رفتن به بالا

عضو کمیسیون بودجه مجلس در گفت‌وگو با فارس: بسته خروج از رکود با لابی خودروسازان برای خالی شدن انبارها ارائه شد

عضو کمیسیون بودجه مجلس در گفت‌وگو با فارس: بسته خروج از رکود با لابی خودروسازان برای خالی شدن انبارها ارائه شد


عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه روحیه و فکر جهادی برای حل مشکل تولید وجود ندارد، گفت: با لابی خودروسازان، تسهیلات برای خالی شدن انبارها ایجاد شد.


  •  

موسی‌الرضا ثروتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به رویکرد بسته اقتصادی دولت برای خروج از رکود اظهار داشت: برای خروج از رکود واقعی باید تولید افزایش یابد و بدین ترتیب که منجر به ایجاد اشتغال، افزایش درآمد و چرخش پول در اقتصاد شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه مسئولان دولت اذعان دارند که در رکود اقتصادی هستیم، تصریح کرد: این بدان معناست که رشد اقتصادی هم‌چنان زیر صفر است و نامه وزرا هم بر آن تأکید دارد، همچنین صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصاد را منفی پیش‌بینی کرده است.

وی با اشاره به اینکه بسته جدید برای کاهش موجودی انبار کالاها و خودرو است، یادآور شد: این بسته می‌تواند تقاضا را تحریک کند، زیرا شیفت‌های تولید کارخانجات تعطیل شده و این موضوع می‌تواند به نوعی از بیکاری کارگران و تعطیلی واحدها جلوگیری کند.

ثروتی یکی از عوامل رکود را مربوط به حوزه مسکن دانست و گفت: 2 میلیون نفر در رابطه با مشاغل وابسته به مسکن بیکار شدند و هر روز موضوع افزایش وام مسکن در رسانه‌ها منتشر می‌شود، ولی خبری از پرداخت آن نیست. باید توجه داشت که مسکن 450 نوع شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌کند.

این نماینده مجلس، بسته خروج از رکود دولت را جامع ندانست و خاطرنشان کرد: البته این رویکرد بی‌تأثیر نیست و توجه به خودرو و کالا به خاطر لابی خوردسازان برای فروش محصولات و بهم خوردن کمپین غیررسمی نخریدن خودرو بود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تأکید بر اینکه بسته سیاستی خروج از رکود تحریک مصنوعی به اقتصاد می‌دهد، اظهار داشت: باید این تحریک به سمت طبیعی و واقعی‌ شدن تقاضا و عرضه برود. اکنون ماشین اقتصاد در حال هل دادن است و اگر روشن شود، می‌تواند خود را تقویت کند و اثر مثبت بگذارد.

وی به موضوع حضور سرمایه‌گذاران خارجی و وارد شدن سرمایه ها به کشور در بخش تولید و ظرفیت‌های مغفول اشاره کرد و افزود: مسئولان نباید رویکرد سرمایه‌گذاری را فراموش کنند و این سرمایه‌ها به بخش واردات برود.

ثروتی با اشاره به مشوق‌های صادراتی ادامه داد: فقط در یک استان 400 هزار تن انگور وجود داشته که به‌دلیل افزایش تعرفه، صادرات آن متوقف است و باغداران درحال ورشکسته شدن هستند. همچنین به‌دلیل نبود صنایع تبدیلی نمی‌توان آن را کشمش تبدیل کرد. در حقیقت سیاست‌های مقطعی و نادرست به حمایت از تولید خدشه وارد می‌کند.

به گفته این نماینده مجلس پرونده‌هایی برای ایجاد صنایع تبدیلی در استان‌ها وجود دارد که تسهیلات آنها مربوط به صندوق توسعه ملی بوده، اما متوقف است، برای اینکه به اقتصاد مقاومتی توجه نمی‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به شیوه وارداتی برخی دلالان داخلی تصریح کرد: به‌دلیل آنکه در واردات پورسانت و سود بیش‌تر وجود دارد، کالا از داخل تأمین نمی‌شود، درحالی که برای نمونه تولید پودر آلومینا، توسط کارخانجات داخلی تولید می‌شود، اما به موازات آن واردات وجود دارد.

وی تأکید کرد: اقتصاد مقاومتی روی زمین مانده و از ظرفیت‌های داخلی استفاده نمی‌شود، روحیه جهادی و فکری که به دنبال حل مشکل تولید داخل باشد، نیست. غرب‌گرایی و پیرسالاری در بدنه دولت وجود داشته و همه پتانسیل‌ها در سبد مذاکره و ارتباط با خارج گذاشته شد، به همین دلیل اختلاف بین تیم اقتصادی وجود دارد و در یک حرکت انتحاری برای سلب مسئولیت از خود به رئیس‌جمهور نامه‌نگاری کرده‌اند، در حالی وزرا هر هفته چند روز یکدیگر را می‌بینند.

ثروتی با ابراز امیدواری از ایجاد تحرک به اقتصاد در بسته خروج از رکود، یادآور شد: بخش‌های خدمات‌، گردشگری، کشاورزی نیز باید تحریک تقاضا سهم داشته باشند تا بتوان همه عوامل را رونق بخشید.

انتهای پیام/ب
تعداد بازدید : 66
زمان انتشار : 1394/08/23