پیام شهروند

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

اخبار خراسان جنوبی / تجلیل از خانواده شهید «سید علی رضوی» با حضور رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی

 

 

 

 

رییس مجمع نمایندگان در شورای اداری بیرجند عنوان کرد:

تغییر استاندار خراسان جنوبی مسکوت شد

نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس گفت: وزارت کشور اعلام کرده فعلا تغییر استاندار خراسان‌جنوبی در حالت مسکوت است اما تا کی این وعده ادامه خواهد داشت ما اطلاع دقیقی نداریم.

خسروی اسفزار با اشاره به پیگیری های مفصل و مذاکرات خود با دولت در این زمینه، ادامه داد: به قائم مقام وزارت کشور گفتم این تغییر باعث می شود که توسعه هر دو استان متوقف شود و این دور از اخلاق است که نمایندگان مردم  استان  خراسان جنوبی در حوزه انتخابی خود در حال سرکشی هستند اما شما در حال تصمیم‌گیری برای تغییر استاندار هستید؛ اگر به رأی نمایندگان احترام قایل هستید در یک جلسه مشترک با توجه به حفظ منافع ملی این مهم بررسی شود.

 

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تغییر استانداران در چند ماه باقی مانده از دولت شاید تنها فرصتی برای آشنایی با مدیران آن استان فراهم کند اما اقدام عملی خاصی صورت نخواهد گرفت.

 

وی با بیان اینکه هنوز نامه نگاری ها و پیگیری این موضوع ادامه دارد، گفت: وزارت کشور اعلام کرد فعلا تغییر استاندار خراسان جنوبی در حالت مسکوت است اما تا کی این وعده ادامه خواهد داشت ما اطلاع دقیقی نداریم.

وی با اشاره به بحث ‌جابه‌جایی ‌‌استاندار خراسان جنوبی‌ در چند روز اخیر، گفت: بسیاری از مردم و نخبگان حوزه و دانشگاه استان از این جابه جایی ابراز ناراحتی می کنند چرا که از عملکرد و خدمات معتمدیان در این استان رضایت دارند.

 

«حسین خسروی اسفزار» در شورای اداری شهرستان بیرجند اظهار کرد: یکی از مصادیق امر به معروف سفارش همدیگر به رعایت دستورالعمل های بهداشتی و خدمت رسانی بهتر به مردم است.

 

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دستگاه های اجرایی مانند اداره فنی و حرفه ای لازم است خدمات خود را به جامعه اطلاع رسانی کنند، گفت: از دستگاه های اجرایی مختلف درخواست می شود پیشنهادات اجرایی خود را به صورت مکتوب به ما ارائه دهند تا از آن استفاده شود.

خسروی اسفزار به جلسه برگزار شده با برخی دستگاه های اجرایی در ۱۳ اردیبهشت ماه امسال اشاره کرد و افزود: در این جلسه مقرر شد بسته پیشنهادی از سوی دستگاه ها به ما ارائه شود اما اکنون سه ماه  می گذرد و هنوز این بسته به دست ما نرسیده است.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ما اگر بخواهیم موفق باشیم این امر در کنار همکاری و همراهی مدیران استانی و شهرستانی محقق می شود، عنوان کرد: بنابر این همه در این راستا نیاز است همکاری لازم را با نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی داشته باشند.

 

 

 

 

کاهش 16 درصدی اعتبارت بیرجند ۵۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان اعتبار در بیرجند توزیع شد

فرماندار بیرجند نیز در جلسه شورای اداری گفت: امسال ۵۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان اعتبار بین دستگاه‌های اجرایی این شهرستان توزیع شد که کاهش ۱۶ درصدی نسبت به سال گذشته دارد.

علی ناصری افزود: اولویت در توزیع این اعتبارات تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام، اجرای مصوبات سفر استاندار، موضوعات مربوط به بخش آب، راه، مدرسه‌سازی و ساخت مسکن محرومان بوده است.

وی با اشاره به به بازدیدهای استاندار خراسان جنوبی از مناطق مختلف بیرجند گفت: تاکنون ۶۵ درصد مصوبات سفر استاندار به این شهرستان اجرا شده و برخی نیز در دست اجراست و زمان‌بندی مختلفی برای اتمام همه آنها تا هفته دولت، آخر سال جاری و پایان کار دولت در نظر گرفته شده است.

فرماندار بیرجند ادامه داد: سال گذشته ۱۶۷ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال به ۹۹۶ طرح در این شهرستان پرداخت شد که از این طریق ۲ هزار و ۴۶۱ فرصت شغلی تثبیت و ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه شهرستان بیرجند در سطح استان کمترین انحراف را در مصرف تسهیلات اشتغال داشته است یادآور شد: این شهرستان رتبه نخست در جذب تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری در سطح استان را کسب کرده است.

وی گفت: پارسال ۴۵۵ طرح در سامانه کارا به مبلغ ۹۱ میلیارد تومان و پیش‌بینی ایجاد اشتغال هزار و ۶۱۵ نفر در کمیته‌ها بررسی شد که در نهایت به ۳۹۸ طرح به مبلغ ۵۷ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری پرداخت شده است.

ناصری اظهار داشت: کمیته امداد بیرجند ۱۰۵ درصد اعتبارات خود اشتغالی از محل بند «ب» تبصره ۱۶ را در سال گذشته جذب کرده است و به ۳۷۸ طرح مبلغ ۱۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده است.

فرماندار بیرجند با اشاره به ساخت مسکن محرومان گفت: سهمیه این شهرستان برای ساخت واحدهای مسکونی ۶۵۰ واحد بوده است که تاکنون ۵۵۰ واحد احداث و تحویل متقاضیان شده است.

ناصری افزود: در حوزه کمیته امداد ۹۹۰ واحد سهمیه مسکن محرومان بوده که ۳۰۰ واحد آن پایان یافته است و مشکل عمده نیز در مسکن مددجویان این نهاد تخصیص زمین برای مددجویان شهری بوده است.

وی اظهار داشت: سال گذشته شهرستان بیرجند کمترین نرخ بیکاری در خراسان جنوبی را به خود اختصاص داده است.

 

 

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی بیرجند:

خراسان جنوبی خدمات دهنده یک سوم صادرات ایران به افغانستان است

خراسان جنوبی خدمات دهنده یک سوم صادرات ایران به افغانستان است

بیرجند- رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی بیرجند گفت: خراسان جنوبی خدمات دهنده بیش از یک سوم صادرات ایران به افغانستان بوده و موقعیتی مناسب برای ورود به بازار این کشور است.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا خامه زر صبح چهارشنبه در جلسه مشترک کمیسیون های تخصصی اتاق بازرگانی بیرجند با موضوع آشنایی فعالان اقتصادی استان با بازار کشور اسپانیا با اشاره به ظرفیت های خراسان جنوبی بیان کرد: خراسان جنوبی خدمات دهنده بیش از یک سوم صادرات ایران به افغانستان است.

وی ادامه داد: همچنین خراسان جنوبی می تواند در کشاورزی، صنعت و توریسم در حوزه تجارت فرامرزی نقش شایسته ای داشته باشد.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی، صنایع و معادن بیرجند گفت: خراسان جنوبی موقعیتی مناسب برای ورود به افغانستان است.

حسین ملکی، مدیر عامل یک شرکت توسعه تجارت هم در این جلسه تحریم ها را یکی از دلایل اختلال بازار زعفران ایران دانست و افزود: آمادگی داریم زعفرانی با کیفیت بالا در اختیار شرکت پرسیانول بگذاریم مشروط به اینکه این شرکت بازاریابی محصول را به عهده گیرد.

وی با بیان اینکه فرآوری محصول می تواند باعث کاهش هزینه ها شود، اظهار کرد: اسپانیا با استفاده از دستگاهی با لیزر زعفران را سرخ می کند که اگر پای این دستگاه به ایران باز شود، نقش موثری در رونقد اقتصاد زعفران استان و ایران خواهد بود.

ملکی بیان کرد: خراسان جنوبی دارای کالاهایی بوده که قابلیت واردات به اسپانیا را دارد اما حلقه مفقوده بازار پژوهشی و زبان است.

صادرات ۱۸۶ میلیون دلار از استان

معاون گمرک خراسان جنوبی هم در این جلسه با اشاره به عملکرد چهارماهه نخست سال جاری بیان کرد: مجموع کالاهای صادراتی خروجی از طریق گمرکات استان از نظر ارزشی ۱۸۶ میلیون و ۱۱۳ هزار دلار و از نظر وزنی یک میلیون و ۴۹ تن بوده است.

ظفرنیا ادامه داد: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش ۹۸ درصد و از لحاظ وزن ۴۳ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره صادرات قطعی از گمرکات بیرجند، ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه مرزی ماهیرود اظهار کرد: از ابتدای سال جاری هزار و ۵۷۳ فقره اظهارنامه صادراتی به ارزش ۳۵ میلیون و ۶۴۸ هزار و ۱۳۸ دلار و به وزن بالغ بر ۴۷۳ هزار و ۴۰۷ تن تنظیم شده است.

معاون گمرک خراسان جنوبی ادامه داد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد اظهارنامه ۲۶ درصد، به لحاظ ارزش ۱۷ درصد و از نظر وزن ۱۵ درصد افزایش را داشته است.

وی اظهار کرد: صیفی‌جات، سیمان، هیدروکربن حاصل از بازیافت خاک‌های مستعمل رنگ بر، کاشی و سرامیک، روغن سوخت تقطیری، گازوئیل، نخود آبگوشتی، هیدروکربن سبک، نمک و تخم مرغ خوراکی عمده اقلام صادرات قطعی گمرک استان بوده است.

ظفرنیا افزود: همچنین عمده این اقلام به کشور افغانستان، عراق، ترکیه، آذربایجان و تایوان صادر شده است.

وی با اشاره به صادرات ماده ۱۱۶ بیان کرد: پنج هزار و ۲۹۸ فقره پروانه به ارزش ۱۵۰ میلیون و ۴۶۴ هزار و ۸۷۹ دلار به وزن بیش از ۵۷۵ هزار تن ارائه شده است.

ظفرنیا ادامه داد: این میزان نسبت به چهارماهه مشابه سال گذشته از نظر تعداد پروانه ۵۳ درصد، از نظر ارزش ۱۳۷ درصد و از نظر وزن ۷۷ درصد افزایش داشته است.

وی بیان کرد: عمده اقلام خروجی موضوع ۱۱۶ شامل شیشه، سیمان، خوراک آماده طیور و ایزوگام بوده است.

ظفرنیا بیان کرد: کل صادرات زعفران کشور در سال گذشته ۲۷۵ تن بوده که ۱۶۶ تن از آن به اسپانیا صادر شده است.

 

رابط سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا:

خراسان جنوبی بستری مناسب برای روابط تجاری افغانستان و اسپانیا است

خراسان جنوبی بستری مناسب برای روابط تجاری افغانستان و اسپانیا است

بیرجند- رابط سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا گفت: بیرجند به عنوان شرقی ترین مرکز استان خراسان جنوبی می تواند کانال و کریدوری برای صادرات و واردات ارتباط اسپانیا و افغانستان باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، دامون افکاری در جلسه مشترک کمیسیون‌های تخصصی اتاق بازرگانی بیرجند با موضوع آشنایی فعالان اقتصادی استان با بازار کشور اسپانیا بیان کرد: مشاوره به شرکت‌های ایرانی در صادرات از جمله رسالت‌های شرکت پرسیانول است.

وی با بیان اینکه تاکید ما هم بر کالاهایی که تاکنون به عنوان کالای کلاسیک ایران شناخته نشده، است، گفت: در این سفر کالاهایی جدید در سبد صادراتی قرار دادیم.

رابط سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا ادامه داد: خراسان جنوبی هم دارای کالاهایی با قدرت صادراتی بالا بوده که اسپانیا از دیگر جاها وارد می‌کند.

افکاری با اشاره به موقعیت جغرافیایی اسپانیا بیان کرد: اسپانیا کشوری دموکراتیک در جنوب غرب اروپا قرار دارد.

وی با بیان اینکه گردشگری اسپانیا را با نفت ایران مقایسه می‌کنیم، اظهار کرد: اولین درآمد این کشور بر روی گردشگری و بعد کشاورزی است.

سهم ایران در صادرات اسپانیا دو صدم درصد است

افکاری با بیان اینکه این کشور آثار تاریخی و فرهنگی غنی داشته و با اقلیمی بسیار مطلوب در کشورهای شمال اروپا است، افزود: اقتصاد اسپانیا بیشتر بر پایه ارائه خدمات است.

وی با بیان اینکه تولیدات صنعت اسپانیا در سال ۲۰۱۹ بیش از ۴۲۱ میلیارد دلار است، افزود: ۷۰ درصد از این تولیدات در بخش‌های مواد غذایی و نوشیدنی‌ها، زغال سنگ، فرآورده‌های نفتی تصفیه شده، محصولات شیمیایی و دارویی، تجهیزات حمل و نقل و محصولات فلزی است.

افکاری واردات اسپانیا در سال ۲۰۱۹ را بیش از ۳۷۸ میلیارد دلار دانست و گفت: بیشترین حجم واردات با ۱۳.۷۸ درصد در سوخت‌های معدنی، روغن‌ها و محصولات تقطیر بوده است.

وی با بیان اینکه سهم ایران در صادرات اسپانیا در سال ۲۰۱۹، دو صدم درصد بوده است، گفت: چین و کشورهای آسیایی ۲۱.۷ درصد از سهم واردات کل اسپانیا را تشکیل می‌دهند.

رابط سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا با اشاره به واردات اسپانیا از افغانستان در سال ۲۰۱۹ بیان کرد: واردات اسپانیا طی این مدت از کشور افغانستان به ارزش ۱۹۷۸ هزار دلار بوده است.

افکاری با اشاره به حجم صادرات ایران و حجم صادرات و واردات اسپانیا در سال ۲۰۱۹ بیان کرد: ارزش صادرات زعفران ایران حدود ۸۲ میلیون دلار معادل ۱۶۶ تن بوده است.

وی ادامه داد: ارزش صادرات زعفران اسپانیا حدود ۴۷ میلیون دلار معادل ۲۸۷ تن بوده و ارزش واردات آن حدود ۳۲ میلیون دلار معادل ۵۴ تن، که ۴۴ تن آن از ایران بوده است.

افکاری بیان کرد: زعفران برای صادرات حداقل از یک کیلو به بالا به صورت بسته بندی شده یا فله‌ای با انجام کلیه امور گمرکی و تحویل در گمرک کشور مقصد امکان پذیر است.

بررسی مشکلات صادرات زعفران

مدیرعامل شرکت پرسانیول و مشاور شرکت‌های ایرانی و رابط سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا بیان کرد: برگشت ارز حاصل از صادرات، نوسانات شدید قیمت ارز و عدم ثبات قیمت زعفران از جمله چالش‌های پیش روی صادرات این محصول است.

وی عدم شناخت از بازار مقصد، عدم تحویل به موقع بار، عدم تطبیق با استانداردها و آزمایش‌های بین‌المللی و زبان ارتباط را از دیگر چالش‌های موجود دانست.

افکاری بیان کرد: بسته بندی در خاک اسپانیا تحت برند ثبت شده بین‌المللی، داشتن انبار موجودی جهت کاهش زمان تحویل و داشتن مکانیزم مالی جهت دریافت پول از جمله پیشنهادهای موجود برای صادرات زعفران است.

وی با بیان اینکه حجم گیاهان دارویی در سال ۲۰۱۹ حدود ۹۶ میلیون دلار به ارزش ۲۵ هزار تن بوده است، گفت: گیاهان دارویی خراسان جنوبی باید به دیگر کشورها معرفی شود.

افکاری با اشاره به اهداف شرکت بیان کرد: تلاش می‌کنیم ایران به ویژه استان‌های شرقی با ورود به بازار اسپانیا و همکاری تجاری با این کشور بتواند سهمی از بازار وارداتی آن کشور را به خود اختصاص دهد.

وی ادامه داد: به علت نزدیک بودن مرز شرق ایران به افغانستان و وجود درگاه ارتباطی مناسب چابهار بتوان از این طریق ارتباط را جهت صادرات به اسپانیا تسهیل کرد.

خبری خوش برای شرکت‌های دانش بنیان

رابط سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا با اشاره به اهداف سفر خود به خراسان جنوبی بیان کرد: معرفی موقعیت‌ها و مراودات تجاری بین اسپانیا و ایران با اولویت استان‌های شرقی به ویژه خراسان جنوبی از جمله اهداف سفر به این استان بوده است.

وی ادامه داد: در قالب برگزاری نشست مشترک با فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی بیرجند سعی کردیم نقاط مشترک واردات اسپانیا بررسی کرده و با کالاهای موجود در استان‌های شرقی به ویژه خراسان جنوبی تطبیق دهیم.

افکاری بیان کرد: علاوه بر زعفران و کالاهایی که به صورت کلاسیک وارد اسپانیا می‌شود، به دنبال کالاهای جدیدی هستیم.

وی با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند به بازارهای اسپانیا دسترسی پیدا کنند، گفت: کارگزاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در اسپانیا راه اندازی شده است و حمایت‌هایی مالی از شرکت‌های دانش بنیان انجام می‌شود.

وی اظهار کرد: بررسی مشکلات و راهکارهای صادرات زعفران و گیاهان دارویی از دیگر موارد مطرح شده در این جلسه تا حجم روابط بین‌المللی شرکت‌های خراسان جنوبی با اسپانیا افزایش یابد.‌

افکاری ادامه داد: بیرجند به عنوان شرقی‌ترین مرکز استان خراسان جنوبی می‌تواند کانال و کریدوری برای صادرات و واردات ارتباط اسپانیا و افغانستان باشد.

 

 

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند:

ظرفیت های خراسان جنوبی به بازارهای خارجی معرفی شود

ظرفیت های خراسان جنوبی به بازارهای خارجی معرفی شود

بیرجند- رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خواستار معرفی ظرفیت های خراسان جنوبی شد و گفت: شرق خراسان دروازه ورود به جنوب و شرق آسیا بوده که باید شناسانده شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد رضا مجیدی صبح چهارشنبه در جلسه مشترک کمیسیون‌های تخصصی اتاق بازرگانی بیرجند با موضوع آشنایی فعالان اقتصادی استان با بازار کشور اسپانیا با بیان اینکه متأسفانه شناخت درستی از بازار اروپا نداریم، افزود: امروز بازار چین و آسیا پر رنگ شده که باید توازن با شرق و غرب ایجاد شود.

وی با بیان اینکه اگرچه نگاه ما به پرتغال، کشوری ۱۰ میلیونی است اما جمعیت بالایی دارد، گفت: شناخت این کشورها در توسعه روابط تجاری و اقتصادی بسیار مؤثر است.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند بیان کرد: طی چند سال اخیر علاوه بر مشکلات اقتصادی، تحریم رسانه‌ای هم داشته‌ایم.

وی ادامه داد: در حال حاضر برخی کشورها تصویری مخدوش از چهره ایران دارند که برای آغاز همکاری‌ها باید ابتدا این تصویر تصحیح شود.

ضرورت معرفی ظرفیت‌های خراسان جنوبی

مجیدی با تاکید بر اینکه باید ظرفیت‌های استان‌ها به درستی شناسایی شوند، اظهار کرد: شرق خراسان دروازه ورود به جنوب و شرق آسیا است و هر چه بیشتر به دیگران معرفی شویم، به ارتقای سطح روابط تجاری و اقتصادی کمک می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در شرایط کرونا و تحریم‌های پیش رو، اقتصاد منهای نفت در دستور کار گرفته دیپلماسی تجاری مد نظر است، گفت: باید اقتصاد را هم برای کرونا و هم دوران پسا کرونا تعریف کنیم.

مجیدی افزود: نیاز است در دوران کرونا، اذهان برای تعریف روابط اقتصادی و تجاری در سطح ملی و حاکمیتی آماده شود تا بتوانیم در عصر پسا کرونا این حوزه‌ها را هر چه بیشتر فعال کنیم.

وی بخشی نگری را مشکل موجود در همه حوزه‌های کشور دانست و افزود: هر کشوری که با دیگران رابطه‌ای متوازن داشته باشد، اقتصادش در آینده جایگاهی در روابط بین‌الملل خواهد داشت.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به ظرفیت‌های خراسان جنوبی بیان کرد: خراسان جنوبی شرقی‌ترین و خاوری ترین استان بوده که نیاز است در راستای معرفی آن تلاش شود.

مجیدی افزود: در عصر کرونا با استفاده از وبینار و فضای مجازی به معرفی ظرفیت‌های استان می‌پردازیم و بعد از کرونا هم با برگزاری تورهای تجاری هدفمند در راستای شناساندن استان گام بر می‌داریم.

برگزاری وبینار همکاری‌های تجاری اسپانیا و ایران

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند بیان کرد: با هماهنگی‌های صورت گرفته با سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا، طی سفر یک فعال تجاری بین دو کشور به خراسان جنوبی به بررسی ظرفیت‌های استان پرداخته شد.

وی بررسی فرصت‌های همکاری‌های تجاری و اقتصادی بین اسپانیا و ایران را از دیگر اهداف سفر این مقام مسئول به استان دانست و افزود: برگزاری وبینار همکاری‌های تجاری و اقتصادی بین ایران و اسپانیا با تاکید بر استان‌های شرقی از دیگر برنامه‌های این سفر است.

مجیدی اظهار کرد: این نوع دیپلماسی اقتصادی و تجاری تمرکز زدایی شده از سطح پایتخت به استان‌ها مقدمه‌ای است تا بخش‌های مختلف کشور را با شناخت بیشتر طرفین وارد دیپلماسی اقتصادی و تجاری کنیم.

وی ادامه داد: پیگیری‌های انجام شده مقدمه‌ای خواهد شد که نه تنها با اسپانیا بلکه با حوزه‌های مختلف اروپا بتوانیم فعالیت‌های تجاری را داشته باشیم.

مجیدی افزود: اتاق بازرگانی باید به عنوان پارلمان بخش خصوصی در این زمینه پیشگام باشد که اتاق بازرگانی بیرجند فعالانه وارد عرصه شده است.

وی ادامه داد: امید است این اقدامات گامی در راستای رونق اقتصاد ملی، حمایت از کسب و کار، جهش تولید ملی باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

66 کیلوگرم تریاک در “قاین” کشف شد

فرمانده انتظامی شهرستان”قاین” از کشف 66 کیلوگرم تریاک در بازرسی از سواری سمند در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ”محمود زال بیکی” اظهار داشت: عصر روز گذشته مأموران انتظامی شهرستان”قاین” با دریافت خبری مبنی بر انتقال محموله مواد مخدر توسط سوداگران مرگ در محورهای عبوری، شناسایی و دستگیری قاچاقچیان مواد مخدر را پیگیری کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان قاین بیان داشت: مأموران در عملیات هدفمند و هوشمندانه یک سواری سمند را در محورهای مواصلاتی شهرستان قاین شناسایی و خودرو را متوقف کردند.

سرهنگ زال بیگی افزود: مأموران در بازرسی از خودرو 66 کیلوگرم تریاک که به طرز ماهرانه ای در خودرو جاساز شده کشف و در این رابطه 2 متهم دستگیر کردند.

وی با بیان این که در این رابطه یک خودرو توقیف شده است؛ به شهروندان توصیه کرد: در صورت مشاهده و برخورد با فروشندگان موادمخدر و هرگونه بی نظمی و اخلال در نظم عمومی، با مرکز فوریت های پلیسی110تماس گرفته و موضوع را به پلیس اطلاع دهند.

 

 

 

افزایش سه برابری احیای قنوات در خراسان جنوبی

افزایش سه برابری احیای قنوات در خراسان جنوبی

 رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: احیا و بازسازی ۳۶۰ رشته قنات از سال گذشته در استان آغاز شد که نسبت به سال ۹۷ از نظر اعتبار و اجرا سه برابر افزایش داشته است.

غلامرضا قوسی روز چهارشنبه در حاشیه افتتاح قنات روستای سیدان شهرستان خوسف توسط بسیج سازندگی در جمع خبرنگاران افزود: از مجموع این قنوات احیا و بازسازی ۳۰ تا ۴۰ درصد پروژه‌ها با مشارکت بسیج سازندگی در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در شهرستان خوسف ۲۸ رشته قنات با مشارکت بسیج سازندگی بازسازی می‌شود اظهار داشت: بسیج سازندگی مشارکت خوبی در زمینه تامین منابع مالی، نیروی انسانی و اجرا دارد که سبب شده پروژه‌ها را سریع‌تر به اتمام برسانیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تصریح کرد: یکی از برنامه‌هایی که در سازمان جهاد کشاورزی برای افزایش بهره‌وری دنبال می‌کنیم، مدیریت منابع آب است و در این زمینه حفظ و صیانت از قنوات مورد توجه قرار گرفته که با همراهی و پیگیری استاندار در سال‌های اخیر اعتبارات خوبی را توانستیم جذب کنیم.

وی گفت: احیا و بازسازی قنوات تاثیر زیادی در تامین آب با کیفیت، اسکان جمعیت، تامین آب شرب مورد نیاز مردم و افزایش تولید محصولات کشاورزی دارد.

قوسی با اشاره به اینکه قنات نوعی سازه بومی در خراسان جنوبی است افزود: تلاش می‌کنیم از این میراث گرانبها حمایت و صیانت کنیم چراکه در استان نقش مهمی در توسعه بخش کشاورزی دارد.

قنات روستای سیدان شهرستان خوسف به نمایندگی از ۹ پروژه عمرانی استان و به یاد ۶ جهادگر آسمانی خراسان جنوبی با حضور فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی و جمعی از مسوولان افتتاح شد.

تاکنون ۶ هزار و ۲۵۲ رشته قنات در استان خراسان جنوبی شناسایی و اطلاعات مکانی ۳۰۰ رشته قنات ثبت شده است که در مجموع ۴۰ درصد قنوات احیا و بازسازی شده است.

سارق اماکن خصوصی و دولتی در”خوسف” دستگیر شد4

فرمانده انتظامی شهرستان”خوسف” از دستگیری سارق اماکن خصوصی و دولتی با کشف 6 فقره سرقت در این شهرستان خبر داد.

،سرهنگ “کاظم صادقی” در تشریح این خبر اظهار داشت: با وقوع چندین فقره سرقت از اماکن خصوصی و دولتی در سطح شهرستان،بلافاصله بررسی موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.

وی افزود: مأموارن با انجام اقدامات فنی و پلیسی،سارق را شناسایی و در عملیات ضربتی وی را دستگیر کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان خوسف بیان داشت: متهم در اظهارات خود به 6 فقره سرقت اماکن خصوصی و دولتی اعتراف کرد که در این رابطه پرونده تشکیل و به مراجع قضایی معرفی شد.

سرهنگ صادقی به شهروندان توصیه کرد: توصیه های پلیس را در حفظ و نگهداری اموال خود جدی بگیرند و درصورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک موضوع را سریعا با شماره تلفن 110 به مرکز فوریت های پلیسی اطلاع دهند.

 

 

 

 

 

 

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند:

شمار فوتی های کرونا در خراسان جنوبی به ۹۸ نفر رسید2-3

شمار فوتی های کرونا در خراسان جنوبی به ۹۸ نفر رسید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: با فوت یک مورد جدید، آمار فوتی کرونا در استان به ۹۸ مورد افزایش یافت.

محمد دهقانی فیروزآبادی در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر ۱۷۲ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری  بوده که از این تعداد ۲۹ بیمار در بخش های ویژه هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند عنوان با بیان اینکه از بیماران بستری تست کرونا برای ۷۱ نفر مثبت شده است، افزود: از شهروندان خواستاریم از تردد های غیر ضروری در شهر خودداری کنند.

دهقانی با بیان اینکه ۲۱ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند، عنوان کرد: حال شش نفر از بیماران وخیم است.

وی بیان داشت: متأسفانه طی ۲۴ ساعت گذشته یک مورد جدید فوتی داشتیم و بدین ترتیب کل آمار فوتی کرونا در استان به ۹۸ مورد افزایش یافته است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تجلیل از خانواده شهید «سید علی رضوی» با حضور رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی

در پنجمین هفته از اجرای طرح ملی سه‌شنبه‌های تکریم در استان خراسان جنوبی، از خانواده شهید والامقام «سید علی رضوی» با حضور رئیس مجمع نمایندگان این استان تجلیل به عمل آمد.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی به نقل از ستاد ارتباطات رسانه ای فهما ؛ پنجمین هفته از طرح ملی «سه‌شنبه‌های تکریم» با تجلیل از همسر و فرزندان شهید والا مقام «سید علی رضوی» به میزبانی کانون فرهنگی هنری شهید فهمیده شهرستان بیرجند برگزار شد.

 در این مراسم حجت الاسلام «ابراهیم سبزه کار» مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خراسان جنوبی، حجت الاسلام «نوفرستی» قائم مقام نماینده ولی فقیه در استان، «حسین خسروی اسفزار» رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی و نماینده مردم شهرستانهای بیرجند،خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی «سید علی زمزم» معاون هنری و سینمایی اداره کل ارشاد، سالاری رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان ،معاون فرهنگی و معاون توسعه اداره کل بنیاد شهید استان و اعضای کانون فرهنگی هنری «شهید فهمیده» حضور داشتند.

حجت الاسلام سبزه کار، طی سخنانی اظهار کرد: به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس طرح ملی سه‌شنبه‌های تکریم هر سه شنبه با همکاری ستاد کانون های مساجد خراسان جنوبی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، بنیاد شهید و امور ایثارگران استان  و شهرستان‌ها،امامان جمعه شهرستانها، حوزه مقاومت بسیج و فرماندهان سپاه هر شهرستان در مساجد و یا خانه یکی از شهدا برگزار می شود.

 مدیر ستاد هماهنگی کانونهای مساجد خراسان جنوبی، ضمن اشاره به تقارن سه شنبه های تکریم این هفته با شهادت امام محمد باقر(ع) حضور و هم‌نشینی و تکریم از خانواده شهدا و ایثارگران را یکی از مصادیق شکرگزاری دانست و گفت: اگر امروز ما امنیت و عزت داریم سرآغاز همه این موهبت ها، خون شهدا است، ثمره رهبری امامین انقلاب است، لذا باید شکرگزار این نعمات باشیم.

 مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: همزمان با چهلمین سالگرد گرامیداشت دفاع مقدس و با تاسی از سخن ارزشمند  مقام معظم رهبری(مدظله العالی) که فرمودند: «امروز فضیلت زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست» این طرح یک رویداد محله محور و خانواده بنیان است که با استفاده از ظرفیت های خودجوش و ملاحظه اقتضائات محلی با محوریت مسجد و ذیل نظر امام جماعت مساجد اجرا می‌شود و در خراسان جنوبی تا پایان هفته دفاع مقدس برنامه ریزی شده است.

یک کشته و دو مصدوم در محور سرایان _ بیرجند4

ۤبرخورد دو دستگاه کامیون کشنده در محور سرایان به بیرجند یک کشته و دو مصدوم برجای گذاشت.

رییس پلیس راه استان گفت: در ساعت ۲۲:۴۵ دقیقه شب گذشته براثر برخورد دو دستگاه کامیون کشنده در کیلومتر ۱۵ محور سرایان به بیرجند یک نفر کشته و ۲ نفر مصدوم شدند.
سرهنگ رضایی افزود: علت این حادثه در دست بررسی است.

فرسایش بادی در خراسان جنوبی روند افزایشی دارد

فرسایش بادی در خراسان جنوبی روند افزایشی دارد

بیرجند – ایرنا – رییس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: آثار چندین ساله خشکسالی در این استان با شرایطی که به لحاظ بارندگی و تبخیر داریم باعث شده است که پدیده فرسایش بادی روند افزایشی به خود بگیرد.

علیرضا یاری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس آخرین مطالعات در سال ۹۶ مناطق تحت تاثیر فرسایش بادی استان از سه میلیون و ۱۲۱ هزار و ۴۷۶ هکتار به پنج میلیون و ۲۴۳ هزار و ۹۶ هکتار یعنی حدود ۶۸ درصد افزایش یافته است.

وی گفت: مساحت کانون‌های بحرانی استان نیز در سال‌های اخیر ۵۵ درصد افزایش یافته است.

وی بیان کرد: مساحت کانون‌های بحرانی استان از یک میلیون و ۳۸۶ هزار و ۷۴۱ هکتار به ۲ میلیون و ۱۴۴ هزار و ۷۲۹ هکتار رسیده که شهرستان طبس با ۵۹۷ هزار و ۴۳۵ هکتار بزرگترین کانون بحرانی را به خود اختصاص داده است.

رییس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار داشت: از مساحت ۱۵ میلیون متر مربع استان حدود ۱۲ میلیون و ۹۹۱ هزار و ۵۹۵ هکتار را پدیده‌ها و مراتع بیابانی تشکیل می‌دهد.

وی گفت: این پدیده در استان هر سال به مزارع، تاسیسات، زیرساخت‌ها و حتی منازل مسکونی و جاده‌ها خسارت وارد می‌کند.

یاری میانگین درازمدت بارندگی در استان خراسان جنوبی را ۱۳۰ میلیمتر و میزان تبخیر را حدود سه هزار میلیمتر عنوان کرد و افزود: این موضوع ثابت می‌کند استان در شرایط بسیار سخت خشکی یا همان کمربند خشک کشور واقع شده است.

وی با بیان اینکه اکنون خراسان جنوبی در ۲۳ منطقه بحرانی قرار گرفته است اظهار داشت: از سه میلیون و ۱۲۱ هزار و ۴۷۶ هکتار مناطق تحت تاثیر فرسایش بادی حدود یک میلیون و ۳۸۶ هزار و ۷۴۱ هکتار جزو کانون‌های بحرانی فرسایش بادی است که ۱۶ درصد مناطق تحت تاثیر فرسایش بادی کشور را در بر می‌گیرد.

وی گفت: براساس مطالعاتی که قبل از سال ۹۶ توسط بخش بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور انجام شد ۲۸ کانون بحرانی در استان داریم که بیشترین و بزرگترین مساحت این کانون در شهرستان بشرویه به مساحت ۳۰۱ هزار و ۸۱۳ هکتار است.

رییس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی عنوان کرد: کمترین مساحت نیز مربوط به منطقه حیدرآباد شهرستان مرزی نهبندان با مساحت ۱۶ هزار و ۹۱۱ هکتار است.

وی افزود: همچنین براساس این مطالعات ۳۲ منطقه شهرستانی تحت تاثیر فرسایش بادی داریم که در همه شهرستان‌های استان جز بیرجند وجود دارد و در سایر شهرستان‌ها از یک تا ۹ منطقه شناسایی شده است.

یاری گفت: در بخشی از این مناطق میزان فرسایش از روال عادی خارج شده و نام کانون بحرانی را به خود گرفته است که تعداد آن به ۳۶ مورد می‌رسد.

وی ادامه داد: به این دلیل که هشت کانون بین شهرستان‌های استان مشترک است به طور کلی گفته می‌شود ۲۸ کانون بحرانی شهرستانی در استان وجود دارد.

وی همچنین گفت: سال ۹۸ برای منابع طبیعی و آبخیزداری استان سال طلایی بود زیرا با نگاه ویژه مسوولان کشور به آبخیزداری و پیگیری مسوولان استان، ۸۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار که بی‌سابقه بود به نهضت بیابان‌زدایی در استان اختصاص یافت.

 

 

 

 

 

 

ذبح دام در معابر عمومی جرم است/2-7

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی: دام نذری در شهر‌ها حتما باید در کشتارگاه‌ها قربانی شود و هرگونه ذبح دام در معابر عمومی جرم است.

محمد اصغرزاده گفت: با توجه به فصل گرما و فعالیت کنه‌ها، بیماری‌های مشترک بین انسان و دام به ویژه تب کریمه کنگو هنگام ذبح دام در عید سعید قربان جدی گرفته شود.

وی افزود: طبق قانون مجازات اسلامی اگر کسی اقدام به ذبح در اماکن غیربهداشتی کند، تهدید علیه بهداشت عمومی و جرم است که با خاطیان طبق قانون و با جدیت برخورد خواهد شد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: تمامی کشتارگاه‌های استان از ساعت هفت صبح تا ۱۳ آماده خدمات‌رسانی به مردم استان هستند.

وی تصریح کرد: در این مدت ۶۹ اکیپ ثابت و سیار در استان فعال هستند و ۷۰ بازرس و ۱۳ ناظر شرعی بر نحوه ذبح نظارت می‌کنند.

اصغرزاده گفت: در روستا‌ها و مناطقی که دسترسی به کشتار ندارند، باید در مکان‌های پیش بینی شده ذبح انجام شود و عملیات ضد عفونی پس از انجام قربانی حتما انجام شود.

وی از مردم خواست: ۲۴ ساعت گوشت قربانی را پیش سرد کنند تا خطری برای جامعه هدف نداشته باشد یا در صورت پیش سرد نکردن به افراد اعلام شود گوشت قربانی را ۲۴ ساعت پیش سرد و بعد مصرف کنند.

اصغرزاده تاکید کرد: دام قربانی باید از لحاظ ظاهری سالم و هیچ گونه ترشحی از بینی، دهان و چشم نداشته باشد.

اصغر زاده از مردم خواست: با توجه به شرایط پیش رو و شیوع ویروس کرونا از تجمع در محل کشتارگاه خودداری کنند.

طی یک هفته گذشته؛

۱۸ فقره سانحه در خراسان جنوبی به وقوع پیوست4

مدیر عامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از امداد رسانی نیرو‌های هلال احمر به ۱۸ فقره حادثه در یک هفته گذشته خبر داد.

محمدرضا رضایی با بیان اینکه حوادث جاده‌ای بیشترین ماموریت‌ها را به خود۱۸ مورد حادثه در خراسان جنوبی به وقوع پیوست اختصاص داده است، گفت: در  این مدت نیرو‌های هلال احمر به ۱۸ مورد حادثه امدادرسانی کرده‌اند.
وی افزود: ۱۲ مورد از این ماموریت‌ها در حوادث جاده‌ای، یک مورد غرق شدگی، یک مورد زلزله و چهار مورد شهری بوده است.
رضایی با بیان اینکه در این مأموریت‌ها به ۲۴ حادثه دیده امدادرسانی شده است، گفت: ۲۱ نفر از حادثه دیدگان در حوادث جاده ای، یک نفر در حادثه غرق شدگی و سه نفر در حوادث شهری خدمات گرفته‌اند.
وی افزود: ماموریت‌های هفته گذشته ۲۴ آسیب دیده بر جای گذاشته که بیشترین آن‌ها مربوط به حوادث جاده‌ای بوده اند.
رضایی با بیان اینکه ۵۷ نیروی عملیاتی به این حوادث امدادرسانی داشته‌اند ، گفت: همچنین ۲۱ دستگاه خودروی امدادی شامل ۱۷ دستگاه آمبولانس و چهار خودروی نجات در این حوادث به‌کارگیری شده است.
وی با بیان اینکه در این مدت دو مورد عملیات رهاسازی توسط نیرو‌های هلال احمر انجام شده است ، افزود: بیشترین حوادث در یک هفته گذشته با پنج مورد مربوط به شهرستان طبس بود.

با همکاری داوطلبان هلال احمر انجام شد

راه اندازی کارگاه تولید ماسک در بیرجند/تولید ۱۰۰۰ عدد ماسک در روز2-

راه اندازی کارگاه تولید ماسک در بیرجند/تولید ۱۰۰۰ عدد ماسک در روز

 رئیس جمعیت هلال احمر بیرجند از راه اندازی کارگاه تولید ماسک با همکاری داوطلبان جمعیت هلال احمر این شهرستان خبر داد و گفت: روزانه بیش از هزار عدد ماسک در این کارگاه تولید می شود.

مریم خادمی صبح چهارشنبه در بازدید از کارگاه تولید ماسک در بیرجند بیان کرد: با شیوع مرحله دوم بیماری کرونا، کارگاه تولید ماسک با مشارکت داوطلبان هلال احمر در بیرجند راه اندازی شد.

وی با اشاره به تاکید مسئولان به استفاده از ماسک، اظهار کرد: با توجه به نیاز جامعه به این کالای بهداشتی، روزانه بیش از هزار عدد ماسک برای مصرف نیازمندان تولید می شود.

خادمی با اشاره به آمار مبتلایان به کرونا در استان بیان کرد: الزام استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و توجه به پروتکل های بهداشتی، سه اصل اساسی در قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا به شمار می رود که این مهم نیازمند همکاری و همراهی مردم است.

رئیس جمعیت هلال احمر بیرجند با بیان اینکه امروز ویروس کرونا به مسئله ای جدی تبدیل شده است، افزود: بنا به گفته پزشکان و متخصصان، کرونا ویروس تا پایان سال هم از بین نخواهد رفت بنابراین رعایت پروتکل های بهداشتی در راستای کاهش آمار مبتلایان امری ضروری است.

 

 

 

 

 

کمک ۱۰ میلیاردی هیئت های مذهبی خراسان جنوبی برای مبارزه با کرونا2-3

کمک ۱۰ میلیاردی هیئت های مذهبی خراسان جنوبی برای مبارزه با کرونا

بیرجند- مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی گفت: تاکنون بیش از ۱۰ میلیارد تومان توسط هیئت‌های مذهبی برای مبارزه با کرونا در استان هزینه شده است.

حجت الاسلام احمد رضایی بیان کرد: در حال حاضر قریب به هزار و ۳۷۰ هیئت مذهبی در استان وجود دارد.

وی با بیان اینکه هیئت‌های مذهبی در کنار برنامه‌های فرهنگی، اقدامات خوبی برای مبارزه با کرونا انجام دادند، گفت: تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال توسط هیئت‌های مذهبی برای مبارزه با کرونا هزینه شد.

حجت الاسلام رضایی ضدعفونی معابر، ایستگاه‌های اتوبوس و درب منازل را از جمله اقدامات هیئت‌های مذهبی دانست و افزود: توزیع ماسک بین بیمارستان‌ها در روزهای شیوع کرونا از دیگر اقدامات هیئت ها بوده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی اظهار کرد: ضدعفونی بازار، پاساژها و خیابان عدل که محل فعالیت صنوف آلاینده است، از دیگر اقدامات انجام شده است.

وی با بیان اینکه مبارزه با ویروس کرونا نیازمند عزمی همگانی است، اظهار کرد: امید است شهروندان با عمل به توصیه مسئولان، در خانه بمانند و از دید و بازدیدهای عید پرهیز کنند.

حجت الاسلام رضایی بیان کرد: بدون شک با رعایت مسائل بهداشتی و محدود کردن رفت و آمدها از سوی مردم به زودی شاهد از بین رفتن این ویروس خواهیم بود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی با اشاره به رزمایش کمک های مومنانه بیان کرد: کمک هیئت های مذهبی در مناسبت های مختلف پیش رو اعم از عید قربان و دهه امامت و ولایت ادامه دارد.

 

 

 

البسه قاچاق به مقصد نرسید4

فرمانده انتظامی شهرستان نهبندان از کشف ۱۳۴ میلیون ریال کالای قاچاق در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ رحیمی گفت: مأموران انتظامی شهرستان نهبندان هنگام کنترل محور‌های عبوری به یک کامیونت ایسوزو مشکوک و خودرو را برای بازرسی متوقف کردند.
وی افزود: مأموران در بازرسی از خودرو ۹۰ کیلوگرم البسه قاچاق کشف کردند که در این رابطه، خودرو توقیف و متهم با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی شد.

راه اندازی واحد پیوند کلیه از ابتدای مهر در خراسان جنوبی2-3

رئیس اداره درمان امور بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از راه اندازی واحد پیوند کلیه در خراسان جنوبی، از ابتدای مهر امسال خبرداد.

دهقانی گفت: امسال کارگاهی با حمایت دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با حضور کارشناسان و اساتید مجرب بین المللی از طریق انجمن اهدای عضو ایرانیان و طی قرارداد با وزارت بهداشت و انجمن، با هزینه 100 میلیون تومان برگزار شد که پرسنل بیهوشی، طب اورژانس و بخش‌های مراقبت ویژه  ۹ بیمارستان استان  آموزش‌های لازم را  برای پیوند کلیه فرا گرفتند.

وی افزود: با همکاری واحد پیوند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، واحد شناسایی مرگ مغزی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از ابتدای مهر به واحد فراهم آوری ارتقا می‌یابد تا بخش پیوند کلیه در بیمارستان رازی راه اندازی شود.

رئیس اداره درمان امور بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و مسئول مرکز جامع بیماری‌های خاص استان گفت: بخشی از تجهیزات این بخش از سال  96 – 95 از سوی هیات امنای ارزی وزارتخانه تامین شده و در صورت تصویب ۵۰۰ میلیون تومان دیگر،  برای خرید و تکمیل تجهیزات این بخش هزینه خواهد شد.

دهقانی با بیان اینکه فضای فیزیکی این بخش آماده و فوق تخصص‌های پیوند کلیه نیز در بیرجند حضور دارند، گفت: با وجود این شرایط، بخش پیوند کلیه در بیمارستان رازی بیرجند راه اندازی خواهد شد تا پیوند کلیه انجام شود و دیگر نیازی به رفتن بیمار به سایر استان‌های همجوار نباشد.

 

 

 

 

 

 

 

ناکامی قاچاقچیان از انتقال ۱۳۶ کیلو حشیش4

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی از کشف ۱۳۶ کیلو و ۷۰۰ گرم حشیش خبر داد.

 سردار شجاع گفت: مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر استان از انتقال محموله مواد مخدر توسط سوداگران مرگ از طریق محور‌های مواصلاتی استان مطلع شدند و بلافاصله بررسی موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.

وی افزود: مأموران با انجام اقدامات فنی و پلیسی محل تردد خودروی قاچاقچیان را در سطح شهرستان بیرجند شناسایی و در عملیات ضربتی خودرو را متوقف کردند.

سردار شجاع با بیان اینکه در بازرسی از سواری تیبا، ۱۳۶ کیلو و ۷۰۰ گرم حشیش کشف شد، گفت: در این زمینه  متهم دستگیر و با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شد.

 

۵ تن گوشت برای دانش‌آموزان با نیازهای ویژه خراسان جنوبی توزیع شد2-3

۵ تن گوشت برای دانش‌آموزان با نیازهای ویژه خراسان جنوبی توزیع شد

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: در نخستین مرحله رزمایش کمک‌های مومنانه دهه امامت و ولایت و در آستانه عید سعید قربان، پنج تن گوشت سفید بین دانش‌آموزان دختر و پسر با نیازهای ویژه توزیع شد.

 سکینه طیبی روز چهارشنبه اظهار داشت: یک هزار و ۶۰۰ دانش‌آموز با نیاز ویژه استان در دوره‌های مختلف تحصیلی و خانواده‌های آنان از مزایای این اقدام حمایتی برخوردار می‌شوند.

وی گفت: در نخستین مرحله رزمایش کمک‌های مومنانه دهه امامت و ولایت و با مشارکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، پنج تن گوشت سفید به ارزش ۷۵ میلیون تومان بین دانش‌آموزان ۲۷ مدرسه استثنایی و ۴۰ کلاس خاص استان توزیع شد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی از تداوم این کمک‌ها در دهه امامت و ولایت خبر داد و افزود: فرهنگیان و دانش‌آموزان استان در قالب رزمایش کمک‌های مومنانه در مراحل مختلف به یاری خانواده‌ها به ویژه خانواده دانش‌آموزان آسیب‌دیده از کرونا شتافته‌اند.

وی اظهار داشت: این اقدام مهم در دهه امامت و ولایت شور دوباره به خود می‌گیرد.

پیش از این اعلام شد که مرحله نخست گام دوم رزمایش کمک مومنانه با رویکرد احسان و تعاون از دهم مرداد در استان خراسان جنوبی آغاز می‌شود همچنین مرحله دوم این رزمایش در دهه اول محرم و مرحله سوم نیز دهه آخر صفر برگزار خواهد شد.

به گفته مسوولان استان در گام اول این رزمایش از اردیبهشت امسال، ۱۳۶ هزار و ۲۱۴ بسته معیشتی در سه مرحله بین نیازمندان و اقشار آسیب‌دیده از کرونا در خراسان جنوبی توزیع شد.

 

 

 

ابلاغ بخشنامه جذب سرباز طلبه2-3

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: بخشنامه جذب سرباز طلبه برای سال تحصیلی جدیدبه شهرستان‌ها ابلاغ شد.

محمد علی واقعی، اظهار کرد: در این بخشنامه تاکید شده است اولویت خدمت وظیفه این افراد در آموزش و پرورش، به منظور فعالیت‌های پرورشی و فرهنگی و تدریس درس پرورشی است.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی تصریح کرد: دارا بودن کد فعال در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، برخورداری از توانایی جسمی لازم برای انجام ماموریت‌های محوله، تعهد به انجام ماموریت‌های محوله در طول دوران خدمت سربازی،ملبس بودن به لباس روحانیت و تعهد به رعایت سایر شئونات روحانیت و دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی سطح یک حوزه، مهم ترین  شرایط فردی طلاب به شمار می رود.

نتایج ارزیابی و تحلیل “خبر خوب” اعلام می شود2-3

    
نتایج ارزیابی و تحلیل "خبر خوب" اعلام می شود
معاون امور فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: نتایج ارزیابی و تحلیل “خبر خوب” هفته آتی در نشستی خبری اطلاع رسانی می شود.

 محمود رمضانی با بیان این که تحلیل محتوایی نشریات و پایگاه های خبری فعال استان با موضوع “خبر خوب” انجام گرفته است، ادامه داد: ارزیابی نشریات و پایگاه های خبری، احصاء و بررسی نقاط قوت و ضعف آن ها ، ارائه راهکارهایی در جهت بهبود تولید آثار و کیفی شدن نشریات و آگاهی و علم آموزی از اساتید صاحب تخصص درخصوص تولید آثار بهینه از جمله اهداف این طرح است.

وی با اشاره به این که “خبر خوب” با همکاری دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در 3 ماهه مهر ، آبان و آذر 98 انجام گرفته است، خاطرنشان کرد: در این اقدام که برای اولین بار در کشور انجام شده، به صورت پایلوت 4 نشریه فعال استان و 2 پایگاه خبری ، در خصوص درج خبر خوب و تاثیر گذار توسط گروهی از محققین مورد سنجش قرار گرفتند.

به گفته وی زمان نشست خبری ارزیابی نتایج طی روزهای آینده اعلام خواهد شد. در ادامه این نشست نیز کارگاه هایی تخصصی برای رفع نقاط ضعف احتمالی و رساندن سطح اخبار به استاندارد و کیفی سازی مطالب، برگزار می شود.

 

 

 

 

 

دکتر دهقانی:کاهش ملموس آمار مبتلایان به بیماری کرونا با رعایت دستورالعمل های بهداشتی3-7

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: طی چند روز اخیر با مشارکت و همراهی مردم و با استفاده صحیح از ماسک و حفظ فاصله گذاری اجتماعی، شاهد کاهش مختصری در میزان بستری بیماران حاد تنفسی و کرونا مثبت در استان بودیم به طوری که خوشبختانه آمار بیماران حاد تنفسی بستری در بیمارستان از تعداد ۲۰۰ نفر در حال حاضر  به حدود ۱۸۰ نفر کاهش پیدا کرده و همچنین تعداد بیماران کرونا مثبت بستری در بیمارستان ها از میانگین ۹۰ نفر به تعداد تقریبا ۷۵ مورد رسیده است.

دکتر دهقانی در ادامه ضمن تبریک اعیاد سعید قربان و غدیر بیان داشت: از هم استانی های عزیزتقاضا می شود با استفاده از ظرفیت فضای مجازی و روش های جایگزین به جای روش های حضوری، از برگزاری مراسمات و تجمعات غیر ضروری خودداری و همچنان از ماسک استفاده نمایند.

وی با اشاره به سنت قربانی کردن در روز عید سعید قربان افزود: علاوه بر ویروس کرونا بیماری های مشترکی بین انسان و حیوان مانند تب کریمه کنگو وجود دارد که با رعایت اصول بهداشتی و ذبح حیوان در محل های مناسب مثل کشتارگاه ها، می توان از شیوع آن جلوگیری کرد.

دکتر دهقانی در پایان از مردم خواست با استفاده از ماسک، عدم حضور در تجمعات، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و امتناع از سفر به شهر های قرمز مثل خراسان رضوی، به کاهش موارد ابتلا به بیماری کمک کنند.

 

 

 

 

 

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای درمیان مطرح کرد:
افزایش ۲۱ درصدی ارائه آموزش های فنی و حرفه ای در درمیان2
بذرافشان گفت: ۹۵ هزار و ۵۰ نفر ساعت آموزش در حوزه خدمات در مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان درمیان ارائه شده است که نسبت به سال قبل از آن ۲۱ درصد افزایش داشته است.

 «علی بذرافشان» در جمع خبرنگاران با اشاره به عملکرد مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان درمیان در سال گذشته اظهار داشت: میزان تعهد مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای درمیان در سال گذشته ۲۶۷ هزار و ۷۱۶ نفر ساعت و میزان عملکرد مرکز ۴۵۳ هزار و ۴۱۷ نفر ساعت بوده است.

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای درمیان افزود:  ۹۵ هزار و ۵۰ نفر ساعت آموزش در حوزه خدمات در مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان درمیان ارائه شده است که نسبت به سال قبل از آن ۲۱ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: همچنین سال گذشته در حوزه فرهنگ و هنر نیز ۱۰۷ هزار و ۲۴۷ نفر ساعت آموزش صورت گرفته است که نسبت به سال قبل از آن ۲۴ درصد افزایش را نشان می دهد.

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای درمیان  با اشاره به ارائه آموزش های فنی حرفه ای در حوزه کشاورزی این شهرستان، گفت: سال گذشته ۱۳ هزار و ۱۳۱ نفرساعت آموزش در حوزه کشاورزی ارائه شده است که نسبت به سال قبل از آن ۳ درصد رشد داشته است.

بذرافشان تصریح کرد: همچنین سال گذشته در حوزه صنعت نیز ۲۳۶ هزار و ۵۹۴ نفر ساعت آموزش به متقاضیان ارائه شده است که نسبت به سال قبل از آن ۵۲ درصد افزایش داشته است.

وی به عملکرد آموزشی مرکز به تفکیک نوع آموزش در سال گذشته اشاره کرد و خاطرنشان کرد: در این راستا در حوزه زنان خانه دار ۱۷ هزار و ۳۹۸ نفر ساعت و در بحث شاغلین بنگاه های اقتصادی نیز ۱۹ هزار و ۶۲۹ نفر ساعت آموزش ارائه شده است.

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای درمیان از ارائه آموزش های فنی و حرفه ای به ۲۰ هزار و ۹۰۷ نفر از ساکنین مناطق محروم مرزی خبر داد و یادآور شد: همچنین سال گذشته در حوزه عشایر نیز ۲۳ هزار و ۴۱ نفر ساعت آموزش توسط این مرکز ارائه شده است.

بذرافشان اظهار داشت: سال گذشته ۱۱۹ هزار و ۱۰۵ نفر ساعت آموزش به متقاضیان مهارت آموزی، ۸۶ هزار و ۹۰۴ نفر ساعت آموزش به ساکنین مناطق روستایی، ۵ هزار و ۷۶ نفر ساعت آموزش به معتادین بهبود یافته و ۴ هزار و ۵۲۴ نفر ساعت آموزش به زنان سرپرست خانوار ارائه شده است.

وی از ارائه آموزش های فنی و حرفه ای به افراد دارای معلولیت با ۴۲۰ نفر ساعت، سربازان وظیفه با ۴۹ هزار و ۴۵۳ نفرساعت، دانش آموزان با ۹۷ هزار و ۱۸۳ نفرساعت و دانشجویان با ۹ هزار و ۷۷۷ نفر ساعت خبر داد.

 

فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) خراسان‌ جنوبی:
احیای قنوات به ماندگاری روستاییان و جهش تولید کمک می کند2-3
فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) خراسان‌ جنوبی گفت: احیای و مرمت قنوات در سطح استان خراسان جنوبی به ماندگاری مردم در روستا و جهش و رونق تولید کمک می کند.

 

سردار « علی قاسمی» فرمانده سپاه انصارالرضا(ع) خراسان‌جنوبی در حاشیه مراسم افتتاح قنات روستای سیدان شهرستان خوسف در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: احیای قنوات باعث نجات مردم از شرایط کم آبی و رونق کشاورزی در روستاها می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه قنات روستای سیدان حدود ۱۲سال قبل خشک بود، بیان کرد: احیای قنوات باعث رونق یافتن دامداری و کشاورزی در این منطقه شده و مردم علاقه بیشتری برای حضور در روستا پیدا می‌کنند.

 

فرمانده سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی با بیان اینکه ماندگاری مردم در روستا به جهش و رونق تولید کمک خواهد کرد، ادامه داد: خوشبختانه با کمک همکاری بسیج سازندگی و جهاد کشاورزی قنات روستای سیدان احیا شد و امروز به بهره‌برداری رسید.

گفتنی است به مناسبت ۱۰ مرداد سالگرد دیدار جهادگران با رهبر معظم انقلاب و همچنین ۱۱ مردادماه ۹۸ سالروز بیانیه ۹ بندی برای جهادگران، امروز پروژه احیای قنات روستای سیدان خوسف به نمایندگی از مجموع ۹ پروژه عمرانی و محرومیت زدایی در استان خراسان جنوبی به بهره‌برداری رسید. این ۹ پروژه عمرانی شامل قنات، استخر ذخیره آب، پروژه کانال انتقال آب در شهرستان‌های نهبندان، سربیشه، سرایان و خوسف با ۴۴۰ میلیون تومان اعتبار می باشد

مراسم افتتاح این پروژه متفاوت بود و از روبان و قیچی استفاده نشد، بلکه گره چفیه‌های وصل شده به هم با معنای گره کشایی از مشکلات مردم باز شد.

 

 

همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار شهرستان نهبندان گازرسانی می‌شود

همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار شهرستان نهبندان گازرسانی می‌شود

فرماندار نهبندان از گازرسانی به تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار این شهرستان تا سال ۱۴۰۰ خبر داد.

مجید بیکی روز سه‌شنبه در نشست شورای اداری شهرستان نهبندان با اشاره به مناقصه ۵۰ میلیارد تومانی شرکت گاز برای گازرسانی به روستاهای محور بندان و نوار مرزی گفت: با اجرای این پروژه تقریبا تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار شهرستان از گاز برخوردار خواهند شد.

وی از شهروندان نهبندان خواست نسبت به گازکشی منازل خود اقدام کنند چرا که با گازرسانی تخصیص سوخت مایع انجام نخواهد شد.

وی با اشاره به اعتبارات سال جاری شهرستان از محل منابع مختلف اعتباری گفت: اعتبارات عمرانی شهرستان نهبندان در سال جاری ۳۱ میلیارد تومان است که برای تکمیل ۱۱۳ پروژه عمرانی و زیرساختی هزینه می‌شود.

فرماندار نهبندان ادامه داد: نهبندان به دلیل وسعت و پراکندگی از جمله شهرستان‌هایی است که در تخصیص اعتبارات متضرر می‌شود چرا که وسعت زیاد باعث افزایش هزینه‌های خدمات‌رسانی می‌شود.

وی گفت: وسعت و پراکندگی جمعیت برای خدمات‌رسانی نیاز به اعتبارات بیشتری دارد و با اعتبارات محدود نمی‌توان همه خواسته‌ها و مشکلات در بخش‌های بهداشت و درمان، راه، آب و دیگر زیرساخت‌ها را حل کرد.

بیکی نظارت بر هزینه‌کرد اعتبارات توسط دستگاه اجرایی و ناظرین طرح‌ها را ضروری دانست و افزود: با توجه به مشکلات متعدد در نهبندان، اولویت اول ما حل مشکلات کم‌آبی در روستاهای شهرستان است.

وی گفت: مشکلات کم‌آبی به حدی گسترده است که با کل اعتبارات شهرستان می‌توان یک سوم چالش کم‌آبی و تنش‌های آبی را حل کرد.

فرماندار نهبندان با اشاره به اینکه طرح آبرسانی به محله عشایری خواجه منجیکو ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد اضافه کرد: فاز نخست این طرح با اعتبار هشت میلیارد تومان به طول ۲۱.۵ کیلومتر در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد و سه محله عشایری از آب سالم و بهداشتی برخوردار می‌شوند.

وی گفت: تزریق ۱۰ میلیارد تومان برای اجرای فاز دوم طرح آبرسانی به محلات عشایری خواجه منجیکو انجام شده و در مجموع اجرای کامل این طرح ۱۴ محله عشایری با جمعیت ۲۸۰ خانوار و یک هزار و ۴۵ نفر، همچنین ۱۴ هزار و ۵۰۰ راس دام را پوشش خواهد داد.

وی اظهار داشت: در حوزه راه‌ها شاهد افزایش ۱۲ برابری اعتبارات در شهرستان مرزی نهبندان هستیم و در احداث باند دوم، تمامی قطعات مسیر نهبندان تا سربیشه و سربیشه تا بیرجند تعیین تکلیف و پیمانکار مشخص شده است.

فرماندار نهبندان همچنین با اشاره به پرداخت تسهیلات به مشاغل آسیب‌دیده از کرونا گفت: این موضوع باید از طریق رسانه‌ها به واحدهای صنفی اطلاع داده شود تا بتوانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

بیکی تصریح کرد: احیای مصوبه و تعهد قبلی احداث نیروگاه ۲۵ مگاواتی بادی یکی از تفاهم‌نامه‌هایی است که در سفر مدیرعامل شستا به استان انجام شد که با اجرای این طرح‌ مشکلات زیرساختی بخش صنعت از جمله تامین برق رفع خواهد شد.

وی گفت: همچنین برای تکمیل زیرساخت‌های شهرک صنعتی نهبندان بیش از ۶ میلیارد تومان اعتبار ملی، استانی و شهرستانی پیش‌بینی شده است.

وی یکی از دغدغه‌های جدی دولت را پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی ذکر و اضافه کرد: از نیمه دوم سال ۹۸ تاکنون، قریب به یک میلیارد تومان اعتبار برای کاهش آسیب‌های اجتماعی به شهرستان تخصیص داده شده است.

بیکی گفت: بازسازی راه‌های روستایی یکی از دغدغه‌های جدی در شهرستان نهبندان است و اختصاص قیر رایگان کمکی زیادی می‌کند تا روکش راه‌های اصلی و روستایی نوسازی شود.

وی بیان کرد: با پیگیری نماینده مردم در مجلس برای تکمیل خوابگاه بحرالعلوم نهبندان یک میلیارد تومان توسط سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس پیش‌بینی شده و همچنین یک خیر هم پرداخت همین مبلغ را تعهد کرده است.

فرماندار نهبندان ادامه داد: هیچ مشکلی در تامین زمین برای اجرای هرچه بهتر طرح اقدام ملی مسکن در شهرستان نداریم و در این طرح جدید افرادی که دارای زمین بوده و قبل از این شرایط احداث مسکن را نداشته‌اند هم می‌توانند اقدام کنند.

وی با بیان اینکه در مسکن شهری هم تفاهم‌نامه احداث پنج هزار واحد مسکونی در استان وارد فاز اجرایی شده است اظهار داشت: متقاضیان می‌توانند در طرح جدید مسکن شهری با دریافت ۵۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه و ۳۰ میلیون تومان کمک بلاعوض و با داشتن شرایط لازم اقدام کنند.

بیکی گفت: سال گذشته از مجموع ساخت ۱۰ هزار مسکن محرومان در استان، سهم شهرستان نهبندان احداث یک هزار و ۶۰۰ واحد بود که تعداد زیادی به بهره‌برداری رسید و بقیه واحدها با پیشرفت فیزیکی بالا در دست اجرا است.

خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و مرکز شهرستان نهبندان در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بیرجند است.

 

 

 

 

 

 

 

در پنجمین هفته از طرح ملی «سه‌شنبه‌های تکریم» مطرح شد
اهل تسنن با ۱۱ هزار شهید در حفظ نظام و انقلاب اسلامی همواره در میدان بوده‌اند
صالحی در پنجمین هفته از اجرای طرح ملی سه‌شنبه‌های تکریم طی ارتباط زنده تصویری با خانواده شهید براهویی مطلق، گفت: آن شهید و شهدای نظیر او شهید وحدت هستند؛ اهل تسنن با ۱۱ هزار شهید در حفظ نظام و انقلاب اسلامی همواره در میدان بودند.

خبرگزاری شبستان، گروه مسجد و کانون های مساجد به نقل از ستاد ارتباطات رسانه‌ای (فهما)، پنجمین هفته از طرح ملی «سه‌شنبه‌های تکریم»، عصر سه شنبه، 7 مرداد ماه با حضور «سید عباس صالحی»، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یک ارتباط زنده تصویری با خانواده شهید «کریم براهویی مطلق» از استان سیستان و بلوچستان در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان برگزار شد.

بنابر این گزارش، دکتر «سید عباس صالحی» در این ارتباط زنده تصویری ضمن ادای احترام به شهدای استان سیستان و ‌بلوچستان به خصوص شهدای اهل تسنن و خاصه شهید براهویی مطلق، اظهار کرد: بی‌تردید در انقلاب اسلامی مجموعه‌های مختلفی دخیل بودند، اما شهدا قشری جدا از همه گروه‌ها هستند که امروز از آنها خاطرات زیبایی به جا مانده است، اقوام و مذاهب مختلفی در این غرور آفرینی سهیم بودند و آمار ۱۱هزار شهید اهل تسنن بیانگر همین موضوع است، همانطور که در این چهل سال شهدای اهل تشییع را داریم شهدای اهل تسنن نیز پا به پای حاکمیت و کشور در میدان مبارزه به پیش آمدند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: اگر در اقصی نقاط این سرزمین احساس امنیت می‌کنیم مدیون زحمات شهدا هستیم. حتی حضرت ابراهیم(ع) زمانی که به منطقه مکه مکرمه قدم می‌گذارند درخواست جدی ایشان این است که این مکان یک منطقه امن تا قیامت باشد. این امر بیانگر این است که موضوع امنیت بسیار مهم و جدی است.

صالحی یادآور شد: شهید براهویی مطلق و شهدای نظیر او شهید وحدت به شمار می‌روند، شهید وحدت هستند چون نشان دادن برای حفظ آرمان‌های نظام و انقلاب در کنار اهل تشییع گام به گام جلو آمدند و در این مسیر جان خود را فدا کردند.

وی افزود: سخن فرزند شهید مبنی بر اینکه هیچگاه نتوانستیم در مورد پدر خود از مادر سوال کنیم زیرا شرایط روحی ایشان مساعد نبود نشان می‌دهد که چه شرایط سختی بر این مادر گذشته است که حتی روابط بین مادر و‌ فرزند برای شناختن پدر برقرار نشده است و از این رو همه‌ی ما مدیون این مادر هستیم که با این سختی چهار فرزند خود را تربیت و بزرگ کردند.

در ادامه این ارتباط زنده تصویری، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر «حبیب‌رضا ارزانی» ضمن آرزوی سلامتی برای خانواده شهید براهویی مطلق تصریح کرد: پنج هفته از طرح ملی «سه‌شنبه‌های تکریم» را پشت سر می‌گذاریم و این حداقل کاری است که می‌توانیم در رابطه با خانواده شهدا انجام دهیم، اگر امروز در کشور ثبات و امنیت داریم مدیون خون شهدا هستیم و این طرح تنها برای گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدا و احترام به خانواده شهدا است.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: شهدا با خدا معامله کردند و حتما جایگاه آنها والا است و ما نیازمند تکریم آنها هستیم، این طرح همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی برگزار می‌شود و امید است آغاز حرکتی برای برنامه‌های دیگر باشد.

همچنین در بخش دیگری از این نشست «حسین مسگرانی»، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در این مراسم گفت: طرح ملی «سه‌شنبه‌های تکریم» کار بسیار ارزشمندی بود که کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور راه‌اندازی کرده است، همه ما مدیون شهدا هستیم؛ امید است با برگزاری این برنامه‌ها بتوانیم قدردانی هرچند ناقابل را از خانواده شهدا داشته باشیم.

در بخش دیگری از این ارتباط زنده تصویری محسن براهویی مطلق فرزند آن شهید با ذکر خاطراتی از پدر، خاطرنشان کرد: از همه‌ی جوانان و هم‌نسلی‌های خود خواستارم راه شهدا را ادامه دهند.

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 8 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور