پیام شهروند

باسلام واحترام به نماینده ولی فقیه درخصوس حمایت ازکارگران ماکارگران میراث فرهنگی ازفرودین تاالان حقوق وبیمه دریافت نکردیم ازشمادرخواست حمایت داریم

باسلام آ یا کسی هست جلوی این اسب افسار گریختیه قیمت ها را بگیرد

اداره راه و شهرسازی نسبت به یکطرفه نمودن جاده کمربندی بیرجند حدفاصل فرودگاه تا ورزشگاه غدیر اقدام فرماید. عرض کم این مسیر و تاریکی جاده با توجه به تردد خودروهای سنگین بسیار خطرناک است.

باعرض سلام خدمت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اینکه وضیعت ویروس در استان قرمز است چرا کلاسهای آموزشی و آزمایشگاهها در دانشگاه برگزار میشود

باسلام وضعیت آنتن دهی موبایل در شهرک امام علی (ع) با 1500خانوار بشدت ضعیف است لطفا مسئولین مخابرات رسیدگی کنید

باسلام وعرض خسته نباشید به تمام بزرگوارا روزنامه . به این اقایان که هروز نطق می کنند ماسک ارزان داریم واکسن کرونا رسید پس کجاست اگر برای خودشان است قبول ازاول تاریخ خون مسولین ازمحرومین رنگین تر بودا واگر دروغ است دروغ گناه کبیره است باتشکر

سلام چرا فیبر نوری مسیر نهبندان به شهداد را کسی پیگیری نمی کند که ما احالی روستا های دهسلم و چاهداشی از اینترنت پر سرعت برخوردار بشیم واز شاد بتونیم برای فرزندانمون استفاده کنیم لطفا پیگیری کنید

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

اخبار خراسان جنوبی / آزادگان واژگان ایثار و شجاعت را عینیت بخشیدند

 

 

کرونا هر روز چهره جدیدی را نشان می‌دهد

بیرجند – ایرنا – رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: کرونا یک ویروس نوپدید است که هر روز بُعد جدیدی از فعالیت را نمایان می‌کند و از طرفی قدرت سرایت بسیار بالایی دارد.

محمد دهقانی فیروزآبادی روز یکشنبه در نشست توجیهی ابلاغ دستورالعمل‌ها و ضوابط عملیات محرم ۱۴۴۲ که با حضور نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و هیات‌های مذهبی در بیرجند برگزار شد افزود: همانطور که وزیر بهداشت تاکید کرد، عزاداری محرم باید باشکوه اما با رعایت پروتکل‌ها برگزار شود.

وی گفت: باید به ابعاد مختلف دستورالعمل‌های بهداشتی ماه محرم توجه داشت تا اقدام ما موجب خوشحالی دشمن نشود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه از دوم اسفند ۹۸ اولین مورد ابتلا به کرونا در خراسان جنوبی بستری شد افزود: این روند گسترش پیدا کرد و از ۲۰ اسفند تا ۱۳ فروردین حجم زیادی از بستری‌ها را داشتیم.

وی اظهار داشت: با تدابیری که برای برخی ممنوعیت‌ها انجام شد تا حدودی میزان مبتلایان در سطح کشور کاهش یافت اما با برداشتن ممنوعیت‌ها شاهد رشد تدریجی مبتلایان بودیم و در خیز دوم بیماری، رکورد خیز اول هم شکسته شد.

دهقانی گفت: با اجرای طرح هوشمند فاصله گذاری، رعایت پروتکل‌ها و همراهی مردم تعداد شهرستان‌های خراسان جنوبی از هفت شهرستان قرمز به پنج و اکنون به ۲ شهرستان قرمز کاهش یافته که نتیجه همراهی مردم است.

وی تصریح کرد: تداوم این روند نیازمند همراهی بیش از پیش مردم با رعایت دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی است که این مهم در محرم دوچندان می‌شود.

وی ادامه داد: طبق ضوابط و دستورالعمل بهداشتی مصوب ستاد کرونا در ایام محرم، عزاداری‌ها فقط در محیط‌های باز باید برگزار شود و دستگاه‌ها ملزم به همکاری هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند یادآور شد: فاصه ۲ متری از هر طرف باید رعایت شود و عزاداری‌ها حداکثر در ۲ ساعت به اتمام برسد.

وی گفت: استفاده از طبل و سنج ممنوع است و برای زنجیرزنی هم عزاداران باید زنجیر شخصی به همراه داشته باشند.

دهقانی افزود: حضور دسته‌های عزاداری در اماکن مذهبی همچون حرم امام رضا (ع) ممنوع است و آیین‌های خاص ماه محرم همچون بیل زنی خوسف و مراسم روز عاشورای بیرجند در گودی قتلگاه امسال برگزار نخواهد شد.

وی با بیان اینکه کادر درمان به جز مسایل فیزیکی درگیر مسایل روانی هم هستند از مردم خواست نسبت به سلامتی خود و جلوگیری از خستگی کادر درمان حساسیت بیشتری داشته باشند.

وی گفت: دستورالعمل‌های بهداشتی ابلاغی از ستاد ملی کرونا کاملا شفاف است و تفسیربردار نیست.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: مقام معظم رهبری در بحث محرم و مدیریت کرونا حجت را بر همه تمام کردند و خود را هم ملزم به رعایت دستورالعمل‌های ستاد دانستند.

وی ادامه داد: این روند وظیفه را بر گردن همه متولیان سنگین‌تر می‌کند زیرا در برابر جان تمام عزادارانی که برای ساعاتی در اختیار ما قرار می‌گیرند، مسوولیم.

دهقانی گفت: دشمن امروز همه تلاش خود را در رسانه‌های بیگانه انجام می‌دهد تا تقابل دین و علم را در محرم پررنگ کند و مستقیم و غیرمستقیم اذهان را مخدوش می‌کنند.

وی با بیان اینکه هیاتی‌ها نباید بگذارند دشمن از این وضعیت سوء‌استفاده کند افزود: استفاده از نوآوری و خلاقیت در نحوه برگزاری عزاداری‌ها می‌تواند در مقابل این تفکر بایستد.

آیین‌های عزاداری ماه محرم و صفر با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی براساس تصمیم و دستورالعمل‌های اجرایی ستاد ملی مدیریت کرونا برگزار می‌شود.

 

 

 

 

 

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند:
گرفتار تقابل علم و دین نشویم/ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی در ایام محرم
دهقانی فیروزآبادی با اشاره به تلاش دشمن برای اینکه تقابل بین علم و معنویت را در ماه محرم پررنگ کند، گفت: اما این امر وظیفه هیئت های مذهبی را دوچندان می کند تا با استفاده از نوآوری و خلاقیت در نحوه برگزاری عزاداری‌ها در مقابل این تفکر بایستد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، «محمد دهقانی فیروزآبادی» پیش از ظهر امروز (۲۶ مرداد) در جلسه توجیهی ابلاغ دستوالعمل‌ها و ضوابط عملیات محرم 1442 که با حضور روحانیون و مداحان که در حسینیه جماران برگزار شد، اظهار کرد: از دوم اسفندماه سال ۹۸ اولین بیمار مبتلا به کرونا در شهر بیرجند بستری شد و پس از آن این بیماری در استان گسترش پیدا کرد.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه خیز نخست بیماری کرونا از ۲۰ اسفندماه ۹۸ تا ۱۳ فروردین ماه امسال ادامه داشت، گفت: با تدابیر ستاد کرونا در سطح کشور و اعمال ممنوعیت ها و تعطیلی ها و بخصوص رعایت مردم و در خانه ماندن به تدریج شاهد کاهش ابتلا به بیماری کرونا در استان خراسان جنوبی بودیم.

 

وی به بازگشایی اماکن و اصناف و کاهش حساسیت مردم به رعایت دستورالعمل های بهداشتی بعد از موج اول بیماری کرونا اشاره کرد و ادامه داد: پس از آن موارد مثبت کرونا در استان مجدد افزایش یافت و با شروع موج دوم گسترش این ویروس، رکورد خیز اول به جهت موارد ابتلا، بستری و فوتی ناشی از بیماری کرونا شکسته شد.

 

دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه دستورالعمل استفاده از ماسک در محل‌های تجمع و اماکن عمومی از روز ۱۵ تیرماه اجباری شد، عنوان کرد: در حال حاضر استان خراسان از وضعیت هشدار خارج شده است و ۲ شهرستان بیرجند و نهبندان در وضعیت قرمز کرونایی هستند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به ضرورت رعایت دستورالعمل های بهداشتی و استفاده از ماسک و پرهیز از حضور در مراکز تجمعی، افزود: فاصله حداقل یک تا ۲ متر با دیگران رعایت شود.

 

وی  با تاکید بر قدرت سرایت بسیار بالای ویروس کرونا، یادآور شد: این ویروس منحوس علاوه بر علایم قبلی اکنون افراد مراجعه کننده دارای علایمی از قبیل درد بدن، درد شکمی و اسهال، اختلال بویایی و چشایی و حتی سکته مغزی هستند.

 

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اینکه در آستانه ماه محرم و عزاداری برای سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) هستیم، گفت: دشمن و رسانه های بیگانه تلاش می کنند تقابل بین علم و معنویت را در بحث ماه محرم پررنگ و از این طریق به اذهان مردم خدشه وارد کنند اما این امر وظیفه هیئت های مذهبی را دوچندان می کند تا با استفاده از نوآوری و خلاقیت در نحوه برگزاری عزاداری‌ها در مقابل این تفکر بایستد.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی در برگزاری مراسم عزاداری برای جلوگیری از سوء استفاده دشمنان، افزود: حفظ سلامت خود و دیگران در جامعه اسلامی، از ضروریات غیر قابل انکار است و امسال کلام مقام معظم رهبری در زمینه مراسم عزاداری ماه محرم و صفر نیز فصل‌الخطاب همگان است.

 

وی با بیان اینکه دستورالعمل‌های بهداشتی ابلاغی از ستاد ملی کرونا کاملا شفاف است و تفسیربردار نیست، گفت: در مراسم عزاداری باید فاصله ۲ متری از هر طرف رعایت و حداکثر در ۲ ساعت به اتمام برسد.

 

دهقانی فیروزآبادی افزود: استفاده از طبل و سنج ممنوع است و برای زنجیرزنی هم عزاداران باید زنجیر شخصی به همراه داشته باشند.

 

 

 

 

 

 

 

استاندار خراسان جنوبی:
با سلامت مردم، تعارف نداریم

🔹استاندار خراسان جنوبی تأکید کرد :همه ما ملزم به رعایت دستورالعمل های بهداشتی هستیم و تخطی از این قاعده، قابل پذیرش نیست، چرا که با سلامت مردم، به هیچ وجه تعارف نداریم.
🔹به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ معتمدیان با تأکید بر این مطلب در جلسه ستاد مدیریت کرونای استان، خاطرنشان کرد :آن چه در ستاد ملی کرونا در قالب پروتکل و دستورالعمل مصوب می شود، لازم الاجراست و همه باید این ضوابط را رعایت نمایند.
🔹وی اظهار داشت: روز گذشته با تأکید بر این موضوع و با جمع بندی موارد مطرح شده در کمیته اجتماعی امنیتی، در ستاد ملی کرونا، ضوابط جدیدی درخصوص برخورد با ناقضان پروتکل های بهداشتی مقرر شد.
🔹به گفته وی؛ این ضوابط در سه حوزه اداری، عمومی و صنفی تدوین گشته است.
🔹استاندار با اشاره به این که مقررات تعیین شده برای حوزه اداری، شاغلان تمامی دستگاه ها را در همه سطوح شامل می شود، گفت: بر اساس این ضوابط، به ترتیب اخطار کتبی با درج در پرونده، توبیخ کتبی با درج در پرونده، کسر یک سوم حقوق به مدت یک ماه، کسر یک سوم حقوق و فوق العاده شغل به مدت سه ماه و در نهایت انفصال موقت از خدمت به مدت حداکثر سه ماه برای هر مرتبه تخلف و تکرار آن در نظر گرفته شده است.
🔹معتمدیان تصریح نمود: برای حوزه صنفی هم، بار اول تذکر کتبی با درج در پرونده صنفی و حرفه ای، بار دوم تعطیلی واحد صنفی به مدت ۵ روز و بار سوم هم تعطیلی واحد صنفی به مدت ۱۰ روز در نظر گرفته شده است.
🔹وی یادآور شد: این تذکرها در آینده اصناف در زمان تمدید مجوزها، دریافت تسهیلات و… تأثیر گذار است.
🔹استاندار با تأکید بر این که ضوابط حوزه عمومی برای بخش های حمل و نقل عمومی و محیط ها و مراکز تجمع عمومی لحاظ شده اند، گفت: طبق قانون، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی در محیط های عمومی ضروری است و ارائه خدمات به افراد متخلف در این حوزه ممنوع می باشد.
🔹معتمدیان ادامه داد: اگر به این افراد در دستگاهی، خدماتی ارائه شود،با استفاده از ظرفیت های قانونی، با خاطیان برخورد می گردد و افرادی که اصرار بر تخلف دارند به دستگاه قضایی معرفی می شوند.
🔹وی با اشاره به دیگر مصوبات ستاد ملی کرونا، خاطرنشان کرد: از مهمترین مصوبات جلسه روز گذشته این بود که با تمام توان، کنکور را که از دغدغه های خانواده هاست با رعایت کامل همه دستورالعمل های بهداشتی برگزار کنیم.
🔹استاندار سپس از پروتکل های تعیین شده برای برگزاری مراسم عزاداری در ایام محرم گفت و تصریح نمود: امسال هم سیاست بر این است که مراسم عزاداری با شکوه کامل برگزار شود.
🔹معتمدیان تأکید کرد: با توجه به این که حفظ سلامت مردم از اوجب واجبات است لذا در برپایی مراسم عزاداری نیز بر رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی تأکید شده است.
🔹وی افزود: همه گروه ها و حوزه های مؤثر، مبلغان، مداحان، رسانه ها و… می بایست برای اطلاع رسانی در این زمینه از ظرفیت های در اختیار خود استفاده کنند تا آسیب های احتمالی را به حداقل برسانیم.
🔹استاندار در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت آمار مبتلایان به کرونا اشاره کرد و گفت: بر اساس آمار دانشگاه علوم پزشکی، خراسان‌ جنوبی، جزو ۵ استانی است که به جهت کاهش آمار بیماران، نه قرمزند و نه در وضعیت هشدار قرار دارند.
🔹معتمدیان ادامه داد: کاهش تدریجی آمار بیماران بستری از ۲۰۰ به ۱۴۰، آمار جدید ابتلای به بیماری از ۳۰ مورد به ۱۵ مورد مثبت در روز و آمار ۲۵ بستری جدید به ۱۰ مورد بستری در روز، نشان از کاهش آمار بیماران مبتلا به کرونا در استان دارد.
🔹وی تأکید کرد: این روند کاهشی، نتیجه تلاش های بی وقفه متولیان امر به ویژه کادر درمانی و رعایت دستورالعمل های بهداشتی از سوی مردم می باشد.
🔹به گفته وی؛ ادامه این روند، وضعیت مطلوب تری را رقم خواهد زد.

 

 

 

گلایه دامداران خراسان جنوبی از عدم دریافت بسته‌های حمایتی دولت

 

گلایه دامداران خراسان جنوبی از عدم دریافت بسته‌های حمایتی دولت

در حالی دامداران خراسان جنوبی در دام مشکلات گرفتارند که گرانی نهاده‌ها و خوراک دام و عدم درافت بسته‌های حمایت دولت باعث گلایه‌مندی آنها شده و معتقدند ادامه این روند نه تنها سودی برای آنها ندارد که بسا ضررهای سنیگین هم به دنبال دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، می‌گویند کارشان سخت است و کمتر دیده می‌شوند. گلایه دارند از اینکه در این حال و  احوال بازار و گرانی مواد اولیه کسی به سراغشان نمی‌آید و یادی هم از آنها نمی‌شود این درحالی است که اگر محصولات تولیدی آنها نباشد مردم دچار مشکل می‌شوند.

اینها گلایه دامداران خراسان جنوبی است، کسانی که این روزها دل پر دردی دارند چرا که قیمت خوراک دام بسیار بالا رفته و از سویی کارخانه‌های فرآوده‌های لبنی هزینه محصولشان را به موقع پرداخت نمی‌کنند.

با این شرایط دامدار رغبتی برای تولید وفروش محصولش ندارد. حال اگر این محصول شیر باشد سبب می‌شود از یک سو روی دست دامدار باقی بماند و از سویی دیگر از اگر کارخانه دار هزینه را پرداخت نکند دامدار نمی‌تواند برای دام خود خوراک تهیه کند.

خشکسالی، نبود خرید تضمینی گوشت و شیر،نرخ زیاد نهاده‌های دام امان دامداران را بریده است این در حالی است که بیش از 40 درصد جمعیت استان را دامداران  تشکیل می‌دهند و برای رفع مشکلات‌شان یازمند همت مسئولان هستند.

از وقتی به یاد دارد حرفه اجدادیش را که همان کشاورزی و دامداری است پیشه کرده و با نگه داشن چند راس گاو چرخ زندگانی خود را چرخانده است اما این روزها مشکلاتش زیاد شده است چرا که نبود ثبات قیمت شیر، گران بودن نهاده‌ها و خوراک دام بر مشکلات زندگانیش افزوده است.

اما این همه ماجرا نیست. دامداران معتقدند در استان‌های دیگر وقتی دامدار شیر را به کاخانه دار می‌فروشد پول به او تحویل می‌شود اما در شهرستان بشرویه چند ماه است که پول محصول فروخته شده را دریافت نکرده‌ایم.

یکی از دامداران که نمی‌خواهد نامش فاش شود به خبرنگار تسنیم گفت: چگونه است ما باید برای تهیه کنسانتره و نهاده‌های دامی پول را نقداً پرداخت کنیم اما کارخانه‌دار، شیری که از ما خریداری می‌کند هزینه‌اش را چند ماه بعد پرداخت می‌کند.

وی که معتقد است دولت در زمان کرونا به فکر اقشار آسیب دیده بوده است هیچ برنامه‌ای برای قشر دامدار نداشته است. چرا دولت توجهی به ما ندارند مگر ما جز همین مردم نیستیم و در این کشور زندگی نیم‌کنیم؟

یکی دیگر از دامداران بشرویه هم با بیان اینکه بیشتر مردم استان وشهرستان بشرویه دامدار وکشاورز اند وبا توجه به اقلیم شک وخشکسالیهای 20 ساله که همانند زلزله ای 20 ساله بر استان تنیده است باید بهتر به حال دامداران رسیدگی شود جهاد کشاورزی باید برنامه ای برای ما داشته باشد اگر همین روال عدم پرداخت پول شیر دارمان تکرار شود ما تولید شیر خود را کاهش می‌دهیم.؟

این دامدار شهرستان بشرویه نیز به تنها کارخانه جمع اوری شیر در این شهرستان اشاره کرد و گفت: دامداران بشرویه روزانه بین یک تا دو تن شیر به کارخانه تحویل می‌دهند اما چند ماهی است که کارخانه در قبال شیر دامدار پولی پرداخت نمی‌کند و همین امر سبب شده که رغبت دامداران برای تولید شیر کاهش یابد.

وی اظهار داشت: برخی از دامداران شهرسان به دلیل مشکلات پیش آمده، دام خود را فروخته در حالی که همین دامداران از این کارخانه دو میلیارد و 400 میلیون تومان طلبکارند.

یکی دیگر از جوانان بشرویه که به حرفه دامداری مشغول است به خبرنگار تسنیم گفت: جوانان این شهرستان حرفه پدران خود را در پیش گرفته و درحالی به حرفه دامداری روی آورده‌اند که در این اوضاع با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند چرا که در شرایط فعلی شیر از دامدار با قیمت کم خریداری می‌شود و از سویی دیگر دامدار باید مبالغ زیادی را برای خرید نهادها به صورت نقد پرداخت کند.

وی افزود: کارخانه هزینه شیر خریداری شده را چهار یا 5 ماه بعد پرداخت می‌کند که در این اوضاع و شرایط بازار و افزایش روزانه اقلام ادامه کار برای دامدار اصلا مقرون به صرفه نیست.

خبرهای حاکی از این است که مسئولان تنها کارخانه جمع آوری شیر در بشرویه که دامداران بیش از دو میلیارد تومان از آن طلب دارند تلاش کرده تا یک میلیارد تومان را  به صورت مساعده پرداخت کند و جهاد کشاورزی استان نیز تلاش دارد تا با در نظر گرفتن تسهیلات به این کارخانه کمک کند تا بتواند مطالبات دامداران را پرداخت کند.

اما آنچه باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد این است که اگر امروز به مشکلات هزاران دامدار این شهرستان که شغلشان دومین شغل پایدار در شهرستان است رسیدگی نشود زنگ خطر تعطیلی دومین شغل پایدار بشرویه نیز به صدا در می‌آید که این امر نیازمند برنامه‌ریزی و توجه ویژه مسئولان است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازنشستگان خراسان جنوبی تسهیلات خرید کالا دریافت می‌کنند

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری خراسان جنوبی خبر داد:

اجرای طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از مهر امسال

وجود ۱۶ هزار حقوق بگیر صندوق بازنشستگی در خراسان جنوبی

بازنشستگان خراسان جنوبی تسهیلات خرید کالا دریافت می‌کنند

بیرجند – ایرنا – مدیر صندوق بازنشستگی کشوری خراسان جنوبی گفت: بازنشستگان استان از ۲ هفته آینده می‌توانند تسهیلات با اقساط بلندمدت را برای خرید کالای خانگی و جهیزیه فرزندان خود دریافت کنند.

محمد باقری نژاد روز شنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: از مهمترین اقدامات این صندوق امضای تفاهم‌نامه سه جانبه با بانک صادرات و فروشگاه زنجیره‌ای رفاه در قالب طرح یاری است.

وی از وجود ۱۶ هزار و ۱۰۰ حقوق بگیر صندوق بازنشسته کشوری در استان خراسان جنوبی خبر داد و افزود: از این تعداد، ۶۸ درصد مربوط به وزارت آموزش و پرورش، ۱۲ درصد مربوط به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ۶ درصد مربوط به وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌ها هستند.

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری خراسان جنوبی اظهار داشت: میانگین حقوق بازنشستگان در استان سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است که در مقایسه با سال گذشته افزایش ۲۹ درصدی داشته است.

وی تصریح کرد: صندوق بازنشستگی کشوری، موسسه‌ای مستقل است که در چارچوب نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی فعالیت می‌کند.

باقری نژاد گفت: صندوق یکی از دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی محسوب می‌شود که عهده‌دار انجام فعالیت‌های بیمه اجتماعی در امور بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت مشمولان مقررات بازنشستگی کارکنان دولت است.

وی یادآور شد: این صندوق در زمینه بهبود کیفیت زندگی و افزایش قدرت خرید بازنشستگان، اقدامات و طرح‌های مختلفی را اجرا می‌کند.

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری خراسان جنوبی تاکید کرد: مسئولیت اجتماعی این صندوق در قبال بازنشستگان و وظیفه بگیران و پرداخت به موقع حقوق بازنشستگان به عنوان رسالت‌ این صندوق مطرح است.

وی با اشاره به پرداخت کمک هزینه‌های وسایل توانبخشی و پوشش ۲ برابری تعهدات ادامه داد: همچنین ایجاد و امکان سرمایه‌گذاری در بازار بورس و ارائه تسهیلات یک میلیون تومانی خرید سهام ETF  با اقساط یک ساله از جمله اقدامات شاخص این صندوق است.

باقری نژاد از راه‌اندازی درگاه خدمات الکترونیکی صندوق به منظور یکپارچه‌سازی سامانه‌های ارائه خدمت و ارتباط با ذی‌نفعان خبر داد و گفت: ارائه خدمت به بازنشستگان مبتلا به کرونا، افزایش وام ضروری بازنشستگان از هفت به ۱۰ میلیون تومان در تیرماه و افزایش ۵۰ درصدی حق اولاد و عائله‌مندی بازنشستگان از فروردین ماه جاری از دیگر اقدامات است.

وی با بیان اینکه تامین سلامت یکی از دغدغه‌های اصلی بازنشستگان به شمار می‌رود اظهار داشت: در این خصوص صندوق بازنشستگی کشوری از ابتدای خردادماه امسال سقف تعهدات بیمه تکمیلی را بدون افزایش سرانه بیمه ۲ برابر کرده است.

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری خراسان جنوبی گفت: با پیگیری‌های مجدانه مسوولان صندوق بازنشستگی کشوری و همراهی دولت، مقرر شد پس از ۱۴ سال از مهر امسال طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به طور کامل اجرا شود.

وی افزود: تمدید وکالت‌نامه دریافت حقوق بازنشستگی، برگزاری تورهای سیاحتی و زیارتی و بیمه تکمیلی درمان از دیگر خدمات ارائه شده به بازنشستگان است.

وی به منظور ترویج فرهنگ قدردانی و احترام در جامعه، خواستار قدردانی دستگاه‌های اجرایی از بازنشستگان دستگاه‌های اجرایی استان شد.

 

 

 

 

 

 

 

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی خبر داد:

مشارکت هلال احمر خراسان جنوبی در تأمین پلاسمای خون

مشارکت هلال احمر خراسان جنوبی در تأمین پلاسمای خون

بیرجند- مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: هلال احمر می‌تواند از طریق راه اندازی کمپین‌هایی در راستای شناسایی افراد توانمند و ترغیب آنها به امر اهدای خون و پلاسمای خون گام بردارد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد رضا رضایی پیش از ظهر یکشنبه در دیدار با مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی نیاز به خون را نیازی همیشگی دانست و افزود: سازمان انتقال خون باید همانند امدادگران همواره برای خدمت رسانی به قشر نیازمند آماده باشند.

وی با بیان اینکه داوطلبان جمعیت هلال احمر نه تنها در حوادث بلکه در دیگر صحنه‌های امدادی و خدمت رسانی پیشتاز هستند، گفت: با توجه به اهمیت اهدای خون در شرایط پیش رو، از داوطلبان خواستاریم همچون گذشته با اهدای خون خود، نیازمندان را یاری دهند.

رضایی بیان کرد: داوطلبان هلال احمر می‌توانند از طریق راه اندازی کمپین‌هایی در راستای شناسایی افراد توانمند و ترغیب آنها به امر اهدای خون گام بردارند.

وی ادامه داد: همانگونه که داوطلبان جمعیت هلال احمر در زمان حوادث پای کار هستند، در میدان فرهنگ سازی و ترویج امر اهدای خون آماده هستند.

رضایی اهدای خون را نمادی ارزشمند از همدلی، احساس مسئولیت، پیوند با همنوع و از خالص‌ترین نمونه‌های نوع دوستی در جهان امروز دانست و گفت: اهدا کنندگان خون در هیاهوی زندگی مادی، قهرمانانی هستند که بدون هیچ توقع و چشم داشتی، بخشی از وجودشان را در اختیار هم نوعان خود قرار می‌دهند.

وی اظهار کرد: خوشبختانه مردم خراسان جنوبی علی رغم محرومیت‌ها در زمان بحران بیشترین میزان کمک به حادثه دیدگان را داشته اند و در امر اهدای خون هم پیشتازی خواهند کرد.

کاهش ۶ درصدی نرخ اهدای خون

مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی هم در این دیدار بیان کرد: با توجه به شیوع کرونا و کاهش مراجعه مردم برای اهدای پلاسمای خون نیازمند همکاری مردم هستیم.

ابراهیم میری مقدم با اشاره به شرایط اهدای خون بیان کرد: پیش از هر بار اهدای خون، سلامت فرد اهدا کننده با سنجش میزان فشار خون، ضربان قلب، میزان هماتوکریت های خون بررسی شده و سپس اجازه اهدا به فرد داده می‌شود.

وی با اشاره به شیوع کرونا در خراسان جنوبی بیان کرد: در حال حاضر متأسفانه به دلیل ترس ناشی از عدم آگاهی، ۱۵ درصد از مراجعه کنندگان و متقاضیان اهدای خون و شش درصد نرخ اهدای خون کاهش یافته است.

میری مقدم اظهار کرد: انتقال خون مرکزی درمانی نیست بلکه سالم‌ترین افراد با شرایطی خاص در راستای اهدای خون به مراکز خون‌گیری در استان مراجعه می‌کنند.

مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی با تاکید بر همکاری هر چه بیشتر مردم در این اقدام خیرخواهانه بیان کرد: بر اساس مطالعات علمی و عملی، پلاسمای خون در بهبود افراد مبتلا به کرونا نقش بسزایی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

میری مقدم با بیان اینکه بسیاری از داوطلبان جمعیت هلال احمر ایثارگر، ورزشکار، توانمند و مقید هستند، ادامه داد: از این افراد خواستاریم در امر اهدای خون و پلاسمای خون بیماران نیازمند را یاری کنند.

وی با بیان اینکه با توجه به پیش بینی‌ها در پاییز و زمستان با شرایط دشواری رو به رو خواهیم بود، اظهار کرد: مقابله با این مشکل نیازمند افزایش ذخایر خونی بوده که همکاری هلال احمر و دیگر افراد جامعه را می‌طلبد.

میری مقدم همچنین خواستار فرهنگ سازی اهدای پلاسمای خون شد و افزود: شرایط اهدای پلاسما همانند اهدای خون بوده و شامل سن ۱۸ تا ۶۰ سال، نداشتن سابقه بیماری، صحت کامل و مصرف نکردن دارو در زمان اهدا است.

در پایان هم اندیشی مقرر شد در صورت موافقت مسئولان مربوطه، به اهدا کنندگان پلاسمای خون کارت تضمین اهدا شود که در زمان بحران، نیاز فرد به ذخایر خونی به طور ۱۰۰ درصد تأمین شود.

 

راه اندازی کمپین تأمین پلاسما توسط داوطلبان هلال احمر2-3

کمپین تأمین پلاسما توسط داوطلبان هلال احمر خراسان جنوبی راه اندازی شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان در دیدار با مدیرکل انتقال خون استان گفت: داوطلبان هلال احمر می‌توانند از طریق راه اندازی کمپین‌هایی در راستای شناسایی افراد توانمند و ترغیب آن‌ها به امر اهدای خون و پلاسمای خون گام بردارند.

محمد رضا رضایی افزود: با توجه به اهمیت اهدای خون در شرایط پیش رو، از داوطلبان خواستاریم همچون گذشته با اهدای خون خود، نیازمندان را یاری دهند.

مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی هم با اشاره به شرایط اهدای خون افزود: پیش از هر بار اهدای خون، سلامت فرد اهدا کننده با سنجش میزان فشار خون، ضربان قلب، میزان هماتوکریت‌های خون بررسی شده و سپس اجازه اهدا به فرد داده می‌شود.
ابراهیم میری مقدم با اشاره به شیوع کرونا در خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر به دلیل ترس ناشی از عدم آگاهی، ۱۵ درصد از مراجعه کنندگان و متقاضیان اهدای خون و ۶ درصد نرخ اهدای خون کاهش یافته است.

میری مقدم افزود: انتقال خون مرکزی درمانی نیست بلکه سالم‌ترین افراد با شرایطی خاص در راستای اهدای خون به مراکز خونگیری در استان مراجعه می‌کنند..وی با بیان اینکه با توجه به پیش بینی‌ها در پاییز و زمستان با شرایط دشواری رو به رو خواهیم بود، گفت: مقابله با این مشکل نیازمند افزایش ذخایر خونی بوده که همکاری هلال احمر و دیگر افراد جامعه را می‌طلبد.

میری مقدم همچنین خواستار فرهنگ سازی اهدای پلاسمای خون شد و افزود: شرایط اهدای پلاسما همانند اهدای خون بوده و شامل سن ۱۸ تا ۶۰ سال، نداشتن سابقه بیماری، صحت کامل و مصرف نکردن دارو در زمان اهدا است.
در پایان هم اندیشی مقرر شد در صورت موافقت مسئولان مربوطه، به اهدا کنندگان پلاسمای خون کارت تضمین اهدا شود که در زمان بحران، نیاز فرد به ذخایز خونی به طور ۱۰۰ درصد تامین شود.

 

 

 

 

 

مشارکت دو میلیارد تومانی مردم برای کمک به بازسازی عتبات عالیات/2-3

مردم خراسان جنوبی از ابتدای سال تاکنون حدود دو میلیارد تومان به بازسازی عتبات عالیات کمک کرده اند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان گفت: تعهد برای کمک به عتبات عالیات پارسال ، سه میلیارد تومان بود که برای امسال تامین سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان تعهد شده است.

جوینده افزود: هم اکنون حدود دو میلیارد تومان از تعهد امسال جمع آوری شده که این احتمال وجود دارد تا پایان سال بیش از میزان تعهد استان محقق شود.

وی با بیان اینکه برنامه بازسازی عتبات عالیات همچنان ادامه دارد، گفت: صحن حضرت زهرا (س) در نجف امسال به پایان می‌رسد و در کربلا صحن حضرت عقیل ادامه دارد که برنامه تامین مصالح از داخل استان است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان گفت: پروژه صحن امام محمد باقر (ع) در کاظمین امسال آغاز می‌شود و خراسان جنوبی به همراه استان‌های خراسان رضوی و شمالی، قم و فارس، به عنوان استان معین این پروژه است.

جوینده افزود: زمان مورد نیاز برای ساخت صحن امام محمدباقر (ع) سه سال پیش‌بینی شده است.

 

 

 

ثبت دو فوت جدید در اثر ویروس کرونا در خراسان جنوبی/2

تعداد فوتی ها در اثر بیماری کرونا با ثبت 2 مورد جدیددر شبانه روز گذشته به 127 مورد در خراسان جنوبی رسید.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ، با بیان اینکه هم اکنون 138 بیمار با علائم بیماری حاد تنفسی در بیمارستان های استان بستری هستند گفت: از این تعداد 50 نفرمبتلا قطعی بیماری کرونا و 15 نفر از مبتلایان کرونا در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.
مهدی زاده با بیان اینکه حال عمومی 6 نفر از بیماران کرونایی بستر در بخش مراقبت های ویژه وخیم است، افزود: متاسفانه با ثبت دو مورد جدید فوت در اثر کرونا در شبانه روز گذشته تعداد فوتی ها در اثر بیماری کرونا به 127 مورد در خراسان جنوبی رسید.

 

 

 

استاندار خراسان جنوبی:

آزادگان واژگان ایثار و شجاعت را عینیت بخشیدند

آزادگان واژگان ایثار و شجاعت را عینیت بخشیدند

آزادگان، نماد عزت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران / 3-2

استاندار خراسان جنوبی در دیدار جمعی از آزادگان هم گفت: آزادگان در دوران اسارت و بعد از آزادی، نماد عزت و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده و هستند.

معتمدیان افزود: زمانی که جمهوری اسلامی، تشکیلاتی نوپا بود و حتی تجهیزات و امکانات خاصی برای مقابله با دشمن نداشت، اقشار مختلف مردم برای دفاع از کیان میهن، اعلام آمادگی کردند و حضور در جبهه را وظیفه ملی و مذهبی خود می‌دانستند.

وی گفت: آن زمان، کسی برای جلب مادیات یا استخدام و کسب مقام و جایگاه در جبهه حضور پیدا نمی‌کرد بلکه همه خالصانه و برای رضای خدا، جان خود را هدیه می‌کردند.

استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر ایثارگری‌ها و رشادت‌های رزمندگان در دوران دفاع مقدس اظهار داشت: یکی از خلأهای جدی ما این است که نتوانسته‌ایم فرهنگ ایثار و شهادت را به نسل جدید منتقل کنیم.

وی افزود: وظیفه همه ماست که خاطرات دوران طلایی دفاع مقدس را مکتوب کنیم و در اختیار آیندگان قرار دهیم.

معتمدیان گفت: سختی‌ها و مرارت‌هایی که شما عزیزان در دوران اسارت تحمل کرده‌اید، اصلا با آنچه در کتاب‌ها و فیلم‌ها به تصویر کشیده شده، قابل قیاس نیست و هیچ کدام ما که آن شرایط را درک نکرده‌ایم، هرگز نمی‌توانیم آن فشارهای روحی و روانی را تصور کنیم.

وی در این نشست صمیمی، ضمن استماع مشکلات و خواسته‌های آزادگان، طی تماس تلفنی با رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، موارد مطرح شده را منتقل کرد و برای طرح موضوعات در کمیته‌های مرتبط و پیگیری آنها، از وی قول مساعد گرفت.

 

 

 

 

 

 

عشایر درمیان ۱۰۷ میلیارد تومان محصولات دامی و لبنی تولید کردند/2

عشایر درمیان ۱۰۷ میلیارد تومان محصولات دامی و لبنی تولید کردند

سرپرست اداره امور عشایری درمیان گفت: عشایر این شهرستان مرزی از ابتدای امسال تاکنون سه هزار و ۲۶۰ تن انواع محصولات دامی و لبنی را به ارزش ۱۰۷ میلیارد تومان تولید کردند.

محمدرضا حقیقی‌راد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این میزان یک هزار و ۹۸۰ تن لبنیات به ارزش ۱۳ میلیارد و ۷۴۰ میلیون تومان، ۱۲۰ تن پشم به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان، ۶۰ تن کرک و مو به ارزش سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و هزار و ۱۰۰ تن گوشت قرمز به ارزش ۸۸ میلیارد تومان است.

وی گفت: تولید عشایر شهرستان به دلیل بارندگی‌های خوب و افزایش تعداد جمعیت دام نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافت.

سرپرست اداره امور عشایری شهرستان درمیان عنوان کرد: بارش‌های خوب و مراتع سرسبز عشایر این منطقه را نسبت به افزایش تولید و کسب درآمد بیشتر خوشبین‌تر از سال‌های قبل کرد طوری که امسال همه عشایر برای افزایش تولیدات بسیج شدند.

وی با بیان اینکه اکنون ماهانه یک هزار و ۲۰۰ مترمکعب آب برای ۲ هزار خانوار عشایر شهرستان ارسال می‌شود اضافه کرد: امسال ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار برای آبرسانی به عشایر اختصاص یافته که نیاز است برای رفع مشکلات کم‌آبی عشایر این اعتبار افزایش یابد.

۲ هزار و ۸۹۵ خانوار عشایر با جمعیت ۱۷ هزار و ۵۹۱ نفر در شهرستان درمیان سکونت دارند که این تعداد ۳۰ درصد جمعیت منطقه را شامل می‌شود.

همچنین دام عشایر شهرستان ۱۵۰ هزار راس سرشماری شده که این تعداد در اثر تداوم ۲ دهه خشکسالی کاهش یافته است.

خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و شهر اسدیه مرکز شهرستان مرزی درمیان در ۱۰۵ کیلومتری شرق بیرجند است.

 

 

 

 

 

امام جمعه بیرجند: حفظ سلامتی مردم در عزاداری‌ها لحاظ شود3-7

امام جمعه بیرجند: حفظ سلامتی مردم در عزاداری‌ها لحاظ شود

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و فرارسیدن ایام محرم، حفظ جان و سلامتی مردم در عزاداری‌ها توسط متولیان لحاظ شود.

حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی روز یکشنبه در نشست توجیهی ابلاغ دستورالعمل‌ها و ضوابط عملیات محرم ۱۴۴۲ افزود: عزاداری‌ها باید متناسب با شرایط فعلی برگزار شود.

وی گفت: عزاداری امام حسین (ع) تعطیل بردار نیست اما در محرم امسال باید تمرین کنیم در هر شرایطی که پیش آید موازین در عزاداری‌ها لحاظ شود.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی بیان کرد: خطبا و مداحان باید پیام امام حسین (ع) را در دنیایی که ظلم آن را فرا گرفته، بیان کنند و این پیام باید برگرفته از فرهنگ حسینی باشد که تنها راه نجات بشر است.

وی گفت: شناسنامه امام حسین (ع) مربوط به دنیای آخرالزمان نمی‌شود بلکه در کتب عتیق هم از آن یاد شده و در حدیث آمده که آدم ابوالبشر به پنج تن آل عبا برای توبه متوسل شد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی افزود: ۶۰ سال قبل هنگامی که دوره کمونیست‌ها بود و با اسلام کنار نمی‌آمدند، بقایایی از کشتی نوح در کوه آرارات پیدا شد که خط شناسان نام پنج تن آل عبا را در این بقایا یافتند پس شناسنامه حسین (ع) به قدمت تاریخ بشر است.

وی بیان کرد: امام حسین (ع) مسلمان و غیرمسلمان ندارد و حتی گاندی هندو هم برای شکست استعمار به سید آزادگان جهان متوسل می‌شود.

امام جمعه بیرجند  گفت: امروز عدل در مقابل ستم ایستاده و در سطح بین‌الملل شرایط به گونه‌ای است که راه مبارزه نه تنها برای ایران و نیروهای مقاومت بلکه در خیابان‌های واشنگتن، لندن، برلین و پاریس برای مردم آنها باز شده است.

محرم امسال تاکید بر روضه‌خوانی خانوادگی است

محرم امسال تاکید بر روضه‌خوانی خانوادگی است

 مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی نیز گفت: نحوه عمل در عزاداری ماه محرم باید طوری باشد که شور حسینی به شعور حسینی تبدیل شود و تاکید بر برگزاری روضه‌خوانی‌های خانوادگی و خاندانی است.

حجت الاسلام احمد رضایی  در نشست توجیهی ابلاغ دستورالعمل‌ها و ضوابط عملیات محرم ۱۴۴۲ افزود: جان و سلامتی مردم به متولیان هیات‌ها در عزاداری محرم گره خورده است و دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا برای نحوه عزاداری‌ها باید رعایت شود.

وی تاکید کرد: متولیان در عزاداری باید مواظبت کنند که احساسات غلبه نکند زیرا دشمن امروز به دنبال تقابل علم و دین است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی گفت: هیاتی‌ها باید فرهنگی اصیل را به رخ جهانیان بکشند زیرا سلامت جان مردم مهم است.

وی با اشاره به اینکه با شیوع ویروس کرونا نمازجمعه تعطیل شد و شب‌های قدر را با کمترین تعداد برگزار کردیم اظهار داشت: هیات‌های مذهبی باید امسال دشمن را با عمل خود ناامید کنند.

وی افزود: از نوشته نام ائمه اطهار (ع) بر روی ماسک جدا خودداری و هیات‌های مجازی تشکیل شود.

حجت الاسلام رضایی گفت: براساس دستورالعمل‌های ابلاغی ثبت‌نام هیات‌ها در سامانه بیرق الزامی است.

وی تاکید کرد که مدت سخنرانی‌ها باید کمتر از ۲ ساعت باشد و لزوم استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی مورد توجه باشد.

وی افزود: هرگونه پذیرایی در دهه اول محرم و برگزاری ایستگاه‌های صلواتی ممنوع خواهد بود و استفاده از طبل، سنج در خیابان و راه‌اندازی دسته‌های عزاداری هم همین وضعیت را دارد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی تصریح کرد: طبق دستور رییس جمهوری هیات‌ها می‌توانند از فضای باز ادارات و ورزشگاه‌ها برای برگزاری مراسم طبق دستورالعمل‌ها استفاده کنند.

وی با بیان اینکه نذورات مردم به صورت مواد خشک و بسته‌های غذایی توزیع خواهد شد گفت: مراسم تجمعی همچون بیل زنی خوسف در این مدت ممنوع است.

آیین‌های عزاداری ماه محرم و صفر با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی براساس تصمیم و دستورالعمل‌های اجرایی ستاد ملی مدیریت کرونا برگزار می‌شود.

 

 

 

 

رشد ۵۸ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در خراسان جنوبی

رشد ۵۸ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در خراسان جنوبی

 خراسان جنوبی از استان‌های مستعد برای حضور سرمایه‌گذاران است و با سیاستگذاری دولت در حوزه همکاری‌های اقتصادی، مجموع سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در سال جاری نسبت به سال ۹۶ در این استان مرزی ۵۸ درصد رشد نشان می‌دهد.

به گزارش ایرنا استان پهناور خراسان جنوبی ظرفیت‌های معدنی، کشاورزی، گردشگری و صنعتی فراوانی دارد که معرفی صحیح آنها می‌تواند زمینه جذب و حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به استان را مهیا کند و زمینه‌ساز توسعه اقتصادی شود.

خراسان جنوبی با وجود داشتن مرز طولانی با افغانستان (۳۳۱ کیلومتر) از استان‌های امن کشور به شمار می‌رود و مرز مشترک یک فرصت اقتصادی و تجاری مهم در این استان است.

وجود ۲۳ شهرک و ناحیه صنعتی فعال در استان به عنوان بستر مناسب استقرار صنایع، مراکز دانشگاهی و آموزش عالی به عنوان پشتیبان نیازمندی‌های علمی، پژوهشی و فناوری و همچنین تولید لاستیک، سیمان، کاشی و سرامیک، اکسید منیزیم، کنسانتره زغالسنگ، پودرهای میکرونیزه معدنی و شمش منیزیم از جمله مزیت‌های این استان به شمار می‌آید.

همچنین در بخش معدن، وجود منابع ارزشمندی از مواد معدنی فلزی و غیرفلزی و ذخایر غنی سنگ‌های تزئینی، رتبه ششم کشور در تعداد معادن (۶۴۸ معدن)، بالاترین میزان تنوع معدنی در سطح کشور با ۵۳ نوع ماده معدنی، رتبه نخست ذخایر زغالسنگ کشور، رتبه نخست ذخایر منیزیت کشور، رتبه نخست ذخایر خاک‌های صنعتی نسوز کشور و رتبه چهارم کشوری از حیث اشتغال واحدهای معدنی از دیگر مزیت‌ها و قابلیت‌های این استان است.

از سوی دیگر استان خراسان جنوبی دارای رتبه اول کشوری و جهانی در تولید زرشک، رتبه اول کشوری در تولید عناب، رتبه دوم کشوری در تولید زعفران، رتبه چهارم کشوری تولید پنبه، رتبه سوم کشوری در تولید گیاهان دارویی، رتبه پنجم کشوری تولید پسته، رتبه پنجم کشوری در تولید گل نرگس، رتبه هشتم کشوری در تولید انار کشور، رتبه دوم جمعیت شتر کشور است و وجود زنجیره کامل تولید گوشت مرغ در بخش کشاورزی می‌تواند برای سرمایه‌گذاران خارجی جذابیتی ویژه داشته باشد و آنان را برای سرمایه‌گذاری به این منطقه جذب کند.

مزیت‌ها و قابلیت‌های استان در بخش میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از جمله ثبت بیش از ۹۰۰ اثر تاریخی، فرهنگی، طبیعی و معنوی در فهرست آثار ملی کشور، وجود بلندترین تپه‌های ماسه‌ای جهان، زیباترین سازه‌های طبیعی (توسط جریان باد)، بیش از یک هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده و بیش از ۱۶ باغ تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور از دیگر فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کنار تولید انواع صنایع دستی مخاطب پسند محسوب می‌شود.

سرمایه‌گذاران خارجی از آسمان تا زمین خراسان جنوبی 

انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر از مزیت‌های نسبی خراسان جنوبی است که سرمایه‌گذاری در انرژی‌های بادی و خورشیدی آورده‌های خوبی را به همراه دارد.

به گفته استاندار خراسان جنوبی تاکنون با سرمایه‌گذاری‌های خارجی صورت گرفته در قالب ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی تولید ۲۱ مگاوات انرژی در استان رقم خورده است و این روند ادامه دارد.

افزایش تمایل سرمایه‌گذاران خارجی به حضور در شرق کشور از آن جهت اهمیت مضاعف پیدا می‌کند که ایران با تحریم‌های ظالمانه درگیر است و رشد سرمایه‌گذاری خارجی نشانگر شکست سیاست‌های آمریکا و برخی قدرت‌ها در هجمه اقتصادی است.

دی ماه ۹۸ بود که فرماندار خوسف از تولید اولین شمش چدن به صورت آزمایشی در این شهرستان با سرمایه‌گذاری خارجی خبر داد.

محمد شفیعی گفت: با پیگیری‌های مستمر استاندار خراسان جنوبی، همکاری دستگاه‌های اجرایی و همت سرمایه‌گذاران چینی مستقر در این شهرستان و متخصصان بومی، کارخانه شمش چدن به صورت آزمایشی روشن شد.

وی افزود: فازهای اولیه این مجتمع شامل کک و گندله‌سازی در ۶ ماه گذشته راه‌اندازی شد و تاکنون بیش از ۲۵۰ نیرو جذب این کارخانه شده‌اند.

وی گفت: با راه‌اندازی کامل مجتمع صنعتی در شهرک صنعتی شهید رحمانی خوسف برای یک هزار نفر به صورت مستقیم و هفت هزار نفر به صورت غیرمستقیم  اشتغالزایی می‌شود.

فرماندار خوسف میزان سرمایه‌گذاری خارجی در این مجتمع فولادی را معادل ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: این طرح بزرگترین مجموعه صنعتی با سرمایه‌گذاری خارجی در استان است.

سال ۱۳۹۲ موافقت با فعالیت سرمایه‌گذار چینی برای تولید شمش چدن در جلسه مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی استان خراسان جنوبی اعلام شد و همین سال بود که سرمایه‌گذار نسبت به ثبت شرکت ایرانی با عنوان «چدن کویر خاوران» با ۱۰۰ درصد سرمایه خارجی اقدام کرد و درخواست صدور مجوز سرمایه‌گذاری خارجی نیز به سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران ارسال شد.

پس از بحث و تبادل نظر بین مسوولان مربوط، در زمین شهرک صنعتی شهید رحمانی خوسف اجرای پروژه تولید شمش چدن مورد تصویب قرار گرفت و همه دستگاه‌های اجرایی موافقت خود را به منظور همکاری و مساعدت با سرمایه‌گذار مربوطه اعلام کردند بدین ترتیب عملیات اجرایی کارخانه چدن کویر خاوران از سال ۹۳ آغاز شد.

استاندار خراسان جنوبی مرداد پارسال در سفر به شهرستان خوسف گفت: تلاش می‌کنیم با حل مشکلات کارخانه چدن خوسف حداقل تا پایان امسال شاهد راه‌اندازی این واحد صنعتی در استان باشیم.

معتمدیان در حاشیه بازدید از کارخانه چدن خوسف در جمع خبرنگاران افزود: سرمایه‌گذار چینی چند سال است که کار می‌کند و فاز نخست چدن حدود ۹۸ تا ۹۹ درصد پیشرفت فیزیکی دارد اما در زمینه زیرساخت از جمله آب و گاز مشکلاتی دارد که تلاش می‌کنیم در این سفر به جمع‌بندی رسیده و مشکل را حل کنیم.

رشد ۵۸ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی مصوب 

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مجموع سرمایه‌گذاری خارجی مصوب تا پایان تیرماه سال جاری بیش از ۹۸۸ میلیون دلار بوده که در مقایسه با ابتدای دولت دوازدهم (سال ۹۶) رشد ۵۸ درصدی داشته است.

عیسی جعفری گیو افزود: از این میزان بیش از ۹۰ میلیون دلار در ۱۱ پروژه سرمایه‌گذاری جذب شده و میزان سرمایه‌گذاری خارجی وارده (جذب شده) تا تیرماه ۹۹ به بیش از ۹۰ میلیون دلار رسیده که در مقایسه با سال ۹۶ رشد ۹۳ درصدی داشته است.

وی بیان کرد: سرمایه وارده در سال ۹۸ مبلغ ۶.۳ میلیون دلار مربوط به ۲ پروژه نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی خوسف با سرمایه‌گذاری خارجی از کشور آفریقای جنوبی و نیروگاه خورشیدی ۷ مگاواتی سربیشه با سرمایه‌گذاری خارجی از کشور چین بوده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان خراسان جنوبی گفت: درخواست‌های سرمایه‌گذاری خارجی از سوی سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی از هفت کشور در ۱۹ پروژه سرمایه‌گذاری مطرح شده است.

وی تصریح کرد: بیشترین تعداد درخواست مربوط به سرمایه‌گذاران خارجی از کشور چین با پنج پروژه سرمایه‌گذاری خارجی به ارزش مصوب ۱۷۱.۵ میلیون دلار است.

جعفری گفت: سایر درخواست‌ها از کشور آفریقای جنوبی با ۲ پروژه سرمایه‌گذاری خارجی به ارزش مصوب ۳۲.۷ میلیون دلار، کشور افغانستان با سه پروژه سرمایه‌گذاری خارجی به ارزش مصوب ۲.۴ میلیون دلار، کشور آلمان با ۲ پروژه سرمایه‌گذاری خارجی به ارزش مصوب ۲۵۴ میلیون دلار، کشور بلغارستان با یک پروژه به ارزش مصوب ۶۰۰ هزار یورو و کشور ترکیه با ۲ پروژه سرمایه‌گذاری خارجی به ارزش مصوب ۱۲۸.۲ میلیون دلار است.

وی افزود: همچنین کشور پاکستان با یک پروژه سرمایه‌گذاری خارجی به ارزش مصوب ۱.۹ میلیون دلار، کشور هندوستان با یک پروژه به ارزش مصوب ۳.۹۸ میلیون دلار، کشور ایرلند با یک پروژه به ارزش مصوب ۴۵۲.۸ میلیون دلار و کشور استرالیا با یک پروژه سرمایه‌گذاری خارجی به ارزش مصوب ۵.۴ میلیون دلار در استان سرمایه‌گذاری کرده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان خراسان جنوبی بیان کرد: تعداد پروژه‌های دارای مجوز سرمایه‌گذاری خارجی فعال در استان، در حال حاضر ۱۴ پروژه است که در مقایسه با ابتدای دولت دوازدهم رشد ۱۵۰ درصدی داشته است.

وی اضافه کرد: از این میزان، هشت پروژه سرمایه‌گذاری خارجی با سرمایه مصوب به مبلغ ۸۶ میلیون دلار فعال و در حال بهره‌برداری، ۲ پروژه با سرمایه مصوب ۷۵ میلیون دلاری در حال ساخت و چهار پروژه سرمایه‌گذاری خارجی بالغ بر ۲۵۰ میلیون دلار در حال پیگیری است.

جعفری یادآور شد: مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان به عنوان متولی جذب و حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی وظیفه پذیرش متقاضیان سرمایه‌گذاری خارجی، برگزاری جلسه با سرمایه‌گذاران، کارشناسان و مدیران دستگاه‌های اجرایی، هماهنگی به منظور تسریع در صدور مجوزها و استعلامات مربوط به پروژه‌های سرمایه‌گذاری، نظارت بر پیشرفت فیزیکی پروژه‌های سرمایه‌گذاری خارجی و رفع مشکلات پیش روی پروژه‌ها را برعهده دارد.

وی گفت: همچنین به منظور جذب سرمایه‌گذار خارجی اقداماتی در زمینه شناسایی و معرفی پتانسیل‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان از طریق چاپ کتاب و بروشور، کلیپ معرفی توانمندی‌های استان و معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان به هیات‌های سرمایه‌گذاری خارجی، سفرا و رایزنان اقتصادی کشورهای هدف و ایجاد ارتباط برای مشارکت بین فعالان اقتصادی داخلی با سرمایه‌گذاران خارجی صورت می‌پذیرد.

نقشه راه سرمایه‌گذاری استان تهیه می‌شود

وی بیان کرد: تهیه نقشه راه سرمایه‌گذاری استان و ایجاد اطلس سرمایه‌گذاری از جمله برنامه‌های مرکز خدمات سرمایه‌گذاری در سال جاری است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان خراسان جنوبی گفت: در این نقشه، ضمن معرفی توانمندی‌ها و پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری، خلاصه مطالعات امکان سنجی فرصت‌های سرمایه‌گذاری اولویت‌دار استان در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: همچنین براساس سند آمایش استان، مناطق اولویت‌دار برای اجرای این پروژه‌ها مشخص شده و با پیاده‌سازی لایه‌های اطلاعاتی دستگاه‌های اجرایی استان از جمله خطوط انتقال آب، برق، گاز، منابع آبی، راه‌های دسترسی، حرایم زیست محیطی و سایر، اراضی مستعد سرمایه‌گذاری شناسایی و مجوزهای بی نام برای ارائه به متقاضیان سرمایه‌گذاری صادر می‌شود که تأثیر زیادی بر کوتاه شدن فرآیند اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری خواهد داشت.

جعفری از بی ثباتی سیاست‌ها به عنوان مهمترین موانع سرمایه‌گذاری یاد کرد و گفت: همچنین نبود ثبات در اقتصاد کلان (نرخ تورم، نرخ ارز و سایر)، وضع قوانین و مقررات بدون توجه به شرایط روز اقتصادی و شرایط اقلیمی و بومی مناطق کشور، برداشت‌های سلیقه‌ای از قوانین و مقررات و طولانی بودن فرایندهای اداری و اخذ مجوزهای کسب و کار در دستگاه‌های اجرایی، غیرقابل پیش بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات از دیگر موانع سرمایه‌گذاری است.

وی بیان کرد: درخصوص شناسایی، رفع و اصلاح قوانین، مقررات و بخشنامه‌های مخل تولید و سرمایه‌گذاری، دفتر پایش و بهبود محیط کسب و کار مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان خراسان جنوبی افزود: در این محل با همکاری ادارات کل امور اقتصادی و دارایی استان‌ها، موضوعات به صورت تخصصی و کارشناسی مورد بررسی قرار می‌گیرد و پیشنهاد اصلاحی در هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار مطرح و تصویب می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت جذب سرمایه‌گذاری خارجی عنوان کرد: ایجاد منافعی از جمله ارزآوری، انتقال فناوری و دانش، کمک به توسعه صادرات، ارتقای سطح کیفیت تولیدات داخلی، بازاریابی بین المللی، ایجاد رقابت و اشتغال از جمله مزایای جذب سرمایه‌گذاری خارجی است.

جعفری یادآور شد: با توجه به اینکه زنجیره تأمین از تولید، توزیع و مصرف متصل به هم هستند و بخش خصوصی اغلب روی تولید تمرکز کرده و از توزیع و بازار فروش غافل می‌شود، سرمایه‌گذاری خارجی می‌تواند تکمیل کننده این حلقه و اتصال دهنده زنجیره‌های تأمین باشد.

وی تاکید کرد: منافع حاصل از سرمایه‌گذاری خارجی در صورتی عاید کشور و استان ما خواهد شد که بتوانیم با تلاش در راستای ایجاد بسترهای مناسب اقتصادی، سیاسی و حقوقی و بهبود فضای کسب و کار، شرایط را برای جذب سرمایه‌های خارجی تسهیل کنیم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان خراسان جنوبی گفت: در دولت دوازدهم چهار پروژه واحد بسته‌بندی برنج در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ هزار یورو و اشتغالزایی ۲۰ نفر، نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی در شهرستان بشرویه با سرمایه‌گذاری ۶۰۰ هزار یورو و اشتغال پنج نفر، نیروگاه خورشیدی ۷ مگاواتی سربیشه با اشتغال پیش بینی شده ۲۵ نفر و کارخانه ریخته‌گری چدن خاکستری با اشتغال ۲۲۵ نفر و سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیون دلار در استان به بهره‌برداری رسید.

وی در ارتباط با برنامه‌های این سازمان در راستای تحقق جهش تولید گفت: براساس بخشنامه وزیر امور اقتصادی و دارایی، اقداماتی در چارچوب پنج محور تأمین مالی، تقویت سرمایه‌گذاری، توسعه تجارت خارجی، بهبود محیط کسب و کار و انضباط مالی و مولدسازی دارایی‌های دولت پیش بینی شده و برنامه عملیاتی تدوین و در دست اجرا است.

جعفری تاکید کرد: بدون شک جهش تولید در بستر محیط با ثبات اقتصادی، فضای کسب و کار مناسب، نظام تأمین مالی کارآمد و چارچوب سیاستگذاری هوشمند محقق خواهد شد.

وی افزود: دستیابی به این مهم در گرو تقویت بخش‌های پیشران اقتصادی و زنجیره‌های تولید، تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی، حمایت از نوآوری و رفع موانع تولید است.

 

 

 

 

 

 

 

 

سرپرست اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی اعلام کرد؛
«پایان مرداد» آخرین مهلت پرداخت مالیات خریداران سکه
عسکری گفت:تمامی اشخاص حقیقی خریدار سکه از بانک مرکزی که در سال گذشته به دریافت حداکثر ۱۸۵ قطعه سکه اقدام کرده اند، مشمول مالیات هستند.

«سید حسن عسکری» صبح امروز (۲۶ مرداد) به خبرنگاران رسانه‌های گروهی گفت: برابر دستورالعمل ابلاغی از سازمان امور مالیاتی کشور، تمامی اشخاص حقیقی خریدار سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در سال 1398 به دریافت حداکثر 185 قطعه سکه اقدام کرده اند، مشمول مالیات مقطوع موضوع این دستور العمل هستند.

سرپرست اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی افزود: این گروه از خریداران سکه از نگهداری اسناد و مدارک قانونی و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف هستند، ولی بایستی حداکثر تا پایان مردادماه سال جاری با مراجعه به سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانیtax.gov.ir  اظهارنامه تبصره ماده (100) قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحیه تیرماه ۹۴، خود را تکمیل و نسبت به پرداخت مالیات متعلقه اقدام کنند.

به گفته وی، اشخاصی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت کامل تا پایان مردادماه سال 1399 ندارند، مالیات مقطوع تعیین شده حداکثر چهار ماه به صورت مساوی تقسیط می‌شود.

عسکری خاطرنشان کرد: همچنین اشخاصی که در سال گذشته بیش از 185 قطعه سکه از بانک مرکزی دریافت کرده و یا صاحبان مشاغلی که حسب سوابق پرونده با مجوز صادره از سوی مراجع ذیربط به شغل مرتبط با خرید و فروش سکه اشتغال دارند، مشمول این دستورالعمل نبوده و مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات متعلق در موعد مقرر تا پایان مردادماه 1399 هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی خبر داد؛
وجود ۳ هزار موقوفه مرتبط با ماه محرم در خراسان جنوبی
حجت الاسلام بخشی پور با بیان اینکه بیش از سه هزار موقوفه مرتبط با ماه محرم در خراسان جنوبی وجود دارد، گفت: در مناطق سفید وکم خطر، از بقاع متبرکه برای اجرای نیات استفاده خواهیم کرد و سینه زنی و زنجیرزنی را در فضای باز اجرا می کنیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، حجت الاسلام «پرویز بخشی پور» پیش از ظهر امروز (26 مرداد) در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت: در ایام ولایت و امامت امسال اقدام به توزیع 15 هزار غذای گرم بین نیازمندان، توزیع گوشت 120 راس گوسفند قربانی، 210 بسته غذایی، اجرای برنامه در 110 فضای مجازی، برگزاری جشن عید غدیر خم 24 بقعه متبرکه استان و تجلیل از 30 سادات واقف در استان با رعایت پروتکل های بهداشتی کردیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با بیان اینکه سه هزار و 864 موقوفه در استان مربوط به ماه محرم است، افزود: 487 نیات روضه خوانی، سه هزار و 252 نیت تعزیه داری و 2 هزار و 681 نیت اطعام و عزاداری در استان داریم که مرتبط با ماه محرم و صفر هستند.

وی در ادامه بیان کزد: هدف از اجرای این نیات تقویت فرهنگ حسینی و ادامه دادن راه عاشورای حسینی و تبلیغ نهضت حسینی است و برای اجرای این اهداف نیاز به فعالیت در فضای مجازی و رسانه ها داریم.

حجت الاسلام بخشی پور با اشاره به اینکه در مناطق سفید و کم خطر از بقاع متبرکه برای اجرای نیات استفاده خواهیم کرد، ادامه داد: زیرساخت های لازم برای اجرای نیات در مناطق سفید و کم خطر را داریم و بحث سینه زنی و زنجیرزنی را در فضای باز بقاع متبرکه استان اجرا خواهیم کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی در خصوص اجرای نیت در حسینیه امام رضا(ع) بیرجند بیان کرد: چون نمی توانیم در فضای داخل این حسینیه مراسم عزاداری برگزار کنیم در این راستا پیشنهاد دادیم تا در فضای بیرون این حسینیه مراسم عزاداری با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه در 10 روز اول ماه محرم سخنران ویژه ای برای حضور در امامزادگان باقریه(ع) بیرجند دعوت کرده ایم، ادامه داد: عزاداری در این مکان در فضای باز و رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برگزار می شود.

حجت الاسلام بخشی اظهار داشت: در ماه محرم به دنبال این هستیم تا بحث اطعام عزاداران را به صورت بیرون بر انجام دهیم و بحث توزیع غذای گرم را در دستور کار خود داشته باشیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی در خصوص نیات مطلق و بدون قید در ماه محرم گفت: در خصوص اجرای این نیات در نظر داریم تا به تهیه بسته های غذایی و معیشتی بپردازیم و طی ماه محرم بین نیازمندان استان توزیع کنیم.

حجت الاسلام بخشی پور با بیان اینکه بحث توزیع آب بسته بندی به صورت لیوانی بین عزاداران را در دستور کار خواهیم داشت، ادامه داد: به علت شیوع ویروس کرونا ما در بقاع متبرکه استان هیچ گونه پذیرایی در زمان اجرای مراسمات ماه محرم امسال نخواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه نماز ظهر عاشورا و تاسوعا در فضای باز بقاع متبرکه استان با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برگزار می شود، گفت: در ایام محرم 13 مبلغ داریم که به تولید محتوای حسینی و مذهبی در فضای مجازی خواهند پرداخت و توزیع و نصب پرچم عزاداری را در دستور کار خواهیم داشت.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی در ادامه بیان کرد: خیمه های معرفت در بقاع متبرکه مناطق سفید و کم خطر استان بر پا می شود و برگزاری همایش رهروان زینبی ویژه بانوان 12 محرم در بقاع متبرکه مناطق سفید و کم خطر استان را در دستور کار داریم.

حجت الاسلام بخشی پور به قدیمی ترین موقوفات محرمی در استان اشاره کرد و گفت: 9 موقوفه بسیار قدیمی در استان مرتبط با محرم داریم که موقوفه ای در سربیشه با 322 سال قدمت از قدیمی ترین موقوفات مرتبط با ماه محرم محسوب می شود.

وی در خصوص آیت الله ربانی اظهار کرد: ایشان انسان خیر و بانی بودند و آیت الله ربانی حسینیه صاحب الزمانی دارند که وقف کرده اند و سوئیت هایی برای مبلغین دین در این حسینیه ساخته اند و برای ترویج فرهنگ وقف بسیار تلاش کرده بودند.

حجت الاسلام بخشی پور در پایان اظهار داشت: از ابتدای سال جاری 17 وقف جدید در استان به ثبت رسیده است و 12 وقف در نوبت ثبت قرار دارند.

تعطیلی بازار بیرجند به احترام درگذشت آیت الله ربانی/2

رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی گفت: دوشنبه صبح تا ظهر بازار بیرجند تعطیل است.

رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی از تعطیلی بازار بیرجند در روز دوشنبه خبر داد و گفت: در روز دوشنبه که سومین روز درگذشت آیت‌الله ربانی مهموئی است، تصمیم گرفته شده است که بنا به احترام این عالم ربانی، دوشنبه صبح تا ظهر بازار بیرجند تعطیل باشد.

آیت‌الله ربانی اولین امام جمعه بیرجند پس از انقلاب بود و سال‌ها در دیوان عالی کشور و شورای عالی قضایی مسئولیت داشته است.

وی 24مرداد در سن ۹۳سالگی در بیرجند دارفانی را وداع گفت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کشف لاشه دو راس کل و قوچ وحشی در خراسان جنوبی4

لاشه یک راس کل وحشی در منطقه حفاظت شده شاسکوه قاین و یک قوچ وحشی در شهرستان خوسف کشف شد.

رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان خوسف از بازداشت دو متخلف شکار و صید در این شهرستان خبر داد و گفت: پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان خوسف هنگام گشت زنی در محور گرماب این شهرستان با مشکوک شدن به یک دستگاه موتورسیکلت اقدام به بازرسی از آن کردند که موفق به کشف لاشه یک راس قوچ وحشی شدند.

تقی زاده افزود: از متهمان بازداشت شده دو قبضه سلاح به همراه بیست عدد فشنگ نیز کشف و ضبط شد.

وی گفت: بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست ، جریمه قابل پرداخت به علت شکار غیر مجاز هر رأس قوچ و کل وحشی معادل۲۵۰ میلیون ریال تعیین شد که از متهم اخذ خواهد شد.

تقی زاده افزود: متخلفان دستگیر شده علاوه بر پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست در دادگاه به جرم شکار غیر مجاز نیز محاکمه خواهد شد.

لاشه یک راس کل وحشی هم به همراه یک قبضه سلاح گلوله زنی دوربین دار از یک متخلف در منطقه حفاظت شده شاسکوه قاین کشف و ضبط شد.

درگذشت مادر شهید رمضانی در طبس2

مادر شهید ابراهیم رمضانی در طبس دار فانی را وداع گفت.

مرحوم مروارید قلی زاده مادر شهید ابراهیم رمضانی در ۷۸ سالگی به علت کهولت سن درگذشت.

پیکر مرحوم فردا دوشنبه ۲۷ مرداد در روستای مهدی آباد شهر عشق آباد تشییع و به خاک سپرده می‌شود.

شهید ابراهیم رمضانی سال ۱۳۶۳ در ۱۹ سالگی در منطقه عملیاتی بدر به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

هشدار برای کلاهبرداری به بهانه سهام عدالت

اقتصاد و امور دارایی درخصوص سوء استفاده کاهبرداران از سهام عدالت به مردم هشدار داد.

معاون اقتصادی اداره کل اقتصاد و امور دارایی استان گفت: با توجه به مشاهده شدن آگهی های خرید و فروش یا تغییر وضعیت مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت در فضای مجازی و تماس با سهامداران در این خصوص، از مردم تقاضا می شود، فریب  افراد کلاهبردار  را نخورند .

بهروزی افزود: مردم ابهامات و سوالات خود را در خصوص سهام عدالت به سامانه سهام عدالت یا سامانه بورس مراجعه کنند.

 

 

 

 

 

مبارزه با ملخ‌های صحرایی در تنها ۲۰ هزار هکتار اراضی نهبندان/2

ملخ‌های صحرایی ۱۵۰ هزار هکتار از مراتع، مزارع و باغات شهرستان نهبندان را آلوده کردند که تاکنون مبارزه با این آفت، تنها در سطح ۲۰ هزار هکتار انجام شده است.

بیکی فرماندار شهرستان نهبندان در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند، گفت : آفت ملخ‌های صحرایی از اوایل اردیبهشت امسال در شهرستان نهبندان مشاهده شد که با گسترش این آفت، ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی این شهرستان آلوده شد.

او افزود: ملخ‌های صحرایی در ابتدای کار، به بیش از ۶۰ هزار هکتار از مراتع شهرستان نهبندان هجوم آوردند که متاسفانه در مراحل بعدی، مزارع و باغات این شهرستان هم آلوده به آفت شد و سطح درگیری به ۱۵۰ هزار هکتار رسید.

بیکی با بیان اینکه این سطح از آلودگی به آفت ملخ صحرایی، رقم بسیار بالایی است، اضافه کرد: کار مبارزه با ملخ‌های صحرایی در ۱۵۰ هزار هکتار اراضی شناسایی شده انجام شد که به دلیل وسعت آلودگی و پراکندگی شهرستان، توانستیم کار مبارزه را در ۲۰ هزار هکتار به سرانجام برسانیم.

ملخ‌ها رفتند، اما آبان دوباره بر می‌گردند

فرماندار نهبندان همچنین با اشاره به مهاجرت ملخ‌ها به خارج از کشور گفت: بر اساس پیش بینی سازمان جهانی خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در آبان و آذر ماه، شاهد هجوم دوباره ملخ‌ها هستیم و از هم اکنون باید خود را آماده مبارزه با این آفت کنیم.

بیکی افزود: پیش‌بینی می‌شود ملخ ها، سه تا چهار سال در این منطقه باشند که نیازمند این هستیم که تجهیزات مقابله با ملخ‌ها به ویژه دستگاه‌های سمپاش تکمیل شوند.

او در خصوص میزان خسارت وارده به مراتع و مزارع شهرستان نهبندان هم گفت: میزان خسارت‌ها در حال برآورد است که با پیگیری‌های مدیریت بحران استانداری و سازمان جهاد کشاورزی، امیدواریم این خسارت‌ها به کشاورزان آسیب دیده پرداخت شود.

فرماندار نهبندان بیان کرد: برای ادامه مبارزه با آفت ملخ صحرایی نیازمند همکاری و مشارکت مردم و کشاورزان هستیم که در این زمینه آموزش‌های لازم به این افراد داده شده تا مقابله با ملخ‌ها با شتاب بیشتری انجام شود.

 

 

 

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی:

آزادگان اسناد انقلاب هستند/دنیا پرستی بدترین نوع اسارت/3

آزادگان اسناد انقلاب هستند/دنیا پرستی بدترین نوع اسارت

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: آزادگان و ایثارگران اسناد انقلاب هستند که با تحمل و صبر خود دشمن‌های مغرور را شرمنده کردند.

 آیت الله سید علیرضا عبادی در جمع آزادگان و ایثارگران بیرجند با بیان اینکه درک مفهوم کلمه آزاده کار ساده ای نیست، افزود: انسان دارای دو ساختار مادی و معنوی بوده بنابراین همیشه سر دو راهی شامل هوای نفس و خدا قرار دارد.

وی بدن و انگیزه‌های بدنی عامل اسارت دانست و افزود: اسارت به مال، شکم، دنیا و شهوت بدترین اسارت است.

آیت الله عبادی اظهار کرد: مال پرستی ها، شهرت پرستی ها، پول پرستی ها اسارت است و اسیر این موارد وقتی آزاد می‌شود که بر اساس فطرت خود عاشق خدا باشد.

وی بیان کرد: همانگونه که هزاران برگ و شاخه از یک ریشه آب می‌نوشند، هر انسان دارای یک دل بوده که در آن یک انگیزه عشق وجود دارد.

آیت الله عبادی با بیان اینکه پول، مال، فرزند مظاهر هوای نفس هستند، گفت: آزاده به کسانی گفته می‌شود که صحنه‌ای آزمایش انگیزه‌ای جز خدا نداشتند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی افزود: اگر آزادگان در صحنه‌های آزمایش انگیزه دیگری داشتند به رسوایی می‌انجامید اما چون عشق به خداوند بوده به عزت شأن ختم شده است.

آیت الله عبادی بابیان اینکه آزادگان انواع شکنجه‌ها را تحمل کرده اما خدا را فراموش نکردند، افزود: امروز خداوند هم انسان‌های آزاده را رها نمی‌کند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار کرد: قطعاً کسانی که برای هوای نفس انسان‌ها را می‌کشند، به کشورها تجاوز کرده و زیرساخت‌ها را خراب می‌کنند، اسیر هستند.

وی با بیان اینکه اسیر نفس از حیوانی بدتر است، اظهار کرد: آزادگان و ایثارگران اسناد انقلاب هستند که با تحمل و صبر خود دشمن‌های مغرور را شرمنده کردند.

 

 

 

 

 

 

 

مصائب دومین استان بیابانی کشور؛

نفس کویرنشینان به تنگ آمد/ تاخت و تاز ریزگردها زیر آسمان شرق/7

نفس کویرنشینان به تنگ آمد/ تاخت و تاز ریزگردها زیر آسمان شرق

با وجود اقدامات ویژه مسئولان، رشد بیابان و افزایش ۶۸ درصدی مناطق تحت فرسایش بادی در خراسان جنوبی باعث تاخت و تاز ریزگردها شده که نفس کویرنشینان را گرفته است.

به گزارش مهر خراسان جنوبی به عنوان سومین استان پهناور، دارای آب و هوای متفاوتی با دیگر نقاط کشور است. آب و هوایی گرم که خساست ۲۱ ساله آسمان بر ماهیت خشک بودنش افزوده است.

حکایت خشکسالی این دیار سری دراز داشته و ریشه در چندها سال گذشته دارد. تا دیروز خاطرات بزرگ‌ترها مملو از حاکمیت سال‌های خشک و بی آبی بوده که امروز اثرات نامطلوبی بر جای گذاشته و امروز داستان دیگری به نام ریزگردها.

کمبود پوشش گیاهی، وزش بادهای ۱۲۰ روزه در خراسان جنوبی باعث شده تا وسعت زیادی از اراضی استان بیابانی شود که این امر پای مهمان ناخوانده ای به نام ریزگردها را به آسمان خراسان جنوبی باز کرده است.

افزایش گستره بیابان و کانون‌های بحران که ریز گردها تنها مسبب آن هستند، هشداری جدی به مسئولان است. اگرچه اعتباراتی در راستای اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی اختصاص داده‌شده اما پاسخگوی وسعت استان نیست و باید پیگیری‌های بیشتری انجام شود.

آنالیز پدیده گرد و غبار در خراسان جنوبی

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به پدیده ریز گردها در استان بیان کرد: خشکسالی‌های چندین ساله در استان آثار مستقیم و غیرمستقیم زیادی بر جای گذاشته است.

ابوالحسن میرجلیلی ادامه داد: خشکسالی‌ها به‌طور مستقیم بر معیشت دامداران و کشاورزان تأثیر گذاشته و ریز گردها و طوفان، گردوغبار از اثرات غیرمستقیم خشکسالی در استان هستند.

وی بابیان اینکه همه‌ساله در فصول بهار و تابستان شاهد این پدیده هستیم، افزود: وجود قریب به ۳۵ کانون بحرانی بیابان‌زا در استان می‌تواند عاملی مؤثر در وقوع این پدیده باشد.

میرجلیلی طولانی بودن مرز مشترک با افغانستان که خود دارای کانون‌های بحرانی زیادی است و هم‌جواری با استان‌های درگیر با خشکسالی می‌تواند در خراسان جنوبی تأثیر مستقیمی بگذارد.

اختصاص ۲ میلیارد اعتبار به ایستگاه‌های سنجش گرد و غبار

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در گفت و گو با مهر بیان کرد: سال گذشته مبلغی بالغ بر هفت میلیارد تومان اعتبار از محل صندوق توسعه ملی در راستای مقابله با پدیده گرد و غبار اختصاص یافت.

حسن اکبری با بیان اینکه از محل این اعتبار اقدامات خوبی در راستای مقابله و کاهش پدیده گرد و غبار در استان تعریف شد، گفت: بخشی از این پروژه‌ها اجرایی شده و بخشی در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سه ایستگاه سنجش کیفی هوا در استان فعال است، اظهار کرد: یک مرکز در بیرجند و دو مورد در شهرستان‌های نهبندان و سرایان مستقر است.

بنا به گفته اکبری اعتباری بالغ بر دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای خرید دو ایستگاه سنجش کیفی هوا برای خراسان جنوبی اخذ شده است.

وی بیان کرد: سال گذشته مبلغ ۴۰ میلیارد تومان اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به استان خراسان جنوبی در راستای مقابله با پدیده گرد و غبار اختصاص یافت.

اکبری افزود: در این راستا طرح‌هایی اعم از حفاظت، قرق و مدیریت چرا، مراقبت، آبیاری و واکاوی و کاشت، احداث و اصلاح جاری انتقال، توزیع آب و تعمیر آبشخورها، حفظ و نگهداری، تأمین و تجهیز ایستگاه‌های سنجش، پایش و آنالیز گرد و غبار تعریف شده و در حال اجرا است.

فرسایش بادی در سطح ۲ میلیون هکتار از اراضی استان

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اختصاص ۵۵۰ میلیون تومان اعتبار از محل اعتبارات ملی ستاد مقابله با پدیده گردو غبار را از دیگر اعتبارات سال گذشته دانست و گفت: همچنین احداث و اصلاح مجاری انتقال، توزیع آب و تعمیر آبشخورها در سطح مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان از جمله اقدامات انجام شده از این محل بوده است.

اکبری بیان کرد: از محل این اعتبار سه ایستگاه ذخیره آب در شهرستان‌های زیرکوه، بشرویه و خوسف در حال احداث است.

وی اظهار کرد: با توجه به وجود ۳۵ کانون بحرانی گرد و غبار در استان، به ایستگاه‌های بیشتری در خصوص کنترل، پایش و آنالیز گردو غبار نیاز داریم که مقدمات کار برای انعقاد قرارداد در خصوص خرید دو ایستگاه جدید در حال انجام است.

اکبری با بیان اینکه تاکنون بیش از دو میلیون هکتار از وسعت استان را کانون‌های بحرانی فرسایش بادی تشکیل داده است، افزود: فعالیت‌های انسان‌ساز بر این موضوع تأثیر بسزایی گذاشته و نیازمند دستگاه‌ها و تجهیزات لازم در خصوص پایش و آنالیز گرد و غبار در استان هستیم.

رشد ۵۵ درصدی کانون‌های بحرانی بیابان در خراسان جنوبی

علیرضا نصرآبادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت بیابان‌های استان بیان کرد: بر اساس آخرین مطالعات در سال ۹۶ مناطق تحت تأثیر فرسایش بادی از سه میلیون و ۱۲۱ هزار و ۴۷۶ هکتار به پنج میلیون و ۲۴۳ هزار و ۹۶ هکتار یعنی حدود ۶۸ درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه مساحت کانون‌های بحرانی استان هم از یک میلیون و ۳۸۶ هزار و ۷۴۱ هکتار به دو میلیون و ۱۴۴ هزار و ۷۲۹ هکتار رسیده است، افزود: این میزان از رشد ۵۵ درصدی برخوردار بوده که نیازمند توجه است.

نصرآبادی با اشاره به اقدامات انجام شده در سال گذشته بیان کرد: متناسب با اعتبارات داده شده تا سال ۹۷، بیش از ۱۷۴ هزار و ۷۸۳ هکتار عملیات بیولوژیک انجام شده است.

اظهار کرد: اجرای ۲۸۲ کیلومتر بادشکن زنده، ۱۰۰ کیلومتر بادشکن غیر زنده، مراقبت و آبیاری‌های سنواتی سه هزار و ۷۰۰ هکتار، مدیریت رواناب ۹ هزار هکتار، اجرای سیستم‌های چرایی هفت هزار و ۷۵۰ هکتار، و ساماندهی و کنترل چرای دام در ۹ هزار و ۱۴۳ هکتار از اقدامات سال گذشت بوده است.

بنا به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری خراسان جنوبی ۸۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار به بحث نهضت بیابان زدایی در استان اختصاص یافته است.

لزوم انجام اقداماتی ویژه برای بیابان‌زدایی

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با بیان اینکه تلاش‌های زیادی برای جلوگیری از شدت پیشرفت بیابان در استان انجام شده است، گفت: تاکنون حدود ۸۰ درصد این طرح‌های سال گذشته در راستای بیابان زدایی انجام شده است.

وی با بیان اینکه ریز گردها و پدیده گردوغبار یکی از معضلات جهانی بوده که در خراسان جنوبی شرایط سخت‌تری دارد، افزود: مقابله با این امر نیازمند جلوگیری از روند خزنده حرکت بیابانزایی است.

نصرآبادی بابیان اینکه لازم است در زمینه مقابله با ریز گردها نگاه جدی‌تری داشته باشیم، افزود: اگرچه اقدامت زیادی برای بیابان‌زدایی انجام‌شده اما کافی نیست.

نصرآبادی با اشاره به عوامل افزایش بیابان‌زایی در خراسان جنوبی بیان کرد: تداوم ۱۹ ساله خشکسالی ازجمله موارد تأثیرگذار برافزایش بیابان است به‌گونه‌ای که این خشکسالی تا ۳۰ سال آینده تشدید می‌کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی ماسه‌های روان را از دیگر عوامل افزایش بیابان دانست و افزود: همچنین گردوغبار پدیده‌ای مستمر برافزایش بیابان است.

اگرچه تاکنون اقدامات زیادی در راستای مهار بیابان و مقابله با گرد و خاک انجام شده اما کافی نبوده و اعتبارات بیشتری می‌طلبد. وقت آن رسیده زنگ خطر این مهمان نفس گیر به گوش پایتخت‌نشینان برسد در غیر این صورت شاهد بحرانی بزرگ در استان خواهیم بود.

 

 

 

 

 

بازدید نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی از مرکز جامع درمان بیماران خاص/2

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی از مرکز جامع درمان بیماران خاص بازدید و از نزدیک در جریان روند درمان بیماران خاص قرار گرفت.

در ادامه دهقانی رئیس مرکز جامع درمان بیماری های خاص در موردبیماران تحت پوشش و اقدامات انجام شده در این مرکز توضیحاتی ارائه وبه بیان مشکلات بیماران این مجموعه و چالش های پیش روی مرکز جامع درمان بیماران خاص پرداخت.

در پایان خسروی ضمن تقدیر و تشکر از زحمات پرسنل مجموعه، خدمات ارائه شده به بیماران خاص را قابل قبول دانست و قول مساعد پیگیری مشکلات و چالشهای پیش روی را داد.

اعلام اسامی برگزیدگان سی و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه بیرجند/7

اسامی برگزیدگان مرحله دانشگاهی سی و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه بیرجند اعلام شد.

سیف الهی کارشناس امور دینی و قرآنی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بیرجند گفت: تعداد ۳۸ دانشجوی پسر و ۲۶ دانشجوی دختر در بخش آوایی این جشنواره در مرحله دانشگاهی ثبت نام کردند.

او با بیان این که هر ساله این مسابقات در اسفند ماه برگزار می‌شد افزود: به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور این مسابقات از سوی امور قرآنی وزارت علوم در خرداد ماه امسال و به صورت مجازی برگزار شد که این امر موجب کاهش استقبال دانشجویان بویژه در بخش خواهران شد.

سیف الهی گفت: در بخش آوایی این جشنواره، حجت حاجی آبادی و سعید مافندابی به ترتیب رتبه اول و دوم رشته قرائت تحقیق را کسب کردند.

کارشناس امور دینی و قرآنی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بیرجند عنوان کرد: در رشته قرائت ترتیل احمدرضا بذرافشان رتبه اول، حسن گلی ناری رتبه دوم و حسن اله رسانی رتبه سوم را کسب کردند.

او با بیان این که در رشته اذان وحید سازنده رتبه اول و مصطفی الوانی رتبه دوم را کسب کردند عنوان کرد: سید علی نبی پور نیز رتبه اول را در رشته دعا و مناجات کسب کرد.

سیف الهی افزود: در بخش آوایی خواهران الهه سلطانی و زهرا شبان به ترتیب رتبه اول و دوم رشته قرائت تحقیق را کسب کردند.

کارشناس امور دینی و قرآنی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بیرجند ادامه داد: در رشته قرائت ترتیل نرگس وثوقی فرد رتبه اول، زینب رضایی بیلندی رتبه دوم و اسماء پیروز شهری رتبه سوم را کسب کردند.

انتهای پیام / ر

 

 

رئیس قوه قضائیه درگذشت آیت‌الله ربانی را تسلیت گفت

 

رئیس قوه قضائیه درگذشت آیت‌الله ربانی را تسلیت گفت

آیت‌الله رئیسی در پیامی درگذشت آیت‌الله ربانی را تسلیت گفت.

در پی رحلت آیت‌الله محمدابراهیم ربانی مهموئی از سوی آیت‌الله رئیسی رئیس قوه قضائیه پیام‌ تسلیتی صادر شد.

در بخشی از متن پیام آیت‌الله رئیسی آمده است:

خبر ارتحال جانگداز عالم کبیر، مجاهدنستوه و مجتهد عارف حضرت آیت‌الله محمد ابراهیم ربانی مهموئی موجب تاثر وتالم فراوان شد.

ایشان عمر با برکت خویش را در راه اعتلای انقلاب اسلامی و در راستای آرمان‌های امام راحل و فرامین مقام معظم رهبری در سنگر‌های مختلف از جمله حوزه‌های علمیه‌ بیرجند، قم و نجف، دستگاه قضائی، امامت جمعه و حل و فصل امور مردم در عین صفا، صمیمیت و سادگی سپری کرد.

اینجانب این ضایعه جبران ناپذیر را به محضر عموم مردم متدین و ولایتمدار خراسان جنوبی به ویژه سلسله جلیله‌ روحانیت تسلیت عرض کرده و برای اهل بیت و سایر بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل و برای آن فقید سعید، علو درجات را از درگاه ایزد منان مسئلت می‌کنم.

آیت‌الله ربانی سال‌ها در دیوان عالی کشور و شورای عالی قضائی مسئولیت داشته است و در حوزه‌های علمیه قم، بیرجند و نجف کسب علم کرده و از آیت‌الله سید محمود شاهرودی و امام خمینی(ره) اجازه اجتهاد دارد. ایشان نخستین امام جمعه بیرجند پس از انقلاب بوده است.

 

 

 

 

 

۹۱۴ طرح هادی روستایی خراسان جنوبی در ۷ سال گذشته تهیه شد/3-7

۹۱۴ طرح هادی روستایی خراسان جنوبی در ۷ سال گذشته تهیه شد

بیرجند – ایرنا – معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی گفت: از ابتدای دولت یازدهم ۹۱۴ طرح هادی روستایی با اعتباری معادل ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در این استان تهیه شده است.

قاسم تنها روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد روستای دارای طرح هادی، تاکنون در ۵۶۱ روستا اجرای طرح هادی شروع و اعتباری بالغ بر ۱۴۲ میلیارد و ۸۵۸ میلیون تومان برای آن صرف شده است.

وی بیان کرد: از محل این اعتبارات یک میلیون و ۷۵۹ هزار و ۶۷۰ متر مربع زیرسازی و پنج میلیون و ۸۳۷ هزار و ۴۳۰ متر مربع آسفالت و سنگ فرش اجرا شده است.

وی اظهار داشت: ۸۶ کیلومتر جابه‌جایی شبکه برق، ۷۷۸ هزار و ۵۵۴ متر مکعب عملیات خاکی و ۵۴۹ کیلومتر جدول‌گذاری نیز از محل همین اعتبارات انجام شده که از ابتدای دولت یازدهم ۲۵.۸ رشد داشته است.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی گفت: قبل از دولت یازدهم طرح هادی یک روستای دارای بافت با ارزش اجرا شده بود که در حال حاضر به چهار روستا افزایش یافته و تاکنون بیش از چهار میلیارد و ۶۸۳ میلیون تومان در این زمینه هزینه شده است.

وی اضافه کرد: در راستای بهره‌مندی روستاییان از مسکن مقاوم تاکنون پنج هزار و ۲۰۶ هکتار زمین در استان خراسان جنوبی تامین شده که در این زمینه نیز از سال ۱۳۹۲ تاکنون رشدی معادل ۲۹.۶ درصد را شاهد بوده‌ایم.

تنها با بیان اینکه از این میزان زمین تملک شده، ۲۰ هزار و ۳۰۸ قطعه زمین مسکونی به واجدان شرایط واگذار شده است گفت: آمار واگذاری زمین نسبت به شروع دولت یازدهم ۴۳.۶ درصد بیشتر شده است.

وی درباره صدور اسناد مالکیت روستایی و شهری اظهار داشت: درخصوص سند روستایی و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت، با رشد ۳۰ درصدی نسبت به قبل از دولت یازدهم تاکنون ۷۱ هزار و ۶۱۶ جلد صادر و به مالکان تحویل شده است.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن خراسان جنوبی درخصوص طرح آسفالت معابر گفت: توسعه زیرساخت‌های روستایی در عرصه عمران و آبادانی روستاها از مهمترین اهداف دولت به شمار می‌رود که در این راستا از محل تخصیص ۴۴ هزار و ۲۰۹ تن قیر رایگان با ارزش معادل ۶۲ میلیارد و ۳۰۹ میلیون تومان از سال ۱۳۹۴ تاکنون توانسته‌ایم سه میلیون و ۵۷ هزار و ۷۷۷  متر مربع آسفالت معابر را در ۳۲۰ روستای استان اجرا کنیم.

طرح‌ هادی روستایی طرحی است که ضمن ساماندهی و اصلاح بافت موجود، میزان و مکان گسترش آتی و نحوه استفاده از زمین برای عملکردهای مختلف از قبیل مسکونی، تجاری و کشاورزی، تاسیسات و تجهیزات و نیازمندی‌های عمومی ‌روستایی را حسب مورد در قالب مصوبات طرح‌های ساماندهی فضا و سکونتگاه‌های روستایی و طرح‌های جامع ناحیه‌ای تعیین می‌کند.

استان مرزی خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و بیش از ۴۰ درصد جمعیت استان ساکن مناطق روستایی هستند.

 

 

 

 

 

 

 

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت آیت الله محمدابراهیم ربانی

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی درگذشت آیت الله محمدابراهیم ربانی را تسلیت گفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی، در پیام سیدعباس صالحی آمده است:

اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لا یسدها شی

خبر درگذشت مجتهد عالیقدر آیت الله محمدابراهیم ربانی موجب تاثر گردید.

آن عالم برجسته و مدرس حوزه علمیه خراسان جنوبی در طول عمر پربرکت خویش سال های متمادی به خدمت در راه اسلام و فقه تشیع پرداخت و در تربیت طلاب و علاقه مندان علوم دینی کوشش فراوان نمود که حاصل این تلاش ها پرورش تعداد قابل توجهی از فضلا و مدرسین حوزه علمیه بیرجند، مشهد و شهرهای دیگر بوده است

۲۶ اَمرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۲۱

 

 

 

اسامی برگزیدگان مرحله دانشگاهی سی و پنجمین جشنواره قرآن وعترت دانشگاه بیرجند اعلام شد.

 ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ | ۰۴:۴۵ کد : ۹۴۰۶ اخبار
تعداد بازدید:۱۶۲

 به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بیرجند، نتایج بخش آوایی مرحله دانشگاهی سی و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه بیرجند اعلام شد.

سیف الهی، کارشناس امور دینی و قرآنی معاونت فرهنگی و اجتماعی، از ثبت نام تعداد 38 دانشجوی پسر و 26 دانشجوی دختر در بخش آوایی این جشنواره در مرحله دانشگاهی خبر داد که طبق روال سال های گذشته می بایست در اسفند ماه 98 به صورت حضوری با یکدیگر رقابت می کردند که متأسفانه به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا در کشور این مسابقات از سوی امور قرآنی وزارت علوم  در خردادماه 99 و به صورت مجازی برگزار گردید، که این امر موجب کاهش استقبال دانشجویان بویژه در بخش خواهران گردید.

دبیر اجرایی این جشنواره در دانشگاه گفت: امسال هر یک از شرکت کنندگان، پس از دریافت قرعه تلاوت خود از دبیرخانه جشنواره، فایل تصویری تلاوت خود را برای ما ارسال نمودند که در نهایت، مجموع این فایل ها به داوران جشنواره جهت داوری ارسال گردید. به اطلاع دانشجویان شرکت کننده در این مرحله می رساند که فایل تلاوت هریک از شرکت کنندگان به صورت مجزا و درقالب DVD برای شرکت در مرحله سراسری  این جشنواره به دانشگاه صنعتی اصفهان ارسال گردیده است. 

   ضمن اعلام این مطلب که جوایز برگزیدگان به کارت بانکی آنها واریز خواهد شد، نتایج مرحله دانشگاهی در بخش آوایی  این جشنواره به شرح ذیل اعلام می گردد: 

 

 

امضاء تفاهم همکاری بین دانشگاه بیرجند با فرماندهی مرزبانی خراسان جنوبی/2

 
در راستای رسالت اجتماعی دانشگاه بیرجند تفاهم نامه همکاری دانشگاه با فرماندهی مرزبانی خراسان جنوبی امضا شد.
امضاء تفاهم همکاری بین دانشگاه بیرجند با فرماندهی مرزبانی خراسان جنوبی

 طی جلسه با حضور دکتر حمیدرضا نجفی معاون پژوهش، فناوری و نوآوری دانشگاه، سرهنگ غفرانی نماینده فرماندهی مرزبانی خراسان جنوبی و دکتر علی سعیدی مدیر کارآرآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه برگزار گردید، تفاهم همکاری بین دانشگاه بیرجند با فرماندهی مرزبانی خراسان جنوبی امضا شد.
استفاده از فرصت مطالعاتی اعضا هیات علمی در جامعه و صنعت، طرح‌های پژوهشی و فناوری تقاضا محور و طرح ستاپ را می توان از جمله موارد مهم مطرح شده عنوان کرد.
شایان ذکر است،  مقرر شد  نشست اعضا هیات علمی با تخصص‌های مرتبط با نیازهای مرزبانی خراسان جنوبی با کارشناسان نظامی به زودی برگزار گردد.

 

 

 

 

 

استاندار خراسان جنوبی: نظم و امنیت استان مثال‌زدنی است2-3

 استاندار خراسان جنوبی گفت: نیروی انتظامی طی سال‌های اخیر کارنامه قابل قبولی داشته و منشأ خدمات ارزنده در استان بوده که مهمترین بازتاب و نتیجه این خدمات شایسته، نظم و امنیت مثال‌زدنی در خراسان جنوبی است.

 محمدصادق معتمدیان در دیدار فرمانده و معاونان فرماندهی انتظامی استان با تاکید بر وظایف خطیر و حساس نیروی انتظامی اظهار داشت: در سال‌های اخیر با توجه به ارتقای آموزش‌های نیروی انتظامی، شاهد ارتقای جایگاه مردمی و اعتماد عمومی از این مجموعه در کشور بوده‌ایم.

وی گفت: حوزه وظایف نیروی انتظامی از نقطه صفر مرزی گرفته تا کف خیابان و در مسایل ترافیکی و حتی مباحث امنیتی، گسترده است و جای تقدیر دارد.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به شرایط خاص استان به لحاظ پهناوری سرزمینی و کم تراکمی جمعیت، ایجاد نظم و امنیت را از مهمترین خدمات نیروی انتظامی در این استان عنوان کرد.

وی افزود: افزایش کشفیات مواد مخدر و کاهش آمار تخلفات نیز بازتاب عملکرد مطلوب نیروی انتظامی است.

فرمانده انتظامی استان نیز طی سخنان مبسوطی از نگاه ویژه استاندار به جایگاه پلیس قدردانی کرد.

سرهنگ ناصر فرشید ۲۲ مرداد امسال با حکم فرمانده نیروی انتظامی به عنوان فرمانده انتظامی استان خراسان جنوبی معرفی شد.

 

 

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور