پیام شهروند

باسلام.خواهشمنداست درصورت امکان نسبت به خط کشی خیابان قدس غربی جهت جلوگیری ازهرگونه حوادث ناگوارشهرداری محترم اقدام فرمائید.درضمن اسفالت خیابان مربوطه بدلیل عمرطولانی فاقدکیفیت می باشد.تشکر

باسلام خدمت استاندار پرتلاش و پیگیر استان
جمعی از اهالی خیابان سپیده خواهشمندیم در خصوص ورودی این خیابان از تقاطع محلاتی دستورات لازم را به دلیل تصادفات و خطرات مختلف مبذول فرمایید خسته شدیم بس که وعده طی ده سال از شهرداری شنیدیم .سپاس

با سلام
راهنمایی و رانندگی به جا اینکه در میدان قدس به کمربند گیر می دهند و جریمه می کنند با رانندگان متخلفی که گاهی در خیابان ها و حتی کوچه ها با سرعت زیاد خطر ساز می شوند برخورد نمایند .

باسلام ازمسولان اب شهرستان قاینات مى خواهیم یک سرى به روستاى چلونک بزنند ببینند مردم ازبى ابى چه میکنند دراین روزهاى کرنایى

سلام علیکم.جاده آسفالت میدان ابن حسام به سمت چهارراه انقلاب کی درست میشود؟از بس موج داره داغون شدیم

باسلام:از پرسنل دلسوز و زحمتکش اداره مخابرات خراسان جنوبی خواهشمندیم که وضعیت آنتن دهی تلفن همراه ایرانسل وثابت روستایی را ساماندهی کنند. در روستای روشناوند خیلی وضعیت تلفن خراب است لطفااین امر را پیگیری فرمایید.باتشکر

استاندارمحترم سلام.بحران بی آبی درروستای روبیات بیداد میکند،درهفته4الی5روزآب قطع است.جناب اقای استاندارکاش فرمایش جنابعالی را اجرایی میکردندوبرای یک روزهم که شده آب منازل مسؤولین اداره آب راقطع میکردندتامتوجه شوند که بی آبی جگرمردم راخون کرده وآنهامدام وعده های پوچ توخالی میدهند،.

سلام.خداقوت آیا درست یک جوان متاهل درس خونده با مدرک زحمتکش باید بیکار باشه کارگری کنه قسط وام ازدواج بده کرایه خونه بده یارانه معیشتیش قطع باشه به اداره کار مراجعه کنه جوابش این بده خانم پشت میز که دست مانیست رییس جمهور یک حرف زده برا خودش؟ ! آیا درست ما فقط خدا داریم مسئول پیگیری خواهش.

با سلام شهرداری که اینقدر از اراضی موسوی پول می گیرد بگوید روکش آسفالت خیابان های دیگر واجب یا اراضی موسوی که خاکی و بدون حتی جوبه و … با اینکه سالها پیش پول آماده سازی گرفته

جناب آقای استاندار! متاسفانه علی رغم پیام ها و پیگیری های مکرر و عدم پاسخگویی در خصوص تعیین و تکلیف ورودی خیابان سپیده تقاطع محلاتی توسط شهرداری ،انتظار می رود همچنان که روحیه جهادی شما زبانزد هست ،شاهد دستور پیگیری مجدانه جنابعالی باشیم چرا که قریب به 10 سال از این موضوع می گذرد تا کی باید صبر و انتظار داشت؟!

باسلام مسولین اداره آب ازمشکل آب حرف می زنند چرا آب بندامیر به هدرمی رود دریک سد جمع آوری شود با تشکرشهروند بیرجندی

باسلام یکی ازدلایل افزایش کرونا دراین ایام برگزاری امتحانات دانشگاهها است امیدواریم امتحانات دانشگاهها مخصوصا علمی کاربردی غیر حضوری برگزارشود.

سلام می خواستم بگم اگربخاطر کرونا برداشت آب از خیابان نیلوفر وظفر غیربهداشتی وغدغن شده ومدتی است بسته شده آیا مردمی که برای بر داشت آب میرن بند دره اونجا بهداشتی وضد کروناست جواب منطقی نیست باداشتن چندین شیر اونجا احتمال کرونا وجوددارد ولی بنددره بااون همه ازدهام جمعیت
کروناوجودندارد خواهشا منعکس فرمایید
باتشکرازشما

سلام خدمت شهردار سختکوش شهر سربیشه و همکاران محترمشون؛اهالی ساکن در کوچه آزادی14(شهرک منیزیم)از سال1378 که هزینه آماده سازی ساختمان رو پرداخت کردند انتظار آسفالت کوچه رو میکشن لطفا یه نیم نگاهی به اونجا هم بیندازید(گاز کشی و اجرای فاضلاب هم انجام شده)علت خاکی بودنش چیه؟؟

هر جا استاندار جهادی و سخت کوشمان جناب معتمدیان ورود پیدا کردند انجا گلستان شد ضمن خداقوت به ایشان در خواست دارم به موضوع گرانی زمین و مسکن در بیرجند ورود نمایند .

اخبار خراسان جنوبی / تفاهم‌نامه‌های خراسان جنوبی از امضا تا اجرا

ورود دادستان بیرجند به موضوع منطقه گردشگری چهارده

ورود دادستان بیرجند به موضوع منطقه گردشگری چهارده

خراسان جنوبی دادستان عمومی و انقلاب بیرجند در پی مسائل پیش آمده در خصوص منطقه گردشگری چهارده بیرجند و ممانعت از ورود مردم به این منطقه، از این روستا بازدید میدانی انجام داد.

سید حسین مقدس، امروز دوشنبه ۹ تیر در حاشیه بازدید از منطقه گردشگری چهارده بیرجند در پی اعتراض‌های مردمی، اظهار کرد: در راستای صیانت از حقوق عامه و حقوق روستاهایی که در بالا دست این تفرجگاه هستند، بازدیدی از منطقه گردشگری چهارده صورت گرفت.

به گزارش ایسنا، وی تصریح کرد: حل این موضوع نیاز به بررسی بیشتری دارد و پس از بررسی میدانی صورت گرفته در دادستانی، در خصوص بازگشایی آن و یا هر نوع تصمیم دیگر اظهار نظر می‌شود.

مجموعه آبشارهای چهارده بیرجند از 80 آبشار بزرگ و کوچک تشکیل شده که در مسیر کوهنوردی قله باقران قرار گرفته‌اند و از جمله آبشارهای زیبای خراسان جنوبی بشمار می‌رود. این مجموعه آبشارها منظره بسیار زیبایی را بوجود آورده و در کنار روستایی به همین نام واقع شده‌اند. این روستا به ویژه در فصل بهار و تابستان پذیرای گردشگران بسیاری است.

در این روستا بخشی از زمین‌ها به بخش خصوصی واگذار شده تا فضای تفریحی و اقامتی در آن ساخته شود، اما چند روزی است که در ورودی این روستا و آبشار، درب بزرگی نصب شده و بنری که روی آن نوشته شده: “منطقه اختصاصی، لطفاً وارد نشوید”.

حال مسئولان استان در پی اعتراض‌های مردمی به این مسئله ورود پیدا کردند تا تصمیم‌های مقتضی اخذ شود.

 

 

رؤسای هیئت‌های موتورسواری و اتومبیلرانی و اسکیت خراسان جنوبی معرفی شدند

سامان اکبرپور با کسب اکثریت آراء، به مدت چهار سال رئیس هیئت موتورسواری و اتومبیلرانی خراسان جنوبی شد.

ظهر امروز مجمع انتخاب رئیس هیئت موتورسواری و اتومبیلرانی خراسان جنوبی، با حضور مازیار ناظمی سرپرست فدراسیون و عزیزی مدیرکل ورزش و جوانان استان برگزار و سامان اکبرپور با کسب 11 رای از 12 رای اعضای مجمع به مدت چهار سال به عنوان رئیس هیئت موتورسواری و اتومبیلرانی خراسان جنوبی انتخاب شد.

همچنین بهروز آدینانی، برای چهار سال رئیس هیئت اسکیت خراسان جنوبی شد.

در مجمع عمومی انتخاب رئیس هیئت اسکیت استان، بهروز آدینانی با کسب 7 رای از مجموع 12 رای  برای چهار سال به عنوان رئییس هیئت اسکیت خراسان جنوبی انخاب شد.

 

 

 

 

 

 

آگاه سازی جوانان از مضرات مواد مخدر، از وظایف اصلی رسانه‌ها

فرهنگ سازی و آگاه کردن جوانان و نوجوانان از بلای خانمان سوز اعتیاد، یکی از وظایف اصلی رسانه هاست.

، مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت در استان، در گردهمایی علمای آگاه سازی جوانان از مضرات مواد مخدر، از وظایف اصلی رسانه‌هااهل سنت خراسان جنوبی گفت: دشمنان امروز، جوانان و نوجوانان ما را هدف قرار داده اند و با ترویج اعتیاد، قصد دارند ایمان و اراده جوانان را از آنان بگیرند که وظیفه علمای تسنن و تشیع در خصوص آگاهی بخشیدن و فرهنگ سازی در این زمینه، بسیار خطیر و مهم است.
حجت الاسلام مشرفی افزود: رسانه‌های جمعی نیز در این خصوص نقش مهمی دارند و باید بیش از پیش در این زمینه گام برداریم.
دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر استان هم گفت: سال گذشته از ورود ۵۰ تن مواد مخدر به خراسان جنوبی و انتقال آن به استان‌های دیگر جلوگیری شد.
حسنی مقدم افزود: از آغاز امسال تاکنون نیز، ۲۲ تن مواد مخدر در مبادی ورودی و خروجی خراسان جنوبی کشف شده است.

 

 

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس:
مشکلات معادن خوسف پیگیری می شود
خسروی اسفزار با بیان اینکه معادن یکی از پیشران های توسعه استان خراسان جنوبی است، گفت: مشکلات معدن طلای شادان خوسف پیگیری می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از خوسف، نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی به همراه فرماندار خوسف و تعدادی از مسئولان محلی ظهر امروز دوشنبه (9 تیر) از معادن طلا و مس شهرستان خوسف بازدید و در جریان مشکلات این معادن و روستاهای اطراف این شهرستان قرار گرفت.

نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در جریان بازدید از معدن طلای شادان خوسف، اظهار کرد: هم اکنون کشور در شرایط جنگ اقتصادی است و لذا همه مسئولان برای پیروزی در این برهه از زمان باید در کنار هم باشند تا شاهد رونق و توسعه باشیم.

خسروی اسفزار با بیان اینکه معادن یکی از پیشران های توسعه خراسان جنوبی است، گفت: مشکلات معدن طلای شادان خوسف در استان پیگیری و اگر نیاز باشد از طریق مجلس و وزارتخانه صمت دنبال می شود.

در این دهگردشی از قسمت های مختلف این معدن بازدید انجام و در ادامه این دهگرشی، نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس در جمع مردم روستای علی آباد زارعین خوسف حضور یافت و گفت: هدف از این بازدید، آشنا شدن با مشکلات و پتانسیل های خوسف است، لذا مشکلات توسط مدیران مربوطه احصا و رصد خواهد شد.

خسروی اسفزار اضافه کرد: وظیفه نماینده مردم، اجرایی کردن امور نیست بلکه وظیفه یک نماینده نظارت و قانون گذاری است تا در توسعه روستا به نفع مردم عمل کند.

در این روستا مشکلاتی در خصوص ممیزی و واگذاری زمین از سوی منابع طبیعی، واگذاری زمین برای احداث مسکن، احداث سیل بند در حاشیه روستا، بکار گیری جوانان در معادن منطقه از سوی مردم مطرح  شد.

از مهمترین موضوعات مطرح شده در این روستا تعویض لوله های فرسوده شبکه آبرسانی بود چراکه به گفته اهالی این روستا، آبرسانی به روستای علی آباد زارعین از سال 1366 انجام شده است که هم اکنون فرسوده و هدر رفت آب بالایی دارد.

اهالی روستای علی آباد زارعین با اشاره به تردد خودروهای سنگین حمل مواد معدنی از معادن منطقه و تخریب این جاده، درخواست روکش جاده ماژان و ا رتقای جاده روستایی به جاده اصلی را مطرح کردند.

تقویت زیرساخت های اینترنت در روستای علی آباد زارعین، کانال کشی آب برای توسعه بخش کشاورزان، اجرای سیستم های آبیاری نوین و تحت فشار از دیگر درخواست های اهالی این روستا بود.

سه روش برای بازگشایی مدارس خراسان جنوبی تعریف شد

سه روش برای بازگشایی مدارس خراسان جنوبی تعریف شد

بیرجند – ایرنا – مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: سه روش برای بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید تعریف و تدوین شده است و در صورت اعلام وضعیت سفید از سوی ستاد مقابله با کرونا، مدارس طبق روال معمول بازگشایی می‌شود.

 محمدعلی واقعی روز دوشنبه در دومین نشست شورای آموزش و پرورش استان خراسان جنوبی که به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار در سالن شهید ماژانی استانداری برگزار شد افزود: در صورت وضعیت سفید جشن بازگشایی مدارس به میزبانی یکی از شهرستان‌های خوسف، نهبندان، سرایان، زیرکوه و سربیشه با حضور استاندار و اعضای شورای آموزش و پرورش استان برگزار می‌شود.

وی گفت: در صورت اعلام وضعیت زرد از سوی ستاد مقابله با کرونا، از ۲ روش حضوری و مجازی استفاده می‌شود به این صورت که کلاس‌های درس با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی و با نصف جمعیت کلاس‌ها تشکیل می‌شود و فعالیت مدارس به دلیل افزایش تعداد کلاس‌ها به صورت زوج و فرد خواهد بود و همزمان نیز خدمات از طریق فضای مجازی ارایه خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی اظهار داشت: همچنین در صورت اعلام وضعیت قرمز ارایه خدمات و فعالیت‌های آموزشی و پرورشی از طریق فضای مجازی است و در مناطق روستایی و عشایری محروم از اینترنت و فضای مجازی به صورت توزیع درسنامه و بسته‌های غیر برخط انجام می‌شود.

وی آموزش در خانه، فعالیت در مدرسه، تقویت آموزش مجازی و سواد رسانه‌ای را مهمترین سرفصل‌های آموزش و پرورش خراسان جنوبی در سال تحصیلی جدید برشمرد و با اشاره به تشکیل ستاد بازگشایی مدارس گفت: آموزش و پرورش استان از آمادگی کامل برای بازگشایی مدارس از ابتدا یا نیمه شهریور ماه سال جاری برخوردار است.

واقعی عنوان کرد: مدت زمان تدریس در فضای مجازی برای هر کلاس در دوره ابتدایی ۳۰ دقیقه و برای متوسطه ۳۵ دقیقه خواهد بود.

وی افزود: تا قبل از این امکان صدور گواهینامه المثنی برای افرادی که گواهینامه‌هایشان به دلایل مختلف از قبیل سیل، زلزله، آتش‌سوزی و سایر موارد مفقود شده یا از بین رفته بود، وجود نداشت و این افراد در ادامه تحصیل به ویژه در کشورهای دیگر به مشکل بر می‌خوردند لذا از امسال امکان گواهینامه المثنی برای این افراد فراهم شده است.

وی از اجرای طرح آجر به آجر در آموزش و پرورش خراسان جنوبی نیز خبر داد و گفت: در این طرح که یکی از بسته‌های طرح تحولی در زمینه جلب مشارکت‌های مردمی است، کمک‌های خرد مردم اعم از فرهنگیان، دانش‌آموزان، بازاریان، کسبه و سایر اقشار مردم که قصد کمک به امر مقدس مدرسه‌سازی را داشته ولی تمکن مالی ندارند جمع‌آوری شده و به صورت هدفمند در زمینه مدرسه‌سازی هزینه می‌شود.

دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی از آجر به آجر به عنوان زمینه‌ساز تکمیل پروژه‌های آموزشی یاد و بیان کرد: خیر بودن به ویژه در زمینه تعالی فکر و اندیشه نشانگر وسعت نگاه و شخصیت همه‌جانبه کسانی است که در این مسیر گام بر می‌دارند.

همچنین در این نشست از برنامه سال ۹۹ آموزش و پرورش استان خراسان جنوبی منطبق با سند تحول بنیادین رونمایی شد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: در این برنامه سالانه اجرای ۱۹۱ برنامه با ۸۳۱ فعالیت منطبق با اهداف و ساحت‌های سند تحول بنیادین تدوین شده است.

 

 

 

 

 

 

قاچاق سوخت در نهبندان ۸۵ درصد کاهش یافت

قاچاق سوخت در نهبندان ۸۵ درصد کاهش یافت

فرماندار نهبندان گفت: در سه ماه نخست امسال ۳۷ هزار لیتر سوخت قاچاق در این شهرستان کشف و ضبط شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش چشمگیر حدود ۸۵ درصدی داشته است.

مجید بیکی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شهرستان مرزی نهبندان چون در مسیر عبور و مرور و ترانزیت برخی استان‌های مرزی قرار دارد شاهد قاچاق سوخت توسط افراد بعضا غیربومی هستیم.

وی بیان کرد: حتی از استان‌های غربی کشور افرادی در زمینه قاچاق سوخت در ایست و بازرسی شهرستان دستگیر شدند و عمده قاچاقچیان سوخت، بومی نیستند.

فرماندار نهبندان اظهار داشت: این شهرستان در حال حاضر با کمبود زیرساخت‌هایی در ایست و بازرسی مواجه است که نیاز به توجه مسوولان دارد.

وی خواستار تقویت نقاط و گلوگاه‌های مبارزه با قاچاق سوخت در شهرستان شد و ادامه داد: بخش عمده کشفیات قاچاق در اختیار سازمان اموال تملیکی می‌شود که باید زیرساخت یا نمایندگی این سازمان در نهبندان ایجاد شود.

بیکی تصریح کرد: یکی از اقدامات موثر در کاهش قاچاق سوخت در استان یا شهرستان نهبندان، اختصاص و افزایش سهمیه سوخت مرزنشینان از سال گذشته تاکنون در پی رایزنی‌های استاندار بوده است.

وی یادآور شد: افزایش سهمیه سوخت کمک زیادی به مرزنشینان ساکن در این منطقه کرد و سبب افزایش بنیه اقتصادی و کمک معیشت برخی ساکنان مرز شده و به احیای مناطق مرزی کمک کرده است.

فرماندار نهبندان در ارتباط با طرح کدینگ کارت‌های سوخت وسایط نقلیه بنزینی در شهرستان مرزی نهبندان گفت: این طرح تاکنون به شهرستان ابلاغ یا اجرا نشده است.

وی با اشاره به اینکه این شهرستان بیش از ۹۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد افزود: بایستی از فرصت‌های این مهم بهره‌مند و با تهیدات احتمالی نیز مقابله کرد.

سهمیه مرزنشینان استان از عواید حاصل از فروش سوخت در سال‌های قبل از سال ۹۸، رقمی در حد ۵۰ هزار تومان بود و به افرادی تعلق می‌گرفت که در شعاع ۲۵ کیلومتری مرز سکونت داشتند اما با پیگیری‌های استاندار ضمن اینکه شعاع برخورداری مناطق به ۵۰ کیلومتر رسید، سهمیه خانوارها از عواید فروش سوخت هم به رقم ۷۱۴ هزار تومان افزایش یافت.

 

 

برداشت 500 تن زردآلو از باغات شهرستان فردوس

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خراسان جنوبی گفت: با توجه به بارندگی‌های خوب و اینکه سرمای بهاره در شهرستان نداشتیم محصول زردآلوی امسال دارای عملکرد و مرغوبیت خوبی است.

محمد تقی آژنگ افزود: سطح زیرکشت زردآلو در شهرستان 44 هکتار است و ارقام زردآلو نارنجی، شاهرودی و محلی است که پیش‌بینی می‌شود حدود 500 تن زردآلو از سطح باغات شهرستان برداشت شود.

شناسایی بیش از 10 گونه جدید خزنده در خراسان جنوبی

بیش از ده گونه جدید خزنده در مطالعات انجام شده‌ی اداره کل حفاظت محیط زیست استان شناسایی شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با بیان اینکه شناسایی این تعداد گونه جدید خزنده، نشان از تنوع زیستی خوب استان دارد، گفت: برای انجام مطالعات وضعیت جمعیتی، پراکنش و زیستگاه‌های خزندگان در استان 30 میلیون تومان از محل اعتبارات ملی هزینه شد.

حسن اکبری با اشاره به اینکه اگرچه وضعیت خراسان جنوبی از نظر تنوع زیستی خوب است اما جمعیت خزندگان در استان وضعیت مطلوبی ندارد افزود: علت اصلی کاهش جمعیت خزندگان در استان، تبدیل و تصرف زیستگاه هایشان، چرای بی رویه دام و ترس انسان از خزندگان و کشتن آنهاست.

وی بیان کرد: تاکنون 60 نوع خزنده در استان خراسان جنوبی شناسایی شده است.

اختصاص 30 میلیارد ریال اعتبار برای تأمین آب عشایر استان

مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی گفت: 30 میلیارد ریال اعتبار برای تأمین ساخت دو هزار متر مکعب مخزن ذخیره آب برای عشایر خراسان جنوبی اختصاص یافت.

عصمتی‌پور بیان کرد: با پیگیری استاندار و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان این میزان اعتبار، برای ساخت و تامین 2 هزار متر مکعب مخزن ذخیره آب شرب در قالب 200 تانکر ثابت به اداره عشایر استان اختصاص یافت.

وی  افزود: با اجرای این طرح حدود 5 درصد از هدر رفت آب حمل شده به مناطق جلوگیری خواهد شد که ارزش آن معادل حداقل 7 میلیارد ریال است.

مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی تصریح کرد: در حال حاضر آب شرب مورد نیاز انسان و دام عشایر برای 6 هزار و 500 خانوار با تانکر تامین می‌‌شود.

همکاری 2 هزار عامل و مبلغ زکات در استان

مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی گفت: تغییر نگاه مردم نسبت به فریضه زکات می‌تواند عاملی مهم و تاثیرگذار در رفع فقر باشد.

رضا سلم‌آبادی افزود: سازمان‌دهی مبلغان و عاملان زکات، گسترش تبلیغات میدانی و بهره‌گیری از ظرفیت شوراهای اسلامی از جمله اقدامات کمیته امداد در توسعه فرهنگ زکات است.

وی بیان کرد: هم اکنون تعداد مودیان یک هزار و 161 نفر، عاملین 587 نفر و مبلغین را 277 نفر در بحث جمع آوری زکات با کمیته امداد استان همکاری دارند و زکات جمع‌آوری‌ شده در سرفصل‌های کمک‌معیشت، تهیه جهیزیه، ساخت و بازسازی مسکن، کمک‌هزینه تحصیلی و کمک درمانی برای نیازمندان هزینه می‌شود.

پلمب هفت تالار در خراسان‌جنوبی

رئیس اتاق اصناف خراسان‌جنوبی گفت: طبق گزارش اداره اماکن و دانشگاه علوم پزشکی هفت تالار در خراسان‌جنوبی به علت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی پلمب شدند.

رضا علیزاده اظهار داشت: از ابتدای شیوع کرونا و حتی بعد از بازگشایی اصناف، تالارها تنها مجاز به توزیع غذا و پذیرش مهمان به صورت انفرادی بوده و نمی‌توانستند پذیرای مراسم عمومی چون عروسی‌ها باشند.

وی با بیان اینکه متأسفانه برخی از تالارهای خراسان‌جنوبی از این دستورالعمل تخطی کردند، بیان‌کرد: به واسطه همین بی توجهی نسبت به دستورالعمل‌ها و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و برگزاری مراسم در تالارها طبق گزارش اداره اماکن و دانشگاه علوم پزشکی هفت تالار در استان پلمب شدند.

رئیس اتاق اصناف خراسان‌جنوبی تصریح کرد: طبق ابلاغیه علوم پزشکی به جز در شهرستان‌های درمیان و خوسف که وضعیت در آنان مطلوب است در 6 شهرستان دارای وضعیت نارنجی و قرمز تالارها اجاره اینکه پذیرای مراسم باشند، ندارند.

پیش بینی برداشت 11 تن گوجه فرنگی در استان

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: پیش بینی می‌شود امسال 11 هزار و 200 تن گوجه فرنگی از مزارع استان برداشت شود.

حسینی با اشاره به این که پارسال سطح زیرکشت گوجه فرنگی در استان 402 هکتار بوده است افزود: در سال زراعی قبل 9 هزار و 200 تن گوجه فرنگی در استان تولید شد.

وی بیان کرد: امسال سطح زیر کشت این محصول در استان 399 هکتار است.

تربیت 70 تسهیلگر برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی

معاون جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از تربیت 70 تسهیلگر در قالب طرح پیمان برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی در استان خبر داد.

فائزه موهبتی با اشاره به آسیب های اجتماعی موجود در جامعه بیان کرد: متاسفانه امروزه آسیب‌های اجتماعی به گونه‌ای فراگیر شده که  در هر سن و قشری پدیدار می‌شود.

وی خواستار پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی شد و اظهار داشت: تاکنون اقدامات خوبی از سوی جمعیت هلال احمر در راستای پیشگیری از بروز آسیب‌ها انجام شده که می‌طلبد این روند استمرار داشته باشد.

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی برگزاری کارگاه های آموزشی را از جمله اقدامات انجام شده طی سال گذشته در زمینه مبارزه با آسیب‌های اجتماعی دانست و گفت: این کارگاه‌ها با هدف پیشگیری از آسیب‌هایی اعم از اعتیاد و مواد مخدر برگزار شده است که در مجموع 9 هزار و 800 نفر آموزش‌های ارائه شده را فرا گرفته‌اند.

موهبتی از اجرای طرح پیمان خبر داد و گفت: در راستای اجرای این طرح افرادی به عنوان تسهیلگر تربیت می‌شوند و بعد از گذراندن دوره های آموزشی در مناطق مختلف به ارائه مباحث پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی می‌پردازند که طی سال گذشته 70 تسهیلگر در قالب طرح پیمان در سطح استان تربیت شدند و این افراد آموزش‌های مرتبط با آسیب‌های اجتماعی را به 9 هزار و 800 نفر ارائه کردند.

 

 

 

 

 

پروژه کارآفرینی پرورش طیور هلال احمر خراسان جنوبی به بهره‌برداری رسید

پروژه کارآفرینی پرورش طیور هلال احمر خراسان جنوبی به بهره‌برداری رسید

ایسنا/خراسان جنوبی طی مراسمی با حضور جمعی از مسئولان پروژه داوطلبی و کارآفرینی پرورش طیور اعضای جمعیت هلال احمر در قالب پرورش شتر مرغ در شهرستان قاین به بهره‌برداری رسید.

امروز دوشنبه ۹ تیر با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی پروژه داوطلبی و کارآفرینی اعضای جمعیت هلال احمر در قالب پرورش شتر مرغ در شهرستان قاین به بهره‌برداری رسید.

به گزارش ایسنا، محمدرضا رضایی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی در این مراسم بیان کرد: بررسی تاریخی کشور نشان می‌دهد ایران اسلامی نیازمند یک دکترین برای پیشرفت و نظریه‌ای برای جهش اقتصادی بوده تا بتواند در مقابل دشمن با شرف و عزت مسیر اسلامی خودش را طی کند.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در طول دو دهه گذشته به ویژه با انتخاب شعارهای سال، تعیین سیاست‌های ابلاغی و سخنرانی‌های مکرر تلاش کردند دکترین اقتصاد مقاوتی و پیشرفت این کشور در لایه‌های مختلف نظام را نهادینه کنند.

رضایی با بیان اینکه با توجه به جنگ اقتصادی دشمن، تحقق بخشیدن شعار سال جاری مبنی بر جهش تولید نقش جهاد را ایفا می‌کند، گفت: تولید و اقتصاد مقاومتی، تنها راه برون رفت از توطئه‌های دشمن است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی با اشاره به پروژه کارآفرینی هلال احمر بیان کرد: اعضای داوطلب جمعیت شهرستان قاین در راستای عمل به منویات رهبری، در راه تولید گام برداشتند.

وی با بیان اینکه ۴۰ نفر از امدادگران با ایجاد شرکت تعاونی برای پرورش شتر مرغ اقدام کرده‌اند، اظهار کرد: آورده اولیه افراد برای اجرای پروژه ۹۰۰ میلیون ریال بوده است.

رضایی با اشاره به حمایت‌های هلال احمر از این پروژه بیان کرد: تامین زمین مورد نیاز و زیرساخت‌های لازم و پرداخت ۱۶۰ میلیون ریال کمک نقدی، از جمله حمایت‌های هلال احمر بوده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی ادامه داد: این طرح اولین پروژه داوطلبی و امدادی در سطح خراسان جنوبی و کشوری بوده که در راستای شعار سال تعریف شده است.

وی خاطرنشان کرد: امید است بتوانیم با اجرای اینگونه از طرح‌ها، در عمل به فرمایشات رهبری در عرصه اقتصاد مقاومتی گام برداریم.

 

 

 

 

 

 

 

 

تفاهم‌نامه‌های خراسان جنوبی از امضا تا اجرا5-7

 ایجاد سه هزار شغل جدید در قالب طرح خوشه‌های صنایع دستی یکی از چهار تفاهم‌نامه‌ای بود که در سفر اخیر رییس سازمان برنامه و بودجه به خراسان جنوبی امضا شد و کمتر از ۲۰ روز پس از امضا، عملیاتی شده است.

«محمدباقر نوبخت» ۲۲ خرداد امسال سومین بار در یک سال و نیم گذشته به خراسان جنوبی سفر کرد و امضای چهار تفاهم‌نامه اشتغالزایی و جهش تولید از برنامه‌های این سفر یک روزه بود.

او که سفرش را از شهرستان طبس در ۲۷۰ کیلومتری مرکز استان شروع کرد، پس از افتتاح و کلنگ‌زنی همزمان چند طرح عمرانی پای میز امضای تفاهم‌نامه با استانداری خراسان جنوبی نشست که یکی از آنها در حوزه صنایع دستی است.

نوبخت در همین سفر پنج هزار واحد مسکونی روستایی را در خراسان جنوبی افتتاح کرد که در پی امضای تفاهم‌نامه ساخت ۱۰ هزار واحد مسکن محرومان استان بین سازمان برنامه و بودجه، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و کمیته امداد امام خمینی (ره) در اسفند ۹۷، ساخته شدند.

رییس سازمان برنامه و بودجه بهمن ۹۸ نیز در سفر به خراسان جنوبی ۲ هزار واحد از این تعداد را افتتاح کرده بود و خرداد امسال گفت که بقیه واحدها تا ماه‌های آتی تکمیل می‌شود یعنی پروژه‌ای به این وسعت از آغاز تا پایان یک سال و نیم زمان می‌برد.

استاندار خراسان جنوبی یک روز قبل از سفر اخیر معاون رییس جمهوری به طرح پایلوتی اشاره کرد که اولین بار در سطح کشور در خراسان جنوبی عملیاتی می‌شود و گفت: طی تفاهم‌نامه‌ای که بین استانداری و سازمان برنامه و بودجه کشور منعقد می‌شود، تعداد سه هزار شغل ثابت و پایدار در حوزه صنایع دستی استان ایجاد خواهد شد.

محمدصادق معتمدیان افزود: برای تحقق این برنامه، مطالعات وسیعی در سطح استان صورت گرفته و با توجه به ظرفیت‌های استان، خوشه‌های صنایع دستی در سطح استان شناسایی شدند و جامعه هدف این طرح که از حمایت بیمه‌ای، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و کمک‌های بلاعوض برخوردار خواهند شد، افرادی هستند که مهارت لازم را دارند.

وی اظهار داشت: تمامی مراحل چرخه تولید صنایع دستی شامل تامین مواد اولیه، فروش تولیدات و مهارت‌آموزی در این طرح پوشش داده می‌شود و در سال جهش تولید، اتفاقات خوبی را برای استان رقم خواهد زد.

طبق این تفاهم‌نامه برای ایجاد سه هزار شغل در قالب خوشه‌های صنایع دستی در ۱۱ شهرستان و در ۱۱ رسته شغلی به تناسب مزیت‌های هر شهرستان حمایت لازم صورت می‌گیرد.

بر این اساس چرخه محصولات صنایع دستی از آموزش تا تولید، بسته‌بندی و فروش متناسب با ظرفیت‌های هر منطقه تکمیل می‌شود و پرداخت وام قرض‌الحسنه ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومانی و بیمه رایگان یکساله از مزایای این طرح است.

آغاز پرداخت تسهیلات به صنعتگران

کمتر از سه هفته پس از امضای تفاهم‌نامه، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی از آغاز پرداخت تسهیلات به صنعتگران طرح خوشه‌های صنایع دستی خبر داد.

حسین عباس‌زاده افزود: با توجه به تاکید استاندار بر ایجاد سه هزار شغل جدید در قالب طرح خوشه‌های صنایع دستی در سال جهش تولید، پس از پیگیری‌های به عمل آمده و شناسایی سه هزار و ۲۵۰ صنعتگر در ۱۱ خوشه صنایع دستی در سطح روستاها و شهرستان‌های استان، پرداخت تسهیلات به این افراد با معرفی به صندوق کارآفرینی امید استان آغاز شد.

وی بیان کرد: در گام نخست ۳۰۰ صنعتگر روستایی در حال تشکیل پرونده در صندوق کارآفرینی امید هستند.

وی گفت: عمده رشته‌های این خوشه‌ها از رشته‌های اولویت‌دار و مزیت‌دار استان خراسان جنوبی انتخاب و معرفی شده‌اند.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بیرجند هم از آغاز طرح حمایت از خوشه‌های صنایع دستی در این شهرستان با محوریت حمایت از حوله‌بافی خبر داد.

حسنعلی فولادی گفت: در این مرحله به یکصد نفر از بانوان روستایی که به حرفه حوله‌بافی مشغول هستند یا در این رشته آموزش دیده‌اند و تاکنون از تسهیلات اشتغالزایی استفاده نکرده‌اند، تسهیلات کم‌بهره به منظور ایجاد کارگاه‌های تولید اعطا می‌شود.

او افزود: در این مرحله از طرح حمایت از خوشه‌های صنایع دستی ضمن اعطای تسهیلات به متقاضیان برای آنان پروانه تولید انفرادی صنایع دستی نیز صادر می‌شود.

وی اظهار داشت: امیدواریم با تامین منابع از طرف بانک‌ها بتوانیم از تمامی صنعتگران صنایع دستی حمایت کنیم و ضمن ایجاد زمینه اشتغال پایدار برای این صنعتگران، گامی مثبت در جهت تحقق شعار سال و جهش تولید برداریم.

حوله‌بافی از هنرهای سنتی خراسان جنوبی است که در سال‌های اخیر در برخی روستاهای استان به ویژه روستای خراشاد گسترش یافته است به طوری که در خانه هر کدام از اهالی این روستا وسایل حوله‌بافی یافت می‌شود.

حوله‌بافی (توبافی) روستای خراشاد سال ۹۷ در شورای جهانی صنایع‌ دستی ثبت شد و یکی از چهار اثر ثبت جهانی این استان به شمار می‌رود.

سند جامع صنایع دستی خراسان جنوبی تدوین می‌شود

استاندار خراسان جنوبی بتازگی در دیدار جمعی از فعالان حوزه خوشه‌های صنایع دستی استان گفت: تدوین سند جامع صنایع دستی از ماموریت‌های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است که این سند، نقشه راهی برای تعیین تکلیف برنامه‌ها و افق برنامه‌ها در آینده به شمار می‌رود.

معتمدیان به اقدامات میدانی و بررسی‌های صورت گرفته در زمینه شناسایی ظرفیت‌های استان اشاره کرد و گفت: برآورد اقدامات این است که حوزه صنایع دستی به لحاظ تعدد و تنوع، علاقمندی مردم به این هنر صنعت و گستردگی آن در مناطق مختلف روستایی و عشایری، ظرفیت بسیار خوبی است که اگر به خوبی پشتیبانی شود، می‌تواند انتفاع عمومی را به همراه داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه صنایع دستی و گردشگری از پیشران‌های توسعه استان به شمار می‌روند افزود: همین دلیل مهم سبب شد برای استفاده از ظرفیت صنایع دستی در توسعه استان ریل‌گذاری‌هایی صورت گیرد.

استاندار خراسان جنوبی گفت: تفاهم‌نامه منعقده در سفر اخیر دکتر نوبخت (رییس سازمان برنامه و بودجه) به استان و برنامه‌ریزی برای ایجاد سه هزار شغل ثابت و پایدار در زمینه صنایع دستی یکی از این اقدامات ارزشمند است و هنرمندان آموزش دیده که به جهت نداشتن سرمایه کافی یا بازار فروش و تأمین مواد اولیه نتوانسته‌اند از هنر خود درآمدی حاصل کنند، جامعه هدف این تفاهم‌نامه هستند.

وی نداشتن بسته‌بندی مناسب و نشان تجاری محصولات را از ایرادات وارده بر حوزه صنایع دستی عنوان کرد و گفت: توجه به همین دو موضوع می‌تواند در ایجاد ارزش افزوده  و فروش بهتر صنایع دستی بسیار مؤثر باشد.

معتمدیان گذراندن دوره‌های آموزشی لازم را شرط موفقیت هنرمندان این عرصه خواند و تصریح کرد: برای حصول نتیجه بهتر در این زمینه باید از ظرفیت دانشگاه و اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان استفاده شود.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه بسته‌بندی مناسب در جلب و جذب مشتری نقش مهمی دارد، استفاده از برخی تولیدات صنایع دستی مثل بوریا بافی در تولید بسته‌های مناسب و بهره‌گیری از توان سرمایه‌گذاران متقاضی را راهکارهایی برای جبران این کاستی برشمرد.

وی افزود: استان در برخی محصولات رتبه جهانی دارد اما به علت فروش فله‌ای و بدون نشان آنها، هیچ نامی از خراسان جنوبی نیست.

معتمدیان گفت: یکی از نیازهای احصا شده در زمینه صنایع دستی استان، نبود بازار فروش مناسب است که در راستای رفع این معضل، نسبت به احداث بازارچه‌های دائمی صنایع دستی در سطح شهرهای استان اقدام شد و تمام تلاش ما بر این است که بخش‌هایی از این بازارچه‌ها را تا پایان سال به بهره‌برداری برسانیم.

وی حضور در نمایشگاه‌ها را هم فرصت مغتنمی برای هنرمندان صنایع دستی عنوان کرد و گفت: امسال باید اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان برای برگزاری نمایشگاه‌های دوره‌ای برنامه‌ریزی کند به گونه‌ای که هنرمندان استان بتوانند حضور پیدا کرده و از ظرفیت نمایشگاه‌های شهرهای مختلف برای فروش محصولات خود بهره ببرند.

تفاهم‌نامه‌های دیگری نیز در ۲ سال گذشته بین استانداری خراسان جنوبی و نهادهای عمومی و حاکمیتی از جمله ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، بنیاد برکت، بنیاد مستضعفان، بسیج سازندگی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) برای محرومیت‌زدایی، اشتغالزایی و ارتقای حوزه زیرساختی این استان مرزی امضا شده که در مراحل مختلف اجرا است.

 

 

 

 

 

 

آژیر کرونا در خراسان جنوبی به صدا درآمد / ظرفیت دو بخش ویژه بیمارستان ولی‌عصر(عج) بیرجند تکمیل شد

آژیر کرونا در خراسان جنوبی به صدا درآمد / ظرفیت دو بخش ویژه بیمارستان ولی‌عصر(عج) بیرجند تکمیل شد

گروه استان‌ها ـ مدتی است آمار بیماران تنفسی در خراسان جنوبی رو به افزایش است و ظرفیت دو بخش‌ ویژه در بیمارستان ولی‌عصر(عج) بیرجند تکمیل شده و بخش سوم در دستور کار است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، مردم شهرستان بیرجند بی‌خیال کرونا در حال پرسه‌زدن در شهر هستند. افرادی دست کودکان‌شان را گرفته و مانند روزهای بدون کرونا وارد پارک می‌شوند؛ کودکانی‌که پس از مدت‌ها قرنطینه خانگی با شور و شوق کودکانه به سمت تاب و سرسره پارک می‌روند. عده‌ای هم در بازار در حال خرید هستند، در حالی که نه ماسکی بر صورت دارند و نه دستکشی در دست؛ گویا اکثر مردم بی خیال کرونا شده‌اند.

این‌روزها در خیابان، ادارات، خانه‌ها و در دورهمی‌ها شاهد نادیده گرفته‌شدن پروتکل‌های بهداشتی هستیم و برخی از مردم معتقدند که ویروس کرونا ضعیف شده است.

رفع محدودیت‌ها و شرایط آب و هوایی باعث شده تا بسیاری از افرادی که تا چندی پیش با استفاده از هشتگ “در خانه بمانیم” یکدیگر را به ماندن در خانه تشویق می‌کردند حالا بی‌محابا پا از خانه بیرون بگذارند.

بیشتر بخوانید

افزایش مجدد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور و در خراسان جنوبی از روزهای اوج آن در روزهای فروردین هم بالاتر رفته است.

سخت‌گیری‌ها نسبت به کرونا کمتر شده و با افزایش آمار مبتلایان نیازمند رعایت بیشتر مردم هستیم. تا چند روز پیش در بسیاری استانها آمار فوتی‌ها به صفر رسیده اما اکنون با افزایش مبتلایان باید بیشتر از قبل بهداشت و فواصل اجتماعی را رعایت کرد.

آمار مبتلایان به کرونا در بسیاری از مناطق سفید کشور به صورت چشمگیر افزایش یافته و خطر کرونا جدی است.

لذت صرف دورهمی “فست فود”، بستنی سنتی، آب میوه و یخ در بهشت در هوای گرم تیرماه، شلوغی اماکن تفریحی و پارکها از تصاویری است که این روزها توسط بسیاری رقم می‌خورد غافل از این که کرونا به همه جا سرک می‌کشد و روی بی توجهی‌ها، موج سواری می‌کند.

این روزها شلوغی اتوبوس‌ها در برخی مسیرهای بازار، راسته برخی اصناف و بانک‌ها تاسف آور است و کار را به جایی رسانده که مسئولان دوباره آژیر خطر را روشن کنند و نسبت به عواقب رعایت‌نکردن پروتکل‌ها هشدار جدی دهند.

رئیس بخش عفونی بیمارستان ولی‌عصر(عج) بیرجند نیز در گفتگو با خبرنگار تسنیم از تکمیل بخش دوم این بیمارستان خبر داد و برنامه‌ریزی برای بخش سوم را اعلام کرد و گفت: موارد ابتلا به  بیماری و مراجعات به ویژه در بیرجند در این ایام افزایش یافته و از 15 خرداد حجم زیاد بیماران کرونا مثبت را شاهد هستیم.  این موارد تا حدی بوده است که بخش عفونی و آی‌سی‌یو ویژه کرونا پر شده و بخش دوم نیز تکمیل شده و بخش سوم در دستور کار است.

ضیائی افزود: در بخش عفونی ظرفیت‌ها را افزایش دادیم و اینها نشان از حجم زیاد بیماران است. بیماران بدحال بیشتر سالمندان هستند که متاسفانه به دلیل عدم رعایت ما در تماس آلوده شدند و از سویی نیاز به خدمات و تجهیزات دارو داریم و وقتی آمار بیماران زیاد می‌شود نیاز به دارو و افزایش کار پرسنل و پرستاران افزایش می‌یابد.

وی ضمن تاکید بر نقش مردم در رعایت پروتکل‌ها گفت:  اگر پروتکل‌های بهداشتی را جدی نگیریم شرایط خوبی در پیش نداریم و در عید نوروز که مردم خوب عمل کردند شرایط خوب بود اما بعد از بازگشایی‌ها خیال مردم راحت شد و امروز شاهد افزایش موارد ابتلا هستیم که علت شیوع  و افزایش ابتلا گرفتن جلسات عروسی و عزا است.

رئیس بخش عفونی بیمارستان ولی عصر بیرجند افزود: شرکت در مراسم ترحیم و عروسی از دیگر عوامل ابتلا است چرا که در یکی از روستاها خانم 90 ساله فوت کرد و بیش از 36 نفر از حاضرین در مراسم فوت وی مثبت شناخته شدند و چندین نفر بستری و چند نفر بد حال هستند.

وی حجم زیاد از بیماران کرونا در استان را ابتلای خانوادگی دانست و بیان کرد: 8 نفر از یک خانواده آلوده به کرونا داریم. خانواده‌ها دورهم جمع می‌شوند، جشن تولد می‌گیرند و یا مسافرت‌ها تاثیر زیادی دارد چرا که خیلی از بیماران استان یا مشهد رفتند یا از مشهد آمدند پس اگر مردم همت کنند فاصله‌گذاری اجتماعی را جدی بگیرند و از ماسک استفاده کنند شاهد افزایش آمار مبتلایان نخواهیم بود.

استاندار خراسان جنوبی نیز از استفاده اجباری از ماسک در مناطق قرمز و تجمعی استان از 15 تیرماه خبر داد و گفت: رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی از مهمترین چالش های امروز بوده و هر مکانی که تجمعی صورت گیرد می‌تواند کانونی برای آلودگی باشد.

معتمدیان تصریح کرد: طبق دستورالعمل‌های وزارت کشور، استانداران می‌توانند در شهرستان‌های قرمز محدودیت‌های بیشتری اعمال کنند. اطلاع رسانی با سامانه‌های اعلام شده در زمینه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی اصناف و سایر اماکن تجمعی باید توسط کمیته اطلاع رسانی و صداوسیما و فرمانداران انجام شود.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون عدم رعایت نکات بهداشتی توسط مردم و صنوف با شدت بیشتری دیده می‌شود گفت: در این اوضاع که شرایط برای مردم عادی شده و حساسیت‌ها کاهش پیدا کرده، نظارت‌ها باید افزایش پیدا کند.

دبیر ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا نیز با بیان اینکه شهرستان‌های بیرجند و طبس در وضعیت قرمز قرار دارند گفت: فعالیت صنوف براساس رنگ‌بندی شهرستان‌ها اعمال می‌شود و با تغییر رنگ بندی امکان اعمال محدودیت برای برخی از اصناف وجود دارد.

دهقانی در زمینه فعالیت تالار‌های عروسی گفت: فعالیت این صنف فقط در شهرستان‌های سفید و زرد با 50 درصد ظرفیت امکان پذیر است و در بقیه رنگبندی‌ها اجازه فعالیت ندارند.

وی گفت: در صورت برگزاری مراسم در این مناطق تالار پلمپ خواهد شد و وظیفه‌ نظارت بر این امر هم برعهده فرمانداران هر شهرستان گذاشته شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه تعداد آمار بیماران تنفسی در استان افزایش چشمگیری داشته است افزود: بیش از 190 بیمار با علائم تنفسی و 67 بیمار کرونا مثبت نیز در بیمارستان‌ها بستری و 15 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

انتهای پیام/254/ر/ش

 

 

 

 

انتخاب چادر شب بافی به عنوان خوشه صنایع دستی سرایان

چادرشب بافی به عنوان خوشه صنایع دستی شهرستان سرایان معرفی شد.

رمضانی مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گفت: چاافتتاح کارگاه حوله بافی و چادر شب بافی در شهر آیسکدر شب به عنوان خوشه تولید صنایع دستی در سال جاری در شهرستان سرایان توسعه می یابد و پرداخت تسهیلات، بیمه و کمک‌های بلاعوض برای صنعتگران در نظر گرفته شده است.
مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سرایان هم گفت: برای بهره برداری از کارگاه چادر شب بافی و حوله بافی زیبا بافت در شهر آیسک سرایان ۷۵۰ میلیون ریال تسهیلات کم بهره پرداخت شده است.
عرب افزود: این طرح زمینه اشتغال برای ۱۵ نفر به صورت مستقیم را فراهم کرده که ۸ نفر در کارگاه و ۷ نفر بصورت خانگی مشغول بکار شده اند.
وی گفت: اساس کار در طرح‌های پشتیبان حمایت از تولیدکنندگان کارگاه‌های خانگی و تسهیلات پشتیبان مخصوص افرادی است که علاوه بر داشتن مهارت کافی، مسئولیت حمایت از شاغلین خانگی را در چرخه‌ی تولید اعم از بازار یابی و فروش، تهیه تجهیزات و مواد اولیه، آموزش، طراحی و نوآوری به عهده می‌گیرند.
با حضور کاروان زیر سایه خورشید؛
دلدادگان رضوی در قاین زائر امام رضا(ع) شدند
همزمان با دهه کرامت و حضور کاروان زیر سایه خورشید در استان خراسان جنوبی، دلداگان به حضرت رضا(ع) در شهرستان قاین از راه دور زائر حرم مطهر رضوی شدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، کاروان خدام حرم امام رضا(ع) ظهر امروز (۹ تیر) در بدو ورود به شهرستان قاین با عطرافشانی و غباروبی مزار شهدا به مقام شامخ شهدای دوران دفاع مقدس ادای احترام کردند و یاد و نام شهدا را گرامی داشتند.

 

کاروان خادمین با پرچم سبز گنبد امام رضا(ع) از آنجا به زیارت آستان مقدس امامزاده زیدبن موسی (ع) مشرف شدند و حرم این امامزاده به دست خدام حرم رضوی غبارروبی شد و با مدح و ثنای امام رئوف(ع) توسط یکی از خدام رضوی در جوار امامزاده، دل و جان حاضرین به ضریح نورانی ثامن الحجج(ع) گره خورد.

 

سفیران بارگاه منور رضوی در ادامه با زمزمه صلوات خاصه امام هشتم در حالی که پرچم متبرک بارگاه امام مهربانی‌ها را حمل می کردند با رعایت مسائل بهداشتی در کارخانه تولیدکننده موادضدعفونی (تیزپاک) در شهرستان قاین حضور یافتند و از زحمات و تلاش های کارگران این واحد تولید در ایام کرونایی قدردانی و بسته‌های متبرک شده نبات و نمک را بین آنان توزیع کردند.

 

از اسفند پارسال تاکنون که ویروس کرونا در جامعه شیوع پیدا کرد، این واحد با تغییر خط تولید خود، اقدام به تولید اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم استان کرد و کارگران این مجموعه با فعالیت در سه شیف کاری محلول‌ ضدعفونی دست و محلول‌های ضدعفونی سطوح و میوه و سبزی تولید می‌کنند.

 

همچنین خادمان آستان قدس رضوی با اهدا لوح از تعدادی گروه جهادی و فعالان عرصه مبارزه با کرونا در بخش‌های مختلف قدردانی کردند.

 

گفتنی است، به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، مراسم جشن زیر سایه خورشید ویژه دهه کرامت که همه ساله با همکاری مسئولان و ارگان های مختلف برگزار می شد، امسال بدون حضور مردم و به صورت محدود در حال برگزاری است.

 

 

 

 

 

 

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس خبر داد؛
احتمال بازبینی بودجه ۹۹ در مجلس
خسروی اسفزار با تاکید بر اینکه مجلس یازدهم با اشاره به اینکه بودجه سال ۹۹ در مجلس شاید بازبینی و اصلاح شود، گفت: از جایگاه حقیقی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در راستای خدمت به مردم استفاده می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از خوسف، «حسین خسروی اسفزار» در دیدار با مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی با تبریک دهه کرامت اظهار کرد: کار نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی اجرایی نیست و اعتباراتی در این زمینه ندارد اما می توانند مسائل و مشکلات مردم را از مسئولان مربوطه پیگیری کنند.

 

نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بودجه سال ۹۹ در مجلس شاید بازبینی و اصلاح شود، گفت: هنر ما به عنوان نماینده مجلس این است که از جایگاه حقیقی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در راستای خدمت به مردم استفاده کنیم.

 

وی با بیان اینکه مطالبات مختلف در حوزه آموزش و پرورش بسیار است، ادامه داد: برای اجرای طرح‌های عمرانی آموزش و پرورش در حوزه نوسازی و تجهیز و توسعه مدارس امسال ۳۳ هزار میلیارد ریال در سطح کشور اختصاص یافته است که باید برای تخصیص و جذب سهم بیشتری از این اعتبارات برای استان خراسان جنوبی پیگیری های لازم در سطح ملی انجام شود.

 

خسروی تاکید کرد: سهم بیشتری از اعتبارات ملی در صورت ارائه مدارک و مستندات لازم به استان تخصیص می‌یابد.

 

نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از انحرافات سیاسی کشور این است که گاهی اوقات افراد اگر دیدگاه متفاوتی با یکدیگر داشته باشند دود آن در چشم مردم می رود، افزود: اکنون مجلس یازدهم به دنبال بهبود و رفع دغدغه های اقتصادی و معیشتی مردم است.

 

 

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی خبر داد؛
کمبود ۲۴۰ کلاس درس در حاشیه شهر بیرجند
چاوشان با بیان اینکه کمبود فضای آموزشی در مساکن مهر بیرجند به شدت احساس می شود، گفت: در بیرجند ۳۶۰ کلاس درس و در حاشیه شهر ۲۴۰ کلاس درس کمبود داریم و امیدواریم بتوانیم نیات خیرین را به سمت احداث فضای آموزشی در این مناطق سوق دهیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، «محمود چاوشان» در دیدار با نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس رسالت های مختلفی از جمله احداث، توسعه، مرمت، مقاوم سازی و استانداردسازی فضاهای آموزشی را بر عهده داریم.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی با بیان اینکه خیرین در بحث مشارکت های مردمی حضوری توانمند دارند، افزود: حدود 150 پروژه فعال در سطح خراسان جنوبی طی سال جاری در دست احداث داریم که تنها 20 پروژه دولتی هستند و مابقی با کمک خیرین ساخته می شوند.

وی با اشاره به اینکه خیرین هر سال اعتبارات خوبی را به بحث فضاهای آموزشی استان اختصاص می دهند، ادامه داد: امسال خیرین 24 میلیارد تومان اعتبار برای کمک به فضاهای آموزشی خراسان جنوبی در نظر گرفتند که تاکنون 70 درصد از این اعتبارات تخصیص یافته اند و سالیانه میزان اعتبارات خیرین 15 درصد افزایش می یابد.

چاوشان با توجه به اینکه نیروی دفتری در شهرستان ها نداریم، گفت: تعداد نیروها کم و حجم پروژه های ما بسیار زیاد است و پروژه هایی که شروع کردیم هنوز نیمه تمام هستند و پروژه های مشارکتی ما با خیرین پیشرفت خوبی تاکنون داشته اند و به خاطر شیوع ویروس کرونا بحث کلنگ زنی کمتر داریم.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی بیان کرد: درخواست داریم که در بحث اعتبارات ما را ویژه تر نسبت به سال های قبل ببینید و به اعتباری بالغ بر 100 میلیارد تومان برای اتمام رساندن یکصد و 30 پروژه نیازمند هستیم و امیدواریم امسال اعتبارات پروژه های مشارکتی استان افزایش داشته باشد تا بتوانیم شرمنده خیرین نشویم.

وی با بیان اینکه یکی از راه های نگهداشتن خیرین این است که نیات آنان را برآورده کنیم، افزود: برای جلب رضایت خیرین باید به موقع و در زمان معین پروژه های مشارکتی را به اتمام و بهره برداری برسانیم و در صورت به اتمام رسیدن پروژه های در دست اجرا در استان قطعا در سال های آینده هیچ مشکل آموزشی نخواهیم داشت.

چاوشان در ادامه گفت: در سال های گذشته ما به شدت مشکل کمبود فضای آموزشی در استان داشتیم اما امروز به لطف خداوند و کمک خیرین ما مشکل زیادی در بحث فضای آموزشی نداریم.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه مشکل اصلی ما مساکن مهر است، ادامه داد: ما در این مساکن به شدت با کمبود فضای آموزشی مواجه هستیم و در بیرجند 360 کلاس درس و در حاشیه شهر بیرجند 240 کلاس درس کمبود داریم و در مساکن مهر با کمبود زمین هم رو به رو هستیم و امیدواریم بتوانیم خیرین را به سمت احداث فضای آموزشی در این مناطق سوق بدهیم.

وی در پایان گلایه کرد: در خصوص موضوعاتی همچون اخذ پروانه و معافیت های مالیاتی درخواست داریم تا دستگاه های اجرایی حداقل در پروژه های خیرین کمک گر ما باشند و در پروژه های خیرین نمی توانیم که هزینه اخذ پروانه را از آنان درخواست کنیم.

 

 

جهش تولید در گندم‌زارهای خراسان جنوبی5-7

جهش تولید در گندم‌زارهای خراسان جنوبی

بیرجند – ایرنا – برداشت گندم از دیم‌زارهای خراسان جنوبی در سال جهش تولید آغاز شد و دستان پرتلاشی که با افزایش بارندگی‌ها در سال آبی جاری بذر امید را در دل خاک کاشتند، این روزها حاصل زحمت خود را با لب خندان برداشت می‌کنند.

گوشه و کنار استان مرزی و کویری خراسان جنوبی را که نگاه می‌کنیم زمین‌هایی با خوشه‌های طلایی دیده می‌شود که اواخر سال گذشته با برکت باران‌های سیل‌آسا به زیر کشت دیم رفت و اکنون وقت ثمردهی است.

شاید کشاورزان زحمتکش روزی که این دانه‌های طلایی را به دل خاک در دیم‌زارها می‌سپردند، فکرش را هم نمی‌کردند که در فصل چینش خوشه‌ها، برکتی نامحدود را درو کنند.

کشاورز ۷۰ ساله با دستان پینه‌بسته و صورتی آفتاب سوخته در حالی که در زمین دیم خود مشغول چیدن خوشه‌های طلایی گندم در شهرستان درمیان است گفت: امسال به برکت بارندگی‌های مناسب محصول خوبی را برداشت می‌کنیم که در ۱۵ سال گذشته بی‌سابقه است.

حسن‌رضا رضایی افزود: در چند سال گذشته هم کشت دیم را انجام دادم ولی در آخر به دلیل سبز نشدن گندم‌ها مجبور شدم هزینه تراکتور را هم از جیب خودم پرداخت کنم ولی پارسال و امسال نعمت خداوند بر ما نازل شده است.

وی بیان کرد: امسال بارندگی‌های خوب باعث شد تا همه مردم کشت دیم موفقی را در منطقه داشته باشند و برداشت گندم از مزارع دیم واقعا بی‌سابقه است و عملکرد بالایی دارد.

این کشاورز گفت: گندم دیم نسبت به گندم آبی، نان خوب و خوشمزه‌ای دارد و خوشحالیم در سال جهش تولید سهمی در تولید استان و کشور داریم.

وی عنوان کرد: در چند سال گذشته به دلیل شدت خشکسالی‌ها کشت دیم در روستاهای منطقه فراموش شده بود اگر هم در برخی مناطق کشت می‌شد به دلیل نبود بارندگی خوب جواب نمی‌داد.

کشاورزی دیگری که سر و رویش را با دستمالی بسته و سن و سالش ۵۰ به بالا را نشان می‌دهد و در حال جمع‌آوری پشته‌های گندم دیم از داخل زمین خود بود به خبرنگار ایرنا گفت: امسال خداوند را شاکریم که گندم دیم را برکت سفره ما کرده است.

علی عباسی افزود: امسال به دلیل بارندگی خوب در برخی اراضی دیم گندم مانند کشت آبی جواب داده و بوته‌های کشت دیم مثل کشت آبی رشد خوبی داشته است.

وی بیان کرد: مردم منطقه یک ماه است که برداشت گندم و جو را از دیم‌زارها آغاز کرده‌اند و برداشت همچنان ادامه دارد، امسال خرمن‌های گندم در هر روستا بیانگر برکت خداوند متعال و تلاش کشاورزان برای تولید محصول است.

وی گفت: امسال حتی برخی افراد که به شهر مهاجرت کرده‌اند در فصل بهار به دلیل بارندگی خوب کشت دیم در اراضی خود انجام دادند و در حال برداشت محصول هستند.

این کشاورز اظهار داشت: یکی از مشکلات گندم و جو دیم این است که حتما باید با دست برداشت شود و نمی‌توان آن را با دستگاه خاصی برداشت کرد که این موضوع باعث شده کشاورز برای برداشت گندم از یک زمین کوچک چند روز درگیر باشد.

وی گفت: امسال سال طلایی گندم دیم در منطقه است و در همه روستاها اعضای خانواده درگیر برداشت هستند و گندم دیم فقط برکت خداوند است و باید شکرگزار باشیم.

وی عنوان کرد: تمام مردم منطقه به دلیل پروتئین بالای گندم دیم، معمولا گندم برداشتی را برای مصرف چند ساله خود در کندوهای خاکی ذخیره می‌کنند.

افزایش چشمگیر کشت دیم در خراسان جنوبی 

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی هم گفت: امسال کشت دیم در این استان با وجود بارندگی‌های زیاد، افزایش چشمگیری داشته و در برخی مناطق عملکرد بالایی هم داشته است.

سید مجتبی حسینی افزود: امسال سه هزار و ۶۸۷ هکتار از اراضی دیم استان به زیر کشت گندم و جو رفت که از این مقدار در سه هزار و ۵۹ هکتار گندم و در ۶۲۸ هکتار جو کشت شد.

وی عنوان کرد: به طور میانگین از هر هکتار کشت دیم ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم گندم و جو برداشت می‌شود.

وی اظهار داشت: گندم دیم برداشتی از مزارع به دلیل درصد بالای پروتئین بیشتر توسط کشاورزان به مصرف می‌رسد و نقش موثری در توسعه بخش کشاورزی و رونق تولید دارد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: گندم دیم به دلیل شرایط سخت رویش و پرورش دارای درصد پروتئین بالاتری نسبت به گندم آبی است و به دلیل کیفیت بالا، نان خوش پخت‌ و خوش طعم‌تری دارد.

وی افزود: برداشت گندم و جو دیم از اردیبهشت شروع می‌شود و بستگی به اقلیم منطقه تا اواخر تیرماه ادامه دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان زیرکوه هم گفت: امسال ۷۴۰ هکتار از اراضی این شهرستان مرزی زیرکشت دیم از جمله گندم و جو رفته است که پیش‌بینی می‌شود از این سطح ۵۱۸ تن محصول برداشت شود.

مجید درویشی افزود: امسال سطح کشت محصولات دیم نسبت به پارسال ۱۰ درصد افزایش یافته است و سال گذشته نیز به دلیل بارندگی‌های خوب کشت دیم در شهرستان رونق داشت و مردم برداشت خوبی داشتند.

وی عنوان کرد: به دلیل پراکنش بارندگی‌های خوب در سال آبی جاری مردم برداشت خوبی از اراضی دیم داشته‌اند و برداشت خوشه‌های طلایی گندم دیم در سال جاری باعث خوشحالی کشاورزان منطقه شده است.

وی گفت: امسال عملکرد برداشت گندم و جو دیم افزایش یافته و به صورت میانگین از هر هکتار ۸۰۰ تا ۹۰۰ کیلوگرم محصول برداشت می‌شود.

در حال حاضر بیش از ۱۸۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان جنوبی زیرکشت محصولات باغی و زراعی است و میزان تولیدات محصولات زراعی، کشاورزی و باغی در این استان ۷۹۵ هزار تن است.

خراسان جنوبی با داشتن ۹۸ درصد سطح زیرکشت عناب به عنوان اولین تولیدکننده این محصول در کشور و جهان مطرح است، همچنین این استان تنها تولیدکننده زرشک بی‌دانه در جهان است که سالانه ۲۱ هزار تن زرشک در خراسان جنوبی تولید می‌شود.

زعفران نیز یکی از محصولات کشاورزی ارزشمند صادراتی این استان است که سالانه حدود ۶۵ تن از مزارع خراسان جنوبی برداشت می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی خبر داد؛/ رپرتاژ
کمبود ۲۴۰ کلاس درس در حاشیه شهر بیرجند
چاوشان با بیان اینکه کمبود فضای آموزشی در مساکن مهر بیرجند به شدت احساس می شود، گفت: در بیرجند ۳۶۰ کلاس درس و در حاشیه شهر ۲۴۰ کلاس درس کمبود داریم و امیدواریم بتوانیم نیات خیرین را به سمت احداث فضای آموزشی در این مناطق سوق دهیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، «محمود چاوشان» در دیدار با نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس رسالت های مختلفی از جمله احداث، توسعه، مرمت، مقاوم سازی و استانداردسازی فضاهای آموزشی را بر عهده داریم.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی با بیان اینکه خیرین در بحث مشارکت های مردمی حضوری توانمند دارند، افزود: حدود 150 پروژه فعال در سطح خراسان جنوبی طی سال جاری در دست احداث داریم که تنها 20 پروژه دولتی هستند و مابقی با کمک خیرین ساخته می شوند.

وی با اشاره به اینکه خیرین هر سال اعتبارات خوبی را به بحث فضاهای آموزشی استان اختصاص می دهند، ادامه داد: امسال خیرین 24 میلیارد تومان اعتبار برای کمک به فضاهای آموزشی خراسان جنوبی در نظر گرفتند که تاکنون 70 درصد از این اعتبارات تخصیص یافته اند و سالیانه میزان اعتبارات خیرین 15 درصد افزایش می یابد.

چاوشان با توجه به اینکه نیروی دفتری در شهرستان ها نداریم، گفت: تعداد نیروها کم و حجم پروژه های ما بسیار زیاد است و پروژه هایی که شروع کردیم هنوز نیمه تمام هستند و پروژه های مشارکتی ما با خیرین پیشرفت خوبی تاکنون داشته اند و به خاطر شیوع ویروس کرونا بحث کلنگ زنی کمتر داریم.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی بیان کرد: درخواست داریم که در بحث اعتبارات ما را ویژه تر نسبت به سال های قبل ببینید و به اعتباری بالغ بر 100 میلیارد تومان برای اتمام رساندن یکصد و 30 پروژه نیازمند هستیم و امیدواریم امسال اعتبارات پروژه های مشارکتی استان افزایش داشته باشد تا بتوانیم شرمنده خیرین نشویم.

وی با بیان اینکه یکی از راه های نگهداشتن خیرین این است که نیات آنان را برآورده کنیم، افزود: برای جلب رضایت خیرین باید به موقع و در زمان معین پروژه های مشارکتی را به اتمام و بهره برداری برسانیم و در صورت به اتمام رسیدن پروژه های در دست اجرا در استان قطعا در سال های آینده هیچ مشکل آموزشی نخواهیم داشت.

چاوشان در ادامه گفت: در سال های گذشته ما به شدت مشکل کمبود فضای آموزشی در استان داشتیم اما امروز به لطف خداوند و کمک خیرین ما مشکل زیادی در بحث فضای آموزشی نداریم.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه مشکل اصلی ما مساکن مهر است، ادامه داد: ما در این مساکن به شدت با کمبود فضای آموزشی مواجه هستیم و در بیرجند 360 کلاس درس و در حاشیه شهر بیرجند 240 کلاس درس کمبود داریم و در مساکن مهر با کمبود زمین هم رو به رو هستیم و امیدواریم بتوانیم خیرین را به سمت احداث فضای آموزشی در این مناطق سوق بدهیم.

وی در پایان گلایه کرد: در خصوص موضوعاتی همچون اخذ پروانه و معافیت های مالیاتی درخواست داریم تا دستگاه های اجرایی حداقل در پروژه های خیرین کمک گر ما باشند و در پروژه های خیرین نمی توانیم که هزینه اخذ پروانه را از آنان درخواست کنیم.

بررسی راه اندازی مجدد کارخانه چدن کویر خاوران
بررسی راه اندازی مجدد کارخانه چدن کویر خاوران/2
در جلسه ای با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار، نماینده مردم شهرستان های بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی، فرماندارخوسف، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، مدیر کل صنعت ، معدن و تحارت و مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان موضوع مشکلات کارخانه چدن کویر خاوران و راه اندازی مجدد آن بررسی شد.

گفتنی است: کارخانه چدن کویر خاوران با سرمایه گذاری ۲۷ میلیون دلاری توسط سرمایه گذاری از کشور چین راه اندازی شده که از سال گذشته که با شیوع بیماری کرونا تعطیل شده است و به زودی دوباره شروع بکار خواهد کرد.
ضرورت اقناع سازی اولیا در بازگشایی مدارس/رفع نقایص فضای مجازی با بسیج همگانی/3-7
معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان جنوبی گفت: در بحث بازگشایی مدارس اعتماد سازی و اقناع دانش آموزان با اطلاع رسانی به موقع، ملموس شدن و تشریح فعالیت ها در دو بعد سخت افزاری و نرم افزاری ضروری است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی، ناصر خوش خبر، صبح امروز در دومین نشست شورای آموزش و پرورش استان، که در سالن شهید ماژانی استانداری؛ برگزار شد، اظهار کرد: کسب آمادگی هم استانی ها برای زندگی کردن در کنار کرونا نیازمند فرهنگ سازی و اطلاع رسانی دقیق و هنرمندانه است.

وی با بیان این که ما در شرایط کرونایی که پشت سر گذاشته ایم قریب 4 ماه آن دانش آموزان در کلاس درس حضور نداشته اند، تصریح کرد: این موضوع برنامه ها و فعالیت ها ی آموزش و پرورش را در استان  تحت تأثیر قرار داد .

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری خراسان جنوبی؛ با اشاره به فراز و فرود های عملکرد ویروس کرونا در استان و تأثیر آن بر کلیه برنامه ها، فعالیت ها و خدمات ، عنوان کرد: در راستای اقناع سازی با هدف جلب همکاری خانواده ها با آموزش و پرورش در سال تحصیلی جدید باید از هم اکنون با برنامه های متنوع و تولید محتوا اقدام شود.

این مقام مسئول در استانداری خراسان جنوبی، تجهیز مدارس به مواد ضد عفونی کننده و گند زدا، احصاء فعالیت ها، برگزاری مانور بازگشایی مدارس برای اعتماد سازی ضروری دانست و افزود: موتور محرکه ی توسعه ی استان؛ آموزش و پرورش است.

وی، بر بسیج تمامی امکانات و مشارکت دستگاه های ذیربط برای رفع نقایص فضای مجازی تأکید کرد و یاد آور شد: تلاش شورای آموزش و پرورش استان، رفع موانع سد راه توسعه ی فرایند تعلیم و تربیت استان در کوتاه ترین زمان ممکن است.

خوش خبر از طرح آجر به آجر به عنوان طرحی خیر پرور یاد کرد و گفت: لازم است این طرح در استان به صورت پایلوت در یکی از حوزه ها مختلف اجتماعی اجرایی شده و پس از جمع آوری نتایج حاصله به کل استان تعمیم داده شود.

وی، از معلمان به عنوان سرمایه های ارزشمند جامعه خراسان جنوبی یاد کرد که ایمان، اخلاص،صداقت، پشتکار و همت والایشان زبان زد خاص و عام است.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان جنوبی، تأکید کرد: اجرای دقیق سند تحول نیازمند نظارت، رصد و پایش مستمر فعالیت ها و برنامه ها است.

نماینده طبس در مجلس: از مجلسی که با نگاه انقلابی شکل گرفته باید حفاظت کرد2-3

نماینده طبس در مجلس: از مجلسی که با نگاه انقلابی شکل گرفته باید حفاظت کرد

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی افزود: از مجلسی که با نگاه انقلابی شکل گرفته باید حفاظت و حراست کرد و باید تلاش شود از این مجلس یک دولت جوان انقلابی حاصل آید و شوراهای اسلامی پای کار و وفادار به انقلاب اسلامی شکل گیرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از فردوس، حجت الاسلام مجید نصیرایی شامگاه یک‌شنبه در جمع پاسداران ناحیه فردوس اظهار داشت: در میدانی قرار داریم که احتمال سخت‌تر شدن آن است و دشمن به دلیل ناامیدی بیشتر به هر کاری دست می‌زند؛ نیاز به آموزش و خودسازی و آمادگی بیشتر احساس می‌شود تا به غفلت در فضای حساسی مانند فضای مجازی به روی خودی آتش نریزیم و جامعه نیز دست‌آمیز تفکرات غلط نشود.

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی افزود: از مجلسی که با نگاه انقلابی شکل گرفته باید حفاظت و حراست کرد و دقت کنیم که مطالبات 40 سال بر زمین مانده به طور یکجا روی سر مجلس ریخته نشود در حالی که مخاطب اصلی این مطالبات دولت‌ها هستند و از طرفی فرزندان انقلاب نباید دچار خودزنی شوند تا بشود از این مجلس یک دولت جوان انقلابی حاصل آید و شوراهای اسلامی پای کار و وفادار به انقلاب اسلامی شکل گیرد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر می‌خواهیم قوای مقننه و قضائیه انقلابی بماند و منجر به قوه مجریه انقلابی شود باید امید ایجاد شده در ملت زنده بماند و مردم، نیروهای انقلابی را با کارآمدی، گره‌گشایی و خدمت بشناسند.

نصیرایی خاطرنشان کرد: برپایی دولت اسلامی نیازمند پالایش است و ممکن است گاهی حتی در بین طلبه‌ها با آن همه قوت و ظرفیت حوزه‌های عملیه اما افکار عجیب و غریب در بین آنها وجود داشته باشد، پس همه باید نشأت گرفته از اخلاص و ارزش‌های توحیدی و نگاه امامت و ولایت به سمت خودآزمایی و آراستگی حرکت کنیم که این دولت اسلامی، منتج به جامعه و تمدن اسلامی شود.

 

 

 

دستگاه‌ها و سازمان‌ها وظیفه حمایت از آمران به معروف را دارند2-3

دستگاه‌ها و سازمان‌ها وظیفه حمایت از آمران به معروف را دارند

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه دستگاه‌ها و سازمان‌ها وظیفه دارند از آمران معروف حمایت کنند گفت: احیای فریضه امر به معروف در باعث تأمین امنیت و پیشرفت در جامعه می‌شود.

 سردار علی قاسمی اظهار داشت: یکی از وظایف ستاد امر به معروف و نهی از منکر تشکیل شوراها در سازمان‌ها و گروه‌های مردمی است.

وی با بیان اینکه فریضه امر به معروف و نهی از منکر دو شاخصه ارزشمند در اسلام هستند که اگر در جامعه احیا شوند، امنیت و آسایش جامعه تامین و باعث پیشرفت می‌شود افزود: دستگاه‌ها و سازمان‌ها وظیفه حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر را دارند و موظفند از گروه‌های امر به معروف و نهی از منکر حمایت و با نظارت ستاد استانی، برنامه‌های ارزشی را اجرا کنند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در گذشته برای حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر خلاء قانونی وجود داشت بیان کرد: خوشبختانه در سال 94 قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر تصویب شد که در این قانون وظیفه تعیین سیاستها، آموزش، هدایت و نظارت بر اقدامات با ستاد امر به معروف و نهی از منکر است.

وی ادامه داد: باید توجه داشت که امر به معروف و نهی از منکر شامل دستگاه‌ها و مردم است و متوجه قشر خاصی نیست. مردم عموماً می‌توانند از دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی مطالبه‌گری کنند و سئوالات خود را بپرسند و ستاد نیز در چارچوب قانونی تعریف شده از آنان حمایت می‌کند.

فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) گفت: قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر و شورای عالی انقلاب فرهنگی وظایف هر یک از دستگاه‌ها را در حوزه امر به معروف و نهی از منکر مشخص کرده تا هر یک از آنها متناسب با وظایف در حوزه اختیارات وارد این مسئله شوند و دستگاه‌ها موظفند در محیط خود ترویج امر به معروف و نهی از منکر را داشته باشند.

قاسمی با اشاره به وظیفه افراد در حوزه امر به معروف و نهی از منکر بیان کرد: امر به معروف و نهی از منکر یک وظیفه شرعی و اجتماعی است که بر عهده همه افراد قرار دارد، هیچ مقام و مسئولی نمی‌تواند مانع امر به معروف و نهی از منکر شود.

وی افزود: هدف عالیه از امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی گسترش معروف و حذف منکر از جامعه است که این امر، رسالت سنگینی بر دوش همه پیامبران و ائمه اطهار (ع) است.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان جنوبی گفت: برخی از افراد به دلایل مختلفی از جمله تعارفات، نسبت‌های خانوادگی یا ترس از آینده، موفق به انجام امر به معروف و نهی از منکر نمی‌شوند اما وظیفه مردم در بحث امر به معروف و نهی از منکر از مسئولان سنگین‌تر است چراکه در صورت سکوت مردم ممکن است مسئول نالایق بر جامعه حاکم شود.

وی ادامه داد: افرادی که برای گروه‌های امر به معروف و نهی از منکر انتخاب می‌شوند باید دوره‌های آموزشی لازم را بگذرانند و این افراد باید به حوزه‌های معروف و منکر اشراف داشته باشند و حلال و حرام شرعی را بدانند و پس از ارزیابی‌ها و تایید، کارت گروه‌های امر به معروف و نهی از منکر را دریافت کنند.

قاسمی تصریح کرد: همانطور که در همه عرصه‌ها شاهد حضور فعال جوانان هستیم، در امر به معروف و نهی از منکر نیز این حضور فعال دیده می‌شود و توصیه من به این افراد سعه صدر و رفتار با حوصله و آرامش است.

 

 

 

 

دارو و برنج، رکوردار کشفیات کالای قاچاق/4

دارو و اقلام بهداشتی و برنج بیشترین کشفیات قاچاق کالا را در سه ماه گذشته در خراسان جنوبی به خود اختصاص داده است.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، ارزش کالای قاچاق کشف شده از دارو و برنج، رکوردار کشفیات کالای قاچاقآغاز امسال را 11 میلیارد و 238 میلیون تومان اعلام کرد و گفت: این رقم در مقایسه مدت مشابه پارسال 8 درصد کاهش داشته است.

دبیری افزود : 555 پرونده به ارزش زیر 100 میلیون تومان و 18 پرونده بالای 100 میلیون تومان در این مدت تشکیل شد که دارو و اقلام بهداشتی و برنج بیشترین پرونده را به خود اختصاص داد.

وی گفت : قاچاق دارو و اقلام بهداشتی 551 درصد و برنج 167 درصد افزایش و در مقابل فراورده های نفتی 88 درصد، کیف و کفش 163 درصد، تجهیزات ماهواره 56 درصد، سیگار 74 درصد، پوشاک 56 درصد، لوازم بهداشتی 78 درصد، لوازم خانگی 95 درصد و مواد خوراکی 22 درصد کاهش داشته است.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، قاچاق طلا و دلار را بعنوان رویکرد جدید قاچاقچیان با توجه به افزایش بهاء آن اعلام کرد و گفت: در این خصوص 2 پرونده سنگین در سه ماه گذشته در استان تشکیل شد.

دبیری با اشاره به شکل گیری پلیس اقتصادی در استان بزودی ، اظهار امیدواری کرد با ایجاد آن، مقابله با قاچاق کالا در کنار تلاش سایر دست اندرکاران شتاب بیشتری گیرد.

 

 

 

 

 

 

آغاز کف سازی و جداره سازی کوچه موزه شهر سه قلعه2

عملیات کف سازی و جداره سازی کوچه موزه شهر سه قلعه شهرستان سرایان آغاز شد.

مسئول میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سرایان گفتآغاز کف سازی و جداره سازی کوچه موزه شهر سه قلعه: مرمت محدوده تاریخی شهر سه قلعه با مشارکت شهرداری از کوچه موزه که در میانه محدوده تاریخی قرار گرفته، شروع شده و اجرای دیواره های آجری، پی سازی و مرمت دیواره‌ها، شمشه گیری و اجرای اندود کاهگل، اجرای رخ بام، جمع آوری آسفالت فرسوده و خاکبرداری تا رسیدن به کف اصلی، زیرسازی و اجرای کف سازی با سنگ لاشه بومی منطقه از جمله عملیات مرمتی پیش بینی شده در این عملیات مرمتی است.
عرب افزود : میراث فرهنگی 40 میلیون تومان اعتبار برای مرمت این محل در نظر گرفته که معادل این رقم نیز از سوی شهرداری تأمین خواهد شد.
وی گفت : ثبت محدوده تاریخی شهر سرایان و سه قلعه جزء برنامه‌های پیش بینی شده میراث فرهنگی است که این مهم مستلزم همکاری بیشتر شهرداری‌ها، جلوگیری از اقدامات شتابزده و هماهنگی و همکاری در طرح‌های مدنظر با میراث فرهنگی است.

درآمد 2 میلیارد ریالی بانوان قالیباف مددجوی خراسان جنوبی2-3

بانوان قالیباف زیرپوشش کمیته امداد خراسان جنوبی ، 2 میلیارد ریال از بافت فرش درآمد کسب کردند.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان گفت: بانوان مددجوی زیرپوشش این نهاد در سه ماه گذشته 133 مترمربع تولید کردند.
سیدرضا حسینی نائین، خشتی، ریزه ماهی، لچک ترنج و بته جقه را از نقوش بافت فرش در استان عنوان کرد و افزود: ۳ هزار و ۱۰۰ مددجوی زیرپوشش این نهاد در زمینه بافت فرش فعالیت دارند.
وی گفت: فرش دستباف تولیدی هنرمندان زیرپوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) استان برای صادرات به تهران ارسال می‌شود.
حسینی افزود: بانوان بافنده زیرپوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی در ۲ هزار و ۵۲ کارگاه به بافت فرش مشغولند.

۱۵ تیر ، آخرین مهلت ارائه صورت معاملات فصل زمستان2-3

مؤدیان مالیاتی تا ۱۵ تیر برای ارائه صورت معاملات فصل زمستان ۱۳۹۸ مهلت دارند.

سرپرست اداره کل امور مالیاتی استان گفت : مؤدیان مالیاتی باید اطلاعات معاملات خود شامل خرید ، فروش و قراداد‌ها را در سامانه TTMS.TAX.GOV.IR ثبت کنند.

سیدحسن عسکری افزود : مشمولان در صورت داشتن هرگونه سئوال و یا ابهام با تلفن مرکز ارتباط مردمی ۱۵۲۶ تماس بگیرند.

وی شفافیت فعالیت‌های اقتصادی، جلوگیری از تضییع حقوق بیت المال عمومی و عدم تعلق جرائم غیرقابل بخشش را از اهداف ثبت صورت معاملات فصلی مودیان مالیاتی اعلام کرد.

 

 

 

 

شناسایی بیش از 10 گونه جدید خزنده در خراسان جنوبی7-5

بیش از 10 گونه جدید خزنده در مطالعات انجام شده اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی شناسایی شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با بیان اینکه شناسایی این تعداد گونه جدید خزنده ، نشان از تنوع زیستی خوب استان دارد گفت : برای انجام مطالعات وضعیت جمعیتی، پراکنش و زیستگاه‌های خزندگان در استان ۳۰ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی هزینه شد.
اکبری با اشاره به اینکه اگرچه وضعیت خراسان جنوبی از نظر تنوع زیستی خوب است ، اما جمعیت خزندگان در استان وضعیت مطلوبی ندارد افزود : علت اصلی کاهش جمعیت خزندگان در استان ، تبدیل و تصرف زیستگاه هایشان، چرای بی رویه دام و ترس انسان از خزندگان و کشتن آنهاست.
اکبری با اشاره به اینکه خراسان جنوبی ، شرقی‌ترین حوزه انتشار افعی شاخدار در کشور است، گفت : با توجه به اینکه افعی شاخدار یک گونه بومی ایرانی است که در مقابل تخریب زیستگاه و فعالیت‌های انسانی بسیار آسیب پذیر است، بنابراین مورد توجه ویژه سازمان حفاظت محیط زیست کشور قرار گرفته است.
افعی شاخدار ایرانی ، ماری با جثه کوچک است که بر روی سرش دو زائده شاخ مانند قرار دارد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان افزود : این گونه در اغلب زیستگاه‌های استان زیست می‌کند ، اما بیشترین تعداد این گونه در منطقه حفاظت شده شاسکوه قاین، مظفری در فردوس، آرک و گرنگ در شهرستان خوسف تا منطقه استند نهبندان است.

حال ناخوش بزرگترین مجموعه ورزشی خراسان جنوبی7

ورزشگاه ۱۵ هزار نفری غدیر بیرجند به عنوان بزرگترین مجموعه ورزشی خراسان جنوبی این روز‌ها بدون استفاده مانده و ورزشکاران را همچنان در انتظار گذاشته است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان  ساخت ورزشگاه ۱۵ هزار نفری غدیر بیرجند از سال ۱۳۸۵ در زمینی به مساحت ۵۲ هکتار آغاز شد.

ورزشگاهی که قرار بود در مدت سه سال با ۵ میلیارد تومان افتتاح شود، بهره برداری اش به دلیل کمبود اعتبار از این سال به آن سال موکول شد و سرانجام پس از ۱۱ سال انتظار در سال ۱۳۹۶ با هزینه ۷۰ میلیارد تومان و با حضور مقامات عالی وزارت ورزش و جوانان به بهره برداری رسید.

برات زاده نائب رئیس هیئت فوتبال خراسان جنوبی با اشاره به مجهز بودن این ورزشگاه، گفت: با وجودی که این ورزشگاه مجهز و آماده برگزاری بازی‌های لیگ بر‌تر است، متاسفانه از وجود یک تیم فوتبال قوی محروم هستیم.

او  افزود: چمن ورزشگاه وضعیت خوبی داشت، اما چون کمتر از آن استفاده می‌شود خشک شده است.

عزیزی مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی نیز اظهار کرد: نگهداری ورزشگاه ۱۵ هزار نفری غدیر بیرجند، سالانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان هزینه دارد که برای جلوگیری از بلا استفاده ماندن این ورزشگاه به دنبال جذب سرمایه گذار و خریداری تیم و بازیکنان هستیم.

او ادامه داد: برای فعال شدن این ورزشگاه قرار است هیئت‌های ورزشی استان در این مجموعه مستقر شوند تا امکان تمرین ورزش‌های قهرمانی در رشته‌های فوتبال، دو و میدانی و تیر و کمان برای ورزش دوستان فراهم شود.

اگر چه سه سال از بهره برداری ورزشگاه ۱۵ هزار نفری غدیر بیرجند می‌گذرد و تمام امکانات و شرایط حتی برای برگزاری مسابقات کشوری در آن فراهم است، اما به نظر می‌رسد مسئولین هنوز برنامه مدون و جامعی برای استفاده صحیح از آن ندارند که ضروری است این موضوع در سطح ملی پیگیری شود تا با آمدن سرمایه گذار و تیم‌های صاحب نام، این مجموعه ورزشی از حالت رکود خارج شود.

 

 

 

 

 

آموزش ترکیبی در سال تحصیلی جدید در خراسان جنوبی2-3

کلاس های درس در سال تحصیلی جدید با توجه به شیوع کرونا در نقاط مختلف براساس رنگبندیهای تعیین شده، به صورت حضوری، غیرحضوری و مجازی متفاوت خواهد بود.

مدیر کل آموزش و پرورش استان در شورای آموزش و پرورش با بیان اینکهرونمایی از سند تحول بنیادین آموزش و پرورش خراسان جنوبی مدارس ا ز ۱۵ شهریورماه بازگشایی می‌شود گفت: سال تحصیلی جدید در زمان مقرر آغاز می‌شود و دو موضوع برای بازگشایی مدارس مطرح شده است.
واقعی با اشاره به اینکه در صورت وجود شرایط عادی، مدارس به صورت حضوری دایر خواهد بود، افزود: در صورت تداوم بحران کرونا، برنامه‌های دقیق تری طراحی شده که با توجه به تجارب اخیر آموزش مجازی، شبکه شاد و آموزش‌های تلویزیونی از روش ترکیبی برای آموزش دانش‌آموزان استفاده خواهیم کرد.

وی گفت: پیش بینی شده در شهر‌های با وضعیت سفید و شرایط عادی کلاس‌ها به صورت حضوری، مناطق با وضعیت زرد نیمه فعال و آموزش ۳ روز در هفته و به صورت ترکیبی و در مناطق با وضعیت قرمز آموزش به صورت غیر حضوری خواهد بود.

واقعی از احتمال شروع سال تحصیلی جدید از اول شهریور در استان خبر داد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار هم گفت: اگر قرار است کلاس‌ها به صورت حضوری برگزار شود باید گندزدایی کلاس‌ها و ظرفیت مدارس در شرایط کرونایی به خانواده‌ها نمایش داده شود تا والدین با اطمینان خاطر بیشتری دانش آموزان را راهی مدرسه کنند.

خوش خبر گفت: باید مشکلات زیر ساختی در حوزه آموزش مرتفع شود تا اگر آموزش‌ها صورت مجازی برگزار شد دانش آموزان با مشکل روبرو نباشند.
در این جلسه سند تحول بنیادین در سال جاری با ۱۹۱ برنامه و ۸۳۱ فعالیت رونمایی شد.

اختصاص ۳۰ میلیارد ریال اعتبار برای تأمین آب عشایر2-3

۳۰ میلیارد ریال اعتبار برای تأمین ساخت 2 هزار متر مکعب مخزن ذخیره آب برای عشایر خراسان جنوبی اختصاص یافت.

مدیر کل امور عشایر استان گفت : با پیگیری استاندار و رئیس سازمان مدیریت اختصاص ۳۰ میلیارد ریال اعتبار برای تأمین آب عشایرو برنامه ریزی استان  این اعتبار در سال جاری برای ساخت و تامین ۲ هزار متر مکعب مخزن ذخیره آب شرب در قالب ۲۰۰ تانکر ثابت به اداره عشایر استان اختصاص یافت.

عصمتی پور افزود : با اجرای این طرح حدود ۵ درصد از هدر رفت آب حمل شده به مناطق جلوگیری خواهد شد که  ارزش آن معادل حداقل ۷ میلیارد ریال است.
وی آبرسانی سیار به جامعه عشایری را یکی از وظایف اصلی این مجموعه دانست و گفت: در حال حاضر آب شرب مورد نیاز انسان و دام عشایر برای ۶ هزار و ۵۰۰ خانوار با تانکر تامین می‌ شود.
عصمتی پور گفت : عمده مخازن ذخیره آب عشایر، حوض انبار‌ها و منابع ذخیره فنی است، که علاوه بر مشکلات بهداشتی هدررفت بالایی را به دنبال دارد و باعث تحمیل هزینه‌های سنگین آبرسانی می‌شود.

 

 

 

 

 

افزایش محدوده شهر طبس در صورت وجود متقاضی واجد شرایط مسکن/5-7 رپرتاژ

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر پیش بینی لازم در خصوص افزایش محدوده شهر طبس در صورت نیاز و وجود متقاضی واجد شرایط مسکن صورت پذیرفته است.

داعی مدیر کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند ، اراضی ۵۰ هکتاری شهر طبس به منظور تامین قسمتی از مسکن مورد نیاز به محدوده خدماتی شهر الحاق و تهیه طرح آماده سازی آن انجام شده است.

او افزود: درحال حاضر با طی تشریفات قانونی پیمانکار آماده سازی عملیات اجرایی را شروع کرده است.

داعی بیان کرد: در این طرح پیش بینی هزار و ۵۶ قطعه زمین جهت اسکان ۲ هزار و ۱۰۲ خانوار انجام شده که در حال حاضر واگذاری زمین برای احداث ۳۰۰ واحد در قالب طرح اقدام ملی به بنیاد مسکن صورت گرفته است.

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی ادامه داد: علاوه بر آن واگذاری ۱۶ قطعه جهت احداث ۳۲ واحد به کمیته امداد، ۵۰ قطعه جهت احداث ۱۰۰ واحد به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) صورت پذیرفته است و سایر اراضی برابر مقررات جهت تامین مسکن واگذار خواهد شد.

او عنوان کرد: در شهر طبس سهمیه ابلاغی طرح اقدام ملی ۲۳۷ نفر بوده اما با توجه به تامین زمین صورت گرفته به ۴۰۰ نفر افزایش یافته است.

داعی گفت:۲ هزار و ۷۰۵ نفر متقاضی طی سه مرحله در طرح ملی مسکن ثبت نام کرده اند.

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی افزود: اقدامات لازم جهت شروع عملیات اجرایی برای تعداد ۴۰۰ نفر که در مرحله اول ثبت در این طرح ثبت نام کرده بودند توسط بنیاد مسکن و ستاد اجرایی فرمان امام در حال انجام است.

او ادامه داد: پس از بررسی شرایط باقی مانده ثبت نام کنندگان واگذاری سایر اراضی ۵۰ هکتاری، به آنها قطعا انجام خواهد شد.

داعی با اشاره به عدم تردد در باند دوم مسیر طبس – یزد که با حضور نوبخت افتتاح شد، گفت: قطعه مذکور در حال انجام مراحل اداری است که به زودی با تایید پلیس راه و راهداری وحمل و نقل جاده‌ای زیر بار ترافیک خواهد رفت.

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با اشاره به عدم تردد و رفت وآمد در کیلومتر ۵ باند دوم مسیر فرودگاه طبس- طبس و با توجه به آماده بودن مسیر ،افزود: ادامه مسیر در حال اخذ مجوز برای انجام مناقصه است.

او با بیان اینکه اتصال به محور موجود دارای هزینه زیادی است، ادامه داد: طول مسیر اجرا شده از میدان ذغال سنگ مجموعا دو کیلو متر است.

داعی در خصوص علت عدم آغاز باند دوم طبس – دیهوک، بیان کرد: باید مجوز کمیسیون ماده ۲۳ از کارگروه اخذشود و جهت تایید نهایی واخذ کد اعتباری از سازمان برنامه و بودجه در حال پیگیری است.

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی در خصوص زمان بهره برداری از پروژه مسیر خراوان، اظهار کرد: ترانشه برداری و بازگشایی مسیر به طول ۲۳ کیلومتر انجام شده است و پیشرفت فیزیکی کل کار ۱۰ درصد و برنامه اتمام پروژه بستگی به میزان تخصیص اعتبارات محور دارد.

 

 

 

 

 

۲۰۰میلیون ریال بسته غذایی و بهداشتی در «ذکری و گل نی» توزیع شد3-5

۲۰۰میلیون ریال بسته غذایی و بهداشتی در «ذکری و گل نی» توزیع شد

دبیراجرایی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند از توزیع ۸۰ بسته غذایی و بهداشتی به ارزش ۲۰۰ میلیون ریال در روستاهای محروم و مرزی «گل نی و ذکری» شهرستان درمیان خبر داد.

به گزارش خرنگار مهر، محرومیت روستاهای خراسان جنوبی بر کسی پوشیده نیست‌. مشکلاتی اعم از بی آبی، فقر و خشکسالی که پای مشکلاتی اعم از مسائل بهداشتی و بیماری‌های پوستی را به برخی از روستاها مانند ذکری و گل نی باز کرده است.

با شیوع کرونا و مشکلات پیرامونی آن به خصوص در مناطق محروم این روزها جلوه‌های بی‌نظیری از همدلی نسبت به نیازمندان را در گوشه و کنار شهرها و روستاهای خراسان جنوبی را می‌توان دید.

یکی از این جلوه های نوع دوستی را فعالان اقتصادی خراسان جنوبی با محوریت اتاق بازرگانی بیرجند در روستاهای محروم و مرزی محروم ذکری و گل نی که پیش از این مشکلاتی در زمینه بهداشت و معیشت داشته اند را رقم زده اند. اقدامی که لبخند توام با امیدواری را بر لب روستائیان نشاند.

دبیراجرایی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند در گفتگو با مهر گفت: اتاق بازرگانی بیرجند در راستای مسئولیت اجتماعی و باورهای دینی و انسانی توان خود را در راستای هم‌افزایی و همیاری عمومی بخش خصوصی برای عبور از بحران کرونا در استان به کار گرفته است و از هیچ کوششی دریغ نمی‌کند.

سید محمدرضا علیزاده ادامه داد: باتوجه به نیاز مناطق محروم استان به اقلام بهداشتی و غذایی و همچنین شرایط سخت اقتصادی برای برخی از خانواده های نیازمند، توزیع اقلام بهداشتی و غذایی را در دستور کار قرار داده ایم.

وی ادامه داد: در این راستا ۸۰ بسته بهداشتی و غذایی در روستاهای محروم ذکری و گل نی شهرستان درمیان توسط اتاق بازرگانی بیرجند توزیع شده است.

وی ارزش هر بسته اهدایی را دو میلیون و ۵۰۰ هزار ریال اعلام کرد و افزود: این بسته های شامل مواد بهداشتی و مواد غذایی از جمله: چای، روغن، ماکارونی، رب و … بوده است.

رئیس اتاق اصناف خراسان‌جنوبی:

هفت تالار در خراسان‌جنوبی پلمب شدند/4

هفت تالار در خراسان‌جنوبی پلمب شدند

بیرجند-رئیس اتاق اصناف خراسان‌جنوبی گفت: طبق گزارش اداره اماکن و دانشگاه علوم پزشکی هفت تالار در خراسان‌جنوبی به علت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی پلمب شدند.

رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: از ابتدای شیوع کرونا و حتی بعد از بازگشایی اصناف، تالارها تنها مجاز به توزیع غذا و پذیرش مهمان به صورت انفرادی بوده و نمی‌توانستند پذیرای مراسم عمومی چون عروسی‌ها باشند.

رئیس اتاق اصناف خراسان‌جنوبی با بیان اینکه متأسفانه برخی از تالارهای خراسان‌جنوبی از این دستورالعمل تخطی کردند، بیان‌کرد: به واسطه همین بی توجهی نسبت به دستورالعمل‌ها و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و برگزاری مراسم در تالارها طبق گزارش اداره اماکن و دانشگاه علوم پزشکی هفت تالار در استان پلمب شدند.

وی با اشاره به نامه جدید دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه‌داد: طبق این نامه به جز در شهرستان‌هایی چون درمیان و خوسف که وضعیت در آنان مطلوب است در ۶ شهرستان دارای وضعیت نارنجی و قرمز تالارها اجاره اینکه پذیرای مراسم باشند، ندارند که در واقع تأکیدی بر روند گذشته بود.

علیزاده یادآور شد: امیدواریم همه ما دستورالعمل‌های بهداشتی و توصیه‌های ستاد ملی مدیریت کرونا را به صورت دقیق و کامل اجرا کنیم تا هر چه زودتر کووید ۱۹ از جامعه ما رخت بربندد.

وی گفت: طبیعی است که با مراعات‌های بهداشتی ما و سفید شدن وضعیت بقیه شهرستان‌ها امکان فعالیت بهتر و مطلوب‌تر اصناف نیز فراهم شده و آنان با آرامش خاطر بیشتری می‌توانند به مردم خدمت‌رسانی داشته باشند.

سرپرست فدراسیون موتورسواری و اتومبیل رانی:

سیاست فدراسیون موتورسواری برنامه محوری و درآمدزایی است/7

سیاست فدراسیون موتورسواری برنامه محوری و درآمدزایی است

بیرجند- سرپرست فدراسیون موتورسواری و اتومبیل رانی گفت: سازو کار در فدراسیون موتور سواری و اتومبیل رانی بر مبنای نگاه درآمدزایی،برنامه محوری و ارزیابی هیئت‌ها است.

به گزارش خبرنگار مهر، مازیار ناظمی صبح دوشنبه در مجمع انتخاب رئیس هیأت موتورسواری و اتومبیل‌رانی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: رشته موتورسواری و اتومبیل‌رانی به لحاظ داشته‌های انسانی رشته‌ای بسیار ثروتمند است.

سرپرست فدراسیون موتورسواری و اتومبیل‌رانی و موتورسواریز بیان‌کرد: باور من این است که در رشته موتورسواری و اتومبیل‌رانی با ایجاد درآمدهای پایدار و کمک‌های فدراسیون اتفاقات بسیار خوبی برای آن رقم خواهد خورد.

ناظمی با اشاره به برگزاری آکادمی بین‌المللی فدراسیون در روز پنج‌شنبه ادامه داد: آکادمی یک بسیج بین‌المللی حوزه بزرگ آموزشی برای رقم خوردن اتفاقات بزرگ است.

وی با اشاره به اینکه خیلی از استان‌ها درخواست برگزاری کلاس‌های آموزشی در رشته موتورسواری و اتومبیل‌رانی را دارند، گفت: در این رشته با ساختارسازی در راستای اجرای عدالت به دور از هرگونه حاشیه سازی اقدامات خوبی را رقم خواهیم می‌زنیم.

مشکلات ورزشکاران استان‌های مرزی را درک می‌کنم

سرپرست فدراسیون موتورسواری و اتومبیل رانی و موتور سواریز اظهار کرد: من خودم در شهرستان فعالیت ورزشی کرده‌ایم و می‌دانم که ورزشکاران دور از مرکز و به ویژه در استان‌های مرزی با چه مسائل و مشکلاتی رو به رو هستند.

ناظمی با بیان اینکه در حوزه مسائل فدراسیون تلاش کرده‌ایم که کار میدانی انجام دهیم، بیان‌کرد: امیدواریم بتوانیم اقدامات بسیار خوبی را برای ورزشکاران و علاقمندان به این رشته در هر کجای ایران رقم زده و انگیزه برای آنان ایجاد کنیم.

وی با اشاره به مشکلات اعتباری فدراسیون اظهار کرد: با اعتبارات فدراسیون و تنها تکیه بر کمک‌های دولتی نمی‌توان این فدراسیون را اداره کرد.

سرپرست فدراسیون موتورسواری و اتومبیل‌رانی و موتورسواریز بیان‌کرد: ساز و کار ما در فدراسیون نگاه درآمدزایی، برنامه محوری و ارزیابی هیأت‌ها است.

ناظمی ادامه‌داد: هیأت‌های استانی فدراسیون موتورسواری و اتومبیل‌رانی در کنار مطالبه‌گری از فدراسیون باید برای خود شأن بازوی مشورتی قائل باشند.

وی با اشاره به اینکه در کنار طرح مشکلات در این رشته توسط هیأت‌ها باید راهکار را نیز ارائه دهیم، افزود: باید در کنار منابع موجود، استفاده از تجربیات و همکاری همدیگر این رشته را هر سال چند گام به جلو ببریم.

سرپرست فدراسیون موتورسواری و اتومبیل‌رانی و موتورسواریز گفت: هر کاری که ما برای جوانان این سرزمین به ویژه در استان‌هایی چون خراسان‌جنوبی انجام دهیم بسیار ارزشمند، گرانبها و بی شک دارای اجر معنوی است.

درخواست از روسای هیأت‌ها برای انتصاب نائب رئیس زن

ناظمی با اشاره به اینکه به توانمندی مدیریتی بانوان بسیار اعتقاد داریم، اظهار کرد: از همه روسای هیئت‌ها درخواست کرده‌ام که یک نائب رئیس زن معرفی کنند.

وی یادآور شد: امیدوارم شاهد روزی باشیم که جمع زیادی از جوانان باانگیزه و توانمند در استان‌ها با رعایت مسائل ایمنی در رشته موتورسواری و اتومبیل رانی فعال باشند و روزهای بسیار خوبی برای این رشته رقم بخورد.

سرپرست فدراسیون موتورسواری و اتومبیل‌رانی و موتورسواریز با تأکید بر اینکه فرصت آزمون و خطا نداریم، گفت: در این راستا اگر گذشتگان در این رشته کار خوبی را شروع کرده‌اند ادامه دهید و اشتباهات آنان را تصحیح کنید.

گفتنی است در این جلسه سامان اکبرپور برای چهار سال به عنوان رئیس هیأت موتورسواری و اتومبیل رانی خراسان‌جنوبی انتخاب شد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی بیان کرد:

ممانعت از عرضه تخم مرغ‌های بدون نشان در خراسان‌جنوبی/7

ممانعت از عرضه تخم مرغ‌های بدون نشان در خراسان‌جنوبی

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: جهت حفظ سلامت مردم از عرضه تخم مرغ‌های بدون نشان در خراسان‌جنوبی جلوگیری می‌شود.

محمد اصغرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه از مهمترین دغدغه‌های ما در حوزه‌های دامپزشکی حفظ سلامت مردم است، بیان‌کرد: در این راستا اکیپ‌های نظارتی دامپزشکی خراسان‌جنوبی در همه استان به صورت دو شیفت کار می‌کنند.

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: معدوم سازی محصولات دامی غیرمجاز با رضایت شخص، تشکیل پرونده در تعزیرات و یا با تشکیل پرونده قضایی در دادستانی‌ها صورت می‌گیرد.

اصغرزاده ادامه‌داد: تمامی ۱۰ تن محصول دامی معدوم شده از ابتدای سال در خراسان‌جنوبی با رضایت خود اشخاص و پذیرش غیر بهداشتی بودن محصول عرضه شده صورت گرفته است.

وی افزود: فراورده‌های دامی در بسیاری از موارد حین کشتار و یا بعد از کشتار دچار بیماری‌های عفونی می‌شوند که ما از عرضه و توزیع این فرآورده‌ها با نظارت بر کشتارگاه‌ها، مرغ فروشی‌ها و قصابی‌ها جلوگیری می‌کنیم.

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی گفت: از عرضه و فروش تخم‌مرغ‌های بدون نشان که مشخص نیست از چه مکانی تهیه شده است نیز در راستای حفظ سلامت عموم مردم خودداری می‌کنیم.

اصغرزاده در زمینه قاچاق و عرضه خارج از چرخه فرآورده‌های دامی اظهار کرد: اختلاف قیمت محصولات دامی در خراسان‌جنوبی با استان‌های همسایه می‌تواند زمینه‌ساز عرضه خارج از چرخه این محصولات شود که یک آسیب است.

وی بیان‌کرد: با توجه به اینکه گوشت قرمز و گوشت مرغ توسط وسایل نقلیه سردخانه دارِ مجوز دار حمل و نقل می‌شود این عرضه خارج از چرخه بیشتر در مورد محصولاتی چون تخم‌مرغ رخ می‌دهد که در این زمینه نیز باید تدبیری اندیشیده شود.

 

 

 

 

 

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس:2-3
مشکلات اصلی مردم فدای مسائل فرعی نشود
خسروی اسفزار با اشاره به مشکلات معیشت و اقتصادی در جامعه کنونی گفت: مسائل اصلی و مشکلات مردم نباید فدای مسائل فرعی شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از خوسف، «حسین خسروی اسفزار» امروز (۹ تیر) در شورای اداری شهرستان خوسف، با بیان اینکه همه دنیا خیال می کردند ارزش، توسعه و پیشرفت در غرب است، اظهار داشت: در جریان بیماری کرونا مشخص شد که غرب سراب است.

نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما در ایران بر خلاف آمریکا از مرده شخص کرونایی هم نمی گذریم و روحانیون و طلبه‌های زیادی در راستای انجام وظایف دینی و مبارزه با کرونا ایثارگری و بیش از همه سرمایه گذاری کرده اند که بسیار ازشمند است.

وی با اشاره به مشکلات معیشت و اقتصادی در جامعه کنونی گفت: مسائل اصلی و مشکلات مردم نباید فدای مسائل فرعی شود.

نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در حاشیه بیماری کرونا مشکلات اقتصادی زیادی ایجاد و درآمد نفتی ما به صفر رسید و ولی ایران توانست بیخ گوش آمریکا بنزین خود را عرضه کند.

خسروی اسفزار گفت: به عنوان نوکر و خدمتگزار از مردم و مسئولان خوسف تقاضا دارم وحدت قلوب و یکدلی را با وجود تمامی سلائق مختلف داتشه باشند تا توسعه خوسف محقق شود.

وی با بیان اینکه تمامی پسرفت های ایران از عمل نکردن به فرمایشات رهبری نشات گرفته است، گفت: اگر به فرمایشات رهبری عمل می کردیم مشکلاتی در خصوص برجام و سایر مشکلات نمی داشتیم.

نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مسئولان باید تضارب افکار داشته باشند، گفت: از مسئولان خوسف می خواهم برای توسعه خوسف؛ در مسائل اخلاقی وحدت و یکدلی را تبلیغ کنند.

 

فرماندار خوسف:
۳۶ هزار کیسه سیمان رایگان برای مرمت قنوات در خوسف توزیع می شود2
شفیعی گفت: با همکاری بنیاد علوی ۱۸۰۰ تن سیمان معادل ۳۶ هزار کیسه، برای مرمت قنوات و مدارس رایگان اختصاص می یابد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستاناز خوسف، «محمد شفیعی» پیش از ظهر امروز (9 تیر) در شورای اداری این شهرستان که با حضور نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: شهرستان خوسف به لحاظ پراکندگی و وسعت نیاز به اعتبارات بیشتری دارد چراکه بیش از 70 درصد جمعیت این شهرستان در روستاهای زیر 20 خانوار زندگی می کنند.

فرماندار خوسف افزود: در تمام معادلات استانی، شهرستان خوسف را به عنوان شهرستان برخوردار معرفی می کنند ولی دهستان قلعه زری این شهرستان دارای وسعت زیاد و ضریب محرومیت هشت است.

شفیعی با بیان اینکه سال گذشته در مجموع 9 میلیارد و 200 میلیون تومان اعتبار استانی تخصیص یافته داشته ایم، گفت: با این اعتبارات آبرسانی به روستاهای خوسف مقدر نیست.

وی با اشاره به وجود ظرفیت های بخش کشاورزی، دامداری، صنعت و معدن در شهرستان خوسف، اضافه کرد: در این شهرستان تمام مبنای توسعه را داریم و تاکنون 99 درصد سرمایه گذاران این شهرستان بومی بوده اند.

فرماندار خوسف تصریح کرد: شوراهای اسلامی زبان گویای مردم هستند و باید در راستای حل مشکلات مردم مطالبه گری کنند.

شفیعی گفت: طی مکاتبه ای با بنیاد علوی، این بنیاد یک هزار و 800 تن سیمان معادل 36 هزار کیسه سیمان را برای مرمت قنوات و مدارس در اختیار این شهرستان قرار می دهد تا رایگان این قنوات مرمت شوند.

شفیعی گفت:حواله این 36 هزار کیسه سیمان نقد است که ظرف 15 روز آینده در اختیار روستائیان شهرستان قرار می گیرد.

 

 

استاندار خراسان جنوبی به درخواست شماری از مردم رسیدگی کرد2-3

استاندار خراسان جنوبی به درخواست شماری از مردم رسیدگی کرد

استاندار خراسان جنوبی در ملاقات عمومی به صورت چهره به چهره به درخواست‌ها و مشکلات تعدادی از شهروندان رسیدگی کرد.

در این دیدار مردمی که در راستای تکریم ارباب رجوع و پاسخگویی مسئولانه رقم خورد، محمدصادق معتمدیان به مدت سه ساعت پاسخگوی مسائل و مشکلات مردم بود.

بخش عمده موارد مطرح شده در این دیدار، مشکلات معیشتی، بیکاری، تسهیلات، مسایل اقتصادی و اختلافات اراضی بود که استاندار با توجه به درخواست‌های مردمی دستورات لازم را برای پیگیری امور و حل مشکلات صادر کرد.

یکی از برنامه‌های استاندار خراسان جنوبی از بدو ورود به استان دیدار رو در رو با مردم بوده که بخش عمده این برنامه در بازدیدهای سرزده معتمدیان از مناطق مختلف عملیاتی شده است.

در همین زمینه و البته بنا به تکلیف دستگاه‌های اجرایی حسب دستور استاندار، استان خراسان جنوبی در ارزیابی‌های وزارت کشور به جهت برگزاری دیدارهای چهره به چهره مدیران با مردم به صورت میدانی و پاسخگویی برخط (حضور در سامد) رتبه نخست را بین ۳۱ استان کشور کسب کرده است.

 

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور