پیام شهروند

با سلام
18سال پیش ماشینم زورگیری شده اماهنوزبلاتکلیفم

بسم الله/سلام علیکم.خداقوت.ضمن تشکرصمیمانه اززحمات جنابعالی وهمکاران عزیزتان/خواهشمندیم برای”بیمه قالیبافان روستایی”گزارشی تهیه کنید

پیام امروزسلام.هفته بسیج گرامیباد.فکرکنم ازطریق شمابهتربشه گلگی خودم وبرخی افرادجامعه روبه گوش مسؤلین ومدیران برسونم.بسیاربسیارتأسف انگیزوغمباره که مدیردفترآقای ….. امروزبالحن دورازاخلاق …بابنده برخوردکرد.فکرمی کنند دنیادستشونه چرااینگونه اند??… بستانی.بسیجی دوران دفاع مقدس.یاالله مددی

سلام دوفقره کیسه گردو از ارومیه به مقصد مشهد با تیپاکس ارسال گردید یک فقره کیسه هنوز بمدت یک ماه گم شده وهنوز وضعیت بار مشخص نیست .موضوع رابه مدیران تیپاکس منعکس فرمایید.

سلام قابل توجه مسولین محترم نمیدانم این همه سبدکالا که تلوزیون نشان می دهد را به که دادند بنده باتوجه به اینکه مستاجر و بیکار هستم و 5 نفرعائله دارم هیچ چیزی دریافت نکرده ام واقعأ این انصاف است که به یکی 10بار سبد کالا بدهند و به یکی مثل من اصلا ندهند

با سلام ، آقایان مسئول ستاد کرونای استان ، چرا قانون دور کاری در ادارات رو اجرا نمی کنید ، باید تمام کارمندان ادارات مبتلا به کرونا بشن که دور کار بشن . الان که دیگه بسیاری از کارمندان به علت تماس مستقیم با ارباب رجوع و اتاق های شلوغ دچار بیماری شدن ، تو رو خدا تا همه این قشر زحمت کش مبتلا نشدن چاره ای بیندیشید.

با سلام
پیشنهاد یکی از همشهریان مبنی بر کاشت درختان غیر مثمر خرزهره و پر غیر کارشناسی می باشد.
هر دو گیاه ایجاد حساسیت می نمایند. بسه به خدا از کاج کم نمی کشند این مردم!

سلام.خدانگهدارمهندس معتمدیان باشد. چندی پیش ازتفاهمنامه ای برای مسکن ایثارگران ورزمندگان خبردادند.جای خوشحالی بود چون با55 سال زندگی فاقدسرپناهم .امافقط برام چندپیامک از…اومد و بس. مسئولین ذیربط یه گوشه ی چشمی هم بماکنید.ازرزمندگان 8سال دفاع مقدس.

با سلام امار بیماران کرونایی در شهرستان سربیشه بالاست بیشتر بیماران در بیمارستانهای بیرجند بستری می شوند و یا مراجعه نمی کنند همچنین اکثر معلمان از بیرجند به سربیشه می روند جهت جلوگیری از شیوع ویروس مدارس غیر حضوری شوند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

اخبار خراسان جنوبی / اجرای قرنطینه معکوس در طرح شهید سلیمانی

 

نابود شدن رویای تیراندازان المپیکی در سکوت فدراسیون نشینان!

رویای کسب مدال در المپیک توکیو برای تیراندازان تیم ملی کشورمان که ماه‌ها برای رسیدن به آن تلاش کردند، با سکوت و تعلل فدراسیون تیراندازی به سوی نابود شدن می‌رود.

روز‌ها یکی پس از دیگری می‌گذرد و شروع رقابت در سرزمین سامورایی‌ها نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود. پس از ورود کرونا به کشورمان و تعطیلی چندماهه فعالیت‌های ورزشی، فدراسیون تیراندازی اولین فدراسیونی بود که توانست مجوز برگزاری اردو‌های تیم ملی را بگیرد تا المپیکی‌های تنفگ به دست تیم ملی، تمرینات خود را از سر بگیرند. تمرینات شروع شد و المپیکی ها، با تجربه خانه نشینی چند ماهه به اردو‌ها بازگشتند.

بعد از گذشت چند روز از تمرینات ۲۹ تیر ماه ۹۹ علی نژاد معاون وزیر ورزش و جوانان برای بازدید از اردوی تیم ملی به سایت تیراندازی آزادی رفت و از نزدیک به گفت و گو با تیراندازان المپیکی پرداخت. ملی پوشان هم که این دیدار را فرصت خوبی دیدند با علی نژاد به درد دل پرداختند. در این گفت و گوی چند ساعته برخی از مشکلات تیراندازان مورد بررسی قرار گرفت و در بعضی از زمینه‌ها قول‌هایی هم داده که تا به امروز از عملی شدن آن‌ها خبری نیست.

از پرداخت حقوق ۲ و نیم میلیونی به المپیکی‌ها تا فشنگ‌های دپو شده در انبار ایران ایر در آلمان

پرداخت حقوق ۲ و نیم میلیونی ماهانه به المپیکی‌ها و پیگیری فشنگ‌های دپو شده در انبار ایران ایر در آلمان قول‌هایی بودند که از سوی مسئولان به ورزشکاران داده شد، اما گویی مسئولان فدراسیون اقدامات لازم در این خصوص را انجام ندادند و رفته رفته مشکلات ملی پوشان و سرمربی تیم ملی کم که نشد، بلکه هر روز مشکلات بین فدراسیون و المپیکی‌های تیم ملی تیراندازی ما بیشتر و بیشتر شد. مشکلاتی که به دلیل پیش رو بودن المپیک باید برای ملی پوشان رفع بشود تا بتوانند بدون دغدغه تمرینات خود را پیگیری کنند. همه رشته‌های ورزشی که برای المپیک آماده می‌شوند بدون هیچ تعللی قرارداد سرمربیان خود را تمدید کرده اند تا ورزشکاران بتوانند به راحتی و بدون دغدغه تمرینات خود را انجام دهند.

نابود شدن رویای تیراندازان المپیکی در سکوت فدراسیون نشینان!

لازم به ذکر است اردو‌های ملی پوشان المپیکی هم با پیگیری‌های مریم هاشمی سرمربی تیم ملی تیراندازی برگزار شد و ملی پوشان هم که با سرمربی خود روز‌های خوشی را تجربه کرده بودند با درخواست سرمربی موافقت کردند و در اردو حاضر شدند. گویا مریم هاشمی تنها یک سرمربی برای تیراندازان نبوده است و مانند یک مادر دلسوز در تمام مشکلات و مسائل در کنار تیراندازان تیم ملی بوده است. این ارتباط صمیمانه بین ورزشکاران و سرمربی بسیار قوی است و همه ملی پوشان از فدراسیون می‌خواهند هاشمی سرمربی تیم ملی تیراندازی بماند.

کسب ۶ سهمیه المپیک توکیو

این درحالی است که قرارداد مریم هاشمی در تابستان امسال به پایان رسیده و هنوز فدراسیون هیچ اقدامی در خصوص تمدید قرارداد این سرمربی نکرده است. مربی که توانست ۶ سهمیه المپیکی به همراه شاگردانش به نام ایران کسب کند. اما اختلافی که بین مریم هاشمی و فدراسیون بر سر تیم ملی به وجود آمده است پایانی نداشته است. حدود ۱۰ جلسه با مسئولان و مریم هاشمی در کمیته ملی المپیک برای رفع مشکلات گذاشته شده است، اما نتیجه خاصی نداشته است.

همین طولانی شدن رفع مشکلات باعث شد تا ملی پوشان المپیکی تیم ملی هم اردوی تیم ملی را ترک کنند تا وضعیت سرمربی تیم ملی مشخص شود. در واقع می‌توان گفت وضعیت در اردوی تیم ملی به حدی رسیده است که ملی پوشان خانه نشینی را به حضور در اردو ترجیح داده اند.

تیراندازان به اردو نمی آیند تا وضعیت سرمربی مشخص شود

ناصر رسولی مدیر تیم‌های ملی تیراندازی با تنفگ در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: تا مشخص شدن وضعیت سرمربی تیم ملی، تیراندازان به صورت شخصی و انفرادی تمرینات خود را پیگیری خواهند کرد و برای تیم ملی تیراندازی که به عنوان اولین تیم ملی تمرینات خود را آغاز کرد این اتفاقات خوشایند نیست.

 

جلسات زیادی در خصوص حل مشکلات برگزار شده است و امیدواریم هرچه زودتر موانع از سر راه تیم ملی برداشته شود تا تیراندازان المپیکی ما بتوانند به اردو‌ها بازگردند و به خوبی تمرینات خود را ادامه دهند. مشکلات سرمربی تیم ملی تیراندازی مالی نیست و فقط بر سر امکانات و شرایط تیم ملی است که بین سرمربی تیم ملی و فدراسیون ایجاد شده است. هم فدراسیون و هم کمیته ملی المپیک سعی می‌کنند هرچه زودتر این مشکلات را حل کنند و دوباره تمرینات تیم ملی از سرگرفته شود.

اوی ادامه داد: مذاکرات برای حل مشکلات کماکان ادامه دارد و اگر کمی توجه شود خیلی زود این مشکلات حل می‌شوند، چرا که مشکلات خیلی پیچیده نیست و قابل حل است. مشکلات باید حل شوند تا تیراندازانی که برای المپیک آماده می‌شوند بدون دغدغه به کار خود ادامه دهند.

حالا پس گذشت دوماه هنوز مشکلات پا برجا بوده و تمام موضوعات در خصوص سرمربی تیم ملی تیراندازی در هاله‌ای ابهام است. همه اهالی تیراندازی در انتظار مشخص شدن وضعیت سرمربی تیم ملی تیراندازی هستند.

برگزاری لیگ برتر رشته غیر المپیکی، برای تغییر نگاه افکار عمومی

با این همه مشکلاتی که برای تیم ملی تیراندازی با تنفگ به وجود آمده است فدراسیون سعی دارد با برگزاری لیگ برتر اهداف پروازی نگاه‌ها و نظرات را به سوی دیگری سوق دهد، اما غافل از این که در مقطع کنونی رشته‌هایی که سهمیه المپیک را کسب کرده‌اند زیر ذره بین هستند و بیشتر از همیشه پیگیری می‌شوند. لیگ برتر اهداف پروازی در حالی برگزار می‌شود که رشته‌های تیراندازی با تفنگ و تپانچه در انتظار برگزاری لیگ هستند تا بتوانند خود را محک بزنند و برای المپیک آماده شوند.

رویای کسب مدال در المپیک توکیو

جوانان این مرز بوم ۴ سال تلاش کردند تا سهمیه المپیک را کسب کنند و برای موفقیت در این رقابت‌ها تمرینات سختی‌های بسیار زیادی را تحمل کردند تا بتوانند در المپیک توکیو که یک فرصت بسیار خوبی است نتیجه بسیار خوب و یا حتی مدال‌های خوش رنگی را برای تیم ملی تیراندازی کشورمان کسب کنند، اما با تعلل فدارسیون و ادامه دار شدن مسئله اختلافات بین سرمربی تیم ملی و فدراسیون، رویای تیراندازان تیم ملی برباد خواهد رفت.

 

با اتفاقاتی که در این مدت افتاده است چه چیز‌هایی مد نظر بوده است؟ ورزشکاران تلاش می‌کنند تا پرچم ایران سربلند باشد، اما گویی در این میان هیچ کدام از طرفین قصد ندارند تا به این اختلافات پایان دهند و تیراندازان را به اردوی تیم ملی برگردانند. این رفتار‌ها به این معنی است که ورزشکاران هیچ ارزشی برای فدراسیون ندارند، چراکه اگر فدراسیون کمی برای این ورزشکاران ارزش قائل بود اختلافات را تا امروز ادامه دار نمی‌کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش عملکرد فرمانداران در ستاد مدیریت کرونا خراسان جنوبی /2
ستاد مدیریت کرونای استان با دستور کار نقد و بررسی عملکرد فرمانداران برگزار شد.
به گزارش امروز خراسان جنوبی در این جلسه، فرمانداران اقدامات و برنامه های خود را در برگزاری طرح اعمال محدودیت ها ارائه نمودند.
اعمال محدودیت برای فعالیت مشاغل و اصناف به جز مشاغل گروه یک در شهرهای به رنگ قرمز، ممنوعیت ورود خودروهای غیربومی، نحوه خدمات دهی در ادارات، رعایت شیوه نامه های بهداشتی در همه حوزه ها و.. از مواردی بود که مورد بررسی قرار گرفت.
استاندار در جلسات قبلی ستاد استانی مدیریت کرونا متذکر شده بود که تا برگشتن شرایط به وضعیت مطلوب، ستاد کرونا به صورت مستمر و حتی روزانه برگزار خواهد شد و در این جلسات عملکرد کلیه دستگاه ها ارزیابی می شود.
شایان ذکر است: این جلسه به ریاست ملانوری استاندار خراسان جنوبی و با حضور خوش خبر معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری، دبیری مدیر کل دفتر امنیتی و انتظامی استانداری، فرشید فرمانده انتظامی استان و دهقانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد و فرمانداران شهرستان های ۱۱ گانه استان نیز از طریق ویدئو کنفرانس به ارائه برنامه های خود پرداختند.

 

 

 

کشف 42 راُس گوسفند قاچاق در شهرستان”بشرویه”/4
فرمانده انتظامی”بشرویه” از کشف 42 راُس گوسفند قاچاق در این شهرستان خبر داد.
به گزارش امروز خراسان جنوبی سرهنگ”فاضل مریمی” بیان داشت: مأموران پاسگاه انتظامی شهرستان بشرویه هنگام گشت زنی در محورهای مواصلاتی به یک دستگاه کامیون حامل بار احشام مشکوک شدند و خودرو را جهت بازرسی بیشتر متوقف کردند.
فرمانده انتظامی شهرستان بشرویه افزود: مأموران در بازرسی از خودرو 42 رأس گوسفند فاقد هر گونه مجوز حمل کشف کردند که بنا بر نظریه کارشناسان ارزش ریالی احشام قاچاق را 840 میلیون ریال برآورد کردند.
سرهنگ مریمی با بیان این که مأموران در این رابطه راننده خودرو را دستگیر و متهم به همراه پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی شد تصریح کرد: اجرای این گونه طرح ها یکی از راهبردهای عملیاتی پلیس در پیشبرد اهداف ماموریتی مبارزه با قاچاق کالا در جهت رشد و شکوفایی اقتصاد کشور محسوب می شود و در این زمیته همراهی و همکاری تمام نهادها و بخش ها با نیروی انتظامی ضروری است.

 

محموله مواد مخدر با هوشیاری پلیس به مقصد نرسید/2
فرمانده انتظامی”نهبندان” از کشف 99 کیلو و 800 گرم تریاک در بازرسی از اتوبوس مسافربری خبر داد.
به گزارش امروز خراسان جنوبی سرهنگ”احسان رحیمی” اظهارداشت: ماموران انتظامی ایست و بازرسی”سهل آباد” شهرستان نهبندان هنگام کنترل خودرو های عبوری یک دستگاه اتوبوس مسافربری مشکوک شدند و خودرو را جهت بررسی بیشتر متوقف کردند.
این مقام انتظامی تصریح کرد: ماموران در بازرسی از خودرو 99 کیلو و 800 گرم تریاک که به طرز ماهرانه ای داخل آن جاساز شده بود کشف کردند و در این رابطه اتوبوس توقیف و ی2 متهم دستگیر که با تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی شدند.
در پایان سرهنگ رحیمی تصریح کرد: مبارزه با پدیده شوم مواد مخدر با جدیت از سوی پلیس دنبال می شود و از شهروندان خواست در صورت مشاهده و برخورد با فروشندگان موادمخدر و هرگونه بی نظمی و اخلال در نظم عمومی، با مرکز فوریت های پلیسی110تماس و موضوع را به پلیس اطلاع دهند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند:

عمل به محدودیت‌ها لازمه کنترل بیماری کرونا است

عمل به محدودیت‌ها لازمه کنترل بیماری کرونا است

 رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: عمل به محدودیت‌ها لازمه کنترل بیماری کرونا است اما محدودیت‌هایی که گذاشته شده، معجزه‌گر نیستند.

محمد دهقانی فیروزآبادی درباره آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان خراسان جنوبی اظهار داشت: محدودیت‌ها فقط حلقه‌هایی از زنجیری هستند که باید در کنار هم قرار بگیرند تا بتوان این بیماری را کنترل کرد اما اگر در کنار این محدودیت‌ها باز هم ما پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنیم، باعث تداوم بیشتر این بیماری خواهیم بود.

وی افزود: از ابتدای مهر ماه شاهد شروع پیک سوم در استان بودیم و یکسری از استان‌هایی که قبل از شروع مهر ماه در کشور درگیری زیادی نداشتند، به شدت دچار درگیری شدند، در واقع در استان خراسان جنوبی پیک اول بیماری از مهر ماه به بعد شروع شده و قبل از آن اصلا پیکی نبود؛ یک محدود گرفتاری را داشتیم و در کشور هم شاید بعدا بتوان ارزیابی و تحلیل دقیق‌تر را ارائه کرد.

۷ شهرستان استان در وضعیت قرمز 

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند درخصوص رنگ‌بندی شهرستان‌های استان گفت: رنگ‌بندی‌ها بعد از این فقط به سه رنگ قرمز (خیلی پرخطر)، نارنجی (پرخطر) و زرد (متوسط خطر) خواهد بود و هفت شهرستان بیرجند، قاینات، نهبندان، سرایان، بشرویه، فردوس و طبس وضعیت قرمز یا خیلی پرخطر را دارند، چهار شهرستان خوسف، زیرکوه، درمیان و سربیشه وضعیت نارنجی یا پرخطر را دارند و بر این اساس محدودیت‌ها اعمال می‌شود.

وی افزود: محدودیت حضور کارمندان در ادارات، محدودیت تردد بین شهری و درون شهری در شهرهای قرمز رنگ و محدودیت فعالیت مشاغل از جمله محدودیت‌های اعمال شده است.

یک سوم کارکنان شهرهای قرمز به ادارات می‌روند

دهقانی گفت: درخصوص ادارات و سازمان‌ها در شهرهای قرمز فقط یک سوم از کارکنان می‌توانند در محل کار حضور پیدا کنند، در شهرستان‌های نارنجی تا ۵۰ درصد و در شهرستان‌های زرد تا دوسوم کارکنان می‌توانند در محل کار حضور داشته باشند.

وی اظهار داشت: همچنین ماموریت‌های اداری غیرضروری کاملا ممنوع است و در شهرهای زرد و نارنجی ماموریت‌های داخل استانی با مجوز بالاترین مقام مسئول آن دستگاه انجام می‌شود.

دبیر ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا گفت: درخصوص برگزاری جلسات در شهرهای قرمز اول تا حد امکان جلسه‌ای برگزار نشود و در صورت برگزاری حضور حداکثر ۱۵ نفر در جلسه با فاصله ۴ متر برای هر نفر و تهویه مناسب انجام شود، در شهرهای نارنجی حداکثر تا ۲۰ نفر و در شهرهای زرد تا ۳۰ نفر اجازه دارند در جلسه شرکت کنند همچنین کارکنان ادارات و سازمان‌ها موظفند از ماسک استفاده کنند.

تردد در شهرهای قرمز از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح ممنوع است

وی درباره محدودیت تردد خودروها در شهرهای با رنگ قرمز و نارنجی بیان کرد: از ابتدای آذر ماه به مدت یک ماه خروج خودروها با پلاک بومی ممنوع است همچنین از ابتدای آذر به مدت یک ماه ورود خودروها با پلاک غیربومی به این شهرستان‌ها ممنوع است و در شهرستان‌های قرمز رنگ از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح هرگونه تردد خودروها در داخل شهر، ممنوع است به جز کسانی که شرایط خاص دارند.

دهقانی افزود: بر اساس رنگ‌بندی در شهرستان‌های قرمز از اول آذر به مدت ۲ هفته به جز گروه شغلی یک، تمامی مشاغل دیگر اجازه فعالیت ندارند، در شهرهای با رنگ نارنجی گروه شغلی یک و دو و در شهرهای زرد هم گروه‌های شغلی یک، دو و سه اجازه فعالیت دارند همچنین فعالیت‌های آموزشی فرهنگی فقط در شهرهای زرد اجازه فعالیت دارند.

دستگاه‌های اکسیژن‌ساز تامین شد

وی درخصوص تامین دستگاه اکسیژن‌ساز برای شهرستان‌های استان بیان کرد: ما حدود سه هفته پیگیر خرید سیلندر اکسیژن بودیم که در چند روز گذشته موفق شدیم ۲۰۰ کپسول اکسیژن ۴۰ لیتری را با قیمت یک میلیارد تومان خریداری کنیم و طی دیروز و روز قبل از آن بین بیمارستان‌های استان توزیع شد تا همکاران ما از فشار تامین پرتراکم اکسیژن خلاص شوند و تحت تنش نباشند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: همچنین از شهریور ماه به دنبال دستگاه اکسیژن‌ساز بودیم و بر اساس اعتباری که آمده بود، دو بیمارستان ولیعصر(عج) و بیمارستان شهید مصطفی خمینی طبس در اولویت بودند که دستگاه بیمارستان ولیعصر (عج) دو هفته است، نصب شده و در شهرستان طبس هم دستگاه رسیده و قرار است، یکشنبه نصب شود.

وی افزود: همچنین برای بیمارستان حضرت رسول هم مبلغی را ما تامین کردیم و ۳۰۰ میلیون هم با کمک یکی از خیرین شهرستان فردوس تامین شد، در شهرستان‌های بشرویه و نهبندان نیز معاون درمان وزیر بهداشت تماس گرفتند که برای این دو شهرستان دستگاه اکسیژن‌ساز را تامین حواهیم کرد.

همراهی سپاه، بسیج و گروه‌های جهادی با مدافعان سلامت

وی همچنین گفت: از ابتدای بیماری کرونا همیشه سپاه پاسداران، بسیج و گروه‌های جهادی کنار ما بودند و از ابتدای بیماری پرسنل پرستار بازنشسته و پرسنلی که عضو بسیج جامعه پزشکی بودند، به ما کمک کردند.

دهقانی اظهار داشت: در کارهای غیر تخصصی گفته شد بیمار نباید همراهی داشته باشد لذا نیاز داریم کسانی باشند که به بیمار کمک کنند در بعضی از بیمارستان‌های ما این عزیزان طبق آموزشی که دیدند پای کار آمدند که جا دارد از آنان تقدیر و تشکر کنم.

وی افزود: اکنون هم طرح سردار شهید سلیمانی طرح محله محور کنترل بیماری کرونا است که کار مشترکی بین وزارت بهداشت و بسیج مستضعفین در تمام کشور انجام می‌شود.

وی گفت: ما و کادر بهداشت و درمان وظیفه خود را انجام می‌دهیم و افتخار می‌کنیم که در این شرایط بحرانی به مردم خدمت می‌کنیم، در مقابل از مردم می‌خواهیم پروتکل بهداشتی را رعایت و به محدودیت‌ها عمل کنند تا به زودی شاهد فروکش کردن این بیماری باشیم.

 

 

 

 

پیام تسلیت استاندار خراسان جنوبی در پی درگذشت امام جمعه سابق کرمان

پیام تسلیت استاندار خراسان جنوبی در پی درگذشت امام جمعه سابق کرمان

استاندار خراسان جنوبی با صدور پیامی درگذشت آیت ‌الله سید یحیی جعفری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سابق کرمان را تسلیت گفت.

در پیام حمید ملانوری آمده است: خبر ارتحال فقیه وارسته و مجاهد بزرگ، آیت ‌الله سید یحیی جعفری، نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه سابق کرمان موجب تأسف و تألم فراوان گردید.

وی افزود: این عالم ربانی از شخصیت‌های برجسته انقلاب، از مبارزان مجاهد و از دانشمندان بزرگ عرصه‌های علمی، فرهنگی و مذهبی کشور بود که سال‌های عمر مبارک خود را در راه خدمت به مردم شریف استان کرمان و نظام مقدس جمهوری اسلامی گذراند.

استاندار خراسان جنوبی که سوابق مدیریتی در استان کرمان دارد، اظهار داشت: اینجانب فقدان این خادم صدیق اسلام و انقلاب را به پیشگاه حضرت ولی عصر ارواحنا فداه، رهبر معظم انقلاب مدظله العالی، علمای حوزه‌های علمیه، مردم شریف استان کرمان و به ویژه بیت مکرم آن مرحوم تسلیت عرض نموده، از درگاه ایزد منان برای آن بزرگوار علو درجات و برای جمیع بازماندگان ایشان صبر و اجر مسئلت دارم.

آیت الله سید یحیی جعفری عصر امروز (شنبه) به دلیل ایست قلبی در سن ۸۹ سالگی در کرمان دعوت حق را لبیک گفت.

این عالم بزرگوار سال ۱۳۵۹ با حکم امام راحل به عنوان نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان منصوب شد و ۲۸ تیر ۱۳۹۶ به علت کهولت سن از این سمت استعفا داد که در ۲۶ آذر ماه استعفای وی پذیرفته شد.

آیت الله جعفری پس از این استعفا تا زمان رحلت به عنوان رییس شورای حوزه علمیه استان کرمان فعالیت کرد.

 

 

 

بیش از سه میلیون دام در خراسان جنوبی واکسینه شدند/2-3

بیش از سه میلیون دام در خراسان جنوبی واکسینه شدند

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: با توجه به اهمیت صیانت از سرمایه دامی سه میلیون و ۱۴۱ هزار راس دام در این استان از ابتدای سال جاری واکسینه شدند.

محمد اصغرزاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره وضعیت آمار دامی استان بیان کرد: یک میلیون و ۷۱۰ هزار دام سبک و ۳۵ هزار گاو و گوساله در استان وجود دارد که بر اساس برنامه‌های پیش بینی شده علیه بیماری‌های دامی به صورت مرتب واکسینه می‌شوند.

وی افزود: سال گذشته در این مدت سه میلیون و ۵۰ هزار و ۷۵۸ راس دام در استان خراسان جنوبی واکسینه شدند.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی علت افزایش واکسیناسیون امسال نسبت به سال گذشته را عملیات واکسیناسیون ppr از ۵۰۰ هزار به یک میلیون و ۳۰۰ هزار راس دام عنوان کرد و گفت : در ۹ شهرستان واکسن آبله به صورت هدفمند تزریق می‌شود و در شهرستان قاینات نیز واکسن شاربن در سال ۹۹ هدفمند شده است.

وی آموزش رعایت نکات بهداشتی و روش‌های صحیح دامداری در کنار اقدامات کنترلی دامپزشکی از قبیل واکسیناسیون، مراقبت از بیماری و نمونه‌گیری را از مهمترین راه‌های پیشگیری از بروز بیماری‌های دامی و و بیماری‌های مشترک بین انسان و دام ذکر کرد.

اصغرزاده تصریح کرد: از مهمترین بیماری‌هایی که می‌تواند باعث فلج شدن صنعت دامداری شود می‌توان بیماری‌های سل گاوی، تب برفکی، بروسلوز، طاعون نشخوارکنندگان کوچک، هاری، آنتروتوکسمی ( زهره درد یا سرخ روده ) و تب خونریزی دهنده کریمه کنگو ( CCHF ) را نام برد که اقدامات کنترلی در این زمینه انجام می‌شود.

یک میلیون و ۷۱۰ هزار دام سبک و ۳۵ هزار دام سنگین جزو سرمایه‌های دامی خراسان جنوبی هستند.

 

 

 

 

کرونا از نگاه بهبودیافتگان/7

کرونا از نگاه بهبودیافتگان

بهبودیافتگان کرونا در ماه‌های اخیر هر کدام تجارب گرانسنگ و البته گاهی تلخ از بیماری کووید ۱۹ دارند که نشان می‌دهد ویروس کرونا را باید همیشه و همه جا جدی گرفت.

به گزارش ایرنا کرونا را باور نداشتم از همان روزهای اولی که در اخبار سر و صدای زیادی بلند کرد با خودم می‌گفتم مگر می‌شود یک ویروس به همین راحتی انسانی را از پا درآورد!

اینها سخنان حاج محمد است، مردی ۵۰ ساله که حدود یک ماه پیش به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شد و اکنون بعد از بهبودی تاکید دارد که مردم این ویروس را جدی بگیرند و به توصیه‌ها عمل کنند.

‌وی افزود: به خاطر شغلم دائم در سفر بودم، وقتی بر می‌گشتم به خانواده این اطمینان را می‌دادم که هیچ خبری از کرونا نیست چون می‌دیدم در شهرهای دیگر مردم به راحتی سفر می‌کنند، پارک می‌روند، خرید می‌کنند و انگار نه انگار که ویروس کرونا وجود دارد.

به کرونا می‌خندیدم

حاج محمد گفت: وقتی اعضای خانواده‌ام را در نگرانی این بیماری می‌دیدم به آنها می‌خندیدم و می‌گفتم چرا اینقدر می‌ترسید کجا کرونا هست؟ بی خیال باشید.

وی اظهار داشت: تا اینکه یک ماه پیش به منزل خواهرم برای یک دورهمی خانوادگی دعوت شدیم و طبق همیشه با همه اعضای دورهمی روبوسی کردم. آن شب تا نیمه‌های شب از هر دری سخن گفتیم، حتی اسم کرونا هم به میان آمد و همه با هم خندیدیم و آن را مسخره کردیم غافل از اینکه آن شب آخرین دیدار با بعضی از عزیزانم خواهد بود!

فکر کردم سرماخوردگی است

این بهبودیافته کرونا گفت: نمی‌دانم چه کسی در آن میهمانی ناقل بود اما چند روز بعد سردرد عجیبی گرفتم و بعد از آن بدن درد و تب بالا داشتم اما باز هم جدی نگرفتم و فکر ‌کردم سرماخوردگی باشد.

وی عنوان کرد: تا اینکه یک روز از درد شدید قفسه سینه مجبور شدم به بیمارستان مراجعه کنم و آنجا متوجه ابتلا به ویروس کرونا شدم. انگار دنیا سرم خراب شد؛ به خاطر بیماری دیابت چند روز در بیمارستان بستری بودم و از همان جا یکی یکی خبر ابتلای اعضای خانواده‌ام را ‌شنیدیم.

دیدن فوت بر اثر کرونا 

حاج محمد گفت: در بخشی که بستری بودم با یکی از بیماران که کمی آن طرف‌تر بود مشغول صحبت بودم و او هم با اشاره چیزهایی می‌گفت، ناگهان دیدم هیچ حرکتی نمی‌کند و بعد آن بیمار فوت کرد؛ آنقدر ترسیده بودم که مرگ خودم را هم نزدیک می‌دیدم اما در تمام آن لحظات به روزهایی فکر می‌کردم که کرونا را شوخی گرفته بودم و به آن می‌خندیدم.

وی که ۲ تن از بستگانش را بر اثر  ابتلا به بیماری کووید ۱۹ از دست داده است افزود: به لطف خدا و تلاش کادر درمان از بیماری نجات یافتم و به خانه برگشتم اما از همه مردم خواهش می‌کنم ویروس کرونا را جدی بگیرند و نکات بهداشتی را رعایت کنند.

هیج جا امن‌تر از خانه نیست

نظر او را درباره اعمال محدودیت‌های جدید پرسیدم که پاسخ داد: در ایام نوروز که محدودیت‌هایی اعمال شد من از کسانی بودم که به هر بهانه‌ای سعی داشتم از شهر خارج شوم و از هوای دل‌انگیز بهاری استفاده کنم حتی به خواهرزاده‌هایم راه‌های میانبر (فرعی) که پلیس نتواند ما را ببیند، نشان دادم و همه زدیم به دامن طبیعت اما الان که آن روزهای سخت بیماری را پشت سر گذاشتم فهمیدم که هیچ جایی امن‌تر از خانه نیست.

زن جوانی که در مطب یکی از پزشکان به انتظار نشسته نیز معتقد است افرادی که ماسک نمی‌زنند و بی خیال در شهر تردد می‌کنند از جان خود و عزیزانشان سیر شده‌اند.

 

بقیه رعایت نکنند ما هم به آتش آنها می‌سوزیم

فاطمه نذری با بیان اینکه ۶ ماه پیش در حالی که ۲ ماهه باردار بوده به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده است گفت: حدود یک ماه و نیم طول کشید که توانستم از چنگ ویروس کرونا رها شوم.

وی اظهار داشت: ۲۰ روز پیش مادر و خاله‌ام را به فاصله یک هفته از دست دادم چون آنها هم کرونا داشتند.

این بهبودیافته از ویروس کرونا تاکید کرد: البته ما از همان اول بسیاری از توصیه‌ها را رعایت کردیم، مادرم ۶ ماه کامل خودش را در منزل قرنطینه داشت اما چه فایده وقتی بقیه رعایت نکنند ما هم به آتش آنها می‌سوزیم!

وی با ناراحتی ادامه داد: همسرم شغل آزاد دارد و اگرچه فشارهای اقتصادی زیاد است اما فقط به خاطر اینکه جان همشهریان به خطر نیافتد مغازه‌اش را بسته و فروش اینترنتی در خانه انجام می‌دهد.

ابتلا در سفر به روستا

مسعود حیدری جوان بیرجندی است که به خاطر شغلش به روستاهای زیادی سفر می‌کند، درخصوص ابتلا به بیماری کووید ۱۹ گفت: یک روز به روستا رفتم چون قرار بود از چند نفر اهالی آنجا زرشک خریداری کنم، زمانی که رسیدیم با جمعیت زیادی میان میدان روستا مواجه شدم و به فردی که در روستا منتظر بود زنگ زدم، او از میان جمعیت بیرون آمد و عنوان کرد که جوانی از اهالی روستا فوت کرده و مردم برای تشییع او اینجا جمع شدند.

وی افزود: شاید مدت زمان حضورم در آن روستا به یک ساعت هم نکشید اما روز بعد دچار سردرد و تب شدید شدم و بعد از آن تا حدود سه هفته در خانه با کرونا می‌جنگیدیم و بعد شنیدم که عده زیادی در آن روستا کرونا داشتند و حتی برخی از آنها فوت کردند.

این بهبودیافته کرونا گفت: از بعضی اطرافیانم می‌شنوم که می‌گویند روستاها از کرونا پاک است و تا تعطیلی می‌شود همه به سمت روستاها می‌روند اما حالا که خودم از آن روستا کرونا گرفتم جرات نمی‌کنم به فامیلم در روستای خودمان سری بزنم.

نقش مهم خانواده در مهار کرونا

به گفته استاندار خراسان جنوبی خانواده در مهار ویروس کرونا نقش مهمی دارد. حمید ملانوری که شامگاه پنجشنبه به صورت تصویری در نشست کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مبارزه با کرونا به ریاست حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور و دبیر این کمیته شرکت کرد، با مطلوب خواندن طرح مدیریت محله محور کرونا موسوم به طرح ملی شهید حاج قاسم سلیمانی، خاطرنشان کرد: شرط موفقیت این طرح، همراهی خانواده‌هاست.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه خانواده‌ها نقش مهمی در فرهنگ سازی دارند، در این زمینه هم قطعا آموخته‌های بچه‌ها در محیط منزل، ماندگارتر و مؤثرتر است.

وی اظهار داشت: خانواده‌ها باید بر نکته‌ها و دستورالعمل‌های پیشگیرانه توجه کنند چرا که در مورد بیماری کووید ۱۹ نیز پیشگیری بهتر از درمان است.

قدرت سرایت کرونا ۹ برابر شده است

یک متخصص بیماری‌های عفونی در بیرجند نیز از همه مردم درخواست کرد، برای اینکه بتوانیم جلوی گسترش بیماری و بخش‌های بیمارستانی را بگیریم تا جایی که امکان‌پذیر است فقط با زدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و شستن مداوم دست‌ها، به سیستم نظام سلامت کمک کنند.

دکتر فرشید عابدی گفت: متاسفانه به دلیل طولانی شدن این بیماری و خستگی مردم، دورهمی‌های خانوادگی و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی افزایش پیدا کرده است.

وی اظهار داشت: در ماه‌های اول شیوع ویروس کرونا، فقط یک بخش بیمارستان درگیر این بیماری بود که در اپیدمی خرداد ماه به ۲ تا سه بخش رسید و اکنون تمامی بخش‌های طبقه اول بیمارستان ولیعصر (عج) بیرجند به بیماران کرونا اختصاص پیدا کرده است.

متخصص بیماری‌های عفونی گفت: قدرت سرایت و بیماری‌زایی ویروس کرونا بین ۳ تا ۹ برابر افزایش پیدا کرده و در موج اخیر بیماری، تاخیر در مراجعه به بیمارستان‌ها یکی از عوامل مهم بدحال شدن بیماران است.

۶۷ درصد موارد جدید کرونا در خراسان جنوبی انتقال خانوادگی است

به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند براساس بررسی‌های انجام شده از ابتدای مهر امسال با شروع پیک سوم کرونا ۶۷.۲ درصد موارد جدید ابتلا در خراسان جنوبی، انتقال خانوادگی بوده است به این معنا که انتقال در این محیط از دسترس ما خارج است و مردم باید رعایت کنند.

کامبیز مهدی‌زاده افزود: همچنین در این مدت ۳.۸ درصد مبتلایان کرونا دارای سابقه مسافرت، ۲۴ درصد آلودگی در محل کار و ۴.۹ درصد به دلیل حضور در اجتماع مبتلا شده‌اند.

تعداد مبتلایان و فوتی‌های کرونا در خراسان جنوبی از مهر ماه امسال تاکنون در خیز سوم بیماری همچنان صعودی است.

بر اساس آخرین وضعیت استان خراسان جنوبی از نظر رنگ‌بندی شهرستان‌ها برای اجرای محدودیت‌های جدید از اول آذر هفت شهرستان در وضعیت قرمز و چهار شهرستان در وضعیت نارنجی هستند.

با توجه به رنگ‌بندی جدید شهرستان‌های استان خراسان جنوبی که دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در اختیار رسانه‌ها قرار داد، شهرستان‌های بیرجند، بشرویه، سرایان، طبس، فردوس، قاینات و نهبندان در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر) هستند.

همچنین شهرستان‌های خوسف، درمیان، زیرکوه و سربیشه در وضعیت نارنجی (پرخطر) قرار دارند و هیچ یک از ۱۱ شهرستان این استان در وضعیت زرد (خطر متوسط) نیستند.

طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌ها متناسب با وضعیت و روند بیماری کووید ۱۹ در شهرهای کشور از روز شنبه (اول آذر ماه) اجرا شد و در این طرح، وضعیت شهرهای کل کشور به سه دسته زرد، نارنجی و قرمز و حوزه‌ها و فعالیت‌ها در همه این شهرها در پنج بخش ادارات، تجاری، خدماتی و بازرگانی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی، ترددها تقسیم شده است.

محدودیت تردد در مناطق قرمز و نارنجی خودروها با پلاک بومی این شهرستان‌ها نمی‌توانند از شهر خود خارج یا وارد یک شهر دیگر شوند، همچنین پلاک‌های غیربومی نمی‌توانند وارد این مناطق شوند.

تردد درون شهری در مناطق قرمز از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح ممنوع است اما افراد شاغل در مشاغل ضروری در ساعت ۲۱ مجاز به تردد هستند و بقیه افراد برای کاهش این بیماری خطرناک باید در خانه بمانند و از رفتن به تجمعات و مهمانی‌های خانوادگی پرهیز کنند.

تاکنون ۸۴۱ هزار و ۳۰۸ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده و شمار جانباختگان قطعی این بیماری در کشور به ۴۴ هزار و ۳۲۷ نفر رسیده است.

 

 

 

 

 

بار ۳۴۲ کیلویی تریاک به مقصد نرسید/4

ماموران انتظامی خراسان جنوبی در بازرسی از یک وانت پیکان ۳۴۲ کیلوگرم تریاک کشف کردند.

به گزارش امروز خراسان جنوبی فرمانده انتظامی استان گفت: مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی هنگام کنترل خودرو‌های عبوری در محور”سربیشه- بیرجند” به یک وانت پیکان مشکوک شدند و خودرو را برای بررسی بیشتر متوقف کردند.سرهنگ فرشید افزود: مأموران در بازرسی از خودرو که عازم شهر‌های مرکزی کشور بود ۳۴۲ کیلوگرم تریاک که به طرز ماهرانه‌ای در بدنه وانت پیکان جاساز شده بود کشف و در این رابطه یک متهم دستگیر کردند.

سرهنگ فرشید گفت: متهم دستگیر شده با تشکیل پرونده به مقام قضائی معرفی و روانه زندان شد.

 

 

 

 

 

کشف حدود نیم تن گوشت کوسه در بیرجند/4

۴۰۰ کیلوگرم گوشت کوسه از محموله فاقد گواهی حمل بهداشتی قرنطینه‌ای در بیرجند، کشف شد.

به گزارش امروز خراسان جنوبی رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان بیرجند گفت: با همکاری پلیس امنیت اقتصادی خودروی سردخانه داری که فاقد گواهی حمل بهداشتی قرنطینه‌ای بود برای بررسی بیشتر به شبکه دامپزشکی بیرجند ارجاع شد که با بررسی محموله مقدار ۴۰۰ کیلوگرم گوشت کوسه که از آبزیان حرام گوشت است، کشف و توقیف شد.

علیزاده افزود: محموله مذکور برای بررسی و سیر مراحل قانونی به دفتر نمایندگی، ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی استان ارجاع شد.وی  گفت: نقل و انتقال و جابجایی فراورده‌های خام دامی (تازه و منجمد) مستلزم اخذ گواهی بهداشتی قرنطینه‌ای از دامپزشکی مبداء بوده و محموله‌های بدون گواهی حمل بهداشتی قرنطینه‌ای توقیف و مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد.

 

 

 

 

 

 

اختصاص ۵ میلیارد ریال به بافت با ارزش روستای چنشت/2-3

۵ میلیارد ریال اعتبار ملی برای اجرای طرح بافت باارزش فرسوده روستای چنشت شهرستان سربیشه اختصاص یافت.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان در گفتگو با خبرنگار صدا و سیما با بیان اینکه این مقدار اعتبار ملی برای اجرای ادامه اجرای طرح در روستای چنشت ابلاغ شده است، گفت: با ابلاغ این اعتبار  مسیر اصلی روستا به صورت سنگ فرش و جداره سازی اجرا می‌شود.

حامد تنها افزود:  تاکنون یک میلیارد تومان برای بافت تاریخی چنشت هزینه شده که از این رقم ۱۵۰ میلیون تومان در سال ۹۴، ۴۰۰ میلیون تومان سال ۹۶ و ۴۵۰ میلیون تومان سال ۹۷ اعتبار ملی به استان ابلاغ شد.

وی گفت: تاکنون ۵ هزار و ۶۹۶ مترمربع اندود کاهگل، هزار و ۸۷۰ مترمربع ازاره سنگی، ۴ هزار و ۳۵۲ مترمربع جداره با بن ملات کاهگل، ۴۵۰ متر ناودون چوبی و گالوانیزه و هزار و ۹۴۶ متر رخ بام از جمله اقدامات انجام شده در این روستا است.

 

 

 

 

همکاری خوب اصناف خراسان جنوبی

پلمب یک واحد صنفی متخلف در خراسان جنوبی/4

در اولین روز از آغاز محدودیت‌های دو هفته‌ای کرونایی، فقط یک واحد صنفی متخلف در خراسان جنوبی پلمب شد.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت استان با تشکر از همراهی اصناف در اجرای

طرح محدودیت‌ها گفت: خوشبختانه دیروز  از ۶ هزار و ۱۸۰ مورد بازرسی از واحد‌های صنفی متخلف، فقط یک واحد به علت فعالیت، پلمب شد.

تهوری با اشاره به همکاری بازرسان اتاق اصناف و اداره اماکن نیروی انتظامی در اجرای این طرح افزود: سامانه ۱۲۴ این سازمانه آماده دریافت گزارش‌ها و شکایات مردم در این خصوص است.

بر اساس اعلام ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ در شهرستان‌های قرمز ، به مدت دو هفته تعطیل باید باشند.

 

 

 

 

 

آسمانی شدن پدر شهید ابراهیم رمضانی/ 2

پدر شهید ابراهیم رمضانی از شهدای هشت سال دفاع مقدس بخش دستگردان شهرستان طبس، دار فانی را وداع گفت.

حاج غلامحسین رمضانی دیشب در سن ۸۵ سالگی به علت ابتلاء به کرونا و مشکلات ریوی در بیمارستان طبس فوت کرد.

پیکر این مرحوم فردا پس از تشییع در کنار فرزند شهیدش در روستای مهدی آباد آرام خواهد گرفت.

پدر شهید ابراهیم رمضانی چند ماه گذشته ۳۳ میلیون تومان برای خرید دستگاه نوار قلب به مرکز جامع سلامت عشق‌آباد اهداء کرد و هم اکنون هم تمام هزینه‌های مجلس ختم وی صرف امور خیر خواهد شد.

شهید ابراهیم رمضانی ، سال ۶۳ در عملیات بدر به شهادت رسید.

 

 

 

 

 

 

 

بیمارستان رازی بیرجند، فضایی امن برای بیماران قلبی و عروقی/2-3

رئیس بیمارستان رازی بیرجند گفت: این بیمارستان هم اکنون مختص خدمات تخصصی است و بیماران کرونایی را پذیرش نمی کند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما دکتر موسوی میرزایی با اشاره به برطرف شدن مشکلات بیمارستان ولی عصر بیرجند و انتقال بیماران کرونایی بیمارستان رازی به این بیمارستان گفت: هم اکنون بیمارستان رازی فضایی امنی برای ارائه خدمات تخصصی به بیماران قلب و عروق، مغز و اعصاب و سایر بیماران است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ بیمار کرونا مثبت در این بیمارستان بستری نیست، گفت: در شهرستان بیرجند، بیمارستان ولی عصر به صورت تخصصی مسئولیت پذیرش بیماران کرونا را برعهد دارد و بیمارستان رازی پذیرش بیماران کرونایی را انجام نخواهد داد.

رئیس بیمارستان رازی بیرجند با بیان اینکه تاخیر در مراجعه بیماران تخصصی همچون قلب و عروق، حلق و بینی و مغز و اعصاب برای بیماران بسیار خطرناک است، گفت: بیماران می تواند بدون هیچ دغدغه ای برای معالجه بیماری خود به این بیمارستان مراجعه کنند.

دکتر موسوی میرزایی همچنین افزود: کلینیک تخصصی این بیمارستان هم در دوشیفت صبح و عصر به بیماران خدمات تخصصی سرپایی ارائه می کند.

 

 

 

 

 

رزمایش احسان و همدلی در دیهوک/2

خیران بخش دیهوک شهرستان طبس به نیازمندان و آسیب دیدگان از کرونا یک میلیارد ریال کمک کردند.

به گزارش امروز خراسان جنوبی حجت الاسلام صادقی امام جمعه شهر دیهوک با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری و تاکید ایشان درخصوص تداوم کمک های مومنانه با محوریت مساجد و محلات در کشور گفت: در سومین مرحله از رزمایش احسان و همدلی ۱۳۰ بسته معیشتی، ۴۰ عدد بخاری گازی و ۱۰۰ بسته بهداشتی جمعاً به مبلغ یک میلیارد ریال با کمک خیران تهیه و بین نیازمندان بخش دیهوک توزیع شد.

 

 

 

 

 

 

بیمه گل نرگس، منتظر ابلاغ مصوبه/2

هیات مدیره صندوق بیمه محصولات کشاورزی کشور، هنوز مصوبه بیمه گل نرگس در خراسان جنوبی را ابلاغ نکرده است.

جواد غنچه مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان گفت: قرار است امسال این محصول تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار بگیرد که تاکنون ابلاغ نشده و به محض ابلاغ، اطلاع رسانی خواهد شد.

 

جواد غنچه افزود: تمام عواملی که بر تولید گل نرگس تأثیرگذار باشند، زیرپوشش بیمه قرار می‌گیرند.

 

معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی و هیات مدیره صندوق بیمه کشور، پارسال با توجه به نقش تولید گل نرگس در درآمدزایی کشاورزان استان و سطح کشت قابل توجه آن، بیمه گل نرگس را تأیید کرد و قرار است در سال ۹۹  این محصول هم زیر چتر بیمه قرار گیرد.

هم اکنون ۴۲ هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت گل نرگس است که پیش بینی می‌شود ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار شاخه برداشت شود.

خراسان جنوبی ۷۵۰ بهره بردار گل نرگس دارد.

 

 

 

 

 

 

تپه طاق طبس با ۳ میلی متر بیشترین بارندگی/2

بارندگی در خراسان جنوبی ادامه دارد

بیشترین بارندگی  در خراسان جنوبی، از ایستگاه تپه طاق طبس با ۳ میلی متر گزارش شده است.

کارشناس هواشناسی استان گفت: در این مدت بیشترین بارش‌ها مربوط به نیمه شمالی استان بود که پس از تپه طاق، کریمو ۲ میلی متر، ایستگاه‌های خرو، حلوان، طبس، فردوس، سروند، باغستان و حاجی آباد یک میلی متر و فتح آباد، اسلامیه و سرایان کمتر از یک میلی متر باران باریده است.

زارعی افزود:  بارش باران همراه با رعد و برق بویژه در مناطق مرکز، شرق و جنوب استان پیش بینی می‌شود و در ارتفاعات شمال شرق هم تشکیل مه و بارش برف دور از انتظار نیست.

 

وی همچنین از کاهش ۵ تا ۷ درجه‌ای دمای هوا از فردا در استان خبر داد.

 

 

 

 

 

شناسایی ۶۸ بیمارجدید کرونا و فوت 6 نفر دیگر در خراسان جنوبی/2-3

۶۸ نفر دیگر در ۲۴ ساعت گذشته به آمار مبتلایان به کرونا در خراسان جنوبی افزوده شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲۲ آزمایش جدید از افراد مشکوک به کرونا در استان گرفته شد که جواب ۶۸ آزمایش شامل ۳۹ بیمار بستری و ۲۹ بیمار سرپایی، مثبت قطعی اعلام شد.

دکتر مهدی زاده افزود: از ۶۸ بیمار جدید شناسایی شده، ۱۶ نفر مربوط به شهرستان بیرجند، ۱۰ نفر قاین، ۱۹ نفر طبس، ۱۱ نفر نهبندان، ۸ نفر درمیان، ۱ نفر سربیشه، ۲ نفر سرایان و ۱ نفر نیز مربوط به شهرستان خوسف است.

وی گفت: هم اکنون ۳۷۵ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری اند که ۲۳۹ نفر آن‌ها مبتلا به کرونایند و از این تعداد ۵۱ نفر در بخش‌های آی سی یو بستری اند و متأسفانه، حال ۲۲ نفر آنان وخیم است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: در ۲۴ ساعت گذشته همچنین ۶ نفر دیگر در استان در اثر ابتلا به کرونا فوت کردند  و با این تعداد، آمار کل فوتی‌های استان به ۵۴۲ نفر رسید.

در خراسان جنوبی تا کنون ۲۷ هزار و ۸۰۴ تست کرونا از افراد مشکوک گرفته شده که از این تعداد ۱۱ هزار و ۷۰۲ نفر مبتلا به کرونا هستند.

 

 

 

 

انتقاد از وضعیت جاده استراتژیک شهداد به نهبندان/طرح سؤال از وزیر/2-3

انتقاد از وضعیت جاده استراتژیک شهداد به نهبندان/طرح سؤال از وزیر

 نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس با انتقاد از عدم بازسازی جاده شهداد به نهبندان گفت: طرح سؤال از وزیر برای پیگیری این موضوع توسط هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول شده است.

مصطفی نخعی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: جاده شهداد به نهبندان یکی از جاده‌های استراتژیک و از محورهای مواصلاتی مهم شرق کشور است.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس با اشاره به اینکه این جاده مراکز صنعتی مرکز کشور در استان‌هایی چون اصفهان را به بازارچه‌های مرزی خراسان‌جنوبی چون دوکوهانه و ماهیرود می‌رساند، بیان‌کرد: نهبندان از جمله مراکز مهم معدنی شرق کشور است که رونق بسیاری از کسب و کارهای مرتبط با آن به این جاده ارتباط دارد.

نخعی گفت: متأسفانه در سیل ابتدای سال ۹۷ این جاده مانند بسیاری دیگر از جاده‌های کشور در شمال و غرب تخریب شد ولی متأسفانه تاکنون برای بازسازی آن اقدامی صورت نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه مجموع این عوامل منجر به تذکر کتبی ما به عنوان نمایندگان مردم در این زمینه به وزیر راه شد، اظهار کرد: از آنجایی که پاسخ‌های وزیر محترم برای ما قانع کننده نبود، طرح سوال از وزیر را مطرح کردیم.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی بیان‌کرد: بیش از ۲۰ نفر از نمایندگان طرح سوال از وزیر راه را امضا کرده‌اند و این طرح توسط هیئت رئیسه مجلس نیز اعلام وصول شده و در نوبت کمیسیون است.

نخعی با بیان اینکه معاون وزیر راه بازدیدی از جاده شهداد داشته‌اند، گفت: امیدواریم با حضور وزیر راه در کمیسیون مربوطه و بیان اقدامات مدنظرشان برای بهسازی جاده مد نظر، هر چه زودتر جاده شهداد به نهبندان تعیین تکلیف و مردم از عوائد آن بهره‌مند شوند.

بیش از ۲ میلیارد تومان یارانه به مراجعه کنندگان حوزه درمان و کاهش آسیب بهزیستی خراسان جنوبی پرداخت شد

بیش از 2 میلیارد تومان یارانه به مراجعه کنندگان حوزه درمان و کاهش آسیب بهزیستی خراسان جنوبی پرداخت شد

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال تا پایان مهر۳ هزار و ۸۸  نفر در  مراکزحوزه درمان و کاهش آسیب  خدمات دریافت کردند و میزان اعتبار پرداختی در قالب یارانه به مراجعان این مراکز ۲ میلیارد و ۳۲ میلیون ریال بوده است.

علی عرب‌نژاد صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از ابتدای امسال و با توجه به پاندمی بیماری کوووید 19  تعداد 2 هزار و 290 نفر از مراکز حوزه درمان اعتیاد  اعم از سرپایی،  اقامتی میان مدت و اقامتی بلند مدت گرفتند.

وی افزود: 798 نفر در حوزه کاهش آسیب در مراکز dic و سرپناه شبانه، خدمات مورد نظر خود را دریافت کردند.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی ادامه داد:  راه‌اندازی مرکز جامع درمان و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد (تداوم درمان) به عنوان یک الگوی متمرکز در زمینه درمان اعتیاد که در واقع تداوم بخش و استمرار خدمات درمان و بازتوانی  به  مدت یکسال است.

عرب‌نژاد تعداد مراکز حوزه درمان و کاهش آسیب استان را با در نظر گرفتن راه‌اندازی مرکز جامع درمان و بازتوانی در شهرستان خوسف  از ابتدای 6 ماهه دوم 29 مرکز عنوان کرد و یادآور شد: این مراکز  از طریق بخش غیر دولتی  راه‌اندازی و در راستای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی ارایه خدمات می‌کند.

وی با اشاره به اینکه فعالیت‌های دفتر درمان اعتیاد در پاندمی(همه گیری) بیماری کووید 16 بسیار مهم است گفت: تاکنون وقفه یا تعلیقی در انجام طرح‌ها از جمله جمع‌آوری و ساماندهی موضوع ماده 16 صورت نپذیرفته است.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی بیان کرد: با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به افراد مراجعه کننده و خدمت گیرنده در مراکز ارایه خدمات شده و فوتی به خاطر بیماری کرونا در مراکز این حیطه گزارش نشده است.

عرب‌نژاد اظهار داشت: میزان اعتبار پرداختی یا در حال پرداخت به مراکز حوزه درمان و کاهش آسیب در قالب یارانه به مراجعان این مراکز 2 میلیارد و 32 میلیون ریال بوده است.

 

 

برای مقابله با کرونا

خیران سلامت ۲۰ میلیارد ریال در خراسان جنوبی هزینه کردند/2-3

 

خیران سلامت در میدان مبارزه با کرونا/ ۲ میلیارد تومان هزینه شد

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی گفت: در راستای پیشگیری از کرونا، بیش از دو میلیارد تومان از خیرین جمع آوری و هزینه شده است.

محمود حسینی با اشاره به پروژه‌های خیر ساز در خراسان جنوبی بیان کرد: در حال حاضر ۳۱ پروژه سلامت در دست اجرا است.

وی متراژ کل زیربنای این پروژه‌ها را بیش از ۲۰ هزار متر مربع اعلام کرد و افزود: این پروژه‌ها در شهرستان‌های بیرجند، قاین، نیمبلوک، طبس، فردوس، سربیشه، نهبندان، درمیان، سرایان و خوسف اجرایی می‌شود.

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی بیان کرد: بخشی از این پروژه آماده افتتاح و بهره داری بوده و تعدادی هم با تأمین تجهیزات مورد نیاز تا پایان سال جاری به اتمام می‌رسد.

وی بیان کرد: در راستای تدابیر انسان دوستانه مبنی بر جلب مشارکت‌های همگانی و جذب کمک‌های خیرین در توسعه اجتماعی به عنوان یک سازمان مردم نهاد، در مجمع تشکیل شده است.

حسینی ادامه داد: این سازمان با هدف کاستن آلام و دردهای محرومین و بیماران نیازمند، در کنار سیستم خدمات دولتی ایفای نقش می‌کند.

وی از فعالیت ۱۵ شعبه مجمع خیرین سلامت در سطح خراسان جنوبی خبر داد و افزود: مجمع خیرین سلامت در ایام گسترش ویروس کرونا خدمات شایسته ای به جامعه مخاطب داشته است.

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی ادامه داد: در راستای پیشگیری از کرونا ویروس، بیش از دو میلیارد تومان از خیرین جمع آوری و در جامعه هدف هزینه شده است.

حسینی توزیع مواد ضدعفونی کننده دست و سطوح، تهیه و توزیع لباس‌های محافظ و گان و شیلد بیمارستانی، دستگاه‌های اکسیژن ساز، مانیتورینگ، ساکشن و فشارسنج برای جامعه هدف را از جمله اقدامات انجام شده دانست.

وی ادامه داد: توزیع ماسک، تهیه بسته‌های غذایی و توزیع بین قشر آسیب پذیر جامعه، بیماران سرطانی و صعب العلاج و ایجاد کارگاه‌های دوخت لباس شیلد و گان از دیگر اقدامات انجام شده است.

حسینی بیان کرد: با توجه به شیوع این ویروس و برای کمک به بیماران نیازمند سرطانی و مشارکت در احداث هر چه بیشتر پروژه‌های بهداشتی درمانی در سطح استان، نیازمند مشارکت هر چه بیشتر خیرین و نیک اندیشان هستیم.

حسینی افزود: مجمع خیرین سلامت کماکان چشم انتظار دریافت کمک‌های خیران برای ارتقای سلامت هموطنان است و شماره کارت‌ ۶۰۳۷۷۰۷۰۰۰۲۲۹۴۴۷ و شماره حساب مهرگستر ۵۶۶۶۶۶۷۴۸ نزد بانک کشاورزی در نظر گرفته شده است.

 

 

 

 

 

۲۰ کیلومتر از حریم رودخانه‌های خراسان جنوبی رفع تصرف شد

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: از ابتدای مهر ماه تاکنون حدود ۲۰ کیلومتر طول اراضی در قالب ۲۶ هکتار حریم و بستر رودخانه در استان رفع تصرف و آزادسازی شده است.

سید سعید پورجعفر روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال هیچ گونه تخریب ساخت و ساز و ابنیه در حریم و بستر رودخانه نداشته‌ایم چراکه عمده تصرفات در استان مربوط به اراضی کشاورزی است.

وی بیان کرد: تا پایان سال باید ۴۸ کیلومتر طول رودخانه در قالب ۸۷ هکتار از حریم و بستر رودخانه آزادسازی و رفع تصرف شود که به دلیل اختصاص دیرهنگام اعتبارات به استان تاکنون حدود ۲۰ کیلومتر انجام شده است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی اظهار داشت: درخصوص ساماندهی حریم و بستر رودخانه‌های استان مکاتباتی با مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری انجام شد تا در صورتی که مکانی نیاز به لایروبی یا بازگشایی دارد، اعلام کنند و نسبت به بازگشایی مسیر اقدام کنیم.

وی ادامه داد: همچنین فرمانداران باید نقاط حادثه خیز و مسیر رودخانه‌های داخل شهر را رصد و در صورت نیاز به لایروبی و بازگشایی به ما اعلام کنند.

پورجعفر عنوان کرد: شاهرود یکی از رودخانه‌های مهم استان است که از سال قبل ۲۰ کیلومتر آن از بیرجند به سمت شهر خوسف بازگشایی و لایروبی شد و امسال نیز بخشی از این رودخانه در خوسف در حال بازگشایی است.

وی گفت: رودخانه‌های گیوک، شهرستانک و سروآباد نیز که جزو رودخانه‌های خطرساز بودند در یک ماه گذشته لایروبی و بازگشایی شده‌اند.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین در ارتباط با بازگشایی رودخانه منطقه درح سربیشه قراردادی با کمیته امداد منعقد شده است که ساماندهی رودخانه توسط شرکت آب منطقه‌ای انجام و احداث پل نیز در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه بیشترین مشکل ساماندهی رودخانه‌ها مربوط به شهرستان طبس است گفت: در این خصوص قراردادی منعقد و ماشین‌آلات اکنون مستقر شده است تا بخشی از مسیر رودخانه داخل شهر بازگشایی و رفع تصرف شود.

 

 

 

 

فروش بالغ بر 2 میلیارد ریال کتاب در طرح پاییزه کتاب خراسان جنوبی/2-3

    
فروش بالغ بر 2 میلیارد ریال کتاب در طرح پاییزه کتاب خراسان جنوبی
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی از فروش 2 میلیارد و 209 میلیون ریال کتاب در طرح پاییزه کتاب 99 استان خبر داد.

به گزارش امروز خراسان جنوبی ناصر نبی زاده با بیان این خبر ، عنوان کرد: از 24 تا 30 آبان ماه همزمان با سراسر کشور، طرح پاییزه کتاب 99 با مشارکت 12 کتابفروشی در استان برگزار شد.

وی با بیان این که در این مدت 6 هزار و 266 جلد کتاب توسط 12 کتابفروشی عضو این طرح به فروش رسید، ادامه داد: میزان فروش کتاب ها نیز نسبت به طرح تابستانه کتاب از رشد قابل توجهی برخوردار بود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اشاره به این که هدف از اجرای طرح‌های فروش کتاب در فصول مختلف سال ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و حمایت از کتابفروشی‌های استان و همچنین رونق بازار نشر است، خاطرنشان کرد: در طرح پاییزه کتاب 99، کتب عمومی، کودک و نوجوان و کتاب‌های دانشگاهی با 20 درصد یارانه در کتاب‌فروشی‌های عضو طرح عرضه شدند.

به گفته نبی زاده سقف مجاز خرید برای هر خریدار نیز از یک میلیون و 500 هزار ریال در طرح های قبلی به 2 میلیون ریال در این طرح افزایش یافت که این امر با اقبال خوبی رو به رو شد و شاهد استقبال بالاتری بودیم.

وی به سایر برنامه های این اداره کل در راستای گرامیداشت هفته کتاب اشاره کرد و افزود: تجلیل از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی، ناشران فعال استان ، برگزیده جام باشگاه‌های کتابخوانی، برگزاری جلسه به صورت ویدئو کنفرانس با نویسندگان، فعالان فرهنگی، کتابفروشان و ناشران و برپایی نمایشگاه کتاب در شهرستان ها جمله برنامه‌های این هفته بود.

 

گفتنی است در طرح پاییزه کتاب 99 ، 458 هزار و 833 کتاب به مبلغ ۱۹۸ میلیارد و 137 میلیون ریال در کل کشور بفروش رسیده است.

 

 

 

 

 

 

 

به نام خدا
به نام خدا
همزمان با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و افزایش فتنه‌های توطئه گران علیه ایران، امام خمینی (ره) فرمان تشکیل بسیج را در پنجمین روز از آذرماه ۱۳۵۸صادر نمودند.
تشکیل ارتش بیست میلیونی بسیج مستضعفین، اساسی ترین عامل مؤثر در خنثی سازی توطئه های دشمنان بود که به برکت تدبیر و دوراندیشی حضرت امام خمینی (ره) و لبیک جوانان پاکباخته و دل در گروی انقلاب نهاده، زمینه ساز بروز و ظهور اتفاقاتی میمون و مبارک در قاموس ایران اسلامی شد.
بسیج از همان بدو تأسیس، همراه مردم و مایه مباهات نظام بوده و در هنگامه های سخت همواره خوش درخشیده است. حضور غرور انگیز دفاع از میهن در دوران دفاع مقدس و اعلام آمادگی برای مبارزه در میدان های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سازندگی با هدف آبادانی این مرز پرگهر از مهمترین رهاورد های خدمت بی منت این نهاد مقدس و این شجره طیبه است.
پاسداشت تأثیرگذاری مستمر این خدمات ارزنده، ایامی را در تقویم مناسبت های ملی از آن خود کرده و هفته بسیج امسال نیز با شعار”بسیج، پیشرو خدمت و امید آفرین” فرصتی برای عرض خداقوت به جهادگرانی است که بی مزد و منت در راه اعتلای میهن در تلاش و تکاپو هستند.
هفته بسیج امسال اما در حالی آغاز شده که ایران عزیز ما همچون اقصی نقاط دنیا با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند . از ابتدای شیوع این بیماری در کشور، حضور بی وقفه بسیجیان در امدادرسانی های گستره در قالب ضدعفونی معابر، همراهی با کادر درمان، برگزاری رزمایش های کمک های مؤمنانه و … قابل تحسین است و بدون تردید مشارکت این عزیزان در اجرای طرح محله محوری که از ابتدای آذر ماه شروع شده، در فائق آمدن ما بر این ویروس عالمگیر، مثمر خواهد بود.
اینجانب ضمن آرزوی سلامتی برای همه مردم عزیز خراسان جنوبی، فرا رسیدن هفته بسیج را به تمامی بسیجیان گرانقدر که با خلوص نیت در این راه گام نهاده و ردای خدمت به مردم را به تن کرده اند، تبریک عرض می کنم و تداوم تعهد، بصیرت و هوشمندی بسیجیان ولایتمدار خراسان جنوبی را تحت زعامت حکیمانه رهبر معظم انقلاب از درگاه حضرت حق خواستارم.
امید که در سایه تدبیر و همدلی و نیز تلاش و هم افزایی همه نهادهای انقلابی و دستگاه های اجرایی شاهد رشد و توسعه روزافزون استان خراسان جنوبی باشیم.

حمید ملانوری
استاندار خراسان جنوبی

تعداد بازدید:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اجرای قرنطینه معکوس در طرح شهید سلیمانی

استاندار خراسان جنوبی: افراد در معرض خطر کرونا مراقبت می‌شوند/3

استاندار خراسان جنوبی: افراد در معرض خطر کرونا مراقبت می‌شوند

 استاندار خراسان جنوبی گفت: مهمترین گام در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی اجرای قرنطینه معکوس است، به این ترتیب که افراد در معرض خطر شامل سالمندان و افراد با بیش از ۶۰ سال سن، زنان باردار و اقشار کم درآمد تحت مراقبت و کنترل قرار می‌گیرند.

به گزارش امروز خراسان جنوبی حمید ملانوری روز یکشنبه در نشست بررسی راهکارهای اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی (طرح محله محور مبارزه با کرونا با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و بسیج) افزود: در این طرح نیروهای بسیجی همراه با کارشناسان حوزه بهداشت و درمان به اجرای پروژه قرنطینه معکوس اقدام می‌کنند.

وی اظهار داشت: این کار با هدف دور کردن این افراد از محیط‌های آسیب‌زا و حفظ سلامتی آنها است.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به آمار دانشگاه علوم پزشکی مبنی بر اینکه ۸۲ درصد فوتی‌های ناشی از کرونا، بیماران با بیش از ۶۰ سال سن بوده‌اند تصریح کرد: در طرح محله محور با مراجعه به افراد سالمند و تامین نیازهای اولیه آنها، میزان مراجعه به بیرون از منزل کاهش می‌یابد.

وی گفت: طرح شهید حاج قاسم سلیمانی طرحی خانه محور و محله محور است که از مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا بوده و در کل کشور اجرا می‌شود.

ملانوری تاکید کرد: در قالب این طرح به خانواده‌ها تفهیم می‌شود که مقابله با بیماری و مدیریت برای پیشگیری از ابتلا را باید از محیط خانه شروع کنند.

وی اظهار داشت: اجرای موفق این طرح نیازمند هماهنگی و همکاری حوزه‌های مختلف است.

استاندار خراسان جنوبی متذکر شد: این طرح که در ستاد ملی پایه‌گذاری شده است باید با توجه به شرایط استان بومی شود.

وی گفت: در طرح اولیه ابهاماتی وجود دارد و حتی ممکن است در روند اجرای آن نیز با موانعی برخورد کنیم که همه آنها به مرور قابل پیگیری و حل است.

وی ادامه داد: با شروع کار و پیشرفت آن، نیازهایی نیز محرز خواهند شد که همه را احصا کرده و در سطح ملی پیگیری خواهیم کرد.

استاندار خراسان جنوبی همزمانی اجرای این طرح با هفته بسیج را به فال نیک گرفت و گفت: فلسفه شکل‌گیری بسیج به عنوان نهادی ارزشمند، پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و در همین راستا هم اقدامات خوبی صورت گرفته است.

ملانوری افزود: حضور فعال در سال‌های دفاع مقدس، کمک رسانی در سوانح و حوادث و فرهنگ سازی از اقدامات مؤثر بسیج از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون بوده است.

وی تصریح کرد: در این بازه زمانی هم مهمترین نیاز، مهار کروناست که در این زمینه نیز بسیج از همان ابتدای کار وارد میدان شده و همراهی کرده است.

ملانوری گفت: طرح محله محور مبارزه با بیماری کرونا یا همان طرح شهید حاج قاسم سلیمانی نیز با کمک و مساعدت بسیج، نتایج خوبی به همراه خواهد داشت.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: برای اجرای این طرح اتاق‌های عملیات در مرکز استان و در شهرستان‌ها راه‌اندازی می‌شود.

ملانوری گفت: اطلاع رسانی برای ارتباط تلفنی مردم با سامانه ۴۰۳۰ و پایش اولیه باید به صورت همزمان انجام شود تا مثل اوایل شیوع کرونا، بیماریابی‌ها به شکل گسترده‌تر اتفاق بیفتد.

وی تاکید کرد: کنترل و پایش هوشمند بیماران نیز از دیگر گام‌های این طرح است.

در ابتدای این نشست که با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی و جمعی از مسوولان برگزار شد، گزارش‌هایی درخصوص برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای تحقق طرح شهید سلیمانی ارایه شد.

اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌ها متناسب با وضعیت و روند بیماری در شهرهای کشور مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا از روز شنبه اول آذر ماه آغاز شد و همزمان طرح محله محور مبارزه با بیماری کرونا نیز در سراسر کشور اجرا می‌شود.

به منظور مدیریت و کنترل اپیدمی کرونا به شیوه محله و خانواده محور با استفاده از ظرفیت “برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت” دستورالعمل گام چهارم بسیج ملی با عنوان “طرح شهید حاج قاسم سلیمانی” به امضای وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رییس سازمان بسیج مستضعفین رسید.

در متن این ابلاغیه خطاب به استانداران، فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در استان‌ها همچنین رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی آمده است: “لطفاً دستور فرمایید سازماندهی، برنامه ریزی و اجرا در سطح استانی/ دانشگاهی و سطح شهرستان مطابق دستورالعمل انجام گرفته و با شکل‌گیری کمیته‌های عملیاتی و تیم‌های اجرایی (مراقبتی، حمایتی و نظارتی) فعالیت‌های محله محور و خانواده محور با همکاری فعال دانشگاه/ دانشکده‌های علوم پزشکی، سازمان بسیج مستضعفین، جمعیت هلال احمر، شهرداری و سایر سازمان‌ها و نهادها به سرعت عملیاتی شود.

براساس این ابلاغیه پایش مستمر اقدامات مبتنی بر شاخص‌های ارسالی با محوریت کمیته پایش و نظارت انجام و گزارش هفتگی تدوین و ارسال می‌شود.

 

 

 

 

کاهش ولادت و افزایش فوتی ها در خراسان جنوبی/4
​مهرآور گفت: در ۶ ماهه نخست امسال ولادت ۳.۷ درصد کاهش و مرگ و میر ۷.۸ درصد در خراسان جنوبی افزایش داشته است.

«علیرضا مهرآور» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در بیرجند، اظهار کرد: آمار ولادت در دو فصل بهار و تابستان امسال 3.7 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی با بیان اینکه در  6 ماهه نخست امسال 7 هزار و 777 مورد ولادت در استان خراسان جنوبی داشتیم، گفت: از این تعداد 5 هزار و 240 مورد ولادت شهری و 2 هزار و 537  مورد ولادت روستایی بوده است.

مهرآور بیان کرد: در این مدت بشرویه بیشترین ولادت را با افزایش 9.5 درصد و نهبندان کمترین تولد را به میزان 15.5 درصد را داشته است.

وی از افزایش 7.8 درصدی مرگ و میرها در نیمه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: در این مدت دو هزار و 113 فوت مربوط به روستاها است.

مهرآور با بیان اینکه در سال 98 در استان 15 هزار و 461 فقره ولادت ثبت شده است، اضافه کرد: از این تعداد هفت هزار و 892 نفر پسر و هفت هزار و 569 نفر دختر بوده اند که این رقم نسبت به مدت مشابه سال 97 نیز، 8 درصد کاهش داشته است.

مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی تصریح کرد: 96.40 درصد جمعیت استان خراسان جنوبی زیر پوشش کارت هوشمند ملی هستند.

مهرآور ادامه داد: از تعداد 588 هزار و 175 نفر واجد شرایط تنها 21 هزار و 182 نفر برای گرفتن کارت هوشمند ملی اقدام نکرده اند.

وی بیشترین فراوانی نام ها در 6 ماهه نخست سال جاری در گروه پسران را به ترتیب ابوالفضل، امیرحسین، امیر علی، حسین و علی  عنوان کرد و افزود: همچنین در گروه دختران فاطمه، فاطمه زهرا، زینب، حلما و ریحانه بیشترین فراوانی را داشته است.

حضور فعالانه و موثر طلاب و دانشجویان بسیجی در فعالیتهای فرهنگی2-3

نماینده ولی فقیه در استان گفت:رسالت اصلی طلاب و دانشجویان بسیجی، حضور فعال و موثر در بخش های فرهنگی است.

آیت الله عبادی در دیدار جمعی از طلاب و دانشجویان بسیجی به مناسبت دوم آذر سالروز تشکیل بسیج دانشجویی گفت: بسیج یک نوع تفکر است که همه‌ی قشرها به نحوی در آن سهیم هستند.

 

وی با اشاره به اینکه طلاب و دانشجویان همواره در بخشهای محتلف خدمت رسانی می کنند افزود: اما طلبه و دانشجو یک وظیفه اختصاصی دارد و آن حضور فعال و موثر در بخش‌های فرهنگی است.

 

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه  بسیج در عرصه‌های مختلف از قبیل نظامی، صنعت، مسائل اقتصادی و بهداشتی اقدامات موثری انجام داده است، گفت: بقاء انقلاب اسلامی به وجود بسیجیان و اندیشه بسیجی است.

 

آیت الله عبادی با اشاره به اینکه تکنیک و صنعت به جامعه بشری خیلی کمک کرده است، اما شرط آن فرهنگ درست است افزود: اگر بخواهید مسائل اقتصادی را از راه تخصصی حل کنید باید به فرهنگ هم توجه داشته باشیم.

 

 

 

رشد ۸۱ درصدی کمک‌های مردمی به کمیته امداد خراسان جنوبی/2-3

رشد ۸۱ درصدی کمک‌های مردمی به کمیته امداد خراسان جنوبی

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۷۰ میلیارد و هفت میلیون تومان کمک مردمی در قالب‌های مختلف جمع آوری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۱ درصد رشد داشته است.

رضا سلم‌ آبادی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این میزان کمک جمع‌آوری شده سه میلیارد و ۸۶۲ میلیون تومان سهم صدقات بوده که با رشد ۱۱ درصدی، چهار درصد کل درآمد را تشکیل می‌دهد.

وی با بیان اینکه در بخش ایتام و محسنین نیز ۱۷ میلیارد و ۹۴۸ میلیون تومان کمک جمع‌آوری شده است افزود: اکنون هفت هزارو ۶۴۷ فرزند یتیم و محسنین تحت پوشش امداد خراسان جنوبی هستند که از سوی ۳۰ هزار و ۱۶۴ حامی حمایت می‌شوند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی یادآور شد: در بحث زکات نیز از ابتدای امسال چهار میلیارد و ۴۹ میلیون تومان کمک جمع آوری شده که با رشد ۴۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه است.

وی با اشاره به جمع آوری ۱۷ میلیارد و ۷۴۳ میلیون تومان کمک‌های مبتنی بر نیاز مددجویان گفت: این کمک‌ها نیز از رشد ۶۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار است.

سلم آبادی اضافه کرد: سهم مراکز نیکوکاری در جمع آوری کمک‌های مردمی نیز از ابتدای امسال تاکنون ۲۷ میلیارد و ۴۰۴ میلیون تومان بوده که این رقم نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰۵ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه سرانه کمک ماهانه هر خانوار در استان ۲۴۰ هزار تومان و هر نفر ۷۰ هزار تومان است تصریح کرد: کمک‌های جمع آوری شده در سرفصل‌های مختلف اشتغال، معیشت، ازدواج، مسکن، تحصیل و سایر نیازمندهای جامعه هدف این نهاد هزینه می‌شود.

 

 

 

 

فرمانده ناحیه مقاومت بسج سپاه فردوس:
بیش از ۱۰۰ برنامه در هفته بسیج اجرا می شود/2
فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه فردوس گفت: در هفته بسیج بیش از ۱۰۰ برنامه با رعایت پروتکل های بهداشتی در شهرستان فردوس اجرا می شود.

 «حسین خدادادی» با بیان اینکه بسیج گره گشای مشکلات انقلاب است، به دستور تشکیل بسیج توسط امام راحل در ابتدای انقلاب اشاره کرد و گفت: بسیج در گره گشایی از کار مردم و نظام و مشکلاتی که بعد از انقلاب برای کشور به وجود آمد نقش بسزایی داشته است.

خدادادی از شرکت بیش از دو میلیون بسیجی در دفاع مقدس و تقدیم ۸۵ هزار شهید به عنوان اولین آزمون بسیج یاد کرد و گفت: سهم شهرستان فردوس تقدیم ۱۱۲ شهید بسیجی است و دومین آزمون هم در عرصه جنگ نرم و عرصه های فرهنگی واجتماعی بوده که بسیج با تلاش برای تعمیق معنویت توانسته به خوبی در آن نقش ایفا کند.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه فردوس، دیدار و تجدید میثاق فرماندهان و بسیجیان با امام جمعه، بازدید از کارگاه تولید ماسک، اعزام گروه های جهادی سلامت، عارضه یابی و بررسی تخصصی مشکلات واحدهای تولیدی، مسابقه فرهنگی رزمی، تجلیل از دانش آموزان برتر کنکور سراسری، اجرای گشت رضویون، مسابقه کتاب خوانی و کرسی آزاد اندیشی دستاوردهای بسیج را از برنامه هایی پیش رو در این هفته برشمرد.

خدادادی همچنین نشست با موضوعات مختلف در فضای مجازی، کمک به بیماران کرونایی و کادر درمان، نذر خون بسیجیان، اهدای پلاسما، اجرای مرحله ای دیگر از رزمایش مواسات مومنانه را از دیگر برنامه های این ناحیه در هفته بسیج اعلام کرد.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور