پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

اخبار خراسان جنوبی / استان خراسان جنوبی بهشت معادن ایران است

بهره مندی ۶۲۰۰ زن سرپرست خانوار از طرح ملی مشاغل خانگی

۶هزار و ۲۰۰زن سرپرست خانوار در ۲۴ استان کشور از طرح ملی توسعه مشاغل خانگی بهره‌مند شدند.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و توسعه مشاغل جهاد کشاورزی کشور در نشست بررسی روند اجرای این طرح در بیرجند گفت: در این طرح نگاه اصلی ما بر توانمندسازی متقاضیان است تا بتوانند حضور موفقی در بازار داشته باشند.

امامداری با بیان اینکه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در سه قسمت اجرا می‌شود افزود: اولین مرحله ارزیابی و شناسایی مزیت‌ها و فرصتها، مرحله دوم توانمندسازی متقاضیان است که شامل مشاوره، راهنمایی، هدایت ارتقاء کمی و کیفی محصولات است و مرحله سوم که مهمترین مرحله محسوب می‌شود، اتصال به بازار و توسعه بازار‌های مجازی فیزیکی و هدایت تولیدکنندگان و متقاضیان به تولید محصولات بهتر و شناسایی سلیقه مشتریان است.

وی خراسان جنوبی را از استان‌های پابلوت و موفق در اجرای این طرح دانست و گفت: در این استان حدود ۷۰۰نفر در طرح پایلوت اشتغال ایجاد شده است.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و توسعه مشاغل جهاد کشاورزی کشور افزود: آنچه که ما به دنبال آن هستیم، کاهش وابستگی متقاضیان به تسهیلات است و تاکید بر توانمندسازی با ارائه مهارت‌های لازم به صورت رایگان.

مدیر سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال جهاددانشگاهی خراسان جنوبی هم گفت: در طرح توسعه مشاغل خانگی، با ارزیابی مزیت هاس استان، ۴۳شغل جمع اوری شد که تولید پوشاک، حوله بافی، تکثیر و پرورش زالوی طبی، پارچه بافی، تولیدعسل، گلیم بافی، جاحیم، قالی بافی، قلمزنی از جمله آنهاست.

ابراهیمی، تعداد کل متقاضیان طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را ۹۶۶نفر اعلام کرد و افزود: ۶برند با عناوین جانای دهقان، برسومه، افرا، سارق، زالو پروران شرق، باران در این طرح ثبت و ۳شبکه پوشاک، عسل و حوله ایجاد شده است.

 

وی از بازگشایی نمایشگاه شرکت تعاونی روستایی زنان سرچاه تازیان از امروز خبر داد و افزود: در این نمایشگاه تولیدات افرادی است که در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی شرکت کردند عرضه خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

گسترش محدوده شهری بشرویه و طبس

در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان جنوبی که امروز به ریاست استاندار برگزار شد مصوب شد، محدوده شهری شهر‌های بشرویه و طبس افزایش یابد.

استاندار در این نشست تاکید کرد نباید مشکل کمبود زمین برای مسکن در روستا‌ها داشته باشیم و باید زمین مورد نیاز در روستا‌ها به افراد واجد شرایط اختصاص یابد.

آقای معتمدیان همچنین افزود: یکی از مهمترین برنامه‌های ما تکمیل طرح‌های عمرانی با پیشرفت زیاد است.

وی همچنین با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی تا ۳۱شهریور فرصت دارند اعتبارات امسال خود را جذب کنند افزود: اگر مدیر دستگاهی اقدام به جذب اعتبار خود نکند به مردم اعلام می‌شود.

استاندار با اشاره به اختصاص ۷هزار و ۵۰۰پنل خورشیدی به استان تا پایان سال گفت: برای توسعه روستا‌ها از خیران باید کمک گرفت.

در این نشست ۳مصوبه در حوزه طرح‌های پژوهشی، الحاق و افزایش محدوده‌های شهری و جذب کامل منابع اعتباری سال۹۸ به تصویب اعضای شورا رسید.

 

 

 

 

مدیر کمیته اطلاع رسانی ستاد استانی مدیریت کرونای خراسان جنوبی بر تشدید اطلاع رسانی خود مراقبتی مقابله با کرونا در فصل پاییز تاکید کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران  نبی زاده مدیر کمیته اطلاع رسانی ستاد استانی مدیریت کرونای خراسان جنوبی در نشست این کمیته گفت: بر اساس پیش بینی متخصصان بیماری‌ های عفونی، همزمان شدن کرونا با فصل پاییز و زمستان و آنفلو آنزای فصلی ممکن است شرایط را بدتر از تابستان و بهار کند.

او با تاکید بر استمرار آگاهی بخشی رسانه‌ ها به جامعه افزود: ضروری است اطلاع رسانی اقدامات پیشگیرانه را در حوزه‌ های مختلف افزایش دهیم و همچنان این هشدار به مردم داده شود که اگر مراقبت لازم را در برابر ویروس کرونا نکنند، شرایط خیلی سخت خواهد شد.

نبی زاده بیان کرد: اطلاع رسانی در حوزه واکسن آنفلو آنزا باید مبتنی بر نظر متخصصان بیماری‌ های عفونی و کارشناسان بهداشت باشد تا آن‌هایی که در اولویت استفاده هستند مانند کودکان زیر ۷ سال، افراد بالای ۶۵ سال و دارای بیماری‌ های زمینه ای، واکسن آنفلو آنزا را دریافت کنند.

مدیر کمیته اطلاع رسانی ستاد استانی مدیریت کرونای خراسان جنوبی همچنین با اشاره به بازگشایی مدارس و حضور نیمه وقت دانش آموزان در کلاس‌ ها عنوان کرد: رسانه‌ ها به ویژه صدا و سیما در این ایام با همکاری آموزش و پرورش، در زمینه تولید محتوا‌های آموزشی بهداشت و تغذیه دانش آموزان اقدام کنند.

او از آموزش و پرورش نیز خواست به دغدغه سلامت دانش آموزان توجه ویژه کنند و به والدین این اطمینان خاطر را بدهند که شیوه نامه‌ های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در مدارس کاملا رعایت می‌شود.

نبی زاده بیان کرد: مدارس هم باید بر نحوه ورود و خروج دانش آموزان نظارت کنند و با رعایت کامل ضوابط بهداشتی، حضور حداقلی دانش آموزان و ضدعفونی مکرر کلاس‌ ها در حفظ سلامت دانش آموزان بکوشند.

محموله پستی حاوی ۲ میلیارد ریال کالای قاچاق توقیف شد/4

فرمانده انتظامی استان گفت محموله پستی حاوی ۲ میلیارد ریال کالای قاچاق در شهرستان بیرجند توقیف شد.

سرهنگ ناصر فرشید اظهار داشت ماموران پلیس امنیت اقتصادی خراسان جنوبی با انجام اقدامات پلیسی از حمل کالای قاچاق در پوشش محموله های پستی از مرزهای شرقی کشور به مقصد استان مطلع شدند و بلافاصله بررسی موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.

فرمانده انتظامی استان خراسان جنوبی افزود: ماموران با حضور نماینده اصل ۲۵ قانون اساسی و حراست پستی استان خراسان جنوبی تعدادی از محموله های پستی را بازدید و ۱۸ بسته پستی مشکوک به قاچاق را کشف کردند.

سرهنگ فرشید تصریح کرد: ماموران در بازرسی از بسته های پستی، اقلام رایانه‌ای، لوازم آرایشی، لوازم یدکی و انواع کالای قاچاق کشف کردند که کارشناسان ارزش اولیه کالای قاچاق کشف شده را بالغ بر ۲ میلیارد ریال برآورد کردند.

برداشت ترش و شیرین های کویر/2-7

اواخر شهریور و اوایل مهر فصل برداشت آلو از باغ های شهرستان زیرکوه است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان جنوبی، زیرکوه شهرستانی که به علت آب و هوای مساعد و برخورداری از کوه‌های مرتفعبرداشت ترش و شیرین های کویر و دشت‌های وسیع برای کاشت و برداشت انواع محصولات مساعد است .
اگر چه اکثر روستا‌های منطقه کوهستانی زیرکوه به کاشت آلو می‌پردازند، اما روستا‌های مناطق سردسیر از جمله مناوند، پیشبر، گمنچ، سورند، شوشک و بقال از مستعد‌ترین نقاط کاشت و برداشت آلو در این شهرستان محسوب می‌شود.
آلو‌ها پس از پوست گیری روی سبد‌های حصیری چیده شده و سبد‌ها روی پشت بام و یا داربست‌هایی که در مقابل تابش مستقیم آفتاب قرار دارند، قرار می‌گیرد.

اکثر آلوی برداشت شده توسط کشاورزان زیرکوه، پس از پوست شدن خشک می‌شوند و به صورت آلو بخارا به بازار عرضه می‌شود.این کار علاوه بر ماندگاری بیشتر سبب می‌شود تا کشاورز بتواند محصول خود را در زمان بهتر و با قیمت مناسب‌تر به فروش برساند.

آلو از لحاظ دارویی نیز ارزش بالایی دارد به طوری که مصرف آلو سبب جلوگیری از افزایش فشارخون، کنترل قندخون و پیش‌گیری از بروز بیماری‌های قلبی ـ عروقی، سرطان، بیماری‌های گوارشی و کاهش چربی می‌شود و نقش بسزایی در سلامت انسان دارد.

سه شنبه های تکریم به روستاهای شهرستان درمیان رسید/2-7
دوازدهمین هفته از اجرای طرح ملی سه شنبه های تکریم، این هفته با تجلیل از خانواده معظم شهدای روستاهای «مسک» و «کوشکک» شهرستان درمیان در استان خراسان جنوبی برگزار شد.

 

حجت الاسلام «ابراهیم سبزه کار» مدیر ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خراسان جنوبی در این دیدارها ضمن گرامیداشت یاد و نام شهیدان انقلاب، هشت سال دفاع مقدس و همچنین شهدای مدافع وطن و حرم اظهار داشت: طرح ملی سه‌شنبه های تکریم که از تیرماه در سراسر کشور آغاز شده است، با هدف تجلیل از خانواده معظم شهدا،‌ جانبازان وایثارگران تا هفته دفاع مقدس اجرا می‌شود.

 

وی اجرای این طرح را بسیار مثبت و موثر توصیف کرد و بر ادامه راه شهیدان در عمل تاکید کرد و گفت: اجرای این طرح برکات زیادی برای فعالان کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در سراسر استان به دنبال داشته و دارد.

۸۸ پرونده تخلف نانوایان در خراسان جنوبی رسیدگی شد/4

۸۸ پرونده تخلف نانوایان در خراسان جنوبی رسیدگی شد

 مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی گفت: با بازرسی‌های انجام شده توسط تعزیرات حکومتی ۸۸ پرونده تخلف نانوایان به علت رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی محکوم به پرداخت ۹۳ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۵۹۶ تومان جزای نقدی شد.

بنابر اعلام اداره کل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی، محمدحسین اشرفی روز چهارشنبه اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی در بخش کالا و خدمات به ۹۶۸ پرونده و در بخش بهداشت و درمان به ۲۱۸ پرونده رسیدگی کرده است.

وی افزود: در این مدت ۲۱۲ پرونده تخلف مربوط به خوار و بار فروشان، ۸۸ پرونده مربوط به نانوایان و ۷۱ پرونده تخلف میوه و تره بار در استان توسط تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی رسیدگی شده است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی گفت: متخلفان ۲۱۲ پرونده مربوط به خوار و بار به علت تخلفاتی از قبیل درج نکردن قیمت کالا، گرانفروشی و ارائه نکردن فاکتور به مبلغ ۱۰۱ میلیون و ۷۴۷ هزار و ۶۶۸ تومان جزای نقدی در حق دولت محکوم شدند.

وی بیان کرد: ۷۱ پرونده تخلف میوه فروشان نیز به علت درج نشدن قیمت کالا، گرانفروشی و ارائه نکردن فاکتور به پرداخت ۱۵ میلیون و ۱۱۶ هزار و ۱۹۰ تومان جریمه منجر شد.

 

ویزیت رایگان ۴۵۰ بیمار در خراسان جنوبی توسط پزشکان اصفهانی/2-7

۴۵۰ بیمار نیازمند در ۳۵ روستای شهرستان خوسف توسط پزشکان اصفهانی ویزیت شدند و داروی رایگان دریافت کردند.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان در گفتگو با خبرنگار صدا و سیما گفت: تیویزیت رایگان ۴۵۰ بیمار در خراسان جنوبی توسط پزشکان اصفهانیم نذر آب ۳ متشکل از پزشکان اصفهانی از روز گذشته در روستای سرچاه عماری شهرستان خوسف مستقر  شدند.
رضایی افزود : از روز گذشته تاکنون ۱۶ بیمار غربالگری بینایی و به مرکز استان ارجاع شدند که با دستور پزشک عینگ رایگان دریافت کردند.

وی گفت : اهدای کمک هزینه جهیزیه شامل یک تخته فرش، یک سرویس چینی و دو تخته پتو برای ۴ نوعروس از دیگر خدمات کاروان نذدر آب ۳ است.

رضایی افزود : اهداء کفش طبی به ۱۵۰ بیمار دارای مشکلات داشتن کف پای صاف از کودکان ۲ تا بزرگسال  و توزیع ۳۰۰ بسته بهداشتی شامل مایع ضدعفونی دست، ماسک، مسواک و خمیردندان و شامپو از دیگر خدمات این کاروان از روزگذشته تاکنون بوده است.

این تیم متشکل از ۳۰ نفر شامل ۱۵ استقرار تیم پزشکان اصفهانی در روستای سرچاه عماری خوسف پزشک، پیراپزشک، دندان پزشک و نیرو‌های داوطلب هلال احمر اصفهان تا فردا در روستای سرچاه عماری خوسف به مردم خدمات می‌دهند.

افزایش جان باختگان کرونا در خراسان جنوبی به 149 نفر/3

تعداد فوتی‌های بیماری کرونا در خراسان جنوبی با ثبت یک مورد جدید به ۱۴۹ نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در گفتگو با خبرنگار صدا و سیما ، با بیان اینکه هم اکنون ۱۶۲ بیمار با علائم بیماری حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند گفت: از این تعداد ۶۱ نفرمبتلا قطعی بیماری کرونا و ۸ نفر از مبتلایان کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.
دهقانی با بیان اینکه حال عمومی ۲ نفر از بیماران کرونایی بستر در بخش مراقبت‌های ویژه وخیم است افزود : متاسفانه با ثبت یک مورد جدید فوت در اثر کرونا در شبانه روز گذشته تعداد فوتی‌ها در اثر بیماری کرونا به ۱۴۹ مورد در خراسان جنوبی رسید.
مدیرکل ‌آموزش و پرورش خراسان جنوبی:
۵۰۰ محتوای آموزشی در خراسان جنوبی تولید شد
واقعی گفت: تابستان امسال ۵۰۰ محتوای علمی، آموزشی و انیمشین در راستای مبارزه با آسیب های اجتماعی در آموزش و پرورش خراسان جنوبی تولید شد.

«محمدعلی واقعی»  در نشست کمیته  فرهنگی و پیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اظهار کرد: توجه ویژه به آموزه های دینی در نظام تعلیم و تربیت اسلامی رمز موفقیت در کاهش آسیب‌های اجتماعی است.

 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به نقش اولیا در کاهش آسیب های اجتماعی،گفت: باید از ظرفیت سمن ها و تشکل های مردمی برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی و کاهش آن در مدارس و سطح جامعه استفاده شود.

 

واقعی ادامه داد: دستگاه‌ تعلیم و تربیت با طراحی و تدوین نقشه راه واحد و استفاده از روش های نوین آموزشی در بستر فضای مجازی به دنبال الگوسازی برای دانش آموز است تا از این رهگذر آنان را در برابر توطئه های ضد فرهنگی و آسیب های اجتماعی بیمه کند.

 

وی با تاکید بر اینکه  آسیب اجتماعی فقط اعتیاد نیست، تصریح کرد: در همه زمینه ها آسیب‌هایی وجود دارد که سلامت جسم، روان، فکر و اندیشه دانش آموزان را تهدید می کند، که معلمان و مدیران مدارس به طور شبانه روز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

بازدید عزیزی مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی، از پیست سوارکاری بیرجند

مسابقات اسب‌دوانی قهرمانی خراسان‌جنوبی جمعه ۲۸ شهریور ماه در دو نژاد دوخون و تروبرد در بیرجند برگزار می‌شود.

در این رویداد ورزشی چابک‌سواران برتر استان های خراسان‌های جنوبی، شمالی و رضوی با حفظ و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به رقابت می‌پردازند.

به همین منظور عزیزی مدیرکل ورزش و جوانان و قطبی معاون توسعه امور ورزش از پیست محل برگزاری رقابت ها بازدید کردند.

برگزاری همایش  انتخاب رشته کنکور سراسری/2

همایش انتخاب رشته کنکور سراسری به همت دانشگاه بیرجند و آموزش و پروررش خراسان جنوبی به صورت مجازی برگزار شد.

سخنرانی و پنل‌های تخصصی در حوزه انتخاب  رشته گروه‌های آزمایشی علوم انسانی، ریاضی و فنی، علوم تجربی، زبان‌های خارجی و هنر توسط اساتید دانشگاه بیرجند را می توان به‌عنوان مهم ترین برنامه‌های اجرا شده در این همایش نام برد.

صدور مجوز فعالیت برای 5 گروه نمایشی/2

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی از صدور مجوز فعالیت برای 5 گروه نمایشی از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد.

سید علی زمزم با بیان این خبر عنوان کرد:گروه رستاک به سرپرستی عباس زنگویی، فلق به سرپرستی مسعود رونقی و شیدایی به سرپرستی علی دشتگرد از شهرستان قاین و تاجمیر به سرپرستی سید فرید فرساد و اتللو به سرپرستی مونا کیانی نژاد از بیرجند مجوز فعالیت دریافت کردند.

وی با بیان این که در حال حاضر 19 گروه نمایشی در استان دارای مجوز فعالیت هستند، خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی ظرفیت بالایی در هنرهای نمایشی دارد و به واسطه این پتانسیل بالقوه توانسته مخاطبان بسیاری را جذب کند و در جشنواره های معتبر نیز بدرخشد.

زمزم افزایش تعداد گروه های نمایشی را عاملی موثر در ارتقاء سطح هنری استان دانست و افزود: هنر نمایش به خوبی با معضلات جامعه آشنا است و می توان از این فرصت برای فرهنگ سازی نیز استفاده کرد.

درخشش دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی/2

دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد رشـته علم اطلاعات و دانش‌شناسی موفق به کسب رتبه‌های تک رقمی شدند.

دکتر محمد جواد هاشم زاده مدیر گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی با اعلام این خبر گفت: زهرا میرزاوند دانشجوی کارشناسی ارشد رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی موفق به کسب رتبه 3 در آزمون دکتری سال 1399 و سحر خراشادی‌زاده دانشجوی کارشناسی رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی موفق به کسب رتبه 7 در آزمون کارشناسی ارشد سال 1399 شدند.

طرح کنترل وزن و چاقی در مدارس خراسان جنوبی اجرا شد/7

معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان جنوبی از اجرای طرح «کوچ» با هدف کنترل وزن و چاقی دانش آموزان دختر و پسر دوره‌های مختلف تحصیلی در مدارس استان خبر داد.

مهدی گلدانی مقدم گفت : با توجه به شیوع کرونا و خانه نشینی دانش آموزان و کم تحرکی برخی از کودکان و نوجوانان در سنین مدرسه را دچار اضافه وزن و چاقی کرده است، از این رو پروژه کنترل وزن و چاقی دانش آموزان از روز گذشته در تمامی مدارس استان اجرایی شده است.
وی دبیران درس تربیت بدنی و مراقبین سلامت مدارس را به عنوان مشاوران تخصصی این طرح عنوان کرد و افزود: در مدارس ابتدائی، آموزگار هر کلاس و در مدارس متوسطه یکی از دبیران هر کلاس به انتخاب مدیر مدرسه مسئول سنجش توده بدنی شده اند.
وی با اشاره به شرایط خاص سال تحصیلی جاری، گفت: اجرای این پروژه به ویژه در شرایط شیوع کرونا، نیازمند مشارکت و همکاری والدین و خانواده‌ها با اولیای مدرسه است.
معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان جنوبی، اندازه گیری قد و وزن و محاسبه شاخص توده بدنی BMi، ارائه مشاوره و توصیه‌های تغذیه‌ای و فعالیت بدنی توسط معلمان تربیت بدنی و مراقبین سلامت را از مهم‌ترین اقدامات اجرایی این طرح کوچ دانست.
وی با بیان اینکه طرح کوچ مهمترین برنامه تحولی حوزه معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان جنوبی در سال تحصیلی جاری به شمار می‌ رود، افزود: دستورالعمل اجرای برنامه‌های پروژه به شهرستان‌ها و مناطق استان ارسال شده است.
گلدانی مقدم اجرای طرح کوچ را مبتنی بر اساس و آموزه‌های سند تحول بنیادین دانست و گفت: با توجه به آثار منفی اضافه وزن و چاقی بر سلامت دانش‌آموزان، معاونت تربیت بدنی و سلامت به عنوان متولی سلامت دانش آموزان با تعریف پروژه کنترل وزن و چاقی تلاش می‌کند، ضمن کنترل اضافه وزن دانش آموزان، با ارائه مشاوره‌های علمی و کاربردی گام موثری در سلامت آنها بردارد.

 

 

 

 

 

پیام رئیس دانشگاه به مناسبت سالروز تاسیس اورژانس ۱۱۵

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه همزمان با بیست و ششم شهریورماه، سالروز تاسیس اورژانس۱۱۵، دکتر محمد دهقانی فیروزآبادی رئیس دانشگاه در پیامی این روز را گرامی داشته و از زحمات پرسنل زحمتکش فوریت های پیش بیمارستانی و اورژانس ۱۱۵ استان خراسان جنوبی،  قدردانی نمود.

متن این پیام به شرح ذیل است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

وَ مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا

تأسیس اورژانس پیش ‌بیمارستانی فرصت ارزشمندی برای احیا و مراقبت‌های نجات‌بخش از بیماران و مصدومان است که از طرف خداوند متعال به همکاران گرانقدر و پرتلاشم در فوریت‌های پزشکی و اورژانس ۱۱۵ هدیه شده است.

ازجمله افتخارات نظام سلامت کشور درزمینه توسعه خدمات سلامت، حضور نیروهای پرتوان اورژانس پیش‌بیمارستانی است که با علم به رسالت حرفه‌ای خود در چرخه نظام سلامت، به‌صورت فعالانه در حفظ جان بیماران و ارتقای سلامت جامعه سهیم شده‌اند.

همکاران عزیز حوزه فوریت‌های پیش‌بیمارستانی استان خراسان جنوبی نیز همواره با توانمندی بالا در ارائه خدمات پیش‌بیمارستانی، توانسته‌اند جهاد گونه در عرصه صحنه‌های سخت وارد عمل شده و مخصوصاً حامی مطمئن حیات مردم عزیزمان در مبارزه شجاعانه با بیماری کرونا باشند.

اینجانب روز فوریت‌های پزشکی و اورژانس را به‌تمامی مدیران، اساتید، دانشجویان و پرسنل فوریت‌های پزشکی و اورژانس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تبریک گفته و از خداوند متعال بهروزی و توفیق روزافزون را برای ایشان مسئلت می‌نمایم.

دکتر محمد دهقانی

رئیس دانشگاه

 

استان خراسان جنوبی بهشت معادن ایران است/2

 

استان خراسان جنوبی بهشت معادن ایران است

 نماینده مردم شهرستان‌های فردوس، سرایان، طبس و بشرویه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خراسان جنوبی ظرفیت‌ها زیادی دارد که آن طور که باید به آن پرداخته نشده است گفت: این استان بهشت معادن ایران است و نیازمند تدوین برنامه جامع است.

حجت‌الاسلام مجید نصیرایی در گفتگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند، اظهار داشت: رهبری معظم انقلاب مجلس یازده را انقلابی‌ترین مجلس دانستند و امید است با اتفاقاتی که تا کنون رقم خورده در تاریخ کشور ماندگار شود.

وی گفت: با وجودی که چند صباحی بیشتر از آغاز به کار مجلس یازدهم سپری نمی‌شود اما در چند حوزه ورود خوبی داشت. مجلس یازدهم در گام اول با ورود جدی خود در حوزه فساد نشان داد که مبارزه با فساد را از خود آغاز کرده است.

نماینده مردم شهرستان‌های فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مجلس یازدهم در بخش طرح خانه‌های خالی ورود خوبی داشته است و از سویی دیگر مباحثی که مربوط به امور اقتصادی است را پیگیری می‌کند و علاوه بر آن در حوزه امور فرهنگی مجلس نیز رویکرد خوبی را آغاز کرده است.

نصیرایی با بیان اینکه بخش زیادی از مشکلات جامعه در بخش فرهنگی تاثیرگذار است افزود: فرهنگ در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت مسئله اصلی برای جامعه است و از سویی دیگر رویکرد فکری فرهنگی باید اصلاح شود.

وی ادامه داد: آنچه که نظام را تا امروز سرپا نگه داشته نگاه فرهنگی است و در کمیسیون فرهنگی مجلس که ماموریت زیادی متوجه آن است نیز روی چند محور از جمله جمعیت و فضای مجازی متمرکز شده است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رهبری درباره جمعیت و فضای مجازی تاکید زیادی دارند تصریح کرد: در موضوف فضای مجازی باید بیشتر کار شود هر چند صحبت‌های که برای فضای مجازی داشتیم طرحها زمان بر است اما باید ظرفیت داخلی در حوزه فضای مجازی را تقویت و حمایت کنیم و ولنگاری در فضای مجازی را محدود کنیم.

نصیرایی با اشاره به ظرفیت‌های استان خراسان جنوبی افزود: غرب استان خراسان جنوبی فرصت‌ها و ظرفیت‌های زیادی دارد آن طور که در بخش‌های مختلف کشاورزی، دامپروری حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

وی از وجود معادن بسیار غنی در استان خبر داد و افزود:  صنایع معادن نه تنها در غرب استان بلکه در کل استان و حتی شرق کشور را می‌تواند متحول کند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: خراسان جنوبی علاوه بر حوزه معادن و صنایع در حوزه گردشگری نیز فرصت‌های زیادی دارد که قابل مقایسه با برخی نقاط کشور نیست.

نصیرایی افزود: با وجود اینکه در طول چهل سال اخیر کارهایی زیادی انجام شده اما هنوز نسبت به ظرفیت‌های استان فاصله زیادی داریم و برای مردم هم زیبنده نیست که با وجود اینکه استانی با ظرفیت‌های بالا داریم اما خانواده‌ها برای مایحتاج اولیه زندگی مشکل داشته باشد.

وی اظهار داشت: باید توسعه اقتصاد و معیشت خانواده‌ها مدنظر باشد که در این راستا محور اصلی حرکت توجه به معادن استان است.

نماینده مردم شهرستان‌های فردوس، سرایان، طبس و بشرویه در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: بزرگترین و اولین نیروگاه برق با سوخت زغال سنگ را از 24 سال قبل در طبس داشتیم که تاکنون در این سالها اشتغال زیادی را ایجاد کرده اما آن طور که باید تاکنون به خوبی به آن توجه نشده است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بارها از خراسان جنوبی به عنوان استانی محروم نام بردیم و این در حالی است که داشته‌های خود را به خوبی تبیین نکرده‌ایم و مسئولان نیز آن طور که باید در به فعلیت رساندن ظرفیت‌ها تلاش نکردند.

نصیرایی گفت: لازم است به یک نقشه راه جامع برسیم نگاهی که تک بعدی نباشد و باید همه بخشها در کنار هم دیده شوند و براساس نقشه راه حرکتی انجام شود و کار دقیق علمی مستند شکل گیرد.

وی با بیان اینکه برای معدن نقشه راه نیاز است افزود: باید برای زغال سنگ طرح جامع تدوین شود و ظرفیت‌های مختلف حمایت شوند و موانع به حداقل برسد تا افراد در چهار چوب قانون و با برنامه فعالیت کنند.

نماینده مردم شهرستان‌های فردوس، سرایان، طبس و بشرویه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در بخش معادن نقطه نقطه استان خراسان جنوبی می‌تواند عسلویه معدنی کشور باشد و اگر از این استان به عنوان بهشت معادن نام ببریم حرف گزافی  نیست چرا که ظرفیت‌های زیادی در حوزه معادن داریم.

نصیرایی افزود: ظرفیت خراسان جنوبی جز زغال سنگ در حوزه‌های  منابع غنی سرب، روی، بنتونیت، سنگ آهن و مس است آن طور که در  سرایان و سه قلعه بنتونیت، در  بشرویه سرب، روی، مس و سنگ آهن را در فردوس و طبس داریم.

 

 

 

از ابتدای امسال صورت گرفت؛

تعهد ۱۶ میلیارد تومانی خیران خراسان جنوبی برای ساخت مدارس

تعهد ۱۶ میلیارد تومانی خیران خراسان جنوبی برای ساخت مدارس

ایسنا/خراسان جنوبی مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی گفت:  از ابتدای امسال ۱۶ میلیارد تومان تعهد داشتیم و پیش‌بینی می‌کنیم بیش از ۳۰ میلیارد تومان تا پایان سال تعهد داشته باشیم.

محمود چاوشان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در راستای پاسداشت و تکریم خیرین طرح‌های متفاوتی را در طول سال اجرا می‌کنیم.

وی با بیان اینکه امسال با شیوع ویروس کرونا نتوانستیم جشنواره خیرین مدرسه‌ساز را برگزار کنیم، افزود: طرح آجر به اجر با هدف و استراتژی جمع سپاری کمک‌های خرد مردمی کلید زده شد.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی با بیان اینکه در این طرح هر خیر به میزان وسع خود در مدرسه‌سازی شریک می‌شود، تصریح کرد: سامانه مهر مدرسه را راه اندازی کردیم که میزان برآورد مصالح در آن نشان داده شده است.

چاوشان با بیان اینکه فرهنگیان در این طرح مشارکت خوبی داشتند، اظهار کرد: در راستای این طرح از کارخانجات و صنوف مختلف نیز یاری می‌طلبیم.

وی بیان کرد: طرح تحولی آجر به آجر، اقدامی نواورانه در راستای جذب خیرین خرد است که امیدواریم با زمینه‌سازی مناسب شاهد تحولی بزرگ در ساخت، توسعه و تجهیز مدارس باشیم.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی اظهار کرد: طی سال گذشته ۲۴ میلیارد تومان جذب تعهد از خیران داشتیم که ۷۰ درصد محقق شده است.

چاوشان یادآور شد: اکنون دغدغه ۱۹۰پروژه عمرانی جاری را داریم که برای اتمام آن حدود ۲۵۰ میلیارد تومان نیاز داریم.

 

 

 

 

 

 

خرماهایی که فرش نخلستان شدند/ دل پردرد خرماکاران از دپوی محصول در سردخانه‌ها

 

دل پردرد خرماکاران بزرگترین شهر خاورمیانه از دپوی محصول در سردخانه‌ها/ خرمای طبس همچنان گمنام است

گروه استان‌ها- خرماکاران خراسان جنوبی این روزها دل پر دردی دارند و نبود قیمت مناسب، بسته‌بندی شکیل و مشتری‌پسند و دپوی محصول در سردخانه‌ها سبب شده محصول با قیمت مناسب به فروش نرسد یا به مصرف دام‌ها برسد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، طبس، بزرگترین شهر خاورمیانه از نظر وسعت است؛ شهری کویری و بسیار گرم که در ایام تابستان به‌ویژه در فصل خرماپزان دمایش به بالای 45 درجه می‌رسد.

بهره‌برداران طبسی در این هوای گرم تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا محصولی شیرین و پرخاصیت را روانه بازار کنند. زن و مرد، بزرگ و کوچک درحال جمع آوری خرما از نخلستان‌های طبس هستند. بهره برداران خرمای طبس این روزها از ضربه کرونا به محصولشان دل پر دردی دارند.

به دعوت یکی از بهره برداران خرما در طبس به خانه‌اش می‌رویم وارد خانه که می‌شویم انباری بزرگ پر از خرما مشاهده می‌کنیم که روز هم انباشته شده و بیشترشان خشک شده و گویا قرار است خوراک دام شوند.

وی گفت: این خرماهایی که می‌بیند محصول سال قبل است. کرونا که آمد محصول بر روی دستمان ماند و مشتری نداشت.

این بهره‌بردار طبسی بیان کرد: به دلیل کمبود سردخانه برای نگهداری خرما در طبس مجبور شدم خرماها را در خانه نگهداری کنیم و شیوع کرونا و کمی مسافر در ایام نوروز سبب شد خرماها خشک شود و امروز آنها را به مصرف دام برسانیم.

وی یادآور شد: امسال در حالی مشغول برداشت محصول جدید هستیم که جایی برای انبار آنها نداریم و هنوز محصول سال قبل در انبارها است و اگر مسئولان فکری برای فروش برندارند خرمای امسال نیز مانند سال گذشته باید به مصرف دام برسد.

وی گفت: متأسفانه خرمای شهرستان در بسته‌ بندی سایر شهرستان‌ها ارسال می‌شود و کسی نام طبس را نمی‌شناسد. با وجود سپری شدن سالها از این مشکل باز هم برندسازی از مشکلات خرماکاران در این شهرستان است.

یکی دیگر از بهره برداران خرما در طبس به خبرنگار تسنیم گفت: خرما میوه‌ای بهشتی و پرخاصیت است اما این روزها این محصول کام ما را شیرین نمی‌کند چرا که قیمت خرما همچنان نامشخص است و هر کسی با یک قیمت آن را خریداری می‌کند و این نامشخص بودن قیمت سبب حضور دلالان در بازار خرما می‌شود.

وی نبود بسته بندی شکیل و مشتری پسند برای خرما را از دیگر مشکلات دانست و عنوان کرد: قرار بود برای حمایت از کشاورز بازارچه محلی برای فروش محصولات کشاورزی در طبس راه اندازی شود اما هنوز این طرح اجرایی نشده است.

این بهره‌بردار ادامه داد: اگر خرمای تولید شده را با قیمت 20 هزار تومان خریداری کنند دلالان با سود 70 تا 80 درصد آن را روانه بازار می‌کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی طبس نیز  با پیش بینی برداشت 3 هزار و 400تن خرما در طبس اظهار داشت: در راستای حل مشکلات بهره برداران خرما در طبس مجوز سه واحد سردخانه هزار تنی در دست اقدام است که  دو مداره است و پس از بهره‌برداری یکی از زیرساخت‌های زنجیره خرما را تکمیل می‌کند.

شهردار شهرستان طبس نیز در پاسخ به وعده بازارچه محلی در این شهرستان گفت: برای حمایت از کشاورز قرار بود بازارچه محلی در طبس راه‌اندازی شود تا محصولات خود را عرضه کنند و در حال حاضر این بازارچه با شش هزار متر در حال احداث است که پیش‌بینی می‌شود تا یک ماه آینده تکمیل شود.

اما علاوه بر مشکلات خرماداران در طبس که قطب اول خرما را در استان است، دومین قطب خرما در خراسان جنوبی نیز خرما داران شهرستان نهبندان از نبود سردخانه برای نگهداری محصول گلایه دارند.

یکی از بهره برداران خرما در نهبندان گفت: عمده مشکلات در این حوزه، نبود بسته‌بندی و سردخانه است و ناچاریم محصول خود را در همان زمان برداشت با هر قیمتی که  از سوی دلال اعلام می‌شود به فروش برسانیم.

مدیر جهاد کشاورزی نهبندان نیز در گفتگو با خبرنگار تسنیم افزود: سطح زیرکشت خرما در این شهرستان 365 هکتار است که 250 هکتار بارور و 115 هکتار غیر بارور است و پیش بینی می‌شود 675 تن خرمای اصلاح شده و بومی برداشت شود.

مالکی افزود: محصول خرمای تولیدی در نهبندان در بازار این شهرستان و استان‌های همجوار به فروش می‌رسد که پیش بینی می‌شود 100 میلیارد ریال عاید خرما کاران شود اما نبود سردخانه و نبود برندسازی از مشکلات خرماداران است.

آن طور که مسئولان در شهرستان طبس می‌گویند نیمی از خرمای تولیدی در طبس در استان مصرف می‌شود و نیمی دیگر نیازمند ساماندهی است و اگر فروخته نشود به ناچار به مصرف دام‌ها می‌رسد و یا به شیره خرما تبدیل می‌شود که باز هم به ضرر کشاورز است.

هرساله به هنگام برداشت خرما مشکلاتی از قبیل نامشخص بودن قیمت، نبود بازار مناسب برای فروش و نداشتن بسته بندی مناسب سبب شده که محصول خرمای استان به قیمت نامطلوب خرماکاران به فروش برسد.

خواسته خرماکاران این است که این وضعیت سر و سامان گیرد و برنامه‌ریزی مدونی برای محصولات که ارزآوری دارد و چرخه نان آوری هزاران کشاورز را به چرخش در می‌آورد  به گونه‌ای باشد که کشاورز کمتر ضرر کند و از طرفی تدابیری اندیشیده شود تا کرونا سبب آشفتگی بازار نشود.

 

 

 

 

 

تولید در بیرجند؛ فروش در بانکوک

تولید در بیرجند؛ فروش در بانکوک

خراسان جنوبی رقیه طالبی، بانویی است که با باور توانمندی را در خود و بانوان اطرافش بارور کرده و توانسته تولیداتش را در خارج از مرزها به فروش برساند.

بانوی کارآفرینی است که از هیچ آغاز کرده و اکنون توانسته بانوان زیادی را به آرزوهایشان برساند. تمام آرزویش، گسترش کار و رویش حس توانمندی در زنان اطرافش است. زنانی که به گفته خودش گاهی از افسردگی رنج می‌بردند و او به آنان‌ کمک می‌کند تا قدرت انگشتان خود را درک کنند و این شاید تمام زندگی یک زن باشد.

او در سال ۸۳ نیز به عنوان کارآفرین برتر شهرستان بیرجند شناخته شده‌ و آرزو دارد دست بانوان بسیاری را بگیرد.

به گزارش ایسنا، زن است اما توانی فراتر از تصور دارد چراکه خود دستش را به زانو گرفته، بلند شده و سعی کرده استعداد خفته دستانش را بیدار کند.

رقیه طالبی، با تلاش‌های بسیار و با همکاری اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاددانشگاهی استان در طرح ملی مشاغل خانگی توانسته کارگاه صنایع‌دستی بانوان روستای سرچاه تازیان و روستای دستگرد را راه‌اندازی کند.

با کمک این بانوی کارآفرین ۴۵ نفر از بانوان در دوره‌های آموزشی شرکت کردند و به گفته خودش از همان ابتدا درصدد بوده شرکت تعاونی برای تولیدات صنایع‌دستی بانوان را راه‌اندازی کند.

شش روستای دستگرد، مرک، رهنیشک، دزگ، میریک را تحت پوشش این تعاونی قرار می‌دهد و بانوان را با تلاش شبانه روزی آموزش می‌دهد.

بانوان علاقمند این روستاها همراه با شروع کار آموزش‌های لازم را به صورت رایگان می‌بینند، بعد از آموزش صنایع تولیدی بانوان را خریداری می‌کنند و به فروش می‌رسانند.

در این کارگاه تولیدی تولیدات پارچه‌بافی، حوله‌بافی، کیف‌های مکرمه، رودوزی‌های سنتی، خیاطی، گلیم‌بافی و پلاس تولید می‌شود.

دومین کارگاهش نیز در مهرماه سال گذشته و با حضور معاون اول رییس جمهور افتتاح شد و اکنون حدود  ۱۶۰ نفر در این دو کارگاه مشغول کار هستند.

به گفته خودش سعی دارد که در هر روستای تحت حمایتش کارگاه صنایع‌دستی را به همراه آموزش رایگان و فروش تولیدات بانوان راه‌اندازی کرده و تولیدات صنایع‌دستی دیگر بانوان را نیز که عضو تعاونی نیز نیستند خریداری و برای آنان به فروش برساند.

می‌گوید در حال حاضر برای بازاریابی و فروش محصولات مشکلی نداریم و سفارشات خوبی نیز گرفته‌ایم، اما برای تهیه مواد اولیه با توجه به وجود واسطه‌گری مشکلات زیادی وجود دارد.

این بانوی فعال برای معرفی محصولات به مخاطبان سعی کرده بروز بوده و تنوع کاری داشته باشد.

تاکنون در دو نمایشگاه کشوری در تهران و نمایشگاه استانی در بیرجند شرکت داشته‌ و حتی پا را فراتر از مرزهای ایران نیز گذاشته و محصولاتش را در آن سوی مرزها به فروش رسانده. آوازه تولیداتش در کشورهای دیگر پیچیده و سعی کرده مروم این کشورها را با برند ایرانی آشنا سازد.

به گفته خودش پاسکاری برای دریافت مجوز کارگاه بسیار زیاد بوده که توجه مسئولان را می‌طلبد. اکنون برخی از افراد برای ایجاد کارگاه صنایع‌دستی تسهیلات دریافت می‌کنند، اما متاسفانه کارگاهی را ایجاد نمی‌کنند.

او آرزو دارم دست‌های بسیاری را بگیرد و زندگی بانوان را از رخوت و سستی نجات دهد، رویای اون این است که افراد اطرافش توانمندی‌های خود را درک کرده و با هدفی متعالی زندگی کنند که این راز خلقت خداوند است.

این بانوی کارآفرین سال گذشته به عنوان پیشران طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در مقر منطقه‌ای سازمان ملل در آسیا و اقیانوسیه در بانکوک حضور یافت.

او هنرش را که همان پارچه بافی با دست است در کشور دیگر به نمایش گداشت تا نشان دهد بانوی ایرانی توان دارد با تلاش به هرجا که خواست برسد.

این بانوی هنرمند بیرجندی از آرزوهایش گفت و از گسترش کارش، از زندگی‌هایی که می‌بخشد و زنانی که از افسردگی نجات می‌یابد و قدرت انگشتان خود را درک می‌کنند و این شاید تمام زندگی یک زن باشد.

 

 

 

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی:

جذب پزشک متخصص با نظارت سخت گیرانه‌ای پیگیری می‌شود

جذب پزشک متخصص با نظارت سخت گیرانه‌ای پیگیری می‌شود

بیرجند- نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس گفت: جذب پزشک متخصص در خراسان‌جنوبی را با نظارت سخت گیرانه‌ای پیگیری می‌کنیم و نمی‌گذاریم در این زمینه تبعیضی رخ دهد.

سلمان اسحاقی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: کمیسیون‌های مجلس در بحث و بررسی لوایح و طرح‌ها همیشه نیاز به یک نگاه کارشناسانه حقوقی دارند تا مسائل از بُعد حقوقی نیز مورد بررسی و دقت قرار گیرد.

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی بیان‌کرد: در این راستا کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درخواست حضور یک عضو حقوقدان در این کمیسیون را کرده بود.

اسحاقی ادامه‌داد: همچنین از طرف دیگر در حوزه بهداشت و درمان موضوعات مرتبط با نظام پزشکی نیز ابعاد حقوقی را به همراه دارد و همه این مسائل در کنار هم باعث شد که با موافقت خود من از کمیسیون حقوقی و قضائی به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بروم.

شهرستان‌های با جمعیت بالا مجهز به امکانات پزشکی شوند

وی با اشاره به اینکه امیدوارم در این کمیسیون بتوانم پیگیر خواست‌ها و مشکلات مردم خراسان‌جنوبی در حوزه بهداشت و درمان باشم، افزود: یکی از درخواست‌های مردم این است که شهرستان‌های با جمعیت بالای استان را چون مرکز خراسان‌جنوبی مجهز به امکانات بهداشتی و درمانی ویژه‌تری کنیم.

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: وقتی که مردم از شهرستان‌های مختلف خراسان‌جنوبی برای درمان به بیرجند مراجعت می‌کنند، هم متحمل هزینه بیشتری می‌شوند و هم اتفاقات جاده‌ای ناخوشایندی در این بین رخ می‌دهد.

اسحاقی با اشاره به ملاقات خود با معاونت درمان وزارت بهداشت، اظهار کرد: در این دیدار تأکید کردم جذب پزشک متخصص در استان خراسان‌جنوبی را با نظارت سخت گیرانه‌ای پیگیری می‌کنیم و نمی‌گذاریم در این زمینه تبعیضی رخ دهد.

وی با اشاره به کمبود برخی از متخصصین در شهرستان‌های خراسان‌جنوبی بیان کرد: به عنوان مثال در مرکز استان با هزار و ۲۰۰ مادر باردار ۱۳ پزشک متخصص زنان و زایمان وجود دارد ولی در شهرستان‌ها این رقم متناسب با جمعیت مادران باردار و زنان آن مناطق نیست که این مشکل باید رفع شود.

متخصصین حوزه بهداشت و درمان نباید تنها در مرکز استان مستقر باشند

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: متخصصین حوزه بهداشت و درمان به هیچ وجه نباید تنها در مرکز استان مستقر باشند.

وی اظهار کرد: اگر می‌خواهیم متخصصین در مناطق محروم خراسان‌جنوبی تمایل به اقامت داشته باشند باید از جنبه‌های مختلف امتیازاتی برای آنان در نظر بگیریم و پانسیون‌ها و محل سکونت خوبی برای آنان تدارک دیده شود.

اسحاقی یادآور شد: از همه متخصصین پزشکی درخواست می‌کنم که نگاه خواست و ویژه‌ای به مناطق محروم خراسان‌جنوبی داشته باشند و مطمئن باشند که مردم این این دیار افرادی قدرشناس و مهمان‌نواز هستند

گسترش چتر درمان اعتیاد در خراسان جنوبی

گسترش چتر درمان اعتیاد در خراسان جنوبی

در حال حاضر ۸۶ مرکز درمان و کاهش آسیب اعتیاد در خراسان جنوبی فعالیت دارند که ۱۴ هزار و ۷۵۰ نفر زیرپوشش این مراکز هستند و این چتر درمان در حال گسترش است.

به گزارش ایرنا اعتیاد به مواد مخدر از چالش‌های مهم مخاطره‌آمیز سلامت عمومی محسوب می‌شود که همه گروه‌های جمعیتی و سنی را تهدید می‌کند و زمینه‌ساز بروز بسیاری از آسیب‌ها و انحرافات اجتماعی است.

اعتیاد فقط جنبه فردی و شخصی ندارد و علاوه بر تهدید سلامت جسم و روان افراد در جنبه‌های اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی جامعه نیز آثار زیانبار و جبران ناپذیری بر جای می‌گذارد.

امروز شیوع مواد مخدر، تنوع و سهولت دسترسی به آنها در کنار کاهش سن معتادان بر دامنه تبعات اعتیاد افزوده زیرا اعتیاد یک پدیده مخرب چندوجهی است که مسائل خانوادگی، فرهنگی و نیز اقتصادی جامعه در بروز و تشدید آن نقش موثری دارند.

خراسان جنوبی با قرار گرفتن در نوار مرزی شرق ایران و داشتن مرزهای طولانی با افغانستان و همچنین برخورداری از کویر به دلیل اینکه مسیر باصرفه برای سوداگران مرگ محسوب می‌شود، یکی از آسیب‌پذیرترین نواحی در مقابله با قاچاق مواد مخدر است و یکی از خطوط مقدم مبارزه با مواد مخدر به شمار می‌رود.

با وجود قاچاق و ترانزیت مواد مخدر از پهنه وسیع خراسان جنوبی اما میزان آلودگی در این استان به دلایل مختلف از جمله فرهنگ و تدین حاکم بر منطقه و پیشینه آموزشی، کم بوده هرچند این پدیده مانند سایر مناطق کشور آسیب‌های جدی در این استان نیز به دنبال دارد.

در سال‌های اخیر کاهش پنج آسیب اجتماعی مهم در اولویت کار دولتمردان و دستگاه‌های ذیربط قرار گرفت که اعتیاد یکی از این موارد است.

در حال حاضر ۲ میلیون  ۸۰۰ هزار معتاد در کشور وجود دارند که ۱۹ هزار نفر متعلق به خراسان جنوبی است که از این تعداد در حال حاضر ۱۴ هزار و ۷۵۰ نفر زیر پوشش مراکز درمانی هستند.

امروز کودکانی که باید دوران شیرین کودکی خود را سپری کنند به دلیل عدم رعایت مسائل اخلاقی، انسانی و اسلامی از سوی والدین قربانی می‌شوند، در این خصوص نیز از ابتدای امسال ۱۰۰ کودک در خراسان جنوبی درمان رایگان شدند.

همچنین از ابتدای امسال، ۹۸ نفر معتاد متهاجر از سطح شهرها جمع‌آوری و از خدمات مراقبتی تبصره ۲ ماده ۱۶ بهره‌مند شدند.

با توجه به شیوع ویروس کرونا تمام اقدامات پیشگیری از اعتیاد دستگاه‎های عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی از طریق فضای مجازی دنبال می‌شود چرا که به اعتقاد کارشناسان در همان فضایی که سودجویان دخانیات و مواد اعتیادآور را تبلیغ می‌کنند باید از همان فضا برای تبلیغ پیام‌های پیشگیرانه استفاده کرد و در حقیقت در فضای مجازی باید از آموزش‌ها به مثابه واکسن اعتیاد استفاده کرد تا جوانان کمتری به دام اعتیاد بیفتند.

درمان ۱۰۰ کودک و ۹۸ معتاد متجاهر

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی گفت: خانواده‌ها باید توجه کنند که خطر مواد مخدر کمتر از کرونا نیست و امروزه یکی از پنج آسیب مهم، اعتیاد است.

محمدرضا حسنی مقدم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: در پنج ماه ابتدای امسال ۳۴ تن انواع مواد مخدر در استان کشف شده که تریاک، حشیش، هرویین، شیشه، مرفین، گراس و پیش‌ساز از مهمترین مواد کشف شده است.

وی با بیان اینکه امروزه استکبار جهانی و معاندان نظام با بهره‌گیری از شبکه‌های سایبری و ماهواره‌ای اقدام با ترویج نگرش‌های غلط در بین جوانان و نوجوانان می‌کنند افزود: مدارس و محیط‌های کار از مهمترین مکان‌های مورد نظر معاندان است.

وی اظهار داشت: اکنون ۸۶ مرکز درمان و کاهش آسیب اعتیاد در استان فعالیت دارند که ۱۴ هزار و ۷۵۰ نفر زیر پوشش این مراکز هستند.

حسنی مقدم با بیان اینکه از ابتدای امسال ۱۰۰ کودک معتاد زیر ۱۸ سال با ارائه خدمات و پذیرش توسط برخی بیمارستان‌ها، درمان رایگان شدند، ادامه داد: همچنین در این مدت ۹۸ نفر معتاد متهاجر از سطح شهرها جمع‌آوری و از خدمات مراقبتی تبصره ۲ ماده ۱۶ بهره‌مند شدند.

وی با بیان اینکه متاسفانه روند افزایشی تقاضای مواد مخدر در دنیا بسیار بالا است، افزود: در حال حاضر بیش ۸۰۰ نوع ماده مخدر داریم که موارد استفاده از آن حتی در بین جوانان و نوجوانان افزایش یافته که این موضوع بسیار نگران کننده است.

پیشگیری از اعتیاد در فضای مجازی

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی عنوان کرد: افزایش تولید مواد صنعتی در کشور سبب نگرانی است زیرا بسیاری از افراد تمایل به مصرف همزمان و ترکیبی دارند.

حسنی مقدم نرخ شیوع مواد مخدر را در کشور ۵.۴ و در خراسان جنوبی ۳.۷۸ بیان کرد و گفت: در حال حاضر ۲ میلیون  ۸۰۰ هزار معتاد در کشور وجود دارند که ۱۹ هزار نفر مر بوط به این استان است که باید اقدامات پیشگیرانه در این زمینه تشدید شود.

وی خسارت‌های بهداشتی، اجتماعی، فرهنگی، امنیتی، اقتصادی و سیاسی را از مهمترین پیامدهای مصرف مواد مخدر دانست که در جامعه، بزه‌کاری، همسر آزاری، کودک آزاری، طلاق و نزاع از مهمترین نتایج آن است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ما در موضوع مواد مخدر مباحث فرهنگی و پیشگیری، درمانی و بحث اشتغال را دنبال می‌کنیم، افزود: در سال جاری ۵۳ طرح فرهنگی و پیشگیری در استان در حوزه‌های مختلف تهیه کرده ایم.

حسنی مقدم تولید محتوای پیشگیرانه و پخش از صدا و سیما، طرح یاریگران زندگی، اجرای تفاهم‌نامه «نه به اعتیاد» با همکاری جمعیت هلال احمر، برگزاری کارگاه‌های مجازی آموزشی، نمایشگاه‌های پیشگیری از اعتیاد و عقد تفاهم‌نامه با ورزش و جوانان برای توسعه و تجهیز خانه‌های ورزش روستایی را از مهمترین اقدامات پیشگیرانه ستاد مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی ذکر کرد.

وی گفت: اولین برنامه حوزه پیشگیری و فرهنگی تلاش در جهت توقف ورود افراد جدید به حوزه مواد مخدر و اعتیاد بوده و حوزه‌های درمان و کاهش آسیب در قدم بعدی قرار دارد.

حسنی مقدم اظهار داشت: در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا بیشتر اقدامات پیشگیرانه دستگاه‌های عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر استان از طریق فضای مجازی دنبال می‌شود.

فعالیت ۲۸ مرکز درمان و کاهش آسیب

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: اعتیاد به مواد مخدر به هر دلیل یکی از جدیدترین آسیب‌ها و معضلات در جامعه پیش روی ما است که نسل جوان و سلامت جوامع بشری را به مخاطره انداخته است.

علی عرب ‌نژاد افزود: مبارزه جدی و تاثیرگذار با مواد مخدر نیازمند هم‌افزایی و همکاری همه دستگاه‌ها و اجرایی کردن مصوبات ستاد مبارزه با مواد مخدر است.

وی گفت: در جامعه باید به گونه‌ای اطلاع‌رسانی شود تا اعتیاد همچون کرونا برای مردم حساسیت ایجاد کند و برای ریشه‌کن شدن آن تلاش کنند.

وی با بیان اینکه در زمینه پیشگیری و درمان اعتیاد ۲۸ مرکز درمان و کاهش آسیب توسط بخش غیردولتی با رویکرد اجتماعی فعالیت می‌کنند، اضافه کرد: از این تعداد ۱۳ مرکز سرپایی، ۹ مرکز اقامتی بهبودی میان مدت، یک مرکز اجتماع درمان مدار از نوع اقامتی بلندمدت و پنج مرکز کاهش آسیب در استان فعالیت دارند.

وی افزود: این مراکز توسط تشکل‌های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد اداره می‌شوند در کنار رویکردهای درمانی، حمایت‌های اجتماعی و صیانت اجتماعی از آسیب‌دیدگان جامعه و خانواده توسط بهزیستی به طور کامل در این مراکز انجام می‌شود.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه با شیوع کرونا در مراکز تجمعی از جمله مرکز ماده ۱۵ پذیرش معتادین نداشته‌ایم اضافه کرد: اما از ابتدای امسال در مراکز سرپایی این نهاد هزار و ۹۰۵ معتاد از خدمات مختلف از جمله مشاوره و دارویی استفاده کرده‌اند.

عرب‌ نژاد گفت: از ابتدای امسال ۹۸ نفر از معتادین متجاهر از سطح شهرها جمع آوری در مراکز تبصره ۲ ماده ۱۶ پذیرش شده‌اند.

وی اظهار داشت: از ابتدای سال جاری پنج میلیارد و ۱۸۹ میلیون ریال به مراکز حوزه درمان و کاهش آسیب در زمینه یارانه درمان معتادین و ساماندهی معتادان متجاهر و توانمندسازی افراد درگیر اعتیاد اختصاص یافته است.

عرب‌ نژاد با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۰ براساس طرح شیوع شناسی مصرف مواد مخدر در خراسان جنوبی میزان شیوع ۲.۶۰ بود که میانگین کشوری در همان سال ۲.۶۵ بوده است، عنوان کرد: همچنین در سال ۱۳۹۵، میزان شیوع مصرف مواد ۲.۳۶ در استان و در کشور میزان شیوع ۴.۲۸ برآورد شده است.

وی ادامه داد: فراوانی ماده مصرفی برابر آخرین شیوع شناسی استان در سال ۱۳۹۵ با ۴۲.۷ از نوع تریاک بوده است.

عرب‌ نژاد گفت: دفتر پیشگیری از اعتیاد یکی از دفاتر تخصصی معاونت امور توسعه پیشگیری استان است که از سال ۱۳۸۶ رویکرد اجتماع محور را به عنوان روشی برای فعالیت در محلات شهری و روستایی با هدف پیشگیری از اعتیاد اجرا می‌کند.

وی افزود: این دفتر در سال ۱۳۹۸ در ۵۸ محله فعال بوده و با کمک تسهیلگران بخش غیر دولت فعالیت‌هایی در زمینه کاهش عوامل خطر و افزایش عوامل محافظ در فرد و خانواده و جامعه انجام داده است.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی برگزاری ۲۰۴ کارگاه آموزشی و پیشگیری برای هفت هزار و ۳۵۲ نفر، برگزاری ۵۶ نمایشگاه، توزیع سه هزار و ۳۴۷ نسخه بسته آموزش پیشگیری و برگزاری ۱۳ همایش پیشگیری از اعتیاد از مهمترین اقدامات پیشگیرانه در زمینه اعتیاد در سال گذشته بیان کرد.

وی اظهار داشت: این فعالیت‌ها در ابتدای سال ۱۳۹۹ با توجه به شرایط ناشی از گسترش ویروس کرونا به صورت فعالیت در فضاهای مجازی و تبلیغات محیطی صورت گرفته است و از جمله اقدامات موثر این دفتر استفاده از کلیپ‌های آموزشی ویژه فضاهای مجازی که از تولیدات سازمان بهزیستی کشور است، بوده است.

وی عنوان کرد: از برنامه‌های دیگر سال ۹۹ این دفتر معرفی وآگاه‌سازی خط ملی اعتیاد “۰۹۶۲۸” است که این خط در زمینه مشاوره پیشگیری و درمان اعتیاد فعالیت می‌کند و استفاده از خدمات این خط رایگان است.

عرب‌ نژاد گفت: این خط هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۹ شب آماده پاسخگویی و مشاوره به افرادی است که درباره اعتیاد، داروها و نحوه استفاده از آن سوال دارند و نشانی نزدیک ترین مراکز درمانی ترک اعتیاد را ارئه می‌کند.

وی از دیگر طرح‌های اجرایی این دفتر طرح مصون سازی خانواده محور به خصوص کودکان زیر سن دبستان در برابر اعتیاد ذکر و اضافه کرد: این طرح در مهد های کودک استان اجرا  و خانواده‌ها، محور تمامی آموزش‌ها هستند.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: این طرح در ۲۱ مهد کودک استان در سال ۹۸ اجرایی شده و هزار و ۲۴ نفر از والدین آموزش‌های لازم را فرا گرفتند.

عرب ‌نژاد از دیگر طرح‌های اجرایی دفتر پیشگیری از اعتیاد طرح محله پاک با هدف پیشگیری از اعتیاد در زنان و کودکان عنوان کرد و افزود: زنان و کودکان قشری هستند که ممکن است از زندگی با فرد معتاد آسیب دیده و بعضا دچار اعتیاد شوند لذا این طرح با هدف کاهش این آسیب‌ها اجرا می‌شود.

وی عنوان کرد: این طرح در سال گذشته در ۱۵ محله استان اجرا شد و سه هزار و ۸۲۰ نفر از خدمات طرح بهره‌مند شدند.

 

 

 

 

 

 

بازدید استاندار خراسان جنوبی از طرح‌های عمرانی شهر آبیز/2

بازدید استاندار خراسان جنوبی از طرح‌های عمرانی شهر آبیز

استاندار خراسان جنوبی از پروژه بهسازی ورودی شهر آبیز و پروژه احداث زیرساخت‌های کمپ گردشگری در این منطقه بازدید کرد.

 پروژه بهسازی ورودی شهر آبیز که از مصوبات سفر استاندار به شهرستان مرزی زیرکوه است، به متراژ ۲.۵ کیلومتر در ورودی شهر در حال اجراست.

اجرای این پروژه ۶ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که در حال حاضر ۵۰۰ میلیون تومان آن از محل اعتبارات شهرستانی تامین شده است.

جدول‌گذاری و زیرسازی یک لاین از این محور انجام شده و از یک ماه آینده توسط راه و شهرسازی آسفالت می‌شود که با اجرای این محور، ۲ بخش بافت قدیم شهر و شهرک آبیز به هم متصل می‌شوند.

ورودی آبیز از نقاط حادثه‌خیز شهرستان زیرکوه است و بهسازی آن تسهیل در تردد خودروها، ایمنی شهروندان (پنج هزار نفر اهالی شهر و مسافران) و ارتقای محور را به همراه دارد.

پروژه احداث زیرساخت‌های کمپ گردشگری آبیز نیز از مصوبات سفر استاندار خراسان جنوبی به شهرستان زیرکوه است که با تامین ۲۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات شهرستان، پروژه برقرسانی به کمپ گردشگری کلید خورد.

تامین روشنایی این کمپ در قالب یک هزار و ۱۰۰ متر شبکه برق و یک  پست هوایی، ۵۲۵ میلیون تومان اعتبار نیاز دارد.

تامین اعتبارات مورد نیاز برای اجرای سایر زیرساخت‌های کمپ گردشگری آبیز از محل اعتبارات ملی و از حوزه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیشنهاد شده است.

اجرای آلاچیق، نورپردازی محوطه، احداث کافی شاپ و چند چشمه سرویس بهداشتی از امکانات پیش بینی شده برای این مجموعه است.

کمپ گردشگری در منطقه کوهستانی جنب کوه شاسکوه و در بالادست قنات آبیز به عنوان پرآب ترین قنات شهرستان زیرکوه با هدف جذب گردشگر احداث می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی، امام جمعه و فرماندار زیرکوه و شماری از مسوولان در این بازدید «محمد صادق معتمدیان» را همراهی کردند.

 

 

 

 

۱۴ طرح عمرانی برای عشایر نهبندان اجرا شد/2

۱۴ طرح عمرانی برای عشایر نهبندان اجرا شد

مدیر امور عشایر شهرستان نهبندان گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۴ طرح عمرانی و خدماتی برای عشایر این شهرستان با اعتبار یک میلیارد و ۷۹۴ میلیون تومان اجرا شده است.

محمد جهان بین روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح‌ها از محل اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده اجرا شده و از این تعداد تاکنون ۹ طرح با اعتبار ۹۹۴ میلیون تومان به اتمام رسیده است.

وی بیان کرد: همچنین پنج طرح با اعتبار ۸۰۰ میلیون تومان در دست اجرا است که به زودی به اتمام می‌رسد و در مجموع ۳۸۰ خانوار عشایری از مزایای آنها برخوردار می‌شوند.

مدیر امور عشایر نهبندان احداث سرویس بهداشتی، مرمت چشمه و قنات، احداث بند خاکی، خرید و نصب توربین بادی، بهسازی چاه مالداری و مرمت ایل راه را از مهمترین طرح‌های اجرایی برای عشایر این شهرستان مرزی ذکر کرد.

وی گفت: همچنین از ابتدای سال جاری در راستای برق‌رسانی به عشایر، ۱۴ دستگاه پنل خورشیدی با اعتبار ۲۶۵ میلیون تومان خریداری و در محلات عشایری نصب شده است.

جهان بین با بیان اینکه دولت نگاه ویژه‌ای به عشایر به عنوان قشر زحمتکش دارد و با ارائه خدمات در بخش‌های مختلف از آنان حمایت می‌کند گفت: تمام تلاش ما این است که با ارائه خدمات بهتر به عشایر و ارائه زیرساخت‌ها بخشی از دغدغه‌های این قشر زحمتکش را رفع کنیم.

سه هزار و ۱۹۲ خانوار عشایری در شهرستان نهبندان زندگی می‌کنند و بیش از ۱۸۰ هزار راس دام را در این منطقه مرزی پرورش می‌دهند.

بهلولی، محمودی، کرده‌ای، اردونی، جمال‌زهی، یوسف‌زهی، آخوندی، نخعی و نوری از جمله اقوام عشایر نهبندان هستند که به مناطق ییلاقی تگ سهلو، دشت شورآب میان کوه، کوه باران، دشت چاهداشی و میغان کوچ می‌کنند.

 

 

 

 

معاون دادگستری خراسان‌جنوبی مطرح کرد:

اماکن جرم‌خیز در خراسان جنوبی تخریب می‌شود

اخطار به مالکان بناهای نیمه کاره در بافت فرسوده بیرجند

جمعیت چهکند و دستگرد در حاشیه شهر بیرجند ۵ برابر شد3-7

جمعیت چهکند و دستگرد در حاشیه شهر بیرجند ۵ برابر شد

 

معاون دادگستری خراسان‌جنوبی بااشاره وقوع آسیب های اجتماعی در بناهای نیمه کاره بافت فرسوده بیرجند گفت: در صورت عدم تعیین تکلیف بنا از سوی مالکان با مجوز قانونی اقدام به تخریب خواهد شد.

حجت‌الاسلام یدالله وحدانی‌نیا صبح چهارشنبه در دومین کارگروه پیش‌بینی و پیشگیری از گسترش بافت‌های ناکارآمد شهری خراسان‌جنوبی اظهار کرد: درک عمق آسیب‌های اجتماعی رخ داده در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد در یک بازدید میدانی میسر می‌شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: در یک بازدید میدانی از محلات و بافت‌های ناکارآمد در سطح شهر بیرجند به وضوح مشاهده کردیم که چگونه برخی از این مناطق تبدیل به پاتوق افراد معلوم الحاد و معتادین شده است.

وحدانی‌نیا ادامه‌داد: البته در برخی از مناطق و بافت‌های فرسوده دستگاه‌های اجرایی در قالب طرح جامع اقدام مشترک اقدامات بسیار ارزشمندی انجام داده‌اند که قابل تقدیر و تشکر است.

وی افزود: در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری مالکین در زمین‌های خود بناهایی را نیمه‌کاره و یا فرسوده رها کرده که این بناها نیز تبدیل به محلی برای اقدامات خلاف و پاتوق معتادین شده که اعتراض سکنه را نیز به همراه داشته است.

اخطار به مالکین بناهای نیمه‌کاره و فرسوده در بافت‌های ناکارآمد

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی گفت: باید این مناطق شناسایی و در یک بازده زمانی مشخص به مالکین آن برای تعیین تکلیف فرصت داده شود و در صورتی که مالکین اقدام خاصی انجام ندهند با همراهی شهرداری و دادستانی و با استفاده ظرفیت‌های قانونی تخریب شود.

وحدانی‌نیا ادامه‌داد: در همین بافت‌های ناکارآمد شهری اگر بناهایی وجود دارید که از حیث تاریخی، فرهنگی و میراثی ارزشمند است میراث فرهنگی باید نسبت به احیاء آن اقدام کند.

وی افزود: همچنین در حاشیه شهر بیرجند چون دستگرد و مناطق اطراف آن باید بنگاه‌هایی که در حوزه تنظیم قول نامه‌ها و کاربری زمین اقدامات خلاف انجام می‌دهند، شناسایی و تذکر جدی به آنان داده شود.

همچنین در این جلسه هادی شاهوردی، نماینده فرمانده بیرجند بیان‌کرد: مجموع بافت‌های هدف بازآفرینی در شهر بیرجند حدود ۶۵۴ هکتار است که ۷۴ هزار نفر در این مناطق زندگی می‌کنند.

تعریف ۸۳ پروژه برای مناطق هدف بازآفرینی در بیرجند

وی با اشاره به طرح جامع اقدام مشترک دستگاه‌های اجرایی برای مناطق هدف بازآفرینی و بافت‌های فرسود، اظهار کرد: در این مناطق برای یک دوره پنج ساله ۸۳ پروژه با پیش‌بینی اعتبار یکصد میلیارد تومان تعریف شده است.

نماینده فرماندار بیرجند یادآور شد: برای منطقه خیرآباد بیرجند سند توسعه تدوین و ۳۳ پروژه با ۷۰ میلیارد تومان برای آن تعریف شده است.

شاهوردی با اشاره به اینکه برای منطقه ۱۷ شهریور بیرجند نیز هشت پروژه تعریف شده است، گفت: مجموع پروژه‌ها برای مناطق هدف بازآفرینی در شمال شهر بیرجند نیز ۲۲ پروژه است.

جمعیت چهکند و دستگرد در حاشیه شهر بیرجند ۵ برابر شد

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی گفت: روستاهای «دستگرد» و« چهکند» با نرخ رشد پنج برابری جمعیت نسبت به شهر، بیشترین رشد را در چند سال گذشته در حریم شهر بیرجند داشته‌ است.

قاسم تنها روز چهارشنبه در نشست کارگروه پیش بینی و پیشگیری از گسترش بافت‌های ناکارآمد ذیل ستاد استانی بازآفرینی شهری که در دادگستری خراسان جنوبی برگزار شد افزود: کانون‌های ساخت و ساز در روستای دستگرد به علت حریم‌ها محدود شده و در ارتباط با چهکند ساخت و سازها را در ضلع غربی داشتیم که ساماندهی شده است.

وی گفت: در بحث تثبیت مالکیت در روستاها که بنیاد مسکن تاکنون اقدام کرده اسناد زیادی در روستاها ثبت و یک‌ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان برای طرح هادی در چهکند هزینه شده است.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی اظهار داشت: تاکنون ۵۱۶ واحد مسکونی در چهکند ساخته و واگذار شده و در زمینه تملک زمین تاکنون ۶۴ هزار قطعه زمین تامین و ۹۷۲ قطعه واگذار کردیم.

وی تصریح کرد: در روستای دستگرد هم بیش از ۲ میلیارد تومان هزینه و ۵۳۰ واحد مسکونی ساخته شده است.

تنها گفت: در محدوده چهکند روند ساخت و سازها به سمت دانشگاه کشاورزی است که باید از قرارگیری این اراضی در بطن روستا ممانعت شود.

اجرای قانون کاداستر مطالبه جدی است

مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان جنوبی گفت: در دوره جدید مدیریت قوه قضاییه یکی از مطالبات جدی اجرای قانون کاداستر است در بازه زمانی سه ساله تعریف شده که دولت همراهی خوبی در تخصیص اعتبارات داشته است.

غلامرضا شهریاری اظهار داشت: جذب این اعتبارات موضوعی نیست که فقط سازمان ثبت در استان‌ها به تنهایی بتواند انجام دهند بلکه این مهم باید با همکاری و هم‌افزایی به طور کامل انجام شود.

وی بیان کرد: همکاری خوبی در خراسان جنوبی در این زمینه آغاز شده و نقشه‌های قابل توجهی از روستاها توسط بنیاد مسکن ارایه شد.

شهریاری ادامه داد: در همین مدت سه میلیون هکتار از اراضی منابع طبیعی جانمایی شد و تثبیت این نقشه‌ها زیربنایی برای اجرای کاداستر است که انتظار داریم دستگاه‌هایی هم که املاک دارند به جهت تثبیت نقشه‌ها اقدام لازم را انجام دهند.

وی گفت: در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر هم اعتباراتی برای به روزرسانی نقشه‌ها تخصیص داده شده است که امیدواریم از این ظرفیت به خوبی استفاده شود.

عشایر و اهمیت تثبیت جمعیت در مرز

معاون توسعه و عمران اداره کل امور عشایر خراسان جنوبی گفت: بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۸۷ جمعیت عشایر استان ۱۵ هزار و ۷۷۶ خانوار در قالب ۵۸ طایفه با ۱۳ درصد جمعیت استان است.

محمد علی توسلی افزود: هفت درصد جمعیت عشایر کشور در خراسان جنوبی قرار دارد که چهارمین استان کشور در زمینه جمعیت عشایر هستیم.

وی ادامه داد: حدود ۳۰ درصد محصولات دامی و ۳۵ درصد صنایع دستی را عشایر تولید می‌کنند و در زمینه مرزبانی فعال هستند.

وی اظهار داشت: ۸۰ درصد جمعیت عشایر در مناطق مرزی حضور فعال دارند که در کنار همراهی با نیروهای امنیتی با خشکسالی و مشکلات معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند.

معاون توسعه و عمران اداره کل امور عشایر خراسان جنوبی بیان کرد: توانمندسازی عشایر و آشنایی آنها با تولید و تلفیق آن با هنر بومی باید هدف ایجاد بهره‌وری تولید و اشتغال در خانوارهای عشایر باشد تا زمینه بهبود معیشتی برقرار شود.

وی اظهار داشت: پس از سربیشه دومین شهرستان عشایری استان نهبندان است که ۳۲۷ محدوده عشایری دارد.

وی ادامه داد: در بحث توانمندسازی عشایر در منطقه نه، میغان و بندان از ابتدای سال آبرسانی به ۱۴ منطقه عشایری مورد توجه قرار گرفته که بیش از ۲۸۰ خانوار و هزار و ۴۵ نفر از این خدمات بهره مند و ۱۶ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.

توسلی گفت: پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به شرکت‌های تعاونی و تسهیلات ارزان قیمت یکساله به ۳۱ خانوار عشایری، آبرسانی آب شرب به خانواده‌های عشایری و ساخت هزار کیلومتر آزادراه عشایری از مهمترین اقدامات است.

وی تصریح کرد: به جهت توانمندسازی عشایر پنل خورشیدی به سرپرستان خانوار تعلق می‌گیرد و علاوه بر این عشایر متقاضی طرح پرورش شتر با اعتبار مورد نیاز سه میلیارد تومان، طرح دام سبک با ۵۰ طرح و مشاغل خانگی با اعتبار ۵۰۰ میلیون تومان هستند که امیدواریم محقق شود.

 

 

 

 

پروازهای فرودگاه بیرجند افزایش یافت2-3

پروازهای فرودگاه بیرجند افزایش یافت

 مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی گفت: پروازهای فرودگاه بین‌المللی شهید کاوه بیرجند از ۲۶ به ۲۸ پرواز در هفته افزایش یافت.

عظیم طهماسبی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از برنامه‌هایی که در سال‌های اخیر با پیگیری مدیریت استان برای فرودگاه مرکز استان دنبال شده، افزایش پروازها و حضور شرکت‌های هواپیمایی در خراسان جنوبی است.

وی اظهار داشت: بر همین اساس نخستین پرواز شرکت هواپیمایی کارون ایر با فوکر ۱۰۰ امروز ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه از تهران به مقصد بیرجند با ۷۵ نفر مسافر انجام شد و ساعت ۹ و ۲۰ دقیقه نیز فرودگاه بیرجند را با ۷۷ مسافر به مقصد تهران ترک کرد.

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی گفت: پرواز این شرکت هواپیمایی در حال حاضر روزهای چهارشنبه انجام می‌شود.

وی ادامه داد: شرکت‌های هواپیمایی ماهان، ایران ایر و ایرتور نیز در روزهای هفته از فرودگاه بیرجند به مقاصد تهران و مشهد پرواز دارند.

طهماسبی گفت: با اعلام برنامه زمستانه پروازهای شرکت ایران ایر احتمال افزایش پروازها وجود ندارد.

 

 

 

 

محکومیت ۶۲۰میلیون ریالی متهمان قاچاق سیگار4

متهمان پرونده‌های قاچاق در خراسان جنوبی به پرداخت ۶۲۰میلیون ریال جزای نقدی در حق دولت محکوم شدند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان گفت: مأموران ایست و بازرسی گلشن شهرستان فردوس هنگام کنترل خودرو‌های عبوری به سه دستگاه اتوبوس مشکوک شده که پس از توقف بازرسی‌ های لازم  از خودروها انجام شد.
محمدحسین اشرفی افزود: در بازرسی از سه خودرو تعداد ۱۹۰هزار و ۶۰۰نخ سیگار قاچاق کشف شد.
وی گفت: متهمان به همراه پرونده برای سیر مراحل قانونی به اداره تعزیرات حکومتی شهرستان فردوس معرفی شدند.
اشرفی افزود: پس از بررسی پرونده در شعبه و گرفتن پاسخ استعلامات از گمرک و محرز شدن تخلف، متهمان علاوه بر ضبط کالا‌های مکشوفه به پرداخت جزای نقدی در حق دولت محکوم شدند.
وی گفت: پس از ابلاغ رای و پیگیری‌های اجرای احکام، دادنامه‌های صادره با رعایت تشریفات قانونی اجرا و تمام جرایم وصول شد.
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان افزود: هر شخص که مرتکب تخلف خرید، فروش، حمل یا نگهداری کالا‌های قاچاق مجاز مشروط شود علاوه بر ضبط کالا معادل یک تا سه برابر ارزش کالا جریمه نقدی می‌شود.

 

 

افزایش ۶۰ درصدی سرویس‌های آب رسانی به روستا‌ها2-3

سرویس‌های آب رسانی به مناطق روستایی خراسان جنوبی امسال در مقایسه با پارسال ۶۰ درصد افزایش یافت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان در گفتگو با خبرنگار صدا و سیما گفت: از ٰاز آغاز امسال تاکنون ۱۱ هزار و ۶۱۱ سرویس آب به حجم ۱۳۶ هزار و ۹۵۵ مترمکعب آب به روستا‌های استان انجام شد.
امامی افزود: این تعداد سرویس آب به ۴۱۷ روستا با ۱۶ هزار و ۷۵۹ خانوار ارسال شد.
وی ا افزایش تعداد ناوگان آبرسانی سیار، افزایش حجم آب حمل شده با ضرب العجل استاندار، جلوگیری از تجمع مردم برای دریافت آب و پیشگیری از شیوع کرونا و نیاز آبی بیشتر روستا‌ها در تابستان را از علل افزایش سرویس‌های آبرسانی در سال جاری عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گفت: سرانه هر خانوار از ۸۹ لیتر در روز از پارسال به ۱۲۰ لیتر در روز در سال جاری افزایش یافته است.وی گفت: هم اکنون از ۱۸ تانکر سیار موجود در روستاهای استان ۹ تانکر نیازمند تعویض و از ۵۴۶ تانکر ثابت در روستا‌ها ۱۷۰ تانکر دارای عمر بالا و نیازمند تعویض هستند.

امامی از کمبود ۴۵ تانکر ثابت و ۸ تانکر سیار در روستا‌های استان خبر داد.

تحقق وعده رئیس بنیاد مستضعفان کشور به مردم شهرستان درمیان/2

قولی که رئیس بنیاد مستضعفان ۷ ماه پیش در سفر به شهرستان درمیان برای واگذاری اراضی کشاورزی و مسکونی داده بود محقق شد.

به گزارش  باشگاه خبرنگاران جوان مردم درمیان پارسال در خصوص واگذار نشدن زمین‌ های کشاورزی به مسکونی بنیاد مستضعفان گلایه‌مند بودند. موضوعی که باعث شد اواخر پارسال فتاح رئیس بنیاد مستضعفان کشور به درمیان سفر کند و وقول رفع آن در کمترین زمان را داد.

فتاح رئیس بنیاد مستضعفان کشور گفت: برخی از مشکلات مردم حل شده، اما بخش اعظمی هنوز حل نشده باقی مانده است که برای حل آنها باید برنامه ریزی کرد.

او افزود: بنا این است که زمین‌ های بنیاد مستضعفان در خراسان جنوبی به نفع مردم و کار‌هایی که خیر مردم در آن است استفاده شود.

حالا بعد از گذشت هفت ماه از سفر فتاح به این شهرستان مشکل واگذاری اراضی رفع شده است.

مسئولان استان نیز به این شهرستان سفر کردند تا با بررسی زمین‌ های بنیاد مستضعفان در این سفر تعیین تکلیف کنند.

در این نشست مقرر شد تا به اهالی واجد شرایط شهر اسدیه به طور رایگان ۳ هزار متر مربع زمین کشاورزی در روستا‌های طاغان و دره عباس، ۶ هزار و ۵۰۰ متر مربع زمین با کاربری درمانی، ۵ هزار متر مربع با کاربری ورزشی و ۲۴ هکتار زمین دیگر که در تملک بنیاد مستضعفان بود واگذار شود.

تکلیف ۳ هزار قطعه دیگر از اراضی شهر اسدیه تا پایان امسال مشخص خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + چهارده =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور