برای تامین آب آشامیدنی مناطق روستایی و عشایری در جلسه هفتم تیر افزود: از آن تاریخ تاکنون حمل آب به این مناطق از ۵ هزار و ۲۰۰ مترمکعب در هفته، به ۷ هزار مترمکعب رسیده است.

وی گفت: با اضافه شدن ۷ دستگاه تانکر سیار، آبرسانی در ده روز گذشته برای هر خانوار از ۸۹ لیتر به ۱۰۰ لیتر در روز افزایش یافته است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار با بیان اینکه هم اکنون ۵۰۰ روستای خراسان جنوبی در شرایط اوج تنش آبی و نیازمند آبرسانی سیار هستند افزود: از این تعداد ۳۶۰ روستا آب دارند، ولی برای تامین آب پایدار اهالی آن، با تانکر هم آبرسانی می‌شوند و ۱۴۰ روستا دیگر با بیشترین تنش آبی روبرو هستند که در اولویت آبرسانی قرار دارند.

میرجعفریان بر آمادگی شبانه روزی سامانه ۱۲۲ برای دریافت مشکلات و گزارش‌های مردمی در حوزه آبرسانی تاکید کرد.

 

 

 

آیین بازگشایی سینما پارک قاین پس از بازسازی با حضور معاون توسعه مدیریت منابع سازمان سینمایی کشور

آیین بازگشایی سینما پارک قاین پس از بازسازی با حضور معاون توسعه مدیریت منابع سازمان سینمایی کشور
دوشنبه 16 تیرماه با حضور معاون توسعه مدیریت منابع سازمان سینمایی کشور ، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی و رئیس شورای اسلامی استان و دیگر مسئولین استانی و شهرستانی سینما پارک قاین پس از بازسازی و بهسازی بازگشایی شد .

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان قاینات دوشنبه 16 تیرماه آیین بازگشایی سینما پارک قاین با حضور حیدری خلیلی معاون توسعه مدیریت منابع سازمان سینمایی کشور ، نبی زاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی ، تاجیک مدیر کل امور استانهای سازمان سینمایی ، قرایی رئیس شورای اسلامی استان  ، ایوب نژاد شهردار قاین ، براتی معاون سیاسی امنیتی ، سرهنگ هزاری فرماندهی ناحیه مقاومت بسیج سپاه قاینات ، زمزم معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر مسئولین شهرستانی  وجمعی از خبرنگاران و هنرمندان و علاقه مندان به هنر سینما برگزار شد .

عباس میرزنگویی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قاینات در ابتدای مراسم ضمن تقدیر از حضور حیدری خلیلی معاون توسعه مدیریت منابع سازمان سینمایی کشور و تاجیک مدیر کل امور استانهای سازمان سینمایی در آیین بازگشایی سینما پارک قاین و دیگر مسئولین استانی و شهرستانی با ارائه گزارشی از وضعیت قبلی سینما و روند بازسازی در سخنانی از تلاش محسن طحانی مدیرسینما پارک قاین برای بازسازی و بهسازی سینما و حمایت ویژه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی تقدیر کرد .
حیدری خلیلی معاون توسعه مدیریت منابع سازمان سینمایی کشور در آیین بازگشایی سینما پارک قاین گفت : خوشبختانه با نگاه مثبت مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی اتفاقات خوبی در حوزه سینمایی استان رقم خورده است و ما امروز شاهد بازسازی و بهسازی دو سینما دراین استان هستیم .
وی همچنین با تقدیر از محسن طحانی بهره بردار سینما برای سرمایه گذاری در امر بازسازی ، در ادامه سخنانش با اشاره  به جمعیت بالای دانشجویی و دانش آموزی شهرستان خواستار استفاده از این ظرفیت شهرستان برای رونق سینما پارک شد .
معاون توسعه مدیریت منابع سازمان سینمایی کشور در سخنانی از شهرداری وشورای اسلامی شهر قاین بعنوان مالک سینما برای حمایت از سرمایه گذار تقدیر کرد و خواستار ادامه این همکاری گردید

 

 

 

 

 

آغاز مرحله دوم استخراج از معدن طلای هیرد/2

با عملیات آتشباری در تارگت ۳ معدن طلای هیرد خراسان جنوبی، مرحله دوم استخراج از این معدن آغاز شد.

 بنا به اعلام شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، دراین عملیات پیش بینی آغاز مرحله دوم استخراج از معدن طلای هیردمی‌شود، ۴۵۰۰ تن ماده معدنی تولید و حدود ۳۶ هزار تن نیز باطله برداشت شود.

نخستین عملیات معدنکاری در معدن طلای هیرد پس از واگذاری به سرمایه گذار بخش خصوصی در اسفند سال گذشته آغاز شد.

 

سالانه ۱۰۰ هزار تن کانسنگ طلا از این معدن استخراج و وارد چرخه تولید خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

روزگار سیاه طلای سفید شهرستان بشرویه / نابودی صنعت کشت پنبه در صورت ادامه واردات بی رویه/2

برداشت سنتی و واردات بی رویه پنبه، دغدغه این روز‌های پنبه کاران شهرستان بشرویه است که هنوز تولید پارسال، روی دستشان مانده است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند، شهرستان بشرویه، قطب کشاورزی خراسان جنوبی، روزگاری به سرزمین طلای سفید شهرت داشت، اما چند سالی است در سایه کم توجهی دولت و واردات بی رویه، حال و روز طلای سفید بشرویه خوش نیست و رو به سیاهی رفته است.

واردات بی رویه پنبه در سال‌های اخیر در کنار آسیب زدن به کشاورزان، به صنایع وابسته به پنبه هم خسارت زده و حجم زیادی محلوج پنبه در واحد‌های پنبه پاک کنی شهرستان بشرویه دپو شده است.

صنعت کشت پنبه، رو به نابودی

شهرستانی که در سال‌های ۹۳ و ۹۴ بیش از ۴ هزار و ۳۰۰ هکتار سطح زیرکشت پنبه داشت، امروز به دلیل واردات بی رویه پنبه و مکانیزه نبودن برداشت، با کاهش سطح زیرکشت روبروست؛ به طوری که هم اکنون کشت پنبه به ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار رسیده است.

یکی از پنبه کاران بشرویه   می‌گوید: امسال در ۳ هکتار از زمین‌های کشاورزی ام، پنبه کشت کرده ام و برای برداشت آن‌ها به ۱۰۰ کارگر نیاز دارم.

این پنبه کار نبود کارگر را مهمترین دغدغه پنبه کاران بشرویه می‌داند و بیان می‌کند: کارگری برای نیست و برداشت پنبه مجبورم با ۱۰ کارگر محصولم را برداشت کنم.

یکی دیگر از پنبه کاران بشرویه، نبود ماشین آلات مکانیزه را مهمترین مشکل پنبه کاران می‌داند و می‌گوید: ۱۰ هکتار اراضی پنبه دارم، اما به دلیل نبود کارگر و ماشین آلات قادر به برداشت به موقع پنبه نیستم.

این پنبه کار بشرویه‌ای اضافه می‌کند: سود تسهیلات خرید ماشین آلات بالاست و با سود ۱۵ درصد توان خرید نداریم.

کارخانجات پنبه پاک کنی بشرویه در آستانه ورشکستی

در شهرستان بشرویه دو کارخانه پنبه پاک کنی فعال هستند که با ادامه سیاست واردات پنبه و فرآوری‌های وابسته به آن از جمله نخ، پارچه و روغن، حال و روز خوشی ندارند.

کیانی‌زاده مدیر عامل یک کارخانه پنبه پاک کنی در بشرویه گفت: دهه هفتاد، یکی از صادرکنندگان عمده پنبه در جهان بودیم، اما از آن زمان به بعد به دلیل بی تدبیری‌ها به یکی از واردکنندگان پنبه تبدیل شده‌ایم.

روزگار سیاه طلای سفید شهرستان بشرویه / نابودی صنعت کشت پنبه در صورت ادامه واردات بی رویه

این تولید کننده با بیان اینکه هم اکنون ۹۲۵ تن محلوج پنبه در کارخانه اش دپو شده است افزود: در حالی امسال شاهد تداوم واردات بی رویه نخ و پنبه از کشور‌های ترکمنستان، هندوستان، تاجیکستان و برزیل هستیم که کارخانه‌های پنبه پاک کنی مقدار قابل توجهی محلوج پنبه برای فروش دارند.

او با انتقاد از حمایت‌های کم دولتی از پنبه کاران می‌گوید: محلوج پنبه موجود در این کارخانه را حتی کارخانه نساجی فردوس نمی‌خرد و محلوج‌ها روی دستمان مانده است.

واردات پنبه و نخ باید محدود شود

در حالی که پنبه کاران و واحد‌های پنبه پاک کنی همچنان دغدغه دارند فروش محصولشان را به بازار دارند، اما گویا مسئولان وزارت جهاد کشاورزی از رایزنی‌ها با وزارت صمت برای محدود شدن واردات پنبه و خرید محصول داخلی پنبه می‌گویند.

مدیر کل دفتر پنبه و دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در بازدید از مزارع پنبه شهرستان بشرویه  گفت: برای حمایت از پنبه کاران و خرید محلوج پنبه، نشست مشترکی با وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار کرده ایم و از آن‌ها خواسته ایم خرید محصول پنبه کاران در اولویت باشد و به اندازه نیاز پنبه و نخ وارد کنند.

روزگار سیاه طلای سفید شهرستان بشرویه / نابودی صنعت کشت پنبه در صورت ادامه واردات بی رویه

هزار جریبی گفت: وزارت جهاد کشاورزی به دنبال حمایت از پنبه کاران است و امیدواریم نتیجه این نشست‌ها منجر به خرید مازاد واحد‌های پنبه پاک کنی از سوی کارخانه‌های نساجی شود.

رونق پنبه کاری در شهرستان بشرویه، قطب پنبه خراسان جنوبی در انتظار عملی شدن وعده‌ای مسئولان است. پنبه کاران بشرویه‌ای همچنان چشم انتظار روز‌های درخشان این صنعت هستند.

پنبه کاران می‌گویند اگر ماشین آلات مدرن با تسهیلات ارزان قیمت در اختیار شان قرار بگیرد، سطح زیر کشت پنبه از ۳ هزار و ۵۰۰ هکتاری که هست، بالاتر خواهد رفت.

 

 

 

رئیس اتاق بازرگانی بیرجند:

خرید توافقی ۷۴ تن زعفران/ مشکلات همچنان حل نشده است5-7

خرید توافقی ۷۴ تن زعفران/ مشکلات همچنان حل نشده است

رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به کاهش قیمت زعفران و مشکلات موجود در این زمینه گفت: دولت ۷۴ تن زعفران به صورت توافقی خریداری کرده ولی هنوز مشکلات پابرجاست.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن احتشام صبح سه شنبه در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به اینکه در فضای اقتصادی باید قانون حاکم باشد، اظهار کرد: در حال حاضر انگیزه کار، تلاش، سرمایه‌گذاری و فعالیت مولد اقتصادی رونقی ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند با تأکید بر اینکه در کنار این بی‌انگیزگی فعالان اقتصادی، سوداگری و فعالیت‌های کاذب غیر مولد اقتصادی افزایش پیدا کرده است، بیان‌کرد: به راستی چه مالیاتی از افراد سوداگر و دلال در عرصه اقتصادی أخذ می‌شود در حالی که بیشترین فشار بر فعالان اقتصادی که کار مولد انجام می‌دهند، است.

احتشام ادامه‌داد: باور ما بر این است که در صادرات غیر نفتی، ارز حاصله از آن باید به چرخه اقتصاد کشور برگردد و این را یک مسئولیت بزرگ اجتماعی برای خودمان می‌دانیم.

وی با اشاره به کاهش قیمت زعفران در سطح کشور و مشکلات موجود در این زمینه بیان‌کرد: سازمان تعاون روستایی و دولت ۷۴ تن زعفران به صورت توافقی خریده ولی هنوز مشکلات این حوزه باقی مانده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند یادآور شد: باید جلوی فعالیت سوداگران و دلالان در عرصه اقتصادی گرفته شود تا فعال اقتصادی به راحتی بتواند صادرات کرده و ارز حاصل از آن را به چرخه اقتصاد کشور برگرداند.

وی عنوان کرد: عملاً با روندی که در بحث تغییر نرخ ارز شاهدیم، سودی عاید کشاورز زعفران‌کار ایرانی نمی‌شود و تنها دلالان هستند که از این بازار منتفع می‌شوند.

احتشام گفت: سیاست‌ها، روش‌ها و رویه‌های اقتصادی در کشور باید در راستای تحقق اهداف اقتصادی دولت و ایجاد انگیزه در بین فعالان اقتصادی سالم باشد در حالی که متأسفانه در شرایط فعلی اینگونه نیست.

وی با اشاره به مشکلات تجار با کشور افغانستان اظهار کرد: متأسفانه زمینه برگشت ارز حاصل از صادرات در تعاملات تجاری با کشور افغانستان وجود ندارد که در این راستا باید با راه‌اندازی صرافی‌های مجاز در افغانستان تدبیری اندیشید.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند گفت: ما همواره سخن از بهبود فضای کسب و کار می‌زنیم در حالی که این موضوع با حرف و شعار عملیاتی و اجرایی نمی‌شود.

احتشام با اشاره به اینکه افزایش حجم نقدینگی در کشور نشان از کاهش انگیزه فعالیت اقتصادی سازنده است، اظهار کرد: متأسفانه امروز افراد به جای سرمایه‌گذاری در حوزه فعالیت‌های مولد اقتصادی در بخش‌هایی چون سوداگری، مسکن و بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند در صورتی که این سرمایه‌ها باید به سمت کارآفرینی، فعالیت مولد و ارزش آفرینی اقتصادی هدایت شود.

وی یادآور شد: با توجه به خسارتی که کرونا به صادرات و صادرکنندگان وارد کرد باید فرصتی را برای پرداخت تسهیلات به فعالان اقتصادی داده شود و تسهیلات آنان را تمدید نمایند.

 

 

 

 

راهکار تله نوری برای مهار ملخ های مهاجم در فردوس 2-3

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فردوس با اشاره به آلودگی 2 هزار و 100 هکتار از جنگل میان تگ شمالی (دشت طاهر آباد فردوس) این شهرستان گفت: در این مساحت یاد شده متاسفانه هر دو نوع ملخ مهاجم یعنی ملخ صحرایی و کوهاندار را با هم شاهد هستیم.

صالح پور افزود: در 100 هکتار از این مساحت پوره ملخ‌ها را داشتیم که با سم پاشی به موقع توانستیم از بالغ شدن بیشتر آنها جلوگیری کنیم.

وی از محدودیت شدید امکانات برای مبارزه با ملخها در جنگل ارزشمند این شهرستان خبر داد و گفت: هزینه  سم پاشی برای 2 هزار و 100 هکتار بسیار بالاست. از طرفی ملخها در منطقه بسیار پراکنده شدند که کار سم پاشی را سخت‌تر می‌کند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فردوس با اشاره به سختی‌های کار مبارزه با ملخ‌های مهاجم بیان کرد: کارشناسان جهادکشاورزی و منابع طبیعی ایده استفاده از تله‌های نوری را مطرح کردند و چون ملخها در منطقه پراکنده شده باید ابتدا آنها را در برخی نقاط جمع کنیم تا کار سم پاشی با عملکرد بهتری انجام شود.

صالح‌پور ادامه داد: این تله‌های نوری با داشتن نور سفید باعث جذب ملخ ها در شب می‌شوند بر این اساس می‌توان سم پاشی را در محدوده کمتری انجام داد

 

 

 

 

دستگیری سارق خودرو در بیرجند4

فرمانده انتظامی شهرستان بیرجند از دستگیری سارق محتویات داخل خودرو با 6 فقره سرقت در شهرستان بیرجند خبر داد.

سرهنگ علیرضا فولادی گفت: در پی وقوع چندین مورد سرقت داخل خودرو در سطح شهرستان بیرجند بلافاصله بررسی موضوع در دستور کار ماموران انتظامی قرار گرفت.

وی افزود: مأموران کلانتری14 امیرآباد با انجام تحقیقات میدانی و گشت زنی در سطح حوزه سارق را شناسایی و متهم را در عملیاتی غافلگیرانه دستگیر کردند.

وی تصریح کرد: متهم ابتدا در اظهارات خود منکر هرگونه جرمی شد اما با شواهد موجود و ارائه مستندات به 6 فقره سرقت محتویات داخل خودرو اعتراف کرد که پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی شد.

 

 

 

 

رقابت 76 آموزشیار استان در آزمون استخدامی2-3

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: 20 تیر ماه آزمون استخدامی قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی برای آموزشیاران و آموزش دهندگان مشمول به صورت حضوری برگزار می‌شود و 76 آموزشیار استان باهم رقابت می‌کنند که از این تعداد 68 نفر زن و 8 نفر مرد هستند.

محمدعلی واقعی اظهار داشت: با توجه به مجوز صادره وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی زمان برگزاری آزمون استخدامی داوطلبان آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی صبح روز جمعه 20 تیرماه 1399 خواهد بود.

وی با بیان اینکه توزیع کارت ورود به جلسه آزمون از ساعت 18 روز دوشنبه 16 تیرماه از طریق سایت www.hrtc.ir آغاز شده است تصریح کرد: داوطلبان باید قبل از دریافت کارت ورود به جلسه به سایت salamat.gov. ir مراجعه و از سلامت خود اطمینان حاصل کنند در غیر این صورت امکان دریافت کارت میسر نخواهد شد.

 

 

 

 

رشد 98 درصدی کشف موادمخدر در استان4

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی گفت: امسال 33 تن مواد مخدر در استان کشف شد که میزان کشفیات نسبت به مدت مشابه سال قبل 98 درصد افزایش داشته است.

سرهنگ غلامرضا شاهوردی افزود: امسال یک هزار و 855  نفر متهم در راستای مبارزه با مواد مخدر دستگیر شدند که نسبت به سال قبل 12 درصد افزایش یافته است.

وی بیان کرد: در این بازه زمانی 212 نفر از توزیع‌کنندگان و خرده‌فروشان مواد مخدر در استان به ویژه بیرجند دستگیر شدند.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی از اجرای 14 مرحله طرح پایش محورهای مواصلاتی استان خبر داد و گفت: این طرح منجر به کشف 2 تن و 579 کیلوگرم مواد مخدر و دستگیری 171 نفر شد.

 

 

 

 

 

 

بستری 76 بیمار کرونایی در استان2-3

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به افزایش بیماران بستری مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی گفت: 76 بیمار کرونایی در مراکز درمانی استان بستری هستند.

کامبیز مهدی زاده اظهار داشت: در حال حاضر 205 بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

وی با بیان اینکه 76 بیمار مثبت مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند افزود: از این تعداد 14 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه (آی سی یو) بستری هستند که حال عمومی دو نفر وخیم گزارش شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

انتصاب رئیس عقیدتی سیاسی منطقه پدافند هوایی منطقه شرق کشور 2-3

حجت الاسلام و المسلمین علی محمد روشندل بیلندی به عنوان رئیس عقیدتی سیاسی گروه پدافند هوایی شرق کشور منصوب شد.

پیش از ایشان حجت الاسلام عدالتی‌زاده مسئولیت عقیدتی سیاسی منطقه پدافند هوایی شرق را برعهده داشتند.

معدوم کردن بیش از نیم تن گوشت قرمز در قاین4

رئیس شبکه دامپزشکی قاین گفت: 650 کیلوگرم گوشت قرمز غیرقابل مصرف در شهرستان قاین معدوم شد.

محمودی افزود: این مقدار گوشت متعلق به لاشه یک رأس گاو است که در راستای نظارت بهداشتی بر کشتار دام و جلوگیری از بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و دام با نظارت کارشناسان نظارت شبکه دامپزشکی مستقر در کشتارگاه دام معدوم شد.

وی بیان کرد: این دام سنگین که توسط قصاب به کشتارگاه دام انتقال داده شده بود پس از معاینات بالینی توسط کارشناس مستقر در کشتارگاه به دلیل تب دار بودن و عفونت شدید از چرخه مصرف انسانی خارج شد.

انتهای پیام/ 252/ش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جاده خوسف – خور بر اثر تصادف بسته شد/4

جاده خوسف - بیرجند بر اثر تصادف بسته شد

 رییس پلیس راه خراسان جنوبی گفت: تصادف ۲ خودرو در محور خوسف به خور باعث بسته شدن جاده شده است.

سرهنگ علیرضا رضایی روز سه‌شنبه گفت: بر اثر برخورد تانکر سوخت رسان با سواری سمند در محور خوسف به خور جاده مسدود شد.

وی اظهار داشت: خودروها می‌توانند با احتیاط و فرمان پلیس از لاین مقابل عبور کنند.

رییس پلیس راه خراسان جنوبی افزود: راننده خودرو سمند جان خود را از دست داده و علت حادثه در دست بررسی است.

این حادثه رانندگی در ۱۰ کیلومتری بعد از خوسف به طرف خور اتفاق افتاد.

 

 

 

 

 

 

 

 

بی انگیزگی فعالان اقتصادی در سایه قوانین ناکارآمد/دلالی رونق یافت5-7

بی انگیزگی فعالان اقتصادی در سایه قوانین ناکارآمد/دلالی رونق یافت

بیرجند- تجار و هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به قوانین سخت گیرانه‌ای که انگیزه را از فعال اقتصادی می‌گیرد، بیان کردند که در شرایط فعلی اقتصادی دلالی رونق پیدا کرده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: امروزه اقتصاد یکی از اصلی ترین ارکان پیشرفت و توسعه است که برای دستیابی به یک اقتصاد پایدار باید تمامی عناصر داخلی پای کار بیایند تا به رونق و جهش برسیم.

در دورانی که دشمن تحریم‌های ظالمانه‌ای علیه ملت ایران در پیش گرفته است، تکیه بر توان اقتصاد داخلی و توجه به تولیدات صادرات محور، می‌تواند یک برنامه اثرگذاری برای بی اثر کردن این تحریم‌ها باشد.

فعالان اقتصادی خراسان جنوبی تحقق جهش تولید را مستلزم رفع برخی از موانع از جمله تامین سرمایه در گردش از سوی بانک‌ها، توجه به تولید داخل در تمامی عرصه‌ها، زمینه‌سازی صادرات و کاهش قوانین دست و پاگیر اعلام می‌کنند.

حمیدرضا امینی، رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی بیرجند در جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی بیرجند اظهار کرد: امروزه در نبرد اقتصادی بیش از دشمن خارجی، موانع داخلی و قوانین دست و پاگیر فعالان اقتصادی را آزار داده و مانع کار آنها می‌شود.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی بیرجند بیان‌کرد: در حال حاضر با افزایش نقدینگی در کل کشور همزمان با کاهش نقدینگی در بخش صنعت رو به رو هستیم که یک آسیب بسیار بزرگ در حوزه تولید محسوب می‌شود.

آسیب‌های افزایش نقدینگی در جامعه

امینی با بیان اینکه این موضوع، برگشت فروش‌ها، چک‌های برگشتی و بی اعتباری جریان مالی در کشور را به همراه دارد، ادامه‌داد: دستگاه‌هایی که وظیفه تأمین بودجه کشور را بر عهده دارند به هیچ وجه به مسائل فعالان اقتصادی و تولید کنندگان توجهی نمی‌کنند.

وی با گلایه از بی‌توجهی به مطالبه‌گری تولیدکنندگان برای حل مشکلاتشان بیان‌کرد: برخی از مسئولان تصور می‌کنند اگر سهام شرکتی در بورس افزایش پیدا کرد نشان بهبود وضعیت آن شرکت است در حالی که اینگونه نیست.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی بیرجند در زمینه مشکلات تجارت با کشور افغانستان گفت: اتباع و تجار کشور افغانستان در داخل کشور دسترسی لجام‌گسیخته و بدون وجود محدودیت به منابع ریالی دارند بلکه حتی مولد ریال هستند.

گلایه از نبود مسیر ارتباط ارزی با افغانستان

امینی اظهار کرد: نبود مسیر ارتباط مالی و تبادل ارز با کشور افغانستان، دسترسی اتباع افغانستان به ریال از مسیرهای مختلف و نبود نقدینگی در واحدهای تولیدی باعث می‌شود که تجار با کشور افغانستان و پاکستان در اجرای تعهد ارزی با مشکلات عدیده‌ای رو به رو شوند.

وی بیان کرد: واحد تولیدی باید به راحتی دسترسی به نقدینگی بی منت، بدون فساد و ارزان و با قیمت مناسب داشته باشد و از طرف دیگر تحت فشار دستگاه‌های متعدد چون دارایی، تأمین اجتماعی و مالیات برای وصول مطالباتشان نباشد.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی بیرجند ادامه داد: تحت فشار قرار گرفتن واحد تولیدی توسط برخی از دستگاه‌ها برای وصول مطالباتشان باعث می‌شود که همان نقدینگی موجود و کم نیز به جای قرار گرفتن در مسیر تهیه مواد اولیه و پرداخت حقوق و دستمزد به مطالبات سال‌های بسیار قبل از دستگاه‌های اجرایی اختصاص یابد.

تجار نباید دغدغه قبض آب و برق را داشته باشند

امینی گفت: در شرایط فعلی صادرکننده و تولید کننده باید به این نکته فکر کند که مثلاً در شرایط تحریم کالای خود را چگونه به بازار آلمان برساند نه اینکه دغدغه‌اش پرداخت قبوض آب و برق و گاز و سایر مطالبات از این دست باشد.

وی یادآور شد: در گذشته دغدغه ما بازار سکه و ارز بود ولی در حال حاضر خود بورس عاملی شده که نقدینگی از بازار صنعت گرفته شود.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی بیرجند گفت: باید به سمتی برویم که فردی سرمایه خود را در بورس و بازار مسکن سرمایه‌گذاری کند که توان و استعداد کار و تلاش اقتصادی در بخش صنعت و تولید را نداشته باشد چرا که در غیر این صورت تولید ضربه خواهد خورد.

سود دلالان از شرایط فعلی اقتصاد

علیرضا خامه زر، رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند اظهار کرد: شرایط فعلی چیزی جز سرخوردگی برای کسانی که به صورت سالم فعالیت اقتصادی دارند، نخواهد داشت و تنها دلالان و واسطه گران سود می‌برند.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه کشور ما مبتلاء به رانت، امتیازات خاص و امضاء‌های طلایی شده است، بیان‌کرد: این موضوعات فضای اقتصادی را دچار فساد و آلودگی کرده و نشاط را از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی می‌گیرد.

رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند گفت: نوسانات نرخ ارز باعث شده که نتوانیم حتی یک معامله با طرف افغانستانی داشته باشیم.

خامه زر با اشاره به فعالیت ۳۵ هزار واحد صنفی در خراسان‌جنوبی اظهار کرد: متولیان این واحدهای صنفی به واسطه قوانین و مقررات تأمین اجتماعی و دارایی جرأت به‌کارگیری یک نیروی جوان در واحد صنفی خود را ندارند.

وی با اشاره ضعف‌های اقتصادی در خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: به عنوان مثال اگر در شرایطی چون کرونا یا موارد مشابه قرار به قرنطینه خراسان‌جنوبی باشد، استان نمی‌تواند مدت زمان زیادی دوام بیاورد چرا که حتی دو کارخانه مواد غذایی فعال در استان وجود ندارد.

سرمایه‌ها به سمت خرید دلار و مسکن رفته است

سید حسین خیریه رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند نیز در این جلسه با اشاره ضرورت هدایت سرمایه‌ها و منابع به سمت تولید گفت: متأسفانه در حال حاضر سرمایه‌ها به سمت خرید دلار و مسکن و موارد مشابه رفته است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه باید برای سرمایه‌گذار امنیت روانی و اقتصادی ایجاد کنیم، اظهار کرد: کسانی که به تولید فکر می‌کنند در حقیقت سرمایه‌های مملکت هستند.

خیریه با بیان اینکه در بخش طیور از سال ۹۳ به طور کلی هیچ سود خاصی نداشته‌ایم، گفت: اگر در سال ۹۳ به عنوان مثال ۵ میلیارد وام داشته‌ام در حال حاضر به ۵۰ میلیارد تومان رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در کشور بخش صنعت طیور به واسطه شیوع کرونا ماهیانه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت دیده است، بیان‌کرد: ما در خراسان‌جنوبی در بخش محصولات طیور حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد مازاد تولید داریم.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند ادامه‌داد: در صنعت طیور هیچ چیز از جمله زمان جوجه‌ریزی، میزان جوجه‌ریزی و قیمت‌گذاری به دست تولیدکننده نیست که این موضوع انگیزه سرمایه‌گذار را به شدت کاهش می‌دهد.

خیریه گفت: ما از تاریخ ۲۳ اسفندماه تا آخر خردادماه حدود هفت میلیون و ۵۰۰ هزار جوجه تولید کردیم ولی هر جوجه را حدود دو هزار تومان زیر قیمت تمام شده فروخته‌ایم.

ضرر نکنیم سود نمی‌خواهیم

وی اظهار کرد: به واسطه شرایط خاص و ویژه کشور ما به دنبال سود نیستیم ولی بالاخره نباید ضرر کنیم تا بتوانیم حقوق و دستمزد پرسنل و سایر مطالبات را بپردازیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند با انتقاد از قرار گرفتن دیرهنگام صنعت طیور در لیست مشاغل آسیب دیده از کرونا گفت: نباید در پرداخت تسهیلات با تولیدکننده‌ای که ۴۰ سال کار کرده مانند یک تولیدکننده تازه کار رفتار کرد.

خیریه با تأکید بر اینکه صنعت طیور قابلیت ارزآوری دارد، یادآور شد: در جهت رفع مشکل و جبران بخشی از خسارت فعالان صنعت طیور باید سویا و ذرت را به صورت امانی به مرغداران و فعالان این بخش داد.

احداث 25 هزار مسکن در خراسان جنوبی هدف گذاری شده است
احداث ۲۵ هزار مسکن در خراسان جنوبی هدف گذاری شده است
شورای مسکن استان خراسان جنوبی با حضور مدیران استانی و به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تشکیل جلسه داد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، سیدکمال الدین میرجعفریان با اشاره به هدف گذاری احداث ۲۵ هزار واحد مسکونی در خراسان جنوبی اظهار داشت: در سال گذشته اقدامات جهادی در بخش مسکن استان صورت گرفت که جا دارد از همه دستگاه های مرتبط تقدیر کنیم.
وی افزود: احداث ۱۰ هزار واحد مسکن روستایی که ۷ هزار واحد آن تحویل و مابقی نیز طی دو ماه آینده تکمیل خواهد شد، بخشی از اقدامات مهم دولت برای خانه دار شدن مردم می باشد و در مجموع احداث ۲۵ هزار مسکن در استان هدف گذاری شده است.
معاون استاندار ادامه داد: با پی گیری استاندار خراسان جنوبی و در سفر دکتر نوبخت به استان، پنج الی شش هزار واحد مسکن شهری نیز هدف گذاری شد که شیوه نامه و ساز و کار اجرایی آن تدوین شده و به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.
میرجعفریان با تاکید بر تامین زمین در طرح اقدام ملی مسکن خاطرنشان ‌کرد: در خراسان جنوبی، مردم نباید دغدغه تامین مسکن داشته باشند و همه دستگاه ‌های متولی باید در تامین زمین برای نیازمندان واقعی به مسکن و مسکن اولی ها تلاش کنند.
وی اضافه کرد: در قیمت گذاری زمین نیز نباید نگاه اقتصادی داشت و مسیر تامین زمین از سوداگری و بنگاه داری جداست.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یادآور شد: متقاضیان واقعی مسکن و کسانی که حائز شرایط هستند، باید به دقت شناسایی شوند تا نیاز واقعی مسکن در استان مشخص و بر اساس آن برنامه ریزی شود.
وی همچنین از دستگاه ‌های متولی، تولید کنندگان مصالح، پیمانکاران و مالکان خواست با جدیت و همت مضاعف، طرح اقدام ملی مسکن را دنبال کنند تا بتوان در حداقل زمان ممکن به نتیجه مطلوب دست پیدا کرد.

شایان ذکر است: جلسه شورای مسکن استان، با چهار دستور کار تشکیل شد و مواردی از جمله، ارائه آخرین وضعیت طرح اقدام ملی مسکن، بررسی تفاهم نامه های وزارت راه و شهرسازی با سایر ارگان ها، واگذاری گروهی و همچنین تسهیلات بانکیِ طرح اقدام ملی مسکن، مورد بحث و ارزیابی قرار گرفت.

 

 

 

بودجه شهرداری بیرجند سه برابر شد

بیرجند – ایرنا – شهردار بیرجند گفت: بودجه شهرداری از ۶۰ میلیارد تومان در سال ۹۶، امسال تاکنون به ۱۸۷ میلیارد تومان تحقق بودجه رسیده است.

محمدعلی جاوید روز سه‌شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته شهرداری‌ها و دهیاری‌ها افزود: از ابتدای حضور در شهر بیرجند با همکاری اعضای شورای اسلامی شهر، برنامه‌ریزی‌هایی برای تامین زیرساخت‌ها و ارائه خدمات به شهروندان تا سال ۱۴۰۰ هدف‌گذاری شد که برخی از برنامه‌ها تکمیل و اجرایی شده است.

وی عنوان کرد: اولویت‌های اولیه شهروندان دسته‌بندی شده است کما اینکه اعتقاد داریم شورا به عنوان نمایندگان مردم این مسیر را در قالب پیشنهادات و تصویب آن کوتاه‌تر می‌کند.

شهردار بیرجند گفت: برخی نیازها آنی بود و در اسرع وقت انجام شد به ویژه در حوزه فضای سبز که سیستم آبیاری سنتی داشت و به سیستم آبیاری نوین و قطره‌ای تبدیل شد.

وی بیان کرد: در این مدت تحولی در معابر شهری بیرجند به وجود آمد همچنین شاهد توسعه پارک‌های محله در شمال شهر از جمله پارک آیت الله بهجت، بوستان ۹ دی، بوستان سایت اداری، بوستان انقلاب، الهه و بوستان نشاط بودیم.

جاوید افزود: پروژه پارک جنگلی و پارک تفریحی «بند دره» بیرجند با حمایت استاندار و سایر دستگاه‌های اجرایی در دست اقدام است که بخشی از دغدغه شهروندان در زمینه فضای تفریحی را رفع خواهد کرد.

وی با اشاره به اقدامات شهرداری در حوزه‌های فرهنگی و تفریحی بیان کرد: فضای مناسبی برای برگزاری مناسبت‌ها، جشن‌ها و اعیاد در سطح شهر نبود و تمامی سالن‌ها متعلق به دستگاه‌های دولتی بود لذا سالن همایش و فرهنگسرای ۲ هزار نفری بیرجند در تقاطع صیاد شیرازی در دستور کار قرار گرفت و پروژه در مراحل نهایی قرار دارد.

شهردار بیرجند اظهار داشت: در حوزه ترافیکی نیز مطالعات طرح جامع ترافیک شهر بیرجند تمام و طرح ارائه شده است.

وی با اشاره به بازگشایی برخی معابر از جمله طرح فرزان که سال‌ها مورد انتظار بود، گفت: برخی مکان‌ها نیز در دستور کار قرار دارد و اقدامات تملک در حال انجام است همچنین عملیات اجرایی پارکینگ طبقاتی خیابان حکیم نزاری در همین دوره آغاز شد و امسال تکمیل و افتتاح می‌شود.

جاوید درباره آسفالت معابر شمال شهر بیرجند که از مناطق کمتر برخوردار است تصریح کرد: در بخشی از معابر شهر که خاکی است و آسفالت معابر همیشه مورد مطالبه مردم بوده، تصور می‌شود شهرداری کم‌کاری می‌کند در حالی که بارها اعلام کردیم همه زیرساخت‌های لازم از نظر ما فراهم است کما اینکه بحث شبکه آب و فاضلاب مطرح است و باید به اتمام برسد تا دوباره کاری نداشته باشیم.

وی گفت: برنامه‌ریزی شده با اجرای انشعابات و فاضلاب در معابر خاکی تا پایان آبان ماه امسال آسفالت تمامی معابر انجام شود.

شهردار بیرجند در ارتباط با برخی زمین‌های بلاتکلیف شهر بیرجند گفت: در این دوره شهرداری به این موضوع ورود پیدا کرد از جمله اراضی موسوی که حدود یک هزار مالک دارد.

وی ادامه داد: سال‌های زیادی است که مالکان این اراضی بلاتکلیف هستند اما اکنون مصوبات کمیسیون ماده ۵ را گرفتیم و زمین‌ها خیابان کشی شده و مجوزهای آب، برق و گاز نیز داده شده است.

جاوید بیان کرد: نحوه صدور پروانه‌های ساختمانی و اتوماسیون‌ها در حوزه شهرداری که مردم را بلاتکلیف داشت، اکنون به حداقل رسیده است.

وی گفت: ۱۱ هکتار در قلب شهر بیرجند به فضای تفرجگاهی، تنفسی و پارک و بوستان تبدیل می‌شود.

وی به توسعه ماشین‌آلات در شهرداری بیرجند هم اشاره کرد و گفت: یک دستگاه غلتک، ۲ دستگاه لودر، ۲ دستگاه بیل بکیو، ۲ دستگاه کامیون کشنده، ماشین‌آلات سبک و بیل مکانیکی خریداری و به سیستم خدمات عمرانی شهرداری ملحق شد.

جاوید ادامه داد: در حوزه حمل و نقلی شهری نیز ۲۲ دستگاه اتوبوس فابریک خریداری شد و در شرایط کرونایی همه تلاش شهرداری و سازمان‌های وابسته بر این بوده تا خدمات مناسبی به شهروندان ارائه شود.

وی گفت: در شرایط کنونی سیستم حمل و نقل با کمبود مسافر مواجه شده است و متضرر می‌شوند که به ازای هر دستگاه بخش خصوصی در حال فعالیت در شهر یک میلیون تومان یارانه پرداخت می‌کنیم.

شهردار بیرجند عنوان کرد: سال گذشته برخی اتوبوس‌ها که تا پایان سال تعهد داشتند و این مهلت تمام شده بود از شهرهای بزرگ برای خرید مراجعه می‌کردند که ۵۰ میلیون تومان یارانه دادیم تا از بیرجند خارج نشوند.

وی با اشاره به اقدامات حوزه خدمات شهری افزود: در سایت پسماند در قالب ۷۰ هکتار اکنون خیابان کشی، اجرای عملیات فضای سبز، ساختمان مدیریت، باسکول و سوله‌های پردازش انجام و عملیات عمرانی صد درصد تکمیل شده است که در انتظار راه‌اندازی دستگاه‌ها هستیم.

جاوید گفت: پیش بینی می‌کنیم سال ۱۴۰۰ شهر بیرجند تصویر دیگری در نیازمندی‌های شهری داشته باشد و نمود آن را شهروندان خواهند دید.

توسعه بازارچه‌ها در سطح شهر از دیگر اقداماتی بود که شهردار به آن اشاره کرد و افزود: در حال حاضر وانت‌های دوره‌گرد در چند محل ساماندهی شده‌اند که در زمینه ایجاد اشتغال و خدمات‌دهی مطلوب به شهروندان تاثیرگذار بوده است.

او در پاسخ به یکی از خبرنگاران درخصوص طرح تفصیلی شهر (ابلاغ سال ۶۸) گفت: طرح‌های توسعه شهری از جمله تفصیلی، جامع و عادی اکنون پاسخگو نیستند و دنیا در زمینه طرح‌های راهبردی کار می‌کند.

جاوید اظهار داشت: عمر طرح‌های تفصیلی ۱۰ ساله است که شهرداری‌ها فقط مجری این طرح هستند و طرح توسط دستگاه‌های حاکمیتی و اداره راه و شهرسازی تهیه و به شهرداری ابلاغ می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نیاز ۱۰ سال قبل شهر با اکنون متفاوت است افزود: کمیسیون ماده ۵ برای تغییرات برگزار می‌شود و بخشی از نیازمندها از این طریق حل شده است اما درخصوص توسعه معابر، تمهیدات و سختگیری‌هایی انجام می‌شود که پیاده محور بودن در دستور کار شهرداری‌ها قرار دارد.

وی گفت: اکنون سیاست بر تعریض خیابان‌ها نیست، برخی محورها شریانی است که اجتناب ناپذیر هستند و مطالعات ترافیکی با بازنگری طرح تفصیلی همزمان شده است و خروجی تعریض یا ثبات این معابر مجدد ابلاغ خواهد شد.

شهردار بیرجند به آخرین وضعیت انتقال صنوف آلاینده و مزاحم نیز اشاره کرد و گفت: انتقال ۲ هزار و ۱۵۲ واحد صنفی شهر بیرجند در زمین صنوف پیش‌بینی شده بود که یک هزار و ۸۰۰ زمین در زمین‌های مربوط به راه و شهرسازی بود.

وی با بیان اینکه شهرداری مطالبه‌گری و پیگیری کرده است افزود: یک هزار و ۸۰۰ واحد که متعلق به زمین‌های ملی بود در اختیار شرکت تعاونی  و اتحادیه صنوف قرار گرفت که برخی پروانه ساختمانی دریافت و اقدام کرده‌اند.

جاوید در پاسخ به سوال دیگری اظهار داشت: برای احداث فرهنگسرای بیرجند تاکنون بیش از ۳۰ میلیارد تومان از محل منابع داخلی شهرداری هزینه شده است که شاید دولت اگر می‌خواست این پروژه را اجرا کند سال‌ها طول می‌کشید لذا انتظار ما همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی است.

وی گفت: بسیاری از پروژه‌های دیگر که نیاز شهروندان بود را انجام دادیم اما برخی دستگاه‌های اجرایی مقاومت می‌کنند در حالی که شهرداری به دنبال سود خود نیست و رفاه شهروندان ملاک ما است.

وی تصریح کرد: همه پروژه‌هایی که انجام شده یا در دست اقدام است پروژه‌های مورد نیاز و اساسی شهر است در حالی که برخی تنگ‌نظری و سنگ‌اندازی می‌کنند که اگر بقیه مجموعه‌ها در کنار ما همکاری کنند بسیاری از پروژه‌ها تکمیل و بهره‌برداری می‌شود.

شهردار بیرجند در بخش دیگر این گفت و گو اظهار داشت: حجم مطالبات شهرداری از ادارات و سازمان‌های دولتی ۲۰۰ میلیارد تومان است که پرداخت بدهی دستگاه‌های دولتی نقش مهمی در خدمات‌رسانی بهتر به شهروندان دارد.

وی گفت: در گذشته دستگاه‌های دولتی در بیرجند خود را ملزم به پرداخت هزینه‌های پروانه ساختمانی نمی‌کردند اما اکنون هیچ دستگاه یا فرد حقیقی قبل از صدور پروانه اجازه ساخت و ساز ندارد.

وی درخصوص آسفالت نشدن برخی معابر سایت اداری بیرجند گفت: افراد حقیقی یا حقوقی برای استفاده از خدمات عمومی باید هزینه‌های آماده‌سازی را پرداخت کنند.

جاوید ادامه داد: برآورد هزینه‌های دستگاه‌های دولتی در این منطقه انجام و تقدیم سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و حوزه معاونت عمرانی استانداری شده است لذا اگر بنا باشد شهرداری نسبت به آسفالت معابر اقدام کند این مبلغ را باید دستگاه‌ها پرداخت کنند یا سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چاره اندیشی کند.

وی گفت: نظر استاندار این بود امسال این هزینه از سرجمع اعتبارات دستگاه‌ها کسر شود که شهرداری یا پیمانکار نسبت به آسفالت معابر اقدام کند.

 

 

 

 

آزمون فینال بهورزان خراسان جنوبی برگزارشد2-3

آزمون فینال تئوری و عملی دوره ۳۰ بهورزی در تاریخ ۱۵ و ۱۶ تیر ماه جاری برگزار شد. در این آزمون تعداد ۲۰ نفر فراگیر بهورزی خانم از شهرستان های بیرجند، نهبندان، سربیشه، درمیان و خوسف که از تیرماه ۹۷ در مرکز آموزش بهورزی و بازآموزی برنامه های سلامت شهرستان بیرجند مشغول به تحصیل بودند، حضور داشتند.

یاری مسئول مرکزآموزش بهورزی و بازآموزی برنامه های سلامت مرکز بهداشت شهرستان بیرجند در رابطه با  آزمون فینال تئوری وعملی ۳۰ بهورزی گفت: آزمون مذکور در پایان تمام دوره های آموزش بهورزی با هدف سنجش میزان مهارت علمی و عملی بهورزان دانش آموز دربدو ورود به محیط کار برگزار می گردد وشرکت کنندگان پس از کسب حدنصاب نمره بر اساس آیین نامه بهورزی، از این مرکز فارغ التحصیل و برای انجام مراحل اداری اشتغال به عنوان بهورز در خانه های بهداشت شهرستان های مربوطه مشغول به کار می شوند.

وی با اشاره به سابقه مرکز آموزش بهورزی و بازآموزی برنامه های سلامت از ابتدای شکل گیری در سال ۱۳۵۷ گفت: این مرکز افتخار دارد از ابتدای تاسیس تاکنون تعداد ۵۲۲ نفر به تفکیک ۲۹۳ مرد و ۲۲۹ زن در قالب ۳۰ دوره آموزش بهورزی برای کل شهرستان های استان فارغ التحصیل نماید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 16 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور