پیام شهروند

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

اخبار خراسان جنوبی / سبقت غیرمجاز مرگ سه نفر را در پی داشت

 

افزوده شدن ۱۲ تخت جدید برای بخش‌های مراقبت ویژه بیماران کرونایی

۱۲تخت جدید برای بخش‌های مراقبت ویژه بیماران کرونایی خراسان جنوبی افزوده می‌شود.

رئیس بیمارستان ولیعصر(عج) بیرجند با بیان اینکه این تعداد تخت برای راه اندازی بخش جدید آی سی یو در بیمارستان ولی عصر(عج) تأمین شده است گفت: ۸۰درصد تجهیزات این بخش آماده است و تا اوایل هفته آینده برای پذیرش بیماران آغاز به کار می کند.
محمودی راد با اشاره به روند افزایشی مبتلایان به کرونا در خراسان جنوبی گفت: این افزایش آمار مبتلایان از نیمه خرداد به بعد بیشتر گزارش شده است.
وی با بیان اینکه همه روزه تعداد زیادی از بیماران نیازمند بستری وارد بیمارستان می‌شوند گفت: به دلیل افزایش تعداد بیماران نیازمند مراقبتهای ویژه، سومین بخش آی سی یو در این بیمارستان راه اندازی می شود.
محمودی راد با اشاره به اینکه با توجه به افزایش آمار مبتلایان وضعیت بیرجند به قرمز رسیده است افزود: در حال حاضر آمار بستری‌ها به نسبت فروردین ماه ۲برابر و آمار بستری‌های بخش ویژه چهار برابر شده است.

خراسان جنوبی دومین استان از نظر بیماران تنفسی بستری است

خراسان جنوبی دومین استان از نظر بیماران تنفسی بستری است

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: طبق آخرین ارزیابی‌های انجام شده از نظر تعداد بیماران تنفسی بستری در بیمارستان به نسبت جمعیت، دومین استان کشور هستیم.

محمد دهقانی فیروزآبادی روز سه‌شنبه در بیست و نهمین نشست ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا درباره آخرین ارزیابی استان خراسان جنوبی از نظر تعداد موارد بیماران تنفسی بستری در بیمارستان افزود: خراسان جنوبی از این نظر بعد از شیراز (استان فارس) در رتبه دوم قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: در همین راستا سخنگوی وزارت بهداشت امروز استان خراسان جنوبی را جزو استان‌های در وضعیت هشدار اعلام کرد اما خوشبختانه از نظر درصد موارد مثبت نسبت به جمعیت رتبه پایینی داریم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند درخصوص وضعیت استان از نظر موارد ابتلا گفت: تعداد موارد بستری به نسبت زمانی که بیماری نسبتا کنترل شده بود، روند افزایشی داشته و طی ۲ هفته اخیر روزانه حدود ۸۰ تا ۹۰ مریض حاد تنفسی داشتیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر این آمار به ۲۰۰ نفر رسیده همچنین تعداد موارد بستری مثبت کرونا افزایش قابل توجهی داشته است.

دهقانی با بیان اینکه در زمان کنترل بیماری، آمار موارد مثبت بستری بین پنج تا حداکثر هشت مورد رسیده بود گفت: در حال حاضر این آمار به طور متوسط بین ۶۰ تا ۷۰ نفر رسیده که این افزایش قابل توجه نشان‌دهنده شرایط خوبی نبوده، از این رو برای رهایی از این بحران به عنوان سرباز و خادم شما در خط مقدم مبارزه با کرونا از هم‌استانی‌های عزیز، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و حضور حداقلی در تجمعات را خواستارم.

موارد ابتلا به بیماری کرونا در خراسان جنوبی از اواسط خرداد امسال دوباره صعودی شده و این در حالی است که حدود ۲ ماه قبل از آن روند کاهشی نسبتا ثابت داشت و حتی در چند روز موارد مثبت جدید به صفر رسید.

برگزاری مراسم و حضور در تجمعات خانوادگی بیشترین عامل شیوع مجدد کرونا در این استان اعلام شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برگزاری سومین دوره جشنواره ملی احسان در کرونا در استان

معاون جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از برگزاری بخش ویژه سومین دوره جشنواره سرود و نمایش احسان با عنوان «خاطره گوئی 112 ثانیه‌ای احسان در کرونا»  خبر داد.

فائزه موهبتی بیان کرد:  هرساله همزمان با ایام فراغت دانش آموزان، برنامه‌هایی ویژه اعم از سرود و نمایش برای این قشر برگزار می‌شود. در سال جاری با توجه به شیوع بیماری کرونا در دنیا، بخش ویژه سومین دوره مسابقات سرود و نمایش احسان با عنوان «خاطره گوئی احسان در کرونا» برگزار می‌شود.

وی اظهار داشت: تقویت حس بشر دوستی و کمک به همنوع در میان نوجوانان، ایجاد روحیه شادابی و پویایی در ایام شیوع کرونا و ایجاد شور و نشاط و تجلی رفتارهای بشر دوستانه در ایام کرونا از جمله اهداف برگزاری این برنامه است.

موهبتی بیان کرد: در راستای اجرای این مسابقه دانش آموز طی 112 ثانیه خاطرهایی از احسان و نیکوکاری و یا فعالیت بشر دوستانه‌ای که در ایام شیوع بیماری کرونا در حق کسی انجام داده است، تعریف می‌کند.

 

 

 

 

 

 

افزایش 5 برابری بستری بیماران کرونا در استان

رئیس بیمارستان ولی عصر بیرجند گفت: هرچه تعداد بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه افزایش داشته باشد احتمال مرگ و میر ناشی از کرونا بالا می‌رود.

محمودی راد بیان کرد: از وزارتخانه دستگاه تنفس مصنوعی درخواست شده است و بخش ویژه 12 تختی نیز آماده خواهد شد.

وی افزود: اکنون یک بیمار 35 ساله بد حال بدون بیماری زمینه‌ای در بیمارستان بستری است.

رئیس بیمارستان ولی عصر بیرجند عنوان کرد: تمامی گروه‌های سنی در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند و باید برای حفظ خود و دیگران مراقب باشند.

محمودی راد با بیان اینکه به طور 100 درصد تا کنون درمان شفابخشی برای بیماری کرونا وجود ندارد گفت: باید چرخه انتقال این ویروس شکسته شود.

افتتاح 12 واحد مسکن محرومین بهزیستی شهرستان طبس

صبح امروز 12 واحد مسکن محرومین بهزیستی با حضور معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان طبس و تعدادی از مسئولین دستگاه‌های اجرایی شهرستان در روستای محمدآباد بخش مرکزی شهرستان طبس افتتاح شد.

جهت احداث هر واحد مسکونی به متراژ 60 متر مربع مبلغ 40 میلیون تومان تسهیلات بنیاد مسکن، مبلغ25  میلیون تومان بلاعوض از محل اعتبارات دولتی این نهاد و تا سقف مبلغ10 میلیون تومان بلاعوض از محل اعتبارات سازمان بهزیستی هزینه شده است.

افراد ذینفع از این پروژه از پرداخت هزینه‌های صدور پروانه ساختمانی و هزینه‌های حق انشعاب آب، برق و گاز معاف بودند.

کشف لاشه 67 قطعه پرنده وحشی در شهرستان نهبندان 

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نهبندان  از کشف 67 قطعه لاشه تیهو در این شهرستان خبر داد.

امیر کوهستانی گفت: ماموران پاسگاه انتظامی دهسلم شهرستان نهبندان شب گذشته موفق به شناسایی و دستگیری یک نفر متخلف شکارو صید شدند.

وی افزود: ماموران از متخلف دستگیر شده لاشه 67 قطعه تیهو به همراه دو قبضه سلاح ساچمه زنی کشف و ضبط کردند و متخلف پس از تشکیل پرونده و انجام صورتجلسه جهت سیر مراحل قانونی و رسیدگی به تخلفات به مراجع قضایی معرفی شد.

بهره‌برداری از استخر سرپوشیده خوسف تا آذرماه امسال

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی گفت: استخر سرپوشیده خوسف تا آذرماه به بهره‌برداری می‌رسد و زمین‌های چمن روستاهای ماژان و سیوجان نیز هفته دولت افتتاح می‌شود.

حسن عزیزی اظهار داشت: کلنگ احداث استخر سرپوشیده شهر خوسف در سال 1390 با یک هزار و 450 متر زیربنا به زمین خورد و 72 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با اشاره به هزینه‌کرد یک میلیارد و 285 میلیون و 500 هزار ریال بنیاد مستضعفان در ساخت استخر سرپوشیده خوسف گفت: دو میلیارد و 550 میلیون ریال نیز از اعتبارات استانی در این پروژه هزینه شده است.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی با بیان اینکه برای تکمیل استخر سرپوشیده خوسف 20 میلیارد ریال نیاز است تصریح کرد: بنیاد مستضعفان قول تخصیص 10 میلیارد ریال برای اتمام این پروژه را داده و تا آذرماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

 

 

 

 

گازرسانی به روستاهای کمتر از 20 خانوار شهرستان خوسف

فرماندار خوسف از گازرسانی به روستا‌های کمتر از 21 خانوار در این شهرستان خبر داد.

شفیعی گفت: اقدامات اولیه برای گازرسانی به روستا‌های کمتر از 20 خانوار که در مسیر خطوط لوله گاز قرار دارند انجام شده است.

وی افزود: با سفر استاندار خراسان جنوبی به شهرستان مشکل گازرسانی به روستا‌های کمتر از 20 خانوار که در طرح اولیه در نظر گرفته نشده بود مطرح و به 36 روستا همزمان با سایر روستا‌ها در این طرح گازرسانی خواهد شد.

 

 

 

 

17 کارگروه تخصصی برای اجرای برنامه‌های محرم در استان تشکیل شد

17 کارگروه تخصصی با نظارت تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی برای تدوین برنامه‌های محرم تشکیل شد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان در جلسه شورای اندیشه ورزی با موضوع راهکار‌های رسانه‌ای و برنامه سازی ماه محرم گفت: با توجه به شرایط ویژه کشور به علت شیوع کرونا، این کارگروه‌ها برای برنامه ریزی ایام ماه محرم تشکیل شده است.

حجت الاسلام رضایی افزود: هر سال نقش صدا و سیما در ماه محرم مهم بوده، اما امسال قطعا قویترین منبر در ماه محرم صدا وسیماست.

برگزاری مراسم عزاداری با رعایت کامل شیوه نامه‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های ستاد کرونا، استفاده از کارشناسان و مداحان استانی در برنامه‌های صداوسیما، تولید و نشر محتوی در فضای مجازی، فعالیت‌های اجتماعی هیئت‌های مذهبی بویژه برای کمک به اسیب دیدگان از کرونا، بهره گیری از ظرفیت مردمی به ویژه جوانان و نوجوانان و ترویج فرهنگ مقاومت و نقش سردار شهید سلیمانی با الگوگیری از قیام حسینی از جمله موضوعاتی بود که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت همچنین مقرر شد برگزاری این جلسات تداوم داشته باشد.

 

 

 ۵۵۰ نمونه خون بند ناف در استان ذخیره شده است

بانک خون بند ناف به ۴ شهرستان خراسان جنوبی رسید7-5

بانک خون بند ناف به ۴ شهرستان خراسان جنوبی رسید

 رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی اظهار کرد: بانک خون بندناف رویان علاوه بر ارائه خدمات در مرکز استان، مراجعه کنندگان شهرستان‌های قاین، طبس، فردوس و سرایان را نیز تحت پوشش قرار داد.

جلال الدین صادقی گفت: با توجه به فرهنگ‌سازی و آگاهی بخشی خانواده‌ها  و خرسندی از نتایج خوبی که از ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان در درمان بیماری‌ها حاصل شده، استقبال از آن در استان روز به روز در حال افزایش است.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه از ابتدا تا کنون ۵۵۰ نمونه و در سال ۹۸، ۱۵۰ نمونه خون بند ناف از استان در بانک سلول‌های بنیادی رویان ذخیره شده است، افزود: امسال نیز قراردادها  نسبت به سال ۹۸ در سه ماه اول  رشد ۱۰ درصدی داشته است.

صادقی تصریح کرد: ذخیره‌سازی خون بندناف، فرصت مناسبی برای والدین به ویژه خانواده‌هایی با سابقه بیماری‌های خاص از جمله بیماری‌های با منشا خونی که از شانس درمان با سلول‌های بنیادی برخوردارند، است.

وی بیان کرد: همچنین برای این خانوده‌ها در راستای ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی از سوی بانک خون بند ناف رویان تخفیفات ویژه ارائه می‌شود.

رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی ادامه داد: سلول‌های بنیادی در بیشتر زایمان‌ها به عنوان زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شوند، اما درصورت ذخیره شدن می‌توانند در درمان برخی بیماری‌های صعب العلاج استفاده شوند.

صادقی ادامه داد: به همین منظور برای بهره‌مندی استان از این ظرفیت ارزشمند، دفتر نمایندگی بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف استان خراسان جنوبی در سال ۹۵ راه اندازی شد و در حال حاضر به صورت شبانه‌روزی آماده ارائه خدمات به مراجعه کنندگان است.

وی بیان کرد: سلول‌های بنیادی خون بند ناف در زمان تولد نوزاد توسط کارشناسان بانک خون بند ناف رویان استان با رعایت استانداردها و ارائه به موقع و صحیح خدمات، دریافت و به بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان در تهران ارسال و ذخیره‌سازی می‌شوند.

صادقی گفت: متقاضیان می‌توانند به دفتر نمایندگی بانک خون سول‌های بنیادی رویان واقع در جهاددانشگاهی خراسان جنوبی مراجعه و پس از آگاهی کامل، دریافت اطلاعات تکمیلی، مشاوره‌های تخصصی و پزشکی، قرارداد دریافت خدمات ذخیره ‌سازی نمونه خون بندناف نوزاد خود را منعقد کنند.

وی با بیان اینکه زمان نگهداری خون بند ناف نوزاد طولانی مدت است، تصریح کرد: سلول‌های بنیادی خون بندناف می‌توانند بیمه‌ای برای حفظ سلامتی فرزند و حتی خانواده محسوب شوند، ضروری است.

صادقی یادآور شد: سلول‌های بنیادی خون بند ناف پتانسیل درمان بیش از ۷۰ نوع بیماری را دارا هستند

 

 

خراسان جنوبی| کارگاه‌های آموزش فنی و حرفه‌ای در دوران کرونا با نصف ظرفیت فعال هستند5-7

خراسان جنوبی| کارگاه‌های آموزش فنی و حرفه‌ای در دوران کرونا با نصف ظرفیت فعال هستند

گروه استان‌ها- مدیرکل فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی گفت: در دوران کرونا کارگاه‌های آموزشی با نصف ظرفیت با رعایت پروتکل‌های بهداشتی فعال هستند و در این مدت ۴ هزار و ۷۲۵ نفر در مراکز دولتی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را فرا گرفتند.

حسین خوش‌آیند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند، اظهار داشت: با آغاز شیوع کرونا طبق برنامه‌ریزی‌هایی که داشتیم برخی مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای تعطیل شده و برخی با رعایت کامل اصول بهداشتی با نصف ظرفیت فعال هستند.

وی با بیان اینکه دوره‌های آموزشی به صورت مجازی و حضوری برگزار می‌شود افزود: کارگاه‌های آموزشی با حداقل کارآموز و افراد هنرجو با رعایت کامل نکات بهداشتی برگزار می‌شود و تاکنون موردی از کرونا در مراکز کارگاهی و آموزشی گزارش نشده است.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی گفت: 176 آموزشگاه خصوصی فنی و حرفه‌ای در استان داریم که مراکز خصوصی و آزاد نیز با رعایت نکات بهداشتی فعالیت می‌کنند و برخی از دوره‌ها نیز به صورت مجازی برگزار می‌شود و در سه ماهه امسال 587 نفر از آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای استفاده کردند.

خوش‌آیند بیان کرد: در این مدت 4 هزار و 725 نفر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را در استان دیدند.

وی تصریح کرد: مراکز فنی و حرفه‌ای در تمامی شهرستان‌های استان وجود دارد و 19 مرکز دولتی و 176 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای داریم که از این تعداد در مرکز استان در چهار نقطه شهر مرکز دولتی داریم و بر اساس استانداردهای بین المللی در استان 550 تا 600 حرفه شغلی در بخش دولتی و خصوصی آموزش داده می‌شود و در مراکز دولتی نیز آموزش‌های ما رایگان است و تنها هزینه ثبت نام و آزمون دریافت می‌شود.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی در پاسخ به شهریه بالا برخی از رشته‌ها در آموزشگاه‌های خصوصی گفت: برخی از شهروندان از جمله بانوان نسبت به شهریه برخی رشته‌های مانند خیاطی و آرایشگری گلایه دارند اما بر اساس دستورالعمل فنی حرفه‌ای بخشی از رشته‌ها که ظرفیت آموزش در بخش خصوصی وجود دارد به منظور تقویت بخش خصوصی آموزش را به آنها واگذار می‌کنیم.

خوش‌آیند ادامه داد: برخی از رشته‌ها مانند اتومکانیک به دلیل اینکه به تجهیزات و ماشین آلات زیادی نیاز دارد در بخش دولتی آموزش داده می‌شود اما برخی رشته‌ها مانند آرایشگیری، خیاطی و دیگر رشته‌ها که شرایط برای آموزش در بخش خصوصی فراهم است به آنها واگذار می‌‌شود اما در استان تلاش کردیم تخفیف 50 درصدی بگیریم.

وی گفت: در بخش دولتی در استان 120 کارگاه آموزشی با 600 رشته شغلی داریم و آموزش‌ها در مراکز ثابت، سیار، مناطق عشایری، جوار زندانها و مراکز نظامی انجام می‌شود.

 

 

 

 

 

کمپین نظارت بر نانوایی‌ها در بیرجند راه‌اندازی می‌شود/5-7

کمپین نظارت بر نانوایی‌ها در بیرجند راه‌اندازی می‌شود

 معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در نظر دارد با همکار سایر ادارات و دستگاه‌های مرتبط از روز شنبه ۲۸ تیرماه، کمپین تشدید نظارت بر نانوایی‌ها را در شهرستان بیرجند راه‌اندازی کند.

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند در اطلاعیه معاونت بهداشتی آمده است: با توجه به شیوع ویروس کرونا و لزوم نظارت هرچه بیشتر بر مراکز تهیه و توزیع موادغذایی به ویژه نانوایی‌ها، در این طرح مانند گذشته ضمن آموزش به نانوایان پس از تذکر به متصدیان نانوایی با متخلفان برخورد لازم صورت می‌گیرد.

براین اساس ضمن نظارت بر اجرای کامل پروتکل‌های بهداشتی، ممنوعیت به کارگیری کارگران دارای علائم بیماری کرونا در نانوایی، استفاده تمامی کارکنان نانوایی از ماسک، کلاه، دستکش و لباس کار مناسب، شست و شوی مکرر دست‌های کارکنان نانوایی با آب و صابون مایع و رعایت فاصله بین کارکنان با همدیگر و مشتریان در صف نانوایی حداقل یک متر مورد پایش و نظارت قرار می‌گیرد.

این اطلاعیه می‌افزاید: از ورود افراد متفرقه به داخل نانوایی و از ازدحام جمعیت و شلوغ شدن صف‌ها باید جلوگیری شود، دریافت وجه نقد در نانوایی ممنوع است و پرداخت باید از طریق کارتخوان انجام شود. مواد گندزدا و دستمال کاغذی در کنار دستگاه کارتخوان موجود باشد و تمامی سطوح و ابزار کار به ویژه پیشخوان و ترازو به صورت مستمر با مواد گندزدای مناسب گندزدایی شود.

همچنین فردی که مسوول اخذ وجه است به هیچ عنوان حق تماس با نان و مواد غذایی را ندارد و لازم است میز پیشخوان خارج از نانوایی که برای سرد کردن نان وجود دارد، جمع‌آوری شود.

ممنوعیت استعمال دخانیات در نانوایی و الزام استفاده از هواکش و باز گذاشتن درها و پنجره‌ها از دیگر الزامات بهداشتی برای نانوایی‌ها است.

شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی و رعایت نشدن موارد یادشده می‌توانند شکایت خود را به سامانه تلفنی ۱۹۰ اعلام کنند.

 

 

 

 

 

درآمد ۲ میلیارد ریالی بافندگان مددجو در خراسان جنوبی/2-7

درآمد ۲ میلیارد ریالی بافندگان مددجو در خراسان جنوبی

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی گفت: بافندگان فرش تحت حمایت کمیته امداد خراسان جنوبی در سه ماه نخست امسال ۲ میلیارد ریال از محل فروش فرش‌های دستباف خود درآمد کسب کرده‌اند.

سید رضا حسینی روز سه‌شنبه اظهار داشت: کارهای خانگی به عنوان یکی از راهکارهای ایجاد اشتغال و درآمد محسوب می‌شود و در حال حاضر سه هزار و ۱۰۰ بافنده فرش استان زیر پوشش این نهاد قرار دارند که در ۲ هزار و ۵۲ کارگاه خانگی و ۱۴ کارگاه تجمیعی مشغول فعالیت هستند.

وی افزود: از ابتدای سال جاری ۱۳۳ مترمربع فرش توسط مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان بافته شده و این فرش‌های دستباف‌ ۲ میلیارد ریال آورده ریالی داشته است.

وی بیان کرد: طی سال گذشته نیز ۲ هزار و ۵۵۰ مترمربع فرش توسط مددجویان این نهاد بافته شد و ارزش ریالی این فرش‌ها بیش از سه میلیارد تومان بوده که عاید مددجویان شده است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد خراسان جنوبی مهمترین نقوش بافته شده توسط مددجویان را ریزماهی، خشتی، نایین و بوته جقه معرفی کرد و گفت: سالانه مددجویان استان بیش از چهار هزار مترمربع فرش را می‌بافند که برای فروش به تهران ارسال می‌شود.

وی با اشاره به صادرات ۹۰ درصدی فرش دستباف مددجویان امداد اظهار داشت: همه تولیدات فرش به صورت تضمینی و با قیمت روز در بازارهای داخل و خارج از کشور به فروش می‌رسد.

حسینی تصریح کرد: این نهاد با شناسایی طرح‌های روز و مورد نیاز بازار، تامین مواد اولیه مرغوب و مناسب، نظارت بر اجرای طرح‌های قالیبافی مددجویان و فروش فرش‌های تولیدی آنها تلاش می‌کند تا بیشترین سود نصیب مددجویان بافنده تحت حمایت شود.

 

 

 

 

 

راهیابی دانش آموزان فردوسی به مسابقات فرهنگی، هنری و قرآن و عترت کشور/2

دانش آموزان فردوسی به مسابقات مجازی فرهنگی، هنری و قرآن، عترت و نماز کشور راه یافتند.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان فردوس گفت: این مسابقات به علت شیوعراهیابی دانش آموزان فردوسی به مسابقات فرهنگی، هنری و قرآن و عترت کشورویروس کرونا به صورت مجازی برگزار شد که در بخش قرآن ، عترت و نماز دانش آموزان فردوسی توانستند برای اولین بار در استان مقام اول را در بخش فرهنگی-هنری و قرآن ، عترت و نماز  از آن خود کنند.

ناظری افزود: در بخش قرآن، عترت و نماز ۲۱ نفر از این دانش آموزان مقام اول، ۱۳ نفر مقام دوم و ۱۴ نفر مقام سوم را کسب کردند.

وی گفت: همچنین در بخش فرهنگی-هنری این مسابقات ۱۹ نفر از دانش آموزان فردوس در جایگاه اول، ۲۱ نفر در جایگاه دوم و ۳۰ نفر در جایگاه سوم ایستادند.

دانش آموزان راه یافته به مسابقات مجازی فرهنگی، هنری و قرآن، عترت و نماز کشور باید ویدئو‌های ارسالی خود را به معاونت فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش ارسال کنند تا مرداد امسال داوری شوند.

 

 

 

 

 

۴ مورد فوت جدید ناشی از کرونا در یک روز2-3

تعداد جان باختگان ناشی از کرونا در خراسان جنوبی با ثبت ۴ مورد جدید در ۲۴ ساعت گذشته به ۷۸ نفر رسید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: تعداد بیماران حاد تنفسی بستری در بیمارستان‌های استان ۱۶۴ نفر است که از این تعداد ۶۸ نفر دارای آزمایش مثبت کرونا هستند.

مهدی زاده افزود: از این تعداد ۱۲ نفر در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال عمومی ۳ نفر از این بیماران نامساعد است.

وی گفت: با اضافه شدن ۴ مورد فوت جدید تعداد فوتی‌های ناشی از بیماری کرونا در استان به ۷۸ نفر رسید.

 

 

 

زمین رایگان برای ساخت ۷ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی در خراسان جنوبی 3-7

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت: زمین رایگان برای ساخت ۷ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی شهری در حال تامین شدن است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند، میر جعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی امروز در نشست برنامه ریزی ساخت ۷ هزا و ۷۰۰ واحد مسکونی شهری گفت: تفاهم نامه ساخت ۶ هزار مسکن شهری و هزار ۷۰۰ مسکن ویژه ایثارگران در دست تدوین است.

او بیان کرد: در نشست امروز، شیوه تأمین زمین برای ۵ هزار واحدمسکن شهری ویژه اقشار کم درآمد، هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی ایثارگران و هزار واحد مسکونی خاص بازنشستگان فاقد مسکن منعقد شد.

به گفته میر جعفریان، دستگاه‌های اجرایی متولی و بانک‌ها مکلف به پرداخت تسهیلات و شهرداری‌ها و دهیاری‌ها هم موظف شدند تخفیفات ویژه در پروانه ساختمانی به متقاضیان بدهند.

آغاز ساخت ۶ هزار مسکن شهری؛ به زودی

بر اساس تفاهم نامه منعقده در جریان سفر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه به خراسان جنوبی در ۲۲ خرداد امسال، عملیات ساخت ۶ هزار واحد مسکن شهری به زودی آغاز می‌شود که به گفته معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی، تحویل زمین رایگان، اعطای ۳۰ میلیون تومان کمک بلاعوض و پرداخت ۵۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه از جمله حمایت‌های دولت برای متقاضیان این واحد‌های مسکن شهری است.

 

 

 

استفاده از ظرفیت های قانونی برای پرداخت بدهی پیمانکاران به تأمین اجتماعی
استفاده از ظرفیت های قانونی برای پرداخت بدهی پیمانکاران به تأمین اجتماعی/5-7
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: باید از ظرفیت های قانونی موجود برای پرداخت بدهی های پیمانکاران به تأمین اجتماعی استفاده کرد.

 

میر جعفریان با بیان این مطلب در دیدار محمدی مدیر کل تأمین اجتماعی استان به مناسبت هفته تأمین اجتماعی خاطرنشان کرد: تأمین اجتماعی می تواند از ظرفیت های قانونی پیش بینی شده در بودجه برای پرداخت بدهی های پیمانکاران استفاده کند.
وی ادامه داد: همراهی تأمین اجتماعی با کارفرمایان و پیمانکاران برای حداکثر بهره برداری از این ظرفیت ها، در سرعت بخشیدن به روند اجرای پروژه ها و طرح های موجود، تأثیر بسزایی دارد.
به گفته وی؛ مساعدت برای استفاده حداکثری از ظرفیت های قانونی در مهلت های تعیین شده، بهترین کمک تأمین اجتماعی به کارفرمایان و پیمانکاران در تسویه بدهی های آنهاست.
معاون استاندار تصریح نمود: برای حل مشکلات مردم بایستی با انرژی مضاعف و روحیه معنوی و اخلاقی بیشتری کار کنیم.
میرجعفریان اظهار داشت: اعتقاد دارم هر اقدامی که برای رفاه مردم انجام می شود جزو وظایف کاری است و بدون تردید بازخورد این نوع خدمات به خودمان برمی گردد.
وی ضمن تبریک این هفته به کارکنان تأمین اجتماعی، از حمایت و همراهی این مجموعه از اقشار مولد جامعه در هر شرایطی قدردانی کرد. .
مدیرکل تأمین اجتماعی استان نیز در ادامه به تشریح اقدامات این مجموعه در سال گذشته و به ویژه در دوران کرونا پرداخت. محمدی با بیان اینکه تعداد بیمه شدگان اصلی در این استان ۱۱۷ هزار نفر است، گفت: در حال حاضر، بیش از ۳۷۱ هزار نفر، معادل ۴۷ درصد جمعیت استان تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند که از این تعداد ۷۰ درصد، جمعیت شهری را شامل می شود.
وی، حذف مراجعه حضوری متقاضیان بهره مندی از مزایای مستمری بازنشستگی، افزایش مهلت های مربوط به فرایند انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه بهمن ماه ۱۳۹۸ بیمه شدگان صاحب حرف و مشاغل آزاد ،ادامه بیمه به طور اختیاری ،بیمه شدگان توافقی فعال انفرادی، رانندگان، خادمین ثابت مساجد، باربران ، کارگران ساختمانی، قالیبافان و شاغلان صنایع دستی شناسه دار و … تا فروردین ماه ۱۳۹۹ را از اقدامات مهم سازمان تأمین اجتماعی در دوران کرونا برشمرد.

 

 

 

سبقت غیرمجاز مرگ سه نفر را در پی داشت/4

سبقت غیرمجاز مرگ سه نفر را در پی داشت

بیرجند – ایرنا – رییس پلیس راه استان خراسان جنوبی گفت: علت تصادف ۲ خودرو سواری در محور نهبندان – بیرجند طبق بررسی کارشناسان پلیس، رعایت نکردن فاصله عرضی بین سبقت است.

سرهنگ علیرضا رضایی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برخورد پژو با پراید در کیلومتر ۱۴ محور نهبندان – بیرجند سه کشته و یک مصدوم برجا گذاشت.

وی اظهار داشت: این حادثه شب گذشته رخ داد و سه نفر از سرنشینان خودرو پژو کشته و یک نفر زخمی شدند.

وی گفت: با اعلام این حادثه بلافاصله نیروهای پلیس، امدادی و عملیاتی به محل حادثه اعزام شدند و طبق بررسی کارشناسان پلیس، علت حادثه رعایت نکردن فاصله عرضی بین سبقت از سوی راننده پژو بوده است.

رییس پلیس راه خراسان جنوبی از رانندگان خواست ضمن رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، فاصله طولی و عرضی با خودرو مقابل را رعایت و از سبقت غیرمجاز خودداری کنند.

وی با بیان اینکه درصد قابل توجهی از تصادفات به دلیل خستگی و خواب‌آلودگی راننده است تاکید کرد: رانندگان در هر ساعت رانندگی باید استراحت لازم را در راهدارخانه‌ها، پارکینک‌ها و مساجد بین راهی داشته باشند.

 

 

به همت بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد بیرجند؛ 
۱۰۰ بسته مواد غذایی در مناطق کم برخودار بیرجند توزیع شد/2-3
مسئول گروه های جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند از توزیع بیش از ۱۰۰ بسته غذایی بین نیازمندان در مناطق کم برخودار و حاشیه شهر بیرجند خبر داد و گفت: این بسته ها با کمک ستاد اجرایی فرامین امام راحل تهیه شده است.

«علیرضا هادیان گل» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در بیرجند با بیان اینکه در ادامه طرح مواسات و همدلی مومنانه 100 بسته مواد غذایی شامل 300 کیلوگرم مرغ بین نیازمندان حاشیه شهر بیرجند به خصوص دستگرد توزیع شد، افزود: علاوه بر اینها 9 بسته مواد غذایی کامل شامل برنج، روغن و مواد شوینده و غیره توسط دانشجویان و کارکنان دانشگاه آزاد تهیه و بین نیازمندان توزیع شده است.

وی با بیان اینکه این بسته های مواد غذایی با همکاری ستاد اجرایی فرامین امام راحل تهیه شده است، افزود: شناسایی نیازمندان توسط معتمدین محل و بسیج دانشجویی بوده است.

مسئول گروه های جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند با بیان اینکه علاوه بر این اقدامات، بسیج دانشجویی در دوران اوج کرونا اقدام به ضدعفونی دانشگاه و تب سنجی در ورودی دانشگاه به مدت یک ماه کرده است گفت: ارزش ریالی بسته های توزیع شده بین نیازمندان حدود 6 میلیون تومان بوده است.

هادیان با اشاره به اینکه ترم آینده هم چنانچه وضعیت کرونا ادامه داشته باشد، برای ضدعفونی و تب سنجی دانشجویان در ورودی دانشگاه آمادگی لازم وجود دارد، اضافه کرد: بسیج دانشجویی نامه ای را مبنی بر اعلام آمادگی خود برای کمک به دانشگاه به ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیرجند نوشته است.

وی با اشاره به اینکه گروه جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند در حال حاضر حدود 20 نفر است، گفت: در همین مدت کرونا مرمت مزار شهدای دانشگاه هم توسط این گروه جهادی صورت گرفته است.

نمایشگاه «جواهرانه» به مناسبت هفته عفاف و حجاب در دانشگاه بیرجند برپا شد
حجت الاسلام جعفری از نمایشگاه «جواهرانه» با موضوع عفاف و حجاب در این دانشگاه خبر داد و گفت: در این نمایشگاه ۳۰ تابلوی هنری با موضوع عفاف و حجاب در ادیان و مذاهب، عفاف و حجاب در آرا صاحب نظران به نمایش گذاشته شده است.

حجت الاسلام «محمد علی جعفری» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در بیرجند ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مسجد گوهرشاد گفت: به مناسبت هفته عفاف و حجاب اجرای برنامه های مختلفی توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بیرجند پیش بینی شده است.

 

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بیرجند افزود: نشست مجازی عفاف و حجاب با موضوع «تکلیف ما در مقابل عدم رعایت عفاف و حجاب در جامعه چیست» ویژه اساتید دانشگاه با حضور حجت الاسلام غلامی از اساتید حوزه علمیه قم و محقق عفاف و حجاب برگزار شد.

 

وی از برپایی نمایشگاه هنری با عنوان «جواهرانه» با موضوع عفاف و حجاب در سازمان مرکزی دانشگاه بیرجند خبر داد و عنوان کرد: در این نمایشگاه ۳۰ تابلوی هنری با موضوع عفاف و حجاب در ادیان و مذاهب، عفاف و حجاب در آرا صاحب نظران و… به نمایش گذاشته شده است.

 

حجت الاسلام جعفری بیان کرد: نمایشگاه جواهرانه به همت بسیج خاتم الانبیا (ص) کارکنان دانشگاه با هدف گسترش فرهنگ حجاب و تببین سبک زندگی و اشاعه فرهنگ عفاف و حجاب اسلامی برپا شده است.

 

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بیرجند با اشاره به برگزاری نشست هم اندیشی با موضوع «حجاب اجباری» در پیام رسان ایتا ویژه دانشجویان، ادامه داد: در این نشست با حضور خانم زهره روستا، استاد حوزه علمیه خواهران و مسئول بسیج جامعه زنان سپاه خراسان جنوبی به سوالاتی مبنی بر اینکه آیا اجباری کردن حجاب یک امر غیر اخلاقی است؟ آیا اسلام طرفدار حجاب اجباری است؟؛ پاسخ می دهد.

 

وی با بیان اینکه کانون مطالعاتی اندیشه نیز به مناسبت روز عفاف و حجاب مسابقه کتابخوانی چند سی سی کتاب را برگزار می کند، افزود: در این سری از مسابقات چند سی سی کتاب به مناسبت روز عفاف و حجاب یکی از تألیفات استاد شهید مطهری معرفی می شود.

 

حجت الاسلام جعفری گفت: در طول هفت هفته در هر هفته ۲ فصل از کتاب به صورت فایل صوتی در اختیار علاقه مندان قرار داده خواهد شد و بعد از یک مهلت ۲۴ساعته برای مطالعه تعدادی سوال در کانال قرار داده می شود تا در عرض یک ساعت به آن ها پاسخ دهند و و در مسابقه شرکت کنند.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بیرجند به برگزاری ضیافت اندیشه اساتید دانشگاه بیرجند در تابستان امسال اشاره و تصریح کرد: به دلیل شیووع ویروس کرونا و  رعایت مسائل بهداشتی و پرهیز از تجمعات هم اکنون پیگیر مقدمات برگزاری ضیافت اساتید به صورت مجازی هستیم.

 

 

 

۲ نفر در سد روستای حاجی آباد سربیشه غرق شدند

غرق شدن مردی که برای نجات نوه وارد آب شد/4

فرمانده انتظامی شهرستان سربیشه از غرق شدن پدربزرگ و نوه ۱۳ ساله اش در سد روستای حاجی آباد این شهرستان خبر داد.

«احمد رضا کارگر»گفت:  در پی تماس شهروندان با مرکز فوریت‌های پلیسی 110 مبنی بر غرق شدن 2 نفر در سد روستای حاجی آباد شهرستان سربیشه، بلافاصله ماموران انتظامی برای بررسی موضوع به محل اعزام شدند.

 

فرمانده انتظامی شهرستان سربیشه افزود: با حضور پلیس و تیم‌های امدادی در محل حادثه و بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد، مردی 75 ساله که به همراه نوه  13 ساله‌اش برای تفریح به محل سد حاجی آباد رفته بودند، غرق شده‌اند.

 

غرق شدن مردی که برای نجات نوه وارد آب شد

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی نیز گفت: مردی که برای نجات نوه خود در بند خاکی روستای حاجی‌آباد شهرستان سربیشه وارد آب شده بود، به همراه دختر غرق شد.

محمدحمزه اسعدزاده افزود: در عملیات جست و جو در بند خاکی که حدود یک و نیم ساعت طول کشید جسم بی جان مرد ۶۰ ساله و نوه‌اش از آب بیرون کشیده شد.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی اظهار داشت: این مرد و سه نوه در پالیززار کنار سد خاکی مشغول کشاورزی بودند که کودک با افتادن کفشش در بند خاکی گرفتار آب می‌شود.

اسعدزاده تصریح کرد: پس از غرق شدگی مرد ۲ دختر دیگر فاصله ۲ کیلومتری را تا روستا طی می‌کنند که متاسفانه تا رسیدن مردم هر ۲ نفر غرق شده بودند.

 

 

 

آغاز هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم، از هفته آینده/2-3

فرایند هدایت تحصیلی ۱۲ هزار دانش آموز دختر و پسر پایه‌ی نهم دوره‌ی اول متوسطه از هفته‌ی آینده به صورت رسمی آغاز می‌شود.

مدیر کل آموزش و پرورش استان گفت: از امروز نمونه برگ‌های هدایتآغاز هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم، از هفته آیندهتحصیلی ۶ و ۷ در بسیاری از شهرستان‌های استان قابل دریافت می‌شود.

محمد علی واقعی با بیان این که انتخاب رشته تحصیلی به دلیل نقش و اهمیت زیادی که در زندگی آینده دانش آموزان دارد نیازمند توجه ویژه‌ای است، افزود: هدایت تحصیلی به معنای راهنمایی و مشخص کردن مسیرمناسب برای انتخاب آگاهانه شاخه و رشته تحصیلی است.

وی گفت: در هدایت تحصیلی سهم عملکرد تحصیلی ۳۵ درصد، توانایی ۱۵ درصد، رغبت ۱۵ درصد، نظر دانش آموز ۱۰ درصد، نظر مشاور ۱۰ درصد، نظر دبیران ۱۰ درصد، نظروالدین ۱۰ درصد از نمره دانش آموز را شامل می‌شود.

 

واقعی با بیان این مطلب که مشاوران آموزش و پرورش درایام هدایت تحصیلی درمدارس و مراکز مشاوره مستقر هستند افزود: ۱۳ هسته و مرکز مشاوره در استان در این خصوص آماده خدمات رسانی اند.

 

 

 

 

افتتاح مرکز خوداشتغالزایی به نمایندگی از ۳۲طرح در فردوس/2

مرکز خوداشتغالزایی به نمایندگی از ۳۲طرح بهزیستی در چهارمین روزاز هفته بهزیستی در فردوس به بهره برداری رسید.

برای اجرای این طرح ها یک میلیارد و 150 میلیون تومان هزینه شد.

اشتغال ۷ نفر از فرزندان مددجویان بهزیستی در سرایان/2

۷ نفر از فرزندان مددجویان بهزیستی با راه اندازی کارگاه میناکاری در آیسک سرایان شاغل شدند.

روزبخش، رئیس اداره بهزیستی شهرستان سرایان در بازدید از کارگاه میناکاری ترنم کویر شهر آیسک گفت: این کارگاه به عنوان گروه همیار بهزیستی انتخاب شده که با کمک ۳۰ میلیون تومانی بهزیستی ۷ نفر از فرزندان مددجویان در این کارگاه مشغول به کار شدند و آموزش‌های لازم را فرا می‌گیرند.

اردوی جهادی در آیسک/2

گروه جهادی شهید علی نوری آیسک امروز به کمک شهرداری این شهر آمدند.

سرپرست گروه جهادی شهید علی نوری حوزه بسیج سیدالشهدای آیسک گفت: ۲۰ نفر از بسیجیان شهر آیسک در قالب این اردوی جهادی صبح امروز با هدف تکریم کارگران به کمک پاکبان‌های شهرداری آیسک آمدند.

کارگر افزود: نظافت، تخلیه زباله‌ها و شستشو و ضد عفونی زباله دان‌ها از جمله فعالیت های اعضای این اردوی جهادی بود.

 

 

برگزاری سومین دوره جشنواره ملی احسان در کرونا/5-7

معاون جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از برگزاری بخش ویژه سومین دوره جشنواره سرود و نمایش احسان با عنوان «خاطره گوئی ۱۱۲ ثانیه‌ای احسان در کرونا» خبر داد.

فائزه موهبتی گفت: در سال جاری با توجه به شیوع بیماری کرونا در دنیا، بخشبرگزاری سومین دوره جشنواره ملی احسان در کرونا ویژه سومین دوره مسابقات سرود و نمایش احسان با عنوان «خاطره گوئی احسان در کرونا» برگزار می‌ شود.
وی تقویت حس بشر دوستی و کمک به همنوع در میان نوجوانان، ایجاد روحیه شادابی و پویایی در ایام شیوع کرونا و ایجاد شور و نشاط و تجلی رفتار‌های بشر دوستانه در ایام کرونا را از جمله اهداف برگزاری این برنامه عنوان کرد.
موهبتی افزود: در راستای اجرای این مسابقه دانش آموز در ۱۱۲ ثانیه خاطر‌هایی از احسان و نیکوکاری و یا فعالیت بشر دوستانه‌ای که در ایام شیوع بیماری کرونا در حق کسی انجام داده است، تعریف می‌کند.
وی گفت: شرکت در این بخش برای دانش آموزان ۷ تا ۱۸ سال آزاد است و  الزاما لازم نیست این افراد عضو کانون‌های دانش آموزی هلال احمر باشند.
موهبتی با بیان اینکه فیلم ضبط شده باید حداقل کیفیت p۴۸۰ و بدون تدوین باشد، افزود: تکنیک‌های خاطره گویی و زیبایی خاطره مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و در صورت استفاده از گویش محلی در بیان خاطرات، ترجمه فارسی همراه اثر ارسال شود.
وی با بیان اینکه علاقه مندان می‌ توانند تا نیمه مهر  سال جاری فایل اثر اجرا شده را با ذکر عنوان جشنواره و به همراه فرم مشخصات ارسالی در قالب CD به شعب هلال احمر تحویل دهند، افزود: ارسال آثار از طریق شبکه‌های اجتماعی شامل واتساپ، سروش، بله و سایر پیام رسانها میسر است.

گشایش نمایشگاه توانمندی‌های بانوان در شهرستان سرایان/2

همزمان با هفته عفاف و حجاب اولین نمایشگاه توانمندی‌های بانوان شهر سرایان در محل مجموعه پارک کودک و بانوان آغاز به کار کرد.

شهردار سرایان در این مراسم گفت: صنایع دستی و تولیدات خانگی بانوان در ۲۶غرفه گشایش نمایشگاه توانمندی‌های بانوان در شهرستان سرایاناین نمایشگاه به فروش می‌رسد.
مطلبی پور هدف از برپایی این نمایشگاه را شناسایی بانوان فعال، ایجاد تعاونی زنان شهر سرایان و ترویج اشتغال خانگی عنوان کرد.
نمایشگاه توانمندی‌های بانوان تا ۲۸تیر ماه در محل پارک بانوان برای بازدید علاقمندان دایر خواهد بود.

کشف لاشه ۶۷ قطعه پرنده وحشی در نهبندان/4

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نهبندان از کشف ۶۷ قطعه لاشه تیهو در این شهرستان خبر داد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نهبندان گفت: مأموران پرتلاشکشف لاشه ۶۷ قطعه پرنده وحشی در نهبندانپاسگاه انتظامی دهسلم نهبندان شب گذشته موفق به شناسایی و دستگیری یک نفر متخلف شکار و صید شدند.

کوهستانی افزود: مأموران از متخلف دستگیر شده لاشه ۶۷ قطعه تیهو به همراه دو قبضه سلاح ساچمه زنی کشف و ضبط کردند.

وی گفت: متخلف پس از تشکیل پرونده و انجام صورتجلسه برای سیر مراحل قانونی و رسیدگی به تخلفات به مراجع قضایی معرفی شد.

کوهستانی افزود: بر اساس ضوابط و قوانین موجود هر گونه شکار، خرید، فروش، حمل و نگهداری حیوانات وحشی بدون کسب مجوز از محیط زیست خلاف قانون بوده و با متخلفان عرصه های زیست محیطی به شدت برخورد قانونی می‌شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نهبندان با تاکید بر این موضوع که برای جلوگیری از تخلفات و حفاظت از حیات وحش به‎ عنوان یک سرمایه ملی به کمک و همکاری مردم نیاز است، گفت: از تمامی دوستداران محیط زیست درخواست می‌شود در صورت اطلاع از هر گونه موارد مشابه مراتب را در اسرع وقت به ادارات حفاظت محیط زیست اطلاع دهند.

بر اساس مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست، بهای هر قطعه از پرندگان شکار شده ۳۰۰ هزار تومان تعیین شده که از متخلف دستگیر شده بیست میلیون و صد هزار تومان اخذ خواهد شد.

۲۷ تیر آخرین مهلت دریافت تسهیلات احداث گلخانه3-7

جمعه ۲۷ تیر مهلت آخرین مهلت ثبت نام متقاضیان احداث گلخانه در خراسان جنوبی در سامانه سیتا اعلام شد.

 مدیر امور سرمایه‌گذاری جهاد کشاورزی گفت: این سامانه از ۲۱ تیر فعال شده ۲۷ تیر آخرین مهلت دریافت تسهیلات احداث گلخانهو متقاضیان بخش گلخانه و صنایع تبدیلی و تکمیلی باید در مهلت تعیین شده به سامانه سیتا مراجعه و اطلاعات شخصی و طرح خود را ثبت کنند.
فرجامی‌فر از ابلاغ ۲۶ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش به این بخش  در سال جاری خبر داد.
وی با بیان اینکه از سال گذشته ۲۵۵ طرح به بانک‌ها معرفی شدند که تاکنون برای دریافت تسهیلات مراجعه نکردند، افزود: اولویت پرداخت تسهیلات با متقاضیانی است که از سال گذشته در بانک عامل پرونده دارند اما تاکنون موفق به دریافت تسهیلات نشده‌اند و بعد از آن سرمایه‌گذاران و متقاضیان جدید در اولویت پرداخت هستند.
فرجامی فر گفت: نرخ تسهیلات دربخش گلخانه‌ها را ۱۲.۵ درصد و صنایع تبدیلی و تکمیلی را ۱۵ درصد اعلام و پیش‌بینی کرد: تسهیلات در دو ماه پس از معرفی به بانک به متقاضی پرداخت شود.

وی افزود: تسهیلات بخش گلخانه‌ای شناور است و با توجه به متراژ گلخانه و طرح ارائه شده پرداخت می‌شود.

در دست ساخت بودن ۳۲۴ واحد مسکونی خیرساز2-3

انجمن خیران مسکن ساز، ۳۲۴ واحد مسکونی برای محرومان خراسان جنوبی در دست ساخت دارد.

رئیس هیئت مدیره انجمن خیران مسکن ساز استان گفت: از این تعداد ۱۸۰ واحد در شهر بیرجند، ۳۰ واحد در شهرک چهکند بیرجند و ۲۰ واحد در شهر دیهوک طبس در دست ساخت است.

حجت الاسلام محمدی افزود: واحد‌های دیهوک امسال و بقیه ، سال آینده به بهره برداری می‌رسد.

وی همچنین با اشاره به در دست ساخت بودن ۹۴ واحد برای خانواده‌های دو معلولی افزود: البته ساخت این واحد‌ها بر عهده متقاضی و اعطای تسهیلات، زمین، مجوز ساخت و انشعابات آب و برق و گاز را انجمن خیران مسکن ساز تامین می‌کند.

رئیس هیئت مدیره انجمن خیران مسکن ساز استان گفت: این انجمن تاکنون ۷۵۳ واحد مسکونی برای اقشار محروم در شهرستان‌های بیرجند، قاین، نهبندان، اسدیه، فردوس، سربیشه و خوسف ساخته و واگذار کرده است.

 

 

 

 

 

 

 

۷۰ درصد مبتلایان به کرونا در خراسان جنوبی علائم شدید ندارند/5-7

۷۰ درصد مبتلایان به کرونا در خراسان جنوبی علائم شدید ندارند

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: براساس بررسی‌های انجام شده ۳۰ درصد مبتلایان به ویروس کرونا در استان خراسان جنوبی بدون علائم، ۴۰ درصد دارای علائم خفیف، ۱۵ درصد علائم شدید و پنج درصد دارای علائم خیلی شدید و حاد تنفسی هستند که ۲ تا سه درصد منجر به مرگ می‌شود.

کامبیز مهدی‌زاده روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به اینکه در انجام تست‌های مربوط به کرونا نه تنها در این استان که در دنیا محدودیت وجود دارد باید همه افراد را کرونایی تصور کرد و در برابر هم از وسایل حفاظت فردی استفاده کنیم.

وی بیان کرد: همه کسانی که با علائم شدید تنفسی از جمله تنگی نفس یا سرفه‌های ناتوان کننده به مراکز درمانی یا بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند در دسته بیماران حاد تنفسی طبقه‌بندی می‌شوند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: در بیمارستان بخشی برای بیماران حاد تنفسی آماده شده است که برخی از این افراد بعد از آزمایش در گروه بیماران حاد تنفسی کرونا مثبت قرار می‌گیرند و در بخش‌های ویژه بستری می‌شوند.

وی گفت: در بخش بهداشت و مراقبت عمومی تصور بر این است که علاوه بر افراد دارای علائم تنفسی، تمامی افراد کرونا دارند مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

مهدی‌زاده تصریح کرد: زمانی که کیت آزمایش کرونا به اندازه کافی در کشور و استان موجود بود اطرافیان بیمار را بررسی می‌کردیم که در واقع به وضوح دیده شد از خانواده پنج نفره که یک نفر کرونا داشت، سه نفر مثبت دیگر هم شناسایی می‌شدند در حالی که هیچ علائمی نداشتند.

وی افزود: افرادی که نیاز به مراقبت پزشکی دارند و با علایم به بیمارستان‌ها یا مراکز درمانی مراجعه می‌کنند محدودیتی در انجام آزمایش برای آنها نداریم و از همه افرادی که در این دسته قرار می‌گیرند، تست کرونا انجام می‌شود.

رییس مرکز بهداشت استان خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین برخی افراد دارای علائم شدید نیستند و نیاز به بستری ندارند که استراحت در منزل و حضور نیافتن در تجمعات را به آنها توصیه می‌کنیم در حالی که مراقبت تلفنی و حضوری نیز از آنها انجام می‌شود.

وی گفت: از افراد بالای ۶۰ سال دارای علائم، زنان باردار و افرادی که بیماری نقص عمومی دارند، افرادی که در اماکن تجمعی مانند زندان‌ها، خانه سالمندان و اردوگاه‌ها زندگی می‌کنند و پرسنلی که با این افراد در ارتباط هستند همچنین افرادی که در نظام سلامت مشغول به کار هستند، تست کرونا گرفته می‌شود اما به صورت عادی مانند دوره قبل برای همه افراد الزامی به نمونه‌گیری نیست.

۵۳ درصد موارد ابتلا به کرونا از طریق تجمعات خانوادگی 

مهدی‌زاده اضافه کرد: براساس شرح حالی که از بیماران استان گرفته شده به نظر می‌آید ۵۳ درصد موارد مثبت از طریق تماس در منزل و اجتماعات خانگی رخ داده است.

وی تصریح کرد: متاسفانه کمترین اقدامات کنترلی که ما به عنوان نظام سلامت می‌توانیم انجام دهیم در دورهمی‌های خانوادگی یا منازل است چراکه محیط کار، اجتماعات و واحدهای صنفی را می‌توانیم کنترل کنیم اما منزل را نمی‎توانیم لذا کنترل داخل منزل به رفتار افراد بستگی دارد.

وی گفت: بخش زیادی از موارد ابتلای جدید مربوط به افرادی بوده است که بیمار و از آن بی‌خبر بوده‌اند یا شناسایی شده‌اند اما مراعات نکرده و در دورهمی‌ها یا اجتماعات خانوادگی شرکت کرده‌اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تماس در محل کار را از دیگر دلایل مهم ابتلای افراد به بیماری کرونا عنوان کرد و افزود: به ویژه در نیمه اول اپیدمی که هنوز دسترسی به ماسک فراهم نبود و مردم راه‌های پیشگیری از انتقال را فرا نگرفته بودند بسیاری از موارد در محل کار اتفاق افتاد.

وی اظهار داشت: بخشی که بیشتر به قسمت دوم زمان انتقال بیماری برمی‌گردد انتقال در مراکز بهداشتی و درمانی است زیرا هرچه جلوتر می‌رویم این مراکز آلوده‌تر می‌شوند و حدود ۱۱ درصد کل موارد ابتلا احتمالا از طریق این مراکز که خدمات نظام سلامت در بخش خصوصی و عمومی بوده، منتقل شده است.

مهدی‌زاده رفتن به مسافرت را با ۱۱ درصد عامل دیگر انتقال ویروس کرونا دانست و گفت: همچنین حضور در اماکن ورزشی و سایر محل‌ها در اولویت‌های بعدی انتقال بیماری قرار گرفته است.

وی افزود: اینکه اصرار بر بسته شدن تالارها در مناطق قرمز و حذف یا کاهش مراسم شادی و عزا داریم به دلیل اینکه عمده‌ترین راه انتقال بیماری خانوادگی بوده است.

وی بیان کرد: ستاد ملی مقابله با کرونا برای اعمال محدودیت‌ها اختیاراتی را به استان‌ها سپرده است تا براساس بررسی‌های خود بتوانند محدودیت‌ها را اعمال کنند که بعد از تایید ستاد ملی در استان اعمال خواهیم کرد.

بیش از ۹۰ درصد جمعیت استان در مناطق پرخطر زندگی می‌کنند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تصریح کرد: اکنون بیش از ۹۰ درصد جمعیت استان در مناطق پرخطر (نارنجی) و بسیار پرخطر (قرمز) از نظر شیوع کرونا زندگی می‌کنند و این موضوع در شهرستان‌هایی که ارتباط بیشتری با مسافران سایر استان‌های همجوار دارند، بیشتر است.

وی گفت: تعامل و همراهی مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی شرط اصلی برای عبور از شرایط بحرانی موجود است و مهمترین عامل در موفقیت برنامه‌ها در این مرحله مدیریت بیماری کرونا، رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی است.

مهدی‌زاده افزود: همچنین به دلیل مراجعه به روستاها و دیدار با افراد مسن خانواده خطر بیشتری در این رابطه احساس می‌شود.

براساس آخرین اعلام ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا هیچ کدام از ۱۱ شهرستان خراسان جنوبی در وضعیت سفید (کم‌خطر) نیست و ۲ شهرستان استان در وضعیت زرد (خطر متوسط)، ۲ شهرستان وضعیت نارنجی (پرخطر) و هفت شهرستان در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر) هستند.

 

 

 

 

بهره‌گیری از متخصصان برای آموزش مباحث کرونا مورد توجه باشد2-3

بهره‌گیری از متخصصان برای آموزش مباحث کرونا مورد توجه باشد

 مدیر کمیته اطلاع‌رسانی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا خراسان جنوبی گفت: باید تمام توانمان را بر آموزش جامعه درخصوص زندگی با کرونا متمرکز کنیم و بهره‌گیری از متخصصان در این حوزه مورد توجه قرار گیرد.

ناصر نبی‌زاده در بیست و هشتمین نشست کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی شورای اطلاع‌رسانی خراسان جنوبی و کمیته اطلاع‌رسانی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا افزود: رسانه‌های استان درباره تولید ماسک‌های بادوام، قابل شست و شو و ارزان‌ قیمت برای همه مردم در هر حوزه جمعیتی با هر توان مالی، اطلاع‌رسانی لازم را انجام دهند.

وی اظهار داشت: راه‌اندازی پویش‌ها و کمک‌های مردمی و گروه‌های جهادی در حوزه تولید ماسک و اهدای آن نیز مورد تاکید استاندار قرار گرفته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با اشاره به موارد مطرح شده در آخرین جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا که هفته جاری به ریاست استاندار برگزار شد، عنوان کرد: بالاترین نرخ درگیری و گسترش بیماری در دورهمی‌های خانوادگی، مجالس عزا و ترحیم اعلام شده است لذا باید در حوزه فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی این موضوع به طور ویژه کار شود.

وی به آخرین آمار اعلام شده درخصوص وضعیت شهرستان‌های استان و نبود شهرستان در وضعیت سفید (کم‌خطر)  اشاره کرد و گفت: می‌طلبد درخصوص رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، آموزش، ساخت، تهیه و استفاده صحیح از ماسک تاکید بیشتری صورت گیرد و کمیته اطلاع‌رسانی به صورت خاص در این حوزه فعالیت خود را گسترش دهد.

در این نشست پس از ارائه نظرات و پیشنهادات اعضا مقرر شد با همکاری دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی، اتاق اصناف، سازمان صنعت، معدن و تجارت و دانشگاه علوم پزشکی با اصنافی که رعایت پروتکل‌های بهداشتی در صنف آنها اهمیت فراوانی دارد، نشستی برگزار شود تا رعایت نکات بهداشتی به صورت جدی‌تر اجرایی شود.

همچنین مقرر شد سازمان صنعت، معدن و تجارت و دانشگاه علوم پزشکی با همکاری صدا و سیما درخصوص تهیه و استفاده از ماسک توسط مردم، تولید محتوا و آموزش‌های لازم را در دستور کار قرار دهند و دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی گزارشی از سازمان‌هایی که درگاه ویژه اخبار کرونا را در سایت و کانال‌های خبری خود راه‌اندازی کرده‌اند، تهیه و در جلسه بعدی ارائه دهد.

کمیته اطلاع‌رسانی ستاد استانی کرونا مقرر کرد صدا و سیما و رسانه‌های استان درخصوص استفاده از ماسک، پویش‌های اهدای ماسک و سبک زندگی با کرونا اطلاع‌رسانی‌های لازم را انجام دهند و از ظرفیت متخصصان این حوزه بهره بگیرند.

همچنین محتواهای تولید شده در حوزه‌های مختلف مبارزه با کرونا توسط دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی برای ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ارسال شود و این ستاد نسبت به بازنشر آن در بسترهای اطلاع‌رسانی کانون‌های سطح استان اقدام کند.

 

 

 

 

 

همراهی استانداری خراسان جنوبی با شهرداری‌ها برای درآمدزایی3-7

همراهی استانداری خراسان جنوبی با شهرداری‌ها برای درآمدزایی

 معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی از آمادگی استانداری برای همراهی با شهرداری‌های استان در اجرای طرح‌های اقتصادی و درآمدزا خبر داد. سید کمال‌الدین میرجعفریان در دومین نشست کارگروه استانی اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به شهرداری‌های استان گفت: آماده هستیم تا از طریق اعطای تسهیلات به اجرای تمامی طرح‌های درآمدزای شهرداری‌ها که توجیه اقتصادی و فنی لازم را داشته باشند، کمک کنیم.

وی ادامه داد: این همراهی ضمن ایجاد اشتغال پایدار به خودکفایی و کسب درآمدهای پایدار در شهرداری‌ها کمک می‌کند.

معاون استاندار خراسان جنوبی از اعضای کارگروه اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به شهرداری‌ها برای دقت و نظارت عالیه بر فرآیند تهیه و اجرای طرح‌های مصوب تشکر کرد.

در این نشست پس از بررسی طرح‌های ارائه شده توسط شهرداری‌های استان با پرداخت تسهیلات از محل منابع سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به شهرداری‌های نهبندان و شوسف موافقت شد.

موافقت با پرداخت تسهیلات خرید کمپرسی برای شهرداری شوسف، تسهیلات اجرای طرح بازار سنتی شهرداری نهبندان، آزادسازی مرحله سوم و چهارم تسهیلات احداث استخر ذخیره آب‌های سطحی شهرداری فردوس، مرحله سوم تسهیلات احداث سنگ‌شکن و شن‌شویی شهرداری عشق‌آباد و نیز تسهیلات مکمل طرح احداث سنگ‌شکن شهرداری حاجی‌آباد از دیگر مصوبات این جلسه بود.

خراسان جنوبی با جمعیت کمتر از ۸۰۰ هزار نفر، ۳۰ شهر و هزار و ۷۵۰ روستا دارد.

 

 

 

راه اندازی نخستین کمپ ترک اعتیاد شهرستان نهبندان2

در سومین روز از هفته بهزیستی، نخستین کمپ ترک اعتیاد شهرستان نهبندان راه اندازی شد.

این مرکز با مشارکت بخش خصوصی راه اندازی و تجهیز شده است.

بخش خصوصی برای افتتاح نخستین کمپ ترک اعتیاد شهرستان نهبندان ۱۵۰ میلیون تومان هزینه کرده است.

عرب نژاد مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی در مراسم افتتاح این کمپ گفت: این مرکز ظرفیت پذیرش ۳۰ متقاضی برای اقامت میان مدت ۲۱ روزه برای درمان معتادان را دارد.

 

 

 

کمبود فضای آموزشی در خراسان جنوبی/۳۴۰ کلاس درس دو نوبته است3-5

کمبود فضای آموزشی در خراسان جنوبی/۳۴۰ کلاس درس دو نوبته است

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی از کمبود ۳۶۰ کلاس درس در استان خبر داد و گفت: ۳۴۰ کلاس درس در استان نیز دو نوبته فعال است.

محمود چاوشان بیان کرد: در حال حاضر ۳۶۰ کلاس درس در سایت مساکن مهر بیرجند و شهرستان های تابعه کمبود داریم.

وی ادامه داد: از این تعداد ۲۴۰ مورد مربوط به مساکن مهر شهرستان بیرجند و ۱۲۰ کلاس درس هم مربوط به مساکن مهر دیگر شهرستان ها است.

چاوشان از وجود ۳۴۰ کلاس درس دونوبته در استان خبر داد و افزود: به دلیل مهاجرت روستاییان به شهرها تعداد قابل زیادی از مدارس در روستاها خالی بوده که بر حجم متقاضیان مدارس داخل شهر می افزاید.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی بیان کرد: در حال حاضر ۵۹ کلاس درس کانکسی بالای ۱۰ دانش آموز در استان وجود دارد که تا اول مهر ماه جایگزین و حذف می شوند.

چاوشان افزود: همچنین ۵۰ کلاس درس کانکسی زیر ۱۰ دانش آموز در استان وجود دارد که نیازمند احداث کلاس درس جایگزین هستند.

وی با بیان اینکه تا اول مهرماه سال جاری ۹۴ مدرسه با ۲۰۰ کلاس درس به بهره برداری می رسد، اظهار کرد: بیش از ۹۰ درصد این پروژه ها مشارکتی است.

کد خبر 4973846

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور