رفتن به بالا

وزیر نیرو در جمع خبرنگاران: سود بانکی در کشورهای همسایه ۲ تا ۳ درصد است/ باید به تامین مالی از خارج کشور توجه کنیم

وزیر نیرو در جمع خبرنگاران: سود بانکی در کشورهای همسایه ۲ تا ۳ درصد است/ باید به تامین مالی از خارج کشور توجه کنیم

 

خبرگزاری فارس: سود بانکی در کشورهای همسایه ۲ تا ۳ درصد است/ باید به تامین مالی از خارج کشور توجه کنیم

وزیر نیرو گفت:کسانی که اعتبار اجرایی خود را از منابع داخلی تأمین مالی می‌کنند باید هزینه‌های بالایی پرداخت کنند، چرا که سود بانکی 18 درصد و سود تسهیلات صندوق توسعه ملی 8 درصد است، درحالی که سود بانکی در کشورهای همسایه حدود دو تا سه درصد است.

به‌گزارش خبرگزاری فارس، حمید چیت‌چیان در حاشیه کنفرانس بین‌المللی برق در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه وقتی هزینه مالی افزایش یابد قیمت تمام شده محصول افزایش می‌یابد که این قیمت را در نهایت باید مصرف کننده پرداخت کند،گفت: هزینه توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر در جهان و در ایران روز به روز در حال کاهش است و هم‌اکنون فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری در این زمینه وجود دارد.
چیت چیان افزود: کسانی که اعتبار اجرایی خود را از منابع داخلی تأمین مالی می‌کنند باید هزینه‌های بالایی پرداخت کنند، چرا که سود بانکی 18 درصد و سود تسهیلات صندوق توسعه ملی 8 درصد است، درحالی که سود بانکی در کشورهای همسایه حدود دو تا سه درصد است.
وزیر نیرو متنوع کردن منابع تأمین مالی طرح‌ها را یکی از راهکارهای کاهش هزینه تمام شده عنوان کرد و گفت: در این زمینه ما باید به تأمین منابع مالی از خارج کشور و جلب سرمایه‌گذاری خارجی توجه کنیم.
وی تصریح کرد: قانون‌گذار در قانون برنامه پنجم وزارت نیرو را مکلف کرده تا زمینه‌های استفاده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی را فراهم کند که این کار در حال انجام است.

*تا پایان امسال حدود 100 مگاوات به ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر کشور افزوده می‌شود

وی یادآور شد: تا پایان امسال حدود 100 مگاوات به ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر کشور افزوده می‌شود و امیدواریم طی دو سال آینده شاهد سرمایه‌گذاری قابل توجه خارجی در صنعت برق باشیم.

چیت‌چیان از تمایل چندین کشور خارجی برای سرمایه‌گذاری در صنعت برق خبر داد و گفت: برخی از آن‌ها کار اجرایی را شروع کرده و برخی دیگر به دنبال اخذ مجوزهای لازم و عده‌ای دیگر نیز در وزارت اقتصاد به دنبال نهایی کردن کارهای خودشان هستند.
چیت‌چیان ادامه داد: هر شخصی که با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر برق تولید کند، به طور متوسط 370 تومان دریافت می‌کند، درحالی که متوسط فروش برق شبکه 66 تومان است.

*مصوبه هیات دولت در زمینه تأمین 20 درصدی برق سازمان‌ها و ادارات دولتی از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر

وزیر نیرو در خصوص مصوبه هیات دولت در زمینه تأمین 20 درصدی برق سازمان‌ها و ادارات دولتی از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: طی چند سال اخیر در ایران و جهان هزینه سرمایه‌گذاری نیروگاه‌های تجدیدپذیر به شدت کاهش یافته است، به طوری که نیروگاه یک مگاواتی خورشیدی اراک با هزینه 7 میلیارد تومان ساخته شده و در صورت احداث چنین ظرفیتی امکان ساخت با 5 میلیارد تومان وجود دارد.
وی اظهار داشت: هم‌اکنون زمینه بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری در این بخش موجود است و باعث می‌شود که تلفات شبکه انتقال و توزیع کاهش یابد و مانع تولید آلاینده‌های زیست محیطی شود.

 
تعداد بازدید : 264
زمان انتشار : 1395/08/03

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟


0 + 16 =