پیام شهروند

سلام خسته نباشید به مسولین که واقعا حق الناس و بیت المال نمی شناسند خدا وکیلی تو معصومیه بعد سرعت گیر کی یک سرعت گیر دیگه نصب میکنه با این آسفالتای نمونتون واقعا پروفسرین ها کدوم دانشگاه مدیر پروژه هاتون درس خوندن ماهم بریم

با سلام
18سال پیش ماشینم زورگیری شده اماهنوزبلاتکلیفم

بسم الله/سلام علیکم.خداقوت.ضمن تشکرصمیمانه اززحمات جنابعالی وهمکاران عزیزتان/خواهشمندیم برای”بیمه قالیبافان روستایی”گزارشی تهیه کنید

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

اخبار خراسان جنوبی / تربیت اجتماعی دستاورد مهم سازمان دانش آموزی

واکسیناسیون اطفال در خراسان جنوبی ۱۴.۵ درصد کاهش یافت/4-7

بیرجند – ایرنا – مدیر بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: پوشش واکسیناسیون اطفال در استان خراسان جنوبی اسفند ۹۸ و فروردین امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا و ترس والدین، نسبت به مدت مشابه سال قبل به طور متوسط ۱۴.۵ درصد کاهش یافت.

مجید شایسته روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیشترین افت واکسیناسیون به ترتیب با ۳۰ و ۲۷ درصد مربوط به شهرستان‌های سرایان و طبس و کمترین مربوط به شهرستان‌های درمیان، خوسف و زیرکوه با هفت درصد گزارش شده است.

وی بیان کرد: واکسیناسیون کودکان در دوران شیوع بیماری کرونا طبق روال سال‌های قبل برای افراد مراجعه کننده به مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت انجام شده است ولی تعداد از والدین به دلیل ترس از بیماری کرونا واکسیناسیون کودکان را به تاخیر انداختند.

مدیر بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: والدین توجه داشته باشند واکسیناسیون اطفال به منظور جلوگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار از جمله سرخک، فلج اطفال، سل، کزاز و دیفتری انجام می‌شود و نباید به تاخیر انداخته شود.

وی گفت: در صورتی که والدین به دلیل ترس از کرونا واکسیناسیون کودکان خود را انجام ندهند یا به تعویق بیاندازند در ماه‌ها و سال‌های آینده شاهد اپیدمی‌ بیماری‌های واگیر خواهیم بود.

شایسته افزود: از والدین تقاضا داریم با هماهنگی‌های تلفنی که با مراکز و خانه‌های بهداشت خواهند داشت در ساعاتی که بار مراجعه کمتر است، نسبت به واکسیناسیون فرزندان خود به موقع اقدام کنند.

وی تصریح کرد: به خانواده‌ها این اطمینان را می‌دهیم که همکاران مراقب سلامت و بهورز تمامی دستورالعامل‌های بهداشتی را در زمان واکسیناسیون رعایت می‌کنند لذا هیچ گونه نگرانی در این خصوص نداشته باشند.

این مسوول در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: پوشش واکسیناسیون کودکان زیر ۶ سال استان در سال ۹۸ در تمامی واکسن‌ها بالای ۹۵ درصد بوده است.

وی افزود: در حال حاضر تمامی کودکان کشور علیه بیماری‌های سل، هپاتیت، فلج اطفال، دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، هموفیلوس، آنفلوآنزای تیپ ب، سرخک، سرخجه و اوریون واکسینه می‌شوند.

شایسته با تاکید بر اینکه واکسیناسیون نقش شگرفی در سلامت جامعه ایفا کرده است اظهار داشت: پس از تامین آب آشامیدنی سالم، واکسیناسیون بیشترین تاثیر را در کاهش مرگ و میر به ویژه در کودکان و افزایش رشد جمعیت داشته است.

وی با بیان اینکه ایمن‌سازی یکی از موثرترین روش‌های پیشگیری از بیماری‌های دوران کودکی است گفت: والدین در اسرع وقت و در زمان تعیین شده باید نسبت به انجام واکسیناسیون کودکان خود اقدام کنند.

روند ابتلا به ویروس کرونا در استان خراسان جنوبی طی یک هفته اخیر کاهشی و اغلب موارد مثبت جدید نیز از نمونه‌گیری‌های سرپایی بوده که نتیجه بیماریابی است.

براساس آخرین آمار رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون ۱۰۶ هزار و ۲۲۰ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و ۶ هزار و ۵۸۹ نفر بر اثر بیماری کووید ۱۹ فوت شده‌اند.

 

 

 

فرهنگ ایمانی چالش کرونا را به فرصت تبدیل کرد2-3

فرهنگ ایمانی چالش کرونا را به فرصت تبدیل کرد

 نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: اگرچه ویروس کرونا خود را به صورت یک چالش نشان داد اما ذخیره‌های فرهنگ ایمانی آن را به یک فرصت بین‌ المللی تبدیل کرد.

حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی  در مراسم آغاز مرحله دوم رزمایش کمک مومنانه در استان خراسان جنوبی که با حضور جمعی از مسوولان استان برگزار شد، ضمن تبریک میلاد با سعادت امام حسن مجتبی (ع) گفت: در ممکنات خیر محض و شر محض نیست بلکه ترکیبی از آن دو است لذا ویژگی مکتب ایمانی این است که شر را به خیر تبدیل می‌کند.

وی افزود: آنچه امروز ملت بزرگ ایران اسلامی در قضیه ویروس کرونا از خود نشان داده، فرهنگ متعالی ایرانی اسلامی است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: ملت بزرگ ایران در چهل سال گذشته در انواع صحنه‌های مبارزه با استکبار جهانی پیروز بوده است و امروز نیز در جبهه فرهنگی این پیروزی را کسب کرد.

وی گفت: باید از این همه تلاش و زحمات افرادی که چه به صورت شغلی با ویروس کرونا درگیر هستند که می‌توان به پرستاران و کادر پزشکی اشاره کرد و چه ایثارگرانی که در قالب طلبه، بسیجی و حزب اللهی آنها را تنها نگذاشتند، تشکر و قدردانی کرد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی افزود: امروز آن کشورهایی که پز می‌دانند و ما را تحریم و تهدید می‌کردند و حتی خودشان متهم هستند که این ویروس کرونا یک ویروس آزمایشگاهی است که به وسیله خودشان انجام شده، در صحنه کارساز خود را نشان دادند و رسوا شدند.

وی بیان کرد: استکبار جهانی کارش آسیب زدن به بشر است و این همه بمب‌های اتمی، هیدروژنی و میکروبی را برای نابودی مردم می‌سازد؛ آنها در هر کجای کره زمین سلطه پیدا کنند زیرساخت‌ها را ویران، مردها و زن‌ها و بچه‌ها را می‌کشند و آواره می‌کنند آن گاه اسمش را تمدن لیبرالی می‌گذارند.

امام جمعه بیرجند گفت: امروز که این ویروس کرونا خودش را نشان داد، همان کشورهایی که ادعای متمدن بودن دارند دست به کارهای پست از جمله غارت و دزدی وسایل بهداشتی از یکدیگر زدند در حالی که با یکدیگر دوست هستند.

وی افزود: با اینکه ما تحریم بودیم و در جریان ویروس کرونا از دید آنها زمینگیر خواهیم شد اما ملاحظه کردید که ایمان چگونه خود را نشان داد و مردم با فرهنگ ایمانی خود چگونه به کمک یکدیگر شتافتند.

وی اظهار داشت: فرهنگ و ایمان کارساز است و این همان چیزی است که در این چهل سال در صحنه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی، مردم ایران اسلامی از خود نشان داده‌اند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: ارزش مجموعه فداکاری‌ها، از خودگذشتگی‌ها و ایثار مردم، بیش از آن است که ما با بیان بخواهیم از آن تشکر کنیم.

وی افزود: دعای بر شما مردم، مسوولان، نیروهای مسلح و ارگان‌های خدمت رسان این است که خداوند فرج حضرت مهدی صاحب الزمان (عج) را نزدیک کند و شما به آن آرمان اصلی خود در خدمت آن حضرت برسید و نوع بشر را از دست این وحشی‌های قرن ۲۱ نجات دهید.

 

اختصاص بیش از 14 میلیارد تومان در خراسان جنوبی به کمک مومنانه

 فرمانده سپاه انصارالرضا (علیه السلام) خراسان جنوبی نیز در این مراسم  با بیان اینکه در دومین مرحله رزمایش کمک مومنانه در مجمع ۵۹ هزار و ۳۶۴ بسته معیشتی در خراسان جنوبی توزیع خواهد شد، گفت: مجموع ارزش ریالی بسته‌های معیشتی ۱۴ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان است که از امروز تا ۲۵ رمضان توزیع می شود.
سردار قاسمی با اشاره به اینکه در این مرحله از رزمایش ۳۸ هزار و ۵۴۷ نفر از افرادی که در اثر شیوع بیماری کرونا دچار آسیب شده اند شناسای شده اند گفت: نزدیک به ۲۰ هزار بسته معیشتی از لیست شناسایی شده بیشتر داریم که در  همین راستا شناسایی جامعه هدف انجام می‌شود.
فرمانده سپاه انصارالرضا (علیه السلام) خراسان‌جنوبی با اشاره به طبخ و توزیع ۷۰ هزار ۸۳۷ پرس غذای گرم به ارزش ریالی ۸۵۰ میلیون تومان در سطح استان افزود: تاکنون ۷۲ فقره وام به مشاغل آسیب‌دیده از کرونا پرداخت و در بحث بخشش اجاره نیز یک هزار و ۱۳ مورد بخشش اجاره به ارزش ریالی ۷۲۵ میلیون تومان در استان انجام شده است.سردار قاسمی همچنین افزود: با همت مردم، خیران، مسئولان و نهاد‌های خدمت‌رسان بسیاری از مستمندان و نیازمندان واقعی در استان کمک‌های مؤمنانه را طی دو مرحله دریافت خواهند کرد و تلاش می‌کنیم با حفظ کرامت انسانی نیازمندان، در خدمت مردم استان باشیم.

در دومین مرحله اجرای رزمایش کمک مؤمنانه در خراسان‌جنوبی 59 هزار و 364 بسته معیشتی در بین نیازمندان و مشاغلی که از ویروس کرونا آسیب دیده‌اند ، توزیع می‌شود.

 

 

محفل مجازی شعر «خلوت انس» برگزار شد2-7
همزمان با شام میلاد باسعادت امام حسن مجتبی علیه السلام، محفل شب شعر مجازی خلوت انس با حضور تعدادی از شعرای برجسته خراسان جنوبی برگزار شد.

محفل شب شعر مجازی خلوت انس همزمان با شام میلاد امام حسن مجتبی علیه السلام از طریق پخش زنده اینستاگرام با حضور جمعی از شاعران برجسته خراسان جنوبی برگزار شد.

 

در این شب شعر، شاعرانی از جمله «محمدحسین بهدانی»، «حبیب حاجی پور»، «پیام یوسفی»، «محمد علی رحیمی»، «جعفر عباسی»، «روح الله فریدونی» و «محمدحسین هاشمی» به قرائت جدیدترین اشعار خود مدح کریم ‌آل طه پرداختند.

 

گفتنی است،‌ این شب شعر به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی و انجمن ادبی خلوت انس برگزار شد.

 

 

 

 

جشن گلریزان ؛

جمع آوری ۴۰۵ میلیون تومان برای آزادی زندانیان7

۴۰۵ میلیون تومان کمک مردمی درچهاردهمین جشن گلریزان برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد خراسان جنوبی اهداء شد.

عصر دیروز همزمان با سالروز میلاد امام حسن مجتبی (ع)، این جشن برخلاف هرساله بدون حضور مردم و از طریق پخش زنده از شبکه خاوران برگزار شد که در طی ۲ ساعت برگزاری آن ۲۵۵ میلیون تومان بصورت نقدی و ۱۵۰ میلیون تومان بصورت تعهد برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد اهداء شد.
مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان گفت: پویش مهربانی برای آزادی این زندانیان تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه دارد و مردم خیر و نوع دوست می‌توانند کمک‌های خود را برای رهایی این افراد از بند به شماره حساب ۶۰۳۷۹۹۱۸۹۹۹۰۹۳۹۸ ستاد دیه خراسان‌ جنوبی واریز کنند.
هاشمی افزود: هم اکنون ۱۲۱ زندانی جرائم غیر عمد مالی، مهریه، نفقه و دیه در زندان‌های خراسان جنوبی دوران حبس خود را می‌گذرانند که برای آزادی آنان به ۲۵ میلیارد تومان نیاز است.

 

 

 

 

 

مراکز آموزشی قرارگاه شمال شرق، بدون فوتی ناشی از کرونا7-5

هیچگونه فوتی ناشی از کرونا، تا کنون در مراکز آموزشی قرارگاه شمال شرق نداشته ایم.

فرمانده قرارگاه شمال شرق کشور در بازدید از مرکز آموزش امام رضا (ع) بیرجند گفت: همه پادگان‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران، آگاه سازی و مکلف به رعایت پروتکل‌های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا شده اند.
امیر آذریان افزود: برای پیشگیری از کرونا مراکز آموزش را همزمان با تعطیلات سال جدید تعطیل کرده ایم و اکنون با توجه به اینکه باید در هر شرایطی، آمادگی رزمی یگان‌های ارتش را افزایش بدهیم، از ابتدای اردیبهشت ماه مراکز آموزشی، فعالیت خود را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی آغاز کرده اند.
وی گفت:درمرکز آموزش امام رضا (ع) بیرجند نیز تمام پروتکل‌های بهداشتی رعایت شده است و این اطمینان را به خانواده‌ی سربازان می‌دهیم که جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد واز تعداد نفراتی که از اردیبهشت ماه پذیرش شدند حتی یک نفر هم مشکوک به بیماری کرونا نبوده است.
فرمانده قرارگاه شمال شرق کشور همچنین از صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران ومرکز خراسان جنوبی در بحث آگاه سازی مردم در خصوص بیماری کرونا قدردانی کرد.

 

 

 

 

 

 

جشن تکلیف هزار و۱۲۰ دانش آموزطبسی2

هزار و ۱۲۰ دانش آموز طبسی، رسیدن به سن تکلیف خود را بصورت مجازی جشن گرفتند.

این جشن برای دانش آموزان دختر و پسر از محل آستان مبارک حسین بن موسی جشن طلیعه بندگی ۱۱۲۰ دانش آموزطبسیالکاظم به صورت زنده در فضای مجازی برگزار شد.
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به استمرار فعالیت‌های پرورشی و فرهنگی در ایام تعطیلی مدارس با استفاده از شبکه‌های اجتماعی گفت: برگزاری جشن تکلیف سبب ماندگاری بیشتر احکام شریعت، در ذهن دانش آموزان می‌شود.
واقعی به والدین پیشنهاد کرد برای فرزندان خود همانند جشن تولد، شروع طاعت و بندگی آن‌ها را در خانه جشن بگیرند.

تربیت اجتماعی دستاورد مهم سازمان دانش آموزی 5
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: تربیت اجتماعی، تقویت روحیه نظم و قانونگرایی، تعلیم و تربیت اسلامی دانش‌آموزان در ابعاد مختلف فردی و اجتماعی، برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت، خودباوری فرهنگی، ترویج روحیه تعاون و همکاری، نیکوکاری، نوع دوستی و مشارکت در ارتباط های بین المللی مهم ترین دستاوردهای سازمان دانش آموزی استان خراسان جنوبی است.

محمدعلی واقعی صبح امروز در دیدار با اعضای تشکل سازمان دانش آموزی استان که به مناسبت سالروز تشکیل این نهاد انجام شد؛ اظهار کرد: سازمان دانش‌آموزی نهادی عمومی غیردولتی وابسته به وزارت آموزش و پرورش است که در قالب تربیت اجتماعی مکمل تربیت عمومی می باشد.

وی، تصریح کرد: سازمان دانش آموزی به منظور اعتلای شخصیت دینی، اخلاقی، عاطفی، علمی و اجتماعی دانش‌آموزان و ایجاد زمینه مشارکت همه‌جانبه آنها در زمینه‌های اعتقادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، هنری و ورزشی تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش تشکیل شده است.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به فعالیت بیش از 27 هزار دانش آموز دختر و پسر دوره های مختلف تحصیلی در سازمان دانش آموزی استان ، یاد آور شد:  گرو ه های پیشتازان، فرزانگان، مجلس دانش آموزی، خبرگزاری پانا ویاران مدرسه مهم ترین مجموعه های وابسته به این سازمان هستند که هر کدام نقش خاص خود را در حوزه ی تعلیم و تربیت اسلامی ایرانی ایفا می نمایند.

دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی، با اشاره به کارکرد دانش آموزان منتخب استان در مجلس شورای دانش آموزی، عنوان کرد: مجلس دانش‌آموزی؛ نهادی صنفی است که به منظور ترویج فرهنگ مشارکت‌‌جویی، تعاون و همکاری، مسئولیت‌پذیری و زمینه سازی برای مشارکت فکری و عملی دانش‌آموزان در عرصه‌های مختلف آموزش و پرروش شکل گرفته است.

واقعی، ضمن تجلیل از اقدامات و تلاش های 250خبرنگار دانش آموز فعال در عرصه اطلاع رسانی و خبرگزاری پانای سازمان دانش آموزی خراسان جنوبی، خاطر نشان کرد:  تعامل حلقه ارتباطی بین خبرنگار و مردم مهم است از این رو باید بین خبرنگار و مخاطبان رسانه باید تعامل دو سویه وجود داشته باشد .

مدیر سازمان دانش آموزی استان نیز در این دیدار گفت: تمام تلاش خادمین سازمان دانش آموزی در خراسان جنوبی این است که با اجرای طرح ها و برنامه های  تربیت محور و اجتماع محور دانش آموزان را در تقویت  تفکر دینی اخلاقی و معرفتی  با استفاده از روش تربیت پژوهی متکی بر توانایی فردی و اجتماعی آنان یاری کند.

محمد رضا با اطمینان؛  از سازمان دانش آموزی به عنوان دانشکده یادگیری مهارت های فردی و گروهی یاد کرد و ابراز داشت:  این سازمان وظیفه دارد هویت اصلی یک انسان منعطف را در فضای فکری جامعه امروزی ترسیم می کند.

 این مقام مسئول در سازمان دانش آموزی خراسان جنوبی ادامه داد: در واقع سازمان دانش آموزی سامان بخش فوق برنامه هایی در جهت شخصیت سازی و ترسیم الگوی قابل اعتماد، با اتکا به رهنمودهای الهی است که توانسته است با مدد سئولین؛ مربیان و مدرسین عزیز خود از در طول این بیست سال موفقیت های چشمگیری به دست آورد.

گفتنی است در ادامه هریک از اعضا، مربیان و مدرسان حاضر در این مراسم به ارائه گزارش پرداختند.

پیشگیری،مهمترین رسالت کمیته فرهنگی شورای مبارزه بامواد مخدر4
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: هماهنگی بین دستگاه های اجرایی، اتخاذ یک رویه واحد آموزش و پیشگیری مهم ترین وظایف و رسالت کمیته فرهنگی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر است.

 محمد علی واقعی در اولین جلسه کمیته فرهنگی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان که در سالن کنفرانس این اداره کل برگزار شد، اظهار کرد: استفاده از ظرفیت سمن ها، مساجد و اماکن مذهبی، بهره گیری از ظرفیت های دینی، به کارگیری توان و ظرفیت نهادهای آموزشی و دیگر مولفه ها نقش مهمی در کاهش آسیب های اجتماعی دارد.

وی، با اشاره به نظام مند شدن فعالیت ها، طرح ها و برنامه ها ی کنترل آسیب های اجتماعی در مدارس استان، تصریح کرد: دستگاه های عضو کمیته فرهنگی شورای هماهنگی با مواد مخدر استان طبق تاکید مقام معظم رهبری، با اولویت قرار دادن کودکان و نوجوانان کاهش آسیب های اجتماعی در مدارس را در مرکز توجه خود قرار داده به طوری که هم اکنون مدارس کانون سرمایه گذاری پیشگیری از آسیب ها شده اند.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، با بیان این که طرح نظام مراقبت اجتماعی از دانش آموزان (نماد) قرار است با تمامی ابعاد فنی و اجرایی در سال تحصیلی آینده نیز در مدارس استان اجرا شود، یاد آور شد: طرح نماد، با هدف توانمندسازی و آموزش کارکنان آموزش و پرورش و مدارس و والدین در استان اجرا می شود.

رئیس کمیته فرهنگی شورای مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی، اضافه کرد: توانمند سازی روانی، رفتاری، اجتماعی و تحصیلی دانش آموزان، والدین و مربیان، افزایش نشاط اجتماعی در مدارس با ایجاد حیات پویا و برگزاری مسابقات و المپیادهای ورزشی و علمی از دیگر برنامه ها و طرح های  معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان در راستای کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی به شمار می رود.

واقعی؛ توانمندسازی نیروی انسانی شاغل در آموزش و پرورش، برگزاری رقابت های فرهنگی هنری در مدارس، برگزاری مسابقه های قرآن، عترت و نماز و اجرای طرح دوام زندگی با رویکرد توانمندسازی زنان فرهنگی سرپرست خانوار را از دیگر رویکردهای آموزش و پرورش استان در این حوزه برشمرد.

وی با بیان این مطلب که با بهره گیری از فکر ، اندیشه و خرد جمعی می توان گام های بلندی در راستای پیشبرد اهداف برنامه ها، رفع معضلات، اسیب ها  و چالش های موجود در استان به ویژه در بخش جوانان و نوجوانان در استان برداشت، ابراز داشت: با تعامل از گرفتار شدن در باتلاق روزمرگی جلوگیری شده و وضعیت فعلی، مسیر و هدف پیش رو ، برنامه ها و اسناد مورد نیاز در حوزه اجتماعی برای رسیدن به این اهداف را می توان به خوبی تبیین کرد.

از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بیرجند /3

کرسی آزاداندیشی بررسی منشور اخلاقی اساتید برگزار شد

 
کرسی آزاداندیشی بررسی منشور اخلاقی اساتید، از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی و با همکاری معاونت آموزشی دانشگاه بیرجند برگزارشد.
کرسی آزاداندیشی بررسی منشور اخلاقی اساتید برگزار شد

 نشست بررسی منشور اخلاقی اساتید با حضور دکتر آل بویه، مدیر پژوهشکده فلسفه و کلام پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و جمعی از مدیران و اعضای هیئت علمی دانشگاه، برگزار شد. این نشست که به منظور نقد و بررسی منشور اخلاقی اساتید و بصورت مجازی برگزار شد، اعضای هیئت علمی دانشگاه نقطه نظرات خود را در خصوص منشور اخلاقی اساتید مطرح کردند. دکتر آل بویه، ضمن سپاس و تشکر از افرادی که در تهیه این منشور نقش داشتند، به بیان مشخصات و ویژگیهای اخلاقی اساتید در دانشگاه اشاره کرد و افزود: منشور تهیه شده در برخی بخشها بایستی مورد بازبینی قرار گیرد و اصلاح شود. وی در ادامه به نقد منشور اخلاقی اساتید پرداخت و به سوالات حاضرین پاسخ داد. نقش اساتید در اخلاق، تعلیم و تربیت، نقش دانشجویان در اخلاق دانشگاهی و…..  از مهم ترین مباحث مطرح شده در این نشست بود. شایان ذکر است، این نشست بیش از دو ساعت به طول انجامید.

 

 

 

 

جشن طلیعه بندگی1120دانش آموزطبسی ازطریق فضای مجازی
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: جشن طلیعه ی بندگی یک هزار و 120 دانش آموز دختر و پسر دارالعباده طبس از محل آستان مبارک حسین بن موسی الکاظم به صورت زنده در فضای مجازی برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی، محمدعلی واقعی در این آیین اظهار کرد: جشن تکلیف سرآغازی زیبا در عمل به تکلیف و ورود به حریم عبودیت پروردگار عالم است.

وی، بر لزوم انجام واجبات و ترک محرمات از سوی دانش آموزان مکلف تأکید کرد و ادامه داد: خوشبختانه با فعالیت شبکه شاد، فرصتی ایجاد شد که این جشن به صورت مجازی و با حضور دانش‌آموزانی که با ارسال تصاویر خلاقانه از لحظات روحانی این مراسم اقدام به عمل آورده بودند، برگزار شود.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی؛ استمرار فعالیت‌های پرورشی و فرهنگی در ایام تعطیلی مدارس با استفاده از شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی را یادآور شد و تصریح کرد:شن تکلیف با هدف آشنایی دانش‌آموزان با آموزه‌های دینی همزمان با ورود به سن بلوغ  برگزار می شود و برگزاری آن سبب ماندگاری بیشتر احکام شریعت ،در ذهن دانش آموزان می‌شود.

دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی، لازمه انس و نزدیکی به خداوند متعال را پیروی از دستورات و احکام الهی دانست و تأکید کرد:  کسانی‌ که با خداوند دوست باشند، مورد محبت و علاقه دیگران نیز واقع خواهند شد.

واقعی؛ با بیان این که دانش‌آموزان با ورود به سن تکلیف، موظف به انجام احکام الهی هستند، اضافه کرد: دانش آموزان مکلف از این پس اقامه نماز، رعایت محرمات، رعایت حجاب شرعی، خواندن قرآن و روزه گرفتن را سرلوحه کارهای روزمره خود قرار می دهند.

این مقام مسئول در آموزش و پرورش خراسان جنوبی ادامه داد: ضروری است اولیای محترم چنین جشن تکلیفی را همانند جشن تولد برای فرزندان خود برگزار کنند و شروع طاعت و بندگی آنها رادر خانه جشن بگیرند.

خطیب جمعه طبس نیز در این مراسم گفت: در جشن تکلیف انسنا به خدا نزدیک تر می شود.

حجت الاسلام و المسلمین محمودی؛ سرلوحح همه عبادت ها را نماز دانست و  عنوان کرد: جشن تکلیف به منزله ورود شما دانش آموزان به حریم و درگاه خداوند است.

 هیات ورزش های کارگری خراسان جنوبی در کشور اول شد7

کسب عنوان برتر هیات ورزش های کارگری خراسان جنوبی، در سطح کشور

رییس هیات ورزش های کارگری، خراسان جنوبی گفت: بر اساس ارزیابی فدراسیون ورزش های کارگری کشور در سال 98، هیات خراسان جنوبی عنوان هیات برتر استان های کشور را به خود اختصاص داد.

علیزاده بیرجندی توجه به امر ورزش را علاوه بر سلامت جسم، موجب تقویت قوای روحی دانست و گفت: ما در حوزه کارگری علاوه بر توجه ویژه به صیانت از کارگران، به دنبال ترغیب و تشویق کارفرمایان در توجه به ورزش کارگران و حفظ نشاط و تندرستی نیروی کار هستیم.
رییس هیات ورزش های کارگری خراسان جنوبی کسب این موفقیت را نتیجه پیگیری و همکاری تمامی زحمتکششان و دلسوزان عرصه ورزش کارگری استان، دستگاههای اجرایی متولی، کارفرمایان و تلاش جامعه کارگری استان دانست.
ابوالفضل علیزاده بیرجندی از پیش بینی و برنامه ریزی برای برگزاری مسابقات و برنامه های ورزشی برای سال 99 خبر داد و خاطرنشان کرد: میزبانی مسابقات ملی پهلوانی و زور خانه ای کارگران کشور در بهمن ماه 98، کسب 19 مدال ورزشی در سطح کشور در رشته های بوکس،زورخانه ای،شنا،تکواندو وشطرنج از جمله اقدامات شاخص در حوزه ورزش کارگری در سال 98 بوده است.

قهرمانی دارتر طبسی در مسابقات جام رمضان کشور7

قهرمانی دارتر طبسی در هفتمین دوره مسابقات دارت آنلاین کشور(جام رمضان)

ملیحه رجبی قهرمان هفتمین دوره مسابقات دارت آنلاین کشورجام رمضان شد

این دوره از مسابقات که زیر نظر انجمن دارت کشور و به میزبانی استان خراسان جنوبی از روز شنبه با حضور بیش از ۱۰۰ نفر از سراسر کشور آغاز شد رجبی پس از پشت‌سر گذاشتن تمامی حریفان خود به فینال این مسابقات راه‌یافت تا شاهد یک فینال مسابقات کشوری در شهرستان طبس باشیم. اما در فینال این مسابقات ملیحه رجبی توانست بر زهرا رجبی پیروز و مقام اول این رقابتها را کسب کند. در این مسابقات زهرا رجبی دوم و خانمها چترفیروزه (فارس) و شاکریان (چهارمحال و بختیاری) سوم مشترک شدند.

مدیرکل بیمه سلامت استان خراسان جنوبی خبرداد:

تجویز خدمات سی تی اسکن توسط متخصصین طب اورژانس برای بیماران کرونایی 5-3

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی گفت: تجویز خدماتCT-SCAN  توسط متخصصین طب اورژانس از جمله سی تی اسکن ریه برای بیماران کرونایی قابل پرداخت است.

دکتر اربابی مدیرکل بیمه سلامت استان در نشستی  اظهار داشت: تجویز خدماتCT-SCAN  از جمله سی تی اسکن ریه برای بیماران کرونایی توسط متخصصین طب اورژانس قابل انجام است.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی در ادامه گفت: در صورتی که این خدمات برای بیماران مشکوک یا قطعی به کرونا توسط متخصصین طب اورژانس در تمامی مراکز تشخیصی درمانی طرف قرارداد دولتی  دانشگاهی تجویز شود، قابل پذیرش، محاسبه و پرداخت می باشد.

وی ادامه داد: افرادی که هیچ پوشش بیمه ای ندارند، بویژه بیماران کرونایی فاقد پوشش بیمه که در مراکز درمانی بستری می شوند ، می توانند به صورت غیرحضوری برای دریافت دفترچه بیمه از سازمان بیمه سلامت اقدام کنند.

اربابی با بیان اینکه سازمان بیمه سلامت برای رفاه حال این افراد و تسهیل در ارائه خدمات بیمه ای به آنان اقدامات خوبی را انجام داده، گفت: این افراد می توانند برای دریافت دفترچه بیمه از سازمان بیمه سلامت با ورود به سامانه ثبت نام و درخواست پوشش بیمه ای به آدرس http://eservices.ihio.gov.ir/isc دفترچه بیمه دریافت و از خدمات درمانی مناسب بهرمند شوند.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی ادامه داد: ورود به این سامانه برای ثبت نام، هم از طریق رایانه و هم تلفن همراه امکان پذیر است و در زمان ثبت نام ، رعایت شرط خانوار نیز الزامی می باشد.

وی به نحوه پرداخت حق بیمه به صورت غیرحضوری اشاره کرد و گفت:  متقاضیان می توانند برای پرداخت حق بیمه کامل خود از طریق سامانه ISC  بصورت  غیرحضوری اقدام کنند.

این مقام مسئول تصریح کرد: امکان ثبت درخواست ارزیابی وسع برای افراد متقاضی که فاقد توان مالی پرداخت حق بیمه باشند، نیز در این سامانه فراهم شده و با توجه به هماهنگی های بعمل آمده، برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا، نتیجه ارزیابی وسع حداکثر طی مدت زمان 24 ساعت پس از تکمیل ثبت نام و ارسال درخواست به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام خواهد شد و برای سایر افراد این مدت زمان یک ماه می باشد.

اربابی تاکید کرد: دوره انتظار ده روزه  صدور دفترچه بیمه با توجه به اورژانسی بودن درمان بیماران کرونایی برایشان منظور نخواهد شد و هزینه های این گروه از بیمه شدگان، همانند سایر گروه ها از بدو برخورداری از پوشش بیمه ای در تعهد سازمان بیمه سلامت خواهد بود.

وی در پایان گفت: هم استانی های عزیز می توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص و دریافت راهنمایی‌های لازم درباره اقدامات بهداشتی و درمانی بیماری کرونا ویروس، به سامانه یکپارچه تلفنی 1666 سازمان بیمه سلامت مراجعه کنند.

فعالیت وانت بار‌ها در فضا‌های موقت عرضه میوه و تره بار7

وانت بار‌های فروش میوه و تره بار در حاشیه شهر بیرجند و اماکن جانمایی شده در محلات مختلف می‌توانند فعالیت کنند.

شهردار بیرجند گفت: با توجه به شرایط موجود و تعطیلی چهارشنبه بازار با پیشنهاد حوزه خدمات شهری، اداره اجرائیات و پسماند با خرید و فروش میوه داخل وانت در برخی مکان‌های سطح شهر موافقت کرد.
محمد علی جاوید افزود: مکان‌هایی که برای اجرای این برنامه در نظر گرفته شده در منطقه یک شامل بلوار مجیدیه، انتهای کارگران و شهرک امام علی (ع) و در منطقه دو، بلوار شهدای عبادی، سپیده و روبروی مصلی است.
وی با اشاره به اینکه با متخلفینی که شرایط مجوز‌های داده شده را رعایت نمی‌کنند برخورد قانونی می‌شود افزود: سازمان میادین باید تا پایان ماه رمضان نسبت به ایجاد سازه به عنوان فضای موقت عرضه میوه و تره بار اقدام کند.
شهردار بیرجند گفت: اجازه ورود و فروش توسط کامیون به متقاضیان داده نمی‌شود و همچنین تخلیه بار در فضا‌های موقت ممنوع است.

 

 

 

بازگشایی به صورت محدود مدارس از هفته آینده 2
وزیر آموزش و پرورش از بازگشایی محدود مدارس در هفته آینده (۲۷ اردیبهشت) خبر داد.

محسن حاجی میرزایی؛ در جلسه ویدئو کنفرانس ستاد ملی مقابله با کرونا از بازگشایی مدارس در هفته آینده (۲۷ اردیبهشت) خبر داد و گفت : حضور دانش ‌آموزان اجبار نیست و تنها برای رفع مشکلات و سوالات از معلمان می‌توانند به مدرسه مراجعه کنند.

 

 

 

۸۰ درصد آرایشگران بیرجندی بیمه نیستند2-3

رئیس اتحادیه آرایشگران مردانه بیرجند و حومه با بیان اینکه ۶۵ روز است که واحدهای آرایشگری در بیرجند تعطیل است گفت: ۸۰ درصد آرایشگران بیرجندی بیمه نبوده و نمی‌توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند.

 

80 درصد آرایشگران بیرجندی بیمه نیستند

محمد براتی در گفتگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند، اظهار داشت: یکی از صنوفی که کرونا ضربه سنگینی بر آن وارد ساخت صنف آرایشگری است این واحدهای صنفی 65 روز است که تعطیل می‌باشند.

وی با بیان اینکه از روز گذشته واحدهای آرایشگری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی شدند افزود: تاکنون هیچ‌گونه حمایتی از فعالان این حوزه انجام نشده و فعالان این صنف به دلیل اینکه بیشتر آنها بیمه نبوده یا بیمه آنها از نوع خویش فرما است و  نمی‌توانند از بیمه بیکاری برخوردار شوند.

رئیس اتحادیه آرایشگاهای مردانه بیرجند گفت: از زمان شیوع ویروس کرونا هیچ مسئولی به مشکلات ناشی از تعطیلی آرایشگاه‌ها رسیدگی نکرد و این قشر نادیده گرفته شده و تنها از سوی بسیج آماری برای ارائه سبد غذایی اخذ شد که هنوز به دست ما نرسیده است.

براتی با بیان اینکه از آغاز شیوع کرونا صنف آرایشگری در بیرجند یکی از صنوفی بود که بیشترین آمار پلمپ را داشت گفت: در سایر شهرستان‌های استان چهار واحد و در بیرجند 15 واحد آرایشگری پلمپ شدند.

وی تصریح کرد: در 65 روز تعطیلی این صنف، هیچ مقام مسئول دولتی نگفت شما چه می‌کنید؟ چگونه زندگی خود را اداره می‌کنید؟ در حالی که مشکلات اقتصادی بر این قشر فشار زیادی وارد ساخت و وقتی سرپرست خانواده 65 روز نتواند هزینه زندگی را تامین کند مشکلات زیادی به وجود می‌آید.

رئیس اتحادیه آرایشگاهای مردانه بیرجند با اشاره به اینکه چندین آرایشگاه  به دلیل باز بودن توسط مسئولین پلمپ شدند عنوان کرد: در این مدت اخیر تعدادی از آرایشگران از سر ناچاری اقدام به بازگشایی مغازه‌های خود کردند که این اقدام شدت فشار وارده بر امرار معاش آن‌ها را نشان می‌دهد و نیازمند حمایت دولت و مسئولان و چاره‌اندیشی برای رفع مشکلات این قشر است.

جهش تولید بر مدار رونق صنایع دستی/ارزآوری هنر دستی به شرط تدبیر

جهش تولید بر مدار رونق صنایع دستی/ارزآوری هنر دستی به شرط تدبیر

بیرجند- توجه به صنایع دستی می‌تواند هم به رونق تولید و هم ارزآوری در خراسان‌جنوبی کمک شایانی داشته باشد در حالی که امروزه هنرمندان این عرصه با مشکلات عدیده ای رو به رو هستند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: وقتی سخن از جهش تولید زده می‌شود بسیاری از افراد ذهنشان به سمت واحدهای صنعتی بزرگ و کارخانه‌های عظیم شهرک‌های صنعتی می‌رود در حالی که می‌توان گونه دیگری به موضوع نگاه کرد.

گاه یک ساخته دست که با هنر و خلاقیت تلفیق شده آنقدر طرفدار در خارج از محدوده یک منطقه و استان و حتی کشور پیدا می‌کند که ارزآوری آن با صادرات محصولات همان کارخانه‌های عظیم و واحدهای صنعتی بزرگ برابری می‌کند.

موضوع، کاشی تولیدی در شهرک صنعتی بیرجند و یا سیمان صادراتی استان نیست بلکه مسئله گلیم، جاجیم، حوله بافی سنتی، پاپوش‌های سنتی و بسیاری دیگر از صنایع دستی خراسان‌جنوبی است.

آری خراسان‌جنوبی تنها مهد تولید زعفران و زرشک و عناب نیست، بلکه از دیرزمان زنان و مردان این سرزمین با سرپنجه‌های هنرمند خود کالاهایی از جنس عشق و علاقه تولید می‌کردند که هنوز هم طرفداران خاص خود را دارد.

بی شک توجه به این محصولات ارزشمند چه در حوزه تولید و چه صادرات می‌تواند نقش مهمی در رونق تولید داشته باشد.

برخی از رشته‌های صنایع دستی فراموش شده است

فرشته عبدی که چندین سال است در حوزه صنایع دستی فعالیت کرده و در نمایشگاه‌های متعدد صنایع دستی در استان‌های مختلف حضور داشته است در این زمینه به مهر گفت: متأسفانه برخی از رشته‌های صنایع دستی خراسان‌جنوبی چون پاپوش سنتی بیرجند منسوخ شده است.

وی بیان‌کرد: هرچند در زمینه احیا برخی از صنایع دستی چون حوله بافی اقدامات ارزشمندی انجام شده است ولی درباره برخی دیگر از رشته‌ها غفلت شده و افراد محدودی در این زمینه فعالیت می‌کنند.

این هنرمند صنایع دستی خراسان‌جنوبی گفت: یکی از درخواست‌های فعالان حوزه صنایع دستی ایجاد بازارچه دائمی است که همه علاقمندان بدانند در صورت تمایل برای خرید صنایع دستی به چه مکانی باید مراجعه کنند.

عبدی یادآور شد: مسئولان همیشه سخن از بازارچه دائمی صنایع دستی در شهرستان بیرجند می‌زنند ولی در عمل چیزی مشاهده نمی‌کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فضای مجازی مکان مناسبی برای فروش صنایع دستی است، گفت: بسیاری از تولیدکنندگان صنایع دستی افراد مسن هستند که ارتباط چندانی با فضای مجازی نداشته و از شیوه کار در آن مطلع نیستند.

ایجاد بازارچه صنایع دستی در فضای مجازی پای دلالان را باز می‌کند

این هنرمند صنایع دستی خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: با توجه به این موضوع فروش صنایع دستی در فضای مجازی بی شک پای دلالان را به این مسئله باز خواهد کرد.

فاطمه بیابانی از بافندگان تابلو فرش در خراسان جنوبی نیز به خبرنگار مهر گفت: مدت‌ها قبل کار یک تابلو فرش را شروع کرده بودم که شیوع کرونا و قرنطینه خانگی فرصت اتمام این کار هنری را در اختیار من قرار داد.

وی با بیان اینکه بی شک قرنطینه خانگی میزان تولیدات صنایع دستی را افزایش داده است، بیان‌کرد: مهم بازار فروش با قیمت مناسب است.

گرانی مواد اولیه

بیابانی یادآور شد: خیلی‌ها سخن از گران بودن صنایع دستی به ویژه در زمینه محصولاتی چون تابلو فرش، فرش دستبافت و گلیم می‌زنند در حالی که کسی از رنج جسمی هنرمند به واسطه سختی کار نمی‌پرسد.

بیابانی با اشاره به اینکه گرانی مواد اولیه از جمله مشکلات هنرمندان صنایع دستی است، گفت: بی‌شک این گرانی بر روی قیمت تمام شده محصول تأثیر می‌گذارد.

نگاهی به آمار مرتبط با صنایع دستی در خراسان‌جنوبی

حسن رمضانی، مدیرکل صنایع دستی خراسان‌جنوبی ۱۹ فروردین ماه سال جاری در نشست خبری پیرامون نقش دستگاه‌ها در کاهش نرخ بیکاری استان از فروش دو میلیارد تومانی صنایع دستی در خراسان‌جنوبی طی شش ماهه دوم سال گذشته خبر داده بود.

وی در جلسه مذکور بیان کرده بود که تعداد بازارچه‌های ثابت و موقت صنایع دستی خراسان‌جنوبی در نیمه دوم سال گذشته به ۸۵ بازارچه افزایش داشته است در حالی که این آمار در سال ماقبل آن ۴۵ بازارچه بوده است.

محمد حسن کامیابی رئیس اتحادیه فرش دستباف خراسان جنوبی نیز زمینه برخی از مشکلات حوزه صنایع دستی در گفتگو با مهر اظهار کرد: اگر به دنبال تولید صنایع دستی هستیم در وهله اول باید بازار فروش آن را پیدا کنیم.

وی با اشاره به اینکه بازارهای جهانی فرش دستباف کوچک‌تر شده است، یادآور شد: بسیاری از کشورها در حوزه تولید فرش ورود پیدا کرده و آن را در اختیار بازارهای هدف قرار می‌دهند.

حسین عباس‌زاده، معاون صنایع دستی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در گفتگو با مهر گفت: ما در یک برنامه سالیانه حوزه‌های چهارگانه صنایع دستی چون حمایت از تولید، احیا رشته‌های صنایع دستی، تولید، ترویج و آموزش و صدور مجوزهای سه‌گانه را پیگیری می‌کنیم.

۵۰۰ فرصت شغلی در حوزه صنایع دستی ایجاد شد

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته در حوزه صنایع دستی ۵۰۰ فرصت شغلی در خراسان جنوبی ثبت شده است، بیان کرد: از آنجایی که بیشتر صادرات صنایع دستی خراسان جنوبی به صورت چمدانی صورت می‌گیرد آمار دقیقی از میزان صادرات استان در حوزه صنایع دستی نداریم.

معاون صنایع دستی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در زمینه نبود بازارچه دائمی صنایع دستی در بیرجند اظهار کرد: این انتقاد را می‌پذیریم.

اعتبارات قطره چکانی برای ساخت بازارچه دائمی صنایع دستی

عباس زاده با تأکید بر اینکه بازارچه‌های صنایع دستی در فروش این محصولات تأثیرگذار است، بیان‌کرد: در بیرجند از مدت‌ها قبل پیگیر راه اندازی یک بازارچه دائمی صنایع دستی بودیم که نیاز به ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار دارد.

وی یادآور شد: با اعتبارات قطره چکانی که هر سال به این موضوع اختصاص داده می‌شود نمی‌توان انتظار داشت به زودی این پروژه به پایان برسد.

معاون صنایع دستی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی بیان کرد: در سال‌های گذشته امید هنرمندان صنایع دستی به بازارچه‌های موقت در ایام نوروز بود که به واسطه شیوع کرونا و عدم برپایی این نمایشگاه‌ها درآمدی از این محل نصیبشان نشد.

عباس زاده یادآور شد: امیدواریم بعد از پایان شیوع کرونا با برنامه‌ریزی دقیق تا حدی آسیب‌های وارده به هنرمندان صنایع دستی را کاهش دهیم.

وی گفت: از ابتدای سال جاری هر فروشی که صنایع دستی خراسان‌جنوبی داشته با تلاش و همت خود هنرمندان از طریق فروش در فضای مجازی صورت گرفته است.

صنایع دستی در خراسان جنوبی می‌تواند هم درآمدزا و هم ارزآور باشد به شرط آنکه طرح و برنامه‌ریزی دقیقی برای بازاریابی و صادرات این کالاها داشته باشیم و رفع مشکلات هنرمندان نه در حرف که در عمل صورت گیرد.

دستگیری 4 محتکر اقلام اساسی در نهبندان4

فرماند‌ه انتظامی نهبندان از کشف باند ۴ نفره‌ی احتکار اقلام اساسی و توزیع خارج از شبکه‌ی اقلام تنظیم بازار در نهبندان خبر داد.

سرهنگ رحیمی  گفت: درراستای تشدید نظارت نیروی انتظامی بر توزیع اقلام و کالای اساسی در نهبندان این باند شناسایی شد.
وی افزود: این باند ۴ نفره اقدام به احتکار حدود ۴ تن شکر و یک تن برنج تنظیم بازار کرده و قصد فروش به قیمت آزاد را داشته اند.
سرهنگ رحیمی گفت: این باند همچنین اقدام به عرضه‌ی 2.5 تن برنج غیر قابل مصرف با برند دیگری داشته اند که از این اقدام جلوگیری و مقادیر زیادی کیسه‌ی برنج با برند‌ی دیگر و چرخ دوخت کشف شد.
فرمانده انتظامی نهبندان همچنین از دیگر اقلام کشف شده در طرح تشدید نظارتی کشف3 هزار و 500 بطری انواع نوشیدنی‌ های تاریخ مصرف گذشته به ارزش ۹۰ میلیون ریال بوده که قرار بوده در رستوران‌ها و اماکن عمومی عرضه شود که برای امحا تحویل بهداشت و درمان شد.
سرهنگ رحیمی افزود: در این مدت کالای قاچاق شامل چای، صابون و سیگار خارجی به ارزش ۵۵۰ میلیوم ریال کشف و ضبط شده است.

جلوگیری از ورود 4 کیلوگرم هروئین درشهرستان طبس4

مأموران انتظامی شهرستان طبس در بازرسی از یک خودرو بیش از 4 کیلو و 450گرم هروئین کشف کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان طبس گفت: مأموران ایست و بازرسی دیهوک هنگام کنترل خودروهای عبوری به یک پژو 206 مشکوک و خودرو را برای بازرسی بیشتر متوقف کردند.
سرهنگ علی پور افزود: مأموران در بازرسی از این خودرو مقدار 4 کیلو و450 گرم هروئین که به طرز ماهرانه ای جاساز شده بود کشف کردند.
وی گفت: در این رابطه خودرو توقیف و 2 نفر متهم دستگیر و وتحویل مقام قضایی شدند.

توزیع ۵ هزار بسته کمک معیشتی از سوی آستان قدس رضوی7-5

سفره مهربانی آستان قدس رضوی در خراسان جنوبی برپا شد

رزمایش همدلی و کمک مومنانه و برنامه سفره مهربانی آستان قدس رضوی با هدف کمک به نیازمندان روز یکشنبه در استان خراسان جنوبی برگزار شد.

سرپرست دفتر نمایندگی آستان قدس در خراسان جنوبی در این آیین که با حضور جمعی از مسوولان استان در مصلای المهدی (عج) بیرجند برگزار شد گفت: پنج هزار بسته معیشتی از امروز تا پایان شب‌های قدر بین محرومان و اقشار آسیب دیده از کرونا در استان خراسان جنوبی توزیع می‌شود.

محمدعلی ابراهیمی افزود: تولیت آستان قدس رضوی در پاسخ به ندای مقام معظم رهبری، با هماهنگی قرارگاه رزمایش مواسات و کمک مومنانه و در قالب رزمایش همدلی و کمک مومنانه تصمیم گرفت که بسته‌های کمک معیشتی را در سراسر استان خراسان جنوبی توزیع کند.

وی اظهار داشت: رزمایش همدلی و کمک مومنانه از امروز به شکل همزمان در همه شهرستان‌های خراسان جنوبی آغاز شد و تا شب‌های قدر ادامه دارد.

سرپرست دفتر نمایندگی آستان قدس در خراسان جنوبی گفت: هر کدام از این بسته‌های معیشتی ۲۰۰ هزار تومان ارزش ریالی دارد و شامل برنج، ماکارانی، رب، روغن، خرما، شکر و مرغ است.

وی افزود: این بسته‌ها با محوریت مساجد و ائمه جمعه شهرستان‌ها توزیع می‌شود و کار شناسایی محرومان و نیازمندان با هماهنگی قرارگاه رزمایش مواسات و کمک مومنانه و کمیته امداد امام خمینی (ره) انجام شده است.

ابراهیمی گفت: مردم هم اگر فرد نیازمندی را می‌شناسند، به پایگاه‌های بسیج مساجد و محلات مراجعه کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«غلامحسین دباغی» یکی از خادمیاران رضوی در استان خراسان جنوبی که سالهاست به نوکری درگاه امام رضا (ع) مفتخر است در گفتگو با خبرنگار  شبستان می‌گوید: این روزها خادمان بارگاه رضوی خدمت‌رسانی را به گونه‌ای دیگر انجام می‌دهند تا عطر و بوی مهر رضوی در همه جا استشمام شود.

 

وی می افزاید: ملت ایران همیشه در صحنه بودند و امروز نیز در بحران کرونا برای رزمایش همدلی و کمک مومنانه با جان و دل پای کار آمدند و جلوه‌های زیبایی از همدلی و جهاد در راه خدمت را به نمایش گذاشتند.

 

 

ماهِ رمضان هم ماهِ رحمت و برکت است، چه زیباست تا آن جا که می توانیم به فکر مستمندان و محرومان هم باشیم و در این ماه مبارک که رحمت خداوند بر سر همه ما جاری است و همه ما مهمان خداوند هستیم، بر سر سفره افطار، سهمی هم از افطاری ها برای نیازمندان و محرومانی که شاید همین افطاری را هم نداشته باشند، برداریم و به آن ها کمک کنیم، تا مورد خشنودی و رضای خداوند قرار بگیریم.

 

در حکایتها و روایت‌ها آمده است که امام هشتم، حضرت امام رضا علیه السلام هر وقت که می خواستند غذا بخورند، سینی بزرگی کنار سفره می گذاشتند. بعد دستور می دادند آن ها را برای نیازمندان ببرند و می فرمودند: «خداوند بزرگ و مهربان، کمک به محرومان را راهی به سوی بهشت قرار دادند»؛ یعنی هر کس به محرومان کمک کند، می تواند به بهشت برود.

 

 

 

 

۲۶ راس گوسفند بر اثر برخورد خودرو در سرایان تلف شدند4

۲۶ راس گوسفند بر اثر برخورد خودرو در سرایان تلف شدند

 فرمانده انتظامی شهرستان سرایان گفت: ۲۶ راس گوسفند بر اثر برخورد خودرو سواری با گله احشام در محور سرایان – کاخک تلف شدند.

 سرهنگ علی وطن دوست اظهار داشت: با اعلام مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر برخورد سواری پژو ۴۰۵ با گله احشام در کیلومتر ۸ محور سرایان به کاخک، بلافاصله ماموران انتظامی در محل حاضر شدند.

وی افزود: ماموران با حضور در محل حادثه مشاهده کردند خودرو سواری با گله گوسفندان برخورد کرده است که بر اثر این حادثه ۲۶ رأس از گوسفندان تلف و ۱۰ راس دچار صدمه شدند.

فرمانده انتظامی شهرستان سرایان تصریح کرد: علت این حادثه از سوی کارشناسان تصادفات پلیس راه، بی‌احتیاطی و عدم توجه به جلو از سوی راننده خودرو همچنین بی‌احتیاطی از جانب چوپان به علت رعایت نکردن نکات ایمنی حین عبور دام از عرض جاده تشخیص داده شده است.

وی گفت: برابر نظریه کارشناس اداره دامپزشکی سرایان مبلغ خسارت وارده به مالک احشام در این حادثه ۹۰۰ میلیون ریال برآورد شده است.

 

 

 

 

 

زلزله طبس خسارتی نداشت4
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: زلزله طبس در سایت زمان آباد سمنان بوده ولی در مرز استان های خراسان رضوی و جنوبی و سمنان احساس شده است و در استان ما خسارتی نداشته است.

«سید ابوالحسن میرجلیلی» افزود: زلزله 3.9 ریشتری ساعت 12 و 26 دقیقه روز دوشنبه در فاصله 74 کیلومتری عشق آباد شهرستان طبس رخ داده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی افزود: این زمین لرزه که در مرز سه استان سمنان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی به وقوع پیوست،‌ توسط برخی از شهروندان شهرستان طبس احساس شد.

 

 

 

۱۲۳ پرونده در خراسان جنوبی به تعزیرات حکومتی ارسال شد

بیرجند – ایرنا – مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی گفت: از آغاز طرح تشدید نظارت‌ها ویژه ماه مبارک رمضان در استان تا امروز (۲۱ اردیبهشت) ۱۲۳ پرونده به تعزیرات حکومتی ارسال و ۸۶ پرونده مختومه شده است.

به گزارش اداره کل تعزیرات حکومتی استان خراسان جنوبی، محمدحسین اشرفی روز یکشنبه افزود: متهمان این پرونده‌ها به پرداخت بیش از ۳۰ میلیون تومان محکوم شده‌اند.

وی اظهار داشت: طرح نظارتی ضیافت از ۳۰ فروردین ماه آغاز شد و تا پایان این ماه مبارک در استان خراسان جنوبی توسط تعزیرات حکومتی اجرا می‌شود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی گفت: در طرح تشدید نظارت‌ها، بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف، بسیج اصناف و تعزیرات حکومتی بر شبکه توزیع کالا و خدمات نظارت می‌کنند.

وی گفت: نظارت‌ها توسط بازرسان ادارات مربوطه در صبح و بعد از ظهر و قبل و بعد از افطار با بازرسی در قالب طرح‌های مشترک صورت می‌گیرد.

اشرفی ادامه داد: در طرح نظارتی ضیافت تاکنون ۲۳۹ بازرسی توسط تعزیرات حکومتی استان انجام شده که ۵۴ واحد صنفی دارای تخلف شناسایی و برای آنها پرونده تشکیل شده و به ۸۷ واحد هم تذکر داده شده است.

وی گفت: در طرح نظارتی ضیافت ویژه ماه مبارک رمضان، کالاهای اساسی و مورد نیاز و کالاهای مرسوم ماه مبارک رمضان مانند خرما، زولبیا و بامیه، مواد پروتئینی، غذایی، لبنی و مراکز عرضه آش، حلیم و سایر اقلام هم مورد رصد و پایش قرار گرفتند.

وی افزود: بیشترین فراوانی تخلفات اصناف در این برهه زمان به ترتیب مربوط به درج نشدن قیمت، گرانفروشی و ارائه نکردن فاکتور خرید بوده است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 9 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور