پیام شهروند

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

اخبار خراسان جنوبی / بیرجند جزو ۴۵ شهرستان دارای بیشترین ابتلا به کرونا است

 

نذورات مردم در بقاع متبرکه سرایان ۳۰ درصد کاهش یافت
وکیل زاده گفت: درآمد نذورات بقاع متبرکه شهرستان سرایان از زمان پیدایش ویروس کرونا ۳۰ درصد کاهش یافته و ادامه این روند و گرانی مصالح ساختمانی فعالیت های عمرانی را در بقاع متبرکه شهرستان راکد کرده است.

«سعید وکیل زاده» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در سرایان به مناسبت هفته وقف با بیان اولویت های اداره اوقاف و امور خیریه این شهرستان، گفت: در سال جاری دو وقف جدید به مجموعه وقفیات شهرستان به ارزش ۴۵۰ میلیون تومان افزوده شده است.

 

مدیر اوقاف و امور خیریه سرایان یک قطعه زمین توسط خانواده حنفی برای احداث مسجد و مجتمع فرهنگی و مذهبی جنت البقی و اهدای نصف منزل مسکونی در خیابان فردوسی سرایان توسط خانم ایزدی برای فعالیت های قرآنی را از جمله وقفیات جدید اعلام کرد.

 

وی با بیان اینکه موقوفات شهرستان سرایان ۴۳۸ مورد و یک هزار و ۶۸۵ رقبه و ۶ امامزاده است، افزود: پرداخت اقساط تسهیلات اخذ شده در بقاع متبرکه به مبلغ ۶۳ میلیون تومان از جمله فعالیت های اوقاف سرایان از ابتدای سال جاری تاکنون بوده است.

 

وکیل زاده، تعطیلی بقاع متبرکه را سبب توقف فعالیت های عمرانی در این اماکن عنوان کرد و گفت: از ابتدای سال جاری ۸۰ میلیون تومان اجرای نیت واقفین عملیاتی شده است که حدود ۴۰ میلیون تومان آن در قالب تهیه بسته های معیشتی طی سه مرحله بین نیازمندان توزیع شده است.

 

 

 

 

 

خراسان جنوبی در رتبه دوم شیوع کرونا/ تکمیل ظرفیت تخت های ویژه

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: خراسان جنوبی از نظر نرخ بروز بیماری کرونا و افزایش موارد انتقال در رتبه ی دوم کشور قرار دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه استان از نظر نرخ بروز بیماری کرونا و افزایش موارد انتقال بعد از استان ایلام در رتبه دوم قراردارد،گفت: متاسفانه رعایت دستورهای بهداشتی افت قابل توجهی داشته و مسافرت ها، تجمعات خانوادگی و عدم استفاده از ماسک، سبب افزایش سرعت انتقال این ویروس شده است.

 

دکتر دهقانی  با بیان اینکه این ویروس به رفتار ما بستگی دارد، افزود: اگر پروتکل های بهداشتی رعایت شود، شاهد افت بیماری خواهیم بود ولی اگر همچنان رعایت نشود، شاهد افزایش قابل توجه این بیماری هستیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون فقط ۱۰۳ بیمار کرونا مثبت در بیمارستان ولیعصر(عج) بیرجند بستری هستند گفت: شهرستان بیرجند جزو ۴۵ شهر آلوده کشور است و وضعیت مناسبی ندارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: وقتی تعداد بیماران بستری زیاد شود به تناسب آن بیماران آی سی یو نیز بیشتر می شوند و این درحالیست که هم اکنون بخش مراقبت های ویژه ی جدید بیمارستان ولیعصر بیرجند نیز پر شده که اگر تعداد از حد معمول فراتر رود، قطعا با کمبود تخت آی سی یو مواجه خواهیم شد.

دکتر دهقانی از دیر مراجعه کردن بیماران برای درمان به بیمارستانها خبر داد و گفت: مردم دیر به بیمارستان مراجعه می کنند که در سخت شدن روند درمان آن ها خیلی تاثیر گذار است لذا باید با کوچکترین علامتی حتما به پزشک مراجعه شود.

وی با بیان اینکه کادر درمان خسته شدند، از همه ی هم استانی ها خواست تا  برای کمک به جهادگران عرصه سلامت و حفظ سلامتی خود و اطرافیانشان، حتما دستورات بهداشتی از قبیل استفاده از ماسک، رعایت فاصله حداقل یک تا دو متر و عدم حضور در تجمعات را رعایت کنند تا شاهد کمتر شدن این بیماری در استان باشیم.

وی در خصوص آخرین وضعیت آماری مبتلایان به کرونا هم اشاره کرد و افزود: طی ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۱ آزمایش جدید کرونا انجام شده است.

دهقانی با بیان اینکه پاسخ ۸۲ نمونه مثبت بوده است، ادامه داد: این مورادر شامل ۴۶ بیمار بستری در بیمارستان و ۳۶ مورد نمونه گیری سرپایی بوده است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر ۲۵۴ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان های استان بستری هستند که ۱۳۹ نفر مبتلا قطعی به کرونا هستند.

وی با بیان اینکه از این تعداد ۳۶ بیمار کرونایی در بخش مراقبت های ویژه بستری شده اند، عنوان کرد: حال ۸ نفر از بیماران وخیم گزارش شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: متاسفانه طی ۲۴ ساعت گذشته سه مورد فوتی جدید در استان داشته ایم و شمار فوتی ها به ۲۰۹ نفر رسیده است.

بروز موارد جدید کرونا در خراسان جنوبی ۲ برابر شاخص کشوری است

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا در خراسان جنوبی نیز گفت: بروز موارد جدید ابتلا به کرونا در خراسان جنوبی ۲ برابر شاخص کشوری است و شهرستان بیرجند در این استان همچنان رتبه اول را دارد.

غلامرضا شریف‌زاده درباره آخرین تحلیل آماری بیماری کرونا در استان خراسان جنوبی بیان کرد: تا پایان شهریور ماه به طور متوسط روزانه ۱۸ مورد جدید کووید ۱۹، اول مهر تا ۱۵ مهر ماه به طور متوسط روزانه ۴۰ مورد و از ۱۶ مهر تا ۲۶ مهر ۸۸ مورد کووید ۱۹ در استان داشتیم.

وی افزود: نیمه اول مهر ماه نسبت به شهریور ماه افزایش ۲،۲ برابری و نیمه اول مهر ماه نسبت به نیمه دوم تا این لحظه افزایش ۲،۲ برابری را داریم همچنین میزان بروز موارد جدید در کل کشور ۵،۲ و میزان بروز موارد جدید در استان خراسان جنوبی ۱۱،۷ در صد هزار نفر جمعیت است یعنی بروز موارد جدید در استان ۲ برابر شاخص کشوری است.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل ویروس کرونا گفت: میزان بروز تجمعی در سطح استان ۵۵۰ در صد هزار نفر جمعیت و شاخص کشوری ۶۱۹ در صد هزار نفر جمعیت است.

وی اظهار داشت: نسبت مرگ و میر در استان ۴،۵ درصد و در کشور ۵،۷ درصد که نسبت به شاخص کشوری ۱،۲ درصد وضعیت استان بهتر است، میزان مرگ و میر اختصاصی علیتی در استان نیز ۲۴،۹ در صد هزار نفر جمعیت و شاخص کشوری ۳۵،۴ در صد هزار نفر جمعیت است.

شریف‌زاده گفت: شاخص نمونه‌گیری به ازای هر هزار نفر جمعیت در استان ۲۱،۳ و در کشور ۵۲،۷ در هزار نفر جمعیت است همچنین درصد نمونه‌های مثبت در استان از کل نمونه‌های اخد شده تاکنون ۲۵،۹ درصد و شاخص کشوری ۱۱،۷ درصد است.

 

 

 

 

 

ثبت نخستین وقف مشارکتی در بیرجند

 براساس اسناد تاریخی نخستین وقف مشارکتی در سال ۱۳۰۲ هجری شمسی انجام شده که جمعی از خیرین بیرجندی بنگاه آب لوله بیرجند را به عنوان وقف مشارکتی ثبت کردند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، بنگاه آب لوله بیرجند نخستین سازمان آبرسانی در ایران است که به منظور تامین آب قابل شرب مردم شهر بیرجند به همت 30 تن از نیکوکاران بیرجند تاسیس شد و اکنون سقا خانه‌های آب شیرین این موقوفه به همت اوقاف خراسان جنوبی در سطح شهر گسترش یافته است.

آنچه که باعث شکل‌گیری این پروژه عظیم آبی در دل کویر خشکیده ایران شد، دغدغه انسان‌های خیر اندیش برای تامین آب شرب مردم سرزمینشان بوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین بخشی‌پور، مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند اظهار داشت: موقوفه خیریه آب لوله موقوفه‌ای با وقف مشارکتی است.

وی افزود: در سال 1302 عده‌ای با همفکری یکدیگر تصمیم گرفتند مشکل آب شهر بیرجند را که کیفیت مناسبی نداشته، بهبود بخشند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی بیان کرد: در این راستا قنات علی آباد لوله را به طور 100 درصد خریداری و وقف می‌کنند و همچنین لوله‌های آبرسانی را از کشور هند با شتر به بیرجند حمل کردند.

بخشی‌پور با بیان اینکه خراسان جنوبی در کشور اولین شهری است که با تشکیل مجموعه آب لوله از نعمت آّ لوله کشی بهره‌مند شد تصریح کرد: پس از توسعه شهر نیز در هر محله یک شیر آب قرار دادند تا مردم از نعمت آب سالم و بهداشتی بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به اینکه از این اقدام خیرخواهانه 97 سال گذشته است خاطرنشان کرد: تنها چیزی که باقیمانده وقف است و این وقف جاری است و ثواب آن به روح آنان می‌رسد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی بیان کرد: امروزه نقاط محروم بسیاری در اقصی نقاط کشورمان وجود دارند که از وجود آب آشامیدنی سالم محروم مانده‌اند و نیاز به حمایت خیراندیشان دارند.

 

 

مسیر وقف‌های جدید را باید به سمت وقف سلامت هدایت کرد

 فرماندار شهرستان بیرجند گفت: باید فرهنگ سازی شود تا وقف‌های جدید به سمت و سوی ‌نیازهای روز جامعه و بحث سلامت برود.

به گزارش  تسنیم  علی ناصری صبح امروز در دیدار با رئیس و کارکنان اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند اظهار داشت: باید فرهنگ سازی شود تا وقف‌های جدید به سمت و سوی ‌نیازهای روز جامعه و بحث سلامت برود.

وی با بیان اینکه برگزاری دهه وقف و سنت حسنه وقف موجب تشویق مردم برای حضور در این حوزه می‌شود افزود: بسیاری از مشکلات جامعه را می‌توان با استفاده از فرهنگ وقف برطرف کرد.

فرماندار شهرستان بیرجند به کمبود نیرو در اداره اوقاف بیرجند اشاره کرد و یادآور شد: در این راستا هماهنگی‌های لازم باید انجام شود تا مشابه سهمیه استان‌های محروم از سهمیه سربازان امریه استفاده کند تا بخشی از مشکلات اجرایی برطرف شود.

ناصری تصریح کرد: در بحث کمک به کمبود نیروی انسانی اگر ساختار اوقاف اجازه دهد می‌توان از توان برخی از هیئت امنای بقاع استفاده کرد چون این امر به تقویت سیستم پرسنلی کمک می‌کند.

وی‌ با اشاره به اینکه برخورد و بازخورد مردم از وقف رو به گسترش است و انتظار کمک دارند خاطرنشان کرد: برخی از مردم تصور می‌کنند پول‌های بسیاری وجود دارد و کمک نمی‌شود که در این راستا باید فرهنگ سازی صورت گیرد.

فرماندار شهرستان بیرجند گفت: در بحث آستان مقدس امامزادگان باقریه با وجود اینکه حجم اعتبارات تملک بسیار پایین است و در کمیته برنامه‌ریزی سعی می‌شود امامزادگان باقریه را در اولویت قرار دهیم.

ناصری با بیان اینکه امامزادگان باقریه قطب مذهبی و فرهنگی در شرق کشور است اظهار داشت: کمبود اعتبار بخش فرهنگ را تحت تاثیر قرار داده است.

وی با بیان اینکه نقاط پیشرفت شهرها را که بررسی کنیم مراکز مذهبی از اولویت‌ها است یادآور شد: تاکنون در اداره اوقاف در بحث درمان و کمک به نیازمندان اقدامات خوبی انجام شده است.

فرماندار شهرستان بیرجند با بیان اینکه در بحث وقفیات جدید اطلاع رسانی لازم است تا با این کار قدم‌های ارزشمندی برداریم گفت: در بحث اشتغال نیز اوقاف نقش موثری در این راستا دارد که این مهم باید برای مردم بازگو شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند نیز در این دیدار به بیان اهم فعالیت‌های اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند در طی یک سال اخیر پرداخت.

حجت‌الاسلام والمسلمین دادخدا خدایی به بیان مشکلات و درخواست‌ها پرداخت و اظهار داشت: یکی از مشکلات موجود بحث کمبود نیروی انسانی است چون تعداد ارباب رجوع این اداره زیاد و تعداد نیروها بسیار کم است، درخواست ما این است جذب نیرو برای این اداره مدنظر قرار گیرد.

وی چاه‌های قنات عباس آباد را یکی دیگر از مشکلات عنوان و تصریح کرد: در این راستا نیز درخواست می‌شود حل مشکل این روستا مدنظر قرار گیرد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند  خواستار توجه بیشتر به آستان مقدس امامزادگان باقریه شد و خاطرنشان کرد: امامزادگان باقریه می‌تواند به عنوان قطب فرهنگی و مذهبی شرق کشور معرفی شود.

خدایی بیان کرد: در بحث رونق دادن به بقاع متبرکه مرکز افق در آستان مقدس امامزادگان باقریه راه‌اندازی شده و در قالب دارو، درمان و خدمات رسانی ارائه خدمت می‌کند.

وی یادآور شد: تلاش می‌شود این مرکز با کمک خیرین گسترش یابد.

 

 

 

آموزش دوره‌های توان افزایی ۳۶۰۰ امدادگر خراسان جنوبی

۳ هزار و ۶۰۴ امدادگر در نیمه نخست سال جاری آموزش‌های توان افزایی و مرور تمرین‌ها را فرا گرفتند.

معاون جمعیت هلال احمر استان گفت: این برنامه‌ها در راستای حفظ آمادگی امدادگران و مرور تمرین‌ها و آموزش‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

محمدحمزه اسعدزاده برگزاری ۹۴ مانور و تمرین‌های عملیاتی برای ۹۱۶ شرکت کننده، توان افزایی پنجشنبه‌های پایگاه‌های امداد و نجات برای هزار و ۴۹۵ و برگزاری توان افزایی پنج شنبه‌های امدادی کارکنان برای ۲۲۰ نفر را از جمله اقدامات انجام شده در راستای مرور دانسته‌های امدادگران و افزایش سطح توانمندی آن‌ها عنوان کرد.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان توان افزایی نیرو‌های عملیاتی شعب برای ۷۰۳ داوطلب را از دیگر اقدامات انجام شده دانست و گفت: دوره تخصصی عمومی امداد برای ۲۲ شرکت کننده و دوره‌های تخصصی جاده و نجات برای ۳۱ نفر در راستای ارتقای توان عملیاتی هلال احمر برای آمادگی در برابر حوادث غیر مترقبه انجام شده است.
اسعدزاده برگزاری ۲۵ دوره باز آموزی شهرستانی را از دیگر اقدامات انجام شده دانست و افزود: ۲۷۰ داوطلب آموزش‌های ارائه شده در این دوره‌ها را فراگرفته اند.
وی گفت: این آموزش‌ها در زمینه امداد‌های جاده ای، ارتفاع، آوار، اسکان و پیش بیمارستانی بوده است.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی افزود: برگزاری این گونه از برنامه‌های آموزشی همواره مورد توجه بوده و در طول سال در قالب طرح‌های مختلف اجرایی می‌شود.

فراخوان غیررسمی و عجیب وزیر برای گزارش تخلف در آموزش مجازی!/4-5

آیا معلم یا مدیر مدرسه هستید و از اشکالات فراوان «شاد» به ستوه آمده‌اید؟ آیا والدین دانش‌آموز هستید و مجبورید برای بهره‌مندی دلبندتان از آموزش مجازی، چندین پیام‌رسان ایرانی و خارجی برایش نصب کنید؟ همه شما متخلف و مخاطب سخنان امروز وزیر آموزش و پرورش هستید!
در حالی که والدین دانش‌آموزان و حتی اولیای مدارس به شدت از ضعف‌های شاد و ضرورت استفاده از چندین و چند پیام رسان و بستر آموزش آنلاین گلایه مندند، وزیر آموزش و پرورش بر کافی بودن «شاد» اصرار دارد و تاکید می‌کند که اگر کسی نگران آموزش مجازی است، می‌تواند سراغ آموزش حضوری برود و در کلاس‌های درس در مدارس حضور پیدا کند!
باور کنید یا نه، این سخنان حاجی میرزایی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به واگویه گلایه‌های خانواده‌هایی است که می‌بینند دانش آموزانشان دل به درس نمی‌دهند. او گفت: به عنوان متولیان آموزش و پرورش از ابتدا توصیه‌مان به خانواده‌ها این بوده و الان هم هست که آموزش حضوری بهترین و با کیفیت‌ترین آموزش است؛ ارتباط چهره به چهره معلم و دانش‌آموز و ارتباط همسالان با هم ویژگی‌ها و امتیازات بسیاری دارد که قابل مقایسه با آموزش مجازی نیست.
وی افزود: خبری گرفتم که بسیاری از کشور‌های اروپایی که محدودیت تردد ایجاد کردند و ساعاتی از شب را تقریبا حکومت نظامی اعلام کردند که فردی حق تردد ندارد، اما مدارس را نبستند. مدارس باید باز و فعال باشد و ما ترجیح‌مان این است که بچه‌ها حضوری در مدرسه باشند؛ بنابراین خانواده‌هایی که نگران هستند از آموزش حضوری استقبال و با مراجعه به مدرسه از میزان رعایت مقررات بهداشتی در مدرسه هم اطمینان حاصل کنند.
البته وزیر آموزش و پرورش پیش از این هم این نسخه را برای عموم مردم پیچیده و در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید و یکباره اعلام کرده بود که بی توجه به مصوبات ستاد کرونا و ملاحظات فراوان پیرامون این بیماری، همه مدارس، حضوری دایر خواهند بود و دانش آموزان موظف به حضور در کلاس‌ها هستند؛ تصمیمی که با شکل گیری موج وسیع و بی سابقه انتقاد‌ها تغییر کرد، اما سخنان امروز حاجی میرزایی نشان می‌دهد که برآمده از باور قلبی وزیر بوده است.
فراخوان غیررسمی و عجیب وزیر برای گزارش تخلف در آموزش مجازی!
اما آیا واقعا شاد بی اشکال است و گلایه‌ها در خصوص آن، بی مورد؟ پاسخ حاجی میرزایی به برخی سوالات در این خصوص، حکایت از اذعان وزیر به اشکالات شاد دارد: «در برخی ساعات روز که به دلیل ترافیک بالا با مشکلاتی مواجه می‌شویم، بخشی نیازمند این است که زیرساخت فنی شاد توسعه پیدا کند که همراه اول برای تقویت آن اقدام کرده و وزارت ارتباطات هم برای حمایت از آن‌ها قول مساعدت داده است.»
به گزارش تابناک وی در ادامه به صورت تلویحی تاکید می‌کند که این مشکل به قدری بزرگ است که مجبور شده اند زمان برگزاری کلاس‌ها را در شاد توزیع کنند و حتی «ساعات ۱۰ تا ۱۲ که با ترافیک بیشتری مواجه هستیم، تلاش کردیم حجم کمتری از بار را متوجه شبکه کنیم.» اشکالی که قرار است با تدابیری از جمله توزیع بار ترافیکی سرور‌های شاد در پنج قطب کشور (آذربایجان شرقی، فارس، تهران، خراسان و اصفهان) رفع شود.
اما تا زمانی که مشکل رفع نشده تکلیف چیست؟ آیا باید منتظر ماند تا ایرادات شاد رفع شود یا بهتر است به روش‌های دیگر آموزش مجازی را ادامه داد؟ مدارس و دانش آموزان راه حل دوم را پیش گرفته اند و برای رفع کمبود‌های شاد، چندین پیام رسان دیگر نصب کرده و حتی از بستر‌های دیگر آنلاین برای آموزش بهره گرفته اند که در کنار مزایایشان، اشکالاتی هم دارند، از جمله اینکه هزینه بر هستند.
تدبیری که وزیر آموزش و پرورش آن را تخلف می‌خواند و تاکید دارد: «مدارس اجازه ندارند که از سایر پیام‌رسان‌های خارجی استفاده کنند؛ شاد امکانات خیلی خوبی در اختیار آن‌ها قرار داده است و ظرفیت و تنوع خدماتی که الان در شاد وجود دارد در هیچ یک از سرویس‌های خدمت رسان آموزشی وجود ندارد. خوشبختانه روز به روز میزان استفاده از شاد افزایش یافته و مشکلات آن کاهش می‌یابد.»
دفاع تمام قد وزیر از شاد که پیشتر هم بروز و نمود یافته بود، اما اکنون به جایی رسیده که وی مدعی شده در صورت اطلاع از استفاده از پیام رسان دیگری به جز شاد در مدارس، این تخلف را در آموزش و پرورش در دستور رسیدگی قرار خواهند داد و احتمالا مجازات و تنبیه‌هایی متوجه متخلفین خواهند نمود. ادعایی بزرگ که حکم فراخوانی عمومی برای اعلام تخلف‌های مدارس در این خصوص به ادارات و وزارت آموزش و پرورش را دارد! تخلفی که بعید است هیچ مدرسه‌ای مرتکبش نشده باشد، اما وزیر ترجیح می‌دهد آن را ندید گرفته و به دفاع بی حد و حصرش از شاد ادامه دهد!

 

حمایت فرهنگیان از برخورد قوه قضائیه با چپاولگران صندوق ذخیره/ معلمان از چپاول اموال خود دلسوخته‌اند/4

چندی است جمع معلمان کشور که اکثریت آنها در صندوق ذخیره فرهنگیان اندوخته دارند از چپاول اموال خود و خیانت در صندوقی که باید امانت‌دار این قشر فرهیخته برای روزهای مبادا و بازنشستگی باشد مکدر و دلسوخته‌اند.

حمایت فرهنگیان از برخورد قوه قضائیه با چپاولگران صندوق ذخیره/ معلمان از چپاول اموال خود دلسوخته‌اند

کانون تربیت اسلامی در بیانیه‌ای خطاب به آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه نوشت: چندی است جمع معلمان کشور که اکثریت آنها در صندوق ذخیره فرهنگیان اندوخته دارند از چپاول اموال خود و خیانت در صندوقی که باید امانت‌دار این قشر فرهیخته برای روزهای مبادا و بازنشستگی باشد مکدر و دلسوخته‌اند.

این اندوخته از ذخیره ماهانه معلم در طول سنوات خدمت ارزشمند او کسر و به صندوق ذخیره واریز می‌گردد تا مسؤولین صندوق با فعالیت اقتصادی که از واریزی بیش از ۸۰۰ هزار فرهنگی در کشور به امانت می‌گیرند هم به تولید و توان اقتصادی کشور یاری رسانند و هم اندوخته‌ای برای روز مبادای معلم ذخیره نمایند اما حیف که در برهه‌ای به این امانت خیانت شد و با سوءاستفاده از دارایی پاک معلمان جیب خود را از مال نامشروع پر نمودند.

جای خرسندی است که با انتصاب شایسته حضرتعالی توسط رهبر معظم انقلاب در قوه قضائیه و اقدامات بسیار ارزشمند و قاطعانه جنابعالی در این قوه در مبارزه با فساد، تغییر نگرش عمومی به دستگاه قضا و افزایش امید مردم به بهبود عملکرد دستگاه‌ها در کشور حاصل شده است و شکی نیست که  راهبرد کنونی قوه قضائیه در مبارزه با فساد، ارتشا و ویژه خواری بر افزایش سلامت نظام اداری و اقتصادی کشور موثر خواهد بود.

در ادامه این بیانیه آمده است: حال که برخورد و محاکمه عاملان به یغما بردن اندوخته معلمان در صندوق ذخیره فرهنگیان آغاز شده است و همچنین با دستگیری مدیرعامل فراری بانک سرمایه که از دیگر این عوامل می‌باشد، شاهد این بودیم که حریم امنی در خارج کشور برای فراریان و مفسدان اقتصادی نیز باقی نمانده، لازم می‌دانیم از اقدامات قاطعانه جنابعالی تشکر و تقدیر نموده و حمایت فرهنگیان را از راهبرد جنابعالی در مبارزه با فساد و افزایش اعتماد عمومی اعلام داریم و انتظار داریم سایر عوامل پشت پرده که تاکنون محاکمه نشده‌اند نیز هرچه سریعتر پرونده شان روی میز قرار بگیرد از ایزد متعال توفیق بیشتر حضرتعالی را در این مسیر الهی مسألت داریم.

به گزارش فارس، تاکنون پنج جلسه دادگاه محاکمه متهمان بانک سرمایه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شده است.

 

 

 

 

 

 

 

تکمیل فاز اول دهکده ورزشی تفریحی منطقه گردشگری بند دره بیرجند/7

فاز اول دهکده ورزشی، تفریحی منطقه نمونه گردشگری بند دره بیرجند با احداث چمن مصنوعی فوتبال سپهبد شهید قاسم سلیمانی تکمیل شد.

این پروژه ورزشی با مساحت ۱۵۰۰ متر مربع با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال آماده افتتاح و بهره برداری شد.گفتنی است، فازهای دوم و سوم دهکده ورزشی و تفریحی منطقه نمونه گردشگری بند دره بیرجند، شامل زمین گلف و تنیس می‌باشد که در دست اجرا و تکمیل شدن است.

 

 

۳۲۵ میلیارد اعتبار برای ساخت مسکن شهری و روستایی در خراسان‌جنوبی/2-3

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان‌جنوبی گفت: ۳۲۵ میلیارد تومان سهمیه ساخت مسکن شهری و روستایی سال جاری به خراسان‌جنوبی ابلاغ شد.

وی افزود: این مبلغ برای ساخت ۶ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی به استان ابلاغ شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان‌جنوبی تصریح کرد: در این خصوص برای ساخت هر واحد مسکونی ۵۰ میلیون تومان تسهیلات به متقاضیان اعطاء می‌شود.

آسمانی‌مقدم اضافه کرد: این تسهیلات قرض الحسنه با بازپرداخت ۱۵ ساله پرداخت می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

ثبت یک وقف جدید در دهه وقف
حاجتی، از ثبت یک وقف جدید در چهارمین روز از دهه وقف در شهرستان فردوس خبر داد.

«محمد رضا حاجتی» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری  شبستان در بیرجند، به ثبت یک وقف جدید در چهارمین روز از دهه وقف در شهرستان فردوس اشاره کرد و گفت: این وقف شامل دو قطعه زمین کشاورزی در روستای سرند است که توسط حجت الاسلام «علیرضا عزیز» وقف بر هزینه های مسجد جامع سرند شده است.

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه فردوس، ارزش این وقف جدید را 15 میلیون تومان اعلام کرد و از برگزاری مراسم عزاداری شب رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) در امامزادگان فردوس با رعایت پروتکل های بهداشتی خبر داد.

 

وی با اشاره به دهه وقف، از برنامه های دهه وقف شهرستان به دیدار با امام جمعه و فرماندار شهرستان اشاره و ابراز امیدواری کرد: تا پایان دهه وقف شاهد موقوفات جدید دیگری در شهرستان باشیم.

 

به گفته وی، غبار روبی و عطر افشانی ضریح امامزادگان فردوس، دیدار با امام جمعه باغشهر اسلامیه و… از دیگر برنامه های دهه وقف و در دستور کار قرار دارد.

 

 

 

 

 

اختلاف دما در خراسان جنوبی به 38درجه رسید

سربیشه، سردترین شهر کشور/2

کارشناس هواشناسی استان گفت: سربیشه با ۸ درجه سلسیوس زیر صفر سردترین شهر استان و کشور و بیرجند نیز پس از شهرکرد دومین مرکز استان سرد کشور ثبت شده است.

لطفی افزود: گرمترین نقطه در استان نیز در شبانه روز گذشته بندان در شهرستان نهبندان با بیشینه دمای ۳۰ درجه گزارش شد.

 

 

 

 

اشتغال ۵۰۰ هنرمند خراسان جنوبی در رشته پلاس بافی/2

معاون صنایع دستی و هنر‌های سنتی خراسان جنوبی از اشتغال ۵۰۰ هنرمند در رشته پلاس بافی خبر داد.

عباس زاده افزود: تاکنون ۴ دوره آموزشی پلاس بافی با تمرکز بر روستای فلک از توابع شهرستان قاین برپا شده است.

وی گفت: به منظور باززنده داری هنر پلاس بافی در استان علاوه بر اختصاص تسهیلات، مجوز‌هایی نیز برای احداث کارگاه‌های تولیدی و مجوز پشتیبان مشاغل خانگی با ۱۲ نفر زیرمجموعه صادر شده است.

عباس زاده با بیان اینکه در زمینه نمونه سازی محصولات پلاس بافی منطقه نیز اقدامات خوبی انجام شده است، افزود: شرکت در برنامه نشان ملی کیفیت و تولید پلاس با رنگ‌های گیاهی از جمله این اقدامات است.

معاون صنایع دستی و هنر‌های سنتی استان همچنین به تشکیل تعاونی‌هایی در زمینه باززنده سازی صنعت جاجیم اشاره کرد و گفت: ۲ هزار هنرمند در این رشته مشغول به فعالیت و بیمه هستند.

وی، اختصاص تجهیزات رنگرزی و حمایت از بسته بندی محصولات را از جمله اقدامات انجام شده برای برای باززنده نگه داشتن این صنعت عنوان کرد.

جریمه ۷۰ میلیونی نانوایی متخلف در بیرجند/4

نانوای متخلف در بیرجند به پرداخت ۷۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق دولت محکوم شد.

رئیس شعبه سوم بدوی مرکز استان گفت: بر اساس گزارش ارسالی از اداره صمت شهرستان بیرجند مبنی بر عرضه خارج از شبکه آرد توسط یک نانوایی، پرونده‌ای تشکیل و در این شعبه رسیدگی شد.
یونس امامی افزود: با توجه به میزان آرد موجود در انبار نانوایی و میزان آرد خریداری شده تخلف عرضه خارج از شبکه ۱۰۸ کیسه ۴۰ کیلوگرمی آرد محرز شد.
وی گفت: متهم در شعبه با توجه به تخلف انتسابی علاوه بر الزام به عرضه کالا در شبکه به پرداخت ۷۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.

جزییات قرارداد بیمه درمان تکمیلی صندوق اعتباری هنر در سال ۱۳۹۹-۱۴۰۰

جزییات قرارداد بیمه درمان تکمیلی صندوق اعتباری هنر در سال ۱۳۹۹-۱۴۰۰
معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی از جزییات قرارداد بیمه درمان تکمیلی صندوق اعتباری هنر در سال ۱۳۹۹-۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی؛ سید علی زمزم با بیان این که خدمات بیمه تکمیلی صندوق اعتباری هنر در قالب سه طرح (امید، آرامش و رفاه) با ۳ سقف قیمتی از پوشش‌های متفاوت ارائه می‌شود، ادامه داد: بر این اساس مبلغ پرداختی سهم اعضا برای طرح امید ۱۳۰ هزارتومان، طرح آرامش ۵۰۰ هزارتومان و طرح رفاه ۱میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است.
وی با بیان این که در “طرح امید ” جبران هزینه های درمان بیمارستانی و اعمال جراحی عمومی، جبران هزینه اعمال جراحی تخصصی بدون سقف در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: همچنین هزینه‌های شیمی درمانی، رادیوتراپی، آنژیوگرافی، جراحی و پیوند اعضا در این طرح بدون سقف است.

به گفته وی اعضا ۳۱درصد از مبلغ کل را در این طرح پرداخت می کنند که این میزان در ۳ سال گذشته به طور میانگین تنها ۷درصد افزایش داشته است.
معاون امور هنری و سینمایی به “طرح آرامش ” اشاره کرد و افزود: این طرح شامل پوشش های درمانی مانند جبران هزینه‌های درمان بیمارستانی و اعمال جراحی عمومی، جبران هزینه اعمال جراحی تخصصی بدون سقف است و سقف پرداخت در بخش جبران هزینه های زایمان طبیعی و عمل سزارین، نازائی و ناباروری ۴ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

زمزم سهم پرداختی اعضا در این طرح را ۳۸.۵درصد از مبلغ کل اعلام کرد و گفت: این در حالی است که سال گذشته سهم اعضا ۴۲.۵ درصد بود و در مقایسه با میانگین ۳ سال گذشته ۴درصد کاهش یافته است.
وی در ادامه با اشاره به “طرح رفاه” ، عنوان کرد: سهم پرداختی اعضا معادل ۶۳.۶ درصد از کل مبلغ است که در مقایسه با معدل ۳ سال قبل ۷درصد رشد کرده است.
به گفته وی در طرح رفاه اعضاء صندوق می‌توانند از خدماتی چون جبران هزینه های درمان بیمارستانی و اعمال جراحی عمومی، جبران هزینه اعمال جراحی تخصصی، جبران هزینه‌های زایمان طبیعی و عمل سزارین، نازائی و ناباروری و جبران هزینه های پاراکلینیکی بدون سقف بهره ببرند.
معاون امور هنری و سینمایی خاطرنشان کرد: در تنظیم قرارداد با شرکت بیمه اغلب اقدامات ویژه و خاص پزشکی نظیر خدمات بیمارستانی، شیمی درمانی، انواع جراحی های عمومی و تخصصی، پاراکلینیکی (اندوسکوپی، اسکن، تست ها. شکستگی، اقدامات تشخیصی، رادیو گرافی ها و . .) جبران هزینه های آزمایشگاهی بدون سقف است.

شایان ذکر است در قرارداد سالجاری اعضایی که بیمه تکمیلی آنها در فصل تابستان به صورت رایگان از سوی صندوق ارائه شد، امکان تغییر طرح، بدلیل تمدید قرار داد با شرکت بیمه برای آنها وجود ندارد.

گفتنی است اعضای خانه سینما و خانه تئاتر براساس روال سابق و براساس تصمیم صنفی از امکانات طرح آرامش برخوردار بودند و امسال نیز مانند ۳ سال گذشته از خدمات طرح آرامش بهره‌مند هستند.

 

فراخوان اعطای تسهیلات حمایتی بخش فرهنگ، هنر و رسانه (ویژه فعالان فرهنگی فضای مجازی و مدیران کسب و کارهای دیجیتال)

فراخوان اعطای تسهیلات حمایتی بخش فرهنگ، هنر و رسانه (ویژه فعالان فرهنگی فضای مجازی و مدیران کسب و کارهای دیجیتال)
فراخوان اعطای تسهیلات حمایتی بخش فرهنگ، هنر و رسانه (ویژه فعالان فرهنگی فضای مجازی و مدیران کسب و کارهای دیجیتال) اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی، قابل توجه فعالان فرهنگی فضای مجازی و مدیران کسب و کارهای دیجیتال در سراسر کشور،  ثبت نام اعطای تسهیلات حمایتی قرض الحسنه ویژه کسب و کارها و فعالان بخش فرهنگ، هنر و رسانه آغاز شد.

به منظور حمایت از فعالان فرهنگی دیجیتال، حفظ فرصت‌های شغلی، رونق صنایع خلاق فرهنگی و افزایش توان توسعه و ارتقاء تولید محتوای فرهنگی در فضای مجازی، تسهیلات حمایتی کم‌بهره با عاملیت صندوق کارآفرینی امید به ناشران محترم دیجیتال اعطاء می‌شود.

ناشران محترم دیجیتال و مدیران کسب وکارهای فرهنگی فضای مجازی

در رسته های:

1-تولیدکنندگان محتوا

2-کسب و کارهای رسانه ای نوین (صاحبان بستر و پلتفرم های فرهنگی)

3-گرافیک دیجیتال

متقاضیان دریافت تسهیلات حمایتی، برای ثبت تقاضایشان می‌توانند به سامانه تحفه با آدرس: https://tohfeh.farhang.gov.ir مراجعه کنند.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی:
نیروی انتظامی با پایمردی امنیت کشور را تأمین می‌کند/2

امام جمعه بیرجند: ایجاد نظم در جامعه از رسالت‌های نیروی انتظامی است

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مسئولیت‌های متعددی دارد و ایجاد نظم در جامعه از رسالت‌های ارزشمند آن است.

حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی  در دیدار فرماندهان انتظامی خراسان جنوبی با وی که به مناسبت آغاز هفته نیروی انتظامی برگزار شد، افزود: تلاش برای انجام رسالت نیروی انتظامی به این منظور است که جامعه در شرایطی قرار بگیرید که چهره آن زیبا و مایه افتخار باشد.

وی گفت: دشمن از هر طریق مثل ایجاد ناامنی، شیوع اعتیاد و ایجاد اختلاف برای زشت کردن جامعه ما تلاش می‌کند و جوان زیبای ما را آلوده به فرهنگ بیگانه کرده و چهره‌اش را خراب می‌کند اما آثار وجودی نیروی انتظامی این است که جوان ما برومند و متعهد باشد.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: نیروی انتظامی جمهوری اسلامی در سنگر خود با پایمردی ایستاده و گاهی با یک کشفیات که می‌تواند یک کشور را به اعتیاد بکشاند اما توطئه دشمن با اقدام نیروی انتظامی خنثی می‌شود.

وی افزود: اعتیاد فقط به مواد مخدر نیست و انواع مختلف دارد لذا ما به مسئولیت‌ها به دید قداست می‌نگریم و وقتی جوانی حفظ شود برای همه عمرش حفظ شده اما اگر به دام دشمن بیفتد برای همه عمرش فاسد شده و خدمات نیروی انتظامی فقط فیزیکی و روزمره نیست.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی در بخش دیگری از سخنانش گفت: هجرت پیامبر اسلام (ص) از مکه به مدینه موجب ایجاد حکومت ۱۰ ساله شد اما این ۱۰ سال آرام نبود و همواره همراه حمله، هجوم و شبیخون بود اما این حکومت به قدری زیباست که هم دوست و  هم دشمن تحت تاثیر آن قرار می‌گیرند.

 

کشف بیش از 72 تن موادمخدر در یک‌سال گذشته/ امنیت؛ باعث فراهم‌شدن مسائل اقتصادی و معیشت مردم در مرز شده است

فرمانده انتظامی خراسان‌جنوبی:

۴۵ تن انواع مواد مخدر از ابتدای سال جاری در خراسان جنوبی کشف شد

۴۵ تن انواع مواد مخدر از ابتدای سال جاری در خراسان جنوبی کشف شد

فرمانده انتظامی خراسان‌جنوبی نیز در این دیدار گفت: ۴۵ تن انواع مواد مخدر از ابتدای سال جاری در خراسان‌جنوبی کشف شد.

سردار ناصر فرشید در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌جنوبی اظهارکرد: همه ما در نیروی انتظامی به خدمت‌گذاری به مردم در لباس پلیس و سربازی انقلاب افتخار می‌کنیم.

فرمانده انتظامی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه نیروی انتظامی در لایه‌های مختلف در نقطه صفر مرزی تا داخل شهرها ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با مردم دارد، بیان‌کرد: از هفته ناجای سال گذشته تا به امروز بیش از ۷۲ تن کشفیات انواع مواد مخدر در خراسان‌جنوبی داشته‌ایم.

فرشید با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری نیز بیش از ۴۵ تن انواع مخدر در خراسان‌جنوبی کشف شده است، ادامه‌داد: بسیاری از جرائم و ناهنجاری‌ها ریشه در مواد مخدر دارد و از این جهت مبارزه با این پدیده را یک اولویت می‌دانیم.

وی گفت: اهمیت این میزان کشف با توجه به این نکته مشخص می‌شود که کشف مواد مخدر نیازمند طراحی‌های اولیه، برآورده‌های اطلاعاتی و عملیاتی از نقاط کویری تا درون شهرها را دارد.

فرمانده نیروی انتظامی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تا به امروز ۵۷ نفر کاهش کشته‌های ناشی از تصادفات در سطح محورهای مواصلاتی و معابر شهری خراسان‌جنوبی را داریم که بسیار ارزشمند است.

فرمانده انتظامی خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: بالغ بر ۲۲ میلیارد تومان ارزش کالاهای قاچاق کشف شده طی سال جاری در استان بوده که این موضوع با همکاری پلیس اطلاعات، امنیت اقتصادی و سایر دستگاه‌های مرتبط صورت گرفته است.

فرمانده مرزبانی خراسان‌جنوبی:

دومیلیارد تومان کمک مؤمنانه به مردم مناطق صفر مرزی اهدا شد

فرمانده مرزبانی خراسان‌جنوبی نیز در این دیدار گفت: دومیلیارد تومان کمک مؤمنانه از ابتدای سال جاری به مردم مناطق صفر مرزی اهداء شد.

سردار علی اصغر مسروی در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌جنوبی اظهار کرد: در حوزه مرز و امنیت عمومی خراسان‌جنوبی وضعیت بسیار مطلوبی داریم که نتیجه تلاش‌های شبانه‌روزی همکاران نیروی انتظامی در همه بخش‌ها است.

فرمانده مرزبانی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه همکاری و هماهنگی بین دستگاه‌های امنیتی و انتظامی از دیگر علل وجود امنیت در خراسان‌جنوبی است، بیان‌کرد: در مرزهای خراسان‌جنوبی کمتر از دو درصد جرائم مرتبط با مواد مخدر، قاچاق و جرائم مرزی را داریم که نشان از شخصیت مردم خراسان‌جنوبی و همکاری مرزنشینان است.

مسروری با اشاره به اینکه در حوزه مرز ارتباط تنگاتنگی با مرزنشینان وجود دارد، ادامه داد: از ابتدای سال با توجه به فرامین مقام معظم رهبری در خصوص کمک‌های مؤمنانه و مواسات با همکاری دستگاه‌های اجرایی نزدیک دو میلیارد تومان کمک به مناطق مرزنشین و نقاط صفر مرزی داشته‌ایم.

وی افزود: همچنین از سال گذشته همزمان با هفته ناجا تا به امروز نیز بیش از ۹۰ مرحله طرح مردم یاری داشته‌ایم که نشان از همکاری ما با مرزنشینان است.

فرمانده مرزبانی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه با توجه به امنیت موجود در مرز می‌توان در راستای ارتقاء و بهبود وضعیت معیشت مرزنشینان گام‌های بسیار مؤثری برداشت، یادآور شد: مرزبانی خراسان‌جنوبی در این زمینه نیز اعلام آمادگی همکاری با دستگاه‌های اجرایی می‌کند.

 

خراسان‌جنوبی؛ امن‌ترین استان کشور برای سرمایه‌گذاری/3

 

خراسان جنوبی از امن‌ترین استان‌های کشور برای سرمایه گذاری است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی، جزو امن‌ترین  استان‌های کشور برای سرمایه گذاری است.

مشیرالحق عابدی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بنا به گزارش دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس مبنی بر”پایش امنیت سرمایه گذاری در ایران طی فصول سال 98″ که با سنجش “شاخص امنیت سرمایه گذاری در ایران” انجام شده، خراسان جنوبی و یزد امن‌ترین استان‌های کشور برای سرمایه گذاری هستند.

وی با تأکید بر اینکه خراسان جنوبی قبل از این هم به عنوان اولین استان امن کشور معرفی شده بود ادامه داد: برای رسیدن به این موفقیت تلاش‌های فراوانی توسط استاندار، حوزه اقتصادی استانداری و دستگاه‌های اجرایی مختلف صورت گرفته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: برگزاری کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید از جمله اقدامات شایان توجهی است که به صورت مکرر و بدون وقفه انجام گرفت تا مشکلات و موانع سد راه تولیدکنندگان حل و فصل شود.

عابدی افزود: حمایت از سرمایه گذاران واقعی بیش از موارد مطرح شده در قانون و پیگیری پرداخت تسهیلات برای متقاضیان سرمایه گذاری در استان از دیگر اقدامات مؤثر در این موفقیت است.

وی با اشاره به نقش اشتغال ایجاد شده از طریق پرداخت تسهیلات روستایی و عشایری در این ارزیابی‌ها خاطرنشان کرد: بر اساس آمار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای تحقق 2 هزار و 883 پرونده متقاضی از محل تسهیلات روستایی و عشایری  381 میلیارد و 700 میلیون تومان پرداخت شده که به واسطه استمرار نظارت ها علیرغم محدودیت های ناشی از شیوع کرونا، با کمترین میزان انحراف هم روبرو بوده است.

به گفته وی تسهیلات روستایی و عشایری  در مناطق مرزی با کارمزد 4 درصد و در دیگر مناطق با کارمزد 6 درصد به متاضیان پرداخت شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی از ایجاد زیرساخت‌های لازم برای دسترسی راحت‌تر متقاضیان کسب و کار به مجوزهای مورد نیاز هم به عنوان عاملی مؤثر در امنیت خاطر سرمایه گذاران یاد کرد.

عابدی گفت: در همین راستا سامانه‌های یاور، دادور و نقشه استعلامات صدور مجوز در استان فعال شده و به زودی نیز پنجره فیزیکی کسب و کار نیز راه‌اندازی می‌شود.

وی ادامه داد: از طریق این سامانه‌ها، متقاضیان کسب و کار می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن استعلامات مورد نیاز خود را از دستگاه‌های اجرایی دریافت کنند.

به گفته وی این اقدام روند اجرای کار را از زمان ارائه طرح و اقدام به عملیاتی کردن آن تا تحقق برنامه مورد نظر سرمایه گذار کوتاه‌تر می‌کند.

خراسان جنوبی در شمار استان‌های موفق در کسب کمترین نرخ بیکاری

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی همچنین گفت: در جمع بندی آمار فصل تابستان سال 99، خراسان جنوبی در شمار استان های موفق کشور در کسب کمترین نرخ بیکاری قرار گرفت.

عابدی خاطرنشان کرد: به گزارش مرکز آمار ایران، خراسان جنوبی طی 5 فصل پیاپی از استان های برتر در پایین ترین نرخ بیکاری کشور بوده است.

وی ادامه داد: در فصل تابستان 98 رتبه دوم، در فصول پاییز و زمستان 98 و همچنین در بهار 99 رتبه اول و در تابستان 99 رتبه دوم نرخ بیکاری را در سطح کشور از آن خود کرده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به این که نرخ بیکاری استان در تابستان امسال 5.8 درصد بوده تصریح کرد: این رقم در مدت مشابه آن، تابستان سال 98 به میزان  7.6 درصد بوده که در سال جاری با رشد قابل قبولی مواجه بوده است.

عابدی تأکید کرد: خراسان جنوبی با رتبه 5.8 درصد و اختلاف تنها یک دهم درصد، در جدول رده بندی استان ها بعد از خراسان رضوی با رتبه 5.7 درصد قرار گرفته است.

وی متذکر شد: افزایش آمار اشتغال ایجاد شده و کاهش نرخ بیکاری، از شاخص‌های توسعه یافتگی جوامع محسوب شده در ارزیابی شرایط اقتصادی هر منطقه بسیار مؤثر است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی به تشریح اقدامات مؤثر در کسب این موفقیت پرداخت و گفت: افزایش اعتبارات ملی و تأثیر آن در تعدد پروژه‌های عمرانی و شتاب بخشی به روند اجرای آنها از مهم‌ترین عوامل این توفیق است.

عابدی افزود: تلاش و برنامه‌ریزی ویژه شخص استاندار در راستای عملیاتی کردن طرح‌های هاب منطقه‌ای شتر، ایجاد هزار هکتار گلخانه، واردات دام سبک و سنگین، توجه به محصولات استراتژیک کشاورزی و معدنی، سرمایه گذاری سازمان‌های اقتصادی بزرگ کشور در استان و همچنین اجرای پروژه‌های راه‌آهن، 10 هزار واحد مسکن روستایی، هزاران واحد مسکن شهری، توجه به مسائل زیربنایی و احیای طرح‌های صنعتی معطل مانده یا خارج شده از فاز تولید از مهم‌ترین عوامل مؤثر در افزایش آمار اشتغال استان طی دو سال گذشته است.

وی توجه به ظرفیت‌های بالقوه و تعریف طرح و پروژه‌ها در راستای بهره‌برداری از این پتانسیل‌ها را نیز در اشتغال ایجاد شده در استان مؤثر خواند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: طبق آخرین اطلاعات مرکز آمار ایران، در فصل تابستان امسال نیز در کل کشور بخش خدمات با 48.1 درصد، بیشترین سهم را در اشتغال ایجاد شده دارد.

عابدی متذکر شد: نکته قابل تأمل در آمار ارائه شده این است که سهم شاغلان بخش صنعتی در تابستان 99 به نسبت مدت مشابه آن در سال 98 به میزان 1.4 درصد افزایش داشته است.

وی تأکید کرد: این افزایش آمار در بخش صنعت، نشان دهنده اهتمام دولت در فعال سازی واحدهای تولیدی صنعتی است که علیرغم محدودیت‌های فراوان ناشی از تحریم‌ها و کمبود نقدینگی بسیار حائز اهمیت است.

 

 

 

 

 

 

جشنواره ورزشی مجازی دبیرستان دانش کوش برگزار می شود
دبیرستان دانش کوش در نظر دارد، به مناسبت هفته تربیت بدنی و ورزش جشنواره ورزشی مجازی در رشته های طناب زنی، شنا سوئدی،هولاهوپ ودراز ونشست را برگزار کند.

تمامی دانش آموزان می توانند در رشته های مورد نظر شرکت وکلیپ های خود را 26 مهر ماه تا تاریخ 30 آبانماه از طریق شبکه شاد ارسال نمایند.

درایام شیوع بیماری کرونا نباید ورزش و نشاط روحی دانش آموزان به فراموشی سپرده شود. به خصوص در ایام شیوع بیماری کرونا، ورزش در خانه یکی از راههای تقویت سیستم ایمنی بدن در جهت مقابله با این بیماری، خواهد بود.

بهبود کیفیت اینترنت نیاز ضروری در آموزش غیرحضوری است

وضعیت نامطلوب اینترنت در روستاها

بهبود کیفیت اینترنت نیاز ضروری در آموزش غیرحضوری است

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: بهبود کیفیت اینترنت بخصوص در مناطق روستایی، مرزی و عشایری ضروری‌ترین نیاز استان در آموزش‌های مکمل و غیرحضوری است.

محمدعلی واقعی روز یکشنبه در هشتمین برنامه ویدئو کنفرانسی «گفتگوی هفته» که با حضور وزرای آموزش و پرورش و ارتباطات و فناوری اطلاعات از طریق شبکه شاد برگزار شد، به نمایندگی از مدیران کل آموزش و پرورش کشور با اشاره به بالارفتن هزینه تجهیزات و نگهداری دیتا در ادارات کل با توجه به تحریم‌ها گفت: لازم است دیتا سنتری در مراکز استان‌ها ایجاد تا ادارات کل از مزایای این دیتا سنتر بهره‌مند شوند و در بسیاری از هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی شود.

وی خواستار تکمیل طرح اتصال صد درصدی مدارس استان به شبکه ملی اطلاعات شد و افزود: مناطقی که با تلفن همراه به اینترنت متصل هستند بتوانند با خطوط ADSL متصل شوند و مناطقی که هیچ امکانی برای اتصال ندارند با شبکه تلفن همراه این امکان ایجاد شود.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، کاهش ترافیک بسیاری از سایت‌ها و انتقال نیافتن ترافیک به خارج از استان را از دیگر مزایای استقرار دیتا سنتر در مراکز استان‌ها برشمرد و عنوان کرد: چنانچه فضای هاستینگ دیتا به استان‌ها تخصیص یابد؛ بسیاری از مشکلات دانش‌آموزان و معلمان در ارسال و دریافت محتوای آموزشی مرتفع خواهد شد.

وی با اشاره به افت شدید پهنای باند با وجود افزایش مودم‌های سیار در مناطق گفت: با توجه به فقر اقتصادی برخی خانواده‌ها به ویژه در مناطق روستایی، مرزی و عشایری ضروری است؛ هزینه اینترنت برای دانش‌آموزان این مناطق رایگان شود.

واقعی با بیان اینکه اتصال همزمان دانش‌آموزان و مدارس با پهنای باند موجود، مدارس را با مشکل زیادی مواجه کرده است افزود: پهنای باند و حجم مصرفی به ویژه در آپلود فایل فقط برای یک یا ۲ کاربر کافی است لذا پیشنهاد می‌شود، اینترنت پرسرعت از بستر فیبرنوری با هزینه مناسب به استان اختصاص یابد.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد رشته‌های تحصیلی مرتبط با فناوری اطلاعات در هنرستان‌ها و مشارکت وزارت ارتباطات در تجهیز این هنرستان‌ها می‌تواند زمینه‌ساز تربیت نیروی متخصص بومی شود و بسیاری از مشکلات را در آینده مرتفع کند.

وی گفت: وضعیت اینترنت در مناطق روستایی مطلوب نیست و مدارس استان در اتصال به شبکه ملی اطلاعات با اشکالات متعدد دست به گریبان هستند.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، همکاری در تامین اعتبار برای تامین تجهیزات هوشمندسازی و تولید محتوای آموزشی، کمک و مساعدت وزارت ارتباطات در تهیه گوشی و تبلت برای دانش‌آموزان روستایی به ویژه مناطق مرزی استان، مشارکت در هوشمندسازی مدارس با رویکردهای فناوری‌های جدی علمی و پوشش صد درصدی مدارس شهری در طرح اتصال مدارس به شبکه ملی اینترنت از دیگر درخواست‌های مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی از وزرای ارتباطت و فناوری اطلاعات و آموزش و پرورش بود.

اینترنت به روستاهای محروم نرسید/ عطای تحصیل به لقایش بخشیده شد

شبکه شاد به روستاهای محروم نرسید/ عطای تحصیل به لقایش بخشیده شد

طبق گفته مسئولان ۳۰۰ مدرسه در خراسان‌جنوبی از اینترنت بهره‌مند نیستند که این امر مشکلاتی را برای دانش آموزان روستایی از جمله در روستای حسن آباد و محمد آباد زیرکوه به وجود آورده است.

به گزارش مهر آموزش‌های تحصیلی سال جاری بر دو پایه آموزش حضوری و مجازی استوار است که استفاده از آموزش‌های مجازی بی‌شک استفاده از شبکه شاد و ضرورت استفاده از اینترنت را می‌طلبد.

اما نکته مهم و اساسی این است که بسیاری از روستاهای خراسان‌جنوبی بهره‌مند از شبکه ملی اطلاعات و اینترنت نیستند و از این جهت هر مدت یک بار خبر ترک تحصیل دانش‌آموزانی از روستاهای خراسان‌جنوبی به گوش می‌رسد و این بار نوبت دانش‌آموزان روستاهای حسن آباد و محمد آباد زیرکوه است.

۱۵ شهریورماه در مراسم بازگشایی مدارس محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی در سخنانی اظهار کرد: «اقدامات مختلفی صورت گرفته تا در اقصی نقاط استان و حتی مناطق روستایی و مرزی، شرایط بهره‌مندی از اینترنت پرسرعت فراهم شود.

استاندار خراسان جنوبی ارتقای سطح نفوذ دیجیتال در استان را گام مؤثری دیگر در برخورداری خانواده‌ها از شبکه‌های صدا و سیما عنوان کرد و گفت: با استفاده از این ظرفیت، دانش‌آموزان می‌توانند به شبکه‌های آموزشی دسترسی داشته باشند.»

۳۰۰ مدرسه خراسان جنوبی بهره مند از زیر ساخت اینترنت نیستند

معتمدیان در این روز بیان‌کرد: «در حال حاضر بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ مدرسه از مجموع ۲ هزار و ۷۰۰ مدرسه استان به شبکه ملی اطلاعات متصل شده‌اند و از زیرساخت اینترنت بهره‌مند هستند و بی شک سیاست دولت این است که حتی یک نفر در کشور از تحصیل باز نماند که تدابیر لازم برای مناطق محروم اندیشیده شده و تحقق این مهم نیازمند همت است.»

علی‌رغم اقدامات صورت گرفته هنوز بیش از ۳۰۰ مدرسه خراسان جنوبی در مناطق روستایی از دسترسی به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت محروم هستند که باید با رفع نیاز آنان از تبعیض در آموزش جلوگیری کرد.

پیگیر صحت و سقم اخبار واصله در زمینه نبود اینترنت در دو روستای محمدآباد و حسن آباد زیرکوه و نقش آن در ترک تحصیل دانش آموزان این منطقه شدیم.

محمد حسین عربشاهی فرماندار زیرکوه در این زمینه گفت: زیر ساخت اینترنت و دیجیتال در خراسان‌جنوبی و از جمله در منطقه زیرکوه در حال توسعه است.

وی با اشاره به تفاهم نامه با صدا و سیما برای راه‌اندازی چهار ایستگاه دیجیتال در روستاهای منطقه زیرکوه اظهار کرد: البته زیر ساخت اینترنت در برخی از روستاهای خراسان‌جنوبی چون محمد آباد و حسن آباد وجود ندارد.

ترک تحصیل به دلیل دسترسی نداشتن به اینترنت نبوده است

فرماندار زیرکوه بیان‌کرد: البته این موضوع نباید و نمی‌تواند تأثیری در ترک تحصیل دانش‌آموزان این دو روستا داشته باشد چرا که آموزش و پرورش راه‌های جایگزین برای آموزش به دانش‌آموزان در این مناطق چون سی دی‌های آموزشی و بسته‌های آموزشی و حتی آموزش حضوری دارد.

عربشاهی گفت: با توجه به مجموع این مسائل اگر ترک تحصیلی در این دو روستا وجود داشته به دلایل دیگر و به صورت اختیاری و نه نبود امکانات آموزشی صورت گرفته است.

وی یادآور شد: علاوه بر سیاست‌های آمورش و پرورش ما در زیرکوه تأکید کرده‌ایم که حتی در مدارس با چهار دانش‌آموز نیز معلم به صورت حضوری در حالی که دانش‌آموزان با فاصله چند متری از هم فاصله دارند پیگیر امر آموزش شود.

مصطفی بهی مدیرکل ارتباطات و فناوری ارتباطات خراسان جنوبی اظهار کرد: اتصال روستاهای حسن آباد و محمدآباد زیرکوه به شبکه ملی اطلاعات و بهره‌مندی مردم آن منطقه از اینترنت در طرح‌های ارتباطی ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان‌جنوبی وجود دارد.

حسن آباد و محمد آباد زیرکوه تا پایان سال به اینترنت متصل می‌شوند

مدیرکل ارتباطات و فناوری ارتباطات خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: این طرح تا پایان سال به نتیجه می‌رسد و این دو روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل می‌شوند.

بهی در زمینه ترک تحصیل دانش‌آموزان این دو روستا به دلیل عدم دسترسی به اینترنت بیان‌کرد: بسیاری از روستاهای خراسان‌جنوبی از اینترنت بهره مند نیستند و آموزش و پرورش باید راه حل‌های جایگزین برای آموزش برای این مناطق داشته باشد.

وی یادآور شد: تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار خراسان‌جنوبی تا پایان سال به شبکه ملی اطلاعات متصل می‌شود و این موضوع از جمله برنامه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات استان است.

آموزش حضوری در زیرکوه تعطیل نیست

محمد علی واقعی مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی نیز در این زمینه به خبرنگار مهر اظهار کرد: اولویت آموزش در سال جاری آموزش حضوری است و دانش‌آموزان یک روز در میان و در صورت کم بودن تعداد هر روز از آموزش‌های حضوری بهره‌مند می‌شوند.

وی ادامه‌داد: در زمینه مشکل اینترنت روستای حسن آباد و محمد آباد زیرکوه نیز دانش آموزان عزیز این منطقه از آموزش حضوری بهره می‌گیرند و آن منطقه چون شهرهای قرمز استان نیست که به واسطه محدودیت‌های کرونایی آموزش حضوری تعطیل باشد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی گفت: در چنین مناطقی که دانش‌آموزان امکان استفاده از اینترنت را ندارند، معلم موظف به حضور در کلاس درس است.

راه حل‌های جایگزین آموزش آنلاین

واقعی با اشاره به اینکه حدود ۳۰۰ روستا در خراسان‌جنوبی از اینترنت بهره مند نیستند، اظهار کرد: اگر به هر دلیلی آموزش حضوری مقدور نباشد، دانش‌آموزان می‌توانند از آموزش‌های مدرسه تلویزیونی ایران استفاده کنند.

وی بیان‌کرد: حتی اگر به دلیل نبودن برق و سایر امکانات بهره‌مندی از آموزش‌های آفلاین، دانش‌آموز نتوانست از آموزش‌های مدرس تلویزیونی ایران، سی دی‌های آموزشی و … استفاده کند ما بسته‌های آموزشی مکتوب در اختیار آنان قرار می‌دهیم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: تلاش ما بر این است که هیچ دانش‌آموزی به واسطه نداشتن امکانات از آموزش بی‌بهره نشود.

عدم بهره‌مندی روستاهای از اینترنت یک تبعیض اجتماعی است

در هر حال در دورانی که بسیاری از نیازهای اجتماعی از طریق اینترنت مرتفع می‌شود اتصال روستاها و حتی روستاهای بسیار دور و مرزی یکی از اولویت‌ها و ضرورت‌ها محسوب می‌شود و طولانی شدن بهره‌مندی مردم روستاهای مناطق مرزی از این امکانات تبعیضی است که به هیچ عنوان در اذهان پذیرفتنی نیست.

از طرف دیگر ترک تحصیل دانش‌آموزان به هر علت چه نداشتن اینترنت، چه فقر و یا ازدواج در سنین پایین و یا هر مؤلفه دیگر به سرعت باید پیگیری شود و نباید با سهولت از کنار این غصه اجتماعی و فرهنگی بگذریم.

گفتنی است که پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰ جمعیت روستای حسن آباد ۶۶۵ نفر (در ۱۶۹ خانوار) بوده و جمعیت روستای محمدآباد ۴۲۳ نفر (در ۱۰۲ خانوار) بوده است.

ارتباط با مسئولان انتظامی خراسان جنوبی به مناسبت هفته ناجا

رئیس بازرسی فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی گفت: ارتباط مسئولان انتظامی خراسان جنوبی با مردم در دفتر نظارت همگانی ۱۹۷ به مناسبت هفته ناجا به جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در این هفته به صورت تلفنی برگزار خواهد شد.

سرهنگ حسینی رئیس بازرسی فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند،گفت: به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و رعایت ضوابط بهداشتی جلسه ۱۹۷ به صورت تلفنی برگزار خواهد شد.

او افزود: با توجه به اینکه ارتباط مردم با مسئولان انتظامی خراسان جنوبی فقط از طریق تلفن ۱۹۷ خواهد بود لذا شهروندان از مراجعه به صورت حضوری خودداری کنند.

سرهنگ حسینی تصریح کرد: شهروندان می‌توانند از روز دوشنبه مورخ ۲۷ مهر تا روز ۱ آبان از ساعت ۹ صبح الی ۱۱ به صورت غیر حضوری و طی تماس تلفنی با سامانه ۱۹۷ با مسئولان انتظامی استان ارتباط برقرار کنند.

رئیس بازرسی فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی اظهار کرد: هم استانی‌های گرامی مسائل و مشکلات خود را در حوزه‌های مختلف اعم از راهنمایی و رانندگی، وظیفه عمومی، گزینش و استخدام، کلانتری ها، پلیس آگاهی، پلیس امنیت اخلاقی، گذرنامه، اماکن عمومی و سایر موضوعات مرتبط با حیطه کاری نیروی انتظامی را مطرح تا در اسرع وقت رسیدگی شود.

 

 

 

 

 

 

 

خرید تضمینی گندم در خراسان جنوبی ۵۶ درصد افزایش یافت/2-3

خرید تضمینی گندم در خراسان جنوبی ۵۶ درصد افزایش یافت

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان جنوبی گفت: امسال ۲۰ هزار و ۴۳ تن گندم در قالب خرید تضمینی از کشاورزان این استان خریداری شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۶ درصد افزایش داشته است.

مجید اسداللهی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خرید تضمینی گندم از کشاورزان خراسان جنوبی ابتدای خرداد امسال آغاز شد و تا ۳۱ شهریور ادامه داشت.

وی گفت: در این مدت پنج هزار و ۸۲۳ محموله گندم توسط ۲ هزار و ۸۶۳ کشاورز تحویل مراکز خرید تضمینی گندم در استان شد.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان جنوبی بیان کرد: ارزش ریالی محصول خریداری شده از گندم‌کاران استان در این مدت ۵۰۲ میلیارد و ۸۶۱ میلیون ریال بود که همه مطالبات کشاورزان پرداخت شده است.

وی میانگین تحویل گندم توسط کشاورز را هفت تن اعلام کرد و افزود: متوسط بهای هر کیلوگرم گندم خریداری شده از کشاورز نیز امسال ۲۵ هزار و ۸۹ ریال بوده است.

سطح زیرکشت گندم آبی در استان خراسان جنوبی امسال بیش از ۱۸ هزار هکتار و گندم دیم بیش از سه هزار هکتار بوده است.

سال گذشته ۱۲ هزار و ۸۰۰ تن گندم از یک‌ هزار و ۴۵۰ کشاورز استان خریداری شد.

 

کسب رتبه برترکشور توسط سوادآموزقاینی/2

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: مریم صمدی سواد آموز قاینی موفق به کسب رتبه برتر کشور در مسابقات انشا نویسی پرسش مهر ریاست جمهوری شد.

محمدعلی واقعی، با بیان این که این مسابقات با موضوع نشاط و شادابی در محیط های یادگیری برگزار شد ؛ تصریح کرد: معاونت سواد آموزی استان در راستای ارتقای فرهنگ جامعه ، برنامه های آموزشی و فرهنگی ویژه ای را در کنار آموزش سواد ، عملیاتی و اجرایی می نماید.

وی اجرای مسابقه انشا نویسی در قالب دست نوشته ؛ برای سواد آموزان دوره ی انتقال را از مهمترین این برنامه ها برشمرد و عنوان کرد: هدف از برگزاری این مسابقات ؛ ترغیب سواد آموزان به تفکر،حساس شدن نسبت به مسائل اجتماعی، ایجاد روحیه اعتماد به نفس و خود باوری در بین مخاطبین ، گسترش و ترویج فرهنگ پرسش گری، تقویت قدرت تفکر و خلاقیت ، تقویت مهارت های خواندن و نوشتن و کاربست آن در مسائل روز مره زندگی فردی و اجتماعی است.

دبیرشورای پشتیبانی سواد آموزی خراسان جنوبی با اشاره به راهیابی 43 دست نوشته برتر شهرستان ها و مناطق به استان؛ افزود: از این تعداد،10 اثر به عنوان آثار برتر استانی انتخاب و به سازمان نهضت سواد آموزی ارسال شد که خانم مریم صمدی از شهرستان قاین رتبه برتر کشوری این دوره از مسابقات را به خود اختصاص داد .

هفته تربیت بدنی، فرصتی برای اجرای طرح های ورزش دانش‌آموزی
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: هفته تربیت بدنی و ورزش، فرصت ارزشمندی برای سرمایه‌گذاری، توسعه و اجرای طرح هاو برنامه‌های شاداب و پرطرفدار تربیت‌بدنی و ورزش دانش‌آموزی است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی محمد علی واقعی، شنبه شب با صدور پیامی فرا رسیدن هفته تربیت بدنی و ورزش را گرامی داشت.

در متن پیام محمد علی واقعی آمده است:

بی تردیدتوجه به ورزش دانش آموزی زمینه ساز رشد، بالندگی و ارتقاء سلامت فکر، اندیشه، جسم و روان دانش آموزان شده و ما به عنوان خادمان تعلیم و تربیت، مکلفیم، در هر شرایطی، ازمرزهای سلامت جسم و جان دانش آموزان حافظت و صیانت نماییم.

برای تحقق سند تحول بنیادین ودستیابی به تعلیم و تربیت تمام ساحتی، باید که در سایه آموزه‌های آن، با اجرای طرح هایی نظیر کوچ، در ایام کرونایی، سلامت جسم دانش آموزان راتضمین کرده و توجه داشته باشیم که تربیت‌بدنی نقش تعیین‌کننده‌ای در تکوین شخصیت و ارتقای سطح توانمندی، سلامت و شادابی دانش آموزان ایفا می کند.

امروز شیوع بیماری کرونا، رواج زندگی ماشینی، آپارتمان‌نشینی و گسترش بهره‌برداری از فناوری‌های نوین، کودکان و نوجوانان را به یکجانشینی و بهره‌برداری از فعالیت‌های فراغتی توأم با سکون سوق داده است.

 این پدیده نه ‌تنها سواد حرکتی این نسل را تنزل داده ؛ بلکه کاهش سن ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر و گسترش آن، هشداری جدی پیش روی ما قرار داده است.

آموزش‌وپرورش خراسان جنوبی با بهره گیری از توان مربیان و معلمان مجرب و توانمند درس تربیت بدنی خود؛ مصمم است با نوآوری و توجه به ویژگی‌های سنی دانش آموزان، مجموعه‌ای از طرح‌های ورزشی را طراحی؛ و به مرحله اجرا بگذارد.

شیوه ای که ضمن ترویج و گسترش فعالیت‌های جسمانی بین دانش آموزان استان، شادی، سلامت و کاهش دغدغه های اولیا در این زمینه را در پی داشته باشد.

 بدیهی است، توسعه و ارتقای پایدار تربیت‌بدنی و ورزش در سطوح مختلف، ریشه در تربیت‌بدنی و ورزش دانش‌آموزی داشته و دارد از این رو، ریشه و بنیان سلامت را باید در شجره ی ورزش و درس تربیت‌بدنی جستجو کرد.

این جانب ضمن گرامیداشت هفته تربیت‌بدنی و ورزش از زحمات و خدمات خلاقانه و مبتکرانه معلمان و مربیان سخت‌کوش و شریف تربیت‌بدنی خراسان جنوبی، به‌عنوان رکن اصلی، ایجاد جنبش در ورزش دانش‌آموزی، صمیمانه تشکر و سپاسگزاری می‌نمایم و  از فرزندان دانش آموز خود در دوره های مختلف تحصیلی می‌خواهم که با بهره‌مندی از فرصت‌های موجود و شرکت در فعالیت‌های و برنامه‌های ورزشی، سلامت، شادابی، توانمندی و مهارت‌های خویش را ارتقا بخشند.

ازوالدین گرامی نیزانتظاردارم؛همچون گذشته، بادغدغه ی داشتن فرزندانی بااخلاق،سالم،بانشاط،ماهر،جمع‌گرا مسئولیت‌پذیر، وظیفه‌شناس و خودباور، حمایت لازم را از شرکت فرزندان خویش در برنامه‌های سلامت بخش و نشاط‌آفرین تربیت‌بدنی بعمل‌آورند.

در مصاحبه با دکتر فرزین اعلام شد:

تشریح عملکرد مدیریت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دانشگاه بیرجند در شش ماه نخست سال ۱۳۹۹

 
عملکرد شش ماه نخست سال ۱۳۹۹ حوزه مدیریت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دانشگاه بیرجند از سوی دکتر سامان فرزین تشریح شد.
تشریح عملکرد مدیریت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دانشگاه بیرجند در شش ماه نخست سال ۱۳۹۹

دکتر فرزین با اشاره به شرح وظایف، اقدامات و عملکرد این مدیریت گفت: 780 عنوان خبر، اطلاعیه و گزارش خبری در شش ماهه نخست سال جاری در صفحه اصلی سایت دانشگاه بیرجند درج شده است.
دکتر فرزین افزود: طی این مدت در شبکه‌های اجتماعی دانشگاه(تلگرام، سروش، ایتا و اینستاگرام) 6160 عنوان خبر، اطلاعیه و … بازنشر و منتشر شده است.
مدیر روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دانشگاه اظهار کرد: گردآوری، طراحی و انتشار الکترونیکی شش عنوان نشریه الکترونیکی شکوه شرق، تهیه و انتشار 25 مورد پیام و بیانیه، طراحی و چاپ  بنر، تراکت و چاپ  برشور و کتابچه، فولدر، بروشور و مواردی از این دست از دیگر اقدامات روابط عمومی دانشگاه در نیمه اول سالجاری است.
وی به عضویت این مدیریت در ستاد جذب دانشجو در دانشگاه اشاره کرد و افزود: به منظور جذب حداکثری دانشجویان و معرفی دانشگاه بیرجند به دانش‌آموزان و متقاضیان علاوه بر طراحی و چاپ بروشورهای متعدد و توزیع آن در آزمون‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و …، این مدیریت نسبت به معرفی دانشگاه در حداقل 30 شماره از روزنامه‌های کثیرالانتشار اقدام نموده است.
وی اضافه کرد: طراحی 250 عنوان پوستر در قالب بنر، استند، طراحی و ساخت 4 مورد اینفوگرافیک و ساخت  2 مورد موشن گرافیک، ساخت  30 عنوان کلیپ وساخت  10 پادکست رادیویی با همکاری کانون گویندگی و اجرای دانشگاه از دیگر فعالیت های روابط عمومی در زمینه طراحی های گرافیکی بوده است.
وی به همکاری این مدیریت با ستاد پیشگیری از بیماری کرونا و اقدامات این مدیریت گفت: در این راستا و از ابتدای اعلام ستاد کشوری کرونا مدیریت روابط عمومی نسبت به ارسال و درج 987 عنـوان اطلاعیه، فتوکلیپ، بروشور و توصـیه در فضـای مجـازی، سـایت دانشـگاه، اتوماسـیون اداری و شـبکه اطلاع‌رسانی دانشگاه در جهت رعایت موارد بهداشتی و توصیه‌های مربوطه اقدام کرده است.
دکتر فرزین عنوان کرد: به منظور ارتباط مداوم، سریع و به موقع با جامعه مخاطب دانشگاهی در شش ماهه اول سال جاری تعداد 293 هزار پیامک از طریق سرشماره‌های اختصاصی روابط عمومی دانشگاه ارسال شده است.
مدیر روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دانشگاه با اعلام اینکه این مدیریت از اعضای ستاد برگزاری آزمون‌های دانشگاه است ابراز داشت: به منظور اطلاع داوطلبان از محل برگزاری آزمون‌ها و اعلام توصیه‌های بهداشتی این مدیریت در هر آزمون نسبت به چاپ و نصب مجدد بنرهای اطلاع‌رسانی در محوطه دانشگاه و ورودی‌ سالن‌های برگزاری آزمون‌ها اقدام نموده است.
وی در ادامه به نصب شش استند اطلاع‌رسانی در محوطه پردیس اصلی دانشگاه و ورودی دانشکده هنر اشاره کرد و گفت: در این شش ماهه علاوه بر نصب تابلوهای مکان نما در پردیس دانشگاه تابلوهای میادین و بلوارها و دو تابلوی راهنما، ساخت المان در ورودی سازمان مرکزی و یک بیلبورد اطلاع رسانی نیز نصب گردیده است.
دکتر فرزین به پیگیری نورپردازی سردرب ورودی، میدان ورودی، کتابخانه مرکزی، آزمایشگاه فلاحی، آزمایشگاه مرکزی در راستای پروژه زیباسازی پردیس دانشگاه پرداخت و گفت: در این بازه علاوه بر این اقدامات نسبت به بروزرسانی تجهیزات سالن روابط عمومی دانشگاه نیز اقدام شد.
وی کسب مقام روابط عمومی و اطلاع رسانی دانشگاه در جشنواره روابط عمومی های وزارت علوم و کسب عنوان روابط عمومی برتر در مبارزه با کرونا را حاصل تلاش یکایک همکاران این مجموعه دانست و ذکر کرد: امیدوارم با دبیری شورای مدیران روابط عمومی منطقه 9 کشور بتوانیم نسبت به معرفی جایگاه واقعی دانشگاه اقدام نماییم.
دکتر فرزین در بخش دیگری از سخنان خود به تهیه مصاحبه با معاونان و مدیران دانشگاه اشاره کرد و افزود: در این ایام با مدیران دانشگاه به منظور ارتباط  هرچه بیشتر با دانشجویان مصاحبه و جلسات پرسش و پاسخ از طریق لایو اینستاگرام نیز انجام شد.
وی ابراز داشت: عقد قرارداد با تیم علمی نو و یکی از شرکتهای تصویربرداری استان و نظارت بر انجام کار این شرکتها به منظور تهیه فیلم از 40  درس عملی و آزمایشگاهی بخش دیگری از اقدامات این مدیریت است.
دکتر فرزین گفت: 43 عنوان خبر پژوهشی و گزارش خبری تولید شده در این مدیریت در سایت وزارت علوم درج شده است که تمامی این اخبار در کانال اطلاع‌رسانی وزارت نیز بازنشر شده است.

 

 

 

 

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان خوسف:
۳ تُن انواع مواد مخدر در خوسف کشف شد
صادقی گفت: از ابتدای امسال تا کنون بیش از سه تُن انواع مواد مخدر کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که حدود یک تُن و ۱۹۲ کیلوگرم بوده، ۱۶۰ درصد افزایش کشفیات مواد مخدر را داشته ایم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از  خوسف، سرهنگ «کاظم صادقی»، امروز (27 مهر) در نشست با اصحاب رسانه به مناسبت هفته نیروی انتظامی  با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه امروز کسانی که در قالب نیروی انتظامی سعی می کنند آرامش را برای مردم مهیا کنند؛ مجاهدین فی سبیل الله هستند؛ اظهار کرد: این سخن برگ زرین و مدال پر افتخاری بر گردن پرسنل نیروی انتظامی است  و ما وظیفه داریم امینت را بیش از بیش برای مردم مهیا کنیم.

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان خوسف با بیان اینکه هفته نیروی انتظامی امسال با شعار «با هم برای امنیت و سلامت» آغاز شد، گفت: امروز ۲۷ مهر، اولین روز هفته نیروی انتظامی مزین به شعار «اقتدار توأم با رأفت، هوشمندسازی، خدمت صادقانه» است، این شعار با توجه به شرایط جامعه و موقعیت سنجی انتخاب شده تا در راستای امنیت تلاش شود چراکه سلامت و امنیت دُر واژه ای است که در هم آمیخته شده است.

صادقی با بیان اینکه ویروس منحوس کرونا از اسفندماه سال گذشته وارد زندگی مردم شد و شرایط کشور را دستخوش تغییراتی قرار داد، گفت: مدافعان سلامت در این راستا زحمات زیادی کشدیدند و یکی از دستگاه هایی که  در کنار این قشر بیشترین تلاش را داشتند نیروی انتظامی بود.

وی تصریح کرد: پلیس و نیروی انتظامی از روز اول شیوع بیماری کرونا با تلاش مضاعف در کنار مدافعان سلامت به صورت شبانه روزی  پای کار بود و هیچ موضوعی را فدای سلامت نکرد بنابراین از روز اول در طرح فاصله گذاری اجتماعی  و برای اعمال محدودیت ها بنا بر ضرورت از وظیفه خود تخطی نکرد.

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان خوسف با بیان اینکه  در موضوعات احتکار مواد شوینده و مواد غذایی، نیروی انتظامی پرونده های زیادی را پیگیری کرده  و نگذاشت متحکران از آب گل آلود ماهی بگیرند، ادامه داد: برای ضدعفونی معابر و اماکن عمومی همکاری لازم را با دستگاه های متولی در استقرار نظم و امنیت و تامین آرامش دنبال کردیم.

صادقی با بیان اینکه شیوع بیماری کرونا از  اواخر سال 98 ماموریت  نیروی انتظامی را دو چندان کرد، گفت: لذا عملکرد این نهاد در همه موارد ارتقاء یافته است که نشان از تلاش مضاعف و مخلصانه و گشت های ویژه در محورهای اصلی بر اساس اولویت های ناجا دارد.

وی با اشاره به اینکه یکی از اولویت های ناجا بحث مواد مخدر است، گفت: از ابتدای امسال تا امروز حدود سه تُن و 100 کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که حدود یک تُن و 192 کیلوگرم بوده، 160 درصد افزایش کشفیات مواد مخدر را داشته ایم.

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان خوسف با بیان اینکه در خصوص کشفیات هم محموله های سنگین و  هم بحث خرده فروشی بوده است، افزود: در این راستا 58 دستگاه خودرو و موتور سیکلت از قاچاقچیان توقیف شد.

وی بیشترین کشفیات مواد مخدر در خوسف را  از نوع تریاک عنوان کرد و گفت: ۹۵ درصد کشفیات مواد مخدر خوسف از این نوع بوده است.

صادقی  تصریح کرد: از ابتدای امسال 131 قاچاقچی دستگیر و تحویل مقامات قضایی شده اند، مواد مخدر بلای خانمان سوز و مورد تاکید ناجا است و این نهاد نخواهد گذاشت که این موضوع  خللی در امنیت وارد کند.

وی با بیان اینکه ویروس کرونا سبب شد  تا شاهد افزایش سرقت در سطح کشور و بالطبع شهرستان باشیم، گفت: در حوزه سرقت ها شاهد افزایش  20 درصدی در شهرستان هستیم، اما در بحث کشف و پیگیری، بیش از 85 درصد سرقت ها کشف و  69 سارق دستگیر شدند.

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان خوسف بحث کاهش تصادفات را هم اولویت ناجا عنوان کرد و گفت: با وجود اینکه پلیس راه در سطح شهرستان نداریم، اما با تلاش همکاران در تصادفات درون شهری نسبت به سال گذشته  13 درصد کاهش تصادفات درون شهری داشته ایم.

صادقی با بیان اینکه خوشبختانه از ابتدای امسال تصادف فوتی در درون شهری نداشته ایم، گفت: ولی در تصادفات برون شهری  15 درصد کاهش  داشته ایم که امسال 86  مورد و سال گذشته 102 مورد بوده است، همچنین تصادفات فوتی در سال جاری 55 درصد کاهش داشته و  امسال 4 مورد تصادف فوتی داشته ایم.

وی تعداد  دستگیری ها شامل اتباع بیگانه، سارق و قاچاقچی کالا را 477 نفر عنوان کرد و افزود: در این حوزه هم نسبت  به مدت مشابه سال گذشته 31 درصد افزایش داشته ایم.

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان خوسف با اشاره به اقدامات ناجا در حوزه قاچاق کالا و ارز گفت: از ابتدای امسال تا کنون  پنج هزار و 700 لیتر سوخت قاچاق کشف شده است، مقابله با سودجویان یکی از موضوعاتی است که در ناجا بر آن تاکید می شود.

صادقی با بیان اینکه شماره تلفن 110 برای ارتباط مردم با پلیس بدون هزینه و در راستای سهولت دسترسی در نظر گرفته شده است، گفت: از ابتدای امسال تا کنون یک هزار و 708 تماس 110 با ناجا برقرار شده و همکاران نیروی انتظامی در شهرستان خوسف در اسرع وقت رسیدگی موضوع را داشته اند.

وی با اشاره به اینکه  شماره تلفن 197 این شرایط را در نیروی انتظامی مهیا کرده تا مردم انتقادات و پیشنهادات خود را اطلاع رسانی کنند، گفت: بیشترین آمار تماس مردم شهرستان در حوزه تقدیر از همکاران ناجا بوده است یعنی از 100 تماس گرفته شده، 64 مورد تقدیر بوده که قدر شناسی  مردم را می رساند.

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان خوسف تصریح کرد:  تلاش خواهیم کرد تا پلیس در طراز انقلاب اسلامی مد نظر  ناجا باشد  تا علی رغم توطئه ها و برنامه ها و اتاق فکر دشمن در بحث  ناامنی و تحت الشعاع قراردادن  مردم  در برابر پلیس توسط دشمن،  پلیس و مردم در کنار هم باشند که هستند.

صادقی با توجه به شیوع و تشدید بیماری کرونا مردم را به رعایت موارد بهداشتی، ماسک زدن، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، اجتناب از دورهمی ها و شستشوی مرتب دست  توصیه کرد و گفت: در حوزه سرقت لازم است مردم در نگهداری اموال، احشام، منزل و محل کسب و کار رعایت مسائل ایمنی را در دستور ار داشته باشند.

وی با بیان اینکه بیشترین درصد کشتار ما از تصادفات موتور سیکلت توسط جوانان در سنین پایین است، گفت: از خانواده ها خواستاریم تا بر این موضوع نظارت جدی داشته  باشند،  همچنین نظارت  ها بر فرزندان در فضای مجازی، دوست یابی، کافی باشد تا یک جامعه شاداب و سالم داشته باشیم.

بیرجند جزو ۴۵ شهرستان دارای بیشترین ابتلا به کرونا است

بیرجند جزو ۴۵ شهرستان دارای بیشترین ابتلا به کرونا است

بیرجند – ایرنا – رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: شهرستان بیرجند جزو ۴۵ شهرستان دارای بالاترین آمار ابتلا به کرونا در کشور است و وضعیت مناسبی ندارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، محمد دهقانی روز یکشنبه از قرار گرفتن خراسان جنوبی در رتبه اول و دوم کشور از نظر نرخ بروز بیماری کرونا خبر داد و گفت: متاسفانه میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی افت قابل توجهی داشته و «مسافرت‌ها»، «تجمعات خانوادگی» و «استفاده نکردن از ماسک» باعث افزایش سرعت انتقال این ویروس شده است.

وی با بیان اینکه این ویروس به رفتار ما بستگی دارد افزود: اگر پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود، شاهد افت بیماری خواهیم بود ولی اگر همچنان رعایت نشود، شاهد افزایش قابل توجه این بیماری هستیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: فقط ۱۰۳ بیمار کرونا مثبت در بیمارستان ولیعصر (عج) بیرجند بستری هستند و شهرستان بیرجند (مرکز استان) جزو ۴۵ شهر آلوده کشور بوده و وضعیت مناسبی ندارد.

وی گفت: وقتی تعداد بیماران بستری زیاد شود به تناسب آن بیماران آی سی یو نیز بیشتر می‌شوند و اکنون بخش مراقبت‌های ویژه جدید نیز پر شده است که اگر تعداد از حد معمول فراتر رود، قطعا با کمبود تخت آی سی یو مواجه خواهیم شد.

دهقانی با بیان اینکه افراد برای درمان دیر به بیمارستان مراجعه می‌کنند گفت: مردم با تاخیر به بیمارستان مراجعه می‌کنند که در روند درمان آنان خیلی تاثیرگذار است لذا با کوچکترین علامتی حتما به پزشک مراجعه شود.

وی افزود: کادر درمان خسته شدند لذا از همه هم‌استانی‌های عزیز تقاضا می‌شود برای کمک به جهادگران عرصه سلامت و حفظ سلامتی خود و اطرافیانشان، حتما پروتکل‌های بهداشتی از قبیل «استفاده از ماسک»، «رعایت فاصله حداقل یک تا ۲ متر» و «حضور نیافتن در تجمعات» را رعایت کنند تا شاهد کمتر شدن این بیماری در استان و کشور باشیم.

براساس آخرین وضعیت کرونا در خراسان جنوبی که روز پنجشنبه (۲۴ مهر ماه) منتشر شد، شهرستان‌های بیرجند، فردوس، قاینات، نهبندان، طبس، بشرویه و درمیان در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر) هستند که نسبت به وضعیت قبلی ۲ شهرستان بیشتر شد.

همچنین شهرستان‌های سربیشه، زیرکوه، سرایان و خوسف در وضعیت نارنجی (پرخطر) قرار دارند و از ۱۱ شهرستان این استان هیچ شهرستانی با وضعیت زرد (متوسط خطر) و سفید (کم خطر) نیست.

اولین مورد ابتلا به کرونا در خراسان جنوبی اوایل اسفند ۹۸ در پی همه گیری جهانی این ویروس اعلام شد و پس از خیزهای اول و دوم بیماری در فروردین و خرداد امسال، بار دیگر در شهریور ماه امسال صعودی شد که این روند همچنان ادامه دارد.

خراسان جنوبی که اوایل شهریور امسال با افزایش بیماران تنفسی در این استان به وضعیت هشدار بازگشته بود، بیش از یک ماه است که جزو استان‌های در وضعیت قرمز قرار دارد و بیماران تنفسی و کرونایی بستری در بیمارستان‌های خراسان جنوبی در این مدت افزایش قابل توجهی داشته است.

محدودیت‌های کرونایی که از ابتدای هفته گذشته به خراسان جنوبی بازگشت، با توجه به وضعیت شیوع کرونا در این استان و برای کنترل بیماری در شهرستان‌های قرمز یک هفته دیگر تا دوم آبان تمدید شد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دیشب در برنامه زنده تلویزیونی با بیان اینکه از میان بیش از ۵۰۰ شهرستان در کشور، ۴۵ شهرستان بالاترین آمار ابتلا به کرونا را دارند گفت: برای اعمال محدودیت‌های هوشمند باید سراغ ۴۵ شهرستان پرخطر و سهام دارتر در ابتلای به کرونا برویم.

علیرضا رییسی ادامه داد: بیشترین آمار ابتلا به کرونا در کشور مربوط به شهرستان‌های مراغه، بیرجند، دماوند، سیرجان، خرم آباد، سبزوار، یزد، شهرضا، زرند، کاشان، رفسنجان، مریوان، بروجن، بوکان، ملایر، اسلام آباد غرب، بانه، نیشابور، قم، میاندوآب، سنندج، بویراحمد، درود، اصفهان، مهاباد، لنجان، سقز، بوشهر، بهبهان، اراک، ساوه، شهرکرد، ارومیه، شیراز، نهاوند، تهران، کرمان، همدان، کرج، زنجان، ورامین و خمینی شهر است که از مسئولان این شهرستان‌ها درخواست می‌شود نسبت به رعایت مقررات بهداشتی در شهرستان خود دقت نظر و اعمال توجه بیشتری داشته باشند.

تاکنون ۵۲۶ هزار و ۴۹۰ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۳۰ هزار و ۱۲۳ نفر رسیده است.

 

 

 

مدیران رسانه برای دریافت تسهیلات حمایتی کم‌بهره اقدام کنند

    
مدیران رسانه برای دریافت تسهیلات حمایتی کم‌بهره اقدام کنند
معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: مدیران رسانه‌ها و کانون‌های آگهی و تبلیغاتی برای دریافت تسهیلات حمایتی قرض‌الحسنه ویژه کسب و کارها و فعالان بخش فرهنگ و هنر، ثبت نام کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی، محمود رمضانی با بیان این که صاحبان امتیاز روزنامه‌ها، فصل‌نامه‌ها، دوفصل‌نامه‌ها، سالنامه‌ها و همچنین مدیران کانون‌های آگهی و تبلیغاتی مشمول این تسهیلات می شوند، اضافه کرد: متقاضیان با مراجعه به سامانه «تحفه» به نشانی: tohfeh.farhang.gov.ir نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

وی با اشاره به این که تسهیلات حمایتی مذکور در مراحل بعدی برای سایر رسانه‌ها نیز قابل پرداخت خواهد بود، اضافه کرد: به‌منظور حمایت از صنوف فعال فرهنگی، هنری، رسانه‌ای و حفظ فرصت‌های شغلی و رونق صنایع فرهنگی، تسهیلات حمایتی کم‌بهره با عاملیت صندوق کارآفرینی امید اعطا می‌شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 9 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور