پیام شهروند

سلام خسته نباشید به مسولین که واقعا حق الناس و بیت المال نمی شناسند خدا وکیلی تو معصومیه بعد سرعت گیر کی یک سرعت گیر دیگه نصب میکنه با این آسفالتای نمونتون واقعا پروفسرین ها کدوم دانشگاه مدیر پروژه هاتون درس خوندن ماهم بریم

با سلام
18سال پیش ماشینم زورگیری شده اماهنوزبلاتکلیفم

بسم الله/سلام علیکم.خداقوت.ضمن تشکرصمیمانه اززحمات جنابعالی وهمکاران عزیزتان/خواهشمندیم برای”بیمه قالیبافان روستایی”گزارشی تهیه کنید

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

اخبار خراسان جنوبی / ایجاد کسب و کار جدید برای ۱۰۵۰۰ نفر با همت بنیاد برکت/2-3

پیام تبریک استاندار خراسان جنوبی به مناسبت «هفته محیط زیست»
پیام تبریک استاندار خراسان جنوبی به مناسبت «هفته محیط زیست»/ اطلاعیه
بسمه تعالی

بررسی آیات و روایات اسلامی نشان می دهد که دین مبین اسلام همواره به محیط زیست به مثابه ظرف حیات و تکامل انسان اهمیت داده است.

توجه به مقوله‌ ی محیط زیست و اهمیت آن در زندگی امروز بشر امری است که نمی‌توان از آن به ‏سادگی عبور کرد؛ لزوم فرهنگ سازی در این مقوله وظیفه‌ای جدی است که در اصل پنجاه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز موضوع حفاظت و حراست از محیط زیست مورد تاکید قرار گرفته است.
آلودگی ناشی از پسماندهای صنعتی، شکار، آتش سوزی‌های عمدی و غیرعمدی در جنگل‌ها، اجرای برنامه‌های توسعه بدون در نظر گرفتن ملاحظات محیط زیستی، تداوم ‏ورود آلاینده‌های شیمیایی به آب، هوا و خاک در مناطق مختلف کشور از عواملی است که موجب گسترش ‏آلودگی‌های محیط زیست می‌شود.
همچنین ادامه‌ی روند خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه‌ها در کنار آلودگی هوا و وجود ریزگردها ‏و مساله‌ی آلودگی آب و سفره‌های زیر زمینی، عوارض و آثاری دارند که به طور مستقیم بر کیفیت زندگی افراد و سلامت شان اثرگذار است.
اگرچه مردم فرهنگ مدار خراسان جنوبی همواره به پاکیزگی و حفظ محیط زیست شهره بوده و هستند، لیکن دستیابی به محیط زیستی سالم و عاری از هرگونه آلودگی، عزمی جدی در جهت حفظ، نگهداری و بهره‌ برداری صحیح از مواهب و منابع زیبای زمین را می طلبد که این مهم، وظیفه همگانی مردم و مسئولین است.
اینجانب ضمن تبریک هفته محیط زیست به مردم شریف استان خراسان جنوبی به ویژه فعالان محیط زیست و کارکنان اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان، از همت مدیران و تشکل‌های مردمی در جهت اشاعه فرهنگ زیست محیطی قدردانی نموده و امیدوارم با هماهنگی تمامی دستگاه‌های اجرایی استان و ارتقای مشارکت های مردمی، نسبت به پاکسازی ظواهر آلودگی در سطح استان و استفاده منطقی از آب و خاک به عنوان منابع حیاتی زمین کوشاتر باشیم؛ ان شاءالله.
محمد صادق معتمدیان

استاندار خراسان جنوبی

 

 

 

 

ایجاد کسب و کار جدید برای ۱۰۵۰۰ نفر با همت بنیاد برکت/2-3

بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) امسال با اجرای طرح‌های توانمندسازی اقتصادی، برای ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر، کسب و کار‌های خرد و خانگی ایجاد می‌کند.

مدیر عامل بنیاد برکت کشور در بازدید از طرح‌های آسمان و سحاب این بنیاد در نهبندان گفت: این فرصت‌های شغلی با اجرای ۳ هزار و ۵۰۰ طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور در ۴۲۴ روستای این استان ایجاد می‌شود.

محمدحسین مدنی افزود: این بنیاد تاکنون در خراسان جنوبی با هزینه ۱۴۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان ، هزار و ۴۷۰ طرح در مناطق محروم اجرا که ۴ هزار و ۴۱۰ نفر را صاحب شغل کرده است.

وی گفت: در شهرستان نهبندان تا به امروز با اجرای طرحهای اقتصادی سحاب و آسمان برای هزار و ۲۰۰  متقاضی، فرصت‌ کسب و کار ایجاد شده و قرار است امسال هم با راه اندازی ۵۸۰ طرح دیگر برای هزار و ۷۵۰ نفر شغل ایجاد شود.

بنیاد برکت همچنین در نهبندان اجرای ۶۰ طرح عمرانی از جمله ساخت ۲۹ مدرسه، ۷ مرکز فرهنگی مذهبی، ۴ مرکز بهداشتی درمانی، ۱۶ طرح آب‌رسانی، ۳ طرح راه‌سازی و یک مجموعه ورزشی با اعتبار ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان به بهره‌برداری رسانده و یا در حال ساخت دارد.

مدیرعامل بنیاد برکت همچنین در دیدار با استاندار خراسان جنوبی گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات بنیاد برکت و روند پیشرفت طرح‌های اشتغال‌زایی و زیربنایی بنیاد در استان ارائه کرد.

محمدصادق معتمدیان، نیز ضمن قدردانی از این اقدامات، بر همکاری و همراهی تمامی داستگاه‌های اجرایی استان با بنیاد تاکید کرد.

بازدید از مراحل احداث مدرسه ۱۲ کلاسه شهید بصیری‌پور در بیرجند، قنوات مرمت شده و مسجد در حال احداث روستای مود، جلسه با فرماندار نهبندان و دیدار و گفتگو با مجری و تسهیل‌گران اشتغال‌زایی استان از دیگر برنامه‌های تاکنون سفر مدیرعامل بنیاد برکت به خراسان جنوبی بود.

 

 

 

 

بحران محیط زیست ناشی از ضعف آگاهی و دانش است/ اطلاعیه

بحران محیط زیست ناشی از ضعف آگاهی و دانش است

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: بخش زیادی از بحران امروز محیط زیست، بحران اخلاقی نشات گرفته از ضعف آگاهی و دانش محیط زیستی انسان‌هاست.

به گزارش روز جمعه اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان جنوبی، حسن اکبری در پیامی به مناسبت آغاز هفته محیط زیست بیان کرد: احترام به طبیعت و حفاظت از گونه‌های زیستی همواره مورد توجه دین مبین اسلام بوده و در آیات و روایات اسلامی بر حفاظت محیط زیست و نقش حیاتی آن بر سلامت انسان تاکید بسیار شده است.

وی افزود: در قرن حاضر چالش‌های زیست محیطی یکی از مهم‌ترین و حادترین مشکلات تمدن انسانی است و نقش انسان در آلودگی محیط زیست بسیار چشمگیر است و بخش زیادی از بحران امروز محیط زیست، بحران اخلاقی نشات گرفته از ضعف آگاهی و دانش محیط زیستی انسان‌هاست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: محیط زیست و تنوع زیستی میراث ارزشمندی است که بشر آن را از نسل‌های قبل به امانت گرفته و باید به نسل‌های بعد بسپارد و ناآگاهی و غفلت از این سرمایه خدادادی بزرگترین دشواری در مسیر ارتقای شاخص‌های حفظ محیط زیست بوده و تا زمانی که حس مسئولیت‌پذیری عمومی در قبال طبیعت و محیط زیست شکل نگیرد نباید انتظار تغییر شرایط و نگرش در این حوزه را داشت.

وی اظهار داشت: به طور قطع در شرایط کنونی اقتصادی در کشورمان و در راستای دستیابی به «جهش تولید»، مسؤولان امر باید نسبت به تسهیل و رفع موانع تولید در بخش‌های مختلف اهتمام ویژه‌ای داشته باشند، اما اگر این رشد و توسعه اقتصادی در بستر حفاظت از منابع زیستی و رعایت بایدها و نبایدهای زیست محیطی نباشد، به بیراهه خواهد رفت.

اکبری گفت: بنابراین برای گام نهادن در مسیر «جهش تولید» در کشور با هدف دستیابی به اقتصاد مقاومتی و حفاظت از محیط زیست، مسؤولان امر در بخش‌های مختلف ملی و استانی باید تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران را به ویژه در فضای پساکرونایی که ان شاء الله بزودی با پایبندی هرچه بیشتر مردم به ضوابط و توصیه‌های بهداشتی و همت بیش از پیش مسوولان به شکستن چرخه شیوع این ویروس رخ دهد، به سمت بهره‌مندی از تکنولوژی‌های سبز و پیشرفته و راه‌اندازی مشاغل سبز هدایت کرده و حمایت‌های خود را از صنایع آلاینده، کاهش دهند.

وی تاکید کرد: همچنین باید ضمن اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و فرهنگسازی زیست محیطی در جامعه، اعتبارات تخصیص یافته برای پاسداری از محیط زیست در جامعه نیز افزایش یافته و مشوق‌های مناسبی برای صرفه‌جویی در استفاده از حامل‌های انرژی قرار داده شود و پیشگامی دولت در این زمینه نیز بسیار مهم و مؤثر خواهد بود.

وی افزود: در پایان این جانب فرارسیدن هفته محیط زیست ( ۱۷ تا ۲۳ خرداد با شعار جهش تولید، حفظ محیط زیست برای توسعه پایدار ایران ) را به همه تلاش‌گران و حامیان محیط زیست استان خراسان جنوبی تبریک عرض نموده، امید است در سالی که مزین به نام جهش تولید است؛ همگان در راستای تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی، منویات رهبر حکیم و فرزانه انقلاب و برنامه‌های دولت تدبیر و امید پیروز و سربلند باشند.

 

 

 

 

خبرخوش تعاون روستایی به گندمکاران/2-3

مدیرسازمان تعاون روستایی خراسان جنوبی نرخ پایه خرید گندم از کشاورزان را ۲ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد.

ضیائیان احمدی از افزایش ۴۵ درصدی نرخخبرخوش تعاون روستایی به گندمکاران پایه خرید تضمینی گندم در سال جاری در مقایسه با سال گذشته خبر داد و گفت: نرخ پایه خرید گندم در سال گذشته هزار و ۷۰۰ تومان بوده است.
وی با اشاره به آغاز خرید تضمینی گندم از کشاورزان در خراسان جنوبی همزمان با آغاز برداشت این محصول، افزود: تاکنون بیشرین گندم تحویل شده به مراکز خرید به شهرستان سربیشه با هزار تن گندم اختصاص دارد.
مدیرسازمان تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: ۱۶ مرکز خرید گندم در ۱۱ شهرستان زیرنظر تعاون روستایی خرید تضمینی گندم از کشاورزان را انجام می‌دهند.
ضیائیان احمدی با بیان اینکه خرید گندم از کشاورزان تا پایان شهریور ادامه دارد، پیش بینی کرد: ۱۵ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شود.
وی با بیان اینکه هیچگونه نگرانی بابت پرداخت بهای گندم تحویلی کشاورزان به مراکز خرید وجود ندارد، افزود: اسامی کشاورزان در پایان هر روز به بانک عامل ارسال و بهای گندم خریداری شده از کشاورزان حداکثر ظرف مدت یک هفت به حساب کشاورز واریز می‌شود.ضیائیان احمدی گفت: با توجه به ورود بیش از حد دلالان به خرید گندم و جلوگیری از این مشکل، از کشاورزان انتظار داریم برای تحویل محصول خود به مراکز خرید و جمع آوری گندم مراجعه کنند.

۱۸ هزار و ۶۰ هکتار از اراضی کشاورزی خراسان جنوبی زیرکشت گندم است که پیش بینی می‌شود ۶۴ هزار تن محصول از این اراضی برداشت شود.

فراخوان برگزاری اولین دوره آموزشی مقدماتی سفال گری/-اطلاعیه

اولین دوره آموزشی مقدماتی سفال گری به همت اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بیرجند برگزار می‌کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بیرجند گفت : فراخوان برگزاری اولین دوره آموزشی مقدماتی سفال گریاین دوره شامل آموزش‌های اصول سفالگری و اصول سفال گری با چرخ است.
حسنعلی فولادی با بیان اینکه این دوره آموزشی شامل ۷۵ ساعت آموزش تئوری و عملی خواهد بود افزود : از ابتدای تیر آغاز و در گروه‌های ۱۲ نفره به صورت غیر مختلط برگزار خواهد شد.
وی حداقل سن متقاضیان شرکت کننده را ۱۵ سال عنوان کرد و گفت : برای افرادی که موفق به کسب امتیاز مورد نظر در آزمون تئوری و عملی پایان دوره شوند گواهی مهارت صنایع دستی صادر می‌شود.
فولادی افزود: متقاضیان برای شرکت در این دوره‌ها باید به اداره میراث فرهنگی، گردشگردی و صنایع دستی شهرستان بیرجند واقع در خیابان بهشتی ۱۳ مراجعه کنند و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۳۲۲۳۱۳۴۷ تماس بگیرند.

وضعیت شهرستان نهبندان قرمز شد/2-3

وضعیت شهرستان نهبندان قرمز شد

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: وضعیت شهرستان نهبندان به لحاظ شیوع ویروس کرونا از سفید (کم خطر) به قرمز (پرخطر) تغییر پیدا کرده است.

کامبیز مهدی‌زاده شامگاه جمعه درباره آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در استان خراسان جنوبی اظهار داشت: با توجه به اتفاقاتی که اواخر اردیبهشت و ابتدای خرداد امسال در استان روی داد و شاهد کاهش موارد مثبت بیماری بودیم همین طور بازگشایی برخی صنوف، تصور بر این شد که بیماری کرونا محدود شد در حالی که این طور نبود و همان طور که می‌بینیم شاهد افزایش مجدد موارد مثبت هستیم.

وی گفت: همچنین با توجه به اینکه برخی مناطق استان سیستان و بلوچستان (مجاورت خراسان جنوبی) شاهد افزایش موارد مثبت بوده و همین طور ایجاد تسهیلاتی که منجر به افزایش رفت و آمدها در استان شد، متاسفانه شاهد افزایش شدید موارد بیماری در برخی شهرستان‌ها بخصوص نهبندان بودیم و وضعیت نهبندان را از سفید به قرمز تغییر داد و همچنان شاهد افزایش موارد در این شهرستان هستیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: طی ۲۴ ساعت گذشته از مجموع ۸۹ آزمایشی که در استان انجام شده، ۱۵ مورد جدید ابتلا به کرونا شناسایی شد که ۲ مورد بستری و ۱۳ مورد سرپایی از اطرافیان بیمار بودند.

وی بیان کرد: همچنین از مجموع موارد شناسایی شده در این مدت تعداد ۱۲ مورد مربوط به شهرستان نهبندان است.

مهدی‌زاده گفت: خوشبختانه در ۲۴ ساعت گذشته فوت ناشی از بیماری کرونا در استان نداشتیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا محدودیت‌ها باز می‌گردد گفت: باید ببینیم روزهای آینده وضعیت چطور خواهد شد؛ اگر افزایش موارد به همین ترتیب پیش برود قطعا در ستاد استانی مدیریت کرونا باید تصمیماتی در این زمینه لحاظ شود و اگر مردم رعایت کنند و موارد بیماری محدود شود، طبیعتا محدودیت‌ها هم کمتر خواهد بود.

وی همچنین گفت: غربالگری مرحله دوم بیماری کرونا به ۴۷۵ هزار و ۷۷۲ مورد رسیده است که پوشش ۸۱.۳ درصد را برای استان ایجاد می‌کند.

روند ابتلا به ویروس کرونا به ویژه موارد بستری و فوت بر اثر بیماری کووید ۱۹ از اردیبهشت امسال در خراسان جنوبی کاهشی بوده است به طوری که در برخی روزها موارد مثبت جدید در این استان به صفر رسید و در اغلب روزها نیز تک رقمی بود.

 

 

 

۵۰ هزار هکتار اراضی خراسان جنوبی به ملخ صحرایی آلوده شد

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی گفت: تاکنون ۵۰ هزار هکتار از مراتع و اراضی استان به آفت ملخ صحرایی آلوده شده است که مبارزه با این آفت در حال انجام است.

مهدی یوسفی روز شنبه در ارتباط زنده اینستاگرامی با خبرنگاران افزود: مبارزه با آفت ملخ تاکنون در سطح ۲۰ هزار و ۵۳۳ هکتار از عرصه‌های طبیعی و کشاورزی استان انجام شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی خراسان‌جنوبی از جهت آلودگی مورد رصد و پایش قرار گرفته‌اند اظهار داشت: هم‌اکنون چهار شهرستان زیرکوه، نهبندان، درمیان و سربیشه درگیر ملخ‌های صحرایی هستند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی تصریح کرد: امسال نخستین ریزش ملخ صحرایی مهاجر را در شهرستان نهبندان شاهد بودیم و این شهرستان با ۱۷ هزار و ۲۸۳ هکتار دارای بیشترین سطح آلودگی است.

وی تصریح کرد: همچنین در شهرستان سربیشه یک هزار و ۸۷۰ هکتار، شهرستان زیرکوه یک هزار و ۱۱۰ هکتار و شهرستان درمیان نیز ۲۷۰ هکتار  به آفت ملخ صحرایی آلوده شده است.

یوسفی با تاکید بر اینکه امسال هجوم ملخ‌ها نسبت به سال گذشته افزایش چند برابری دارد عنوان کرد: سطح مبارزه با آفت ملخ صحرایی در استان تا ۲۵ هزار هکتار قابل پیش‌بینی است.

وی یادآور شد: شبکه‌های مراقبت و گروه‌های دیده بانی در مناطق مختلف استان کرمان مشغول پایش و رصد شرایط از نظر وجود ملخ‌های صحرایی هستند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی گفت: تاکنون ۲۵۰ هزار هکتار از مراتع این استان به منظور مبارزه با آفت ملخ صحرایی پایش شده است.

وی از تصویب ۲۰ میلیارد تومان برای مبارزه با هجوم ملخ صحرایی از سوی سازمان مدیریت بحران کشور خبر داد و گفت: این اعتبار با توجه به سطح آلودگی هر استان توزیع خواهد شد که با توجه به پیگیری‌های انجام شده اعتبار خوبی برای استان ما در نظر گرفته شده است.

یوسفی گفت: در صورتی‌که سال آینده شاهد ریزش ملخ صحرایی در استان نباشیم خراسان جنوبی تا حدود سه سال دیگر برای مبارزه با همین ملخ‌های موجود درگیر خواهد بود.

وی افزود: ۳۲ میلیارد تومان اعتبار برای پایش و تجهیز ناوگان مقابله با ملخ صحرایی در استان نیاز است که به سازمان حفظ نباتات کشور منتقل و درخواست امکانات و تجهیزات لازم شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی  تصریح کرد: سطح مبارزه با ملخ صحرایی پارسال یکهزار و ۴۰۰ هکتار بود که از نیمه دوم سال ۹۸ نیز مجدد هشدارها آغاز و اعتباراتی برای خرید تجهیزات موردنیاز نیز به ما اختصاص داده شد.

وی ادامه داد: سال جاری نخستین مورد آلودگی به ملخ صحرایی چهارم اردیبهشت ماه در مناطقی از قبیل حیدرآباد، چهار فرسخ و کلاته سید علی نهبندان شناسایی شدند.

یوسفی اظهار داشت: برای سال‌های آتی موضوع سم پاش هوایی را نیز پیگیری می‌کنیم چراکه پراکندگی مناطق آلوده و وضعیت آب و هوایی خراسان‌جنوبی از جمله موانع مبارزه با ملخ صحرایی در استان است.

 

هدایت تحصیلی پس از اعلام نتایج خرداد ماه/3-7
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: صدور نمون‌برگ‌های هدایت تحصیلی در شرایط کرونا به صورت غیرحضوری و از طریق سه درگاه الکترونیکی سناد، همگام و شاد پس از اعلام نتایج خرداد ماه آغاز شده و در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و  روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی، فرشید جعفری با اشاره به لزوم فرایند هدایت تحصیلی دانش‌آموزان، اظهار کرد:  امسال با توجه به شیوع کرونا صدور نمون‌برگ‌های هدایت تحصیلی  به صورت غیرحضوری و از طریق سه درگاه الکترونیکی سناد، همگام و شاد‌ پس از اعلام نتایج خرداد ماه آغاز و در اختیار دانش‌آموزان قرار خواهد گرفت .

 و ی با بیان این که دانش‌آموزان می توانند پس ازمشورت با اولیا و مشاوران مدارس نسبت به ثبت ‌نام در یکی ازرشته‌هایی که متناسب با توانایی، استعداد، رغبت و شخصیت آنان است اقدام کنند، تصریح کرد:مطالب آموزشی بارگذاری شده درکانال  مشاوره و پیشگیری ازآسیب‌های اجتماعی در شبکه شاد می تواندراه گشای دانش‌آموزان و اولیا آنان درزمینه تحصیلی  شغلی، هدایت تحصیلی و بهداشت روان باشد.

معاون پرورشی و فرهنگی با بیان این که  مقرر شده تمامی دانش‌آموزان، معلمان و مدیران مدارس به این کانال متصل  شوند تا به نحو شایسته اطلاعات مورد نیاز در اختیارشان قرار داده شود؛ ابراز داشت: همچنین دانش آموزان از طریق سامانه های «صدای مشاور» و «پیام مشاور» خدمات مشاوره ای را از  که مشاوران مدارس، هسته‌ها و مراکز مشاوره به صورت مجازی دریافت نمایند.

این مقام مسئول در آموزش و پرورش خراسان جنوبی؛ درباره اجرای طرح نماد و یاریگران زندگی نیز عنوان کرد: در سال تحصیلی جاری  طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان در 260مدرسه و طرح یاریگران زندگی در 279 مدرسه استان اجرایی شد.

جعفری ضمن تأکید بر شاداب سازی مدارس در سال تحصیلی پیش رو یاد آور شد برگزاری جشنواره نوجوان سالم، تولید محتوای فضای مجازی، اجرای طرح یاریگران زندگی بالاخص کانون یاریگران زندگی و اجرای طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان (نماد) از جمله مهم ترین اقدامات انجام شده  در این راستا است.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی درگذشت دکتر حقیقی را تسلیت گفت/ اطلاعیه
در پی درگذشت خیر نیک اندیش و استاد پیشکسوت دانشگاه سرکار خانم دکتر فاطمه حقیقی ، مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی در پیامی این مصیبت را به خانواده آن مرحومه، خیرین نیکوکار و به ویژه جامعه پزشکی استان تسلیت گفت.

 باسمه تعالی

« الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِیبَهٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعونَ »

خبر درگذشت تاسف انگیز پزشک حاذق، استاد ارجمند و خیر نیکوکار،  زنده یاد دکتر فاطمه حقیقی جامعه فرهیخته فرهنگیان، پزشکان و خیرین  دیار مان را سوگوار و اندوهگین ساخت.

دکتر حقیقی ، سالیان سال در فرایند تعلیم و تربیت و شکوفایی علمی دانش آموزان و دانشجویان خطه قهستان زمین  و ارائه خدمات صادقانه پزشکی درمانی تلاش وافر داشته  و با انتقال دانش، علم و تجربیات  خویش به دیگران، نام نیک از خود به یادگار گذاشت و بی تردید خدمات برجسته و خالصانه این استاد گرانقدر به عنوان الگویی ارزشمند برای جامعه دانشگاهی سرلوحه زندگی و فعالیت آنان قرار خواهد گرفت.

اینجانب به نمایندگی از جامعه فرهنگیان و دانش آموزان بهارستان علم و ادب و  با نهایت تاسف و تاثر درگذشت این استاد برجسته را به خانواده محترم آن مرحومه، جامعه خیری استان تسلیت و تعزیت عرض نموده و از خداوند متعال برای آن مرحومه، علو درجات و رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر و شکیبایی در تحمل این مصیبت را مسألت می نمایم.

۴۵ درصد جمعیت روستایی و عشایری خراسان جنوبی بیمه اجتماعی هستند7-5

۴۵ درصد جمعیت روستایی و عشایری خراسان جنوبی بیمه اجتماعی هستند

مدیر بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر خراسان جنوبی گفت: اکنون ۴۵ درصد از جامعه آماری زیر پوشش در استان از مزایا و خدمات بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر برخوردار هستند.

ابوالفضل فرج‌زاده روز شنبه در نشست خبری افزود: امسال پوشش چهار تا پنج هزار نفر جدید در صندوق بیمه اجتماعی روستایی و عشایری استان برنامه‌ریزی شده است.

وی بیان کرد: بر اساس اصل ۲۹ قانون اساسی که دولت مکلف شد آحاد افراد جامعه را تحت پوشش قرار دهد صندوق بیمه روستاییان و عشایر سال ۸۴ در استان تاسیس شد و اکنون ۱۵ سال از عمر آن می‌گذرد.

مدیر بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر خراسان جنوبی اظهار داشت: از جمعیت ۹۳ هزار و ۴۸۸ خانوار مشمول بیمه روستایی و عشایری استان تاکنون ۴۲ هزار و ۳۵۱ تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار گرفته‌اند.

وی ادامه داد: از این تعداد ۲ هزار و ۴۳۷ نفر زیر پوشش کمیته و یکهزار و ۳۰۹ نفر زیر پوشش بهزیستی هستند.

فرج‌زاده تصریح کرد: از آنجایی‌که افراد دارای ۱۵ سال سابقه بیمه اجتماعی و سن بالای ۶۵ سال بازنشسته محسوب می‌شوند تاکنون یکهزار و ۸۶۱ خانوار در استان تحت پوشش مستمری بازنشستگی قرار گرفته‌اند.

وی افزود: همچنین ۱۴۲ نفر مستمری‌بگیر از مزایای بیمه از کار افتادگی و یکهزار و ۷۰۲ خانوار نیز مستمری‌بگیر فوتی هستند.

مدیر بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر خراسان جنوبی یادآور شد: بازنشستگی، از کار افتادگی و فوتی از مزایای صندوق بیمه اجتماعی است و افراد با شرایط سنی بین ۱۸ تا ۵۰ سال می‌توانند زیر پوشش صندوق شوند.

وی گفت: روستاییان و عشایر که مشغول به حرفه یکی از شاخه‌های کشاورزی باشند می‌توانند از مزایای این صندوق برخوردار شوند همچنین سکونت در روستا مهم است.

فرج زاده افزود: هدف همه ما، خدمت به مردم زحمتکش روستایی و عشایری است و بیمه روستاییان و عشایر هم یک خدمت پایدار به حساب می‌آید.

وی با اشاره به اینکه ۳۲ دفتر کارگزاری در استان کار بیمه‌گری افراد را بر عهده دارند تصریح کرد: هشت سطح درآمد همه ساله از سوی صندوق اعلام می‌شوند که متقاضیان می‌توانند بر اساس سطح درآمد خود نسبت به پرداخت حق بیمه اقدام کنند.

فرج زاده با اشاره به کمک ۲ برابر دولت به بیمه شدگان اجتماعی اظهار داشت:  از ۱۵ درصد حق بیمه‌ای که از روستاییان دریافت می‌کنیم ۱۰ درصد توسط دولت پرداخت می‌شود.

وی از نقل و انتقال بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر خبر داد و گفت: سوابق بیمه متقاضیان در سایر صندوق‌های بیمه در صورتی که متقاضی بیمه اجتماعی باشند یا برعکس، قابلیت انتقال دارد.

مدیر بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر خراسان جنوبی گفت: روز ملی روستا سال گذشته (۱۵ مهر) تفاهم‌نامه‌ای بین صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر، بانک‌های عامل و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری و معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی امضا شد که از آن زمان تاکنون ۲۵۳ نفر تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار گرفتند.

 

 

 

 

 

 

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌ جنوبی:2-3
۲۲ مقاله با موضوع «نقش ولایت و رهبری در دفاع مقدس» دریافت شد
فلاحی با اشاره به فراخوان مقاله‌نویسی با موضوع «نقش ولایت و رهبری در دفاع مقدس» گفت: تاکنون ۲۲ مقاله در بخش های مختلف به اداره حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی ارسال شده است.

«غلامرضا فلاحی» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در بیرجند با اشاره به فراخوان مقاله‌نویسی با موضوع «نقش ولایت و رهبری در دفاع مقدس» در استان، گفت: آخرین‌ مهلت شرکت در این برنامه ۱۷ خرداد اعلام شده بود.

 

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌ جنوبی با بیان اینکه این برنامه مقاله نویسی به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر و رحلت امام خمینی (ره) و در قالب برنامه های چهلمین سالگرد دفاع مقدس در استان برگزار می‌شود، گفت: اندیشه‌های دفاعی امام خمینی(ره)، امام(ره) در نگاه و اندیشه رزمندگان، رزمندگان از دیدگاه امام خمینی و دفاع مقدس در صحیفه نور و وصیت‌نامه امام(ره) ازجمله محورهای پذیرش مقاله است.

 

وی با اشاره به اینکه فایل مقالات از طریق ایمیل به آدرس birjand.defa@gmail.com یا همراه با سی دی به نشانی بیرجند، خیابان آیت‌الله مدرس، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، مدیریت روابط عمومی و تبلیغات ارسال شود، افزود: مقالات ارسالی به تفکیک در سه بخش دانش آموزان، دانشجویان و طلاب و ایثارگران بررسی خواهد شد.

 

فلاحی از دریافت ۲۲ مقاله در بخش های مختلف خبر داد و بیان کرد: مقالات برگزیده ۲۵ خرداد ماه سال جاری اعلام می‌شود.

 

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌ جنوبی ادامه داد: به نفرات اول هر بخش مبلغ یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار ریال، نفر دوم هر بخش مبلغ یک‌میلیون ریال و به نفرات سوم هر بخش مبلغ ۵۰۰ هزار ریال اهدا خواهد شد.

 

 

 

 

 

منتخب مردم نهبندان و سربیشه در انتخابات مجلس مطرح کرد:3-7
رنج مردم خراسان جنوبی از عدم تحقق عدالت در توسعه
نخعی با اشاره به اینکه موضوع عدالت در خراسان جنوبی و به ویژه در حوزه انتخابیه نهبندان و سربیشه محقق نشده است، گفت: مردم از عدم نگاه عدالت محور در این منطقه رنج می برند.

«مصطفی نخعی» در گفتگو با خبرنگارخبرگزاری شبستان در بیرجند درخصوص رصد مشکلات حوزه انتخابیه نهبندان و سربیشه، اظهار کرد: مشکلاتی مربوط به مسائل زیرساختی این حوزه است، که در بحث سرمایه گذاری خللی ایجاده کرده است که باید رفع شود.

نماینده منتخب مردم نهبندان و سربیشه در انتخابات مجلس یازدهم افزود: نبود جاده مناسب، آب آشامیدنی، زیرساخت های معدنی و مرزی در این حوزه بسیار نمود دارد و برخی روستاها مشکل اساسی در حوزه جاده ارتباطی و یا آب آشامیدنی و لوله کشی دارند.

نخعی با اشاره به زیرساخت ها و قابلیت های موجود در نهبندان و سربیشه مانند معادن بسیار زیاد، گفت: این معادن زیرساخت‌های لازم برای بالفعل شدن را ندارند و نیازمند زیرساخت هایی مانند جاده ارتباطی مناسب و برق هستند.

وی با اشاره به منطقه معدنی شاهکوه نهبندان، ادامه داد: این منطقه، منطقه با پتانسیل بسیار خوبی است که باید مشکلات جاده ای و برق مناسب برای آن مهیا شود.

منتخب مردم نهبندان و سربیشه در انتخابات مجلس یازدهم با اشاره به قابلیت مرزی حوزه انتخابیه نهبندان و سربیشه با کشور افغانستان، گفت: هم اکنون بازارچه دو کوهانه نهبندان تعطیل و بازارچه ماهیرود سربیشه هم زیر ساخت های جاده ای آن مهیا نیست و با تصادفات بسیار زیادی در طول سال مواجه هستیم.

نخعی بیان کرد: مشکل اصلی این حوزه انتخابیه بیکاری جوانان و اشتغال است، نگاه ما این است که بتوانیم زیرساخت های لازم را با تمام توان ایجاد کنیم تا قابلیت ها را به فعلیت برسانیم و زمینه اشتغال فراهم شود.

وی با اشاره به سخنان اخیر معظم له در آستانه شروع به کار مجلس مبنی بر اینکه «در عدالت نمره قابل قبولی نگرفته ایم»، گفت: یکی از نکاتی که در این مقوله قابل تامل است، موضوع عدالت گستری در خراسان جنوبی است، که این مقوله در استان و در حوزه انتخابیه نهبندان و سربیشه رعایت نشده است.

نخعی ادامه داد: موضوع عدالت در خراسان جنوبی و به ویژه در حوزه انتخابیه نهبندان و سربیشه رعایت نشده است و مردم از عدم نگاه عدالت محور در توسعه کشور در این منطقه رنج می برند.

وی افزود: تغییر این نگاه عدالتی و وضع قوانین عدالت محور و نقش نظارتی مجلس می تواند شرایط بهتری را در آینده رقم بزند.

نماینده منتخب مردم در حوزه انتخابیه نهبندان و سربیشه در انتخابات مجلس یازدهم با بیان اینکه دامنه گسترده ای از قوانین، زائد هستند و باید حذف شوند، گفت: بسیار از قوانین دست و پا گیر هستند که باید اصلاح شوند.

نخعی ادامه داد: یکسری قوانین در مسائل اقتصادی مانند قوانین مالیاتی، حمایتی، کسب و کار و قوانین گمرکی نیاز به بررسی دقیق و اصلاح دارند و در برخی موارد هم خلاء قوانین داریم که باید قوانین جدیدی وضع شود.

صنعتی که به محیط زیست حیات می‌بخشد/خراسان‌جنوبی موفق در صنعت سبز

صنعتی که به محیط زیست حیات می‌بخشد/خراسان‌جنوبی موفق در صنعت سبز

بیرجند- بی شک توسعه صنعتی و اقتصادی نباید به قیمت از دست رفتن سرمایه‌های ارزشمندتر چون هوای پاکیزه و آب سالم باشد و در این راستا باید رونق صنایع سبز بیش از گذشته جدی گرفته شود.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: هر چند که صنعتی شدن و اقتصاد یکی از نیازهای اساسی زندگی مردم است و بدون آن رشد و توسعه بسیاری دیگر از بخش‌ها امکان پذیر نیست ولی نباید این رشد به قیمت از بین رفتن سرمایه‌های ارزشمندتر چون هوای پاک، آسمان بدون آلودگی و آبی سالم و پاک باشد.

مدت‌ها است که کارشناسان و صاحب نظران بر این عقیده‌اند که در کنار توسعه اقتصادی و تولیدی و صنعتی باید به دنبال احیا صنایع سبز بود. صنایعی که در کنار اشتغال‌زایی و کمک به معیشت مردم مؤلفه‌های زیست محیطی را نیز مراعات می‌کنند.

اولین روز هفته محیط زیست که به نام جهش تولید، صنعت سبز و توسعه پایدار نامگذاری شده است، فرصتی مناسبی است که درباره ضرورت توجه به مؤلفه‌های زیست محیطی و وضعیت صنایع سبز خراسان‌جنوبی تأمل کنیم.

فاطمه دعاگویان معاون فنی حفاظت از محیط زیست خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: عرصه‌های طبیعی اعم از زمین، گونه‌های گیاهی و جانوری همدیگر را در چرخه‌ای تکمیل می‌کنند اما دخالت‌های غیر فنی و زیاده‌خواهی‌های بشر آسیب‌های زیادی به این عرصه‌ها وارد کرده است.

معاون فنی حفاظت از محیط زیست خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه توسعه اقتصادی به معنای سنتی آن بر رشد درآمد سرانه و تولید تأکید دارد، بیان‌کرد: نتیجه چنین رشد و توسعه‌ای به‌کارگیری منابع و طبیعت با چنان شتابی است که قدرت ترمیم را از منابع تجدید پذیر سلب کرده و افزون بر آن حقوق نسل‌های آینده نسبت به این منابع نادیده گرفته می‌شود.

دعاگویان ادامه‌داد: رشد اقتصادی نمی‌تواند بدون توجه به آلودگی‌ها، ضایعات و خطراتی که فعالیت اقتصادی، نحوه تولید و مصرف بر محیط زیست و در نهایت بر خود انسان وارد می‌آورد تداوم یابد و به همین دلیل در سال‌های اخیر مفهوم توسعه پایدار مورد توجه قرار گرفت.

ضرورت گام برداشتن در جهت اقتصاد سبز

وی افزود: یکی از راه‌های برخورداری از محیط زیست سالم و متوازن و رسیدن به توسعه پایدار موضوعات مربوط به حفاظت از محیط زیست و گام برداشتن در جهت اقتصاد سبز است که با کمک گرفتن از سیستم‌های مدیریتی به ویژه سیستم مدیریت HSE محقق می‌شود.

معاون فنی حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان‌کرد: تاریخ چند هزار ساله کشورمان نشان می‌دهد که ایران با اصول و محورهای توسعه پایدار بیگانه نیست و دستیابی محیط زیست کشور به جایگاه متناسب با شأن خود در فرایند توسعه دارای الزاماتی است.

دعاگویان با اشاره به شعار جهش تولید که از سوی رهبر معظم انقلاب انتخاب شده است، اظهار کرد: هر چند در زمینه جهش تولید باید همت ولایی داشته باشیم ولی در کنار آن سیاست‌های کلی محیط زیست ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب را مباحث تولیدی نیز نباید فراموش کرد.

نگاهی به اصول سیاست‌های ابلاغی محیط زیست

وی ادامه‌داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در سیاست‌های کلی محیط زیست ابلاغی به رؤسای محترم قوا بر اصلاح شرایط زیستی جامعه، جرم انگاری تخریب محیط زیست، پایش مستمر و کنترل منابع و عوامل آلاینده و الزام به رعایت استانداردها و شاخص‌های زیست محیطی در قوانین و برنامه‌های توسعه تأکید کرده‌اند.

معاون فنی حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی افزود: ایشان در این ابلاغیه، خواستار گسترش اقتصاد سبز و حمایت از سرمایه‌گذاری‌ها و فناوری‌های سازگار با محیط زیست در کشور شده و ضمن تأکید بر توسعه صنعت کم کربن لزوم توجه به توان اکولوژیک و ممانعت از انتشار انواع آلودگی‌ها در جامعه را مورد توجه جدی قرار داده‌اند.

الزامات شرعی محیط زیستی مد نظر عموم مردم قرار گیرد

دعاگویان با بیان اینکه همه آحاد مردم و به ویژه تصمیم گیران در زمینه حفظ محیط زیست با سه دسته الزامات روبرو هستند، گفت: یکی از الزامات عمل به توصیه‌های دینی و شرعی است چرا که به جرأت دین اسلام سبزترین دین و تعالیم اولیا خدا مترقی‌ترین راهکارها برای حفظ محیط زیست بیان کرده است.

وی افزود: الزام دوم قوانین و مقررات جاری است که سرآمد و فصل‌الخطاب آنها اصل پنجاهم قانون اساسی است که همه مردم را ملزم به حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلوده ساختن آن می‌کند و تخریب کنندگان آن‌را ناقض قانون می‌داند.

معاون فنی حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی ادامه‌داد: بالاخره سومین الزام تعهدات بین‌المللی است که از طریق کنوانسیون‌های مختلفی که ایران عضویت آنها را قبول نموده، اعمال می‌شود.

دعاگویان گفت: ایران نیز برای ورود به حلقه تولید جهانی راهی جز صنعتی شدن، پیش روی خود ندارد اما زمانی‌که پای مفهوم توسعه پایدار به این میان می‌آید، اهمیت محیط زیست بیشتر از همیشه نمایان می‌شود.

وی اظهار کرد: در شرایط کنونی اقتصادی در کشورمان، باید در راستای «جهش تولید» نسبت به تسهیل و رفع موانع تولید در بخش‌های مختلف اهتمام ویژه‌ای باشد و برای رشد و توسعه اقتصادی به شکل پایدار، در بستر حفاظت از منابع زیستی بایدها و نبایدهای زیست محیطی نیز رعایت شود.

توجه به راه اندازی مشاغل سبز در خراسان‌جنوبی

معاون فنی حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی ادامه داد: در این راستا باید مواردی چون بهره‌مندی از تکنولوژی‌های سبز، پیشرفته و راه‌اندازی مشاغل سبز باید مد نظر قرار گیرد.

دعا گویان با اشاره به وضعیت صنایع سبز در خراسان جنوبی بیان‌کرد: طی سال گذشته ۷۷ واحد صنعتی سبز کشور با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همزمان با بیست و یکمین همایش ملی واحدهای صنعتی و خدماتی سبز معرفی شدند که از این تعداد سه واحد صنعتی از استان خراسان جنوبی هستند.

وی با بیان اینکه این آمار حدود ۴ درصد آمار منتخبین است، اظهار کرد: این رقم در مقایسه با استان‌های بزرگ و صنعتی رقم قابل توجهی است.

الزاماتی که صنایع سبز خراسان‌جنوبی رعایت کردند

معاون فنی سازمان حفاظت از محیط زیست خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در سال ۹۷ واحدهای صنعتی و خدماتی سبز خراسان جنوبی چهار واحد بوده است، گفت: صنایع مذکور علاوه بر رونق تولید و اشتغال در استان بر اساس معیارهایی زیست محیطی نظیر اجرای سیستم‌های کنترل آلاینده (پساب، هوا و صدا) سیستم‌های پایش لحظه‌ای، مدیریت پسماند، نظام مدیریت سبز، اخذ گواهینامه استقرار مدیریت زیست محیطی ISO ۱۴۰۰۰ موفق به کسب عنوان صنعت سبز در کشور و افتخارآفرینی برای خراسان جنوبی در سطح ملی شدند.

دعاگویان ادامه‌داد: رعایت الزامات زیست محیطی از سوی واحدهای صنعتی در شرایط کنونی و علیرغم تنگناهای اقتصادی موجود در کشور قابل تقدیر است و امیدواریم که در سال آینده استان دارای صنعت سبز برگزیده نیز در سطح ملی باشد.

وی یادآور شد: با توجه به در حال توسعه بودن استان رعایت الزامات و ملاحظات زیست محیطی در مکان‌یابی و امکان سنجی واحدهای تولیدی و صنعتی و طرح‌های اقتصادی و همچنین رعایت استانداردهای زیست محیطی در زمان فعالیت و بهره‌برداری آنها باید مورد توجه تصمیم‌گیران و تصمیم سازان قرار گیرد.

شاید امروز بتوانیم بدون توجه به مسائل زیست محیطی مسیر خود را در صنعت و اقتصاد ادامه دهیم اما بی‌شک پایان این راه چالش‌های دراز مدتی است که برون رفت از آن به آسانی میسر نمی‌شود.

پیش بینی برداشت بیش از هفت هزار تن گندم از مزارع شهرستان سربیشه/2

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه از پیش بینی برداشت 70 هزار تن گندم از مزارع این شهرستان در سال جاری خبر داد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه با اشاره به آغاز فصل برداشت گندم از ۲۴۰۰ هکتار از گندم زارهای شهرستان سربیشه گفت: پیش بینی می شود امسال بیش از هفت هزار تن گندم از گندم زارهای این شهرستان برداشت شود.

جوادی افزود: باتوجه به بارندگی های خوب امسال پیش بینی می شود، امسال شاهد افزایش ۲۰ درصدی تولید گندم نسبت به سال  گذشته در این شهرستان باشیم.

 

 

 

 

 

خدمت به مردم در سایه همدلی و پرهیز از سیاست زدگی/2

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس یازدهم گفت: با اتحاد و همدلی و پرهیز از سیاست زدگی برای خدمت به مردم تلاش می‌کنم.

سلمان اسحاقی دراولین نشست خبری با خبرنگاران شهرستان قاین، پیگیری خدمت به مردم در سایه همدلی و پرهیز از سیاست زدگیمطالبات مردم را از وظایف نماینده دانست و گفت: اگر فضا، فضای دوستانه و خدمت باشد هیچ وقت فضای سیاسی وجناحی حاکم نخواهد شد.

وی افزود: مدیران لایقی داریم که تلاش می‌کنم از آن‌ها پشتیبانی کنم، اما اگر رئیس اداره‌ای حق مردم را انجام ندهد به عنوان نماینده مجلس درمرحله اول تذکر به مدیر مربوطه ودر غیر این صورت به هیئت رسیدگی به تخلفات کارکنان معرفی خواهد شد.

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس از خبرنگاران خواست تا کمک کنند تا بستر جدیدی از فرهنگ کار و خدمت در حوزه انتخابیه قاین و زیرکوه فراهم شود.

سلمان اسحاقی درادامه با ارائه گزارشی از فعالیت‌های خود از دیدار‌ها و پیگیری‌های انجام شده پس از انتخابات گفت: درخصوص بازگشایی بازارچه یزدان با پیگیری استاندار، خبر‌های خوبی در راه است.
وی به حضور سرمایه گذارانی برای احداث نیروگاه ۱۶ مگابایتی برق خورشیدی قاین، احیاء مرکز علمی کاربردی جهاد کشاورزی نیمبلوک و کارخانه هیدروکربن حاجی آباد خبر داد و افزود: برای نورد فولاد قاینات نیز تسهیلات گرفته شده است و ظرف ۲ ماه آینده خط دوم کارخانه راه اندازی شود.

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس همچنین از تلاش‌ها برای احیاء کارخانه ماکارانی و شیر قاین نیز خبر داد.

 

 

 

 

 

توقیف محموله ۲۵۰۰ قطعه‌ای مرغ زنده بدون مجوز/4

یک دستگاه کامیون حامل 2 هزار و 500 قطعه مرغ زنده بدون مجوز بهداشتی قرنطینه‌ای دامپزشکی در سربیشه توقیف شد.

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان سربیشه گفت : این محموله از  خراسان رضوی به مقصد سیستان و بلوچستان در حرکت بود و طیور را برای زنده فروشی در آن استان حمل می‌ کرد، با همکاری نیروی انتظامی توقیف شد.

کاووسی افزود : فرد متخلف برای انجام مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شد.

وی تأکید کرد : حمل هرگونه فرآورده خام دامی و طیور مستلزم اخذ مجوز بهداشتی- قرنطینه‌ای از دامپزشکی است .

ادامه خیز دو رقمی مبتلایان کرونا در خراسان جنوبی/2-3

تعداد مبتلایان قطعی به بیماری کرونا در خراسان جنوبی با شناسایی ۱۶ مورد جدید در ۲۴ ساعت گذشته به ۷۵۴ نفر رسید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: از این تعداد ۶۹۶ بیمار با حال عمومی خوب از بیمارستان‌ها ترخیص شدند و یا از موارد سرپایی بودند و ۱۲ نفر در بیمارستان‌ها بستری هستند.
مهدی زاده با اشاره به شناسایی ۱۶ مورد جدید مبتلا به کرونا در ۲۴ساعت گدشته از بین ۹۹ آزمایش انجام شده، گفت: از نمونه‌های مثبت امروز ۸ نفر مربوط به بیرجند، ۵ نفر مربوط به نهبندان و سه نفر مربوط به درمیان هستند.

مهدی زاده با اشاره به اینکه در ۲۴ ساعت گذشته مورد فوت ناشی از ویروس کرونا در استان نداشتیم، افزود: تعداد فوت شدگان ناشی از ویروس کرونا در خراسان جنوبی ۴۶ نفر است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی:

 ۱۰۶نامزد انتخابات مجامع هلال احمر خراسان جنوبی تایید صلاحیت شدند/5-7

 ۱۰۶نامزد انتخابات مجامع هلال احمر خراسان جنوبی تایید صلاحیت شدند

 مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: پنجمین دوره انتخابات مجامع هلال احمر استان همزمان با سراسر کشور با نامزدی ۱۰۶ نفر در ۲۳ خرداد ماه برگزار می شود.

 محمد رضا رضایی صبح شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر بیان کرد: این انتخابات با هدف استفاده از ظرفیت اعضای هلال احمر در تصمیم‌گیری و سیاست گذاری برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه فرآیند برگزاری این دوره از انتخابات از هفته پایانی فروردین ماه آغاز شده است، گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا، در همان نخستین گام بر رعایت الزامات بهداشتی تاکید و تمهیدات مورد نیاز اندیشیده شده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی بیان کرد: انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر هر چهار سال یک بار در همه مراکز جمعیت هلال احمر کشور برگزار می‌شود.

رضایی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۵ هزار و ۹۱۳ نفر با جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی همکاری می‌کنند، افزود: از این تعداد ۱۲ هزار و ۵۷۶ نفر واجد شرایط اخذ رأی در انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر هستند.

وی ادامه داد: ۱۲۳ نفر برای شورای اجرایی و بازرسی پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر نامزد شده‌اند که بعد از بررسی‌های انجام شده در ستاد اجرایی هیئت نظارت شهرستانی و استانی، ۱۰۶ نفر واجد شرایط شناخته شده‌اند.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی بیان کرد: انتخابات ساعت ۹ صبح روز جمعه ۲۳ خردادماه سال جاری در کلیه شعب استان آغاز خواهد شد.

وی ادامه داد: در صورت به حد نصاب نرسیدن مجمع شهرستان (حضور دو سوم اعضا) جلسه بعدی پس از نیم ساعت در همان محل با حضور هر تعداد اعضا با استقرار هیأت رئیسه سنی و سپس هیأت رئیسه دائم رسمیت داشته و رأی‌گیری آغاز خواهد شد.

 

رهاسازی پرندگان وحشی در منطقه حفاظت شده آرک و گرنگ/4

۱۱ قطعه کبک و تیهو در منطقه حفاظت شده آرک و گرنگ شهرستان خوسف رهاسازی شد.

اکبری، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: این تعداد قطعه پرنده وحشی در چند روز گذشته از متخلفان شکار و صید کشف و ضبط شد که پس از تیمار، مراقبت و حصول اطمینان از سلامتی، به آغوش طبیعت بازگردانده شدند.

 

نماینده مردم طبس، فردوس، سرایان و بشرویه مطرح کرد؛

رنج خراسان‌جنوبی از عدم رشد متوازن/منابع عادلانه توزیع شود/ 5-7

رنج خراسان‌جنوبی از عدم رشد متوازن/منابع عادلانه توزیع شود

نماینده مردم طبس، فردوس، سرایان و بشرویه با اشاره به اینکه خراسان‌جنوبی در سال‌های گذشته رشد متوازن نداشته است، گفت: در توزیع منابع و امکانات نگاه عادلانه حکم فرما باشد.

حجت‌الاسلام مجید نصیرایی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی سالگرد رحلت امام (ره) فرمودند ما در برخی از حوزه‌ها دچار عقب گرد شده‌ایم که باید با برنامه‌ریزی نسبت به رفع آن بکوشیم.

نماینده مردم طبس، فردوس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حوزه‌های مورد نیاز برای کار و تلاش بیشتر در خراسان‌جنوبی که مصداق عقب ماندن از توسعه و پیشرفت است، بیان‌کرد: ما در خراسان‌جنوبی رشد و توسعه متوازن نداشته‌ایم.

نصیرایی با بیان اینکه این عدم رشد و توسعه متوازن در عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی جلوه بیشتری داشته است، افزود: البته پیشرفت‌های منطقه ما در قبال و قیاس با قبل از انقلاب اسلامی به ویژه در حوزه زیرساخت به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.

رشد و توسعه همراه با نگاه عدالت محور باشد

وی با اشاره به اینکه متأسفانه در زمینه رشد و توسعه در خراسان‌جنوبی نگاه عدالت محور حاکم نبوده است، افزود: در استان ما توزیع منابع و امکانات بیش از آنکه بر اساس نگاه عدالت محور توزیع شود بر اساس ارتباطات و رایزنی‌ها توزیع شده است.

نماینده مردم طبس، فردوس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه توزیع عادلانه منابع و امکانات به هیچ وجه به معنای توزیع یکسان و مساوات آن در همه شهرستان‌ها نیست، گفت: توزیع عادلانه منابع و امکانات به معنای توزیع آن بر اساس ضرورت‌ها، پتانسیل‌ها و نیازهای هر شهرستان است.

نصیرایی اظهار کرد: یکی دیگر از نقص‌های ما این است که علی‌رغم تلاش فراوان مسئولان، مردم از خدمات‌دهی رضایت ندارد که نشان از نقص در توجیه برخی از مسائل به مردم و یا مشکل در نحوه خدمت‌رسانی دارد.

عقب گرد در حوزه فرهنگ

وی بیان‌کرد: یکی دیگر از بخش‌هایی که در آن عقب گرد داشته‌ایم حوزه فرهنگ است که به وضوح مشاهده می‌شود.

نماینده مردم طبس، فردوس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی ادامه‌داد: به عنوان مثال در منطقه جنوب خراسان در گذشته مجتهدان بزرگ و نام‌آوری زندگی می‌کردند و این در حالی است که امروزه بسیاری از مناطق و روستاهای خراسان‌جنوبی مشکل دسترسی به یک عالم دینی دارند.

نصیرایی یادآور شد: نباید فقط به روی نقص‌ها و محرومیت‌ها تمرکز کنیم بلکه پتانسیل‌های بزرگی چون انرژی خورشیدی، انرژی بادی و معادن وجود دارد که باید مد نظر قرار گیرد.

وی با تأکید بر اینکه امروزه همگان بر اقتصاد غیر وابسته به نفت تأکید دارند، افزود: معادن، مالیات‌ها و گردشگری از جمله جایگزین‌های بسیار خوب نفت برای اقتصاد کشور است که بسیاری از این ظرفیت‌ها در خراسان‌جنوبی وجود دارد.

 

 

 

 

 

کشف ۴۰ کیلو گرم شیشه در”نهبندان”/4

معاون هماهنگ کننده فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی از کشف ۴۰ کیلو و ۷۰۰ گرم شیشه در شهرستان”نهبندان”خبر داد.

سرهنگ پارسافر گفت: مأموران فرماندهی انتظامی شهرستان نهبندان هنگام کنترل خودرو‌های عبوری در محور‌های مواصلاتی این شهرستان به یک کامیون کشنده تانکردار مشکوک شدند و خودرو را برای بررسی بیشتر متوقف کردند.

وی افزود: مأموران در بازرسی از خودرو ۴۰ کیلو و ۷۰۰ گرم مواد مخدر از نوع شیشه که از مرز‌های شرقی کشور وارد شده بود و به طرز ماهرانه‌ای در خودرو جاساز شده بود کشف کردند.

سرهنگ پارسافر گفت:در این رابطه خودرو توقیف و یک متهم دستگیر شد که متهم دستگیر شده با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی و روانه زندان شد.

وی از شهروندان درخواست کرد تا ضمن تعامل با پلیس در صورت اطلاع از هر گونه فعالیت مجرمانه مراتب را در اسرع وقت از طریق تلفن ۱۱۰ به پلیس اطلاع دهند.

 

 

 

کشف ۲۶۶ کیلوگرم تریاک در خراسان جنوبی/4

کشف ۲۶۶ کیلوگرم تریاک در خراسان جنوبی

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی گفت: ۲۶۶ کیلوگرم تریاک در بازرسی از سواری پژو پارس در شهرستان بیرجند کشف شد.

 سردار مجید شجاع افزود: مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر استان اطلاعاتی دریافت کردند که قاچاقچیان مواد مخدر قصد دارند محموله‌ای از مواد مخدر را از مسیر خراسان جنوبی به شهرهای مرکزی کشور منتقل کنند.

وی ادامه داد: موضوع پیگیری و دستگیری سوداگران مرگ در دستور کار مأموران قرار گرفت.

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی اظهار داشت: مأموران محورهای فرعی و کویری اطراف شهرستان بیرجند را رصد و کنترل کردند که در این رابطه به یک سواری پژو پارس مشکوک شدند و با هماهنگی مقام قضایی خودرو را تحت نظر قرار دادند.

سردار شجاع تصریح کرد: ماموران با علائم هشدار دهنده به راننده خودرو دستور ایست دادند که راننده با مشاهده مأموران بر سرعت خودرو افزود و متورای شد که با اقدام قاطع پلیس خودرو متوقف و بازرسی شد.

وی عنوان کرد: مأموران در بازرسی از خودرو ۲۶۶ کیلوگرم تریاک کشف و در این رابطه یک متهم دستگیر شد.

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی گفت: در ادامه عملیات یک سواری پراید که خودروی حامل مواد مخدر را همراهی می‌کرد توقیف و راننده آن را دستگیر کردیم.

 

 

 

 

 

توقیف خودروی حامل ۱۳۱ راس احشام فاقد مجوز در بیرجند/4

فرمانده انتظامی شهرستان بیرجند از کشف ۱۳۱ رأس احشام قاچاق در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ فولادی گفت: مأموران کلانتری ۱۴ امیرآباد شهرستان بیرجند در اجرای طرح مبارزه با قاچاق، هنگام گشت زنی در محور‌های مواصلاتی به یک تریلی کشنده که در حال بارگیری گوسفند از محل نگهداری دام بوده مشکوک شدند و موضوع را بررسی کردند.

وی افزود: مأموران در بررسی مدارک خودرو مشخص شد تریلی حامل ۱۳۱ رأس دام قاچاق و فاقد هر گونه مجوز قانونی است که در این رابطه ۲ متهم دستگیر و خودرو توقیف شد.

سرهنگ فولادی با بیان این که کارشناسان ارزش این محموله قاچاق را بیش از ۳ میلیارد ریال برآورد کردند گفت: قاچاقچیان این احشام را به طور غیرقانونی از شهرستان بیرجند بارگیری و قصد انتقال آن را به سیستان و بلوچستان داشته اند که توسط نیرو‌های تلاشگر انتظامی شهرستان بیرجند دستگیر شدند.

وی افزود: بنابراین از شهروندان خواست: هرگونه اخبار و اطلاعات مربوط به قاچاق را با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ در میان بگذارند.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 10 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور