رفتن به بالا

ابتلا به شپش چه علائمی دارد؟

ابتلا به شپش چه علائمی دارد؟


خارش شدید و بدون علت سر از جمله علائم شایع ابتلا به شپش است، طوری که بر اثر خارش شدید گاه عفونت پوستی و زردزخم در ناحیه پشت سر و پشت گوش ایجاد می شود.

***آیا تراشیدن موها لازم است
در قدیم موی مبتلایان شپش را می تراشیدند در حالی که به گفته پزشکان و کارشناسان حوزه سلامت هم اکنون برای درمان شپش سر نیازی به تراشیدن مو نیست و با یک شامپو می توان به راحتی آن را برطرف کرد.
نکته مهم این است که تمام افرادی که ساعات زیادی را در کنار هم سپری می کنند، مثل اعضای یک خانواده باید همزمان تحت درمان قرار گیرند؛ حتی اگر علامتی از وجود شپش نداشته باشند، علت شکست درمان بیماران هم رعایت نکردن همین نکته است، برخی بیماران مبتلا نیز به تکرار درمان پس از یک هفته نیاز دارند.
روسری یا مقنعه، شانه، برس، کلاه، روبالشی و ملحفه باید در آب داغ شسته شوند، اما نیازی به ضدعفونی کردن فرش، موکت، مبل و خانه نیست.

***چگونگی پیشگیری از ابتلا به شپش
اگر فرزند شما به شپش مبتلا شد، نترسید، بلکه سریع تر برای درمان اقدام کنید چون اگر مدتی بدون درمان بماند، می تواند مشکلاتی برای سلامت فرد و دیگران ایجاد کند. پیشگیری با ارتقای بهداشت کل جامعه میسر است و برخلاف باور عام، طول و رنگ مو تاثیری در انتقال شپش ندارد، از طرفی خارش سر به ویژه خارش بدون علت در کودکی که در سنین مدرسه است، باید مورد بررسی قرار گیرد.

به گفته پزشکان خارش در ناحیه پشت سر و اطراف گوش ها در صورت ابتلا به شپش در این نقاط شدت بیشتری دارد. به عبارتی، اولین علائم بالینی در سر موقعی دیده می شود که شپش شروع به حرکت می کند. شپش سر با چسبیدن به قاعده مو خود را از چشمان شما مخفی می کند و از نور و گرما گریزان است و دور از تاج سر قرار می گیرد. به همین دلیل، معاینه پزشک نقش مهمی در تشخیص بیماری دارد، در عین حال، رشک ها تخم های سفید رنگ، سفت و بیضی شکل شپش ها هستند که به ساقه مو می چسبند و نباید آنها را با شوره اشتباه گرفت چون شوره سر، پوست مرده است که برخلاف رشک به راحتی از مو جدا می شود.

***همه چیز درباره شپش کشی
برای درمان شپش، شامپویی به نام لیندان استفاده می شود که 5 تا 10 دقیقه روی سر می ماند و بعد شسته می شود و 7 تا 10 روز پس از مصرف، نیاز به مصرف دوباره دارد.

***اصلاح باورهای غلط
به گفته پزشکان و کارشناسان حوزه سلامت وجود شپش سر دلیل بر رعایت نکردن نظافت نیست و هر کسی ممکن است به آن مبتلا شود، ولی در بچه های 4 تا 11 سال بیشترین میزان شیوع و در دختران بیش از پسران مشاهده می شود، همچنین در سن شروع مدرسه شایع تر است.
شپش سر معمولا به شکل فرد به فرد و با تماس سر افراد منتقل می شود و حدود 30 ثانیه طول می کشد که یک شپش از یک سر به سر دیگر انتقال پیدا کند، اما سرایت از طریق کلاه، شانه و بالش شیوع کمتری دارد.
تعداد بازدید : 128
زمان انتشار : 1395/08/03

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟


8 + 18 =