wfn_ads
wfn_ads

پیام شهروند

باسلام.لطفا کاندیداهای محترم همه جلسات خود رو در منطقه های مهرشهر واطراف شهر برگزار میکنن!خواهشا خواهشا لطف کنید وعده های دروغین ب مردم ندین.)اگر واقعا قشر ضیف براتون مهم هستن بیان تو این مناطق ژندگی کنید تا 6وب طعم محرومیت رو بچشین!ن اینکه توی قصرهای بالاشهر با بهتزین امکانات خوش میگذرونید. انتخابات ک میشه این طرفا پیداتون میشه!

با سلام.خواهش میکنم شهردار محترم با ماشین یک سری تو کوچه های خیابان کارگران و رجایی بزنید،البته با پراید برین تا متوجه بشین ن با ماشین های ب قول معروف باکلاس و شاستی بلند…وضیعت اسفالت بسیار خراب میباشد.

شهرداری بیرجندبه تسطیح تپه دکل فشارقوی مسکنهای مهرخیابان الهیه مقابل مسجداباصالح توجه نمیکندبه چه دلیل؟

با سلام بنده برای گرفتن وام اشتغال به کمیته امداد مراجعه کردم پس از گذشت مدتی به بانک ملت شعبه معلم معرفی شدم اما الان نزدیک 1ماه است که برای یک استعلام ساده امروز و فردا میکنند و هرروز وعده فردا و پس فردا میدهند لطفابرای وقت مردم ارزش قائل شوید

سلام باتوجه به حرفهای آقای مدیرکل بیمه سلامت حداقل من و برادرم تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستیم

باسلام :درخصوص بیانات مدیرکل محترم بیمه سلامت بایدعرض کنم که تاریخ اعتباردفترچه درمان پدرومادرم که ساکن روستاهم می باشند،منقضی شده است،برای اعتبارمجدد،سه ماه شده که پیگیری میکنم وتاکنون نتیجه حاصل نشده است. ودرواقع فاقدبیمه می باشند.

با سلام خدمت استاندار معزز از شما خواهشمندیم دستور بفرمایید بحث ورودی خیابان سپیده از تقاطع محلاتی را در دستور کار قرار دهند خطر تصادف در این نقطه زیاد است .باتشکر

مسولین محترم،آقای استاندار، آقای فرماندار، آقای شهردار و هیئت محترم شورای شهر بیرجند ،با سلام لطفا برای جنوب شهر اهالی محروم سراب جلسه بگذاری و امکانات رفاهی از جمله پارک، زیر گذر عابر پیاده(از ابتدای خیابان اصلی تا خیابان رضویه اختلاف ارتفاع وجود دارد که با طراحی درست اجرای می شود)،آسفالت خیابان اصلی سراب…را مصوب و اجرای کنید.

سلام استاندار!محله معصومیه پایین مسیربرگشت مناسبی ندارد ودقیقا بن بست است.اگردستوربفرمایید یک چهارراه درتقاطع خیابان مسلم ازمعصومیه پایین و مرکزبهداشت ازمعصومیه بالا احداث گردد: هم این محله ازبن بست بیرون می آید و جلوی سرعت بالای خودروها گرفته شده و اهالی این محله و عابرین پیاده در ایمنی کامل ازمرکز بهداشت بهره مند می شوند.

سلام استاندارمحترم : دربلوار شهدای عبادی برای رفت وآمد دانش آموزان ومراجعین مرکز بهداشت از خیابان مسلم(معصومیه پایین) به معصومیه بالا هیچ مسیری ایمن اعم از زیرگذر، پل هوایی یا چهارراه با چراغ راهنما وجود ندارد و همه ساله شاهد کشته و مجروح شدن افراد هستیم . خواهشمنداست جدی پیگیری شود !

سلام با تشکر از زحمات دهیاری محترم چهکند لطفا پیگیر جاده کمربندی سجادشهر به چهکند باشید پروژه جاده سازی زیاد به طول انجامید.

مسولین محترم،آقای استاندار، آقای فرماندار، آقای شهردار و هیئت محترم شورای شهر بیرجند ،با سلام لطفا برای جنوب شهر اهالی محروم سراب جلسه بگذاری و امکانات رفاهی از جمله پارک، زیر گذر عابر پیاده(از ابتدای خیابان اصلی تا خیابان رضویه اختلاف ارتفاع وجود دارد که با طراحی درست اجرای می شود)،آسفالت خیابان اصلی سراب…را مصوب و اجرای کنید.

سلام استاندار محترم! شما را به خدا مشکلات محله معصومیه پایین را حل کنید . دل اهالی این منطقه خون شده . فقط به فکر زیباسازی غفاری ، معلم و 000 نباشین! آخه این محله هم جزو شهر محسوب میشه !

سلام
مدیرمحترم آبفای بیرجند فشارآب معصومیه پایین اونقدرکمه اصلأ آبگرمکنها روشن نمیشه
سرویس آبگرمکن هم تأثیری نداره
لطفأ حل مشکل کنید

باسلام.
ضمن تقدیر از خدمات اداره برق. لطفأ روشنایی انتهای بلوار ولیعصر(عج) مهرشهر بسمت مسجد بلال رو (از ولیعصر33تا تقاطع بلوار همت) را اجرایی نمایید. باتشکر

wfn_ads

آموزش کامل و روان شطرنج برای مبتدیان

شطرنج بازی ای است که مسئولیت پذیری را به افراد آموزش می دهد این بازی فکری دارای تکنیک های خاص و حرفه ایست و نیاز به تمرکز بالایی دارد.

تکنیک های آموزش شطرنج ؛ چگونه شطرنج بازی کنیم؟

شطرنج ورزشی است کاملا فکری که برای انجام آن تمرکز یکی از فاکتورهای اصلی می باشد. اما اگر به شطرنج علاقمند هستید می توانید آموزش ببینید و تمرین کنید تا بتوانید حرفه ای شوید.هیچ وقت برای یاد گرفتن بازی شطرنج دیر نیست.

آموزش شطرنج

این بازی یکی از پر طرفدار ترین بازی ها در جهان می باشد. یاد گرفتن قوانین شطرنج بسیار آسان است که در این بخش از ورزش و تناسب اندام نمناک به مهم ترین ها اشاره کرده ایم.

معرفی صفحه شطرنج ، ساعت و مهره های این ورزش فکری

صفحه شطرنج یک صفحه مربع هشت در هشت خانه یکی در میان سیاه و سفید است که 64 خانه ؛ 32 خانه سیاه و 32 خانه سفید دارد. این بازی دو نفره به وسیله 32 مهره ؛ 16 مهره سفید و 16 مهره سیاه انجام می شود. موفقیت در ورزش شطرنج به توان تحلیل و فهم انتزاعی ذهن بستگی دارد. ستون های عمودی شطرنج با حروف الفبا از A تا H و ردیف های افقی با اعداد 1 تا 8 مشخص می شوند.

16 مهره سفید در 16 خانه در دو ردیف یک و دو و 16 مهره سیاه هم در 16 خانه در دو ردیف 7 و 8 قرار می گیرند. نحوه قرار گیری صفحه شطرنج باید طوری باشد که اولین خانه سمت راست هر دو شطرنج باز سیاه باشد. قیمت صفحه شطرنج به نوع کیفیت و صفحه بستگی دارد و از 20 هزار تومان تا یک میلیون تومان متغیر است.

آشنایی با شطرنج

آموزش حرفه ای شطرنج برای مبتدی ها

آموزش شطرنج از مبتدی تا حرفه ای

ساعت شطرنج

ساعت شطرنج در برگزاری مسابقات، اهمیت دارد و برای تعیین وقت میان دو بازیکن است تا در زمانی محدود بازی خود را تمام کنند ، فردی که تایمش زودتر تمام شود بازنده این دیدار است. قیمت ساعت شطرنج از 50 هزار تومان تا 400 هزار تومان متغیر می باشد.

انواع مهره های شطرنج

مهره های شطرنج پیاده یا سرباز، فیل ، اسب ، رخ و وزیر ، شاه نام دارند.

شروع آموزش حرفه ای شطرنج برای مبتدیان

1. صفحه شطرنج را باز کنید.

2. حرکت مهره ها را یاد بگیرید.

3. در مورد قوانین خاص مطالعه کنید.

4. یاد بگیرید که چه کسی باید اول حرکت کند.

5. قوانین برنده شدن را یاد بگیرید.

6. استراتژی های پایه را بیاموزید.

7. بازی های دیگر مربوط به شطرنج را بیاموزید.

حال در این قسمت به توضیح هر کدام از مراحل بالا می پردازیم.

چگونه صفحه شطرنج را بچینیم؟

زمانی که صفحه شطرنج را باز می کنیم، هر بازی کننده تعدادی خانه مربع شکل سیاه و سفید در مقابل خود دارد. مهره های شطرنج همیشه طبق یک قانون چیده می شوند و ردیف دوم را باید با سرباز ها پر کرد.

از گوشه شروع می کنیم و به تریتب در گوشه دو طرف دو رخ را قرار می دهیم و بعد از آن از دو طرف اسب، بعد دو فیل و بعد شاه و وزیر.

شاه سفید باید روی مربع سفید و شاه سیاه باید روی مربع سیاه قرار بگیرد و وزیر نیز باید در مربع باقیمانده باشد.

 مهره های شطرنج چگونه حرکت می کنند؟

هر یک از شش مهره مختلف شطرنج متفاوت حرکت می کنند. مهره ها نمی توانند از دیگری بگذرند و این که نمی توانند جای مهره دیگر را اشغال کنند و در صورتی که یکی از مهره ها بیرون از بازی باشد، می توانند جای آن رابگیرند. مهره ها می توانند به گونه ای حرکت کنند که از خود دفاع کنند.

چگونه باید شاه را در بازی حرکت داد؟

شاه مهم ترین مهره در بازی می باشد اما در واقع ضعیف ترین است. مهره شاه می تواند تنها یک خانه اما به هر جهتی حرکت کند. بالا، پایین، راست و چپ یا زیگزاگی. نباید تا حد امکان شاه را داخل بازی کرد و زمانی که شاه هیچ راه دفاعی نداشته باشد را کیش می گویند.

چگونه باید وزیر را در بازی حرکت داد ؟

وزیر قدرتمند ترین مهره می باشد و او می تواند به هر جهت مستقیمی حرکت کند و هر چند خانه را نیز طی کند اما نمی تواند از مهره مقابل خود عبور کند. وزیر را می توان مانند مهره های دیگر در بازی مورد حمله قرار داد و در قسمت زیر می بینید که چگونه وزیر سفید، وزیر سیاه را بیرون می اندازد و سپس شاه سیاه مجبور به حرکت می شود.

چگونه باید رخ را در بازی حرکت داد؟

رخ می تواند تا هر چند خانه که می خواهد حرکت کند اما نکته اینجاست که فقط مجاز به حرکت رو به جلو، عقب و چپ و راست است. رخ ها مهره های قدرتمندی هستند و می توانند نقش مهمی در مراقبت از مهره های دیگر داشته باشند.

چگونه فیل را در بازی حرکت دهیم؟

فیل می تواند هر چند خانه را طی کند اما فقط حق حرکت اریب را دارد با شرط این که فیل باید تنها روی خانه ای باشد که همرنگ خودش است و فقط باید روی آن رنگ بماند.

چگونه باید اسب را در بازی حرکت دهیم؟

اسب ها کمی با مهره های دیگر تفاوت دارند و آن ها باید دو خانه را در یک جهت طی کنند و حرکت آن ها باید به صورت L باشد. اسب ها تنها مهره هایی هستند که می توانند از مهره های دیگر نیز بگذرند.

چگونه باید سربازها را حرکت داد؟

حرکت سربازها کمی غیر معمولی است و آن ها می توانند فقط به جلو حرکت کنند اما اریبی به آن ها حمله شود. سربازها فقط باید یک خانه به سمت جلو بروند اما فقط در اولین حرکت اجازه حرکت دو خانه را دارند و برای حمله به سرباز ها فقط باید اریبی و به جلو حمله کرد و آن ها هیچ گاه نمی توانند عقب گرد داشته باشند.

قوانین خاص در بازی شطرنج

تعدادی قانون خاص در بازی شطرنج وجود دارد که شاید در نگاه اول منطقی به نظر نرسد اما آن ها را برای هیجان بیشتر در بازی خلق کرده اند.

چگونه سربازها را ارتقا دهیم؟

سربازها یک توانایی خاص دیگر دارند و آن این است که اگر سرباز به گوشه دیگر برود، می تواند به مهره دیگری در بازی تبدیل شود. سرباز در این حالت می تواند نقش هر مهره دیگر را بازی کند. بعضی افراد فکر می کنند که سرباز را می توان فقط جایگزین مهره های خارج شده کرد اما این موضوع درست نیست و معمولا می تواند نقش وزیر را بازی کند و فقط سربازها هستند که می توانند از این قانون استفاده کنند.

چگونه در شطرنج قلعه داشته باشیم؟

یکی دیگر از قوانین خاص در شطرنج، قلعه سازی است. این قانون به شما اجازه می دهد که دو کار را با یک حرکت انجام دهید:از شاه خود مراقبت کنید و رخ را دوباره وارد بازی کنید و این قانون زمانی صدق می کند که شاه را دو خانه به سمت چپ یا راست حرکت دهیم و سپس از گوشه کناری به سمت راست شاه بیاوریم و البته که باید موارد عنوان شده در ادامه این مطلب ورزش و تناسب اندام نمناک در آن رعایت شده باشد:

• باید اولین حرکت شاه باشد.

• باید اولین حرکت رخ باشد.

• هیچ مهره ای نباید بین شاه و رخ حرکت کرده باشد.

• شاه نباید کیش شده باشد یا حتی کیش را رد کرده باشد.

چگونه بفهمیم که چه کسی باید اول حرکت کند؟

همیشه اولین حرکت باید از سمت مهره سفید باشد و به این صورت که همیشه سفید حرکت می کند و سیاه به دنبال او است و در واقع مهره سفید یک شانس اضافی دارد و می تواند با هوشیاری سیاه را مورد حمله قرار دهد.

حرکات شطرنج

آموزش کامل و جامع بازی فکری شطرنج

آموزش شطرنج و قوانین آن

چگونه در بازی شطرنج برنده باشیم؟

راه های زیادی برای برنده شدن در بازی شطرنج وجود دارد، از جمله کیش و مات کردن، بیرون کردن مهره ها، کناره گیری، خطا کردن و … .

چگونه طرف مقابل را کیش و مات کنیم؟

هدف از بازی کردن، کیش و مات کردن رقیب است و این اتفاق زمانی می افتد که شاه کیش شود و نتواند خودش را نجات دهد.

سه راه وجود دارد که بتوانیم شاه را از کیش نجات دهیم:

  • آن را از حالت کیش دربیاوریم و حرکتش دهیم.
  • راه کیش را با مهره دیگر ببندیم.
  • به مهره ای که شاه را کیش کرده، حمله کنیم.

اگر شاه نتواند از کیش و مات بگریزد، بازی تمام می شود و در واقع هیچ گاه نمی توان شاه را از بازی بیرون انداخت.

برخی قوانین و استراتژی های پایه ای در بازی شطرنج

چهار قانون ساده در بازی که هر فردی باید آن را بداند:

مراقب شاه باشید

شاه را به قسمت های امن تر در بازی ببرید و اصلا مهم نیست که چقدر به کیش و مات کردن حریف نزدیک باشید، باید مراقب باشید که در لحظه آخر شاه خودتان کیش و مات نشود.

مهره ها را بیرون نیاندازید

با بی دقتی مهره ها را از دست ندهید که هر مهره ارزشمند است و در کیش و مات کردن می تواند نقش داشته باشد و اگر بخواهیم با عدد ارزش هر مهره را مشخص کنیم، باید اینگونه بگوییم :

سرباز ارزش 1

اسب ارزش 3

فیل ارزش 3

رخ ارزش 4

وزیر ارزش 9

شاه ارزش بی نهایت

مرکز شطرنج را کنترل کنید:

باید تمام حواستان به مرکز بازی و مهره ها باشد و با مراقبت کردن از مرکز بازی، اجازه حرکت بیشتر و فرصت حمله بالاتری دارید.

از تمام مهره ها استفاده کنید:

بهتر است که بیشتر مهره ها را وارد بازی کنید و شانس حرکتی خود را افزایش و طرف مقابل را کاهش دهید که با این کار فرصت بیشتری برای حمله به وزیر را خواهید داشت.

با بالا بردن تعداد بازی ها مهارت خود را افزایش دهید:

یکی از مهم ترین چیزهایی که باعث می شود در این بازی خبره شوید، دفعات بالای بازی است. اصلا مهم نیست که این بازی را در خانه با دوست یا اعضای خانواده انجام می دهید، یا آنلاین بازی می کنید فقط در هر دو حالت مهارت شما افزایش خواهد یافت.

ارزش مهره ها :

ارزش مهره های شطرنج به شرح زیر است…

ارزش وزیر :9 امتیاز (به اندازهٔ 9 سرباز ارزش دارد )

ارزش رخ :5 امتیاز (به اندازهٔ 5 سرباز ارزش دارد)

ارزش فیل :3 امتیاز (به اندازهٔ 3 سرباز ارزش دارد)

ارزش اسب :3 امتیاز (به اندازهٔ 3 سرباز ارزش دارد)

ارزش سرباز :1 امتیاز

نماد و شکل نوشتاری مهره ها :

مهره ها را در شطرنج با حروف ویژه ای نشان می دهند. حروف مهره ها به شکل زیر است…

سرباز (به انگلیسی :Pawn)‏ با نماد P

اسب (به انگلیسی :Knight)‏ با نماد N

فیل (به انگلیسی :Bishop)‏ با نماد B

رخ (به انگلیسی :Rook)‏ با نماد R

وزیر (به انگلیسی :Queen)‏ با نماد Q

شاه (به انگلیسی :King)‏ با نماد K

تاکتیک های شطرنج

آموزش تکنیک های ابتدایی و حرفه ای شطرنج

آموزش شطرنج برای تمامی سطوح

مساوی شدن در شطرنج

یک بازی شطرنج گاهی با برنده شدن یکی از طرفین به پایان نمی رسد ، بلکه ممکن است نتیجه مساوی شود. 5 دلیل برای مساوی شدن بازی عبارتند از :

• بازیکن ها برای مساوی شدن توافق کنند.

• مهره های کافی در صفحه شطرنج برای انجام کیش مات وجود نداشته باشد.

• 3 بار یک موقعیت خاص برای مهره ها تکرار شود.

• 50 حرکت متوالی انجام شود اما هیچ بازیکنی سرباز های خود را حرکت ندهد و یا مهره های حریف را از بازی حذف نکند.

• موقعیت مهره ها به شرایطی وارد شود که نوبت بازی یک بازیکن فرارسد، اما شاه او در حالت کیش نیست و هیچ حرکت دیگری برای سایر مهره های او قابل انجام نباشد.

تاکتیک های پایه :

آموزش تاکتیک های پایهٔ شطرنج موجب جلوگیری از هرگونه اشتباه می شود و برای همه ضروری است.

اِن پرایز :

گرفتن یک مهرهٔ بی دفاع حریف یکی از اساسی ترین تاکتیک ها است که به آن اِن پرایز می گوییم.

چنگال :

گاهی اوقات یک مهره مانند اسب می تواند به دو مهرهٔ حریف حمله ور شود. در چنین حالتی ، چنگال ایجاد می شود. مثلا اگر اسب در موقعیت حمله به شاه و وزیر قرارگیرد ، شاه وادار است به خانه ای امن حرکت کند و اسب می تواند وزیر را بزند.

آچمز :

برای محدود کردن جنبش و جابه جایی مهره های حریف یک تاکتیک بسیار رایج به نام آچمز وجود دارد که در آن ، مهره ای به مهرهٔ حریف حمله ور می شود که اگر مهرهٔ حریف جا به جا شود ، مهرهٔ خودی را یک مهرهٔ ارزشمند حریف در پشت آن می زند. مثلا اگر پشت مهرهٔ حریف ، شاه قرار داشته باشد ، مهرهٔ حریف اجازهٔ جا به جایی را ندارد و به این نوع آچمز ، “آچمز مطلق” می گویند.

سیخ :

در تاکتیک سیخ با حمله ورشدن یک مهرهٔ خودی به یک مهرهٔ ارزشمند حریف ، مهرهٔ حریف مجبور به جابه جایی می شود و مهرهٔ خودی می تواند مهرهٔ پشتی مهرهٔ حریف را بزند. مثلا اگر یک رخ به شاه حریف کیش بدهد و پشت آن وزیر حریف باشد ، شاه مجبور به جابه جایی می شود و رخ می تواند وزیر حریف را بزند.

حرکات ویژه :

حرکات ویژه ای در شطرنج وجود دارد که خلاف قواعد شطرنج است اما با دانستن آن می توانید روی مهره های خود بازی جالبی انجام دهید.

قلعه :

حرکت قلعه به بازی سرعت می بخشد و به دفاع کمک می کند. در این حرکت ، شاه و رخ می توانند هم زمان حرکت کنند. شاه دو خانه به سمت رخ حرکت می کند و رخ به سمت دیگر شاه می آید. اما در مواقع زیر انجام این حرکت غیر ممکن است:

  • شاه قبل از انجام حرکت جابه جا شده باشد.
  • رخ قبل از انجام حرکت ، جابه جا شده باشد.
  • مهره هایی میان شاه و رخ در صفحهٔ شطرنج وجود داشته باشند.
  • شاه کیش شده باشد.

اِن پاسان :

اِن پاسان حرکت ویژه ای در شطرنج است که سرباز تحت قوانین ویژه ای می تواند سرباز حریف را بزند. اگر یک سرباز در اولین حرکت خود دو خانه به سمت جلو حرکت کند و با انجام این حرکت دقیقا در مربع کناری مهره سرباز حریف قرار ، مهره حریف می تواند او را از بازی بیرون بیاندازد. سرباز باید در مربع پشت مهره ای قرار بگیرد که دو خانه به جلو آمده است، سپس آن مهره حذف می شود.

حرکت آن پاسان باید بلافاصله بعد از کنار هم قرار گرفتن سرباز شما و حریف انجام شود و اگر مهره ی دیگری را حرکت دهید، آن پاسان دیگر مجاز نیست.

اختراع این حرکت در شطرنج به پیش از سده پانزدهم میلادی باز می گردد که قوانین آن زمان به گونه ای بود که سرباز در نخستین حرکت خود نمی توانست دو خانه به سمت جلو حرکت کند. با افزودن این قانون که سرباز در حرکت نخست خود می تواند دو خانه به سمت جلو حرکت کند ، اِن پاسان نیز به قوانین شطرنج افزوده شد.

پیشرفت :

سرباز می تواند به مهره ای قوی تر تبدیل شود. اگر سرباز در زمین آن قدر به سمت جلو حرکت کند که به بازپسین ردیف شطرنج که شاه حریف در آن ردیف قرار دارد برسد به هر مهره ای می تواند تبدیل شود ، به این حرکت پیشرفت می گویند.

ریتینگ

قدرت هر شطرنج باز با یک امتیاز به نام ریتینگ مشخص می شود. این عدد بر اساس بازی های رسمی انجام شده هر بازیکن تعیین می شود.

شطرنج چیست

آموزش شطرنج برای همه سنین

آموزش شطرنج به کودکان

در پاسخ به سوال شما کاربران از ورزش و تناسب اندام نمناک باید بگوییم که شطرنج از نظر روحی و شخصیتی برای هر انسانی مفید است و به نوعی شطرنج را مادر ورزش ها می داند. شطرنج یک بازی فکری است و نیاز به استراتژی و تاکتیک هایی دارد که با آموزش صحیح و مطالعات بیشتر می تواند شما را به یک شطرنج باز خوب تبدیل کند. شطرنج سن نمی شناسد. شما در هر سنی باشید می توانید بازی کنید.

اگر می خواهید فرزندتان مسئولیت پذیر بار بیاید و قدرت پذیرش اشتباهاتش را پیدا کند، بهتر است او را با شطرنج آشنا کنید.

برای آموختن شطرنج به کودک خود عجله نکنید. از حرکات ساده شروع کنید و تا مدتی سراغ حرکات پیچیده نروید. کودکان شش یا هفت ساله و حتی برخی از کودکان چهار یا پنج ساله نیز می توانند شطرنج را بیاموزند.

برای یادگیری شطرنج به کلاس های شطرنج که زیر نظر فدراسیون تشکیل می شود بروید و تعیین سطح کنید.

شطرنج در سه سطح آماتور، متوسطه و پیشرفته است که هر سطحی آموزش و تاکتیک های خاص خود را دارد.

بهترین کتاب برای شروع شطرنج آماتور و متوسطه به اسم مایزلیس است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + پانزده =

wfn_ads
wfn_ads
wfn_ads
wfn_ads
wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور