پیام شهروند

سلام خسته نباشید به مسولین که واقعا حق الناس و بیت المال نمی شناسند خدا وکیلی تو معصومیه بعد سرعت گیر کی یک سرعت گیر دیگه نصب میکنه با این آسفالتای نمونتون واقعا پروفسرین ها کدوم دانشگاه مدیر پروژه هاتون درس خوندن ماهم بریم

با سلام
18سال پیش ماشینم زورگیری شده اماهنوزبلاتکلیفم

بسم الله/سلام علیکم.خداقوت.ضمن تشکرصمیمانه اززحمات جنابعالی وهمکاران عزیزتان/خواهشمندیم برای”بیمه قالیبافان روستایی”گزارشی تهیه کنید

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

اخبار خراسان جنوبی / احداث مسکن اقشار کم درآمد در اولویت برنامه‌های استان قرار دارد

احداث مسکن اقشار کم درآمد در اولویت برنامه‌های استان قرار دارد
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: احداث مسکن اقشار کم درآمد از سال گذشته در اولویت برنامه‌های استان قرار داشته است.

میر جعفریان با بیان این مطلب در بازدید از روند ساخت مسکن اقشار کم درآمد در روستاهای میریک و دارج از توابع بخش مرکزی بیرجند خاطر نشان کرد: با وجود مشکلات فراوان، طی یک سال گذشته موضوع ساخت و تکمیل ۱۰ هزار واحد مسکونی اقشار کم درآمد از دیگر پروژه ها مستثنی شده و در صدر برنامه ها قرار داشته است.

وی ادامه داد: به جهت تأکید استاندار، موضوع تأمین تسهیلات، مصالح و… مورد نیاز این واحدها بدون وقفه ادامه داشته است.

معاون استاندار، استفاده از توان و ظرفیت های مردمی را از علل موفقیت پروژه مسکن اقشار کم درآمد عنوان کرد و گفت: این که مردم برای احداث واحدها، پای کار آمدند سبب شد، سرعت اجرای کار بالا برود.

میرجعفریان افزود: کاهش هزینه های تمام شده، کم شدن میزان پرت مصالح و… از مزایای اجرای کار توسط خود مردم می باشد.

وی متذکر شد: تأمین زیرساخت های آب، برق و گاز نیز از تکالیف دستگاه های اجرایی برای این واحدهاست.

 

 

 

 

 

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی:
جامعه روحانیت مبارز اولویت های خود در مبارزه با استکبار را مشخص کند
آیت الله عبادی با تاکید بر اینکه جامعه روحانیت مبارز کارشناسان انقلاب هستند، گفت: باید مواضع و اولویت های خود در مبارزه با استکبار جهانی را مشخص کنند.

آیت الله «سید علیرضا عبادی»  در جلسه اعضای جامعه روحانیت مبارز استان با اشاره به سالروز شکست مفتضحانه امریکا در  صحرای طبس، اظهار کرد: در پنجم اردیبهشت سال  59 دشمن برا آزادی گروگان های خود بسیار دقیق عملیاتی نظامی را طراحی کردند و حتی وضعیت آب و هوا را نیز سنجیدند اما به اذن خدا شن ها در آن صحرای تاریک طبس برای حفاظت از انقلاب الهی امام خمینی (ره) مامور و جنود خدا شدند و امیدواریم امروز ما ناسپاسی کمتر کنیم.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: اکنون نیز در گام دوم انقلاب، صحنه خاطرات ابتدای انقلاب تداعی می شود که طرح و نقشه دشمن چه بود اما چه شد؛ آنها از دو سال قبل تا آبانماه ۹۸ نیز سخنشان این بود که دیگر ۱۳ آبان، ۹ دی و ۲۲ بهمنی نخواهد بود و فتنه های به اسفندماه کشیده خواهد شد و دیگر انتخاباتی صورت نخواهد گرفت اما چه شد؟ دشمن هرگز به اهداف شوم خود نرسید.

 

آیت الله عبادی افزود: دشمن برای اینکه صورت مسئله را پاک و تسویه حساب کنند به خیال خود دست به کار بزرگی زدند و سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همراهانشان را شهید کردند اما چه شد؟ نقش شهادت سردار سلیمانی در سطح کشور، منطقه و جهان بیش از ۴۰ سال جهاد آن مرد بزرگ بود.

 

وی ادامه داد: دشمنان جمهوری اسلامی فتنه های بسیاری برای عدم برگزاری انتخابات در ایران طراحی کردند اما همه این توطئه ها نقش برآب شد و دست خداوند در  این مسئله مشهود است.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه اگر کرونا ویروس آزمایشگاهی باشد بیشتر شواهد و قراین آن به سمت امریکا است، تصریح کرد: دلیل ایجاد و شیوع این ویروس برای این بود که بعد از آن همه تحریم و فشار، ایران را زمین گیر کنند، اما اکنون خودشان زمین گیر شدند.

 

به گفته وی برای مردم ما بصیرت بیشتری حاصل شد که آنچه که رهبر حکیم انقلاب بر روی مسئله اقتصاد مقاومتی و کاهش وابستگی به نفت تاکید داشتند امروز خودش را نشان داد چرا که امروز کارشناسان می‌گویند در ارزان شدن قیمت نفت ایران کمترین ضرر را به همین دلیل خواهد کرد اما نرخ نفت آمریکا به منفی ۳۷ رسیده است که از نظر قانونی نمی‌توانند بهره برداری را تعطیل کنند و از طرف دیگر هم انباری برای جمع آوری ندارند لذا پول می دهند تا تخلیه کنند.

 

آیت الله عبادی با بیان اینکه درصد گسترش شیوع کرونا در امریکا وحشت‌زا است، گفت: در چنین شرایطی عده ای افراد مسلح طرفدار ترامپ برای کوبیدن مردم نسبت به اعتراض، دست به اسحله می زنند.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در هر زمانی که برای این کشور مشکلی پیش آمده، دست غیب الهی همراه این ملت بوده است و باید شکرگذار باشیم، گفت: شکر عملی همین بازسازی و احیای سیستم جامعه ی روحانیت مبارز است که کارشناسان انقلاب و دین هستند.

 

وی افزود: جامعه روحانیت مبارز مورد اعتماد مردم بود که اجمالا در هر مسائل پیش رو در هر مقطعی، نظر جامعتین برای مردم حجت بود، اما عده‌ای از جامعه روحانیت شهید شدند، عده ای رحلت کردند و عده ای نیز آسیب دیدند که باعث شد تا نقش جامعه روحانیت مبارز کمرنگ شود.

 

آیت الله عبادی با بیان اینکه آیت الله موحد کرمانی از جمله بزرگانی بودند که جایگاه ایشان و برادرشان در قبل و بعد از انقلاب مشخص بود، ادامه داد: امروز تصمیم بر بازسازی این جامعه روحانیت مبارز گرفته شده است و بر این اساس اقدامات مقدماتی نیز صورت گرفته و آنچه نیز تاکنون در استان خراسان جنوبی صورت گرفته کار بسیار زیبایی بوده است.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: بعد از اتمام مرحله تشکّل، درخواست ما این است جامعه روحانیت مبازر مواضع و اولویت های خود در مبارزه با استکبار جهانی را مشخص کنند.

 

وی بیان کرد: جامعه روحانیت مبارز، جامعه کارشناس است نه حزب؛ اگر مواضع خود را تعیین کند مواضع سیاسی انقلاب را تعیین می کند نه اینکه مثل یک حزب یک گروه را تعیین کند، لذا ستاد مرکزی باید شبهاتی که برخی ها مطرح می کنند را رفع کند.
آیت الله عبادی در پایان تاکید کرد: باید جامعه روحانیت مبارز با تعیین مواضع و اولویت های خود به صورت یکنواخت عمل کنند تا اگر زحمتی کشیده می شود در جامعه موثر باشد.

 

 

 

 

98سال تحقق آرزوهای دیرینه خراسان جنوبی 

 استاندار خراسان جنوبی با اشاره به 

اتصال به شبکه راه آهن باید با قوت بیشتری پیگیری شود.مهمترین اقدامات دولت در سال ۹۸ گفت: اتصال به شبکه راه آهن ، عملیات اجرایی ۴۲۰ کیلومتر بزرگراه، تدوین سند سازگاری با شرایط کم آبی به عنوان اولین استان کشور، افتتاح ۵۰ ایستگاه دیجیتال در مناطق روستایی و صعب العبور استان با همکاری سازمان صداوسیمای خراسان جنوبی ، تحت پوشش قرار گرفتن ۶۵۰ روستا به اینترنت پرسرعت ، جذب ۳۶ میلیارد تومان اعتبار برای احیاء ، مرمت و بازسازی قنات های استان ، بیابان زدایی ۶ هزار هکتار ، گازرسانی به ۳۰۰ روستا و ۷۰۰ واحد تولیدی و صنعتی ، تامین مسکن برای متقاضیان واجد شرایط ، احداث ۱۰۰ سازه خاکی در مناطق مختلف استان و انجام زیرساخت‌های مربوط به طرح هاب منطقه‌ای شتر از جمله اقداماتی است که سال گذشته در استان انجام شد.
معتمدیان همچنین اولویت‌های استان را در سال ۹۹ برشمرد و افزود: پیگیری طرح اتصال به شبکه راه آهن با جدیت بیشتر، برخورداری ۴۰۰ روستای دیگر از نعمت گاز، تکمیل و تحویل همه ۱۰ هزار واحد مسکن به متقاضیان تا دو  یا سه ماه آینده، افتتاح مرحله اول زیرساخت‌های طرح هاب منطقه‌ای شتر با حضور رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، توسعه نهالکاری در استان و اتمام عملیات اجرایی کاشت ۵ میلیون اصله نهال تا هفته دولت، تثبیت اشتغال پایدار، توسعه جاده‌های دسترسی بین مزارع، توسعه شیلات، برخورداری همه مدارس شهری و روستایی از سیستم‌های گرمایشی استاندارد و حذف تمام مدارس کانکسی بالای ۱۰ نفر تا پایان شهریور و اتمام ساخت ۲۴۰ کلاس آموزشی در مقاطع مختلف شهری و روستایی تا پایان امسال از برنامه‌های پیشرو در سال ۹۹ است.

 

 

 

 

 

 

سرعت بخشی به ساخت موزه صحرای طبس در دستور کار است

بیرجند – ایرنا – مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان ‌جنوبی گفت: ساخت موزه صحرای طبس محل واقعه پنجم اردیبهشت و شکست حمله نظامی آمریکا، به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس واگذار شده است که به روند کارها سرعت خواهد بخشید.

سرهنگ پاسدار غلامرضا فلاحی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۲۳ اسفند ۸۸ ساخت موزه بین‌المللی استکبارستیزی در صحرای طبس به تصویب مقام معظم رهبری رسید و  در این موزه تلاش شده از دستاوردهای همه نهضت‌های آزادی‌بخش و فرهنگ مقاومت و ادبیات پایداری سایر ملل برای توسعه فرهنگ ایثار و شهادت و استقامت در برابر استکبار جهانی استفاده شود.

وی واقعه پنجم اردیبهشت ۵۹ در طبس را از وقایع عبرت آموز تاریخ عنوان کرد و گفت: طرح ساخت یک موزه در محل حادثه و یک مجتمع رفاهی در نزدیکی مسجد شکر از مدت‌ها قبل مد نظر بوده است.

وی با اشاره به ساخت مسجد شکر در صحرای طبس بیان کرد: این مسجد زمانی که شهرستان طبس جزو استان یزد بود، ساخته شد و اکنون با همکاری آستان قدس رضوی یک مجتمع بین راهی در محل این مسجد ساخته خواهد شد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی گفت: مابقی بخش‌های موزه صحرای طبس از جمله مجموعه تالار، مرکز نگهداری اسناد و سایر بخش‌ها تاکنون حدود ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که ساخت آن از نیمه دوم سال گذشته در تعهد موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قرار گرفت و به روند کارها سرعت خواهد بخشید. ‌

وی افزود: همچنین سال گذشته ۱۰۰ میلیون تومان از سوی استاندار خراسان ‌جنوبی برای محوطه‌سازی و بهبود وضعیت سرویس‌های بهداشتی در صحرای طبس اختصاص یافت.

سرهنگ فلاحی گفت: تاکنون چهار میلیارد تومان برای ساخت موزه صحرای طبس هزینه و بسیاری از اسناد مانند لاشه‌های هواپیما از تهران به طبس منتقل شده است.

وی اظهار داشت: سایر اسناد مانند عکس‌ها و روزنامه‌های باقیمانده از آن ایام و مصاحبه‌های انجام شده پس از واقعه طبس جمع‌آوری شده که پس از اتمام ساخت موزه در تالاری به نام اسناد در معرض دید علاقه‌مندان گذاشته می‌شود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان ‌جنوبی ادامه داد: کتابی با عنوان تاریخ شفاهی واقعه صحرای طبس در حال تدوین است و ساخت ۲ نرم‌افزار مستند واقعه طبس و نرم‌افزار بازدید مجازی از محل حادثه از جمله اقدامات انجام شده در این زمینه است.

وی با بیان اینکه هر سال مراسم باشکوهی برای گرامیداشت واقعه پنجم اردیبهشت و سالروز شکست حمله نظامی آمریکا به ایران برگزار می‌شد گفت: امسال با توجه به شرایط پیش آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا، مراسم گرامیداشت مجازی بود و روز گذشته با همکاری حوزه هنری ویژه برنامه گرامیداشت سالروز شکست مفتضحانه آمریکا در صحرای طبس به صورت مجازی شامل سرود، شعرخوانی و بیان خاطراتی از این واقعه پخش شد.

فلاحی گفت: امروز هم ویژه برنامه‌ای به همین مناسبت از شبکه‌ افق و شبکه استانی خاوران پخش شد که گفت و گو با همسر شهید محمد منتظر قائم (اولین فرمانده سپاه استان یزد) و افرادی که روز بعد واقعه در صحنه حضور داشتند از جمله بخش‌های این مستند بود.

صحرای طبس در فاصله ۱۳۰ کیلومتری محور طبس – یزد قرار دارد که آمریکایی‌ها با ورود به این منطقه قصد آزادی جاسوسان خود را در تهران داشتند ولی چند فروند هواپیما و بالگرد نظامی آنها بر اثر وقوع توفان شن و امدادهای الهی از بین رفت و دچار شکست سختی شدند.

 

 

 

سهم ورزشکاران خراسان جنوبی در مهار کرونا با اهدای خون

بیرجند – ایرنا – مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی گفت: تعدادی از ورزشکاران استان هفته جوان امسال در حرکتی منسجم خون خود را به بیماران نیازمند اهدا کردند که در ماه مبارک رمضان هم ادامه خواهد داشت.

حسن عزیزی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: جامعه ورزش استان همواره بالاترین آمار اهدای خون را داشته است و برای اهدای خون در حال حاضر نیز مکاتبه‌ای با هیات‌های ورزشی خواهیم داشت تا برنامه‌های خود را اعلام و در یک زمان بندی مشخص در پایگاه‌های انتقال خون حضور یابند و خون خود را اهدا کنند.

وی بیان کرد: به واسطه شیوع کرونا در چند ماه قبل استقبال از اهدای خون کاهش یافت که با اطلاع رسانی و آگاهی بخشی خوبی که در رسانه‌ها انجام شد دوباره اهدای خون افزایش یافته است.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی گفت: سازمان انتقال خون از نهادهایی است که دستورالعمل‌های بهداشتی در آن با دقت و حساسیت زیاد رعایت می‌شود و انتقال فرآورده‌های خونی به سالم‌ترین شکل انجام می‌شود و شهروندان نباید در این خصوص نگرانی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه اهدای خون، اهدای زندگی است افزود: در شرایط فعلی اهدای خون در دستور کار جامعه ورزش و هیات‌های ورزشی در ماه مبارک رمضان است.

عزیزی اظهار داشت: ۴۸ هیات ورزشی در استان، ۳۲۲ هیات ورزشی در شهرستان‌ها،۲۱۶ باشگاه ورزشی خصوصی، ۲ مرکز تخصصی مشاوره، ۳۵ سازمان مردم نهاد و ۳۰ هزار ورزشکار سازمان یافته داریم که ظرفیت بزرگی در همه حوزه‌ها به خصوص اهدای خون و کمک به نیازمندان هستند.

وی گفت: برنامه‌ریزی منسجم درخصوص اهدای خون برای جامعه ورزشی استان پیش بینی شده و هیات ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی استان در این زمینه پیشگام است که از دیگر هیات‌های ورزشی هم تقاضا داریم در این کار خیرخواهانه مشارکت کنند و در بخش اداری نیز همکاران ما حضور لازم را دارند.

 

 

 

 

 

 

 

بیانیه موزه بین المللی استکبارستیزی طبس

در صحرای طبس ، شـن‌ها مـامور خدا بودند

موزه بین المللی استکبارستیزی طبس به مناسبت سالروز واقعه طبس در بیانیه‌ای با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر به ویژه شهید منتظر قائم، واقعه طبس را نماد امداد غیبی الهی دانست.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان جنوبی در این بیانیه آمده است…در صحرای طبس، شن‌ها مامور خدا بودند.

بسمه تعالی
“در صحرای طبس، شن‌ها مامور خدا بودند” امام خمینی (ره)

درست ۴۰ سال پیش در چنین روزی، زبده‌ترین کماندو‌های آمریکایی با مدرن‌ترین هواپیما‌ها و بالگرد‌های خود با هدف ضربه زدن به انقلاب نوپای اسلامی ایران و آزادی جاسوسان در بندشان طی عملیاتی پیچیده وارد عمق خاک کشور شده و در محلی که امروز با نام “موزه بین المللی استکبارستیزی صحرای طبس” شناخته می‌شود فرود آمدند. همه چیز برای انجام این عملیات مهیا به نظر می‌رسید و مقامات کاخ سفید با همکاری عوامل نفوذی خود در ایران از ماه‌ها قبل خود را برای آن آماده کرده بودند، اما آن‌ها در محاسباتشان از نیروی ریزدانه‌های شن که با مشیت الهی به پا خواسته و همچون پر کاه بالگرد‌های غول پیکرشان را در هم کوبید غافل مانده بودند. امداد غیبی، این بار در صحرای طبس به یاری جمهوری اسلامی ایران آمد و شکست ذلت باری بر ارتش پر ادعای آمریکا تحمیل کرد. این واقعه نشان داد که هیچ نیرویی برتر از قدرت خداوند نیست و چهره پلید شیطان بزرگ را بیش از پیش آشکار ساخت.
با بازخوانی این واقعه پس از گذشت چهار دهه، به خوبی می‌توانیم سابقه شکست راهبرد‌ها و سیاست‌های آمریکا در قبال کشورمان را مرور کنیم. بیش از چهل سال خباثت و کینه توزی که خود را به اشکال مختلف در طی سالیان بروز داد؛ گاهی با حمایت از تروریست‌ها و عناصر تجزیه طلب، گاهی به شکل نظامی در دوران ۸ سال دفاع مقدس، گاهی با فعالیت‌های جاسوسی و خرابکارانه و گاهی در قالب تحریم‌های اقتصادی. اما جمهوری اسلامی ایران با یاری خداوند متعال، در سایه توجهات حضرت ولی عصر (عج) و درایت مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای (مدظله العالی)، از یکایک این آزمون‌ها سربلند بیرون آمده و این دشمنی‌ها نه تنها باعث تضعیف کشور نشده بلکه خودباوری، عزت نفس و اقتدار را برای جمهوری اسلامی ایران به ارمغان داشته است.
امروز، موزه بین المللی استکبار ستیزی صحرای طبس مکانی است مستند برای یادآوری این خاطرات؛ یادمانی که نه تنها برای ایرانیان، بلکه برای تمامی ملت‌های آزادیخواه جهان در برگیرنده روایت‌هایی عبرت انگیز و پند آموز است. اینجا، محلی است برای یادآوری واقعیت “آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند”.

 

اجرای طرح هاب شتر در خراسان جنوبی شتاب می‌گیرد

 استاندار خراسان جنوبی گفت: با زیرساخت‌های مناسبی که از سال گذشته به واسطه هماهنگی دستگاه‌های اجرایی برای اجرای طرح هاب منطقه‌ای شتر در استان صورت گرفته، سرعت کار در سال جاری افزایش خواهد یافت.

 محمدصادق معتمدیان در جلسه بررسی آخرین وضعیت تفاهم‌نامه هاب شتر افزود: تولید ثروت و افزایش درآمد مردم از مهمترین پیامدهای اجرایی شدن این طرح در استان است.

وی گفت: طرح هاب منطقه‌ای شتر از سال گذشته و طی تفاهم‌نامه‌ای بین ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، وزارت جهاد کشاورزی و استانداری در استان خراسان‌ جنوبی عملیاتی شد.

استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: روند اجرا و پیشرفت فیزیکی کار در نهبندان، حکایت از جدیت همه حوزه‌ها در نهایی شدن مفاد تفاهم‌نامه دارد.

وی مهمترین مؤلفه‌های مدنظر در این تفاهم‌نامه را بالفعل کردن بخشی از ظرفیت‌های بالقوه استان برشمرد و گفت: اقلیم مناسب استان، تسلط مردم به شغل آبا و اجدادی و انگیزه آنها به ادامه این حرفه از جمله عواملی است که می‌تواند به موفقیت طرح کمک کند.

معتمدیان با تاکید بر اینکه تحقیقات علمی نشان داده که از شیر شتر می‌توان ۷۰ فرآورده تولید کرد، متذکر شد: با استفاده از همین پتانسیل می‌توان ثروت ایجاد کرد و مهمترین دغدغه فعلی که همان کم درآمد بودن مردم استان است را رفع کرد.

وی حذف بروکراسی‌های اداری و تسهیل شرایط برای بهره‌مندی افراد متقاضی از خدمات طرح را از مهمترین تکالیف مدیران دستگاه‌های اجرایی در جریان تحقق طرح هاب شتر عنوان کرد و گفت: تحقق این طرح و همچنین واردات دام اصلاح نژاد شده، غنی سازی ذخیره دام استان را در پی خواهد داشت.

استاندار خراسان جنوبی در این جلسه که با حضور نماینده منتخب مردم شهرستان‌های قاینات و زیرکوه، نماینده ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری و جمعی از مدیران استان برگزار شد، از متولیان اجرای طرح هاب منطقه‌ای شتر خواست ضمن سرعت بخشیدن به روند اجرای کار در شهرستان نهبندان، نسبت به تامین زیرساخت‌های لازم برای ادامه پروژه و اجرای فاز بعدی در شهرستان زیرکوه نیز اقدام شود.

بنابر این گزارش در طرح هاب منطقه‌ای شتر، زنجیره کاملی از احداث مزارع پرورش شتر تا ایجاد واحدهای تولیدی گوشت، شیر، شیرخشک، روغن، صابون و حتی ریسندگی پشم شتر دیده شده که در صورت تحقق کامل، می‌تواند خراسان جنوبی را به عنوان قطب پرورش شتر و تولید محصولات فرآوری شده تبدیل کند.

 

 

 

 

امیر حسنخانی تشریح کرد
روایت حمله نظامی آمریکا به طبس / ۴۰سال تحقیر آمریکا از حمله طبس تا بحران کرونا
نماینده مردم طبس در مجلس با بیان اینکه آمریکا در حادثه طبس حقیرانه شکست سنگینی را متحمل شد تاکید کرد: اوج این حقارت را امروز در ناتوانی مقامات این کشور در مبارزه با ویروس کرونا نیز شاهد هستیم.
حمله طبس

محمدرضا امیرحسنخانی با یادآوری سالروز شکست حمله نظامی آمریکا به ایران در طبس، با بیان اینکه شکست آمریکا در طبس، این منطقه را بین المللی کرد ، گفت: بعد از حمله و شکست آمریکا به طبس بودند که مردم دنیا این منطقه را شناختند.

نماینده مردم فردوس، سرایان، طبس، بشرویه در مجلس شورای اسلامی در تشریح واقعه حمله نظامی آمریکا با بیان اینکه آمریکا در این اقدام با شکست مفتضحانه ای روبرو شد گفت: در آن مقطع اوایل انقلاب و بعد از گروگانگیری اعضای سفارت آمریکا، آمریکایی ها حرکتی را آغاز و در نتیجه آن نیروها و بالگردهای خود را در طبس مستقر کردند تا از آنجا به تهران آمده و گروگان ها را آزاد کنند.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی آمریکایی ها برای اجرای پروژه خود به منظور آزاد سازی گروگان ها به خوبی پیش رفته بود ادامه داد: اما در نهایت آمریکایی ها با یک واقعه غیرقابل پیش بینی در کویر یعنی طوفان شن در شب مواجه شدند که باعث شده کنترل هواپیماهای خود را از دست داده و تعداد بسیار زیادی از کماندوهای خود را از دست بدهند و در نهایت با باقی گذاشتن یکسری تجهیزات و هواپیماهای خود، با تعدادی دیگر از هواپیماها بازگردند.

امیرحسنخانی با یادآوری اینکه در آن مقطع بنی صدر رئیس جمهور کشور بود، حادثه طبس را پرژه ای هماهنگ شده توصیف کرد و افزود: متاسفانه بعد از این حادثه دستور دادند تا صحرای طبس از سوی نیروی هوایی جمهوری اسلامی بمباران سهمگینی شود که در نتیجه آن فرمانده سپاه یزد که در حال خارج کردن اسناد از هواپیماهای باقی مانده بود و تعدادی دیگر از برادران سپاهی به شهادت رسیدند.

وی با بیان اینکه آمریکا از همان زمان تا به امروز به انواع و اقسام شیوه ها در پی ضربه زدن به جمهوری اسلامی است گفت: مقامات آمریکایی در طول چهل سال گذشته از هیچ تلاشی برای به زانو در آوردن ایران دریغ نکردند که نمونه آخر آن تحریم های هوشمند و جنگ اقتصادی آمریکا ضد ایران است که علی رغم همه ادعاهای حقوق بشری آمریکا شاهد هستیم که ایران در بخش غذا و دارو هم مورد تحریم های ظالمانه آمریکا قرار گرفته است.

نماینده مردم طبس در مجلس دهم با بیان اینکه آمریکا با وجود توطئه های متعدد ضد ایران اما همواره به شکل حقیرانه ای متحمل شکست شده است افزود: یک روز در حادثه طبس و امروز در ماجرای بحران کرونا شاهد استیصال مقامات آمریکایی هستیم که در مقابل طبیعت به زانو در آمده اند.

وی با بیان اینکه تحریم ها ایران را به سدی مقاوم تبدیل کرده است، تاکید کرد: تحریم های آمریکا نه تنها ظرفیت های علمی دانشمندان ایران را شکوفا کرد بلکه باعث شد در بسیاری از حوزه های به خودکفایی برسیم به طوریکه امروز شاهد قرار گرفتن ماهواره در مدار زمین از سوی دانشمندان ایرانی هستیم. علاوه بر این طی سال های آخیر شاهد کاهش وابستگی بودجه به نفت هستیم که این موضوع در بودجه 99 بسیار مشهود است.

نماینده مردم فردوس، سرایان، طبس، بشرویه در مجلس شورای اسلامی از تاسیس موزه استکبار ستیزی در طبس خبر داد و گفت : با احداث این موزه در تلاشیم تا مردم را با توطئه ها و خباثت های آمریکا ضد ایران آشنا کنیم./

 

 

 

 

 

اپلیکیشن شاد؛ اجبار یا اختیار
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه اجبار در استفاده از اپلیکیشن شاد مشکلات عدیده‌ای را برای دانش آموزان، خانواده‌ آن‌‎ها و معلمان ایجاد کرده، گفت: آموزش و پرورش توضیح دهد، هدف از هزینه گزاف برای راه اندازی این اپلیکیشن چه بوده است؟
سیدحمایت میرزاده

سیدحمایت میرزاده درباره اجبار استفاده معلمان و دانش آموزان از اپلیکیشن شاد، گفت: نخستین سئوال این است که آیا از ابتدای اسفندماه که مدارس تعطیل شد؛ آیا آموزش توسط معلمان و مدارس هم تعطیل شد یا این آموزش از طرق مختلف صورت می‌گرفت که جواب این سئوال قطعا مثبت بوده و باید پذیرفت که آموزش و تعلیم و تربیت به دانش آموزان طی دوره شیوع ویروس کرونا تعطیل نبوده است.

نماینده مردم گرمی مغان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید اجازه داد این روند تا پایان سال تحصیلی ادامه داشته باشد و دانش آموزان و معلمان از طریق فضای مجازی و همچنین کمک شبکه آموزش دروس عقب افتاده را جبران و دروس تدریس شده را یادآوری و تمرین کنند.

هزینه گزاف آموزش و پرورش برای اپلیکشن شاد چه نتیجه‌ای دارد؟

وی تصریح کرد: در چنین شرایطی که تعامل بین معلم و دانش آموز حدود دو ماه است که در فضای مجازی شکل گرفته و امور آموزشی از این طریق پیش برده می‌شود، چه لزومی دارد با تحمیل هزینه‌ای گزاف اپلیکیشن یا شبکه شاد را راه اندازی و اجبار کرد.

میرزاده با یادآوری اینکه اگر این اپلیکیشن حالت اختیاری یا پایلوت داشت ایرادی به آن وارد نبود، تأکید کرد: اجبار نصب این اپلیکیشن مشکلات عدیده‌ای را برای خانواده‌‎ها، دانش آموزان و معلمان به وجود آورده است.

وی با برشمردن ایرادات نصب اجباری اپلیکیشن شاد، اضافه کرد: نخستین ایراد اینکه تلفن همراه برخی از معلمان پیشرفته و هوشمند نیست تا این برنامه را نصب کنند؛ ثانیاً شبکه اینترنت همه جای کشور را تحت پوشش ندارد؛ ثالثا همه دانش آموزان گوشی تلفن همراه ندارند و رابعاً برخی از خانواده‌ها نیز اعتقادی به تهیه گوشی برای فرزندان خردسال و نوجوان خود ندارند.

این نماینده مردم در مجلس اظهار کرد: حتی در برخی خانواده‌ها که پدری چندین دانش آموز در منزل دارد، فقط می‌تواند  اپلیکیشن شاد را برای یکی از فرزندان خود نصب کند لذا اجبار اپلیکیشن شاد مشکلات بسیاری را به دنبال داشته است.

نقض حریم خصوصی معلمان در اپلیکیشن شاد

میرزاده با  انتقاد از اینکه با نصب اجباری این اپلیکیشن به حریم خصوصی معلمان نیز تعرض شده است، گفت: گوشی تلفن همراه یک وسیله شخصی است و نباید فردی را اجبار به نصب یک برنامه روی تلفن همراه کرد. افزون بر این، چرا باید معلمان اطلاعات شخصی خودشان را در اپلیکیشن شاد وارد کنند. حتی برخی دانش آموزان و خانواده آن‌ها نیز نسبت به این موضوع معترض بودند.

وی تأکید کرد: آموزش و پرورش باید توضیح دهد کدام تحقیق و نظرسنجی ثابت می‌کند که چنین اپلیکیشنی برای دانش آموزان ضرورت دارد؛ البته اگر این اپلیکیشن اختیاری بود هیچ اشکالی نداشت ولی اجبار آن این همه مشکلات و مصائب را به وجود آورده است.

امروز هم باید مانند کلاس درس به معلمان اعتماد کرد

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تأکید بر اینکه باید به معلمان اعتماد کرد و اختیار نحوه تعامل با دانش آموز را به او داد، گفت: مگر تا امروز آموزش و پرورش رأساً در کلاس‌ها حاضر می‌شد تا بر نحوه تدریس نظارت داشته باشد؛ بنابراین بهترین کار این است که هر چه سریع‌تر بخشنامه اجبار از اپلیکیشن شاد لغو و استفاده از آن اختیاری قلمداد داشت تا نارضایتی خانواده‌ها، دانش آموزان و معلمان کاهش یابد./

 

 

 

 

 

 

ناکامی آمریکا در طبس و رسوایی بزرگ در جهان

 عملیات نظامی آمریکا در طبس با هدف آزادسازی گروگان‌هایش و شکست خفت‌بار آنها با یاری پروردگار و امدادهای غیبی حادثه‌ای عبرت‌انگیز در تاریخ معاصر محسوب می‌شود؛ رویدادی که یک ناکامی جدی برای سیاست خارجی آمریکا و باعث تحقیر ملی و رسوایی بزرگ آنها در جهان شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، آمریکا همه تلاش خود را به کار بست تا این انقلاب را شکست دهد اما موفق نشد تا اینکه ورود محمدرضا پهلوی به آمریکا با اجازه جیمی کارتر رییس جمهوری وقت آمریکا فصل جدیدی را در روابط ایران و آمریکا به وجود آورد که همراه با افزایش بی اعتمادی بود. به طوری که در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ خورشیدی دانشجویان مسلمان پیرو خط امام(ره)، سفارت این کشور را در تهران اشغال و اعضای آن را گروگان گرفتند. این اقدام از طرف حضرت امام (ره) مورد تایید قرار گرفت و ایشان تسخیر لانه جاسوسی آمریکا را «انقلاب دوم» نامیدند.

استمرار ماجرای گروگان گیری و شکست طرح های آمریکا جهت آزاد سازی جاسوسان خویش موجب بحرانی بزرگ و اختلاف نظر در دستگاه دیپلماسی آمریکا پیرامون چگونگی برخورد با انقلاب اسلامی شد. اگرچه در این میان شورای امنیت ملی  آمریکا به سرپرستی برژنیسکی طرفدار اقدامات قاطع نظامی علیه انقلاب اسلامی شدند.

سرانجام گروه ویژه ۱۳۲ نفره با عنوان «دلتا فورس» برای حمله به ایران و آزادی گروگان ها تشکیل شد و پس از بررسی های فراوان در شامگاه چهارم اردیبهشت ۱۳۵۹خورشیدی هفت فروند هواپیمای غول پیکر نظامی ۱۳۰-c و هشت فروند بال گرد نظامی مجهز آمریکای در عملیات موسوم به «پنجه عقاب» وارد ایران شدند اما در همان ابتدا یکی از بالگردها در ۱۲۰ کیلومتری شهر راور کرمان دچار نقص شد و ناگزیر فرود آمد. سرنشینان آن به بالگرد دیگری منتقل شدند و پس از طی مسافتی و با توجه به وقوع طوفان شن، دستگاه هیدرولیک این بالگرد نیز از کار افتاد اما توانست خود را به ناو هواپیمابر نیمیتز برساند.

در هر صورت، ۶ فروند هواپیمای سی – ۱۳۰ و ۶ فروند بالگرد در محل مورد نظر واقع در صحرای طبس در تاریکی شب فرود آمدند. در حال سوخت‌گیری بالگردها برای اجرای مرحله بعدی عملیات، یکی دیگر از آنها دچار نقص فنی شد. با از کار افتادن آن، تمام برنامه‌ های آمریکایی ‌ها به هم خورد زیرا آنها با محاسباتی که انجام داده بودند، برای انجام مرحله بعدی عملیات حداقل به ۶ فروند بالگرد نیاز داشتند.

این ماجراها به ناو نیمیتز و از آن جا به کاخ سفید گزارش شد و از رییس جمهوری کسب تکلیف شد. کارتر دستور توقف عملیات و عقب‌ نشینی را صادر کرد اما نیروهای آمریکایی در طوفان شن گرفتار شدند. هواپیماها و بالگردهای آمریکایی در حال برخاستن از زمین، دچار مشکل شدند. یک هواپیما و یک فروند بالگرد با هم برخورد کردند و هر ۲ آتش گرفتند. بر اثر حادثه، هشت تن از آمریکایی ‌ها کشته شدند و بقیه پنج فروند هواپیمای سی-۱۳۰ نیز از خاک ایران فرار کردند.

اعتراف به شکست در آمریکا

برژینسکی در خصوص رفتار و ناراحتی جیمی کارتر بعد از شنیدن این شکست نیروهایش در طبس می گوید: سرش را میان ۲ دستش گرفت و به مدت چند ثانیه روی میز گذاشت… با شنیدن این خبر، به مانند مار زخمی به خود پیچید و آثار درد و نگرانی بر تمامی صورت او آشکار شد و به اطرافیانش بد و بی راه می گفت. سایروس ونس وزیر امورخارجه آمریکا می‌نویسد: همه ما گیج و پریشان شده بودیم.

کارتر روز بعد مجبور شد در یک نطق تلویزیونی، ضمن اعلام و تایید موضوع، جزئیات آن را هم برای مردم تشریح کند. او برای تنظیم متن صحبت‌های خود دستور داده بود، نسخه‌ای از سخنرانی کندی در زمان شکست خلیج خوک‌ها را هم برایش بیاورند و در سخنرانی خود گفت: اواخر دیروز من دستور لغو یک عملیات نظامی در ایران را صادر کردم. قرار بود، اعضای سفارتخانه ما که در ایران گروگان گرفته شده بودند توسط تیم نجات آزاد شده و به آمریکا بازگردانده شوند. به دلیل مشکلات فنی در بالگردها، چاره‌ای جز لغو ماموریت نداشتیم… تیم اعزامی به صحرای طبس از نفرات نیروی دریایی، رنجرها و افراد نیروی مخصوص تشکیل شده بود و هسته اصلی گروه، وظیفه حمله به سفارتخانه و نجات گروگان‌ها را بر عهده داشت. آن‌ها همه داوطلب انجام این عملیات بوده و به خوبی آموزش دیده بودند. من رهبر آن‌ها را قبل از اعزام به ماموریت ملاقات کردم. آنها می‌دانستند که چشم امید من و ملت آمریکا به آنهاست.

برژینسکی احساس ناامیدی ملی را در آمریکا از پیامدهای مهم شکست این کشور در طبس می داند و می گوید: ماجرای مفتضح ایران یکی از سه عامل مهم شکست کارتر بود و این ماجرا، احساس ناامیدی ملی را برانگیخت.

ویلیام سولیوان آخرین سفیر آمریکا در تهران نیز از این واقعه، با عنوان دوران تحقیر ملی آمریکا یاد می کند و می نویسد: روش سست و بی قید حکومت کارتر و اقدامات نامعقول او، به گروگان گیری اعضای سفارت آمریکا انجامید و دوران تحقیر ملی که در تاریخ آمریکا نظیر آن دیده نشده است، آغاز شد.

یکی از خبرنگاران روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز می نویسد: داغ شکستی که آمریکاییان در ایران خوردند تا مدت ها آنها را رها نخواهد کرد. به ویژه بدین دلیل که این شکست، ضربه دوباره ای به احساس آنهایی بود که شدیداً به فن آوری معتقدند و به آن ایمان دارند. از کار افتادن سه بالگرد در میان بادهای شنی بیابان، ضربه بسیار سنگینی بوده است.

با این حال وقتی که جنازه آمریکایی ها تحویل دولت آمریکا داده شد، دولت کارتر زیر بار انتقادات شدید، مراسم استقبال و تشییع باشکوهی ترتیب داد تا «شرافت ملی» لکه دار شده آمریکا را طوری بپوشاند که دیگر دیده نشود اما طعم شکست ماجرای طبس برای کارتر آن چنان تلخ بود که او بعدها در مصاحبه با روزنامه کویتی الانبا چنین گفت: دوران ریاست جمهوری من، بدترین دوره های ریاست جمهوری در آمریکا بوده، چه در آن زمان، دولت آمریکا در دست آیت الله خمینی در ایران، به گروگان گرفته شد.

بازتاب جهانی شکست در طبس

شکست خفت‌بار آمریکا در طبس بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت. به گونه ای که خبرگزاری آسوشیدپرس از لندن اعلام کرد: سرمقاله‌های روزنامه‌های انگلیس روز گذشته، تقریباً همگی به حمله نافرجام آمریکا به ایران اختصاص داشت که این کار کارتر را نشانه ضعف او پنداشتند.

مجله تایم در پنجم می ۱۹۸۰ میلادی در مقاله‌ای با عنوان «شکست در صحرا» نوشت: مأموریت کارتر برای نجات گروگان ها در درون  شعله ها فرو رفت. برای کارتر به طور اخص و برای آمریکا به طور اعم، ماجرای طبس یک شکست نظامی و سیاسی بود. یک بار ارتش مسلسل و پرقدرتش در ویتنام در حالی که از پای می‌افتاد و به خود می‌پیچد به زبونی و بیچارگی افتاد و حالا به نظر رسید که قادر نیست حتی زمانی که هیچ دشمنی نمی‌داند که آنها در آنجا هستند و علی رغم چهار ماه تمرین مداوم، نمی توانند هواپیماها را از برخورد با یکدیگر حفظ کنند.

خبرگزاری رویترز از لندن گزارش داد: سیاستمداران ۲ حزب بزرگ بریتانیا (کارگر و محافظه‌کار) جیمی کارتر را به خاطر انجام اقدامات نافرجام نجات جان گروگان‌ها در تهران مورد سرزنش قرار دادند اما سریان گلیمور معاون وزارت امور خارجه انگلیس در پارلمان این کشور اظهار داشت: دولت محافظه‌کار با دولت آمریکا هم‌دردی می‌کند.

وی گفت که قبل از انجام این عملیات، آمریکا دولت انگلیس را از احتمال چنین اقدامی آگاه ساخته بود اما دولت انگلیس هیچ‌ گونه مداخله‌ای در این کار نداشته است.

خبرگزاری رویترز از کوبا نیز از ارسال پیام شخصی فیدل کاسترو رییس جمهوری کوبا به امام خمینی(ره) خبر داد که در آن همبستگی صمیمانه خود را ابراز داشته و گفته بود: ایران با تهدیدهای جدی به تجاوز از سوی یانکی‌های امپریالیست رو به رو است و شما و ملت ایران می‌توانید روی هم‌دلی و حمایت انقلاب کوبا حساب کنید.

خبرگزاری یونایتدپرس از کویت نیز از محکوم کردن اقدام نظامی آمریکا در نجات گروگان‌ها از طرف عبدالعزیز حسین سخنگوی دولت کویت خبر داد و این اقدام را تخطی در مقررات بین‌المللی عنوان کرده و گفته بود: به اعتقاد ما بحران روابط ایران و آمریکا باید از طریق صلح‌آمیز و دیپلماتیک حل و فصل شود، نه از طریق مداخله و خونریزی و اقدامات خشونت‌آمیز.

 

 

 

 

یادداشت

 شبکه آموزش دانش‌آموزان با نام اختصاری «شاد» با شیوع ویروس کرونا روی رایانه، تبلت و گوشی‌های هوشمند خانواده‌ها نصب شد تا دورماندنِ محصلان از مدارس را جبران‌کند؛ شبکه‌ای که تا به اینجای کار با انتقادات و ایرادات متعددی روبرو شده‌است.

شیوع بیماری کرونا باعث شد تا شبکه آموزش دانش‌آموزان در فضای مجازی جهت جبران عقب‌افتادگی تحصیلی دانش‌آموزان به راه بیافتد. همانقدر که بروز اپیدمی و گسترش آن غیرقابل پیش‌بینی بود ضرورت آغاز به کار این شبکه‌ هم به شکلی پرسرعت و به دور از برنامه‌ریزی متداول پیش‌رفت و انتقادات بسیاری را هم به دنبال داشت.

«کوثر شیخ نجدی» کارشناس مسائل آموزشی در یادداشتی در این باره می‌نویسد: به راحتی ۲ ماه از قرنطینه دانش‌آموزان گذشت اما در این مدت به همت جامعه فرهنگیان امر آموزش مختل نشد. معلمان هر یک به فراخور شناخت از شرایط موجود مانند محیط شهری و روستایی، مقطع تحصیلی و وضعیت مالی دانش آموزان که هیچ‌کس بهتر از خود آنان نمی‌داند روش تدریسی اتخاذ کردند.

عده‌ای به صورت آنلاین، عده‌ای با فیلم و عکس در شبکه‌های مختلف مجازی و عده‌ای حتی با تماس تلفنی. در این میان جای خالی یک شبکه کارآمد مختص آموزش به درستی احساس می‌شد؛ شبکه‌ای که بسیاری از کشورها سال‌ها پیش از این زیرساخت‌های لازم و اساسی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آن‌را به دقت کارشناسی و تدارک دیده و حتی برخی کلاس‌ها و تکالیف را به این بخش محول کرده‌اند.

پرسش اینجا است این زیرساخت‌های مهم چه بوده که تدارک آن سال‌ها به طول انجامیده‌است و آیا وزارت آموزش‌وپرورش قبل از الزام جدی معلمان و دانش‌آموزان سراسر کشور به استفاده از شبکه «شاد» لحظه‌ای به آنها اندیشیده است؟

این شبکه‌ روزها طول کشید تا کدملی دانش‌آموزان و معلمان را بپذیرد. روزها طول کشید و هنوز نمی‌تواند کلاس‌ها را تفکیک کند. مدام قطع‌ و وصل می شود و ترافیک لازم برای تامین همین عده موجود را هم ندارد. روی برخی گوشی‌ها قابل نصب نیست و حالا امر تدریس را کاملا مختل کرده است.

همه معلمان با دستور وزارتی دست از تدریس کشیده‌اند تا تکلیف «شاد»شان مشخص شود. بسیاری از شاگردان که پیش از این در گروه‌های مجازی دیگری ساماندهی شده بودند حالا آشفته و سرگردانند تا دوباره شتابزده به محیط دیگری منتقل شوند.

روی دیگر سکه بحث‌های مربوط به امنیت شبکه و هراس مخاطبان از لو رفتن اطلاعات تلفن همراه و مسائلی از این دست است. استفاده کودکان از گوشی همراه والدین نیز نمی‌تواند امر خوشایندی باشد و مخاطرات خود را دارد. اما اینها فقط بخشی از ماجرا است.

آیا وزارت‌خانه از لوایح سال ۹۸ دولت بی‌اطلاع است؟ لایحه‌ای که در آن ۱۱ میلیون و ۱۳۸ هزار و ۲۴۳ دانش‌آموز در گروه «محروم»ها جای دارند و از این تعداد ۶۶۱ هزار دانش‌آموز آنقدر فقیر و محرومند که مستحق دریافت کمک‌هزینۀ تغذیه شده‌اند. آیا این عده می‌توانند هزینه‌های سرسام آور تهیه گوشی هوشمند، تبلت یا کامپیوتر شخصی را تامین کنند؟ آیا این‌گونه سبب خراشیدگی روح این جمع کثیر از آینده‌سازان ایران، کودکان همیشه در حسرت و اکنون محروم از آموزش نمی‌شویم؟ آیا انگشتان همه‌ ما که «شاد» را به اجبار نصب کرده‌ایم روی رویاهای این کودکان بی‌گناه چنبره نمی‌زند؟ آیا گسل طبقاتی آموزشی را بیشتر نلرزانده‌ایم؟

پرسش اساسی‌تر این است ‌که در شرایط فعلی راه‌اندازی و اجبار به نصب شبکه «شاد» چه چیز بهتر و باکیفیت‌تری به سیستم آموزشی افزوده‌است و کدام مشکل دانش‌آموز و معلم را مرتفع خواهد ساخت؟

رئیس گروه هوشمندسازی مدارس در سال ۹۴ از تبلت‌های هوشمند ویژه دانش آموزی رونمایی کرد، با این ایده که در بسیاری از کشورها چنین تبلت‌هایی جایگزین کتاب‌های درسی شده اند. تبلت‌هایی ویژه آموزش، با مصرف برق کم و قابل تهیه برای همه دانش آموزان و چه بسا با اینترنت رایگان دانش‌آموزی می‌توانست یک قدم ما را به ایده‌هوشمندسازی نزدیک‌تر کند. اما از آن سال تاکنون همه‌ آنچه که در هوشمندسازی مدارس دیده‌ایم نصب یک پرژکتور وسط کلاس بوده است که عموما با حجم زیاد کتاب‌های درسی و شیوه کنکورمحورِ مدارس بلااستفاده می‌ماند. هر چند همین اندک نیز فقط در مدارس خاص و غیرانتفاعی و پولی موجود است.

ایده‌ یکپارچه‌سازی شبکه آموزش مجازی نه سخن تازه‌ای‌ است و نه ضرورت آن را می‌توان منکر شد. اما متاسفانه جامعه ایرانی سیلی خورده‌ تصمیمات کوتاه مدت و شتابزده و سطحی است؛ تصمیماتی که بدون برنامه‌ریزی مناسب، تحقیق و پژوهش و تامین زیرساخت‌ها شبیه شعله یک کبریت در تاریکی با شور و حرارت و سر و صدای بسیار می‌درخشند و خیلی زود خاموش می‌شوند. زودتر از اینکه بتوان آبی از آنها برای مردم گرم کرد؛ کبریت‌هایی نظیر بیمه طلایی، طرح رتبه‌بندی، صندوق ذخیره فرهنگیان و شاد با اسامی زیبا و جذاب که از نگاه بسیاری معلمان سبب هدر رفتن منابع و سرمایه‌ها و سرگردانی‌ شده‌اند.

 

 

 

 

 

واقعه طبس بر پیمان شکنی و تجاوزگری آمریکا تاکید دارد

بیرجند – ایرنا – استاندار خراسان جنوبی در پیامی به مناسبت پنجم اردیبهشت سالروز شکست آمریکا در طبس گفت: این حادثه بزرگ بیش از هر موضوعی بر مقوله پیمان‌شکنی، بی‌اعتمادی و خوی تجاوزگری هیات حاکمه آمریکا تاکید دارد.

به گزارش روز پنجشنبه پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی محمدصادق معتمدیان در این پیام نوشت: صحرای طبس در نیمه شب پنجم اردیبهشت ۱۳۵۹ شاهد یکی از وقایع بی‌نظیر در تاریخ مقاومت ملت‌های ستمدیده در برابر آمریکا و قلدری‌هایش بود؛ آنجایی که به اذن خدا شن‌ها در آن صحرای تاریک، برای حفاظت از انقلاب الهیِ امام خمینی (ره) مامور و جنود خدا شدند.

وی اظهار داشت: در این روز، حمله نظامی و دخالت آشکار آمریکا در امور داخلی ایران که با صرف هزینه‌های هنگفت طراحی شده بود، با الطاف الهی و امدادهای غیبی خداوند در صحرای طبس به شکست انجامید و ماهیت سلطه‌گر و جنایت پیشه آمریکا بیش از پیش در جامعه بین الملل هویدا و ضربه مهلکی به سردمداران آمریکایی و رئیس جمهوری وقت آمریکا وارد شد.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی افزود: پنجم اردیبهشت در تاریخ نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، روزی است که باید به آمریکایی‌ها یادآور شد، اگر بخواهند در مقابل مردمی بایستند که سلاحشان ایمان، کتابشان قرآن و مکتبشان اسلام است و جز به سوی پروردگار دست نیاز دراز نمی‌کنند، باید پذیرای خفت و خواری باشند.

وی تصریح کرد: این حادثه بزرگ که در متن آن دست یاری خداوند متعال و امدادهای الهی برای حفظ انقلاب اسلامی و ملت ایران آشکار است، بیش از هر موضوعی بر مقوله پیمان‌شکنی، بی‌اعتمادی و خوی تجاوزگری هیات حاکمه آمریکا تاکید داشته و بر لزوم هوشمندی نسبت به مکر و حیله شیطان بزرگ و طاغوت زمان تاکید می‌کند.

معتمدیان گفت: اینجانب ضمن گرامیداشت سالروز شکست مفتضحانه استکبار جهانی در صحرای طبس و همچنین یاد و خاطره سردار رشید اسلام شهید محمد منتظر قائم، موفقیت همگان را در نِیل به آرمان‌های بلند امام راحل عظیم الشان (ره) در پرتو منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی، از درگاه خداوند متعال مسالت می‌نمایم.

 

 

 

صاحبان بینش در واقعه طبس امدادهای غیبی را دیدند

 نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: پنجم اردیبهشت، روزی است که خداوند متعال نیرنگ شوم دشمنان اسلام و انقلاب را به خودشان برگرداند و صاحبان بینش و بصیرت و ایمان، امدادهای غیبی و اعجاز الهی را در عرصه خاک متجلی دیدند.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند در پیام حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی به ‌مناسبت سالروز شکست آمریکا در صحرای طبس و پرتاب موفقیت آمیز ماهواره نظامی “نور ۱” آمده است: بِسْمِ ٱللَّٰهِ ٱلرَّحْمَٰنِ ٱلرَّحِیمِ وَ مَکَرُوا وَ مَکَرَ اللَّهُ وَ اللَّهُ خَیْرُ الْماکِرِینَ‌

وی افزود: پنجم اردیبهشت، روزی است که خداوند متعال نیرنگ شوم دشمنان اسلام و انقلاب را به خودشان برگرداند. طوفان شن که به منزله سنگ‌های سجیل مرغان ابابیل بود، دشمنان را چون برگ‌های خرد شده بر زمین افکند و صاحبان بینش و بصیرت و ایمان، امدادهای غیبی و اعجاز الهی را در عرصه خاک متجلی دیدند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: گرگان روزگار و بدخواهان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از یاد برده بودند که میهن عزیز اسلامی ایران جایگاه‌ اسلام‌ و قرآن‌، خانه‌ خاندان‌ عصمت‌ و طهارت‌ علیهم‌ السلام‌ و منزلگاه‌ عاشقان‌ کربلا و نجف‌ است؛ روزی که آمریکا دست به کار شد و به صورت نظامی در طبس لشکر پیاده کرد به امر خدای قادر توطئه آنان به مفتضحانه‌ترین شکل آن شکست‌ خورده و رسوائی بزرگی را برای ایادی استکبار بجای گذاشت.

وی گفت: به خواست خداوند بزرگ، با تدابیر حکیمانه امام المسلمین حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی)، جبهه‌های مبارزه با کفر و طاغوت روزبه‌روز گسترده‌تر، عمیق‌تر و مستحکم‌تر از گذشته و امروز پرچم اقتدار انقلاب اسلامی در دنیا برافراشته است.

امام جمعه بیرجند افزود: الحمدالله در آستانه این روز بزرگ (پنجم اردیبهشت ماه) شاهد پرتاب موفقیت آمیز اولین ماهواره نظامی “نور ۱” توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بودیم؛ این دستاورد بزرگ که برای اولین بار در جمهوری اسلامی ایران کسب شده، سیلی بزرگ دیگری بر پیکره دشمنان و افتخاری ارزشمند برای دوستداران انقلاب اسلامی است.

وی بیان کرد: اینجانب ضمن گرامیداشت واقعه شکست استکبار جهانی در صحرای طبس و همچنین پاسداشت یاد و خاطره سردار رشید اسلام شهید محمد منتظر قائم، موفقیت غرورآفرین سپاه پاسداران در عرصه صنعت فضای کشور را به محضر ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (حفظه الله تعالی)، فرماندهان نیروهای مسلح، نخبگان نیروی فضای سپاه عزیز و ملت شریف ایران اسلامی تبریک می‌گویم. توفیق روزافزون نیروهای مومن، انقلابی و متعهد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در همه‌ی حوزه‌ها به‌خصوص حوزه فضایی را از درگاه ایزدمنان خواستارم.

 

 

 

با حضور مسئولان استانی؛
اولین مرحله رزمایش «کمک مومنانه» در خراسان جنوبی آغاز شد

 

حفظ کرامت انسانی در اقدامات حمایتی مدنظر باشد
اولین مرحله از رزمایش «کمک مومنانه» خراسان جنوبی با حضور مسئولان استانی در حسینیه جماران بیرجند و با رمز «یا صاحب‌الزمان ادرکنی» آغاز شد.

 محمدصادق معتمدیان در آیین آغاز توزیع بسته‌های حمایتی کمک مومنانه که با حضور نماینده ولی فقیه در استان و جمعی از مسوولان در حسینیه جماران بیرجند برگزار شد، از تلاش‌های صورت گرفته برای برپایی رزمایش کمک مومنانه تشکر کرد. 

وی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب و درخواست از اقشار مردم برای کمک به اقشار آسیب‌پذیر گفت: این رزمایش به منظور توزیع بسته‌های حمایتی بین خانواده‌هایی برگزار شده که به خاطر بیماری کرونا دچار مشکل شده‌اند.

معتمدیان، خراسان جنوبی را از استان‌های پیشرو در مشارکت‌های مردمی خواند و خاطرنشان کرد: در این رزمایش نیز شاهد بسیج همه امکانات و هم‌افزایی و همراهی دستگاه‌های دولتی، نهادهای انقلابی، مؤسسات خیریه و گروه‌های جهادی هستیم.

وی افزود: با مشارکت مردم و به همت سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی، رزمایش “کمک مومنانه” به صورت مرحله به مرحله در استان اجرا می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به استمرار این رزمایش در مراحل بعدی، حفظ شئونات و کرامت محرومان را اصل بسیار مهمی خواند و متذکر شد: اگر بخواهیم فرمایشات رهبری را به خوبی به منصه ظهور برسانیم، این اصل را همواره باید مدنظر داشته باشیم.

 

 

۱۴ هزار بسته معیشتی بین نیازمندان خراسان جنوبی توزیع می‌شود
بیش از ۱۴ هزار بسته غذایی و معیشتی در اولین مرحله از رزمایش «کمک مومنانه» در خراسان جنوبی آماده و بین نیازمندان توزیع شده و یا در حال توزیع است.

 سردار «علی قاسمی» فرمانده سپاه انصارالرضا(علیه السلام) خراسان جنوبی نیز در این مراسم گفت: در اولین مرحله از طرح مواسات و کمک مومنانه 14 هزار بسته مواد غذایی در استان توزیع می شود.

وی با بیان اینکه از 14 هزار بسته آماده شده، 6 هزار و ۴۵۰ بسته از بسیج و سپاه تهران ارسال شده و هفت هزار و ۷۷۵ بسته نیز به کمک مردم و خیرین جمع آوری شده است، افزود: مرحله دوم این رزمایش همزمان با میلاد امام حسن(علیه السلام) و مرحله سوم در عید فطر صورت خواهد گرفت.

فرمانده سپاه انصارالرضا(علیه السلام) خراسان جنوبی با اشاره به اینکه این بسته های معیشتی با هماهنگی کمیته امداد، هلال احمر و بهزیستی توزیع می شود، گفت: تلاش داریم تا مرحله اول رزمایش کمک ها به دست افرادی برسد که تاکنون از هیچ نهاد حمایتی کمک دریافت نکردند.

قاسمی با بیان اینکه همه مردم در جمع آوری و تهیه این بسته ها کمک کردند، گفت: خانواده هایی که در این مرحله از قلم بیفتند در مرحله بعد به آنها کمک خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه پاسداران خراسان جنوبی هم حدود 100 میلیون تومان را تعهد دادند که در فروردین و اردیبهشت از حقوق انها کم شود، اظهارداشت: در سایر نیروهای مسلح هم این روند وجود دارد.

فرمانده سپاه انصارالرضا(علیه السلام) خراسان جنوبی با اشاره به اینکه این بسته ها شامل 8 قلم کالا است، گفت: ارزش هر بسته برای خانواده های یک و دو نفره 200 هزار تومان، 3 و 4 نفره 300 هزار تومان، 5 نفره به بالا 500 هزار تومان است.

قاسمی با بیان اینکه در اولین مرحله از رزمایش 14 هزار بسته مواد غذایی بین نیازمندان توزیع خواهد شد، گفت: این بسته ها با توجه به جمعیت هر شهرستان بین آنها توزیع می شود.

وی گفت: برای مرحله بعد رزمایش هم شناسایی را در دستور کار داریم و علاوه بر اینها افرادی که در مرحله اول از لیست جامانده باشند، در مرحله دوم به آنها کمک خواهد شد.

قاسمی خاطرنشان کرد: مردم کمک های خود را به هر نهادی که بدهند، در نهایت مدیریت طوری صورت خواهد گرفت که موازی کاری نشود.

 

 

 

 

 

 

دست پر صدا و سیمای خراسان جنوبی برا‌ی مخاطبانش در ماه مبارک رمضان

صدا و سیمای خراسان جنوبی در ماه ضیافت الهی، برنامه‌های متنوعی برای مخاطبان تدارک دیده است.

مدیر کل صدا و سیمای خراسان جنوبی با بیان اینکه امسال در ماه مبارک رمضان برنامه‌های تولیدی و تامینی مختلف و متنوعی از صدا ، سیما و فضای مجازی برای مخاطبان رسانه ملی در استان تدارک دیده شده است گفت: ۲۹ هزار دقیقه ویژه برنامه اعم از تولید و تامینی در ۵۹ عنوان از صدا و سیما و فضای مجازی برای مخاطبان پخش خواهد شد که از این ۲۹ هزار دقیقه، ۱۸ هزار دقیقه تولیدی است که بخشی از آن‌ها به صورت زنده پخش می‌شود.
آینه دار با اشاره به اینکه این برنامه‌ها به یاد دو هزار شهید خراسان جنوبی به روی آنتن خواهد رفت افزود: برنامه‌ها و میان برنامه‌هایی با عنوان مکتب شهید سلیمانی نیز برای مردم در این ایام پخش خواهیم کرد.
وی گفت: ماه مهربانی ویژه برنامه افطار و نسیم رحمت ویژه برنامه سحرگاهان ماه مبارک رمضان است که از سیمای استان پخش می‌شوند.
آینه دار افزود: جمع خوانی و ترتیل خوانی قرآن کریم از شبکه استانی و دو سیما هر روز ساعت ۳۰: ۱۰ به صورت زنده پخش می‌شود.
مدیر کل صدا و سیمای خراسان جنوبی همچنین گفت: شهر یار در افطار‌ها و نسیم سحری در سحر‌های ماه مبارک رمضان از جمله برنامه‌های رادیویی و سخنرانی مذهبی، تولید و پخش مستند‌هایی در خصوص فرهنگ انفاق و دستگیری از نیازمندان نیز از دیگر برنامه‌های صدا و سیمای خراسان جنوبی است.
وی افزود: برای اجرای موفق طرح‌ها و پویش‌های استان همچون رزمایش کمک مومنانه و مواسات و پویش مهربانی هم پشتیبانی و اطلاع رسانی خواهیم کرد.
چهار میلیارد تومان برای ساخت موزه صحرای طبس هزینه شد

بیرجند-مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی گفت: چهار میلیارد تومان تا سال گذشته برای ساخت موزه صحرای طبس هزینه شده است.

غلامرضا فلاحی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: واقعه ۵ اردیبهشت و شکست حمله نظامی آمریکا در صحرای طبس یکی از حوادث شگفت‌انگیز و عبرت‌آموز دهه‌های اخیر است که از آن درس‌ها می‌توان آموخت.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: در این راستا برای یادآوری این حادثه عظیم طرح ساخت یک موزه باشکوه در محل حادثه و یک مجتمع رفاهی در نزدیکی مسجد شکر از مدت‌ها قبل مد نظر بوده است.

ساخت موزه صحرای طبس به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس کشور واگذار شد

فلاحی با بیان اینکه تا سال گذشته اداره کل برای ساخت موزه صحرای طبس چهار میلیارد تومان هزینه کرده است، ادامه‌داد: با توجه به مجموع شرایط از نیمه دوم سال قبل تصمیم گرفته شد که ادامه ساخت موزه به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس کشور واگذار شود.

وی بیان‌کرد: با توجه به اینکه اعتبارات ساخت موزه، ملی بوده و جذب اعتبار همواره با مشکلاتی همراه است واگذاری ساخت موزه صحرای طبس به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به روند کارها سرعت خواهد بخشید.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی ادامه‌داد: تا قبل از واگذاری، بنیاد حفظ آثار خراسان‌جنوبی اقدامات بسیار ارزشمندی در زمینه ساخت موزه انجام داد و بسیاری از اسناد چون لاشه‌های هواپیما از تهران به طبس منتقل شد.

فلاحی افزود: جمع‌آوری سایر اسناد چون عکس‌ها و روزنامه‌های باقی مانده از آن ایام، مصاحبه‌های انجام شده پس از آن واقعه را جمع‌آوری کردیم که پس از اتمام ساخت موزه در تالاری به نام اسناد در معرض دید علاقمندان گذاشته خواهد شد.

وی گفت: سال گذشته نیز استاندار خراسان‌جنوبی قبل از برگزاری مراسم یادبود حادثه ۵ اردیبهشت ماه مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان برای محوطه‌سازی و بهبود وضعیت سرویس‌های بهداشتی در آن منطقه اختصاص دادند.

تاریخ شفاهی واقعه طبس تدوین می‌شود

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی اظهار کرد: در حال حاضر نیز در شهرستان طبس کتابی در قالب تاریخ شفاهی واقعه صحرای طبس در حال تدوین است.

فلاحی با اشاره به اقدامات فرهنگی انجام شده در خصوص یادآوری حادثه ۵ اردیبهشت و شکست نظامی آمریکا در صحرای طبس یادآور شد: ساخت دو نرم افزار مستند واقعه طبس و نرم افزار بازدید مجازی از محل حادثه از جمله اقدامات انجام شده در این زمینه است.

وی گفت: همچنین با همکاری آستان قدس رضوی یک مجتمع بین راهی در محل مسجد شکر ساخته خواهد شد.

 

 

 

 

شیوع ویروس کرونا ۱۶۰ میلیارد ریال به جامعه فرهنگی هنری خراسان جنوبی خسارت زد

نقش بی بدیل اصحاب فرهنگ هنر خراسان جنوبی در مقابله با شیوع ویروس کرونا

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: شیوع ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۶۰ میلیارد ریال به جامعه فرهنگی هنری خراسان جنوبی آسیب زده است.

 ناصر نبی زاده به تاثیر گسترده فعالیت‌های اهالی فرهنگ و هنر استان در ایام مبارزه با ویروس کرونا اشاره کرد و اظهار داشت: هنرمندان با ایجاد و شرکت در پویش های متعدد فرهنگی و هنری و همچنین ساخت و پخش کلیپ‌های هنری، به ماندگاری مردم در خانه و مبارزه عمومی با شیوع ویروس کرونا کمک شایانی کردند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: باید شرایطی را فراهم کنیم تا هنرمندان در خانه با تولیدات هنری و فعالیت در فضای مجازی بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

وی کرد: تاکنون نیز مسابقات و جشنواره‌های مختلف هنری و فرهنگی همچون جشنواره “دور از هم” و مسابقه “در خانه بمان” در فضای مجازی برگزار شده و جشنواره فرهنگی و خاطره نویسی “مهمان ناخوانده ” نیز در حال برگزاری است.

نبی‌زاده با بیان اینکه دولت نیز تسهیلات حمایتی برای این بخش درنظر گرفته تا هنرمندان بتوانند با تولیدات هنری خود و انتشار در فضای مجازی، آرامش را به جامعه تزریق کنند ادامه داد: برقراری بیمه بیکاری برای اصحاب رسانه، امهال حق بیمه مجتمع های فرهنگی و هنری که فعالیتشان از موضوع کرونا متاثر شده و برقراری امتیازات اداره کل امور مالیاتی برای مجتمع‌های فرهنگی، آموزشی، هنری و رسانه‌ای استان، از جمله تسهیلات دولت برای جامعه فرهنگی و هنری است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه با توجه به مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا، موسسات و جامعه فرهنگی، هنری و قرآنی نسبت به عدم فعالیت‌های عمومی خود اقدام کرده‌اند تصریح کرد: طبق برآوردهای اولیه خسارات وارد شده به جامعه فرهنگی، هنری و قرآنی استان بر اثر شیوع ویروس کرونا تاکنون حدود 160 میلیارد ریال است که در همین راستا پیگیری خسارات اصحاب فرهنگ، هنر، نشر، تئاتر، سینما، رسانه، آموزشگاه‌ها، چاپ، موسسات، کانون‌ها و صنوف فرهنگی  استان در دستور کار این اداره کل قرار گرفته است.

نبی‌زاده از تعطیلی بخش هنر همچون سینماها، اجرای موسیقی و تئاتر در استان خبر داد و گفت: بخش‌های فرهنگی نیز از جمله کانون‌های تبلیغاتی، چاپ، نشر، موسسات قرآنی، آموزشگاه‌ها و هنرستان‌ها از اسفند سال گذشته تا پیش از اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند تعطیل بودند اما اکنون تنها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اجازه فعالیت دارند.

 

 

 

 

مدرسه مجازی قرآن و عترت در قاینات راه اندازی شد

مدیر آموزش و پرورش قاینات از راه اندازی نخستین مدرسه مجازی قرآن و عترت در این شهرستان خبر داد.

 سید احمد للهی روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به فرارسیدن ماه مبارک رمضان و شرایط کنونی که محدودیت‌هایی درخصوص آموزش و تربیت دانش آموزان به وجود آمده است، اولین مدرسه مجازی قرآن و عترت در شهرستان قاینات راه اندازی شد.

وی افزود: هدف از راه اندازی این مدرسه مجازی که ویژه ماه مبارک رمضان است، توجه دانش آموزان به مباحث قرآنی به شیوه طراحی مسابقات و تولید محتواهای مفید و آموزنده است.

وی اظهار داشت: مدرسه مجازی قرآن و عترت تصمیم به بسترسازی و فراهم کردن زمینه تلاوت و انس دانش آموزان با آموزه‌های قرآن کریم در این ماه مبارک با رویکرد برنامه‌های شاد و جذاب کرده است.

مدیر آموزش و پرورش قاینات گفت: این مدرسه مجازی از دو بخش قرآن و عترت و قرآن و هنر تشکیل شده است که در کانال قرآن و عترت موضوعات تلاوت ترتیل، تلاوت تقلیدی، قرآن و زندگی و امام شناسی بارگذاری شده است.

وی اضافه کرد: همچنین در کانال قرآن و هنر موضوعات خوشنویسی، نقاشی و قصه‌های قرآنی، شعر، روزه اولی‌ها و عکاسی از سفره‌های ساده افطاری بارگذاری شده است.

للهی گفت: همچنین بخش ویژه این مدرسه مجازی با عنوان مسابقه بزرگ همخوانی و تلاوت خانوادگی در بخش استانی و کشوری همراه با جوایز نفیس سوغات ویژه قاینات خواهد بود.

این مدرسه مجازی آموزش بیش از هزار نفر از دانش آموزان در رده‌های ابتدایی، متوسطه اول و دوم را در بستر پیام رسان سروش انجام می‌دهد.

 

 

 

 

محرومیت های خراسان جنوبی یقه تحصیل را گرفت

 در حالی بازار آموزش مجازی به علت شیوع کرونااین روزها داغ است که در بسیاری از مناطق روستایی و حتی شهری خراسان جنوبی محرومیت های زیر ساختی موج می زند.

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها: تعلیم و تربیت با بحران کرونا وارد فضایی کاملاً استثنایی شد. فضایی که تا قبل از این قرار بود در زیرشاخه‌های مختلف زیرساخت‌های آن محیا شود اما با هزار تدبیر بعد از دو ماه بالاخره آموزش و پرورش فضای شاد را برای دانش آموزان به صحنه آورد فضایی که برای درصد قابل توجهی از خانواده‌ها شاد نیست.

«کمی طول کشید که تصمیم گرفتیم چه باید بکنیم برای اینکه حلیا بتواند از فضای مجازی استفاده کند لازم بود گوشی جدیدی بخریم، چون همسرم نگهبان یک مرکز در نهبندان است، با حقوق دریافتی او توان خرید گوشی جدید را نداشتیم، در نهایت همسرم تصمیم گرفت حلیا را با خودش به نهبندان ببرد تا در کنار عمه‌اش بتواند با تدریس در فضای مجازی جلو برود.»

این جملات مادر یکی از دانش آموزان مدرسه‌ای در قلب بیرجند است، شهری که به عنوان مرکز استان انتظار داریم، شرایط بهره‌مندی خانواده‌ها از گوشی‌های مدرن بیشتر باشد.

دردسرهای آموزش مجازی برای والدین

هرچند تعداد این دانش آموزان ممکن است کم‌تر باشد، اما سهم آن‌ها از آموزش و پرورش همچنان بر جای خود باقی است و مسئولان آموزشی استان مکلف‌اند برای این دانش آموزان اقدامی انجام دهند.

حلیا با پیگیری‌های مدیر مدرسه بالاخره در سوم اردیبهشت عضو گروه شاد شد، اما این دانش‌آموز تا کی می‌تواند به دور از مادرش باشد؟

در این بین پدر مادرهایی هم هستند که هیچ خبری از دانش‌آموزانشان نیست. سارا، مهناز، ام‌البنین و… معلم کلاس دوم مدرسه پوشینه بافت در این با ره می‌گوید: از زمانی که قرار شد مطالب را در پیام‌رسان ایتا به بچه‌ها ارائه دهیم با همه خانواده‌ها تماس گرفتم که هر چه زود تر اپلیکیشن‌های مورد نظر را نصب کنند اما از سه دانش‌آموزم هیچ خبری ندارم چون تماس‌هایشان را پاسخ نمی‌دهند.

این معلم هیچ راه دیگری به جز اینکه آدرس آنها را پیدا کند ندارد، چون تماس‌های خود را پاسخ نمی‌دهند، حتی والدینشان بعد از تعطیلی مدرسه‌ها به دلیل کرونا، هیچ تماسی با مدیر یا معلم فرزندشان نداشته‌اند تا روند تحصیل فرزندانشان را جویا شوند!!!

پیگداری مادر سه فرزند است که در روستای امیرآباد ساکن است و در هیچکدام از شبکه‌های آموزشی، آموزش و پرورش شرکت نکرده است.

او می‌گوید: همسرم هفته سوم تعطیلات گوشی‌اش را به مدرسه برد تا مدیر و معاون مدرسه این شبکه‌هایی که اعلام شده را نصب کنند و آموزش بدهند اما مدیر گفته بود روی گوشی شما نمی‌شود اینها را بریزیم.

از او پرسیدم حالا قرار است چه طور برنامه‌های درسی فرزندانتان را دنبال کنید؟ پاسخ می‌دهد: فعلاً که با تلویزیون جلو می‌رویم و بعضی اوقات به معلمشان زنگ می‌زنم.

وی تاکنون هیچ بسته آموزشی از آموزش و پرورش دریافت نکرده است شاید هنوز نام این خانواده به عنوان افرادی که باید بسته آموزشی دریافت کنند به آموزش و پرورش ارسال نشده است.

دانش آموزانی که حاضر نیستند

معلمی دیگر که در مدرسه‌ای در شمال شهر تدریس می‌کند، با اشاره به خانواده‌هایی که دچار آسیب‌های اجتماعی هستند می‌گوید: شرایط دانش آموزان ما بسیار متغیر است مثلاً دانش آموزانی که فرزند طلاق هستند یا یکی از والدین فوت کرده و یا هر دو والد فوت کرده و دانش آموزان با دیگر اعضای خانواده شأن به ویژه پدر بزرگ و مادر بزرگ زندگی می‌کنند.

محمدی می‌گوید: خوب همه اینها به نحوی نتوانسته‌اند خود را با شرایط تطبیق دهند. اینها حتماً در سال تحصیلی آینده با مشکلات زیادی مواجه خواهند بود.

به گفته وی هنوز لیستی از این دانش آموزان تهیه نشده است که به آموزش و پرورش تحویل شود البته آموزش و پرورش نیز هنوز اسامی این دانش آموزان را از ما نخواسته شاید در یک ماه آینده که اپلیکیشن شاد بین همه خانواده‌ها جا افتاد. بتوانیم تعداد این دانش آموزان را در تمام کلاس‌ها مشخص کنیم و برای آموزش و پرورش ارسال کنیم.

اگر اوضاع شهرها این گونه است پس باید شرایط دانش آموزان روستایی و عشایری بسیار سخت‌تر از اینها باشد، در بسیاری از مناطق استان از جمله در برخی شهرها و روستاهای شهرستان‌های درمیان و نهبندان موبایل آنتن دهی ندارد و نبود زیر ساخت برای اتصال اینترنت دردسری دیگر در کنار نداشتن گوشی‌های هوشمند به خصوص در مناطق محروم و مرزی استان خراسان جنوبی است.

تمام تلاشمان را کرده‌ایم

اما مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی در گفتگو با مهر مدعی است، او و همکارانش تمام تلاششان را برای کمک به دانش آموزان روستایی و عشایری و آن‌هایی که نمی‌توانند از امکانات فضای مجازی استفاده کنند انجام داده‌اند.

محمد علی واقعی اعلام می‌کند: از همان روزهای ابتدایی شیوع کرونا و مشخص شدن اینکه ممکن است تا مدتی با تعطیلی مدارس و آموزشگاه‌ها مواجه باشیم جلسات متعددی با معاونان و راهبران آموزشی و تربیتی برگزار و تصمیمات مهمی گرفته شد.

وی همچنین از امکاناتی که شرکت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای همکاری با آموزش و پرورش و امکان استفاده همه دانش آموزان به ویژه دانش آموزان روستایی و عشایری مهیا کرده است خبر می‌دهد.

والدین همکاری کنند

وی درباره ارائه بسته‌های اینترنت به معلمان و همچنین تهیه بسته‌های آموزشی مخصوص می‌گوید: در شرایط حساسی که برای آموزش و پرورش به وجود آمده باید همه تلاش کنیم تا هیچ دانش آموزی از تحصیل عقب نماند به این ترتیب باید والدین هماهنگی و همکاری بیشتری با مدارس داشته باشند.

واقعی ادامه می‌دهد: اپلیکیشن شاد از ابتدای اردیبهشت به صورت رسمی کارش آغاز شده، همه آنهایی که گوشی هوشمند دارند می‌توانند این اپلیکیشن را نصب کنند. تا با برنامه کلاسی معلم جلو بروند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با معرفی دوباره این اپلیکیشن و مزایای منحصر به فرد آن اضافه می‌کند: این اپلیکیشن در یک فضای امن تولید محتوا دارد و دانش آموزان و مربیان آنها می‌توانند به راحتی با یکدیگر در ارتباط باشند.

وی گفت: از طرف دیگر با تدابیری که اندیشیده شده قرار است هزینه‌های استفاده از این اپلیکیشن رایگان شود.

بسته‌های آموزشی برای دانش آموزان عشایری و روستایی

واقعی با اشاره به اینکه این اپلیکیشن قابلیت نصب بر روی لپ تاب و کامپیوتر را نیز دارد، می‌گوید: والدینی که کارمند هستند و یا از گوشی شأن استفاده می‌کنند و نمی‌توانند آن را در اختیار فرزندانشان قرار دهند می‌توانند از این مزایا استفاده کنند.

وی اضافه می‌کند: تلاش شده همه برنامه‌های آموزشی با هم نباشد تا همه دانش آموزان با نظم خاص تعیین شده در اپلیکیشن اعلام حضور و تکالیف خواسته شده را انجام دهند.

وی توصیه می‌کند والدین در هماهنگی دانش‌آموزانشان با معلم‌ها دقت لازم را داشته باشند تا آنچه معلم خواسته و آنچه دانش‌آموز انجام داده است با دقت مورد نظارت معلم قرار گرفته و میزان پیشرفت دانش‌آموز سنجیده شود.

به گفته وی دانش آموزانی که مشکلاتی از جمله عدم دسترسی به شبکه شاد دارند توسط مدارس شناسایی و راهکارهای لازم برای آن‌ها اعمال می‌شود.

وی تصریح کرد: از جمله این اقدامات می‌توان به تهیه بسته‌های آموزشی برای دانش آموزان روستایی و عشایر اشاره کرد.

وی ادامه می‌دهد: هم اکنون بسته‌های تهیه شده از طریق رابطان آموزش و پرورش در اختیار دانش آموزان این مناطق قرار گرفته و برای مقطع متوسطه نیز قول‌های مساعدی از اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات دریافت کردیم.

هزار مدرسه روستایی در انتظار اتصال به شبکه اینترنت

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره قول‌های مساعدی که به آموزش و پرورش داده است می‌گوید: قرار است تا پایان خرداد ماه ۴۵۰ مدرسه روستایی در سطح استان به اینترنت متصل شود.

مصطفی بهی اضافه می‌کند: این ۴۵۰ مدرسه در همه مقاطع تحصیلی بوده، شناسایی آن‌ها ابتدا توسط اداره کل و آموزش و پرورش انجام و سپس زیرساخت‌های لازم برای اتصال به اینترنت این مدارس توسط اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام می‌شود.

وی تعداد کل مدارس استان که باید به شبکه اینترنت متصل شوند را حدود هزار مدرسه روستایی اعلام کرده و می‌گوید: ۴۵۰ مدرسه باید تا پایان خرداد به شبکه اینترنت متصل شود و بقیه مدارس نیز تا پایان سال به ترتیب اولویت به اینترنت متصل خواهد شد.

وی اعتبارات این قرار دادها را ملی عنوان کرده و بیان داشت: تاکنون ۲۳۰ مدرسه از ۴۵۰ مدرسه به شبکه اینترنت متصل شده‌اند اما میزان اعتبار هزینه شده در اتمام کار مشخص خواهد شد.

هر چند تلاش می‌شود تا دانش آموزان کمتری از آموزش عقب بمانند اما باید این نکته را به یاد داشت که در بسیاری مناطق استان هنوز زیر ساخت‌های اولیه آموزش مجازی وجود ندارد یا در مناطق شهری بسیاری از دانش‌آموزان به دلیل کم سوادی یا بی سوادی والدینشان و نیز زندگی با محرومیت مالی هنوز نتوانسته‌اند از آموزش‌های لازم در شرایط کرونا بهره مند شود و در این خصوص بنظر می‌رسد باید تیم ویژه‌ای برای شناسایی این دانش آموزان در آموزش و پرورش استان تشکیل شود.

افزایش ۸۶ درصدی سرمایه گذاری خارجی در خراسان جنوبی
جذب سرمایه های داخلی و خارجی نقش بسزایی در تحرک بخشی به اقتصاد و پویایی و توسعه آن دارد و موجب ارتقای سطح زندگی مردم می‌شود. از همین سرمایه های خارجی جذب شده از ابتدای دولت دوازدهم تاکنون ۸۶ درصد در خراسان جنوبی رشد داشته است.

خبرگزاری شبستان- خراسان جنوبی؛ سال ۱۳۹۸ را مقام معظم رهبری به عنوان سال «رونق تولید» نامگذاری کردند. رونق تولید الزاماتی دارد که از آن جمله افزایش جذب سرمایه در بخش‌های تولیدی است. رهبر انقلاب اسلامی در پیام نوروزی امسال خود، با اشاره به نام‌گذاری سال 98 به رونق تولید و تحرکات مثبت انجام گرفته در سال گذشته، سال 99 را به نام جهش تولید نام‌گذاری کردند.

به همین بهانه گفتگویی را ترتیب داده‌ایم با «عیسی جعفری گیو» مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی پیرامون سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در رونق تولید و جهش تولید صحبت کنیم.

۱- میزان (دلار) سرمایه گذاری خارجی مصوب در سال گذشته چقدر بوده است؟

میزان سرمایه گذاری خارجی مصوب استان در سال 1398 به مبلغ 5.4 میلیون دلار استرالیا معادل 2.65 دلار آمریکا بوده است. لازم بذکر است میزان کل سرمایه گذاری خارجی مصوب تا پایان سال 98 به بیش از 988 میلیون دلار رسیده که در مقایسه با ابتدای دولت دوازدهم رشد 58 درصدی داشته است.

 

۲- این حجم سرمایه گذاری برای اجرای چند پروژه بوده است؟ وضعیت کنونی پروژه ها آیا به بهره برداری رسیده یا در حال اجرا است؟

میزان سرمایه وارده خارجی در سال 98 به مبلغ 6.3 میلیون دلار در دو پروژه (نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی خوسف با سرمایه گذاری خارجی از کشور آفریقای جنوبی و نیروگاه خورشیدی 7 مگاواتی سربیشه با سرمایه گذاری خارجی از کشور چین) بوده است.

میزان کل سرمایه گذاری خارجی وارده (جذب شده) تا پایان سال 98 به بیش از 87 میلیون دلار در 11 پروژه سرمایه گذاری رسیده که در مقایسه با ابتدای دولت دوازدهم رشد 86 درصدی داشته است که از این تعداد در سال 1398 دو پروژه سرمایه گذاری خارجی (نیروگاه خورشیدی هفت مگاواتی سربیشه و واحد ریخته گری چدن با سرمایه گذاری خارجی از کشور چین) به بهره برداری رسیده است.

۳- در خصوص تعداد پروژه های سرمایه گذاری خارجی فعال با حجم سرمایه گذاری آن توضیح بفرماید؟

در حال حاضر هشت پروژه سرمایه گذاری خارجی با سرمایه مصوب به مبلغ 86 میلیون دلار فعال و درحال بهره برداری بوده و 2 پروژه با سرمایه مصوب 75 میلیون دلاری درحال ساخت است. همچنین چهار پروژه سرمایه گذاری خارجی با سرمایه گذاری بالغ بر 250 میلیون دلار در حال پیگیری است.

تعداد پروژه های دارای مجوز سرمایه گذاری خارجی استان تا پایان سال 98 به 14 پروژه رسیده که نسبت به ابتدای دولت دوازدهم رشد 133 درصدی داشته است.

۴- سال گذشته چند مجوز سرمایه گذاری خارجی و با چه میزان سرمایه گذاری صادر شده است؟ مجوزهای سرمایه گذاری چند روزه صادر می شود؟

در سال 98 یک پروژه با سرمایه گذاری خارجی از کشور استرالیا به مبلغ 2.65 میلیون دلار، مجوز سرمایه گذاری خارجی اخذ کرده است. همچنین چهار درخواست سرمایه گذاری در حوزه های صنعت و معدن و نیرو (نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی سربیشه، واحد تولید فروسیلیکو منگنز، واحد کنسانتره سنگ آهن، تولید الکترود گرافیتی) مطرح شده که در این خصوص جلسات و پیگیری های لازم انجام شده و درحال بررسی و اخذ مجوزهای موردنیاز می باشند.

 

۵- در حال حاضر چند طرح سرمایه گذاری آماده اجرا است؟

طرح های سرمایه گذاری خارجی با اخذ مجوز فیپا (FIPPA) از وزارت امور اقتصادی و دارایی، با سرمایه گذاری مستقیم اتباع خارجی(FDI) اجرا شده و مدت زمانی برای بهره برداری از پروژه تعریف نمی شود. در صورت مشارکت با سرمایه گذاران داخلی، اعطای تسهیلات مالی به شرکت سرمایه پذیر و یا خرید بخشی از سهام شرکت ایرانی، امکان واگذاری پروژه وجود دارد.

 

۶- با بهره برداری از پروژه های سرمایه گذاری خارجی چه میزان اشتغال ایجاد می شود؟ و تاکنون چه تعداد از این اشتغال ها محقق شده است؟

در حال حاضر بیش از 500 نفر اشتغال در هشت پروژه سرمایه گذاری خارجی استان شامل ریخته گری چدن خاکستری، استخراج و بهره برداری معادن زغال سنگ، بسته بندی سیمان، فرآوری و بسته بندی برنج، استخراج معادن فلورین، نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی خوسف، نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی بشرویه و نیروگاه خورشیدی هفت مگاواتی سربیشه ایجاد شده است که دو پروژه با اشتغال 250 نفر مربوط به سال 98 است.

با بهره برداری از سه پروژه مصوب و شروع شده (منیزیت کلسینه شده، تولید انواع شمش فولاد ساده کربنی، تولید فروسیلیکو آلومینیوم)، میزان اشتغال پروژه‌های سرمایه گذاری خارجی به بیش از 1500 نفر خواهد رسید.

 

۷- شاخص  امنیت سرمایه گذاری در خراسان جنوبی و جایگاه استان در سطح کشور چگونه است؟

بر اساس آخرین گزارش منتشره مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی مربوط به فصل تابستان 1398، شاخص امنیت سرمایه گذاری کشور 6.07 (10 بدترین حالت) و شاخص امنیت سرمایه‌گذاری استان خراسان جنوبی در این فصل 5.60  ارزیابی شده که رتبه سوم را به لحاظ شاخص امنیت سرمایه گذاری در بین استان های کشور به خود اختصاص داده است. مناسب ترین ترین استان ها از لحاظ امنیت سرمایه گذاری در تابستان 1398 به ترتیب استان های قم، خراسان شمالی و خراسان جنوبی بوده اند.

طبق این گزارش وضعیت استان در نماگرهای شفافیت و سلامت اداری، فرهنگ وفای به عهد و صداقت و درستی و مصونیت جان و مال شهروندان از تعرض، مساعد و در نماگرهای ثبات اقتصاد کلان، ثبات و پیش‌بینی‌پذیری مقررات و رویه های اجرایی و عملکرد دولت نامساعد ارزیابی شده اند.

بهبود شاخص امنیت سرمایه گذاری کشور طی شش ماهه گذشته در نتیجه ثبات در بازار ارز، روند کاهشی نرخ تورم، ثبات نسبی قیمت مواد اولیه، تخلیه بار روانی و تا حدودی اقتصادی تحریم های خارجی و انجام اقدامات موثر در قوه قضائیه بوده است. از جمله راهکار های بهبود شاخص امنیت سرمایه گذاری در استان می توان به ایجاد زیرساخت ها و مشوق های سرمایه گذاری در جهت حمایت از سرمایه گذاران، اصلاح فرآیندهای اداری و قوانین و مقررات مخل کسب و کار در بخش های اقتصادی استان، استقرار کامل سامانه های یکپارچه مجوزها و استعلامات در استان و عمل مسئولان استانی و ملی به وعده های داده شده اشاره کرد.

 

۸ – برای تحقق شعار سال «جهش تولید» و افزایش جذب سرمایه گذاری ها در استان چه راهکارهایی پیشنهاد می کنید؟

خروج از رکود اقتصادی و جهش تولید نیازمند بازنگری و اصلاح سیاست‌ها و ساختارهای اقتصادی، بهبود محیط کسب و کار و رفع مشکلات بازار پولی و بانکی، بازار سرمایه، بازار کار، مالیات، بیمه، تجارت است. در این خصوص راهکارهای  مانند فراهم کردن فضای جامعه برای امنیت سرمایه‌گذاری و تشویق و ترغیب و حمایت از سرمایه‌گذاران، بازنگری و تسهیل قوانین مقررات حوزه تولید کسب ‌وکار و تجارت، استفاده از ظرفیت دیپلماسی سیاسی و اقتصادی در جهت جذب سرمایه گذاری خارجی و توسعه صادرات، توسعه زیرساخت‌های سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی بویژه در حوزه حمل و نقل از جمله راه و راه ‌آهن مدیریت سرمایه و جذب سرمایه‌های سرگردان به سمت تولید، تقویت زیرساخت های سرمایه گذاری و حمل و نقل جهت کاهش قیمت تمام شده محصولات، مدیریت واردات، جلوگیری از واردات کالاهای مشابه ساخت داخل، مبارزه با قاچاق کالا و … پیشنهاد می شود.

همچنین از دیگر راهکارهای پیشنهادی رفع مشکلات متعدد فراروی تولیدکنندگان و بازرگانان و صادرکنندگان در شورای گفت و گوی بخش خصوصی، افزایش هدفمند کمی و کیفی تولید با توجه به ظرفیت‌های خالی واحدهای تولیدی، تکمیل زنجیره تولید با بهره‌مندی از توانایی نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان، شناسایی بخش های پیشران اقتصادی و سرمایه گذاری جهت توسعه این بخش ها، گسترش صنایع تبدیلی در بخش تولیدات کشاورزی صادرات محور، اجتناب از سرکوب قیمت‌ها و تعیین قیمت بر مبنای مکانیسم بازار، رفع ممنوعیت‌های صادراتی و محدودیت‌ها‌ و فشار بر بنگاه‌های اقتصادی از جانب دولت به بهانه تنظیم بازار، اتخاذ سیاست ها صحیح تجاری و بازنگری تعرفه‌های تجاری جهت توسعه تجارت خارجی با کشور های همسایه و کارآمد سازی فرآیند توزیع کالا و خدمات و حذف واسطه ها و توسعه کسب و کارهای اینترنتی است.

جذب سرمایه خارجی به شکل ورود تکنولوژی و دانش فنی تولید می تواند به تولیدات صادرات‌گرای استان کمک کند در این خصوص ضروری است ضمن شناسایی نیازمندی های تکنولوژیکی واحدهای تولیدی استان، با استفاده از ظرفیت دیپلماسی سیاسی و اقتصادی امکان جذب سرمایه خارجی به شکل ورود دانش فنی فراهم شود.

در حال حاضر بی‌ثباتی سیاست ها، وضع قوانین و مقررات بدون توجه به شرایط روز اقتصادی و شرایط اقلیمی و بومی مناطق کشور بعنوان مانع شروع سرمایه گذاری و فعالیت های کسب وکار است. برای جهش تولید ضروری است برنامه بازنگری و تسهیل قوانین و مقررات حوزه کسب ‌وکار، تولید و تجارت با جدیت مورد توجه قرار گیرد.

هزار و ۱۱۱ نفر در خراسان‌جنوبی مشمول دریافت بیمه بیکاری شدند

بیرجند- مدیرکل تأمین اجتماعی خراسان‌جنوبی گفت: هزار و ۱۱۱ نفر سال گذشته در خراسان‌جنوبی مشمول دریافت بیمه بیکاری شدند.

علیرضا محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به بحث شیوع کرونا و متعاقب آن بیکاری برخی از افراد و درخواست مقرری بیکاری از سوی آنان اظهار کرد: افرادی که در شرایط شیوع کرونا درخواست مقرری بیکاری داده‌اند به سه دسته تقسیم می‌شوند.

مدیرکل تأمین اجتماعی خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: گروه اول افراد دارای ۱۰ رده شغلی بیان شده در بخشنامه دولت (مانند مراکز تولید و توزیع غذای آماده، مراکز تولید و توزیع پوشاک، مراکز توزیع آجیل و خشکبار و …) برای پرداخت بیمه بیکاری هستند.

محمدی ادامه‌داد: گروه دوم افرادی هستند که در این ۱۰ رده شغلی بیان شده در بخشنامه قرار ندارند ولی به هر دلیلی از شیوع بیماری کرونا در سطح جامعه آسیب دیده و بیکار شده‌اند.

وی افزود: گروه سوم نیز افرادی هستند که به صورت معمولی و طبق روال هرسال به دلایل مختلف بیکار می‌شوند.

مدیرکل تأمین اجتماعی خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: در پایش‌های اولیه استحقاق افراد متقاضی برای دریافت بیمه بیکاری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

محمدی با اشاره به اینکه پایش را اداره کار انجام داده و سپس لیست را برای واریز مقرری در اختیار تأمین اجتماعی قرار می‌دهد، گفت: اگر دولت به تعهد خود در زمینه مبالغی که برای پرداخت بیمه بیکاری به مشاغل مطرح شده نیاز است، عمل کند تأمین اجتماعی نیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را به حساب افراد متقاضی بیمه بیکاری واریز می‌کند.

وی اظهار کرد: از آغاز مهلت قانونی برای درخواست بیمه بیکاری تا پانزدهم فروردین ماه سال ۹۹ در خراسان‌جنوبی هزار و ۷۰۴ نفر بعد از پایش های اولیه اداره کار برای پرداخت بیمه بیکاری وارد کانال تأمین اجتماعی شدند که تأمین اجتماعی نیز بررسی‌های مربوط به خود را انجام خواهد داد.

مدیرکل تأمین اجتماعی خراسان‌جنوبی در زمینه تعداد افرادی که در سال گذشته مشمول پرداخت مقرری بیمه بیکاری شده‌اند، گفت: از ابتدای سال ۹۸ تا پایان بهمن ماه همان سال هزار و ۱۱۱ نفر در خراسان‌جنوبی مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری شدند.

محمدی گفت: به طور متوسط ماهیانه بالغ بر یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان حق بیمه بیکاری در سال گذشته به افراد مشمول پرداخت شده است.

وی یادآور شد: امیدواریم با پایان شیوع بیماری کرونا و بازگشت افراد به روال عادی زندگی رونق به کسب و کارها و واحدهای صنعتی بازگردد و تعداد افراد درخواست کننده بیمه بیکاری نیز به همان نسبت کاهش یابد.

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 7 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور