پیام شهروند

سلام برای سومین زمستان است که لوله گاز تا اول روستای پیرزنوک امده ولی هنوز اقدامی برای نصب علمک انجام نشده است در زمستان هم نفت نمیدهند که شما گاز دارید

با سلام
اقدام در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش اموزان در مدارس از بززگترین خطاهای مدیریتی دولت یا ریس جمهور یا هر مرجعی است که این تصمیم رو گرفته اند .

دولت یا وزارت اموزش و پرورش یا رئیس جمهور با چه فکر و منطقی مدارس رو حضوی کردند ؟ ؟
حتما باید تعداد زیادی دانش اموز مبتلا بشنوند ?

باسلام ازشهرداری درخواست دارم باکاسبانی که سدمعبرمیکنند برخوردکند سرکوچه نواب صفوی 18جلوبندی سازخودرو باعث سدمعبرمی شود وهرلحظه خدای نکرده شاید اتفاق ناگواری بیفتدلطفا پیگیری فرمایید

سلام
مدتی است که بعد از اجرای بلوار خیابان ملاصدرا ، کار به حال خود رها شده!
لطفا برای تکمیل و رفع نواقص، شهرداری محترم چاره ای بیاندیشد!

شهرداری محترم بیرجند عرض سلام و خدا قوت!
لطفا تکمیل و زیبا سازی بلوار ملاصدرا را در دستور کار خود قرار دهید!

باسلام اداره کل راه و راهداری لطف کنند فبل از انکه اتفاقی برای شهروندان در مسیر انتهای خیابان شهید اوینی به سمت اداره راه بیفتد لا اقل دو طرف خیابان را اسفالت نمایند

سلام : از پارک وسایط نقلیه سنگین در خیابان سپیده ، سپیده 4 به سطوح آمده ایم. از مسوولان پلیس راهور خواهش می کنیم ی فکری برای بردارند. ورودی سپیده 4 به یک پایانه تبدیل شده است. بنده بارها شاهد بوده ام که عوامل گشت پلیس راهور از این خیابان عبور کرده اند و هیچ برخوردی با آنها نکرده اند.

سلام خدمت نماینده شهرستان نهبندان چرا بعد 5 ماه از خدمت جنابعالی هنوز به مشکلات شهرستان رسیدگی نشده مثال جاده ترانزیتی نهبندان به شهداد که هنوز هیچ اقدامی انجام نشده و حدود 2 سال هست که بسته شده ورفت و آمد در ان در جریان نیست وچرا هیچ کس پا سخگو نیست

سلام جاداره اززحمات بسیارسخت کادردرمان تشکرکنم بخصوص ازهمه عزیزان خدمهای بخشهای کوید19اجرشان باسیدشهدا

عزیزم نشستن 8 الی 9 ساعت پشت سیستم که شاید در بعضی روزها بیشتر هم بشود را با در نظر گرفتن تسهیلاتی که به این قشر پرداخت می گردد را با هم مقایسه کنید در این شرایطی که همکاران بانکی با خطرات این بیماری مهلک خالصانه در حال انجام وظیفه هستند قدری بیاندشید

سلام خدمت جناب مدیر کل ورزش و جوانان چرا در مورد مجمع هیات اسکیت شفاف سازی نمیکنبن که ما هم بدانیم؟؟؟؟؟

سلام جناب مدیر کل محترم ورزش و جوانان چرادرموردابطال رای مجمع هیت اسکیت شفاف سازی نمیکنید ؟؟؟

با سلام به گفته رییس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای وام های خوداشتغالی 2 ماه تنفس در نظر گرفته شد من 1 ماه را اشتباه زودتر پرداخت کردم ولی بانک ملت شعبه معلم قسط دوم را هم در سررسید قسط منظور کرد هم دیرکرد به آن اضافه کرد لطفاً به فکر مردم هم باشید

سلام و خداقوت.درخیابان پاسداران حدفاصل میدان جانبازان و تقاطع شهید محلاتی حداقل دومورد نیاز به محل عبور ویلچری میباشد که اقدامی نشده.

آزمون های مردود

آزمون های مردود

تهران- ایرنا- آزمون بین المللی PISA که بین ۷۰ کشور جهان برای مقایسه سطح یادگیری دانش‌آموزان انجام می‌گیرد، در حال تغییر شیوه ارزشیابی خود است. نظام آموزشی ایران برای بهبود شیوه‌های ارزشیابی خود به این تجارب بین المللی نیاز دارد.

روزهای داغ تابستان در حالی از راه می‌رسد که بیش از یک میلیون دانش‌آموز و خانواده‌هایشان با اضطراب نفس‌گیر کنکور دست به گریبانند. همین طور بیش از چهارده ملیون دانش‌آموز به تازگی امتحانات پایان سال را پشت سر گذاشته‌اند. با احتساب خانواده‌ها چیزی حدود نصف جمعیت کشور در تلاش و تکاپو برای سربلندی در آزمون‌های متنوع تحصیلی است. اما فرایندهای ارزشیابی ما در واقع چه چیزی را می‌سنجند؟

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، نحوه ارزشیابی تحصیلی از پیچیده‌ترین و پرچالش‌ترین بخش‌های آموزش است که می‌تواند کل فرایند آموزش را تحت تأثیر قرار دهد.

کارشناسان معتقدند نحوه ارزشیابی نظام آموزشی ایران، حافظه محور است و صرفاً به یادگیری طوطی‌وار مطالب درسی می‌انجامد. تمرکز دانش‌آموزان بر حفظ کردن اطلاعات متنوع کتاب و ارائه آن‌ها در امتحانات یا کنکور است. سال‌ها است کارشناسان این شیوه ارزشیابی را مورد نقد قرار می‌دهند و بر اثرات نامطلوب آن در فرایند آموزشی تاکید می‌کنند.

ممانعت از رشد تفکر انتقادی، قدرت خلاقیت، مهارت استدلال و تفهم از جمله مهم‌ترین نقدهای وارده است. در کنار آن باید به شیوع اختلالات استرس و افسردگی در مدارس نیز اشاره کرد که سلامت اجتماعی جامعه را به خطر می‌اندازد.

آموزش و پرورش با آن ساختار جاافتاده و فربه به سختی و کندی به این انتقادات واکنش نشان می‌دهد. تغییر شیوه ارزشیابی در مقطع ابتدایی (جایگزین ارزشیابی توصیفی) و همچنین برنامه‌ریزی برای حذف کنکور از جمله اقدامات وزارت آموزش و پرورش است.

البته این موضوع محدود به ایران نیست. بنابر ماهیت سنجش تفکر خلاق، قدرت استدلال، تفکر انتقادی و مهارت‌هایی از این دست پیچیده‌تر و دشوارتر است. امروزه نه تنها نظام آموزشی کشورها بلکه آزمون‌های بین‌المللی نیز از این بابت تحت فشار قرار دارند. از طرف دیگر رشد تکنولوژی‌های جدید هم شیوه ارزیابی (مثل آزمون‌های آن لاین) و هم محتوای آن را تحت تأثیر قرار داده‌است. به این ترتیب شیوه‌های ارزشیابی مدام در حال بهبود و به روزرسانی هستند.

از این حیث بررسی تجربه «سازمان همکاری و توسعه اقتصادی» (OCED) در برگزاری آزمون بین المللی PISA (the Programme for International Student Assessment ) قابل توجه است.

این آزمون به منظور تسهیل مقایسه دست‌آوردهای آموزشی بین کشورها طراحی شده و بر مهارت‌های خواندن، ریاضی و علوم متمرکز است. با توجه به اینکه آزمون از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ هر سه سال یک بار برگزار شده‌است از اندوخته کافی برای اینکه مورد بررسی قرار گیرد برخوردار است. همچنین آزمون از مقیاس قابل توجهی برخوردار بوده و از پنج قاره، ۷۰ کشور در آن مشارکت می‌کنند.

استقبال بالای کشورها حاکی از اعتبار و نفوذ نتایج آزمون است. در واقع نتایج آزمون مورد توجه دولت‌ها قرار دارد و سیاست‌های آموزشی کشورها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

همین امر حساسیت کارشناسان را در مورد شیوه ارزشیابی این آزمون بالا برده و آن را در معرض انتقاد قرار داد. کارشناسان معتقد بودند آزمون ابعاد بسیار محدودی از آموزش را پوشش می‌دهد و تاکید بر این ابعاد باعث اولویت‌دهی به آن‌ها در نظام‌های آموزشی می‌شود.

در سال ۲۰۱۴ شاهد اوج گیری این انتقادات بودیم. در این سال نامه سرگشاده‌ای با عنوان «آزمون PISA در حال آسیب زدن به آموزش در سراسر جهان است» با امضای بیش از ۸۰ تن از نخبگان در روزنامه «گاردین» منتشر شد.

دست اندرکاران آزمون انتقادات مطرح شده را جدی گرفتند و در راستای حل و فصل آن‌ها اقدامات قابل توجهی انجام دادند. سیاست فعلی سازمان حرکت از آزمون سنتی سنجش اطلاعات به سمت آزمون‌هایی است که مهارت استفاده از اطلاعات در حل مساله‌ها را بسنجد.

مدیران آزمون معتقدند «در دنیای پیش رو داشتن اطلاعات ارزشی ندارد. همه اطلاعات را می‌توان در گوگل پیدا کرد. آنچه که واقعاً مهم است مهارت استفاده از این دانش در حل مسائل است.» به این ترتیب آزمون PISA در حال تغییر است. نه تنها در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ با آزمون جدیدی مواجه بودیم، بلکه طبق برنامه ریزی انجام شده تا سال ۲۰۳۰ آزمون به صورت کامل بر مهارت‌های گفته شده تمرکز خواهد کرد.

آزمون PISA یکی از تجربه‌های بین‌المللی است که با توجه به مقیاس کلان کار، حساسیت سیاست‌گذاران و نخبگان و تیم کارشناسی قوی می‌تواند منبع مفیدی برای سیاست‌گذاران داخلی باشد. اما متأسفانه کشور ایران حتی جزو شرکت‌کنندگان در این آزمون هم نیست. ضروری است دست‌اندرکاران با تکیه بر دانش و تجارب بین‌المللی هر چه سریع‌تر شیوه ارزشیابی ناکارآمد و پر هزینه فعلی را اصلاح کرده و آن را هم پای تحولات جهانی به روز رسانی کنند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − چهار =

wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور